SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr !

Olvastam a blogján a "Pajzsmirigybeteg gyógyulását ",mely igazán tanulságos,és tényleg nem is gondolná az ember,hogy ilyen kis dolgokon múlhat a gyógyulása.
Ezek után azt szeretném megkérdezni,hogy ha én hajnalban vizzel beveszem az Euthyroxot,akkor reggel 8 órakor már lehet tejet inni a reggelinél ?
Nagyon köszönöm előre is válaszát,szép napot kivánok !
Tisztelettel:Ilona
Tisztelt Ilona!

Köszönöm érdeklődését.
Az Euthyroxot jól szedi, de csak vízzel és kávét is csak 1 óra múlva igyon.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-06 12:43:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 30 éves nő vagyok. Baba város előtt állunk a férjemmel. Sajnos januárban volt egy sikertelen terhességem a 9. héten volt a művi befejezése. Véletlen folytán, előző terhesség előtt volt vérvételem, bárányhimlő elleni védőoltás miatt. Azt megkaptam, beoltottak és utána próbálkoztunk, össze is jött a baba, de az akkori véreredményemen a pajzsmirigy TSH-ám picit magasabb volt az értékhatártól. 6,xxx a végét már sajnos nem tudom. Háziorvosom szerint nagyon minimális az eltérés ne foglalkozzunk vele. Vetélésem követően emlitettem ezt a nőgyógyászomnak, aki ellenőrzést javasolt, azóta volt két vérvételem is. A 6 egészes TSH-ám után lett egy teljesen tökéletes eredményem, az értékhatár legközepe, és kb egy hónapja volt a harmadik, akkor pedig a TSH-ám 0,020 volt. Megijedtem... Voltam nyaki UH-án ahol különösebb elváltozás nem találtak, megfelelő méretűnek titulálták, mindkét lebegy picivel több mint 4 cm. Jelentéktelen 4 mm-nél kissebb göböket diagnosztizáltak és heterogén szerkezeteet. Ezek után felkerestem egy endokrinológus szakembert akinél átestem izotópos vizsgálaton, A képek megfelelő jódbevitelt igazoltak, mégis a hormonviszgálaton rosszak voltak az eredményeim amiőből a doktor úr megállapitotta az autoimmunitást. Még vár rám egy biopszia amivel teljesen le akarja tisztázni ezt. Ami viszont engem izgalommal tölt el, hogy a doktor úr szerint jelen esetben nem szorulok kezelésre. A hormon viszgálat ereményét sajnos nem tudom fejből mert azt nem kaptam meg, de 43 ezer és 13 ezres számok repkedtek a fejem felett. Kérdezném én, hogy valóban nem szorul ilyen jellegű betegség kezelésre babavárás előtt? Olvasgatok nagyon sok hozzászólást, cikket, hogy az autoimmun betegség is okozhat vetélést. De lehetséges e az hogy van olyan stádiuma ami még megfelelő hormonnal látja el a szerevezetet, mert a későbbiekben ha szükséges el lehet kezdeni a gyógyszer szedését. Vagy esetleg kérjem ki a leleteim alapján egy másik endokrinológus szakember véleményét is. Azon imádkoztam, hogy ne kelljen gyógyszert szednem, de az interneten olvasottak alapján megnyugtatás képpen szolgálna. Azt is tudom, hogy egy vetélésnek millió meg egy oka lehet, de ha az ember már egyet kiszűr akkor is megnyugszik. Hogy őszinte legyek a második értékemnél sárgaraback mag olajat szedtem és nagyvalószínűséggel emiatt volt tökéletes az értékem, mert sok jó dolgot hallottam és tapasztam róla. :) Esetleg szedjem továbbra is? Babavárás alatt nem tiltott? Max egy mokkáskanálnyit szoktam belőle fogyasztani. Vagy ha tényleg nem szorulok még gyógyszeres kezlésre, van esetleg olyan természetes dolog amit lehet szedni babavárás alatt, hogy valamelyest biztonságban érezzem a hormon szintemet. Nagyon megköszönném válaszát! Egy aggódó anyajelölt!
Tisztelt Aggódó Anayjelölt!

Kérdései valóban összetettek és immun-endokrin betegségre utalnak. Ebben a kérdésben kezlő orvosainak nyilvánvalóan több információjuk van, ezért ebben nem kívánok beleszólni.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A fenti népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
Ezért célszerú volna a fentieket mérlegelni és oki kezelét elkezdeni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-06 12:41:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur!
A kovetkezo problemaval fordulnek onhoz. Mar tobbszor is voltam nogyogyasznal es endokrinologusnal, menstruacios es szorosodesi zavarokkal. 2szer vegeztek el hormon vizsgalatot, elso esetben minden eredmeny jonak mutatkozott, masodik alaklommal (kb 2 evvel kesobb) az endokrinologus ertekelese szerint kicsi volt a progeszteron szintem, Duphaston-t irt fel, szerinte ez megoldja a menstruacios problemamat es az arcomon ektelenkedo pattanasokat is eltunteti. Sajnos 4 honapja szedem es semmi valtozas :( A szorosodesi problema is ugyanugy fennall.
Tanacstalan vagyok es nagyon halas lennek ha barmi iranyt tudna mutatni.
Valaszat elore is kosoznom.
Tisztelt Kérdező!

A progeszteron szint alacsony volta valóban gondot okozhat. Ennek okát kellene tisztázni. A fokozott szőrnövekedés összefügghet menzeszzavaraival.
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-06 12:34:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
32 éves vagyok, PCO-s. Meddőségi kezelésre járok már több, mint egy éve. Ennek kapcsán endokrinológusnál is jártam, kórtörténetem, eredményeim a következők:
Sterilitás I. miatt a Budai Meddőségi Központban insemináció volt, korábban ugyanez Székesfehérváron. Stimuláció történt Merional injekcióval. Pco miatt 2010-ben ovárium drill is történt, mely során az egyik petevezeték elzáródását igazolták.

Ciklus 3. napján LH 6,38, FSH 5,33, Anti- TPO 10 Y, TSH 3,07, FT4 16,03, Prolactin 176, Oestradiol 153, Testosteron 1,59, Cortisol 383. Normál tapintású pajzsmirigy, inzulin rezisztencia nincs.

Diagnózis: E2880 Egyéb petefészek működészavar

Terápia: Hyperandrogenizmus kivizsglása céljából, bár PCO valószínű a ciklus 2-5.napján 17-OH progeszteron, DEHAS.
Az optimális feletti THS érték miatt, negatív Anti-TPO ellenére reggelente 25 ug LETROX.
2 hónappal ezelőtt kaptam ezt a leletet és mostanában kellene kontrollra mennem. Azt mondta az endokrinológus, hogy ha közen terhes leszek, akkor nem kell visszamennem hozzá, akkor nincs további teendő. A napokban derült, ki hogy teherbe estem és a nőgyógyászom azt mondta, hogy azonnal keressem fel az endokrinológust, hogy kell e tovább szednem a Letroxot és ha igen mennyiben változik az adag. Az endokrinológusom azonban elment nyári szabadságra és csak 2-3 hét múlva fogom tudni elérni. Közben a stimulációtól több nagyobb ciszta is képződött a petefészkeimben.

Segítségét szeretném kérni abban, hogy mi a helyzetemben a teendő, befolyásolja e a terhességet a Letrox. Maradjak a napi 25 ug-nál vagy hagyjam el a gyógyszert? Csak annyit mondott az orvos 2 hónapja, hogy ha terhes leszek ne is menjek vissza, mert nincs teendő...
Nagyon várom válaszát!
Köszönettel: B. Henrietta
Tisztelt B. Henrietta!

Nem volna sem szakmai, sem etikai szempontból helyes, ha mások tevékenységét véleményezném, ebben a kérdésben nyilatkozni és felvilágosítást adni a kezelő orvos(ok) feladata. A saját álláspontommal remélem segíthetek, annál is inkább, mert az elmúlt hónapokban sok gyermekáldás volt szakrendelésemen és ezt a kérdést a nemzetközi és hazai fórumokon előadások és közlemények formájában ebben az évben is prezentáltam.
A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő. A PCOS gyakran társul autoimmun pajzsmirigybetegséggel.
Tünetek
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóroe elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres.
Előfordulási gyakoriság
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
A beteg vizsgálata
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia
Kezelés

A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése
- a kísérő pajzsmirigybetegség kezelése
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, a sex hormonkötő globulinok (az SHBG) szint emelésével
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
Gógyszeres kezelések:
1. Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
2. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik az llő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.
3.Fontos a pajzsmirigybetegség nyomonkövetése és kezelése a terhesség előtt, alatt és után.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-05 12:48:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Már korábban írtam a Professzor úrnak, a kizárólag nyaranta jelentkező erős hajhullásomra keresek megoldást. Sajnos, csak ősszel tudom felkeresni a szakrendelését, de meg fogom tenni, mivel nagyon sok jót olvasok itt.
Radiojód kezelés után vagyok 125 mg-ot szedek hétköznap és 150 mg-ot hétvégén. A T4 –em 15.7 TSh 2. (2 hete mérettem)
Ettől a T4-től hullhat a haj? Az orvos azt mondja ez jó így, de a hajam nagyon rossz.
Egy másik kérdésem az lenne, hogy attól, hogy elég hormon kering a véremben lehetséges, hogy nyáron a hajhagymáim nem használják fel valamitől, - olvastam a meleg befolyásolja a hormonszükségletet – mit lehetne tenni? Depresszióssá tesz, hogy ennyire vékonyodik a hajam, bár télen mindig erősödik (akkor nem hullik), de alapvetően fogy.

Tisztelettel Paulovits Klára
Tisztelt Paulovits Klára!

A válaszom teljes korrektségéhez szükség volna annak ismeretére, hogy miért kapta a radiojód kezelést.
Az autoimun pajzsmirigybetegséghez gyakorta társulhat hajhullás.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.

A blogomban külön írtam a stresszről, itt csak egy részletét mutatom be:
„Kihullik a hajam tőle”-mondogatjuk gyakran, ha úgy érezzük, megoldhatatlan és bosszantó feladattal állunk szemben, amibe aztán akár „bele is őszülhetünk.” Vajon van-e valóságalapja a felsorolt kifejezéseknek és a túlzott mértékű stressznek valóban hajunk látja kárát?
A „Marie Antoinette-szindróma”
A kíváncsi turisták napjainkban is láthatják korhűen berendezve azt a sivár helyet, ahol a halálra ítélt, majd kivégzett francia királynő utolsó napjait töltötte. Azt azonban kevesen tudják, hogy Marie Antoinette a siralomházban a halála előtti napokban majdnem teljesen megkopaszodott és megőszült. Hasonló történetet jegyeztek fel a mártírhalált halt Sir Thomas Moore-ról is, akinek a kivégzése előtti éjszakán a Tower falai közt fehéredett meg teljesen a haja. A jelenség részletes leírása nem áll rendelkezésünkre, mivel ebben az időben sem a stressz fogalmát, sem a pajzsmirigy-betegségeket nem ismerték. A kísértetiesen hasonló tünetek alapján ma már nyilvánvalónak látszik, hogy a „Marie Antoinette-szindróma” oka a súlyos stressz és az általa kiváltott autoimmun folyamat lehetett.
Levélhullás
Az alkalmanként átélt és a krónikus, hosszú ideje fennálló stressz egyaránt okoz immunológiai és hormonális eltéréseket a szervezetben. Stresszhelyzetben olyan fehérjék képződnek („stressz fehérjék”és antitestek) amelyek a szervezet saját sejtjeit roncsolják, ezáltal autoimmun betegséget váltanak ki. Az autoimmun folyamat egyrészt károsítja a pajzsmirigyet és csökkent működést –melynek egyik tünete a hajhullás- vált ki, másrészt az antitestek közvetlenül is károsítják a hajhagymákat. A jelenséget az orvosi szaknyelvben a görögből kölcsönzött találó kifejezéssel apoptózisnak (levélhullásnak) nevezik.
Misztérium, vagy valóság?
Napjainkban számos hír lát napvilágot, melyekben különböző panaszok, jelenségek magyarázatául, mintegy diagnózisként a túlzott mértékű stressz szolgál. Azt gondolhatnánk, hogy a hajhullás és a hirtelen bekövetkező őszülés sem kivétel, s csak két újabb tünet, amelynek kialakulásáért rohanó életvitelünket okolhatjuk.
A kétkedők számára szolgálhat bizonyítékul az Archives of Dermatology című bőrgyógyászati szaklap júniusi számában megjelent esetleírás. A szerzők az általuk megfigyelt beteg rövid idő alatt bekövetkező jelentős hajhullásáról, majd gyors és teljes őszüléséről számoltak be. Jóllehet a szindróma pontos mechanizmusát nem vették górcső alá, azonban annak fennállását megerősítették.
A saját praxisomban előforduló panaszok közül is kiemelném annak a 38 éves hölgynek az esetét, akinél a családi tragédiák utáni stressz autoimmun pajzsmirigybetegséget váltott ki, majd csomókban kezdett hullani a haja és hirtelen őszülés következett be. A tünetek felismerése, a gyógyszeres kezelés elkezdése után a hajhullás és őszülés megállt és a korábban elveszített haja kezdett visszanőni A jelenség teljes és pontos mechanizmusát még nem ismerjük, azt azonban megállapíthatjuk, hogy a betegség nem misztérium, hanem valóság, a folyamat pedig megállítható és gyógyítható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-05 12:26:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !
Pajzsmirigygyulladásom volt. Mult hónapban készült szintigráfia eredménye: felvételen jobb lebenyében mérsékelten nagyobb pm. vetűlet ábrázolodott homogén aktivitás eloszlással.vélemény: struma diffusa. Az ultrahang során leirt milliméteres nagyságrendű gőbők teendőt nem igényelnek. Ultrahang: pajzsmirigylebenyei nem nagyobbak achoszegényebbek inhomogénebb szerkezetűek.Jobb lebenyben néhány 3-7 mm echoszegény gőb látható.At isthmus nem szélesebb. Szeretném Őnt megkérni magyarázza el nekem ezt a leletet,mert nem értem és az orvos csak annyit mondott már nincs gyulladásom,rendbe jőttem. Nem értem miért fáj jobb oldalon az állkapcsom alatti rész,igaz ez nem a pajzsmirigy,de a gyulladás óta fáj,voltam gégésznél nem talált semmit. Legyen olyan szives elmagyarázni a szintigráfia leletet,mert nem értem.Segitségét előre is köszönöm.Tisztelettel : Zsuzsanna.
Tisztelt Zsuzsanna!

A leletet "elmagyarázni" nagyon nehéz. Ez olyan, mint akit a rendőrség arckép nélkül köröz. Az elvégzett képek : scintigrphia, UH (kép látása és nem leírása) és főleg a klinikai tünetek birtokában lehet és szabad véleményt mondani.
Valószínüleg a vizsgálatot kérő orvos birtokában vannak ezek az adatok és ő tud (s az ő feladata!)részletesebb felvilágosítást adni.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-05 11:29:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr
A problémám a következő,pajzsmirigy alulmüködéssel kezelnek 15-éve, de sajnos az utóbbi nyolc évben nem sikerül a megfelelő tartományban tartani a TSH-t.14-éve férjnél vagyok az utóbbi 5-évben nem védekeztünk,és soha nem estem teherbe,a férjemnek volt sperma vizsgálata és mindent rendben találtak.Nekem is volt HSG és hormon vizsgálat is minden rendben,kivéve a TSH-t.Most jelenleg TSH-9,1 két hete 7,9 volt és áprilisban 0,345.Inszemínációra készülök a Budai Meddőségi Centrumban kezelnek, minden vizsgálatom rendben van csak a TSH-nincs.A nőgyógyász doktor Úr azt mondta csak akkor mehetek inszemínációra ha a TSH érték 2 körül van.Így sajnos nem mehettem.
A segítségét szeretném kérni a Professzor Úrnak,hogy mikor mehetnék Önhöz egy konzultációra,mert úgy érzem tehetetlen vagyok,hiszen több éve rendszeresen szedem az Euthyrox gyógyszert,most jelenleg reggel 100mg este 75 mg-ot. és soha nem sikerült,hogy a TSH,2 körül legyen.Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel B.Zita
Tisztelt B. Zita!

A kérdés ennél kicsit összetettebb. Erről a kérdésrő ezen a honlapon, a szakemberek számára nemzetközi és haza lapokban már részletesen írtam és ez évben is már több előadást tartottam. A lényeget igyekszem összefoglalni a segítség reményében.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak!!!!! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
A konzultációra várom, kolléganőim elő fogják jegyezni. 06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-05 07:59:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.Autoimmun thyreoditis,subklinikus hypothyreosis.(Bio Selen50 2 x 1,Valeriana,)Gyerekvállalás előtt.(39)

Gyomorgyulladásommal kapcsolatban váltottunk már levelet a Doktor Úrral.(Gastric pariental ant.t.emelkedett)
Ezt a vizsgálatot gasztroenteorológus végezte és Nolplaza-t írt fel rá)

Még májusban írtam Önnek és a Doktor Úr azt javasolta levelében hogy \"amennyiben nem javulnék akkor vár a szakgondozáson.\"Én próbáltam eljutni a szakgondozásra Önhöz de elutasítottak hogy menjek arra a szak.g-ra ahova tartozom.De hiába mentem vissza a g.enteorológushoz (amit nem is örömmel tettem mert én máshoz nem szívesen fordulok a betegségeimmel csak a Doktor Úrhoz mert én az Ön szakértelmében,tudásában és szemléletmódjában bízok)Ott viszont azt mondták hogy a Nolplaza-n kívül nem tudnak mást adni a gyomorgyulladásomra illetve a gyomorfájdalmamra.De már az sem segít.
Viszont mostanra a gy.fájdalom nagyon megkeseríti a mindennapjaimat.Folyamatosan fáj szünet nélkül.Bármit eszem fáj.De már enni sem nagyon tudok.Éjjel már aludni sem tudtam olyan erősen fájt.Már úgy érzem hogy a bordáim is szúrnak-fájnak.
A B.A.K.-ban is elő vagyok jegyezve augusztusra illetve előbb ha megüresedne egy hely.Bár a Doktor Úr írta hogy előbb is legkésőbb júliusban biztos tudunk találkozni.


Teherbeeséssel próbálkozunk mert a Doktor Úrnak köszönhetően a menstruációm rendben van hónapok óta.!!
Ön azt írta Doktor Úr hogy éppen ezért a gyógyszeres kezelés korlátozott ezért helyi gy.védő jöhet szóba.
De ilyesmit nem is javasoltak máshol.Sőt csak a Nolplazat ami nem is segít.
Így nem maradhatok ilyen fájdalommal.Hiszen enni sem nagyon tudok.
Így nem hiszem hogy a legjobb időpont lenne a teherbeesésre.(Ha már nem kövtkezett be a gy.áldás)
Nem tudom mit tehetnék Doktor úr?

Köszönettel és tisztelettel:Lukács Mónika
Tisztelt Lukács Mónika!

A legközelebbi találkozásunkig próbálja meg a barátcserje kivonatot. A részletek hamarosan meg fognak jelenni a családineten is. Addig az Ön számára legfontosabbat mellékelem.
Már a görögök egyes növények gyógyító hatásait ismerték és alkalmazták. Ezek egyike volt a barátcserje (Vitex agnus-castus L.), amelyet alapvetően hormonális zavarok kezelésére használtak. . Az egyik legismertebb orvosi lap, a British Medical Journal közölte, hogy 1634 nőbetegben ez a készítmény csökkentette az ún. premenstruációs tüneteket, rendezte a menstruációs zavarokat és jelentősen csökkentette a meddőséget is. Ezt a megfigyelést egészítették ki azzal, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők számára is kedvező hatásúnak bizonyult, jelentősen mérsékelte az autoimmun gyulladás tüneteit is. Ezt a növényi kivonatot javasolta 2010-ben az európai orvosok szövetsége.
• A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).
• Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:
o Meddőségben
o Menstruációs zavarban
o Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
o PCOS-ban
o Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
o Kóros elhízás esetén
o Depresszióban
Adagolás: a frissen szedett magvakat tisztítás után átdarálják, üvegbe teszik. Felöntik 96%-os alkohollal, tetejét csavaros tetővel lezárják. 10-14 napig érlelik, mindennap kétszer alaposan felrázzák. Az érési idő lejárta után leszűrik, az ázalékot vízzel átforralják. Szűrés után annyit adagolunk belőle az alkoholos kivonathoz, amennyivel 38-40 százalékosra hígíthatjuk. Naponta háromszor 10-20 cseppet fogyaszthatunk. A növény magjából készült porból napi 2 g, vagy 2-4 kapszula, 1-2 teáskanálnyi, a gyárilag előállított cseppből 20-30 csepp (180 mg) javasolt.
Az alkalmazása legalább 3 hónapon át szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Mellékhatásokat nem észleltek.
• Nem szedhetik:
o Terhesek
o Fogamzásgátló készítményeket szedő nők
o Szoptatás ideje alatt
Jó egészségt kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-05 07:49:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr !
Szeretném tisztelettel kérni szakorvosi véleményét pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatosan, és pár mondatban megpróbálom összefoglalni kórelőzményemet. 2010 decemberében az alábbi tünetekre figyeltem fel: szem alatti vizenyő, szemhéjduzzanat, aluszékonyság. 2011.áprilisában háziorvoshoz fordultam ,aki beutalt vérképre és ultrahangra.A laboreredményem: 174,070 ulU/ml TSH értéket(2011.május) mutatott. Az ultrahang pedig: Az isthmus nem szélesebb. A jobb lebeny 16x11x20 mm, a bal lebeny 18x18x36 mm. A lebenyek inhomogénen echoszegényebb szerkezetűek, erezettségük csökkent, bennük göb ill.meszesedés nincs. A submandiburalis nyálmirigyek, a parotisok echoképe rendben. Kóros szolid terime, megnagyobodott nycs.a nyaki régióban nincs. Majd endokrinológus szakorvoshoz fordultam akinek megmutattam leleteimet, és háziorvosom javaslatára összeírtam ,hogy milyen készítményeket fogyasztottam a vérvétel előtt. A készítmények között volt 100%-os algapor amelyet csak a tünetek kialakulása után kezdtem használni , és ennek jódtartalma 0,0000282 volt 3g-ban, és 2x 3g-ot fogyasztottam naponta 2010 december végétől, 2011 május 16.-ig. Az endokrinológus szakorvos véleménye: Status: kicsi, tömöttebb tapintású PM. Hypothyreosis, melynek kialakulásában a nagy jódtartalmú alga kivonat szerepet játszhatott. Javasolt substituciós kezelés: 2-3 hétig 25, a következő 2-3 hétben 50, majd folyamatosan 100ug levothyroxint szedjen. TSH kontroll 3 hónap múlva javasolt. Az eredménytől függően a substitució adagja változtatható / célszerű 25ug-ként emelni vagy csökkenteni a dózist/. Tekintve,hogy a jód etiológiai szerepe is felmerül, javaslom, hogy az elkövetkezendő 1 évben a TSH normalizálódása után is történjen TSH kontroll. Felírt gyógyszer Letrox 50 mikrogramm. Szeretném megkérdezni a Doktor Úrtól, hogy kellett-e volna további vizsgálat ( vérkép T3, T4 ,Anti TPO) vagy valamilyen egyéb vizsgálat, vagy ez egy teljes értékű diagnózisnak,illetve kezelésnek tekinthető? Valamint, hogy Ön ajánlaná-e az algapor további fogyasztását?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelettel:
Szokoli Roland

Tisztelt Szokoli Roland!
Engedje meg, hogy ne a leírtakat kommentáljam, hanem a pajzsmirigyműködésére térjek ki.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Tehát a kiváltó tényezők megismerését és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:31:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
A kérdésem a rám váró augusztusi infúziós kúrára vonatkozik. Csak szeretném pontosan tudni, mit is fogok kapni egy hétig (Medrol-Bromocriptin), milyen vizsgálatokat fognak közben elvégezni és mi várható ettől. Pusztán kíváncsi vagyok, hogy mi vár rám.
A következő pedig inkább egy kérés: Szeretném, ha megoldható lenne, hogy egyágyas szobában helyezzenek el, ha erre egyáltalán van lehetőség. Tanulással és munkával szeretném azon a héten lekötni magam és nem szertnék senkit zavarni (arról nem is beszélve, hogy azt szeretném, ha engem sem zavarnánakgg közben).
Válaszát és segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Iván Marianna
Kedves Iván Marianna!

Valóban a már jelzett kezelést javaslom. Sajnos 1 ágyas szobát nem tudok biztosítani, de bízom benne, hogy a többi beteg nem fogja zavarni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:26:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

8-9 éve diagnosztizáltak nálam Hashimoto-thyreoiditist. Kissé emelkedett TSH értékeim voltak, de Euthyrox szedése mellett (fél évig) rendeződött. 1,5 éve laborok rendben vannak, gyógyszert sem szedek. 8 hetesen elvesztettem sajnos a babámat. A kérdésem az lenne, hogy összefüggésben lehet e ez a Hashimotoval? A TSH értékem (6. héten nézettem) picit volt csak magasabb /éppen az értékhatár felett/. A következő próbálkozás előtt van e valamilyen teendőm?

Válaszát előre is köszönöm!

Erika
Tisztelt Erika!

A válaszom igen. Az előbb hasonló kérdésre válaszoltam. Sajnos a TSH értékeket igyekeznek a kollégák kezelni, nem az autoimmun gyulladásos folyamatot.
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:23:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !
1 éve pajzsmirigytulmüködésem és gyulladásom volt,metothyrin kezelést kaptam amire az értékek helyre álltak és a gyulladás ultrahang vizsgálata szerint elmult. tsh értéke : 0.57.ami szerint egy kicsit inkább alulmüködik.A háziorvos szerint erre már nem kell gyogyszert szedni,majd magától beáll,és jobb ha kicsit alulmüködik. Még sem érzem jol magam. Kb 1 honapja szinte állandó hasmenésem van,állando gyomorrontás érzésem van,a székletvizsgálat negativ.Nagyon hullik a hajam. Éjszaka többször felébredek,izzadok,és szivdobogás érzésem van.A lábam szinte állandóan fázik. Éjszakai felébredésemre rivotrilt 1mg és zolsana 10 mg szedek,még is felébredek. A háziorvos szerint nem a pajzsmirigytől van ez.hanem idegalapon.,és majd rendeződik magátol.Immunrendszerem teljesen le van gyengülve,most hogy fuj a szél hol az egyik,hol a másik fülem fáj.A közérzetem nem jó. Én még is azt gondolom a pajzsmirigytől van ez,mert időnként a melleim is fájnak.55 éves vagyok 4 éve nem menstruálok. Őn szerint immunologiai vizsgálat szükséges lenne e ? és hogyan lehet ezt kérni.válaszát és segitségét előre is köszönöm.Üdvözlettel: Zsuzsanna.
Tisztelt Zsuzsanna!
Valami félreértés lehet, mert a pajzsmirigygyulladás esetén nem célszerű Metothyrin kezelést alkalmazni.
Amennyiben pajzsmirigy autoimmun gyulladása volt (ez a fentiekből nem derül ki), akkor az valóban társulhat több más tünetettel és betegséggel.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerülnek. Ez az összes hajszál 10-15%-át is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását.
A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban 2009-ben közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hajhullás gyakran nem csak a csökkent pajzsmirigyműködés következménye, hanem a hajhagyma elleni autotoimmun folyamat következménye is lehet, amelyet szintén lehet gyógyítani (utalok az ebben a témában ezen a honlapon korábban általam írottakra).
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:20:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az alábbiak miatt kérném a segítségét. Férjemmel 10 éve szeretnénk kisbabát, de sajnos nem sikerül. A sokadik vizsgálat, kezelések után most a 2. lombikon vagyunk túl, eredménytelenül. A vizsgálatok során kiderült, hogy magas az anti-TG 294,7 IU/ml-es érték (Ref: 0,0-150,0). Az lenne a kérdésem, hogy lehet -e ez a meddőség oka, amennyiben igen, mivel és hol lehet kezeltetni.

Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Éva
Tisztelt Éva!
A kérdésről ez évben is több helyen tartottam a szakorvosoknak referálót és írtam tanulmányt.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Nem elhanyagolható az sem, hogy más betegségek (szív-érrendszeri-, vérképző-, idegrendszeri- betegségek is megelőzhetők, ill. korábban felismerhetők).
Az elmúlt hetekben született több autoimmun thyreoiditise kismamának egészséges babája.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:14:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !
Kb januárban kértem Őnhöz időpontot,julius 7-re kaptam. Tavaly márciusban pajzsmirigytulmüködésem és gyulladásom volt diagnozis : szubakut pajzsmirigy gyulladás metothyrint szedtem,majd ez szeptemberben átment alulmüködésbe letrox 50 mg szedtem,áprilisi vérvételem tsh 1,12, a háziorvos szerint rendezödött.Szintigráfia februárban készült : jobb lebenyben mérsékelten nagyobb pm.vetület ábrázolodott homogén aktivitás eloszlással. letrox elhagyása javasolt. Viszont szinte állando hasmenésem van.A háziorvos szerint ez nem lehet a pajzsmirigytől,szerinte idegalapon van.Szedek rá rivotrilt 1 mg. és altatot zolsana 10 mg.10 kg fogytam február ota.Közérzetem nem jó. A háziorvos szerint ne menjek az Őn rendelésére,mert nincs semmi baj a pajzsmirigyemmel.Nem tudom mit tegyek. Szeretném Őnt megkérdezni,a szinte állandó hasmenés,lehet e a pajzsmirigytől és menjek e a rendelésére.Válaszát köszönöm tisztelettel Zsuzsa.
Tisztelt Zsuzsa!
A pajzsmirigy betegségével összefüggésben több más betegség is lehet.
A vizsgálat kérdésében nem kívánom a háziorvosának véleményét befolyásolni, Ön dönt!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:08:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Pajzsmirigy ciszta leszívásom lesz, a kérdésem az,hogy a beavatkozás mennyi időt vesz igénybe? Utána kórházban kell maradni,vagy rögtön haza lehet menni? Mennyire fájdalmas?
Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Ez a vizsgálatot végző gyakorlottságától függ. Gondolom ilyen irányú felvilágosítását megkapta. Utalok ezen a honlapon erről a kérdésről írt cikkemre.
jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:06:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Június elején voltam Önnél a BAK-ban (Hash. enceph., Polyall. synd.), a Cortef 10 mg-ból a 100 szemet szinte mind beszedtem. Doktor úr javaslatára legalább két hónapig 1 tbl-t szedtem (80 napig 1 tbl-t, aztán 19 napig fél tbl-t), de a csökkentésnél már a fél tbl-tól is a gyomrom kezdett hasonlóan rosszul lenni, mint a Medroltól. Most negyedik napja már csak negyed szemet szedek, így jelentősen jobban vagyok, viszont a fejfájás, hőemelkedés megint elkezdődött. (Gondolom a kortizol-szint emelkedik.) Eszembe jutott, hogy doktor úr egyszer említette, hogy sportoljak rendszeresen, mert az a stresszhormont csökkenti. Elmentem futni, utána nap mintha egy kicsit jobb lett volna, de aztán megint kezdődött erősebben.

Nem tudom, van-e valami vény nélkül is kapható olyan készítmény, ami segíthet? Már a citromfű teán is gondolkodtam, de perubalzsam allergia miatt nem mertem inni, nem tudom az aromaanyaga nem azonos-e a citrusfélékkel?

MI várható most doktor úr szerint? A szteroid elhagyásával visszaáll a mellékvese-alulműködéses helyzet, vagy ez csak egy hirtelen kibillenés a szteroid miatt, ami rendeződik idővel? Ha tud esetleg doktor úr valamit tanácsolni, mivel oldható ez a fejfájás, nagyon megköszönöm! (Fájdalomcsillapító nem igazán használ, és nem akarok folyamatosan szedni.)

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

A csökkentet dózissal a kezelést folytassa. Javaslom a barátcserje kivonatot vagy tablettát. A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest), szabályozza az autoimmun folyamatokat, immunerősítő.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 12:03:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Köszönöm válaszát.Időpontot szeptember közepére kaptam.Addig mit szedjek,hogy állapotom a kontrollig javuljon?Tudom,hogy igy nem szeret \"rendelni\"de hollisztikus szemlélete miatt azt is,hogy egy beteg számára ez hosszú idő./ Metothyrin tabletta szedése mellett vastagodott a nyakam/ Zita
Tisztelt Zita!
A legközelebbi találkozásig 1/2 tbl Metothyrin szedjen.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 11:57:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor ur! Koszonom megtisztelo valaszat. Tegnap irtam egy kiegeszitest is elso levelem utan. Nem tudom figyelembe tetszett e venni. Szeretnek kicsit reszletesebb valaszt kapni feltett kerdeseimre amennyiben lehet. Nagyon aggaszt a mellemből préselésre szivargo átlátszó sárgás váladék. Tetszett irni, hogy tovabbi kivizsgalast tetszik javasolni. Konkretan mire tetszik gondolni? Milyen vizsgalatokat vegeztessek el? Sem ultrahanggal sem mammografiaval semmifele elvaltozas nem lathato a mellemben. Lehet megis valami rosszindulatu folyamat? Elnezeset kerem, hogy ismetelten irtam de nagyon meg vagyok ijedve. Tisztelettel Ildikó
Tisztelt Ildikó!

A vizsgálat függ az eddig alkalmazott gyógyszereketől a fizikális vizsgálattól, a vérvételek ezek birtokában lehetségesek és ezt követően vetődhet fel MRI vizsgálat szükségessége.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 11:54:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm tegnapi válaszát, írta, hogy az Euthyrox nem a gyulladásra hat. Nekem a gyulladásra soha nem írtak fel gyógyszert, a kérdésem az lenne, ha szednék rá valamit, várható lenne-e, hogy elmúlik a gyulladás és ezzel együtt a pajzsmirigyem alulműködése is?

Tisztelettel: Márti
Tisztelt Márti!

A válaszom attól függ, hogy a gyulladás miatt a pajzsmirigy milyen hányada pusztult már el.
Ezt így levélben nem lehet megmondani.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 11:52:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon örülök a gyors és részletes válaszának, amit tisztelettel köszönök. Én Önhöz a BAK-ba járok, de 12-én a B.Irgalmasrendi K-ba hívott a professzor úr. 250 km-ről fogunk utazni Önhöz. Írtam Önnek a férjem csökkent libidója miatt,melyre Ön részletes kivizsgálást javasolt. Ez egy kényes téma, a férjem szerint nincs ebben semmi gond,szóval nem tudom hogyan tudnám rávenni , hogy mégis vizsgáltassa ki magát. Ha megyünk csütörtökön a prof. Úrhoz, erről tudnánk beszélni ?Először mi ketten? Várom a találkozásunkat.Tisztelettel: Zs
Tisztelt Zs!
Várom.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-04 11:51:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja