SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
A nemrég készült inzulin rezisztencia vizsgálatom eredményével kapcsolatban lenne kérdésem. A 60 perces eredményem 49,50 mIU/L, a 120 perces 50,60 mIU/L, aminél a megadott referenciatartomány 22-79. Eszerint az értékem teljesen jó, az orvosom is ezt mondta, azonban elbizonytalanított, hogy egy meddőségi specialista szerint, akinél tegnap voltam első konzultáción, ez nem megfelelő érték. Ön mit gondol? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nem kívánom sem etikai, sem szakami okokból kommentálni a történteket. Az Ön által leírtak is azt bizonyítják, hogy az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket, másrészt a hozzáértó endokrinológus, aki megvizusgálja és esetleg célzottan (nem protokoll alapján) kiegészítő vizsgálatokat készít.
Az emberi szervezet sokkal komplikáltabb annál, hogy 1-1 laboratóriumi lelettel meg lehessen válaszolni a problémát."Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb." (Szophoklész)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-05 07:31:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Rendszertelen vérzés miatt voltam vérvételen, ahol nézték a pajzsmirigyet.
Eredményem:
TSH 3,29 mikroUI/ML
T4 szabad frakció 1,00 ng/dl
T3 szabad frakció 2,37 pg/ml

Azt szeretném kérdezni, hogy ezen eredmények mutatnak-e valami rosszat? Lehet ebből valamit megtudni, vagy teljesen rendben vannak.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel

Tami
Tisztelt Tami!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-05 07:24:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Nagyon szépen köszönöm a segítségét, amit leírt, nagyon tanulságos számomra, mióta lelkileg nem vagyok jól, azóta történt velem tényleg minden rossz egészségügyi szempontból. Az étrend amit leírt nagyon jó,pont ezeket fogyasztom mindig, és csak ásványvizet (szénsavmenteset) iszom. A lelki dolgok már nehezebb kérdés, de nagyon megfogadom a tanácsokat, mert sajnos a stressz tesztnél 9 kérdésre is igen a válaszom, csak az allergia kérdés maradt nem. Mégegyszer nagyon köszönök mindent, tisztelettel:Nikolett
Tisztelt Nikolett!

Nagyon örülök, ha segíthettem.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-04 12:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!Nem tudom, nem -e esetleg nem küldte el a rendszer a kérdésemet, előre is elnézést, ha esetleg még csak nem került sorra a kérdésem, és közben újra elküldöm. 34 éves vagyok, és autoimmun pajzsmirigygyulladásom és alulműködésem van. Évekkel ezelőtt súlyos kényszeres evő voltam nagyon mély lelki problémák miatt, aztán szerencsére saját akaraterőből kimásztam abból a súlyos dologból, van egy lányom, és szeretném megérni, hogy lássam felnőni- főleg ez segített sokat a probléma leküzdésében, és a nehéz pillanatokban. A kérdésem, amiben szeretném a segítségét kérni, lehet hogy kicsit furcsa, de nem túl sok mindent találtam ezzel kapcsolatosan az interneten. 20 éve vegetáriánus vagyok, csak a terhesség ideje alatt függesztettem fel a dolgot, nem akartam, hogy esetleg egy nem megfelelően összeállított étrend miatt baja legyen a babának. Az interneten olvastam pár dolgot, leírták, hogy főleg szójás dolgokat nem szabad enni a pajzsmirigybetegeknek , de ellenben egyenek sok halat meg tenger gyümölcseit, meg pár zöldséggel kapcsolatban találtam még adatokat étrendre vonatkozóan.Ön szerint ártok azzal ezeknek a betegségeknek, ha nem fogyasztok húst? Fontolóra kellene vennem a hús újbóli beiktatását az étrendembe, vagy nincs szükség rá? Sajnos a betegség miatt nagyon nagyon fáradékony vagyok, a túlsúlyom is nagyon sok, azt is szeretném csökkenteni, és még emésztési és nőgyógyászati panaszaim is vannak-ezeknek a megjelenésében úgy vettem észre sajnos a kényszeres evés is közrejátszott,vagyis az én hibámból történtek.Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, és várom megtisztelő válaszát. Köszönöm, hogy időt fordít levelem elolvasására, és egyúttal gratulálok lelkiismeretes munkájáért.Látom milyen régóta válaszol a kérdésekre, és milyen részletes, mindenre kitérő válaszokat ad, nagyon szép dolognak tartom, hogy a munkája mellett még ennyi időt áldoz a sok segítségét kérő emberre.További sok sikert kívánok Önnek, és minden jót !Tisztelettel: Nikolett
Tisztelt Nikolett!

Sok és fontos kérdést tett fel. Ezek mindegyikére így nem fogok tudni kitérni, de a legfontosabbat igyekszem megválaszolni.Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Egyre többet hallunk arról ugynais arról, hogy a stressz is felelős betegségeink kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 12:42:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt profeszor Ur!
Nagyon köszönöm hogy megtisztelt válaszával és a telefonszámával:
Én vagyok az a 27 nö aki a hirzutismusban szenvedek.
Volna még egy kérdésem önhöz: vizsgálat menyibe kerülne vagy a tb vinanszirozza e nekem a vizsgálatot?
Megtisztelö válaszát elöre is köszönöm Ani
Tisztelt Ani!

Kérem hívja fel a 06-30-631-9309-es telefonszámot. Ott tudnak további felvilágosítást adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 11:08:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nemrég kaptam kézhez laboreredményemet, mely szerint az anti-TPO-m 370 IU/mL (ref. <35), a TSH: 2,05 mU/L (ref. 0,4-4), fT4: 11,3 pmol/L (ref.7-15,96). Mire utal, hogy bár a tsh-m és a ft4 eredményeim jónak mondhatók, mégis ennyire magas az anti-TPO? (Addisonom, PCO-m, cukorbetegségem, és hyperprolactinémiám is van ezen kívül.) Volt már két vetélésem, anti-TPO-t akkor nem néztek. Előfordulhat, hogy ez is okozhatta őket?
Ebben az esetben is, hogy a tsh, ft4 jónak mondható, gyógyszeres kezelés várható? Ha igen, akkor az a most normálisnak mondható tsh-t nem fogja rontani?
Bár fT3-at nem néztek most, de amennyiben nem fog - valamilyen kezelés hatására - javulni az anti-TPO-m, érdemes-e rT3-at is nézetni? Ha jól tudom, Mo-on ez nem bevett szokás, azonban annak magas értéke is okozhatja, ha nem javul az anti-TPO értéke.
Válaszát megköszönve,
H.
Tisztelt H.!

A rT3-t nem feltétlen kell vizsgálni. A rT3 és az anti-TPO között nincs összefüggés. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Az autoimmun folyamat - miként erre egyik korábbi válaszomban kitértem és az ábrát is mellékletem - megelőzi a hormonális változásokat.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
• Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés! A kezelésnek is komplexnek, holisztuikusnak kell(ene) lennie.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 11:06:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsát szeretném kérni. Az egészségügyi problémáim pár hónappal ezelőtt kezdődtek erős fej és lábfájással, de a fájdalom változó volt. A fejfájást gyakran a tarkómnál éreztem, vagy a homlokomnál volt hogy jobb oldalt, ami pedig a lábamat illeti gyakran bekeményedett a vádlim, feszített a combom és volt hogy a térdem fájt, bizseregtek a lábaim. Reumatológián két alkalommal kaptam szteroid injekciót a fájdalom enyhítésére ami pár napig használt de ezt követően a tünetek visszatértek és mellette még hát és nyakfájdalom is jelentkezett, szédülés, rosszullétek, szemfájdalom / fáradtság illetve alkalmanként szívkörnyéki fájdalom. A tünetek nem egyszerre hanem általában váltakozva jelentkeznek. Egy vérvétel során kiderült hogy a pajzsmirigyem alul működik, a THS érték 5,68 mU/I volt (T4 1.26 , T3 2.90), a kontroll vérképen pedig a TSH 5,59. Az anti TPO érték 489 U/ml amire az orvos azt mondta, hogy nem kell vele foglalkozni. Napi fél Letrox 75 tablettát kezdtem el szedni az elmúlt napokban és 3 hónap múlva lesz a kontrollvizsgálat. Érdeklődni szeretnék hogy mind ezek a tünetek összefüggésben lehetnek e a pajzsmirigy alul működésével valamint interneten olvastuk a professzor úr egy cikkét a szelénhiányról és szeretném megkérdezni hogy ilyen esetben ajánlott e esetleg szelén tabletta szedése.

Válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:
Eszter
Tisztelt Eszter!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A fentiekből nem derül ki a betegségének az oka. A Letrox a csökkent pajzsmirigyműködésre hat, de egyéb hatás nincs.
A szelén hiány fontosabb tünetei:
Csökkent pajzsmirigyműködés (Hypothyroidism )
Csökkent stressztűrő képesség
Hajhullás
Sterilitás különböző formái
Csökkent immunológia védekező képesség
Emelkedett koleszterin szint
Fertőzésekre fokozott hajlam
A bőr korai öregedése
Rosszindulatú betegségekre fokozott hajlam (családi halmozódás)
Szívbetegségek (koszorú érbetegség, ritmuszavarok)
Májkárosodás, májbetegségek

Melyek azok a betegségek, amelyekben ajánlatos a szelén kezelés?
Hypothyroidism ,Pajzsmirigygyulladás
Immunhiányos állapotok
Szívbetegségek
Asthma
Hajhullás egyes formái (autoimmun eredetűek)

Mire és hogyan hat a szelén?

Csökkenti a változó kór tüneteit, a hőhullámokat
Javítja a pajzsmirigy működését, aktiválja a pajzsmirigy hormonjait
Stimulálja az immunrendszert
Biztosítja az egészsége hajat és javítja a bőr rugalmasságát
Méregtelenítő hatású: a dohányzás, az elhízás, az alkohol, egyes gyógyszerek okozta ártalmakat csökkenti
Csökkenti az izületi gyulladásokat
Javítja a máj és a hasnyálmirigy működését
Növeli a libidót, a sexuális „vágyat”, javítja a megtermékenyülés esélyét és fokozza a hím ivarsejtek anyagcseréjét
Képes késleltetni az öregedés folyamatát
Bizonyítottan képes gátolni főleg bizonyos daganatok (pajzsmirigy, prosztata, emlő, máj és hasnyálmirigy)
A szívet és az érrendszert védi, késlelteti az érelmeszesedést , érszűkületben szenvedőkben javítja a keringést, gátolja a fekélyek kialakulását
A szelén ezeket a hatásait sokféle úton fejti ki, a döntő azonban a károsító szabadgyökök elleni védelem.
Figyelmeztetések:
A szelén mérgező is lehet, ha nem megfelelő indikációval és dózisban szedik!!! Clszerű a vérben a szelén szintjének meghatározása és követése.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 10:57:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Erős hajhullás miatt kerestem fel a Körzeti orvosomat, régebben is volt már ilyen gondom, akkor nagyon alacsony vas volt a véremben/ 3,9/. Kiderült akkor, hogy refluxom van, a gyomortükrözés pozitív helicobaktert mutatott, a lisztérzékenység negatív lett. A Gasztroenterológusom vérből is csináltatott lisztérzékenységi tesztet, aminek az eredményét még nem tudom. Évek óta puffadási problémáim vannak, az okok még nem derültek ki.Étel és egyéb allergiával is küzködök, naponta antihisztamin tabletát kell szedjek. A jelenlegi laboreredményemen TSH szint 8,34 , az FT4 15,6 . A körzeti orvosom azt mondta, nem írna gyógyszert, de mivel panaszaim vannak, erős hajhullás, fáradékonyság, így szedjem az L-Thyroxint míg eljutok a Pajzsmirigy Ambulanciára. Első 5 napra írt 25 mikrog. , majd 50 mikrog. -ot. Az ultrahang vizsgálaton nem találtak problémát, negatív lett. Átolvasva megannyi írást a pajzsmirigyről, alul és túlműködésről, azt gondolom, nálam nincs nagy probléma, ha más eredményeit és leírásait olvasom. December 5-re kaptam a szakrendelésre időpontot, bejelentkezésnél azt mondták, szedjem nyugodtan addig a gyógyszert, és egy novemberi laboreredménnyel menjek. Kérdésem az lenne, hogy maradhatnék-e a 25 mikrogramm-nál vagy emeljem 50-re, ahogy előirták? A gasztroenterológiai eredményeimet is vigyem az Endokrinológiai szakrendelésre? ..és még egy, lehet \"buta \" kérdés: vérvétel előtti napon spirulina- algaport fogyasztottam, amiben esetleg magas jódtartalom is lehetett. Befolyásolhatta-e a laboreredményemet?
Válaszát megköszönöm!
Tisztelettel: Szikora Andrea
Tisztelt Szikora Andrea!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Fontos kiemelnem, hogy nem a laboratóriumi adatokat célszerű kezelni, hanem a beteget. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 10:51:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a válaszát, és a megadott telefonszámot! Sajnos csak januárra tudnának időpontot adni. A nőgyógyász viszont sürgeti a műtétet. Tulajdonképpen a vérzés miatt vennék ki a méhet. Boldog lennék, ha tudna valahogy időd tudna szakítani rám október elején. Október 11-én meg kell jelennem a kórházban a beavatkozás miatt. Mivel évekkel ezelőtt 1 inseminatio után megbolondult a ciklusom, idén szintén felborult a menzeszem és az idén kezdtem szedni a Letroxot. Mikor elkezdtem szedni a gyógyszert rettenetesen hasogatott minden nap a fejem, és a hátamon a bőr száraz és pikkelyes lett, meg elszíneződött, mintha napégette, és koszos lenne. Telefonon egyeztettünk a belgyógyásszal, és kevesebbet kellett szednem akkor jobban lettem.
Biocard celiac test: negatív
Várom válaszát!
Tisztelettel
Nagy Gabriella
Tisztelt Nagy Gabriella!

Örülök, hogy a Biocard test neg.
Bízom benne, hogy kolléganőm, aki ezen a héten áll majd munkába fog tudni korábbi időpontot adni . A helyzet az, hogy újabb idpontot iktattam be a rendelésre -a szabadságom terhére - , de még így sem egyszerű a dolog. Sajnos a betegek egy része "elfelejt" megjelenni és visszajelezni, amely további gondot okoz.
A csökkentett dózisú Letrox további titrálás és kiegészítése szóbajön.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 10:47:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a válaszát, és a megadott telefonszámot! Sajnos csak januárra tudnának időpontot adni. A nőgyógyász viszont sürgeti a műtétet. Tulajdonképpen a vérzés miatt vennék ki a méhet. Boldog lennék, ha tudna valahogy időd tudna szakítani rám október elején. Október 11-én meg kell jelennem a kórházban a beavatkozás miatt. Mivel évekkel ezelőtt 1 inseminatio után megbolondult a ciklusom, idén szintén felborult a menzeszem és az idén kezdtem szedni a Letroxot. Mikor elkezdtem szedni a gyógyszert rettenetesen hasogatott minden nap a fejem, és a hátamon a bőr száraz és pikkelyes lett, meg elszíneződött, mintha napégette, és koszos lenne. Telefonon egyeztettünk a belgyógyásszal, és kevesebbet kellett szednem akkor jobban lettem.
Biocard celiac test: negatív
Várom válaszát!
Tisztelettel
Nagy Gabriella
Tisztelt Nagy Gabriella!

Örülök, hogy a test negativ. A Letrox bőrszárazságot nem okoz! Amennyiben a csökkentett gyógyszer mellett jobban érzi magát, akkor egyelőre ezt a dózist szedje, de erre a kérdésre feltétlen vissza kell majd műtét után térni, mert az emeltebb dózis megfelelő adagolásssal előnyösebb.
Ui. január előtt lesz majd lehetőség az átszervezés után.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-30 12:00:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr Ur
Égy egy 27 éves nö vagyok és oriási problémával fordulok önhöz.Már gyerek koromban elkezdött nálam ez probléma azt hiszem hivhatom hormonzavarnak evvel elég nehéz együtt élnem .
Kb 9 10 éves lehettem mikor elkezdtem menstruálni és rá 1-2 évre elkezdtem szörösödni mint egy fiu:
A hátamon pattanások voltak és vannak is azota sem mulik el hiába kenyem.
Hát 4 -5 évell ezelött elkeztem hizni pedig figyelek magamra hogy mit eszek már 30kg feleslegem van nagyon fáradékony vagyok ideges és nagyon feledékeny lettem.A belsö combomon pattanás félék jelennek meg hosszukásak néha kmények is és a börön ott kezd elszinezödni.Ha seb vagy egy heg keletkezik rajtam az honapokba keröl mire emulik de a helye lilás feketés marad.Szörösödésem már anyira elfajult hogy borotválkoznom kell és evvel nagyon nehéz együtt élnem sok ember csufolodik rajtam.Még orvosnál nem jártam mert nagyon szégyellem magam hogy ilyen lettem de nem tudom mitöl és nem tudom hogy tudna e rajtam segitei Dr Ur vagy valami gyogy szert felirni hogy ugy élhessek mint a többi nö.Ön az elsö Dr ur akinek leirtam a problémámat kérem segitsen rajtam elöre is köszönöm Ani
Tisztelt Ani!
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)(1. és 2. ábra).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-30 11:54:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jo napot kivanok 34 eves no vagyok - osszetett problemaval, de nem tudom pontosan mi lehet a fo ok, ami esetleg okozhatja a tobbi tunetet is. A kalvariam lassan 3 eve kezdodott, 2 het alatt 4 kilot fogytam le rendszeres eves mellett ugy ,hogy kozben szeduleseim voltak, rosszuleteim, hasmenesem, remegesem (kez remeges), eros fejfajasom es szemfajdalmaim, kisero kevesbe zavaro tunet volt,hogy neha nem tudtam beszelni vagyis csak kerestem a szavakat nem tudtam kimondani oket, es ugy ereztem mintha az agyam koddel lenne ellepve, es eros aranyer problemaim is lettek rovid ido alatt. A csaladi orvos javaslatara, aki a szedulest es a beszedproblemat talalta a leg rosszabb tunetnek elmentem neurologushoz,aki rogton agy CT-re kuldott, mely szerencsere negativ lett, fizikai vizsgalat es EEG is negativ eredmenyt hozott....egy kis keringesi zavarral, tobbet kellene mozogni..8 orat ulok a munkahelyemen.Ezutan jott az endokrinologus, pajzsmirigy gyanu, hat itt is negativ eredmenyekkel. Belgyogyasz, nogyogyasz szinten negativ eredmenyekkel. Szem vizsgalatok szinten negativ eredmennyel. Egy ismeros tanacsara elmentem alleria vizsgalatra, biorezonanciasra proba kepen, ott kiderult egy gyenge tej erzekenyseg, melyet soha nem vettem eszre eddig, es candida gomba tultenges, de semmi konkret csak ajanlott egy nagyon draga gyogynovenyes kezelest, melyet nem fogadtam el. Elmentem egy masik termeszetgyogyaszhoz, aki kicsit furan fog hallatszani aura lato, megmondta nekem az osszes panaszom,hogy mi a gondom, es elmondta,hogy a candida az egyik fo gond, meg a heliobakter a gyomorban, aztan figyelmeztetett,hogy gond lesz a pajzsmiriggyel es vigyazzak, adott teat amit ittam is....jobb is lett egy darabik de nem multak el a tunetek teljesen, fokent a fejfajas, es hasmenes. A csalad orvos mar kinevetett lassan,hogy nem tudja mi lehet a gond, szedjek fajdalom csillapitot, es ennyi. Oda jutottam,hogy rosszuleteim kovetkezteben sokszor nem tudtam vezetni es meg kellett alljak forgalomban, es volt,hogy elajultam es a surgossegire bevittek ahol azt mondtak lehet kalcium hianyom van, de semmi teszt, semmi kivizsgalas. sajat zsebbol masnap ujabb vertesztet csinaltattam ( nem irtam meg ,hogy 5-10 kozott csinaltattam mar...mindenhol ujat kertek), es minden rendben volt, egy kis vashiany kivetelevel. En sajat fej utan elkezdtem candida dietat csinalni, amitol jobban lettem, de a fejfajasok nem multak el, de nem faztam fel olyan gyakran, es nem volt annyi hig szekletem- utkozben szep lassan mindig fogytam 3 ev alatt 12 kilot (most 42 kilo vagyok es 1.60 magas, kb 54 kilo voltam mikor visszamentem dolgozni gyes utan, nem fogyoztam, mert a gyerek 23 honapig szopott..es kellett a tej), de erdekes modon mindig inkabb hirtelen fogytam 1-2 kilot es utanna egy darabig semmi. Egy borgyogyasz ajanlasara, ,( a gyerekkel mentunk, hamlott a tenyere,egy tuszos mandula gyulladas utan - az oviban skarlat jarvany volt) csinaltattam liszterzekenysegi tesztet- azert javsolta,mert voltak az arcomon viszketo voros kiutesek, nem sok de bosszantoak, mert eddig eleg szep volt az arcborom, - eleg alacsony eredmenyeket produkalt, es persze mar a dieta ideje alatt, tej es liszt nelkuli idoszakban, mert nem mondtak,hogy nem szabad ilyenkor dietazni. Sok elpazarolt ido es penz utan ujra eljutottam szinte veletlen egy masik termeszetgyogyaszhoz aki a pajzsmirigy tultengesemet teszi felelosse, es a heliot. Ennyi problema utan nem tudom kihez fordulhatnek aki minden eredmenyt tudna elemezni,hogy mi is lehet a fo gondom?, a liszt, a gomba, a pajzsmirigy???, mitol van fejfajasom szinte allandoan szemfajassal, egy kis ujjizuleti merevseggel, higabb szeklettel, allergias borkiutesekkel, es ami ujabban engem ketsegbe ejt,hogy nehezemre esik az iras iroeszkozzel, es gepeleskor sokszor hibazok, es az utobbi 2 honapban mar mintha a pajzsmirigyem is meg lenne nagyobodva, olyan a gegem lassan mint egy ferfi adamcsutkaja. Kerem szepen ha On ugy gondolja,hogy esetleg tenyleg emesztorendszeri gond okozhatja a panaszaimat vagy inkabb endokrin eredetu- akkor legyen olyan kedves es iranyitson egy megfelelo szakorvoshoz, mert en mar nem tudom mit tegyek.
- a teljes kephez le kell irnom,hogy Romaniaban elek, es varosunk kicsit szukolkodik gasztroenterologusokban:)....
Nem tudom merre induljak tovabb, probaljam ujra az endokrinologust, vagy mas jellegu vizsgalatok lennenek celszeruek?.....es ja mar tanacsoltak,hogy menjek pszihiaterhez is (egy idoben kicsit panik beteg voltam, ha utazni kellett fraszt kaptam, mert allando felfazasom volt, es hasmenesem es feltem,hogy nem lesz toalett a kozelben:) ) mert lehet ott a fo gond, de en nem ugy erzem, nem vagyok depresszios, jo a problema megoldo keszsegem, dolgozom, es minden felmeru gondot megoldok, nem kerulom ki oket......
Elore is megkoszonom figyelmet es turelmet, remelem tanacsaival tud majd nekem segiteni a problemam megoldasaban.
Tisztelt Kérdező!

Valóban sokrétű tünetegyüttest sorol fel. A leírtak alapján értelemszerűen végleges diagnózist további vizsgálatok nélkül nem adhatok.
Néhány dologra hívom fel a figyelmét:
1. Szénhidrátban, zsírban és kémiai adalékanyagokban gazdag táplálkozásunkkal kedvező feltételeket biztosítunk a gombák elszaporodásához, fő táplálékukat ugyanis ezek a tápanyagok jelentik. A téli időszakban gyakori betegségek kezelése sok esetben antibiotikum segítségével történik. Alkalmazásuk során azonban nem csak a kórokozók pusztulnak el, de a bélrendszerben élő, hasznos baktériumok is. A bélflóra egyensúlyának felborulása pedig szintén a gombák elszaporodásának kedvez.
A tünetek igen szerteágazóak lehetnek: hajhullás, kimerültség, gyakori fejfájás, szédülés, zavarodottság, gyomorfájás, izületi gyulladások, autoimmun betegségek, pajzsmirigy gyulladás, krónikus fáradékonyság szindróma, a menstruáció előtti tünetek, székrekedés, vagy hasmenés, puffadás és az édességek utáni fokozott vágy formájában is jelentkezhetnek.
A Candidiázis kórképének kialakulásában a fentieken kívül számos egyéb, napjainkban különösen jellemző tényező is szerepet játszik. A stresszes életmód, a nem megfelelő táplálkozás, a testmozgás hiánya, fogamzásgátlók szedése, az alkohol, a koffein fogyasztás mind elősegítik a gombák elszaporodását.
A kórokozókkal szemben immunrendszerünk nyújt védelmet. Az immunvédekezésnek több szintje és formája van. Az első védelmi sort a faló fehérvérsejtek (fagociták) képezik, melyek bekebelezik a kórokózókat. Baj az, ha a bekebelezett gombát, ill. egyéb kórokozót a falósejtek nem tudják elpusztítani. A védekezés másik vonalát az un. limfociták (T limfociták) képezik, amelyek megfelelő "tanulás", immunizálódás után képesek a kórokozókat feloldani. A limfociták másik csoportja (B limfociták) olyan ellenanyagokat termelnek, amelyek képesek bevonni a gombát és így elősegítik azok elpusztítását.
Megfelelő védelem hiányában tüneti kezeléssel, gombaölő és a bélflóra egyensúlyát helyreállító szerek alkalmazásával és a megfelelő étrend összeállításával csak átmeneti javulást érhetünk el. Azok esetében azonban, akik folyamatosan visszatérő fertőzésekkel küzdenek mindenképpen ajánlott alaposabb vizsgálatok elvégzése, a háttérben ugyanis a szervezet védekező képességének károsodása állhat. Ilyen esetekben tüneti kezelésekkel csökkenthetők ugyan a panaszok, azonban a fertőzésre való hajlam megmarad, ami a betegség kiújulásához vezet.
Az immunhiányos állapot okozói olyan külső faktorok is lehetnek, mint a krónikus stressz helyezetek, endokrin betegségek (pl. csökkent pajzsmirigy működés), vírusfertőzések, vagy toxikus anyagok (egyes gyógyszerek is). Ezek a szerzett formák megfelelő kivizsgálás után gyógyíthatóak.
2.Lisztérzékenység (cöliakia) és a pajzsmiririgy autoimmun betegség gyakori társulása
A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység.
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért . A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges. A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették (Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk).Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak ) .A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott a pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! Ez lehet atípusos és enyhe forma is, de időben kell gondolni rá.
3.Stressz és savasság
Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős betegségeink kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-30 10:40:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A koleszterin szintem magas(8,43mmol/l),emiatt kiderült,hogy a TSH:5,27 ,FT4:12,94, ATPO:557.
Nyaki ultrahangos vizsgálaton is voltam, ahol egy 8X4mm -es echodús göböt találtak a jobb oldalamon.
Bal oldalon inhomogén szerkezetű a pajzsmirigy lebenyem.
Letrox nevű gyógyszert kaptam.A göb miatt aggódom,azzal nincs semmi teendő az orvosom szerint.Szerinte jó indulatú.
Miből gondolja? Izotopos kezelés vagy valami mást nem kellene alkalmazni?
Csak ahova én járok ott lehet hogy erre nincs lehetőség.
Ön szerint kellene -e jelen problémáimmal valami más vizsgálatot, vagy kezelést keresnem?
Ön szerint is hanyagolható az a göb?

Köszönettel: egy aggódó beteg
Tisztelt Egy aggódó beteg!

A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejű gyógyításával. Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus , Magas koleszterin szint!!!

• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes konzultáció alapján (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-29 11:50:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doctor Ur!
Megszeretnem kerdezni ,ha nagy a TSH akkor a pajzsmirigy alolmukodik vagy tulmukodik ,es ha teherbe eshetek e .
Elore is koszonom a valaszat .Tisztelettel Kati
Tisztelt Kati!

Tisztázni kellene az emelkedett TSH érték okát.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-29 11:42:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt doktor úr! Panaszom a következő: munkám során észrevettem, hogy nagyon hamar kifáradok(sofőr állás), és gyakran szédülök. hosszas kivizsgálás után kiderült elsorvadt a pajzsmirigyem...erre napi 100 mikro letrox-ot szedek. Ezzel egy időben észrevettem,, hogy fáj a szemem, és a jobb szememmel rosszabbul látok. 3 x szemkivizsgálás után is csak azt állapították meg, hogy tüneteimnek szemészeti okai nincsenek. Már ott tartatok, hogy félek a reggelektől,mert szemeimben nyomást érzek, és ébredéskor homályos látásom van, ami a nap folyamán fokozatosan enyhül. Szédülésem megmaradt, sokszor szapora szívdobogás ér el. A második ellenőrzésre (vérvizsgálat) megyek, mert letelt 4 hónap az első óta amikor is kiderült a pajzsmirigybetegségem. Tüneteim közé sorolnám még a nyugtalanságot, feszültséget, és, hogy egyre türelmetlenebb, idegesebb vagyok. Kicsi gyerekeim vannak, akik megérdemelnék a törődést, és én a legfontosabbakon kívül már képtelen vagyok arra, hogy sétálgassak vagy focizzak velük. Félek a szédüléstől, emiatt szintén kivizsgáltak, ct, ami negatív lett. A fejemben zsongást érzek...-(Lehet szükséges információ Önnek még, hogy veseköves vagyok, visszatérő görcsök és kőürítések. a követ bevizsgálták, és kalcium fogyasztását tiltották,mert abból tevődnek össze.Ez kb, már 15 éve.)- Kérdésem, ezek a tünetek Ön szerint is a pajzsmirigybetegség velejárói, és meg fognak-e szűnni? Esetleg további másmilyen kezelésre van-e szükségem? Munkámat fel kellett adnom, mert reggelente már képtelen voltam annyira regenerálódni,és munkaképessé válni, hogy munkahelyemen ,és a közutakon megfeleljek. Amennyiben segítségemre tudna lenni várom válaszát, amennyiben lehetséges e-mail címemre is kiküldeni szíveskedjék! Maradok további tisztelettel. V. Zsolt

Tisztelt V. Zsolt!

Rendkívül fontos kérdést tett fel! Egyik autobuszsöför betegem hasonlóan járt, de már jól van, látása rendbejött. A pajzsmirigybetegségekhez társuló szemtünetekről sokat írtam és ilyen betegeket kezeltem. Az elmúlt napokban egyik kedves kérdező számára foglaltam össze az elmúl hét szombatján a szemészek és endokrinológusok számára a legfontosabb teendőket. Nem kívánom a már leírtakat megismételni.
Több kérdés nem tisztázott még (nem az Ön hibájából!!!)
• A szem MR vizsgálata (nem a koponya) megtörtént-e?
• Milyen típusú pajzsmirigy betegsége van?
• Miért alakult ki a csökkent pajzsmirigyműködés?
• Dohányzik-e?
Ezeket tisztázni kellene az oki kezelés előtt.
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.

A megelőzés kérdései:

-  Elsődleges prevenció: (ophthalmopathia nincs)
-  Dohányzás abbahagyása
-  Genetikai háttér tisztázása (familiaritas?)
-  Másodlagos prevenció: (csak jelzett tünetek)
-  Dohányzás abbahagyása
-  Thyreosztatikus kezelés
-  Óvatosság a radiojód terápia indikációjában
-  Harmadlagos prevenció: jellemző tünetek
-  Kerülni mind a hyper-, mind a hypothyreosist
-  Dohányzás abbahagyása (passzív dohányzás kerülése!!!)
-  Helyi kezelés (pentoxifyllin?)

Összességben további kivizsgálás és oki kezelés javaslok,
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-29 11:40:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TISZTELT DOKTOR ÚR!
A 3 LOMBIK UTÁN A A HCG SZINTEM 0.1 IU/L.lOGIKUS,HOGY NINCS TERHESSÉG,DE NEM NAGYON ALACSONY EZ A SZINT?-VAGY TERHESSÉG HIÁNYÁBAN EZ MEGFELELŐ?
kÖSZÖNETTEL
APARECIDA
Tisztelt APARECIDA!

Valóban alacsony ez az érék, de más vizsgálat(ok) eredményei is fontosak lennének (pl. AMH meghatározás, immunológiai tesztek stb.).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-29 07:28:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Azzal a problémával fordulok Önhöz: két héttel ezelőtt hormonvizsgálatot csináltak nálam és a Cortizol szintem nagyon magas lett...
Diagnózist még nem kaptam, de a leletek láttan elég nyugtalan vagyok.
Elég sokára tudok szakrendelésre bejutni, így megköszönném, ha elmondja véleményét az eredményeimmel kapcsolatban.
Sajnos mindig a legrosszabbra gondolok...

Hozzátenném, hogy elég stresszes voltam a labor napján, nem tudom ez okozhatja-e az emelkedett értéket?

ESTR: 151, 2 pmol/l - ciklusfüggő
TEST: 0, 63nmol/l (0, 22-2, 9)
PROG: 2, 6 nmol/l - ciklusfüggő
PROLÖ: 319, 6 mU/l (102-496)
CORT: 860, 4 nmol/l (171-536)
DHEA: 2. 99 umol/l - nincs ref.
SHBG: 55, 29 nmol/l (58-110)


Köszönettel: Eszter
Tisztelt Eszer!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, etikailag és szakmailag nem vállalható. Amit mondhatok, hogy az eredmények jóllehet velóban nem negatívak, de a háttérben valószínüleg nincs rosszindulatú folyamat.
Tisztázni kellene a mellékvese, az agyalapi mirigy működését és sze. más kiegészítő vizsgálatok is szóbajönnek.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-28 14:07:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!

Az elmúlt 1,5 éve kezel autoimmun-try. Napi 75ug szedek a letroxból, 2 db a szelén vitálból. A gyógyszer szedés miatt keresem. Évszak váltás van, kelle modosítanom a gyógyszer szedésén. Az elmúlt időben híztam 3kg, zsibbad ismét a kezem és hideg a lábfejem és a kézfejem, menzeszem nem kiszámítható. Az összefüggésben van az időjárással? Esetleg emelni kell a gyógyszeren?

Válaszát előre is köszönöm!

tisztelettel,
Barbara
Tisztelt Barbara!

A panaszainak és korábbi adatainak ismeretében egyelőre gyógyszer dózisának növelése nem szükséges, de a későbbiekben a vizsgálati eredményeitől fúggően - főleg hideg időben- szóbajön.
Jó egészséget kívánok.
tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-28 13:24:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Nagyon szépen köszönöm a válaszát, októberi viszont látásra. Tisztelettel Tóth Lászlóné.
Tisztelt Tóth Lászlóné!
Várom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-28 13:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Sikertelen terhességek miatt zajlik kivizsgálásom. (méhen belüli fejlődés abbamaradt 2x is). Meg szeretném kérdezni, hogy az alábbi endokrinológiai leleteim alapján indokoltnak tartja-e további endokrinológiai kivizsgálásomat?
Se TSH 0,94
Se Glukóz 0 perces 4,3 mmol/l
Se Glukóz 120 perces 5,3 mmol/l
Inzulin 0 perces 10,7 mlU/L
Inzulin 120 perces 36,3 mlU/L

Tisztelettel:
H. Mónika

Tisztelt H. Mónika!

Immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-28 13:15:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja