SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

2012. nyarán diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy túlműködést, azóta csökkenő dózisban szedek Propycilt. Jelenleg napi 1.5 szemet. Mellékhatásként jelentkezett a csalánkiütés, ami mindentől függetlenül megjelenik. Szeretnék gyógyszert váltani, de nem tudom mitévő legyek, ugyanis még szoptatok, és szeretnék is, ameddig csak lehet. Gyermekem novemberben volt egy éves.
Tanácsot kértem egy szoptatási tanácsadótól, aki ezt írta: "...a methimazole (thiamazole) szerepel az Egészségügyi Minisztériumnak az egészséges csecsemő táplálásáról kiadott szakmai protokolljában azok között a gyógyszerek között, "amelyek általában kompatibilisek a szoptatással", ami azt jelenti, hogy ez a gyógyszer az Eü. Minisztérium szerint a szoptatás alatt szedhető." Mellékelte a minisztériumi közlönyt, amiben azonban nem találtam meg sem a kérdéses hatóanyagot, sem a gyógyszert.
Utánaolvasva a Metothyrin tablettának kiderül, hogy nem alkalmazható szoptatás esetén, mint ahogy egyébként azt a kezelőorvosom is elmondta. Ő azt javasolta, hogy hagyjam abba a szoptatást, és váltsak úgy gyógyszert.

Kérem szépen szakértői segítségét, mivel teszek a legjobbat magamnak, és persze a gyermekemnek?

Előre is köszönöm válaszát, tisztelettel:
Bojti Szilvia

Tisztelt Bojti Szilvia!

Korábban már erről a kérdésről is írtam. A szoptatás alatt a Metothyrin szedhető.
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos az elmúlt évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-21 11:20:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja