SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
Inzulinrezisztencia kapcsán lennének kérdéseim. PCOS voltam, Merckformin szedése mellett lettem terhes, aminek a szedését a terhesség alatt orvosom fokozatosan abbahagyatta velem. A második terhességem gyógyszer nélkül, spontán "magától" összejött, a terhesség alatt a terheléses cukorvizsgálat szerint is rendben volt, de a szoptatás alatt sajnos a kilók, ahelyett, hogy lementek volna, inkább feljöttek. A szoptatás végeztével a nőgyógyászom javaslatára elmentem belgyógyászhoz, aki a vérvétel után azt mondta, hogy "közepes" inzulinrezisztenciám van (az inzulin 160 egységig felment, a cukor 7,4-ig, de 2 óra elteltével normális volt) Azt javasolta, fogyjak le 15 kg-ot, utána menjek vissza, ettől javulni fognak az eredmények, gyógyszert nem írt.
1 évig próbálkoztam, végül 3 hete kerestem diatetikust, kaptam étrendet (130-as a bevihető szénhidrát mennyisége), mozogni is elkezdtem, de maradtak kérdéseim:
- igazából 30-35 kg-ot kellene fogynom, nem 15 kg-ot. A diéta és a mozgás elég ehhez? Nem szívesen szednék gyógyszert, de nem tudom, elindul-e a fogyási folyamat nélküle, vagy nem segítene-e benne a gyógyszer.
- ha elkezdem szedni, fokozatosan abba lehet hagyni, vagy életem végéig szedni kell?

Rám szánt idejét köszönöm:

Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A kérdése rendkívül összetett és nem lehet egy-két mondatban elintézni.
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
 Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
Tehát további endokrinológiai, sze. immuno-endokrinológiai vizsgálatot és kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:02:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

A candida-diéta szigorú változatát tartom már két és fél hónapja, de nagyon kívánom a gyümölcsöket... Nézegettem a cikket, amit írt, hátha sikerül kibogoznom, barackot, dinnyét, hasonlókat ehetnék-e? Sajnos sehol sem találtam a neten erről információt, hogy a grapefruiton kívül lehet-e valamit enni (a citrusfélékre sajnos allergiás vagyok). Egyelőre nem eszem gyümölcsöt (sem), de egyre nehezebb tartani, főleg, mivel mindenhol illatoznak és pompáznak a zöldségeseknél és a piacon... : (
A diéta alatt bizonyos tünetek elmúltak, de a felfázásszerű érzés és a menstruációs zavar csak a Fluconazol szedése alatt szűnt meg, utána sajnos újra kezdődött... úgyhogy próbálok kitartani, hátha javul majd a helyzet.

Ha esetleg Ön tudomása szerint valamit, például almát vagy savanyú gyümölcsöket, áfonya, stb, lehet enni, kérem, feltétlenül írja meg!!! Nagyon szépen köszönöm előre is!

Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

Az elmúlt hetekben több beteg keresett fel, akinél Önhöz hasonlóan valamilyen nyálkahártyát érintő gombás fertőzés alakult ki. A legutolsó beteg szájában volt elviselhetetlen gyulladást okozó gombás fertőzés . Több hetes kezelés után sikerült gyógyulást elérni, ezért gondoltam, hogy a kedves olvasónak leírom a legfontosabbakat.
A baktériumok és gombák döntő többsége előnyös az emberi szervezet számára. Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
Az immun védekezésünknek két fő pillére van:
• Veleszületett forma: nem egyetlen kórokozóval szembeni, hanem a szervezet általános védekezését szolgálja
• Szerzett forma : specifikus egy-egy kórokozóval szemben, előzetes oltások és átvészelt fertőzések után alakul ki.
A fertőzés elleni fő védővonal a velünk született immunitás. Károsodásának sok formája ismert. Ezek többsége a gyermekkorban ki szokott derülni. Az egyik leggyakoribb forma (amely napjaink járványos időszakában különösen fontos) az egyik immunglobulin (védő fehérje) az u.n. IgA hiánya. Az IgA felelős a nyálkahártyák épségéért és véd a kórokozó megtapadásával szemben. Az IgA hiányos egyének számát nem ismertjük, mert hazánkban sajnos ilyen átfogó vizsgálat nem volt. Angliában minden 500.-ik egyénből hiányzik ez a fehérje és ezért hajlamos a fertőzésékre. Saját eddigi tapasztalataim szerint a helyzet nálunk is hasonló. Ráadásul ebben a hiányban szenvedők között nem csak a fertőzések, hanem az autoimmun betegségek (ízületi- bél- pajzsmirigy- száj gyulladások ) is gyakoribbak.
A veleszületett, természetes immunitást számos ok gyengítheti.
Ezek közül néhányat emelek ki:
• Krónikus stressz
• Gyakori antibiotikus kezelés
• Krónikus betegségek (autoimmun betegségek, cukorbetegség, daganatos és májbetegségek)
• Helytelen táplálkozás
• Az ételekben lévő káros anyagok (ezekről korábban már írtam)
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni . A sejtek immunhiánya is a veleszületett immunitás egyik része, a gombák jó részét a falósejtek bekebelezik, ha valamiért nem tudják ezt megtenni, az első vonalbeli védekező és eltakarító hadsereg károsodik, így a gomba meg tud telepedni a nyálkahártyán. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmun betegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.
Leggyakrabban a szájban, a bélrendszerben fordul elő a fertőzés. A nők hüvelyében is könnyen szaporodik a gomba, mert a nedvesség és a 37 fokos testhőmérséklet ideális feltételeket teremt számára. Azért nem kap azonban mindenki gombás fertőzést, mert működik az immunrendszerünk. Ilyen fertőzés esetén mindig célszerű megnézni, nem áll-e a háttérben valamilyen immunhiány. Veszélyeztettek a stresszben, feszültségben élők, a lisztérzékenyek vagy más ételre allergiásak, a helytelenül táplálkozók: túl sok szénhidrátot, édességet fogyasztók, a már említett gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a gyakran antibiotikumot szedők, a fogamzásgátlót, hormonkészítményeket és szteroidokat szedők, a cukorbetegek, sőt még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormonszint ingadozás is szerepet játszik abban, hogy a gombák ellepik-e a nyálkahártyákat.
Tünetei
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. Sajnos a hüvely immunológiájával itthon keveset foglalkoznak, pedig klinikai jelentősége nagy. A hüvely vegyhatása, annak helyreállítása már önmagában is segíthet a panaszok leküzdésében.
A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik.

A Candida gomba által kibocsátott méreganyag számos tünetet okozhat, ezek közül néhány:
- fáradékonyság
- letargiaérzés, rosszkedv, labilis kedélyállapot, depresszió, pánikbetegség, halálfélelem, öngyilkossági hajlam
- feledékenység, emlékezet és memóriazavar, szétszórtság, koncentrációs képesség csökkenése fiatalkorban, gondolkodási képtelenség, bizonytalanság, határozatképtelenség
- fejfájás
- ingerlékenység, robbanékonyság, intolerancia
- gyomorégés, fájdalmas haspuffadás, hasmenés vagy székrekedés
- éhség esetén jelentkező rosszullét
- vastagbélgyulladás
- hüvelyfolyás, égő, viszkető érzés
- gyakori felfázás, hólyaghurut
- libidócsökkenés
- méhnyálkahártya gyulladás, visszatérő petefészek ciszták, gyulladások, meddőség
- menstruációs zavarok, PMS tünetek
- makacs prosztatagyulladás
- látásromlás, kettőslátás
- ismeretlen eredetű izomfájdalom, görcs, merevség, izületi bántalmak
- allergiás reakciók
- tartós hőemelkedés
A Candida-diéta során kerülni kell minden olyan ételt, amelyeket a gombák szeretnek, ilyen a finomított cukor, az édességek, a cukros üdítőitalok, az élesztővel, erjedéssel készült termékek, az ecetes, a penészgombás és a megterhelő, nehéz ételek. A speciális diétával sem szabad azonban túlzásokba esni .

A Candida-diéta során a gomba által kedvelt, ezáltal tiltott ételek:
A Candida-diéta során a gomba által kedvelt, ezáltal tiltott ételek:
kefír
tejföl
sütőpor
élesztő
kész salátaöntetek, mártások, szószok, ketchup, majonéz, mustár
sör, bor, pezsgő
fehérlisztből készült termékek
édességek
szárított gyümölcs
szójatermékek
dinnye
gomba
gyümölcslevek

A szigorú diéta alatt tiltott, később ehető ételek:
bab
kopaszbarack
banán
szőlő
borsó
kukorica
tej
alma
körte
gombás érleléssel készült könnyű sajtok
avokádó
cseresznye
Az ehető ételek
padlizsán
zeller
sárgarépa
fehérrépa
karfiol
brokkoli
spenót
burgonya
natúr rizs
hagyma
fejes saláta
fehérkáposzta
vöröskáposzta
petrezselyem
zöldpaprika
paradicsom
uborka
retek
spárga
cékla
ananász
grapefruit
- A zöldségeket, gyümölcsöket frissen fogyasszuk!
- A grapefruit, főleg a magjában található vegyület gombaölő hatású.
- Az alkohol nagyrészt cukor, a gomba terjeszkedését megakadályozza, ha egy decinél nem iszik többet.
- Az immunrendszer erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet kell a szervezetbe juttatni.

Az immunrendszert erősítő szerek fogyasztása segítheti a gyógyulást, valamint jótékony a szervezet méregtelenítő funkciójának elősegítése is. Probiotikus készítményekkel a bél mikroflóráját erősíthetjük, és szükség lehet gomba elleni szerek alkalmazására is. Helyi és szájon át alkalmazható gombaölő szerekre is szükség szokott lenni. A pajzsmirigy-gyulladásra hajlamosaknak ezeknél a szereknél fokozottan figyelniük kell, mert a jódtartalmuktól az autoimmun folyamat fellángolhat.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:52:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Engem 2000-ben megműtöttek,nagy göb miatt a bal oldali teljes pajzsmirigyet kivették.Nem sokra rá a jobb oldaliba is lett egy göb,ami 31x21x35 mm-es lett.A laboreredményeim mindig határon belül,jók voltak.
2011 májusában kaptam radiojód terápiát ,180 MBq aktivitásút.
Ez a kezelés után 3 hónap múlva a laboreredményem: TSH: 0,022 ulU/ml, fT3: 4,22 pg/ml, fT4: 1,66 mg/dl Ekkor még semmit sem kaptam.
Szintén 3 hónap múlva: TSH: 3,11 fT3: 4,12 UH: A göb jelentősen megkisebbedett: 35 mm-ről 25 mm-re,benne meszes képlet.
Napi 1 tbl Letrox 50mg bevezetését javasolta az orvosom.
3 hónap múlva szintén TSH: 0,104, fT3: 4,41 fT4: 1,78 Továbbra is a Letroxot szedem....
Most júniusban szintén voltam kontrollon: TSH: 0,022, fT3: 3,53 fT4: 1,64
Továbbra is szednem kell a Letrox 50 mg-t,hogy ne növekedjen a göb.Az eredményeim alapján túlműködő vagyok,de minden tünetem alúlműködő.Leginkább ami zavar,az a fáradság és a hízás, szinte napról napra többet mutat a mérleg,annak ellenére,hogy keveset eszem és tornázok is.
Azt szeretném megkérdezni,ez ellen lehetne e valamit tenni,esetleg más gyógyszerrel vagy egyáltalán miért hízok,ha túlműködök?
Még valami,hogy nem kellene más vizsgálatokat elvégezni ez miatt? Pl. inzulin rezisztencia, anti tpo stb.
Mit csinálok esetleg rosszul? Vagy a gyógyszer miatt hízok?
Előre is köszönöm a tanácsát és segítségét,mert nagyon el vagyok keseredve.
Tiszteletem: L.Andrea
Tisztelt L. Andrea!

Tulajdonképpen az egyik előző kérdezőnek is válaszolt, amikor a történetét vázlatosan leírta. Sajnos saját magán tapasztalta, hogy a TSH értékei mennyire ingadozók és a beteg nem úgy "reagál" a kezelésre, mikénrt azt várnák.
Alapvető kérdés, hogy tisztázni kellene, hogy a pajzsmirigygöb szövettani értelemben jóindulatú volt-e? Ennek alapján lehetne azt eldönteni, hogy milyen további kezelés szükséges. A további kegészítő hormonális vizsgálatok is indokoltak, mert nem lehet mindent a pajzsmirigyműködésre viasszavezetni.
Jó egészséget kívánok. tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:46:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét szeretném kérni. Csak röviden vázolnám a helyzetemet. Több orvosnál is jártam már életem során, de sajnos a problémámra sehol nem volt végleges megoldás. 1973-as születésű vagyok és még nincsen gyermekem, de már nagyon szeretnék. Ennek oka sajnos hormonális, ez már kiderült. Túl vagyok már egy lombik kezelésen, de sajnos eredménytelenül, bár az eljárás során több gyógyszer (Inj.Cetrotide, Inj. Gonal-F, Inj. Merional, Inj. Pregnyl) együttes alkalmazásával sikerült egy petesejtet nyerni, ami meg is termékenyült és és három nappal később beültetésre került, azonban sajnos nem maradt meg.
A leleteim alapján a diagnózis : Sterilitas I. Hypophysis elégtelensége került igazolásra. Kérdésem az lenne, hogy létezik e olyan eljárás, kezelés, gyógyszer, amellyel ezt a problémát orvosolni lehetne?
Sajnos az utolsó vizsgálati eredmény alapján a petefészkem szinte alig működik és a hormon szintjeim is nagyon alacsonyak. ( Pl: Estradiol: 14,5 , LH: < 0,1 , FSH: 0,4 , Prl: 9,5 , TSH: 3,09 ).
Genetikai vizsgálaton is voltam melynek eredménye kromoszóma eltérés nem mutatott ki (kariotípuis: 46,XX). Ultrahang eredményeim: uterus: 36mmx19mm , endometrium : 2 mm, jobb oldali ov.: 15x10, bal oldali ov.: 10x8 szabályos nagyságú és szerkezetű, eltérés nem ábrázolható .

Várom szíves válaszát, segítségét előre is köszönöm,

Tisztelettel:

Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Nehezet kérdezett!
A leírtak alapján nagy valószínüséggel a hypophysis elégteleneség okozza tüneteit. Kérdés az, hogy a petefészek működése mennyiben érintett, eree vonatkozó adatot nem találtam. Az esetek nem kis hányadában a hypophysis elégtelenség kezelhető és gyermeket is vállalhat.
Bízom benne, hogy ezekről a lehetőségekről tájékoztatták.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:40:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Édesapám leukémiás. A napokban az alapbetegsége miatt nem indokolt (vérképe e szempontból \"jó\" ) fáradékonyság, izomfájdalmak miatt pajzsmirigyre is vizsgálták. Édesapja is strúmás volt, testvérét műtőtték is, engem is túlműködéssel. tehát családi vonás.
Az értékek TSH < 0,01 (ref 0,34 és 4,00 ) , T4 3,38 pg/dL (ref 0,89 és 1,76 ), T3 7,89 pg/nL ( ref. 2,30 és 4,2 ).
A háziorvos nem küldte tovább endokrinológushoz és nem is mondta, hogy jelentkezzen a haemetológusánál.
A leukémia miatt nála módosulnak a határok, ezek normálisnak mondható értékek? Ön szerint kell továbbmenni és kivizsgálni ezt?
Köszönöm válaszát előre is.
Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Fontos és aktuális kérdést tett fel. A daganatos és vérképzőszervi betegeésgkeben lényegesen különbözők a hormonszintek. Az intenziv osztályokon a súlyos állapotban lévő betegek majd mindegyikének alacsony vagy nem mérhető a TSH értéke, ennek ellenére nincs pajzsmirigy-túlműködésük. Ezt az állapotot NTI (non-thyroid illness-nek) nevezi az irodalom (sajnos magyar elnevezése nincs). Persze azt is fontos volna tudni, hogy milyen típusú leukaemiája van, kapott-e kezelést, mert ezek is befolyásolják állapotát, akár gyulladást is kiválthatnak. Feltétlen további vizsgálatot és oki kezelést javaslok!
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:34:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Múlt héten voltam Önnél kontrollvizsgálaton, de azóta felmerült egy újabb kérdés, amiről szeretném az Ön szakértő véleményét kérni:
A korom miatt (36 év) a nőgyógyászom azt javasolta, hogy 3 hónapig próbálkozzunk a teherbeesessel úgy, hogy közben a ciklus 4-9 napján stimuláló hormont szedek (Clomifen), és ha igy nem sikerül teherbe esni, akkor marad az IVF.
Az Ön véleménye szerint beszedhetem ezt a gyógyszert, valamint okozhat-e problémát a jelenlegi állapotomban? Hashimoto thyreoditysem van es Letroxbol szedek napi 0,25 mikrogrammot, 2x1 Seleno Precise tablettát, és emellett az Ön javaslatára pár napja elkezdtem szedni a Wild Yam kapszulát is, napi 2x1 szemet.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Timea
Tisztelt Timea!

A Clomifen mellett A Letrox és a SelenoPrecise tbl-t szedheti! A szelén segít a betesejt megmaradásában, a megtermékenyülésben és kivédi a korai vetélést is.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:28:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét szeretném kérni! 2012.06.30.-tól eddig számomra ismeretlen fájdalmak jelentkeztek. Fájt a nyakam, nehezen nyeltem és 20 éve nem tapasztalt hőemelkedésem kezdődött. Voltam az ügyeleten és a sürgősségi osztályon, ahol a doktornő pajzsmirigy irányába UH-t kért és vért vettek. A jobb lebeny felső részén 15x10mm, a bal old. 9 mm echoszegény göb ábrázolódott.
A vérvétel eredménye TSH 0,247, FT3 4,68, FT4 1,60 Anti-TPO 17,01. Az endokrinológus Thyreotoxicosisnak minősítette és Propicilt írt fel, amit kedd óta szedek. Állapotom : azóta mindennap 37-38ig hőemelkedésem van, teljesen le vagyok gyengülve és fáj a fejem. Nurofent szedek, amikor már nem bírom a fájdalmat és a teshőmérséklet emelkedést. A betegségem okáról senki nem beszélt. Két hónap múlva rendeltek vissza. Azt lenne a kérdésem, a fejfájással mit tudok kezdeni, és ez nem igényel-e további vizsgálatokat? Mikor fog ez az állapot és a láz stabilizálódni? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát! Csilla
Tisztelt Csilla!

Értelemszerűen a leírtak alapján nem volna szerencsés és etikus diagnózist mondani. Az azonban valószínünek látszik, hogy akút vagy subaktút pajzsmirigygyulladása zajlik.
Minél előbb tisztázni kellene a hátterét a tüneteinek és oki kezelét elkezdeni. A Propycil nem közömbös gyógyszer.A pajzsmirigy elmúlt évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait. Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:25:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba,

kérdésem az, hogy egy fogászati röntgen ami a nyakat is érte befolyásolhatja e a pajzsmirigyet ill.okozhat -e átmeneti alulmüködést. A vérvétel elötti napokban voltam röntgenezve majd véletlenül derült ki hogy emelkedett Tsh 5,7 az Ft4 pedig 1,1 az ismereteim szerint normál tartományban van.
Thyronajod 50 Henning napi 1-szer kell szednem, három hónap múlva kontroll. Kérdésem még hogy az autoimmun betegség kizárása melyik laborértéböl derül ki?
Soha nem szedtem gyógyszert, vagy hormonális készitményt ezért tartok a rendszeres hormonbeviteltöl. Mi a betegség lefolyása abban az esetben ha nem kezelik?
Illetve tudnám -e a pajzsmirigy funkcioját természetes úton stimulálni?
köszönöm, Tóth Erika

Tisztelt Tóth Erika!

A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A Thyronajod 50 Henning szedésének indoka a leírtakból nem derült ki. Tisztázni kell(ene) betegségének hátterét, okát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:20:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Édesanyám problémájával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni:kb 1 éve áll kezelés alatt pajzsmirigy probélmáival,amihez menstruációs problémák is társultak,valamint göböket érez a torkán, ill mellkasán.A kezelő orvosa csak vérvételre szokta irányítani valamin L Thyroxin gyógyszert szed.A göböket nem nézette meg!Illetve nem nyújt részletes felvilágosítást az eredményeiről. Jelenleg a vérkép értéke TSH 46.24 T3 3,6 T4 6,74.Süllyedés 34.Eddig a gyógyszer adag változtatásokkal szórakozott csak jelenleg Hétfőn 1 kedd 1 Szerda 1,5 csü 1 Pé 1 Szo 1,5 vas szünet.Kérdésem az lenne h ezen értékek mire mutatnak mennyire súlyos az eredmény illetve vélemény kérnék kell-e még ezzel az orvossal foglalkozni, aki csak szórakozik a gyógyszeradagokkal már lassan 1 éve, ez mellett pdeig csak rosszabbak az eredmények, illetve a göbök se változnak,sőt még fulladásos tüneteket is kiváltanak?Várom mielőbbi válaszát!köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
A leírt értékek- amiennyiben hitelesek - valóban kórosak, ezért a fentebb említettek alapján további vizsgálat látszik indokoltnak.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:16:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Két évvel ezelőtt eltávolították a bal oldali pajzsmirigylebenyemet, egy göb miatt.
Így rendszeresen járok laborba, hogy a TSH szintemet mérjék.
Eddig minden eredményem rendben volt, azonban most minimális eltérést mutat a labor, a szabad T4 értéke a referencia tartomány alatt van.
RAPID TSH 2.98 uIU/ml
Szabad T4 0.86 ng/dl
Szabad T3 2,6 pg/ml
Koleszterin: 5.29 mmol/l

Ez az eltérés már a pajzsmirigy alulműködésére utal?
Ilyen esetben már szükséges gyógyszert szednem?

Köszönettel várom válaszát,

Tisztelt Kérdező!


Arról több alkalommal írtam, hogy agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza a pajzsmirigyműködését(fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni azt is, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Röviden: a laboratóriumi adatot nem célszerű kezelni. A TSH ugyanis egy fontos szűró módszer, de nem dönti el, hogy kell-e kezelni a beteget.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 15:07:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
46 éves nő vagyok (hashimoto thyroiditis, glutén érzékenség, tejcukor érzékenység).A Professzor úrhoz csak kb. fél év múlva kaptam időpontot, így ezúton kérem segítségét. Leytrox 50 szedek a Professzor úr rendelésére tavaly augusztus óta. Legutóbb márciusban voltam Önnél akkor nem kellett változtatni a gyógyszer adagomon. Jelenlegi eredményeim:Tsh:5,23uIU/ml(ref.:0,5-4,6);T4:1,08ng/dl(0,71-1,85);Koleszterin:7,5mmol/l(3,9-5,2);Hugysav:111mmol/l(137-363);Segment:49%(50-70). Május közepén 3 napig tartó hasmenésem volt, azóta már csak heti 1-1 alkalommal.Fáradékony, feledékeny vagyok.Alvászavarra este 1 0,25 Frontint szedek. A nagy melegben mindkét lábfejem estére bedagadt kb. 2 hétig.SGOT,SGPT,GGT eredmények rendben. Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel L.lilla
Tisztelt L.Lilla!

Először is sajnálom, hogy nem tudtunk korábban találkozni. Külön rendelési napot kellett beiktatnom, hogy a Önéhez hasonló kéréséeknek meg tudjak felelni.
A panaszai alapján nem javaslom a Lertrox dóózisának emelését. A pajzsmirigyet ugyanis nemcsak téliesíteni, de "nyáriasítani" is kell(ene). Így is nehezen viselet a kánikulát, az emelt dózis mellett ez sokkal nehezebb lett volna.!
A másik dolog, hogy egyes gyógyszerek, ilyen a Frontin is, befolyásolják a pajzsmirigy működését is.
Több folyadékot fogyasszon, főleg melegben és ha hasmensése van.

Jó egészséget kívánok a közeli viszontlátásig, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-13 11:35:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2012. áprilisában szültem, és a napokban pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg (TSH: 0.011, FT3: 5.54, FT4: 2.06).
Jelenleg még szoptatok és az ezzel kapcsolatos kérdésem az lenne, hogy van-e/lehet-e a babaámra valamilyen hatással a mostani kezeletlen betegség? Ill. Ön szerint mennyire sűrgős a gyógyszeres kezelés megkezdése, ill. van-e értelme bármilyen más természetes módszer kipróbálására (pl. homeopátia) annak érdekében, hogy a szoptatást minél tovább el lehessen húzni. A rossz lelet mellett a súlyveszteségen kívül jelenleg nincs más panasz.

Válaszát várva, tisztelettel:
Mariann
Tisztelt Mariann!

Sajnos a szülés előtti állapotáról nincs információ, ezért nyilvánvalóan jelezni tudom a lehetséges okokat.
A leírtak nagyon típusosak. A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban.
Tisztázni kelle(ene), hogy egy korábbi autoimmun betegség fellángolásáró vagy a fentebb leírt betegságről van szó. A kezelés ezek ismeretében javasolható.
Tehát immuno-endokrin kivizsgálás és kezelés indokolt, lehetőleg a nem távoli jövőben.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-13 07:49:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Emelkedett HCG -szinetm van, 450, és kb 4 hetes terhes lehetek, de az ultrahang semmit nem mutat, tüneteim sincsenek! TSH értékem 6, 48 volt pár hete...lehetséges, hogy ez a TSH-szint emelheti meg a HCG-t?? Kérem mondjon valami nyugtatót, mert ilyen TSH-val, autoimmun betegségel most nem vállalhatok babát! Volt már pár éve olyan, hogy súlyos alulműködéskor kimaradt a menstruációm...Köszönöm!
Zsuzsi
Tisztelt Zsuzsi!

A története, a leírt jelek sok kérdést vetnek fel bennem. Ezekről nyilvánvalóan szeretne hallani, de leginkább a saját helyzetéről , egyelőre.
Mindenek előtt az Ön helyzete is mutatja, hogy a laboratóriumi teszt nem azonos a terhességgel.
A TSH és a hCG között immunológiai "rokonság" áll fenn, ezért álpozitiv eredményt adhat.
Tisztázni kell(ene), hogy a hCG milyen eredetű. Tudniillik, hogy ez nemcsak a terhesség esetén képződhet, hanem más szerve betegsége esetén és a pajzsmiriggyel is összeföggésben lehet. Mindenek előtt az ultrahang megismétlését javaslom, ennek negativitása esetén endokrinológiai részletes vizsgálatot.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-13 07:37:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Endokrinológia leletemmel kapcsolatban érdeklődöm: 25-hydroxi-D vitamin 55.00 nmol/l évek óta hasonló vagy még kevesebb D vitamin az eredmény. Naponta kétszer szedem a 1000 NE tablettát. Csontritkulásom van, és a bal csípőm fájdalma erősebb, mint a másik oldal. Tudom, hogy létezik magasabb D vitamint tartalmazó készítmény is. Mi a teendőm?
Másik kérdésem a kreatinin, ami nálam 1124 umol/1 ez a veseműködésemről mit jelez, mit tehetek? Harmadik kérdésem, hogy a B 12 és a Folsav ugyancsak jó lenne, ha növelhető lenne. A B 12 értéke 146.8 A Folsavé 22.09
Ezek injekciós formában a háziorvos javaslatára kapható? Szükséges lenne, 70 éves vagyok. Úgy érzem, az idegrendszerem erősítése is fontos lenne.
Köszönöm szépen válaszát, és türelmét, tisztelettel: Bács Ildikó
Tisztelt Bács Ildikó!

Több kérdést tett fel, amelyre megfelelő információ hiányában etikai és jogi okokból nem tudok részletesen válaszolni.
A második kérdése már megválaszolható: sajnos a veseelégtelenség egyes stádiumaiban a mellékpajzsmirigy működése fokozódik és ez növelheti a csontritkulás, ill.a törés veszélyét. A helyzet kicsit hasonló a pajzsmirigybetegségekhez, ugyanis mind a csökkent, mind a fokozott működés fokozza a törés kockázatát.
Harmadik kérdésébena házirovosa az illetékes.


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 13:02:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

nem olyan régen fordultam itt Önhöz endokrinologiai ügyben tanácsért, és akkor volt szíves egy nagyon részletező választ adni a problémával kapcsolatban. Azóta sajnos vannak ez ügyben fejlemények, és ismét az Ön szakértelmére lenne szükségem. Akkor a hormonegyensúly felborulásáról kérdeztem, és annak esetleges pszichikai, viselkedésbeli vagy orientálódási következményeiről. A férjemnek ösztrogéndominanciája van, ez megmutatkozik külső jegyek formájában is, pl gynecomastia, és a nemzőképessége elvesztésében stb. is. Fél éve jár egy endokrinologushoz, akit amiatt keresett fel, hogy mi okozhatta a benne megindult lelki és testi változásokat (mtf-nek érzi magát). Rengeteg vizsgálaton átesett, pszichiátriai teszteken, urológiai vizsgálaton, ultrahangon, stb. és a konkrét választ, hogy mi okozta nála az ösztrogéndominanciát, nem kaptuk meg. Kezelés, továbblépésre két alternatív módot ajánlott, hormonkezelést vagy egyik irányban vagy a másik irányban. Őszintén szólva, minden tiszteletem mellett, nem vagyok elégedett ezzel a válasszal. És hála Istennek a férjem is hajlik arra, hogy konzultáljon erről mással is. Nem értem, hogy mondhatta azt, hogy eldöntheti és ő megkezdi a hormonkezelést (az átalakítót is akár), ha a férjem azt választja. Ahogy én erről tájékozódtam anno, ez nem ilyen egyszerűen kezdhető el, például több együttes szakvéleménynek kell kimondania, hogy megengedhető a hormonkezelés, folyamatos pszichiátriai megfigyeléssel, és legalább egy év a választott nemnek megfelelő életvitellel. Ezek után talán nem tűnök nagyon kötekedőnek, ha ellenérzésem támadt a dologgal kapcsolatban, és szakértői konzultációt szeretnék, főleg mikor egy család élete múlik rajta. Ráadásul az orvosai abban sem egyeztek meg, hogy szükséges-e nála a pajzsmirigy bővebb megfigyelése, és esetleges kezelése, holott már a tsh értéke a felső határ felett van. Emiatt úgyszintén szeretnénk egy szakvéleményt kapni. Professzor Úr esetleg tudna-e nekünk segíteni, ha kérnénk egy időpontot, és elmehetnénk-e személyes konzultációra, tudom nem szokványos a kérdésem, és bármilyen választ is ad, megértem Önt.
Megköszönve figyelmét és esetleges válaszát, üdvözlöm: Csorba Györgyné
Tisztelt Csorba Györgyné!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Két dologra szeretnék még kitérni:
1. Az ösztrogén dominancia gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Erről szándékszom írna, ha ilyen irányú igényt tapasztalok. Az Ön által leírt kórkép nem „egyszerűen ösztrogén dominancia „, hanem egy összetett pszicho-endokrin-szociális kórkép. A hormonális elváltozások, amelyekről írt valóban lehetnek kívülről bevitt hormonok (erről nem írtam , ill. hormonszerű anyagok, ún EDC anyagok, ezeket ezen a honlapon megtalálhatja), ill. vannak olyan daganatok, amelyek hormont termelnek. Ebbe az irányba valószínűleg vizsgálták.
2. Ami a konzultációt illeti valóban a megfelelő kivizsgálás után több szakmát is érintő konzultáció következménye lehet, ezt a telemedicina útján megoldani nem volna szerencsés próbálkozás, ráadásul ez egy egyszerű ambuláns vizsgálattal nem feltétlen oldható meg. A több szakértő megkérdezése további nagyon fontos szakmai problémát vet fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok, akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 12:53:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt DR UR!
Erekelne a velemenye a kovetkezo labor eredmenyrol:
T3 - 1,91 (1,3-3,1)
T4 - 144,3 (66-181)
TSH -3,63 (0,27-4,2)
Anti TPO - 505,4 ( <34)

Nagyon szepen koszonom a valaszat !
Udvozlettel Krisztina.
Tisztelt Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 12:35:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Köszönöm gyors válaszát.2 éve kezdődött a hajhullásom,több száz szál naponta.A fejtetőmön kilátszott a fejbőröm.Keresték az okokat,de semmit nem találtak.Minden eredményem rendben volt.Ezért mondták azt,hogy dht érzékenység.Mert ez normális laborértékek mellett is kialakulhat.Most vagyok 36 éves.A diane bevált a hajamra,de híztam tőle,és a lábamon lévő hajszálereknek se tett jót,ezért keresek más megoldást.Erre javasolták a verospiront.Már nem tudom milyen orvost kereshetnék fel.Voltam nőgyógyászaton,fogászaton,gégészeten,endokrinológián.Semmi.Több oldalnyi leletem van,kétszer volt hormonvizsgálat.Se pco,se ir,se vesedaganat,se rossz fog,se pajzsmirigy.Tanácstalan vagyok.Az összes kórelőzményem annyi,hogy 23 évesen petefészek cisztáim voltak,amiket laporoszkópiával eltávolítottak.26 évesen szültem,semmi terherléses cukor problémám nem volt.A verospiront az endokrinológus doktornő javasolta,mert szerinte hosszú távon alkalmazható.De mielőtt elkezdeném szedni,kérném az ön véleményét is.
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő ismételt bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták, ill. ismerik a gyógyszerek rövid és hsszútávú mellékhatásait. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés ltalánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 12:18:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Már írtunk Önnek,választ is kaptunk,van időpontunk Önhöz ,de addig is a tanácsa alapján szeretnénk eljárni.
Lányom 19 éves 1 hónapja a Tsh értéke 5,4, 6 hónapja 3,26 volt.Az fT3 és ft 4 normál tartományon belüli értékek.
Új információk,hogy az ultrahangvizsgálat eredménye teljesen negatív,az antiTPO és antiTG értékek határértéken belüliek,a most mért Tsh pedig 3,2 .
Az őt először kezelő orvos tapintásos vizsgálatot is végzett ,eltérést nem észlelt, 50 mikrogramm letrox tabletta szedését javasolta.
Ön több válaszában is írta,hogy a Tsh eltérés okát kell először megtalálni,nem pedig az értéket állítgatni.
Még nem váltottuk ki a gyógyszert,várjuk az Ön véleményét.
Szívesen próbálkoznánk alternatív megoldásokkal -szelénbevitel,diéta ,mozgás stb -is.
Az 5,2-es tsh értéket megelőzően antibiotikum szedése történt(sőt,a legelső kóros értéket megelőzően is),probiotikumot csak később szedett.
Lehet ennek eredménye a legutóbbi 3,2 -re csökkent érték ,ill.az antibiotikum befolyásolhatja-e a tsh-t?
Próbálkozzunk-e szelén szedésével?
Mit tegyünk addig,amig nem jutunk el Önhöz?

Várjuk válaszát.

Tisztelettel:Zsolt
Tisztelt Zsolt!

A gyógyszerek valóban hatnak a hormonok termelődésére és a gyulladások is. Egyelőre vizsgálat nélkül a kezelés elkezdését nem javaslom. Ugyanis amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 07:50:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Kérdésem az lenne,hogy a diane 35 hatását ki lehet-e váltani verospiron nevű vízhajtóval?Előzmények:2 évvel ez előtt teljes kivizsgálás után(nőgyógyászat,fogászat,endokrinológia,gégészet)dht érzékenységet állapítottak meg nálam.(minden eredményem rendben volt,se pco,se ir,se pajzsmirigy)A panaszom hajhullás volt.Erre kaptam a diane 35 gyógyszert,ami tökéletesen bevált.De mivel hosszabb ideig nem szedhető,ezért javasolták a verospiront,ami nem tartalmaz hormont,és sokáig lehet szedni.Mivel ragaszkodom a hajamhoz megpróbálnám a vízhajtót.Mi az Ön véleménye?
tisztelettel
cukor
Tisztelt Cukor!

A Diane35 és Verospiron teljesen más hatásmechanizmusú gyógyszer. A gyógyszerváltás előtt tisztázni kellene, hogy mi okozza hajhullását. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 07:45:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
dTisztelt Professzor Úr! A pajzsmirigy problémámmal kapcsolatban szeretnék kérdezni: Ultrahang leletem a következő: a jobb pajmirigy lebeny 16x18x50 mm,a bal oldali 20x22x60 mm-es, bennük több 5 mm körüli és alatti echoszegény és cysticus göb látszik, illetve bal oldalon a caudalis polusnál egy 16-16x28 mm-es cysticus, illetve mellette cranialisan egy 20x27x24 mm-es inhomogén izoechoicus, cysticus területet is mutató göb látszik. A TSH 0,092 mU/L FT4: 15,72., FT3 : 7,03 , A körzeti orvosom eegyszerre 2x1 Methotyrint javasolt, két hétre kerültem endokrinológushoz, és ő azt mondta nem kell szedni gyógyszert esetleg egy felet. Izotóp vizsgálatra küldött. Kérdésem az, hogy az ultrahang lelet alapján Ön szerint szükség van-e mütétre, vagy gyógyszerrel is gyógyitható? Másik kérdésem az hogy az egy éve tartó foginygyulladás okozhatta-e a pajzsmirigy túlmüködésemet, mert kb. egy éve csináltattam új fogsort és azóta sajnos mindig vérzik a foginyem, vagy a pajzsmirigy túlmüködés okozhatja-e inygyulladást. Még egy kérdésem hogy három hónapja voltam szivizotóp vizsgálaton a szapora sziverés miatt / nem találtak semmi eltérőt a pajzsmirigyrendellenességre akkor még nem is gondoltak/ és most ujra kellene mennem pajzsizotóp vizsgálatra hogy ez igy egymás után nagyon nem-e veszélyes?? Szeretném megkérdezni a Professzor úrtól hogy nincs-e valami alternativ gyógymód ami a pajzsmirigy túlmüködést gyógyítaná. ?? Várom válaszát amit nagyon köszönök: Üdvözlettel: Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Tömören:
1. A fogíny gyulladás és a pajzsmirigybetegség között akkor lehet kapcsolat, ha a kezelés során bejódozták!
2.Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Tehet tisztázni kell, hogy van-e pajzsmirigy túlműködése és ha igen akkor mi okozza.
Az oki terápiát javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-09 07:50:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja