SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Örülök, hogy megtaláltam ezt az oldalt. Már hónapok óta orvostól orvosig járok, de senki semmi egyértelműt nem mondott még nekem. A helyzetem röviden:

37 éves nő vagyok. Meddőségi kivizsgálás kapcsán került sor a pajzsmirigy hormonjaim vizsgálatára is. Megállapították az orvosok, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. A TSH értékeim változóak voltak: először 5,37 uIU/ml volt (referencia:0,4-4), ezután napi 25 ug L-Thyroxin hatására lecsökkent 2,76-ra és 2,82-re, emiatt az orvos 2 hónapja azt mondta, nem kell tovább szednem a gyógyszert, annak ellenére hogy mindkét oldalon egy-egy göböt mutatott az ultrahang.

Most közel 2 hónap gyógyszermentes időszak után elképesztően rossz eredményt kaptam a vérvételkor, ma reggel tudtam meg, hogy a TSH érték felment 6,84 uIU/ml-re (normál érték: 0,4-4,2). Mától újra napi 25 ug L-Thyroxint kell szednem.

Sajnos, a prolaktin szintem is magas volt, csináltunk egy koponya MR-t is, ami kiderítette, hogy van egy 5-6 mm-es hypofízis adenóma a fejemben. Az is kiderült, hogy van egy enyhe inzulin rezisztenciám is.

Most babaprojekten dolgozunk, de az intézetben, ahová járok, azt mondták, tisztázzam ezeket a dolgokat. Azt szeretném megkérdezni, hogy lehet-e egyáltalán gyermekem? Milyen értékre kellene leszorítanom a TSH-t? És szeretném, ha megmondaná nekem, hogy az adenómával mit kezdjek? Nem kellene ezt is kezelni? Minden orvos hallgat erről.

Már hónapok óta keresek egy hozzáértő endokrinológust, akivel beszélni tudnék. Voltam már egy magánrendelésen, de ott nem mondtak semmit. Bejelentkeztem egy TB által finanszírozott helyre, ott csak jövő márciusban tudnak fogadni.
Szeretném, ha doktor Úr őszintén válaszolna nekem. És azt is szeretném megkérdezni, hogy Önt személyesen fel lehet-e keresni valahol?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel.
Tisztelt Kérdező!

A világos kérdésfeltevésére igyekszem egyértelmű választ adni.
1. A TSH szint emelkedése, a csökkent működés már valaminek, konkrétan az autoimmun folymatnak a következménye. Ez azért fontos, mert a gyulladás kihat a fogamzásra.
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig
Nem elég a TSH mérése, hanem az immunológiai háttér tisztázása is szükséges. A TSH érték egyébként nem a leírt adat, hanem 05-25 mU/l!!!!. Az érték függ az életkortól, de ami fontos a fogmazás időpontjától és a terhesség fennállásának stádiumaitól is.
2. A prolactin szint emelkedésének több oka van.
A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik (2. ábra) A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Végezetül: a legfontosabb, hogy lehet gyermeke megfelelő kezeléssel és gondozással!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-16 07:39:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja