SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves fiatal nő vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy vérképben az alábbi, alsó határértékhez közeli FT4 és FT3 értékekkel érdemes volna-e endokrinológus szakorvos felkeresése, ismert pajzsmirigy megbetegedés nélkül?
FT4: 11,72 pmol/l (Referencia: 11,50-22,70)
FT3: 4,10 pmol/L (Referencia: 3,50-6,50)
TSH: 2,120 mIU/l (Referencia: 0,550-4,780)
Anti-TPO: <28 IU/mL (Referencia: 0,0-60,0)
Az elmúlt két év vérképeiben az alábbi értékek mutattak jelölt eltéréseket:
Fehérvérsejtszám: 3,8 G/L (Referencia: 4,4-11,3)
Vörösvérsejtszám: 4,0 T/L (Referencia: 4,1-5,1)
Hemoglobin: 122 g/L (Referencia: 123-153)
Karbamid: 1,1 mmol/L (Referencia: 2,8-7,2)
Összfehérje: 62,0 g/L (Referencia: 66,0-83,0)
A vas szintje (vashiány miatt) táplálékkiegészítő szedésével már meghaladja az alsó határértéket. Felső határértékhez közel, vagy azt valamivel talán csak a kalcium szokta meghaladni. Az étkezés minimum napi háromszori, rendszeres, gyakran bőséges, egészséges ételeket előnyben részesítve.

Ilyen vérkép készítésére évek óta tartó ízületi panaszok, gasztroenterológiai problémák (reflux, IBS, alulműködő epehólyag), időszakosan felerősödő erős fáradékonyság, időszakos orrdugulás (diagnózis szerint allergiás rhinitis - allergiaszezonon kívül), torokszárazság, "belső égés" érzése, általános rossz közérzet, továbbá kb. egy éve tartó éjszakai izzadás, először gyakori boka-, majd lábdagadás, kisebb-nagyobb menstruációs panaszok, régóta tartó nagyobb érzékenység a hidegre, okának felderítése miatt került sor próbaképpen.
A tavalyi évben gasztroenterológus szakorvos által a refluxra szedett gyógyszer cseréjeként felírt, Esomeprazol Sandoz tabletta szedése után az ízületi/fájdalmas panaszok javulása történt, majd kb. 3 hónappal később szintén szakorvos által, további vizsgálatok után felírt Motilium szedése után ezen tünetek tovább javultak, azonban ezt a készítményt csak több hónapos szünetekkel, pár hónapig lehet alkalmazni. A Motilium abbahagyásával a tünetek fokozatos visszatérése tapasztalható, sajnos negatívan befolyásolva az életminőséget. A fenti laboreredmények a tabletta szedésének megkezdése utáni 9. napon készültek, mikorra az ízületi panaszok már közepes javulást mutattak, éhgyomri vizsgálattal, Motilium tabletta bevétele nélkül. Több orvosnál is járva nem kaptam még választ arra, hogy az ízületi panaszokra és néhány további fent leírt panaszra miért segít ez a két gyógyszer, ha eddig más gyógyszer eddig ezekre nem használt.

Válaszát előre is köszönöm,
Margó
Tisztelt Margó!


Panaszai valóban összettek. A leírtakból és a leletekből vizsgálat nélkül diagnózis nem adható. A leletei alapján egyelőre endokrin vizsgálatot nem javasolok.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:20:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja