SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét illetve a tanácsát szeretném kérni. Eddig még nem jártam Önnél, még nem sikerült időpontot kérnem, de bízom benne, hogy rövidesen találkozunk! :)
Egy kis múltbeli kitekintés: Pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam 2014-ben. Letrox 25 mikrogrammot kellett szednem. 2017-ben (az internetnek és a taplalkozasbeallitas.hu-nak köszönhetően) kértem anti-TPO vizsgálatot, amely 1 176,6 IU/ml-t mutatott, anti-TG <20 IU/ml (Később a korábbi leleteimet rendezgetve találtam egy labort, ahol már 18 évesen - 2004-ben - 1 100 fölötti anti-TPO értékem volt, csak akkor még senki sem foglalkozott vele, jelenleg 32 éves, 167 cm és 68 kg vagyok ). Az endokrinulógusom ráírta a papíromra hogy Hashimoto, de azt mondta ezzel nem kell foglalkoznom. Én elkezdtem gluténmentes életmódot is folytatni, a tejmentes életmód mellett, már szigorúan betartva! És még abban az évben elsőre sikerült is teherbe esnem. A terhesség alatt az utolsó trimeszterben emelni kellett az adagon így egyik nap 50 mikrogram Letroxot szedtem, másik nap csak 25 mikrogrammot. (Korábban amikor emelésről volt szó jeleztem a Doktornőnek, hogy nem érzem jól magam a magasabb dózistól, mert energiátlannak éreztem magam, légzésbeli problémáim voltak, igaz azt mondta, hogy nem érezhetek ilyet...) A nőgyógyászomtól kértem a terhesség alatt anti-TPO-ra ismét vizsgálatot, akkor > 1 300+ U/ml-at mutatott, Anti-TG < 20 IU/ml. (Az Endokrinológusom azt mondta, hogy többé már felesleges megnézetni, mert a kor előrehaladtával csak magasabb lesz...) 2018.04.10-én megszületett a Kisfiúnk. Én elkezdtem 50 mikrogramm Letroxot szedni. Alig aludtam, néha csak 2-3 órákat, mert nem éreztem magam fáradtnak, ez már az 5. hónap vége felé volt ennyire durva.
Jelenlegi helyzetem, szoptatós anyukaként:
2018.09.07-ei laborértékeim: se TSH supersensitiv megh.: <0,008 mIU/ml, Se szabad T3: 3,96 pmol/l, SE szabad thyroxin: 19,26 pmol/l
Lecsökkentettem az eredmény után a Letroxot 25 mikrogrammra. Borzasztó fáradtság lett úrrá rajtam, ödémásodni kezdett az arcom és 1-2 kiló felszaladt.
2018.10.24-ei laborértékeim: se TSH supersensitiv megh.: 88,774 mIU/ml, Se szabad T3: 2,37 pmol/l, SE szabad thyroxin: 9,01 pmol/l
Ezekre az Endokrinulógusom annyit mondott, hogy nem kellett volna lecsökkentenem a gyógyszert és szedjem tovább 50 mikrogrammal, és 1 hónap múlva kontroll.
Én nem álltam meg ennyinél, ugyanis többen is jelezték számomra, hogy "csúnya" a nyakam, így elmentem nyaki UH-ra, eredmény: A PM lebenyek tömegesek. Jobb lebeny: 52x22x22 mm, Bal lebeny: 46x20x20 mm, Isthmus kiszélesedett 6 mm. A pm. lebenyek kifejezetten durva, lobulalt szerkezetűek, echoszegény megjelenésűek, típusos göb egyik oldalon sem differentiálható.A pm. lebenyek vascularisatioja diffuse fokozott.
Mivel a jelenlegi endokrinológusom már sose kérte a nyaki UH-t, így 2015-ben voltam utoljára, akkor még az alábbi adatokat mutatta a pajzsmirigyem: Jobb lebeny: 15x16x26 mm, Bal lebeny: 15x15x25 mm, Isthmus 3 mm. A pm. egészében echoszegényebb szerkezetet mutat, állományán belül számos 1-3 mm-es szabálytalan alakú echoszegény területek látszanak. A vascularizatio normál.
Úgy sejtem, hogy a pm. gyulladásához nagyban hozzájárulhatott az is, hogy a szoptatás miatt malátaitalt fogyasztottam,mellette továbbra sem ettem glutént, csak ittam sajnos nem keveset... :(
A kérdésem az lenne, hogy amíg nem sikerül Önhöz eljutnom, addig merre induljak tovább? A gyulladás következtében megnagyobbodott pajzsmirigy a gyulladás csökkentésével kissebedhet? Vagy ettől már csak nagyobb lehet? Válaszát előre is köszönöm!!! És jó egészséget kívánok Önnek!
Tiszteltettel: Sándor Viktória
Tisztelt Sándor Viktória!

Köszönöm levelét. Elkeserítő, hogy annyi oktatás, továbbképzés után (2 héttel ezelőtt Kispesten vasárnap egész délelőtt erről a témáról beszéltem a betegeknek!).
Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét

Nagy valószínüséggel az un. post-partum thyreoiditis zajlot le.
A vizsgálatik egyelőre Letrox50-t szedje (1 tbl-t), a többit majd a vizsgálat után megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:35:47
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja