SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!2008 ban diffuz struma,hyperthyreosis,Basedow miatt PM műtétem volt.A-TPO,ATG neg.volt.ezután a szemem visszahúzodott.2012 re TSH kissé emelkedett lett .jo-i enyhe exhoptalmus alakult ki,fejfájás kettőslátás nincs.kissé aluszékony,fáradékony,de nem hizik.TSH:5,66 L-thiroxin 50 ug 1x1/2tbl.2013:TSH:3,09--5,66ulU/ml tovább az L-thiroxin napi 1/2 szedése.a kérdésem az lenne,hogy gyakorlatilag tökéletes a TSH,de a tüneteim nem múlnak.A szemem ödémás,a Basedow mind a két szememen látszik ,a homlokom fáj,néha nehéz légzésem ugyanúgy van,inkább fogyok mint hìzok,a szivem mintha kihagyna néha,de igazán a szemem a legrosszabb és a szemészeten sem adnak rá semmit.nem értem miért produkálok túlmüködési tüneteket,amikor elvileg alul működöm már.van erre valami ami segìt?Kérem szépen a professzor úr véleményét,segìtségét Tisztelettel!Köszönettel Szilvi.

Tisztelt Szilvi!

Sajnos a szemtünet a Basedow kór egyik rettegett szövődménye, amely műtét után is jelentkezhet és nehéz kezelési gondot jelent a beteg és orvosa számára egyaránt.A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
A kezelés előtti és után képeket mellékelem.


Javulást és jó egészséget kívánok, tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-02 10:23:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja