SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
2000 tavaszán a körzeti orvosom pajzsmirigy vizsgálatra küldött tüneteim alapján. A TSH a megadott tartományon belül volt, így azt mondták nincs gond a pajzsmirigyemmel. A körzeti orvos ezzel nem értett egyett, így magánúton felkerestem egy belgyógyász endokrinilógust. A TSH itt is rendben volt, a Total IgE viszont 3193,0 KIU/1 volt. A doktor megállapította, hogy allergiás vagyok és allergia vizsgálatra küldött. Ott közölték, hogy keresztreakciós allergiám van, ezt nem lehet gyógyítani, tanuljak meg vele élni és kizárni azokat a dolgokat amik okozzák. Az állapotom csak romlott. Tavaly júniusban három hét alatt 20 kg-ot növekedett a testsúlyom, ugyanannyi ételmennyiség bevitele mellett. A nyelvem bedagadt, a gyomrom felpüffedt, szédülés jön rám igen sokszor. Hirtelen melegem lesz és az arcom kipirosodik. Éjszaka izomgörcsök jelentkeznek nálam, keveset tudok aludni, egyre fáradtabb idegesebb lettem. A havi ciklusom már 5-6 éve nagyon rendszertelen volt, de most még a melleim is folyamatosan leakarnak szakadni. 14 napig nem volt székletem, ezért hashajtót kell szednem. Az arcom rendszeresen bedagad, a kéz és a láb izületeim fájnak és dagadnak. Felkerestem egy ultrahang diagnoszta orvost, pajzsmirigy vizsgálat céljából. Ezt állapította meg: Mindkét lebenyben több elszórt elhelyezkedésű 0,5-1 cm-es echoszegény göb van. Az isthmus 7-8 mm-re kiszélesedett. Endocrin és allergiológiai konzíliumot javasolt. Az allergiológus professzor közölte, hogy ez mind pajzsmirigy miatt alakult ki. Elmentem egy belgyógyász endokrinológushoz szintén magán úton. Amikor rám nézett már közölte, hogy pajzsmirigy gondjaim vannak, látszik a nyakamon. Elmondtam a tüneteimet. Vérvétel következett. A TSH továbbra is normál tartományban volt. Az Anti-TPO viszont 378 IU/ml volt. Ezek után közölte az orvos, hogy nem vagyok pajzsmirigyes és elküldött egy dietetikushoz, hogy az majd lefogyaszt! Nem mentem el. Már a hajam is húllik, igaz nem foltokban, de nagyon. Most 43 éves vagyok. Szeretnék jobban lenni, de nem tudom, hogy milyen szakterületű orvoshoz forduljak.
Ebben kérném segítségét.
Köszönettel: Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Sajnálom a történteket!
Nagy valószínüséggel immuno-endokrin betegsége, autoimmun thyreoditise és allergiás tünetei vannak.Utalok ezen a honlapon már korábban általam leírt cikkekre.
Javaslatom immuno-endokrin kivizsgálás(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-22 08:00:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Meddőségi kivizsgálások során az eredmények között találtam néhány eltérést, szeretném, ha ezeket értékelné nekem, mert nem tudom, hogy mit jelentenek:
A terheléses cukorvizsgálatnál, a vércukor szintem jó, de az inzulinnál ez áll:
0 perc: 8.9 60 perc: 47,5 120 perc: 54,7 Ezek magas értékek?
Másik eredmény, ami szerintem nem jó:
APCA (parietális sejt AT) : pozitív
Tisztelettel: Gabi
Tisztelt Gabi!
Két különálló dolog van:
1. Az inzulin rezisztencia valószínűleg fennáll, de ezt valószínűleg már elmondták.
2. A parietalis antitest a gyomor egyik sejtje elleni antitest.
Ezek alapján szervspecifikus autoimmun folyamat állhat fenn.
Immuno-endokrin kivizsgálás célszerű (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-22 07:56:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Múlt héten voltam Önnél, Veszprémből. Akkor a pánikrohamok voltak jellemzőek, most fél methothyrint szedek, valamelyest jobb. Továbbra is nagyon feszült vagyok, sok a pánikérzés, ugyanakkor tegnap pl. 62 volt a pulzusom, és egész nap úgy éreztem elájulok, annyira leeseik a vérnyomásom. Belső feszültség van rajtam, ugyanakkor nagyon jól alszom, sőt, amire évek óta nem volt példa pihenten kelek. Így nem nagyon értem. A bal mellemből még mindig nyomásra jön egy kis tejszerű váladék, de már sokkal kevesebb. Nem kellene megnézetnem, hogy más hormonok nem magasak-e??? Naponta változik a kedélyállapotom...sokat segítenek a meditációs, jóga, reiki-s technikák, ezek segítenek elviselni ezeket, de nagyon megterhelő. Már néha arra gondolok, nem-e bipoláris zavarom van??? Vagy ez is a pajzsmirigytől lehet?? Soha nem voltam szorongó alkat és elég nyüzsgő típus vagyok, egyszerűen nem tudok mit kezdeni a tünetekkel és nem is nagyon tudom orvosolni. Ön javasolta, hogy szedjek xanaxot, de vannak napok, amikor semmi bajom sincs, szinte naponta vátozik, szedhetem alkalomszerűen is a xanaxot? Most megint jobban látszik a nyakamon a nagyobbodás..két hónapja szinte eltűnt, a fizikai tünetek mintha kisebbek lennének pl. a szeptemberihez képest, a lelki viszont sokkal erősebb. Az igazat megvallva, nagyjából megfigyeltem mik a jelek amikor átcsap egyikből a másikba, de félek a következőtől. üdvözlettel: Meme
Tisztelt Meme!

A pánikbetegség miatt rendszeres kezelés indokolt!
A váladék a fokozott stressz által kiváltott emelkedett prolactin szinttől van.
Ezek alapján bipolaris zavart kimondani még nem lehet.
Örülök anak, hogy jobban van, további javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-22 07:53:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A következő lenne a problémám: 1 hete voltam kivizsgáláson, ahól vírus okozta pajzsmirigy gyulladást állapítottak meg, (vérvétel előtte volt pár nappal TSH normál értéken belül volt) mivel pár nappal előtte fájt a torkom, rossz közérzetem, hőemelkedésem volt és a nyakam egyik oldala megduzzadt majd kb. 1 hét múlva "leapadt" és a másik oldalon jelentkezett a duzzanat. Ez körülbelül 3hete tart amúgy nem fájdalmas de néha érzem, tegnap óta a másik oldalon is.
Többet egyenlőre még nem tudok, ezen a héten megyek nyaki ultrahangra.
Az alhasam szintén pár hete jobb oldalon érzékeny, ezért tegnap voltam nőgyógyásznál aki méhgyulladást állapított meg (azt mondta vírusfertőzés). A következő gyógyszereket írta fel: Sumamed 500mg filmtabletta (antibiotikum), Rantudil Forte kapszula, Klion- D 100 hüvelytabletta és azt tanácsolta, hogy minden nap fél órára üljek forró jódozott sós vizes fürdőbe.
A kérdéseim a következőek lennének:
- milyen jellegű pajzsmirigybetegségem lehet? (sajnos elég stresszes típus vagyok és kb. egy fél éve a hajam is enyhe mértékben hulik.)
- van-e összefüggés a két betegség közt?
- nem ártalmasak-e ezek a gyógyszerek a pajzsmirigyre nézve?
- szabad-e jódozott sós ülőfürdőt vennem? (mert ha jól tudom, pajzsmirigy gyulladásnál nem minden esetben hasznos a jód vagy ilyen módon ez nem érinti a pajzsmirigyemet?)Mert tegnapelőtt próbáltam ki először a fürdőt és tegnap óta már érzem a pajzsmirigyemet a nyakam másik oldalában is és 37.3 hőemelkedésem volt (gyógyszereket csak tegnap kezdtem el szedni).

Válaszát előre is köszönöm: Erika
Tisztelt Erika!

1. A leírtak alapján valószínüleg DeQuervain thyreoiditse zajlik
2. A hajhullás és a pajzsmirigybetegség összefüggésben vannak
3. Az antibiotikumok nem hatnak a vírusfertőzésre
4.A jód bevitele nem tesz jót a pajzsmirigygyulladásnak.

További kvizsgálást javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-22 07:50:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Inzulinrezisztenciát állapítottak meg nálam. Orvosom szerint a diéta önmagában nem megoldás, mert attól még a sejtek nem fogják jobban felszívni az inzulint.
Kérdésem: a rendszeres testmozgás javítja-e az inzulin felszívódását (persze diéta mellett)?
Illetve az inzulinrezisztencia okozhat-e petevezeték elzáródást?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

1. A rendszeres testmozgás javítja az inzulin rezisztenciát
2. Az inzulin rezisztencia nem okoz petevezeték elzáródást
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-22 07:46:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
2005-ben kezdődtek tüneteim körülbelül 30 kg-ot híztam 2-3 hónap alatt és a ciklusom is szabálytalan lett.Két évre rá kiderült ,hogy van egy hipofízis mikroadenomám melyet nem távolítanak el mert 4mm nagyságú.Két évente járok vele kontrollra és változatlan a helyzet.A prolaktin szintem több mint a duplája erre a nőgyógyászom először bromocriptin írt fel ,majd mikor szinte minden mellékhatása kijött akkor áttértünk a mastodynon-ra.Egy éve szedem ezt a gyógyszert de a prolaktin szintem változatlan ,a testsúlyom is ,viszont foltosan kezdtem kopaszodni ,és a bőröm is aknés lett.A nőgyógyászomban felmerült hogy esetleg PCOS-m van ,de mivel itt ez a mikroadenoma ezért arra koncentrálnak elsődlegesen.Mivel 27 éves lettem szeretnénk a párommal gyereket az lenne a kérdésem ,hogy a hipofízis adenoma okozhat-e PCOS-t ,illetve hogy önt személyesen is meg lehet-e keresni mert elképzelhető ,hogy szükségem lesz endokrinológusra ,mivel a neurológusom tovább küldött egy idegsebész professzorhoz mikor mondtam neki hogy gyereket szeretnék. Nem voltak jó élményeim az endokrinológussal mert a testsúlyomra annyit reagált ,hogy "nem kéne ennyit zabálni és nem hízna" és előírt egy 600 kalóriás diétát ami szerintem fizikai munka mellett betarthatatlan. Segítségét előre is köszönöm.Zsuzsi
Tisztelt Zsuzsi!
Először is névnapján Isten éltesse jó egészségben!
A microadenoma lehet néma és lehet hormont termelő. Ma már a microadenoma az esetek többségében enm ígényel műtéte, gyógyszerrrel kezelhető és gyógyítható.
Hasonló betegséggel betegeim gyemekeknek adta életet.
A PCOS-val kapcoslatban nem kívánok eszmefuttatásba bocsáájtkozni, mert ezt olvashatja ezen a honlapon.
Kérésére elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 10:40:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm válaszát!Azt szeretném még megkérdezni,hogy a vizitdijban benne van a vérvétel vagy azért külön kell fizetni mert akkor ugy készülök.A vizitdijban benne van az uh azt mondta a kolleganője azt tudom.

Köszönöm!Anyuci82
Tisztelt Anyuci82!

Bizonyára az ezt intéző kolléganők tájékozatták, hogy a vérvétel, a vizsgálatok és UH is benne van.
Jó egészségegt kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 10:35:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Tegnap előtt írtam, de azt hiszem akkor nem sikerült elküldenem a laboreredményeket.

Tehát a következők alapján állapították meg Pesten, h ez nem 21 –hidroxiláz enzimdefektus (de, h akkor mi, az már nem volt fontos nekik), és itthon pedig, h az (ezért írtrak fel 0,5mg Dexamethasone-t).



2008.12.01.
Érték Ref.Tart.

Kortizol 14.1 ug/dL 8.0 – 25.0
LH (Luteinizáló hormon) 0.8 mU/mL
FSH 1.1 mU/mL
Estradiol 239.6 pq/mL
ACTH 18.0 pq/mL
GH (növekedési hormon) 0.6 ng/mL
Androsztendion 250 ng/dl 80 – 280
Dehidroepiandroszteron szulfát 234.0 ug/dL 130.0 – 333.0
* 17-OH Progeszteron 662.0 ng/dl 40.0 – 250.0
Totál tesztoszteron 44.0 ng/dl 20.0 – 60.0
Dihidrotesztoszteron 27.0 ng/dl 10.0 – 30.0
* Dehidroepiandroszteron 1850.0 ng/dl 260.0 – 800.0


Emiatt csináltak Synachten–tesztet, aminek az eredménye:

2008. 12. 22.


*Kortizol 6.4 ug/dL 8.0 – 25.0
Kortizol Synachten után 27.9 ug/dL

17-OH Progeszteron 87.0 ng/dl 40.0 – 250.0
17-OH Progeszteron 389.0 ng/dl <1000


Hogy lehetnek ilyen nagy különbségek? December elején: 17-OH Progeszteron: 662.0 ng/dl A Synachten-tesztes vérvételen pedig csak 87.0 ng/dl. A Kortizol is egyszer normális, a Synachten-teszt előtt pedig az sem az.

A fehérvérsejt számom sok év óta alacsony a ref. tartomány alapján. Nem tudom, h ennek van-e bármi jelentősége.

Szóval ezért szeretném a Doktor úr véleményét is kikérni, h a labor alapján, mi lehet a problémám (szőrösödés, menstruáció hiánya fél éve) oka, mert szerintem „jogom” lenne végre tudni. Legalább feleslegesen ne szedjek semmiféle gyógyszert.


Köszönöm: Timi
Tisztelt Timi!

Nagyon sajnálom, amit történt. Az eredmények alapján nem lehet diagnózist mondani, az ember több mint laboratóriumi adatok összessége!
A követklező mgjegyzáéseim vannak:
1. A laboratóriumi érétkek "szórhatnak" az eltérő időpont és a módszerek miatt egyaránt.
2. Az un. referencia tartományt nem a hazai viszonyora állapítják meg, ezért a "referencia" kifejezés sem helytálló
3. Hazai és laborspecifikus "normál" kontorllok kellenének, én erre törekedtem régóra
4. Ha az elvégzet vizsgálat nem a betegségre specifikus, akkor nem is fog választ adni
A gyógyszer szedése akkor indikált, ha a diagnózis valóban egyértelmű.
(utalok egyébkén a korábban a szőrösödésről általam ezen a honlapon leírtakra 06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:42:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
3 hónapja kezdődő fokozott szőrnövekedés (az arcomon szőke szőrszálak jelentek meg) és ezzel egyidőben intenzív hajhullás miatt fordultam endokrinológushoz. Az elvégzett (hormon) laborvizsgálatok nem mutattak eltérést, az uh-n enyhe pajzsmirigy nagyobbodást állapítottak meg. A kontroll vizsgálat egy hónap múlva esedékes, így teljesen tanácstalanul várom ezt az időpontot. Mit tehetnék addig, hogy a helyzet ne rosszabbodjon, mi okozhatja a pajzsmirigy nagyobbodást?
Köszönettel várom válaszát:Réka
Tisztelt Réka!
A fentiekből nem lehet megmondani a szőrnövekedés okát, nem tudom milyen vizsgálatokat végeztek, történt-e STI meghatározás?
Tisztázni kellene, hogy pajzsmirigybetegségének van-e immunológiai oka?
Javaslatom: immuno-endokrin kivizsgálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:26:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Ma bejelentkeztem Önhöz,márciusban megyek.Viszem az össze eredményemet is Önnek.
Kérdésem az lenne,hogy a vérvételt(agyalapi hormonok,nöi hormonok,pajzsmirigy hormonok,minden szükséges hormon vizsgálatot)mindent tudnak nézni?Ön eltudja intézni vagy nekem kell sztk-ba menni laborba?Arra lennék kiváncsi,hogy zajlik a vérvétel mármint hol.

Köszönöm és várom válaszát elöre is!

Anyuci
Tisztelt Anyuci!

Nem kell SZTK-ba menni, a szükséges hormonális és immunológiai vizsgálatot el tudjuk végezni.
Várom a vizsgálatra.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:21:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T Professzor Úr!
Azt szeretném megkéredzni, hogy az anti TPO.-m 860 . és a TSH-m.az 13. írtak Gyógyszert, de én nem szedem még , mi bajom lehet ha nem szedem be?? Lehet .e fulladásos tünetem a pm től?? 169 cm . 55 kg vagyok.,.
az alulműködést nem lehet visszafordítani??
Köszönettel :kriszta
Tisztelt Kriszta!
Igen, nagy valószínűséggel csökkent pajzsmirigyműködése van és a pajzsmirigygyulladását is kezelni kellene.
A következményeket illetően utalok ezen a honlapon általam korábban leítakkra (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:20:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
31 éves anyuka vagyok, kislányom 16 hónapos és még aktívan szopizik. Állandó éhségérzetem van, nem tudok így fogyni. Mostanában hullik a hajam, fáradt vagyok, néhányszor bedepizek. Magyarázható ez a hormonszinttel, esetleg a prolaktin hormonnal áll összefüggésben? Hajlamos vagyok a hízásra, nehezen fogytam mindig is. Cerazette tablettát szedek, terhesség alatt Yadine-t. Anyukámnak volt trombózisa.Elég fejfájós is vagyok, olyan migrénes talán. Terhesség alatt Verapamilt kellett szednem a magas pulzusom miatt. Szülés óta nem szedem. Gyakran sétálok a kislányommal, hetente 2-3x gyalogolok háromnegyed órát, így a pulzusom most kevesebb, olyan nyolcvanpár. Ha magasabb is, akkor sem érzek erős szívdobogásérzést. Kardiológus mondta,h érdemes lenne megnézetni a hormonokat, nem e esetleg az áll a háttérben. Még nem jártam endokrinológusnál, a vérképemen a tsh jó volt. Ha normálisan étkeztem régebben, az már hízást jelentett nálam, úgy tudtam tartani a formám, ha reggel pl. egy joghurt, ebéd, este pedig kefír. egyébként hízás.
Nálunk a nők nagyon hajlamosak erre a családban.
Szoptatás alatt érdemes endokrínológushoz fordulni, vagy nem mutat valós képet, és inkább várjam meg a szoptatás végét?
Önnek mi a véleménye doktor úr, mit javasol?
tisztelettel: szilvia
sylvibaba78@freemail.hu
Tisztelt sylvibaba78@freemail.hu!

Igen érdemes endokrinológushoz forduli és az immunológiai testeket is elvégezni. (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:17:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Ur.Jelenleg 18 hetes terhes vagyok 12 hetesen vettek tőlem vért,akkor a TSH éetékem 0,02 volt.Majd 17 hetesen vettek megint vért itt a TSH0,340 T4 12,5 T3 4,0 lett.Érdeklődni szeretnék ,hogy most akkor ezek az eredmények megfelelőek -e mert belgyogyászhoz csak egy hét mulva kaptam megint időpontot,és esetleg alul vagy tul müködésem lehet-e.Amásik két terhsségemmel ilyen nem volt.Előre is köszönöm a választ
Kedves Kérdező!

Ennek két oka lehet:
1. pajzsmirgy túlműködése állhat fenn.
2. kérnie kellene un. trimesztes specifikus TSH-t
Utalok ezzel kérdésel ezen a honlapon általam korábban leírtakra.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Panaszok esetén jalasolt immuno-ndokrin kivizsgálás


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-19 07:13:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Egy hónapja voltam endokrinológiai vizsgálaton, a paizsmirigy működésem normális volt, a mell UH-on egyszerű 3 mm cisztákat láttak, amik állítólag nem szorulnak kezelésre és ilyen korban gyakoriak. A vizsgálatok után 3 héttel azt vettem észre, hogy az egyik mellemből, ha fejő mozdulatot végzek kijön egy csepp tej, ha csak a mellbimbót szorítom akkor nem. Meg szeretném említeni, hogy 29 éves vagyok és van egy 2 éves kislányom akit 1 éves koráig szoptattam, szedek fogamzásgátló tablettát és a hormonvizsgálatkor a prolaktin szintem 15.6 volt, ami normális kereteken belül van. Létezik, hogy ilyen rövid idön belül ennyire megnövekedjem a prolaktinom vagy valami más is okozhatja a tejszivárgást?
Háziorvosom azt tanácsolta, hogy várjak még 1-2 hónapot és ha nem áll helyre akkor menjek vissza újra az endokrinológushoz. Ön mit tanácsol?
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kellene a pajzsmirigy betegségének okát, áll-e a háttérben egyéb (immunológiai) folyamat.
Kontroll immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.(tel.: 06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-18 07:12:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Kb. 10 nappal ezelőtt írtam magának, és köszönöm válaszát. Először ezt idézném és küldenék laboreredményeket, ami alapján véleményt tudna formálni, mert a két endokrinológusom nem uazt mondta.

"Nagy dilemmában vagyok.
24 éves vagyok. Kb. 5 éve szedek szőrösödés miatt fogamzásgátlót kisebb nagyobb kihagyásokkal. Igazából a gyógyszer szedése közben is romlott mindig a helyzet. Viszont legutóbb (szeptemberben), amikor abbahagytam szerintem a gyógyszer szedése és abbahagyása miatt sokkal rosszabb lett a helyzet, mintha nem is szedtem volna. Ahol eddig még nem volt abnormális a dolog, ott az lett ez alatt a pár hét, hónap alatt. (pl. kézfej, felkar, hát, arc, és ami a legroszabb a fülem elején is besötétedett a fehér szőr). Megfogadtam, h többet nem szedek fogamzásgátlót, mert valamikor abba kell hagyni, és még egy ilyen hirtelen romlást nem szeretnék átélni. Ez az utolsó helyzet, amit még talán hosszú távon ép ésszel el bírok viselni, és kezelni. Így is magamat hibáztatom, h nem tartana itt a dolog, ha akkor máshogy döntök.
Viszont most voltam endokrinológusnál, aki azt mondta, h dönteni kell. Vagy fogamzásgátló vagy dexamethason (később biztos az utóbbi, mivel gyerekem azzal igen nehezen lenne. Vszínűleg így sem könnyen) Azt javasolta, h a foggátlót (ami soha nem használt, most pedig rontott a helyzeten) szedjem először egy fél évig aztán a dexamethasont. Abba biztos vagyok, h a foggátló nem használ, és ha lassabban is, de közben is romlani fog. De nagyon félek, h amikor abbahagyom mi lesz.

Kérdéseim:

- elfelejtettem megkérdezni az orvosomat, h. hogyan kezdjem egyébként el a foggátlót, ha nem menstruálok. Bármikor kezdhetem?
- h. ha esetleg rögtön elkezdem szedni a dexamethasont, miután abbahagyom valamikor a foggátlót, akkor elkerülhető lenne ez a dolog (a hirtelen romlás)? vagy hanyagoljam inkább a foggátlót, ha nem akarok még egy ilyen "maradandó élményt", és kezdjem a dexamethasonnal, úgyis később azt kell szednem?


(Volt Synachten-teszt és ez valami recesszíven öröklődő enzim defektus a mellékvesénél, és nem PCOS)

Köszönöm válaszát:
Timi
Tisztelt Timia!
Valóban van enzimdefektus, amit dexamethasonnal lehet kezelni. Nem tudom millyen vizsgálatok alapján bizonyosodott ez be? A rendelkezésre álló adat azonban nem elég a végleges vélemény alkotásra.
Amennyiben valóban eznimdefektusa van, akkor a gyógyszer adása segítségére lesz. "

Igazából nem is olyan magas a tesztoszteron állítólag (ezért mondják azt, h nem is lehetnek súlyos a tüneteim), de mindig elég eltérő eredményeim vannak. „Kisebb koromban”(még kb. 5 éve) pl. csak az össztesztoszteron volt magas, és az ösztrogén alacsony a leleteimben, azzal a DHEA-val nem volt probléma. Most is az a másik, a DHEA-S is egyszer magas egyszer nem. Régen szedtem Prednisolont, az elvileg lejjebb vitte akkor a szintet, de nem vagyok benne biztos, h annak a hatása volt, mert mint, ahogy írtam, elég változóak a tesztoszteronszintjeim.

Amióta írtam, azóta is egyre rosszabb napról napra. Esetleg lehetne CT-t készíttetni, h nincs-e vmi jóindulatú daganat a petefészkembe, v a mellékvesén? Vagy ez anélkül is teljesen kizárható az eredmények alapján?

Bpesten azt állapították meg a teszt alapján, h teljesen kizárható a 21 hidroxiláz enzimdefektus. Itthon meg azt mondták, hogy az.


Az utolsó labor 2009. december (nem menstruáció napján) eredménye:

Luteinizáló hormon: 6,90 IU/l
Follikulus stimuláló hormon: 4,36 IU/l
Prolaktin: 103.20 mIU/l
Ösztradiol: 101.9 pmol/l
Progeszteron: 2.30 nmol/l
Totál tesztoszteron: 2.93 nmol/l *
Kortizol: 427 nmol/l
DHEA-s: 10.41 nmol/l * ( 2.68 - 9.23 nmol/l )
Inzulin 2.4 mIU/l

A lényeget (Synachten teszt, és ami miatt ezt készítették) próbálom képként elküldeni. Ha nem sikerül, akkor azt írja meg legyen szíves, és begépelem.

Köszönöm,
Timi


Tisztelt Tima!
Sajnos nem derült ki, hogy milyen örökletes defektusról van szó. A leírtakból az látszik célszerűnek, ha a Dexamethasone kezelést elkezdi.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-18 07:09:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
31 éves anyuka vagyok, kislányom 16 hónapos és még aktívan szopizik.
A problémám az, hogy nem tudok fogyni, állandó éhségérzetem van. néha kicsit depressziós is vagyok.
Cerazette fogamzásgátlót szedek. Néhányszor volt vérzésem, ami nagyon elhúzódott (2 hét).
Anyukámnak volt trombózisa. Terhesség előtt Yadine tablettát szedtem. Mindig fejfájós voltam.
Terhesség alatt szívzörejt hallottak nálam, így elkerültem kicsit alaposabb kivizsgálásra.
Egyébként szívzörejjel születtem, évekig megfigyeltek, nem volt semmi, a zörej elmúlott.
Fiatal felnőttként észrevettem,h magasabb a pulzusom (90-100). Nem érzek szívdobogásérzést, csak a mérőn észlelem.
Megultrahangozták a szívemet, állítólag egy billenytyűm nem záródik teljesen, az okozhatja a zörejt.
Rámtettek többször terhesség alatt 24 órás szerkezetet, ami a pulzusomat nézte.
Verapamilt szedtem. Terhesség után abbahagytam. Azóta voltam uh-n, ők nem látták indokoltnak a verapamil szedését, viszont javasolták,h nézessem meg a pajzsmirigy értékeket, nem e attól magas a pulzusom.
a tsh értékem jó volt. endokrinológushoz még nem jutottam el.
Önnek mi a véleménye? hogy nem nyerem vissza a súlyom, ebben is közrejátszhat valamit?
nem gond a vizsgálat szempontjából, hogy még szoptatok? tudnak esetleg fogamzásgátlót is javasolni, h milyet szedjek hormonok szempontjából?
úgy vettem észre,h terhelés után, terhelésre nekem alacsonyabb lesz a pulzusom, nem mint más embernek.
Bocsánat,h hosszú és esetleg körülményes voltam.
Válaszát előre is megköszönöm!
tisztelettel: szilvia
Tisztelt Szilvia!
Két dologról van szó:
1. A szívbetegség a leírtak alapján további kezelést, műtétet nem ígényel.
2. A testsúly gyarapodásnak szülés után több endokrinológiai és immunológiai oka lehet. Ennek kivizsgálása indokolt.
Elérhetőségem:
06-30-631-9309
Mielőbbi immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-17 07:21:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Két kérdésem lenne Önhöz.

Egyik,hogy alulmüködik a pajzsmirigyem,l-thrioxint szedek,naponta 50mgot.Januarban voltam kontrolon és jók voltak az eredmenyek uh alapján is.Mondta az orvos,hogy nem ugy tünik,hogy ez a betegsegem lenne de azert még szedjem a gyogyszert idén és jövöre kontrol és majd meglátjuk a tovabbiakat.Megirom öszinten,hogy probaltam letenni ment is 2 hetig de közben észrevettem,hogy nehezen kapok levegöt és volt,hogy szédültem is.Elkezdtem szedni a 25mgot végül de ezzel is voltak az elöbb emlitett tüneteim.Most ismét jobb,hogy 50mgot szedek.Ettöl lehetett,hogy kellett a gyogyszert szednem megint vagy ez mitöl lehet?

Másik kérdésem az lenne,hogy amióta szedem a gyogyszert(15hónapja)azota rendszertelen a vérzésem.Köze van ennek a pajzsmirigyhez vagy a gyogyszerhez????Nögyogyaszatilag mindent rendben találtak nálam!

Nagyon várom válaszait és köszönöm szépen elöre is a segitségét!!
Üdv:Regi
Tisztelt Regi!
1. Tisztázni kellene, ill. kellett volna, hogy miért csökkent a pajzsmirigyműködése. Nem a laboratóriumi értééket kellen kezelni, hanem a beteget. A vérben levő értékek nem mindig tükrözik a szöveti értékeket! Amennyiben autoimmun a betegség eredwete, akkor a kezelé és prognozis is más.
2. A menstruáció és a pajzsmirigybetegség összefüggenek. Általában a jól beállított kezelésre a menses is rendeződik. Kérdése, hogy a női hormonok és az agyalapi hormonok is rendben vannak-e?
Üdv.:
Jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-17 07:15:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Azt szeretném kérdezni hogy az EUTHYROX szedése befolyásolja e a thyroglobulin szint meghatarozasat?
Follicularis carcinoma mutottek tavaly. Az endokrinologus kert egy Tg ami 2.9 volt, ezt követően javasolt egy újabb kivizsgálás az onkológián mert szükségesnek látná egy újabb kezeléset radioaktív jóddal.
Az onkologus válasza az volt hogy nem igy csinaljak a vervizsgalatot.Azt szeretnem kérdezni hogy kinek van igaza?
Ez az eredmeny rossz, mivel tavaly nyáron a Tg >0.1.
Előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A válaszom attól függne, ha tudnám, hogy milyen módszerrel történt a Tg meghatározása. Egyébként tudni kellene a Tg recovery-t és az anti-Tg antitestet is, a klinikai adatokról nem is szólva. Igy a kettőjük "vitájába" nem tudok dönteni.
Hangsúlyozom, hogy ennek a betegségnek a kezelésére nemzetközileg is elfogaodt elvek vannak, amelyeket évekkel ezelőtt kidolgoztunk és a Magyar Endokrin Társaáság évente megújít, tehát e szerint kell eljárni.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-16 12:25:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
KEDVES DOKTOR ÚR!SZERETNÉK ÖNHÖZ ELMENNI EGY IMMUN-ENDOKRIN KIVIZSGÁLÁSRA,AMIT ÖN JAVASOLT,INZULINREZISZTENCIA,ILLETVE VETÉLÉSEK MIATT.HOL TUDOM ÖNT ELÉRNI(VIDÉKI VAGYOK)?MIVEL NINCS BEUTALÓM,MAGÁNRENDELÉSRE SZERETNÉK MENNI!AZ ESETLEGES VÉRVÉTELEKÉRT FIZETNI KELL,VAGY A TB TÁMOGATJA?ELNÉZÉST A KÉRDÉSEKÉRT,DE PERSZE ÚGY SZERETNÉK MENNI CSAK ,HA EZT MEGENGEDHETEM MAGAMNAK!KÖSZÖNÖM SZÉPEN!
Tisztelt Kérdező!

Elérhetőségem: 06-30-631-9309, itt a kolléganők mindent elmondanak.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-15 07:44:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
szeretném megkérdezni hogy a tsh 5.16 már pajzsmirigy alulmüködést jelent?befolyásolhatja a vérvételt hogy pont a menses elötti nap volt?Érdemes már gyógyszert szednem erre az értékre letroxra gondolok .Elöre is köszönöm a válaszát
A TSH érték még nem betegség.
A gyógyszeres kezelés módja és kezdete függ a pajzsmirigy klinikai állapotától, esetleges autoimmun folymatttól stb.
Immino-endokrin kivizsgálást javaslok.
06-30-631.9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-15 07:42:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja