SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr,

Nagyon örülök, hogy rábukkantam Önre az Interneten és olvasva másokhoz írt kimerítő válaszait én is bizalommal fordulok Önhöz problémámmal, amiben endokrinológusként remélem, hogy tud nekem segíteni, tanácsot adni. Kérem nézze el nekem, ha fölösleges információkat is leírtam, hiszen laikusként nem vagyok biztos az összefüggésekben, de igyekeztem minél teljesebb leírást adni Önnek helyzetemről.

31 éves nő vagyok. Nagyjából két évvel ezelőtt abbahagytam a 10 évig szedett fogamzásgátlót, mivel férjemmel babát szeretnénk. Sajnos ez után nem jött meg magától a menstruációm. Ekkor hormon vizsgálatot végeztek, majd gyógyszert kaptam alacsony sárgatest szint miatt. Ezt pár nap alatt beszedtem és a menzeszem meg is jött, azóta 1-2 napos eltérésekkel rendszeres a ciklusom (bár sokszor igen fájdalmasan és szinte mindig barnázás és fájdalmas mellfeszülés előzi meg). Másik áldásos mellékhatásként az ezt követő évben szép egyenletesen 15 kilót fogytam (pedig már előtte is sok zöldséget, gyümölcsöt, vizet fogyasztottam).
A későbbiek kapcsán fontos megjegyeznem, hogy egy tavaly nyári teljes jobb oldali zsibbadásos jelenség miatt koponya MR-t készítettek rólam, illetve neurológiai vizsgálatom is volt, kiegészítve Lyme szűréssel és szerencsére mindez negatív eredményeket hozott.
Egy év sikertelen próbálkozás után a nőgyógyászom ismét elküldött hormon vizsgálatra, férjemet pedig andrológiai szűrésre. Páromnál mindent rendben találtak, nálam magas prolaktin szintet állapítottak meg (842 mIU/l), amire Bromocriptint kaptam. Orvosom azt mondta további teendő nincs, mivel friss koponya MR leletem van. A gyógyszert az előírtnál (napi 1 szem) csak kisebb adagokban tudtam szedni, de így is hatásosnak bizonyult, mivel a kúra után normalizálódott a prolaktin szintem. A nőgyógyász azt javasolta, hogy próbálkozzunk továbbra is, de két hónap múlva menjek vissza kontrollra.
Ez meg is történt és mivel addigra sem sikerült teherbe esnem, újabb vizsgálatokat javasolt: Clamydia szűrést, ami negatív lett, illetve ismét elküldött hormon vizsgálatra, ahol a prolaktinom sajnos a korábbinál is magasabb értéket mutatott (1174 mIU/l). Ismét Bromocriptint kaptam, valamint elküldött szemészetre és ismét neurológiára, illetve sella MR-re. Rákérdeztem, hogy endokrinológiai kivizsgálásra nem kellene-e elmennem, mert már sokat hallottam róla, de azt mondták, hogy ugyanazokra a vizsgálatokra küldene az endokrinológus is, ahová ő, emiatt ne nyugtalankodjak. (A terheléses cukorszűrésre nem kérdeztem rá, pedig azt is sokszor hallottam már hasonló problémával küzdőktől.)
A szemészeten a nazális quadránsban 10-15 fokos látótér szűkülést állapított meg a szemész mindkét szememre, más egyebet rendben talált (régóta szemüveges vagyok, jelenleg mindkét szememre -5 dioptriával).
Ezt követte a neurológiai vizsgálat, ahol tekintettel a korábbi (addigra kb. fél éves) koponya MR-re, megnyugtatott az orvos, hogy biztosan nincs semmi baj, illetve szerinte ha lenne is prolaktinoma, az a látótér kiesést nem abban a quadránsban okozná, így szerinte ez az szemészeti elváltozás lehet, hogy mindig is megvolt nálam. Minden mást rendben talált.
Jelenleg a sella MR-re várok, mert majdnem két hónap múlvára kaptam csak időpontot. Illetve a meddőségi központba is megyünk majd férjemmel két hét múlva, ugyanis a nőgyógyászom tovább utalt oda is.
Teljesen megbízom az orvosaimban és nagyra becsülöm őket, döntéseiket eszem ágában sincs megkérdőjelezni, de szeretnék kicsit többet tudni erről az egész dologról, mivel sok mindent nem értek, de kérdéseimre tömör válaszul annyit mondtak, hogy szedjem csak a gyógyszert és minden rendben lesz.
Első sorban azt nem értem, hogy miért nem lenne jobb most nézni egy sella MR-t? Hiszen amikorra eljön az időpontom, addigra beszedem a Bromocriptin kúrát és ha a gyógyszer ismét hat, akkor remélhetőleg azt fogják mondani, hogy negatív, minden rendben van. Nyilván én is ennek örülnék legjobban, de ebből számomra nem derülne ki, hogy a már kétszer is magas és növekvő tendenciát mutató prolaktin szintet végül is prolaktinóma okozta, vagy sem. Én szívesen vállalom az MR költségét, ha Ön szerint is érdemesebb lenne most utánajárni a dolognak.
A másik, ami foglalkoztat, hogy nem igazán mondtak egyéb okot, ami magas prolaktint eredményezne, illetve arról sincs információm, hogy ha mégis prolaktinóma okozná, akkor mindez mit okozhat, mire kell számítanom.
A babavállalásra továbbra is ösztönöz a nőgyógyászom és próbálkozunk is a férjemmel, de egyúttal örülnénk, ha fény derülne erre az egészre és rendbe lehetne tenni a kiváltó okot, nehogy ismét visszanőjön ez a hormonérték, veszélyeztetve a babát, vagy akár a későbbiekben engem.

Szedett gyógyszerek: Bromocriptin, terhes vitamin
Egyéb (nem biztos, hogy releváns) tünetek: ekcéma szerű bőrproblémák, szívritmusban érzett zavarok (kardiológiai kivizsgálás mindent rendben talált), gyakori fejfájás (néha tompa, néha élesen nyilalló), időnként szorongás, légszomj, néha hirtelen rosszullétek (szédülés, hányinger, hőhullám, gyengeség), viszonylag sűrűn küzdök fogfájással

Megtisztelő válaszát, tanácsát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon köszönöm részletes levelét és pontos leírását.
Érthető módon a történetének számos tanulsága van, amelyekbe nem szeretnék belemenni, mert inkább a gyógyulás és nem a korábbiak emlegetése a cél. Sajnos naponta találkozok több olyan hölggyel , aki éveken át szedte a fogamzásgátló készítményeket és ezt követően került szembe hasonló problémák egész sorával.
Kicsit részletesebben:
1. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik (2. ábra) A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
2. A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
3. A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
4. Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal!)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
5. Amennyiben a prolactin szint tartósan magas, akkor a micro- esetleg macroprolactinoma kizárása céljából az MRI vizsgálat indokolt!(az Ön esetében is!)
6. Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
7. Prolactin és terhesség
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapimirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták. Szerencsére napjainkban már a gyógyszeres kezeléssel , ill. kezelésekkel eredményt lehet elérni és több olyan betegem van, aki több alkalommal szült!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-08 07:42:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja