SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Üdvözlöm ismét Márta vagyok 45 éves . Még egyszer leírom a problémámat mert tudom ilyen sok érdeklődő közül nincs hogy emlékezzen rám.
2013 november 28-án a magam megnyugtatása miatt kértem a háziorvosomtól hogy nézzünk egy nagy labort de most úgy hogy a pajzsmirigy értékek is benne legyenek.Minden rendben kivéve a pajzsmirigy értékek.Ekkor lett nagy meglepetés.Sajnos az értékek nem lettek jók.A TSH 36,56uIU/ml a szabad T4 pedig 0,57 ng/dl.Mivel láttam hogy az értékek eltérnek a megengedett a intervallumoktól megijedtem, így kértem egy nyaki ultrahang vizsgálatot is. A következőket írták le a vizsgálat után: 2013.12.16-ai lelet. A pajzsmirigy jobb lebenye 24x22x62 mm az isthmus 5mm széles.a pajzsmirigy bal lebenye 17x19x54 mm az alapállomány kifejezetten durva echofelépítésű, inhomogenen echoszegényebb, kelyenként nodularis jellegű.A vascularisatio nem fokozott.A trachea nem comprimalt, nem dislocalt.Jobb oldalon a mandibula szöglet alatt 13 mm-es ovalis nyirokcsomó van.A nyálmirigyek norm.nagyságúak,homogen szerkezetűek.Kóros nyaki trime nem látható.
Tüneteket nem tapasztalok magamon, ha nem tudnám hogy eltérés mutatkozik a leletemen nem is tudnék róla.
Ön javasolt nekem további immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést.
Azóta elmentem belgyógyászatra is. ott EKG néztek valamint vérnyomást mértek 160/80 volt. Az EKG Sinustachycardia, jobb Tawara –szár blokk.mutatott. Nem mondtak rá semmi komolyat csak annyit hogy ha ez előfordul akkor napi 1 tab.Nebibeta-t vegyek és ez rendbentartja ,ezt szedhetem. Elmondanám hogy ez az érték nem reális mert sajnos ha orvoshoz megyek az ott mért érték mindig magas a pulzusom meg az egekben…ezt a háziorvosom már tudja.Ha kilépek a rendelő ajtaján minden problémám megszűnik. Biztos nem bírom a streszt ilyen vagyok gyerekkorom óta. Az otthon mért vérnyomás értékek mindig normálisak, pulzusom 72-80 között mozog. Ezt ott is elmondtam,sőtt nyáron 14 km.brigatúrán vettem részt Németországban.
Ezután elmentem az endokrinológiára.Diagnózis: „Hypothyreosis k.m.n. Thyreoditis chr.susp.
vagyis hypothyreosis még nem tisztázott etiológiával.Kisadagú substituciót kezdünk, 2 hétig fél , majd 1 tbl.Euthyrox 50 mikrogram tabletta szedése javasolt.Kontrollra majd 2014 április 7-én kell mennem. A kontroll vizsgálat előtt viszont kérünk egy vérvételt ahol néznek TSH,FT4 ÉS a-TPO.”
Kérem a kedves Doktor Urat hogy nyugtasson meg hogy nyugottan megkezdhetem a gyógyszer szedését ezek alapján nem mintha nem bíznék a doktornőben aki vizsgált és végtelen kedves volt, hanem azért mert ez egy teljesen új helyzet és még nem ettem eddig semmilyen gyógyszert aszpirinen kívül és nem tudom hogy reagálok rá.Ezt elmondtam neki is.Erre ő azt mondta nem kell ettől megilyedni ez a gyógyszer (hormon) teljesen megegyezik az emberi hormonnal, és panaszt nem kell okozzon.Eddig még nem voltam beteg soha. A kedves doktornő látta az EKG- mat és azt mondta ha előfordul szívdobogás akkor ő inkább javasolná a bétablokkoló szedését nehogy az ő gyógyszere gondot okozzon. Elővettem a betegtájékoztatót és meg kell mondjam hogy ilyesztő dolgok vannak beleírva a mellékhatásokról. Eléggé pánikolós vagyok.

Válaszát előre is köszönöm szépen!
Szép estét!
üdvözlettel :
Márta
Tisztelt Márta!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt ismételten, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-04 19:29:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

45 éves budapesti férfi vagyok.Csütörtökön kaptam meg a vérvétel hormonvizsgálatra vonatkozó eredményét,de nem az az urológus adta ki,aki a vizsgálatot elrendelte ,így az érdemi kielemzése elmaradt.
Elsőként leírom a lelet eredményét:
-FSH 0,26 IU/L Referenciatartomány férfiak:1,27-19,26.
-LH 0,03 IU/L Referenciatartomány férfiak:1,24-8,2.
-PROLAKTIN 192,10 mIU/l Referenciatartomány :56,00-278,40.
-PROGESZTERON 1,60 nmol/L Referenciatartomány férfiak:0,45-6,55.
-TESZTOSZTERON 8,70 nmol/L Referenciatartomány :6,10-27,10.
Kiegészítő vizsgálatként,magánalapon megcsináltattam,ugyanis a kerületi szakrendelőben erre nem volt lehetőség:
-SHBG 19,30 nmol/L Referenciatartomány :13,30-89,50.
A 2 vérvétel közötti eltelt idő kb.1 óra.(az SHBG volt utóbb).
Volt egy hasonló hormonvizsgálat már 2012 májusában is,az FSH és LH akkor még alacsonyabb volt,de akkor az urológus betudta annak,hogy több Nebido injekciót adott be.
2011-ben jelentkeztem ennél az urológusnál,mert kiemelten is érdeklik az "erectio dysfunctio"esetek,én akkor csökkent nemi késztetést és reaktivitást érzékeltem,ami a mai napig is fennáll ,a papíromon a nyitó diagnózis a "here hypofunctio",vezető panaszom továbbra is a merevedési zavar és magánéleti sikertelenség érzése(sexuális élet sikertelenül kezdődött 17 évesen,később javult,de most már elhúzódóan negatív előjelű).
Ami leginkább aggaszt,hogy az FSH és LH most már másodjára alacsonyabb,tudva azt,hogy testosteron pótló injekciót 2013 szeptember közepén kaptam utoljára.
Injekció és vérvétel között eltelt több mint 3 hónap,nem tudom így miért ilyen alacsony az FSH és az LH?!
Pillanatnyilag ott tartok,hogy a beküldő urológushoz visszamehetnék,de csak március-áprilisra kapnék időpontot,ami túl sok idő számomra,és azt érzékelem,hogy tovább kell lépnem,mintha az urológia szakterületén túlmutatna a problémán,és az endokrinologia most már közelebb állna,ezért is bátorkodtam írni Önnek.
Konkrét kérdésem az,hogy mi lehet a magyarázata annak,hogy ilyen alacsony az FSH és LH ,illetve ,hogy magyarázhatja ez a kialakult,elhúzódó merevedési zavart?
Kérem,ha teheti válaszolja meg kérdéseimet.

Válaszát előre köszönöm,

Szilárd.




Tisztelt Szilárd!

A leírtak alapján valóban felvetődik hormonális ok. Az a tény, hogy 2011-ben már az agyalapi mirigy hormonjai csökkentek volta, elsődlegesen hypohysis diszfunkciót valószínűsítenek. Az alkalmazott Nebodo mellett az LH és FSH szintje tovább csökkenthetett (negatív „feed back hatás).
A leírtak alapján az üres sella szindróma a legvalószínűbb, de más kórkép sem kizárt.
Mi is az üres sella szindróma?
A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-szindrómában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok:
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (látászavar) (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok:eltérők lehetnek nemtől, kortól, a kiterjedés mértékétől függően. Férfiakban tejcsorgás, csökkent libidó, ill. impontencia lehet az első jel.
A következő kontroll vizsgálatig: célszerű volna a szemészeti látótér vizsgálat, ill. sella MRI elvégzése.
E mail: szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-04 19:24:42
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Ur!Van egy 22honapos kisfiam,par honappal ezelott eszrevettem rajta h szorosodik a valla es a hata,elvittem orvoshoz o azt mondta h a gyermek orokolhette es kezelest nem kapott,azt mondta varjunk 6 honapot es meglatjuk mi tortenik.Ennek mar egy honapja es kisfiam hatan es karjan egyre surjebb es sotetebb a szorzet.Szeretnem a velemenyet kerni az analizisrol h on mit gondol mit tegyek? TSH_2.194 FT4_0.99 PROLAKTIN_28.80 ANTI TPO_2.70 ESTRADIOL_25.00 FSH_0.48 LH_0.98 TESTOSTERON_0.10 DHEA SO4_17.25 HIDROXI PROGESTERON_0.28!!! Valaszat es velemenyet elore is koszonom!!!Udvozlettel egy anyuka!!
Tisztelt anyuka!

Mindenek előtt nyugodjon meg, mert ez a tünet nem feltétlen jelent még betegséget. Ugyanakkor a tünetek fennállása esetén további endokrinológiai (gyermek endokrinológiai) vizsgálatok indokoltak, mert a háttérben veleszületett enzim defektus, ill. más elváltozás kizárása szükséges. Nem zárható ki az ún. CAH (Congenitalis Adrenalis Hyperplasia), a mellékvesekéreg veleszületett megnagyobbodása. Ez egy ritka, veleszületett, genetikai okokra visszavezethető betegség – vagy sokkal inkább állapot, amely rendszeres gyógyszerszedést igényel az egészség megőrzése érdekében.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-04 12:09:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

3 héttel ezelőtt elvégeztek rajtam egy pajzsmirigyhormon vérvizsgálatot. Saját kérésemre történt, mivel tüneteim alapján (hajhullás, haj elvékonyodás, lelassult gondolkodás, száraz bőr, lerövidült menstruációs ciklus és egyre növekvő alvásigény, stb) miatt pajzsmirigyproblémára gyanakodtam.
E vérvizsgálat eredménye: TSH 6,79 mIU/L. az ft4 12,58, az ft3 5,68as értéket mutatott, valamint 5, 56os, enyhén emelkedett koleszterinszintet.
Mivel ezek az értékek kezdődő pajzsmirigy-alulműködésre utaltak, két hét múlva egy rokonom javaslatára elmentem egy pajzsmirigy-szakértő belgyógyászhoz, ahol egy újabb vérvizsgálatot csináltak.
Ennek eredménye viszont már jóval alacsonyabb, 0,410-es TSH értéket mutatott. Az ft3 és ft4 nagyjából változatlan volt az előzőhöz képest.
Az orvos fél év múlva kontrollt javasolt, valamint azt mondta, hogy esetleges szubklinikus túlműködés állhat fenn.

Két vérvizsgálat 2 hét különbséggel hogyan hozhatott ekkora eltérést? Valamint ha a fentebb leírt ,alulműködésre utaló tüneteim évek óta fennállnak, lehetséges, hogy ezek ellenére ez mégis egy kezdődő túlműködés lenne?
28 éves vagyok, és lassan gyermeket is tervezünk a párommal,már csak ezért is szeretnék ennek minél előbb a végére járni.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező !

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-02 08:39:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Elkeseredett 40 éves ápolónő vagyok, nagyon számítok a segítségére! Kb. 2 éve jelentősen hullik a hajam főként fejtetőn. Góc-kivizsgálás: negatív. Vitaminhiány nincs. Bőrgyógyász megállapítása: NEM örökletes androgén alopécia. Kb. 20 éven át szedtem fogamzásgátló tablettát(Anteovin 10év, Yadin 10 év nőgyógyászati javaslatra. Hormonvizsg. soha nem történt). 2013. júliusában az első össz-tesztoszteron szint:5.6nmol/L, ekkor PCOS:negatív, Hirsutizmus nincs! nőgyógyász Cypromixet javasolt, melyet 3 hónapig szedtem,2013. otóber 15.-től abba hagytam endokrinológus javaslatára!. Július óta az össz-tesztoszteron szint emelkedett: 7, majd 12-13 nmol/L, jelenleg dec.30-án 13,71 nmol/L. Tesztosteron free:0,83 Androstendion:5,6 A ciklus 21.napján:(2013. dec. 30) FSH:2,80 IU/L LH:0,80 IU/L Oestradiol:0,534 nmol/L Progesteron:35,26 nmol/L . Mellékvese MRI:negatív, Ovárium-kismedence MRI:negatív, Sella MRI:negatív.
A hajjhullás kivizsgálása kapcsán fény derült pajzsmirigy alulműködésre: anti-TPO 424,0 IU/mL
TSH 2,113 µIU/mL
T3 szabad frakció 4,01 pmol/L
T4 szabad frakció 12,60 pmol/L Pajzsm. UH: A pajzsmirigy jobb lebenye 22 x 17 x 45 mm nagyságú, a bal lebeny az átlagosnál kisebb.
Az echomintázat durva, inhomogén.
A vascularisatio igen kifejezetten fokozott.
A jobb lebenyben egy 12 mm-es, echoszegény göb is elkülönül.
Kóros nyirokcsomó nem látszik. 2013.05.07. Azóta szedem a Letrox 75 napi 1/2 tabl-át.
SHBG:>180 OAC szedése alatt, jelenleg:85,60 nmol/L DHEA-SO4: 4,04 Prolactin: 9,50 THGlobulin: 81,40 ACTH: 2,08 17-OH progeszteron:nomál. Fiatalon volt két terhességem (ab. artef.) A mensesem mindig renben volt, most is még rendben, kb.3 nap, a ciklusom:26 nap jelenleg.
Már 3 endokrinológusnál jártam, nem tudják mi okozhatja a magas tesztoszteron szintet, viszont Androcur tablettát írtak fel, bár nincs szőrösödés, nem tudom szedhetem-e, segít-e a hajhullás ellen???? Ön szerint okozhatta a problémám a OAC 20 éven át való szedése? Esetleg OAC által előidézett ösztrogén dominancia? Ön szerit mi okozhat ilyen magas össz-tesztoszteron szintet??? Mit tudok tenni, ha még nem késő, vagy ez már így marad??? Nem akarom elveszíteni a hajam, van-e esélyem megoldani a problémám, ha igen, mennyi idő alatt állhat helyre? Nagyon számítok az ön segítségére és kimagasló szakmai tudására! Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Mély tisztelettel: Anita (ápoló)
Tisztelt Anita!

Az Ön szomorú esete példázza, hogy a tartós fogamzásgátló kezelés mit okozhat! Úgy szoktam fogalmazni, hogy ez az emberiség elleni bűn, következményeit tekintve. Sajnos a fogamzásgátlóknak androgén hatásuk is van, emelik az SHBG szintet és súlyos klinikai, ill laboratóriumi elváltozásokat válthatnak ki.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátlók!!!!
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-01 15:11:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2013. október 19-én jártam önnél. RA-val kezelnek, és Őn anti-TPO vizsgálatot kért, ami 319 lett. Glutén és teljesen tejmentes diétát tartok, húst és állati eredetű fehérjét alig eszem.Sikerült 51 kgra híznom. (47-48 voltam) Karácsonykor azonban ettem halat, és a kiütéseim újra kijöttek. Azóta folyton sírhatnékom van. Februárra kaptam a következő időpontom, de szeretnék előbb visszamenni, ha lehetséges. Van erre lehetőség?
Tisztelt Kérdező!

Örülök, hogy jobban lett, testsúlya növekedett. Lehetséges, hogy a kiütéseit a hal vagy annak vala- melyik komponense képezte. A húsféléket fokozatosan fogyaszthatja, csak ne egyszerre egyen sokat!. A korábbi időpontról most nem nyilatkozhatok, mert a rendelőt január 6-ig bezárták (jelenleg szilveszter 16h 37 perc!),de kolléganőmet értesítem és ha ürülés volna, akkor soron kívül jöhet vizitre.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-31 16:36:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

42 éves vagyok és nyár óta hajhullásom van. Sajnos nem átmeneti hajhullásról van szó mert a hajam egyre csak ritkul és az amúgy sem dús hajamnak is már csak a fele van meg.Ha így folytatódik lassan belátni a fejbőrömbe.Általános laborvizsgálataim jók voltak.Elmentem egy laborintézetbe ahol ciklusokhoz kötve elvégeztettem hormonvizsgálatot. Hajgyógyászom szerint ösztrogén dominenciára utal az eredmény de én mindenképp szakértői véleményre bíznám a diagnozist.Kérem nézze meg az eredményeket.

cíklus 4-ik napja FSH 16,1 IU/L LH 3,1 IU/L Cortisol:524.0 nmol/L reggel 8:20-kor

cíklus 21-ik nap TSH 1.824 mIU/L
FT4 14,59 pmol/L
FT3 5.08 pmol/L
Reverz T3 0,17 ug/L
Anti-TPO 25,4 IU/mL
Prolactin 225.0 mIU/L
östradiol 205.0 pmol/L
Progesteron 13.70 nmol/L
Testosteron 0.539 nmol/L
Testosteron free 1.55 %
Cortisol mégegyszer 397.0 nmol/L reggel 8:15

Válaszát előre is köszönöm és nagyon várom!
Üdvözlettel Anita!
Tisztelt Anita!

A hajgyógyászat nem azonos az endokrinológiával és immunológiával. A hajhullásnak a mellékelt leleteken kívül sok oka lehet, az ösztrogén dominanciáról korábban írtam, de ez nem felel meg annak.
1. Elvégezték a demodex tesztet a hajának vizsgálata során?
2. A teljes kivizsgálás után célzott immunologiai tesztekkel és kezeléssel lehetne közelebb jutni a megoldáshoz.

Jó egészséget kivánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-31 12:14:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kislányom növekedésével kapcsolatosan szeretnék Öntől kérdezni, aki 58cm-vel és 3600g-mal született, és most 8 és 1/4 évesen 146 cm, 37-es cipőmérettel.
Mi a férjemmel - a korosztályunkhoz képest - mindketten magasak vagyunk, a férjem 190cm, én 173cm, és az apai ágon több magas nő és férfi is van, az anyai ág inkább átlagos magasságú.
A lányom nyár óta 4 cm nőtt, és igazából örülünk, hogy magas (bár néha csúfolják, mert az osztályban csak egy fiú magasabb nála - ezt lelkileg próbáljuk rendezni), de szeretném tudni, hogy a gyors növekedés hátterében "csak" a családi gének, vagy esetleg növekedési hormonzavar állhat. (Van egy 6 és fél éves öccse, azonos születési adatokkal, aki a korának megfelelően fejlődik, most 122 cm. A férjem is csak 14 évesen "ugrott meg", igaz, akkor egy nyár alatt 20 cm-t nőtt.)
A kérdésem tehát az lenne, hogy érdemes lenne-e akár mostanában egy vérvétellel ellenőrizni a növekedési hormont, vagy ez a gyors fejlődés normálisnak mondható ebben a korban, és csak akkor kezdjünk el drukkolni, ha már 180cm-nél tart?
Egyébként a kislányom teljesen arányos, vékony (30kg), szálas izomzatú, nála szebb alakú kisgyereket még nem is láttam.
Válaszát előre is nagyon köszönöm,
és boldog új évet kívánok Önnek!
Üdvözlettel,
villord
Tisztelt villord!

Aggodalmát osztom, de nem feltétlen kóros a növekedés mértéke. A testmagasság meghatározásában valóban genetikai és hormonális okok játszanak szerepet. Sajnos az utóbbi évtizedekben az élelmiszerekbe sok hormonszerű anyag került (EDC anyagról már sokoat írtam ezen a honlapon). Ennek ellenére az endokrin vizsgálat után - amennyiben szökséges - akkor a GH és az IGF-1 szint meghatározása indokolt lehet.
Jó egészséget és boldog új évet kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-30 12:45:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A párommal nem védekezünk, mert babát szeretnénk. Utolsó mensesem nov.19-én volt. Dec. 16-án volt egy pici vérzésem, de utána semmi. Rá 2 napra csináltunk terhességi tesztet, ami a teszt oldalon csak halványan jelzett. A melleim érzékennyé váltak. Úgy voltunk vele, hogy ha nem jön meg a mensesem, akkor az ünnepek után elmegyünk a nőgyógyászatra. Sajnos dec. 25-én vérezni kezdtem, rá egy napra nagyon erős, alvadékos volt a vérzésem, ez két-három napig tartott, most már csak gyenge a vérzés mennyisége. Néha kicsit görcsöltem, de nem vészes. Lázam nincs. Ön szerint ez egy korai spontán vetélés volt? Mi a teendőnk?

Megjegyzés: van egy alapbetegségem (autoimmun pajzsmirigy alulműk.), és egy kiidegelt fogam ami fájt a vérzés előtt. Ezek lehetnek az okai, annak ha nem jön össze a baba?
Előre is köszönöm válaszát.

Tisztelettel: Pillangó
Tisztelt Pillangó!

Sajnos lehetséges, hogy korai spontán vetélés, ez a nem jól beállított autoimmun pajzsmirigy betegség esetén sajnos gyakori.
A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik! A másik gond, hogy csak a TSH értékre gondolnak, az esetleges pajzsmirigygyulladás irányába nem történik vizsgálat. Amennyiben történik, akkor is csak a túlműködést kezelik, de a gyulladást nem.
Immmuno-endokrik kivizsgálást é s oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-30 12:39:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Problémám 2002-ben kezdődött.Oligomenorrhea miatt endokrinológushoz fordultam.30-34 napos ciklusaim voltak.Ekkor kézzel tapintható göböket találtak nálam mindkét pajzsmirigy lebenyben.
scintigrafia:hideg göböt igazolt
aspiratios cytologia:mk lebeny megnagyobbodott,inhomogén szerk-ű.Vaskos kolloidos háttérben haemosiderin tartalmú macrophágok mellett follicularis sejtek alkotta csoportok láthatók.
vél:Benignus follicull.collid struma
TSH 0,6
anti TPO 24,18 UI/ml
pajzsmirigy fukció euthyreosyst igazolt
Évekig observatio történt,lassan növekedett egy a jobb lebenyben.2011 nyarán 3,5 mm-re nőtt és fulladtam.Jobb oldali subtotalis resectiót végeztek.
szövettan:Stuma nodosa colloides.Malignitásra utaló jel nincs.Első TSH 1,8 műtét után.
Fél évig napi 200 mikrogramm jódott kellett szednem,hogy ne göbösödjön tovább.
TSH jelenleg 1,46
T3 4,30 pmol/L
T4 12,67 pmol/L
Tüneteim :1x volt nagyon erős szívdobogásom
fogytam 3 kg-t 1 hónap alatt,ami nem jellemző Jelenleg stagnál
reggelente krákogok,nem dohányzom
gombóc van a torkomban
remeg a kezem
hajnalban felébredek,nem biztos,hogy visszaalszom,mégis pörgök
ciklusaim lecsökkentek 22-23 napra
obstipatio vagy diarrhoea követi egymást
libiócsökkenés
mindig fázik a kezem
vél:Hypothyreosis
UH:2013 06. A jobb lebeny csonkátmérője 2 cm.Benne néhány 3-5 mm nagyságú echoszegény képlet.Bal lebeny 15x15x60 mm benne néhány 3-6 mm átmérőjű echoszegény képletek.
Erre ismét szednem kellett napi 200 mikrogramm jódot
Nem értem ezt,akkor mitől fogytam?Lehet,hogy rosszindulatú?
Mitévő legyek most?
Valóban szednem kell a Letroxot?
Vagy nézessek anti TPO- és anti TG-t vagy ellenkezőleg egy TRAK-ot?
Dg:Psoriasis vulgaris
Arhritis psoriatica Emiatt már ACTH injectiókat kaptam korábban
tonsillectomia
Haemangioma Hepatis
Izgatottam várom válaszát!
Nagyon Boldog Új esztendőt kívánok!
Mariann


Tisztelt Mariann!

Panaszai összettek és egy ilyen levélben már terjedelmi okok miatt is csak részben válaszolhatók meg. Úgy gondolom, hogy egész eddigi "történetét " újra át kellen gondolni. Több nehezen magyarázható ellentmondás van a törtébetében.
1. 3,5 mm-es göb nem okozhat önmagában fulladást
2. A göb a learás szerint valószínüleg cysta volt.
3. Amennyiben autoimmun gyulladás volt, akkor a szervetlen jóddal árthat, mivel az fokozza az autoimmun folyatot
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök (cisták). Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak vagy emelkedettk!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A szervetlen jód szedését semmiképpen nem javaslom.
Jó egészséget kívánok és boldog, egészséget hozó Új esztendőt kívánok!


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 17:59:15
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztel Doktor Úr!
Én irtam azt hogy thyrozol gyógyszert szedek. Igen ezt nem Magyarországon írták fel, hanem Szlovákiában mert itt élek. Az utolsó eredményeim igy néztek ki: Meg lett mérve a pajzsmirigyem. Jobb oldali: 2,2 x 2,3 x 4,1 cm tömege 9,9 ml a bal oldali: 2,3 x 2,4 x 4, 5 cm tömege 11, 89 ml. TSH 0,016 mIU/L, fT4 26,14 pmol/l, TRAK 3, 68 index. Nem tudom hogy ez jól e irom de az van irva hogy részletesen hypochogénis. Most napi fél tablettát kell szednem, de a doktornő operálni szeretne. Most januárban lesz 2 éve hogy kezelve vagyok. Ön szerint szükséges a műtét? Azt mondta a doktornő hogy autoimmun betegségem van, a szervezetem anti testeket termel amik megölik a jókat és ezért működik túl a pajzsmirigyem. De nem is tájékoztatott, hogy esetleg mit kell kerülnöm, pl. a magas jód tartalmú ételeket, vagy vitaminokat. Ön szerint szükséges a műtét? És vállalhatok igy babát?
Köszönöm válaszát.

Üdvözlettel MBogi
Tisztelt MBogi!

Ismételten köszönöm megtisztelő bizalmát. A korábbiakban igyekeztem választ adni és kitalálin problémját, de a véglelges választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 17:00:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!

27 éves nő vagyok, és másfél éve kezelnek hirsutizmussal. Erős szőrnövekedés miatt kerestem fel egy endokrinológust. Fokozott szőrnövekedés volt a karon, illetve lábon, a hason, háton, fenék részen, az arc két oldalán az állon, és a bajusz környékén. Hormonvizsgálat elvégzésekor a prolaktin, tesztoszteron, illetve a DHEA szintjében mutatkozott eltérés, mindhárom hormon szintje a határértéken felül volt, a tesztoszteron: 4,82, a DHEA: 20.06. Azt hogy valamilyen kóros elváltozás állna a megemelkedett hormonszintek hátterében nem tudni, a mellékvese nem lett vizsgálva. Másfél éve szedek cypromix nevű gyógyszert a tünetek enyhítésére, melyek valamennyire enyhültek is, és a hormonok szintjére is kedvezően hatott. A szőrnövekedés bár csökkent, sajnos továbbra sem szűnt meg. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy a hirsutizmus gyógyítható? Van valamilyen módszer, amellyel teljesen megszüntethető a fokozott szőrnövekedés, vagy törődjek bele, hogy ilyen vagyok? Elsősorban azokon a területeken zavarnak, ahol normál körülmények között nem kellene hoyg jelen legyenek, így a hát, fenék, has, arc két oldala, áll alatt, illetve a bajusz környékén. Lehetséges hogy valaha normális nőnek érezzem magam, ne kelljen rettegnem mások reakciójától? Azt mondják aki szeret majd elfogad így, de mi történik ha én nem tudom elfogadni magam így?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Gondolom ez alatt az idő alatt sok felvilágoítást kapott betegségéről kezelő endokrinológusától, ezért csak a legfontosabban emelem ki.
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?

Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Jó egészsget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 12:10:44
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor Úr!

TSH problémámmal kapcsolatban kérném segítségét. 1 éve babát szeretnénk, sajnos, eddig sikertelenül. Váratlan menstruációs probléma miatti hormonprofil vizsgálaton kiderült, hogy a TSH-m 7,140 mIU/l. Ekkor 100 mikrogramm Letrox-ot kaptam, majd 3 heti gyógyszeres kezelést követően a TSH-m 0,45 mIU/l. Ekkor még maradtunk a napi 100 mikrogrammnál, de 2 hét múlva a következő eredményem 0,1 lett, majd 75 mikrogrammra csökkentve 0,02 mIU/l lett.
A magas TSH értéknél nem, de az utolsó előtti eredményt követően már "zöld utat" kaptunk a babához, most viszont nagyon aggódom, hogy ilyen alacsony TSH egy esetleges terhességnél milyen problémákat okozhat. (anti TPO-t ill. T3, T4 nem volt vizsgálva)
Jogos az aggodalmam Doktor Úr?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban probléma. A jövő hónap, a január a pajzsmirigybetegek hónapja a világon, ezért egy összefoglalót kívánok írni éppen ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban. Még mielőtt megjelenne néhány gondolatot az Ön kérdését illetően leírok:
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
További részletes vizsgálatot javaslok és oki kezelést, az ember ugyanis nem olyan, hogy az egyik értéke alacsony akkor adjunk neki valamit, esetleg többet.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 12:02:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Túlműködő pajzsmirigy problémám van. Azt mondta az orvosom hogy autoimmun betegségem van. Thyrozol 10 tablettát szedek. 2 éve és most naponta fél tablettát kell szednem. A doktorom operálni szeretne, de én nem tudom mi legyen. az eredményeim jók. Szeretnénk családod nem tudom hogy igy is lehet hogy szedem a tablettát? Kezeltem magamat aloe verával és most imune algát kezdem el szedni. Ön szerint ezekkel lehet rajta segiteni? És ön javasolná a műtétek akkor is ha jók az eredmények?

Köszönettel M. Boglárka
Tisztelt M. Boglárka!

Leírásából nem derül ki, hogy melyik autoimmun betegség okozza a pajzsmirigy betegségét.Ez a gyógyszer tiamazol-t tartalmaz. Ez a gyógyszer hazánknab nincs forgalomban, tehát máshol írhatták fel, ill. javasolhatták.Valóban a pajzsmirigy hormonjainak szintézisét gátolja. Az alga alkalmazását nagyon rossz ötletnek tartom, ugyanis a benne lévő anorganikus jód egyrészt felfüggeszti a gyógyszer hatását, másrészt autoimmun gyulladást indukálhat.
Oki kezelést javaslok, persze a betegség klasszifikációja után.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 11:55:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Önhöz járok kezelésre lassan egy éve. Autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van és feltételezhetően korai petefészek kimerülésem, magas fsh alacsony amh-val párosulva. Nyáron volt pajzsmirigy műtétem egy göb miatt. Szeptemberben voltam Önnél kontrollon és most januárban kell újra mennem. Mivel messziről járok ezért megbeszéltük, hogy milyen hormonokat kell megnézetnem mire megyek Önhöz. Szeptemberben amikor Önnél jártam, akkor már egy éve nem volt menstruációs ciklusom. Viszont havonta visszatérő "jósló" fájások igen. Akkor azt beszéltük meg, hogy nagyjából amikor aktuális lenne, hogy megjön előtte egy héttel csináltassam meg a vérvételt. (FSH, progesteron, ösztrogén, AMH).Azóta annyi változott, hogy már volt két ciklusom. (egy 21 napos és egy 28 napos) Viszont most megint késik, kb egy hete. Voltam nőgyógyásznál rákszűrés miatt, akkor csinált uh-ot. Ez a ciklus 25. napján volt, (kb. egy hete) a méhnyálkahártya 4 mm-es és a bal oldali petefészekben látható volt egy 19 mm-es tüsző. Az uh alapján valószínű, hogy az egy nem működő tüsző, illetve mivel vékony a méhnyálkahártya ezért nem biztos, hogy lesz vérzésem. A kérdésem az lenne, mivel január végén megyek Önhöz, mikor vetessem le a fenti hormonokra a vért? Ha nem jön meg akkor bármikor? Ha pedig esetleg mégis megjönne a vérzésem akkor a vérzés 3. napján? Mert régebben mindig akkor nézettem az FSh-t.
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy reggelente szoktam minimális szédülést érezni, illetve néha jelentkezik étkezések közben, vagy után is. Ez már régebben is meg volt. Felmerült az IR lehetősége is már nálam. Év elején mikor voltam Önnél, akkor rendben voltak az értékeim, akkor voltam terheléses vérvételen. A kérdésem az lenne, hogy mielőtt megyek Önhöz érdemes lenne megnézetnem esetleg az inzulin értékeket is?
A táplálkozásra próbálok figyelni, ha lehet kerülöm a cukrosat (pl.: ha valamiben van egy pici akkor rögtön megérzi a szervezetem és utána is tapasztalom a szédülést).
Jelenleg egyébként amit szedek: euthyrox 125 ug ezt a műtét után emeltük meg ennyire előtte 75 ug-ot szedtem, premens, szelén, d-vitamin 1000 NE, bromocriptin fél szem.
Utólag is Nagyon Boldog Karácsonyt kívánok és Boldog Új Évet!

Köszönöm szépen a válaszát előre is.
Tisztelt kérdező!

Köszönöm levelét. Az örömteli, hogy már volt két ciklusa.
Kérdéseire válaszaim:
1. Ha megjön a vérzése, akkor valóban a 3. nap volna legjobb a vizsgálat szempontjából:
FSH, Prolactin (!), progesteron ösztrogén, AMH, TSH FT3 FT4 anti-TPO vércukor inzulin (éhgyomorra), 25OHcholecacliferol (D vitamin)
2. A szédülé jelentkezésekor érdemes volna a vércukrot, vérnyomást

Az eddigi gyógyszerek szedésének folytatását javaslom találkozásunkig.
Kívánok jó egészségetés és sikreket hozó Boldog Új Évet!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-27 12:11:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Hálásan köszönöm, hogy még karácsonykor is, időt és fáradtságot nem sajnálva, részletes útmutatást és segítő kezet nyújtott! Sosem találkoztam még Önhöz hasonló orvossal! Kívánom, hogy a lehető legtöbb beteghez jusson el a híre! Ebben én is biztosan a segítségére leszek!
Nem tudok elég hálás lenni!!!! Tiszta szívből köszönöm!
Kívánok Minden jót Önnek is!

Üdvözlettel: Emese
Kedves Emese!

Nagyon köszönöm megható sorait és jókívánságait. Ilyenben valóban ritkán van részem és annak is örülnöm kell, ha nem elutasítást kapok, miként ez korábbi munkahelyemen történt (Budai "Irgalmas" Kórház), ahol még önkéntesnek sem fogadtak el.
Ennek ellenére vallom:
Hiszek egy Istenben, hiszek a képére teremtett emberben.
Hiszek a lélek és test egységében.
Hiszek a hit gyógyító erejében még akkor is, ha tudom, hogy nem győzhetünk a testi fájdalmak, a kín és a halál felett.
Hiszem, hogy csak az én hal meg, mert aki önnönénjével él, halálával él.
Nem hiszek a tévedésben, de tudom, hogy létezik.
Hiszek a reménytelenségben is bizakodó, földhözkötöttségében is szárnyaló emberi szellemben, amely nem akar a becsvágy őrületében Isten trónjára ülni.
Hiszek az orvosban, aki szamaritánusként teszi dolgát a betegek jerikói útján.
Hiszek az orvoslás humánumában és a humánus gyógyításban,
amely Veronika kendőjét nyújtja a verejtékkel érkezőknek,
a keresztet hordozóknak és a fájdalommal elóttünk távozóknak. Amen

Áldott ünnepet és egészséget, békességet, örömöt hozó Új Esztendőt kívánok Önnek és Kedves Olvasóimnak:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-26 16:12:50
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!

11 hetes túlsúlyos pcos kismama vagyok. 850 mg-os Meforal tablettát szedek napi 2x1-et. Az orvosom a teherbeesésem előtt el akarta már velem hagyatni a gyógyszert ha lefogyok 100 kg-ra. Akkor voltam 108 kg, most jelenleg 110 kg vagyok. Kérdésem az lenne szedhetem-e a tablettát végig a terhességem alatt illetve szoptatáskor?

Köszönöm szépen a válaszát!
Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok Önnek és Családjának!

Üdvözlettel: Tímea
Tisztelt Tímea !

Ebben a kérdésben kezelő orvosának kell döntenie!
A metformin csak a cukorbetegség kezelésére törzskönyvezett gyógyszer, a PCOS-re előíráson kívüli (off-label) indikáció, ami Magyarországon (egyedülálló módon) nem engedélyezett. A tiltó rendelet nem a metformin PCOS-beli adása ellen született, de felülvizsgálata éppen ezért időszerű lenne. A helyzet visszássága miatt sokan (logikusan) a PCOS-ben már diagnózisakor is gyakran kimutatható cukoranyagcsere-zavart és/vagy az inzulin-rezisztenciát használják ki a metformin felírásának jogszerűbbé tételére. A metformin indikációjának metabolikus szindrómára való kiterjesztése remélhetőleg csak idő kérdése.
Még nehezebb kérdés, hogy terhesség és szoptatás alatt maga a gyógyszertájékoztató sem ajánlja a metformin szedését! Tanulmányok sora bizonyítja, hogy a metformin terhesség alatt csökkenti a spontán vetélések és számos egyéb magzati és anyai szövődmény előfordulását, csökken a terhességi cukorbaj valószínűsége, sőt, a metformin ennek a kezelésére is alkalmas sok esetben!!!. Senki sem tapasztalt metforminnak tulajdonítható anyai vagy magzati ártalmat terhességi alkalmazása során, szoptatás alatt sem. A metformint 1957-ben az „időskori” cukorbetegség kezelésére vezették be, ma már a tucatnyi gyártó melíike vállalná az olcsó szer költséges terhességi biztonsági vizsgálatát? Megfelelő jogi védelem hiányában a metformin terhesség alatti alkalmazásától a hazai orvosok visszariadnak.
Végezetül: talán sikerült éreztetnem, hogy ez nem egy laboratóriumi kérdéskör, hanem annál lényegesen több. A hely hiánya miatt nem kívántam kitérni sok egyéb összefüggésre.
Kellemes karácsonyi ünnepeket és jó egészséget kívánok Önnek és kedves Családjának!
üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-26 11:00:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Láttam, hogy milyen készségesen válaszol az itt lévő, tanácstalan betegeknek, ezért bátorkodom Öntől segítséget kérni.
Miskolcról írok, ahol sajnos nagyon kevés endokrinológus van, akihez fordulhatnánk tanácsért. Sajnos Budapestre sem tudunk felutazni, mert a lehetőségeink nem engedik.
Mivel az itteni orvosok rendkívül elfoglaltak-hogy finoman szóljak-, nem jöttek rá idestova 20 év alatt arra, hogy anyósom feltételezhetően pajzsmirigy túlműködésben szenved. Az internetet bújva "okoskodtam ki", hogy a tünetei alapján, mi lehet a baj. A gyanúm beigazolódni látszik. Továbbá más, egyéb panaszai is vannak a betegnek, amelyben kérném az Ön szakértelmét!
Tisztában vagyok vele, hogy leletek és a beteg vizsgálatának hiányában ilyet nem írhat le, éppen ezért leírtam én amire gondolnék. Ahogyan egy másik kérdezőnél is tette, annyit kérnék, hogy amennyiben nem óriási butaságot írok, kérem erősítse meg vagy oszlassa el a gyanúmat!

Kórelőzmény: A beteg évek óta küzd magas vérnyomással, szapora szívveréssel. Fáradékony, izzadékony, ingerlékeny, súlyos alvászavarai vannak. Hullik a haja, jelentős súlycsökkenés volt tapasztalható az elmúlt időszakban. Pszichés zavarok, izomgyengeség, féloldali zsibbadás mutatkozik nála.
Édesapja hasnyálmirigy daganatban halt meg, emiatt kialakult a betegnél a carcinofóbia és hypohondria.

Pajzsmirigy túlműködés gyanúja miatt TSH labor és UH lett kérve.
A TSH alacsonyabb lett, így a PM. túlműködés igazoltnak látszik. Az ultrahang elmosódott szélű, echoszegény képleteket és cystosist állapított meg. A beteg jódellátottsága magas, napi szinten fogyasztott céklát.
Nem szed sem vitaminokat sem gyógyszereket, így valószínűleg alacsony a kalcium és magnéziumszintje!
A pajzsmirigy túlműködésének meglétén túl, azonban elvetettük a Follicularis carcinóma és az Anaplasztikus carcinoma lehetőségét. Előbbit a jódtöbblet, utóbbit a megnagyobbodott tumor hiány végett.
Azonban kérdéses maradt a Medulláris carcinoma,mert nem ismert a kalcitonin szint illetve a papilláris carcinoma-az echoszegény képletek és a cystosis miatt-.

Elvetettük az akut és krónikus PM gyulladást a túlműködésre utaló jelek és a láztalan, fájdalmatlan állapot miatt.
Azonban a szubakut limfocitás tireoditiszt a tünetei alapján nem zárnánk ki.
A beteg gyakran panaszkodik féloldali zsibbadásra, erőtlen, szinte bénult végtagokra.
Emiatt gondolnák az agyfüggelékmirigy eltéréseinek lehetőségére illetve a TETÁNIÁRA!
A beteg tünetei tökéletes egyezést mutatnak a TETÁNIÁVAL.
Valószínűsíthető a kalcium és magnézium hiány. Emiatt szeretnénk vérgáz, astrup és Ca Ma szint vizsgálatot kérni. A tetánia lehetőségének kizárására EMG-t, az agyfüggelék mirigy eltérésének kizárására pedig CT-t és MRI-t.

Mivel számos oldalon olvastam olyan értelmetlen halálesetekről, ami kivédhető lett volna orvosi odafigyeléssel, ezért gondoltam úgy, hogy kutatok egy kicsit, hogy felkészülten és mindent figyelembe véve mehessünk az orvoshoz.
Ismételten hangsúlyoznám, hogy én sem/mi sem okoskodni szeretnénk, csupán megérteni, hogy mi lehet a baj!?
Nagyon várom véleményét!
Kívánok Önnek Áldott Ünnepeket!
Köszönettel: Emese
Tisztelt Emese!

Tiszteletre méltó, hogy ilyen sokat olvasott és igyekezett elmélyedni a pajzsmirigybetegségek nem könnyű területébe. Az orvosi munka- ahogyan azt tanítom is - valóban emlékeztet a nyomozásra. A probléma az, hogy az elméleti alap ismeretek és a több évtizedes gyakorlat szintézisét nem lehet olyan könnyen átadni. Ez nem kritika a részemről, hanem azt mutatja, hogy az orvoslás is nélkülözi napjainkban a szintézisre törekvést.A 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Szabályozás (reguláció) alatt olyan folyamatok összességét értjük, amelyek meghatározzák a szervezet működésének határait („set operating range”). Alkalmazkodás (adaptáció) viszont olyan biológiai folyamatok egysége, amelyek meghatározzák a szabályozó mechanizmusok összességét („adjust or reset operating range”). Ennek három formája van. 1. Genetikus, örökletes alkalmazkodás (genotípus szelekció) (több generációt érint!). 2. Ontogenetikus alkalmazkodás: az életciklus alatt létrejövő alkalmazkodás (pl. növekedés) (irreverzibilis és csak egy generációt érint). 3. Fiziológiás alkalmazkodás: a megváltozó külső és belső feltételek között az egyensúly biztosítása („jet-lag”)(reverzibilis). Ezekben a mechanizmusokban meghatározóak az ideg-, az endokrin-, az immunrendszer anyagai: a neurotranszmitterek, hormonok és citokinek. Ezek komplex kölcsönhatásai eredményezik a szervezet harmonikus működését. A reguláció és az adaptáció nem egy statikus állapot, hanem a közvetítő (mediátor) anyagok és azok jelfogóinak (receptoroknak) dinamikus kölcsönhatásaiból következik. Erre jellemző példa a hétköznapi stressz. Stresszornak nevezzük azt a szokatlan minőségű vagy mennyiségű fizikai, ill. pszichés hatást, amely átmenetileg megváltoztatja a szervezet egyensúlyát (homeosztázisát). A stressznek három fázisát ismerjük. Az első a vészhelyzet („alarm”), amelyben a szervezet minden reguláló és adaptációs mechanizmusát mozgósítja. Ezt követi a második, u.n. adaptációs szakasz, amelyben egy új egyensúlyi állapot jön létre (ez élettani folyamat). A harmadik a kimerülési fázis, amelyben már betegségek léphetnek fel.
Az integratív medicina feltételezi a belső, örökletes mechanizmusok kölcsönhatásait. A génről tudott, hogy alapját a DNS molekula képezi. A genom alatt a sejtek összes örökletes anyagát értjük, a genomika a genommal foglalkozó tudomány. Napjainkban a humán genom projekt az ember összes örökítő anyagát felépítő struktúra titkos nyelvének megfejtését tette lehetővé. Kiderült, hogy a genomban tárolt információ digitalizálható és a bioinformatika nyelvére lefordítható. Ennek révén nemcsak jobban megismerhetjük a regulációért felelős anyagok képződését („biochipek”), hanem a genom digitalizációjával meghatározzuk az egyén örökletes reguláló és adaptációs mechanizmusok sajátosságait. A bioinformatika új dimenzióba helyezte napjaink medicináját, amelyben az információ újszerű áramlása „bibliomika” egyrészt érthetővé és prognosztizálhatóvá teszi az összetett regulációs folyamatokat, másrészt egyénre szabott diagnózist és kezelést (farmakogenomika) eredményez.
Ami a konkrét problémát illeti, az valóban nem válaszolható meg pontosan, mivel több adat hiányzik, ill. pontosításra szorul.
1. A TSH alacsony volta önmagában nem jelenti a túlműködést. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Fontos, hogy az alacsony TSH érték mellett csökkent működés is lehet (ún. centrális hypothyreosis)
2. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
3. UH vizsgálattal nem lehet a túlműködést dagnosztizálni! Hozzá kell tennem, hogy a gyulladást sem, legfeljebb azt, hogy az inhomogenitás hátterében gyulladás lehet.
4. A krónikus, ill. autoimmun pajzsmirigygyulladás nem jár lázzal! A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget és áldott karácsonyt kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-25 10:29:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!

Nem tudom, hasonló kérdés érkezett-e már Önhöz, de rengeteget kerestem a neten magyar, angol nyelven, nem nagyon találtam ilyen választ kérdésemre.
Most 39 éves férfi vagyok, 23 éves korom óta küszködök a hajhullással, ami genetikailag adott sajnos, annak idején kétségbe voltam esve, és elkezdtem akkor mindenféle, a kereskedelemben kapható hajnövesztőszert használni. Pl hair-code, ami a leírása alapján sokféle kínai gyógynövényt tartalmazott.
Akkor azt vettem észre a használata közben, hogy erős szívdobogásérzést okozott, mellette impotencia zavar jött létre.
Amikor abbahagytam, ez elmúlt, de hullott megint a hajam, és én bolond, megint ezekhez a szerekhez nyúltam. És már az lett, akkor éreztem csak jól magam, ha kúraszerűen használom ezeket a szereket.
Ha abbahagytam, akkor lett szívdobogás-érzés, rosszkedv, depresszió. Ha megint használtam, akkor mindez elmúlt. De a libidószintem nagyon alacsony maradt.
Elég régóta abbahagytam már ezeket a szereket, de utána már nem nagyon akart visszaállni a régi szintre a libidóm, erőnlétem, életkedvem.
Kb 1 éve voltam endokrinológusnál, ahol elküldtek vérvételre, és megállapították, hogy a tesztoszteron szintem nagyon alacsony. Akkor írtak fel rá Clostilbegyt-et, utána normalizálódott a hormonszintem, de megint visszaállt utána az alacsony értékre.
Elküldtek MR, CT vizsgálatra, ahol megállapították, hogy részleges üres sella jött létre.
Kérdésem az lenne, hogy lenne-e olyan terápia, kezelés, ami a megfelelő szintre állítaná megint vissza a saját hormontermelésem?
A doktornő felírt androgelt, de én ezt szeretném elkerülni, mert nem éreztem magam jól tőle, pár problémát megszüntetett, de mégsem olyan, mint régen volt.
Válaszát köszönöm előre is, és további jó munkát Önnek.

Miklós

Tisztelt Miklós!

Nem vígasztaló, de története nagyon típikus. Leveléből nem derül ki néhűny dolog:
1. Mi okozta az üres sella tünetegyüttest?
2. Hogyan alakultak a hypophysis és perifériás hormonszintek?
3. Van-e vannak-e más beteségek, amelyek felelősek panaszaiért?
 

 

Üres sella szindróma.

A betegség meghatározása: Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica (török nyereg) űrterében hypophysis (agyalapi mirigy) nem mutatható ki, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor (folyadék) tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai: Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet az autoimmun gyulladás következtében (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Gyakran hormonális panaszok: pl. menzeszzavar,  meddőség, impotencia hívja fel a kezelő orvos figyelmét erre a betegségre.
Fontos, hogy gyakran társul(hat) más endokrin, immuno-endokrin kórképpel.

 

Áldott Karácsonyt és Boldog, sikeres Új Esztendőt kívánok:

Balázs Csaba dr.


Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-24 13:58:46
Olvasói értékelés: 5/5
TISZTELT SZAKERTO ULTRAHANGOS VIZSGALATON TALALTAK A PAJZSMIRIGY JOBB LEBENYEN 19x25x42mm CISZTAT A PAJZSMIRIGYHEZ TARTOZO VEREREDMENYEK MIND JOK ON SZERINT MI A TOVABBI TEENDO MERT GYOGYSZERES KEZELEST NEM IRTAK FEL VALASZAT ELORE IS KOSZONOM
Tisztelt Kérdező!

Gyakran kapok kérdést a kedves Olvasóktól, hogy a pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)(1.ábra). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.

1. ábra Fokozott működést okozó pajzsmirigy göb („meleg göb”)
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet.

2.ábra 3.ábra
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel (3. ábra). Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom.

4.ábra 5.ábra
A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött (4. ábra, 5. ábra). Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-24 13:50:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja