SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
Tegnapi napon olvastam az ösztrogéndominanciáról szóló írását a családineten, és ezért bátorkodom most Önnek írni, segítségkérés végett. Próbálok tömör, de érthető lenni.
24 éves vagyok, 4-5 éve minden menstruációm borzasztóan fájdalmas, erős fájdalomcsillapítokat szedek rá, valamint kb. 2 éve a menstruáció előtt 2-4 nappal barnás folyásom van. Nőgyógyászom legyintett ezekre, mondván, hogy normális, szedjek vagy fogamzásgátlót, vagy NSAID gyulladáscsökkentőt. 2012-ben házasodtam, és részt vettünk férjemmel kivizsgálásokon a mielőbbi baba reményében. Ezen kiderült enyhén magas prolaktin szintem, valamint egy \"gyanús ciszta\" a jobb petefékszemben. A prolaktinre bromcritpint kaptam (azonnal rendeződött, 32-35 mIU/l között mozog azóta is), a ciszta viszont a kontrollok során nem szűnt, és mivel sűrű bennékűnek ítélték meg, műtétet javasoltak, egyébként 18x21-22x32 cm között változott ciklusok során, a műtétet megelőző hetekben 22 cm átlagátmérővel, változatlanul. A műtét napján csináltak egy kontroll UH-t, melyen nem tudták 100%-ra megmondani, hogy endometrióma-e, \"pici\" lett nagyon, ezért nem vállaltam a műtétet. Részint azért is, mert gluténmentes diétát is elkezdtem, fito-xeno ösztrogén lehető legnagyobb kerülésével, így a műtét előtti mensturációm már csak annyira fájt, hogy bár kellemetlen volt, gyógyszert se kellett bevennem (ilyen évek óta nem volt), valamint a műtét elmaradását követő két menstruációm is, a legutóbbi a szokásos 7 nap helyett ráadásul csak 5 napos volt (szintén nem volt ilyen évek óta). Lehet rosszul tettem, de ha esélyem van arra, hogy esetleg hormonzavar okozza a fájdalmaimat, nem szeretnék műtétet.
Ezen hetek-hónapok folyamán a laborértékeim így változtak:
CA-125 endometrióma gyanújakor: 23,2 U/mL Prolactin: 839,63 mIU/L TSH: 1,840 mIU/L
ciklus 21. napon: LH: 6,77 IU/l FSH: 3,63 IU/L, Prog.: 14,700 nmol/L, Öszradiol: 404,0 pmol/L, T.tesztoszteron: 1,640 nmol/l
Bromocriptin szedését megkezdve néhány nappal később ciklus 3. napon:
LH: 4,36 FSH: 4,89 Prog.: <0,3 Öszradiol: 106,0 T.tesztoszteron <0,69 Prolatin 31,90
Ebben a ciklusban a 21.napon: Prog.: 40,600 Prolactin: 35,00
Ezt követően maradt el a műtétem, majd a ciklus 3. napos hormonok:
LH: 2,9 FSH: 6,02 Progeszteron : <0,64 nmol/L Ösztradiol : 209,0 T.tesztoszteron : <0,69 Prolactin : 32,20
Majd sajnos jött a Karácsony, amikor nem igazán tartottam a diétát, és ezt követően a 21. napos hormonjaim:
LH: 3,08 FSH: 2,28 Prog.: 21,800 Öszradiol: 701,0
A szokásos 29-31 nap helyett 26 napra jött meg (ilyen sose volt), és két nap pecsételés megelőzte, valamint mellérzékenység, mely eddig nem volt jellemző, kisebb-nagyobb fájdalmak középidő tájt mindkét petefészkemben, de hasi UH-val kórosat, nagy cisztát nem láttak (jobban egy picit, balban kettő picit és \"normális cisztának\" tűntek), hüvelyi UH-ra menstruáció után megyek, másfél hét-két hét múlva (időpont függvényében).
Olyan dolgok érdekelnének, mint: Önnek mi a véleménye a feltételezett endometriózis gyanúról? Ösztrogéndominancia állhat a tüneteim hátterében? A laborjaim árulkodnak erről? Esetleg sárgatestelégtelenségről? Ha ezek vannak, mit kell tegyek? Sajnos eddig egy orvos se mondott erről semmit, én meg nagyon aggódom amiatt, hogy az alacsony progeszteron miatt nem sikerül a baba már egy éve. Ön mit javasolna?
Válaszát tisztelettel előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: V.Tamásné
Tisztelt V.Tamásné!
Köszönöm részletes leírását. Sajnos a laboratóriumi adataiból nem lehet diagnózist mondani. Az ösztrogén dominancia valószínüleg fennáll. Nem tisztázott azonban, hogy a prolactin szint emelkedésének mi az oka és nem zárható ki az endometrosis sem.
További kivizsgálást javaslok (endometriosis kizárása), majd endokinológiai vizsgálatot.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-07 11:24:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja