SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

1998 óta pajzsmirigy betegséget diagnosztizáltak (chronikus thyreoditis). Azóta szedem a Letrox 100 ug. tablettát. Rendszeresen kontroll vizsgálatra, vérvételre járok. Eredményektől függően Letrox, Citrocalcium, D3 vit. szedek. Nemrég voltam kontroll vizsgálaton ahol a
D-dimer 512,4 ug/L, anti TPO 21,6 IU/mL, TSH 0,352 mIU/L, Thrombocyta 306 G/L. A kezelőorvosom másnaponta 1 tbl. TROMBEX 75 mg. szedését javasolta. 61 éves vagyok.
Egy kicsit félek a gyógyszer mellékhatásaitól, nem értem, hogy ha normál referencia tartományban van a thrombocita szám, akkor miért szükséges a gyógyszeres kezelés.
1998 –tól addig amíg professzor Úr Debrecenben dolgozott a betege voltam még a professzor Úr állította be a gyógyszereket és mivel nagyon bízom az Ön szaktudásában, ezért fontos nekem az Ön szakvéleménye.
Válaszát előre is nagy tisztelettel köszönöm.

Nagy Annamária
Tisztelt Nagy Annamária!

Örülök, hogy hallok Önről! A pontos ok ezekből az eredményekből nem mondható meg, de valószínüleg az emelkedett D-dimer szint miatt óvatosságból, megelőző célzattal javasolták.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-16 17:32:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2 éve Chr. thyreoditist diagnosztizáltak nálam akkor egyszer néztek anti-TPO szintet:2296.1 valamint mindkét lebeny megnagyobodott legutóbbi uh szerint mindkettő 6cm és a pajzsmirigy állományában számos echoszegény terület látható. Legutóbb június 24-én voltam kontroll vizsgálaton ott azt mondták szedjem a már beállított gyógyszereimet ami 87.5 mikrogramm euthyrox és napi 200 mikrogramm szelén. A nyári laborértékeim : TSH:1.36 fT4:15.0 fT3:4.9. A szakrendelésen azt mondták ráérek jövő júliusban menni újra. Illetve ha terhes leszek menjek a 12. hétig, hogy emeljék a gyógyszeradagot. Viszont most úgy döntöttünk a párommal, hogy babát szeretnénk, de nem tudom hogy milyen terhes vitamint vegyek ugyanis az orvosom azt mondta a jód beviteli szokásaimon ne változtassak, de több helyről hallottam ,hogy a babának szüksége van a jódra. Ön szerint milyen vitamint szedjek amiben van jód vagy amiben nincs?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Kata
Tisztelt Kata!

Miként az előző kérdezőnek válaszoltam, a pajzsmirigy autoimmun betegsége mellett romlanak a terheség és a magzat megtartásának esélyei.
A lényeg: A fokozott szervetlen jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. A pajzsmirigygyulladás esetén KONTRAINDIKÁLT! A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-16 17:28:56
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr!
Nőgyógyászom panaszaim alapján (meddőség, szőrösödés, hasi elhízás, izzadás) IR és hormonvizsgálatra küldött. Az eredményeim igazolták a gyanúját inzulinrezisztenciám és pco-m van. Hormoneredményeim a ciklus 3. napján a következők:
FSH: 6,3, LH: 4,9 Prolaktin: 399 Progeszteron: 0,9 Thyeroid Stim. 3: 4,9
Felkerestem egy endokrinológust, aki nagyon kedves volt, diétát és mozgást rendelt el, és gyógyszereket írt fel a problémáimra (L-Thyroxin és Merkformint 750-es ), de olyan hirtelen ért a sok információ, hogy kérdések csak mostanra merültek fel bennem. kérem, nyugtasson meg válaszaival.
33 éves vagyok, 170 cm magas és 67 kg. 5 éve próbálkozunk babával, ebből 3 évig jártam meddőségi központba, de 6 inszemináció, egy hiperstimulácó és egy lombik után elegem lett, mert konkrét okot, hogy miért nem sikerült teherbe esnem, nem tudtak mondani.
A kérdéseim a következők:
- a pajzsmirigy alul működése mitől alakulhatott ki, lehet e hormonkezelések eredménye (előtte nem volt gondom a pajzsmirigyemmel)?
- muszáj gyógyszert szednem rá? kicsit félek tőle, hogy akár egész életemen át gyógyszert kell szednem, esetleg romlik az állapotom
- van e és milyen összefüggés van a pajzsmirigy és a meddőség között?
- visszafordítható e az IR és a PCO?
- elképzelhető, hogy eddig ezek miatt nem sikerült a terhesség?
- voltak lánykoromban cisztáim, lehet, hogy már az is pco jele volt?
- milyen esélyem vannak a terhességre?
- Jelenleg méhszájon összenövéseim is vannak sajnos, lehet e összefüggés a hormonális működéseim és e között?
- a gyógyszerek szedése minden esetben fogyással jár? nem szeretnék sokat fogyni

Válaszait hálásan köszönöm!
Kedves Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jóllehet minden kérdésre már hely hiánya miatt sem adhatok választ,de néhány dologra kitérek.
A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-16 17:25:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kérem segítsen az alábbi pajzsmirigy leletekkel kapcsolatban:

30 éves férfi vagyok.10.08-án egy rutin vérvétel során a tsh-m emelkedett 5,66 értéket mutatott. t3,t4 a megengedett határon belül.Két nappal később megismételtem a tsh-t és csináltattam egy anti tpo vizsgálatot is.A Tsh lement 2,65-re az anti tpo pedig 0,4 lett.
A mai napon ultrahang vizsgálaton jártam ahol a pajzsmirigy jobb 20*25*30mm,bal 16*20*33 mm nagyságú.A bal lebenyben az isthmustól egy 16*11*17 falában kevés meszet tartalmazó cystosus képlet volt látható.Szintén a bal lebeny alsó harmadában egy 5mm echoszegény göb.A jobb lebeny harmadában egy 4mm kevés meszet tartalmazó cystosus képlet.
A kérdésem az hogy mi a teendő ezekkel a cystosus képletekkel?Ultrahang kontrollt javasoltak 2 hónap múlva.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:Nagy László
Tisztelt Nagy László!

Leletei ellentmondóak. Ami a TSH-t illeti:az egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
További immuno-endokriok kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
TSH elleni antitest jelenlétét

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-15 15:51:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Harmincéves nő vagyok, az Ön betege. Sajnos csak hónapok múlva van időpontom kontrollra, viszont addig is a friss véreredményeimmel kapcsolatban szeretnék feltenni egy kérdést.
Hashimoto, Microprolactinoma és ösztrogéndominancia. Fél éve nem kell szednem a Norprolacot, a Letrox50-et már másfél éve szedem (napi 1). Táplálkozásom másfél éve változatlan: gabona-, tej-, cukormentes. Jelenleg minden érték határértéken belül van, és ennek ellenére folyamatosan hízok, ami nemcsak kilókban nyilvánul meg, hanem a nadrágomat alig tudom már begombolni. A mai napon tíz kiló plusznál tartok az utóbbi félévben.
Ha nem hormonális jellegű a problémám, mert Ön meggyógyított, akkor milyen irányba induljak el?
Segítségét előre is köszönöm!
Andrea
Tisztelt Andrea!

A hízásának lehet endokrin oka, ennek tisztázása vizsgálatot igényel(ne).
Kérésére igyekszem korábbi időpontot adni, kérését továbbítom kollaganőmnek, aki éresíteni fogja.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-15 13:15:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Leányom az Ön betege. Most voltunk Önnél október 11.-én, amikor vérvétel is készült. Ma kaptuk meg az eredményt. A TSH 1,820, az Anti-TPO nagyon magas :1147,0. Felvetődött a Hashitoxicosis gyanúja is, szeretnénk megtudni, hogy a mai eredmény alapján ez beigazolódott-e. Valamint azt kérdezném még, hogy leányom pajzsmirigye most alul-vagy túlműködik?
Üdvözlettel: Andrea
Tisztelt Andrea!

Igen, a felvetett betegség diagnózisa beigazolódott. Egyelőre a pajzsmirigy működése szerencsére jó. A javaslolt kezelést folytassa.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-14 12:28:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Ön betege vagyok, rendszeresen járok kontrollra. Van egy 5mm-es göböm, mellette pajzsmirigy gyulladásom, és magas a prolaktinom is. Babát szeretnénk már 1 éve, de sajnos eddig még nem sikerült. A műtét szóba került, de elhalasztottam, mivel a fül orr gégész nem egyezett bele az altatásba, előtte mindenképpen az orromat kellett megműteni, orrpolip miatt. A műtétre azóta sem került sor, bevallom félek és az orrom még mindig problémás. Erre azt mondta az orvosnő aki megműtött, hogy már nem tud velem mit kezdeni. A kezdeti 17mm-es göböm, lecsökkent 5mm-re én azt gondoltam ez jót jelent és már nem kell a műtét. Utolsó találkozásnál a Doktor Úr megint szóba hozta és kért tőlem vizsgálatot thyreoglobulin. A vizsgálat még nem történt meg, de mindenképpen megcsináltatom. Ami miatt írok a Doktor úrnak, az az, hogy ismét fáj a nyakam szorító és fullasztó érzésem van, olyan mintha a gyulladás nagyon fellángolt volna. Amit kérdezni szeretnék, hogy ez lehet, hogy a téli időszak miatt van? Letroxot és szelént szedek, utoljára amikor találkoztunk megemeltük a letrox adagot 100-ra. Esetleg nem lehet, hogy azért van ez a szorító érzés mert az alulműködés átment túlműködésbe? Köszönöm szépen válaszát előre is. Tisztelettel. S.Mónika
Tisztelt S.Mónika!

A tünetei - a leírása alapján - mindenképpen javulást mutatnak.
Ezen panaszai nem a Letrox miatt, hanem a feszültség, szorongás miatt vannak nagy valószínüséggel. A Letrox emelt dózisát éppen a göb miatt kapta, amely javulást is mutatott.
Egyelőre az eddigi kezelés folytatását, citromfű tea fogyasztását javaslom. Sze. kontroll vizsgálat indokolt lehet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-14 08:10:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok, július óta kezel autoimmun pajzsmirigy alulműködéssel. Az utóbbi napokban újraolvastam a cikkeit, és felkeltette az érdeklődésemet a D-vitamin jelentőségéről szóló írása, miszerint "2.Javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a gyulladásos folyamatot. Az autoimmun pajzsmirigy betegségekben a D vitamin szint általában alacsonyabb és ezért pótlása előnyös (Tamer és munkatársai: Relative vitamin D insufficiency in Hashimoto’s thyroiditis, Thyroid 21, Number 8, 2011). "
Jelenleg napi 50 ug Letroxot, 1 db Premens tablettát, és 2X1 Seleno Precise 100 tablettát szedek. Szeretném megtámogatni ezt a kezelést D-vitamin pótlásával is, mielőtt azonban elkezdeném szedni, szeretném kikérni az Ön véleményét is. Esetemben előnyös lehet valamilyen d-vitamin készítmény szedése, főként így az ősz kezdetével? Amennyiben igen, melyik készítményt javasolná?
Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Tolnai Edina
Tisztelt Tolnai Edina!

Valóban, a D vitaminnak sok más, nem egyszerűen a csontokra vonatkozó hatása van. A D-vitamint ezért ma már hormonnak tekintjük. Alkalmazása szóbajön, azonban tudni kell, hogy túladagolást is okozhat. Ezért az alkalmazás előtt célszerű a D vitamin szint meghatározása.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-11 12:26:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Júliusban voltam utolsó kontrollvizsgálaton, amikor betegségemre vonatkozóan jó eredmények születtek. Kedves Professzor Úr utasításait betartva sikerült a betegségemet már-már elfelejteni. Ámde:Júliusi találkozásunkkor is említettem, hogy márciusban csalánkiütést észleltem, mely a reggeli órákban jelentkez-ett(-ik), a nyári időszakban megszűnt, majd augusztus közepén újra visszatért. Nem tudom ételhez kötni, kísérletezési próbálkozásom kudarcba fulladt, ezért vérképvizsgálatot kértem, melyen a TSH újra nagyon alacsony lett(0,005). Egyeztettem ezért időpontot 10.28.-ra Pr.Úrhoz az Endokrinközpontba. Kérdésem: készíttessek-e további vérkép és UH vizsgálatot itt Miskolcon a kontrollig, esetleg elkezdjek-e szedni gyógyszert addig is. Most csak a Bromocriptint szedem napi fél tbl. adagban, valamint a bőrreakció miatt két-három naponta egy Cetirizin tbl. szünetelteti a kiütések jelentkezését.
Köszönöm, hogy meghallgatott, Üdvözlettel: Berta Éva
Kedves Berta Éva!

Sajnálom, hogy ismét jelentkeztek tünetei, de ezzel is meg fogunk küzdeni!
Egyelőre Metothyrinből 1 tbl-t, a Cetirizinből szintén naponta 1 tbl-t Bromocriptinből 1/2 tbl-t szedjen.
Várom a kontroll vizsgálatra. Időt takarítunk meg, ha a következő laboratóriumi vizsgálatokat addig elvégezteti:fvs prolactin TSH FT3 FT4 anti-TPO TSH-R elleni antitest. Az UH-t itt megcsinálom.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-10 11:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

28 éves nő vagyok, a háziorvosom elküldött laborba, mert volt egy nagy rosszullétem a menstruációm alatt, és alapból is fáradékonyabb, energiátlanabb lettem, és sokat alszom, pedig biciklizem, kirándulok, az elmúlt évben 3 kg-ot híztam, de nem tudom leadni, pedig vékony alkatú vagyok most 51kg 152cm magas, főleg hasra és arcra híztam :( (nem szedek semmilyen fogamzásgátló hormontablettát, és soha nem is szedtem). Megnézte a laborvizsgálatom eredményét, azt mondta nincs semmi kóros. Nézetett hormont is!
De van néhány érték a lapomon aminek utánanéztem mert megcsillagozták. A Rapid TSH 7,54 uIU/ml , a T4 0,85 ng/dl, a T3 érték elvileg normális 3,3 pg/ml. Félek, hogy lehet nekem is a pajzsmirigyemmel lehet valami, mert anyumnak is azzal voltak gondjai. Szeretnék megnyugodni, hogy ez nem olyan vészes érték, de jó lenne ha visszaállna a szervezetem a régi energikusabb énemre. A Fe 28,60 umol/l a többi értékem tartományon belül van.
Köszönettel: csopi85
Tisztelt csopi85!

Sajnos a tünetek és az előzetes leletei azt sugallják, hogy valóban anyagcsere, pajzsmirigybetegség állhat fenn. Erre utal, hogy a betegség gyakran öröklődik!A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:info@endokrinkozpont.hu http://www.endokrinkozpont.hu

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-10 11:22:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm tegnapi gyors, bíztató válaszát. Aug.9-ei AMH eredményem van, ami sajnos<0,1ng/ml. November közepére kapott kontrollvizsgálatra vigyek egy újabb eredményt? Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Az valóban előnyös volna.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-09 12:11:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném véleményét kérni, hogy milyen esélyeim vannak ezekkel az értékekkel a teherbe esésre?
TSH: 2,1
21. napi hormon-vérvétel:
Ösztradiol: 175,90 pg/ml
Progeszteron: 11,45 ng/ml
Tesztoszteron: 1,58 nmol/l

Kell-e progeszteron-pótlót szednem amint kiderült a terhesség/vagy már előtte is? Legutóbbi terhességemnél szedtem, de mégsem maradt meg.
Várom válaszát.
Üdvözlettel:
Éva
Tisztelt Éva!

A kérdés kicsit összetettebb. Először utalok az ösztrogén dominancia cikkemre, amelyet ezen a honlapon megtalál.
A másik fontos tényező az immunológiai okok sora. A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a szubklinikus és a manifeszt hypothyreosist el kell kerülnünk megfelelő szubstituciós kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelés azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, mely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére ("izohormonális" kezelés). A legújabb kutatások azt bizonyították, hogy a szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és le bontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2.A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. Az pajzsmirigybetegségben szenvedő infertilis nőkben gyakran figyeltek meg a szelén kezelés után gyermekáldást . A leggyakoribb diagnosztikus kérdés az, hogy a TPO elleni antitestek meghatározását minden terhes számára javasoljuk-e? A nemzetközi álláspont szerint a rutinszerű antitest meghatározás egyelőre nem javasolt, ha azonban fertilitási zavar, spontán abortuszok voltak, akkor előzetes endokrin konzílium után elvégzése tanácsos 11. Ezzel kapcsolatban irányelvként elfogadhatjuk az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2009-es ajánlását (1. táblázat). A terhesség alatt kialakuló védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik ,. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva post-partum thyreoiditis (PPT) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya ischemiás szívbetegségeinek. A fentiek arra hívják fel a figyelmet, hogy a fertilis korban lévő, pajzsmirigybetegségben szenvedő nők gondozása szükséges.
További immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:













Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-09 08:50:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelet Professzor Úr!

Valószínűleg össze tetszett keverni valakivel, mert tőlem nem vettek még Önöknél vért.
A DHEA szintet nálam egyszer vizsgálták, 2012.12.27 - én Miskolcon, amikor a DHEA-sulfát szintje 0,18 mikromol/l volt, ami a referencia tartomány alsó határától (labor lelet szerint: 4,34) messze elmarad. A NEBIDO injekciót 15 hetente kapom, így a tesztoszteron értékem 25 nmol/l körül mozog.
A KÉRDÉSEM TEHÁT: A TEGNAP ELKÜLDÖTT DHEA LEHETŐSÉGEK KÖZÜL (vagy más, Ön által javasolt mg mennyiség alapján) MELYIK LENNE AZ OPTIMÁLIS úgy, hogy a NEBIDO INJEKCIÓT továbbra is 15 hetente kapnám.
Megj.: az SHBG érték utolsó mérés (2013.06.21.) alapján 112,6 nmol/l (14,5-48,4 között ref)

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Herczeg Csaba
Tisztelt Herczeg Csaba!

Köszönöm levelét! A tévedés a laborban történt, ott volt névcsere, amelyet már kijavítottam, ill. kijavítattam! Így is lehetnek "kórosak" a laboratóriumi leletek....!
A Miacalcic inj. mellett a Nebido adását javaslom. A DHEAS-t csak abban az esetben, ha a szérum szint alacsonyabb lenne.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-09 08:39:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pregnenolone tabletta

Tisztelt Professzor Úr!

Herczeg Csabának hívnak, tegnap reggel 8 kor jártam Önnél a Budai Endokrin központban.
A DHEA pótlás lehetőségének utánanéztem az egyik honlapon, ahonnan rendeltem már mást. Lenne olyan kedves megnézni, hogy az általam elküldött lehetőségek közül valamelyik alkalmas lenne-e nekem.
Ezeken kívül vannak még más DHEA készítmények, de első körön nekem ezek szimpatikusak.
Van olyan DHEA 25 mg os tabletta kiszerelés amely 25 mg pregnenolone-val van együtt. Ez hasznos lehet nekem? mármint a plusz pregnenolone!
Innen már rendeltem, eddig rendben volt minden, ezért gondoltam, hogy a DHEA -t is innen rendelném meg, csak szeretném kérni a tanácsát, hogy melyik lenne nekem a legalkalmasabb.
A T3 képződéssel kapcsolatban kinyílt a szemem kicsit, kezdem átlátni a mechanizmust. Nagyon köszönöm a jótanácsait, amit tegnap adott. Ön igazi Orvos, ez a benyomásom!

Jó Egészséget kívánok Önnek!
Tisztelettel:
Herczeg Csaba

Tisztelt Herczeg Csaba!

Örömmel írom, hogy a DHEAS szintjének az ereménye elkészült és a normál közeli szintjén van. A fenti lehetőségek közül a tiszta DHEA 25 mg os tablettát javaslom.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-08 18:32:24
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

Édesanyám közel 13 éve betegeskedik pajzsmirigybetegségben (alulműködik). Naponta szedte rá a gyógyszert,ami valamelyest szabályozta is a pajzsmirigyműködését. 3 hete azonban a TSH értéke nagyon magas lett (10,373).
A belgyógyásza további laborvizsgálatra küldte, ahol az anti TPO értéke 1300 IU/ml lett. Az anti TPO referencia értékeihez képest ez sokszorosan magas. A belgyógyász szakorvosa Silegon tablettát írt erre.
Mit jelent egy ilyen betegségnél ez az érték? Mi az Ön tapasztalata és véleménye? Hová forduljon?
Előre is köszönöm válaszát és tanácsát.
Tisztelettel: Marcsi
Tisztelt Marcsi!

Édesanyjának nag valószínüséggel már évek óta autoimmun pajzsmirigybetegsége van. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-08 18:28:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Aug. közepén jártam Önnél, mert 3. babát szeretnénk. Sajnos menstruációm rendszertelen, az utolsó alkalommal 55 napos ciklus volt, most pedig 78 napja nem jött meg. Ezért Norcoluttal próbálkozott nőgyógyászom 1 hónapja, sajnos sikertelenül, mert a nyálkahártya 2mm-es volt csak. Most 14 napig napi 3X1estrofam-ot, majd 10napig 2X1 Duphastont szedek. Ha menstruációm jelentkezik, akkor szérum-vérvizsgálat lesz, amely alapján esetleg lombik jöhet szóba. Sajnos magas az FSH és LH értékem, így korai petefészek-kimerülésre gyanakszanak. Szedem az Ön által felírt szelént, premens tablettátilletve a citromfű teát, amelyektől közérzetem jelentősen javult. Másfél hete, a ciklusom 68. napján levett véreredményem: TSH 1,91mU/l, tesztoszteron 0,38nmol/l, ösztradiol 32pmol/l, LH 39,2U/l, FSH 73,5U/l, Prolaktin 66,32ng/ml és anti TPO 324,2IU/ml. Így a Bromocriptin adagot is felemelték napi 2X1-re. Önöknél megnézett theca eredményem negatív lett. November közepén megyek Önhöz kontroll vizsgálatra, s azt szeretném kérdezni, hogy az eredmények ismeretében az Ön által kért TSH,FT3, FT4, T3/T4 ill. Prolactin vérvizsgálaton kívül szükséges-e más eredmény is?
Van-e még reális esélyem a teherbeesésre vagy csak a petesejtdonáció jöhet szóba annak ellenére, hogy nem olyan régen szültem 2. Gyermekemet(33 hónapja)?
Szedjek-e esetleg valami más (esetleg erősebb) gyógyszert is?
Hálás köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm levelét. Van reális esélye az áldott állapotba kerülésnek. Jelenleg a ciklus felépítése zajlik. A feladat az autoimmun folyamat kedvező befolyásolása az alkalmazott kezeléssel. Egyelőre más gyógyszerre nincs szükség. Novemberben az AMH szint mérése jöhet még szóba.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-08 13:14:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Dr.Úr!Igazolt Basedow kórom van két évvel ezelőtt derült ki.Kezeltek 3x1 Metothyrin tablettával amire nagyon hamar reagált a szervezetem 3 hónap alatt normál értékek és ezért csak egy szemmel tartották fent a kezelést egy éven keresztül.Majd mikor elhagytam a gyógyszeres kezelést fél év múlva ugyanolyan rosszak lettek az eredmények TSH.0.01(0.35-4.94) T3 9.83(1.71-4.10) T4 3.01 ez volt az eredményem két hónapja és most gyakorlatilag az összes kellemetlen tünetem megszünt persze újra szedem a Metothyrint 3X1 és a mostani ellenőrzésnél az eredmények TSH 0.01 T3 5.62 T4 1.99 csökkentettek a gyógyszeremen 2x1-re.Szeretnénk kisbabát de nem szeretnénk már túl sokáig várni mert mindig hitegettek 2 évvel ezelőtt hogy várjak a gyógyszer végéig aztán megint rossz lett az eredmény szóval talán sose lesz meg így a megfelelő pillanat.Én amiket olvastam a Propicylről nagyon megillyesztett hogy azt szedjek ha terhes leszek csak ez az egy gyógyszer jöhet szóba? Igazából meddig kellene várni önt szerint?
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy valóban Basedow kór okozta-e a túlműködést és a Propycil volt-e a legalkalmasabb ksézítmény.
A pajzsmirigy autoimmun betegségeinek több formája van. De mi is az immunrendszer? Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
További immun-endokrin kivizsgálás után oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-07 12:55:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy az Ön tapasztalatai szerint lehet-e összefüggés az évekig tartó candida okozta hüvelygyulladás, PCO és inzulinrezisztencia között? Egy cikkben azt olvastam, hogy egy kutatás szerint a makrofág gyulladás okoz inzulinrezisztenciát a túlsúlyos egyénekben. Nekem 2,5 évig volt candidám, 3 éve tünetmentesebb vagyok, de időnként még fellángol, és most diagnosztizálták a PCO-t. Véreredmény még folyamatban van. Ön szerint segíthet a szénhidrátmentes diéta a PCO megszüntetésében, vagy inkább a gyógyszeres kezelésben bízzak? A prolaktinom is magas volt, ez is összefügg a PCO-val? Köszönöm szépen segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Az elmúlt hetekben több beteg keresett fel, aki valamilyen nyálkahártyát érintő gombás fertőzésben szenved(ett). A legutolsó beteg szájában volt elviselhetetlen gyulladást okozó gombás fertőzés . Több hetes kezelés után sikerült gyógyulást elérni, ezért gondoltam, hogy a kedves olvasónak leírom a legfontosabbakat.
A baktériumok és gombák döntő többsége előnyös az emberi szervezet számára. Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
Az immun védekezésünknek két fő pillére van:
• Veleszületett forma: nem egyetlen kórokozóval szembeni, hanem a szervezet általános védekezését szolgálja
• Szerzett forma : specifikus egy-egy kórokozóval szemben, előzetes oltások és átvészelt fertőzések után alakul ki.
A fertőzés elleni fő védővonal a velünk született immunitás. Károsodásának sok formája ismert. Ezek többsége a gyermekkorban ki szokott derülni. Az egyik leggyakoribb forma (amely napjaink járványos időszakában különösen fontos) az egyik immunglobulin (védő fehérje) az u.n. IgA hiánya. Az IgA felelős a nyálkahártyák épségéért és véd a kórokozó megtapadásával szemben. Az IgA hiányos egyének számát nem ismertjük, mert hazánkban sajnos ilyen átfogó vizsgálat nem volt. Angliában minden 500.-ik egyénből hiányzik ez a fehérje és ezért hajlamos a fertőzésékre. Saját eddigi tapasztalataim szerint a helyzet nálunk is hasonló. Ráadásul ebben a hiányban szenvedők között nem csak a fertőzések, hanem az autoimmun betegségek (ízületi- bél- pajzsmirigy- száj gyulladások ) is gyakoribbak.
A veleszületett, természetes immunitást számos ok gyengítheti.
Ezek közül néhányat emelek ki:
Krónikus stressz
Gyakori antibiotikus kezelés
Krónikus betegségek (autoimmun betegségek, cukorbetegség, daganatos és májbetegségek)
Helytelen táplálkozás
Az ételekben lévő káros anyagok (ezekről korábban már írtam)
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni . A sejtek immunhiánya is a veleszületett immunitás egyik része, a gombák jó részét a falósejtek bekebelezik, ha valamiért nem tudják ezt megtenni, az első vonalbeli védekező és eltakarító hadsereg károsodik, így a gomba meg tud telepedni a nyálkahártyán. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmun betegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.
Leggyakrabban a szájban, a bélrendszerben fordul elő a fertőzés. A nők hüvelyében is könnyen szaporodik a gomba, mert a nedvesség és a 37 fokos testhőmérséklet ideális feltételeket teremt számára. Azért nem kap azonban mindenki gombás fertőzést, mert működik az immunrendszerünk. Ilyen fertőzés esetén mindig célszerű megnézni, nem áll-e a háttérben valamilyen immunhiány. Veszélyeztettek a stresszben, feszültségben élők, a lisztérzékenyek vagy más ételre allergiásak, a helytelenül táplálkozók: túl sok szénhidrátot, édességet fogyasztók, a már említett gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a gyakran antibiotikumot szedők, a fogamzásgátlót, hormonkészítményeket és szteroidokat szedők, a cukorbetegek, sőt még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormonszint ingadozás is szerepet játszik abban, hogy a gombák ellepik-e a nyálkahártyákat.
Tünetei
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. Sajnos a hüvely immunológiájával itthon keveset foglalkoznak, pedig klinikai jelentősége nagy. A hüvely vegyhatása, annak helyreállítása már önmagában is segíthet a panaszok leküzdésében.
A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik.
A Candida gomba által kibocsátott méreganyag számos tünetet okozhat, ezek közül néhány:
fáradékonyság
letargiaérzés, rosszkedv, labilis kedélyállapot, depresszió, pánikbetegség, halálfélelem, öngyilkossági hajlam
feledékenység, emlékezet és memóriazavar, szétszórtság, koncentrációs képesség csökkenése fiatalkorban, gondolkodási képtelenség, bizonytalanság, határozatképtelenség
Ráadásul a gomba fertőzés hátterében hormonális zavarok: Pajzsmirigybetegség, PCOS is állhat.
A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
Tünetek
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóros elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres!!!!!!.
Előfordulási gyakoriság
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
A beteg vizsgálata (ez sajnos nem megy az interneten keresztül!)
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia
Kezelés: általában egyéni, de
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-07 12:49:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Idén többször is voltam vérvételen, és a TSH-m mindig magas volt. Az év első felében 4,840 és 5,720 között mozgott, most ősszel viszont már 7,310 mIU/L volt (0,400-4,000).
T4 - 11,38 pmol/L (7,75 - 15,21),
T3 - 5,17 pmol/L (3,80 - 6,00)
Egy orvos ismerősöm szerint ez még csak szubklinikus alulműködés. Érdeklődnék, hogy Ön szerint kell-e komolyabban foglalkoznom a kérdéssel? 28 éves túlsúlyos nő vagyok, a koleszterinem magas, de úgy gondolom, hogy táplálkozásom nem indokolja ezt az állapotot. A túlsúlyt sem. Az egyéb értékeim rendben vannak.
A menstruációm rendszeres, a legutóbbi UH-on cisztát nem találtak. A hajam vékonyszálú, de nem hullik, nem száraz, a bőröm sem problémás, a memóriám nem romlik, a pulzusom inkább gyors, a lábfejem és a bokám viszont egyre többször ödémás. Ami még érdekes lehet a témában olvasottak alapján, hogy ébredés után sosem érzem magam kipihentnek, akármennyit is aludtam előtte. Ezek a magas TSH miatt lehetnek? Milyen vizsgálatokat javasol az endokrinológus felkeresése előtt? Segítségét köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Aktuális kérédést tett fel. A tünetek nem a TSH érték miatt vannnak, hanem a kóros állapotok eredményezhetnek változást a TSH értékeiben is! A pajzsmirigy ugyanis a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-07 12:42:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !

2012-.augusztus 15-e óta napi 8 ml JODIS koncentrátumot fogyasztok. 2012. októberében más betegséghez kapcsolódó ultrahangvizsgálat során észleltek göböket. Ez követően került sor az alábbi eredményű izotópvizsgálatra.

A Jodis koncentrátumot már a fenti időpontban elkezdtem fogyasztani és a mai napig ezt szedem.
Az izotópos vizsgálaton eszembe sem jutott, hogy ezt megemlítsem.
Először elvégezték a vizsgálatot. az alábbi paraméterekkel: 2,71; 2,56; 3,38; 2,79; 1,58; 2,77 de azt mondták, hogy meg kell ismételni a vizsgálatot: ennek a paraméterei az előbbihez képest: 36,31; 34,25; 19,07,;6,85;6,19;4,77.

TSH laborértékeim a következők voltak:

2012. október 12. 1,390

2013. február 26. 1,12o

2013. július .02. 1,720


Izotópos vizsgálat - 2013.05.08., beadott radiofarmakon: 38 MBq 99mTc - utáni vélemény:
Normális nagyságú. kissé asszimetrkus pajzsmirigyvetület ábrázolódott, melynek alsó széle fekvő helyzetben a jugulum vonala felett 2 cm-re található. A radioaktivitás eloszlás kissé inhomogén. A nyak bal oldalán a bal lebeny mediális, részben csökkent aktivitásu területére vetülő kb. 2,5-3 cm-es göb tapintható.
A bal lebenyben tapintható göb valószínüleg a lebeny medialis részén elhelyezkedő hideg göb.


Az eredményt követően körzeti orvos mintavételre adott beutalót de nem mentem el.

A kérdésem a következő lenne:

Milyen következményei lehetnek az izotóp Full Thyorid Mass and Geometry Table legerősebb vizsgálatnak, ezt azért kérdezem, hogy a vizsgálatot követően az állam alatt és a nyak felső részén fojtogató érzést éreztem és még időnként előfordul most is.
Most fogorvoshoz készülök, de nem tudom hogy abbahagyjam-e a koncentrátum szedését, vagy nem befolyásolja a röntgent?
Ön szerint a mintavételre elmenjek-e, vagy inkább először én kérjem körzeti orvosomat, hogy endokrinológushoz küldjön.


A koncentrátum szedése mennyire befolyásolja egy esetleges fog, illetve más röntgenfelvétel készítését, illetve a koncentrátum szedéséről kell-e tájékoztatni a röntgenorvost.

A következő kérdése még annyi lenne, hogy tud-e ajánlat Barabyban a JODIS koncentrátumot elfogadó orvost, akit esetleg felkeressek?


Szíves válaszát előre is köszönöm:

Tisztelettel:

Lőrincz Zoltánné
Tisztelt Lőrincz Zoltánné!

Az alkalmazott jód (szervetlen) nem veszélytelen! A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű! Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett!!!!. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
További részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-07 12:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja