SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

papilláris carcinoma

Tisztelt Professzor Úr!
Véleményét szeretném kérni az alábbival kapcsolatban: 2011 nyarán tonsillectomia-ra érkeztem a debreceni Kenézy kórházba, amikor is azóta növekedési hajlamot mutató nyaki resistenciát észleltek nálam. Ennek műtéti eltávolítása 2012. márciusában történt meg. Szövettani eredménye Adenoca. Papillare gl. thyr. lett. Részletes kórszövettani vélemény: Medialis nyaki cystanak megfeleő, ellapult hámmal bélelt kötőszövetes falú, eosinophil homogén szerkezetű anyaggal kitöltött tömlő, melynek falában papilláris pajzsmirigy carcinoma található. Tumorméret: 14x8 mm. Az eltávolítás ép szövetben történt, de a legközelebbi resectios szél kevesebb szél kevesebb, mint 1 mm-re található a daganatszövettől.) Euthyreoid. HTG szintem normális tartományú, családi anamnézisem negatív. Onkológiai vélemény alapján Abl. RAI indokolt, ehhez azonban thyreoidectomia javasolt.
Ez a megfeleő eljárási mód Professzor úr szerint is?
Válaszát köszönöm!
Tisztelettel: Sz. Anett
Tisztelt Sz. Anett!
Kérdése összetett és a legkorszerűbb diagnosztikai és kezelési eljárásokra hivatkozhatok.
A „differenciált pajzsmirigy rák” elnevezésen a pajzsmirigy folliculus hámból kiinduló differenciált sejtes rákot értjük. A carcinoma sejtek elveszthetik differenciáltságukat mind szöveti, mind funkcionális értelemben és anaplasticus carcinomává alakulhatnak, amelyeknek lényegesen rosszabb a prognózisa. A pajzsmirigyben előforduló egyéb epithelialis tumorok (squamosus sejtes carcinoma, insularis carcinoma) intermedier vagy anaplastikus jellegűek és nem tartoznak a jelen témához.
Rák indulhat ki a pajzsmirigy parafollicularis C-sejtjeiből is , ez a medullaris carcinoma.

Több olyan klinikai kép ismert, amelyben a pajzsmirigy rák (legtöbbször a papillaris carcinoma) genetikus vonatkozású : így a familiáris polyposis vagy Gardner szindróma, (amelyben gyakori a papillaris rák), a Cowden szindróma (multiplex hamartomák és pajzsmirigy rák), a Carney szindróma és a familiáris nem medulláris pajzsmirigy carcinoma. Mindezek genetikus háttere nagyjából tisztázottnak látszik.
Jódhiányos területeken gyakoribb az anaplasztikus rák és a differenciált pajzsmirigy carcinomáknál a papilláris és follicularis forma előfordulása az utóbbi javára tolódik el.
A sugárhatás (ionizáló sugárzás) komoly rizikófaktor a pajzsmirigy rák keletkezésében. Bizonyítékok vannak arra, hogy a külső vagy belső 131 I –hatás, ill. a rövid felezésű izotópok hatása causatív faktor a gyermekkori pajzsmirigy rákok keletkezésében. A csernobili reaktor balesetet követően a gyermekkori rákok incidenciája közel 70-szeresére nőtt a régióban. Úgy találták, hogy ilyenkor a ret újrarendeződés domináns formája a ret/PTC3 onkogén a korai szakban, míg a ret/PTC1 dominált a latencia kései szakában.
A legtöbb betegen az első klinikai tünet a pajzsmirigy göb, amelyet vagy egy rutin orvosi vizsgálat, vagy sokszor a beteg maga ( vagy hozzátartozója) észlel, nem egyszer carotis-Doppler vizsgálatnál véletlenszerűen derül ki. A microcarcinomák 40-60 %-át benignus pajzsmirigy műtét alkalmával incidentálisan mutatják ki. Nyaki terimét hozhat létre metasztatikus nyirokcsomó is, amely papilláris carcinoma első klinikai megnyilvánulása lehet.
Az 1 cm-nél kisebb göbök általában nem tapinthatóak, az 1 cm-nél nagyobbak kivizsgálást igényelnek. A nagyobb göbök lehetnek tömöttek, fixáltak, a környezettel való összekapaszkodás azonban anaplasticus folyamatra tereli a gyanút.
Addig tünetmentes göbök növekedés és terjedés révén okoznak tüneteket. Gyors növekedés, rekedtség megjelenése malignitásra utal.
A betegek több mint harmadánál észlelhető benignus pajzsmirigy betegség, főként göbös struma, máskor Hashimoto thyreoiditis.
Figyelmet kelthet a nyaki tájék korábbi besugárzása, pajzsmirigyrák előfordulása a családban.

Fizikális vizsgálattal az 1 cm-nél nagyobb göbök általában tapinthatóak. Egyoldali nyirokcsomó megnagyobbodás locoregionalis infekciós betegség nélkül, metasztatikus eredetre utalhat.
Jelentős segítséget ad az ultrahang (UH) vizsgálat, bár a dignitást illetően biztos elkülönítést nem tesz lehetővé. Hypoechogen, soliter göb, amelynek széle nem éles, a körülötte észlelt „ haló” jelenség vastag és megtört vagy szakaszos – malignitásra feltétlen gyanús. A göbben lehet cysticus degeneráció, máskor finom meszesedés (ez B-flow technikával csillogó jeleket : - „twinkling sign” - hoz létre).
A Color-Doppler vizsgálat eredményeivel még nem elég a tapasztalat.
Az UH vizsgálat a göbök UH- vezérelt aspiratiójánál nélkülözhetetlen, a carcinoma miatt operált betegek maradék szövettérfogatának felbecsülésében, ill. a nyomonkövetéskor a locoregionális recidívák felderítésében kiemelkedően fontos.
A metasztatikus nyirokcsomó UH képe is jelentősen eltér a normálisétól.
A tumorosan infiltrált nyirokcsomó kerek (longitudinalis és transzverzális átmérő aránya <1,5), inhomogen, a hílus keskeny vagy hiányzik, a cortex kiszélesedett, a vascularisatió fokozott. A nagyság nem feltétlen kórjelző, de a rákos nyirokcsomó sokszor nagyobb 10 mm-nél.
Az 1 cm-nél nagyobb göböknél indokolt az UH-vezérelt aspiráció (kisebb göböknél is, ha az UH gyanús jeleket mutat). Multinodularitás esetén a domináns göbből (más vélemények szerint minden 10 mm-nél nagyobb göbből) kell aspiráció. Jól diagnosztizálható a papillaris és a Hürtle-sejtes rák, az aspirációs cytológia a follicularis adenoma és carcinoma elkülönítésére azonban nem alkalmas. A módszer egyébként 90-92%-os érzékenységű, specificitása 80%-körüli. Fals negatív esetben mintavételi vagy értékelési hiba lehet. A nem diagnosztikus biopsziát tumor gyanú esetén meg kell ismételni. Az eredmény lehet benignus, malignus vagy gyanús (intermedier). Az aspirátumból meg lehet vizsgálni a mutáns eseményeket (pl. BRAF mutáció) és ezeknek prognosztikus jelentősége lehet, de a klinikai gyakorlat még nem alkalmazza.
Ha a pajzsmirigy scintigráfia hideg göböt mutat, 10% a valószínűsége a malignitásnak. Forró göbök ritkán tumorosak. A Hürthle- sejtes rák felismerésében nagyon hasznos a 99mTc- MIBI. A 131I –vel végzett diagnosztikus és posztterápiás egésztest scintigráfiának az elsődleges kezelést követően van jelentősége.

Ami a PAPILLARIS CARCINOMA-t illeti:

A follicularis epithelből kiinduló differenciált carcinomák leggyakoribb típusa a papilláris carcinoma.
Altípusai: papillaris microcarcinoma
encapsulált forma
follicularis variáns
diffuz sclerotizáló variáns
oxyphil sejtes típus (Hürthle-sejtes)
magas – és oszlopos sejtes variáns
Biológiai viselkedés szempontjából a kicsi, indolens tumortól kezdve a gyorsan növő, agresszív – invazív metasztatizáló formáig minden előfordulhat, A papillaris carcinomák legnagyobb része T1 besorolású, azaz 2 cm-nél kisebb. Az encapsulált és a follicularis variáns kedvezőbb prognózisú (bár néha agresszivitás is észlelhető), mint az oszlopos sejtes és a magas sejtes változat: ezek kórjóslata rosszabb.
A papilláris carcinoma elnevezés azt takarja, hogy a tumorsejtek papillaris struktúrákat alkotnak. Gyakoriak a psammoma testek, a krónikus lymphocytás thyreoiditisre jellemző kép.

Diagnosztikus értékűek a sejtmag elváltozások: babkávészerű mag, fissurával, hypodenz kromatinnal (óraüvegszerű magok), irreguláris határral, cytoplazmatikus betüremkedéssel. 10-30 % -a terjed a pajzsmirigyen kívülre. Szerkezete lehet részben nekrotikus és néha cystikus. Megjelenése sokszor multifocalis (20-80 %, attól függően, hogy mennyire volt részletes a szövettani feldolgozás), ill. bilateralis. A multifocalis esetekben nem intrathyreoidealis metasztázisokról van szó, hanem egymástól eltérő genetikai eseményekről (különböző ret/PTC újrarendeződéseket mutattak ki). Hashimoto thyreoiditis, lymphocytás infiltráció társulása javítja a prognózist, míg az extracapsularis terjedés rontja.
Gyakori a nyirokcsomó metasztázis, sőt gyakran az első tünet a nyakon megjelenő lymphoglandula áttét: a diagnózis felállításakor már a betegek kb. 40 -50 % -ának van nyirokcsomó áttéte. A prognózist rontja. Távoli metasztázis kezdetben csak néhány százalékban észlelhető (1-3 %), leggyakrabban a tüdőben (a micronodularis esetben a tüdőben a gócok kisebbek 1 cm-nél). Fiatal korban ennek prognózisa nem olyan rossz.
A papillaris carcinoma betegségspecifikus mortalitása hosszabb távon is 1,0 % körüli.
A pajzsmirigy microcarcinomája (a tumor <1 cm) boncolási anyagban 3-30 % között fordul elő, felnőtt korcsoportokban kb. azonos prevalenciával. Ez arra utal, hogy a legtöbb microcarcinomából nem fejlődik klinikailag is észlelhető és nyilvánvaló pajzsmirigyrák. A microcarcinomák néhány százaléka invaziv, agresszív és távoli metasztázist is adhat.
A papillaris rákok 10 %-a a jó prognózisú encapsulált forma, amely hasonlít az adenomához, de focalis invazivitást mutat. A follicularis variáns (20 %) leggyakrabban fiatalokon jelentkezik, macrofollicularis és encapsulált változata indolens viselkedésű, de a diffúz follicularis változat agresszívebb és gyakran okoz tüdőáttétet. A diffúz sclerotizáló szubtípus ráterjed egyik vagy mindkét lebenyre, nyirokcsomó áttét csaknem mindig van és gyakori a pulmonális metasztázis is. Gyerekeken, fiatal felnőtteken gyakori. A magas- és oszlopos sejtes változatok agresszívek, invazívabbak, inkább idősebbeken jelentkeznek. A Hürthle-sejtes variáns ritka, a papillákat oxyphil sejtek övezik, bőséges a nyiroksejtes beszűrődés, a kép a Whartin tumoréhoz hasonlít.
Kezelés:
A műtét előtt alapos UH vizsgálat szükséges az elváltozás és a nyaki nyirokcsomó status tisztázására (preoperatív staging).
Lobectomia csak akkor indokolt, ha a tumor < 1 cm, unifocalis, nincs nyirokcsomó vagy távoli metasztázis, nem volt korábban irradiáció a nyaki területre és nincs adat familiaritásra.
A standard műtét a totalis (vagy near-total) thyreoidectomia. Emellett szól: gyakorlott sebésznél alig van szövődmény, alacsonyabb a recidivák száma, a 2 cm-nél nagyobb tumorok esetén nő a túlélési arány, javul a szérum thyreoglobulin marker szenzitivitása és javul a radiojód alkalmazásának lehetősége diagnosztikus vagy terápiás céllal. Ha a betegen lobectomia történt benignus tumor feltételezésével, de az angio-invazív follicularis carcinomának bizonyult, komplettáló műtét elvégzése szükséges. Utóbbi ajánlatos akkor is, ha nagy volt a tumor, multifocalis, extrathyreoidealisan terjedt, localis vagy távoli metasztázist adott, vagy atípusos volt a hisztológiai lelet.
Multifocalis vagy a tokon átterjedő, ill. nyirokcsomó áttétet adó papilláris microcarcinomák esetén is totalis thyreoidectomia végzendő.

Ha műtét előtt nyirokcsomó áttétre van gyanú vagy ha ez műtét közben bizonyossá válik, compartment- orientált nyirokcsomó dissectio ajánlott. Ez kedvező hatású a nagy-rizikójú betegen a túlélési arányra és alacsony rizikójúakon a recidivák számára. Sok helyen papilláris carcinománál rutinszerűen elvégzik a centrális nyirokcsomó dissectiót, mert az áttétek gyakoriak (35-65%), biztosabbá válik a staging, a centralis compartmentben nehezebb a metasztatikus nyirokcsomó kimutatása és reoperációnál nagyobb a valószínűség szövődmény kialakulására. Az eljárás a túlélés növelése és a kiújulás csökkentése tekintetében is javította az eredményeket. Más intézetekben a profilaktikus centrális nyirokcsomó dissectiót nem végzik, ha pre- vagy intraoperatív bizonyiték nincs a nodalis érintettségre.
A cervicothoracalis tengely tumoros inváziója differenciált pajzsmirigyrákoknál ritka, de alig kerülhető meg: a műtét kiterjesztésének mértékét az adott szituáció szabja meg.
Szükséges, hogy gyakorlott sebész, professzionálisan működő onko-team végezze a feladatokat.
A radiojód kezelésről:
A differenciált pajzsmirigy rák sejtjei nagyrészt megtartják a normális folliculus sejtek biológiai tulajdonságait: jódot vesznek fel (csökkent mértékben), thyreoglobulint is termelnek, bár a peroxidáz aktivitásuk csökkent. E tumorsejtek intrathyreoidealis jódkoncentrációja, thyreoglobulin jodinációja és hormontermelése alacsonyabb szintű. Expresszálnak TSH-receptort, a TSH serkenti a tumorsejt növekedését és növeli a thyreoglobulin termelést – még radiojód felvétel hiányában is. A tumorsejtek metabolikus defektje az életkorral és a tumor progressziójával nő ( dedifferenciálódás).
A tumorsejtbe bejutó radiojód dózisfüggő terápiás hatást fejt ki.
A posztoperatív radiojód kezelés célja, hogy a mikroszkopikus reziduális tumorsejtek elpusztításával csökkentse a kiújulás veszélyét és a mortalitást, a normális pajzsmirigy maradék szövet eliminálásával javítsa a diagnosztikus lehetőségeket (thyreoglobulin meghatározás, 131I – egész test scintigráfia).
A nagyon alacsony rizikójú betegek (unifocalis, 1 cm-nél kisebb tumor, tokáttörés és nodalis áttét nélkül) gyógyhajlama igen jó, ezért a radiojódos abláció e csoportban nem indokolt. A nagy rizikójú esetekben (inkomplett műtét, távoli áttét, T3 vagy T4 tumorok, lymphoglandula áttét) fennáll a nagydózisú 131I kezelés indikációja. E két csoport közé sorolható esetekben (18 év alatt, atípusos szövettani lelet, T2-N0-M0) az indikáció „valószínű”. 1 cm-nél kisebb, de multifocalis, bilaterális, papilláris carcinomáknál ugyancsak alkalmazható, ill. alkalmazandó a radiojód kezelés.
Előkészítésként jódszegény diéta (növeli a NIS-expressziót s így a jódfelvételt) és exogén vagy endogén TSH stimulálás szükséges (a TSH legyen nagyobb 30mIU/l-nél). Az exogén TSH stimulálás recombináns humán TSH (rhTSH) adásával történik (0,9 mg dózisal, két egymás utáni napon adva). Ilyenkor maradhat a posztoperatívan elkezdett thyroxin kezelés s a radiojód alkalmazására euthyreosisos állapotban kerül sor: a beteget megkíméljük a hypothyreosisos állapottól, kedvezőbb életminőséget biztosítva erre a kritikus időszakra. A másik módszer a thyroxin – kezelés elvonása: hypothyreosis alakul ki, más jódkinetikával. Az ablációs siker tekintetében az exogén vagy endogén TSH stimuláció módszere között nincs szignifikáns különbség, de rhTSH előkészítéssel alkalmazott 131 I terápiánál magasabb TSH alakul ki, kisebb lesz a vérdózis stb.
Ismert, hogy a Lithium-sók a jódhormonok incretióját gátolják (csökken a jód leadás a mirigyből). Sokan adnak Lithium-karbonátot, ezért a radiojód kezeléskor, bár a jótékony hatás hosszútávon még nem bizonyított kellőképpen.
rhTSH előkészítést követően 3,7 GBq 131 I-t ajánlottak, de úgy látszik, 1,85 GBq radiojóddal is elérhető ugyanez az effektivitás. Az abláció sikere 90 % feletti is lehet.
Ha nem történt totális thyreoidectomia, érdemes radiojóddal megvizsgálni a remnant nagyságát (ezt UH vizsgálat egészítheti ki). Nagy maradék szövet esetén (a 131 I felvétel nagyobb 5-10%-nál) szóbajön a komplettáló műtét, amit a beteg nemegyszer visszautasít. Ilyenkor a radiojód az egyedüli megoldás.
A radiojód kezelést csak a megfelelően felszerelt és berendezett centrumokban szabad alkalmazni. Minél kiterjedtebb volt a műtét, annál kisebb lesz a preablációs thyreoglobulin szint és annál nagyobb a valószínűsége az abláció sikerének, vagyis a kedvező prognózisnak.
A preablációs, diagnosztikus scan kevés használható információt tartalmaz és a „stunning” veszélyével is járhat. A postablációs (posztterápiás) scant 3-5 nappal a kezelés után végezve hasznos adatokhoz juthatunk, olyanokhoz, amelyeket sem az UH vizsgálat, sem az esetleg elvégzett diagnosztikus scan nem tartalmazott. A posztterápiás scan szenzitívebb.
A betegség ma már az esetek többségében gyógyítható!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-04 11:28:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2011. októberében voltam az egyik győri endokrinológusnál, a doktornő által javasolt vérvétel eredménye a következő lett: tesztoszteron - 85,3 ng/dL, TSH: 2,79 µIU/mL. Idén áprilisban: tesztoszteron - 23,2 ng/dL, TSH: 4,28 µIU/mL.
A doktornő Letroxot javasolt, ennek most a felét szedem (25 mg/nap), a 19 napnál járok. Július közepén megyek majd kontrollra.
A kérdésem a következő: mennyi idő múlva tapasztalhatom majd a tünetek (erős hajhullás, testsúlyemelkedés, fáradékonyság, feledékenység, bőrelváltozások) enyhülését-csökkenését, illetve szabad-e bizonyos idő elteltével 50 mg-ra emelni a napi adagot - Ön javasolná-e?
Megjegyezném, hogy a kellemetlen, hosszú idő óta fennálló tünetek mellett a "baba-projekt" is folyamatban van, vagyis emiatt is szeretném, ha rendeződnének a dolgok...

Válaszát köszönöm!
Tisztelettel: Fehérné Hudák Edina
Tisztelt Fehérné Hudák Edina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-04 11:18:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

39 éves nő vagyok, nem tervezek gyermekvállalást.
4 évvel ezelőtt egy rutin vizsgálat során a TSH értékem 4, az FT4 érték 11,5. lett.
Mivel ez határérték, az orvosom nem foglalkozott vele.

3 héttel ezelőtt csináltak egy újabb TSH vizsgálatot, ahol az érték 9,6 lett, és az FT4 12.
A nyaki ultrahang csak annyit mutatott, hogy az egyik pajzsmirigyem kissé erezett.
Az endokrinológus nem kért további vizsgálatot, Letrox 75 –öt írt fel , 1 hétig felet, aztán 1 tablettát naponta.

Az lenne a kérdésem, hogy mennyit ártottam magamnak azzal, hogy a 4 évvel ezelőtti eredménybe belenyugodtam, és nem vizsgáltattam tovább?

A másik dolog, hogy 4 hónapja szigorú paleolit diétát tarok, a migrénem miatt. Omega 3 kapszulát, szelént, és D-vitamint szedek. Tudatosan figyelek arra, hogy mind a kozmetikumokban, mind az ételekben elkerüljem a káros anyagokat. Sajnos a migrénnel még nem értem el eredményt, de sok más tünetem, ami utólag visszagondolva a pajzsmirigy problémával függhetett össze, elmúlt, talán a diétának köszönhetően ( körömtöredezés, PMS, ínygyulladás, hangulatzavar, puffadás, hasi panaszok…). A bőrszárazság és a fázékonyság megmaradt

Azt szeretném kérdezni, hogy a diétát folytatva van-e remény rá, hogy az állapotom idővel annyira megjavul, hogy elhagyhatom a Letroxt?
Sokan, akik már régóta diétáznak, és az eredményeik javultak hormon nélkül is, arra buzdítanak, hogy ne is kezdjem el a hormonszedést, mert leáll a pajzsmirigyműködés a kívülről bevitt hormon hatására. Én nem merném felülírni az orvosom tanácsát, és elkezdem a gyógyszert szedni, de azért egy kicsit elgondolkodtam ezen a dolgon.
Mit kockáztatnék, ha mégsem szedném be a gyógyszert?
Összefügghet-e a csökkent glükóz tolerancia, amit a minap fedeztek fel nálam, a pajzsmirigy problémával?

Nagyon várom Professzor Úr megtisztelő válaszát.
Jó munkát kívánok.
Borcsy
Tisztelt Borcsy!

Sajnos az nem derült ki, hogy Ön valóban csökkent pajzsmirigybetegségben szenved vagy csak a TSH értéke tér el a "normáltól".
A TSH ugyanis egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
A D vitamin egy fontos kérdls!
A D vitamin a pajzsmirigy és a csontritkulás teljesen új alkalmazási területe. Az már eléggé közismert, hogy a csont egy rendkívül aktív szövet, amelynek meghatározó szerepe van az élettartamban, az életminőségben egyaránt. A csontok képződését és lebomlását nagyon sok hormonális és immunológiai, genetikai és más életmódbeli tényező befolyásolja. A csontok építését az ún. „oszteoblasztok” végzik, a sejtek másik csoportja az ún. oszteoklasztok” viszont a képződött csontok lebontásáért felelősek. Élettani körülmények között a csontképződés és lebomlás egyensúlyban van. Kiderült, hogy a pajzsmirigy-betegségeiben szenvedők fokozottan veszélyeztetettek. Kezeletlen hypothyreosisban (csökkent működés esetén) csökken a csontok újjáépülése, ezáltal több csont bomlik, mint képződik, ráadásul a képződött kevesebb csont minősége is rosszabb, ezáltal a törés kockázata is fokozott. A pajzsmirigyhormon adása kezdetén a csontátépülési folyamat, az oszteoklasztok tevékenysége átmenetileg megnövekszik, ezért kezdetben a törési kockázat még növekedhet is. Hypothyreosisban gyakoriak az ízületi és vázizomzatot érintő panaszok. Az utóbbiak izomgyöngeségben, fájdalomban és görcskészségben mutatkoznak meg. A pajzsmirigy túlműködésben a helyzet más, de nem jobb! Ilyenkor ugyan több csont képződik, de annál is több bomlik le, tehát a végeredmény a csont állományának csökkenése. Az is bebizonyosodott, hogy a jellegzetes elváltozások, már az ún. szubklinikus csökkent, ill. fokozott pajzsmirigybetegség esetében is kimutathatóak. A szuklinikus (enyhe) forma csak részletes kivizsgálás útján diagnosztizálható, ezért különösen fontos, hogy kezelőorvos és a beteg erre feltétlen gondoljon.
A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolya az immun és az autoimmun folyamatokat.
Mi a teendő?
• A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők minél előbb gondoljanak erre a betegségre. Különösen fontos azoknál, akik fokozott rizikójú csoportba tartoznak: nők (változó kor után), bizonyos gyógyszereket szedők (szteroidok, fájdalom-csillapítók), dohányosok, keveset mozgók, bél- és hasnyálmirigy- máj-betegségben is szenvedők.
• Korábban azt gondolták, hogy elegendő a csont sűrűségének megmérése (DEXA), azonban ma már tudjuk, hogy a csontanyagcsere számos „markerének”, többek között a D vitamin szintnek a meghatározása fontos.
• A pajzsmirigy működésének legalább évenkénti kontrollja indokolt.
• A megfelelő ételek (kálcium tartalmú ételek fogyasztása fontos
• Dohányzás elhagyása!
• Mindezek mellett a D3 vitamin bevitele azért is lényeges, mert a betegségben a D3 vitamin már eleve kevés a szövetekben (az értékek laboratóriumonként eltérőek, de általában 75-100 nmol/ l között található a normál tartomány).
• Másrészt a D vitamin (D3 vitamin) kedvező hatású más betegségek megelőzésére: javítja az izomerőt, csökkenti a görcskészséget, javítja az immunrendszer működését, csökkenti az emlő, a prosztata daganatok kialakulásának valószínűségét. A D3 napi dózisa életkortól eltérő, ezért ezt célszerű figyelembe venni
Az összefüggésekre azt tudom mondani, hogy igen, de érthető módon ebbe az irűányba további vzsgálatok volnának szükségesek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-04 11:11:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor ur!

34 eves vagyok, a negyedik gyerekunket szeretnek "megalkotni" de idokozben szabalytalan lett a ciklusom. Harmadik napi hormonszintjeim a kovetkezok: lh 9, progeszteron 0.8, estradiol <70, prolaktin 187, fsh 29. Ez utobbi ertek megijesztett. Az orvosmhoz 3 het mulva tudok visszamenni. Tivabbi adat, hogy csaladi anamnezis a cukorbetegseg, kulonbozo szinteken. Ket tehessegemben volt GDM-em, azota minden ertekem jo volt, tegnap azonban a hb1ac szintem 5.9% lett. Okozhatja IR vagy pre diabetesz ezt a magas fsh szintet? Mi a teendo? Milyenek az eselyeink? Nagyon koszonom!
Tisztelt Kérdező!

Az IR valóban lehet egyik oki tényező. Fontos azonban az ok megkeresése!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-01 11:43:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm a lányom ügyében tegnap írt gyors válaszát.
A fél ével ezelőtti 3.26-os TSH értékre azt a választ kaptuk,hogy minden rendben,nem kell vele foglakozni.
A mostani labort kis "ügyeskedéssel" mi kértük,a még magasabb TSH (TSH: 5.47,FT4:16.85,FT3:5.83)értéket látva rögtön Önhöz fordultunk.
Talán inkább a kérdést kellett volna feltennem,hogy kell-e utánajárni az emelkedés okának.

Erre azonban levelében meg is kaptam a választ,már van időpontunk a rendelésére.

Addig tegyünk valamit?

Tisztelettel:

Zsolt





Tisztelt Zsolt!
Tehát akkor kicsit részletesebben:a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.
Összességében ne a TSH-t kezeljük, hanem a beteget (utalok ezen a honlapon a múlt hónapban megjelentekre). A telemedicina korában is a betegség, de főleg a beteg személyes konzultációt ígényel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-01 11:39:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A napokban olvastam a cikkét a pajzsmirigy probléma és a hypermotilitással kapcsolatban.
Én megpróbálom dióhéjban leírni a helyzetemet önnek.
Néhány évvel ezelőtt pajzsmirigy túlműködésem volt, strúma alakult ki, majd 1998-ban megműtöttek. Azután pár hónapig alulműködésem volt, majd rendeződött minden. pár hőnap múlva a szememen jelentkeztek a tünetek. De ezt is sikerült kikezelni, és tünetmentes voltam sokáig- 2005ben született egy fiam, majd 2009ben elvetéltem, 2010ben újra terhes lettem. Kb. a 16.ik héten megnyílt a méhszájam, kórházba kerültem, de nem vetéltem el, végig a terhesség alatt nagy adagban kellett szednem magneb6ot. KB. ebben az időben derült ki az is, hogy alulműködik a pajzsmirigyem. Elkezdtem szedni a lEtroxot, de nem javult, sőt romlott a helyzet.
A lényeg, és ami miatt én most írok önnek a következő. A kislányom egészségesen megszületett, időben, minden rendben volt vele. KB 10-12 hónapos korára viszont elkezdett leállni a fejlődésben. Azóta már rengeteg vizsgálaton vagyunk túl, egy MRInk lesz még hamarosan, de nem tudni a lemaradás okát. Közben foglalkozunk a fejlesztésével, gyógytorna, stb. de attól tartok, már nem csak egyszerű lemaradásról van szó. Már elmúlt 2 éves, még bizonytalanul jár, de nem csak a mozgásban, hanem értelmileg is nagyon nagy lemaradások vannak, különösen a kommunikáció terén.
Azt szeretném kérdezni öntől, hogy ha ez a lemaradás az én pajzsmirigy problémám miatt van, visszafordítható-e? Ha egyszerűen csak alacsonyabb IQval született, azon lehet-e változtatni? Van-e bármi amit lehetne tenni, kipróbálni, ha a lemaradásának az oka ez volt. Hogyan lehetne ennek e végére járni. Ezzel kapcsolatosan csak annyi történt, hogy TSHát is néztek neki, ami rendben volt.

Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel,
Várdai Ágnes
Tisztelt Várdai Ágnes!

Ilyen sajnálatos történtek miatt írtam le a cikket. A lemaradás oka eddigi nem tisztázódott, de nem kizárt, hogy a terhesség alatti csökkent működés , ill. a pajzsmirigygyulladás okozhatta a tüneteket. Miként írta a vizsgálatok még folyamatban vannak és más tényező is okozhatja a tüneteket. Amennyiben ezek pajzsmirigy eredetűek, akkor van remény a felépülésre. Gyermekendokrinológiai vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-31 12:36:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Lányom 19 éves ,a laborvizsgálaton a következő eltérései lettek:
Se GOT(ASAT) 42 (0-37) 6 hónapja is hasonló
Se összfehérje: 81 (65-80)
Creaktív prot: 10.50 (0-7.50)
Vvt süllyedés: 2 (3-12) (ez nekem is mindig 2 )
T.vizelet fajsúly:1015 (1.020-1.030)
*TSH : 5.47 6 hónapja :3.26*
FT4: 16.85 6 hónapja:15.87
FT3: 5.83 6 hónapja: 6.37
Se Homocisztein: 4.52(4.6-12.44)
Kálcium,foszfor a felső határ közelében (PTH norm.),a többi értéke-májenzimek is-
teljesen jó.
D Vit total 25.8 ng/ml.
Lányom kb.3 hete antibiotikumot szedett,
nem tudom,fontos lehet-e de,a vérvételkor kicsit elszédült...
Fél éve az iskolaorvosi vizsgálatkor magas pulzusa(120) volt,ezért kértünk korábban is laborvizsgálatot.

A magam részéről eléggé aggódom...

Kérem szíveskedjen nekünk tanácsot adni.
Hogyan értékeljük az eredményt,mi lehet az oka a TSH eltérésének,milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek
még,illtve hogyan érhetjük el az érték csökkenését?
Életmódot,étkezést érintő javaslatait is szívesen vennénk.

Köszönjük szépen a segítségét.

Tisztelettel:

Zsolt









Tisztelt Zsolt!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-31 12:20:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Negyedik hete csinálom a Candida-diétát, az Ön által javasolt szigorú módon, és mellette Fluconazol 150 mg-ot szedek (4 db összesen, heti 1 tbl), plusz máriatövis teát iszom májvédőként. Az eredmények: a nyakamról az állandó görcsös fájdalom elmúlt, nem vagyok annyira iszonyúan fáradt, mint szoktam, és a felfázásos érzés is elmúlt, és a körmöm kezd olyan lenni, mint régen. Ami hihetetlen: a mensesem 27(!) napra jött meg!!!! És normális erősségű vérzéssel, nem görcsölt napokkal előtte a hasam... Viszont nem tudom, hogy a nagyon szigorú verziót meddig kell tartani a diétánál, fél évig? Van aki, egy hónapot mond, de inkább a doktor úr véleményére lennék kíváncsi.

Egy másik dolog, ami nagyon foglalkoztat, hogy az állam alatt egy csomó van jobb oldalon, azt hittem nyirokmirigy, de az orvos szerint nem. Csúnyán kiáll időnként, de alapvetően nagyon fáj tőle hol a fülem, hol fogam, állcsontom felé sugárzik a fájdalom. Régebben is volt ez, de most nagyon felerősödött, és érdekes módon az édesanyám és a nővérem is ugyanerre panaszkodik. Talán a nyálmirigy lehet, de nem tudom, miért? Ha iszom, illetve ha rágózok, sokszor segít, de nem mindig múlik el teljesen. Mellette a nyelvemen szinte naponta hólyagok vagy fájdalmas valamik lesznek, ami mintha összefüggne ezzel, a Candidára gyanakodtam, de a szigorú diéta mellett okozhat még ilyet??? Vagy valami más lehet ez? Doktor úrnak mi erről a véleménye, találkozott már hasonlóval a praxisa során?

Nagyon köszönöm előre is a válaszát és a segítségét!

Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

Örülök állapota javulásának. A diétát legalőbb 3 hónapon át célszerű folyítatnia.
A csomó több dologtól származhat, ezt megmondani vizsgálat nélkül csak találgatás lenne. A nyálmirigybetegsége az egyik ok lehet a sok közül.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-31 07:30:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!

Remélem tud segíteni, Voltam vérvételen 4. ciklusnapon (mert 40-47) naponta menstruálok. Szülés utáni hízás (nem eszek többet mint előtte,és 10 kilót híztam)hajhullás, fáradékonyság , elhúzódó menstruáció miatt.Mivel dokihoz csak 2 hét mulva van időpontom , remélem addig tud segíteni, hogy mi bajom lehet, nagy gond -e kel e még majd tovább vizsgálódni.
Leírom amiben eltérések voltak: Zárójelben a ref tartomány van)
Vörösvérsejt 5.5 g/L (4.1-5.1)
Hemoglobin 155 g/L (123-153)
Hematokrit 0.48 g/L (0.35-0.47)
EO 1.9 % (2-4)

HDL koleszterin 1.20 mmol/l (>1.45)
LDL koleszterin 3.47 mmol/l (<2.59)

TSH 5.28mIU/l (0.27-4.2)
DHEA-s 2.32 umol/l (2.68-9.23)

Még amit levettek de rendben voltak:
fehérvérsejt
MCV
MCH
MCHC
Trombocita
RDW-CV
MPV
NEUT
MONO
LYMPH
BASO
LUC
NEUT absz
LYMPH absz
MONO absz
EO absz
BASO absz
LUC absz
vvt süllyedés

Vizelet negatív

Glükóz
karbimid
kreatinin
nátrium szérum
kálium szérum
összes kálcium
magnézium
vas
összkoleszterin
triglicerid
GOT
GPT
GGT
totál bilirubin
alkalikus foszfát

T4 ( 16.15pmol/l)
T3 (5.66 pmol/l)

lh
fsh
prolaktin
ösztraidol
totál tesztoszteron
SHBG
17-Oh progeszteron

Előre is köszönöm a segítségét
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínüséggel pajzsmirigybetegsége van.Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Immuno-endokruin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-31 07:27:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,
28 éves vagyok, párommal gyermeket tervezünk a fél évvel ezelőtti esküvőnk óta, de 1hónapja a kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. A TSH 28, a T4 5; az UH szerint a pm durva szerkezetű, csökkent echogenitású és van benne göb, góc. Letroxot kell szednem (50mg) 3hónapig, aztán újra vérvétel. Azt mondják, egész életemben gyógyszert kell szednem. A kérdésem az, hogy biztos, hogy ennyi vizsgálat elég? Úgy értem, még az orvosok is azt mondják, h nem látszom pajzsmirigy betegnek, nem vagyok túlsúlyos, nem vagyok depressziós, nem hullik a hajam, stb. Nem is érzem magam betegnek. Nem lehet, h az alulműködés is csak tünet? És esetleg el is múlhat? A másik kérdésem pedig, hogy mivel azt mondták, így nem eshetek teherbe, Ön szerint ennek a hormonnak a beállítása mennyi időt vesz igénybe?
Válaszát várva és előre is megköszönve:n-sze
Tisztelt n-sze!

Ez valóban sok gondot okoz. Van remény! Jóllehet a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 13:07:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Most kaptam meg a Sella MR vizsgálatom eredményét, de csak jövőhéten tud fogadni az orvosom. Az orvosom telefonon azt mondta ,hogy ez nem jó eredmény, és nagyon aggódom emiatt. Kérem Önt, a mellékleteben elküldött lelet értelmezésében segítsen. 35 éves vagyok, és gyermeket szeretnénk, ezért küldött erre a vizsgálatra az orvosom.
Ha nem sikerül a file-t megnyitni ez van benne:
Sella MR vizsgalata.
T1 suJyozott saqittalis es coronafis siku felveteleket keszitettunk natfvan es kontrasztanyag adasa utan a sellarol.
A sella alapja kiss€! me1yebb.
Inlraseilarisan liquor helyezkedik el.
A hypophysis nye! nem dislocalt.
A chiasma ep k6rnyezetben van.
A suprasellaris cisterna szabad.
K. anyag adasa utan karos halmozas nines.
Velemeny: Empty sella,

8NO:
£2820 Polycystas ovarium syndroma

Köszönöm válaszát!
Tisztelettel:
Beatrix
Tisztelt Beatrix!

Sajnos a képet nem tudtam megnyitni. Nyilvánvalóan kezelő orvosától meg fogja kapni a kezelésre vonatkozó javaslatot.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:58:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
26 éves nő vagyok. A következő problémával fordulok Önhöz: kb. 2 éve teljes libidóhiánnyal kűzdök, és nem tudom pontosan kihez fordulhatnék ezzel kapcsolatban. Ez a libidóhiány nem csupán abban nyilvánul meg, hogy nem kezdeményezek, vagy passzívabb vagyok kicsit, hanem mindennemű közeledését elutasítom a partneremnek, mert kifejezetten rosszul esik már az is ha hozzámér… Nem tudom, hogy ez összefüggésben lehet e azzal, hogy akkoriban depresszióval kezeltek( 5 féle gyógyszert próbáltunk, az 5. hatott végül- ezt viszont csak kb 10 hónapig szedtem). Azóta a hangulatzavarom úgy érzem megszűnt. Egyébként még azóta is a párommal élek( bár kérdés hogy így meddig..), és úgy érzem, hogy egyébként minden rendben lenne a kapcsolattal. Úgy gondolom nem pszichológiai problémáról van szó, nem is szívesen fordulnék pszichológushoz, mert már többüknél megfordultam(még a depresszióval kapcsolatba), ami csak arra volt jó, hogy minden hitemet elvesztettem bennük…Nagyon nagy szükségem lenne valami segítségre. Előre is köszönöm a választ Petra
Tisztelt Petra!

Rendkívül aktuális kérdéseire igyekszem tömören válaszolni:
1. Az endokrin rendszer hormonjaival hat a pszichés működésekre, a nemi szerepekre. Nem véletlen, hogy számos betegség befolyásolja a lelki folyamatokat. Rövidesen arról fogok orvosoknak előadni, hogy miképpen hat a csökkent pajzsmirigyműködés az alvásra, a viselkedési zavarokra.
2. A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
3. Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére Részletes kivizsgálás javasolt. ( elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kvánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:54:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Inzulinrezisztencia gyanú miatt kellet laborba mennem, leletem a következő:
glukóz 0' - 3,8 inzulin 0'- 5,7
60' - 3,7 60'- 15,9
120'- 4,1 120'-18,5
Pár hét múlva kell visszamennem az orvosomhoz és szeretném tudni fenn áll-e ez a betegség nálam, mire számíthatok.
A vérvétel időpontját megelőző kb. három hete már szinte drasztikusnak mondható diétát tartok, a Ch-ot majdnem teljesen elhagytam nem tudom ez mennyire befolyásolta az eredményt jó illetve rossz irányba, itt arra gondolok ez miatt mennyire lehet ezt az eredményt reálisnak tekinteni.
Válaszát megköszönve tisztelettel: Szabó Ibolya.

Tisztelt Szabó Ibolya !

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:51:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztetl Prof.Úr!
Nagy örömömre szolgál, hogy rátaláltam Önre, mert igen sok csalódás ért az utóbbi időben. Sajnos a magyar orvoslásban volt szerencsém csalódni. Leírom a \"történetemet\", vérvétel eredményeimet, majd szeretném pár dologban kérni a segítségét!
2011. tavaszán derítették ki Gödöllőn a szakorvosi rendelőben egy nyaki UH alapján, hogy bizony valami probléma van a pajzsmirigyemmel, ill. egy jobb oldali nyirok mirigyemmel (ami azóta is meg van nagyobbodva). Kistarcsán, a Flór Ferenc kórházban kerültem Dr.Németh Attila endokrinológushoz, aki kórházon belül kért pajzsmirigy és nyirokmirigy biopsziát, Hasimmoto-ra gyanakodva. Ezen biopszia eredménye: I. Malignitás nem bizonyítható, II. Malignitás biztonsággal nem kizárható. (kislányom jó kifejezése illik ide: senemvan....)
Szerencsémre Német doktor úr nem nyugodott bele az eredménybe és tovább küldött az Országos Onkológiai Intézetbe, ahol újabb biopszián estem át. (2011.06.09) Dr. Kovács Eszter végezte a vizsgálatot melynek eredménye: I. D4400, TBS 2009 pajzsmirigy bizonytalan és ismeretlen viselkedésű daganata. II. R5990 reaktív nyirokcsomó kép, megnagyobbodott nyirokcsomók. A pajzsmirigyben látott kép elsősorban thyreoditisre utalhat, műtét szükséges.
Innen a Kék Golyóból Dr.Fülöp Miklós Kistarcsára jött dolgozni, ahol 2011.07.21-én meg is műtött. Teljesen kioperálta a pajzsmirigyemet és 4db nyirokcsomó is eltávolításra került.
A kórszövettani lelet eredménye:
I. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató bal pajzsmirigy lebeny. A mintában egyetlen daganatmentes nyirokcsomó igazolható.
II. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató göbös pajzsmirigy részletek. A mintában értékelhető nyirokcsomó nem azonosítható.
III. Secundear és primer nyirokfolliculisokat tartalmazó lymphoid szigetekkel átjárt zsírkötőszövetes lemezben typusos mellék pajzsmirigy szövet.
IV. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató jobb pajzsmirigy lebeny állományában jól differenciált papilláris carcinoma, nyirokcsomó áttéttel. A jobb pajzsmirigy lebenyben a resectios szélek erősen megközelítően, ii. azt elérően valamint törmelékes szövetdarabokban, legnagyobb átmérősjében 10mm-es daganatot igazoltunk, mely áttétet adott az azonos oldali nyirokcsomóba. pT1pN1a pMx stádiumba soroljuk.
Ezt követően Dr.Németh Attila Euthyrox 125 tablettát írt fel , napi egyszeres adagban. Azt mondta doktor úr, hogy nem az előírások szerint számolta ki, de szerinte így lesz jó. Ill. azt az instrukciót kaptam, hogy ha zsibbadásszerűt érzek, akkor CitroKalciumot kell szednem.
2011.10.07-én kellett visszamennem a Kék Golyóba izotóp vizsgálatra, mikor is izotóp anyagot ittam meg, amit 3 nappal később 2011.10.10-én vizsgáltak meg, hogy beépült-e valahol. Sehol semmi jelét nem találták a felvételen, konkrétan azt hitték nem is ittam meg az oldatot. Vizsgálat eredménye: egésztest vizsgálatot végeztünk 200MBq 1-131 per os beadását követően 96 órával: számottevő 1311 felvétel nem észlelhető.
2011.10.14-én vénásan kaptam izotóp oldatot, amit 20 perc múlva vizsgáltak, szinte eredménytelenül. Ill. az eredmény: pajzsmirigy szcintigráfiát végeztünk kb 200 MBq 99/m Tc-pertechnetát iv. adását követően 20 perccel, MB-9100 gammakamerán, pinhole kollimátorral: a pajzsmirigy fölött csak minimális 99mTc felvétel látható. Azt mondta Dr. Sinkovics István, hogy ilyet talán még nem is látott, annyira jól végezte a dolgát Fülöp doktor úr. Azt is mondta, hogy bár nem indokolt, de javasolna egy egy hetes izotópkezelést, amit én visszautasítottam! Ugyanis már a műtéti szövettani eredmény után eldöntöttem, hogy egészséges vagyok, további kezelésre nincsen szükségem. A doktor úr elfogadta véleményemet és elengedett.
Ami furcsa, hogy azóta is ott van az az egy nyirokmirigy a nyakam jobb oldalán, ami kitapinthatóan meg van nagyobbodva és hiába mondtam minden alkalommal minden orvosnak, senki nem csinált semmit, még csak meg sem tapogatták.
Amiért megkerestem, az többek között a TSH értékem. Írom időrendi sorrendben:
2011.06.08.
TSH: 3,25
T4: 15,09
T3: 5.08
2011.05.23.
TSH: 2,69
2011.07.27.
TSH: 33,76
T4: 9.15
T3:2,34
Prolaktin: 522
2012.02.14.
TSH : 14,89
T4: 13,59
T3: 3,53

Legutóbbi TSH eredményem nagyon elkeserít. Főként mert a műtét óta is állandó jellemzőm a fáradékonyság, kimerültség és az alvási zavarok. Rendszeresen sportolok, heti 3-4 alkalommal és az étkezésre is nagyon oda figyelek, még sem sikerül fogynom sem cm-ben sem kg-ban. Azt reméltem, hogy a hormonpótlással visszanyerem majd az energiámat, mert olyan szintre sikerül beállítani, de sajnos ez nem sikerült…. Azt olvastam a betegtájékoztatón, hogy fokozatosan kell beállítani a gyógyszer szedését, de ez nem így történt…
Utána olvastam, hogy pajzsmirigy hormon pótlására milyen gyógyszerek adhatók és elgondoltatott, hogy egyáltalán jó gyógyszert szedek? Nem lehet, hogy az L-Thyroxin Henning jobb lenne? Persze nem szeretnék én szakértő lenni orvosi kérdésben, de minekután vérnyomásmérés nélkül van beírva a leletemre 131/74, 86-os pulzus számmal és diabetes mellitus, jogosnak érzem a találgatás, mivel egyik sem valós adat!
2012.03.23-a óta nem szedem a hormon tablettát. Ezt azért „mertem” megtenni, mert minden izotóp vizsgálat előtt egy hónapot nem szabad szedni, ami nem okozhat problémát, így gondolom most sem fog. Dr. Németh Attilához május 23-ra kaptam időpontot, amit tavaly decemberben kértem…. Nem is fűzök semmit a tényhez.
A koleszterinem is magas általában, sajnos! 2012.02.14-ei vérvételem eredményén: 7,2 volt. Azóta több vastagbél tisztító kúrát végig csináltam, melynek eredményeképp 2012.03.21-én már „csak” 5,9, a megengedett legfelső határ 5,2-höz képest. Erre nagyon büszke vagyok, mert természetes úton értem el ezt az eredményt, miközben persze rögtön írtak fel rá tablettát (Inegy).
Amiben a segítségét kérném az a hormon gyógyszer helyes megválasztása és napi adag beállítása. Valamint egyéb javaslatokat, amivel segíthetnék a helyzetemen. 31 éves vagyok, de zömével kevesebbet bírok, mint egy 60 éves és ez nagyon zavaró!
Ami még kérdés bennem, hogy az egész folyamatot okozhatta-e oxitocyn túladagolás? Ugyanis 2008.07.17-én szültem meg a kislányomat 36órás vajúdás után, melyből min 32órán át kaptam vénásan oxitocynt. Ezen felvetésem egyfajta megérzésen alapul, ill. azok után, hogy több helyen olvastam arról, hogy a tsh termelését, az oxitocinért és a prolaktinért is az agyalapi mirigy a felelős.
Nagyon várom a segítségét!
Köszönettel,
Edina

III.
Tisztelt Edina!

Sajnos a helyszűke nem teszi lehetővé, hogy teljes részletességgel válaszoljak. A szülés , ill. az előtte adott hormonok valóban okozhatnak immunológiai eredetű betegséget, így Hashimoto thyreodiditist. . A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban.
A TSH értékének ingadozása sajnos eléggé gyakran előfordul. A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni. Az autoimmun folyamatot volna célszerű befolyásolni és az ún. tumor markert nyomon követni.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:47:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön páciense vagyok. Napi 1tbl Euthyrox 125-t szedek (autoimmun thyreoiditis).
40 éves vagyok, babát tervezünk de eddig még sajnos nem jött össze (2 vetélés).
Kérdésem, hogy a következő TSH értékek alapján nem kellene-e csökkenteni a gyógyszer adagom (más-más laboreredmények):
2011.11.15.; 0,119 µlU/ml
2012.01.03; 0,632 mlU/l
2012.03.28; 0,834 mlU/l
Köszönettel:
Renáta
Tisztelt Renáta!

Éppen a baba eljövetele érdekében kap magasabb dózisú gyógyszert. A TSH értékek "eltérő" volta még inkább jelzi, hogy az egyes értékek csupán irányadóak, de nem azokat kell(ene) kezelni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:18:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Néhány hónapja vagyok az Ön betege. Legutóbbi találkozásunk alkalmával, amikor megkaptam a leleteimet idegességemben nem is láttam a papíron lévő diagnózist és nem tudtam megkérdezni, hogy mit jelent. Azóta természetesen utána néztem...de a 4 hónap, amikor újra mennem kell Önhöz még nagyon messze van, addig beleőrülök a kétségbe. A leletemen az áll: Hashimoto thyreoiditis, Substituált hypothyreosis, IR, bl 29x25x10mm, jl 32x28x10 fokozott echogenitású, benne 5x7 mm-es TIRADS szerint 1 st göb. Kiemelt adatok TPO-At:133.5, TG_AT:533.4 HOMA.2.1 (további adataim: vércukor:4,89, TSH:0,6, fT4:15,2, fT3:5,55, Insulin:10.21, Tg.24, FSH:7.3, LH.5.8) Professzor úr azt mondta inzulin rezisztenciám is van. Akkor ezt még nem igazán értettem. Ez azt jelenti, hogy a cukorbetegség kapujában állok? Illetve el fog sorvadni a pajzsmirigyem? Amit még meg szeretnék kérdezni: A nyakamon lévő duzzanat (külsőleg is láthatóan) kezd bal felé IS húzódni. E mellett folyamatos gombóc-érzésem van, állandó nyomást, feszítést érzek a nyakam elülő részén. Hangom folyamatosan rekedt, már mindenki észrevette a környezetemben. A szám folyamatos szárazsága miatt állandóan innom kellene. Bár tudom, hogy pánik beteg is vagyok, most mégis úgy érzem, hogy joggal aggódom azért, nem vált e rosszindulatúvá a betegségem. Meg szeretném azt is tudni, hogy a hamarosan elfogyó szelént továbbra is szednem kell?
Hálásan köszönöm, hogy időt szakít rám és várom megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel: Borbála
Tisztelt Borbála!

Nagyon sajnálom, hogy nem tudtam megnyugtató teljeskörü választ adni.
Mindenek előtt arra kérem, hogy nyugodjon meg, mert lehet segíteni.
1. Az inzulin rezisztenciája kicsiny fokú, szó sincs arról, hogy cukorbetegség alakult volna ki, vagy alakulna ki, csupán az esélye nagyobb, de ez elkerülhető!
2. A pajzmsirigygyulladásnak valóban lehet ilyen következménye, de éppen azért kapja a szelént, hogy ezt elkerüljük! Addig a szelén kezelést folytassa és ne hízzon!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:15:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Köszönöm gyors válaszát. Sajnos nem történt és a mai napig nem is történik hormon vizsgálat, hiába kérjük ezt a vizsgálatot :( Azt mondta a kezelő orvosa,hogy nem fontos ez a vizsgálat és semmi nem indokolja ,hogy hormonszintet nézzenek. Holott a mellékatások tünetei jelentkeznek.
Kinga
Tisztelt Kinga!

Erre nehéz lenne válaszolnom, hiszen ezen az úton "utasítást" nem adhatok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:09:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr,
10 napja diagnosztizáltak nálam hipotireózist. Akkor a TSH értéke 11,5 volt, az összes többi érték rendben volt. Fáradékonyság, székrekedés, szédülés, gyors szívverés problémájával fordultam orvoshoz. Euthyrox 25-ös tablettát szedek, és sokkal jobb az állapotom, teljesen egészségesnek érzem magamat. Még a látásom is helyrejött. 25 éves vagyok, és ez stressz helyzet után jelentkezett nálam. Az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint meggyógyulok-e teljesen? Kell-e egész életemben gyógyszert szednem?
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy mi okozta a hypothyreosisát. Egyébként a gyors szívdobogás nem a csökkent működés tünete!!!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:07:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Prof. Úr!

Tegnap voltam Önnél a BAK-ban, szülés után kialakult pajzsmirigy-gyulladással kezel már 2 éve. Mondta, hogy szépen alakulok, szedjem tovább a napi 1 euthyrox 50 tbl-t, a szelént már nem kell. A kontrollra vonatkozóan nem beszéltünk meg időpontot. Fél év múlva kell újra felkeresnem Önt?

Köszönettel:

B.Ildi
Tisztelt B. Ildi!

Valószinüleg a beszélgetés során ez elkerülte figyelmemet.
Mivel elég hosszú távon van előjegyzés, ezért kérem, hogy kollégamőmnél kérjen Önnek is alkalmas időpontot e-mail.. Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:05:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
-Tisztelt Doktor Úr 

A következő problémával kapcsolatosan szeretném kikérni a véleményét,40 éves nő vagyok a párommal több éve küzdünk a gyerekáldás reményében, meddőségi kivizsgálás kereteben a hormon eredményeim alapján kiderült, hogy a prolaktin szintem egy kissé magas 
prolaktin. 45,7 ng/ml referencia értek 4,79- 23,3 melyre bromokriptin tablettát kaptam 
TSH 2.44 referencia értek 0,27- 4.2 uU/ml amire 1/2 szem Euthyrox 50mg tablettát kell szednem ,az FSH, LH, Estradiol értékek jók. A gyógyszerek hatására a prolaktin 12,64 a TSH 2 alatti érteket mutat, voltam endokrinológusnál aki ultrahanggal megvizsgálta a pajzsmirigyemet és elváltozást nem tapasztalt.,más kivizsgálást sem javasolt..A jó eredmények ellenére túl vagyok 5 sikertelen inszeminación, és készülünk lombik programon reszt venni. Az lenne a kérdésem a lombik program előtt van-e más endokrinológiai kivizsgálás amivel kideríthető lenne a rossz eredmények oka és az okot megszüntetni, vagy elégedjek meg a gyógyszereknek köszönhető jó eredménnyel. Még annyit még megírok, hogy az utolsó alkalommal véletlenül Euthyrox 50mg-os tabletta helyett 25mg- osat vettem és az újabb véreredményem TSH értéke rosszabb lett 2,81 mint az egy évvel ezelőtti gyógyszer nélküli eredmény. 

Válaszát előre is köszönöm! 
Katalin
Tisztelt Katalin! 

Indokoltnak látszik tisztázni, hogy mi okozta a kóros laboratóriumi értékeket. Van-e autoimmun betegsége? 
I. A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy: 
 Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja? 
 Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?) 
 Van-e más autoimmun eredetű betegsége: 
o Meddőség, menzesz zavarok? 
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás? 
o Hajhullás? 
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)? 
o Ízületi gyulladás? 
o Hüvelygyulladás? 
o Vitiligo (bőrfestékhiány)? 
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás? 
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre? 
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)? 
o Van-e szívizomgyulladása?.....
 Tisztelt Professzor úr! Köszönöm válaszát. Szeretném megkérdezni felkereshetem Önt egy vizsgalat erejéig. Én Erdélyi vagyok. Ha Ön egy szakrendelésen tud fogadni, megkérem írja meg milyen előzetes laborvizsgalatokat, illetve bármilyen -szakorvosi- vizsgálatot érdemes elvégezni itthon ahhoz, hogy Ön egy diagnózist fel tudjon állítani. Az Ön által felsorolt betegségek közül a meddőség áll fenn. Amióta szedem a Bromokriptin és Euthyrox tablettát és folyamatosan multivitamint tablettát szedek a hajhullásom megszűnt, a vérnyomásom az általában 100/70 és 90/60 között mozog, a éhgyomri vércukor szintem 107.7 mg/dl referencia 70/115 mg/dl a 120 perces 120.5 mg/dl referencia 140 mg-dl, az inzulin 120 perces csak ezt nézték 45.8 uU- ml referencia 100 uU/ml, sajnos a fokozott hajlam a fertőzésekre is fennáll. Mellékvese betegségről vagy szívizomgyulladásról nem tudok, ilyen kivizsgáláson nem voltam soha, és immunológiai kivizsgáláson sem voltam.
Tisztelettel
Katalin
Tisztelt Katalin!

Az előjegyzést kolléganőmtől, Székely Melindától kaphat. E-mail :Szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja