SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Ur!
Minden nap szedem a Ca-ot D vitaminnal, mivel kivettek a pajzsmirigyemet. Akkor az orvos mondta nekem hogy minden nap kell szedjem a csontjaim miatt.. Szeretnem tudni hogy lehet Mg-ot szedni vele egyutt vagy nem?
Koszonom
Kedves Kérdező!

A helyzet nem ilyen egyértelmű. Tisztázni kellene, hogy a pajzsmiriggyel együtt a mellékpajzsmirigy egy részét is eltávolították-e? Milyen okból történt a műtét (szövettan vizsgálat?) A pajzsmirigy működése milyen jelenleg? A Mg szedésének nem indoka a pajzsmirigy egy részének eltávolítása.
Tanácsom: mind a pajzsmirigy, mind a mellékpajzsmirigy működésének meghatározása.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-04 07:24:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr Úr!

Ismét zavarnám kérdésemmel. Bejelentkeztem Önhöz nov 23.-ra, de sajna az messze van még.
Talán pajzsmirigy alulműködésem van, 2009. májusi TSH eredményem 3,309mU/L,ami már látom, hogy sok, T4:14,86pmol/L, T3:4,83pmol/L
(találtam egy 2008.10.havit is:TSH:3,658mU/L, T4:14,70pmol/L, T34,76pmol/L).
Jelenleg is kicsit sárgás a bőröm, és most már látom, hogy-családtaggal összehasonlítva- jó narancsos sárga a talpam bőre, kevésbé a tenyeremé, de az is. Ezen kívül néha szédeleg a fejem, és eléggé „idegbajos”, feszült vagyok, mindent elfelejtek, meg persze menstruációs problémám is van, 14-22 nap között jött meg az elmúlt 3 hónapban.
Voltam már endokrinológusnál(Major Drnő), múlt héten vérvételre is elmentem(TSH, fT4, fT3, FSH, LH, Ösztradiol, Progeszteron, Prolaktin, Tesztoszteron, Inzulin 0’-120’, glukóz), de egyenlőre csak a glukóz van meg(szérum glükóz:5,1; glükóz terhelés 120’: 3,7mmol/L)
Kérdésem, hogy ameddig Önhöz eljutok az eredményeimmel, mit tudok tenni magammal,hogy jobban érezzem magamat a bőrömben? Persze tudom, hogy nem ártana a mostani eredményeimet, és persze engem is látnia, de ez kis időbe telik még.
Addig is szedjek valamilyen vitamin, mást?
Zavar, hogy vannak tüneteim, és semmit sem tudok ellene tenni. Várok az eredményekre, majd várok, hogy eljussak orvoshoz, mert itt ahol lakom nincs is endokrinológus rendelés(igaz pajzsmirigy az van). Jelen állapotomban, tüneteimmel is ráérek várni? A szervezetemet ez nem viseli meg még jobban? Nem okoz valami nagyobb zavart a késlekedés?


Üdvözlettel:

Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Egyelőre Béres vitamint javaslok, a többit majd az eredményei birtokában.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-03 15:02:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur.
Az izotop vizsgálat eredménye a következö
Mérsékelten megnagyobbodott pajzsmirigy vetület ábrázolodott normál helyzetben.
Az izotopeloszlás foltosan inhomogén.
A jobb lebeny kp also harmadában nem élesen körülirtan csökkent aktivitásfelvételü terület látszik.
A bal lebeny also harmadában lateralisan a kontur mentén hosszukás csökkent aktivitás felvételü terület észlelhetö.
Ez mit jelent és van e szükség mütétre valamint befolyásolhatja -e a teherbeesést.
Valamint lehet -e gyogyszerrel kezelni
Válaszát elöre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Ez sok dolgot jelenthet. Leginkább autoimmun gyulladás lehetségesm, amely valóban okozhat meddőséget, ill. vetélést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-03 12:39:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Jelenleg 25 éves vagyok , 5 éve távolítottak el egy cisztát a petefészkemből. Ezután kiderült,hogy PCOS- m van. A nőgyógyászom aki mellesleg endokrinológus is, nem foglalkozik velem. Azt hittem egy ilyen betegségnél elkell kezdeni a kezeléseket, hogy majd egy-két éven belül gyermeket vállalhassak. Lassan 26 éves vagyok , van egy 6 éves kapcsolatom. Nemsokára gyereket szeretnénk. Bár már 2 éve nem védekezünk.. Mivel kezdődik egy ilyen betegség kezelése? A menstruáciüm eddig rendben volt, általában max1-2 hetet késik. Tudna nekem segíteni?

Üdvözlettel: Dominika
Tisztelt Mónika!

A PCOS-t jól körülírt elvek szerint lehet diagnosztizálin és kezelni.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ oligo- vagy anovuláció, b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni.
A PCOS gyakran fordul elő pajzsmirigy autoimmun betegségével, erről a közeli jövőben írok a csaladinet.hu-n!
Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, így a gonadotropin-elválasztás normális arányú negatív és pozitív feed-back-jének helyreállítása (az SHBG szint emelésével, androgének elválasztásának és/vagy hatásának csökkentése, illetve ovuláció indukció révén).
3. Az ACTH elválasztás glükokortikoidokkal történő gátlása.
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-03 12:36:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor úr!
Előzetesen kértem az Ön segítséget az inzulin rezisztencia kiértékeléshez.
Az lh 14.81
fsh 6.20
testosteron 2.04 volt a legutóbb, amikor a pcos felmerült. És a pajzsmirigy alulműködésre szedek még napi fél szem euthyroxot.
TSH
februárba volt 3.03, majd jún. 1,6 , majd szept. 0,06 1 szem euthyox 50 mellett, és 1 hónap alatt a fél szemre váltással lett 1,26.
A februári lh még l,5 és fsh 5,06 volt.
Segítségét köszönöm.
 
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a laboratóriumi adatokból önmagukban nem lehet diagnózist mondani (sok ok miatt, többek között azért, mert az eredmények módszerfüggőek).
A TSH értékek nem csak az alkalmazott gyógyszertől, hanem napszakoktól, évszakoktól, ciklusoktól függően is változnak.
A PCOS kezelésének számos módja közül az egyik a diétás kezelést és mellékelem.
Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalória-bevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség, vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
Jó egészséget kívánok:
 

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-03 07:33:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!

Babát szeretnénk, és meddőségis kivizsgálásokra járunk.
Felmerült a PCOS gyanúja, így a kezelőorvosom kért egy inzulin rezisztencia vizsgálatot.
Az eredmény a következő:
Glucose terhelés 0 perc: 4,43
60 perc:6.32
120 perc:5.45
Insulin terhelés 0 perc: 5.81
60 perc: 58.63
120 perc:60.13

Kérem segítsen a kiértékelésben, és mondja el a javaslatait, mert az endokrinológiára csak 1 hónap múlva tudtak adni időpontot, a diabetológián meg nem akarnak vele foglalkozni.
Előre is nagyon köszönöm.
Üdv: Móni
Tisztelt Móni!

A PCOS-ban inzulin rezisztencia, az LH és FSH szint jellemző változása és androgén (férfi) hormon túlműködés van. A fenti vizsgálatok nem elégségesek a kérdés megválaszolására.
Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-02 12:57:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Nálam kamaszkoromban állapították meg, hogy hyperthyreosis-ban szenvedek, évekig szedtem a Methothyrin nevű gyógyszert, aztán már annyira megnagyobbodott a pajzsmirigyem, hogy 1995-ben megműtöttek, azóta enyhén alulműködik és 50 mg L-thyroxin-t szedek rá, az eredményeim azóta jók, két egészséges gyermeket is sikerült kihordanom. A kérdésem az lenne, hogy a szemkidülledést tudják-e csökkenteni valamilyen eljárással? Igaz, sokat javult a műtétem után is, de nagyon távol van attól, ahogy a betegségem előtt kinéztem. Vagy arra már nincs esély, hogy valaha is a "régi önmagam" legyek?
Válaszát előre is köszönöm.
I.

Tisztelt I!

A leírása alapján valószínüleg Basedow kór miatt kezelték és operálták. Ez egy autoimmun betegség, amelynek nem ritka szövődménye a szemtünet.
A szemtüneteket lehet kezelni, de tudni kell az immunológiai háttér jelenlegi állását. Utalok ezen a honlapon korábban általam leírottakra.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-02 07:36:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Remélem nem túl nagy probléma, hogy ebben a formában érdeklődök most, de egyszerüen nem tudom mit kellene tennem. Rendszeresen járok Önhöz, pajzsmirigy alulműködésemre 125 mq euthyrokot szedek. Legutóbb abban maradtunk, hogy nagyjából minden rendben van, és 3 hónap múlva találkozunk. Közben kb. 6-7 hete szedem az emelt gyógyszer adagomat, (elötte 100 volt a napi adag, de már máskor is volt váltás a két dózis között) és most úgy érzem valami nincs rendben.
Nehezebben veszem a levegőt, szuszogok, pedig ez sosem volt jellemző rám. Mintha "nehezebb" lenne a mellkasom is ilyenkor, és eléggé vizes vagyok. Ezt leginkább csak érzem, mert a végtagjaimon nem látom, csak az arcom "torzul" el kissé. Mivel megbeszéltük, hogy esetenként szedhetek vízhajtót is, elkezdtem szedni. Főleg mert hirtelen emelkedik a súlyom is. Ettől kicsit jobb lett a helyzet, mintha a szuszogás is jobb lenne és a tünetek is enyhülnének.
Azt szeretném kérdezni, hogy a következő találkozásunkig, maradhat e minden így, szedhetem e folyamatosan a napi fél Amilorid tablettát, és az Euthyroxot?
Tudom, nehéz így beazonosítani, de ez a vizesedés ill. a szívtáji panaszok kicsit megrémítenek.
Elképzelhető, hogy mégis sok a napi 125mq-m és csak ez okozza ezeket az új tüneteket?
Amennyiben javasolja, rögtön bejelentkezem Önhöz, de addig is érdeklődve várom válaszát!
H.né (4 gyermekes anyuka)
Kedves H-né!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen tünetei jelentkeztek. Egyelőre azt tanácsolom, hogy a napi 1 tbl vízhajtót szedje és minél előbb személyene beszéljük meg a problémáját.
Mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-02 07:33:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Egy 10 hónapos kislány édesanyjaként kérem az Ön szíves tájékozatását.
Kislányomnak néhány napja fanszőrzetet vettünk észre a nagyajkain. A háziorvosunk (akivel maximálisan meg vagyunk elkégedve) beutalót adott az endokrionológiára "pubertas preacox" tünet megjelölésével.
Kérem, legyen segítségemre - esetleg a többi "sorstárs" segítségére is - azzal, hogy bővebben ír erről a tünetről, az okairól, s a lehetséges kezelési módokról. Érdekelne az is, hogy a kislányom örökölhette-e ezt a betegséget, mert édesanyámnak voltak pajzsmirigy és mellékvese-kéreg problémái.
(Csak annyit tudtam erről a tünetről kideríteni, hogy a mellékvese-kéreg működésével van kapcsolatban.)
Segítségét és tájékoztatásást nagyon köszönöm: batkata
Tisztelt Batkata!

A betegség egyik oka valóban mellékvese eredetű, de más egyéb enzim rendellenesség is okozhatja a tüneteket. A kivizsgálás feltétlen indokolt és az esetek egy jelentős részében jól kezelhető.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-02 07:30:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az én problémám lassan 20 éve kezdődött. Nem maradtam terhes, és közel 2 évig hormonkezelést kaptam tabletta, és injekció formájában. Persze nem segített, mert mint később kiderült, kétoldali petevezeték elzáródásom volt. Tehát a hormon gyógyszereket nem is kellett volna szednem. Viszont elkezdtem hízni, és ez azóta is tart. Csak a terhességeim alatt (3 gyerkőc) tudtam fogyni. Míg mások híztak, én fogytam, igaz, hogy bőven volt miből. De amint megszülettek a gyereke, heteken belül visszajött a leadott kiló. Ebből is gondolom, hogy hormon problémáim lehetnek. Idén januárban kiderült, hogy pajzsmirigy alul működésem van. De a szakorvos azt mondta, hogy panaszmentes vagyok, és nem kell semmivel kezelni. Ha a 150 kiló panaszmentességet jelent, akkor valóban az panaszmentes vagyok. A háziorvosom nem küld sehova, ahol tudnának segíteni, annyit mondott, hogy meg próbálhatnék egy másik hormon kezelést, de semmi garancia nincs rá, hogy sikerül. Az előtt nem voltak súly problémáim, 62 kiló voltam mindig. Mostanra viszont nincs olyan fogyókúra amit ki ne próbáltam volna. Tudna valamit javasolni, hogy ki, vagy mi segíthetne? 62 kilóról már nem álmodozom, de ha nem háromjegyű lenne a súlyom már annak is örülnék.
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Az elhízás nem egyszerűen kozmetikai kérdés, hanem önmagában betegség!
A legújabb tudományos kutatások alapján: hormonális, pszichés és immunológiai okai egyaránt vannak.
Mivel az okok összetettek, ezért a kezelés is az. A csökkent pajzsmirigyműködés kétségtelenül egyik oka lehet az elhízásnak.
Lehet segíteni!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-02 07:25:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A következő a problémám. A férjemmel 1 év próbálkozunk a baba projekttel. Mivel sikertelenül jártunk eddig elmentem különböző kivizsgálásokra. Az orvos hüvelyultrahanggal megvizsgált, pco-t állapított meg. Hormonvizsgálat is készült, ahol a prolactinom, DHEA-szulfát, totál tesztoszteron eredményeim voltak magasak. PRL 41,7 (4-15,2)ng/ml
DHEA-szulfát 406 (99-340) ug/dl
totál teszt. 148,8 (6-82) ng/dl
A TSH meg alacsony volt: 0,02 (0,27-4,2) uLU/ml
Ezt követően felírták a Bromocriptint, amit azóta (3 hónapja) szedek. Voltam terheléses cukorvizsgálaton, annak jó lett az eredménye. 2 nap múlva megyek koponya MRI-re hipofízis adenóma gyanúja miatt, és november közepére kaptam előjegyzést a pajzsmirigyem miatt endokrinológushoz. Megjegyzem a T3 és T4 a referenciatartományban voltak.
Most készült kontroll labor, ahol az alábbiak szerepelnek.
A TSH-m 1.61 (0,27-4,2), tehát gondolom ez már jó?
A tesztoszteron és a DHEA-szulfát az előzőhöz képest valamelyest csökkent.
Ami meglepő számomra, hogy a prl 1,1 (4,2-15,2) , tehát eddig magas volt, most meg alacsony lett.
Önnek mi a véleménye?
A gyógyszernek nagy a dózisa,vagy nem is ezzel van a probléma?
Szedjem továbbra is vagy nem ez az alapvető gond?
A tesztoszteron mitől lehet magas? Ez a pco következménye, vagy pont fordítva?
Érdemes MRI-re menni így is?
A pajzsmirigyemmel lehet valami gond, vagy esetleg a mellékvesével?
Milyen irányban induljak, kérem segítsen!
Előre is köszönöm segítségét és esetleges válaszát
Ágnes
Tisztelt Ágnes!

A probléma,amit leírt összetett. Ráadásul nem a leleteket, hanem a beteget kell vizsgálni és kezelni....!
Minden bizoinnyal volt hirsutismusa, inzulin rezisztenciája és esetleg autoimmun betegséges is.
A részleteket illetően utalok a csaladinet.hu- n korábba általam leírottakra.
Mielőbbi részletes endokrin (immuno-endokrin) vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-30 07:43:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Márciusban kezdődő pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam a TSH-m 16 volt, elkezdtem szedni az L -thyroxint 25 majd 50mg-ot. A júliusi kontrollmérésen 8,8 volt a TSH-m a gyógyszert 75mg-ra emeltük. Tegnap voltam az esedékes kontrollon és a TSH-m újra 13,5!!! Nagyon el vagyok keseredve. Kisbabát szeretnénk a férjemmel (már van egy 3,5 éves kisfiam, de azóta kétszer elvetéltem a 8. héten) Előírás szerint rendesen szedem a gyógyszert, nem értem hogyan nőhetet mégis a TSH-m.

Várom válaszát.

Üdvözlettel

Judit
Kedves Judit!

Elkeseredését értem és megértem.
A részletes válasz helyett engedje meg, hogy a "családinet.hu-n erről a kérdésről megírt betegek számára szóló összefoglalóra felhívjam figyelmét.
Javaslom: az immuno-endokrin kivizsgálást és az oki tényezők megkeresését és kezelését.
Biztató: nagyon sok babánk van, akinek édesanyja ilyen betegségben szenvedett.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-28 12:29:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Kétségbeesésemben keresem meg Önt, hátha meg tud nyugtatni. Egy éve próbálkozunk teherbe eséssel, sajnos ezidáig sikertelenül. A múlt év novemberében kivizsgáltattam magam és kiderült, magas a prolactin szintem, és az MRI egy 3 mm-es mikroadenomát mutatott ki. 7 hónapja szedem a Bromocriptint, mostanra a mindig 28 napos mensesem sajnos 26, majd 25 napos lett, nem tudom, ez mennyire probléma, továbbá a prolakctin szint miatt tejfolyásos tüneteim is vannak és a gyógyszer szedése alatt ez még nem múlt el. Állítólag az első héten el kellett volna múlnia. De már 7 hónapja szedem a Bromocriptint. Voltam mellultrahangon, de az semmit nem mutatott ki, tehát egyéb betegség miatt nem alakulhat ki tejfolyás. Talán a gyógyszer szedése ellenére nem javulok? A legutóbbi vérvétel alkalmával a prolactin szint a normál érték felső határa alatt volt.
Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: VEszter
Tisztelt Eszter!

Az emelkedett prolactin szintnek sok oka lehetséges: a microadenomától a gyógyszerekig, az autoimmun betegségekig.
A részletes endokrin-, immuno-endokrin kivizsgálását javaslom.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-27 13:32:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr!

A nemrég megválaszolt a kérdésemre írom, hogy Major Drnő a tünetek, leletek alapján a következőkre gondol:”Hypothyreosis, Korai klímax?”
Kérdésem, még hogy Önhöz be tudnék-e jelentkezni egy nem túl távoli időpontra?
Illetve Ön tud-e olyan beutalót adni, hogy esetlegesen itt Gyöngyösön is tudnék vérvételre menni(persze nem tudom, hogy itt minden vizsgálatot el tudnak-e végezni)? Illetve az is jó lenne, ha vizsgálatok legalább egy részét itt meg tudnám térítésmentesen csináltatni.
Jobb lenne mielőbb eredményeket tudnom, mert csak nézegetem az internetet, hogy a tüneteim alapján milyen bajaim lehetnek, és csak idegesebb leszek tőle, hogy valami komolyabb bajom is lehet.

Köszönettel:
B.Ildikó

Tisztelt B.Ildikó!
Javaslom a Budai Allergia Központot.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-27 12:09:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr!

Nemrég írtam már Önnek, és fel is kerestem egy endokrinológust (Major Dr.Nőt).
Tüneteim, eredményeim:
-Enyhén napbarnított bőrszín(hófehér, szeplős bőrű lennék),
-Menstruációs zavar(14-22 nap között jön meg, de volt már 39 napra is)fél éve
-Enyhe memóriazavar
-TSH: 3,3mlU/l, FT4:14,86 pmol/l(2009. májusi lelet, most készülök újabb vérvételre) régebben nem nézettem ilyet.
-2009.10.20.:cholesterin:4,0mmol/l, triglicerid:0,74mmol/l, HDL-cholesterin:1,04mmol/l, Fe:17,7umol/l, sebi:25,4umol/l
-2009.05.21. Hasi uh neg.lelet.
aki az alábbi vérvizsgálatot kérte:
TSH, fT4, TPO, FSH, LH, Ösztradiol, progeszteron, Prolaktin, Tesztoszteron, Inzulin 0’-120’, ppGlukóz 0’-120’, ATCH, cortisol
Ez egy nem TB-finanszírozott laboratóriumban kb 40eFt, amit nem tudok kifizetni. Kérdésem, hogy a háziorvosom (Gyöngyösön lakom) tud-e ilyen beutalót adni?-(Most azért nem Őt kérdezem, mert szabin van)


Köszönöm válaszát:

B.Ildikó
Tisztelt B. Ildikó!

Mindenek előtt tudni kellene, hogy a vizsgálatot végő kolléganő mire gondolt. A laboratóriumi vizsgálatok egész tűrházát azonnal elvégezni nem feltétlen szükséges. Nem biztos, hogy ezek közül mindegyiknek lesz terápiás konzekvenciája.
Immuno-endokrin vizsgálatok is indokoltak lehetnek, annál is inkább, mert a betegségek egy jelentős része immunológiai eredetű (ezek között egyet sem láttam). Erről a témáról a szakembereknek és az Orvosi Hetilapban ebben az évben is írtam, remélem olvasták.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-27 07:20:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszetelt Doktor Úr!!

Nálunk kicsit fordított a helyzet mind az átlag családokban.Nálunk a férjemnek van pajzsmirigy betegsége.Először alul, majd túl működött,most végre sikerült 2 gyógyszer kombinálásával beállítani(Thyroxin,Metothyrin).A kérdésem az lenne,hogy lassan a családtervzésen gondolkozunk, befolyásolhatja a férjem betegsége a teherbe esést?Örökölheti ezt a baba?
Válaszát és segítékészségét előre is köszönöm!! Móni
Tisztelt Móni!

Tisztázni kellene férje pajzsmirigybetegségének okát. A túl és alul működés csak tünet és következmény. A véleményem attól függ, hogy mi okozta a betegségét.
Az öröklődés lehetősége fennáll.

Javaslom: az immuno-endokrin kivizsgálást.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-26 12:27:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A problémám az,hogy komoly gondjaim vannak a menstruációmmal,ezért nőgyógyász endokrinológiai vizsgálatot javasolt.A baj hogy évente kb.3-szor jelentkezik a mensesem, de az oka máig ismeretlen.Vérvételen voltam, a pajzsmirigyre vonatkozó értékek jók voltak.Lehet mégis pajzsmiriggyel összefüggő probléma, vagy valami más?
Érdeklődnék ön mit javasol?

Köszönettel:Anikó.
Tisztelt Anikó!

Lehet más endokrin oka is a menstruációs zavarainak.
Endokrinológiai vizsgálatot javaslok,
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-26 11:50:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

A Letrox 25ug mellett már szedek napi 1 Antiox Vitalt, az Ön kérésére szeptembertől, ha jól értem a válaszát, szedjek akkor kettőt/nap?

(Valami oknál fogva a múlt heti levelem nem érkezett be, úgy látom a válszokból, míg előtte egyszer küldtem csak a levelet el, és kétszer kapta meg. Elnézését kérem ez utóbbiért, nem szándékosan történt, de úgy látom, hogy a levelezőrendszer hibás, jeleztem már a szerkesztőségben egyszer korábban is.)

Edina
Kedves Edina!

Letrox50-ől szedjen 1 tbl-t, Antiox Vitalból 1 tbl-t.
Jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-26 11:42:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Hogyan lehetséges az, hogy rövid időkülönbséggel ( 1 hét ) elvégzett TSH vizsgálat egyik esetben egyhe alulműködést állapít meg ( 0,5-5.5 normáls tartomány esetén nekem 5,7 volt ) , majd 1 hét múlva normális érték jött ki egy másik rendelőben ahol a 0,4-4-ig volt a jó és nekem 3,924 lett. Korábbi években is mérték különböző helyeken teljesen különböző értékeket, amelyekre a nehéz teherbeesésem miatt került sor. Volt, hogy 7,2 volt a Schöpf-Mérei korházban rá 2 hétre a Budafoki rendelőben 3,7. Hihetetlennek tűnik, hogy ekkora ugrás legyen az értékekben, bár a hugomnak alulműködő volt ekkor, és ugyanabban a kórházban mérték, lehet, hogy az ő értékeit kaptam meg.Amúgy semmi panaszom nincs most sem, csak én kértem labor vizsgálatot a háziorvosomtól


Válaszát előre is köszönöm

Egy Anyuka
Tisztelt Anyuka!

Azzal kezdem, hogy a TSH norm. értéke 0.5-2.4 mU/l között van!!!!! (Ezt a laboratóriumokban sem tudják gyakran.)
A laboratóriumi értékek függenek a módszerektől, az automatáktól, a vizsgálótól, a vérvételi módtól, a vér szállításától, stb. Ezeket azért is tudom, mert évtizedeken át endokrin, immunológiai és genetikai laboratóriumot vezettem.
Fontos: nem a laboratóriumi leletet, hanem a beteget kezeljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-26 11:40:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Érdeklődni szeretnék,hogy mi a teendő pajzsmirigy műtét után és mire kell figyelnem. A jobb oldalit kivették a bal oldalit csonkolták.
Tisztelt Kérdező!

A válaszom attól függ, hogy miért kellett kivenni a pajzsmirigy egy részére.
Ajánlatos az endokrinológiai (immunoendokrinológiai) vizsgálat és gondozás.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-10-26 11:36:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja