SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,

Segítségét szeretném kérni egy autoimmun thyreoiditis (Hasimoto) problémával kapcsolatban.
TSH 3,3788 mU/L
FT4 11,76 pmol/l
antiTPO 682IU/ml
androstendion 24,6 nmol/l

10 évig fogamzásgátlót szedtem, melyet 6 hónapja abbahagytam, mert párommal gyermeket szeretnénk. Az arcbőröm az államon egyből pattanásos lett és 2,5 hónapja a hajam mennyisége a felére csökkent, annyira hullik. Több orvosnál jártam, köztük endokrinológusoknál is akik nem vették komolyan a problémámat. Végül eljutottam egy endokrinológus doktornőhöz, aki 1 hete felírt 50 mg L-Thyroxint. Ezen kívül a hajamat 2 hete, naponta Alpicort Plus-al kezelem bőrgyógyász tanácsára. D vitamin szintem az alsó határérték fele, így erre napi 6000 mg-ot javasoltak.
Szelént (100 mg), cinket, vasat, C vitamint, folsavat és a D vitamint szedek naponta.
1 hónap múlva terheléses cukor vizsgálatra kell mennem és TSH,FT4 kontrollra, illetve pajzsmirigy+hasi ultrahangra.

Szeretnék néhány kérdést feltenni a problémámmal kapcsolatban:

1. A TSH,FT4 illetve az anti TPO értékeknek mennyivel kellene csökkeniük addigra az 50 mg-os dózis hatására?
2. Barátcserjét szedhetek, vagy befolyásolja a szedett gyógyszer hatását?
3. A jelenlegi probléma mellett lehetséges-e a teherbeesés vagy csak akkor várható pozitív eredmény, ha a pajzsmirigy probléma megszűnik?
3. Kávét reggel nem, de napközben mértékkel ihatok?
4. 30 perc elég reggel az L-Thyroxin felszívódására?
5. A hajhullás várhatóan mikorra áll meg a gyógyszer hatására?

Válaszára várva, köszönettel,
Katalin
Tisztelt Katalin
!
Köszönöm mindenek előtt megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
e-mail:Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-20 13:02:26
Olvasói értékelés: 5/5
T. Professzor úr

Tegnap voltam Önnél. Megkaptam a vérvétel eredményem TPO 10 lett, hála égnek jó. Akkor ezek szerint nincs alulműködésem csak a gyulladás? Éjjel beszúrt a vállam meg az oldalam és olyan pánikrohamot kaptam tőle, nagy wc-re járkáltam, remegtem, majd meg fagytam. Ezek pánik tünetek szerintem. Kénytelen voltam bevenni a frontint :-( A pajzsmirigy okozhat ilyeneket? Olvasgattam a pajzsgyulladásról a neten de most nagyon össze vagyok zavarodva. Néhol azt írják nem egy nagy dolog de van ahol olyanokat írnak, hogy veszélyes mert az immunrendszer támadja saját magát. Én ezt nem értem, picit elmagyarázná Professzor úr ha megkérem. Tegnap is sok fontos információt kaptam de ideges is voltam és lehet nem figyeltem mindig eléggé. A salvus víz jónak bizonyul, tegnap óta kortyolgatom. Viszont a nyelvemen meg az ínyeken, torkomon a pirosság, puklik, szárazság és rossz érzés nagyon lassan enyhül. Említettem, hogy kisfiamnak is vannak kis puklik a nyelvén. Nem lehet rá valamit alkalmazni? Glikosept esetleg? Köszönettel és szép napot kívánok
Fné E. Éva
Tisztelt Fné E. Éva!

Semmi oka nincs a pánik reakcióra. Lehet, hogy egyszerre sok információt mondtam el. Talán a következő kicsit emészhetőbb lesz:
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A torkára a glikosept hatásos lehet. Javaslom a Béres csepp extrát 2x20 cseppet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-19 17:53:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr,

34 éves vagyok, babával való próbálkozás kapcsán pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Lombikos próbálkozásra szorulunk a férjem spermaképe miatt.
A laborértékeim ápr. 30-án a következők:
A-TG 413.4 IU/ml (ref. érték: 0.000-115.0)
A-TPO 12.97 IU/ml (ref. érték:0.000-34.00)
TSH 4.65 uIU/ml (ref. érték: 0.270-4.20)
A nőgyógyász 25 mg-os Euthyroxot irt fel és 1000-es szelént.
Május 27-én Tsh 4.46 uIU/ml (ref. érték: 0.270-4.20, igy az orvos 50 mg-ra emelte az Euthyroxot.
Ezt szedtem egészen június 24-ig, amikor a TSH 2.39-et mutatott.
Aug. 30-án ismét csináltattam laborvizsgálatot:
FT4 1.75 ng/dl (ref. érték: 0.8-2.2 ng/dl)
TSH 0.030 uIU/ml (ref. érték: 0.4-5 uIU/ml)
A-TPO 21.10 IU/ml (ref. érték: kisebb mint 40 IU/ml)
Ekkor mentem endokrinológushoz, aki elmondta, h az 50 mg Euthyrox sok, igy javasolta, h csökkentsem a gyógyszert 37.5 mg-ra.
Két hónapra rá, nov. 11-én voltam ismét vérvételen:
FT4 0.92 ng/dl (ref. érték 0.8-2.2 ng/dl)
TSH 0.500 uIU/ml (ref. érték: 0.4-5uIU/ml)
Remélem érthetően tudtam leirni a folyamatot. Bizonytalan vagyok, hogy ezek a legutóbbi értékek megfelelőek-e egy lombik elkezdéséhez, vagy pedig a Tsh még mindig nem jó, mivel azt olvastam, h értéke 1-2 között kellene legyen?
Köszönöm a rám szánt időt és figyelmet. Jó munkát.
Liza
Tisztelt Liza!

Ön igyekezett pontosan leírni a történteket. A baj az, hogy laboratóriumi értékeket igyekeznek, igyekeztek kezelni, de nem derült fény a kiváltó okra.
Miról is van szó?
A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok  szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt  vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll.  Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között  Washingtonban  megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol   igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési  rendellenességek közötti tudományosan megalapozott  kapcsolatokat. 2010 májusban a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal  növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a  nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott  jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300  mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10.  A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek  8-18%-ban  autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert  egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a  terhességben  egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus  segítségét vegyék igénybe a diagnózistól  a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-,  bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun  pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése  lényegesen  csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést,  koraszülést, fejlődési zavarokat.
A diagnózis pontosítását és oki kezelést javaslok.e-mail:Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-19 13:08:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

2013. október 18-án 19 hetes terhesen sajnos - hatalmas fájdalommal - elveszítettem magzatomat corionboholy mintavételt követően.
2 évvel ezelőtt derült ki hogy pajzsmirigy alulműködésem van. Az akkori TSH értékem 4,8 volt.
L-thyroxin gyógyszert kezdtem el szedni először 1 szemet, aztán megemelte Dr. Krizsa Ferenc másfélre és 2013. júniusában ahogy teherbe estem megemelte Dr. Krizsa Ferenc 1 és háromnegyed szemre. (50 mg-os L-Thyroxin).
TSH értékeim:
május 18-án: 2,530 mU/L
Július 11-én : 1.520 mU/L
Augusztus 21-én: 0.801 mU/l
Szeptember 26-án: 1.930 mU/L

Azóta nem voltam vérvételen, következő héten fogok menni.
T3 és T4-et és Anti-TPO-t nem néztek terhesség alatt, az baj lehetett.?

Most hogy már sajnos nem vagyok terhes csökkentenem kellene az l-thyroxin adagomat 1 és háromnegyedről másfélre?

Az én esetemben azt sem tudom hogy milyen fajta a pajrzsmirigy betegségem, autoimmon? Esetleg kellene immunológiai vizsgálatot végeztetnem mielőtt teherbe szeretnék esni?

Milyen érték lenne jó hogy teherbe tudjak esni?

Okozhatta-e a pajzsmirigy betegségem a magzat szívmegállását?

Abban sem vagyok biztos, hogy a Labor megfelelő értékeket mutat-e ki, mivel Kazincbarcikán járok Laborba.
Ugyanis Dr. Krizsa Ferenc azt mondta nekünk, hogy inkább náluk a Kaáli intézetbe vegyük le a pajzsmirigy értéket, mert Kazincbarcikai kórház nem megbízható.

Láttam, hogy Önhöz nagyon nehezen lehet bejutni. Egy fél év is kell ahhoz hogy időpontot kaphassunk.
Ezt hogy lehetne megoldani ugyanis ez nekem már kései időpont.
Esetleg ha nem tud fogadni, akkor kit tudna javasolni, aki megbízhatóan kikezelné ezt a problémámat?

Szeretném elkezdeni januártól ismét a magzatvédő vitamint szedni. Terhesség alatt a Ladeevit vitamint szedtem.
Azonban most észlelem, hogy ebben van Jód is. Lehet hogy ezt a vitamint nem is lehetett volna szednem?
Ön melyik vitamint javasolja hogy szedjem pajzsmirigy betegség mellett és hogy a terhesség jó kimenetelű legyen.

Egyébként a Bajcsy kórházba járok nőgyógyászhoz, Dr. László Ádám Professzor Úr Osztályvezető Főorvoshoz.

Nagyon jó egészséget, és minden jót!

Üdvözlettel: kKL
Tisztelt kKL!

Mindenek előtt nagyon sajnálom az Önnel történteket, mélyen együttérzek!. Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.
A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett.
Ennél is egyszerűbb az e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal! Addig is kerülje a szervetlen jód használatát.
Jó egészséget kívánok, ürvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-18 13:12:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr ! Az Ön betege vagyok, májusban jártam Önnél és sajnálatos módon csak jövő februárra kaptam a következő időpontot. Akkor májusban egy MR vizsgálatot követően Hashimoto betegséget diagnosztizált nálam, szedem az euthyrox 50-et és a szelént is. Az alulműködésemmel megvallom elvoltam, nem híztam, közérzetem is teljesen megfelelő, ám úgy tűnik valami történt, mert kb. 3 hete szapora szívverés és szívritmuszavar jellegű tüneteim vannak, sokat fázom ami remegésig fajul 22 fokban is, hidegek a végtagjaim.Meglehetősen életminőségrontó mostmár a helyzet nem beszélve arról hogy pánikolok is miatta ami gondolom csak generálja az ilyen tüneteket.
Nem tudom hova forduljak, mi történt, lehetséges-e hogy most pajzsmirigyem túlműködik? Az Ön egyik cikkében olvastam talán hogy ez a váltakozás Hashimoto szindromában előfordulhat, Most jobb híján elmegyek háziorvoshoz ekg-ra, de úgy hiszem tekintve hogy pajzsmirigy beteg vagyok elsősorban endokrinológushoz kellene mennem vagy legalább konzultálni. Hogy lehet ezt megoldani, hogy az ember időben felvilágosítást kaphasson mielőtt halálra rémül egy-egy ilyen "rohamtól"?
A vérnyomásom 136/74 100as pulzusszámmal. Bár gondolom egy mérés nem mérés.
Várnám tanácsát arra vonatkozóan hogy az euthyrox50 mehet-e így tovább illetve a szelén és hogy hova forduljak, mitévő legyek? Köszönettel Tímea
Tisztelt Tímea!

A leírtak alapján valóban nem zárható ki, hogy jelenleg a pánik tünetek mellett a pajzsmirigy működése is fennállhat. Korábban már írtam arról, hogy miként „téliesítsük” pajzsmirigy-működésünket. a pajzsmirigy működése jelentős mértékben függ az évszakoktól, az életkortól, stressz helyzetektől és kísérő más betegségektől. Erre figyelmeztetnek a legújabb tudományos eredmények és a mindennapi gyakorlat. Az elmúlt évben Párizsban megtartott Nemzetközi Endokrin Kongresszuson és több közleményben is egyik fontos téma volt a környezeti tényezők és a pajzsmirigyműködés összefüggése. Ezek egyik aktuális kérdése a tél közeledtével a hideg hatása és veszélye a pajzsmirigybetegek számára. Bizonyították, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők nehezebben alkalmazkodnak a hideghez és tűrik a tél viszontagságait. Kimutatták, hogy a hipotireózisos betegek átlagos TSH értéke a nyári 9.37±5.53 μUI/ml-ről télen 18.68±2.31 μUI/ml –re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy télen változtatni célszerű a pajzsmirigybetegek kezelésén és egyéb fontos tényezőket is figyelembe kell venniük. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!) meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Ami az időskorúakat illeti, egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a hidegintolerancia között. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy a betegség hátterében viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, amelyhez más érelváltozások (ún. Raynaud szindróma, hideg kéz, láb!) is társulhatnak. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. A pszichés betegség miatt lítium tablettákat szedő betegek közel 20%-ban alakul ki csökkent pajzsmirigyműködés.
Kontroll endokrin vizsgálatot és sze. a gyógyszere kezelés változtatását javaslom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-17 13:52:14
Olvasói értékelés: 5/2
Tisztelt Professzor Úr!

Azt gondolom, hogy az én problémám alapvetően lelki jellegű, mégis kíváncsi vagyok a véleményére.
Nemrég lett vége egy párkapcsolatomnak, ami sajnos az utolsó - években mérhető - időszakában nem volt igazán jól működő, érzelmileg egyre kiüresedettebbnek éreztem magam, miközben valahol tudat alatt elég sok stresszt és félelmet is összegyűjtöttem amiatt, hogy mindennek ellenére mégsem tudtam kilépni a kapcsolatból. Aztán ez a félelem és vágy végül elért egy pontot, amikor az addig elnyomott dolgok a felszínre törtek, és depresszió-pánik-szorongás vegyes tüneteivel birkóztam, birkózom azóta is. Pszichológushoz mentem, elég sok mindennek utána olvastam, és sok tünetben a depresszióval kapcsolatban magamra ismerek, van azonban egy, amivel nem tudok mit kezdeni. Amikor olykor nagyon elhatalmasodik rajtam a félelem, és nem tudok elég "reményt" pumpálni magamba, akkor egyszer csak, a belső feszültség egy pontján egyfajta "kilökődést" érzek valahol baloldalt a szívem alatt, a rekeszizom magasságában, olyan, mintha valamilyen folyadék lepné el a "belsőmet", ami egy összetett érzetet eredményez bennem: egyrészt olyan, mintha "ökölbe szorulna" az a terület, mintha valami idegen anyag lenne ott, ahol eddig nem volt, és elzárja annak útját, hogy kapcsolatba kerüljek érdemben az érzéseimmel vagy csak a nyugalommal. Olykor szinte tapinthatóan érzem azt a pontot, amin ez az anyag "kifolyik", mintha lyukas lennék valahol, ahol ez a hormon immár akadálytalanul utat tör magának. Azután egy ideig, amikor ez megtörténik, olyan mintha kővé válnék, érzelemmentessé, mégis nyugtalanná, mintha semmilyen pozitív érzés nem maradna bennem, csak a félelem.
Rövidre zárva: előfordulhat-e, hogy a nyilvánvaló lelki okok mellett ezzel összefüggően kialakult hormonális alapú szervi oka is lehet annak, hogy nehezen tudom magam összeszedni?

Köszönettel:
K.
Tisztelt K!

A lelki és az ún. testi folyamatok nehezen választhatók el egymástól. Jó példa erre napjainkban a stressz. Orvosi szempontból az első teendők: a szervi elváltozások, betegségek kizárása, a beteg panaszainak megismerése, ennek alapján célzott vizsgálatok, a stressz fogalmával való szembesítés, megelőzési és gyógyítási technikák alkalmazása.
Hogyan kerüljük el a stressz hatásait? Először is törekedni kell a stresszállapot felismerésére, a stresszor megkeresésére. Tudatosítani kell a stresszort és az arra adott fizikai és érzelmi reakciót. Nem szabad elhanyagolni a problémát, nem szabad elmenni mellette. És az is lényeges, hogy mit gondol saját magában az egyén az adott körülményről.
A következő pont: fel kell ismerni a változtatás szükségességét. Lényeges kérdés, hogy el tudom-e távolítani a stresszort, el tudom-e kerülni? Például el tudok-e távolodni az illetőtől, ki tudok-e bújni a stresszor hatásköréből, avagy sem? Vagy pedig megfontolom, hogy képes vagyok-e csökkenteni a stresszor behatásának idejét, erősségét. Bár Selye azt mondta, hogy nem minden stresszor hatása kellemetlen, de mégis, a hétköznapi életben kellemetlennek érezzük ezeket. Még akkor is, ha valaki megmagyarázza nekünk, hogy márpedig jó volt nekünk az a stressz. Utólagosan értjük csak meg, mint az apai vagy anyai pofonokat. Utólag kiderülhet a stresszről, hogy valamire jó volt, mondjuk tanultunk belőle, de az adott pillanatban ez nem mindig van így.
A következő lehetőség, hogy próbáljunk meg új célt kitűzni.
Mindenképpen igyekezni kell csökkenteni a stresszre adott emocionális reakció intenzitását. Hogy mikor túlzott egy reakció? Ezt nehéz megválaszolni. Egy okos dolgot mond erre a magyar nyelv: Aludjunk rá egyet! Akkor talán egészen másképpen látjuk a világot. A másik módszer az, hogy próbáljunk meg úgy tekinteni a munkahelyi stresszre, mint egy olyan helyzetre, amelyet meg kell oldanunk, s nem olyanra, amely le akar győzni minket. A mi kultúrkörünk olyan, főleg a 21. század elején, hogy a munkahelyen állandóan le akarunk valakit győzni. Nem kell legyőzni, két ok miatt: egyrészt, mert erre senki sem kényszerít minket, másrészt mindenkinek fel kell mérnie azt, hogy ha a másikat eltávolítják, jobb jön-e a helyére? Ugyanez a gondolat, amit egykori főnököm mondott: „Kedves kolléga úr, ne higgye, hogy minden főnök hülye, mert egyrészt nem mindegyik az, másrészt maga is lesz főnök.”
Mégis hogyan tudjuk mérsékelni a stresszre adott fizikai és érzelmi reakciót? Az egyik lehetőség a fizikai módszerek alkalmazása: a mély lélegzetvétel, az izomlazítás, az izomlazító gyakorlatok. A másik a zeneterápia; az emberek egy jó része nemcsak azért hallgat zenét, mert divatos, hanem mert közben feltöltődik. A zene az energiával való feltöltődést is jelenti. A gyógyszereket utoljára említem. Valóban szükség lehet rájuk, de mindig úgy kell felfogni a gyógyszereket, a feszültségoldókat, a depresszió elleni készítményeket, mint egy mankót, amely segít, de önmagában nem oldja meg a helyzetet. Magunknak kell szembesülnünk azzal, ami előttünk van. Erősíteni kell a testünk fizikai állapotát, fittségét, ennek módozataira több példát is fel lehet sorolni: mozgás, kerékpározás, úszás, séta, jogging. A dohányzást el kellene hagyni, a kávézást csökkenteni, másrészt nagyon fontos a rendszeres, hosszabb, pihentető alvás.
A következő tanácsom: törekedni kell az érzelmi állapot stabilitására, a társasági kapcsolatok kiépítésére, fejlesztésére. Ezért fontos az, hogy a közösségek klubokat hozzanak létre, ezért fontosak a civil kezdeményezések, hogy fogjuk meg egymás kezét, és érezzük, hogy összetartozunk, nem vagyunk távol egymástól. A másik a reális célok kitűzése. Kétféle célt szoktak kitűzni: az egyik, amire Hemingway azt mondta, hogy aki túl nagy célt tűz ki maga elé, saját magának állja útját. A másik mondás: aki nem próbálja meg a lehetetlent, az a lehetségest sem éri el soha. Valahol a kettő között van a célravezető arany középút.
Lényeges lenne az önismeret, és itt megint a görögökre hivatkozhatok: Ismerd meg önmagadat, saját magad testét, lelkét, alkalmazkodását, bízz magadban, higgy magadban, de főleg társaidban, és higgy nekik, hogy nem akarnak föltétlenül rosszat. Ezzel lehet elkerülni a frusztrációt.
Ma nem lehet azt kijelenteni, hogy engem csak a test érdekel. A huszadik század medicinájának, ha szabad mondanom, a hibája az volt, hogy vagy csak a testtel foglalkozott, vagy csak a lélekkel. Pedig a három együtt: a test, a lélek és a gondolkodás együttesen adja meg a 21. század gyógyászatának a lényegét, segíti elő, hogy leküzdjük a stresszt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-16 18:44:12
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!
Először is szeretném megköszönni a Professzor Úr kedvességét, alaposságát és hozzáállást amit Nov.12-én az Önnél tett első viziten tanúsított.

Akkor Autoimmun thyreoditis talaján kialakult strumma multinodularis st II., Obs.ad. adenomam gl. Thyreoidae álapított meg Professzor úr diagnózisként. Letrox 50 tablettát napi 1/2 szemet, béres szelént napi 2x1, D-vitamint napi 1x írt fel professzor úr. Március elejére beszéltük meg a következő vizitet.

Laboreredményt vittem ami 10.16-án készült, amin az antiTPO: 996, a tireoglobulin 37,81 (ref:1,10-35,00) volt.

Tegnap voltam újra laborban aminek az eredménye antiTpo: 861,1, tireoglobulin: 45,56 (ref:1,10-35,00) lett.

Kérdésem az lenne, hogy mennyire kell aggódnom az emelkedett tireoglobulin szint miatt? Ugye ez nem azt jelenti, hogy rosszindulatúak a göbjeim?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Kulcsárné Andi
Tisztelt Kulcsárné Andi!

Köszönöm levelét és kedves sorait.
Az elvégzett kontroll vizsgálat megerősíti a korábbiakat. Valóban autoimmun pajzsmirigygyulladása van. A thyreoglobulin -mint tumor marker - hazai referencia értéke általában 1,4-78 ng/ml. Az eredmény nem utal egyértelműen rosszindulatú folyamatra, de további megfigyelés és kezelés indokolt. Ammenyiben a göb megkisebbedést nem mutatna, akkor -miként ezt jeleztem - a műtét szóbajön, ezt azonban, majd később megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-15 12:05:38
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor ÚR !
39 éves nő vagyok, 20 éves korom óta pajzsmirigy alulműködés miatt gyógyszert szedek, rendszeresen szakorvosi ellenőrzésre járok. Az utóbbi két évben jelentősen romlott a hajam állapota, a fejtetőn nagyon megritkult. Másfél évvel ezelőtt a szakorvosnak jeleztem a problémámat, szelén szedését javasolta, de ez sem javított a helyzetemen. Kérdésem:-kezelt,"karbantartott" pajzsmirigy betegség mellett is bekövetkezhet-e jelentős hajhullás, vagy máshol kell a probléma okát keresni?
-amennyiben a pajzsmirigy probléma a hajritkulás oka, van-e erre megoldás, ha igen, ez a további hajhullás megállítását jelenti, vagy hajvisszanövésre is van remény?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az nem derült ki, hogy milyen eredetű a pajzsmirigy működészavara, ez alapvetően fontos a hajhullás miatt is.
A hajhagymák növekedésének ugyanis három fázisa van.
1. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat.
2. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3) hétig tart.
3. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
Mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
Táplálkozási rendellenességek
Tisztázni kellen továbbá, hogy ún. andrégon típusú-e a hajhullása.
A kezelések támadáspontjai a következők:
Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
Az okok megtalalása után a hajhullás nőkben megszüntethető és a kihullott haj vissznő.
e-mail:info@endokrinkozpont.hu vagy Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-15 11:56:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
6 hónapja súlyos májelégtelenség miatt kerültem kórházba, amit egy lamolep nevezetó gyógyszer okozott. Akkor szedtem egyéb antidepresszánsokat is. Azonnal le kellett tegyek minden gyógyszert, amit be is tartottam. A májmüködésem helyrejött, de Sajnos a szorongás és depresszió újból kialakult. A pszichiáter és háziorvos engedélyezte a cipralex és xanax szedését. A kérdésem az lenne, hogy előfordulhat-e újból a májelégtelenség??? Előre is köszönöm válaszát.
Üdv. Edit
Tisztelt Edit!

Fontos kérdést vetett fel. Gyakran írom azt,hogy gyógyszereket, ill. gyógyhatású termékeket különböző reklámok alapján szednek kontroll nélkül a betegek . Ide tartoznak bizonyos vitaminok, mert azt gondolják, hogy ezeknek nem lehet káros következményük. De,lehetnek! Ide sorolható sok készítmény: beleértve az anorganikus jódott, az A, C, D vitamint nagy mennyiségben tartalmazó készítményeket és azokat, amelyekről nem áll rendelkezésre kellő ismeret, gyakorlat. Ráadásul a gyógyszerek májkárosító és egyéb szerveket (pl. immunrendszer, pajzsmirigy szív stb.) károsító hatásai a genetikus adottságoktól is függ. Ez az ún. farmakogenetika. Ennek alapján nem lehet előre megjósolni, hogy az elkezdett gyógyszereinek mi lesz a hatása. Minden esetre célszerű volna olyan készítményeket (főleg növényi eredtűeket) választani, amelyeknek ilyen hatásuk nincs.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:41:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Nekem egy 4 cm-es cisztát találtak a bal pajzsmirigyemben két hónappal ezelőtt. Végeztek vérvizsgálatot, mely tökéletes és a TSH szintem is normális (0.93) Voltam magánrendelésen egy endokrinológusnál, ő beutalt intervenciós ultrahangra, és e hét hétfőjén (nov. 11.) le is szívták. Én azonban nem tapasztaltam változást, csak arrébb ment és most egy kicsit nyomja a nyelőcsövemet. Az orvosom azt mondta, hogy két hónap múlva menjek vissza kontrollra és lehet, hogy még többször is meg kell ismételni a beavatkozást. Azonban ha így nem sikerül, akkor műtéti úton kell eltávolítani. Ezért jó lenne, ha a gyermekvállalást elhalasztanánk. Tudom, hogy minden kérdésemre megkaptam a választ az orvosomtól, én azonban szeretném kikérni az Ön véleményét is:
1. Mivel semmilyen tünetem nincsen, nem okoz fájdalmat, biztos, hogy nem vállalhatunk gyereket? Már nagyon szeretnénk, és nem szeretnék még várni minimum egy évet! A műtétet nem lehetne elvégezni a szülés után?
2. Hogyan működik egy ilyen ciszta a leszívás után? Mikor kezd el a mérete csökkenni? Hányszor kell leszívni,hogy eltűnjön?
3. A gyerekvállalás miatt már nem annyira aktuális, de még dohányzom. Ez befolyásolhatja a ciszta méretének növekedését?

Előre is nagyon szépen köszönöm válaszát.

Tisztelettel: mystic86
Tisztelt mystic86!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Azt írja, hogy minden kérdésére negkapta a választ.
A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

22 éves nő vagyok, 3-4 éve küszködöm túlsúllyal. 2012 nyarán hirtelen 10 nap alatt 8 kilót híztam, melyet diétával sem sikerült leadnom, ekkor kezdtem gyanakodni pajzsmirigy problémára. A hízáson kívül a hajhullás és a fáradékonyság a jellemző tünet. Idén nyáron voltam vérvételen, ahol kiderült, hogy a következő értékeim térnek el a normáltól:
TSH 6.360
kálium 3.3
vas 10.7
kálcium 2.13
glukóz 3.8
karbamid 2.0
lymphocyta % 52.80
transzferrin 5.5
C-reaktív protein 10.3

Ultrahangos vizsgálaton megállapították, hogy van egy 9 mm-es göb a pajzsmirigyemen, illetve a hasi ultrahang leletemre a következőt írták: diffuse enteralis betegség képe (Crohn? coeliakia?), lactose intol.?
Évek óta tartó hasmenésem van (egy nap kb. 6*-7* székelek), és nyár közepe óta heti 4*-5* hányok, fogyást nem tapasztaltam.
Voltam pajzsmirigy szcintigráfián ahol a következő volt a leletemen:
A szcintigráfiás felvételen aszimmetrikus, jobb lebenyében kissé megnagyobbodott pajzsmirigy vetülete ábrázolódik egyenletes aktivitás eloszlással.Mérsékelt fokú struma (struma nodosa). Göb funkcionálisan nem különül el. Hozott lelet alapján subclinicus hypothyreosis, anti-TPO nem kórjelző (0,15)

Az lenne a kérdésem, hogy a pajzsmirigybetegség, illetve a hányás-hasmenés között lehet-e valami összefüggés?
Illetve ezekkel az eredményekkel érdemes lenne hormonpótlást alkalmazni?

Válaszát előre is köszönöm.

Nagy Brigitta
Tisztelt Nagy Brigitta!

Inkább arra kellene koncentrálni, hogy a betegségeinek közös eredete lehet, mivel ezek a kórképek társulhatnak egymással. Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás!!!, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejű gyógyításával. Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei.
Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes konzultáció alapján e-mail: szekelym@vipmail.hu drbalazs@endokrinkozpont.hu Tel: 70-431-9728

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:24:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm szépen kérdésemre adott megtisztelő válaszát (74907/83841 – nov.1.). A kérdésem a babavállalás előtti TSH értékemre vonatkozott (1-szer 2,1-es érték és 2-szer 2,8-as - utoljára áprilisban nézték). Említettem, hogy mióma miatt diétázni kezdtem. A makrobiotikával próbálkozom, húst nem eszem, csak heti kétszer halat, tofut, tempeht, sok zöldséget, gabonát, hüvelyeseket, tengeri algákat, nincs cukor, fehér liszt, ill. tejtermék. Az étrendet hozzáértő állította össze. A TSH értékem miatt csináltattam egy kontroll vizsgálatot október végén, az eredményét múlt héten vettem kézbe:
TSH: 4,62 mIU/l (tartomány: 0,27-4,2 mIU/l).
T4: 14,91 pmol/l (tart: 12-22)
T3: 5,05 pmol/l (tart: 3,1-6,8)
anti-TPO 15 IU/ml (tart: <35)
tireogobulin: 18,5 ng/ml (tart:1,4-78,0)
összes kálcium: 2,17 mmol/l (tart: 2,15-2,5)
glukóz: 5,1 mmol/l (tart: 3,8-6,0)
inzulin: 24,8 mIU/l (tart: 2,6-24,9)
A diétát 10 hete folytatom. A TSH értéken nagyon elkeseredtem. A kérdésem, hogy okozhatta-e az új étrend a TSH emelkedését? Találtam egy netes oldalt, ahol azt írja valaki, hogy egyes élelmiszerek pl. kelkáposzta, brokkoli, karfiol, kelbimbó, fodros kel, szójabab, köles, fehérrépa… - amelyekből most sokat fogyasztok - gátolják a jód hasznosulását, így alulműködés esetén nem javasoltak. Érdemes viszont enni tojássárgáját, petrezselymet, sárgabarackot, datolyát, szilvát, nyers tejet, sajtot, halat vagy csirkét, amelyekből most alig fogyasztok. Nem tudom, mennyire hiteles és helytálló ez az elmélet. A sok zöldség valóban növelheti a TSH-t? Mi a helyzet az algákkal? Úgy tudom, hogy a D-vitamin hiány is emelheti a TSH szintet, ezért ezt az értéket is szeretném megnézetni. Sajnos az elmúlt nyáron nem sokat voltam napon.
A Professzor úr szerint az étrendváltozásban keresendő az érték emelkedésének oka, vagy attól független? Előre is nagyon köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdzeő!

Az ok az étrendváltozásban és a laboratórium leleteiben kereshető.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-13 17:37:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto thyreoditisem van. Érdeklődnék, hogy ezt a készítményt szedhetem e:
Astaxanthin tablettáról van szó. Úgy hallottam, hogy autoimmun problémákra jó, csökkenti a szervezetben a gyulladást stb. Nekem kb 2 éve nagyon magas volt a ferritinem, hátha ez a tabletta segítene ezen. Ha Ön is javasolja, akkor elkezdem szedni, önhatalmúlag nem merem.

Köszönöm a válaszát előre is!

Üdvözlettel:

Mariann

Tisztelt Mariann!

Az astaxanthin egy zsírban oldódó antioxidáns, amely megvédheti a test szerveinek sejtmembránjait az oxidáció okozta károsodásoktól.

Látszólag egy kérdést tett fel, pedig a helyes válaszhoz több dolgot is kellene tudni:
1. A Hashimoto thyreoiditis milyen stádiumban van?
2. Van-e más autoimmun betegség?
3. Van-e immun deficienciája (erről korábban már sokat írtam ezen a honlapon is)
4. Nem ismert, hogy a pajzsmirgy gyulladásában fontos immunológiai folyamatokat hatékonyan befolyásolná.
 

A hajhullás megszünése kezelés hatására


Nem vagyok ellen általában az alternatív kezeléseknek, de ehhez többet kellen tudni az Ön állapotáról és az alkalmazandó készítmény hatóanyagának tartalmáról, auz esetleges allergizáló vivőanyagáról, stb.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 13:04:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! 2009-ben írt cikke Marie Antoinette szindrómáról felkeltette érdeklődésemet ,sajnos valóban nem misztérium, hanem számomra ez valóság.Igyekszem összefoglalni.Egy éve kezdett hullani foltokban a hajam.(gyors góckutatás,egy kétes fog eltávolítása)Hajhullásom nem állt meg, 90% kihullott.Fél év után a kopasz foltokon kezdett kinőni a hajam ez már hófehér színű,nem olyan sűrűségű,de már haj.Az első foltnál kezd sűrűsödni és a színe is kezd visszatérni.Csak reménykedek hogy ez már nem hullik ki. Másik problémám a pajzsmirigy témába tartozik.Felmerült a pajzsmirigygyulladás gyanúja,mert az Anti-TPO 500-700 között mozog .legutóbbi eltérések:Anti-TPO484,7,TSH-3GEN5,650,IgG szérum6,20,koleszterin6,1. A felsoroltakon kívül 5 arcüreg műtétem volt a sok műtét során megsérült az arcidegem,amit kimutatni nem lehet de én igencsak érzem, zsibbad,fáj.Családi tragédiák történtek.Igyekszem nem siránkozni ,sajnáltatni magam.55-éves vagyok 20-éve nem voltam táppénzen.de én hiába állom a sarat, a szervezetem az jelez. A fent említett cikkben említette hogy gyógyszeres kezelésre elmúlt a hajhullás.Milyen kezelést alkalmaznak hajhullásra?Vajon a pajzsmirigygyulladást kell e kezelni?Szükséges esetleg gyógyszeres kezelés a fenti értékek alapján?Mit tehetek én az egészségem érdekében?köszönöm hogy meghallgatott és a válaszát is . Tisztelettel Erzsi
Tisztelt Erzsi !

Köszönöm, hogy érdeklődve és értően olvasta cikkemet! Sajnálom, hogy a két betegésg: a pajzsmirigy és a bőr-hajbetegség kapcsolatára nem gondoltak (ez utóbbiról ezen a honlapon is olvashat). Lényegében nem két betegsége van, hanem egy betegség különböző szerveken történő megjelenései!
Panaszait az autoimmun pajzsmirigybetegség, a krónikus stressz együttesen okozhatja, amelyet lehet és célszerű kezelni.
A kezelés hatására a tünetek fokozatosan enyhülnek, ill. teljesen megszűnnek (miként a mellékelt képek is mutatják).
E-mail: Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:52:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!

Két hete jártam Önnél, említettem az allergiámat. A derékfájdalmamra neuromultivitamint írtak és pár nap után erős nehézlégzést éreztem, ugyanekkor kezdtem el a magnéziumot, mivel abban is van B6 vitamin, nem tudom melyik allergén. Vagy lehetséges, hogy a gyógyszerek viviőanyaga allergén. mivel ez nagyon elviselhetetlen, mit tehetek, lehetséges ezt valamilyen vizsgálattal kiszűrni.Az allergológusom nem küld el vérvételre, pedig régóta panaszolom a légzési allergiámat. Ha önöknél van ilyen vizsgálati lehetőség kérem tájékoztasson arról.

köszönettel. Valéria
T. Valéria!

Az ok kiderítése nem mindig könnyű.
Az autoimmun betegségek gyakran társulnak egymással. Annál is inkább, mert az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Nálunk van allergén kutatás és légzésfunkciós vizsgálat.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:43:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 41 éves nő vagyok 1988 ban műtöttek pajzsmirigy problémám miatt akkor 10 évig tünetmentes voltam azóta egyfolytában csak szenvedek vele állandóan fulladok nagyon gyenge vagyok fizikális erőm szinte alig van 2012 ben vese daganatot is diagnosztizáltak de nem nagyon foglalkoztak vele a látásom is rohamosan romlik igazából a mai napig nem tudom hogy a alulműködik vagy a túlműködök közé tartozok a tsh állandóan változik 2 mu/l most egy pár honnapja 20 és 25 közöt van a t4 8,78a t3is állandóan változik most 3 ,9 az ultrahang eredményem a jobb lebeny 44x25x24mm az isthmust egy11mm nagyságú isoechoicus göb szélesíti ki a bal lebenyt eltávolították visszamaradt paranchyma mérete jelenleg 4mm mirigyszerkezete inhomogén a jobb lebeny felső pólusában egy 20mm átméröjü kevert echoszerkezetü göb tölti ki also polusában egy 16 mm es hasonló szerkezetű göb figyelhető meg jobb oldalon nyirok csomó észlelhető erre 100 mg os L-thyroxin 1db reggel de szerinte, ez nem sokat javít rajtam egy orvos aszt mondta nem is fog mert már az agy alapi mirigyek dolgoznak sajnos eszt se tudom mit jelent kérem drága doktor úr írja meg legyen szíves önnek mi a vélemény az orvos aszt mondta Szolnokon 1 évente elég nézhetni van e ön szerint olyan tea vagy valami ami segítene a jobb közérzetemben aszt nem is írtam hogy sajnos 80 kiló vagyok és nehezen tudok csak 1 2 kilótól megszabadulni állandóan ideges vagyok feszült aszt mondták ehhez semmi köze ennek nagyon várom válaszát talán csak ön tud segíteni nekem ha van olyan gyógymód amit esetleg tud javasolni szívesen kipróbálnám köszönettel jó egészséget kívánok önnek
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:31:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a gyors választ kérdéseimre.
Ön szerint az autoimmun pajzsmirigy betegség javulhat-e immunrendszert stimuláló, sejtregeneráló vitaminokkal, mint a C-vitamin és U-vitamin?

Válaszát köszönöm. M.
Tisztelt M.!

Ez így ebben a formában nem bizonyított!!!!

Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:28:23
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor Úr!

26 éves nő vagyok.7 hónapja született meg a kislányom. 2 hónapja pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg nálam.( Nem volt a családomban erre példa)
A doktor akinél jártam, gyógyszeres kezelést és szoptatás elhagyást tanácsolt és hetenkénti vérvétel kontrollt, mivel a májenzimek is magasak voltak.
A helyzet az az hogy a fogamzásgátlótól mindig is magasabb volt a májenzimem, ám ezzel a doktor úr nem akart foglalkozni. Erőltette hogy menjek vissza hozzá hetenként, vizsgálatokra (15 000 ft).
Mivel Bécsben élünk ideiglenesen, sem időben sem térben, az anyagiakról nem is beszélvén nem volt lehetőségem elmenni hozzá.
A tüneteim verejtékezésben, némi idegeskedésben mutatkozik, nem vagyok rosszul..kis szívdobogás és slussz.
A fogamzásgátlót abba hagytam.
A háziorvosom Önt ajánlotta és amint otthon tartózkodom azonnal szót is fogadok neki.
A kérdésem annyi, hogy valóban abba kell e hagynom a szoptatást?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel : Tímea
Tisztelt Tímea!

Fontos kérdést tett fel. Ez a probléma ugyanis elég általános és az a tapasztalatom, hogy az orvoskollégák sem mindig elég jártasak ezen a téren.
A lényeg az, hogy az autoimmun thyreoiditis (AT)a pajzsmirigy gyulladás egyik formája a post-partum thyreoiditis (PPT), amely Önnél is nagy valószínüséggel fennáll.
Mi is a PPT?
A PPT az utóbbi idõben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg. Főként azoknál jelentkezik, akiknek örökletes hajlamuk van rá, a terhesség alatt szervetlen jódot kapotak, a szülés során jód tartalmú fertőtleítőt (Betadint) használtak. A thyreoiditis tünetei a szülést követõ 3-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyû. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, azaz túlműködő, késõbb pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhetõ meg.
Klinikum, thyreoiditisek formái és stádiumai
Stádiumok és tünetek
Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el :
a.) Hyperthyreoid stádium: A betegség kezdetétõl számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre.
b.) Hypofunkciós stádium: A betegség kezdetétõl 8. héttõl 4-6 hónapig.
c.) Regenerációs stádium: A betegség kezdetétõl számított 7-12 hónap. Ha a regeneráció teljes, akkor teljes remisszió vagy u.n. kompenzált hypothyreosis alakulhat ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül va). Ha a regeneráció nem teljes, akkor manifeszt hypothyreosis (primer forma) jön létre.
d.) A definitív hypothyreosis stádiuma ("idiopathiás myxoedema"): változatos klinikai formá-ban jelentkezik. Az általános tünetek közül: a fáradékonyság, hidegintolerancia, a csökkent étvágy ellenére hízás, mély rekedt hang a legfeltúnõbb. A bõrtünetek közül a száraz, hideg, megvastagodott, durva tapitatú bõr, a szõrzet (szemöldök, axillaris-és fanszõrzet) hiánya vagy csökkenése emelhetõ ki. A periorbitalis oedema, anaemiás conjunctiva és subicterikus sclerák gyakran társulnak hypothyreosishoz. A psychés tünetek közül a feledékenység, depresszió, a mentális aktivitás csökkenése, gyakori aluszékonyság, perifériás neuropathia ("carpal tunnel syndroma"), csökkent reflexek (megnyúlt Achilles reflexidõ) a legfontosabbak. A beteg gyakran cardialis tünetek: angina, sinusbradycardia, vezetési zavarok (a-v blokk) miatt keresi fel orvosát. A gastointestinalis panaszok (obstipatio, meteorismus) gyakran már a betegség kezdetén is jelentkezhetnek. Nõknél nem ritka a lactorrhoea vagy menseszavar. A pajzsmirigy az esetek egy részében egyenletesen meg-nagyobbodott, nem, ill. csak minimálisan érzékeny, konzisztens tapintatú (Hashimoto thyreoiditisben). Az atrophiás formában azonban a struma nem pathognomikus, sõt néha az átlagosnál is kisebb a pajzsmirigy (atrophiás forma). A betegség az esetek többségében spontán remissziót mutat és definitiv hypothyreosis kialakulása az esetek 20-30%-ban figyelhetõ meg.
Fontos: ebben az esetben A SZOPTATÁST nem kell abbahagynia, ún. béta-receptor blokkolót (pl. Concort), ill. D vitamint érdemes szednie.
A további kezelés állapotától és akontroll eredményétől függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:26:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun témában kerestem cikkeket és rátaláltam erre az oldalra,
 ... amit nem értek , csak fordítóval próbáltam, ...a só és az autoimmun betegség kapcsolatáról ír, ha jól vettem ki! Kérem nyugtasson meg, hogy a sóevés nem káros ! Köszönöm válaszát, Manó

Tisztelt Manó!

Mi a pontos kérdés?

üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:46:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ÚR!

2011-ben szülés után derült ki, hogy alul működik a pajzsmirigyem. Terhesség alatt végzett pajzsmirigy UH alapján 2 pici göböt találtak a pajzsmirigyemben, normál TSH érték mellett. Fél éves kontroll során az UH lényegesebb változást nem mutatott (egyik göb megmaradt), de sajnos a TSH értékem magas lett, így el kellett kezdenem szendi a Letrox 50mg gyógyszert. Az akkori orvosom azt mondta "kicsit tuningolni kell a pajzsmirigyemet". Reménykedtem, hátha rendbe jövök. Kérésemre, hogy kiderüljön mi a bajom elküldtek Anti TPO vizsgálatra, amire sajnos 1,5 évet kellett várnom. A vizsgálat alapján kiderült hogy Hashimoto betegségem van, és nem gyógyulhatok meg. Eléggé elkeseredtem. UH kontrollt nem kért egyik orvosom sem (időközben orvos változás történt a rendelőben), az én kérésemre 2 év után csináltak egy UH, ami alapján sajnos 12mm-re (majdnem duplájára nőtt) a cystikus göb. Egyéb vizsgálat eddig nem történt, majd ezek után kell mennem mintavételre. Jelenlegi panaszaim, hogy gyakran fáradt vagyok és ideges/feszült.
Kérdésem az lenne:
Mennyire gyakori ebben a betegségben hogy rosszindulatúvá válik, és hogy műteni kell?
Izotópos vizsgálatot még nem csináltak. Szükséges lehet?
Mindig csak TSH-t néznek, ami normál értéken van. Kell-e nézni T3 és T4 értékeket is?
Dr Úr szerint vállalhatok-e a betegségem mellett újabb gyermeket? Kell félnem attól, hogy nem lesz egészséges a születendő gyermekem? Illetve, hogy rosszabbodik az állapotom, vagy egyéb autoimmun betegséget kaphatok terhesség kapcsán?

Válaszát előre is köszönöm.
M
Tisztelt M!

Nagyon sokr kérdést tett fel, a lényegre igyekszem válaszolni.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A lényeg lehet még gyermeke, ez a betegség jól kezelhető! További célzott immuno-endokrin vizsgálat indokolt és célzott kezelés (e-mail: szekelym@vipmail.hu)
Jó egészságet kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:45:02
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja