SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszteletem Professzor Úr!

Novemberben jutok be Önhöz ismét kontrollra.
A májusban B.Zs.-ban levett vér -Panel3 -labor eredménye mennyiben tükrözi a mostani állapotot? ..mert gondolom ez lehet rosszabb vagy jobb is.
TSH: 1,04,
FT3: 2,36,
FT4: 0,85,
ANTI TPO: 56,34,
ANTI-Thyrgl.: 7,2,
TSH recept.elleni ant.: 0,32,
THYEROGLOBULIN 3, 09, ...olvastam, hogy az emelkedett Anti- Tpo- TGo, műtét után 2-3 évig is fenn áll!


Professzor Úr, nem tudok kiigazodni magamon. Napi szinten vannak a rosszulléteim, 3/4-ét a pm.-nek eltávolították a Bajcsy korh.-ba tavaly, ....Letrox50 1 tbl.-át szedek, D3, K2, Béres szelént 1 tbl., Neuroptim, C-vit. Estére 1/2 Sanval, hogy aludni tudjak a fűl-zúgásom miatt és van, hogy 1/2 Frontint is be kell vennem, de azt már korábban.
Most értem meg úgy gondolom, amikor azt mondta Ön, hogy azért szedik a betegek a nyugtatókat, mert muszáj (!!). Pedig nem szívesen teszem!

Reggel alacsony a vérnyomásom 94-104-7...evés után rosszullét, émelygés, szédülés, erős gyengeség, majd összecsuklom, mérem a cukor szintemet, 4-5 körüli, alacsonyabb nem volt eddig,....van, hogy nem merek az utcára kimenni, vagy visszafordulok, ha mégis el megyek a piacig, akkor vonszolom magam!

Napközben a vérnyomásom kicsit emelkedik, de ha alacsonyan is marad, nem mindig érzem rosszul magam miatta. Vannak napok, amikor nagyon jól vagyok és vannak ájuláshoz közeli állapotaim, ezek vannak heti viszonylatban túlsúlyban, van amikor segít a Frontin, de van, hogy nem!...akkor ez most simán autoimmun tünet, vagy már Addison kór?
Augusztus végén volt koponya CT-m, semmi elváltozás nincs!
Sokat fáj tompán a gyomrom, azt gondoltam, hogy ajajj savas felmaródás van, mert műtét előtt a gégész meg nézte és észlelte a refluxot, de akkor égett is, ezért a héten meg volt a gyomor röntgen és tükrözés (1m mélyre) és sehol semmit nem találtak, aminek nagyon örültem, de akkor mitől ?.... E miatt az érzés miatt sűrűbben kezdtem el enni, rövid ideig nem zaklat, de aztán újra előjön, de akkor meg súlyom gyarapodik. Jövő héten meg lesz a vastagbél tükrözésem is, majd novemberben, vese és máj ultrahangos vizsgálata. Rutin labor leletemen minden érték jó , kivéve a koleszterint 8,1 és Hdl 2,11 magas.
Kérdésem, hogy csináltassam meg az ACTH és Kortizol értékekre a vizsgálatot a körúti laborba?....és úgy, ezekkel mennyek Önhöz a kontrollra?

Többször olvashatjuk, hogy ezer arcú betegségről van szó, ..... a paleovitál oldalán találtam egy nagyon jó összefoglalót, amiben a “Hashimoto” megszemélyesítve ír magáról.

paleovital.hu/?p=22359

Köszönöm válaszát, B.É.
Tisztelt B.É.!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt.Nem is Hashimoto! A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-12 16:57:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Cordaron nevű gyógyszer okozta krónikus pajzsmirigy gyulladás esetén mi a teendő? A kardiológus szerint a Cordaron nem cserélhető le, az endokrinológus pedig nem javasolt kezelést a gyulladásra. Félelmetes azonban a szervezetben állandóan jelenlévő gyulladás, annak káros hatásai, s ezért szeretnék segítséget illetve tanácsot kérni a lehetséges terápia iránt. Várom válaszát!

Tisztelettel és köszönettel:
Rigóné Zóka
Tisztelt Rigóné Zóka!


Mindenek előtt tisztázni kell, hogy milyen indikációval kapja a Cordaron-t. Általában van választási lehetőség! Az is tisztázásra vár, hogy az endokrinológus milyen gyulladást észlelt, amelyre nem kívánt gyógyszert adni...
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet! Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron!!!, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-12 16:44:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Megvizsgálták a pajzsmirigyem (nem voltak tüneteim, más érszűkeületre szűrtek), és a bal lebeny nagyobb mirigyállományának nagy részét egy 30*16*22 mm-es átmérőjű, echoszegény hálójú, mérsékelten hypervascularisalt, inhomogén isoechogén göb tölti ki, mely beterjed az isthmusba is, kb a kp. vonalig ér. A jobb lebeny rendes nagyságú mirigyálománya echoszegényebb, egyenetlen konturú. A nyakon patológiás nagyságú nyirokcsomó nem található. A nagy nyálmirigyek épek. Az érszűkület vizsgálat jó lestt itt azt írta, hogy a carotis rendszerek extractanialis szakaszán kóros eltérés nem látható, spectrumgörbék szabályosak, artéria jó, keringés szabályos. A végső konfluzió: Bal pajzsmirigy lebenyben nagyobb göb. Chr. thryreoiditis?
A vérvételből a következők derültek ki THS:8,560 mIU/l magas (norm:0,340-5,600) a t4: 16,30 pol/l normál (morm:10,60-21,00) a T3: 3,04 pg/mL normál (norm:2,50-3,90), a fehérje 11,1 K/ul magas (norm:4,5-9,0) a koleszterin:5,43 mmol/l picit magas (norm:2,9-5,16). A házi orvos beutalt endokrinologushoz, de Budaörsön csak márciusba lesz nagy nehezen kaptam egy időpontot Biatorbágyra november 4-re (oda irányítottak Budaörsről, de ő belgyógyász, de azt mondták ő ezzel is tud kezelni). A kérdésem az lenne ez a jellegő elváltozás mire utalhat daganatra vagy cisztára vagy Hasimoto betegségre és gyúladásra ahogy a pajzsmirigy ultrahang doktornő írta krónikus gyúladás, vagy mi? A másik kérdésem ráér ez november végéig? Tüneteim nincsenek, egy picit nehezebben nyelek egy ideje kb. 5 hónapja és most mindha torok fájásom lenne kicsit kapar a torkom és meg vagyok fázva. Azt is szeretném megtudni, hogy ha netán daganatom lenne akkor műtét szükséges, és ha igen azt hol végzik el mielőbb, mert ahogy észrevettem mindenre 5 hónap várakozási idő van? A további vizsgálatok, ha jól tudom az antiTPO, az izotóp és a citológia ezek közül az izotóp és citológia nem veszélyes? Ugyértem az izotóp beindíthatja a pusztulást mégjobban a citológia meg szétszorhatja az esetlegesen daganatos sejteket? És még pár kérdésem lenne, hogy konzervatív kezeléssel lehet-e gyógyítani ezt a göböt minden esetben vagy ha daganat akkor csak a műtét van? Vagyis gyógyszer, izótopos kezelés lehetséges műtét előtt vagy rögtön műtét kell, tehát pl ha most adnának hormont az alulműködésre majd 1-2 hónap mulva elenőriznék javult-e az állapotom majd, ha nem akkor lenne izótop vizsgálat és a többi ha szükséges illetve ha nagyobodik a göb, az lehetséges, vagy ezt lehet kérnem?
Kérem segitsen, mert teljesen elkeserített az hogy még csak orvoshoz sem sikerül eljutnom és fogalmam sincs mi bajom lehet és ez még idegessé tesz és ha jól olvastam a stressz nem tesz jót ennek a betegségnek. (Egyébként elkeztem szelént szedni hátha segít rendezni az alulműködést).
Köszönettel: V. Éva
Tisztelt V. Éva!

Ezekből az adatokból diagnózist mondani nem volna szakszerű, ehhez mindenképpen vizsgálat szükséges.Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-11 10:28:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Általános vérvételi vizsgálaton kiderült, hogy pajzsmirigyem túlműködik. TSH: 0,009 T4: 36,5
Tüneteim nem voltak előtte, talán ingerlékenyebb voltam. Fogyni nem fogytam, vérnyomásom normális, az ultrahangos felvételen semmilyen eltérés nem mutatkozott szerencsére. Tavalyi év tavaszán szintén néztek pajzsmirigyre vonatkozó adatokat, amely értékei teljesen normálisak voltak, referencia tartományon belüliek. Fiatal nő vagyok, félek az esetleges szemkidülledéstől. Ugye nem jön egyik napról a másikra? Szívesen elmennék egy kivizsgálásra Önhöz, mert nagyon jó szakembernek tartom, de jövő év áprilisára kaptam időpontot. Nem szeretnék feleslegesen gyógyszereket szedni, illetve, ha muszáj, akkor a helyesen beállított dózisban tenném. Sajnos magánrendelésen voltam megyénkben szakorvosnál, ultrahangon, ahol a doktor úr nem volt meggyőző, szinte kérdés nélkül gyógyszert írt fel, és szinte mindent gépről olvasott. Szerinte M. Basedow kezdeti stádiuma lehet. Amit hiányoltam, az az, hogy szó sem esett arról, hogy esetleg mitől alakulhatott ki, a mögötte lévő okokat nem kellene egy picit kutatni?A kérdésem az lenne, hogy mielőtt elkezdeném a Metothzrint szedni nem-e lehetne Önhöz más ( a Budai magánrendelésen próbálkoztam) magánrendelésre bejelentkezni? Nem tudom, hogy máshol rendel-e Doktor Úr?

Megtisztelő válaszát nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Miként az egyik előző kedves Kérdezőnek is írtam, van lehetőség korábbi vizsgálatra. Kérem jelentkezzen e-mail-es Székel Melinda kolléganőmnél: Szekelym@vipmail.hu vagy sekelymelinda66@gmail.com
Addig is segíthetnek a következők:
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni!!!.
Mi a golyva (strúma)? Mi a jód szerepe a pajzsmirigy működésében?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát! Lényeges a dohányzás azonnal elhagyása is.
Jó egészséget kívánok, a továbbiakat a vizit alkalmával tisztázhatjuk, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 19:00:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Nemrég jártam Önöknél kontroll vizsgálaton. Ennek alkalmával vettek vért TSH, anti-TPO vizsgálathoz.
Megjöttek emailen az eredményeim.
TSH: 38,09 mUI/I,
Anti-TPO: 531 IU/mL
Mivel kismama vagyok, aggódom az eltérés miatt.
Kérem segítsen, mi a javaslata kell-e változtatni a jelenlegi gyógyszerezésen?!
Jelenleg Béres Szelént szedek 1 tablettát, Euthyrox 50 1 tablettát, Duphaston 2x1 tabletta, Utrogestan 3x1 tabletta, és D-vitamin 1 tablettát.

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
ZsKN
Tisztelt ZsKN!


Mindig jelzem, hogy a terhesek elsőbbséget élveznek, ezért soron kívüli kontrollt javaslok (jóllehet a laboratóriumi lelet csupán egy adat (valós adat?), de fontos lenne tudni, hogy milyen klinikai jelei lehetnek Önnél. Addig is azt javaslom, hogy az Euthyroxból 2 tb-t szedjen (100 ug/nap). A többit majd tisztázni kell (pl felszívódási viszonyok, stb).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 18:51:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr
Évek óta rendszeresen visszatérő bakteriális fertőzésektől szenvedek, melyekre mindenféle antibiotikumokat írtak fel, de állandóan visszatértek (ureaplazma, micoplazma, strept agalactiae, gardnerella)
Nyár elején pedig azt kezdtem érezni, hogy reggel „leszáll az agyam” és nagyon nehezen tudom „visszatornázni”.
45 éves vagyok.
A laboreredményeim az alábbiak lettek:
TSH: 2,968 mIU/L
Prolactin: 227 mIU/L – erre napi 2x1 Bromocriptint szedek évek óta
FE: 16,2 umol/l, Hg: 128 g/l, Htk: 0,397 , PLT: 245 G/l, aTPO: 224,7 IU/ml, aTG: 420,7 IU/ml
3 pontos terheléses vércukor és inzulin:
Glucose 0 p: 5,17 mmol/l 60p: 4,81 mmol/l 120 p: 4,08 mmol/l
Insulin: 0 p: 8,28 mlU/l 60 p: 38,27 mlU/l 120 p: 11,64 mlU/l
HOMA index: 1,9
3. ciklusnap: FSH: 12,4 IU/l, LH: 11,4 IU/l, tesztoszteron total: 0,22 nmol/l, SHBG: 180,3 nmol/l, szabad tesztoszteron index: 0,12
PCOS nincs, menstruációm rendszeres (26-27 nap)
Fentiekre kb 2,5 hónapja az alábbi gyógyszereket szedem:
L-Thyroxin 50 ugr : 1x1
Competact 15/850 : 2x0,5
Továbbá 180 g-os IR diétát folytatok. Kövér nem vagyok: 73 kg/185 cm
1,5 havi gyógyszerszedés után a leleteim így változtak:
FT4: 20,3 pmol/l
Inzulin (éhomi) : 9,6 mIU/l
prolactin: 256,6 mIU/l
TSH: 1,33 mIU/l
Ami miatt írok Önnek, az az utóbbi 2-3 hétben fokozódó panasz:
A sürgető vizelés inger: éjszakánként legalább 2x kimegyek WC-re hajnali 2-kor és 4-kor, de van amikor éjfél után kezdődik és kb 2 óránként járok.
Van, hogy nem tudok 4-kor már visszaaludni sem.
Napközben is többször megyek WC-re, de sokat is iszom.
Általában egész nap kialvatlannak, fáradtnak érzem magam: így kelek és így is fekszem.
Vizelet labor és tenyésztés készült, minden negatív. Urológián jártam, az is negatív volt, Ditropánt kaptam, ami eddig még nem használt: 8 napja szedem.
Elmúlt pár napban nagyon enyhén fáj a torkom is.
kb 3 hete csináltattam reggel egy cortisol labort, aminek az eredménye: 732 mmol/L
Az ACTH 4,13 pmol/l
Kérem szives tanácsát, hogy mit tehetnék még, hogyan lehetne az éjszakai gyakori vizelést ill. ezt a fáradtságot, kialvatlanság érzést megszüntetni? A gondolkodásomat lassabbnak érzem, ami akadályoz a munkámban is.
UI: megpróbáltam bejelentkezni az Ön rendelésére, de csak áprilisra tudnak időpontot adni.
Köszönettel várom szives válaszát
Tisztelt Kérdező!

A végén kezdem. Van lehetőség a rendelésemre bejönni, ma is több betege tudott bejutni az ún. várólistáról. Ebből acélból kérem jelentkezzen kolléganőmnél Székely Melindánál: e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagyszekelymelinda66@gmail.com

Ami a visszatérő bakteriális fertőzéseket illeti: a vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt a szervezetünk egy olyan rendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek. Az immunrendszer bámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyöngülhet. Testünk védelmét bonyolult folyamatok irányítják: ezek során számos sejtféleség és különböző molekulák kölcsönhatása alakítja ki a megfelelő immunválaszt. Rengeteg úton és módon érhet minket kívülről támadás: sok vírus cseppfertőzéssel, a légző rendszer útján jut a szervezetbe, bizonyos betegségeket okozó baktériumok a táplálékkal kerülnek be, más kórokozók pedig sérülések kapcsán - például a bőrön át behatolva - fejtik ki káros hatásukat. „Így érthető, hogy az immunrendszerünknek ahhoz, hogy gyorsan és hatékony vegye fel a harcot az idegen behatolókkal szemben, az egész testet behálózó hadsereggel kell rendelkeznie: a katonák szervezetünk szinte bármelyik pontján harcra készen állnak, és – maradva az előbbi hasonlatnál - azt mondhatjuk, hogy különböző feladatokra szakosodott, más és más fegyverrel rendelkező egységek veszik fel a küzdelmet a kórokozók különböző fajtái ellen, így a vírusok, a baktériumok, a különböző gombák és paraziták ellen. Erre azért van szükség, mert a kórokozóknak is eltérő, nagyon változatos eszközeik és kifinomult, meglehetősen ravasz módszereik vannak a gazdaszervezet károsítására, fertőzésére és az élősködésre. Ezért fontos tehát, hogy megfelelő gyorsasággal és a megfelelő helyen alakuljon ki a válaszreakció”. Az élővilág evolúciója során számos olyan mechanizmus alakult ki, amely az idegen behatolók nagyon gyors elpusztítását vagy hatástalanítását biztosítja, így akadályozva meg a kórokozó elterjedését, illetve nagymértékű elszaporodását a megtámadott szervezetben. Ismerve a káros mikrobák gyors szaporodási ütemét - számos baktérium tömege például húsz percenként megduplázódhat, ami persze függ a környezeti tényezőktől is - a hatékony azonnali reakció a gazdaszervezet túlélése szempontjából alapvető fontosságú. A kórokozó mikrobák, a patogének azonnali elpusztításában döntő szerepe van az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszernek, amely a szervezetbe jutó kórokozót rögtön felismeri és elpusztítja: ennek köszönhető, hogy sokszor észre sem vesszük a káros mikrobák támadását. Ahogy az immunológus mondja, az említett, a születésünk pillanatától jelenlévő immunrendszer mellett, az idő múlásával egy másik védekező-mechanizmus is kialakul – ez a szerzett immunitás –, ami folyamatosan „tanulja” az addig ismeretlen, új kórokozók azonosítását. „Míg a velünk született immunitás a fagocitákra, addig a szerzett immunitás a limfocitákra épül, ami egy másik fehérvérsejt-típus. Nagyon leegyszerűsítve: amikor a kórokozó a szervezetbe kerül, az a limfociták átalakulását indítja el. Ennek a folyamatnak a végén válik képessé a limfocita arra, hogy az adott idegen anyagra kialakítsa a hatásos pusztító mechanizmust. Így jönnek létre az immunglobulinok, amelyek a konkrét baktérium, gomba, parazita ellenanyagai. És még egy érdekesség: a memeóriasejtek – ezek is a limfocitákból alakulnak ki – tovább keringenek s szervezetben, s mivel emlékeznek egy-egy adott kórokozóra, egy újbóli találkozás alkalmával sokkal gyorsabban képesek aktiválni a szükséges immunválaszt. Nézzük, mi történik akkor, ha köhögő, tüsszögő emberrel utazunk a villamoson. A levegőbe ilyenkor influenzavírusok repülnek, amiket belélegzünk, ám – s ezt mindenki tapasztalta már -, nem minden esetben betegszünk meg egy-egy ilyen találkozás után. Ez annak köszönhető, hogy az előbb bemutatott, állandóan készenlétben álló sejtek és molekulák megakadályozzák a kórokozó-fertőzést, lehetetlenné teszik a vírus nagymértékű elszaporodását.
Előfordul azonban, hogy a tüsszentés vagy felfázás nem marad hatástalan: a szervezetünkbe jutó kórokozó eléri, hogy másnapra-harmadnapra belázasodjunk, fájjon a fejünk, gyengének, egyszóval betegnek érezzük magunka. Ennek leggyakoribb oka az, hogy olyan nagy mennyiségű vírus jut a szervezetünkbe, aminek a leküzdésére a természetes immunrendszer elemei már nem képesek. Ekkor válik szükségessé a jóval bonyolultabb, de nagyon hatékony rendszer, a már említett szerzett immunrendszer aktiválása.
Környezetszennyezés, bizonyos gyógyszerek, élelmiszerek, stressz – hogy csak néhányat soroljunk azok közül a tényezők közül, amik mind alkalmasak arra, hogy összezavarják az immunrendszerünket. Az effajta kisiklás kóros folyamatok kialakulásához vezethet: ilyen eset például az, amikor az immunrendszer saját struktúrákkal szemben kialakult toleranciája megszűnik, különböző okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, és a saját sejteket, szerveket támadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az úgynevezett autoimmun betegségek – ilyen például a szklerózis multiplex -, amik a lakosság 6-7 százalékát érintik. „Az is betegségekhez vezet, ha az immunrendszer egy jelentéktelen külső anyagot - virágpor, porszem -, ellenségként kezel, s hevesen, túlzott reakcióval csap le rá: ez tapasztalható az allergiás reakciók során” – említ példákat az immunrendszer sérült működésével kapcsolatban a szakember. Egyébként immunrendszerünk védelme és erősítése érdekében mi magunk is sokat tehetünk: bár csodaszerek és csodamódszerek nincsenek, de a testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a vitaminok és nyomelemek megfelelő mennyiségű bevitele, és - ne feledjük - a stressz csökkentése mind az immunrendszer jó működéséhez vezet.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 18:07:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr
Évek óta rendszeresen visszatérő bakteriális fertőzésektől szenvedek, melyekre mindenféle antibiotikumokat írtak fel, de állandóan visszatértek (ureaplazma, micoplazma, strept agalactiae, gardnerella)
Nyár elején pedig azt kezdtem érezni, hogy reggel „leszáll az agyam” és nagyon nehezen tudom „visszatornázni”.
45 éves vagyok.
A laboreredményeim az alábbiak lettek:
TSH: 2,968 mIU/L
Prolactin: 227 mIU/L – erre napi 2x1 Bromocriptint szedek évek óta
FE: 16,2 umol/l, Hg: 128 g/l, Htk: 0,397 , PLT: 245 G/l, aTPO: 224,7 IU/ml, aTG: 420,7 IU/ml
3 pontos terheléses vércukor és inzulin:
Glucose 0 p: 5,17 mmol/l 60p: 4,81 mmol/l 120 p: 4,08 mmol/l
Insulin: 0 p: 8,28 mlU/l 60 p: 38,27 mlU/l 120 p: 11,64 mlU/l
HOMA index: 1,9
3. ciklusnap: FSH: 12,4 IU/l, LH: 11,4 IU/l, tesztoszteron total: 0,22 nmol/l, SHBG: 180,3 nmol/l, szabad tesztoszteron index: 0,12
PCOS nincs, menstruációm rendszeres (26-27 nap)
Fentiekre kb 2,5 hónapja az alábbi gyógyszereket szedem:
L-Thyroxin 50 ugr : 1x1
Competact 15/850 : 2x0,5
Továbbá 180 g-os IR diétát folytatok. Kövér nem vagyok: 73 kg/185 cm
1,5 havi gyógyszerszedés után a leleteim így változtak:
FT4: 20,3 pmol/l
Inzulin (éhomi) : 9,6 mIU/l
prolactin: 256,6 mIU/l
TSH: 1,33 mIU/l
Ami miatt írok Önnek, az az utóbbi 2-3 hétben fokozódó panasz:
A sürgető vizelés inger: éjszakánként legalább 2x kimegyek WC-re hajnali 2-kor és 4-kor, de van amikor éjfél után kezdődik és kb 2 óránként járok.
Van, hogy nem tudok 4-kor már visszaaludni sem.
Napközben is többször megyek WC-re, de sokat is iszom.
Általában egész nap kialvatlannak, fáradtnak érzem magam: így kelek és így is fekszem.
Vizelet labor és tenyésztés készült, minden negatív. Urológián jártam, az is negatív volt, Ditropánt kaptam, ami eddig még nem használt: 8 napja szedem.
Elmúlt pár napban nagyon enyhén fáj a torkom is.
kb 3 hete csináltattam reggel egy cortisol labort, aminek az eredménye: 732 mmol/L
Az ACTH 4,13 pmol/l
Kérem szives tanácsát, hogy mit tehetnék még, hogyan lehetne az éjszakai gyakori vizelést ill. ezt a fáradtságot, kialvatlanság érzést megszüntetni? A gondolkodásomat lassabbnak érzem, ami akadályoz a munkámban is.
UI: megpróbáltam bejelentkezni az Ön rendelésére, de csak áprilisra tudnak időpontot adni.
Köszönettel várom szives válaszát
Tisztelt Kérdező!

A végén kezdem. Van lehetőség a rendelésemre bejönni, ma is több betege tudott bejutni az ún. várólistáról. Ebből acélból kérem jelentkezzen kolléganőmnél Székely Melindánál: e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagyszekelymelinda66@gmail.com

Ami a visszatérő bakteriális fertőzéseket illeti: a vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt a szervezetünk egy olyan rendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek. Az immunrendszer bámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyöngülhet. Testünk védelmét bonyolult folyamatok irányítják: ezek során számos sejtféleség és különböző molekulák kölcsönhatása alakítja ki a megfelelő immunválaszt. Rengeteg úton és módon érhet minket kívülről támadás: sok vírus cseppfertőzéssel, a légző rendszer útján jut a szervezetbe, bizonyos betegségeket okozó baktériumok a táplálékkal kerülnek be, más kórokozók pedig sérülések kapcsán - például a bőrön át behatolva - fejtik ki káros hatásukat. „Így érthető, hogy az immunrendszerünknek ahhoz, hogy gyorsan és hatékony vegye fel a harcot az idegen behatolókkal szemben, az egész testet behálózó hadsereggel kell rendelkeznie: a katonák szervezetünk szinte bármelyik pontján harcra készen állnak, és – maradva az előbbi hasonlatnál - azt mondhatjuk, hogy különböző feladatokra szakosodott, más és más fegyverrel rendelkező egységek veszik fel a küzdelmet a kórokozók különböző fajtái ellen, így a vírusok, a baktériumok, a különböző gombák és paraziták ellen. Erre azért van szükség, mert a kórokozóknak is eltérő, nagyon változatos eszközeik és kifinomult, meglehetősen ravasz módszereik vannak a gazdaszervezet károsítására, fertőzésére és az élősködésre. Ezért fontos tehát, hogy megfelelő gyorsasággal és a megfelelő helyen alakuljon ki a válaszreakció”. Az élővilág evolúciója során számos olyan mechanizmus alakult ki, amely az idegen behatolók nagyon gyors elpusztítását vagy hatástalanítását biztosítja, így akadályozva meg a kórokozó elterjedését, illetve nagymértékű elszaporodását a megtámadott szervezetben. Ismerve a káros mikrobák gyors szaporodási ütemét - számos baktérium tömege például húsz percenként megduplázódhat, ami persze függ a környezeti tényezőktől is - a hatékony azonnali reakció a gazdaszervezet túlélése szempontjából alapvető fontosságú. A kórokozó mikrobák, a patogének azonnali elpusztításában döntő szerepe van az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszernek, amely a szervezetbe jutó kórokozót rögtön felismeri és elpusztítja: ennek köszönhető, hogy sokszor észre sem vesszük a káros mikrobák támadását. Ahogy az immunológus mondja, az említett, a születésünk pillanatától jelenlévő immunrendszer mellett, az idő múlásával egy másik védekező-mechanizmus is kialakul – ez a szerzett immunitás –, ami folyamatosan „tanulja” az addig ismeretlen, új kórokozók azonosítását. „Míg a velünk született immunitás a fagocitákra, addig a szerzett immunitás a limfocitákra épül, ami egy másik fehérvérsejt-típus. Nagyon leegyszerűsítve: amikor a kórokozó a szervezetbe kerül, az a limfociták átalakulását indítja el. Ennek a folyamatnak a végén válik képessé a limfocita arra, hogy az adott idegen anyagra kialakítsa a hatásos pusztító mechanizmust. Így jönnek létre az immunglobulinok, amelyek a konkrét baktérium, gomba, parazita ellenanyagai. És még egy érdekesség: a memeóriasejtek – ezek is a limfocitákból alakulnak ki – tovább keringenek s szervezetben, s mivel emlékeznek egy-egy adott kórokozóra, egy újbóli találkozás alkalmával sokkal gyorsabban képesek aktiválni a szükséges immunválaszt. Nézzük, mi történik akkor, ha köhögő, tüsszögő emberrel utazunk a villamoson. A levegőbe ilyenkor influenzavírusok repülnek, amiket belélegzünk, ám – s ezt mindenki tapasztalta már -, nem minden esetben betegszünk meg egy-egy ilyen találkozás után. Ez annak köszönhető, hogy az előbb bemutatott, állandóan készenlétben álló sejtek és molekulák megakadályozzák a kórokozó-fertőzést, lehetetlenné teszik a vírus nagymértékű elszaporodását.
Előfordul azonban, hogy a tüsszentés vagy felfázás nem marad hatástalan: a szervezetünkbe jutó kórokozó eléri, hogy másnapra-harmadnapra belázasodjunk, fájjon a fejünk, gyengének, egyszóval betegnek érezzük magunka. Ennek leggyakoribb oka az, hogy olyan nagy mennyiségű vírus jut a szervezetünkbe, aminek a leküzdésére a természetes immunrendszer elemei már nem képesek. Ekkor válik szükségessé a jóval bonyolultabb, de nagyon hatékony rendszer, a már említett szerzett immunrendszer aktiválása.
Környezetszennyezés, bizonyos gyógyszerek, élelmiszerek, stressz – hogy csak néhányat soroljunk azok közül a tényezők közül, amik mind alkalmasak arra, hogy összezavarják az immunrendszerünket. Az effajta kisiklás kóros folyamatok kialakulásához vezethet: ilyen eset például az, amikor az immunrendszer saját struktúrákkal szemben kialakult toleranciája megszűnik, különböző okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, és a saját sejteket, szerveket támadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az úgynevezett autoimmun betegségek – ilyen például a szklerózis multiplex -, amik a lakosság 6-7 százalékát érintik. „Az is betegségekhez vezet, ha az immunrendszer egy jelentéktelen külső anyagot - virágpor, porszem -, ellenségként kezel, s hevesen, túlzott reakcióval csap le rá: ez tapasztalható az allergiás reakciók során” – említ példákat az immunrendszer sérült működésével kapcsolatban a szakember. Egyébként immunrendszerünk védelme és erősítése érdekében mi magunk is sokat tehetünk: bár csodaszerek és csodamódszerek nincsenek, de a testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a vitaminok és nyomelemek megfelelő mennyiségű bevitele, és - ne feledjük - a stressz csökkentése mind az immunrendszer jó működéséhez vezet.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 18:07:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr
Évek óta rendszeresen visszatérő bakteriális fertőzésektől szenvedek, melyekre mindenféle antibiotikumokat írtak fel, de állandóan visszatértek (ureaplazma, micoplazma, strept agalactiae, gardnerella)
Nyár elején pedig azt kezdtem érezni, hogy reggel „leszáll az agyam” és nagyon nehezen tudom „visszatornázni”.
45 éves vagyok.
A laboreredményeim az alábbiak lettek:
TSH: 2,968 mIU/L
Prolactin: 227 mIU/L – erre napi 2x1 Bromocriptint szedek évek óta
FE: 16,2 umol/l, Hg: 128 g/l, Htk: 0,397 , PLT: 245 G/l, aTPO: 224,7 IU/ml, aTG: 420,7 IU/ml
3 pontos terheléses vércukor és inzulin:
Glucose 0 p: 5,17 mmol/l 60p: 4,81 mmol/l 120 p: 4,08 mmol/l
Insulin: 0 p: 8,28 mlU/l 60 p: 38,27 mlU/l 120 p: 11,64 mlU/l
HOMA index: 1,9
3. ciklusnap: FSH: 12,4 IU/l, LH: 11,4 IU/l, tesztoszteron total: 0,22 nmol/l, SHBG: 180,3 nmol/l, szabad tesztoszteron index: 0,12
PCOS nincs, menstruációm rendszeres (26-27 nap)
Fentiekre kb 2,5 hónapja az alábbi gyógyszereket szedem:
L-Thyroxin 50 ugr : 1x1
Competact 15/850 : 2x0,5
Továbbá 180 g-os IR diétát folytatok. Kövér nem vagyok: 73 kg/185 cm
1,5 havi gyógyszerszedés után a leleteim így változtak:
FT4: 20,3 pmol/l
Inzulin (éhomi) : 9,6 mIU/l
prolactin: 256,6 mIU/l
TSH: 1,33 mIU/l
Ami miatt írok Önnek, az az utóbbi 2-3 hétben fokozódó panasz:
A sürgető vizelés inger: éjszakánként legalább 2x kimegyek WC-re hajnali 2-kor és 4-kor, de van amikor éjfél után kezdődik és kb 2 óránként járok.
Van, hogy nem tudok 4-kor már visszaaludni sem.
Napközben is többször megyek WC-re, de sokat is iszom.
Általában egész nap kialvatlannak, fáradtnak érzem magam: így kelek és így is fekszem.
Vizelet labor és tenyésztés készült, minden negatív. Urológián jártam, az is negatív volt, Ditropánt kaptam, ami eddig még nem használt: 8 napja szedem.
Elmúlt pár napban nagyon enyhén fáj a torkom is.
kb 3 hete csináltattam reggel egy cortisol labort, aminek az eredménye: 732 mmol/L
Az ACTH 4,13 pmol/l
Kérem szives tanácsát, hogy mit tehetnék még, hogyan lehetne az éjszakai gyakori vizelést ill. ezt a fáradtságot, kialvatlanság érzést megszüntetni? A gondolkodásomat lassabbnak érzem, ami akadályoz a munkámban is.
UI: megpróbáltam bejelentkezni az Ön rendelésére, de csak áprilisra tudnak időpontot adni.
Köszönettel várom szives válaszát
Tisztelt Kérdező!

A végén kezdem. Van lehetőség a rendelésemre bejönni, ma is több betege tudott bejutni az ún. várólistáról. Ebből acélból kérem jelentkezzen kolléganőmnél Székely Melindánál: e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagyszekelymelinda66@gmail.com

Ami a visszatérő bakteriális fertőzéseket illeti: a vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt a szervezetünk egy olyan rendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek. Az immunrendszer bámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyöngülhet. Testünk védelmét bonyolult folyamatok irányítják: ezek során számos sejtféleség és különböző molekulák kölcsönhatása alakítja ki a megfelelő immunválaszt. Rengeteg úton és módon érhet minket kívülről támadás: sok vírus cseppfertőzéssel, a légző rendszer útján jut a szervezetbe, bizonyos betegségeket okozó baktériumok a táplálékkal kerülnek be, más kórokozók pedig sérülések kapcsán - például a bőrön át behatolva - fejtik ki káros hatásukat. „Így érthető, hogy az immunrendszerünknek ahhoz, hogy gyorsan és hatékony vegye fel a harcot az idegen behatolókkal szemben, az egész testet behálózó hadsereggel kell rendelkeznie: a katonák szervezetünk szinte bármelyik pontján harcra készen állnak, és – maradva az előbbi hasonlatnál - azt mondhatjuk, hogy különböző feladatokra szakosodott, más és más fegyverrel rendelkező egységek veszik fel a küzdelmet a kórokozók különböző fajtái ellen, így a vírusok, a baktériumok, a különböző gombák és paraziták ellen. Erre azért van szükség, mert a kórokozóknak is eltérő, nagyon változatos eszközeik és kifinomult, meglehetősen ravasz módszereik vannak a gazdaszervezet károsítására, fertőzésére és az élősködésre. Ezért fontos tehát, hogy megfelelő gyorsasággal és a megfelelő helyen alakuljon ki a válaszreakció”. Az élővilág evolúciója során számos olyan mechanizmus alakult ki, amely az idegen behatolók nagyon gyors elpusztítását vagy hatástalanítását biztosítja, így akadályozva meg a kórokozó elterjedését, illetve nagymértékű elszaporodását a megtámadott szervezetben. Ismerve a káros mikrobák gyors szaporodási ütemét - számos baktérium tömege például húsz percenként megduplázódhat, ami persze függ a környezeti tényezőktől is - a hatékony azonnali reakció a gazdaszervezet túlélése szempontjából alapvető fontosságú. A kórokozó mikrobák, a patogének azonnali elpusztításában döntő szerepe van az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszernek, amely a szervezetbe jutó kórokozót rögtön felismeri és elpusztítja: ennek köszönhető, hogy sokszor észre sem vesszük a káros mikrobák támadását. Ahogy az immunológus mondja, az említett, a születésünk pillanatától jelenlévő immunrendszer mellett, az idő múlásával egy másik védekező-mechanizmus is kialakul – ez a szerzett immunitás –, ami folyamatosan „tanulja” az addig ismeretlen, új kórokozók azonosítását. „Míg a velünk született immunitás a fagocitákra, addig a szerzett immunitás a limfocitákra épül, ami egy másik fehérvérsejt-típus. Nagyon leegyszerűsítve: amikor a kórokozó a szervezetbe kerül, az a limfociták átalakulását indítja el. Ennek a folyamatnak a végén válik képessé a limfocita arra, hogy az adott idegen anyagra kialakítsa a hatásos pusztító mechanizmust. Így jönnek létre az immunglobulinok, amelyek a konkrét baktérium, gomba, parazita ellenanyagai. És még egy érdekesség: a memeóriasejtek – ezek is a limfocitákból alakulnak ki – tovább keringenek s szervezetben, s mivel emlékeznek egy-egy adott kórokozóra, egy újbóli találkozás alkalmával sokkal gyorsabban képesek aktiválni a szükséges immunválaszt. Nézzük, mi történik akkor, ha köhögő, tüsszögő emberrel utazunk a villamoson. A levegőbe ilyenkor influenzavírusok repülnek, amiket belélegzünk, ám – s ezt mindenki tapasztalta már -, nem minden esetben betegszünk meg egy-egy ilyen találkozás után. Ez annak köszönhető, hogy az előbb bemutatott, állandóan készenlétben álló sejtek és molekulák megakadályozzák a kórokozó-fertőzést, lehetetlenné teszik a vírus nagymértékű elszaporodását.
Előfordul azonban, hogy a tüsszentés vagy felfázás nem marad hatástalan: a szervezetünkbe jutó kórokozó eléri, hogy másnapra-harmadnapra belázasodjunk, fájjon a fejünk, gyengének, egyszóval betegnek érezzük magunka. Ennek leggyakoribb oka az, hogy olyan nagy mennyiségű vírus jut a szervezetünkbe, aminek a leküzdésére a természetes immunrendszer elemei már nem képesek. Ekkor válik szükségessé a jóval bonyolultabb, de nagyon hatékony rendszer, a már említett szerzett immunrendszer aktiválása.
Környezetszennyezés, bizonyos gyógyszerek, élelmiszerek, stressz – hogy csak néhányat soroljunk azok közül a tényezők közül, amik mind alkalmasak arra, hogy összezavarják az immunrendszerünket. Az effajta kisiklás kóros folyamatok kialakulásához vezethet: ilyen eset például az, amikor az immunrendszer saját struktúrákkal szemben kialakult toleranciája megszűnik, különböző okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, és a saját sejteket, szerveket támadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az úgynevezett autoimmun betegségek – ilyen például a szklerózis multiplex -, amik a lakosság 6-7 százalékát érintik. „Az is betegségekhez vezet, ha az immunrendszer egy jelentéktelen külső anyagot - virágpor, porszem -, ellenségként kezel, s hevesen, túlzott reakcióval csap le rá: ez tapasztalható az allergiás reakciók során” – említ példákat az immunrendszer sérült működésével kapcsolatban a szakember. Egyébként immunrendszerünk védelme és erősítése érdekében mi magunk is sokat tehetünk: bár csodaszerek és csodamódszerek nincsenek, de a testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a vitaminok és nyomelemek megfelelő mennyiségű bevitele, és - ne feledjük - a stressz csökkentése mind az immunrendszer jó működéséhez vezet.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 18:07:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr.
48 éves vagyok, 2 éve mióma miatt eltávolították a méhem, de a petefészkeim meghagyták. A bal petefészkemen a műtét után ciszták keletkeztek (4 cm volt a legnagyobb). ezek hol összehúzódtak, volt mikor teljesen felszívódtak, majd újra növekedésnek indultak.
A mellemben is van két jóindulatú daganat (1999-ben már eltávolítottak egyet) illetve több ciszta, melyek folyamatosan nőnek. Jelenleg félévente kell kontrollra járnom miattuk.
Korábbi rosszindulatú daganatos betegségem miatt (1995 kötőszöveti daganat) rendszeres kontroll alatt állok. Hormon- vizsgálatot évente végeznek. Az őszi leletet most kaptam meg. Az egy évvel ezelőttihez képest FSH: 9,7-ről 57,9, Luteinizáló hormon 13,4-ről 57,9. Prolatctin (itt nincs összehasonlítási alap): 388,3.
A legutóbbi (1 hónappal a hormon-vizsgálat előtt) UH szerint a petefészkeim működtek.

Doktor úr véleménye szerint szükséges lehet-e endokrinológiai vizsgálat illetve okozhatja-e a megnövekedett hormon-szint a ciszták növekedését? (többször rosszul lettem már miattuk, éles fájdalmat, rosszullétet okoztak.)
Nem tudom, az egyre erősebb alvászavaraimnak illetve hangulat-ingadozásaimnak lehet-e közük mindehhez?
Köszönettel: Kata
Tisztelt Kata!

Ebben az esetben endokrinológiai vizsgálat indokolt. Panaszait a hormonális változások indokolják!
Megfelelő hormonális kivizsgálás és kezelés indokolt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 17:57:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Diagnosztizált inzulinrezisztenciám és PCOS-m van, amire meg is kapom a megfelelő kezelést, diéta, gyógyszer (Merckformin XR). Tüneteim eredetileg a hasi hízás (de normál testsúllyal), szőrösödés, rendszertelen menstruáció, illetve teherbeesési nehézségek voltak. Nagyjából két év kezelés után, állt be a ciklusom, és rövid idő alatt teherbe is estem. Most a szülés után 1 évvel annak ellenére, hogy a diétát végig folytattam, ill. a gyógyszert újrakezdtem, ugyanúgy 40-60 napos ciklusaim vannak.
Az ellenőrző vérvételek során mindig ellenőrizzük a TSH-t is, ami folyamatosan 2,6 körül van (2010 óta nagyjából akkor derült ki az IR). Korábban is aggasztott ez egy picit, mert ugyan a referencia tartományon belül van, de sok helyen azt olvasom, hogy az 1 körüli érték lenne az optimális. Viszont az utolsó két vérvétel alkalmával ezeket az értékeket kaptam:
TSH: 3,3 ; fT4 1,25 ng/dl ; fT3 2,8 pg/mL
TSH: 2,77; ft4: 11,37 pmol/L; ft3: 4,97 pmol/L; atpo: 1,9
A jelenlegi orvosom szerint ezek az értékek rendben vannak és nem igényelnek további kivizsgálást, kezelést.
A kérdésem az lenne, hogy tényleg rendben vannak-e ezek az értékek? Ön szerint érdemes lenne kérnem egy második véleményt?
Válaszát előre is köszönöm!
Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 17:41:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!

Áprilisban voltam Uh-n nyirokcsomó problémák miatt, ami akkor az állszöglet alatt egy megnagyobodott nyirokcsomót mutatott( 19 mm). Most ismét voltam Uh-n, a leleten a következők állnak: Pajzsmirigy jobb lebenye 13x10x39 mm, bal lebeny: 14x12x35 mm. Echoszerkezet durván szecsézett, körülírt góc nem különül el. Jobb oldalon állszöglet alatt a parotis és nyálmirigy között 11x6mm-es, és a m.scm mellett egy 17x5mm-es nyirokcsomó karakterű képlet látszik. Ezen kívül mindkét oldalon néhány számottevően nem nagyobb nyirokcsomó van. (A kulccsontom alatt is kézzel érzek pár csomót, de ezt még nem nézte meg senki). Afelől érdeklődnék, hogy a megnagyobodott nyirokcsomók és a pajzsmirigyem között van e összefüggés, illetve ezek a nyirokcsomók adnak e aggodalomra okot.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Igen, lehet összefüggés, de ez az UH leletből nem dönthető el.
További vizsgálatokat javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-10 17:34:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Körülbelül egy hete fedeztük föl a pajzsimirigyem bal oldalán egy kézzel tapintható göböt.
Azonnal orvoshoz fordultam, aki vérvételre és ultrahangra küldött.
A véreredmény teljesen normál (normál TSH, vérsüllyedés.. minden értéken belül)
Az ultrahang kimutatott 3 db kb. 4-5 mm-es echo szegény göböt, és egy (óriási) 21 mm-set, amit előzőleg én is tapintottam.
A lelet így hangzik: 21 mm-es cysticus területek, és közöttük lévő septumnak megfelelő solid részeket tartalmazó laesio látható. Ez pontosan mit jelent?
Az ultrahangos hölgy azt is mondta (kérdésemre), hogy folyadék van benne. Ezt csak a megnyugtatásomra mondta, vagy valóban látja?
Ha jól tudom, a folyadékkal teli göb, inkább ciszta, mint daganat.. amitől rettenetesen tartok.
Izotóp vizygálatra fognak küldeni.. ezt akkor is elvégzik, ha cisztagyanús a göb?
Az lenne a kérdésem, hogy doktor Úr szerint mire számíthatok a továbbiakban ilyen eredményekkel?
ha rosszindulatú daganat lenne, a véreredménynek valahol mutatnia kellett volna, nem?
a göb érintésre nagyon érzékennyé vált.
nagyon félek.
köszönöm megtisztelő válaszát!
üdvözlettel: Rita
Válaszoltam.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-08 13:52:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Körülbelül egy hete fedeztük föl a pajzsimirigyem bal oldalán egy kézzel tapintható göböt.
Azonnal orvoshoz fordultam, aki vérvételre és ultrahangra küldött.
A véreredmény teljesen normál (normál TSH, vérsüllyedés.. minden értéken belül)
Az ultrahang kimutatott 3 db kb. 4-5 mm-es echo szegény göböt, és egy (óriási) 21 mm-set, amit előzőleg én is tapintottam.
A lelet így hangzik: 21 mm-es cysticus területek, és közöttük lévő septumnak megfelelő solid részeket tartalmazó laesio látható. Ez pontosan mit jelent?
Az ultrahangos hölgy azt is mondta (kérdésemre), hogy folyadék van benne. Ezt csak a megnyugtatásomra mondta, vagy valóban látja?
Ha jól tudom, a folyadékkal teli göb, inkább ciszta, mint daganat.. amitől rettenetesen tartok.
Izotóp vizygálatra fognak küldeni.. ezt akkor is elvégzik, ha cisztagyanús a göb?
Az lenne a kérdésem, hogy doktor Úr szerint mire számíthatok a továbbiakban ilyen eredményekkel?
ha rosszindulatú daganat lenne, a véreredménynek valahol mutatnia kellett volna, nem?
nagyon félek.
köszönöm megtisztelő válaszát!
üdvözlettel: Rita
Tisztelt Rita!

Nem feltétlen kell mindenkit operálni!A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-08 13:51:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Idén májusban derült ki, hogy van egy baloldali petefészekcisztám. Akkor kb 9 cm-es volt, punctio elvégzése után kb 3cm-esre zsugorodott. Javasolták, hogy 3 hónap múlva menjek el kontrollra. Így is tettem, az ultrahang vizsgálat során pedig megállapították, hogy a ciszta már nincs ott. Örömöm nem tartott sokáig, mert rövid idővel ezután a nőgyógyászati magánrendelésen kiderült, hogy mégis ott van az a ciszta és kb 3.8 cm-es. Továbbá a menstruációs zavaraim kivizsgálására kért laboreredmények sem voltak túl biztatóak: TSH: 37.59 mLU/L és Prolaktin 606 mlU/L. A nőgyógyászom endokrinológiai vizsgálatot és MR-t javasolt. Kértem is időpontot mindkettőre a Bajcsy Kórházba, de sajnos csak december elejére kaptam. A kérdésem az volna, hogy a petefészekciszta laparoszkópos eltávolításával javasolt-e megvárni az endokrinológiai vizsgálat eredményét, illetve a pajzsmirigy normál működésének visszaállítását, vagy az ennek hiányában is biztonsággal elvégezhető? Köszönettel,
Helga
Tisztelt Helga!

Endokrin kivizsgálást javaslok először.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-08 13:48:01
Olvasói értékelés: 5/5

37 éves vagyok,két gyermek édesanyja.
Problémám a következő: Menstruációm mindig erős görcsökkel járt,ciklusom időben normális volt,terhességeim rendben zajlottak.A két gyerkőc között Yadine tablettát szedtem védekezés céljából probléma nélkül egy évig,a második szülésem utan cca. 8 évvel újra elkezdtem szedni a már jól "bevált" fogalmzásgátlót.Az első hónapban végig véreztem,három hónap után észleltem,hogy az addig egész életemben makulátlan arcbőrömön sok apró fájdalmas pattanás jelentkezik,szinte elborították az orcák,az ajkak körüli részt és az állcsontot.Ekkor még nem gyanakodtam a gyógyszerre.Kismillió féle arckrémet kipróbáltam,mindhiába.Egy év fogamzásgátló szedés után a nőgyógyász antiandrogén tablettát írt fel (Cypronix) a fogamzásgátlónak a pattanásokra és az enyhe szőrösödésre (áll,bajusz,has,comb hátsó része) és azzal bíztatott,hogy már egy hónap után megszűnnek a panaszaim.Három hónapig szedtem,semmiféle pozitív változást nem tapasztaltam,sőt egy ujjamon ekcémám lett...úgyhogy azt is abbahagytam.Azóta ,immáron öt hónapja várom a "csodát",de semmi változás nem történt,pedig nem szedek semmiféle hormon tartalmú szert.Pár hete elkezdtem a (PreMens) barátcserje tablettét.A pattanások továbbra is folyamatosan éktelenkednek az amúgy száraz arcbőrömön(menstruáció után néha 1-7 napra mintha enyhülnének),PMS-em hetekre elhúzodik,menstruáció elött pár nappal barnázást tapasztalok,bő vérzéssel,de időre megjön.Feszült vagyok,magamba fordultam (főleg az arcom miatt) ,türelmetlen vagyok,a libidóm sehol,néhány kilót híztam is pedig rendszeresen sportolok(167cm/55 kg vagyok).Folyamatos nappali fáradtsággal és éjszakai insomniával küzdök.Egészségesen táplálkozom,természetes krémeket,fluorid mentes fogkrémet használok.
Pénteken megyek vérvételre,ahol a háziorvos kérésére a pajzsmirigy eltérést is néznek.
Lehetséges,hogy a tablettáktól felborult a hormonegyensúlyom?Az ösztrogén dominencia ilyen tünetekkel járhat?Mennyi idő alatt ürül nek ki a szervezetből a műhormonok és milyen módon segíthetném ezt a folyamatot?
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
H.
Tisztelt H.!

Korábban már válaszoltam: valóban fontos kérdésére, igyekszem válaszomat megismételni és egyes részletekre kitérni.
Általában nincs jó véleményem a hormonális fogamzásgálásról, csak abban az esetben fogadom el, ha erre orvosi szempontból van szükség és meghatározott ideig, maximum 1 évig alkalmazzák. Sajnos szomorú példáját adta annak, hogy a hormonháztartás rendkívül érzékeny "precíz műszer", amelyik könnyen károsodhat. Általában nem tanácsos hormonális hatású készítményt "próbaként" elkezdeni, mielőtt az alapvető vizsgálatok meg nem történnek. A probléma nem csupán a kürülés idejével van,hanem azzal is, hogy az egyensúly "spontán" nem áll helyre. Legyintéssel szokták elintézni, hogy majd a rendszer beáll(?) magától. Sajos a helyzet ennél összetettebb. Ez ahhoz tudnám hasonlítani legegyszerűbben, mikor egy sebészeti beavakozás vagy egyéb sérülés után a seb nem gyógyul. Ilyenkor szoktak konzilumba hívni, hogy magyarázzam el a sebgyógyulás rendellenességének az okát. Azt olyan természetesnek veszik,hogy az "magától" meggyógyul, csak idő kérdése.....
Hasonló a helyzet az Ön esetében is. Tisztázni kellene az okot, ill. az okokat és célzott, egyéni kezeléssel a hormok harmoniáját, homeosztáziását helyreállítani.
Ami a libidót illeti:
A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, „Aphrodite” nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős javulását dokumentálták! A probléma nagyobb része, amely társadalmi problémának is tekinthető: a hormonális fogamzásgátlás. Több orvosi lapban megjelent közlemény alapján a nők szexuális vágyának csökkenése szoros összefüggésben van a fogamzásgátló tabletták használatával. Kétségtelen, hogy egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. A nők körülbelül 55-70 százaléka védekezik tablettával, több mint a felük 30 év alatti. „Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, s ezt követően a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.
A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
Mi okozza ezt a jelenséget?
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest. Szerencsére megfelelő kezeléssel a szervezet enzimjei a tabletta hormonjait a szedés abbahagyása után egy éven belül lebontja.
A szaporodásbiológia által vágyserkentőnek vélt természetes tényezők egyike - a pete kilökődése - a tabletta révén azonban tagadhatatlanul elmarad. A tesztoszteron- és ösztrogénérték az ovuláció előtt éri el a csúcsot. Ez fokozza a klitoriszban és a hüvelyben a véráramlást, és növeli a vágyat. Ezt az élményt ölik meg a hormonális védekező tabletták, mivel megakadályozzák a kilökődést. Több kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a libidó csökkenése az erősen antiandrogén fogamzásgátló tabletták esetében tapasztalható elsődlegesen, amelyek a férfihormonok szintjét is csökkentik. E készítményekben a sárgatesthormon (gesztagén) felelős a részben kívánatos - például a hajhullás és egyes bőrbajok enyhülése - és a nemkívánatos mellékhatásokért, így a súlygyarapodásért, vagy a trombózisveszélyért.
Trombózis, daganat veszély!
Ráadásul a kezdetektől kiderült, hogy a hormonális tabletták jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben haljanak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellékhatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyak-, emlő- és a májrák veszélyét
Marad a kérdés, hogy a védekezés túlnyomórészt miért a nők dolga még mindig?
A férfiak termékenységének átmeneti hatályon kívül helyezése eddig minden kísérlet ellenére kudarcot vallott. A kutatások szerint a férfiaknak szánt készítmények hatására csökken a libidó, az egó, a merevedés és a sperma mennyisége is. Ez utóbbi azért is gond mivel a terméketlennek mondott házasságok hátterében 50%-nál magasabb azok száma, ahol a gond a férfiak nemzőképességével függ össze!!! Ebben nagyon sok társadalmi tényező (pl. stressz) és környezeti faktorok, a hormonszerű anyagok (EDC) felelősek, amelyek megtalálhatók az ételekben, italokban egyaránt.
Ami a hormonális szabályozát illeti:
Az emberi szervezet sejtek milliárdjainak összehangolt rendszeréből áll. A sejtek alkotják a szöveteket, szerveket, melyek között élő kapcsolat van a vérkeringéssel, nyirokkeringéssel, idegekkel, hormonokkal, elektromágneses térrel, rezgésekkel és még sok más elemi, atomi, molekuláris kapcsolattal. Ezt a bonyolult hálózatot szabályozza az neuro-endokrin és az immunrendszer. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető - betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vizsgálat beleértve a beteg meghallgatását, fizikális és laboratóriumi, továbbá kiegészítő egyéb képalkotó vizsgálatát. Testünk működéséhez elengedhetetlenek a jelek, információk, a hírvivők. A postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egy milliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket és ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron.
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés
- Premenstruális szindróma (PMS)
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
- Osteoporosis - Csontritkulás
- Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány

Tehát cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása előzetes vizsgálat(ok) után.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-07 18:45:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Nagyon köszönöm válaszát levelemmel kapcsolatban. Ahogy Ön is írta, az emelkedett prolaktin szintet okozhatja a stressz és a csökkent pajzsmirigyműködés (hypothyreosisban) is. Ön az alábbi diagnózist állította fel nálam: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosisa, amire január óta szedek letroxot (50 mg). Ettől várható a prolaktin szint csökkenése is, amennyiben azt nem a stressz okozza? Összefügghet a mostani emelkedett prolaktin szint azzal, hogy a legutóbbi vérvételkor a TSH értékem egy kicsit magasabb lett (1,784 mIU/l), mint legutóbb? Azt milyen vizsgálattal lehet megállapítani, hogy pontosan mi okozza a prolaktin emelkedett szintjét?

A wild yam alkalmas a prolaktin szint csökkentésére is? Legutóbbi menstruációm alkalmával azt tapasztaltam (1 heti wild yam szedése után), hogy a barnázás eltűnt, viszont sokkal ingerlékenyebb voltam és a menstruációm is sokkal fájdalmasabb és több volt.

Október közepére van Önhöz időpontom, de holnap döntenem kellene arról, hogy elkezdem-e a Merional kúrát az inszeminációhoz. Ciklusaim és peteérésem rendben, de azt sajnos nem tudom, hogy a korom (37) miatt mennyire életképes. A Closty (5x2) szinte semmilyen hatással nem volt rám, mivel ugyanúgy csak 1 petesejt érett meg. AMH értékem 2,9.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Örölök, hogy az AMH szintje jó! A pajzsmirigyműködés és a Prolactin szint összefügg, de ilyen mérték ingadozás nem feltétlen kóros.A kontroll alkalmával egyes kérdéseket megbeszélünk.
Ami fontos még. hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására, ezért ezek kerülése indokolt (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Szervetlen jód gyulladást válthat ki
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-05 17:33:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Pajzsmirigy gyulladással (Hashimoto) és babatervezéssel kapcsolatban lenne Önhöz egy kérdésem. A prolaktin szint csökkentésére és a pms tünetek megszüntetésére javasolta nekem a wild yam szedését (2x1 kapszula/nap), amelyről azonban azt (is) olvastam, hogy fogamzásgátlóként is funkcionál. Ez nagyon megijesztett engem, hiszen már több mint 2 éve szeretnénk babát, ezért nem szeretném, ha a wild yammal ellentétes hatást érnénk el.
A múltkori vérvételen magas lett a prolaktin szintem, Prolactin 510,8 mIU/l (ref. 25,2-628,5). Erre Ön mit javasolna?
Reflexológiás talpmasszázsra járok 2 hete, ahol a petefészek pontjánál nagyon fáj a kezelés, de fogalmam sincs, hogy ez milyen problémára utalhat, hiszen sem az ultrahang, sem pedig a hormoneredmények nem utalnak semmilyen elváltozásra. Lombik előtt szeretnék elkezdeni egy Merional-os inszeminációt, de nem tudom, hogy a talpreflexológia és a plusz bevitt hormon együttes alkalmazásával, nem teszek-e rosszat. Önnek mi erről a véleménye?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Mi a helyzet ezzel a készítménnyel?
A Mexican Wild Yam egy értékes gyógynövény, mely egykor valóban a fogamzásgátló hormonkészítmények egyedüli alapanyaga volt. A wild yam az USA keleti erdős területein honos. A gyökeréből kivonatot készítenek. Rokona, a Mexican wild yam ugyancsak gyógynövényként használatos hormonproblémák esetén, de vannak kínai rokon fajok is, melyeket szintén gyógyászati célokra használnak. A wild yam többek között a gyulladásokat is csökkenti és ellazítja az izmokat. Görcsoldó és gyenge hormonális hatással is rendelkezik.
1936-ban Japán kutatók néhány mexikói yamfajban felfedezték a glükozid szaponinokat. Ezekből szteroid szaponinokat lehet kivonni (elsősorban diosgenint). Ezek a kivonatok aztán progeszteronná alakulnak, mely a kortizontermelődés egyik közbenső eleme.
A diosgeninből kivont szteroid gyógyszerek a kortikoszteroidok, az orális kontraceptivek, az androgének és az ösztrogének. A yam mindazonáltal nem tartalmaz (a közhiedelemmel ellentétben) teljes értékű ösztrogént, vagy más hormonokat – ezek az anyagok többlépcsős gyártási folyamat eredménye!i.
Hogyan működik és milyen kutatások támasztják alá működését?
A fent említett japán tudósok felfedezései magyarázatul szolgálnak arra, hogy az elmúlt két évszázadban Amerikában miért kezelték sikerrel a yam segítségével a menstruációs panaszokat, petefészek-neuralgiát és görcsöket, és a menses valamint a szülés alatt előforduló egyéb problémákat. A wild yam stimulálja a petefészket, hogy kiegyensúlyozza a progeszteron és az ösztrogén arányát, így népszerű alternatívájává vált a szintetikus hormonoknak a PMS van menopauzás tünetek elszenvedői körében. Bár ezt kevés bizonyíték támasztja alá, a wild yamból készült krémek állítólag csökkentik a menstruációs görcsöket és irritációt, a menstruációval összefüggő láb-és hátpanaszokat, valamint a szülés utáni fájdalmakat. A krémek hatásosságába vetett hit a yam képzelt progeszterontalmának tudható be. Bár a yam tartalmaz diogestint, amiből laboratóriumi körülmények között lehet szintetizálni progeszteront, azonban az, hogy a szervezet is képes erre, erősen kétséges.
Mi a helyzet az emelkedet prolactin szinttel?
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására!!!
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség!
• Tejcsorgás
Arra vonatkozó adat nincs, hogy a talpreflexológiai kezelés miként befolyásolja a hormonok szintjét. Jóllehet az elmúl hónapban is az immunológus szakorvos jelölteknek összefoglaltam a pszich-neuro- endokrin- immunológia nem egyszerű és sok kezelés módját tartalmazó problémakörét, erre vonatkozó meggyőző adatot sajnos nem találtam.
A további, lombik kezelés előtt endokrinológiai kivizsgálás indokolt és annak eldöntése, hogy a prolactin szint emelkedésének milyen oka van és miképpen befolyásolható.
Ami a Merional kezelést illeti:A Merional 75 NE por és oldószer injekcióhoz a tüszőérést serkentő hormonok (un. gonadotropinok csoportjába tartozó hormonkészítmény.A Merional 75 NE por és oldószer injekcióhoz a meddőség kezelésére, a következő esetekben alkalmazható:
- Amikor a meddőség oka a tüszőérés hiánya (anovuláció), a menstruáció hiánya (amenorrhoea), a menstruációs ciklus rendszertelensége (oligomenorrhoea), és Ön nem reagál klomifen-citrátra, vagy hasonló gyógyszerekre.
- Amikor a kezelés célja több tüsző egyidejű megérésének elősegítése, mivel Ön egy mesterséges megtermékenyítési programban vesz részt, mint pl. a petesejtbe történő ondósejt-befecskendezés (spermium-injektálás), vagy ivarsejt (gaméta) beültetés.
Nem szabad a Merional 75 NE por és oldószer injekcióhoz készítményt alkalmazni:
- Ha petefészke megnagyobbodott, vagy petefészek cisztája van (kivéve a többszörös petefészek cisztákat = policisztás ovárium)!!!.
- Ha agyi daganatos elváltozása van (pl. az agykamra alatt a hipotalamuszban vagy daganat van az agyalapi mirigyben). Emelkedett prolactin szint.
- Ha ismeretlen eredetű hüvelyi vérzése van.
- Ha allergiás reakciója volt korábban a Merional, vagy más hasonló gyógyszer alkalmazásakor, illetve tudomása van túlérzékenységről a gyógyszerek egyéb összetevőivel szemben.
Mint minden gyógyszer, így a Merional 75 NE por és oldószer injekcióhoz készítmény is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Nagyon gyakori az injekció helyén érzett fájdalom, pirosság, duzzanat; a fejfájás; a petefészek (ovárium) ciszta. Gyakori mellékhatás a hasi fájdalom, továbbá hányinger, hányás, hasmenés, puffadás.
Amennyiben Ön fokozottan reagál a Merional kezelésre, túlstimulációs (gyakori a hiperstimuláció) tünetegyüttes alakulhat ki! Ennek az állapotnak különböző fokozatai vannak (ritkán fordul elő súlyos mértékben, ritkán vezethet petefészek csavarodáshoz ).
Remélem, hogy ezzel nem ijesztettem meg, hiszen csupán arra kívánom felhívni figyelmét, hogy oki kezelést kapjon.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-05 12:33:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr! 36 éves nő vagyok. A panaszaim kb. 4 éve kezdődtek. kb. 3 havonta egy hirtelen rosszullét tört rám, remegés, gyengeség,verejtékezés, és ájulás közeli élmény formájában. Ha nem ültem volna le azonnal, valószínű összeesem. Nem veszítettem el az eszméletemet egy alkalommal sem, de a világ elsötétedett ilyenkor. Aztán az utóbbi évben lassabban kialakuló rosszullétek is megjelentek. Nyár végén volt egy 2 hetes periódus mikor heti több alkalommal is. Ilyenkor szintén gyengeség, remegés, zavartság, rossz közérzet jelentkezett. Étkezésre javult az állapotom. A rosszulléteim soha nem éhgyomorra, mindig étkezés után 3-4 órával jelentkeztek. Egy alkalommal mód volt vérnyomás és vércukor szín mérésre. A cukor 3,8 volt, a vérnyomásom 85/ nem tudom mennyi. De mindig nagyon alacsony. A normális értéket soha nem éri el. Kardiológián jártam, ott nem találtak semmi eltérést ami a rosszulléteimet okozhatná. 168cm/60 kg vagyok. Alkoholt, édességeket nagyon ritkán fogyasztok és nem kapcsolódtak a rosszulléteimhez. Háziorvosom laborvizsgálatokra küldött. Minden eredményem tökéletes lett,egy kis vérszegénységet leszámítva. Az éhgyomri vércukrom az elmúlt években és idén is megfelelő.legutóbb 5,8 volt. Cukorterheléses vizsgálat eredményei: éhgyomri: 5,3 120 perc: 3,7. (érdekes, hogy ezúttal nem voltam rosszul, míg a korábbi 3,8-as otthon mért eredménynél igen)Majd endokrinológus szakorvos utalt laborvizsgálatokra. Pajzsmirigy eredményeim tökéletesek lettek. Kortizol érték:30,60ug/dL 844,3 nmol/l Cukor értékek: 0p 4,8 60p 6,2 120p 5,0 inzulin: 0p 6,62 60p 91,22 120p 51,58
Az orvos 72 órás éheztetéses vizsgálatot javasolt az inzulinóma kizárására vagy megerősítésére.
Hasi ultrahang vizsgálaton januárban voltam utoljára, mindent rendben találtak. Enyhe reflux betegségem van. Évekig refluxont szedtem, de egy éve gyógyszermentes vagyok. Rendszeresen szedett gyógyszer: fogamzásgátló
Továbbá az utóbbi hónapokban nagyon sokat kell pisilnem. Van hogy óránként felébredek éjszaka is, pedig figyelek hogy este ne igyak vizet, és az irritáló ételeket, italokat is kerülöm. Van hogy ez az állapot 2 hétig is eltart aztán spontán megszűnik. Vizelet vizsgálat negatív lett, se vár se baktérium. Januári ultrahang sem mutatott semmit. Antibiotikumot is kaptam a negatív minták ellenére, de nem javult a helyzet. Nem tudom kapcsolódik e a fent leírt tünetek kialakulásához.
Az volna a kérdésem mivel lehetne kiváltani ezt a vizsgálatot, mert pánik beteg vagyok és fóbiásan félek a kórházaktól, elképzelni sem tudom hogy ott töltsek 2 éjszakát, továbbá a rengeteg vérvételtől is tartok nagyon rosszul viselem, és a vénáim is picik rendszeresen végzem hetekig tartó fájdalommal és kék zöld foltokkal a karomon. Ha mégis beigazolódna az inzulinóma diagnózisa, mi történik ha nem vetem alá magam a műtétnek? Mi a következménye? Szóba jöhet e más ok is ami a tüneteimet magyarázza? Okozhatja e pszichés ok a magas inzulin szinteket? Vagy lehet e valami köze esetleg fogamzásgátló okozta hormon zavarnak a tüneteimhez (16 éve szedem) ? Előre is köszönöm a választ.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A fogamzásgátlás ilyen tartós , megszakítás nélküli szedése sok gondot okozhat (miként erről a napokban egyik betegnek már válaszomban írtam). Könnyen beláthatja, hogy mivel Ön nagyon sok információt leírt, sok vizsgálati eredménye van, ezért ilyen távdiagnózis nem volna helytálló. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-05 12:07:23
Olvasói értékelés: 5/1
Kedves Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni. 29 éves vagyok. A problémám összetett, ezért kérem, engedje meg, hogy az elejéről kezdjem.
A kezdetektől fogva rendszertelen a menstruációm, nagyon erős görcsökkel, hányással, hasmenéssel, migrénnel. Panaszaim miatt a nőgyógyászom 16 éves koromban fogamzásgátló szedését tanácsolta (Diane 35). Soha semmilyen hormonvizsgálat nem volt. Sem a fogamzásgátló felírása előtt, sem közben.
18 évesen orvost váltottam, aki azonnal abbahagyatta velem a Diane szedését. A következő 1,5 évben folyamatosan véreztem megállás nélkül. Mivel vérzéscsillapítók nem használtak, újabb fogamzásgátlót javasolt az orvos (Milligest).
Ismét nőgyógyászt váltottam, majd 21 éves koromban méhszájseb és P3 miatt azt javasolta a nőgyógyászom, hogy hagyjam abba a fogamzásgátlót. Nagyjából 3 év kellett, hogy viszonylag rendeződjön a ciklusom. 24 éves koromban volt az első átfogó hormonvizsgálatom. Ekkor a totál tesztoszteronom nagyon alacsony volt (1.99 nmol/l a 9.9-27.8-as ref. tartomány mellett), illetve magas volt a prolaktin szintem (419 mIU/l a 86-324-es ref. tartomány mellett).
27 évesen alhasi fájdalmak kezdődtek, de a nőgyógyász rövid vizsgálat után megállapította, hogy „panaszai nem nőgyógyászati eredetűek”. Néhány nappal később a kórház sürgősségi osztályára kerültem vakbélgyanúval, majd kiderült, hogy a bal petefészkem jelentősen meg van nagyobbodva és tele van cisztákkal. A pajzsmirigy hormonjaim rendben voltak, de a prolaktin szintem nagyon magas volt (1644 mIU/l a 102-496-os ref. tartomány mellett). A veszprémi kórházban végzett sella MR vizsgálat negatív lett. Bromocriptint szedtem fél évig (napi fél tablettát), aminek hatására 200 mIU/l lett a prolaktinom. A gyógyszer abbahagyását követően ez a szint folyamatosan emelkedett (450 mIU/l-ig). Mivel az alhasi fájdalmak nem csökkentek, illetve a petefészken lévő képlet és a magas ca125 érték (114 U/ml a 0.1-35-ös ref. tartomány mellett) felvetette az endometriózis gyanúját, az orvosom műtétet javasolt. A műtét kettős kimenetelű volt, mert a szövettan nem igazolta az endometriózist, viszont az operáló orvos 100%-ig biztos benne, hogy az volt (nagyjából egy tucatnyi kis endometriózis szigetet távolított el a hashártyáról, egy pedig a húgyhólyagon maradt, amit nem tudott eltávolítani).
A műtét után 2 hónappal újra visszatértek a fej és hasi fájdalmak, illetve az újabb labor ismét emelkedett prolaktin szintet igazolt (1355mIU/l a 102-496-os ref. tartomány mellett), így újabb MR következett ezúttal a SOTE-n. Ennek az eredménye: „Kissé tömegesebb hypophysis állomány. A hypophysis állomány bal oldalán 3 mm nagyságú microadenoma lehetőségét felvető eltérés ábrázolódik.”

Két célom van: élhető életminőség (melyet az endometriózis gátol meg) és gyermekáldás (melyet a prolaktinóma gátol meg).

Véleményét szeretném kérni abban, hogy Ön szerint melyik probléma kezelésével érdemes kezdeni (amennyiben lehetséges rangsorolni), illetve milyen lehetőségek vannak? Ha sikerül csökkenteni esetleg gyógyszeresen a prolaktin szintet, egy esetleges terhességnél megnöveli-e a vetélés valószínűségét a tapasztalatok szerint a gyógyszer abbahagyása, illetve maga a terhesség növelheti-e az adenómát? Tapasztalatai alapján az én esetemben milyen terápiát javasolna? Ha gyógyszerek közül kell választani, melyiket preferálná az itthon kapható 3 készítmény közül az adenóma kapcsán, illetve endometriózis kapcsán és miért?
Megtisztelő válaszáért előre is hálás vagyok.

Tisztelettel: Janka
Tisztelt Janka!

Szomorú történetének olvasása közben több gondolatom is volt. Valóban sajnálatos, hogy endokrin vizsgálat(ok) nem történtek. Igyekszem a legfontosabbakra koncentrálni, jóllehet nyilvánvaló, hogy részletesebb immuno-endokrin kivizsgálás nélkül távoli (tele) helyes diagnózis és kezelés nem adható.
Mielőtt azt a kérdést tenné fel Ön és a hasonló betegségben szenvedő betegtársa, hogy hogyan juthattam ide -néhány megjegyzést szeretnék tenni. A megszakítás nélkül alkalmazott hormonális fogamzásgátlásnak sajnos nem kívánt késői következményei lehetnek, ehhez társulnak azok az anyagok,amelyek további rizikót jelentenek:
Szerencsére egyre több ismerettel rendelkezünk az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!
Az emberi tevékenységből fakadó civilizációs ártalmak egyik legveszélyesebb válfaját máig alulértékelve, egyes esetekben elhallgatva kezelik. A közelmúltban egy hazai város ivóvízellátó rendszerében találtak súlyos hormonhatású növényvédőszer-maradványokat, a megengedett egészségügyi határérték mintegy húszszorosát elérő koncentrációban. Az egyebek mellett az ösztrogénhatású atrazint tartalmazó ivóvíz akár tartósan, hosszú időn keresztül is szennyezhette az adott térség ivóvíz-készletét. Több más kémiai vegyülethez hasonlóan az atrazin drasztikus mértékben avatkozik be az élőlények androgén-ösztrogén hormonegyensúlyába, rendkívül súlyos ösztrogéndominanciát előidézve: állatkísérletek során hasonló dózis megváltoztatta a kísérleti állatok nemét! Szakemberek véleménye szerint hosszútávon az ilyen hormonhatásnak kitett gyermekek szervezetében nemkívánt irányt vehet az ivarmirigyek fejlődése, melynek következménye akár hermafroditizmus is lehet.
A hazánkban a hatvanas évek elejéig engedélyezett és rendkívül nagy mennyiségben alkalmazott növényvédőszer, a DDT (dietil-difenil-triklóretán) is hasonló hatással rendelkezett. Klinikai vizsgálatok azt mutatják, a DDT bomlástermékei gyakorlatilag minden, ma élő ember szervezetében megtalálhatók, az idősebb korosztálynál éppúgy, mint a fiatal anyák tejében. E vegyület lebomlási ideje ugyanis rendkívül hosszú, becslések szerint akár 100 év is lehet, ráadásul a DDT-t egyes országokban továbbra is alkalmazzák, így az onnan érkező zöldségek és gyümölcsök révén mind a mai napig reális veszélyforrást jelent hazánkban is. A DDT fő mellékterméke, a DDE a testben rendkívül erőteljes anti-androgénként viselkedik, vagyis gátolja a férfihormon hatásait.
A dioxin az iparilag alkalmazott fehérítési folyamatok mellékterméke, erőszakos xenoösztrogén (idegen ösztrogén). Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapír, zsebkendők, pelenkák. Gyakran bukkannak rá mezőgazdasági termékekben, mivel évtizedeken át jelen volt a növényvédő szerekben is. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, és ebből adódóan tejtermékekben szintén előfordulhat.
Egyáltalán nem pesszimista becslések szerint jelenleg közel százezer (!), a hormonháztartást befolyásoló vegyület van forgalomban a világon. Ezek a kémiai anyagok sokkal nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a szervezetünkben, mint a saját hormonjaink, hatásuk tehát rendkívül erős. A természetes ösztrogének óriásmolekulákhoz, ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódva lépnek működésbe. A xenoösztrogének szintén ezekhez a receptorokhoz kapcsolódnak, és ugyanazt a hatást fejtik ki, mint a természetes ösztrogének: a különbség az, hogy a mesterséges hormonok és hormonhatású vegyületek több receptort tudnak aktiválni, ezzel erősebb az ösztrogénhatásuk. A xenoösztrogének elterjedése lehet az egyik magyarázata egyebek mellett a metroszexuális típus férfiak körében történő megjelenésére: ezekre a férfiakra jellemző egyebek mellett a szőrtelenség és a terméketlenség.
Az EDC-anyagok hormonháztartást megzavaró vegyületek, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötődését, reakcióját és kiürülését . Az EDC-ket egyre nagyobb mennyiségben állítják elő, és egyre számottevőbb dózisban kerülnek ki a természetbe, így az eddig elhanyagolható veszélyforrásnak hitt szennyezések jelentősége felértékelődött. Ilyen irányú kutatások korábban nem, illetve elvétve voltak, ezért csak napjainkban kezdjük felismerni a hormonhatású anyagok valós rizikófaktorait és következményeit: az orvostudomány, a biológiai és a biokémia már helyén kezeli a benne rejlő elképesztő veszélyeket, hiszen az EDC-k számtalan, erőteljes változást idézhetnek elő az emberi szervezetben. A felismerés egyik első állomása volt a hetvenes években a klórozott szénhidrogéneket tartalmazó növényvédő szerek káros hatásainak észlelése. Kutatók felfigyeltek arra, hogy a DDT hatására sirálypopulációkban relatíve rövid időn belül eltolódott a nemek aránya, a nőstények javára. Egyes országokban az ösztrogén-dominanciát kiváltó dioxin-szennyeződésnek tudták be, hogy a megfigyelt időszakon belül arányaiban közel felére csökkent az újszülött fiúk száma. EDC-hatású anyagok a levegőben is megtalálhatók: a gumi, a műanyagok égéstermékeinek belélegzésével kerülnek be a szervezetbe. Nem szabad szótlanul elmenni az éppen aktuális japán nukleáris katasztrófa egyik mellékhatásaként a pajzsmirigy működésében beálló változások mellett sem, melyek szintén megzavarják a hormonegyensúlyt.
Hormonhatású anyagok azonban minden háztartásban megtalálhatók: mosószerekben, mosogatószerekben, öblítőkben, kozmetikumokban, műanyagedényekben. A helyzetet súlyosbítja, hogy az EDC-k természetbeni elegyeinek hatáskombinációja egyelőre még feltáratlan, de az ösztrogén-szinergizmus nem pusztán feltételezés, hanem bizonyított tény. A hormonhatás észlelésére enzimtesztek és biológiai megfigyelések is alkalmasak. Az EDC-k kimutatására a helyi adottságoknak megfelelő monitoring-fajokat (Sentinel Species) érdemes alkalmazni, amelyek érzékenyebbek, mint más állatfajok és az emberi szervezet, így kellő időben felismerhetők a káros hatások, még mielőtt azok humán vonatkozásban jelentkeznének. Legkönnyebben a közvetlen EDC-hatások észlelhetők, melyek abnormális nemi viselkedésben, a nemek arányának eltolódásában és a hermafroditizmus kialakulásában nyilvánulnak meg.
A háztartásokból távozó szennyvíz nagy mennyiségben tartalmaz női hormonokat. A vizsgálatok szerint ezek nagyobb része terhes nőktől és alapesetben a női szervezetből származik, kisebb hányadát a fogamzásgátló szerek maradványai adják. A szennyvízben megtalálható EDC-k detektálása és kiszűrése egyelőre megoldatlan probléma. Vízügyi szakemberek állítják, az ösztrogénszármazékok maradványainak emberi szervezetre gyakorolt hatása elhanyagolható, még akkor is, ha nyilvánvalóan óriási mennyiségű hormonhatású anyag áramlik természetes vizeinkbe, veszélyeztetve egyrészt közvetlenül a vizek élővilágát, közvetve pedig a tápláléklánc révén a szárazföldi élőlényeket, ezzel a szennyeződés kibocsátóját, az embert is. A szennyvízben található hormonhatású vegyületek jelenlétét igazolják azok a megfigyelések is, melyek arról számolnak be, a szennyvízkiömlések közelében élő halak nemi jellege igen rövid idő alatt megváltozik.
Szakmai körökben ismert, egy gyógyszergyár fogamzásgátló szereket előállító részlegében a levegőből a szervezetbe kerülő hatóanyagok hatására az ott dolgozó férfiak hormonszintje olyan mértékben megváltozott, hogy megindult a mellnövekedésük. A fogamzásgátlók veszélyei mellett azért sem lehet elsiklani és hatásukat alábecsülni, mert az emberi szervezetbe számtalan, hasonló vegyület kerül be, melyek hatása összegződik.
Még a növényvédő szereknél és a fogamzásgátlóknál is veszélyesebbek a háztartásokban mindennap használt, a bőrön keresztül is felszívódó, mosó-, mosogató- és tisztítószerekben és az öblítőkben fellelhető hormonhatású vegyületek. Ezek többezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet, jelenlétük esetenként kimutató ivóvízből is. Nagy kockázatot hordoznak a klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerek (például uszodák vizében, háztartási fertőtlenítőszerekben). Hormonhatásaik ellen nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be.
Hormonháztartást befolyásoló kémiai anyagokat tartalmaznak a teflonedények és a konzervek: a konzervek belső felületét egy műanyag borítással látják el, annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszer ne kapjon fémes ízt. Kiderült, ez a borítás BPA-t tartalmaz. A BPA (biszfenol-A) radikális hatású xenoösztrogén, elsősorban a hőre lágyuló műanyagokban található meg, mint például az ásványvizek és az üdítőitalok palackjai: a BPA veszélyeivel maguk a gyártók is tisztában vannak, de azzal védekeznek, hogy az csak hő hatására oldódik ki. A gyakorlatban azonban ellenőrizhetetlen, hogy egy palack hányszor és milyen mértékben volt kitéve hő hatásának, mire eljut a fogyasztóhoz, illetve míg a benne tárolt italt elfogyasztják.
Miután évente számtalan új vegyi anyag kerül kereskedelmi forgalomba, majd a felhasználásukat követően a környezetbe, az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag-adalékokkal, festékekkel, a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerek segítségével rendszeresen ellenőrizni kellene, hogy ezekből ténylegesen milyen mértékben szabadul fel hormonhatású anyag.
Egyes források szerint az iparilag nevelt állatoknak rendszeresen adnak xenoösztrogéneket, hogy ezáltal gyorsabban hízzanak és legyen vízvisszatartásuk. Az 1970–80-as években Puerto Ricóban a három-négyéves lánygyermeknél a pubertáskor kezdetére jellemző testi változásokra lettek figyelmesek, kisfiúknál pedig mellnövekedést tapasztaltak. A feltételezett ok: az elfogyasztott húsokban nagyon magas volt az ösztrogéntartalom. Az állattenyésztésben felhasználható adalékanyagokra vonatkozóan az elmúlt évtizedben Európában számtalan tiltó rendelkezés lépett életbe, ám a megbízhatatlan forrásból származó húsok még mindig rizikófaktort jelenthetnek.
A kozmetikai termékek tartósítására használt parabenek is xenoösztrogének, s bizonyos mennyiségben a bőrrel való érintkezés során, vagy a bőr alá jutva azonnali sejtburjánzást indíthatnak el. A felsoroltakon kívül a mindennapok során számtalan xenoösztrogénnel kerülünk kapcsolatba: ilyenek az avasodásgátlók az élelmiszerekben és a kozmetikumokban, de kockázatot jelentenek az ételszínezékek, a fakonzerválók, a rovarirtók és a napozószerek egyes alapanyagai is.
A hormonhatású anyagok veszélyeire történő figyelemfelkeltés az első lépést jelenti a megoldás felé vezető úton. Az élelmiszerek minőségellenőrzésének társadalmi szinten történő felvállalása, a kemikáliák alkalmazásának visszaszorítása nagy előrelépést jelentene, de az egyén szintjén is tudatosabbá kell válni a megbízható minőségű élelmiszerek fogyasztása terén. Hazánkban átlagosan már minden második ember nem túlsúlyosnak, hanem kifejezetten elhízottnak tekinthető, ami köszönhető a nem megfelelő táplálkozásnak. Az elhízás okai azonban visszavezethetők a hormonhatású anyagok hatásaira is. Az ösztrogén ugyanis a zsírszövetben elraktározódik, és minél nagyobb egy szervezet zsírraktára, annál több ösztrogén termelődik. A felhalmozódott zsírraktárak pedig méregraktárként és egyfajta hormontermelő, endokrin-depóként funkcionálnak. A fogyás, de főleg a hirtelen súlyvesztés elsősorban azért veszélyes, mert a zsírszövetben tárolódott méreganyagok hirtelen, nagy mennyiségben jutnak be a véráramba, és a szervezetben rendkívül rövid időn belül drasztikus válaszreakciókat indítanak el.
MIT TEHETÜNK?
Az elénk kerülő termékek káros hatásait elkerülni nehéz, ennek ellenére tudatosan sokat tehetünk egészségünk érdekében:
• Élelmiszert csak megbízható, hazai forrásból vásároljunk
• A friss zöldségek, primőrök veszélyt hordozhatnak (kemikáliák)
• Kerüljük a puhább műanyagokat: minél puhább a műanyag, annál könnyebben válik ki belőle xenoösztrogén
• Ne tároljunk, és soha ne melegítsünk ételt műanyag dobozban, mikrohullámú sütőben, főleg ne fóliával letakarva
• Kerülni kell a teflonbevonatú edények használatát
• Ne hagyjunk műanyagpalackos vizet vagy üdítőitalt meleg helyen, napon, kocsiban: hő hatására kioldódik belőle a méreganyag
• Egyszerű összetételű mosóport és mosogatótablettát használjunk, minél alacsonyabb vegyszertartalommal
• Ruhamosást követően ne használjunk öblítőt
• Ne alkalmazzunk klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket
• Kerüljük az olyan kozmetikumokat, amelyekben paraben van: használjunk biotermékeket
• Mellőzzük a körömlakk és a körömlakklemosó használatát
• Természetes alapanyagú parfümöt használjunk: sok parfüm és légfrissítő tartalmaz parabent
• Óvakodjunk a mérgező anyagokat tartalmazó festékektől, rovarirtóktól
• Fogyasszunk szabadgyök-fogókat: E-vitamint, szelént
Az iparilag fejlett országokban már kezdik helyén kezelni a hormonhatású anyagok rendkívüli veszélyeit, annak érdekében, hogy az EDC-k jövőbeli beláthatatlan következményeit megakadályozzák. A veszély valódi mértékének felismerését némiképp gátolja, hogy humán kísérleteket hormonhatású anyagokkal természetesen nem lehet végezni, és hogy az EDC-k hatásmechanizmusa és egyes, nekik tulajdonítható következmények közti összefüggéseket sem lehet egzakt módon megállapítani. Ráadásul egy részük évek alatt fejti ki hatását.
Ami biztos: a mindennapokban jelen lévő hormonhatású anyagok óriási veszélyeket hordoznak. Csodálkozunk, korábban ismeretlen hormonális problémák felszínre kerülésén, elméleteket gyártunk az egyre gyakoribb nemi identitásváltozások tudományosan egyelőre még nem igazolt genetikai hátterét firtatva, figyelmen kívül hagyva a legkézenfekvőbb potenciális okokat: a hétköznapok hormonhatásait.

Rátérve konkrét kérdéseire:a két céljával: élhető életminőség (melyet az endometriózis gátol meg) és gyermekáldás (melyet a prolaktinóma gátol meg) teljes mértékben egyetértek és ennek elérésére valóban még így utólag is törekedni kell(ene).
I. A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.) fogamzásgátlók
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé!!!!
Prolactin és terhesség
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapimirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták. Ez a helyzet már megváltozott, egyéni mérlegelés alapján lehet a kezelést folytatni. Több kedves betegemnek egészséges gyeremeke született!
II.Az endometriosis rejtélyes betegség, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. A név az "endometrium" szóból származik, amely a méh bélfelszínét borító szövet. A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül és leválik. Az endometriosis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezen a méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövetet nevezzük endometriosis csomónak, implantátumnak vagy növedékeknek. Ezek a csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak.
Az endometriosis csomók leggyakoribb elhelyezkedése a hasüreg, magába foglalva a petefészkeket, a petevezetőket, a méhet függesztő szalagokat, a hüvely és végbél közötti réteget, a méh külső felszínét és a medence hashártyaborítékát. Ezen szigetek ritkán előfordulhatnak hasi sebészeti beavatkozások hegében, a gátmetszés hegében, a belekben, vagy a végbélben, a hólyagban, a hüvelyfalban, a méhnyakban vagy a szeméremtesteken. A hasüregen kívül a tüdőben, a végtagokon is észleltek már endometrialis csomókat. Ezek azonban igen ritkák. Az endometriosis megbetegedés nem rosszindulatú, rákos megbetegedés, hanem egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti (Az elmúlt néhány évben gyakrabban írtak le az endometriosissal bizonyos összefüggésbe hozható más rosszindulatú megbetegedést). Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak.
Szemben a méh nyálkahártyájával, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometriosis szövet számára nincs lehetőség a testüregből való kijutásra. Ennek eredménye belső hasüregi vérzés, a szövettörmelék szétesése majd kijutása a csomóból, a csomót övező területen következményes gyulladással és hegképződéssel. A csomók megrepedése esetében. Annak elhelyezkedésétől függően egyéb szövődmények is felléphetnek - újabb területre való szóródás, összenövések képződése, bélvérzés vagy elzáródás, hólyag működési zavar - vérvizelés, görcsös vizelés - egyéb panaszok.
A tünetek általában az idő előre haladtával romlanak, bár bizonyos esetekben a tünetek javulása majd újra kialakulása a jellemző.
Kétség kívül az endometriosis az egyik legrejtélyesebb betegség, mely a nőket érinti. Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk meg róla, és ez a tudás eloszlat néhány múltbeli feltételezést, amelyekről ma már bebizonyosodott, hogy nem állja meg helyét, vagy gyanús. Ezen feltételezések közül az egyik az volt, miszerint a nem fehér nők általában nem kapnak endometriosist. Ez mára igaztalannak bizonyult – a múltban a nem fehér nők gyakran nem részesültek olyan orvosi gondozásban, amely lehetővé tette volna az endometriosis diagnosztizálását.
Az endometriosissal kapcsolatos másik mítosz, miszerint nagyon fiatal nők nem kapják meg azt - egy olyan nézet, amely valószínűleg azért láthatott napvilágot, mert korábban tinédzserek és fiatal nők csendben tűrték a menstruációval kapcsolatos fájdalmat (gyakran a korai tünetek egyikét) és nem részesültek kismedencei vizsgálatban mind addig, amíg a betegség nem progrediált olyan mértékben, hogy elviselhetetlenné váljon. Azt is gondolták a múltban, hogy az endometriosis fokozottabban érinti az iskolázottabb nőket. Ma már tudjuk, hogy ez a nézet azért alakult ki, mert az iskolázott nők voltak azok, akik a legjobb orvosi gondozásban részesültek és gyakrabban voltak elég kitartóak ahhoz, hogy megkapják tüneteik magyarázatát.
Egy másik nézet, amelyet egy időben vallottak az endometriosisról az az, hogy nem súlyos betegség, mert nem pusztít, mint például a rák. Bárki, aki beszélt több olyan nővel, aki endometriosisban szenved tapasztalatukról ezzel a betegséggel kapcsolatban, hamar rájön, hogy míg egyes nők életét alig-alig érinti, túl sokan vannak azok, akik súlyos fájdalmakat emocionális stresszt szenvednek el és akik képtelenek voltak munkájukat folytatni, vagy normális tevékenységüket végezni, és financiális és kapcsolati problémák alakultak ki náluk a betegség következtében. Talán egy napon meg fogjuk érteni ezt a homályos betegséget és véget fogunk tudni vetni minden mítosznak, fájdalomnak és frusztrációba ami azt követi!
Tünetek
Az endometriosis leggyakoribb tünete a fájdalom, főleg a menstruatios vérzés előtt és alatti fájdalom, amely súlyosabb, mint a "normális menstruációs görcsök", fájdalom a házasélettel összefüggésben, vagy azt követően, meddőség, továbbá rendszertelen erős vérzések. Az egyéb tünetek közé sorolhatók a fáradékonyság, a menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés, esetleg egyéb béltünetek. Endometriosisban szenvedő nők egy csoportja tünetmentes. A meddő nők 30-40 %-ában az endometriosis és annak progressziója a meddőség oka. A fájdalom nagysága nem szükségszerűen egyenesen arányos a csomók nagyságával vagy kiterjedtségével. Kicsiny csomók "kis bevérzésszerű" elváltozások sokkal aktívabbnak bizonyultak, fokozottabb bennük a prostaglandin termelés, amely magyarázhatja a súlyosabb tüneteket. A prostaglandinok olyan anyagok, amelyek a szervezetben számos helyen termelődnek, több élettani folyamatban részt vesznek, az endometriosis tüneteinek kiváltásában jelentős szerepet játszanak.
Az endometriosis oka ismeretlen. Az egyik a "retrográd menstruáció, vagy transtubaris migratios" elmélet -amely szerint a menstruáció során a menstruációs szövettörmelék a petevezetokön keresztül a hasüregbe jut vissza , ott megtapad a hashártyán és növekedésnek indul. Néhány endometriosis szakember véleménye szerint a nők többségénél retrograd menstruáció igazolható, valószínuleg hormonális vagy az immun rendszer elváltozása teremti meg a feltételeket, hogy a szövettörmelék a hashártyán megtapadjon és növekedésnek induljon- azaz endometriosis alakuljon ki. Másik elmélet szerint az endometrialis szövet a méhüregből a nyirok- és vérkeringés útján terjedhet szét a test különböző részeire. A genetikai elmélet szerint bizonyos családok génállományában endometriosisra hajlamosító területek fordulnak elo, amelyek endometriosis kialakulására hajlamosítanak.
Diagnózis
Az endometriosis diagnózisa bizonytalan mindaddig, amíg azt hastükrözés (laparoscopia) útján nem igazolták szövettani mintavétel alapján. A laparoscopia egy kis sebészeti beavatkozás, amelyet általános érzéstelenítésben végeznek a hasfalon ejtett kicsiny nyíláson keresztül a hasüreget előbb széndioxid gázzal töltik fel, majd ugyanezen nyíláson keresztül fényforrás és optikai rendszer segítségével a kismedencei és hasüregi szervek áttekinthetové válnak. Kellő gondossággal és alapossággal a laparoscopot körbevezetve a hasüregben a néhány mm-es vagy nagyobb endometriosis csomók láthatóvá válnak.
Nőgyógyászati vizsgálat során az orvos gyakran tapinthatja az endometriosis csomókat. A tapintási lelet és a tünetek gyakran utalhatnak endometriosisra, de a diagnózis laparoscopos megerősítése nélkül az orvosi szakirodalom alapján azonban helytelen gyakorlat a betegséget kezelni (például: a petefészek ráknak gyakran ugyanazok a tünetei, mint az endometriosisnak). A laparoscopia során a betegség elhelyezkedését, kiterjedtségét meg lehet határozni, mindez segítséget nyújt az orvosnak a beteg pontosabb tájékoztatásához, valamint a hosszú távú kezelés vagy terhesség elbírálásban
Kezelés
Az endometriosis kezelése az évek során változott, de a biztos gyógyítás módját még nem találták meg. Így a nőknek tudatában kell lenniük mindazon lépésekkel, amelyeket önmaguk védelmében megtehetnek! A fájdalom csökkentésére általában fájdalomcsillapítókat írnak fel az endometriosisos betegnek. A hormonokkal történő kezelés célja a peteérés meggátlása, lehetőleg hosszútávon, ez az endometriosis visszafejlődését idézi elő a kezelés ideje alatt, továbbá hónapokra, évekre a kezelés abbahagyása után is. A hormonális kezelések közé tartoznak a progesteron készítmények, a testosteron származékok (Danazol) és GnRH agonisták (gonadotrop releasing hormon agonisták). A hormonális kezelés során fellépő mellékhatások problémát jelenthetnek a beteg számára. Mivel a terhesség gyakran a tünetek átmeneti javulását idézi elő, a kutatók úgy vélik, hogy a meddoség kialakulása annál valószínűbb, minél hosszabb időn keresztül van jelen az endometriosis betegség, endometriosisos nőknek gyakran ajánlják, a mielőbbi terhesség vállalását. A terhesség, mint az endometriosis kezelésének egyik legjobb "gyógyszere", azonban számos nehézséget jelenthet a beteg számára. Lehet, hogy a beteg még nem döntött gyermekvállalási szándékáról, ami életének egyik legfontosabb döntése. Lehet, hogy bizonyos feltételek, melyek a gyermekvállalását és nevelését lehetővé teszi (partner, anyagi lehetőségek, lakás, stb.) nem állnak rendelkezésre. Azonban lehet, hogy a beteg a diagnózis felállításakor már meddő.
A terhesség vállalásának eldöntését egyéb tényezők még nehezebbé tehetik. Endometriosis betegeknél gyakoribb a méhen kívüli terhesség és a vetélés, egy tanulmány alapján a szövődményes terhességek és szülések gyakorisága is növekszik. Egyes kutatások az endometriosis családi vonatkozásaira hívja fel a figyelmet, amelynek értelmében az endometriosis és a következményes egészségügyi megbetegedések gyakrabban fordulnak elo a betegségben szenvedő nők gyermekeinél.
Konzervatív szervkímélő műtét során, melyet nyitott hasi műtét vagy laparoscop segítségével végezhető az endometriosis csomók eltávolíthatók vagy megsemmisíthetők, enyhülnek a tünetek és lehetővé válik a terhesség bekövetkezése. Akárcsak más kezelések során azonban a recidívák gyakoriak. A laparoscop útján végzett műtétek (operatív laparoscopia) egyre gyakrabban helyettesítik a nyílt hasi műtéteket. Operatív laparoscopia során a műtétet a laparoscopon keresztül végzik- lézer, elektrosebészeti berendezések és miniatürizál sebészi eszközök segítségével. Hosszan ideje fennálló, visszatéró elviselhetetlen panaszokat okozó endometriosis eseteiben radikális műtétet végeznek a méh és a petefészkek eltávolításával.
Az enyhe, vagy középsúlyos endometriosis tünetei a menopausa után általában megszűnik, bár menopausa után levő nőkön kevés kutatást végeztek. Radikális sebészeti beavatkozás vagy menopausa után is az endometriosis és a tünetek újra kialakulhatnak, csak oestrogentartalmú hormonpótló kezelés vagy más, a menopausában eloforduló hormontermelő kóros állapotok következtében
Néhány endometriosisban szenvedő beteg az alternatív kezelések széles skáláját alkalmazza, beleértve a különböző táplálkozási, dietetikai megszorításokat, a tradicionális kínai orvoslást, allergia elleni gyógytermékeket és egyebeket- természetesen igen változó sikerrel.
Tehát a részletes kivizsgálás és stádiummegállapítás után lehet összeállítani azt a menetrendet, amelynek alapján a kitűzött céljai elérhetők.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-04 15:41:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hashimotosok fogyaszthatják e a Maca port?

Üdvözlettel:

M.
Tisztelt M.!

Ehhez tudni kellene, hogy melyiket és milyen a pontos összetétele.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-04 13:23:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja