SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

36 éves férfi vagyok. 2007-ben fedeztek fel a jobb pajzsmirigy lebenyben egy akkor 1,5 cm-es göböt, ami mostanra 2,2 cm-es lett. Mind a TSH, T3, T4 értékek megfelelő értéket mutatnak, ám az alsó szemhéjaim ödémásak lettek, a szemeim gyakran viszketnek, szúrnak, illetve kötőhártya gyulladásra utaló jeleket mutatnak, rendkívül érzékenyek huzatra, fényre,...
A szemvizsgálat során semmi rendellenességet nem találtak. Ezenkívül gyakran van a nyelőcsövem alsó harmadában gombóc érzésem, ami nagyon kellemetlen.
Izotópos vizsgálat 2007 óta nem volt, illetve a kezelő orvos eddig semmilyen további eljárást nem javasolt, csupán szemrevételezéssel vizsgál azóta is, fél éves gyakorisággal készített UH leletek mellett.
Kérem véleményét az ügyben, illetve küldje meg elérhetőségét(lemokft@gmail.com), hogy egy személyes konzultációra is sor kerülhessen.
Válaszára várva,
Maradok tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel . Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom.
A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött .
Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
E-mail: Szekelym@vipmail.hu Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 10:54:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja