SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Sajnos nemrég lett vége a 8 hetes terhességemnek,amelyet műszeres úton fejeztek be.
5 éve autoimmun eredetű krónikus pajzsmirigy gyulladást diagnosztizáltak nálam. Jelenlegi értékeim , a TSH :1,4 , anti -TPO:280 .Kérdésem, hogy ez okozhatta -e a vetélést, illetve van -e esélyem arra ,hogy valaha kihordjak egy terhességet és egészséges legyen a baba. Terhesség alatt sajnos egyszer jutottam el, endokrinológushoz és egy hónap múlva lett volna esedékes az újabb labor. 75 mg L-Thyroxin szedek jelenleg, amelyet a terhességem tudomásul vételekor emeltek 50mg-ról.

Köszönettel:Kiss Anna
Tisztelt Kiss Anna!

Ez valóban komoly probléma. Sajnos a részleteket nem ismem és ezért személyre szabott csak részletes vizsgálat, ill. kivizsgálás után tudok adni.
Mi a lényeg?
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat . Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 17:46:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Mindenek előtt szeretném kifejezni sajnálatomat az irgalmasrendi kórházban történtek miatt. Sajnálatos módon a világ elüzletiesedése „felemészti” az igaz értékeket, az olyan szakembereket (orvosokat) akik önzeltelnül fordítják (fordítanák) szaktudásukat a társadalom javára. Sajnos több, az Önéhez hasonló esetről hallotunk már. Pedig de nagyon nehéz egy igazán hozzáértő endokrinológust találni Magyarországon! Mélységesen felháborító az Önt ért bánásmód!
Szeretném megköszönni, hogy a szabadsága alatt is tanácsot adott arra vonatkozóan, hogy a laborvizsgálat eredményét látva csökkentsem-e a Letrox adagomat. Nagyon köszönöm, augusztus 1. óta 50 mikrogrammot szedek újra!
A legutóbbi alkalommal, mikor Önnél jártam, szerettem volna néhány kérdést feltenni Önnek, a kórházi körülmények azonban nem tették lehetővé. Remélem nem veszi tolakodásnak, ha ezen a fórumon fordulok Önhöz:
1./ Körülbelül március óta – szinte minden nap – nehéz légzéssel küszködöm. A háziorvos elküldött szakorvoshoz, aki kizárta mind az asthma, mind pedig az allergia fennállását. Sajnos a tüneteim azonban továbbra is fennállnak. Ön mit gondol, lehet esetleg ez a letrox mellékhatása? A tüdőgondozóban azt mondta az orvos, hogy ezt a hormonértékek ingadozás is okozhatja. Mi az Ön véleménye?
2./ Bizonyára emlékszik professzor úr, hogy első beszélgetésünkkor említettem, hogy egy májusban végzett laparoscopia alkalmával a nőgyógyászom endometriózist diagnosztizált. Szeretném megkérdezni, mi az Ön véleménye az endometriózis kialakulásának okairól, illetve a kezeléséről. A nőgyógyászom a petefészkek működésének leállítását javasolta, melyet én nem szeretnék, hiszen éppen babát szeretnénk. Mit gondol, lehet összefüggés az endometriózis és az autoimmun pajzsmirigybetegség között? Amennyiben lehetséges, szeretném kérni a professzor urat, hogy Ön is vizsgálja ki ezt a nőgyógyászok által diagnosztizált endometriózist. (Ciklus 2.napján - 2013.08.08 - készült eredmények: TSH: 0,20 µIU/mL;FT4: 1,44 ng/dL;FT3:2,76 pg/mL;LH:3,5 mIU/mL;FSH:9,3 mIU/mL; Prolaktin:11,3 ng/mL; Tesztoszteron: 12,3 ng/dL; Ösztradiol: 130,22 pg/mL)
3./ Előző kérdésemhez kapcsolódik a következő. Több beszámolót olvastam arról, hogy súlyos endometriózisban szenvedő nők gluténmentes diéta hatására tünetmentessé váltak - az orvosok nagy meglepetésére. Ön mit gondol erről? Lehetséges, hogy a pajzsmirigy alulműködés, az endometriózis és a gluténérzékenység valamilyen módon összefüggésbe hozható? Az ön által kért vérvizsgálatok során esetemben kizárható a gluténérzékenység? A leletre csak annyi került feljegyzésre, hogy inzulinrezisztencia nem igazolható.
4./ Antimüllerian hormon eredményem 2,7 ng/mL. Ki tudná értékelni ezt a leletet?
5./ Végezetül – Székely Melinda – javaslatára szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint a következő kontrollra (2013. november) milyen hormonvizsgálatokat célszerű magammal vinnem? Tekintettel arra, hogy Győrből járok Önhöz, illetve a hosszú várólistára, asszisztense azt javasolta, hogy az itteni laborban próbáljam meg elvégeztetni a szükséges teszteket - , az Ön útmutatásai szerint -, így a novemberi kontroll alkalmával rögtön ki tudná értékelni azokat. Meg tudná írni, melyek ezek a vizsgálatok?
Előre is nagyon köszönöm válaszát, bíztató szavait, melyekkel igyekszik lelket önteni belénk.Üdvözlettel, Tolnai Edina
Tisztelt Tolnai Edina!

Köszönöm levelét, de megjegyezni kívánom, hogy esetemben nem általános rendelet vagy hibás központi egészségügyi rendelet eredményezete ezt a helyzetet. Errő kizárólag az intézmény tulajdonosa tehet!
1. A Letrox általában nem okoz fulladásos tüneteket, de a hormonértékek "ingadozása" sem. Az 50 ug minden bizonnyal megfelelpő lesz.
2. Az endometriosis és az autoimmun folyamat között közvetlen kapcsolat nincs, ez áttétesen a hormonális tényezők miatt fordulhat elő. A prolactin ugyanis fokozza az autoimmun folyamatot.
3. A gluténmentes étrendről a csaladinetet már részletesen írtam (kérem ovassa el a cikket). A diéta általában előnyös hatású.
4. Az AMH értéke jó és a jövőre nézve biztató.
5. A novemberi kontrollra előre láthatólag a következők indokoltak:
Prolactin, TSH FT3 FT4 anti-TPO anti-Tg, FSH AMH gliadin elleni antitest ösztradiol progesteron

Az alábbiakat azért írom, mert nem világos, hogy a korábbiakban a Visanne kezelést alkalmazták-e?
Endometriosis is a chronic gynecological disease defined by presence of endometrium-like tissue outside the uterus, which induces a chronic, inflammatory reaction. The endometrium is a layer of mucous tissue, which lines the uterus cavity and undergoes hormone-dependent changes during the menstrual cycle. Endometriosis is a common disease among women of reproductive age. The prevalence is estimated to be around 5-10% in women of childbearing age. Lower abdominal and pelvic pain, cramping menstrual pains (dysmenorrhea), painful sexual intercourse (dyspareunia) and infertility are well recognized symptoms of endometriosis.
Bayer Schering Pharma AG, Germany, has successfully completed the decentralized part of drug approval procedure in Europe for a new treatment of endometriosis called Visanne®. Visanne is a once-daily oral tablet containing dienogest 2 mg that has been developed specifically for the treatment of endometriosis. A dedicated clinical study programme has proven that Visanne relieves endometriosis pain with high efficacy, reduces endometriosis lesions and demonstrates a favourable safety and tolerability profile. Market launch of the product is planned from the second quarter 2010 onwards.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 13:23:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Jártam Önnél a Bajcsy kórházban júniusban és júliusban. A következő időpontot december 6-ra kaptam. Múlt héten kiderült hogy terhes vagyok (nőgyógyászhoz 09. 04-én szerdán megyek). A kérdésem az lenne, hogy a júniusban felírt napi 100 mg Letrox adagon kell-e módosítani?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Lengyel Szilvia
Tisztelt Lengyel Szilvia!

Egyelőre a Letrox100-t szedje.
Későbbi kontroll alkalmával az esetleges módosítást egyeztetjük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 12:29:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Megdöbbenve olvasom, hogy mik történtek Doktor Úrral. Nagyon-nagyon sajnálom és kívánom, hogy mielőbb szülessen valami megoldás a problémára! Remélem, itt és a magánrendelőben elérhető lesz még hosszú ideig!

Tisztelettel: V. Rita (az egyik hűséges betege)
Tisztelt V. Rita!

Köszönöm levelét.
Bízom benne, hogy munkámat folytathatom. Tel. 06-30-630-9309.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-25 14:53:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Következő kérdéssel fordulok önhöz.
Januárban volt 14 éves a kisfiam, 148 cm, szóval alacsony és most már nagyon kitűnik a társai közül.
Normál méretekkel született 3200gr 52cm , de mindíg is kisebb volt a társainál.
Növekedése nem áll 1-1 centit nő de nagyon lassan.
Szerintünk a pubertás kor sem indult még meg nálla / a hangja nem változott, szőrzete nem igazán van még/
Kérdésem: Hová forduljak? Milyen vizsgálatokra számítsunk?
Köszönöm segítségét.
Szép napot
Tisztelt Kérdező!

Ebben az esetben gyermekendokrinológushoz célszerű fordulnia.

Szép napot

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-25 10:39:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!
Nagyon köszönjük válaszát, eredetileg novemberben kell mennie Önhöz páromnak,
de ezügyben kaptunk időpontot szeptember 6-ra az Ön rendelésére. Így megvárjuk inkább az Ön által jónak ítélt Nebido dózis hatását, mert félünk is, nehogy bezavarjunk az előírt kezelésbe ilyen-olyan kiegészítőkkel! Mégegyszer nagyon köszönöm!!!
Tisztelt Kérdező!

Várom a megbeszélt időpontban.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-22 10:08:08
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon örülök hogy lehet Önnek is kérdést feltenni-mert bár hazai tudományos publikáciokban keresgéltem a pajzsmiriggyel kapcsolatban,de nyilván minden eset más egy kicsit.

Fülcsengés miatt pajzsmirigy vizsgálatra is elküldtek.A vérkép alapján lett gyanús az állapotom,itt TSH 4,99 volt,T3,T4 normal tartományban(abban a laborban 4,2).Következett pontositás végett a szcintigráfiás vizsgálat amelynek megállapitása:"Az erek lefutása szabályos-a mirigyben elszórtan 1-2 mm-es cysta mutatható ki-a mirigyálomány megnagyobbodott-diffuz struma jobb oldali túlsúllyal-enyhe fokban.".A fülész subklinikus hypothirerosis gyanújával küldött ezekre a vizsgálatokra-de mondta a csengéshez kevés köze lehet.Endokrinologushoz csak novemberben jutok el.Kérdéseim az állapotommal kapcsolatban:

1.,Valóban gyanús lehetek-e tünetszegény pajzsmirigy-alulműködésre a leletek tükrében? Időnként fáradékonyságot tapasztalok,hajam hullik,és hiztam is néhány kilót.
2.,Tiszta hyperchlosterinomae-m viszont megállapitott már évek óta-ennek lehet e köze a pajzsmirigyhez? Erre Xeter tablettát szedek-háziorvosom irta föl-még tablettával is csak 5,79 5,2 helyett-de mielőtt nem szedtem 6,87 volt (20-as éveim elején járó férfi vagyok)
3.,Ez nem a pajzsmirigyemmel kapcsolatos,de endokrinologiai jellegű.Állandó jelleggel sok folyadékot iszom (4-5 liter is van)-de vizeletemben cukor nincs-többször vizsgáltak terheléssel is.Utalhat-e ez esetleg diabetes insupidusra-érdemes e orvosnak megemlitenem-vagy annak más tünetei is lennének?

Lelkiismeretes válaszait előre is köszönöm (megjegyzem fülcsengésem csaknem elmúlt infuzios kezeléstől-de biztos nem ismeretlen Ön előtt hogy ilyen esetben rengeteg vizsgálatot elvégeznek-igy derült fény a pajzsmirigyem állapotára is)

Üdvözlettel és jó egészséget kivánva:János
Tisztelt János!

A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Említette a TSH-t. Mi tehát a TSH? Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Mi az ún. normál érték?
Általában 0,4 és 2,4 IU/l között, tehát az Ön értéke emelkedett. Sajnos a csökkent pajzsmirigy működés gyakran áll az emelkedett koleszterin szint háttrében. Az USA-ban 16 millió egyén (!!!) szed koleszterinszint csökkentőt, pedig valójában csökkent a pajzsmirigyének működése.
Melyek a csökkent működés jelei?
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
A napi 4-5 liter víz ivásának több oka is lehet, így a diabetes insipidus is, ilyen irányú vizsgálat (egyszerű vizeletvizsgálat) eldöntheti a kérdést és megfelelő kezelést kaphat.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-22 07:42:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Olvastam az Ön méltatlan eltávolitását az Irgalmasrendi kórházból-Ön egy rendkivül humánus orvos.
Ezzel kapcsolatban meg szeretném irni azt a kálváriát amin én a fülcsengésem miatt átmentem-az alapellátásból kiindulva.
Mint irtam-előző-levelemben fülcsengés vizsgálata miatt jutottam el a pajzsmirigy állapotig-mert hála az égnek találtam lelkiismeretes-magas tudású- orvosokat szinte az utolsó pillanatban.Akut esetben lementem a csengéssel a kerületi Sztk gégészetre.Ott elintézték annyival-hogy "huzatot kapott a fülem"-vagy sok kávét ittam.Közben azért volt-nagy nehezen egy hallásmérés is-akár hiszi Professzor Úr akár nem-én vettem észre otthon hogy a 4000 Hz-nél akut halláscsökkenésem van-sipálya szerű lemenettel-mint laikus(!).Semmilyen gyógyszert nem kaptam még szájon át sem.Hogy milyen rendkivüli haszna van az ilyen fórumoknak-irtam egy üzenetet egy neves gégésznek egy orvosi fórumra-javasolt szájon általi gyógyszereket legalább addig (nootropikumok) amig el nem jutok az infuzios kezelésre(Az Sztk rendelésen infuzios kezelés lehetősége se volt megemlitve..).Elkerültem egy kórházi főorvos Úrhoz-aki megállapitotta hogy itt bizony ichtus cochlearis áll fenn-és meg is inditották az infuzios kezelést nagyon jó eredménnyel egy kis szerencse is kellett.De bele se merek gondolni mi történt volna ha ráhagyom az "Sztk" kezelést.Közben ideggyógyászatra is mentem a kezeléssel párhuzamba,agyi MRI-re,szerologiai vizsgálatokra,pajzsmirigyre is ránéztek-egy szóval betartották a szakmai szabályokat-protokollt.Sosem felejtem el annak a fülészorvosnak aki Interneten keresztül pontos-preciz tanácsokat adott nekem egy ilyen helyzetben ahol az IDŐFAKTOR létfontosságú.Az interneten-is- "rendelő" orvos mondta hogy nekem az akut ellátásom puszta nemtőrödömség volt-mert ekkora szakmai dilletantizmust egyszerűen nem tud elképzelni.....

Sajnos,én bele se merek gondolni milyen morális állapotok lesznek itt-ha az Önhöz hasonló tudású akármilyen hivatásban dolgozó orvosok semmilyen formában nem lesznek elérhetőek.

Ui:Utánanéztem Interneten-30 éve megvan az akut halláscsökkenés szakmai protokollja-és az is milyen vizsgálatokat kell elvégezni.Fülész professzorok már régóta leirták.

És ez az egész mindannak a morális válságnak a következménye-amit Ön is leirt egyszer itt a fórumon.

Üdvözlettel és jó egészséget kivánva:Egy kérdező (ne haragudjék kérem-hogy most nem kérdést irtam-hanem egy tanulságos történet-igaz egy másik szakterületről).Csak hálát adhatunk azért hogy vannak még ilyen orvosok mint Ön vagy az a gégész aki rajtam segitett-hogy kezeléshez jussak.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm, hogy véleményét és történetét leírta. Sajnos ilyen esetekkel nap mint nap találkozok! Nagyon örülök, hogy sikeres volt a kezelése és jobban van. A baj az általános morális állapotunkban van, amelyik "begyűrűzik" az orvosképzésbe és orvoslásba. Előre szeretném bocsájtani, hogy a legtávolabb áll tőlem, hogy a tévedhetetlenség mítoszát sugalljam egy-egy megtörtént eseménnyel, már csak azért sem, mert sok kudarc is gyakran keserítette meg még az ún. sikereket is. Szeretném, ha át tudná érezni a döntések okozta gondok súlyát, gyakran fájdalmát, álmatlanságát vagy éppen gyötrelmes el nem feledhető álmokat egyaránt. A nem döntés is döntés! A „majd meglátjuk”, majd a „kontroll….” – ha az nem társul állandó figyelemmel, éberséggel - akkor csak a feladat elodázását jelentheti. Sajnos nincs mindig idő, gyakran az a legértékesebb, mert ez maga az ÉLET.
És hazudhat-e az orvos? Válaszom soha. Négy évtizede vagyok a pályán és azt kell mondanom, hogy sem erkölcsi, sem törvényi okból nem tagadtam meg ember társaimtól az igazságot. Hallom a hangot, igen de „csak az igazság egy részletét „ bontottad ki. Erre már azért sem volt szükségem, mert minden ember más, minden egyénben a betegség lefolyása is más. Az orvos segítő embertárs, nem bíró, akinek véleményétől leszünk betegek. Mindössze arról van szó, hogy többet tud lelkünkről és testünkről, mint az e területen járatlan embertársa, aki ezért bizalmával tünteti ki az orvosát. Az orvos nemcsak nem bíró, de nem is jós. Az orvos, ha objektumnak, a szerves anyag kreációjának tekinti a beteget, akkor nem jó ember,. Ha pedig nem próbálja rendszerbe szedni a beteg panaszait, vizsgálati adatait és sőt színészként éli bele magát a beteg panaszaiba, akkor pedig nem jó orvos. Ez az orvoslás egyik nagy dilemmája : hogyan legyen jó ember és orvos? Napjaink orvoslásában reánk erőltetik az „ u.n.evidenciák” rendszerét! Úgy is nevezik „bizonyításon alapuló orvoslás”. Ráadásul az evidenciáknak különböző szintjeit, A,B,C,D szintjeit különítik el. Az evidenciát a tudomány köntösébe öltöztetik és felruházzák a tévedhetetlenség jogával. Ha a beteg nem osztályozható be az evidenciák által kreált kategóriákba, akkor kész a ki nem mondott ítélet: rossz a beteg vagy rossz az orvos. Az u.n. Evidenciák (nem az igazság) veszélyeire hívtam fel a kollégák figyelmét a közel tíz éve kezdeményezett végzett tanulmánnyal, amelyben daganatos betegek szövetmintáit kapta meg hazánk 5 legkiválóbb patológusa. Az eredmény néhány esetben döbbenetes volt: ugyanabból a szövettani mintából kapott eredmény 3-ban rosszindulatú daganat volt, kettőben pedig jóindulatú. Ráadásul volt olyan rosszindulatú betegségben szenvedő egyén, aki nem fogadta el a kezelést és 4 év múlva is egészségesnek érezte magát. Ezekből nem az következik, hogy a kollégák rossz szakemberek, hanem jelezik az evidenciák és tudásunk határait. Egyben bizonyították, hogy az igazság nem azonos az evidenciákkal, s nem a szavazatok számától, esetleg rafinált komputeres összefüggésektől függ. Az ember több, mint a szerveinek összessége (holisztikus medicina). Ne féljünk kimondani: „We are patients, not lab values” (Betegek vagyunk és laboratóriumi értékek).
Köszönöm levelét, jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-22 07:25:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Az Ön betegeként szeretném megkérdezni, hogy szedhetek-e melatonint az alvászavaraimra? Két éve nem aludtam ki magam, nem volt egyetlen este sem, hogy hajnal négy-öt előtt elaludtam volna, és az orbéncfű tea semmit nem hat, literszámra ittam, bivaly erőset csináltam mindig. Betegségeim, amelyekkel kezel: autoimmun hipotirózis, mikroprolactinoma, ösztrogéndominancia.
Várom a véleményét nagyon, mivel csak év végén fogunk találkozni.
Köszönettel: Harcos Orsolya
Tisztelt Harcos Orsolya!

És még valami, amiről sokat írtam.
A napfényes órák csökkenése az endokrin rendszerben is változásokat idéz elő. A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős. Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. A biológiai óra agyi központjának közvetlen idegi összeköttetése van a retinával (a szem ideg-hártyájával), így azonnali információkat kap a külvilág fényviszonyairól. De összeköttetésben áll a szintén cirkadián ritmusban működű tobozmiriggyel is. Ha sok fényt kap - tehát ha az élettani körülmények között "nappal" van, a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint "sötétben", azaz éjszaka. A melatonin termelődés, illetve koncentrációjának "csúcsa" hajnali 4 óra körül van.
Rosszkedv, vagy depresszió
Az őszi-téli időszak gyakran borús időjárása, a hosszabb sötétség tehát serkentően hat a melatonin termelődésére. A magas melatoninszint azonban depresszióhoz vezethet. Ez a jelenség áll olyan megfigyelések hátterében, melyek azt igazolták, hogy az északi országokban, ahol kevesebb a napos órák száma, magasabb az öngyilkosságok előfordulásának aránya. A déli országokban, ahol a napsütéses órák száma magasabb, a lakosság vidámabb, kevésbé hajlamos depresszióra. A téli időszakban jelentkező lehangoltság ezért nem keverendő össze az évszaktól függetlenül is fennálló depressziós tünetekkel. A rosszkedv ez esetben inkább hangulatváltozásként jelentkezik, s nem jelent tartósan fennálló, egyre fokozódó tünetekkel, sok esetben az érdeklődés teljes elvesztésével járó depressziós betegséget. Megfigyelhetjük, hogy a téli lehangoltság máris alábbhagy, amint kisüt a nap, tavasszal pedig mintha kicserélődnénk, a természettel együtt mi is megújulunk.
Fontos a napirend
A lehangoltság, hangulatváltozások ellen sokat tehetünk, ha kialakítunk egy napirendet, amelyhez alkalmazkodunk. Az alkalmazkodás során igyekezzünk saját biológiai óránk szükségleteinek kielégítésére törekedni. A rendszeres napi étkezések, megfelelő mennyiségű alvás mellett élvezzük a testmozgás kedvező hatásait is. Az edzések során endorfin, azaz boldogság hormon szabadul fel a szervezetünkben, mely kiváló ellenszer a téli lehangoltság ellen. A napi rutin, a helyes napirend mellett fontos, hogy a megszokott tevékenységeinket olykor-olykor másra cseréljük fel. Az áthangolódás, a megszokottól eltérő programok új élményekkel töltik fel a szervezetet, ez szintén segíthet a rosszkedv elűzésében.
Miben segíthet a melatonin?
Ha úgy érezzük, mindez kevés, kérjünk segítséget a probléma megoldásához! A helyes napirend kialakítása különösen a több műszakban, éjszaka munkát végző személyek számára okoz problémát. A melatonin az ő esetükben is eredményesen használható, csakúgy, mint az un. jet-lag, vagyis az időzónák átrepülése után. A normális bioritmus felborulása mindkét esetben súlyos problémát jelent, az eddig publikált tudományos vizsgálatok alapján azonban a melatonin mindkét esetben mellékhatások nélkül segíti a megváltozott körülményekhez történő alkalmazkodást.
A melatonin - főként idősebb korban - az álmatlanság kezelésében is segítségünkre lehet, amennyiben a rossz minőségű alvásnak nincs semmilyen azonosítható oka, vagyis nem más gyógyszer, lelki probléma, vagy környezeti hatás következménye.
Talán ezzel a kiegészítéssel segítettem....
Jó egészséget és alvást:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 21:40:47
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

Az Ön betegeként szeretném megkérdezni, hogy szedhetek-e melatonint az alvászavaraimra? Két éve nem aludtam ki magam, nem volt egyetlen este sem, hogy hajnal négy-öt előtt elaludtam volna, és az orbéncfű tea semmit nem hat, literszámra ittam, bivaly erőset csináltam mindig. Betegségeim, amelyekkel kezel: autoimmun hipotirózis, mikroprolactinoma, ösztrogéndominancia.
Várom a véleményét nagyon, mivel csak év végén fogunk találkozni.
Köszönettel: Harcos Orsolya
Tisztelt Harcos Orsolya!

A elatonin már évtizedek óta ismert készítmény, amelyet főleg az időzónák (jat lag) áthidalására alkalmaztunk és alkalmazunk. Több nem kíván mellékhatása is van (hasi panaszok stb) és nem kifejezetten altató és feszültségoldó készítmény. Drakula hormonnak is hívják, amit a tobozmirigy állít elő és a biológiai óra beállításában játszik szerepet, ez azonban nem mindenkinél egyformán hat. A Bio-melatonin (Pharma Nord ) készítményt megpróbálhatja és eddigi tapasztalataim szerint nem fogja kedvezőtlenül befolyásolni az agyalapi mirigyének állapotát és remélhetőleg nem okoz depressziós jeleket.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 21:33:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Párommal kisbabát szeretnénk és a nőgyógyászom elküldött különböző kivizsgálásra.
Az inzulinrezisztencia szintem nem lett jó.
Éhgyom.insulin:7,4
vércukor:5,2
index:12,6

60perces inzulin:88,6
vércukor:7,3
index:1,5

120p. inzulin:67,6
vércukor:6,2
index:1,7

Ezekre az eredményekre kaptam Merckformin 850mg-ot napi 1tablettát kell bevennem,vagyis 2szer felet,3 hónapon keresztül.Kérdésem az lenne hogy ezt a mennyiséget jónak látja vagy inkább forduljak más orvoshoz?
Köszönöm válaszát
Tisztelt Kérdező!

Sajnos - ha az eredményeknek hinni lehet - akkor ez már nem inzulin rezisztencia, hanem cukorbetegség és további endokrin kivizsgálást és komplex kezelés ígényel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 19:04:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Párom az Ön betege, hipofízis daganattal műtötték tavaly áprilisban. Tesztoszteron szintjével kapcsolatban szeretnénk érdeklődni. Szedett egy ideig DHEA-t, de az nem használt semmit, most legutóbb Nebido injekciót írt fel Professzor úr, amit meg is kapott, változást nem tapasztaltunk sajnos. Azt szeretném megkérdezni, hogy az injekció mellet szabad-e táplálékkiegészítőt szednie Páromnak? A PEAK cégnek van egy Testo Stack névre hallgató tesztoszteron szint növelő kapszulája, teljesen természetes hatóanyagokból áll. Ez nem hormonpótló, hanem a saját tesztoszteron termelését serkenti a szedőnek. Arra gondoltunk, esetleg ezzel rásegíthetnénk a szervezetének...A cég termékeiről nagyon jó a vélemény, megbízható, magas minőségű táplálékkiegészítőik vannak. Professzor úr mit javasol? Belevághatunk a bromocriptin szedése mellett? A bromo-t 3x2-es adagban szedi Párom, teljesen gond mentesen!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Korábban már részletesen válaszoltam, de valószínüleg nem kapta meg.
A Nebido dózisát a későbbieben a testosteron vérszintjétől függően lehet majd emelni.
A Testo Stack-t megpróbálhatja, de a hormonszint ellenőrzése miatt ez "vakrepülésnek" tűnik.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 12:55:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Párom az Ön betege, hipofízis daganattal műtötték tavaly áprilisban. Tesztoszteron szintjével kapcsolatban szeretnénk érdeklődni. Szedett egy ideig DHEA-t, de az nem használt semmit, most legutóbb Nebido injekciót írt fel Professzor úr, amit meg is kapott, változást nem tapasztaltunk sajnos. Azt szeretném megkérdezni, hogy az injekció mellet szabad-e táplálékkiegészítőt szednie Páromnak? A PEAK cégnek van egy Testo Stack névre hallgató tesztoszteron szint növelő kapszulája, teljesen természetes hatóanyagokból áll. Ez nem hormonpótló, hanem a saját tesztoszteron termelését serkenti a szedőnek. Arra gondoltunk, esetleg ezzel rásegíthetnénk a szervezetének...A cég termékeiről nagyon jó a vélemény, megbízható, magas minőségű táplálékkiegészítőik vannak. Professzor úr mit javasol? Belevághatunk a bromocriptin szedése mellett? A bromo-t 3x2-es adagban szedi Párom, teljesen gond mentesen!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mielőtt elkeserednének ki kell emelnem, hogy a Nebidoból viszonylag kicsiny dózist kapott eddig. Később a dózis emelése jön számításba a testosteron szinttől függően. Tehát kontoll vizsgálatot tartok indokoltnak. A fentebb említett készítményt megpróbálhatja, de ellenőrzés nélkül ez "vakrepülés" lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 11:39:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Párom az Ön betege, hipofízis daganattal műtötték tavaly áprilisban. Tesztoszteron szintjével kapcsolatban szeretnénk érdeklődni. Szedett egy ideig DHEA-t, de az nem használt semmit, most legutóbb Nebido injekciót írt fel Professzor úr, amit meg is kapott, változást nem tapasztaltunk sajnos. Azt szeretném megkérdezni, hogy az injekció mellet szabad-e táplálékkiegészítőt szednie Páromnak? A PEAK cégnek van egy Testo Stack névre hallgató tesztoszteron szint növelő kapszulája, teljesen természetes hatóanyagokból áll. Ez nem hormonpótló, hanem a saját tesztoszteron termelését serkenti a szedőnek. Arra gondoltunk, esetleg ezzel rásegíthetnénk a szervezetének...A cég termékeiről nagyon jó a vélemény, megbízható, magas minőségű táplálékkiegészítőik vannak. Professzor úr mit javasol? Belevághatunk a bromocriptin szedése mellett? A bromo-t 3x2-es adagban szedi Párom, teljesen gond mentesen!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mielőtt elkeserednének ki kell emelnem, hogy a Nebidoból viszonylag kicsiny dózist kapott eddig. Később a dózis emelése jön számításba a testosteron szinttől függően. Tehát kontoll vizsgálatot tartok indokoltnak. A fentebb említett készítményt megpróbálhatja, de ellenőrzés nélkül ez "vakrepülés" lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 11:39:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!
Párom az Ön betege, hipofízis daganattal műtötték tavaly áprilisban. Tesztoszteron szintjével kapcsolatban szeretnénk érdeklődni. Szedett egy ideig DHEA-t, de az nem használt semmit, most legutóbb Nebido injekciót írt fel Professzor úr, amit meg is kapott, változást nem tapasztaltunk sajnos. Azt szeretném megkérdezni, hogy az injekció mellet szabad-e táplálékkiegészítőt szednie Páromnak? A PEAK cégnek van egy Testo Stack névre hallgató tesztoszteron szint növelő kapszulája, teljesen természetes hatóanyagokból áll. Ez nem hormonpótló, hanem a saját tesztoszteron termelését serkenti a szedőnek. Arra gondoltunk, esetleg ezzel rásegíthetnénk a szervezetének...A cég termékeiről nagyon jó a vélemény, megbízható, magas minőségű táplálékkiegészítőik vannak. Professzor úr mit javasol? Belevághatunk a bromocriptin szedése mellett? A bromo-t 3x2-es adagban szedi Párom, teljesen gond mentesen!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mielőtt elkeserednének ki kell emelnem, hogy a Nebidoból viszonylag kicsiny dózist kapott eddig. Később a dózis emelése jön számításba a testosteron szinttől függően. Tehát kontoll vizsgálatot tartok indokoltnak. A fentebb említett készítményt megpróbálhatja, de ellenőrzés nélkül ez "vakrepülés" lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-21 11:39:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm gyors válaszát a DHEA-val kapcsolatban! Kérdésem az lenne, hogy az Ön által javasolt terápia mellé (premens, szelén, bromocriptin, orvosi citromfűtea, vitagynC) kezdjem-e el szedni a DHEA-t is esetleg vagy várjak vele? Ha igen, milyen dózisban? Más fórumokon is olvastam hatását, viszont volt ahol azt tanácsolták, hogy előtte vérvétel szükséges, mert nem minden esetben hasznos. Ön mit javasol?
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Valóban célszerű a DHEAS szint meghatározása és ennek megfelelő kezelés.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-20 15:05:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!
A Doktor Úr betege vagyok. Utoljára július elején jártam Önnél, akkor az eredményeim alapján Doktor Úr leállított a Meforálról (volt Merkformin, Eucreas, Competact, Janumet, majd a tavaly novemberben a Doktor Úr által felírt Meforál) amit 3,5 éve szedtem már.

2013. júniusi eredményeim:
cukor: 5,17 mmol/l
inzulin: 5,19 mIU/l
TSH: 2,08 mIU/l
fT4: 16,18 pmol/l
fT3: 3,68 pmol/l
TPO-At: 90,6 IU/ml
TG-At: 14,86 IU/ml
FSH: 4,3 IU/l
LH: 4,9 IU/l
Ösztradiol: 18,4 pmol/l
Progeszteron: 1,6 nmol/l
Prolactin: 125,2 mIU/l
DHEA-S: 6,06 umol/l

Mióta Doktor Úrnál jártam, 1 hónapja Doktor Úr engedelmével elkezdtem szedni az Inositol vitamint. 2 hete pedig elkezdtem szedni a rég nem látott menstruáció meghozása miatt az Estrimax tablettát (2×1), ugyanis hamarosan szeretnénk menni lombik beültetésre. (utolsó menstruáció: 2013.04.17.)

Ami miatt kérem Doktor Úr segítségét, hogy az elmúlt 3 hét alatt 4-5 kilót híztam! (158 cm, jelenleg 55 kg) A korábbi lombik beültetésekkor is előfordult a hízás, de nem ennyi. És most még csak nem is kell sok hormont szednem, hiszen még nem kezdtük el a programot. Az elmúlt 3,5 évben nem változott érdemben a súlyom. Január óta tartom a glutén és laktóz mentes étrendet, az elmúlt 3 hét alatt sem változtattam semmin. Előtte 3 évig étkeztem az IR diéta szerint. Mindig nagyon fegyelmezetten tartottam és tartom a diétát, életmódot váltottam.
Csak reménykedni tudok, hogy az 5 kilónál megállok a hízásban, ha mégsem, mi tévő legyek? Teljesen el vagyok keseredve. Úgy érzem, hogy ez az 5 kiló rengeteg ennyi idő alatt. Mivel Doktor Úr mindig kérdezi, hogy híztam-e, gondolom ez fontos lehet.
Köszönöm válaszát, tisztelettel: Rita
Tisztelt Rita!

Ne legyen elkeseredve! Eredményei jók, elhízottnak nem tekinthető. Amennyiben a testsúlya növekedne, akkor kis dózisú Meforalt (kezdetben 500 mg/nap, majd 7 nap múlva 2x500 mg) később szedhet. A diéta folytatását indokoltnak tartom.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-20 12:05:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Hashimoto-s beteg vagyok, tünetmentes.
Körülbelül eltelt 3-4 hónap 150 mg Euthyrox szedése mellett, véreredményem:
TSH: 0,020 (0,4-től jó), a szabad T4 pedig 19,26 (15,21-ig jó). Hogyan szedjem a gyógyszert?
Illetve annyi lenne még a kérdésem, hogy ennek a betegségnek lehet tünete a nyirokcsomóduzzanat? Voltam már többféle kivizsgásáson (gégészet),de semmi rendelleneset nem találtak, méreteik a határértéken vannak. Csak ugye szamomra kellemetlen, mert néha fájnak, állandóan ellenőrizgetem őket... (fülem alatt, állkapcsomnál helyezkednek el mindkét oldalon)
Köszönöm szépen a választ!
Zsuzsi

Tisztelt Zsuzsi!

Az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak több formája van ezek közül az egyik az ún. Hashimoto thyreoiditis, amelynek jellegzetes tünetei, kritériumai vannak.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!. A kezelés során pedig az autoimmun folyamat kezelésére külön figyelmet kell szentelni.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-20 11:58:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Drága Doktor Úr!A mai naptól töltöm szabadságomat,ezért a héten telefonálnék egy időpontért!(remélem kapok mostanság).azonban lenne egy számomra aggasztó kérdés.Ugye hirzutizmus,vagy hipertrichózissal keresném meg a tisztelt doktor urat.Mint ahogy írta a kivizsgáláskor pontozzák hogy adott testrészen milyen mértékű a szőrösödés.Ehhez ugye nem borotvált testtel kell megjelenni,gondolom én.ez azonban nagyon aggaszt.itt a nyár,nem is tudom hogy fogok kibírni akár egy napot is borotva nélkül.és semmiképen sem szeretném hogy esetlegesen úgy látszódjon semmi okom az aggodalomra nem kóros a szőrnövés.a kérdésem az lenne,milyen szőrzet a megfelelő a vizsgálathoz,hány napig ne borotválkozzak??még egy dolog:észrevettem hogy a ciklusomban vannak olyan napok,amikorkevésbé gyorsan,és kevésbé erősen nő vissza a szőr.ez mitől lehet?köszönöm válaszát
Tisztelt Kérdező!

1. Igyekszem segíteni, hogy minél előbb időpontot kaphasson. Arra kérem, hogy e-mail-n is jelentkezzen: Szekelym@vipmail.hu címen.

2. Természetsen nem kell megborotválkoznia, hiszen a pontozáshoz elegendő lesz az Ön emlékezete. Persze a borotválás egyébként ártalmas, mert fokozza a szőrnövekedést.

3. A szőrösödés mértékének megfigyelése nagyon helytálló és bizonyítja a hormonális hátterét betegséégnek.

Jó pihenést kívánok és jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-19 18:12:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !

Szeretném a véleményét kérni , 26 éves nő vagyok és régóta készülök egy alapos hormonkivizsgálásra, viszont mások negatív tapasztalatai a hormonháztartás gyógyszeres rendbetételéről , folyamatos odázásra késztettek. A problémák amiktől szenvedek évről évre lassú tempóban , de fokozódnak, ilyen az erős szőrnövekedés olyan területeken mint az áll , bajusz ,mellbimbó környéke, comb, a köldök alatti férfiakra jellemző szőrcsík megjelenése (a családom semelyk tagja sem szenved hasonló szőrnövekedési problemák miatt). A bőr megfelelő tisztításának ellenére elég sok miteszer, pattanás megjelenése arcon, dekoltázson és háton.Pár éve észrevettem , hogy különösebb fizikai megterhelés ellenére , hát tájékon rendkivül könnyen leizzadok(úgy néz ki, mintha leöntöttek volna ) .22 éves koromban a nőgyógyász két ,folyadékkal teli cisztát talált , ami magától elmúlt , a ciklusom 4 napos , erős vérzéssel az elején, viszont ciklikussága normális. Semmiféle betegségben nem szenvedek,normális testsúllyal rendelkezem , sosem szedtem fogamzásgátlót vagy egyebb hormontartalmú gyógyszert, rendszeresen mozgok, normalisan etkezem.
Ön szerint milyen vizsgálatokra lenne szüksegem ? Lehet e barmiféle homeopátias, vagy akar életmódbeli változtatással enyhíteni a problémákon?

Válaszát előre is köszönöm !
Eszter
Tisztelt Eszter!

Valóban, hormonális okok lehetnek panaszai hátterében. Nem tudom, hogy a negatív tapasztalatok miben állottak, de bizonyára alapja van annak, amit írt. Igyekszem a rövidre szabott terjedelem határai belült kérdéseire választ adni.
A tüneteket, amit leírt idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas). Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)(cisztát már Önnél is találtak)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Tapasztalatom alapján hallom, hogy a következőket kérdezi: " én eddig semmiféle hormonális készítményt nem szedtem és nem kaptam, akkor miért?". Bizonyára igaza is van, csak a valóság más. Egyre több ismerettel rendelkezünk ugyanis az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!
Bízom benne, hogy egyszer közös erővel küzdhetünk ezen anyagokkal történő mérgezések ellen!
Mi a feladatom: a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (ezek nem jelentenek feltétleg durva beavatkozást, hiszen nagyrészt növényi eredetűek és a betegség természetétől függően eltérőek):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-08-19 14:56:55
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja