SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor úr!
15.termességi hétemben járok. Jódmentes terhesvitamint szedek ,mert Hashimoto pajzsmirigy alulműködésem van.
Letroxot szedet 50/75 felváltva. Az lenne a kérdésem ,hogy a babának honnan lesz jód, ha nem eszem jódos vitamint? Gondolom az ő egészséges pajzsmirigyének szüksége lenne jódra? Szedjek mostantól jódosat?
Köszönöm szépen előre is a válaszát! Tisztelettel: Hajnalka

Tisztelt Hajnalka!

A Letrox nem a Hashimoto kezelésére való gyógyszer. A Letrox50/75 adását váltakozva adni teljesen értelmetlen. Ma már megfelelő mennyiséget tartalmazó készítmény kapható. A Letroxban 1 molekulán 4 db (!) jód atom van, úgyhogy nem kell aggódnia. Aki ilyet javasol, az előtte végeztesse el a jódszint meghatározását.
A kezelésnek egyénre szabott módon kellene történnie.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-31 16:41:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
15.termességi hétemben járok. Jódmentes terhesvitamint szedek ,mert Hashimoto pajzsmirigy alulműködésem van.
Letroxot szedet 50/75 felváltva. Az lenne a kérdésem ,hogy a babának honnan lesz jód, ha nem eszem jódos vitamint? Gondolom az ő egészséges pajzsmirigyének szüksége lenne jódra? Szedjek mostantól jódosat?
Köszönöm szépen előre is a válaszát! Tisztelettel: Hajnalka
Tisztelt Hajnalka!

A Letrox nem a Hashimoto kezelésére való gyógyszer. A Letrox50/75 adását váltakozva adni teljesen értelmetlen. Ma már megfelelő mennyiséget tartalmazó készítmény kapható. A Letroxban 1 molekulán 4 db (!) jód atom van, úgyhogy nem kell aggódnia. Aki ilyet javasol, az előtte végeztesse el a jódszint meghatározását.
A kezelésnek egyénre szabott módon kellene történnie.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-31 16:38:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kedves Doktor úr!
43 éves nő vagyok, emlékezetem szerint még sose nézték a pajzsmirigyemet. Most más ügyben küldött el a háziorvos a laborba, de most is én kértem, hogy nézzük már meg a pajzsmirigyet is, mert olyan sokat olvasok róla, hogy sok mindent befolyásol. Sok olyan panaszom van amit hozzá tudok kötni, hízok, de nem eszek sokat, száraz bőr, feledékenység, és most kezdett összeállni ,hogy valószínűleg ez az oka. Na meg is lett az eredményem, ami miatt eléggé megijedtem. Tsh 88 lett. Ez mit jelent? Leállt a pajzsmirigy működésem? A haziorvosommal nem tudtam ,csak telefonon értekezni, kiírta a letrox nevű gyógyszert 75 mg , napi egy szemet szedek egy hete. Jelen körülmények között nem tudom , hogy hova tudnék menni szakorvoshoz, a legrosszabbkor derült ez ki. Szeretném megkérdezni, hogy elég lesz ez a gyógyszer? Olvastam a szelén es a cink szerepéről, szedjek esetleg mellé? Hova fordulhatok ahol még rendel valaki endokrinológus? Mitől lehet ilyen magas az értékem? Millió kérdésem lenne még, még nagyon az elején járok ennek a dolognak. Válaszát előre köszönöm , tiszteletem Uri-Szabó Zsuzsanna
Tisztelt Szabó Zsuzsanna!

Ezek valóban nem jő értékek. Sajnos a járvány miatt egyelőre nem tudom fogadni, de telekonzultációs lehetőségünk van. Kérem, hogy az jelezze a kolléganőimnek a Budai Endokrin Központban.
Budai Endokrin Központ. 1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-29 13:58:12
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor úr!

2019 nyarán csináltattam egy laborvizsgálatot, mely kimutatta, hogy magas az ANTI TPO-m. 381,6 volt, a többi pajzsmirigy értékem rendben volt teljesen. Az orvosom a tüneteim ellenére azt mondta, nem indokolt gyógyszert szednem és további vizsgálatok sem fontosak csak ellenőriztetnem kell fél évente. Ez meg is történt, az érték nem csökkent kicsit nőt is. Ismét ugyan ezt mondta az orvosom, mivel a többi értékem jó volt. Tapasztalom magamon, több ideje mielőtt elmentem volna laborvizsgálatra, kb 6 hónappal a tavaly nyári vizsgálat előtt keztem tapasztalni a hajhullás tüneteit súlyproblémákat előrször fogyás most pedig súlyproblémákkal küzdök, pedig egészségesen odafigyelve hetente 2x sportolok bőr- és hajtünetek, folytonos fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaimat. Próbáltam magnézium tablettát szedni de ez sem javított illetve a szelén pedig semmit nem javított a helyzetemen. Az orvosom nem akar ezzel foglalkozni, pedig úgy gondolom kellene. 23 éves fiatal nő vagyok aggódom, hogy ez hogyan fogja majd befolyásolni a teherbeesésemet illetve a menstruációs ciklusom is akadozik.
Válaszát köszönöm,
Tisztelettel, Lene.
Tisztelt Lene!

Aggodalma jogos! Régóta mondom itthon és világszerte, hogy ezt komolyan kell venni. Ezen a honlapon is már sokat írtam róla.
Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.”
Ismert, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek ismereteink szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigyműködési zavarokban és a csökkent működés létrejöttében. Egyrészt gátolják a pajzsmirigy peroxidáz enzim működését, másrészt pusztítják a pajzsmirigysejteket. Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto tireoiditiszes betegben, a Basedow-Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%-ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrófiás, tehát zsugorodással járó pajzsmirigygyulladásban jelen vannak. Sajnos ezeknek az antitesteknek csak a szintjét mérik (ráadásul eltérő módszerekkel!), így az értékek (titer) nagysága nem feltétlen vannak összhangban a klinikai képpel és ezért sem könnyű értékelni (támpontot adhat az UH vizsgálat is).
Eddig csak a TSH-t mérték, de kiderült, hogy ez nem elegendő!
Ezt bizonyították a Journal of Reproductive Immunology folyóiratban közölt kutatást végző orvososok is. A szerzők vizsgálatának célja az volt, hogy meghatározzák a női meddőség és a vetélések immunológiai hátterét. Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigyműködéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak. Eredményeink azt mutatták, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségben szenvedő nők perifériás vérében a veleszületett immunitás Th1(„T helper-1”) aktivitása megváltozik. Az emelkedett NK (természetes ölő sejtek) sejtek aránya magasabb és az autoimmun folyamat a terhesség kimenetelére negatív hatást gyakorolt. Fontos megállapításuk, hogy az autoimmun pajzsmirigygyulladás élettani pajzsmirigy-működés esetén - amikor a pajzsmirigy hormonjainak és a TSH-nak a szintje sem tér el az elvárhatótól - már akkor kialakulnak a kedvezőtlen immunváltozások, mielőtt az endokrin diszfunkció kialakul, és önmagukban a pajzsmirigy autoantitestek jelenléte jelzi a kóros folyamatot. Ezért a reproduktív életkorú, egészséges nők szűrése a pajzsmirigy autoantitestek jelenlétének vizsgálata nem csak az endokrinológiai szempontból lényeges, hanem reproduktív szempontból is előnyös, mivel már önmagukban is felelősek a kialakult kóros folyamatokért, így a meddőségért, ill. a vetélésekét.
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008)
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)

Tehát tovább kell majd vizsgálni a gyulladás típusát és oki kezelést javaslok (vizsgálat nélkül ebben a járványos időben "csak" az Ashwagandha 2x1 tbl-t javasolhatom).

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-27 17:57:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok. Most lett volna Önhöz időpontom, ahogy olvastam Ön is házikaranténban van, tehát ez a találkozó későbbre fog esni... Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy pajzsmirigy alultermelésem van, szedem az Euthyrox 75-öt, Béres szelént, D3 vitamint 3000-t, de a mostani helyzet miatt 4000-et szedek... Javasolta, hogy szedjek Gymnemát (súly miatt). Van-e még olyan természetes vitamin, amit szedhetek? Nehogy nagyobb baj legyen... Hiszen ez is krónikus betegség, amiben vagyok... Köszönöm, hogy ha megnyugtatna... Jó egészséget kívánok! Andrea
Tisztelt Andrea!

Sajnálom, hogy a járvány miatt nem tudtunk találkozni.
A vizsgálat nélkül kezelést nem javasolhatok, de ismerve az előzményeket az eddigi kezelését annyiban módosítsa, hogy a Gymnema mellett a D3 vitaminból 6000NE-t szedjen.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-26 13:08:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Mélyen tisztelt Professzor úr!

Kérem, segítsen dönteni... Hashimotom van, 1300+-os ATPO-értékkel, 25 mcg Syntroxine-nal 1 körül van a TSH-m, jól érzem magam. Viszont minden évben allergiagyógyszert kell szednem a tüneteimre. Idén is terveztem, főleg, mert a koronavírus miatt veszélyeztetett lennék, ha nem "nyomnám le" az allergia tüneteit. Viszont azt nem értem , hogy maga az allergiagyógyszer (Allegra pl) nem nyomja le a védekezőképességem a vírus ellen, illetve befolyásolja-e a Hashimotot? Nagyon köszönöm, ha segít megvilágítani az összefüggéseket!

Munkájához további sok sikert, és ezekben az időkben kitartást kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Megnyugtathatom, hogy az allergia elleni szeres jelentős része nem károsítja az immunrendszer vírus elleni képességét és nem rontja az autoimmun pajzsmirigybetegség különböző típusainak (így a Hashimoto-nak a gyógyulási esélyeit.
Tehát szedheti az Allegra nevű gyógyszert.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-25 07:50:11
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Terhességem 5. hetében járok, egy Ön által írt cikk felvetette bennem a kételyeket, a magasabb Anti TPO értékemmel kapcsolatban.
Diagnózisaim: Hashimoto, antifoszfolipid színdróma felvethető, a klinikai kép és APTI megnyúlás alapján. ( aPTI:36,1, APTIN: 33,2) ATPO: 1390 IU/ml A többi immunszerológiai lelet negatív.

utolsó ATPO (2019.09): 1390 IU/ml
Jelenlegi friss értékeim: TSH: 3,5, T4: 15,1, T3: 4,12

Szedett gyógyszerek: 75 mg-ról megemelve 75 mg /100 mg Letrox felváltva, Aspirin protect fél szem / nap, clexane 0,4 ml injection, progesterone exeltis 3x1. Jódmenetes terhesvitamin, normoxil 1 db/ nap, d vitamin, folsav, Gal kolin só cseppek.

A kérdésem az, hogy tudok-e még tenni valamit annak érdekében, hogy a magas ATPO szint ne befolyásolja negatív irányba terhességem, vagy megfelelő a jelenleg beállított kezelés?

Előre is köszönöm válaszát! F Petra
Tisztelt F Petra!

Mindenek előtt nyugodjon meg, mert az Ön esetében a kezelés mellett a baj elkerülhető. Az anti-TPO antitest nem egy antitest, hanem a védő és a káros antitestek keveréke. Az Ön által szedett gyógyszerek előnyösek és kivédik az anti-TPO esetleges káros hatását. Amit fontosnak tartok kiemelni az, ahogyan írtam a terhesség a részleges immunszuppresszió olyan állapota, amely a terhes nőket kiszolgáltatottabbá teszi a vírusos fertőzésekkel szemben, tehát nem csak az idősek, hanem az áldott állapotban lévőknek is (!) célszerű ugyanazokat a védő eljárásokat különös tekintettel betartani, mint az idősebbeknél, annál is inkább, mert a vírushordozók száma (akiknél tünetek sincsenek és tesztekkel sem kimutatható a betegség!) egyre nagyobb.
Tehát: a terhes nők tartózkodjanak a szükségtelen utazástól, kerüljék a tömeget, a tömegközlekedést, a betegekkel való érintkezést, és ami még fontosabb, gyakorolják és tartsák fenn a megfelelő személyes és társadalmi higiéniát. A láz, köhögés, fáradtság, mellkasi fájdalom, torokfájás vagy légszomj tüneteivel rendelkező terhes nőknek időben orvoshoz kell fordulniuk és segítséget kell keresniük.
A megbeszélt kezelés folytassa, későbbiekben telekonziliumot javaslok.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-23 18:01:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Egy kérdéssel fordulok Önhöz, mert nem érem el az endokrinológusomat a koronavírus miatt kialakult helyzetre való tekintettel. Lombikot terveztünk és a BMC-ben, ahová több éve járok, és ott azt javasolták, hogy a sikeresség érdekében állíttassam be a THS-mat egy endokrinológussal 1-2 közé, mert kutatások bizonyítják, hogy többen esnek emiatt teherbe, mint anélkül. Először (még kb 2018 decemberében) 50 mg-os L-Thyroxin-t szedtem, de nem hatott rám jól, majd 50 mg-os Syntroxine-ra tértem át, napi 1x, de ez sem volt rám jó hatással, a végtagjaim folyton fájnak tőle, és úgy általában nem érzem jól magam tőle. Ráadásul nem is sikerült 1-2 közé beállítani, csak időnként, ezért megemeltük az adagot 75 mg Syntroxine-ra. Ettől most még rosszabbul érzem magam. Az endokrinológus egyébként nem ért egyet a BMC-vel, szerinte teljesen normális tartományban vagyok, nem kéne nekem a hormon. Mivel a lombik elhúzódik kb júliusra, így most abbahagynám, de nem tudom, hogy le lehet-e róla állni egyik napról a másikra, vagy fokozatosan álljak le vele, és előbb csak két naponta, majd három naponta vegyem be, majd úgy álljak le? Mit tanácsol? Ráadásul nincs elég gyógyszerem és az orvosom elérhetetlen. Legutóbbi leletemen (2020.02.10-én - ez még az 50 mg-os Syntroxine szedése mellett!) TSH:2,8, T4:13,9, egy korábbi leleten pedig (2019.10.10 - szintén Syntroxine 50 mg mellett) TSH: 1,98, FT3: 4,41, FT4:16,78 rT3 (reverz T3): 0,16 DHEA-S: 7,55 Nem lehet, hogy inkább egy kombinált gyógyszer kellene nekem Ön szerint? Kérem segítsen, hogy mit tegyek, legfőképpen hogy álljak le a Syntroxine-ról. Előre is köszönöm válaszát, Tisztelettel Üdvözli: Nyilas Judit

Tisztelt Nyilas Judit!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy mitől volt emelkedett a TSH, mi a meddőségének az oka stb. A Syntroxine tüneti kezelés, lehet az 50 ug-t szednie, de további vizsgálatok kellenének, ezekről már ezen a honlapon is sokat írtam.
Elegendő-e a TSH meghatározása meddőség, ill. visszatérő vetélések esetén?
„Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.”
Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek ismereteink szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigyműködési zavarokban és a csökkent működés létrejöttében. Egyrészt gátolják a pajzsmirigy peroxidáz enzim működését, másrészt pusztítják a pajzsmirigysejteket. Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto tireoiditiszes betegben, a Basedow-Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%-ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrófiás, tehát zsugorodással járó pajzsmirigygyulladásban jelen vannak. Sajnos ezeknek az antitesteknek csak a szintjét mérik (ráadásul eltérő módszerekkel!), így az értékek (titer) nagysága nem feltétlen vannak összhangban a klinikai képpel és ezért sem könnyű értékelni (támpontot adhat az UH vizsgálat is).

Eddig csak a TSH-t mérték, de kiderült, hogy ez nem elegendő!
Ezt bizonyították a Journal of Reproductive Immunology folyóiratban közölt kutatást végző orvososok is. A szerzők vizsgálatának célja az volt, hogy meghatározzák a női meddőség és a vetélések immunológiai hátterét. Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigy működéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak. Eredményeink azt mutatták, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségben szenvedő nők perifériás vérében a veleszületett immunitás Th1(„T helper-1”) aktivitása megváltozik. Az emelkedett NK (természetes ölő sejtek) sejtek aránya magasabb és az autoimmun folyamat a terhesség kimenetelére negatív hatást gyakorolt. Fontos megállapításuk, hogy az autoimmun pajzsmirigygyulladás élettani pajzsmirigy-működés esetén - amikor a pajzsmirigy hormonjainak és a TSH-nak a szintje sem tér el az elvárhatótól - már akkor kialakulnak a kedvezőtlen immunváltozások, mielőtt az endokrin diszfunkció kialakul, és önmagukban a pajzsmirigy autoantitestek jelenléte jelzi a kóros folyamatot. Ezért a reproduktív életkorú, egészséges nők szűrése a pajzsmirigy autoantitestek jelenlétének vizsgálata nem csak az endokrinológiai szempontból lényeges, hanem reproduktív szempontból is előnyös, mivel már önmagukban is felelősek a kialakult kóros folyamatokért, így a meddőségért, ill. a vetélésekét.
Másrészt:
A szülővé válás férfiak és nők életében is egyaránt meghatározó átmenet, amely új szerepek kialakítását, a párkapcsolat megváltozását, a fontossági sorrendek átalakítását vonja maga után. A gyermekvállalás egy család életének legfontosabb döntései közé tartozik, amely sok örömöt, ám egyben sok kihívást, új feladatokat is hordoz magában, különösen akkor, ha nem megy minden a terv szerint.
Ebből kifolyólag a meddőséggel kapcsolatos problémák különösen érzékenyen érintenek minden leendő szülőt, jelentős stresszel és komoly pszichés, érzelmi terhekkel járnak együtt.
A teherbeesés nehézsége általában nem egyéni probléma, hanem a pár mindkét tagját és kapcsolatukat is érinti. A meddőség egy összetett fiziológiai és lelki tényezőkből álló jelenség, amit a párok között jelenlévő kölcsönhatások, illetve a párkapcsolati folyamatok is befolyásolnak.
Pszichológiai szempontból elsősorban a funkcionális meddőség hátterében álló lelki okok felderítése az elsődleges feladat, hiszen ebben az esetben egyik félnél sem mutatható ki orvosi beavatkozást igénylő elváltozás (gyakorisága ennek 5-15%-ra tehető), de emellett általában, a meddőség következtében kialakult krízishelyzet okozta stressz is jelentős mértékű pszichés megterhelést jelent a leendő szülők számára. A gyermekvállalással próbálkozó párok pszichés állapota, megnövekedett stressz szintje és esetleges párkapcsolati problémáik ugyanis további nehezítő tényezőként léphetnek fel a teherbeesést illetőleg.
A meddőség lehetséges lelki okai:
Pszichológiai kutatások jelentős hányada utal arra, hogy a meddőség hátterében stressz, illetve szorongás állhat. Chen és Parikh (2000) például azt figyelték meg, hogy a depresszió előfordulási gyakorisága terméketlen párok esetében nagyobb arányban jelentkezett a termékeny párokhoz képest. Később az is kiderült számukra, hogy a stressz és a depressziós hajlam egyértelmű hatással van a termékenységre, mások pedig azt találták, hogy a depressziós tünetekkel és magasabb szorongással jellemezhető nők alacsonyabb petesejtszámmal, a férfiak a spermium csökkent motilitásával jellemezhetőek.
Sok szakember a depressziót, illetve az elkeseredettség érzését találja a meddőség hátterében. Ennek okát legtöbben a korai anya-gyermek kapcsolatra vezetik vissza, amely elsődleges modellként szolgál felnőttkori kapcsolati működésünk szempontjából. Zahn-Waxler és Kochanska (1990) szerint ahol az édesanya például depressziós, elhanyagoló, netán ellenséges vagy türelmetlen volt lányával, ott a gyermek feltehetőleg túlzott érzékenységet és empátiát tanúsított édesanyja irányába, hogy meg tudjon felelni neki. Ugyanakkor szerepének lényege, vagyis hogy mindig más problémáival foglalkozzon, eltávolította annak a lehetőségétől, hogy saját konfliktusait képes legyen hatékonyan megoldani; így ez az űr ahhoz vezetett, hogy ő maga is szorongónak, depressziósnak, elkeseredettnek és inkompetensnek érezheti magát az életében felmerülő kihívásokkal való küzdelem során, például a gyermekvállalás időszakában. A szülői depressziót és diszharmóniát vizsgáló kutatások eredményeiből az is kiderül, hogyan ismétlődik egyik generációról a másikra a boldogtalanság, a kiegyensúlyozott kapcsolatok fenntartására és a problémák megoldására való képtelenség, mivel a gyerekek is átélik a felnőttek depresszióját kísérő tehetetlenséget és a fokozott felelősségtudatot, amely sokszor akár életre szóló is lehet. Ha ez a mintázat hosszú időn keresztül fennáll és más kapcsolatokra is átterjed, akkor konfliktusmegoldási és emocionális zavarok alakulhatnak ki, olyanok, amelyek a funkcionális meddőség hátterében is feltételezhetőek.
További fontos és semmiképpen sem elhanyagolható tényező a családi minták továbbörökítése. Forward (2000) elképzelése az, hogy a saját családunkban kialakult hiedelmek és szabályok rendszere határozza meg a hozzáállásunkat és attitűdjeinket, tehát azt, hogy mi az amit jónak vagy éppenséggel rossznak tartunk. A szülők által táplált hiedelmekből később szabályok lesznek, amelyek arra késztetik a családtagokat, hogy ezeknek alárendelve éljék mindennapjaikat. A szabályokhoz való ragaszkodás az, ami a családhoz való tartozást erősíti. A nem kielégítő családi környezetben a szabályok kissé elrugaszkodottan, torzultan vannak jelen, ez pedig destruktív belső lelki folyamatokhoz vagy magatartáshoz vezethet. A rosszul funkcionáló családok életében az egyensúly felborul, de legalábbis nehezen fentartható; a jól funkcionáló családok képesek arra, hogy a felmerülő problémákat hatékonyan kezeljék és a félelmeikkel szembenézzenek. A pszichológián belül széles körben elterjedt rendszerszemlélet egyik fontos tézise, hogy a gyermekvállalás helyzete előhívhatja a szülőkben saját születésük élményét és hangulati mintázatát, amelyhez ha negatív érzelmek, félelmek és szorongás társult, tudattalan stresszhatások érvényesülhetnek, amelyek funkcionális meddőséget okozhatnak.
A meddőség okozta stressz
A meddőség olyan krízishelyzet, amely extrém mértékű stresszel jár. A legfrissebb kutatási eredmények szerint úgy tűnik, hogy a meddőségi problémákkal küzdő nők stressz szintje gyakorlatilag megegyezik azokéval, akiket rákkal vagy szívproblémákkal diagnosztizáltak. Freeman (1985) kutatásaiból kiderült, hogy a meddőség problémájával szembesülő nők 50%-a, míg a férfiak 15%-a élete legelszomorítóbb és legnehezebb kríziseként tekint erre a problémra. Azt is kimutatták, hogy a stresszért felelős alfa-amiláz enzimmel nagyobb mértékben rendelkező, meddőséggel küzdő nők 12 %-al kisebb eséllyel estek teherbe hónapról-hónapra, mint az alacsonyabb szinttel rendelkező társaik.
A stressz függetlenül attól, hogy a meddőség problémájának köszönhetően jelent meg vagy más forrásból származik, erős összefüggésben áll a termékenységgel. Ennek megfelelően Cwikel és munkatársai (2004) reciprok kapcsolatról beszélnek a különféle pszichológiai tünetek és a meddőség között. Feltételezik, hogy számos pszichés rizikófaktor állhat a tartós terméketlenség hátterében, miközben azt is megerősítik, hogy ennek az állapotnak a tudatosítása és az ezzel járó negatív élmények tartós stresszállapotot idéznek elő, ami negatív pszichés és fizikai folyamatokkal jár együtt.
A fenti kutatások arra utalnak, hogy amikor egy pár szembetalálkozik a terméketlenség problémájával, akkor olyan pszichés stresszt és nyomást él át, amely tovább akadályozhatja a gyermekvállalást. A kapcsolatban megjelenő teljesítménykényszer, a kudarctól való félelem, a sikertelen próbálkozások okozta bizonytalanság és a meddőséggel együttjáró önbizalomcsökkenés mind komoly lelki megpróbáltatások. A mindezekkel együttjáró nyomás könnyen egyfajta “negatív spirálba” sodorhatja a pár tagjait, hiszen ilyen körülmények között, egyre nehezebb nyugodt, a megtermékenyülést elősegítő állapotba kerülni, így a sikertelen próbálkozások esélye is megnő.
Dr. Alice Domar, amerikai pszichológusnő, bostoni klinikáján 2007 óta foglalkozik kiemelten a meddőség témájával. Praxisában szerzett tapasztalatai és kutatásai alapján azt a következtetést vonta le, hogy a pszichológiai tanácsadás, valamint a tudományos alapokon nyugvó stresszkezelő technikák (relaxáció, konfliktuskezelés, pozitív életszemlélet) alkalmazása jelentős mértékben elősegíti a sikeres gyermekvállalást a meddőség hátterében álló vagy éppen a meddőség okozta stressztényezők kiküszöbölésével. Ezek a pszichológiai technikák elsősorban azért bizonyulnak hatékonynak, mert közvetlenül a szorongás és a stressz, valamint a terméketlenség kritikus állapotával együtt járó depresszív tünetek csökkentésére irányulnak, így segítik a megküzdést.
A meddőség próbára teszi a párkapcsolatokat is
A funkcionális meddőség nem kizárólag a nők problémája; pszichés szempontból a pár mindkét tagja érintett. Dhaliwal és kutatócsoportja például azt találta, hogy előbb-utóbb a meddő párok férfi és női tagjainál is jelentős mértékben növekszik a szorongás, illetve a stressz szintje, és általában negatív érzelmek is megjelennek függetlenül attól, hogy a meddőségnek mi az oka. Ezek az érzések a pár életében sok esetben konfliktusok sorozatához és további stresszhez vezetnek, hiszen felerősödhetnek a saját magukkal és a másikkal, esetleg kapcsolatukkal való elégedetlenségeik is.
Pszichológiai konzultáció – a szakember segíthet
Piel Cook (2011) tapasztalatai szerint a gyakran kétségbeesett, magukat elszigeteltnek érző, bűntudattal és súlyos stresszel szembenéző páciensek és párok esetében a szakemberek figyelme, elfogadása, megértése és empatikus hozzáállása jelentős segítséget nyújt a meddőség krízisével való megküzdésben, illetve a későbbi sikeres gyermekvállalást is jelentős mértékben elősegítheti.
A Harvard Egyetem publikációjából kiderül, hogy a depressziós tünetek, a szorongás, illetve a stressz csökkentésére irányuló intervencióknak köszönhetően a pszichológiai tanácsadás növeli a sikeres gyermeknemzés esélyeit, segítséget nyújt a meddőséggel kapcsolatos, és a teherbeesést nehezítő stressz kezelésében, illetve a párkapcsolaton belül felmerülő problémák megoldását is elősegíti. A szakértők egyaránt javasolják ilyen esetekben a pszichológiai tanácsadást, a pár- és családterápiás beavatkozásokat, illetve a relaxációs, stresszkezelő technikák alkalmazását is. A pszichológiai konzultáció tehát számos területen jelentős segítséget nyújthat.
A pszichológiai konzultáció ilyen esetekben általában a következőkről szól:
• segít a pároknak olyan stratégiák elsajátításában, amelyek a gyermektelenséggel való megküzdést segítik.
• segít feltárni a funkcionális meddőség hátterében rejlő lelki okokat.
• segítséget nyújt a helyzet kezelésével kapcsolatban, illetve a lehetséges megoldási lehetőségekkel kapcsolatos döntéshozatali folyamatokban.
• segít a párkapcsolati konfliktusok elkerülésében vagy kezelésében.
• segít a partnerek egymásközti, az orvosokkal és másokkal való kommunikációjának javításában.
• segít az orvosi kezelés sikertelenségének elfogadásában és a kudarcok feldolgozásában.
• segít a stressz kezelésében és csökkentésében.
A pszichológiai konzultáció/tanácsadás elsődleges célja ilyen esetekben a meddőség hátterében álló lelki tényezők feltárása, a stressz kezelése és csökkentése, illetve a funkcionális meddőség állapotának megszüntetése. A lelki okok megértésén keresztül lehetővé válik a problémához kapcsolódó érzelmek és élmények feldolgozása, illetve a pszichés akadályok legyőzése. Mindez magában foglalja a meddőséggel küzdő párok tagjainak egyéni pszichológiai támogatását és a kapcsolatban felmerülő konfliktusokkal, nehézségekkel való munkát, hiszen lényeges, hogy a párok tagjai képesek legyenek egymást biztonságosan támogatni a meddőség kritikus helyzetében is, kötődésük és párkapcsolatuk ne sérüljön, sőt, lehetőleg új szintre emelkedhessen az új kihívásokkal való megküzdés érdekében. Célunk a krízissel együttjáró érzelmek közös feldolgozása, egymás megértésének elősegítése és a párkapcsolati együttműködés és kommunikáció javítása.

Fontos nem a leleteket kelle(en) kezelni, hanem a beteget!
Későbbiekben további célzott vizsgálatot javaslok,jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-21 13:00:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Nagyon Tisztelt Balázs Professzor úR !
A Hidradenitisz Supparativa betegségről szeretném megkérdezni. Egyik családtagom szenved ettől a betegségtől, ami már komoly depresszioval is párosult. Tudjuk, hogy Autoimmun betegség, amit a ritkabetegségek közé soroltak. Azt is tudjuk, hogy nem gyogyíthato. Kérdésem az lenne, hogy abban tudna e segíteni, hogy a betegségnél létezik e egy szintentartás ? Eddig tartosan a sebek újra megjelenésében, gyulladásában, begyogyulásában nem értünk el eredményt. Csak az a seb gyogyult be, amit műtéttel sikerült tökéletesen kitisztítani, de ez sem volt életbiztisítás, mivel mellette újra kifejlődött. Válaszát köszönöm: Üdvözlettel: Béres Tiborné/Erzsi
Tisztelt Béres Tiborné/Erzsi!

Ez nem kifejezetten immuno-endokrin kérdés. Igyekszem ennek ellenére tájékoztatása adni.
Diagnózis
Anamnesis:Orvosa megkérdezi a tüneteit és tüneteit, megvizsgálja a bőrt és átveszi kórtörténetét.Nem áll rendelkezésre laboratóriumi vizsgálat a hidradenitis suppurativa diagnosztizálására. De ha genny vagy vízelvezetés van, orvosa elküldheti a folyadék mintáját laboratóriumba vizsgálatra. Ez segíthet kizárni más feltételeket, például fertőzést.
Kezelés:
Gyógyszeres kezelés, műtét vagy mindkettő segíthet a tünetek kezelésében és megelőzheti a szövődményeket. Egyetlen lehetőség sem bizonyult teljesen megbízhatónak, és a kutatás továbbra is meghatározza a legjobb kombinációt. Beszéljen orvosával a különféle kezelési lehetőségek kockázatairól és előnyeiről, valamint az Ön helyzetére szabott megközelítés kidolgozásáról.
Várható rendszeres nyomon követése a bőrgyógyásznál vagy egy multidiszciplináris egészségügyi csoportnál, amely teljes körű ellátást nyújthat a hidradenitis suppurativa-ban szenvedő emberek számára.
Gyógyszerek
Orvosa felírhat egy vagy több alábbi gyógyszertípust:

Antibiotikus krémek. Az enyhe tünetek kezelhetők olyan helyi krémekkel, amelyek leküzdik a fertőzéseket, mint például a klindamicin és a gentamicin.
Szisztémás gyógyszerek. Szélesebb körben elterjedt betegségek esetén a szájon át alkalmazott antibiotikumok, például a klindamicin, a rifampin és a doxi-ciklin segíthetnek. Az adalimumab injekciója alkalmazható közepes vagy súlyos betegség esetén, bár kb. Két hétbe telhet, amíg bármilyen haszon észlelhető. És kis kutatások bebizonyították, hogy az infliximab és az anakinra injekciós készítmények hatékonyak.!!!!!!
Fájdalom csillapító. Ha a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók nem segítenek, orvosa erősebb típust írhat fel.
Sebészet
Sebészeti lehetőségek a következők:
Az alagutak feltárása. Tetőfedésként ismert, ez az eljárás magában foglalja a szövet eltávolítását, hogy a bőr alatti alagutak ki legyenek téve. Közepesen súlyos és súlyos hidradenitis suppurativa kezelésére alkalmazzák. Ezt a megoldást általában nem kell megismételni.
Punch osztályozás. Ezt az eljárást korlátozott tetőfedésnek is nevezik, és felhasználható egyetlen gyulladt csomó eltávolítására.
Szövetmegtakarító kivágás elektrokirurgiával. Ez lehetõséget jelenthet a súlyos hidradenitis suppurativa betegek számára. Egyesíti a sérült szövetek bőr-szövet-megtakarítást (kimetszését) az elektro-sebészeti hámlással.
Lézeres kezelés. A széndioxid-lézer felhasználható a léziók megszűnésére.
Felmerülő új terápiák
További műtéti vizsgálatokra van szükség a hidradenitis suppurativa ellátásának javításához. Különösen jó minőségű klinikai vizsgálatokra van szükség a műtét időzítésének vagy műtétének és típusának értékeléséhez. További vizsgált beavatkozások a helyi antiszeptikumok, új biológiai terápiák és az adalimumab további vizsgálata.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-18 13:54:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

fiatal felnött ferfibeteg vagyok akinel, hipofizis elégtelenség diagnózist állapítottak meg. Nebidot kapok. Az alacsony dihidrotestosteron szintre van valamilyen kezelés ha a nebido ezt nem emeli? érdemes ezzel foglalkozni van jelentösége? milyen lehetöség van ennek koriggálására. egyeb gyogyszereim cortef lthyroxin novekedesi hormonból pedig 0,7mg sc

DHT 230 pg/ml (300-890)
E2 160 (0,0-146)

panaszaim fáradékonyság, gyakran szunditanom kell ilyen panaszok esetén mi állhat a háttérben.
üdvözlettel. Pál
Tisztelt Pál!

További részletes kivizsgálást javaslok és a Nebido kezelést ennek fényében célszerű alkalmazni.A hypophysis elégtelenségnek sok oka lehet és a hormonpótlást is egyénre szabottan célszerű alkalmazni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-17 13:07:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Kezelt betege vagyok, sajnos több havi munkaképtelenség miatt jelenleg csak ezen a felületen tudom az Ön segítségét kérni. Hashimoto-ra szedek Sintroxine 13-at ezen kívül cukor-és gluténmentes diétát tartok.
Panaszaim 1.5 hete kezdődtek hevesen, éhgyomri vécukrom 4.8 volt majd reggeli után 1.5 órával visszaesett 4.4-re, akkor már nagyon rosszul éreztem magam. Azóta minden napra jellemző, hogy össze vissza ingadozik a cukrom, reggel 3.9 majd evést követően 7.9-11 között. Régóta diétázom, odafigyelek, nem tudom mi történhetett, de mikor magasabb a cukorérték, akkor is úgy tapasztalom, mintha alacsony lenne: szédülök, homályosan látok, gyenge vagyok és zsibbad az arcom/nyelvem.
Mai napon készült friss laborom, melynek fontosabb értékei:
TSH: 1.868 mIU/l (0.400-4.000)
T3: 5.52 pmol /l (3.90-6.90)
T4: 13.65 pmol/l (7.75-15.21)
Anti tpo: 396.1 U/ml (0-9)
C-peptid: 1.6 (0.9-7.1)
HaemoglobinA1C NGSP: 5.1% (4.1-6.2)
HaemoglobinA1C IFCC: 33.0 mmol/mol (20.0-42.0)

Nagyon bízom segítségében, mindenki azt mondja, ha jó a laborom, akkor jól is kell legyek, de tudom, hogy Ön a beteget nézi összességében, nem csak a labort!

Előre is hálásan köszönöm segítségét, jó egészséget kívánok!
Tisztelettel:
Keller Fanni
Tisztelt Keller Fanni!

Sajnos a járvány engem is karanténra kötelez, de telekonzultáció formájában igyekszem a betegeknek segíteni.
A szédülésének több oka is lehet. Érdemes volna a vérnyomását ellenőrizni, a Normoxil-ból 2x1 tbl-t szedni az eddigiek mellett.
Mielőbbi javulást kívánok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-17 13:01:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Kezelt betege vagyok, sajnos több havi munkaképtelenség miatt jelenleg csak ezen a felületen tudom az Ön segítségét kérni. Hashimoto-ra szedek Sintroxine 13-at ezen kívül cukor-és gluténmentes diétát tartok.
Panaszaim 1.5 hete kezdődtek hevesen, éhgyomri vécukrom 4.8 volt majd reggeli után 1.5 órával visszaesett 4.4-re, akkor már nagyon rosszul éreztem magam. Azóta minden napra jellemző, hogy össze vissza ingadozik a cukrom, reggel 3.9 majd evést követően 7.9-11 között. Régóta diétázom, odafigyelek, nem tudom mi történhetett, de mikor magasabb a cukorérték, akkor is úgy tapasztalom, mintha alacsony lenne: szédülök, homályosan látok, gyenge vagyok és zsibbad az arcom/nyelvem.
Mai napon készült friss laborom, melynek fontosabb értékei:
TSH: 1.868 mIU/l (0.400-4.000)
T3: 5.52 pmol /l (3.90-6.90)
T4: 13.65 pmol/l (7.75-15.21)
Anti tpo: 396.1 U/ml (0-9)
C-peptid: 1.6 (0.9-7.1)
HaemoglobinA1C NGSP: 5.1% (4.1-6.2)
HaemoglobinA1C IFCC: 33.0 mmol/mol (20.0-42.0)

Nagyon bízom segítségében, mindenki azt mondja, ha jó a laborom, akkor jól is kell legyek, de tudom, hogy Ön a beteget nézi összességében, nem csak a labort!

Előre is hálásan köszönöm segítségét, jó egészséget kívánok!
Tisztelettel:
Keller Fanni
Tisztelt Keller Fanni!

Sajnos a járvány engem is karanténra kötelez, de telekonzultáció formájában igyekszem a betegeknek segíteni.
A szédülésének több oka is lehet. Érdemes volna a vérnyomását ellenőrizni, a Normoxil-ból 2x1 tbl-t szedni az eddigiek mellett.
Mielőbbi javulást kívánok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-17 13:01:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Proffeszor Úr!

Kresákné Judit vagyok, az Ön betege.
A koronavírussal kapcsolatban szeretném kikérni véleményét. Kell e tennem valamit pluszban az alapvető dolgokon felül?
Szedett gyógyszereim: Cortef 10mg, Concor Cor 1.25mg, Syntroxine 75mg.
A krónikus, valamint autoimmun betegségeim miatt szeretném kérni tanácsát.
Köszönöm!
Tisztelettel: Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Éppen az előbb egyik válaszomban elég részletes választ adtam erről a kérdéskörről. Amit ezen felül tehet, az leírottak mellett a teafaolaj alkalmazása hígítva a bőrre, rendszeresen.
teafaolaj aktív vegyületei: • Terpenoidok, mint a terpinen-4-ol, cineol, nerolidol és viridiflorol. Ezek a vegyületek felelősek a teafaolaj antimikrobikus tulajdonságaiért. • Cineol, ami fertőtlenítő hatású. A teafaolaj felhasználása Ausztráliából származik, ahol az őslakók évezredek óta vágásokat, égéseket, keléseket kezeltek vele, és fertőtlenítőként használták.A teafaolaj erősíti a szervezet immunrendszerét, amely legyengülhet stressz, betegség, antibiotikumok vagy más gyógyszerek miatt. Olyan légzőszervi megbetegedések is kezelhetőek vele, mint a megfázás, köhögés, asztma és a hörghurut. A teafaolaj vírusölő tulajdonságai segítenek a bárányhimlő, a herpesz, a kanyaró, stb. kezelésében.
A teafaolajjal vírus- és gombaölő tulajdonságai miatt kezelhető a gombás fertőzés.Fertőtlenítő tulajdonsága miatt pedig jó hatással van a vágásokra, sebekre, égésekre,és más bőrproblémákra. Keverjen a vízbe teafaolajat, majd vigye fel az érintett ami így nyugtatja a bőrt, csökkenti a bőrpírt és a viszketést.

De:
A teafaolaj csak külsőleg használható!!!. • A teafaolaj önmagában nagyon erős anyag, ezért sose használja közvetlenül, hanem alkalmazás előtt keverje össze valamilyen másik olajjal. • A túl sok teafaolaj káros is lehet, ezért mindig mérsékelt használja. A legjobb, ha először konzultál az orvosával arról, pontosan mennyi olajat használhat. • Amikor először használ a bőrén teafaolajat, talán a egy kicsit száraz lesz, viszont ne ijedjen meg és adjon a teafaolajnak időt, hogy kifejthesse a hosszú távú hatását.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-15 12:31:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr,
rengeteg cikkét, tanácsát olvastam, nem tudok jelenleg még egy hasonló nagytudású személyt/személyeket mondani, felsorolni, aki ilyen mélyen ért az orvosláshoz és ennyi rengeteg embernek segített. Csodálatos, mennyire elszánt és lenyűgöző, hogy az egész életét mások gyógyításának szentelte. Rendkívül tiszteletreméltó. Ön mint szakember tud valamiféle jó tanácsot írni a mindenkit érintő vírusról? Tudjuk esetleg immunrendszerünket felturbózni valamivel? Csak a saját immunrendszerünkben bízhatunk? Miket tehetünk? Kérem, ha tud némiféle jó tanácsot írni, szívesen fogadom mindenki nevében.
Köszönettel:
Klaudia

Tisztelt Klaudia!

Mindenek előtt nagyon köszönöm megtisztelő és túlértékelő sorait. Ez nem álszerénységből írom, mivel tudom, hogy a hiúság nagy úr (de nálam nem az!), mindig próbáltam tenni a dolgom, tettem és teszem gyógyító munkámat most is (a karantén ellenére), amire a Teremtő megtanulni és dolgozni engedett.
Kérdésére kitérve: évtizedek óta azon vagyok, hogy a szervezet természetes és szerzett immunitását javítsuk. Sajnos, a gyakran fölényes, lekezelő, néha pökhendi tudományos világunkban erre nem figyeltek fel. Most a sok gőgös egyén aki lekezelte a védőoltásokat, aranyat adnának egy koronavírus elleni oltó anyagért!.....
Pedig az influenzavírus (főleg a koronavírus variánsa!) biztosan őrzi vezető helyét a legtöbb megbetegedést okozó világméretű járványok képzeletbeli ranglistáján. Az influenzavírus egyedülálló képessége, hogy egy hónap alatt akár a világ népességének 30%-át képes megfertőzni. Ennek egyik oka, hogy cseppfertőzéssel emberről-emberre könnyen terjed. Másrészt az influenza A-vírus antigén szerkezete állandóan változik, és a változás mértékével arányosan nő a fertőzőképesség. Így rendszeres helyi-szezonális járványok, vagy kb. 20-40 évente akár minden kontinensre kiterjedő érintő pandémiák alakulhatnak ki. Bár az influenzafertőzés közvetlen mortalitása alacsony, 0,1-2% közötti, világméretű járvány kitörése esetén egy év alatt mintegy 135 millió ember halálát okozhatja.
Mit tudunk eddig erről a vírusról? Ezt tudom nem könnyű megemészteni, de leírom!
Az január vége óta ismert, hogy az új koronavírus S-fehérjének egy alegysége (RBD, receptorkötő domén) a korábbi SARS-vírushoz hasonlóan az emberi sejtek felszínén levő ACE-2 receptorhoz kapcsolódik. Ennek segítségével jut be a sejtbe, ahol aztán a sejt genetikai gépezetének eltérítésével elkezdi megsokszorozni magát. Február elejére kiderült, hogy egy másik, a sejtmembránban lévő enzimfehérje, a TMPRSS2 is szükséges a vírus sejtbe való bejutásához. Egy március 4-én a Science folyóiratban megjelent tanulmány ennél is tovább visz annak megértésében, hogy miként kerül be a vírus a sejtekbe. A kutatók ugyanis feltárták az ACE-2 receptor és a B(0)AT1 aminosav-transzportfehérje által alkotott komplexum, illetve a vírus ehhez kapcsolódó S-kötőfehérje alegységének (RBD, receptorkötő domén) szerkezetét. A szerkezet nagy felbontású vizsgálata elárulta a kutatóknak, hogy két S-fehérje trimer köt egyszerre egy ACE-2 dimerhez. Mindez pedig lehetővé teheti akár az ACE-2-höz, akár a vírus S-fehérjéjéhez jól kötő hatóanyagok létrehozását. Egy március 5-én, a Cell folyóiratban közölt tanulmány alapján úgy tűnik, már van is egy ilyen hatóanyag! A szerzők egy klinikai használatra elfogadott TMPRSS2 enzim-blokkolót teszteltek, amely sikeresen blokkolta a vírus sejtbe jutását.
A BAJ AZ, HOGY NINCS MÉG SPECIÁLIS GYÓGYSZER A VÍRUS ELLEN! A jelenlegi vírus elleni készítmények nem biztosan hatnak erre a vírusra. A SARS-CoV-2 vírus ellen több már engedélyezett vagy kísérleti stádiumban lévő antivirális gyógyszer merült fel potenciálisan hatásos kezelési lehetőségként.
A talán legígéretesebb ezek közül a Gilead gyógyszercég kísérleti antivirális gyógyszere, a Remdesivir. Ez, az eredetileg az Ebola-vírus ellen kifejlesztett hatóanyag az RNS-nukleozid-analóg antivirális gyógyszerek közé tartozik. Ezek meggátolják a vírus RNS-ének szintézisét azáltal, hogy a folyamat során „alapanyagként” beépülnek a növekvő nukleinsavláncba, majd blokkolják a szintézishez szükséges RNS-polimeráz enzimet.
A korábbi tudományos kísérletek alapján potenciálisan hatásos Remdesivirt még január végén alkalmazták egy amerikai páciens kezelésére. Február elején pedig a COVID-19 gyógyításában mutatott hattesztelésére Kínában kezdeti klinikai vizsgálatot indítottak a Gilead együttműködésével.
Közben egy február közepén, a PNAS folyóiratban megjelent tanulmány eredményesnek találta a Remdesivirt a MERS-koronavírus-fertőzés ellen, legalábbis a rézuszmajmokban, ami egybevág korábbi kutatások eredményeivel. A PNAS-ban megjelent tanulmány szerzői kísérleteik alapján elképzelhetőnek tartják, hogy a Remdesivir a COVID-19 megbetegedés kezelésében is szerepet játszhat.
Potenciálisan a SARS-CoV-2 ellen bevethető gyógyszerként felmerültek HIV ellen alkalmazott LPV/r proteáz blokkolók (melyek gátolják a vírus sejtekben való szaporodását a vírus felépítéséhez nélkülözhetetlen érett fehérjék keletkezésének megállításával), illetve más hatóanyagok is. Az egyik ilyen a Galidesivir, amely a Remdesivirhez hasonlóan egy nukleozid-analóg antivirális hatóanyag, ami korábbi alapkísérletekben hatásosnak bizonyult más koronavírusok ellen.
A legfontosabb fejlemény a potenciális gyógyszerek ügyében, hogy a WHO szerint március közepe után érkezhetnek meg a kínai klinikai vizsgálatok eredményei. Ezekből kiderül majd, hogy hatásos-e valamelyik gyógyszer a COVID-19 megbetegedés kezelésére. A klinikai tesztek a Remdesivir mellett az LPV/r proteáz blokkolókat is érintik.
Szintén klinikai tesztek alatt áll a malária és autoimmun betegségek elleni klorokin nevű gyógyszer is, amely egy február eleji tanulmány szerint potenciálisan meggátolhatja a SARS-COV-2 vírusok sejtbe jutását és működését. Emellett az immunválaszt enyhítő hatása paradox módon szintén javíthatna a legbetegebb páciensek állapotán. A klorokin további előnye az lenne, hogy széles körben, olcsón elérhető, régi gyógyszerről van szó. De talán pont ezek miatt is még nagyobb óvatossággal kell kezelni addig, amíg nincsenek meg a klinikai vizsgálatok eredményei.
Tehát két út van addig is:
• Az immunstimulánsok alkalmazása (itt nem sorolom fel azokat a vitaminokat, amelyekkel teli van minden újság és reklám). Ezeknek óriási választéka van: Isoprinosine tbl, Virtegyt tbl..
• A megbetegedett egyénekből származó (tehát akiknek vérében már van biztosan ellenanyag, akkor ezeknek az immunglobulinoknak a bevitele. Erre egyelőre legnagyobb esélyük a gyógyult kínaiak véréből szeparált savónak (immunglobulinoknak) van.
Az immun stimulánsokról könyvtárnyi irodalmat írhatnék, de most nem ez az érdekes, hanem a megértés és a cselekedet. Most ebben a tragikus helyzetben nem „tudóskodás” a fontos, hanem a közös cselekedet.
Mindenki azt hiszi, hogy állandóan csúcsra lehet járatni az immunrendszert, holott ha meggondoljuk: még egy sportoló sem tud mindig csúcs közelben teljesíteni, az előbb-utóbb visszaütne.
Mit tegyünk? Mindenek előtt melyek az immunrendszer főbb elemei?
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött (természetes!) immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését. Az öröklött immunitás korral változik, az életkor növekedésével, öreg korban egyre gyengébb, azért vagyunk kitéve jobban a járványnak, a daganatos betegséeknek ebben a korban.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról, vírusokról, baktériumokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket, antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő. Ezek a sejtrendszerek felelősek a specifikus, tehát egy adott kórokozóval szembeni védelemért, tehát a vírusok elleni védelem specifikus katonái. Az adott oltóanyag hatására olyan antitestek képződnek 10-21 nap alatt, amelyek valódi védelmet jelentenek.
Az influenza elleni védekezésben megkülönböztetünk tehát specifikus, és nem-specifikus eszközöket. A nem specifikus védekezés a fontos higiénés rendszabályokat foglalja magában: a közösségekben, közlekedésben szájkendő viselését, a gyakori kézmosást, a nagyobb összejövetelektől való tartózkodást jelenti. Ne együnk közlekedési járműveken! A megfelelő mennyiség vitaminpótlás, nyomelem pótlás aspecifikus módon stimulálja az immunrendszerünket.
A specifikus védekezés alapja a védőoltás. Az oltás ma már nálunk is legyengített vírussal történik és a Egészségügyi Világszervezet (WHO) általában ezt javasolja mindenkinek megelőzés céljából.
Kik kapják elsősorban, ha van megfelelő az oltóanyag!
- 65 évnél idősebbek
- vese-, máj-, szív- és daganatos betegek
- asztmában, mozgásszervi, vagy vérképző szervi betegségben szenvedők
- endokrin betegek közül a cukorbetegek
Melyek a vírus elleni hatású ételek gyógynövények
• Erős paprika
A csípős paprika fajtáiról az a hír járja, hogy erőteljes fertőtlenítő és vírusellenes hatású fűszerek-ételek. Az állítás részben igaz: a paprika fertőtlenítő hatású, ami főként az ételfertőzések megelőzésében és kisebb bakteriális fertőzések kezelésében lehet hasznos – vírusellenes hatása azonban a mai tudásunk szerint mérsékelt.
• Méz
A méz az egyik legősibb gyógyszer, ősidők óta alkalmazzák sebek kezelésére, meghűlések gyógyítására. A méz bizonyos típusainak antibakteriális és gombaellenes hatását kutatások is igazolták, ezért különösen a vírusos fertőzések miatt kialakuló további megbetegedések ellen javasolt alkalmazni.
• Citrusfélék
A citrusfélék mellett szól, hogy a C-vitamin – a kutatások szerint – lerövidítheti a nátha időtartalmát és enyhítheti a légúti fertőzések tüneteit. Az aszkorbinsav – ha cinkkel kombinálod – várhatóan gyorsíthatja a fertőzések leküzdését. A citrusfélék nagy előnye, hogy számos antivirális összetevőjük van – szemben a mesterséges étrend-kiegészítőkkel.
• Zöld és fekete tea
A mézes-citromos teáról – bár betegségek ellen gyakran alkalmazzák – általában keveset tudunk. A tea valóban hatékony mikrobaellenes, sőt a vírusellenes finomságok közé sorolható. A teaivók – a kutatások szerint – védettebbek lehetnek a különböző influenza-típusok ellen, és ezek az italok az antibiotikumokkal végzett baktérium-ellenes terápiát is hatékonyabbá tehetik.
• Bíborszínű kasvirág
Közismert immunrendszer-erősítő gyógynövény a lángvörös kasvirág (Echinacea purpurea és rokon fajai). A kasvirág fokozhatja a szervezet ellenálló-képességét a vírusfertőzések (például az influenza) ellen, illetve csökkentheti a fertőzések és a különböző gyulladások tüneteit is.
Végezetül néhány szubjektív megjegyzés:
• Ez a járvány alapvetően alakítja át világunkat, s Isten adja, hogy többen megélhessük és alakíthassuk. Rá kell döbbenünk, hogy (miként a középkorban is volt) csak a közös összefogás, nem az egyedieskedő életszemlélet hozhat eredményt.
• Egymásra és a Teremtőre vagyunk szorulva, még ha „mindent megváltó tudományunk azt sugallja, hogy legyőztük a Természetet”. Talán nem a Marsra kellene előbb eljutni, hanem EGYMÁSHOZ!
• Credómban vallom:
Hiszek egy Istenben, hiszek a képére teremtett emberben.
Hiszek a lélek és test egységében.
Hiszek a hit gyógyító erejében még akkor is, ha tudom, hogy nem győzhetünk a testi fájdalmak, a kín és a halál felett.
Hiszem, hogy csak az én hal meg, mert aki önönénjével él, halálával él.
Nem hiszek a tévedésben, de tudom, hogy létezik.
Hiszek a reménytelenségben is bizakodó, földhözkötöttségében is szárnyaló emberi szellemben, amely nem akar a becsvágy őrületében Isten trónjára ülni!
Hiszek az orvosban, aki szamaritánusként teszi dolgát a betegek jerikói útján.
Hiszek az orvoslás humánumában és a humánus gyógyításban,
amely Veronika kendőjét nyújtja a verejtékkel érkezőknek,
a keresztet hordozóknak és a fájdalommal távozóknak.
Amen



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-15 12:21:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!
Érdeklődöm, hogy az autóimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők jobban ki vannak-e téve a koronavírus veszélyének. Mármint hogy a Hashimotosok immunrendszere elég erős ahhoz, hogy a koronavírus ne okozzon nagy megbetegedést illetve halálozást?
Várom mielőbbi válaszát!

Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben megfelelő módon van kezelve a beteg, akkor nincs fokozott hajlam a koronavírusra.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-14 15:10:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr, doktor nő!
Szeretnék segítséget kérni az alábbi lelet értelmezésében:
Éhgyomri glükoz plazmából 6,4
60 perces glükoz 10,1
120 perces glükoz 8,2
Inzulin 24,6
Inzulin 60 perc 104,5
Inzulin 120 perc 126
Inzulinrezisztencia Homa index 7

Köszönöm szépen!
LABOR DOKUMENTÁCIÓ (Magya Laboratórium Társaság állásfoglalása):
Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-14 12:05:49
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Doktor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy az izotóp terápia károsítja-e az ondósejteket? Lombikprogramban veszünk részt egy ideje, de most férjem izotóp terápiát fog kapni. Vajon érdemes lefagyasztatni a spermákat még az izotóp beadása előtt vagy minden mehet a saját menetében és erre nincs szükség. Korom miatt (44) már nincs idő éveket várni arra, hogy kiürüljön a szervezetéből az anyag és utána próbálkozni, ezért kérdezem, hogy fagyasztassunk-e vagy szükségtelen.

Köszönöm szépen megtisztelő válaszát.

Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy milyen nagyságú izotóp dózist kap. Másrészt mivel a kezelés után 4-6 hónapig károsodhatnak spermiumok és a fogantatás kockázattal járhat, ezért a fagyasztatás indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-12 13:34:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Nagyon sok levelét átböngésztem, de nem találtam az én problémámra választ. Mostanában, 1-2 hónapja néha-néha szédültem, és bedugult a bal fülem, olykor többször fájt a fejem, és egyre rosszabb lett a közérzetem. Elkezdett fájni a nyakam, szorító érzést éreztem, ami belesugárzott a fülembe, jobban a bal fülembe, amit bedugultnak éreztem. Vérvételen a TSH érték 15, a T3, T4 normál tartományban, és az anti TPO-m 407. Syntrexon 25-öt kaptam. Ha beveszem a gyógyszert, már egy hete szedem, olyan nyomás keletkezik a fejemben, hogy majd felrobban mindkét fülemben a a dobhártya. Legalábbis így tudom leírni. Feszül a tarkóm is. Fél 7-kor, reggel beveszem egy pohár vízzel a gyógyszert, nem kávézom, jön a rosszullét, és délután fél három körül érzem jobban magam. Akkor megszűnik a nyomás, és csak a bal fülemet érzem kissé bedugultnak, a közérzetem is jobb lesz, de nem érzem jól magam továbbra sem. Mivel a gyógyszert egy hete szedem, már félek bevenni, mert nem javít az állapotomon, hanem sokkal rosszabbul vagyok. Eddig semmilyen gyógyszert nem szedtem rendszeresen, ez az első alkalom, és nagyon tanácstalan vagyok. 163 cm, 55 kg vagyok.
Lehet, hogy még nem szoktam hozzá a gyógyszerhez? A 15-ös TSH esetelg mégsem alulműködésre utal?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Kiss Zsuzsanna
Tisztelt Kiss Zsuzsanna!

Megtisztelő, hogy sok levelemet átolvasta. Ezekből kiderülhetett, hogy a TSH érték önmagában jelent diagnózist. Tisztázni kellene, hogy autoimmun folyamat fennáll-e, van-e valamilyen más ok is a háttérben. Lehet Hashimoto enkefalopatia (HE) betegsége is.
Mi ez a kórkép?
A Hashimoto enkefalopatia (HE) nem gyakori betegség és ezért az un. „ritka kórképek” közé sorolják. A baj csak az, hogy aki ezt a betegséget megkapja az hosszú ideig szenved, sokfelé küldözgetik amire a diagnózis kiderül és ráadásul a kezelés elkezdődik.. A pajzsmirigy működésére utaló hormonok nem mindig nyújtanak segítséget (akár normálisak is lehetnek!), az immunológiai vizsgálatok azonban fontosak. A pajzsmirigyhez kapcsolódó antitestek, például a tiroperoxidáz (TPO) antitest, a tiroglobulin (TG) antitest és a tirotropin receptor (TR) antitestek kimutathatók a rohamrendszeri betegségekben szenvedő HE-ás betegekben. Az immunterápia alkalmazása hatékonyan szabályozhatja, csökkenti a rohamok számát és teljes tünetmentességhez vezet.
A Hashimoto enkefalopatiát először Lord Brain ír le, előfordulási gyakorisága magasabb a nőknél (a női betegek 70–88% -a). A betegek átlag életkora 40 év. Klinikailag különböző megnyilvánulások fordulhatnak elő, mint például váratlan görcsrohamok vagy gyors progresszív kognitív károsodás, tanulási nehézség, gyors butulás, esetleg stroke-szerű elváltozások. A betegség lefolyása változó, javulás vagy fokozatos progresszió váltakozhat. Jellemzően ezeknek a betegeknek általában magas a tiroperoxidáz antitest titerje (TPOAb).
A HE diagnózisához szükséges, hogy gondoljunk erre az eshetőségre, a beteget megvizsgáljuk és oki kezelést minél előbb elkezdjük.
A Hashimoto enkefalopátia tünetei lehetnek:
• fülzúgás
• személyiségváltozások
• megtévesztő viselkedés.
• koncentrációs és memória problémák
• tájékozódási zavar
• fejfájás.

A betegség pontos mechanizmusa nem ismert, de az un. GABAerg neuronok káros működését teszik felelősség az autoimmun enkefalopatia kialakulásáért. A pajzsmirigy hormonjai (TH) közötti összefüggések legfrissebb bizonyítékai alapján joggal feltételezzük, hogy a pajzsmirigy hormonzavara hozzájárulhat a betegséég patogeneziséhez. A pajzsmirigy hormonjai, az autoantitestek az izgató glutamatergikus és gátló GABAerg receptrokra hatva befolyásolják neurotranszmissziót.
Jóllehet a betegség kialakulásának pontos háttere nem teljesen ismert, ami a legfontosabb: gyógyítható!
Ezek alapján egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-10 16:28:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

43 éves múltam, egészséges életet élő, gyermektelen nő vagyok. Van két autoimmun betegségem, a Hashimoto 2012-ben lett diagnosztizálva véletlenül, másik a Sjögren pedig szemszárazság, múló izületi és izompanaszok alapján, egy éve. Egyelőre megúsztam a gyógyszereket, a TSH, T3,T4, és a vérkép többi része is jó. Normális testtömeg index és vegetarianus életmód mellett is emelkedett koleszterin szintre Ezetrolt szedek nyár óta, valamint legalább 20 éve fennálló (Helicobacter Pylori nélküli) refluxra Nexiumot. Pollenallergiám van nyaranta, más bajom eddig nem volt. Most a problémám az, hogy kb másfél hónapja rendkívül idegesítő, napi szintű viszketést tapasztalok, múló csalánkiütésekkel. A csalánkiütések nem szimmetrikusan jelentkeznek. A nap nagy részében vakarózok, pihenésemet is zavarja. Egy érdekes jelenséget is megfigyeltem a bőrömön ami eddig nem volt, sikerült megfejtenem netről, hogy dermográfiának hívják. Ez is csak a viszketés óta van. Három hét vakarózás után nézettem vérképet és immunglobulinokat, minden rendben, cöliákia teszt is negatív (emésztéssel kapcsolatos tüneteim vagy fogyás amúgy sincs), nézettem allergia tesztet is, csak a szokásos pollenek vannak. Olvastam, hogy a Hashimoto-hoz köthetően is kialakulhat csalánkiütés, az anti-TPO összesen kétszer volt nézve 8 év alatt, az endokrinológus azt tanácsolta, hogy nem kell nézegetni mert úgysem lesz már sosem jó, úgy emlékszem 1200 körül volt anno. Azt szeretném megtudni a Professzor Úrtól, hogy ha ezt esetleg a Hashimoto okozná, akkor mi a teendő? Elkezdtem magamtól antihisztamint szedni, mert az másfél-két napra is elmulasztja a viszketést és ezáltal addig a kiütések sem jönnek elő, de nem tudom, hogy ez mennyire jó megoldás. Válaszát előre is köszönöm. Minden jót kívánok.
Tisztelt Kérdező!

Kérdése úgy is összegezhető, hogy van-e kapcsolat az allergiás és a pajzsmirigy betegségek között?
Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kisérletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az ízületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Nem jelezte, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegsége milyen stádiumban van. Panaszai gyógyszerek (Ezetrol) is okozhatják.
további immuno-endokrin kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-09 16:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném véleményét kérni, 2019 december elején influenza vírus fertőzést kaptam magas lázzal, a betegség lezajlása után maradt egy torokfájás ami a mai napig fennàll, emiatt főként mert a Pajzsmirigy irányából jön a fájdalom elmentem vizsgálatra, ultrahang kimutatott a jobb lebenyben 2,7 cm göböt, a labor normál tsh illetve t4, t3 viszont túlmüködést jelez! Mintavételt illetve izotópos vizsgálatot javasolták! Hízâs egy hónap alatt 4kg(előtte is fogyni nem tudtam) ,ami nem szokványos, fáradtság, bőrszárazsâg, hajhullás, rossz alvásminőség! Kérdésemre hogy a hízás emiatt van nemleges választ kaptam, amit nem tudom elhigyjek-e!
Illetve hogy az influenza óta miért fáj a göbös rész, hisz el sem mentem volna vizsgálatra ha a fájdalom nem jön nem kaptam választ! Van egy ki nem nőtt bölcsességfogam is ugyanezen jobb oldalon, ennek lehet közé a Pajzsmirigyhez esetleg?
Mindenképp szükséges e a mintavétel és mi a véleménye a problémámrol? Crohn betegségem is van!
Üdvözlettel Tünde
Tisztelt Tünde!

Nem biztos, hogy a biopszia szükséges. Előtte konzultációt javaslok és egyénre szabott kezelést. A helyzet az, hogy a Crohn betegség is autoimmun kórkép és gyakorta társul pajzsmirigy betegséggel.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok:
üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-06 17:22:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja