SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr !
38 éves nő vagyok és 19 éves korom óta a pajzsmirigy valamely betegségével küzdöm.
Amit tudni kell rólam, hogy 2006-ban (26 éves voltam) eltávolították a pajzsmirigyem nagy részét, mert a túlműködést nem lehetett kontrollálni. Műtét után 3 évre rá elkezdtem 75 mg Letroxot szedni, jelenleg 100 mg-ot szedek.
Ma 2018-at írunk és ami még kiderült az elmúlt 2-3 évben hogy Hashimotom van és csak idén hívta fel egyik orvos erre a figyelmet, hogy kell ezzel foglalkozni és lehet is életmódváltással, mert eddig az endokrinológusok azt mondták, hogy nem kell ezzel foglalkoznom.
2016-ban az ANTI TPO-: 1028 U/ml, majd szedtem szelént és lement 693,5-re aminek nagyon örültem és idén év elején életmódváltásba kezdtem. Elhagytam a burgonyaféléket, tejtermékeket, finomított szénhidrátokat és a glutént.
A táplálkozás beállítás szakértők és egy orvos a következő étrendkiegészítőket javasolta: Wtn ciklusbarátkrém, Myo Inotizol Komlpex, Wtn Indon 3 karbinol kapszula, Gal Bimuno Flora Rost Komplex.
Bevallom egyszer elcsábultam egy pörköltre, illetve néha lecsúszott 1-1 csomag ropi, illetve édesítőszeres csoki, de önmagamhoz képest és az eddig táplálkozásomhoz képest radikálisan változtattam bízva abban, hogy az Anti-tpo érték még tovább csökken.
Nekem azt mondták egyébként, hogy az autoimmun gyulladás hozhat más problémát is, hát hozott is, a progeszteronom a menzesz 19-en napján 18,66 volt, az östradiolom 402,6, illetve voltam inzulinrezisztencia vizsgálaton ahol épphogy nem léptem át a határt hogy inzulinrezisztenciásnak legyek kikiálltva.
Fél évvel ezelőtt a fenti eredmények után életmódváltásba kezdtem mint ahogy ezt említettem már, aminek a mellékhatása 5 kg fogyás lett, energikusabb lettem és nyugodtabb, majd elmentem kontrollra és megdöbbenve tapasztaltam, hogy az Anti Tpo >1300 IU/ml lett. Miközben erre visszatérnék, megírom Önnek hogy milyen lett a többi eredmény: TSH: 3,0 T3: 4,51, T4: 16,31. Ösztradiol: 662,6 (ez féléve: 402,6 volt) Progeszteron: 25,32 (ez féléve 18,66 volt)
Vajon mit csináltam rosszul ? Hogy mehetett fel az Anti Tpo-m még magasabbra ennyi lemondás után, az ösztradiolról nem is beszélve.
Igaz hogy a szelént szüneteltettem és teszteltem azt, hogyha változtatok az étrenden akkor az önmagában is segít.
Annyit kell tudni rólam, hogy azért teszek ennyit magamért, mert a pajzsmirigy műtét után pár évre komoly szorongás lépett be az életembe felborítva az addigi lelki egyensúlyomat elég durván.
Azzal a kérdéssel fordultam az endokrinológushoz, hogy lehet-e bármilyen biológiai oka amivel lehet javítani a szorongásomon ha változtatok. Mondjuk évről évre jobb is, de mégis jelen van. Járok pzsichológushoz, szóval tényleg teszek magamért és ez a fél is javított úgy érzem és higgadtabb vagyok.
Kérem próbáljon valami magyarázatot adni az Anti Tpo-ra, mit csináltam rosszul ? Kérem elemezze ki, hogy a többi érték jó-e. Illetve a tanácsát szeretném kérni, hogy mit tehetnék még ? D vitamint is szedtem.
Szóval tényleg sokat tájékozódtam, csak most a sírás kerülget, hogy az életmódváltás hozta a magas Anti Tpo-t vagy ez sokkal komplexebb dolog és folytathatom tovább az egészséges étkezést.A kortizol szintemet még nem nézette meg senki.
Várom mielőbb megnyugtató válaszát és tanácsát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a leírtakból nem egyértelmű, hogy miért volt a műtét, mi volta szövettan. Ha Hashimoto thyreoiditis volt, akkor abból ki kellett volna derülnie. Mindenek előtt azt kell mondanom, hogy nem a leleteket, hanem a panaszait, a betegségét kell kezelni.
Ami az anti-TPO-t illeti, erről sokat írtam a tankönyveekben, de ezen a honlapon is, továbbá e hónap 14.-én Kispesten külön előadást tartottam a betegeknek. Lehet segíteni!
Sajnos csak az anti-TPO titert nézik, s nem annak funkcióját. Ezt 20 éve leírtam vezető amerikai lapban:"V. Kaczur,1* Gy. Vereb,2 I. Molná,1 G. Krajczár,1 E. Kiss,1 N.R. Farid,3 and Cs. Balázs1
Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies
on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clinical Chemistry 43:8 1392–1396 (1997)"
Továbbiakban oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-01 17:06:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja