SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr! Kamaszkoromkor kiderült, hogy PCOS-s vagyok. 4 évig fogamzásgátlót szedtem, most azt mondta az orvosom, hogy 6 hónapig Merckformint szedjek hátha megjön magától. Már 3 hónapja szedem, de eddig nem jött meg, csak néha szúr 2 oldalt a hasam, sajnos közösüléskor is. Ön mit tanácsol mitől jönne meg a menstruációm ami nem fogamzásgátltó mivel gyereket szeretnék? Attól,hogy nem menstruálok még van esélye,hogy teherbe essek? Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A PCOS nem egysége betegség, hátterében több betegésg lehetséges. A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
 Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése
Tisztázni kellene a hormonális állapotát és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-10 07:53:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Véleményét szeretném kérni az alábbi dologban. A férjemmel harmonikus, boldog házasságban élünk, egy éve. Az együttlétek során időnként hamarabb történik meg a magömlése, mint szeretné, illetve elmondása szerint nem ürül ki teljesen. Ez egy idő után fájdalmas tüneteket, ha jól értem, az örökítőanyag besűrűsödését okozza, amitől egyre nehezebben és fájdalmasabban távozik a szervezetéből, és az örömérzete is csökken. Nem tudom, hogy nem e szervi vagy esetleg endokrin probléma áll e mögött? A férjem elmondása szerint ez a probléma mióta szexuális életet él, azóta fennáll. Endokrin problémára a fáradtság, erőtlenség, hajhullás miatt gondolok, mivel egyébként mind a testsúlya, mind az erőnléte megfelelő, tehát nem ad magyarázatot a fáradtságra. (Urológust kérdeztünk már, egyelőre vizsgálatok nem történtek, anélkül pedig az orvos nem tudott véleményt mondani, mi lehet az oka a problémának.)

Válaszát előre is köszönöm, Emőke
Tisztelt Emőke !

A jelenség, az ún. ejakuláció praecox gyógyítható tünetegyüttes.
Kiváltásábann szerepet játszanak:
- endokrinológiai
- pszichés
- urológiai okok

Ezek kivizsgálása indokolt (először az utológiai vizsgálatot javaslom)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-07 09:53:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon hasznosak számomra a cikkei, köszönöm szépen az információkat! Jövő februárra kaptam Önhöz időpontot, de mivel 9 év vizsgálgatás után Hashimoto-thyreoditist és hypothyreosist diagnosztizáltak nálam, ezért a gyógyszer miatt addig is elmentem egy endrokrinológushoz. Sajnos hiába hivatkoztam azokra az információkra, amit a cikkeiben olvastam, nem tudtam elérni gyakorlatilag semmit. A magánrendelésen az orvos se T3-at, sem ultrahangot nem csináltatott, és nem volt hajlandó tanácsot adni a kiegészítő gyógymódok dózisával kapcsolatban sem, mondván Ő nem szokta ezeket ajánlani! Így azokat most saját felelősségre magamtól szedem. L-Thyroxin 50 ug-t írt fel, egyelőre napi 1 szemet kell szednem 1 hónapig, aztán a TSH kontroll után távkonzultációban módosít az adagon, ha szükséges. Nekem viszont végképp elment a bizalmam, mert nyugodtabb lennék, ha komplex kezelést kaphatnék, annál is inkább, mivel gyereket szeretnék, de egyelőre nagyon rosszak a hormon értékeim.
Tudom, hogy vizsgálat és eredmények nélkül nem tud konkrét tanácsokat adni, de azért megkérdezem, hogy Ön szerint nem ártok magamnak az alábbi dózisú kiegészítőkkel?
szelén 2 db paradió formájában, 1.500 NE D vitamin, napi 2 szem barátcserje kapszula
Valamint olvastam, hogy immun moduláns gyógyszerkezelést is szokott javasolni, de nem tudom, hogy baj-e, ha februárig amíg eljutok Önhöz nem kapok ilyet.
Jó lenne, ha hamarabb eljuthatnának a betegek Önhöz, vagy más orvos is komplexen kezelné a betegeket. Nem tudom mi a megoldás. Félek, hogy jelenleg félre fognak kezelni, és nem kapom meg komplexen, amire igazán szüksége lenne a szervezetemnek. Hiába csináltatnék szabad T3-at magamnak, az orvost nem érdekli, nem az alapján állítja be a gyógyszer dózist.

Az eredményeim:
TSH 4,96 mIU/L * ref: 0,400 - 4,000
Szabad T4 13,19 pmol/L ref: 12,00 - 22,00
Anti-TPO 929,0 U/mL * ref: 0,0 - 9,0
Anti-TG 737,0 IU/ml * ref: 0,0 - 115,0
A 2006-os pajzsmirigy UH-n már inhomogén szerkezetű volt a pajzsmirigyem, de ezt akkor normálisnak minősítették, magasabb TSH érték mellett is, és akkor még nem kaptam rá gyógyszert. Újabb UH-m nincs, most csináltatok majd önszorgalomból.

Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került. A rendelési időmet bővitettem, erről már előző kérdezőknek tegnap írtam. Jeleztem, hogy lesz mód korábbi vizsgálatra, ha a feltételeken javítanának (pl. lenne olyan rendelő, ahol megfelelő feltételek mellett tudnám fogadni a betegeket stb.). Kérem kérését jelezze kolléganőmnek, Székely Melindának e-mail:szekelym@vipmail.hu és lesz mód korábbi talákozásunkra.
A továbbképzéseket illetően e hónap végén is gyakorlati kérdésekről adok elő endokrinológusoknak, az elmúlt hónapban szintén ezt tettem. Az eredmény...... tapasztalhatja!
A leletei valóban nem jók. Attól óvom, hogy öngyógyításba kezdjen. Ez veszélyes!
Több dolgot kellene a kezelés előtt tudni (nem az UH a perdöntő, amig nem volt addigi is jól lehetett gyógyítani a beteget, nem a leleteket!).
Ennek okai röviden a következők:
1. A csökkent pajzsmirigyműködés diagnózisában és kezelésében fontos lehet a TSH (agyalapi hormon) és a pajzsmirigy hormonok szintje, azonban a betegségben legfontosabbak a klinikai tünetek. Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor gén polimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű. Ebben az esetben is igaz, hogy a TSH adott értéke nem jelenti annak biológiai hatásosságát. Ez azt jelenti, hogy pl. egy 3.0 TSH érték biológiai hatásosság egyezi a 8,0 IU TSH hatékonyságával!!!!.
2. Tisztázni kellene, hogy van-e más autoimmun eredetű betegsége:
• Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
• Hajhullás?
• Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
• Ízületi gyulladás?
• Vitiligo (bőrfestékhiány)?
• Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
• Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
• Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
• Van-e szívizomgyulladása?
• Az alkalmazott gyógyszer felszívódik-e?
Nem célszerű minden tünetre gyógyszert szedni, a kevesebb gyakran több!
Egyébként az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Étrend:Mindkén jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
 Alkilfenolok és származékaik
 Ftalátok
 Biszfenol-A és hasonló fenolok
 PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
 Lángfogók, PBDE-k
 Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
 Peszticidek, rovarírtók
 Gyógyszerek
 Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különcsen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az éle elemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok). Legszembetűnőbb a EDC-k nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen a DDTés a lindán ösztrogén-jellegű – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak. Hollandiai felmérések szerint a növényvédő szerrel foglalkozó férfiaknál gyakoribb az impotencia, és nagyobb arányban születik lányuk, mint fiuk. A hírhedt sovesoi (1973, Olaszország) baleset után megállapították, hogy dioxinmérgezésen átesett férfiak gyermekei között a fiúk aránya majdnem felére csökkent a megszokottnak. Egyes kutatók az emberi sperma koncentrációjának populációs szinten felére csökkenésért is az ösztrogén-jellegű EDC-ket teszik felelősé.
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Főlsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Étkezés a nemzetközi ajánlások (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 up to 50mg up to 50mg
Vitamin B12 up to 50 ug up to 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
• Vitamin C 1000 mg 1000 mg

Egyelőre ennyit tudtam segíteni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-06 07:48:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Februárban kerestem fel a háziorvosomat hízás, székrekedés, kézfejzsibbadás, libidó csökkenés problémái miatt, amik a második terhességem után jelentkeztek.
A TSH szintem 2,8700 mU/L , nyaki UH eredményem pedig a következő lett: jobb lebeny: 4,3x1,8x1,8 cm diffuzan echoszegény szerkezetű, nem hypervascularisalt, kp alsó harmad határon ventro-lat. egy elődomborodó 13x9 mm-es echoszegény göb van.
Bal lebeny: 4,5x1,5x1,5 cm, alapszerkezete hasonló, kp. harmadában egy 5mm-es echoszegény göb, alsó harmadában dorsalisan 5 mm-es cysta van.
Ezután a háziorvosom a TSH szint újbóli ellenőrzését kérte. TSH: 3,0400 mU/L, FT4: 12,040 pmol/l , FT3 4,67 pmol/l
(júniusi adat) Teendő szerinte: várni még pár hónapot, amikor is a TSH értékem eléri a felső határt (3,2 mU/L) és ezáltal indokolt lesz az endocrinológussal való találkozás.
Nagyon kiváncsi lennék az Ön véleményére, valóban nincs más teendőm, mint várakozni?
Szeretnék a végére járni ennek a problémának! Szeretném megkérdezni, hogy a Professzor Úr magánrendelésére tényleg már a jövő évre osztják az ídőpontot?
Nagyon megköszönöm a válaszát és a véleményét!
R. Szilvia
Tisztelt R. Szilvia!

1. A pajzsmirigy működése és a libidó kapcsolatáról éppen az e heti csaladineten olvashat egy rövid összefoglalót.
2. Várakozni! de mire és miért? Mi okozta a panaszait- én is ezt kérdezem.
3. Van lehetőség a vizsgálatra -miként az az előző tisztelt kérdezőnek írtam- előjegyzés alapján. Bízom abban is, hogy a várakozási idő rövidülni fog, mihelyt a feltételeket megteremtik. Én dolgoznék többet, ha a feltételeket biztosítnák.
Előjegyzést kolléganőmtől : Székely Melondától kaphat. e-Mail:szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-05 14:42:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktorúr!
12 éves ikerlányaim vannak,IVF terhességből születtek.Értelmesek,okosak csak egy dolog aggaszt.Valahogy úgy veszem észre,hogy az utóbbi időben lelassúlt a testi fejlődésük.Míg 1-2.osztályban még a tornasor első felében úgy jelenleg már a vége felé állnak.Szép lassan minden kislány lehagyja őket magasságra,pedig mi férjem és én is elég magasak vagyunk(186,170)Jelenleg magasságuk 149-150 cm.Most kéne legintenzívebbnek lenni a növekedésnek nem?Legtöbb osztálytársuk már kész kis nő,megkezdődött a mellnövekedés náluk,nőiesednek,míg ők még teljesen "laposak",úgy látom,hogy ez már őket is kezdi frusztrálni.A szőrnövekedés a nemi szerven már megindúlt,de ezen kívül még nem látok különösebb változást.Lehet hogy alaptalanúl aggódom,vagy valami gond lehet?Vigyem el őket vizsgálatra?Előre is köszönöm válaszát
Kedves Kérdező!

Egyetlen mód van aggodalmának eloszlatására, ha gyermekgyógyász endokrinológushoz viszi el a gyermekeket.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-05 14:35:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
32 éves, kicsit túlsúlyos (+10 kg) nő vagyok. PCO-val és pajzsmirigy problémával küzdök. Van egy 19 hónapos kisfiam (terhességet +5 kilóval kezdtem és a terhesség alatt 9 kilót híztam).
Kérem, segítsen!
Tavaly augusztusban nőgyógyásznál voltam PCO vizsgálat miatt (régebben már kezeltek emiatt, Adimetet szedtem, közben született egy kisfiam, 2011 októberében). Kiderült, hogy újra – még mindig – vannak cisztáim, így elküldtek egy laborvizsgálatra, ami alapján kiderült, hogy magas a TSH-m (9,6). Nyaki UH-n is voltam és felkerestem egy endokrinológust is, aki Latrox 50-et írt fel. Először 25 mg (így 9,6-ról egy hónap alatt lement 8,44-re), aztán 50 mg (újabb egy hónap és lement 0,503-ra), ez dec. 17-i véreredmény alapján volt. Így 37,5 mg-re emelte az adagot. Február 1-i TSH 5,8 volt. Ettől kezdve 50 mg-t szedtem. Június 3-i TSH-m 11 fölötti „eredményt” hozott.
Szeretnénk még gyermeket, de előtte ki szeretném vizsgáltatni magam.
A Professzor Úrhoz szeretnék bejelentkezni.
Mi a leghamarabbi időpont, amikor meg tudna vizsgálni?

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel
L. Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Igyekszem segíteni. Kérését továbbítottam kollaganőmnek előjegyzés (Székely Melinda) céljából, akitől kap majd időpontot a vizsgálatra. Az előjegyzés gyorsaságát nem tudom megsürgetni, mivel már erre az évre gyakorlatilag telitett, de a helyzet azért nem reménytelen, van előfordul, hogy valaki lemondja a közbejött akadály miatt a vizitet (ha megteszi a többi betegre való tekintettel....)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-05 14:32:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A problémám összetett, de a vérvételi eredményem alapján a bőrgyógyászom endokrinológushoz küldött. A pattanásaim 19 éves koromban jelentek meg először, melyekre roacuttant írtak fel. A kezelés addig használt, amíg szedtem a gyógyszert. Most 30 vagyok és a probléma továbbra is fent áll, de nem ez a legrosszabb. A libidóm szinte a nullára csökkent. Évekig küzdöttem együttlét után jelentkező hólyaggyulladással, melyhez kórokozó nem köthető. Rettenetesen elkeseredett vagyok...
A vérképemben két értéket emeltek ki:
Anti-streptolizin O 301 U/ML
Szabad T3 3,66 PMOL/L

Amit még megfigyeltem magamon azokat már csak felsorolásszerűen írnám:

-pattanások
-Arcon gyors szőrnövekedés -bajusz (nem erős de látható)
-évek óta tartó jobb lapocka fájdalom (hol jobb, hol rosszabb)
-picit előredomborodó has
-Libidó ingadozása (de inkább nincs)
-Ok nélküli rosszkedv
-Rossz memória
-Haj ritkulása, korábban erősen hullott
-Sürgető vizelési inger, nem ürül ki teljesen a hólyag
-korábban heti 3x gyakorisággal migrén, néha hányással is
-nyáron bal petefészkemen 5 cm-es átmérőjű ciszta, ez szerencsére elmúlt
-hólyaggyulladásnál végbél felett vízszerű kipárolgás, "izzadás"
-bal oldalon a bordák külső oldalán, a köldökkel körülbelül egy vonalban ismeretlen eredetű tompa nyomkodás érzés (uh nem mutatott semmit)

Voltam természetgyógyásznál aki hasnyálmirigy gyulladást állapított meg 2010 augusztusában, ez megszűnt azóta ( puffadással fokozott gázképződéssel küzdöttem)
Egy ideje egy másik természetgyógyászhoz járok, aki szerint a mellékvesék nem termelnek elegendő kortizont és lelki bajokra gyanakszik.

Tehát a fő gondom a libidó és a hólyaggyulladás, amely gondolom összefüggésben áll a bőrgyulladással is.

Segítségét előre is nagyon-nagyon köszönöm!
Panaszai valóban összetettek.
Tény, hogy a női libidó csökkenésének hátterében több ok is állhat. Jól működő kapcsolatban is problémát jelenthet a stressz, a túlhajszoltság, ezen túl pedig egészségügyi problémák is okozhatják, ha a nő nem, vagy csak alig fogadja párja közeledését. A libidó csökkenése gyakori jelenség a menopauza időszakában lévő hölgyek esetében, de kiválthatja a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, vagy a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás. A szexuális vágy csökkenését a hormonális egyensúly felborulása is kiválthatja, melynek leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködésére vezethető vissza. Az elváltozás hosszú időn át, lappangva alakul ki, így a szerteágazó tünetek miatt a betegek gyakran későn részesülnek megfelelő kezelésben.
A pajzsmirigy és a libidó között összefüggésre már korábban is több vizsgálat és megfigyelés utalt. Saját klinikai élményem volt, amikor egy 30 év körüli asszony megkeresett, akit pajzsmirigy betegsége miatt kezeltem. Esetükben a férj által kezdeményezett válásig súlyosbodott a helyzet – számolt be tapasztalatairól a professzor. Az utóbbi évek kutatásai egyértelmű bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy mindkét nemben csökken a szexuális aktivitás a pajzsmirigy alulműködése esetén. A jelenség tehát nem csak a nőket veszélyezteti, a hormonális egyensúly felborulása mindkét nem esetében a szexuális vágy csökkenését eredményezheti. A libidó csökkenés mellett érdemes orvoshoz fordulni, ha szokatlan fáradtságot, levertséget tapasztalunk. Ha a korábbi étkezési szokásaink és megszokott fizikai aktivitás mellett látszólag ok nélküli hízást tapasztalunk, de a szabálytalan menstruációs ciklus és az elhúzódó hajhullás is intő jel lehet.

Pajzsmirigy és libidó összefüggései
Mint minden szokatlan tünet, vagy fájdalom esetében, ne az legyen az első megoldás, hogy egy pirulával akarjuk megszüntetni a panaszokat. Így sokszor csak a tünetet fedjük el, de a valódi probléma kezeletlen marad. A libidó kedvezőtlen alakulása gondos endokrin kivizsgálást igényel, amelynek része a tünetek, előzmények megbeszélése, a hormonok meghatározása és a kezelés elindítása, ellenőrzése. A fizikális vizsgálat mellett a legfontosabb hormonális és immunológiai tesztek elvégzése, emellett a pajzsmirigy izotópos, illetve ultrahangos vizsgálata lehet indokolt.
Megfelelő kezeléssel a nemi vágy is visszatér
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll, a hatás jellemzően néhány héten belül érezhető. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akiknél a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állt. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért előre nem látható következményekkel járhat.
További kiizsgálást és oki kezelést javaslok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-04 12:00:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

30éves vagyok egy 17 hónapos kislány anyukája!Belgyógyászom javaslatára megcsináltattam egy hormon vizsgálatot a következő eredményekkel:
ATG 25 IU/ml referencia 0-115
Osztradiol (luteális) 1149 pmol/l referencia: 99,2-903
LH 43 IU/l referencia 0-14,7
Prolactin 113 nmol/l referencia 103,9-848
progeszteron 2,89 nmol/l referencia -3-66,8
Inzulin 20mU/l 20 referencia 6-27
T3 (szabad) 6,96 pmol/l referencia 2,5-6,3
T4 (szabad) 14,2 pmol/l referencia 10,3-24,45
TSH 3,53 m IU/l referencia 0,4-4,2
PSH 16,3 referencia 1,2-9
Nagyon sokat fáj a fejem valamint 3 hónapja hagytam abba a szoptatást és erős nyomásra még mindig egy-két csepp tej kifolyik!
Szeretnénk még gyermeket, de előtte ki szeretném vizsgáltatni magamat. A professzor Úrhoz szeretnék bejelentkezni!
Mi a leghamarabbi időpont amikor megtudna vizsgálni?
Tisztelt Kérdező!

Sajnos ezek nem célzott, a diagnózisra vonatkó vizsgálatok.
A vizsgálatra innen előjegyezni nem tudom. Kérem forduljon munkatársamhoz, Székely Melindához a mellékelt e-mail-en és időpontot fog kapni: szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-04 11:08:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
Van egy 3 és fél éves kislányom, aki lényegesen alacsonyabb, mint a kortársai. 14 hónapos korában már rengeteg vizsgálaton átesett. Volt rtg, ultrahang, vérvétel, széklet- és vizeletvizsgálat és kromoszóma-vizsgálat is. Ez utóbbit nem tudom mire kérte a főorvos úr, aki foglalkozott velünk, nem árulta el, hogy feleslegesen ne idegesítsen minket. A lényeg, hogy minden eddigi vizsgálat negatív. A kislányom okos, értelmes, szép, csak kisebb, mint a többiek. 46 cm-rel született, 1 évesen 68 cm, 2 évesen 80 cm, 3 évesen 88 cm volt. Most 3 és fél évesen 91 cm. Éppen a 3-as percentilen van. 12 kg, de jó étvágyú, 4 hónapja vasat szed, mert alacsony volt az értéke.
Két kérdésem lenne: 8 hónaposan egy kisfiú ellökte, hanyatt esett, beütötte a fejecskéjét és ezt követően 3 és fél hónapig 1 mm-t sem nőtt. Okozhatta-e az ütés a növekedési hormonok megállását? Én azt látom, hogy ha az az intenzív növekedés nem maradt volna ki, most lényegesen magasabb lenne. Az elmúlt egy évben 9 cm-t nőtt. Tehát szépen növöget, de nem éri utol a többieket.A kisfiam ugyanekkor 98 cm volt, ő most átlagos magasságú.
Szeretném nyáron megvizsgáltatni a növekedési hormont is. Röviden le tudná nekem írni, hogyan végzik a vizsgálatot? Ha kiderül, hogy mégis szüksége van rá, 18 éves koráig kapnia kell? Vagy ha már utolérte a többieket, abba lehet hagyni? Tudja, nem szívesen böngészek az interneten ilyenek után,-mert csak felidegesítem magam- de biztos, hogy semmiféle Turner, vagy Silver-Russel szindrómája a tünetek alapján. Inkább egy megbízható szakember véleményére, tanácsára hagyatkozom.
A férjem 186, én 174 cm magasak vagyunk. A nagyszülők sem mondhatók alacsonynak.
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!!!
Kisné Bogár Judit
Tisztelt Kisné Bogár Judit!

A kérdése összetett és nincs több szükséges információ nem áll rendelkezésemre.
A lényeg: A növekedési hormon és az ún. IGF-1 meghatározása vérből történik.Ennek meghatározása gyermekendokrinológiai szakrendelésen történik. Ne idegeskedje, mert az említett szindrómák nem állanak fenn.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-04 08:00:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Önszorgalomból csináltattam egy pajzsmirigyszűrést, ahol a következő eredményeket kaptam:
TSH 2,120 mIU/L ref: 0,400 - 4,000
Szabad T4 9,24 pmol/L ref: 7,75 - 15,21
Szabad T3 4,46 pmol/L ref: 3,80 - 6,00
Anti-TPO 99,0 U/mL * ref: 0,0 - 9,0

Az antiTPO-m nagyon magas, a max. érték több, mint tízszerese, ez mit jelent? Nyilván szándékomban áll orvoshoz is elmenni, de ki tudja, mikorra kapok időpontot. Ez jelezhet autoimmun alulműködést? 2 éve, csak TSH volt nézve hajhullás miatt, akkor 3,5 volt, de a háziorvos szerint tökéletes, szerintem sok, 29 éves nő vagyok. A hajam azóta is hullik, fáradékonyságom van, de inkább csak akkor, ha szüneteltetem a sportot, amúgy heti 4 alkalommal 2 órát intenzíven edzek, súlyfeleslegem nincs, koncentrálni viszonylag nehezen tudok egy ideje, fázékony vagyok, a menstruációm csúszik, szóval sok minden egybevágna a pajzsmirigyproblémával. Ön hogy látja? Mit lehet ezzel csinálni? Az antiTPOt leszámítva minden jó, de mégis az alulműködés tüneteit hordozom, erre is van kezelés? Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt a laboratóriumi leletek laboratóriumunként eltéről lehetnek (az ún. normál értékek is!). A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót!!!! A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-04 07:54:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy 15 éves kamaszlány ügyében kérdezek.
Zavaróan erős szőrnövekedés mutatkozik a lábon; zsíros, pattanásos arcbőr okoz további problémát;
hamar zsírosodó, korpásodásra hajlamos szálkásodó végű haj; folyton hideg végtagok...
Nos ebből van ami kamaszkorban nem túl ritka, de a szőrnövekedés nagyon zavaró neki.
Mit tud javasolni?
Vizsgálat, kezelés, gyógyszer, étkezési tanács, stb?
Hálás köszönettel
további áldásos munkát kívánva
kérdezoo
Tisztelt Kérdező!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki

Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

További endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-04 07:49:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr.
41 éves nő vagyok. A legfrissebb laborleleteim az alábbiakat mutatják:
TSH supersensitív: 10,78
FT4: 0,75
FT3: 2,60
Kérdésem, hogy kell-e ezzel az eredménnyel foglalkozni, ha igen, akkor milyen terápia várható?
Illetve szeretném még tudni, - mivel jódérzékeny vagyok, ez befolyásolja e vizsgálat menetét?
Köszönettel: Tímea
Tisztelt Tímea!


Valóban célszerű volna ezekkel foglalkozni, ha panaszai is vannak.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-03 11:04:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!Először is köszönöm korábbi válaszát.Izotópos vizsg. voltam ,eredményem:TSH 2,575ml/U/LP:M:scan.Anyak kéto.norm. nagyságú,alapterületű,szimmetrikusan ábrázolódott a Technéciumot felvevő pajzsmirigyszövet AP.-vetületi képe.Az aktivitás mindkét lebenyben kp. intenzív, homogén.Funkcionálisan göb egyik ol.sem különül el. Thyreoditis chr.Eutherosis.Kontrol évenként :THS.antiTPO.Nem kell tennem semmit, ha hullik a hajam vagy.székrekedés jelentkezne akkor kell csak vissza mennem.A kérdésem az lenne ,hogy megnyugodhatok? Ezzel nincs semmi teendőm,nem kell Endokrinológushoz menjek.
Tisztelt Kérdező!

A krónikus pajzsmirigygyulladás kezelést ígényel. Ami a hajhullását illeti az egy betegség jele.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-03 08:06:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2002. óta ismert az autoimmun thyreoditis, hypothyreosis nálam. L-Thyroxint szedek azóta, sem az ultrahang, sem az izotópos vizsgálat nem talált kóros eltérést nálam. Öt éve már csak a körzeti orvoshoz jártam labor ellenőrzésre és gyógyszert felíratni, mert nem volt a TSH laboreredményem 5 felett. Ám ismét hirtelen elkezdtem hízni, és a TSH eredményem 13,86 a T4 10,68 lett, és megint megindult nálam a már pár éve elkezdődött remegés. Érdeklődöm, hogy javasolja-e professzor úr, hogy keressem fel az endokrinológus rendelőt, vagy csak simán emeljem meg a gyógyszerem adagját? Ajánlott-e esetleg kivizsgáltatni? Üdvözlettel: Iné
Tisztelt Iné!

Részletes immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-03 08:01:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Márciusban nézett véreredményem szerint a TSH=2,13; Szabad T3=3,02; Szabad T4=0,92; Anti TPO<1.
Akkor 175cm/100kg/41 év voltam. Ezzel egyidőben inzulinrezisztenciát is megállapítottak és elkezdtem szedni a Meforal 850mg-ot 2x1 tabl. (bevezető szakaszban -2kg.) Április végén jód izotópos vizsgálatra kellett mennem a pajzsmirigy göböm miatt. Akkorra én már szigorúan paleo-diétát tartottam, mert hypoglikémiás rosszullétek gyötörtek. A Meforaltól is rosszul voltam, mert nagyon lenyomta a vércukromat (3,2!!). A jódizotópos vizsgálat miatt abbahagytam a Meforalt (abbahagyásakor -2kg.) és utána nem is tértem vissza rá, mert jobban éreztem magam nélküle. Azóta nincsenek rosszullétek. Az izotópos vizsgálat eredménye: nincs göb, kis struma diffusa. Május végén nézni kellett TSH-t, ami 1,44 lett!!!!!
Most én ezt nem értem! A paleo diétától vagy a belém fecskendezett jód-izotóptól \"javult\" az anyagcserém? Javult egyáltalán? Mert NEM fogyok egy dekát sem, pedig a paleotól fogynom kellene! Már szinte alig eszem... A hangulatom is inkább depressziós... Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Jó egészséget kívánok:
www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-03 08:00:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Babavárás miatt rendszeresen mérem az ébredés utáni hőmérsékletemet. Azt tapasztaltam, hogy a ciklus elején 35,2 a hőmérsékletem, mely a peteérés előtt leesik 34,9-re és a peteéréskor felemelkedik 35,8-ra. A ciklus 2. felében 35,2 és 36 között ingadozik. Semmilyen tünetem nincsen, pl. fáradékonyság. Utalhat-e ez az alacsony hőmérséklet hormonális problémára, illetve lehet-e oka a sikertelenségnek?
Köszönöm válaszát! Gabi
Tisztelt Gabi!

Igen, természetesen célszerű volna a hormonális hátteret vizsgálni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-03 07:47:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Doktor Úr!
Fél éve derült ki,vérvételkor,hogy hashimoto thyreoiditisem van.Mostani eredményem:TSH:3.2, FT-4:13, FT-3:5.0
anti-TPO 511U/ml.Feltétlenül szükséges-e a letrox szedése,mert ezt ajánlottákMég nem szedem a letroxot.Mi az Ön véleménye,feltétlenül bele kell kezdenem a gyógyszer szedésbe?31 éves vagyok.Válaszát köszönöm.Rózsa

Kedves Rózsa!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái


Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-31 10:01:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
23 éves nő vagyok. 19 éves koromban perubalzsam allergiát diagnosztizáltak nálam a bőrgyógyászaton, bőröm rendkívül gyulladt volt, aknés akkoriban ezéért mentem el. Abban az időben felírtak (szerintem) egy hormontartalmú krémet amitől, pár héten belül észrevettem, hogy jobban szőrösödik az arcom. Igazából azóta az áll környékén és a nyakam jobb és bal oldalán, áll alatt jobban kezdtek kijönni erősebb sötétebb szőrök, ami elképesztően zavar(t), ehhez társul(t) a még most is fennálló, főként állcsont alatt nyaki részre húzódott gyulladt aknék. Sok mindent kipróbáltam, voltam több bőrgyógyásznál, voltam nőgyógyásznál, ott minden rendben elküldött vérvételre ahol viszont beigazolódott abbéli gyanúm, hogy hormonprobléma áll a háttérben, ugyanis magasabb az androgén szintem, én ezt már korábban sejtettem, meg hát a krémek (kozmetikusnak tanulok, így tudok egysmást a jó kozmetikumokról) se mulasztották el az aknékat. Fogamzásgátlót nem szeretnék szedni, a helyi endokrinológushoz pedig képtelenség bejelentkezni, mindig foglalt a vonala, ezért írok Önnek, hogy véleményt kérjek egy termékkel kapcsolatban. Nemrég véletlenül találtam rá a wild yam kapszulára, ami elvileg a hormonegyensúlyt hozza rendbe és érdeklődni szeretnék, hogy Ön mit hallott erről a termékről? Csak mert nem sok helyen lehet megvenni, nem is olcsó, válemények nem nagyon vannak róla és ártani nem szeretnék még jobban magamnak, de ez az állapot már régóta fennáll és nem tudom tovább elviselni, biztos van rá megoldás a szőrökre és pattanásokra is, kell, hogy legyen. Tudna nekem segíteni?
Válaszát nagyon szépen köszönöm előre is!

Tisztelettel: C. Márta

Szép napot!
Tisztelt C. Márta!

A kérdés kicsit komlpikáltabb. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-31 08:08:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok.Cukorbeteg kismama vagyok,és szedhetek-e akkor elevitet??Köszönöm válaszát.
Jó napot kívánok. Igen.
Jó egészséget!

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-31 08:05:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Betege vagyok, és ismét a segítségét szeretném kérni 3 rövid kérdésben.
(Dg: Hashimoto thyreoiditis, substituált hypothyreosis, Coeliacia, TAD/III, Hyperprolactinaemia.
Kezelés: lisztmentes étrend, Letrox100 1 tbl/nap, Szelén 2x1 tbl/nap, Bromocriptin (2,5mg) 1/2 tbl este, citromfű, Elevit kúra.)

1/ Ugyan nem gyakran veszek be fájdalomcsillapítót, de nagy ritkán szükségem van rá. Azonban észrevettem egy ibuprofen tartalmú tablettán, hogy \"fokozott elővigyázatossággal alkalmazható autoimmun betegség esetén, az ibuprofent csak az előzetes előny/kockázat mérlegelése után szabad alkalmazni.\"
Mit jelen ez pontosan. Komolyan kell ezt venni, vagy alkalmanként vehetek be ilyen készítményt, esetleg kérjek mást a gyógyszerésztől?

2/ Lisztérzékenységemet kb 1 hónapja ismerte fel Professzor Úr. Igyekszem tájékozódni a gluténmentes élet labirintusában, és olykor olyan információkra bukkanok, amiben bizonytalan vagyok, hogy komolyan kell-e venni, vagy csak a probléma túlmisztifikálásával állok szemben. Laikusként nehéz ezt eldönteni. Azt olvastam, hogy a gluténmentes diéta kb első 3-4 hónapjában nem ajánlott tejet fogyasztani, hogy a bélbolyhok mielőbb helyreálljanak. Valóban figyelni kell erre? Elegendő, ha csak a tejfogyasztást csökkentem, vagy különösen figyelni kell a laktóztartalmú élelmiszerek mellőzésére. Vagy ezekkel egyáltalán nem kell foglalkoznom?

3/Nem emlékszem, Professzor Úr említette-e, mi is az a TAD/III a diagnózisomban. Legyen kedves megírni.

Nagyon köszönöm segítségét!

Szép napot kívánok!
Tisztelettel
Erika

Tisztelt Erika!

ad 1. A fájdalamcsillapítók tartós szedése valóban gondot és több kárt okozhat (fekélybetegség, szívbetegség stb.). Az előny/kockázat mérlegelése minden gyógyszer esetében szükségszerű, csak akkor szedje, ha feltétlen szükséges.
ad 2. A lisztérzékenységről ezen a honlapon e héten volt olvasható egy hosszú cikkem, kérem olvassa el. A tejet elvileg fogyaszthatja, csak sajnos nem tudjuk, hogy mit tartalmaznak a mai tejek, van-e bennük gliadin tartlamú anyag.
ad.3. A TAD III az autoimmun betegségek társulását jelenti, annak egy formája ( a táblázatot mellékelem).
 

Autoimmun pajzsmirigy betegségek (TAD)
(Hashimoto thyreoiditis,  Basedow-Graves kór,  Graves orbitopathia
+
 
IDDM Autoimmun gastritis Vitiligo MCTD
Hirata betegség Anaemia perniciosa Alopecia areata RA
Hypophysitis IBD ITP SLE
Addison kór Autoimmun hepatitis Myasthenia gravis, sclerosis multiplex Sjögren kór
Hypoparathyreosis Primer biliaris cirrhosis Sclerosis multiplex Vasculitis
TAD-3/A TAD-3/B TAD-3/C TAD-3/D
(endokrin) (gastro-intestinalis) (haematológiai/bőr/idegrendszeri) (szisztémás-kollagén)

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 Jó egészséget, további javulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-31 08:02:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja