SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Prof.Dr. Balázs Csaba
Tisztelt Professzor Úr!
Három éve gyomorszáj rosszindulatú daganata miatt eltávolították a gyomromat, tavaly pedig a bal mellékvesémet. Sajnos most áttét jelentkezett a jobb mellékvesémen, ami miatt annak eltávolítása is elkerülhetetlen. Egyéb szerveim épek.
Kérdésem: Milyen szinten pótolhatók a mellékvesék által termelt hormonok, milyenek a túlélési esélyeim, illetve milyen életminőségre számíthatok 61 évesen a mellékvesék nélkül.
Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Magyar Péter
Tisztelt Magyar Péter!

A rosszban az a jó hír, amit írhatok, hogy ma már a mellékvese hormonjai teljes mértékben pótolhatók.
Javulást és jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-13 08:18:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Először is köszönöm a lehetőséget, hogy Öntől kérdezhetek.
Véleményét szeretném kérni az alábbi ügyben.
2012. decemberében állapították meg a pajzsmirigy túlműködését, melyre Propicylt (3*1) kezdtem el szedni szoptatás miatt (2011. szeptemberében született meg a lányom). 2013. februárjában a TRAK 2,3 volt, így napi 1 szem Propycil-re csökkent az adag.
2013. márciusában terhes lettem, endokrin szakorvos javaslatára a Propycil mellett napi 150 mikrogramm jód tablettát szedtem, TSH, T3, T4 értékeim rendben voltak, azonban májusban, 10 hetesen elvetéltem.

Most jelenleg 5 hetes terhes vagyok és kérdéseim az alábbiak lennének:
1. A betegség miatt történhetett-e a vetélés?
2. Jól tettem, hogy pajzsmirigy túlműködés mellett jódot pótoltam tabletta formájában? Ez hozzájárulhatott a vetéléshez?
3. Jelenlegi terhesség esetében szedjek napi 150 mikrogramm jódot? Most kb. 1 hete napi fél szem Propycilt szedek. (TRAK eredmény augusztus 20. után lesz, június végén TSH, T4, T3 eredményeim normál értékek voltak). A szakorvos elmondta, hogy ha a TRAK érték 2 alatt lesz, akkor elhagyhatom a gyógyszert.

Köszönöm előre is visszajelzését, bár személyesen szerettem volna Öntől megkérdezni, de már áprilisban is csak 2014. januári időpontot tudtak volna időpontot adni.

Jó egészségét kívánva, üdvözlettel:
ME
Tisztelt ME!

Köszönöm kérdését. A korábbiakban már válaszoltam, de szomorúan tapasztalom, hogy ez valamilyen ok folytán nem olvasható.
Mindenek előtt örömmel írom, hogy nem januári, hanem soron kívüli előjegyzésre van mód ( a terhesek korábban is soron kívüliséget élveztek!)
Tel: 06-30-630-9309, e-mail:Szekelym@vipmail.hu.
1. Basdow kórban a vetélés kockázata nagyobb, ha pajzsmirigy gyulladásával is párosul.
2.A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). Ezek miatt nem biztos, hogy a vizsgálat előtt jól tette, hogy jodid tbl-t szedett be.
3. A TRAK egy régebb módszer, amely a TSH receptor elleni antitestek mérésére szolgál, azonban az antitest működését nem mutatja és számos tényező zavarhatja.
4. A Propycil kezelés veszélyeiről már korábban írtam ezen a honlapon is.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 20:43:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Ön betege vagyok/továbbra is/,elkészült a tumormarker a CEA,CA 19-9,CA 72-4 eredmények jók,de az AFP 8,28 lett /7-ig jó/.és most nem igazán tudom,hogy kihez forduljak ?! A GGT eredményem most 50 volt,de van amikor vissza megy a normál tartományba,pedig ugyanazokat a gyógyszereket szedem mint máskor.Gastroenterológushoz kéne esetleg ? Ha lehet,kérném szépen a segitségét.
Tisztelettel és köszönettel:Ilona
Tisztelt Ilona!

Örülök az ereménynek, az AFP miatt ne aggódjon, egyelőre további tükrözéses vizsgálatot nem javaslok, egyedül az UH, ill. a hasi CT jön számításba.
Ezt majd későbbiekben meg tudjuk beszélni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 20:28:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szép napot Doktor Úr!
Véleményét szeretném kikérni.
2008-ban diagnosztizálták hypothyreosisa,autoimmun thyreoditise a tsh hol magas hol a min határnál van. 2 honapal ezelöti értékeim Tsh:14,700, Free T4:11,70 ekkor szedtem letrox 150 mg.Most az eredményem Tsh:0,062 ,Free T4:24,80,
Free T3:5,35 jelenleg szedek letrox 175 ,sajnos az orvosommal nem tudok konzultálni mert szabadságra ment,és ezért írok önnek mert egy kicsit aggaszt az értékek! Tüneteim megegyeznek a terhesség tüneteivel az elmúlt jó egy hónapban de teszt alapján nem vagyok állapotos. Esetleg lehetséges hogy az értékek miatt jelentkeztek ezek a tünetek? Lehetséges hogy ezek az eredmények befolyásolhatják a HCG hormont? Egy kicsit meg vagyok ijedve mert még nem volt ilyen értékeim.Van mitől tartanom?Válaszát előre is köszönöm ! Tisztelettel :Matotáné
Tisztelt Matotáné!

A kérdése valóban két részre bontható:(egyébként én is szabadságon vagyok)

1. A hCG valóban befolyásolja a TSH értéket, ezért van az, hogy az első trimesterben a TSH alacsony.

2. A TSH érték aszolutizálásától tartanám ( a meghatározás körülményeit nem ismerem)
MI a TSH? Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

Amennyiben panaszai vannak, akkor további vizsgálatok szükségesek.
tel. 06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 20:26:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!

Petefészekcisztával műtöttek, miközben kiderült, hogy endometriozisom van. A műtét után Zoladex nevű injekciót kaptam, és még 2 hónapot fog tartani ez a kezelés. Nekem évek óta tartó hiperprolaktinémiám van és 2 éve felfedezett hipofizis mikroadenómám. Mindez napi fél bromocriptinnel szépen szinten tartott.

Kérdésem az lenne, hogy a Zoladex injekció és a Bromocriptin használata lehetséges-e egyidőben? A Zoladex injekciónak lehet valami hatása a hipofizis adenomámra?

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban lehetséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 20:18:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A véleményét szeretném kikérni pajzsmirigy alulműködésemmel kapcsolatban, 2008-ban derült rá fény. L-Thyroxint szedek napi 1-et. A tüneteim nem szünnek, és igazából nem is tudom mitől alakult ki a betegségem, és az orvosom megállt, nem történik semmi csak kontroll. Leírom az értékeimet:
A Tsh már normális
t4 változó, az alsó határérték közelében
Yadine szedése alatt az FSH 0,9, az LH 0,0, a Prolaktin 9,2. Yadine elhagyása után kb. 4 hónappal FSH 4,8 LH 11,1
Az ultrahang vizsgálaton minden normális.
A TSH receeptor elleni autoantitest <1,0 Anti-Tireoglobulin AAT 25,6 Anti-Thyreoidea peroxidáz AAT <30,0
Panaszaim a következőek:
A menstuációm periódusa 20-21 nap, és kb. 4 napig tart. Előtte egy héttel barnás váladék, rózsaszín folyás.
A mellem beduzzad, fáj két héttel a menstruációm előtt. De az a legzavaróbb, hogy már egy jó 1,5 éve átlátszó, halvány zöldes váladék jön belőle nyomásra.
Hőhullámok jönnek rám főként rehhel, és jobban izzadok mint eddig.
Nagyon sokat pisilek normál mennyiségű folyadékbevitel mellett.
Folyamatosan 100/60 körüli a vérnyomásom. Ingerült, ideges vagyok, és nagyon feledékeny.
Csak a mérsékelt alszári ödémám javult a gyógyszer hatására, a többi tünet megmaradt, fokozódott.
A véleményét, gondolatait szeretném kikérni. Szedhetek-e fogamzásgátlót, mert abba kellett hagynom, ha igen milyet? És jelenleg másik orvost keresek a jelenlegi helyett, nem tudna Borsod megyében ajánlani egy jó orvost? Nem engedhetem meg, hogy messzebbre utazzam sajnos.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Judit
Tisztelt Judit!

Panaszai hátterében a pajzsmirigybetegségen túlmenően más endokrin és immunológiai ok is állhat. A prolactin szintje is emelkedett lehet. Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
a leggyakoribb a krónikus stressz
több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
autoimmun betegség mérgező anyagok
gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
táplálkozási rendellenességek
a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős ennek a betegségnek is a kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Tel: 06-30 631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 08:23:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

A problémám elég összetett – mint ahogy az ilyen jellegű bajok többsége, - de megpróbálom röviden leírni.
39 éves vagyok, van egy 11 éves kisfiam. Szülés előtt mindig kifejezetten vékony voltam, menstruációm normális volt, bőröm elég zsíros, de kezelhető. Ami még érdekes lehet, hogy korábban nagyon fázékony is voltam. Véznaságom miatt anno elküldtek pajzsmirigy hormon vizsgálatra, de minden rendben találtatott.
A kisfiammal rögtön teherbe estem, amikor akartuk őt; a terhesség alatt rendben volt minden. Végül farfekvés és nagy súly (valamint az én vékonyságom miatt) császármetszéssel született. A műtét után vért kaptam, mert nagyon véreztem. A fiam szopni nem akart, de rengeteg tejem volt, 8 hónapig fejtem neki.

Nos, a szülés egyik pillanatról a másikra szabályosan átfordított bennem valamit. Már a szülés másnapján arra ébredtem, hogy fekvő állapotomban tiszta víz vagyok, annyira izzadok. Ennek akkor még nem tulajdonítottam nagy jelentőséget, hisz amúgy is nagyon megviselt a műtét, napokig nagyon rosszul éreztem magam.
Azonban azóta is igaz az, hogy bármilyen jelentéktelen fizikai aktivitásra rögtön ver a víz, még alacsonyabb hőmérséklet esetén is. Fokozódnak a tünetek a menstruációs ciklus második felében, különösen a mensi előtti napokban, akkor még éjszaka is szakad rólam a víz, amikor ugyebár csak fekszem. Hozzáteszem, hogy ugyanakkor fázni is nagyon tudok, ha hűvösebb a lakás, és nem mozgok. A családom mindig azt szokta mondani, hogy nekem valami nincs rendben a hőszabályzó rendszeremmel.
A szülés után kb. 10 hónappal jött meg az első vérzés, és azóta minden hónapban 3-4 napig szabályosan ömlik belőlem a vér, a teljes vérzés kb. 6 napig tart, egyébként a ciklus kb. 26 napos.
A szülés után visszanyertem a vékony alkatot, de aztán pár év alatt sikerült egy kis zsírfelesleget felhalmoznom. A testtömeg indexem abszolút normális, tehát annyira nem vészes ez a dolog, hozzátéve, hogy ritkán jutok sporthoz és ülőmunkát végzek.
Ami még számomra nagy probléma, hogy a bőröm olyan eszeveszett faggyútermelésbe kezdett, hogy szinte 3-4 naponta lehetne tisztítani. A kozmetikusom azt mondta, ilyent még nem látott. Mindez csak az arcomra-nyakamra igaz, minden más testtájon rendben van a bőröm. A bőrproblémára is igaz az, hogy vérzés ideje alatt általában picit jobb lesz, és még talán pár napig, aztán kezdődik újra. Bár azért ezt egyértelműen nem jelenteném ki, mert néha nem javul a ciklus elején sem.


Ennyit a problémákról, és röviden leírom mit tettem eddig.
Több bőrgyógyásznál jártam már, amit krémekkel meg lehet tenni (+ antibiotikum a pattanások miatt), azt próbáltuk már.
Jártam endokrinológusnál, aki a ciklus 5-6. napja körül küldött vérvételre (amikor legenyhébbek a tünetek), és azon minden hormon érték normális volt. Kiderült viszont, hogy enyhe inzulinrezisztenciám van (a családban több 2. típ. cukorbeteg volt-van).
Emiatt jártam dietetikushoz, több-kevesebb sikerrel próbálkozom az egészségesebb élettel. Tulajdonképp az édességfalásokat leszámítva eddig is, és most is egészségesen élek. (sok zöldség, nem cigizem, nem iszok alkoholt, próbálok sokat inni, kerülni a fehér lisztet és cukrot, próbálgatok sportolni, egyébként pedig vegetáriánus vagyok.) Többféle diétát is próbálam (nem divat diétát, hanem dietetikai ill. kínai gyógyászati diéta), semmilyen változást nem hozott a gondjaiban.

Rendszeresen jártam, járok nőgyógyászhoz (ultrahang, cytológia), soha semmilyen magyarázatot nem találtak a vérzési rendellenességre. Pár hónapja a ciklus két időpontjában mintát is vettek a méhnyálkahártyából, az is rendben volt.

Pár évig a bőr és vérzés problémák kezelésére fogamzásgátlót szedtem, ami a vérzést egész idő alatt visszafogta normál szintre, de a bőröm 1-2 év nagyon enyhe javulás után ismét nagyon zsíros lett, így végül abbahagytam – amúgy sem szívesen szedtem gyógyszert.
Ráadásul a fogamzásgátló abbahagyása óta még köztes pecsételő vérzésem is van, de nem félidőben, hanem pár nappal korábban.

Összességében sok orvos látott, sokat próbáltam utána olvasni, de tulajdonképpen nincs jelenleg a problémáimra megoldás. Néha beletörődöm, de azt gondolom, hogy azért nálam ezek már súlyosabbak, mint egy sima PMS, és korábban is kezdőnek, mint a ciklus közepe. A bőröm miatt nagyon el vagyok keseredve, az izzadás pedig nagyon kellemetlen.

Szívesen venném véleményét, tanácsát: milyen hormonális vagy más rendellenesség állhat a háttérben?, vajon érdemes-e tovább kilincselnem, milyen vizsgálatra menjek még el?, esetleg egy másik endokrinológus segíthet?
Bármilyen tanácsot szívesen fogadok Öntől!
Köszönettel: Lara
Tisztelt Lara!

Panaszai valóban összetettek és egy a rendelkezésre álló adatok alapján a pontos diagnózis nem mondható meg.
1.Nagy valószínüséggel a szülés után pajzsmirigygyulladása volt, amelyet nem észleltek.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban.

A másik lehetőség a "perimenopauza"
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
Az emlők mérete és konzisztenciája változik
A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
Csökken a libidó
Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
Feltűnő az elhízás
Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
Hajhullás gyakori
A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
Mi ilyenkor a teendő?
További résszletes endokrinológiai kivizsgálás és célzott kezelés.
Tel. 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-12 08:11:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
26 éves vagyok. Menstruációm kimaradása 2012-ben kezdődött, amikor abbahagytam a 9 hónapja tartó fogamzásgátló-szedést (orvosom írta fel az olykor rendszertelenkedő menzisz miatt). Egy év alatt csak injekcióval vagy progeszteron gyógyszerrel menstruáltam, viszont a hormoneredményeim rendben voltak, az ultrahang is csak mikrocisztákat mutatott, az inzulinrezisztenciám is jó. Háromhavi menziszkimaradás után ismételt hormonvizsgálatra mentem idén júniusban: prolaktin 5.02, ösztrogén 72.4, progeszteron 0.66, LH 11.2, FSH 6.1, tesztoszteron 3.00. Ezután hamarosan magától megjött, és tökéletes menstruációm volt! Később ultrahangra mentem: END 13.3 mm, JOBB O.32x20, BAL O.33x26. Képet is készítettek, elküldeném, ha szükséges. Várom az endokrinológus kivizsgálását szeptember végén. Kérem, mondja el a véleményét! Hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Érthető módon diagnózist nem mondhatok csak vizsgálat után. Felvetődik az ösztrogén dominancia tünetegyüttes lehetősége.
Mi az ösztrogén dominancia lényege?

A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik (ábra lejjebb)
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
Mi okozza ezt a betegséget?

Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok a vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)
Hogyan lehet gyógyítani?
Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes készítményekkel indokolt.
Tel. 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-11 11:33:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Találtam egy oldalt itt az interneten,ahol be lehet jelentkezni a doktor úr magánrendelésére,megadtam minden szükséges adatot,kb 2 hete volt.mikorra várhatom a visszahívást?és kb mikor lenne időpont?hónapokat kell várni?köszönöm válaszát
Tisztelt Kérdező!

Kérem, hogy már hétfőn jelentkezzen. Kolléganőmnek: Székely Melndának elküldöm levelét és értesíteni fogja. Nem kell sokat várnia!!!! E-mail: Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-11 11:26:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Először is köszönöm a lehetőséget, hogy Öntől kérdezhetek.
Véleményét szeretném kérni az alábbi ügyben.
2012. decemberében állapították meg a pajzsmirigy túlműködését, melyre Propicylt (3*1) kezdtem el szedni szoptatás miatt (2011. szeptemberében született meg a lányom). 2013. februárjában a TRAK 2,3 volt, így napi 1 szem Propycil-re csökkent az adag.
2013. márciusában terhes lettem, endokrin szakorvos javaslatára a Propycil mellett napi 150 mikrogramm jód tablettát szedtem, TSH, T3, T4 értékeim rendben voltak, azonban májusban, 10 hetesen elvetéltem.

Most jelenleg 5 hetes terhes vagyok és kérdéseim az alábbiak lennének:
1. A betegség miatt történhetett-e a vetélés?
2. Jól tettem, hogy pajzsmirigy túlműködés mellett jódot pótoltam tabletta formájában? Ez hozzájárulhatott a vetéléshez?
3. Jelenlegi terhesség esetében szedjek napi 150 mikrogramm jódot? Most kb. 1 hete napi fél szem Propycilt szedek. (TRAK eredmény augusztus 20. után lesz, június végén TSH, T4, T3 eredményeim normál értékek voltak). A szakorvos elmondta, hogy ha a TRAK érték 2 alatt lesz, akkor elhagyhatom a gyógyszert.

Köszönöm előre is visszajelzését, bár személyesen szerettem volna Öntől megkérdezni, de már áprilisban is csak 2014. januári időpontot tudtak volna időpontot adni.

Jó egészségét kívánva, üdvözlettel:
ME

Tisztelt ME!

Köszönöm bizalmát és igyekszem mindenre válaszolni.
A végével kezdem: sikerült megszerveznem, hogy már viszonylag gyorsan. Terhesek számára soron kívül tudok rendelésre időpontot adni.
1. A válaszom egyértelmű igen! Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide: 
- Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
- Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
- Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
- Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
- Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
- Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
- Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
- Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
- Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
- A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Tehát:a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.
2. Az egészséges terhesek számára a jódpótlás szükséges. Hangsúlyozom az egészséges szót!! A Magyar Endokrin Társaság Pajzsmirigy Szekciójának ajánlása (2002) alapján:
- Terhesekben a napi 150-200 ug jód alkalmazása nem elegendő. Az ideális a 250-300 ug/ nap jód bevitele (jódid tabletta)
- A jódpótlást a terhesség előtt már tanácsos elkezdeni (kivétel: autoimmun pajzsmirigy betegségek)
- A jódpótlást a szoptatás alatt is folytatni kívánatos (különösen fontos ez a dohányzó nőkben)
Persze mindig vannak kivételek: a jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). Ezért autoimmun pajzsmirigybetegek ne kapjanak anorganikus jódot.
3. A TRAK kérdését egyik korábbi levelemben már érintettem (ma már korszerűbb módszert használunk). Korábban már szakorvosok számára továbbképzéseken, cikkekben és ezen ahonlapon is írtam arról, hogy a Propycilnek nagyon komoly kockázata van, ezért a legújabb irányelvek alapján csak nagyon rövid ideig ( kb 3 hónapig ) alkalmazzák, mert súlyos májkárosodást okozott („THYROID Volume 21, Number 10, 2011 Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease
During Pregnancy and Postpartum”).

Mindezekkel nem megijeszteni kívántam ,mert több olyan gyermekünk képét tettük fel a rendelő falára, akik minden korábbi orvosi ellenkezés ellenére – a megfelelő kezelés mellett- egsészségesen születtek (képet mellékelem).
 

 


Jó egészséget kívánok,a közeli találkozásig:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-11 11:23:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésemre 1x50mg Letroxot szedek. Jelenleg 7 hetes terhes vagyok, a múlt héten visszamért TSH-m 0.450 lett. Azt szeretném kérdezni, hogy esetemben szedhető e a jód tartalmú terhesvitamin, vagy sem. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel:Éva
Tisztelt Éva!

A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott.
Azonban jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!).
Tehát a jód adása előtt további vizsgálatot javaslok.
Tel. 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok. tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-10 15:20:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A következő problémával fordulok Önhöz: kb. 4 hete elkezdett fájni a pajzsmirigyem, ehhez 2 hete láz is társult, ami hajnalban a legrosszabb (38-38,5°C), de estére sem megy le 37°C alá. A háziorvosomtól kértem beutalót vérvételre, melynek eredménye 2013. 07. 24-én negatív lett, azaz a TSH 1,160 mIU/l, az FT4 és FT3 vizsgálatokat el sem végezték, mert a TSH normális. A szérum vas 7,7 umol/l, a háziorvos vastablettát (Neo-ferro-folgamma) írt fel. Endokrinológus kollégával konzultáltam, ő pajzsmirigy-ultrahangra és további vérvételre küldött, illetve Advil Ultra Forte-t írt fel, mint gyulladáscsökkentőt. Azt mondta, ha ez nem használ, szteroidos kezelést kell kapnom. Mivel viszont a jövő héten kötelező jelleggel 3 hétre el kell utaznom, szteroidos kezelést nem szeretnék, az Advil Ultra Forte-tól viszont nem következett be javulás. És azt tanácsolta, ne szedjem a vastablettát, mert az fokozza a gyulladást. A mai nap folyamán voltam ultrahangon, ennek eredményét azonban nem tudom értelmezni, így szóról-szóra leírom Önnek: "A pajzsmirigy jobb lebenye: 52x23x21 mm. A pajzsmirigy bal lebenye: 47x20x18 mm. A lebenyconturok lekerekedettek, a mirigyállomány igen inhomogén. A bal lebeny alsó részében, részben a conturon kívül 14 mm átmérőjű, egy-két kis folyadékos részt is tartalmazó isoechogén göb van. A vascularisatio norm. Az isthmus kissé szélesebb. Mko.-on a nyaki nyirokcsomó láncban egy-két ovalis nyirokcsomó figyelhető meg, a legnagyobb 10x5 mm-es. A nagy nyálmirigyek épek."
Kérdésem a következő: van-e olyan gyógyszer, ami nem szteroid, de legalább a tüneteket (láz, fájdalom) elmulasztja, míg utazom, és ha létezik ilyen szer, akkor mi az? Interneten a Diclofenac-ról olvastam, hogy az esetleg jó lehet enyhébb probléma esetén, de sajnos azt sem tudom, hogy az én problémám enyhének mondható-e, vagy sem. És tényleg ne szedjem a vastablettát? Várom mielőbbi válaszát!
Köszönettel:
Beáta
Tisztelt Beáta!

Nagy valószínüséggel DeQuervain pajzsmirigygyullaádsa van. Mi ez? Általában felső légúti hurut előzi meg. Láz kíséretében izomfájdalom, levertség, rossz közérzet jelentkezik. A pajzsmirigy megduzzad, és igen fájdalmassá válik. Általában a gyulladás kezdetén, enyhe fokú túlműködésre utaló tünetek is jelentkeznek. Levertség, rossz közérzet, nyaki duzzanat, és erős fájdalom. A fájdalom felfelé a torokba, az állba és a fülek felé sugározhat. A pajzsmirigy régiója kifejezetten nyomásérzékeny.
Gyorsult vvt. süllyedés jellemzi.Célzott vizsgálatok: vizsgálat után javasolható.
Kezelés: a laboratóriumi adatoktól függ, de addig is:A kezelés a pajzsmirigy diszfunkciónak megfelelően kell történjen, de mivel az átmeneti hyperthyreosis nem hormontúltermelés hanem a károsodott pajzsmirigysejtekből történő hormonkiszabadulás következménye, tireosztatikumok adása értelmetlen és hatástalan. Javasolt gyógyszerek szalicilát és nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek adása a fájdalom csökkentésére, pl Diclofenac!).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-09 15:05:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az lenne a kérdésem, hogy az eredmènyeim miatt,lehet-e PCO betegségem?

Se Inzulin :68,4
Se Inzulin 120 perces:68,83
Testosteron: 4,81 (megengedett 2,81)
Elôre is köszönöm
Netta

Tisztelt Netta!
 
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-09 13:37:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy gyulladással, túlműködéssel kezeltek. A labor-értékeim jelenleg már a TRAK kivételével a határértékeken belül vannak. Azt szeretném kérdezni, hogyan lehetne befolyásolni ezt az adatot, milyen gyógyszert vagy egyéb megoldást lehetne alkalmazni annak érdekében, hogy a jelenleg a felső határ mintegy kétszeresén lévő TRAK szint a normálisra csökkenjen?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel Ricky
Tisztelt Ricky!

A kérdés nem ilyen egyszerű. Gondolom a kezelő orvosa erről kellő felvilágosítást adott. Röviden a következőt írhatom:először is a TRAK egy rövidítés, a pajzsmirigy elleni antitestek mérésére szolgáló módszer. Ezeknek több típusa van, stimuláló, gátló, stb. Hazánkban először végeztünk ilyen méréseket, de ma már nem hasznájuk, helyette korszerübb módszerrel mérjük. Közel 50 éve vált ismertté, hogy BG kórban a hyperthyreosis létrejöttéért egy immunglobulin típusú fehérje (LATS= Long Acting Thyroid Stimulator) a felelős . A LATS-ról később kiderült, hogy az a TSH-R-hoz kötődő antitestekkel azonos . Közel 3 évtizedes erőfeszítések során sikerült egyre használhatóbb módszereket kidolgozni a TSH-R elleni antitestek meghatározására. A kezdetben alkalmazott módszerek lényege az volt, hogy sertés- és/vagy humán pajzsmirigy-sejtmembránt preparáltak, majd ezek szuszpenziójához adták a betegek savóját, centrifugálás, mosás után a radiojóddal jelzett TSH kötődésének mértékéből következtettek a TSH-R elleni antitestek jelenlétére ). Ezek az úttörő vizsgálatok egyrészt nehéz standardizál-hatóságuk, másrészt időigényességük miatt nem voltak alkalmasak a mindennapi diagnosztika céljaira. Az első generációs TRAK kifejlesztése jelentette a változást. Ennek lényege, hogy szolubilizált sertés pajzsmirigy membránt állítottak elő és egyfázisú kompetitiv radioreceptor teszt segítségével már jól standardizált antitest szinteket lehetett mérni. A 3. évezred kezdetén jelentek meg az u.n. kétfázisú módszerek. Ezt az tette lehetővé, hogy a sertés pajzsmirigy membrán helyett humán rekombináns TSH-R-t (hrTSH-R-t) állítottak elő, amelyet adszorbeáltak a felülethez, ehhez kötődött a savók TSH-R elleni antitestje, majd a csövek, ill. lemezek mosása után jelző anyagot (125J-al vagy akridinészterrel jelölt TSH-t) adtak a rendszerhez. A nemzetközi (WHO) standardok segítségével jól reprodukálható és közel 100%-os specificitást és 99,1%-os szenzitivitást sikerült elérni. Ezek a kitek (DYNOtest-TRAK human és a LUMItest-TRAK) napjainkban egyre szélesebb körben terjedtek el. Mindkét tesztnek azonban vannak hátrányai. Az izotópos módszer egyrészt izotópos mérésekhez alkalmas laboratóriumot igényel és alkalmazásának ideje az izotóp bomlása miatt eléggé szűk keretek közé szorított. A luminescens módszer az előbbi hátrányait hivatott kiküszöbölni, széleskörű alkalmazását több egyéb tényező mellett eddig az gátolta, hogy a méréshez külön eszköz, luminométer szükséges. A 3. generációs TSH-R elleni antitest mérésének elve az, hogy az újonnan előállított stimuláló típusú monoklonális antitest (M22) vetélkedik a betegek szérumában lévő TSH-R elleni antitestekkel a hrTSH-R-hoz kötődésben. Ez az új módszer lényegesen jobb, mint a 2.generációs technikák. A „két-lépcsős ELISA” módszereket elsődlegesen azért fejlesztették ki, hogy az izotópos eljárásokkal szemben alternatívát kínáljanak. Jóllehet az általunk vizsgált ELISA lemezeken rhTSH-R helyett tisztított sertés TSH-R található, amely azonban lényegesen nem befolyásolta a vizsgálat eredményességét. Ennek lehetséges magyarázata az, hogy a humán és a sertés pajzsmirigy epitópjai jelentős mértékben egyeznek. Az ELISA tesztek érzékenysége kisebb a 2. generációs TRAK értékénél, ez a tény azonban a mindennapi gyakorlatban nem feltétlen jelent hátrányt. Ennek egyik magyarázatát a legújabb biokémiai vizsgálatok adták, amelyekben a TSH-R alacsony és magas affinitású kötő-helyeit vizsgálták. A legérzékenyebb módszerek képesek érzékelni a legalacsonyabb affinitású autoantitestek jelenlétét is. Kiderült azonban , hogy az alacsony affinitású antitestek egy része u.n. „természetes autoantitest”, amelynek pathogenetikai és prognosztikai szerepe nem tisztázott. Ezek nem képesek a pajzsmirigy működésének befolyásolására, valószínűleg csak a stimuláló antitestek prekurzorai. A természetes IgG típusú autoantitest a genetikailag érzékeny egyedekben alakul át külső hatásra (.pl Yersinia enterocolitica fertőzés) betegséget kiváltó stimuláló antitestté . Nyomonkövetéses vizsgálataink eredménye is ezt a feltevést látszik megerősíteni, ugyanis az ELISA teszt pozitivitása korábban jelezte a betegség recidíváját. Fontos kiemelni, hogy az előnyök mellett az enzim-jelzéses módszerek kalibrációs görbéi nehezebben reprodukálhatóak, ami azzal magyarázható, hogy ez a metodika különösen érzékeny a paraméterek legkisebb változására is (hőmérséklet, pH, leolvasó érzékenysége). Összegezve, megállapítható, hogy az enzimjelzéses módszerek alkalmasak a B-G kór gyors és megbízható diagnosztikájában és a betegség recidivájának előrejelzésében, eredményességüket nem befolyásolja TSH elleni- vagy egér elleni antitestek zavaró hatása.
Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy ezek az antitestek valóban kóroki tényezők lehetnek-e, milyen tünetei vannak és milyen kezeléseket kap, a megfelelő immunmoduláns kezeléstől várható eredmény.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-09 13:35:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
41 éves vagyok, 2 gyermek/1994,2004/.2010-ben megromlott életminőségem miatt tsh mérést végzett új háziorvosom az előzőnek aki gyermekkorom óta volt orvosom soha nem jutott eszébe pedig évente csináltattam nagy labort ami állandó vashiányt mutatott.201-ben mért tshm 13.2 volt rögtön nyaki uh-ra küldött és az néminemű eltérést mutatott kerestem szakorvost aki minden pajzsmiriggyel kapcsolatos vizsgálatot elvégeztetett /UH,CT,Izotóp, Szúrás 2x/.Az eredményem emelkedett anti TPO alapján Hashimoto thyreoiditis.2010-ben T4:1,10 ATPO :479,1 azóta ezeket nem mérték csak TSH mérésem van kb.3 havonta.Nagyon odafigyelek mindenre vagy 20 éve iszom zöld,fehér,roibos teát,csak szigorú diétámnak köszönhetem ,hogy súlyom "csak"78 kg volt.1éve elkezdtem heti öt alkalommal futni fokozatosan emelve a távot de súlyom nem változott.Mai nap már minden alkalommal közel 7km-t futok és paleo étrenden vagyok kb.1,5 hónapja jelenlegi súlyom 72 kg.Nagyon örülök.Még jobban szeretnék javítani életminőségemen mert nagyon fáradékony vagyok, ízületeim is sokszor rakoncátlankodnak általában alacsony a vérnyomásom és a libidóm sem az igazi na igen a pszichikai tüneteim, mint fásultság,kedvtelenség, mosoly nélküliség azok is jelen vannak.Pre menstruációs szindrómám már csökkent mert 3 éve szedek pre mens tabletát és 2 éve remotiv extrát.Nyaki uh eredményem megnyugtató, mondják. Jobb lebenyben van 13x7 mm es echoszegény szélű,echodúsabb göb,ami nagyobb meszesedést tartamaz.A citologia eredményem jó volt.Elnézést ha szertelen vagyok de minden infót próbálok átadni,hogy teljes képet kaphasson.Most ott tartok,hogy a vas 20,1 /soha ilyen nem volt/ TSH 3,42 L-thiroxint szedek 2 napig 75 mg,1 nap 100mg.A kérdésem ,hogy lehet-e hashimotós pajzsmirigyesnek is még többet javítani az életminőségén?Érdemes-e a T3 vizsgálatát szorgalmazni az orvosnál?A leleteimen nem találtam T3 mérést...
Tapasztalata szerin "Van -e lehetőség egy JOBB MINŐSÉGŰ ÉLETRE a hashimoho szindrómásnak?
Minden tanácsa nagyon fontos nekem!!!Kérem adjon tanácsot amit előre is köszönöm.
JÓ EGÉSZSÉGET KÍVÁNOK ÖNNEK!!!!
Tisztelt Kédező!

Több kérdést tett fel és a jellegzetes tüneteket felsorolta, amelyek egy egyetmi elődáson nagyon tanulságosak lennének.
Igyekszek néhány kérdésére kitérni terjedelmi okok miatt a teljesség igénye nélkül. Más csak aért is, mert vizsgálat nélkül ez helytelen volna.
1. A szülések 7-17 %-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki. Ezeket sajnos időben nem veszik észre és gyakran csak más tünetek vagy éppen egy "rutin" vizsgálat vetheti fel ezek meglétét.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
2.A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
3.„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt? "Ebben a jól ismert mondatban foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
Sokan azt gondolják, hogy a egy TSH méréssel minden megválaszolható.Mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik!!!!. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése!!!!.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ami a libido-t illeti: A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
A feltett kérdésére a válasz az, hogy nem az "ideális" TSH-t kell elérni , hanem az életminőséget javítani és helyreállítani!
Jó egészséget és ebben sok sikert kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-08 21:36:31
Olvasói értékelés: 5/2

finoman inhomogén pajzsmirigy

Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném tanácsát kérni a következőben:
30 éves nő vagyok. Márciusban indult nálam egy kivizsgálás, mivel januártól folyamatosan, egész napon át tartó erős fejfájásom volt. Ezért a házi orvosom teljes vérképet kért, melynek keretében TSH is nézve volt: 3,2. F-T4: 16,1. Ezért elküldött UH-ra, ahol a következőt állapították meg: jobb lebeny 15x14x29 mm, bal lebeny 13x15x26 mm. Bal lebenyben centrálisan 8 mm átmérőjű, keskeny echoszegény gyűrűvel övezett, centrálisan a pajzsmirigy szerkezetével megegyező göb látható. A pajzsmirigy szerkezete egyebekben finoman inhomogén, benne egyéb körülírt gócos eltérés nem látszik. A submandibularis nyálmirigyek eltrés nélkül. A nyak bal oldalán a pajzsmirigy bal lebenyének alsó pólusa alatt egymás mellett csoportosan elhelyezkedő, 4-5-6 mm átmérőjű, kerekded, echoszegény képletek láthatók, melyek megnagyobbodott nyirokcsomóknak megfelelhetnek. A jobb állszöglet alatt 5mm átmérőjű, echoszegény megnagyobbodott nyirokcsomó látszik. A nyak jobb oldalán néhány 3-4 mm-es hasonló echogenitású képlet látható. Megnagyobbodott mellékpajzsmirigy nem látható. Ezzel az eredménnyel elmentem endokrinológiára, addigra már a hajam is marok számra hullt (napi kb. 200 szál). Gyógyszert nem kaptam, 3 hónap múlva kontrollra rendeltek vissza. Közben a háziorvosom elküldött fül-orr gégészhez a nyaki nyirokcsomó megnagyobbodásaim miatt, ő kért UH vezérelt aspirációs citológiát: 1 nyirokcsomóból vett mintánál: kenetben véres háttérben, viszonylag vegyes jellegű lymphoid sejt populáció látszik. Sem két vagy többmagvú sejtek, sem nyirokcsomó idegen elemek a kenetben nem azonosíthatók. Pajzsmirigy göbből vett kenetben enyhén véres, híg, vagy közepesen sűrű colloidos háttérben elszórtan, csoportosan látszanak folliculáris hámsejtek közepesen nagy maggal, keskeny plasmaszegéllyel, helyenként szolid magegyenlőtlenséggel, durva atypia nélkül. A citológiai kép malignitást nem valószínűsít sem a nyirokcsomónak, sem a pajzsmirigynek megfelelően.
Júniusi újabb labor eredményeim: TSH 4.6, F-T4: 12,9, anti-TPO: 13, Glükóz: 5,3 mmol/l, glükóz evés után: 4,2 mmol/l, TEST totál:. 1,38 mmol/l, PROLÖssz: 325,1 MU6l, SHBG: 61,79 nmol/l, VC-pp2: 4,2 mmol/l, DHEAS: 7,49 Umol/l, .
Ezek után kaptam júliusban Letroxot. Július 18-án elkezdtem szedni reggel éhgyomorra fél tablettát a 75 mg-asból. 3 nap múlva reggeltől estig a nyugalmi pulzusom 96-110 között mozgott már. Ez azóta is tart. 1 hét után az orvos javaslatára csökkentettem az adagot napi 1/4 tablettára a pulzus emelkedés miatt. Bár az orvos szerint ettől a mennyiségtől ez nem következhet be. A csökkentés után 3 nappal már nyomást is éreztem a szívemnél, illetve szúrt is. Bementem a sürgősségire, ahol készítettek EKG-t, ezzel minden rendben volt. Vettek vért, TSH: 3,1 lett, F-T4: 15,5. Visszamentem az endokrinológiára, ahol azt tanácsolták hagyjam abba a Letrox szedését (bár még mindig azt állítják ettől nem lehet magas a pulzusom) Írtak fel napi 2x1/4 Huma Pronolt és Magne B6-ot. Hétfő óta szedem a pulzuscsökkentőt, ami napközben 78-ra leviszi a pulzusom, de reggel amint ébredek már 90-96 körüli ismét úgy, hogy este bevettem a negyed tablettát.
Szeretném megkérdezni Öntől a következőket:
-A pajzsmirigy okozhat-e ilyen mértékű hajhullást (még most sem állt meg, 5 hónap után)
-A Letrox miatt lehet-e a magas a pulzusom (vérnyomás általában 110/70, azzal nincs gond), vagy teljesen más okozza a tüneteim? Amennyiben a gyógyszer okozza, körülbelül mikorra várhatok javulást?

Nagyon megvagyok ijedve, mivel soha hasonló problémáim nem voltak, főleg nem a szívemmel.

Megtisztelő válaszát nagyon köszönöm!!!
F. Anita
Tisztelt F. Anita!

Nagyon megértem és átérzem gondját. A tünetek és a leletek alapján a betegsége nagy valószínüséggel autoimmun pajzsmirigygyulladás, amelyhez a hajhullás is társul. Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerülnek. Ez az összes hajszál 10-15%-át is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban 2009-ben közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hajhullás gyakran nem csak a csökkent pajzsmirigyműködés következménye, hanem a hajhagyma elleni autotoimmun folyamat következménye is lehet, amelyet szintén lehet gyógyítani (utalok az ebben a témában ezen a honlapon korábban általam írottakra).
A kezelés előtt a pontos diagnózist és az oki kezelést tartom fontosnak.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-08 21:16:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

21 éves vagyok. Első menstruációm 13 évesen , kezdetben szabályos (28) volt. 2 éve rendszertelenné vált (28-60). 1 éve nincs spontán mensesem. Korábban Ginex cseppet használtam, általa egy ideig sikerrel jártam. Fáradékonyság, köröm gyengeség, torkomban gombócérzet, fázékonyság, szénhidrátéhség, időnként lehangolt, feszültebb állapot jellemez. Szédüléses rosszullét, gyengeség, állkapocs zsibbadással jelentkezik. Nem tudok hízni akarattal sem: Karácsonykor 45 kg voltam. Február óta folyamatosan fogytam, május óta tartom a súlyomat. Testsúlyom: 39-40 kg, magasságom: 162cm.
Számtalan vizsgálaton keresztül mentem: vérvétel (hormonális, vércukorszint..) mr vizsgálat, ultrahang.
Eredmények: alacsony női hormon szint, zsírszöveti, izomszöveti rezisztencia, pajzsmirigy probléma. Hasi és petefészek, pajzsmirigy ultrahang: negatív, rendben.
Endokrinológus által javallott gyógyszereket és étrendet folytatom: 75 mg Letrox, 2x500 mg Meforal.

Mr vizsgálat: Makroadenoma nem látható.
A sella fenék fölött a középvonaltól jobbra ábrázolódó eltérés felveti microadenoma lehetõségét.

Nem találtam megfelelő kezelőorvost mr vizsgálatom eredményének megfelelő véleményezésére, valamint egészségügyi problémám kezelésére, sajnos eddig nem volt szerencsénk orvosaink kiválasztásában.
Szeretném a segítségét kérni és felvenni a kapcsolatot a Professzor úrral, ha úgy gondolja, hogy megoldást tud nyújtani.

Tisztelettel:

Gyurján Orsolya
6200 Kiskőrös
Okolicsányi utca 77.
Tel:06202744048
Tisztelt Gyurján Orsolya!

Köszönöm, hogy problémáját megosztotta velem. Valóban összett kérdésről van szó, amelyet a precíz leírás után sem lehet további vizsgálatok nélkül felelősséggel megválaszolni, mivel több ellentmondás van a tünetek és a leletek között.
A következőkre kívánok kitérni:
I.A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
II. A másik irány az agyalapi mirigy és petefészek nem megfelelő szinkron működése lehet.
Tisztázni kellene, hogy a microadenoma fennáll-e. Lezajlott-e olyan gyulladás, amelyik a pajzsmirigyet és az agyalapi mirigyet is érinti? Ismrt ugyanis, hogy az egyes autoimmun kórképek egymással gyakran társulhatnak: pl pajzsmirigygyulladás és agyalapi mirigygyulladás, vagy pajzsmirigygyulladás és vészes vérszegénység, ill. autoimmun gyomorgyulladás stb.
III. Mit kellen tenni:
- meghatározni az agyalapi mirigy hormonjainak szintjét
- a petefészek működését is jelző AMH-t
A további vizsgálatok és a kezelés ezek birtokában mondható meg.
Tel: 06-30-631-9309 vagy e-mail:Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok, tisztelettel::

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-08 21:07:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az a fő problémám, hogy hullik a hajam, de olyan mértékben, hogy rosszul vagyok ha hajat mosok. Alapból a párnámon, meg a pólómon rengeteg a hajszál, de szó szerint rettegek ha hajat kell mosnom, kb 1,5 hónapja van ez most nálam. Április elején bekerültem a kórházba tüdőgyulladással, május elején meg kellett műteni, majd még egy altatásos műtétem volt június elején, akkor is a tüdőmmel volt a probléma, azaz 2 altatásos műtétem volt 1 hónap eltéréssel. A műtétek előtt szedtem fogamzásgátlót, most már nem szedek, mert sokáig bent voltam a kórházban, és nem tudtam pótolni a gyógyszeremet. 4 hónapja nem volt menzeszem!
Kb. 2 hete kértem a háziorvostól beutalót, hogy vérképemet nézesse meg, a következőknél voltak az eltérések
- Összkoleszterin 5,9 mmol/L
- GOT 43 U/L
- GPT 73 U/L
- GGT 74 U/L
- Alkalikus foszfatáz 437 U/L
- Eozinofil 9,7 %
- Eozinfil (abszolút érték) 0,64 G/L
- TSH 5,32 IU/mL
- Vizelet PH 5
Tüdőbetegségem során 2-szer szedtem antibiotikumos kezelést, hónapokig szedtem erős fájdalomcsillapítót (pl Contramal 50mg), számítottam a mellékhatásra, arra, hogy a hormon háztartásom fel fog borulni, de ilyen mértékűre nem. Most jelenleg Biovánna gyógyszert szedek, meg a Bánfi hajsampon és szeszt használom. Október 24-én van időpontom Endokrinológiai vizsgálatra, de ha így fog hullani a hajam, akkor addigra "meg is kopaszodhatok"!
Amit még észre veszek magamon, puffadás has tájékon, néha hidegrázás, álmatlanság.
Kérem írja meg nekem, hogy mit tehetnék a gyógyulásom érdekében, milyen gyógyszert ill gyógynövényt szedjek, vagy bármi megoldás ami az állapotomat elősegítené.
Köszönöm előre is a fáradozását, és a válaszát!!
Tisztelettel: Judit
Tisztelt Judit!

Mindenek előtt lehet segíteni!
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
táplálkozási rendellenességek
vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
·    PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
·    Menstruációs hormonális zavarok
·    Mellékvesék túlműködése és daganatai
·    Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
·    Petefészek egyes daganatai
·    Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait!!!!!
A kezelések támadáspontjai a következők:
Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-07 13:31:42
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Egy kedves ismerősömnek az Édesanyja pajzsmirigy túlműködésben szenved! Napokban kapta a hírt hogy másodjára is meg kell műteni vele! Az idős hölggyel közölték az orvosok, hogy ha egy mód és lehetőség van rá keresse fel Győr legjobb specialistáját, mert olyan rosszak az eredményei, hogy nem biztatják sok jóval. Ráadásul a hölgy nagyon le van fogyva és egyre inkább romlik a látása és alapvetően az egészségi állapota! Kérem ha Ön vállal ilyen nemű beavatkozást vagy tud olyan orvost- orvosokat akik szakmájuk kiemelkedő szakemberei akkor válaszában jelezze vagy a kesszi21@gmail.com. Válaszát előre is köszönöm hiszen életet menthet!

Üdvözlettel: Lecsek Eszter
Tisztelt Lecsek Eszter!


A leírásból nem derül ki, hogy miért javasolják az ismételt műtétet. Erre a kérdésre felelősséggel csak az eddigi leletei, ill. vizsgálati adatai alapján van mód.
Tel.06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-07 13:27:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Nagyon szépen köszönöm az előző, igen gyors válaszát, ritkaság manapság az ilyen orvos!
Ha lehetséges, lenne még téma, amiben szeretném megkérdezni Doktor Urat.
Mi a véleménye esetemben a t3 rezisztenciáról. Lehet a hónapok óta tartó menstruáció hiánynak és meddőségnek ez az okozója? Milyen vizsgálatot érdemes elvégeztetni, hogy ez kiderüljön? Egyáltalán érdemes-e? Kortisol nyáltesztre, vasszint ellenőrzésre áldozzunk?

2013.06-i eredményeim:
cukor: 5,17 mmol/l
inzulin: 5,19 mIU/l
TSH: 2,08 mIU/l
fT4: 16,18 pmol/l
fT3: 3,68 pmol/l
TPO-At: 90,6 IU/ml
TG-At: 14,86 IU/ml
FSH: 4,3 IU/l
LH: 4,9 IU/l
Ösztradiol: 18,4 pmol/l
Progeszteron: 1,6 nmol/l
Prolactin: 125,2 mIU/l
DHEA-S: 6,06 umol/l

Előre is köszönöm válaszát, tisztelettel: VRita
Tisztelt VRita!

Valóban lehet a háttérben T3 relativ rezisztencia, de ez további kivizsgálást igényel.
Célszerű volna az ösztrogén dominancia kizáráa a megfelelő endokrin vizsgálatokkal.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-07 13:23:44
Olvasói értékelés: 5/3
A szerkesztő ajánlja