SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
A kérdés kizárólag Prof. Dr. Balázs Csabának szól.

Tisztelt Professzor úr!

1. Voltam néhán nappal ezelőtt vércukorterhelésen, mert állandóan a normál felett van az étkezés utáni vércukor értékem, ha nagyobb szénhidrát tartalmú ételt (is) eszek, mint pl. gabonák, hüvelyesek, krumpli, gyümölcs. Az egész persze úgy kezdődött 1,5 évvel ezelőtt, hogy az éhomi vércukrom 6,6 mmol/L volt. Az allopátiás 7,8 mmol/L -t természetesen nem tekintem normálnak, de még e fölötti értékeim is szoktak lenni.

Az eredményeim a következők:

Vércukor: 0´4,9 mmol/L, inzulin 0´ 9,8 mIU/L.

Vércukor: 60´9,5 mmol/L, inzulin 60´ 160,0 mIU/L.

Vércukor: 120´3,6 mmol/L, inzulin 120´ 74,3 mIU/L.

Az éhomi vércukrom új Dcont vércukormérővel ujjbegyből 6,0 mmol/L volt vénásan pedig 4,9. Az allopátiás diabetológus szerint nincs semmi értelme az inzulinmeghatározásnak, úgyhogy már harmadszor csak vércukormeghatározást írt fel terhelésre, így a vizsgálatot én fizettem egy magánlaborban. Őszerinte a HbA1c-t is csak diabéteszes betegnek lehet felírni, úgyhogy ezt sem íra fel. Az utolsó értékem 2018 novemberi, akkor 5,41 % volt. Ez az értékem volt már évekkel ezelőtt 6,1% is, akkor sem érdekelt senkit. Én csináltattam 2015-ben, tehát 4 évvel ezelőtt szintén magánúton egy terheléses vizsgálatot, aminek az eredményei akkor a következők voltak:

Vércukor: 0´4,7 mmol/L, inzulin 0´ 5,7 mIU/L.

Vércukor: 60´4,7 mmol/L, inzulin 60´ 25,9 mIU/L.

Vércukor: 120´5,5 mmol/L, inzulin 120´ 15,6 mIU/L.

Önnek mi a véleménye erről a mostani terhelési eredményről? Az egyéb laboreredményeim jók, a vérnyomásom inkább alacsony, 110/70 körüli, de jelentős viscerális zsírral rendelkezek. Családi terheltségről nem tudok, mert nem ismertem a rokonságomat. A súlyom jelenleg 70-72 kg. körül mozog, hónapok óta nem tudok tovább fogyni a télvégi kb. 77 kg-ról, holott tavaly ez még sikerült 65 kg. körülire. Gyakorlatilag soha nem hypózok, a terhelés utáni 3,6 mmol/L -es érték sem okozott semmi negatívumot, még éhes sem voltam. Régebben volt pajzsmirigy ügyem, szedtem L-Thyroxint is, de azt abba kellett hagynom, mert rosszul lettem tőle. A TSH-m most 2 mIUL/L körüli és 3 hónapja megcsináltattam a teljes pajzsmirig kivizsgálást, amiben nagy csodálkozásomra minden negatív lett.

Ha elég drasztikus diétát tartok, akkor a nappali étkezések utáni (+ 2-3 órahossza) vércukrom volt már 5,5 mmol/L körüli is a mostani terhelés előtt, de az alá nem megy, csak éhgyomorra intervall koplalás után. A vércukorterhelés miatt előtte 3 napig ettem szénhidrátot, azóta eltelt 4 nap, alig eszek szénhidrátot, de egyáltalán nem megy le a vércukrom, már az éhomi is 6 mmol/L fölötti, legalább is a Dcont mérővel. Előtte volt egy AccuChek Performa mérőm, de azt lecseréltem, mert túl gyakran a mérés előtti utolsó vércukorértéket mérte ismét.

2. A következő kérdésem az lenne, hogy Mo-n felírják-e receptre a DHEA-t, ha igen milyen szakorvos és az használna-e csontritkulásra, ugyanis biszfoszfonátot akarnak velem szedetni, de azt garantáltan nem veszem be. És ebből egyáltalán milyen dózis lenne az, amit komolyabb mellékhatások nélkül lehet(ne) szedni? Vagy inkább rendezzem a dolgaimat, mielőtt késő lesz, ugyanis a laborértékem 2 mmol/L, ami ugyan a referenciatartományon belül, de a jótól azért elég messzire van.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel
Erzsi

Tisztelt Erzsi!

Köszönöm kérdéseit, amelyek nagyok aktuálisak, röviden nehéz megválaszolni, de megpróbálom:
ad 1. Az inzulinrezisztencia (IR) körül forrong az irodalom. Van, aki kétségbe vonja a létezését, mások pedig a vércukor érzékek alapján akarnak diagnózist mondani (inzulin meghatározás nélkül!)
Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

ad 2. A DHEA-t itthon minden endokrinológus felírhatja, ha az indikáció fennáll. Ennek a gyógyszernek nem az osteoporosis az elsődleges indikációja.
Röviden: DHEA TERMÉSZETES ELŐHORMON
- Serkenti a szexuális működést
- Növeli a szexuális energiát
- Növeli a hormontermelést
- Hatásos depresszió ellen
- Csökkenti a korral járó stresszt
- Aktivizálja az immunrendszert
- Csökkenti a korral járó degeneratív betegségeket
- Klimax kezelése
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-29 17:40:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Örömmel látom, hogy van lehetőség így kapcsolatba lépni önnel, azért írok, mert elvileg minden rendben, és megsincs semmi sem rendben. Egy baleset miatt el kellett távolítani a pajzsmirigyem 70%-át. Mindennek ellenére az összes pajzsmirigy hormon értékem a normál tartományba esik. (2019.május.- TSH:1.423, SzabadT4: 8.78, AntiTPO:2.0, Anti-tireoglobulin:0.9, D-vitamin:215, B12vitamin:599, Szelén:1.65, Natrium:133.)
Több orvos, elutasítás, és különféle alternatív gyógymód kipróbálása után, változatlanul produkálom a pajzsmirigy alulműködés tüneteit, és orvos által diagnosztizált klasszikus egész testre kiterjedő mixödémát. Nem vagyok betegtudatú, sem hipohonder, 34 éves aktív nő vagyok, lennék…
Ha nem akadályozna ebben a körülbelül +12 kiló víz(!) a testemen(testzsír 20%os), a folyamatos izom fájdalmak, a fáradtság és a napközbeni rám-rám törő teljes letargia, csak hogy párat említsek a tüneteim közül. Kardiológus szerint a szívemmel minden rendben, a pulzusom néha mégis ugrál, nem jó érzés. A nyirok drenázs és a különböző vízhajtók nem változtatnak érdemben az állapoton.
Nem voltam még pajzsmirigy specialistánál, ezért nagyon megörültem, mikor olvastam, hogy ön kreatívan és több nézőpontból kezeli az eseteket.
2 hónapig szedtem Letroxot 150mg/nap – viszont ezzel a kontroll vérvételen kiderült, hogy a SzabadT4 20.27re emelkedett, minden más pedig csökkent: SzabadT3: 4.69, TSH:0.166 így lecsökkentettük 75mg-ra, változás azonban semmilyen irányba nem történt, így azóta felhagytam a gyógyszer szedésével.
Sajnos a Doktor úrhoz csak 2020 márciusra kaptam időpontot, de ez nagyon távolinak tűnik, problémám nem esztétikai jellegű, kihat a magánéletemre, a munkámra, nem vagyok jól, és az állapotom folyamatosan romlik. Természetesen tudom, hogy orvosi utasítást nem adhat látatlanban, de ha mégis volna valami ötlete, tanácsa, amit megtehetek magamért azt nagyon megköszönném!
Olvastam cikkjeiben, hogy a jód pótlás hasznos lehet ezekben az esetekben, mit gondol napi egy Iodoral (12.5) tabletta szedése indokolt?
Mi az amivel addig is lehetne csökkenteni – kihajtani a vizet?
Létezik e az, hogy nekem a T4 nem alakul át T3-á, illetve T3 nem hasznosul? Hiszen az orvosok szerint minden értékem jó.
Mit feltételez mi lehet az oka annak, hogy miden látszólagos ok ellenére mégis produkálom a tüneteket? Lehet, hogy nem is a pajzsmirigy az oka?
Javasol valamilyen vizsgálatot, amivel meg tudom segíteni a diagnózis felállítását?

Megtisztelő válaszát előre is Köszönöm,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Mindenek előtt köszönöm kitűnő kérdéseit.
Fontos a bevezetőben hangsúlyoznom, hogy lényegesen korábban is kaphat időpont (a megadott dátum csak ideiglenes). Az előjegyzést nem én végzem. A gond az, hogy a betegek (miként az tegnap is történt) az előjegyzés és az előző napi telefonos megbeszélés, értesítés ellenére "elfelejtenek" bejönni, vagy sokat késnek és felborítják az egész előjegyzést. Éppen ezért arra biztatom, hogy kérjen értesítést, amikor a kedves betegünk valamilyen ok miatt nem tud bejönni és erről értesít, ilyenkor mód van lényegesen korább vizitre!
Kérdéseire pontról pontra válaszolok:
1. Ami a leletekre vonatkozik:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ez egy ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
2. Ami a jódot illeti.
Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigy betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver (!), az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. Gyakran csodálkozva fogadom azokat a javaslatokat, hogy szedje jódot, mert az minden pajzsmirigy problémát megold. Ilyenkor egyetlen kérdésem van az ezt javaslóktól, hogy tudják-e, hogy az illetőnek van-e jódhiánya. Hazánkban vér jód tartalmát csak két helyen végeztük el! Ez olyan dolog,mintha valakinek úgy adnák inzulint. hogy nem érnénk meg a vércukor értékét, illetve úgy adnánk vérnyomás csökkentőt, hogy nem mérjük meg a tenzióját (!). A jód (szervetlen jód) kezelést nem javaslom.
3. A kezelést egyénre szabottan célszerű beállítani
4. Befolyásolja-e a pajzsmirigy hormonjai a szív működését?
Egyre átfogóbb vizsgálatok vannak ebben a tekintetben is.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
5. A betegek részéről gyakori megállapítás: „Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
A csökkent pajzsmirigybetegség legfontosabb tünetei
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.

További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-27 12:55:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Kérem engedje meg, hogy röviden én is megosszam Önnel történetemet és aggodalmaimat.

Anamnézis: anya Szklerózis Multiplex beteg 20 éve, anyai ágon jellemző pajzsmirigy betegség.
Tüneteim: fáradékonyság, energiahiány, alvási problémák, szívdobogásérzés, hangulatingadozás, kedvetlenség, ingerlékenység, testsúlygyarapodás, szellemi teljesítőképesség csökkenése, felső légúti megbetegedések, fájdalmas menstruáció, szédülés

2015-ben Hashimoto autoimmun pajzsmirigybetegséget diagnisztozáltak nálam.

Azóta 3-6 havonta járok laborvizsgálatra, jellemzően a következő eredményekkel:
TSH 3 mIU/l - 5,5 mIU/l között
FT4 mindig a legalsó határértéken vagy picivel alatta
FT3 normál érték alsó harmadában
AntiTPO mindig 1300 IU/ml felett, mérési tartományon felül
Anti-thyreoglobulin 80 IU/ml - 130 IU/ml között

UH vizsgálaton 2015-ben és 2016-ban voltam: göb nincs, kissé echoszegényebb és inhomogén szerkezetű a pajzsmirigyem.

Néhány nappal ezelőtt ismét laborvizsgálaton vettem részt, ahol kimutatták, hogy a TSH értékem 7.116 uU/mL (normál tart. 0.34 - 4.0 uU/mL), többi értékem változatlan.

Utoljára 2016-ban találkoztam endokrinológussal, aki azt mondta, hogy folyamatosan ellenőrizzem a TSH szintem és ha 5.5 fölé megy, akkor menjek vissza tablettáért. EDDIG NEM SZEDTEM PAJZSMIRIGYHORMONT.

Szeretném, ha a Professzor Úr lenne a kezelő orvosom. Úgy érzem tudok azonosulni a gondolatmenetével és életszemléletével, ami megnyugtató számomra. 2020. március 25-re kaptam Önhöz időpontot. A kérdésem az lenne, hogy a magas TSH érték és a folyamatos, nem szűnő szívdobogásérzés, nehéz mellkas mellett várhatok-e a kiírt időpontig?

Második kérdésem az lenne, hogy személyes találkozásunk előtt milyen vizsgálatokat végeztessek el annak érdekében, hogy a konzultáción minél átfogóbb képet kapjunk rólam?

A hormonértékek mellett szeretném az autóimmun folyamatot visszafordítani (amennyiben ez lehetséges). Gluténmentesen táplálkozom, D-vitamint szedek, szelént időszakosan.

Amennyiben van rá lehetőség és orvosilag is indokolt, szeretném természetes módon kezelni a kialakult állapotot.

Válaszát nagyon köszönöm, Andrea


Tisztelt Andrea!

Nagyon köszönöm, hogy megosztotta és ilyen precízen összefoglalta tüneteit, panaszait.
Mindenek előtt valóban fontos, hogy az autoimmun betegségek családon belül öröklődhetnek és eltérő módon társulhatnak. Ez azt jelenti, hogy a külső ágenseknek is van szerepük az egyes betegségek kialakulásában.Ezeknek a népbetegségnek a kialakulásáért több tényező felelős. Egyesek szerint a
csernobili katasztrófa okozta radioaktív jód, mások szerint a jódhiányos víz, megint mások szerint a hormonhatású
vegyületek (EDC-k), vagy a stressz,de mindegyikben van igazság,
de az biztos, hogy a csernobili baleset után a lakosság egy része az előírásnak megfelelően nagyobb mennyiségű szervetlen jódot kapott, hogy a radioaktív jód ne tudjon beépülni a szervezetükbe. Az utána hullámszerűen kialakult autoimmun gyulladások esetei jól mutatják, hogy a szervetlen jód legalább olyan veszélyes, mint a
radioaktív, ezért jobb kerülni, vagy legalább a vizelet jodid mennyiségét meghatározni, mielőtt alkalmazzuk.Ugyanígy kerülendő a sebkezeléshez használt szervetlen jód vagy Betadin,a jódozott só vagy bizonyos gyógyszerek.A gyógyfürdők sem feltétlenül
veszélytelenek (hajdúszoboszlói gyógyvíz).
A jód mellett a halogéncsoportba
tartozó többi vegyület (fluor, klór, bróm) is mind káros a szervezetre, de a hormonrendszert megzavaró vegyületek
(EDC-k) is egyre több problémát okoznak. A háztartási tisztítószerek,öblítők, kozmetikumok és illatszerek,intimbetétek, pelenkák, műanyag dobozok és csomagolások révén széles
körben érintkezésbe kerülünk velük,bőrön át felszívódva ráadásul sokkal könnyebben fejtik ki nemkívánatos hatásukat.
Tehát az öröklődés 400-60%-ban határozza meg a betegségek kialakulását, tehát meg elehet őket előzni és gyógyítani is!

Nagyon sajnálom, hogy viszonylag késői időpontot kapott, Biztos vagyok benne, hogy lényegesen korábban is fog kapni időpontot, ha ezt a levelet mellékeli....
Fontos: A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre!!!
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Fontos tehát, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Ezért sem kívánom kommentálni a laboratóriumi leleteit. Ebből következően a kezelésre vonatkozóan tanácsit ne lenne szerencsés adnom vizsgálat nélkül.
A gluténmentes étrend folytatását és a D3-vitamin szedését jónak tartom.
Jó egészséget kívánok, vizsgálatra várom,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-21 16:27:27
Olvasói értékelés: 5/5

Igen stresszes fél évet követően (félévi vizsgák után és záróvizsgára készülés finisében) érkeztem a laborvizsgálatra, ahol - noha nyitás előtt, az első 5 érkező között voltam - egy órát kellett várni a sorszámra, mivel az automata elromlott. Sok ember tolongott körülöttünk, elsőként érkezők körül.
Ez a két tény mennyire befolyásolhatja a labor-eredményemet?
52 éves leszek augusztusban. Reumatológus doktornő küldött a vizsgálatra a csontsűrűség figyelemmel kísérése céljából. Calciumot és D vitamint szedek egy éve az ő rendelésére. Hallottam, hogy a D vitamin, hormonszerű anyag. Ez lehet-e hatással a laboreredményre?
Az ultrasensitiv TSH nekem az elmúlt 20 évben kb. 5x vizsgálva, minden alkalommal a felső határértékhez volt közel, sőt egyszer át is lépte. A vizsgastressz, ill. D vitamin hormon idézhette-e elő, hogy most 0,01 a TSH?
Augusztusban jutok el leghamarabb a reumatológus doktornőhöz a leletekkel.
Tüneteim: a stressznek betudtam a kb. 4 kg fogyást január óta, ill. stresszoldóként intenzívebb sportolásba kezdtem (gyaloglás, kerékpározás, júniustól vizitorna). A mozgás felpezsdít. Sajnos azonban fáradékony vagyok, fáradtan ébredek 7-8 óra alvás után is. Este korán lefekszek, nagyon elálmosodva.

Megemlítem azt is, hogy a béta-keresztkötés érték az elmúlt 3 évben sajnos mindig kicsivel a határérték felett volt. Most RIASZTÓ értéket látok a leleten: 1886, több, mint kétszeres. Ez valóban nagyon rossz dolog?
Dr Máté Gábor könyvét olvasom épp: A test lázadása. Innen értesültem róla, hogy a kortizol stresszhormon kalcium kihajtó hatású. Valóban, okozhatja a hosszabb időn át tartó (fél év), és/vagy a vérvétel körüli 1 órás stressz a rossz értéket?

Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelt Kérdező!

Miért erősödött fel napjainkban a stressz fogalmának a használata?

A Semmelweis Egyetem legújabb kimutatásai szerint minden 5. felnőtt lakos az idült stressz állapotában van. További 40% közepes méretű stressztől szenved, vagyis majdnem minden magyart érint. Az emberek 80%-a érzékeli a stressz helyzetet munkahelyén, 50%-a igényli a segítséget a probléma megoldásában,42%-a kéri társai segítségét,18%a szóbeli megfélemlítést élt át az év folyamán,9%-a fizikai erőszaktól tart. Mi tehát a stressz? A homeosztázis a szervezet egyensúlyi állapotát jelenti. A stressz ennek az egyensúlyi állapotnak átmeneti zavara. A stresszorok a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső körülmények, tényezők. Röviden a stressz nem egyéb, mint a szervezet nem specifikus válasza a belső (bio-pszicho-szociális) és külső (externális) hatásokra. A munkahely elvesztése önmagában stressz („job stress”), fontos azonban tudni, hogy már a munkahely elvesztésének a veszélye is stresszt válthat ki. A fogalom használata azért erősödött fel, mert bebizonyosodott, hogy stresszorok által kiváltott betegségek nagyban felelősek korunk ún. civilizációs betegségeiért
A stressz okai és formái:
• Akut stressz: „harcolj vagy menekülj!” („Fight or Flight”)
– Éhség
– Baleset veszély
– Állás „interview”
– Rövid ideig tartó (súlyos) betegség
• Elhúzódó: („ poszttraumás stressz”)
– Szerencsétlenség(ek), katasztrófa helyezetek
– Háború
– Rablás, erőszak elszenvedése, megerőszakolás
– Szeretett személy, hozzátartozó halála
• Tartós, krónikus:
– Megoldhatatlannak tűnő munkahelyi konfliktus
– Családi gondok
– Pénzügyi nehézségek
A stresszorok valóban a nőket érintik jobban, mint a férfiakat. Hozzá kell azonban azonnal tenni, hogy az egyes stresszor hatások eltérőek a nemek szerint. A nőkben a családi, az érzelmi hatások lényegesen jobban és könnyebben felborítja az egyensúlyt. A férfiakat főleg a karrier, a munkahelyi küzdelmek hiábavalósága, eredménytelensége sodorja stressz helyzetbe. Ennek magyarázatát a társadalomban betöltött szerepek, célok, „elvárások” magyarázzák. Ezt bizonyítják azok a felmérések, hogy ott ahol a nők és a férfiak közel egyformán vesznek részt egy-egy társadalmi tevékenységben, ott ez a nemi különbség eltűnik. Általában a férfiak életkora rövidebb a nőknél. Az orvosnőknél azonban fordított a helyezet, mivel az ő esetükben mind a családi, érzelmi stresszor hatások, mind a munkahelyi hatások egyszerre jelentkeznek és összeadódnak.
A másik ok, hogy bizonyos gyulladásos, ún. autoimmun betegségek nőkben lényegesen gyakoribbak.
Stresszor(ok) akút (azonnali) hatása a szimpatikus
Idegrendszerre:

- Pupilla tágulat
- -Csökkenő
- nyálelválasztás
- -Szívdobogás
- Szapora légzés
- -Csökkenő
- gyomormozgás
- -Mellékvese
- stimulációja
- -Csökkenő bél-
- mozgás
- -Hugyhólyag
- elernyedése


A krónikus „stressz” szindróma tünetei:
• Nyak, ill. fejfájás
• Szívdobogásérzés
• Izzadékonyság
• Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
• Gyengeség
• Gombócérzés a torokban
• Szájszáradás
• Vérnyomás emelkedés

Miért okoz ez megbetegedéseket?
A stressz valóban néma gyilkos, amely az egyensúly tartós felborítása után súlyos betegségeket okoz:
• Szív-érrendszeri betegségek
• Daganatok
• Autoimmun- allergiás kórképek
• Endokrin betegségek: (cukor- pajzsmirigy-betegségek, elhízás)
• Pszichiátriai kórképek: pánik-betegség, depresszió
A stressz valóban befolyásolja a laboratórium értékeket is a stresszhormonokon keresztül
Mit tehetünk otthon mi magunk a stressz ellen?
Az első teendők:
• A szervi elváltozások, betegségek kizárása
• A beteg panaszainak megismerése, ennek alapján célzott vizsgálatok
• A stressz fogalmával való szembesítés, a megelőzési és gyógyítási technikák alkalmazása
1. Tudatosítani kell: a stresszort és az arra adott fizikai és érzelmi reakciót:
- Törekedni kell a stressz állapot felismerésére és a stresszor megkeresésére
- Nem szabad elhanyagolni a problémát, elmenni mellette! Mit gondolsz magadban az eseményekről?
2. Fel kell ismerni a változtatás szükségét:
- El tudod-e távolítani a stresszort? El tudod-e kerülni?
- Tudod-e csökkenteni a stresszor behatásának idejét és erősségét?
- Tudsz-e új célt kitűzni?
3. Csökkenteni kell a stresszre adott emócionális reakció intenzitását:
- Nem reagálsz-e túlságosan?
- Próbálj úgy tekinteni a stresszre, mint egy olyan helyzetre, amelyet meg kell oldanod, s nem olyanra, amely le akar győzni téged! Ne kérdezd: mi lett volna, ha?......
4. Meg kell tanulni, gyakorolni a stresszre adott fizikai és érzelmi reakció mérséklését:
- Fizikai módszek alkalmazása: mély lélegzés, izomlazítás
- Zene terápia
- Gyógyszer(ek) feszültségoldók
5. Erősíteni kell a test fizikai állapotát („fit”, edzett állapot):
- Mozgás: kerékpár, úszás, „jogging”, séta, szauna stb.
- Dohányzás elhagyása, kávézás csökkentése
- Több, jobb, rendszeres alvás
6. Törekedni kell az érzelmi állapot stabilitására:
- Társasági kapcsolatok kiépítése, fejlesztése
- Reális célok kitűzése , ÖNISMERET!, kerülni a frusztrációt

- Mikor kell ezzel orvoshoz fordulnunk?

A legcélszerűbb a panaszok jelentkezése esetén orvoshoz
fordulni. Ebben a periódusban még nem alakultak ki az egyes ún. „szervspecifikus” betegségek (pajzsmirigy, mozgásszervei kórképek stb.). A későbbiekben pedig nem egyszerűen egy-egy szervet célszerű kezelni, hanem törekedni kell a holisztikus módszerek alkalmazására.

Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-14 12:56:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

38 éves Hashimoto beteg vagyok. A hormonszintem jó, a legkisebb Syntroxine-nal és táplálkozással tartom karban.
A problémám a következő: ha jól tudom, antibiotikumot mi nem szedhetünk, azonban kb másfél hete nem tudok kigyógyulni egy betegségből. Lázam sosincs, viszont az összes tipikus tünetet (hidegrázás, bőrfájdalom a legkisebb érintésre is - pl krémmel arcom bekenése -, zöld orrváladék, hurutos köhögés, gyengeség) tapasztalom. Az lenne a kérdésem, hogy ha az antibiotikum tényleg árt, mi mással előzhetném meg az esetleges szövődményeket? Sajnos a háziorvosom nem tájékozott autoimmun témában, én viszont kezdek elkeseredni... főleg a láztünetek (amiknél maximum 36,5-öt mérek, évtizedek óta nem voltam lázas) és a bakteriális fertőzés esetleges továbbterjedése aggaszt. Négyéves a kislányom, nem lehet bajom :(

Előre is nagyon köszönöm a segítségét, professzor úr!
Tisztelt Kérdező!

1. Mindenek előtt célszerű volna a hőmérsékletét gyakran mérni és tisztázni, hogy valóban van-e hőemelkedése, esetleg láza. Ebben az esetben sem az első dolog az antibiotikus kezelés, hanem az immu stimulálás (pl Immun Plus tbl-val!)
2. Ami az autoimmun folyamatokat illeti:Sokan és sokféle módon igyekeztek felhívni már a figyelmet a jól működő bélrendszer szerepére, egészségünk megőrzésében. Az utóbbi évek széleskörű nemzetközi kutatásai eredményeképpen megismerhettük a mikrobiom fogalmát, melynek segítségével valódi válaszokat kaphatunk arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan vezet a bélrendszer egyensúlyának felborulása a ma népbetegségnek – bélbetegségek, elhízás, pajzsmirigybetegség, diabétesz, szív- és érrendszeri betegségek - számító kórképek megjelenéséhez.
A bélfóra olyan, mint az ujjlenyomat: egyedi összetételű
Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A kórossá váló mikrobiom szerepe az emberi szervezetben
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat. A bélflóra felborulásától a betegségek megjelenéséig
A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitása) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigént, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladás következtében a bél károsodásához is vezet. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal, az itt lezajló kedvezőtlen változásoknak tehát nem pusztán helyi következményei lesznek, hanem egyúttal az egész szervezetre (az immun- és endokrin rendszerre) hatnak, ezáltal megnövelik a funkcionális bélbetegségek (un. IBS, Crohn betegség), elhízás, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségek, az inzulinrezisztencia és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
A mikrobiom genomikai módszerekkel történő objektív vizsgálata segíthet azonosítani azokat a bélben lévő, immunreakciókat kiváltó faktorokat, amelyek hozzájárulhatnak a személyre szabott kezelési stratégia megválasztásához, aminek markáns része az életmód átalakítása is. A speciális széklet genomikai teszt (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározza a sokszínűség változását, illetve azonosítani tudja bizonyos bélbaktériumok túlnövekedését. Az egyénre jellemző mikrobiom viszonylag állandó, azonban időszakosan változó (pl. antibiotikum!). Az elvégezhető széklet-genomikai teszt során (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározható a sokszínűség változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése! A diagnózis alapján javaslat tehető az életmód változtatásra, mellyel egészséges irányba terelhetők a kedvezőtlen változások.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-12 16:52:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr

Segítséget szeretnék kérni öntől
Idén májusban volt egy sajnálatos vetélésem 7 hetesen.
A nőgyógyászom azt mondta valószínűleg kevés satgatesthormont termlelek azért lehetett.
Ám 2017 áprilisában voltam hormon laborban ott a Tsh értékem 1.61 volt
Idén februárban is nézettem Tsh szintet értéke=2.19 lett
Most azonban kértem egy teljes pajzsmirigyet és inzulin terhelést 2 fázisút leírom az eredményt ha esetleg nem lehetne megnyitni a fájlt amit küldtem
Tsh 2.706
Szabad t4 10.27
Szabad t3 4.76
Anti tpo 0.5
Glükóz 0 terhelés előtt 5.1
Glükóz 120 terhelés után 4.7
Inzulin terhelés 0 glükóz terhelés előtt 5.1
Inzulin terhelés 120 glükóz terhelés után 51.6
HOMA-IR 1.2
Éhgyomori vércukor 5.6 mmol/l
A pajzsmirigy vizsgálatot a megnövekedett tsh szintem miatt kértem illetve mert nagymamám pajzsmirigyes esetleges öröklés miatt
Van pár tünetem is hajhullás, rendszertelen ciklus 14 éves korom óta, álmatlanság sokszor fáradtság.
Nem tudom miért növekszik ennyire a Tsh szintem
Félek h ezek miatt nem maradt meg a baba?
Kérem segítsen véleményével
Lehet h pajzsmirigy problémám van és emiatt mehetett el a babám vagy esetleg cukorbeteg vagyok
Bocsásson meg orvos nem vagyok tudom Csak az interneten mindent lehet olvasni
Segítségét előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy betegségei és a meddőség, ill. a vetélések között valóban létezik összefüggés.Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Ilyen irányú vizsgálat (nem csupán labor!) indokolt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-11 17:27:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
A tanácsát szeretném kérni egy laborvizsgálat kapcsán!
2016-ban follicularis adeno-carcinoma miatt mindkét pajzsmirigyem eltávolítása megtörtént. Radiojód-terápiát követően a beállított 100 ug levothiroxyn dózist még emelni kellett a laboreredmények miatt több lépésben 200 ug-ra!
Kezelőorvosom azt mondta, hogy a cél a TSH érték referenciatartomány alá vitele - és ez által a bent maradó pajzsmirigy szövet inaktívan tartása – a megfelelően beállított gyógyszerdózis segítségével (az én értelmezésem szerint). Az eddigi vizsgálatok eredményeit legalábbis ezek alapján vették figyelembe, most azonban a referenciatartományban lévő értéket is elfogadhatónak találták (FT3 és FT4 érték nem is szerepel az eredmények között), ami nem indokolja a gyógyszer dózisának emelését!
- Az én esetemben a TSH érték referencia tartományban nem megfelelő, ha jól értelmezem, vagy tévedek?
- Ilyenkor nem lenne szükség FT3 és FT4 vizsgálatára?
- Magánúton készülök még laborvizsgálatot készíttetni! Indokolt lehet a fentiek ismeretében?
- Két évvel az izotópos kezelés után már tumormarkert sem ellenőriztek! Nem lenne még szükséges, ennyi idővel a kezelés után?
A felmerült kérdéseket nem volt lehetőségem szakorvossal tisztázni, ezért kérem az ön segítségét!
Válaszát előre is köszönöm!
Köszönettel, MGábor
Tisztelt MGábor!

Gondját megértem és átérzem. Ezért mellékelek két nemzetközileg elfogadott közleményt.
A lényeg az, hogy egyelőre a protokollok alapján történit a kezelés, amely a TSH szintjének leszorítására törekszik minden áron ("cél érték")! A legutóbb egyik az USA-ból érkezett ügyvéd mondta: uraim ha beteg a kezelésbe belehal nem számít, de jól, a protokoll alapján legyen dokumentálva!" Arról már nem is írok, hogy a TSH meghatározásának milyen hibái lehetnek (erre vonatkozó írásaimat ezen a honlapon, az Orvosis Hetilapban és a PubMed-be is olvashatja).
[Diagnostic and therapeutical significance of macro-TSH in patients with Hashimoto`s thyroiditis].Balázs C et al. Orv Hetil. (2017).

1. Ronja Maria Rossing et al: Serum Thyroglobulin Doubling Time
in Progressive Thyroid Cancer THYROID.Volume 26, Number 12, 2016.ª Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2016.0031

2.Antonio Matrone et al:THYROID Volume 28, Number 7, 2018
ª Mary Ann Liebert, Inc.DOI: 10.1089/thy.2018.0080

Changing Trend of Thyroglobulin Antibodies in Patients
With Differentiated Thyroid Cancer Treated With Total Thyroidectomy Without 131I Ablation Conclusions: TgAb levels decline in the majority of DTC patients treated with TTx but not ablated with radioiodine.The levels decrease rapidly after the surgical treatment and continue to decrease over time. The time of
disappearance is influenced by the initial TgAb levels and the degree of lymphocytic infiltration. No influence of the actual TPOAb levels has been observed. An increase in TgAb levels should not be overlooked, since it can indicate the presence or reappearance of either normal thyroid tissue or tumor recurrence.

Tehát egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-10 16:18:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Évekkel ezelőtt Önhöz jártam pajzsmirigy gondozásra ,diagnózisom Hashimoto thyreoditis szubklinikus alulműködéssel, göbbel az egyik lebenyben.Soha semmi problémám nem adódott az említett betegséggel kapcsolatban a beállított hormon, szelén rendszeres szedésével.
Sajnos 2 évvel ezelőtt új, szisztémás autóimmun betegségeket állapítottak meg nálam, gondozás végett Pécsre kerültem. Mivel szív érintettsége is van a betegségnek kétszer voltam az elmúlt fél évben Szív CT vizsgálaton. Én természetesen jeleztem, hogy pm. beteg is vagyok és nem szeretnék jódos kontrasztanyagot," nincs más ! " válaszolták , így beleegyeztem a használatába. Az első decemberi vizsgálat után még nem volt jelentős csökkenés a tsh szintben, viszont a májusi vizsgálat után most néztek egy újabb labort , ahol a tsh már csak 0,028 volt., Szeretném Öntöl megkérdezni, jó irányba gondolkodom-e, miszerint belobbantotta a jódos kontraszanyag a pm-t? Vagy esetleg a göb okoz problémát?
Azt mondták hagyjam abba Letrox-ot. Ezzel megoldottuk a problémát, vagy szükséges más egyebet is tennem? Az Ft3 és 4 még határértéken belül van ,de emelkedett az előzőkhöz képest. Egyéb vizsgálat nem történt.
Szeretném a tanácsát kérni mit tegyek?
Tisztelettel és üdvözlettel : Német Ágnes
Tisztelt Német Ágnes!

Sajnos igazolódott, amire mindig felhívom a figyelmet. Tisztázni kellene, hogy az autoimmun folyamat lobbant-e fel, vagy túlműködő göb alakult-e ki. A Letrox elhagyása tüneti megoldás,de egyelőre indokoltnak látszik.
Az irodalmra is hivatkozhatok:
"Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders
Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng
Department of Endocrinology and Metabolism, Institute of Endocrinology, Liaoning Provincial Key Laboratory of Endocrine Diseases, The First Affiliated Hospital of China Medical University, Shenyang, China
Iodine is a micronutrient essential for the production of thyroid hormones. Iodine deficiency is the most common cause of preventable mental impairment worldwide. Universal salt iodization (USI) has been introduced in many countries as a cost-effective and sustainable way to eliminate iodine deficiency disorders for more than 25 years. Currently, the relationship between USI and iodine excess has attracted more attention. Iodine excess can lead to hypothyroidism and autoimmune thyroiditis, especially for susceptible populations with recurring thyroid disease, the elderly, fetuses, and neonates. Nationwide USI was introduced in China in 1996. This review focused on the effects of iodine excess worldwide and particularly in China."
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-09 15:53:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2017 óta kezelnek autoimmun pajzsmirigy betegséggel, jelenleg Letrox 75 ug gyógyszert szedek mellette a TSH 6,7. Mellette szedek még napi 200 ug szerves szelént és cinket. Érdeklődni szeretnék, hogy a Letrox mellett lehet-e szedni a Pajzsmirigy + Energia kapszulát ( ez a leírás alapján organikus szelént és mateva nevű anyagot tartalmaz)? A fő tünetem jelenleg is az állandó fáradékonyság, aluszékonyság. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel : V.László
Tisztelt V. László!

Ezt nem tanácsolom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-09 15:47:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

2014-ben diagnosztizálták nálam a Hashimot, többnyire szubklinikus, bár az utóbbi időben sokat híztam (6 kg) úgy, hogy 150 grammos ch diétát tartok és nagyon odafigyelek arra, hogy mit eszem. Életvitelem semmit nem változtattam, ezért volt meglepő számomra a folyamatos hízás, amit sajnos nem is tudok leadni. Kíváncsiságból elmentem cukorterhelésre, amelynek az alábbi eredménye lett és amelynek értelmezésében szeretném a segítségét kérni. Korábban nem volt probléma az éhgyomri cukrommal, bár ahogy látom, nem csak azzal van a gond, hiszen ha jól tudom, akkor az sem feltétlenül jó, hogy a glükóz elfogyasztását követően a cukrom csökken, és a 2 órás érték beesik a 0 perces alá.

ÉHGYOMRI GLUCOSE 6,3 mmol/L (ref.: 4,1-6) +
60 PERCES GLUCOSE 5,9 mmol/L (ref.: 6,7-9,4) -
120 PERCES GLUCOSE 4,9 mmol/L (ref.: 4,1-7,7)
ÉHGYOMRI INZULIN 9,89 mIU/L (ref.: 3-25)
60 PERCES INZULIN 38,38 mIU/L
120 PERCES INZULIN 10,29 mIU/L

Legyen kedves segíteni, hogy ez most inzulinrezisztencia vagy mi a „diagnózis” és ez okozhatja-e az indokolatlan hízásomat, valamint a fogyásképtelenséget.

Köszönettel: Nóra
Tisztelt Nóra!

A diagnózis kimondásához ezek az adatok nem elégségesek. A leírtak nem valószínűsítik inzulinrezisztenciát.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-06 17:06:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

Az anti-TPO értékem 980. Mit tehetek, hogy csökkentsem a pajzsmirigygyulladást? Szelén és cink szedéséről olvastam. Glutation szedését is javasolták. Valóban jó lenne szednem glutation? Mit tehetek a probléma megoldására, hogy ne súlyosbodjon a helyzet?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Tisztelettel és köszönettel:
Erzsébet


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-06 16:52:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

Az anti-TPO értékem 980. Mit tehetek, hogy csökkentsem a pajzsmirigygyulladást? Szelén és cink szedéséről olvastam. Glutation szedését is javasolták. Valóban jó lenne szednem glutation? Mit tehetek a probléma megoldására, hogy ne súlyosbodjon a helyzet?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Tisztelettel és köszönettel:
Erzsébet
Tisztelt Erzsébet!

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg.
A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív
autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett.Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős
szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem
minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrópiás pajzsmirigygyulladásban és elsődleges
mixödémában szintén jelen vannak. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú,egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki.
Fontos tudni: az anti-TPO antitesteknek van IgG és IgM típusa. Az utóbbi jelent kórosat, van ugyanis olyan antitest,amelyik védő jellegű. Az antitest típusát sajnos (miként azt korábban tettek, ld. a közleményt) nem határozzák meg, ezért a funkció mérése egyénre szabottan lehetséges. Több tényezőt is figyelembe kell venni: beteg panaszai, az alkalmazott gyógyszerek (pl. jód kiváltja), a tapintási lelet, hőtérkép, ultrahang vizsgálat. Ennek alapján lehet eldönteni, hogy milyen kezelést alkalmazzunk. Az biztos, hogy a pajzsmirigy hormonkezelés nem javítja az antitestek szintjét( bár ezt sokan nem tudják!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Irodalomjegyzék
1. Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on
TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.
2. Kraiem Z. The measurement of antithyroid auto antibodies in the diagnosis and
management of thyroid autoimmune disease. Clin Rev Allergy Immunol. 1998;
16:219–225.
3. Feldt-Ramussen U. Analytical and clinical performance goals for testing autoantibodies to
thyroperoxidase, thyroglobulin , and thyrotropin receptor. Clin Chem. 1996;42:160–163.
4. Lazarus J.H. Clinical manifestations of postpartum thyroid disease. Thyroid.
1999;July:9(7):685–9.
5. Fantz C, Dagogo-Jack S, et al. Thyroid function during pregnancy. Clin Chem.
1999;45:2250–2258.
6. Centers for Disease Control. 1988. Update: Universal precautions for prevention of
transmission of human immunodeficiency virus, hepatitis B virus and other bloodborne
pathogens in healthcare settings. MMWR. 37:377-382, 387, 388.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-04 10:33:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt, Professzor Úr!

Kérdésem, hogy Önnek mi a véleménye a DHEA szedéséről? 49 éves nő vagyok, és több helyen olvastam már róla, hogy nagyon jó hatása lehet az én koromban, ha elkezdem szedni. Viszont félek a mellékhatásaitól is, nem szeretnék nagyobb bajt okozni magamnak vele, az előnyei azonban nagyon csábítóan hangzanak!

Ha Ön is azt javasolja, hogy meg lehet próbálni, akkor milyen adagolásban és mennyi ideig érdemes szedni, és mire figyeljek a szedésekor?

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel: Lieber Tünde
Tisztelt Lieber Tünde!

A DHEA készítményeket valóban használjuk, de nem mindegy, hogy milyen célból, milyen indikációval.
i ez a hormon?
A DHEA szervezetünk által legnagyobb mennyiségben előállított szteroidszerű hormon. Az ösztrogén, a tesztoszteron, a progeszteron és a kortikoszteron előanyaga. Sablonosan fogalmazva, ahogy átáramlik a vérrel a szervezeten, olyan hormonná alakul át, amilyenre a szervezetnek épp a legnagyobb szüksége van. Fontos szerepet játszik nőkben az abnormális szőrnövekedésben (hirzutizmus) és kopaszságban (alopecia). A DHEA a mellékveséből kerül a keringésbe, illetve férfiakban valamennyi a herékből is kijut a szexuális differenciálódás után. A DHEA szintje a 7. évtől folyamatosan emelkedik, majd a harmadik évtized után fokozatosan csökken.
A DHEA bizonyítottan az ifjúkori jellegzetességekhez kapcsolódik, mint az energikusság, erős libidó, izomtónus, haj és szőrzet növekedési üteme, erősödése, színe, szellemi frissesség, elme tisztasága, rövidtávú memória, bőr simasága, jó általános kinézet és testtartás, valamint általános pozitív életszemlélet és hozzáállás.
Hiányának hátrányai:
Széles körben elfogadott tény, hogy az öregedéssel a testben csökken a DHEA jelenléte. Alacsony DHEA-szint következtében lecsökken az általános hormontermelés, így felgyorsulnak az öregedési folyamatok, és az ezzel együtt járó betegségek kockázata (degeneratív folyamatok, arterioszklerózis, cukorbetegség, rák, csontritkulás, immunrendszer legyengülése). A DHEA kapszula megóv, és visszafordítja a folyamatokat. Az alacsony DHEA szint majdnem kétszeres kockázatot jelenthet a koszorúér elmeszesedésre.
Szervezetünk termelése:Termelését a stresszhormonnak nevezett hidrokortizon is gátolja. Ha ennek szintje nő, vele együtt az inzulinszint is emelkedik. A DHEA-t koleszterinből állítja elő a mellékvese, kis mennyiségben a here vagy a petefészek. Termelése 20-25 évig maximális, utána évi két százalékkal csökken. 40 évesen a fele, 60 évesen csupán 10-20 százaléka a 20 éves kori termelésnek. A nők DHEA-termelése a férfiakéhoz képest 80-90 százalékos. Alacsony szintje nagyobb mértékben idézi elő a szívbetegségeket, mint a magas koleszterinszint. A magas koleszterinre adott gyógyszerek nagy része csökkenti DHEA-termelésünket. A DHEA-szintünk mondhatni megmondja, meddig élünk.
A DHEA-t ma úgy tartjuk számon, mint a stresszhormonok hatását ellensúlyozó, ellenszabályozó hormont. Hatékony antidepresszívum, mellékhatások nélkül!

Mindezek figyelembe vételével egyénre szabott kezelést javaslok kivizsgálás után.

Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-02 16:46:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

A következő (biztosan nagyon speciális) problémával-kérdéssel fordulok Önhöz. 41 éves szűz, érintetlen nő vagyok. 27 éves koromban ismeretlen okból (a vizsgálatok semmilyen elváltozást nem mutattak ki) secunder amenorrhoeás lettem, elmaradt az addig 10 éves korom óta pontos, 28 napos mensesem. 14 évig nem is volt ciklusom, semmilyen más tünet ezt nem kísérte, teljesen egészségesnek éreztem magam. Kb. 2 éve azonban ott valami "mozgolódni" kezdett, egyre gyakoribb volt a mellfeszülés, átlátszó folyás, kis rózsaszínes vérrel. Idén májusban is ez volt, majd 14 év után váratlanul, június 25-én megjött a menstruációm, teljesen szabályszerűen és le is zajlott. Nőgyógyászom már tavaly is csináltatott hormonvizsgálatot és most, az "új" menses 3-ik napján is. A tavalyinál (amikor még nem volt ciklusom) az LH 5.41 U/L, az FSH 4.18 U/L volt, a prolaktin 266.3 mIU/L, az ösztradiol 278.4 pmol/L. Most viszont, ami a menses 3-ik napján, június 27-én készült, az LH 2.5 U/L, az FSH 9.82 U/L, a prolaktin 227 mIU/L és az ösztradiol 150.1 mIU/L. Vajon mire utalnak ezek az értékek? Én csak szabályos menstruációt szeretnék, mert bár amíg nem indult be, semmi bajom nem volt, viszont most májusban nagyon erőlködött a júniusi váratlan megjövetel előtt és amióta megjött, hihetetlenül jól érzem magam... Lehet ezek után esélyem rendes ciklusra? (A tesztoszteron és DHEA értékeim mindkét alkalommal teljesen a referenciatartomány közepén voltak, tehát azok normálisak. Cukrom, pajzsmirigyem is teljesen rendben, nézettem.) Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Bogi
Tisztelt Bogi!

Valóban fontos és nem könnyen megválaszolható problémához tartozó kérdést vette fel.
A sok lehetőség közül hármat emelek ki. Ezek kivizsgálása után lehet teljes választ adni. A legfontosabb az, hogy jelen panaszai és leletei alapján optimista vagyok a gyógyulását illetően!!!
I.A funkcionális hypothalamic amenorrhoea (FHA) a hipotalamusz-hipofízis-petefészek tengely funkcionális gátlásával jár. Az FHA okai a három csoportba sorolhatók:
1) stresszfüggő tényezők,
2) súlyvesztés és / vagy túlzott fogyasztás következményei,
3) a testmozgás vagy a sportolás következményei.
A FHA diagnózisának a menstruációs rendellenességek előzményein kell alapulnia. A fizikai vizsgálat során FHA-val rendelkező betegek másodlagos és harmadlagos nemi jellemzőkkel rendelkeznek a pubertálási stádiumra, az állapot kialakulását megelőzően és a hipoestrogenizmus jeleivel. A laboratóriumi eredmények meghatározzák az amenorrhoea betegek további kezelését, és így a helyes értelmezése elengedhetetlen a megfelelő terápiás döntések meghozatalához. A krónikus anovuláció, a menstruációs rendellenességek és a hipotalamusz rendellenességekből eredő másodlagos amenorrhoea kezelésének az elsődleges ok kiküszöbölésére kell törekednie, azaz a pszicho-érzelmi törzs csökkenése, a krónikus stressz elkerülése, a testmozgás szintjének csökkentése vagy a BMI optimalizálása. betegeknél, akik fogynak. Ha a menstruáció nem folytatódik hat hónapos periódus után, vagy ha az elsődleges okozati kezelés nem lehetséges, a hipoösztrogenizmus következményeinek semlegesítése, különösen a csont anyagcseréjére gyakorolt kedvezőtlen hatások váltak a fő problémaként. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy az oestroprogesztagén terápia hasznos mind a menstruációs rendellenességek kezelésében, mind a csont ásványi sűrűség normalizálásában. A hormonális készítményeket egyéni alapon kell bevezetni a terápiás protokollba.
II. Agyalapi (hypophysis) eredetű
A menstruációs ciklus reproduktív létfontosságú jel, és betekintést nyújt a hormonális egyensúlyhiányba és a terhességbe. Az ösztrogén jelentősége azonban túlmutat a termékenységen, és szerepet játszik a szövetekben és szervekben. A funkcionális hypothalamikus amenorrhoea a másodlagos amenorrhoea gyakori formája, ami ösztrogénhiányt okoz a fiatal premenopauzális nőknél. Bár a betegség oka a pszichológiai stressz, a túlzott testmozgás, a rendezetlen étkezés vagy a hipotalamusz-hipofízis-petefészek tengelyének elnyomását eredményező tényezők kombinációja. Az ösztrogén elvesztése mély hatást gyakorol számos szervezetre, beleértve a szív-, csontváz-, pszichológiai és reproduktív rendszert. Gyakran előfordul, hogy ezek a fiatal nők „jól járnak”, mivel nincsenek zavaró tünetei az alacsony ösztrogénnek, és nem tudják az ösztrogénhiány következményeit. Ez a felülvizsgálat a hypothalamic amenorrhoea, a jelenlegi kutatások és a rendelkezésre álló kezelési lehetőségek egészségügyi következményeire összpontosít.
III. Autoimun eredetű petefészek elégtelenség
Az elsődleges petefészek-elégtelenség (POI) a tartós amenorrhoea, a fokozott follikulus-stimuláló hormon és az alacsony ösztrogénszint, míg a csökkent petefészek-tartalék (DOR) a petefészek tartalék tesztjeinek rendszeres menstruációja és változása. Az autoimmun eredetű POI-k mellékvese autoimmunitással, nem-mellékvese autoimmunitással vagy izoláltak lehetnek. Ezt az autoimmun betegséget a szérum petefészek, mellékvesekéreg vagy szteroidot termelő sejtek elleni autoantitestek jellemzik. A mellékvese autoimmun eredetű POI a leggyakoribb típus, amelyet a betegek 60-80% -ánál figyeltek meg. Klinikailag az amenorrhoea a POI jellemzője, azonban a menstruáció előtt teljesen leáll a szabálytalan ciklus. Gyakori a meddőség, a forró öblök, a hüvelyi atrófia, sorvadás . Az autoimmun ooforitist mononukleáris gyulladásos sejtek infiltrációja jellemzi a növekvő tüszők theca sejtjeiben, korai stádiumú tüszőkben, limfocita infiltráció nélkül. Ez az infiltrátum magában foglalja a plazmát, a B és a T-sejteket. Az autoimmun POI / DOR új besorolási kritériumát három különböző kategóriába osztják (lehetséges, valószínű és megerősített) az autoantitestek, az autoimmun betegség és a petefészek szövettana alapján. Sajnos naprakész iránymutatások nem állnak rendelkezésre az autoimmun ooforitis kezelésére. A POI-kezelés stratégiái közé tartozik a hormonpótlás és a meddőség terápia. Az adományozott oocitákkal való segített fogamzásgátlás bizonyítottan terhességet ér el a cytoplazmatikus spermium injekciók beadásával POI-nál. A petefészek elleni antitestek kimutatása megoldott.

Mielőbbi további javulást és teljes gyógyulást kívánok,
tisztelettel:
 


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-30 13:11:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Hashimoto thyreoditiszem van 2 éve. Napi 50-es Letrox mellett, 1,8 lett a TSH-m.
Kisbabát tervezés miatt elkezdtem szedni egy magzatvédő multivitamint, azonban a 9. szem bevétele után jöttem rá, hogy az bizony jód tartalmú volt. Miután abbahagytam, rá kb. 1 hónapra elmentem TSH vizsgálatra. ez 2 hete volt, akkor 2,8 lett a TSH-m.

Ezután azt javasolta az endokrinológusom, hogy 4 napig szedjek 50-est és 3 napig 75-öst.

Erre 1 hétre pozitív lett a terhességi tesztem.

A nőgyógyász azt javasolta, hogy emeljem az adagot úgy, hogy 5 napig 75-öset szedjek és 2 napig 50-eset.
A kérdésem az lenne, hogy elég lesz-e ez a megnövelt dózis, hogy legalább 2.-re lemenjen a TSH-m?
Mikor menjek vérvételre, amikor már biztosan realizálódik a TSH-m?

A választ előre is hálásan köszönöm,

Üdvözlettel:

Gégény Enikő
Tisztelt Gégény Enikő!

Vizsgálat nélkül kezelésre vonatkozó tanácsot adni sem etikai, sem szakmai szempontból nem szabad. A terhesség mind az immunológia, mind a hormonális állapotot megváltoztatja.
Mit javasolhatok? Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a gyulladásos folyamat milyen mértékű.
Miért?
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak!!!!!!

Egyelőre azt javaslom, hogy a Letroxból napi 100 ug-t szedjen, a további finomhangolás csak vizsgálat után lehetséges.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-29 17:27:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tegnap az lent idézett kérdést tettem fel, amire a gyors választ ezúton is köszönöm. Viszont úgy tűnik, nem volt egyértelmű a kérdésem: nem meddőségről van szó, hiszen eddig mindig védekeztünk. Az utóbbi hónapokban is épp azért folytattuk a védekezést, mert féltünk, hogy ha megfogan a baba, akkor a magas tsh rossz hatással lehet rá. Az orvos korábban (6 körüli tsh-nál) azt ajánlotta, hogy addig folytassuk a védekezést, amíg az értékek nem jönnek rendbe. Most 3,24 lett a tsh-m. Azért gondoltam, hogy ez még mindig nem jó, mert az orvos emelt a gyógyszeradagon, illetve több helyen azt olvastam, hogy 2,5 alatt az ideális. Igazából annyi lenne a kérdésem, hogy ilyen értékek mellett (3,24-es tsh) elkezdhetünk próbálkozni - tehát nem védekezni, vagy ha megfoganna a baba, akkor ezek rossz hatással lehetnek rá, ezért inkább várjunk, amíg még lejjebb megy a tsh?

Köszönöm ismét!

"Férjemmel babát szeretnénk, amint lehet. Már január óta tervezzük, de akkor kiderül, hogy magas a tsh szintem (6,05), így nem próbálkoztunk. 2 hónapja szedem az 50-es Letroxot, és a mostani értékem 3,24 lett. A többi értékem is normál tartományon belüli: t3: 3,79 és t4: 1,16 illetve az antitpo 2,8. A babatervezésre való tekintettel még egy kis emelést javasoltak a Letroxból, egyik nap 50, másik nap 75-t szedjek. Az a kérdésem, hogy a mostani értékek mellett elkezdhetünk próbálkozni, vagy ha megfoganna a baba, akkor ezek az értékek negatív hatással lennének rá? Olvastam azt is, hogy 2,5 alatt jó a tsh, de azt is, hogy ha a többi érték jó, akkor a babát nem veszélyezteti."
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a TSH-t a kedve kollégák misztifikálják, mivel életükben kevesen végezték el ezt a vizsgálatot.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

A pajzsmirigy egyik hormonjának a tiroxinnak a lebomlási ideje 7 nap, ezért a dózis váltogatásának nincs sok értelme. Azt kellene megtudni, hogy mi okozza a kapott értékeket.
Legalább ilyen fontosak az alábbiak:
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008)
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)

Végezetül további vizsgálat szükséges, de a legfontosabb, hogy már próbálkozhatnak és várjuk a babát, a Letroxból 75ug-t szedjen!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-28 16:45:25
Olvasói értékelés: 5/5

Tisztelt Doktor úr!

Férjemmel babát szeretnénk, amint lehet. Már január óta tervezzük, de akkor kiderül, hogy magas a tsh szintem (6,05), így nem próbálkoztunk. 2 hónapja szedem az 50-es Letroxot, és a mostani értékem 3,24 lett. A többi értékem is normál tartományon belüli: t3: 3,79 és t4: 1,16 illetve az antitpo 2,8. A babatervezésre való tekintettel még egy kis emelést javasoltak a Letroxból, egyik nap 50, másik nap 75-t szedjek. Az a kérdésem, hogy a mostani értékek mellett elkezdhetünk próbálkozni, vagy ha megfoganna a baba, akkor ezek az értékek negatív hatással lennének rá? Olvastam azt is, hogy 2,5 alatt jó a tsh, de azt is, hogy ha a többi érték jó, akkor a babát nem veszélyezteti.

Köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

A Letroxból, egyik nap 50, másik nap 75 szedésének semmi értelme nincs, inkább annak kellene utána menni, hogy mi okozza a primer meddőséget.
A női meddőség okai funkcionális, vagy organikus eredetűek lehetnek. A funkcionális okok közé az endokrin működés vagy a peteérés zavarai, az organikus okok közé a reprodukcióban részt vevő szervek egyéb betegségei tartoznak, pl. petevezeték-elzáródás, méhfejlődési rendellenességek.
Funkcionális okok:
• a hypothalamus működésének zavara
• hypophysis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• anovulatiós infertilitás
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

Organikus okok:
• Petevezeték eredetű meddőség
• Kismedencei endometriosis
• Az uterus myomája
• Intrauterin adhaesio
• A cervixnyák rendellenességei
• Hüvelyfejlődési rendellenesség
Nem egyetlen leletet kell kezelni, hanem a beteget!

További vizsgálatot és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-26 15:46:39
Olvasói értékelés: 5/2
Tisztelt Balázs Csaba ProfesszorÚr!

PCOS-sel diagnosztizáltak, illetve menstruáció elmaradás miatt küldtek el terheléses vércukor tesztre, ahol az eredeményeim a következők voltak: Vércukor terhelés (75 g)
18-06-2019
Vércukor éhgyomri
mmol/l
4.4

Vércukor 120 perc
18-06-2019
Vércukor, étkezés után 120 perc
mmol/l
3.0

Vércukor 60 perc
18-06-2019
Vércukor, étkezés után 60 perc
mmol/l
5.7

Insulin
18-06-2019
Inzulin
uIU/ml
2.7

Insulin 120 perc
18-06-2019
Insulin 120 perc
uIU/ml
18.6

Insulin 60 perc
18-06-2019
Insulin 60 perc
uIU/ml
72.8

Azt szereteném kérdezni, hogy fenn áll-e inzulinrezisztencia, vagy nem.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel: Veronika
Tisztelt Veronika !

Az inzulin reisztencia anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni. Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt így próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz, menstruációs zavarhoz és meddőséghez is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Kiderült, hogy az inzulinrezisztencia autoimmun betegség és keresni kell más betegség jelenlétét is. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
Az inzulin rezisztencia tünetei nagyon változatosak lehetnek, az alábbi problémák megjelenése esetén érdemes kivizsgáltatni, mi állhat a panaszok hátterében:

sikertelen testsúly-csökkentés (diétázás ellenére),
rendszertelen menstruáció,
teherbe esési képtelenség,
szőrösödés nem kívánatos helyeken (hölgyeknél; áll, bajusz, has, mell),
cukros ételek elfogyasztása után remegés, izzadás, koncentrációs zavarok,
gyakori hirtelen éhségérzet,
ha két étkezés között hosszú idő telik el és rosszullét (akár ájulás is) jelentkezik,
alvászavarok

Az inzulin rezisztencia gyanúja esetén (tünetek pozitivitása) elvégzett terheléses vércukor vizsgálat (OGTT) eredményeit a WHO által meghatározott kritérium rendszer szerint értékeljük, aminek használatát az ADA (Amerikai Diabetes Szövetség) és az EASD (Európai Diabetes Szövetség) is elfogadja.A WHO kritériumainak alkalmazása egységes megítélést biztosít. A 0’VC (éhomi vércukor) értéket normálisnak tekintetjük, ha az 6,0 mmol/l vagy ennél kisebb, IFG (emelkedett éhomi vércukor – impaired fasting glucose) fennállását állapítjuk meg, ha a 0’VC ≥ 6,1 és 0’VC < 7,0 mmol/l, a 7,0 mmol/l-t elérő vagy meghaladó 0’VC értéket pedig lehetséges diabetes mellitus jelzéssel minősítik.
Az IGT (csökkent glükóz tolerancia – impaired glucose tolerance) és a 2TDM (2es típusú diabetes mellitus) diagnózisát az OGTT eredmény alapján állítják fel.
Az IGT fennállását akkor mondjuk ki, ha a 120’VC ≥ 7,8 és 120’VC < 11,1 mmol/l volt, 2TDM fennállását pedig akkor állapítjuk meg, ha a 120’ VC a 11,1 mmol/l koncentrációt elérte vagy meghaladta.
Az inzulinkoncentrációkat 0’INS esetén 25 µU/ml, a 120’INS koncentrációt 45 µU/ml érték felett tekintjük kórosnak. Az inzulinrezisztencia kiszámítását az éhomi vércukor és az éhomi inzulinszintek felhasználásával a HOMA-IR értékekkel jellemezhetjük, amit 4,0 felett minősítettek kórosnak.
Tehát szigorú számolás alapján enyhe inzulin rezisztencia fennállhat,de ennek kimondásához más vizsgálatok is lényegesek lehetnek (erről korábban írtam, pl az un. adiponectin index). OGTT helyett adiponektin szint mérés?
A Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a résztvevő 100 egészséges és 99 PCOS résztvevő adatait összehasonlítva a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban is elérhető vizsgálat!

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-23 12:33:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Az Ön betege vagyok, Hashimotoval kezel a Doktor úr évek óta, sikerrel. Sajnos idén még nem jutottam el Önhöz betegség miatt, de már folyamatban van az időpont. Addig is segítségét kérném, 35 éves vagyok, 2 éve megszületett a kisfiam ( spontán, probléma mentes terhesség volt) és most szeretnénk még egy babát. Jelenleg 125 letroxot, 3000 Ne D vitamint, szelént szedek ( táplálék kiegészítőként kollagént). Most kaptam meg a vérvétel eredményem: TSH: 0,035 ( referencia 0,400-4,00), szabad T4: 15,98, szabad T3:6,15, Anti-TPO:903,7, Anti Müllerian Hormon: 1,86.
Olvastam hogy a pajzsmirigy hatással lehet a petefészekre is, így gondolom változtatnom kellene a gyógyszer adagomon és akkor az AMH érték változna ( tavaly 2,8 volt).
A fogamzásgátlót 1 hónapja hagytam el, és már nagyon várom a babát. Korábban inofolic port javasolt nekem, ezt most is ihatom? A gyógyszer adagolásra mit javasol, hogyan folytassam a letroxot? Az AMH érték miatt kell aggódnom?
Szükséges bármit tennem, változtatnom a siker érdekében?
Remélem a következő találkozáskor már örömhírrel mehetek Önhöz!
Köszönettel, Henriett
Tisztelt Henriett!

Vizsgálat nélkül részletes terápiás javaslatot nem tehet, így is a válaszokon rugózik a "tisztelt rendőrség".
Azt mindenképpen jónak tartanám, ha a következő vizsgáatig a nyári meleg időszakban a Letrox dózisát 100-ug-ra csökkentené.
Várom kontrollra ÖRÖM hírrel.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-22 12:31:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Segítséget szeretnék kérni Öntől, eddig sajnos csak tünetkezelés történt, a kiváltó okra sehol sem kaptam választ.
Hashimoto pajzsmirigy alulműködésem van (antiTpo 509), Letrox 125 szedek rá évek óta. Kb fél éve hisztamin intoleranciám lett, nem tudom mitől, de egyre rosszabb az állapotom (dao szint 6,9). Szigorú diéta,antihisztamin (ill. Medrolt is írt fell az allergológus, de nem éreztem javulást tőle) és Daosin mellett napi csalánkiütések torok és arc ödéma. Attól tartok, hogy anafilaxiás sokk lesz a következő lépcsőfok. Allergia teszt negatív lett, urea szintén negatív.
Lehetséges, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegségem áll a tünetek hátterében? Hiszen eddig soha nem volt problémám az ételekkel. Ha igen, hogy lehet az állapotomon javítani? Van erre valami gyógyszeres kezelés vagy speciális terápia?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
U. Gréta
Tisztelt U. Gréta!

A hisztamin intolerancia valóban gyakran társul a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ilyen esetekben mindkét betegség állapotát ellenőrizni célszerű és olyan kezelést adni, amely mellett a panaszok jelentősen mérséklődnek.
Mi az a hisztamin?
A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
 Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
 Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
 Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
 Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
 Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
 Fejfájás, migrén, szédülés
 Hányinger, émelygés
 Menstruációs zavarok
 Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
 Kimerültség, fáradtság, alvászavarok

További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést (sajnos a Letrox nem hat a pajzsmirigy gyulladására) javaslok,
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-19 17:49:39
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja