SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzorúr!

Tavaly volt Graves miatt egy szubtotális pajzsmirigy műtétem, ami után 75mcg L thyroxint kezdtem szedni, 2-3 vérvétel után 1.00 volt a TSH-m, így ezen az adagon maradtam. Idén, augusztusban voltam először ellenőrzésen, ahol a T4-T3 értékei a normál tartományban voltak, a TSH viszont 8,9 volt (ref. 0,04-4.00). 100 mcg-ra lett emelve a gyógyszeradag, majd ezt követően a 7. héten elmentem labort csináltatni, amelyből kiderült, hogy a TSH szintem 3,7-re csökkent. Azt szeretném kérdezni, hogy a következő vérvételt -annak ellenőrzéseképp, hogy ez az adag valóban megfelelő-e, ez előző laborhoz képest hány hét múlva szükséges megcsináltatni? (esetleg újabb 6-7 hét)?

Megtisztelő válaszát köszönöm!!

Tisztelettel: Ildi
Tisztelt Ildi!

Az a panaszitól is függ. Mi befolyásolhatja ugyanis a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Általában 3 hó múlva érdemes ellenőrizni, de fontos volna a betegséget okozó TSH-R elleni antitest meghatározása is!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-08 21:08:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja