SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
IVF kezelés előkészítésében az eredményeim jók lettek kivétel a prolaktin szintem amely a következő képpen alakult:
2012.06.01 Prl szint 44,7 ng/ml A nőgyógyász kezelőorvosom prolaktinomiát állapított meg Bromicryptint ír fel fél adagról fokozatosan 2 darabra
2012.06.05 mlU/L6 Prokatin 820 mlU/L Prolatin PEG kezelés után 658 mlU/L (prolaktin visszanyerés 80%)
2012.06.28 a normálnál jóval alacsonyabb prolaktin szint az IVF kezelő nőgyogyászom visszavétette 1 darabra a bromocryptint és elküldött agyalapi mirigy Sella MRre ahol csak sajnos augusztus végére kaptam időpontot, ahol az küvetkezőt találták.” A csontos sella normális alakú, nagyság. A hypophysis állomány szokvánhos méretű. A nyél köözépállású. A posztkontrasztos méréseken a középvonalban kb 1.8 milliméteres fesődésében mérsékelten elmaradó képlet ábrázolódik. A suprasellaris cisterna, a carotis syphonok és a chiasma opticum eltérést nem mutatnak. Orvosi vélemény: hypophysis microadenóma”.
Viszont még az MR eredmény előtt júliusban megtörtént az IVF beavatkozás ahol Gonal F, Ovitrelle,Menorpur-ral stimuláltak. A stimmulálás és a beültetés jól ment, de sajnos nem tapadtak meg a megtermékenyített petesejtek. Mindenik stimmuláló szer használati leírásában az van , hogy nem alakalmazható agyalapi mirigy daganat esetén. Kérdésem, hogy okozhattak-e bármilyen romlást az agyalapi mirigy daganatában ezek a szerek? A beavatkozás utántól kb 1 hónappal nekem nagyon erős fejfájásaim voltak főleg a bal felemen a koponyám, fejem különböző helyein . Voltam szemészeten, orr fül gégészeten és csináltak egy koponya MRI-t is ezeken semmi eltérést sem találtak így azt mondták lelki eredetű lehet. (Endokrinológusnál is voltam, de sajnos nem hallgatta meg a kérdéseimet.) Szeretném tudni az Ön véleményét, hogy okozhatták-e a fejfájást a stimullációs injekciók vagy az, hogy ellenjavalt volt agyalapi mirigy daganat esetén?
A bromocrytint a tavaly június óta folyamatosan szedem napi 1-et. Milyen időközönként szükséges agyalapi mirigy daganat esetén kontrollra menni? Esetleg újabb Sella MR-re?
Várva válaszát,
köszönettel
N. Piroska
Tisztelt N. Piroska!

A rendelkezésre álló adatok nem elégségesek a diagnózishoz. Kérdésére válaszolva: a hormonok valóban hatnak egymásra, így az IVF kezelés során alkalmazott készítmények is, de ezt a kolllégák bizonyára mérlegelték.
A microadenoma okozhat fejfájást, ezért a bromocriptin kezelés folytatása, esetleg más kezeléssel kiegészítve sikeres lehet.Előtte valóban célszerű volna újabb sella MRI elvégzése és annak eldöntése, hogy milyen prolactin van vérében (aktiv? inaktív?)
Lehet segíteni, teljes gyógyulás lehetséges!!!!
Talán nem feleslegesek az alábbiak:
A hyperprolactinaemia diagnózisa a reggeli órákban elvégzett plazmaprolaktinszint meghatározásán alapul. A korábban alkalmazott funkcionális próbák elvégzését ma már nem tartják szükségesnek. A plazmaprolaktinszint meghatározása hazánkban sajnos nem egységes: noha a súlyegységben történő értékek alkalmazása lenne kívánatos, a laboratóriumok egy része ng/ml-ben, más része mE/l-ben adja meg a normálértéket, azonban a referenciatartomány még azonos mértékegységet alkalmazva sem azonos. Összeállításunkban normálisnak tekintjük, ha a szérum prolaktinszintje nőkben <15 ng/ml, férfiakban <10 ng/ml. Tekintettel arra, hogy a prolaktin stresszhormon, mérsékelt fokú emelkedése esetén ismételt meghatározása szükséges; amennyiben a többször meghatározott értékek közül akár egy is a normális tartományban van, azt tekintjük mérvadónak. A diagnózis felállítása előtt a macroprolactinaemia jelenléte kizárandó. Macroprolactinaemiáról beszélünk, ha a szérumban mért magas prolaktinszintet nem a hypophysis laktotrop sejtjeiben képződő, biológiailag aktív monomer felszaporodása, hanem a döntően (>60%) a periférián keletkező, nagy molekulatömegű macroprolactin okozza, amelynek nincs biológiai hatása. Valódi macroprolactinaemiára kell gondolnunk minden olyan esetben, amikor emelkedett szérumprolaktin-értéket észlelünk típusos klinikai tünetek nélkül. A hyperprolactinaemiát nem zárja ki a macroprolactinaemia jelenléte, ezért ez utóbbi diagnózisa csak akkor mondható ki, ha a monomer prolaktinszint a normális tartományon belül van. A macroprolactin meghatározásának a rutindiagnosztika számára legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja a PEG (polietilénglikol) -precipitációs módszer, amely jelenleg már hazánkban is számos helyen hozzáférhető. Ritkán a szérum prolaktinszintjének meghatározása során rendkívül magas értékek (>300-400 ng/ml) helyett hamisan alacsony értéket kaphatunk, ilyenkor a high dose hook effect érvényesülése (magas dózis okozta hurokhatás; a magyar elnevezés kevéssé használatos) okozza a metodikai hibát. Ez analitikai probléma, főként immunometrikus módszereknél fordul elő: az igen magas antigén- (esetünkben prolaktin-) koncentráció miatt az úgynevezett szendvicskomplex nem tud kialakulni, ezért tévesen alacsony koncentrációt mérünk. A hiba kiküszöbölése hígítással lehetséges .


Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 13:04:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja