SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor,

Azt szeretném megtudni, hogy a vad jamszgyökér okozhat-e fokozott faggyútermelést?
Köszönettel: Orsi
Kedves Orsi!

Általában nem okoz!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-13 08:25:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésre jellemző tüneteim miatt a házi orvosom elküldött vérételre, amelyen az alábbi eredményt kaptam:
Név:TSH
Eredmény:14,740 mIU/L
Referencia 0,400-4,000
Státusz:Valid
Név: Szabad T4
eredmény:9,99 pmol/L
REF:7,90-14,40
Státusz:Valid

Mire utalhat ez? miért kiugróan magas az egyik érték és miért normális a második?
a sima vérvételen minden értékem normális volt csak a fehérvérsejt volt 12 és a ggt 148, ezek is utalhatnak pajzsmirigy betegsége?

Köszönettel: Molnár Andrea
Tisztelt Molnár Andrea!

Mi először is a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A TSH és a pajzsmirigy hormonjai nem mindig változnak együttesen!
A csökkent pajzsmirigybetegség klinikai diagnózis és az oknak megfelelő kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-13 08:23:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Profeszor Úr!
Először is nagyon köszönöm a válaszát,nagyon várom az emailt egy esetlege korábbi időponttal!
Kérdezte vannak-e klinikai tüneteim.Eddig semmi alulműködésre utaló tünetem nem volt.Amikor kiderült a magas tsh-m életmódot váltottam és elmúlt a fáradtság és az izomfájdalom is.Most fáradtabb vagyok,de ez más állapotban normális.Az izmaim előfordul,hogy több sor lépcsőzés után fájnak,valamint nehezebben veszem a levegőt.Ezen kívül nincs tünetem szerencsére.Kaptam említést egy esetleges mellékvese problémára,de ezzel itt nem tudok kihez fordulni.Olvastam a cikkeiben is erről az összefüggésről.
Mielőtt elmennék Önhöz azért meg tudna nyugtatni,hogy amíg a t3 benne van a határban nem lesz baja a babának?Valamint,hogy mi a helyzet a 12. hét után?A baba tud gondoskodni a saját hormon termeléséről?Nagyon szépen köszönöm!Tisztelettel:Belovai Mária
Tisztelt Belovai Mária!

Nagy valószínüséggel a magzat már kellő mennyiségű T3-t tud előállítani.
Az előjegyzésről kolléganőmet, Székely Melindát értesítettem (e-mail címe :szekelym@vipmail.hu)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-13 08:14:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok Dr Úr!

Az lenne a problémám,hogy már 10 éve pajzsmirigygöbös golyvám van amit már műteni kellene ,de én nem szeretném rászánni magam a műtétre. Sajnos viszont problémáim is vannak már.
Hullik a hajam nyomást érzek a torkomban és a szegycsontomnál ,többször berekedek,nehezen nyelek szilárd ételt pl. tészta, hamar ideges leszek mindenen, szédülök, magas a vérnyomásom.
És a véleményét szeretném kérni a Dr. Úrnak,hogy mennyire lenne szükséges a műtét vagy mi mást lehetne tenni a javulás érdekében.
Leírnám,hogy mit írt a kezelőorvosom Dr. Csajbók Éva a mostani leletemben.

Jelen Status:
"013. 05. 07.: Kontrollra jel.
éhomi vc: 5,9 mm/l. TSH . 1.09 mIU61.
Pajzsmirigy+nyaki lágyrész UH
A vizsgálatot Sonoline G40 készülékkel végeztük.
A pajzsmirigy minkét lebenye közepesen nagyobb, a bal lebeny számottevően
nem szélesebb. A mirigyállomány göbösen átalakult, állományát, mindkét oldalon 6-25 mm legnagyobb kiterjedásű, döntően echodús szerkezetű inhomogén
göbök töltik ki. A lebenyek vascularizációja számottevően nem fokozottabb.
Az isthmus 15 mm legnagyobb mélységű.
vél.: egyelőre csak UH követés javasolt. fél év múlva UH és TSH kontroll jav.

A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.

Várom mihamarabbi válaszát a Dr. Úrnak!
Üdvözlettel: Vadász Katalin
Szeged, 2013. 04. 09.
Tisztelt Vadász Katalin!

A pajzsmirigy vizsgálatában magam is alkalmazom az UH-t, de a műtét kérdésében nem ez az egyedüli módszer.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta.
A göbök jellegének tisztázása után lehet szakszerű és pointos választ adni az Ön által feltett kérdésre.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-13 08:09:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A következő lenne a kérdésem. Olyan gyógyszert szedek évek óta, ami prolaktin szint emelkedést okoz. Nem mindenkinél, de mint kiderült nálam igen. Jelenleg, a gyógyszer adagjának csökkentésével 93-as a prolaktin szintem, ami ugye 3x-a a max. értéknek. Mivel a gyógyszer hatása viszont megfelelő, és egy átállás különböző bonyodalmakkal járna, nem szívesen változtatna az orvosom az adagján. Kérdezném, hogy mi ilyenkor a teendő? Érdemes e/lehet e/nem káros e gyógyszer mellékhatásra másik gyógyszert szedni? Hogy aztán annak a mellékhatásaira is legyen egy másik és így tovább a végtelenségig? Kérdezném, hogy hallottam a premens tablettáról nőgyógyászomtól. Hogy esetleg ez a természetes anyagokból előállított gyógyszer segítségemre lehetne e?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Katalin
Tisztelt Katalin!

Valóban nem szerencsés az egyik gyógyszer mellékhatását egy másikkal kezelni! A kérdés az, hogy az emelkedett prolactin szint okok-e panaszokat.
Ami a Premens-t illeti arró már régebben írtam.Az orvosi egyetemen ugyanis szinte unalomig használt kifejezés volt, hogy „már ezt a görögök is tudták!” Mielőtt az elmúlt héten Görögországba utaztam végigolvastam az ókorban általuk leírt számos tanulmányt és írást. Eddig is tudtam, hogy a görög orvoslás Európa legfejlettebb gyógyító tevékenysége volt, s a Kr.e. IV. században már olyan magas fokon művelték, hogy a Perzsa Birodalom királyi udvaraiba is görög orvosokat hívtak a királyi család ellátására. A görög orvoslás megalkotta az egészség és a betegség ellentétpárját, az emberek hittek az ellentétek harmonikus egyensúlyában és a természet gyógyító erejében. Éppen ezért az Aszklépiosznak, és egyéb gyógyító isteneknek szentelt templomaikat – melyek a legelső kórházak voltak – gyönyörű és nyugalmas környezetben építették. E templomok szanatóriumként is funkcionáltak, mert a betegek hitték, hogy álmukban meglátogatják őket az istenek. Kiválónak bizonyultak a pszichoszomatikus betegségek kezelésében is. Tanulmányozták a természeti törvényeket, prognózist és diagnózist állítottak fel. A Kos-szigeti iskola fontos szerepet játszott az olyan jelentős gyakorlatok kialakításában és elterjesztésében, mint a diagnózis és prognózis tanítása, pontos kórtörténet felállítása, vagy a beteggel való együttműködés hangsúlyozása! A hippokratési iskola legnagyobb vívmánya azonban az, hogy nyíltan szakított a filozófiával, azaz a spekulatív orvostudománnyal. Ehelyett a közvetlen tapasztalást tartotta fontosnak. A betegségek megfigyelése az általánosítás miatt volt fontos. A görög orvoslás fejlődésének történetében kiemelkedő jelentőségű volt az elméleti eredmények gyarapodása. Az egyetemes természet eredetét és okát kutató görög tudósok kiemelt helyen foglalkoztak az ember külvilághoz való viszonyával. A századunkig meghatározó, számtalan formában átvett és zsinórmértékül szolgáló görög orvosi-elméleti rendszerek (pl. a hippokratészi iskola tanításai) az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését, a holisztikus szemléletet hangsúlyozták, és nem magát a gyógyítást. Számomra egyik legmeglepőbb és legkevésbé ismert az endokrinológiai (hormonális) kezelésekre vonatkozott (Endocrinology in ancient Sparta, Endocrinology in ancient Sparta HORMONES 2007, 6 (1):80-82, Medical School, University of Crete, Heraklion, Crete, Greece), amelynek legfontosabb gyakorlati, aktuális részleteit szeretném megosztani kedves Olvasóimmal. Jóllehet a szónak mai értelmében orvostudomány 3 ezer évvel ezelőtt még nem létezett, de számos olyan megfigyelést tettek, amelyek mai is lenyűgözők. A legfontosabbnak azt tartom, hogy egyes növények gyógyító hatásait ismerték és alkalmazták. Ezek egyike volt a barátcserje (Vitex agnus-castus L.), amelyet alapvetően hormonális zavarok kezelésére használtak. Megfigyelték, hogy hatására lényegesen csökkent a meddőség, a menstruációs, klimaxos panaszok száma és mértéke. Korunk orvoslása kétkedve fogadja ezeket a módokat. A régi elvet, „de omnibus dubitandum est” (vagyis mindenben kételkedni kell) én is osztom, ezért mentem utána ennek a problémának és kerestem a választ arra a kérdésre, hogy ez a növény, ill. növényi kivonat valóban hatásos-e. Meglepődve tapasztaltam, hogy a barátcserje hatásai valóban meggyőzőek. Az egyik legismertebb orvosi lap, a British Medical Journal közölte, hogy 1634 nőbetegben ez a készítmény csökkentette az ún. premenstruációs tüneteket, rendezte a menstruációs zavarokat és jelentősen csökkentette a meddőséget is. Ezt a megfigyelést egészítették ki azzal, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők számára is kedvező hatásúnak bizonyult, jelentősen mérsékelte az autoimmun gyulladás tüneteit is. Ezt a növényi kivonatot javasolta 2010-ben az európai orvosok szövetsége.
Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy miképpen hat ez a természetes anyag, milyen dózisban érdemes alkalmazni, mikor nem szabad szedni?
• A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).
• Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:
o Meddőségben
o Menstruációs zavarban
o Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
o PCOS-ban
o Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
o Kóros elhízás esetén
o Depresszióban
Adagolás: a frissen szedett magvakat tisztítás után átdarálják, üvegbe teszik. Felöntik 96%-os alkohollal, tetejét csavaros tetővel lezárják. 10-14 napig érlelik, mindennap kétszer alaposan felrázzák. Az érési idő lejárta után leszűrik, az ázalékot vízzel átforralják. Szűrés után annyit adagolunk belőle az alkoholos kivonathoz, amennyivel 38-40 százalékosra hígíthatjuk. Naponta háromszor 10-20 cseppet fogyaszthatunk. A növény magjából készült porból napi 2 g, vagy 2-4 kapszula, 1-2 teáskanálnyi, a gyárilag előállított cseppből 20-30 csepp (180 mg) javasolt.
Az alkalmazása legalább 3 hónapon át szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Mellékhatásokat nem észleltek.
• Nem szedhetik:
o Terhesek
o Fogamzásgátló készítményeket szedő nők
o Szoptatás ideje alatt
A fentiekből kiderült, hogy a Premens nem a prolactin szintet szabályozó készítmény.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-13 08:01:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Közel 8 éve küszködök nőgyógyászati problémákkal,volt myomám, vérzészavarom, melyet átmenetileg (5 év erejéig) a Mirena orvosolt. Akkor visszahúzódott a myomám is és 5 évre megszűnt a menzeszem. Most 3 év óta- mióta nincs Mirenám- lassan kétszer menstruálok havonta. Mikor milyen erősségű a vérzés. Olykor elhúzódik 7-8 napig, máskor 4 nap alatt véget ér. Sajnos van egy trombocitopéniám, bár kezelést nem igényel(120-140000) és Gilbert kórom. Ez utóbbi sem veszélyes. Ám ezek miatt soha nem szedhettem fogamzásgátlót... Mivel már eléggé kimerítettek a 17-23 napos ciklusaim, kaptam Norcolutot, mely gyógyszer hatására újra 27 napra jött meg a menzeszem, de sajnos a következő már 23 napra, és a legutóbbi 17 napra rá. Ultrahangon a méhem nyálkahártyájának vastagságát most a menzeszem 6. napján 2.5 mm vastagságúnak látták, azt mondták így nem kell méhkaparást végezni. Ám találtak egy 1 cm-es myomát is. Ezt februárban még nem említették. Pedig már akkor is kínlódtam az össze-vissza menzeszzel. A petefészkeim rendben, P2 a citológia. Családunkban gyakori a korai menopauza, volt akinek 40 éves kora előtt elmaradt a menzesze..
Most újra kértem a Mirenát, mert az nagyon bevált, ám előtte Esmya-t írtak fel, 3 dobozzal. Nem tudom jó ötlet-e ez a gyógyszer az én alapbetegségeimmel. Ezen kívül Concort szedek, ideges szívritmuszavarra. Nem tudom ez lényeges-e. Kiírtak hormonvizsgálatra, és hematológiai konzíliumra. Csak a 3 doboz bevétele után lehet szó Mirenáról. Mi szükség Ön szerint az Esmyára, mikor 30 éves koromban is bevált a Mirena, és akkor sokkal nagyobb volt a myomám. Úgy tudom az Esmya-t műtét előtt alkalmazzák, ám nálam nem helyeztek operációt kilátásba. Egyáltalán mi okozza ezt az állandó hormonzavart? Talán az, hogy szomorú, de éppen nem sokkal a myoma megjelenése előtt volt kétabortuszom két egymást követő évben? Vagy az, hogy édesanyám is myomával küszködött? Hogyan lehetne inkább a kiváltó okokat orvosolni? Egyébként két gyermeket szültem, sose szedtem hormonális fogamzásgátlót.
Szeretném ha tanácsot adna nekem!
Köszönöm szépen a válaszát!
egy 38 éves nő
Tisztelt egy 38 éves nő!

Sajnos a leírtakból nem derül ki, hohy milyen eredtű és fármájú hormonális zavara volt, ill. van.
Ennek kivizsgálása valóban indokolt. Az alkalmazott hormon is már befolyásolja az aktuális hormonértékeket.
Tisztázni kellen, hogy van-e endometriosisa. Mi is ez?
Endometriosis alatt olyan működő méhnyálkahártya szigeteket értünk, amelyek a méh üregén kívül helyezkednek el- bárhol a szervezetben, és képesek a női szervezet hormonális állapotának megfelelően önálló életet élni.
Az endometriosis egyike a leggyakoribb benignus női nemi szervi megbetegedéseknek. Előfordulás gyakorisága egyes irodalmi adatok alapján
2-50 % közé tehető. Kezdetben a betegséget csak a klinikai tünetek és panaszok alapján valószínűsítettek. A laparoscopia elterjedése kapcsán az előfordulás gyakorisága megemelkedett.
Az endometriosis rizikófaktorai közül egyes szerzők az anyai életkort hangsúlyozzák. Az életkor előrehaladtával gyakrabban fordul elő anovulatio- vagy sárgatest-elégtelenség, és minél hosszabb időt tölt el a beteg ezen állapotban, az endometriosis annál valószínűbb (Hautson és mtsai) Cramer és társai (1986) a korai menarchét, továbbá a rövid menstruatios ciklust és az elhúzódó vérzést emelik ki, mint fontos epidemiologiai tényezőt.Mindazon betegeknél, akik az endometriosis tüneteivel- infertilitas, fokozódó dysmenorrhoea, kezelésre nem szűnő kismedencei fájdalom, vagy egyéb, a menstruatios ciklussal összefüggő panasz- bírnak, endometriosisra kell gondolni.

További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-10 09:29:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!Kb.1,5 hete folyik a kivizsgálásom a,pajzsmirigy UH vizsgálaton azt írták,hogy mindkét lebeny a szokottnál v.kisebb/33x14x12 ill.33x14x11mm./Echoszegényebb,durvább alapszerk.Bennük néhány mm.echosz.terület látható.Isthmus 2mm.asub.nagy nyálmi. és parotis echoképe szab.Nyaki régióban kórosan megn.nyirokcsomó nem mutatható ki.a pajzsmirigy képe thyreoiditis gyanúját kelti.Kérem nyugtasson meg.A labor vizsg. a THS eredmény jó lett.Gyull. sincs,pici koleszterin van.Május végén lesz izotóp vizsgálat . Júniusban endokrinológia..Kérem elmondaná mire számíthatok??Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a küldött információ nem elégséges a részletes válaszhoz, erre a vizsgálatot végző(k) illetékesek.
A pajzsmirigy rákok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon 45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek.A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező. Az alábbiakban röviden foglalom össze a legfontosabb endogén (genetikus) és exogén (külső) okokat, amelyek szerepet játszanak a pajzsmirigy göbök kialakulásában és egyben a kezelés, a megelőzés gyakorlati kérdéseihez is közelebb visznek bennünket.

I. Endogén (genetikai) faktorok:

A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a pajzsmirigysejtekre specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az képződése és működése csökkent. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus (testi) mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.

II. Környezeti tényezők:
• Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része. Észak-Kelet Magyarországon és Budapesten 1822 várandós anyát vizsgáltunk meg. A vizsgáltak 56,3 %-ában jódhiány volt kimutatható. Ezek közül 482 személy napi 100-150μg jódpótlásban részesült. Úgy látszik, hogy az esetek 45,0 %-ában ez az adag még nem volt elegendő, mivel a vizelet jód-ürítés 100 μg/l alatti volt. Strúmát az esetek 15,6 %-ában, göböt 11,7 %-ban mutattunk ki és az esetek 4,8 %-ában a göb mérete meghaladta az 1 cm-t. A nyert adatok szerint a vizsgált régiókban az esetek 56,3 %-ában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség (kb. 200 μg/dl -re). Fontos azt is megjegyezni, hogy az anorganikus jód bevitele előtt ki kell zárni a pajzsmirigygyulladás lehetőségét, mert az anorganikus jód bevitelével árthatunk, gyulladást válthatunk ki!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-10 07:57:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
9 hetes kismama vagyok,és nagyon meg vagyok ijedve!Olvastam a cikkeit,és ezért fordulok Önhöz segítségért.Mikor megtudtam,hogy kismama vagyok azonnal a laborba siettem,és megcsináltattam a a tsh,t3,t4, ill. a reverz t3 vizsgálatokat.A tsh-m 16 volt,a hormonok a határ értéken belül,közel az alsó határhoz.A reverz t3 0,23 ng/ml lett,ami alapján az arányszám 12,ennek ha jól tudom 20 fölött kéne lennie.sajnos az itteni endokrinológus ezzel nem foglalkozik,ennek ellenére Letrox 75-öt kezdett szedetni velem.Én sejtettem,hogy nem lesz hasznomra,de nem vitatkoztam.Most kaptam kézhez az újabb labor eredményt,ami szerint a t4 szépen emelkedett,de a t3 még csökkent is.Így a t3 rezisztencia elég egyértelmű.Mit tehetek annak érdekében,hogy ez rendeződjön?Fel fogom Önt keresni,de sajnos nagyon hosszú az előjegyzés és én nagyon aggódom!Ezen kívül az lenne a kérdésem,hogy mely az a kóros hormon érték,aminél már aggódnom kell amiatt,hogy a kicsi agya nem fejlődik megfelelően?Valamint még azt szeretném tudni,hogy ugye a 12. héttől a babának saját pajzsmirigye van,csak azt nem tudom hogy a működése már akkor teljesen független az enyémtől?Tehát ha nekem rosszak is az értékeim,az az ő pajzsmirigyére már nincs hatással?Nagyon köszönöm ha válaszol a feltett kérdéseimre,mert nagyon féltem a babámat,és nincs sajnos más akihez a kérdéseimmel fordulhatok!Tisztelettel:Belovai Mária
Tisztelt Belovai Mária!

Aggodalma jogos, de lehet segíteni! Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi okozta ezeket az értékeket ( csak a laboratóriumi értékek kórosak vagy valóban klinikai tünetei is vannak?). Egyelőre az elkezdett Letrox kezelést folytassa, az anorganikus jódot tartalmazó ksézítményeket kerülje!!!!
Egyébkén biztos lesz arra mód, hogy korábban találkozzunk, mivel az áldott állapotban lévő kismamk mindig soron kívüliséget élveztek. A levelét továbbítottam kolléganőmnek, aki egy korábbi időpontról fogja értesíteni!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-10 07:48:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Leányom kb. 2 hete volt Önnél, akkor kaptuk meg a két héttel korábbi vérvétel eredményét. Az értékek: vércukor:4,29 CRP:9,67 ACTH:21,26 TSH:3,02 ft4:15,57 ft3:5,81 Thyreoglob:0,88 TPO-At:>600.00 TG-At:178,40 Cortizol:502,80 Insulin:9,12 HOMA:1,7 Ösztradiol:600,8 Progesteron:2,9 Prolactin:286,2 DHEA-S:10,14 Testosteron:1,63 SHBG:27,48 STI:5,93 TSH rec.At:9,91. Vél: Hashitoxicosis, kezelt TAO, Viscelaris obesitas, metabolikus synd.
14 éves korában pajzsmirigy túlműködést és Basedow-kórt diagnosztizáltak, kb. 3 éve nem szed gyógyszereket, a TSH, ft4 és ft3 értékei jók voltak. Jelenleg szedi az Ön által javasolt napi 2 Szelén Béres Vitalt és a napi fél Letrox 50 mg-t. Menzeszavar korábban nem volt, most két hete késik. Arra szeretnék Öntől választ kapni, hogy a jelenlegi leletei alapján a pajzsmirigye most túl, vagy alul működik-e, gyulladásban van-e a megnagyobbodott pajzsmirigye, és a menzesz késésének oka lehet-e kapcsolatban a pajzsmiriggyel, vagy a szedett gyógyszerekkel, valamint, hogy mit jelentenek a véleményezésben leírtak.
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel: Bitter Andrea
Tisztelt Bitter Andrea!

A helyzet az, hogy a két autoimmun betegség: a Hashimoto thyreoiditis és a Basedow kór együtt is előfordulhat, ezt nevezzük Hashitoxicosisnak. Jelenleg a gyulladás dominál és túlműködés nincs, de a folyamat még nem teljesen gyógyult, ezért javaslotam a fenti kezelsét. A menzeszzavar valóban társulhat a pajzsmirigybetegségéhez.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!

A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Várhatóan teljes gyógyulás következik be és menzeszzavara is megoldódik.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-10 07:41:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Tizenhet hetes terhes vagyok es csak most ellenoriztek a TSH szinetemet, ami magas volt: 4,66, a Free T4 was 0,88. Az orvos azt mondta, hogy terhesseg alatt probaljak a TSH szintet 1 alatt tartani. Elkezdtem a gyogyszer szedeset 17 hetesen, de aggodom a bebi szellemi fejlodese miatt, mert olvastam, hogy az elso 12 hetben fejlodig a bebi agya es a pajzsmirigyhormonnak nagy szerepe van benne. Mennyi esely van ra, hogy a kis babamnak szellemifogyatekossaga vagy alacsony IQ szintje legyen vagy barmilyen mas problemaja legyen a keson kezelt pajzsmirigyelegtenseg miatt? Vannak ra kutatasi ertekek? Mi a normails szint a Free T4-ra terhesseg alatt?
Elore is nagyon koszonom Professzor Ur segitseget!
Tisztelettel,
Timea
Tisztelt Timea!

Sajnos, hogy erre korábban nem gondoltak. A pajzsmirigy hormon (de nem a T4, hanem a T3!) szükséges a baba szellemi fejlődéséhez. Erről a legutóbbi irásomban részletesen felhívtam a figyelmet. Egyébként az FT4 helyett a totális (TT4) szintet kellene nézni és gyógyszeresen lehetőség tenni a T3 képződését.
Ha már a TSH-nál maradunk (szerzők és világtáj szerint!): Trimeszter specifikus TSH

Első Második Harmadik

Moliet és mtsai (2008) (Európa) 0,03- 2,3 0,29-2,8 0,34-3,0

Haddow és mtsai ( 2004) (USA) 0,08-1,6 0,39-3,7 0,5- 3,2

Lambert és mtsai (2008) (USA) 0,08- 2,1 0,9- 3,4 0,8- 3,5

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-09 11:45:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Azügyben szeretném a segítségét kérni, hogy tavaly december óta szedek l-thyroxin 50-et, napi 1 szemet. Akkor a tsh-m 3,14 mu/l volt, anti tpo 90 u/ml, majd januárban már 2,43 volt a tsh-m. Most májusban viszont ugyancsak 3,12 lett, az anti tpo pedig szinte a duplája 177 u/ml. a lényeg, hogy szeretném abbahagyni az l-thyroxint, és azt szeretném kérdezni, hogy ezt hogyan lehet abbahagyni?Fokozatosan? vagy akár már holnap nem veszem be! Semmi eredményt nem értem el vele+ erős szívdobogásom van elég gyakran, és alvászavar. nagyon köszönöm a válaszát! Erika
Tisztelt Erika!

Ezért szoktam azt javasolni, higy tisztázni kell(ene) a kórosnak mondott laboratórium lelet okát.
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A pajzsmirigyhormon kezelés fokozatosan elhagyható!
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-09 07:58:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur,
Jelenleg az Egyesult Kiralysagban elek. Pajzsmirigy alulmukodesre kapok 50 microgram Levothyroxine gyogyszert kicsivel tobb mint 2 honapja. Sajnos eredmenyeket nem tudok mondani, mivel itt nem adjak oda es nem is reszletezik, hogy milyen adatok szuletnek. A problemam az lenne, hogy elviselhetetlen nyomas van a torkomban. Nagyon nagyon erosen erzem. Az itteni hazi orvos most szabadsagon van, es csak jovohet pentekre kaptam hozza idopontot. Ma este megprobaltam segitseget kerni a ,,surgossegin", de nem jutottam sokra. Nem tudnak velem mit kezdeni azt mondtak, varjam meg a jovohetet. Az on velemenye szerint varhatok addig? Iszonyatos erzes, alig alszok, nem tudok odafigyelni semmire, nem tudok edzeni, gykorlatilag megbenit... Mit csinaljak? Ez a nyomas erzes, amugy mindig jelen volt, de nem ilyen durvan. Ez 2-3 napja valtozott ilyen szintre. Az orvosnak is tobbszor emlitettem, hogy van ez a nyomaserzes, de nem igazan foglalkoztatta. Amugy voltam ultrahangon is, de ugy tudom nem talaltak semmit, bar eredmenyt nem lattam....
Amikor megkaptam az idopontot jovohetre, azt mondtak addig szedjek paracetamolt.???????
Kerem segitsen, adjon tanacsot, hogy hogyan lehet enyhiteni ezt a szornyu erzest??
Amugy meg van nagyobbodva a pajzsmirigyem, a kozepso resze. Nem oriasi, de tapinthato is.
Remelem tud nekem tanacsolni valamit, ami segithet! Elore is koszonom megtisztelo valaszat!
Minden jot kivanok:
Merksz Gabriella.
Tisztelt Merksz Gabriella!

A leírt információk nem elégségesek annak eldöntésére, hogy mi váltotta ki panaszait. A Levothyroxine-t valószínűleg azért kapta, mert feltételezték, hogy csökkent pajzsmirigy-működése van. Az azonban nem derült ki, hogy mi okozta a csökkent működést, van-e gyulladása és ha van, akkor ez milyen (akút, subacut esetleg krónikus?). Így az információk hiányában felelősséggel nem lehet igazán tanácsot adni. Kérem ellenőrizze hőmérsékletét, a nyakára állott vizes borogatást javaslok egyelőre.
(Ui. ilyenkor derül ki, hogy ez a sokat – és gyakran méltán szidott – magyar egészségügy mégsem olyan rossz!)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-08 07:46:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr¢!
Olyan problémával fordulok Önhöz ami kissé aggaszt.Tavaly kiderült egy vashiányos vérszegénységem,ám a vas szedése óta egyre több gondom van.Háziorvosom pánikbeteggé nyilvánított az ideggyógyásszal együtt,ám a pszichiáter ezt megcáfolta,és haematológiára küldött.Ott sem találtak semmit,csak a vasraktár teljes kiürülését.Kezdődtek gyomorfájdalmak,nehézlégzés,puffadás,székrekedés,hasmenés.Végül minden abbamaradt leszámítva az egyre rosszabb nehézlégzést.5.-dik hónapja nem múlik.A háziorvos nem törődik velem,úgy kéretőztem be sok helyre.Kardiológus teljesen kivizsgált,de csak egy mitrális prolapsust talált.Tüdőgyógyász szintén kivizsgált,negatív minden még az allergia teszt is.Elküldött tsh vizsgálatra ft3-ft4 minden Ok.Helikobakter pozitívitást találtak.Gyomortükrözést nem vállaltam.Pajzsmirigy uh- göbös megnagyobbodást találtak,egy 6mm és egy 10 mm-es vegyes echoszerkezetű göbbel.Továbbküldés nem történt,itt is pánikbetegséget mondtak.Serológia is negatív,mert különböző helyeken érzett izom és izületi fájdalmaim miatt mycoplazma,chlamydia fertőzést néztek.Tüneteim: 6 kg hízás,mindig vékony voltam,száraz bőr,homályos látás,gyulladt pattanásszerű kinövések arcon,hason,háton,fejbőrön.Kozmetikus szerint az arcomon lévő 2 hónapja nem múló valamik aknék. Mellkasomon is van.Sűrűn vannak izomfájdalmaim is.Összes felső fogam az íny mentén 5 hónap alatt tönkrement.Mikor leveszem a melltartóm,fájnak a mellizmaim,kb. havonta egyszer 1 hétig tart.Semmi más vizsgálat nem történt,csak a rutin labor.Szeretném megkérdezni Öntől,h ez lehet hormonális,vagy valóban pánikbetegség okoz ennyi problémát?Köszönöm előre is a segítségét,Üdvözlettel Judit!
Tisztelt Judit!

Az egyik nem zája ki a másikat. A pánik, ill. pszichés betegség és az endokrin betegség együtt is előfordulhatnak!Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. A túlzott mértékű és nem megfelelően kontrollált stressz azonban már nem csak saját és környezetünk mindennapjait teheti tönkre, de egyben számos betegség rizikófaktora is.
Egészségünk láthatatlan őrei-a hormonok
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
Belső egyensúly
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Az ezerarcú betegség
Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít.
A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri – szív és érrendszeri betegségekkel.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
A stressz, a várandósság időszakában a magzat egészségére is hatással van és fontos szerepet játszik a gyermeknél megjelenő allergiás, asztmás tünetek kialakulásában. Több kutatás is igazolja, hogy a várandósság alatt stresszhelyzettel küzdő édesanyák gyermekeinél egyértelműen magasabb a későbbi életévekben megjelenő allergiás, asztmás tünetek kockázata.
A fentiekből látható, hogy a holisztikus megközelitéssel lehet választ kapni az összetett problémákra.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-08 07:36:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy eseteben érdemes-e próbálkozni újabb fogamzásgátló tablettával. Nőgyógyászom PCOS gyanúsnak vél és azt tanácsolta ne hagyjam abba a tablettaszedést, amíg gyereket nem akarok, akkor majd gyógyszerekkel "összehozzuk". A problémám csak az, hogy már az 5. fajta gyógyszernél tartok és mindig jelentkezik a tabblettaszedés közben enyhe barnás folyás, vérzés, ami számomra nagyon zavaró. Különösnek tartom, hogy sosem volt gondom a menstruációmmal, rendszeres és pontos volt,sosem görcsöltem, nem vagyok migrénes sem hízékony, pattanásaim sosem voltak, a szőrösödéssel sem voltak gondjaim, vércukrom is rendben van. A gond az első tablettámmal jelentkezett (Belara), amit 8 hónapig szedtem, 8 petefészek cisztám lett és folyton véreztem,államon, nyakamon óriási pattanások lettek. Majd újabb és újabb gyógyszereket próbáltam ki az elmúlt 4 évben (Gracial,Lindynette 20, Gestomix30), de előbb vagy utóbb jelentkezett a közi pecsételő vérzés. Ősztől nem szedtem tablettát, meguntam a problémákat. Orvosom uhra küldött, ami szerint PCOS gyanús lettem, pedig a ciklusom rendbe jött:a pecsételő vérzés elmaradt, volt peteérésem is. Most 4. hónapja Rezia nevű gyógyszert szedek, de visszajött a barnázgatás, szinte végig jelen van a tablettaszedés közben. Ön szerint kipróbáljak egy újabb fogamzásgátló tablettát? Válaszát előre is köszönöm: Nóra (25 éves)
Tisztelt Nóra!

A fogamzásgátlás szükséges (?) rossz! Nem világos, hogy a gyanu mit jelent.
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
Oki kezelést és jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-07 11:19:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét szeretném kérni az alábbi problémával kapcsolatban:
2011. aug. 08-án műtöttek pajzsmiriggyel (total thyroidectomiát végeztek)két oldali göbös, euthyroid struma miatt. Citológiám C 3 volt. A mütét utáni citológiám jó lett.
Sajnos most már lassan két éve, hogy nem tudják beállítani a hormonszintemet. 4 hetente járok vérvételre, de eddig csak egyszer volt jó eredményem 5 hétig éreztem jól magamat. Mindig más dózist kapok. Nagyon alulműködök (66,4 58,8 47,5 0,97 1,92 itt voltam jól.
A gyomromat teljesen szétszedte a hormon. Most megyek majd gyomortükrőzésre, mível napi szinten öklendezem, rettenetesen rosszul vagyok, remegek és olyan mintha a hideg rázna. Utána kijön külsőleg is és egész délelött remegek és gyenge vagyok alig birok megállni a lábamon. A gyomromra most omeprazol hexal 20 mg szedek. Magánrendelésre járok, de sajnos a dr.nő már látom tehetetlen velem szemben, mert ahogy változtat a hormonadagon mindig mást produkálok. Jelenleg egy nap 125 mg letroxot szedek, másnap 100 mg-ot. Igy sem érzem jól magamat, már úgy érzem az idegeim is rámennek erre a bizonytalanságra. A dr.nő szerint nem jól szívódik fel a gyógyszer. (2005-ben refluxt állapítottak meg) De ez nekem sovány vigasz, ha a rosszullétek ugyanúgy megvannak.
Ne haragudjon, hogy ilyen hosszú levelet irtam, de már nagyon el vagyok keseredve. Jelenleg nincs állásom, de így még dolgozni sem tudnék menni. 53 éves nő vagyok és még messze a nyugdij.
Nagyon várom mielőbbi megnyugtató válaszát.

Tisztelettel: Kopácsiné Marika
Tisztelt Kopácsiné Marika !

Én is el vagyok keseredve a leírtak alapján. A lényeg az, hogy a gyógyszerek egy nem kis hányada befolyásolja a Letrox felszívódását, többek között az omeprazol is. Erről a témáról sokat írtam ezen a honlapon is. Tiszttázni kellene a jelenség okát és a kezelést ennek megfelelően módosítani és beállítani. Miként korábban jeleztem egyénre lebontott kezelést javaslok.
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-07 11:10:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm a válaszát. Azért kérdeztem Önt, mert egy hónapja már kezelem a bőrgyógyász által javasolt termékekkel, azonban az okot szeretném megszüntetni, ami bőrgyógyász szerint hormonális.
Azt hittem, valamelyik hormon túlsúlya tipikusan okozza a fokozott faggyútermelést. Ezek szerint, nem tudok mit tenni?
Üdvözlettel: Szabó Hedvig
Tisztelt Szabó Hedvig!

Lehet tenni, de tisztázni kellene a hormonális egyensúly állapotát és a tünetek hátterét.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-07 09:39:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztel Professzor úr!
A következö kérdéssel fordulok Önhöz: 30 éves vagyok, Szlovákiában élek. 18 éves korom óta küzdök gombás hüvelyfertözésekkel, kisebb nagyobb sikerrel. Ennek kapcsán jutottam el az immunologiara már több éve, mivel a klasszik gyógymódok már nem vezettek célra- sem lokális, sem oralisan szedhetö antimikotikumok. Az immunologus megállapitott némi immundeficitet, de kulonosebb kezelést nem javasolt. Csupán annyit, hogy figyelni az étkezésre, probiotikumot szedni, higiéna, majd az utobbi években a Candivac nevü táplálékkiegeszito szedését ajánlotta. 
Ez a szer gomba liofilizátumokat tartalmaz, igy serkentve az immunrendszer reakcioját a candidára. Ezt az egy nyavalyát leszamitva mindig egészséges voltam, viszont az utobbi 4 évben különös betegségek jelentek meg nálam, és szerintem mindez osszefugg.
kb 4 éve diagnosztizáltak eloszor Graves-Basedow autoimmun pajzsmirigytúlmükodést.
akkor csupan rovid ideig szedtem a Propicylt, kb 2-3 honapon belül rendezödott az egész és már csak kontroll vérvételre jártam. 3 évig tunetmentes voltam, a vérvétel eredmények is mindig rendben voltak. Mígnem tavaly tavasszal megint azt vettem észre, hogy hirtelen lefogytam és nagyon gyors a pulzusom. Eredmény: megint hiperfunkcio. Ekkor az endokrinolkogus azt tervezte, hogy amint kicsit Propicyl hatására enyhul a tulmukodés, rogton kuld mutétre. Elkezdtem szedni a Propicylt, de pár héten belul kiutések jelentek meg a börömön és elég furán éreztem magam. Az orvos lecserélte a gyogyszert Thyrozolra, naponta 5 darabot kellett belole szednem (mai napig nem értem miért, mert a tájékoztatóban azt irják, hogy a maximum adag 1,5 tabletta/nap). Pár napon belul még rosszabbul lettem, az egész arcom ödémás lett, viszketett a böröm. Saját felolosségemre kidobtam mindkét gyógyszert, és nagynehez elintéztem, hogy vizsgálják ki, nem e gyógyszerallergiárol van szó. Az eredmény pozitiv, mindkettore, s mivel nálunk más szer nincs a hiperfunkcióra, igy nyertem egy kis idot. Kozben kivizsgáltattam magam lisztérzékenységre: a biopszia eredmény-se nem negativ, se nem pozitiv, gasztroenterologus tanácsára kiprobáltam a gluténmentes étrendet tavaly juniustol kb szeptemberig. Beiktattam egy Pharmanex-es multivitamin kúrát, figyeltem az étkezésre, és szép lassan elmultak a hiperfunkcios tuneket, a leadott kilokat is visszaszedtem őszre, véreredmény normalizálodott. Szeptembertől ujra beiktattam a lisztet, ekkor jelent meg eloszor a combomon egy herpesz szerű folt, elég nagy kiterjedésű. Orvosnál nem voltam, fokozatosan magátol elmúlt, minimális lisztfogyasztás mellett. Majd januártol teljesen felhagytam a gluténmentes étkezéssel. Aprilis óta viszont megint érzem a hiperfunkcios tuneteket, valamint megelent a herpesz szerű kiütés. Véreredményem még nincs kész.
A 3 esetben az a közös, hogy a tünetek megjelenése elott lezajlott egy Candivac kúra. A kérdésem az lenne, hogy ez a fajta immunomodulacio vagy inkabb stimuláció, nem lehet befolyással ezekre az autoimmun folyamatokra: a pajszmirigyre,lisztérzékenységre? Nem lehet, hogy ez a kiváltó ok? Természetesen elsődleges gondolom a candida...
Köszönöm válaszát,
Tisztelettel,
Angyal Linda

 

Tisztelt Angyal Linda!

Az immundeficinecia és az autoimmun betegségek kéz- a kézben járnak. Mivel a panaszai elég régóta tartanak és sajnos sokan szenvdenek tőle, igyekszem kicist részletesebben válaszolni.ű
Az autoimmun polyendokrin szindróma több autoimmun pathogenezisű endokrin betegség társulását jelenti. Ennek megfelelően az alábbi beosztást fogadták el (1. táblázat).
 

  • APS-I: Candidiasis, Hypoparathyreosis, Addison kór
  • APS-II: Addison kór + Autoimmun pajzsmirigy betegség és/vagy  I. típusú diabetes mellitus
  • APS-III: Pajzsmirigy autoimmun betegség + a fentebb említett kórképek egyike
1. táblázat

Az első APS-t minden valószínűséggel még Addison írta le 1855-ben, bár még nem tudta, hogy a betegségek egy sajátos csoportját találta meg. Később az egyes entitások leírása után 1980-ban Neufeld és Blizzard javasolták a jelenlegi felosztást. Ezeket a betegségeket korábban “idiopathiásnak” tartották, s csak az autoimmunitás megismerése után történhetett meg a jelenlegi klasszifikáció. A betegség természetének jobb megismerésében alapvető volt Witebsky és Rose, majd Rose és Bona kritériumainak kidolgozása és alkalmazása az autoimmun eredetű endocrin kórképekre] (2.. táblázat). 
 

  • Direkt bizonyíték(ok): a betegség passzív átvitele vagy az autoantitestekkel, vagy autoreaktív T sejtekkel
  • Indirekt bizonyíték: a betegség reprodukálása experimentális körülmények között
  • Másodlagos bizonyíték(ok): lymphocytás infiltráció a célszervben, társulás más autoimmun betegséggel, korreláció a HLA antigénekkel, az immunreguláció kedvező terápiás hatása
2. táblázat

Az autoimmun háttér megismerése nemcsak a betegségek kialakulásáról, hanem a társulások okairól is új információkat nyújtott. Az egyes betegségekben a közös epitópok elleni sejtes és humorális mechanizmus felelős azért, hogy bizonyos kórképek együtt gyakrabban fordulnak elő.
APS-1
Definició: az alábbi három megbetegedésből legalább kettő társulását jelenti (3. táblázat)
 

  • Krónikus mucocutan candidiasis (5. év körül manifesztálódik )
  • Krónikus hypoparathyreosis (paresthesia, Chvostek-Trousseau tünet, EMG jelek, száraz bőr, köröm deformitások)
  • Addison kór  (6 hónapos és 40. életév között, átlag 14.6 év) (hyperpigmentáció, hypoglycaemia, fogyás, adynamia, hypotonia, hasmenés, hányinger – coma )
3. táblázat

 
A betegségnek korábban más elnevezései is ismertek voltak. Ezek közül a leggyakrabban használt az APECED („Autoimmune Poly-Endocrinopathy, Candidiasis, Ectodermic Dystrophy”), ill, Whitaker szindróma volt. A betegség gyermekkorban kezdődik, a legelső jel a krónikus candidiasis, amelyet időben a hypoparathyreosis, majd az Addison kór tünetei követik. A fő vagy „major” tünetek mellett a 20. életév után a „minor” tünetek jelentkeznek (vitiligo, alopecia areata, coeliakia, autoimmun hepatitis, hypogonadismus, malabsorptio, diabetes mellitus, autoimmun thyreoiditis, idült atrophias gastritis) és alakítják ki a betegség rendkívül színes tünetegyüttesét .

Epidemiológia:
Az APS-1 ritka betegség. Prevalenciája rendkívül eltérő, az iráni zsidók között 1:9000, Finnországban 1:14 000, Sardiniában 1:25 000, Norvégiában 1:80 000, Észak-Olaszországban 1:200 000, a női/férfi arány 1,0: 2,4 .
Tünetek:
Az esetek közel 100%-ban kezelésre nehezen reagáló mucocutan krónikus candidiasis (CC) mutatható ki, amely már gyermekkorban jelentkezik (3. ábra).
 

3. ábra


Fontos, hogy a gyermekkorban fellépő CC közel 45%-nak a háttérben az APS-1 áll. A tetania, hypoparathyreosis 79%-ban, az Addison kór 72%-ban mutatható ki. Más szervspecifikus kórképek (gonadális hypofunkció, vitiligo, anaemia perniciosa, fogzománc hypoplasia, köröm dystrophia, alopecia) lényegesen ritkábban társulnak a betegséghez. A hypoparathyreosissal járó formákban gondolni kell malabsorptiora is. A nyelőcső gyulladása fájdalmas lehet és az esetek egy részében hegesedést okoz, ill. az epitelialis tumorok számának növekedését indukálhatja. A krónikus hypo-parathyreosis időben később, átlagosan a gyermekek 3. hónapos és 15. életéve között lép fel. A legjellemzőbb klinikai tünetek: neuro-musculáris zavarok, tetaniás jelek, paraesthesia, hypotonia, malabsorptio. Chvostek tünet (a n. facialis beidegzési területén a szájzug elhúzódása, szemhéj kontrakciója) váltható ki, a Trousseau tünet (a felkar kb 3-5 perces leszorítására tetaniás kontrakció lép fel) pozitív. A latens tetania EMG segítségével deríthető ki. A hypocalcaemia további tünetei (száraz bőr, vékony haj és köröm deformitások) is észlelhetők. Az Addison kór tünetei a születés utáni 6. hónap és 40. életév között jelentkeznek és nem különböznek az APS-től független u.n. monoszisztémás formától. Feltűnő a nagyfokú gyengeség, fogyás, hypotonia, folyadékvesztés, hypoglycaemiás epizódok. Fertőzés, ill. fizikai és szellemi terhelés hatására a beteg krízisbe kerülhet. A gastrointestinalis tünetek közül a hasmenés, hasi fájdalom, hányinger, hányás a leggyakoribbak. A bőr és a nyálkahártyák (gingiva, száj) fokozott pigmentációja figyelhető meg (4.ábra) 
 

4. ábra

 

Patomechanizmus:
Az autoimmun folymatok kialakulásáért az immunregulátor gén defektusa a felelős. Az egyes szervek és szövetek ellen autoantitestek képződnek, ill. a T sejtek károsodott működése miatt gombás megbetegedések alakulnak ki. A betegség már állatkísérleti modelleken is vizsgálható. Ezek az érdekes kísérletek azt mutatták, hogy a genetikai defektussal született néhány hetes egerek szérumában mind a májszövet, mind a mellékvese elleni autoantitestek mutathatók ki.
Genetika:
Az APS-1 autosomalis, recesszív, monogénes, öröklődő betegség, amely a HLA antigénekhez nem társul. Ez is arra utal, hogy a többi autoimmun pathogenezisű kórképtől eltérő, önálló entitás. Az AIRE gene (Auto-Immune Regulator) a 21. kromoszóma hosszú karján helyezkedik el, 14 exonból áll és 13 kb nagyságú (5.ábra). 
 

5. ábra

 

Ez a gén egy 545 aminosavból álló proteint, az AIRE fehérjét kódolja és kontrollálja a szövetspecifikus antigének expresszióját a thymusban, azaz meghatározza, mely antigénekkel szemben alakul ki immuntolerancia. Az AIRE gén és az általa termelt fehérje magas koncentrációjú a thymus epitheliális sejtjeiben, a dendritikus, ill. antigén-prezentáló sejtekben, alacsony koncentrációjú viszont a lépben, a perifériás mononuclearis sejtekben. Az AIRE gén mutációi, deléciói és inszerciói felelősek a betegség kialakulásáért [44, 45, 46]. Az első és máig legjelentősebb a 6. exonban található R257X mutáció, amelyet Finnországban a betegek 82%-ban mutattak ki. Az R139X mutációt Szardiniában, az Y85C-t Perzsiában élő zsidókban figyelték meg leggyakrabban. A fentebb bemutatott betegünk és szüleinek genetikai vizsgálata a 8. exon delécióját mutatta (6. ábra.). 
 

6. ábra

 
A minor tünetek kialakulásáért az autoantigének elleni autoimmun mechanizmus a felelős (7. táblázat).
 

  • Vitiligo
    - melanocyta  antigén
  • Coeliakia
    - reticulin, endomysium antigén
  • Hypogonadismus
    - szteroid termelő sejtek
    - 17 hidroxiláz enzim antigén
    - P450 scc antigén
  • Autoimmun hepatitis
    - L-K mikroszóma antigén
  • 1 típusú diabetes mellitus
    - ICA („islet cell antigen”)
    - GAD (glutamindekarboxiláz enzim)
    - IA2 antigén
  • Autoimmun thyreoiditis
    - TPO (pajzsmirigy peroxidáz enzim)
    - Tg (Thyreoglobulin)
  • Krónikus atrophiás gastritis
    - parietalis sejtek
    - H/K ATP-áz enzim
    - intrinsik faktor
  • Alopecia areata
    - tirozin hidroxiláz
  • Malabsorpció
    - triptofán
7. táblázat

 

Diagnózis:
A betegség laboratóriumi diagnosztikájában a jellegzetes ion és hormonális eltérések (hypocalcaemia, hyperphosphataemia, alacsony PTH szint) mutathatók ki. A betegek 11-68%-nak savójában lehet citotoxikus autoantitesteket detektálni, egy részükben pedig a mellékpajzsmirigy és kalcium szenzor elleni autoantitestek is jelen vannak . A betegség gyanúja esetén az endokrinológiai, immunológiai vizsgálatok mellett genetikai tesztek is szükségesek, amelyek prognosztikus értékűek. Az APS-1 kezelése csak részben megoldott és sok nehézséget jelent. Alapját az esetek többségében a hormonpótlás képezi. A CC gyógyítása a T sejtek károsodása miatt nehéz feladat és sikeres esetben is nagy a recidíva veszélye. A ketokonazol kezelés az esetek egy részében sikeres, de gondot jelent, hogy gátolja a kortizol és a tesztoszteron produkcióját is, ezért ronthatja az egyébként is csökkent mellékvese funkciót. Törekedni kell a kiesett vagy csökkent hormonszintek pótlására. A tetaniás tünetek Ca és D vitamin derivátumok (calcitriol, kolekalciferol, dihidrotachisterol) adásával jelentősen csökkenthetők. Az autoimmun hepatitis kezelésében prednisolont és azatioprint használnak, de alkalmazásukat az immun-deficiens állapot jelentősen limitálja. Az immunstimuláns készítmények eddig nem állították vissza a károsodott immunválaszt. Az őssejtekkel végzett vizsgálatok – bár biztatóak - még egyelőre kísérleti stádiumban vannak.

APS-2
A korábban Schmidt szindrómának nevezett megbetegedést az Addison kór és az 1. típusú diabetes mellitus (IDDM)/vagy autoimmun pajzsmirigy betegség társulása jellemzi. A betegség leggyakoribb (100%-ban jelenlevő) tünete az Addison kór, az autoimmun thyreoiditis (vagy Basedow-Graves kór) az esetek 70%-ban, az IDDM pedig 52%-ban van jelen. A vezető első két betegség társulását más betegség is színezheti. A betegség nőkben 2-3-szor gyakrabban fordul elő . A betegség a 30-40. életév között manifesztálódik. A klinikai tünetek az egyes társuló alapbetegségekével egyeznek meg.
Epidemiológia
A betegség prevalenciája függ attól, hogy mely betegségek társulását vizsgálták. Az IDDM-hoz az esetek 5,7%-ban társul autoimmun pathogenezisű thyreoidea megbetegedés, 0,5%-ban anaemia perniciosa, 0,1%-ban Addison kór. Ugyanakkor az Addisonos betegek 8-20%-ban IDDM is kimutatható volt. Az életkor előrehaladtával az APS-2 gyakorisága növekszik .
Genetika
A betegség autoszomális, domináns öröklődésű, inkomplett penetranciával. Az utóbbi évek kutatásai egyértelművé tették, hogy a APS-1-től eltérően ebben a betegségben meghatározóak a HLA antigénjei, ill. a velük kapcsolatba lévő IR (“immune response”) gének. A HLA-DR3/HLA-DR4 haplotípusú egyénekben szignifikánsan gyakoribb ez a betegség (30). Bizonyos HLA haplotípusok (DR3 DQA1*0501 DQB1*0202 DRB1*0301 és a DR4 DQA1*0301 DQB1*0302 DRB1*0401) a betegség kialakulásának rizikóját jelentősen fokozzák, viszont mások HLA DR6 DQA1*DQB1*0503 DRB1*1401 pedig protektív hatásúak . A HLA génekkel társult TNF (“tumor necrosis factor”) és a CTLA-4 (“cytotoxic T lymphocyte-4”) génekről kimutatták, hogy a betegségek kialakulásában és öröklődésében is fontosak . Az APS-1 és APS-2 közötti lényeges különbségeket a 8. táblázat foglalja össze. 
 

APS-1 APS-2
Gyermekkori kezdet Felnőttkori kezdet
AIRE gén mutáció kimutatható AIRE gén mutáció nincs     
HLA-val nem társul HLA DR3/4- el társul
Immundeficiencia kimutatható Immundeficiencia nem bizonyított
Mucocutan Candidiasis Mucocutan Candidiasis nincs
8. táblázat


APS-3
Neufeld ezt a kórképet eredetileg úgy definiálta, mint a Hashimoto thyreoiditis, a Basedow-Graves kór, a Graves orbitopathia, pretibialis myxoedema és az alábbiak közül még egy autoimmun betegség társulását :
- IDDM
- atrophiás gastritis
- anaemia perniciosa
- vitiligo
- alopecia
- myasthenia gravis
Kiderült azonban, hogy ez a betegség csoport lényegesen összetettebb, mivel a pajzsmirigy autoimmun betegségeihez (TAD=”thyroid associated disease”) 28%-ban más autoimmun betegség: Sjögren kór, coeliakia, myasthenia, SLE is társult. Azt a megfigyelést tették, hogy a TAD betegek több mint felében több autoimmun kórkép inkomplett formában van jelen. Mivel a TAD-ban szenvedő betegek a lakosság 7-8%-t teszik ki, ezért új csoportosítást végeztek, amelynek lényege, hogy a manifeszt és szubklinikus betegségeket is lehet klasszifikálni. (9. táblázat).
 

Autoimmun pajzsmirigy betegségek (TAD)
(Hashimoto thyreoiditis,  Basedow-Graves kór,  Graves orbitopathia)
IDDM Autoimmun gastritis Vitiligo MCTD
Hirata betegség Anaemia perniciosa Alopecia areata RA
Hypophysitis IBD ITP SLE
Addison kór Autoimmun hepatitis Myasthenia gravis, sclerosis multiplex Sjögren kór
Hypoparathyreosis Primer biliaris cirrhosis Sclerosis multiplex Vasculitis
TAD-3/A TAD-3/B TAD-3/C TAD-3/D
(endokrin) (gastro-intestinalis) (haematológiai/bőr/idegrendszeri) (szisztémás-kollagén)
9. táblázat

 

 
Ami a Propycilt illeti az:
- egyrészt autoimmun betegségeket (vaculitist)
- másrészt májkárosodást képes kiváltani. Ugyanis a pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).

A fentiekből kiederül, hogy általában nem egy szerv betegségéről van szó, hanem holisztikusan tekintve a szervezet egészéről.( Az ábrákat mellékelem)
Ilyen irányú kezelést, ill. gondozást javaslok.
Jó egészséget kíváénok, tisztelettel 
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-07 09:35:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,

Az Ön betege vagyok.
Az Ön utasítása szerint Letroxot egy éve (Hashimotora) és Wild Yamet (progeszteronhiányra, ösztrogéndominanciára) fél éve szedek. A Norprolacot két hónapja nem kell szednem. Azóta az arcbőrömön és a mellkasomon rengeteg apró kis kiütés jelent meg, a kozmetikus nem tudja kinyomni őket, így bőrgyógyászhoz fordultam, aki azt mondta, hogy fokozott faggyútermelés miatt ilyen a bőröm és a kivezető csatornák el vannak tömődve. Szerinte ennek hormonális oka van. Így mivel a következő találkozásunkig nem bírom ki, itt szeretném megkérdezni, hogy mi okozhatja ezt pontosan és mit tehetek ellene. Nagyon rosszul érzem magam, mivel mindig szép volt a bőröm és nem értem ezt a hirtelen változást.
Köszönettel: Szabó Hedvig
Tisztelt Szabó Hedvig!

Az évszakváltás szerepet játszhat panaszaiban. A zsírosodásra "Detergens Sulfuratum"-ot javaslok, amelyet a patikákban recept nélkül is megkaphat. Amennyoben panaszai továbbra is fennállnának, akkor kontroll vizsgálat válhat szükségessé.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-06 07:58:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzúr Úr! Véleményét szeretném kérni a betegségemről. Rendszertelen menzeszem van évek óta. Volt 2műtétem,egyik polip volt. 3-4 havonta jön meg erős görcsökkel.Szedtem fog.gátlót,nem használt,és migrénem van. Szőrösödés,hasra,hízás, migrén,aluszékonyság,derékfájás,combba kisugárzik a tüneteim. Elvileg Pco gyanús vagyok,endokrin kivizsgálást kért az orvos. Még nem vizsgáltak,2hét múlva kaptam időpontot.Kérdésem az lenne,hogy az endokrin kivizsgálás miből áll? ha hormonvizsgálat és UH lesz,(feltételezem csak),akkor ha nem látható ciszta és az eredmények nem lesznek jók,akkor is lehetek pco-s vagy inzulin rezisztenciás?Inzulin és cukor terhelés is beletartozik,vagy csak akkor kérhetnek? Anyukámnak és nővéremnek is pajzsmirigy alulműködése van. Nálam is kialakulhatott esetleg? Alacsony vérnyomásra tudna valamit ajánlani anyukámnak?Állandó rosszullét gyötri.Köszönöm előre is a válaszát!!! Üdv:Éva
Tiszteét Éva!

Valóban, a dolgok összefüggnek és az egyes betegségek egymással társulhatnak. Részletes megbeszélés és hormon, ill. sze immunológiai kivizsgálás válhat szükségessé, annál is inkább, mert a pajzsmirigybetegség a családjában halmozódik.
Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-06 07:54:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő,

a segítségét szeretném kérni a közel 5 éve fenálló menstruációs problémámban. 43 éves vagyok, 38 éves koromban keződtek a tünetek. Akkor ( mit sokaknak) veszélybe került a munkahelyem, hosszú hónapokig bizonytalan volt, maradhatok-e vagy mennem kell. Amikor közölték velem, hogy én vagyok az egyik,a kit elküldhetnek , rá 2 hónapjára már nem is menstruáltam. Akkor nem tulajdonítottam neki különösebbb figyelmet. Eleinte két havonta, aztán ritkábban jött meg a menzeszem, aztán csak évente egyszer. 3 éve elkezdtem utánajárni, mi lehet a gond. Azóta sem kaptam rá választ. Az egyik nőgyógyász at mondta, változó kor. A másik kifejezetten ellene volt. Elmentem egy endokrionológushoz, aki egy pillantást vetett a vérképemre, meghalgatta a mellkasom aztán határozottan kijelentette, hogy változókorba léptem. Próbálkoztam homeopátiával, természetgyógyásznál voltam, de semmi eredmény nem volt. Abban kérném a segítségét, létezik-e olyan teljekörű kivizsgálás ahol ténylegesen megállapítják hogy mi az igazság ? Nagyon köszönöm előre is a segítségüket ! Tisztelettel: Róza
Tisztelt Róza!
A legvalószínübb, hogy a stressz váltotta ki a tüneteit. Elsőként a stressz egyik formája, a munkahelyi stressz jut az eszembe. A WHO már 1996-ban bebizonyította, hogy a 20. század járványa tulajdonképpen a munkahelyi stressz, és világméretű járványnak nézhetünk elébe. A Time magazin 2007-ben – a Gallup Intézet egyik nagy felmérése alapján – leírta, hogy a munkavállalók 80 százaléka érzékel a munkahelyén valamilyen stresszhelyzetet, 50 százalékuk igényelné a segítséget a problémájának a megoldásában, 42 százalék kéri is a társai segítségét, 18 százalék szóbeli megfélemlítést élt át az élete folyamán, 9 százalék pedig még fizikai erőszaktól is tart.
A Magyar Nemzet így ír a mai számában: „Pocsék állapotban van a magyar dolgozók többsége, mind a lelki, mind a testi egészségüket illetően. Magyarország az Európai Unió többi országához képest igen rossz helyzetben van a pszichés, szociális és munkahelyi környezet tényezőire visszavezethető stresszt illetően. A Semmelweis Egyetem legújabb kimutatásai szerint minden ötödik felnőtt lakos az idült stressz állapotában van Ennél sötétebb képet fest az egyik tanácsadó csoport felmérése, amely szerint minden második magyar dolgozó jelentős munkahelyi stressznek van kitéve, további 40 százalék közepes méretű stressztől szenved, vagyis majdnem minden magyart érint. A klasszikus hatósági fellépés, ellenőrzési és szankcionálási gyakorlat ilyen kérdések kezelésére nem alkalmas.”
Azt hiszem, hogy ez önmagában elegendő lenne annak indoklására, hogy a stressz miért néma gyilkos. Mindannyian hallottunk a szív-és érrendszeri betegségek kockázatáról, ennek az akadémiának a keretében is, az autoimmun-allergiás betegségekről, de ez áll a daganatos betegségek hátterében is, továbbá a pszichés-pszichiátriai megbetegedések, a pánikbetegség, a ma már népbetegségnek számító depresszió mögött is.
Felmerül a kérdés, hogy új dolog-e a stressz a 20-21. században? Erről eszembe jut, hogy fiatal orvosként egyszer hivatott Petrányi professzor úr, aki annak idején azt a belgyógyászat tankönyvet írta, amelyen orvosgenerációk nőttek fel. Nagy meglepetésemre oroszul kellett tolmácsolnom egy szovjet delegáció vezetőjének, a téma pedig a szovjet olimpiai csapat egészségi állapota volt. Azt kérdezte a főnököm: „Mondja kolléga úr, hát mit csinálnak az egészségügyben az olimpikonokkal?” Mire a vendég többek között előadta, hogy az olimpikonoknál elvégzik a bőrteszteket (tuberculin-teszteket), majd azt mondta: „Kedves professzor úr, azt tapasztaljuk, hogy a szovjet olimpikonoknál a felkészülési időszak végén ez a tuberkulin-teszt negatívvá válik, annyira lecsökken az immunreaktivitásuk.” Azt hiszem, rossz tolmács voltam, mert nemcsak fordítottam, hanem rögtön megkérdeztem, hogy mi van a sakkozókkal? A legnagyobb megdöbbenésemre az orosz orvos azt válaszolta, hogy a sakkozóknál is ugyanez a helyzet. Na, ez volt az a pillanat, amikor elkezdtem azon gondolkozni, hogy az immunitásban nemcsak a fizikai faktoroknak, hanem a lelki tényezőknek is szerepük van vagy szerepük lehet.
Maradjunk még az olimpiánál, de menjünk vissza az ókorba. A közelmúltban elmehettem Görögországba, és megállhattam a maratoni csata emlékhelyénél, ahol Krisztus előtt 490-ben Leonidász háromszáz katonája legyőzte a hatalmas perzsa hadsereget. A győztes csata hírvivője, Pheidippidész 42,7 km-t futott Athénig, ott elkiáltotta: „Győztünk!”, majd összeesett és meghalt. Felmerül a kérdés: ha ez csak fizikai teljesítmény volt, akkor miért nem esett össze 20-30 km után? De nem! Pont elért a célig és utána esett össze. Leszámítva azt, hogy egy legendával állunk szemben, itt nemcsak fizikai erőről van szó. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a maratoni futók közül milyen sokan végigfutják a távot, kimerülnek ugyan, de nem halnak meg, mert testileg-lelkileg felkészülnek erre az óriási erőpróbára.
Korábban már sorkat írtam a stressz diagnózisáról és leküzdésének módjairól, ezen a honlapon megtalálhatja. Van remény!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-06 07:51:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja