SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt profeaazor ur!
Kolleganoje nem reagal az idopont egyezteteses keresekre 2 probalkozas utan semmi reakcio legyen szives intezkedni mert igy nem lesz idopontom onhoz es mihamarabb jolene tulesni az elso szakvelemenyen mert meg endokrinologus n vizsgalt meg a cisztammal kapcsolatban ha kerhetnek egy telefon szamot az lenne a legjobb ha lehetseges lenne elore is tisztelettel koszonom
Tisztelt Kérdező!

A
rra kérem, hogy e-mail-re irjon:Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com vagy

info@endokrinkozpont.hu Telefon:0036-70-431-9728

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-06 17:21:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Enyhe pajzsmirigy túltengésem van (24-25-ös FT4), ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:
Létezik-e ilyen, hogy pl napszakhoz köthető, mikor van több PM hormon a szervezetemben, ezáltal mikor érvényesülnek jobban a tünetek? Délután kevésbé vagyok fizikálisan terhelhető, ettől lehet-e, vagy egész napra kihat, egyenletes hormonszint van?
Másik kérdésem, hogy a Szintigráfiás leletre az orvosom azt írta, erősen csökkent izotóp felvétel. Ez mit jelent?
Harmadik kérdésem, hogy a Jódizotópos kezelés hogyan fejti ki hatását? Azt értem, hogy göb esetében, a túltermelésre hajlamos göb veszi fel a radioaktív anyagot, de ha nincs göböm? Elszórva, az "aktívabb" sejtek veszik fel?
Negyedik kérdésem ezzel kapcsolatos, radioaktív jódkezelésnél mitől állhat be évek után az alultermelés?
Köszönöm!
Tisztelt Kéredző!

A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Több évtizedes tapasztalatom alapján a betegek a következő kéréseket szokták feltenni?

1. Mi a pajzsmirigy, milyen hormonokat termel? Mi a pajzsmirigy feladata a szervezet működésében?
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Melyek a túlműködés tünetei és következményei?
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Melyek a pajzsmirigy autoimmun betegségei?
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Melyek a pajzsmirigy göbös betegségei?
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A radiojód kezelés roncsolja sebészi késként fájdalommentesen a pajzsmirigy sejtjeit és igy csökkenti a fokozott hormontermelést. Ha nincs göb, akkor minden sejt működését közel egyformán csökkenti.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-06 17:13:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr! 2013. januártól júniusig szedtem Metothirynt pajzsmirigy túlműködésre. 2013. június óta pedig a Propicílt, napi 2 tablettát. Mérsékelten meg van nagyobbodva pajzsmirigyem, a 2013. januárban elvégzett izotópos vizsgálati kontraszt anyag beadása óta. Jelenleg FT4 értékem 12 (normál tartományon belüli), a TSH szintje viszont 0,005, nem mozdul semerre hónapok óta. A műtétet 2013 júniusában elutasítottam, utána kezdtem el szedni a Propicylt. Most kapott vérvétel eredménye szerint quali festés segment 10%, lympho 82%, Monocita 3%, Stab 2%, Eosinophil 3%, Neutropenia agranulocytosis: haemat. konzílium javasolt. Kérdésem, hogy ez mit is jelent pontosan? Abba kell hagyni a gyógyszert, v. műtét következne? Szeretnék Önhöz bejelentkezni, de sajnos a 70/4319728 telefonszámon nem érem el Önöket. (39 éves vagyok, szeptember óta teljesen kizártam az étrendemből a glutént és minden tejterméket) Kérem szíves mielőbbi válaszát és segítségét! Köszönettel: Kissné Kata
Tisztelt Kissné Kata!

Elszomoritott a leirtakkal! Ezért szoktam mindig irni a túlműködés csupán tünet, de az okot kell(ene) megkeresni és gyógyitani. Sajnos az alkalmazott gyószernek ilyen komoly szövődménye lehet!! A gyógyszer váltása és a haematológiai vizsgálat valóban indokolt. Ezek és a további vizsgálatok birtokában lehet dönteni a további kezelésről. Sajnos ezen a héten már nem leszek itthon, de intézkedem, hogy mielőbb megtörténhessen a vizsgálat.
Kérem, hogy munkatársamat, Székely Melindát keresse: e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com

Mielőbbi vizsgálatot javaslok, jó egészséget kivánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-03 18:44:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Nagyon köszönöm válaszát, de engedje meg, hogy visszakérdezzek a szelén adagjának csökkentésével kapcsolatban, ugyanis erről nem beszéltünk korábban, csak a Letrox50 adagjának 1 szemről 1,5 szemre való növelésről a lombik beültetés után.
Segítsen nekem legyen szíves abban, hogy pontosan mikortól kell(ene) csökkentenem a szelén adagját.

Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

A lombik beültetés után 6 hét múlva célszerű a szelén dózisának csökkentése.

Jó egészséget kivánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-03 18:15:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Kezelt betege vagyok és Hashimotot diagnosztizált nálam. Legutóbbi találkozásunk alkalmával kérdeztem Önt az Omega 3 szedésével kapcsolatban (Nor-Oil szűz lazacolaj kapszula) és Ön az Epaselt javasolta. Ennk betegtájékoztatójában azonban ez szerepel: Az Epasel kapszulával egyidejűleg más szelén tartalmú készítményt ne alkalmazzon! Mivel a pajzsmirigy gyulladás miatt szedek 2x1 szem szelént, ezért elbizonytalanodtam ezzel kapcsolatban. Mégis csak a Nor-Oil kisamáknak való szűz lazacolaj kapszuláját kellene szednem? Vagy esetleg kurkuma kivonatot? Erről is azt olvastam, hogy nagyon jó gyulladáscsökkentő. Szedek még napi 1 szem Fresenius D vitamint.

Kérem, segítsen nekem, hogy az én esetemben melyik Omega 3 készítmény lenne a megfelelő!
Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

Az Epaselvalóban tartalmaz kicsiny mennyiségű (25 ug) szelént. Ezt azonban szedheti az eddigi 2x100 ug szelénnel együtt, mivel ebben a mennyiségben nem toxikus, a gyógyszer dózisát amúgy is 1 tbl-t-ra kell csökkentenie a megbeszéltek alapján. A lazacolaj kapszulával az a problémy, ami az összes lazac készítménnyel, hogy elég sok nem kívánatos anyagot, EDC-t tartalmaznak, főleg az USA-ból és Norvégiából származó lazacok.
Mik azok az EDC anyagok?
Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak EDC anyagok a következők:
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Rovarirtók (peszticidek)
Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
Fémek és fémtartalmú vegyületek
Természetes anyagok (fitoösztrogének)
Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE,  a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben,ételekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.
Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC („thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok).(http://www.endo-society.org/advocacy/poily/index., http://www.eoearth.org/article/Environmental_effects_on_the_thyroid). Ennek az aktualitását mutatja, hogy az elismert folyóirat fő címben hozta ez év elején ezt a témát.
A legújabb statisztikai adatok a következők:
Az USA-ban a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III által végzett részletes felmérés szerint 17.353 felnőtt egyénből 7,5% volt pajzsmirigybetegek (20 millió ember!). Az elmúlt 10 évben 100%-kal megnőtt a pajzsmirigyrákos betegek száma. Ez a csernobili nukleáris balesetnél nagyobb katasztrófát jelent.
A csökkent pajzsmirigyműködés azt mutatta, hogy hypothyreosisos betegek 65%-ban volt kóros vérzsír (koleszterin) érték és koszorúér betegség. A betegek hormonális kezelésével a vérzsír szintek normalizálódtak és a koszorúér rizikó 9-31%-ra csökkent.
Az USA-ban 11 millió ember ivóvizében a perklorát szint magas, az anyatejben 10,2 ug/l, a tehéntejben 2 ug/l, ami súlyosan károsítja a magzat és az újszülött pajzsmirigy működését, rontja szellemi fejlődésüket.
A DDT és metabolitjai rendkívül lassan bomlanak le, felezési idejük 60-100 év.
Több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, elsősorban mint epoxigyanták ipari mellékterméke, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.
A hagyományos szennyvíz-tisztítók csak kis mértékben távolítják el a biszfenol-A-t
Perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik. Ezek a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhat! (Teflon chemical may harm thyroid)(Wales J et al. 2009)
Egyes EDC molekuláról, így a biszfenol-A-ról (BPA-ról) bebizonyosodott, hogy gátolja a pajzsmirigy hormonjainak kötődését a jelátvivő receptorhoz. Ráadásul kedvezőtlen, az immunrendszert károsító hatásai miatt fokozza az autoimmun gyulladásokat. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezet. A pajzsmirigy csökkent működése viszont elhízást, fokozott vérzsír szintet, magas vérnyomást, meddőséget okoz.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat.
A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát . A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz!
A szemétégetés jelentős kockázat az egészségünkre.
Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak.
Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
Támogatni kell a bioélelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem minőségileg jobb.
A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni:
Szauna kezelés, wellness módszerek
Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin)
A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet.
Az ún. „savanyosodást” okozó ételek elhagyása
Olestra: szukróz poliészter előnyös lehet 16-20 g/nap 12-24 hónapon át
Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is.A kurkuma kivonatot használhatja.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-03 13:45:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Október 22.-én jártam önnél, a diagnózisom :autoimmun thyreoiditis (2012 novemberben szültem a második gyermekemet) euthyreosis, kezelt microprolactinóma (amit 20 éves koromban diagnosztizáltak, de egy korábbi MRI alapján visszafejlődött). Főbb tüneteim: hajhullás, nyaki nyirokcsomó duzzanat, feledékenység, menstruációs zavarok.A leleteimben a fő eltérés: anti-TPO: 283, anti-TG: 269. A Doktor Úr utasítására szelént, d- vitamint, a ciklus második felében Villarosa kapszulát szedek, valamint Bromocriptint, mivel a mellemből szoptatás abbahagyása után egy évvel is nyomásra tej ürül. Az egyik kérdésem az lenne, hogy mennyi idő után kellene éreznem a javulást, idáig ugyanis nem nagyon vettem észre. A másik kérdésem hogy lehet-e ennek a betegségnem tünete, hogy nagyon sok új anyajegyem ill. barna foltom jön. Elnézést, ha túl türelmetlen lennék. Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: Andrea
Tisztelt Andrea!

Köszönöm levelét. A Bromocriptin mellett a tejcsorgásnak meg kell szünnie. A javulás fokozatosan várható, amennyiben ez a kövekező 2-3 hónapban nem következne be, akkor korábbi kontrollt javaslok.
A barna folt nem a betegség velejárója.
Egyelőre a megbeszélt kezelést folytassa.

Jó egészséget, további javulást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-03 13:35:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

November 21.-én jártam Önnél,amikor PH UH és a hozott leletek alapján thyreoiditis-t és hypophysitis-t állapított meg.
Ön javasolta nekem a Seleno Precise szedésést a Pharma Nord-tól,de ma nekem azt mondták a gyógyszertárban,hogy megszűnt termék,és javasoltak egy Selenorg nevű terméket egy másik cégtől,állítólag ugyanolyan jó,mint az előző.
A 100 microgrammos-ból 2 hónapig 2x100-at,3 hónap múlva 1tbl/nap javasolt.
A problémám az,hogy az új termék 80 microgrammos,az előző 100 volt,így most nem tudom hányat vegyek be belőle egy nap?Hogyan módosul az adagolás?
Ez az egyik kérdésem ,a másik pedig az,hogy Ön az ambuláns lapomon javasolt vizsgálatként feltüntette a testosteron-t és a szabad testosteron-t is,a szabad testosteron vizsgálatát külön kell kérnem?

Válaszát előre megköszönve,

N.Szilárd.

Tisztelt N. Szilárd!


Sajnos a patikában félreinformálták, A SelenoPrecise gyártása és forgalmazása nem szünt meg.
Erről a PharmaNord igazgatónője Dr. Sándor Edit igazgatónő biztosíthaja Önt. e- mail. címe: esandor@pharmanord.com
Egyébként a felajánlott készítmény, a Selenorg nem csereszabatos.
A testosteron és a szabad testosteron egy vérvétel során elvégezhető.

ó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-01 21:34:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Már 4 éve járok orvoshoz, először alulműködésem volt,azán pajzsmirigy gyulladás miatt (legalábbis ezt mondták) túlműködésem.A családban két közeli hozzátartozóm is pajzsmirigy beteg,de konkrétan nem tudom mi bajuk.
Most jöttem a véreredménnyel, a TSHm már jó, 1,11 , T4 12,57,ami már majdnem jó.
Viszont a TRAK 1,56 lett és ez a kétes tartományba esett. Ez a 0,06-os eltérés a negatív tartománytól nagyon jelentős?
ezek alapján Ön szerint mi bajom? Mármint mi a véleménye, ez jó ? És az értékek alapján Basedow kóros lehetek? Meggyógyul ez valamikor teljesen?
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-01 21:25:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Már 4 éve járok orvoshoz, először alulműködésem volt,azán pajzsmirigy gyulladás miatt (legalábbis ezt mondták) túlműködésem.A családban két közeli hozzátartozóm is pajzsmirigy beteg,de konkrétan nem tudom mi bajuk.
Most jöttem a véreredménnyel, a TSHm már jó, 1,11 , T4 12,57,ami már majdnem jó.
Viszont a TRAK 1,56 lett és ez a kétes tartományba esett. Ez a 0,06-os eltérés a negatív tartománytól nagyon jelentős?
ezek alapján Ön szerint mi bajom? Mármint mi a véleménye, ez jó ? És az értékek alapján Basedow kóros lehetek? Meggyógyul ez valamikor teljesen?
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-01 21:25:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor ur koszonom a valaszat a szeretnem felvenni onnel a kapcsolatot meg kerni ont hogy legyen a kezelo orvosom ha kerhetnem tisztelettel on szerint feltud szivodni egy ekkora ciszta ? Nem szeretnek indokolatlan minta vetelt gondolok ilyen biopszias minta vetelre szeretnem ha professzor ur vizsgalna meg elsosorban ha kerhetem esa kulombozo hormon vizsgalatok utan lehet hogy eleg a gyogyszer is? Remelem nem tul komoly ez a problema es medig lehet halasztani a vizsgalatot vagy mi elobb meg kellene kezdeni a kezelest? Amenyiben valalna kezelesem elozetes idopontot is kernek ontol valaszat elore is tisztelettel koszonom
Tisztelt Kérdező!


Igyekszem segíteni, de csak a vizsgálat során és után derülhet ki, hogy a cysta kezelésének mi a legjobb módja.
Megadom munkatársam, Székely Melinda címét és ott kaphat előjegyzést.
Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com


Jó egászséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-01 21:19:50
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Betegségem 2005-ben (20évesen) kezdődött. Tünetek: Stressz, fogyás(180cm/56kg), nyaki fojtó érzés, nyakam alsó első része rendkívül érzékeny, felgyorsult emésztés(a vacsorám reggel látszik a székletben) erős légszomj.
(Megjegyezném az örökletesség miatt: Anyukámnak is nagyon érzékeny a pajzsmirigye)
Egy tömött szórakozóhelyen nem kaptam levegőt, el kezdtem fulladni, öklendezni.
Vérvétel eredményében a TSH 2.050, vérsüllyedésem 2. (Több értékem is kicsit kilógott a tartományokból, fT3, fT4 nem volt vizsgálva)
Diagnózis: pajzsmirigy gyulladás. Egyéb vizsgálat nem történt.
Átküldtek a pszichiátriára, és a fenti tünetekből pánikbetegséget állapítottak meg.
Sok és erős gyógyszert kaptam, nem használtak azt állították nem veszem be a gyógyszereket. Fél évre rá, spontán javulás történt.
Mivel hol rosszabb, hol jobb az állapotom, növelt dózisban kapok 2 féle antidepresszánst és Rivotrilt.
2009-ben megint erősödtek a tünetek, 5.1 TSH, PM UH: "A pajzsmirigy isthmusa kissé vaskosabb kb. 6mm, a lebenyek nagysága norm. felső érték határon (...)" További vizsgálat nem történt.
Diagnózis: pajzsmirigy gyulladás
2014 elején drasztikusan romlott az állapotom, fulladás, fojtás érzet mellé társult hányás is. 85kg-ról lefogytam kb 2 hét alatt 74 kg-ra. Hányás hirtelen megeröltetésre alakult ki, 90-100-as nyugalmi pulzusszámmal, 120/55-ös vérnyomással. Erős stressz.
Sorra tömtek antidepresszánsokkal, újakat próbáltak rajtam ki, semmit nem javultam, csak a mellékhatásoktól voltam még rosszabbul.
Háziorvoshoz fordultam augusztusban, teljes labor, egyedül a TSH-m tért el, 0.031. Azonnal PM hormon vizsgálat: FT3: 6.94, FT4: 24.48, TPO: 22.5.
PM UH: mindent normálisnak találtak.
PM szintigráfia: PM méretei: tömeg: 49.1g (46.3cm3), terület: 23.3 cm2, hossz: 5.7 cm. (ezek tényleg normális méretek?)
Diagnózis: PM gyulladás, Kifejezetten csökkent inhomogen izotópfelvétel, enyhe hyperthyreosis.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentő: 3 hét alatt drasztikusan csökkent a nyaki érzékenység. (így az öklendezés és hányás is)
Kontroll 1 hó:
TSH: 0.011, FT3: 4.17, FT4: 24.29
Diagnózis: enyhe hyperthyreosis, Metothyrin 1*1, Concor 2.5 mg 1*1
(Mivel az ambuláns lapomra rá van írva a "depressio" (nem érzem magam annak, pláne nem fulladásból megállapítva) ezért a nyaki érzékenységgel, fojtással, hangom elváltozásával nem foglalkoznak.)
Kontroll:
TSH: 0.012, FT3: 4.25, FT4: 23.41.
Diagnózis: Napi 2*1 Metothyrin
És megérkeztünk a jelenbe. Nyaki tüneteim enyhébbek, hányás egyszer volt nagy erőkifejtésre.
Mióta 2*1 Metothyrint szedek, valami furcsa érzés van a gyomromban, mindennapi fejfájás és erős szédülés, fokozott gyengeség.
a 9 év óta fennálló gyors emésztés picit lassulni látszik, de így is óránként ennem kell, mert elgyengülök (cukrom rendben) Vérnyomás: 120/60/85, légszomj, fulladás, garatérzékenység (IS) csökkent.
Úgy érzem, nem pánikbeteg vagyok, mivel nem hatnak azok a gyógyszerek, (Metothyrin bevétele után nyugalom áraszt el), Úgy érzem nem veszik kellőképp komolyan a nyaki fojtó érzést, Úgy érzem rosszul reagálok a gyógyszeres kezelésre (Concor nélkül is)...
9 éve próbálok meggyógyulni, de mindig "visszaesek", emelik a "pszichogyógyszereket", más nem történik.
9 éve fennáll a gyors emésztés, a vékony testalkat, a gyors fogyás (ha sikerül felszednem pár kilót, hirtelen le is adom)
9 éve erős kellemetlen érzés ha a nyakam aljához ér valami.
9 éve légszomj (folyamatosan, hol jobban, hol kevésbé)
Pulzust régebben nem mértem.
Erről szeretnék véleményt kérni, illetve a radioaktív jód kezelésről.
Azt hallottam, hogy egy idő után beáll az alultermelés.
Ez mitől van? Esetleges "túladagolás" következménye? Stb.
Ajánlaná-e nekem ezt a kezelést?
Válaszát Előre is Nagyon Köszönöm!
Egy 29 éves ember aki szeretne végre élni
Tisztelt Kérdező!

Panaszai nagyon sokrétűek és nyilvánvalóan holisztikus megközelitét igényelnek.
Kétségtelen, hogy egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében? 
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. 
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat. A feltett kérdésre a válasz igen. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.

Fentiekből következik, hogy nem egyetlen laboratóriumi adat a perdöntő, mivel az ember nem azonos a leleitenek összességével. További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egézséget kivánok:










Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-30 18:03:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor ur! 34 eves ferfi vagyok es az utobbi idoszakban olyan dolgokat tapasztaltam hogy etvagytalanabb lettem kevesebbet es ritkabban eszem ugy kezdodott a nyaron ket munkahelyem volt sokat bolgoztam mindig kapkodva vagy kimaradt az ebed vagy a reggeli aztan kesobb fajt a gyomrom probaltam etrendet valtani es tudatosan taplalkozni nem lett jobb a helyzet majd csaladom es barataim mondtak hogy sokat fogytam kb18 kg par honap alat haziorvosom felkerestem vernyomas normalis majd hasi ultrahang minden rendben vervetel ot*ferritin200.000ng/ml karejos53500% HDL koleszterin0.940mmol/l fajsuly1.015g/cm3 TSH 0.585ml/l ezutan pajzsmirigy ultrahang a pajzsmirigy mindket lebenye mersekelten negyobb homogen szerkezetu atlagosan vascularizalt jobb lebeny meretei 60*25*20mm dal lebenymeretei 50*22*20mm benne egy 20*12mm es cysta lathatoazisthmus ventrodorsalis atmeroje 4mm a trachea nemdislocalt nem comprimalt a nyalmirigyek epek a nyaki erek lefutasa tagassaga szabalyos tisztelt professzor ur mi a kovetkezo lepes valaszat koszonom
Tisztelt Kérdező!

Először azt kellene tidni, hogy milyen a göbök funkciója.

A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kivánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-30 17:52:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr !

A kérdésem az lenne ,hogy milyen betegségre utalnak ezek a laboreredmények ? TSH 9750 mU/L
ACTH 120.9 nmol/L és Kálium 5.3 nmol/L
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Valami baj lehet, mivel a TSH nem lehet ilyen magas.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-29 13:24:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

34 éves férfi vagyok, az utóbbi időben (2-3 év) nőies mellnövekedést tapasztaltam. Ezért úgy
döntöttem kivizsgáltatom magam egy vérvétel keretein belül, a márkereket a laborban ajánlották
(kis költségvetés révén talán a legfontosabbakat ezzel kapcsolatban):

- FSH: 1.68 (CLIA) mlU/mL (Ref. 0.7-11.1)
- LH: 5.15 (CLIA) mlU/mL (Ref. 0.8-7.6)
- PROLAKTIN: 129.0 (CLIA) mlU/mL (Ref. 53.0-360.0)
- ESTRADIOL: 33.4 (CLIA) pg/mL (Ref. <56)
- FREE TESTOSTERON: 7.0 (ELISA) pg/mL (Ref. 2.6-9.8)
- CEA: 3.78 (CLIA) ng/mL (Ref. <3.4 vagy dohányosoknak <6.2)
- CA 15-3: 39.1 (CLIA) U/mL (<58)

Ön szerint ezek az értékek mennyire megfelelőek? Esetleg hogyan javíthatok rajtuk?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Poo
Tisztelt Poo!

Először tisztázni kellene panaszait tüneteit és ennek megfelelő célzott kezelést elkezdeni. A laboratóriumi leletek lehetnek közel ún. normálisak, de ettől még a betegség valamelyik oka fennállhat. Ezek közöt lehetnek EDC anyagok. Mik azok az EDC anyagok? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak a következők:
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Rovarirtók (peszticidek)
Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
Fémek és fémtartalmú vegyületek
Természetes anyagok (fitoösztrogének)
Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE,  a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.
További kivizsgálás és oki kezelést kivánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-29 13:23:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Ön Hashimotot állapított meg nálam és mivel babát szeretnénk, ezért javasolt nekem néhány kiegészítő vizsgálatot, amelyek eredményeit ezúton bemásolom Önnek:
MEGNEVEZÉS ÉRTÉK M.E. ELTÉRÉS REFERENCIA
PT INR 0,90 0,80 1,20
PT aktivitás 118,83 % 70,00 120,00
APTI 28,8 s 25,9 36,6
Lupus antikoaguláns 34,4 sec 30,5 40,6
APTI-LA 26,4 sec 25,3 33,8
LA vélemény: Az elvégzett vizsgálatok alapján lupus anticoaguláns jelenléte nem valószínűsíthető.
Ttg IgA 1,0 U/ml .--- .---
negatív 0,0 10,0
határérték 11,0 20,0
pozitív 21,0 300,0
Ttg IgG 1,0 U/ml .--- .---
negatív 0,0 10,0
határérték 11,0 20,0
pozitív 21,0 300,0

Nem tudom, hogy mindezek tükrében kell-e másként tekinteni az NK vizsgálati leleteimre, amelyek a következők voltak:
MEGNEVEZÉS ÉRTÉK M.E. ELTÉRÉS REFERENCIA
T lymphocyta % 77,3 % 62,0 81,0
B lymphocyta % 5,8 % .- 6,0 23,0
NK lymphocyta % 15,2 % 6,0 23,0
T helper lymphocyta % 48,6 % 28,0 57,0
T supressor lymphocyta % 17,7 % 10,0 39,0
Aktivált T lymphocyta % 5,1 % 1,0 10,0
CD4/CD8 sejtarány 2,7 2,0 5,0
NK funkció 36 % .--- .---
NK funkció (számított) 120 % 80,0 120,0
NK lymphocyta szám 0,18 G/l 0,09 0,80

Ön szerint mindezen leletek birtokában sikeres lehet a lombik program? Tudom, hogy ez nem csak ezen múlik, de nem igazán tudom értelmezni a kapott értékeket és azt, hogy mindezek milyen hatással vannak a beágyazódásra. Már csak a genetikai vizsgálat eredményét várom (4) Leiden mutáció, MTHFR gén mutáció, FII G20210A).
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Korábbi vizsgálatai birtokában megfelelő előkezeléssel a lombik program sikeres lehet!

Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-28 18:11:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !

A kérdésem az lenne ,hogy milyen betegségre utalnak ezek a laboreredmények ? TSH 9750 mU/L
ACTH 120.9 nmol/L és Kálium 5.3 nmol/L
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Valami tévedés lehet, mert TSH 9750 mU/L érték nem létezik, ill. ha ez való, akkor azonnal további vizsgálat szükséges.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-28 18:09:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Kezelt betegeként (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) a lombikprogram előtt szeretném a segítségét kérni az alábbi lelettel kapcsolatban:
MEGNEVEZÉS ÉRTÉK M.E. ELTÉRÉS REFERENCIA
T lymphocyta % 77,3 % 62,0 81,0
B lymphocyta % 5,8 % .- 6,0 23,0
NK lymphocyta % 15,2 % 6,0 23,0
T helper lymphocyta % 48,6 % 28,0 57,0
T supressor lymphocyta % 17,7 % 10,0 39,0
Aktivált T lymphocyta % 5,1 % 1,0 10,0
CD4/CD8 sejtarány 2,7 2,0 5,0
NK funkció 36 % .--- .---
NK funkció (számított) 120 % 80,0 120,0
NK lymphocyta szám 0,18 G/l 0,09 0,80
Vérkép automatával
FEHÉRVÉRSEJT 6,6 G/L 4,4 11,3
Neutrophil % 73,3 % .+ 50,0 70,0
LUC1 % 1,1 % 0,0 6,0
Lymphocyta % 17,9 % .- 24,0 40,0
Monocyta % 6,0 % 2,0 8,0
Eosinophil % 1,5 % 1,0 4,0
Basophil % 0,20 % 0,0 1,0
.--#Neutrophil 4,83 G/l 2,20 7,90
.--#LUC 0,07 G/l .--- .---
.--#Lymphocyta 1,18 G/l 1,10 4,50
.--#Monocyta 0,4 G/l 0,1 0,9
.--#Eosinophil 0,10 G/l 0,05 0,45
.--#Basophil 0,02 G/L 0,00 0,10
VÖRÖSVÉRSEJT 4,50 T/L 4,10 5,10
HAEMOGLOBIN 146,0 G/L 123,0 153,0
HAEMATOCRIT 0,430 L/L 0,350 0,470
.-MCV (Vvt-k átl. Tér) 96,0 fl 80,0 98,0
#MCH 32,0 pg 28,0 33,0
#MCHC 336,0 g/L 310,0 370,0
#RDW-CV 12,0 % 11,6 15,6
THROMOCYTA 196,0 G/L 150,0 450,0
#MPV 9,0 fl 7,2 13,0
Ön szerint ezen lelet birtokában belevághatok a lombikba vagy szükséges bármilyen (Smoflipid vagy szteroid) kezelést kapnom a beültetés előtt vagy után?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Dóra
Tisztelt Dóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. A kezelésre vonatkozóan az interneten át javaslatot sejnos nem adhatok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-28 18:06:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsát szeretném kérni az alábbi, hónapok óta húzódó problémámban. Októberben volt egy endometriózis lapar műtétem, mivel kisbabát szeretnénk. A műtétet követően csináltattam egy teljes vérképet, pajzsmirigy értékkel kiegészülve. A pajzsmirigy értékeim alulműködésre utalnak. Nyaki UH is megerősítette a diagnózist.
Mai nap voltam kontroll vizsgálaton a nőgyógyászaton és azt a választ kaptam, hogy ne foglalkozzam ezzel az értékkel. Elég sok publikációt olvastam és ott jóval kisebb TSH értéket írnak a babaváráshoz. Endokrin ambulanciára 2015. június végére van időpont, meddőségi centrumba január végén mennénk.
Sajnos tüneteim is vannak: hízás, hangulatváltozás, hajhullás, fáradékonyság.
Professzor úr ezen értékek ismeretében mit tanácsol?

Köszönettel:

Szarka Bianka

Szarka Bianka
Tisztelt Szarka Bianka!

Valóban összefüggés van a pajzsmirigy autoimmun betegségei és a meddőség, ill. vetéések között.
A meddőség kialakulásában két fő tényező szerepét bizonyították:
Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori oka a meddőségnek. A gondot az jelenti, hogy a csökkent működésnek nincsenek feltétlen, ún. „ordító” jelei, hanem alamuszi módon ún. szubklinikus formában van jelen. Ez nem csak a tünetek hiányát jelenti, hanem azt is, hogy az egy-egy alkalommal végzett TSH és T3, ill. T4 eredmények nem mindig elegendőek. A helyzete bonyolítja, hogy a szűrő vizsgálatokhoz jól használható TSH értékek a várt terhesség esetén célszerű az ún. normál tartománynál alacsonyabb szintre beállítani (0,5-2,5 IU helyett 1,5-0,4 IU közé). Fontos tudni azt is, hogy a TSH mellett más hormon is a kívánttól eltérő lehet (pl. prolactin). Meddőség esetén feltétlen célszerű a TSH és a pajzsmirigy hormonjainak a vizsgálata.

A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat és immuno-endokrin kezelést ígényelhet.

Jó egészséget kivánok, tisztelettel:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-28 18:03:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Évek óta az alsó ajkamon, és csak az alsón égő érzést érzek. Ezen kívül az alsó ajak alatt kétoldalt kb. fél-1 cm-re két kis halvány piros folt látható. Kérdésem, hogy ez utalhat-e valami immunológiai problémára, ha igen, mire. Meddőségi kivizsgálás keretében eddig minden vizsgálat eredménye rendben van, viszont felmerült bennem, hogy lehet valami immunológiai probléma, aminek ez az ajak égés is jele és ami miatt nem sikerül teherbe esnem. A másik kérdésem, hogy van-e alapja annak a feltevésnek, hogy a csapvíz fogyasztása káros abból a szempontból, hogy a fogamzásgátlók belekerülnek és aki nem ásványvizet fogyaszt, annak ez hátráltathatja a teherbeesést.
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Anna
Tisztelt Anna!

Lényegében két érdekes kérdés tett fel.
I. Ami a szájnyálkahártyáját és az ajkait illeti, valóban ezek és a pajzsmrigy gyulaldása között összefüggés nagy valószinüséggel fennáll.A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is. Számos alapvető életfunkció során nélkülözhetetlen szerepe van: táplálkozás, beszéd, ízérzés, de pl. a nyelvgyökön található nyelvmandula az immunvédekezésben vesz részt. Az utóbbi évek kutatási eredményei bizonyították, hogy a nyelv ízek iránti képessége egyrészt öröklött, másrészt bizonyos betegségek hatására változik. Az ízeket a nyelv különböző részein érezzük. A legújabb kutatások bizonyították, hogy az édes és a keserű elkülönítésében örökletes faktorok, gének játszanak szerepet. Arról is egyre több adat áll rendelkezésünkre, hogy ezek az ízérzetért felelős gének gyakran társulnak egyes betegségekkel (daganatok, anyagcsere betegségek, stb.). Nem véletlen az, hogy egyes emberek egyébként előnyös ételeket kellemetlennek (keserűnek) éreznek és ezért nem fogyasztják, másokból viszont túl sokat is esznek! Az ízek érzése ugyanis megváltozhat és ez a változás bizonyos betegséggel való társulást is jelezhet. A legmeglepőbb megfigyelést japánt kutatók tették az elmúlt év végén. Kimutatták, hogy nemcsak cinkhiányban, de egy bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségben sem tudják a betegek az ízeket elkülöníteni. Ezt a jelenséget idegen szóval diszgeuziának hívjuk és érdekes módon az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségekben is megfigyelhető. A „nyelvégés” (égő érzés a nyelven és a szájnyálkahártyán) néha nagyon nehezen kezelhető betegség. Bizonyos vitaminok hiánya (A, B), hormonális változások, vészes vérszegénység, cukorbetegség lehetnek a háttérben, de gyakran észlelhető a reflux-betegség kísérő tüneteként is. Az ízérzés csökkenése (hipogeúzia) vagy elvesztése (ageúzia) rendszerint a nyelvet érintő betegségekre vezethető vissza. A jelenség megfigyelése nem csak azért hasznos, mert korán felhívja a beteg és orvosa figyelmét a pajzsmirigy autoimmun betegségére, hanem azért is, mert a gyógyulás után az ízek érzése teljes mértékben helyreállítható. Másrészt alkalmas lehet arra, hogy bizonyos betegségek iráni fogékonyságra felhívja az egyén, orvos figyelmét.
Az utóbbi időben gyakran ad hírt a TV arról, hogy egyes jó szaglású és erre kiképzett kutyusok képesek lehetnek egyes daganatok felismerésére. Kevesen tudják azonban, hogy az embereknek is van olyan érzékük, az ízérzése, amely elárulhatja a betegségek irányi fogékonyságot. Különböző anyagokat vizsgáltak, amelyek közül a legalkalmasabbnak a Propycil nevű, a pajzsmirigybetegek körében ismert gyógyszer bizonyult. Ez egy keserű készítmény, azonban a keserűség mértéke egyénenként eltérő. Kiderült, hogy azon egyének, akik érzékenyek a keserű íz, így a Propycil íze iránt, lényegesen gyakoribb a vastagbélbetegségben szenvedők száma. Ennek magyarázata az, hogy ezek az egyének több olyan élelmiszert (pl. brokkoli), éppen keserű íze miatt nem fogyasztanak. Ezek a növényi anyagok pedig védenek a daganatok ellen. Ma már tudjuk ennek a génnek a szerkezetét és ki is tudjuk mutatni. Figyelembe véve ennek a daganatnak a hazánkban is szomorú statisztikai adatait, talán helyes volna egy ilyen jellegű valóban ártalmatlan és egyszerű szűrő módszer bevezetése. A gyulladás és a meddőség közötti kapcsolatról korábban már több helyen irtam.
II.Egyre több ismerettel rendelkezünk az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények sejtetik az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait. (FÉBÉSZ - Teszt Plussz Online)
Bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak mellett. Pedig az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!
Az emberi tevékenységből fakadó civilizációs ártalmak egyik legveszélyesebb válfaját máig alulértékelve, egyes esetekben elhallgatva kezelik. A közelmúltban egy hazai város ivóvízellátó rendszerében találtak súlyos hormonhatású növényvédőszer-maradványokat, a megengedett egészségügyi határérték mintegy húszszorosát elérő koncentrációban. Az egyebek mellett az ösztrogénhatású atrazint tartalmazó ivóvíz akár tartósan, hosszú időn keresztül is szennyezhette az adott térség ivóvíz-készletét. Több más vegyülethez hasonlóan az atrazin drasztikus mértékben avatkozik be az élőlények androgén-ösztrogén hormonegyensúlyába, rendkívül súlyos ösztrogéndominanciát előidézve: állatkísérletek során hasonló dózis megváltoztatta a kísérleti állatok nemét! Szakemberek véleménye szerint hosszútávon az ilyen hormonhatásnak kitett gyermekek szervezetében nemkívánt irányt vehet az ivarmirigyek fejlődése, melynek következménye akár hermafroditizmus is lehet.
A hazánkban a hatvanas évek elejéig engedélyezett és rendkívül nagy mennyiségben alkalmazott növényvédőszer, a DDT (dietil-difenil-triklóretán) is hasonló hatással rendelkezett. Klinikai vizsgálatok azt mutatják, a DDT bomlástermékei gyakorlatilag minden, ma élő ember szervezetében megtalálhatók, az idősebb korosztálynál éppúgy, mint a fiatal anyák tejében. E vegyület lebomlási ideje ugyanis rendkívül hosszú, becslések szerint akár 100 év is lehet, ráadásul a DDT-t egyes országokban továbbra is alkalmazzák, így az onnan érkező zöldségek és gyümölcsök révén mind a mai napig reális veszélyforrást jelent. A DDT fő mellékterméke, a DDE a testben rendkívül erőteljes anti-androgénként viselkedik, vagyis gátolja a férfihormon hatásait. A dioxin az iparilag alkalmazott fehérítési folyamatok mellékterméke, erőszakos xenoösztrogén (idegen ösztrogén). Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapír, zsebkendők, pelenkák. Gyakran bukkannak rá mezőgazdasági termékekben. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, ebből adódóan tejtermékekben is előfordulhat.
Egyáltalán nem pesszimista becslések szerint jelenleg közel százezer (!), a hormonháztartást befolyásoló vegyület van forgalomban a világon. Ezek a kémiai anyagok akár nagyobb koncentrációban is jelen lehetnek a szervezetünkben, mint a saját hormonjaink, hatásuk tehát rendkívül erős. A természetes ösztrogének óriásmolekulákhoz, ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódva lépnek működésbe. A xenoösztrogének szintén ezekhez a receptorokhoz kapcsolódnak, és ugyanazt a hatást fejtik ki: a különbség az, hogy a mesterséges hormonok és hormonhatású vegyületek több receptort tudnak aktiválni, ezzel erősebb az ösztrogénhatásuk. A xenoösztrogének elterjedése lehet az egyik magyarázata a metroszexuális típus férfiak körében történő megjelenésére, akikre egyebek mellett a szőrtelenség és a terméketlenség jellemző.
EDC-K A SZAKEMBER SZEMÉVEL
Az EDC-anyagok hormonháztartást megzavaró vegyületek, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötődését, reakcióját és kiürülését, Az EDC-ket egyre nagyobb mennyiségben állítják elő, és egyre számottevőbb dózisban kerülnek ki a természetbe, így az eddig elhanyagolható veszélyforrásnak hitt szennyezések jelentősége felértékelődött. Ilyen irányú kutatások korábban nem voltak, ezért csak napjainkban kezdjük felismerni a hormonhatású anyagok valós rizikófaktorait és következményeit: az orvostudomány, a biológiai és a biokémia már helyén kezeli a benne rejlő elképesztő veszélyeket, hiszen az EDC-k számtalan, erőteljes változást idézhetnek elő az emberi szervezetben. A felismerés egyik első állomása volt a hetvenes években a klórozott szénhidrogéneket tartalmazó növényvédőszerek káros hatásainak észlelése. Kutatók felfigyeltek arra, hogy a DDT hatására sirálypopulációkban relatíve rövid időn belül eltolódott a nemek aránya, a nőstények javára. Egyes országokban az ösztrogén-dominanciát kiváltó dioxin-szennyeződésnek tudták be, hogy a megfigyelt időszakon belül arányaiban közel felére csökkent az újszülött fiúk száma. EDC-hatású anyagok a levegőben is megtalálhatók: a gumi, a műanyagok égéstermékeinek belélegzésével kerülnek be a szervezetbe. Nem szabad szótlanul elmenni az éppen aktuális japán nukleáris katasztrófa egyik mellékhatásaként a pajzsmirigy működésében beálló változások mellett sem, ami szintén megzavarja a hormonegyensúlyt.
Hormonhatású anyagok minden háztartásban megtalálhatók!!!!: mosószerekben, mosogatószerekben, öblítőkben, kozmetikumokban, műanyagedényekben. A helyzetet súlyosbítja, hogy az EDC-k természetbeni elegyeinek hatáskombinációja egyelőre még feltáratlan, de az ösztrogén-szinergizmus nem pusztán feltételezés, hanem bizonyított tény. A hormonhatás észlelésére enzimtesztek és biológiai megfigyelések is alkalmasak. Az EDC-k kimutatására a helyi adottságoknak megfelelő monitoring-fajokat (Sentinel Species) alkalmaznak, amelyek érzékenyebbek, mint más állatfajok és az emberi szervezet, így kellő időben észlelhető a jelenlétük. Legkönnyebben a közvetlen EDC-hatások detektálhatók, melyek abnormális nemi viselkedésben, a nemek arányának eltolódásában és a hermafroditizmus kialakulásában nyilvánulhatnak meg.
FOGAMZÁSGÁTLÓK AZ IVÓVÍZBEN? Ezt gyakran teszik fel,Öbhöz hasonlóan.
A háztartásokból távozó szennyvíz nagy mennyiségben tartalmaz női hormonokat!!! Ezek döntő hányada terhes nőktől és a normál női szervezetből származik, egy részét a fogamzásgátló szerek maradványai adják. A szennyvízben megtalálható EDC-k detektálása és kiszűrése egyelőre megoldatlan probléma. A Fővárosi Vízművek Zrt. a statisztikai adatok alapján leggyakrabban használt gyógyszerekre, köztük a szteroid hormonokra (fogamzásgátlók és hormonkészítmények hatóanyagai) is végeztet méréseket, melyek kiterjednek a forrásra (Duna vize), a vízbázisra, és a vízkezelés előtti és utáni pontokra. Ami bizonyos: óriási mennyiségű hormonhatású anyag áramlik természetes vizeinkbe, veszélyeztetve egyrészt közvetlenül a vizek élővilágát, közvetve pedig a tápláléklánc révén a szárazföldi élőlényeket, ezzel a szennyeződés kibocsátóját, az embert. A szennyvízben található hormonhatású vegyületek jelenlétét igazolják azok a megfigyelések is, melyek arról számolnak be, a szennyvízkiömlések közelében élő halak nemi jellege igen rövid idő alatt megváltozik. A fogamzásgátlók veszélyei mellett azért sem lehet elsiklani és hatásukat alábecsülni, mert az emberi szervezetbe számtalan, hasonló vegyület kerül be, melyek hatása összegződik.
HORMONHATÁSÚ MOSÓSZEREK, ÖBLÍTŐK
Még a növényvédő-szereknél és a fogamzásgátlóknál is veszélyesebbek a háztartásokban mindennap használt, a bőrön keresztül is felszívódó, mosó-, mosogató-, tisztítószerekben és az öblítőkben fellelhető hormonhatású vegyületek. Ezek többezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet, jelenlétüket kimutatták már ivóvízből is. Nagy kockázatot hordoznak a klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerek. Ellenük nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be őket.
Hormonháztartást befolyásoló kémiai anyagokat tartalmaznak a teflonedények és a konzervek: a konzervek belső felületét egy műanyag borítással látják el, annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszer ne kapjon fémes ízt. Kiderült, ez a borítás BPA-t (biszfenol-A) tartalmaz. A BPA radikális hatású xenoösztrogén, elsősorban a hőre lágyuló műanyagokban található meg, mint például az ásványvizek és az üdítőitalok palackjai: veszélyeivel maguk a gyártók is tisztában vannak, de azzal érvelnek, hogy csak hő hatására oldódik ki. A gyakorlatban azonban ellenőrizhetetlen, hogy egy palack hányszor és milyen mértékben volt kitéve hő hatásának (pl. autóban, napon), mire eljut a fogyasztóhoz, illetve míg a benne tárolt italt elfogyasztják.
Miután az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag-adalékokkal, festékekkel évente számtalan új vegyi anyag kerül kereskedelmi forgalomba, majd a felhasználásukat követően a környezetbe, a rendelkezésre álló vizsgálati módszerek segítségével rendszeresen ellenőrizni kellene, hogy ezekből milyen mértékben szabadul fel hormonhatású anyag.
ÖSZTROGÉN A HÚSOKBAN
Korábban az iparilag nevelt állatoknak tiltó rendelkezések hiányában rendszeresen adtak - egyes források szerint bizonyos országokban még mindig adnak- xenoösztrogéneket, hogy ezáltal gyorsabban hízzanak, és legyen vízvisszatartásuk. Az 1970–80-as években Puerto Ricóban a három-négyéves lánygyermeknél a pubertáskor kezdetére jellemző testi változásokra lettek figyelmesek, kisfiúknál pedig mellnövekedést tapasztaltak. Az ok: az elfogyasztott húsokban nagyon magas volt az ösztrogénszint. Az állattenyésztésben felhasználható anyagokra vonatkozóan az elmúlt évtizedben hazánkban és az Európai Unióban is számos tiltó rendelkezés lépett életbe, ám a megbízhatatlan forrásból származó, ellenőrizhetetlen vagy ellenőrizetlen húsok még mindig rizikófaktort jelenthetnek. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal lapunknak adott tájékoztatása szerint nem hozható forgalomba emberi fogyasztás céljából olyan állatból származó hús vagy egyéb termék, amelynek ösztrogén-, androgén- vagy gesztagén-hatású (a gesztagén egy progeszteronhoz hasonló női hormon) anyagokat adtak, viszont az idevonatkozó rendelet meghatároz bizonyos feltételeket, amelyek között terápiás vagy állattenyésztési célból lehetséges a gazdasági haszonállatok hormontartalmú készítményekkel történő kezelése. A harmadik országból származó hús behozatala esetén azok előállítóinak illetve forgalmazóinak a hazai monitoring-rendeletben meghatározott biztosítékokkal egyenértékű garanciákat kell nyújtani.
A kozmetikai termékek tartósítására használt parabenek is xenoösztrogének, s bizonyos mennyiségben a bőrrel való érintkezés során, vagy a bőr alá jutva fejtik ki hatásukat. A felsoroltakon kívül a mindennapok során sok xenoösztrogénnel kerülünk kapcsolatba: ilyenek az avasodásgátlók az élelmiszerekben és a kozmetikumokban, de kockázatot jelentenek az ételszínezékek, a fakonzerválók, a rovarirtók és a napozószerek egyes alapanyagai is.
Az androgének és az ösztrogének
A nemi hormonok kisméretű szteroidok. Mindkét nemben termelődnek androgének (férfi nemi hormonok) és ösztrogének (női nemi hormonok), csak eltérő mennyiségben. A nemi hormonok közvetlenül vagy közvetve seregnyi életfolyamatra vannak hatással: nemcsak a nemi szervek kifejlődéséért, a nemi jelleg kialakulásáért és annak fenntartásáért felelnek, de kihatnak a közérzetre, a növekedésre, az izombeépülésre, a csonttömeg felépülésére, a zsírlebontásra, és még seregnyi más folyamatra. Ha mennyiségük bármilyen okból, például környezeti ártalmak, EDC-k hatására megváltozik, arányuk megbomlik, és egy sor élettani folyamatban történik változás.
MEDDŐSÉG, STERILITÁS, IVARARÁNY-VÁLTOZÁS!
Az elmúlt években férfiaknál egyértelműen észlelhető a spermiumok számának és minőségének csökkenése, a meddőség, a sterilitás, melyek szintén az EDC-k számlájára írhatók. Lányoknál korábban indul meg a nemi érés, előbb jelentkezik a menstruáció, fiúknál nőies jelenségek mutatkoznak, a születendő gyermekek ivararánya a lányok javára billen el. Dr. Balázs Csaba szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az elmúlt évtizedekben már közvetlenül az egymást követő generációkon is megfigyelhető, korábban akcelelerációs jelenségnek titulált magasságbeli növekedés oka szintén nemkívánt hormonhatás, a növekedésihormon-szint EDC-k hatására történő megemelkedése.
A hormonhatású anyagok veszélyeire történő figyelemfelkeltés az első lépést jelenti a megoldás felé vezető úton. Az élelmiszerek minőségellenőrzésének társadalmi szinten történő felvállalása, a kemikáliák alkalmazásának visszaszorítása nagy előrelépést jelentene, de az egyén szintjén is tudatosabbá kell válni a megbízható minőségű élelmiszerek fogyasztása terén. Hazánkban átlagosan már minden második ember nemhogy túlsúlyosnak, hanem kifejezetten elhízottnak tekinthető. Ennek oka visszavezethető az EDC-k hatásaira is. A többletösztrogén ugyanis a zsírszövetben elraktározódik, és minél nagyobb egy szervezet zsírraktára, annál több ösztrogén termelődik. A felhalmozódott zsírraktárak méregraktárként és egyfajta hormontermelő, endokrin-depóként funkcionálnak. A fogyás, de főleg a hirtelen súlyvesztés azért is veszélyes, mert a zsírszövetben tárolódott méreganyagok rövid időn belül, nagy mennyiségben jutnak be a véráramba, és a szervezetben drasztikus válaszreakciókat indítanak el.
Lehet-e párhuzamot vonni?
Egy svéd egyetem laboratóriumában békákat tettek ki emberi tevékenységből származó, ösztrogéndominanciát kiváltó vegyületek hatásainak. Az egyebek mellett rovarirtószerek maradványait tartalmazó szennyezőanyagok már kis mennyiségben is döbbenetes következményeket váltottak ki: az ebihalak kétszeres volumenben fejlődtek nősténnyé, mint hímmé, egyes hímek pedig teljes mértékben nősténnyé alakultak.
A szakemberek egy része párhuzamot vonva megalapozott kockázatról beszél, de vannak, akik szerint ezek a kísérleti eredmények nem vonatkoztathatók az emberi szervezetre. Kérdés: miután humán viszonylatban hasonló, direkt vizsgálatok nem végezhetők, nem indokolatlan optimizmus-e az állatkísérletek eredményeinek elbagatellizálása?
MIT TEHETÜNK?
A szinte mindenütt, mindenben jelenlévő EDC-k káros hatásait elkerülni nehéz, de tudatosan sokat tehetünk egészségünk érdekében:
- Élelmiszert csak megbízható, lehetőleg hazai forrásból vásároljunk
- A friss zöldségek, primőrök veszélyt hordozhatnak (kemikáliák)
- Kerüljük a puhább műanyagokat: minél puhább egy műanyag, annál könnyebben válik ki belőle xenoösztrogén
- Ne tároljunk, és soha ne melegítsünk ételt műanyag dobozban, mikrohullámú sütőben, főleg ne fóliával letakarva
- Ne hagyjunk műanyagpalackos vizet vagy üdítőitalt meleg helyen, napon, autóban: hő hatására kioldódik belőle  a     méreganyag
- Kerülni kell a teflonbevonatú edények használatát
- Egyszerű összetételű mosóport és mosogatótablettát vásároljunk, minél alacsonyabb vegyszertartalommal
- Ruhamosást követően ne használjunk öblítőt
- Ne alkalmazzunk klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket
- Kerüljük az olyan kozmetikumokat, amelyekben paraben van: vegyünk inkább biotermékeket
- Természetes alapanyagú parfümöt használjunk: sok parfüm és légfrissítő tartalmaz parabent
- Mellőzzük a körömlakk és a körömlakklemosó használatát
- Óvakodjunk a mérgező anyagokat tartalmazó festékektől, rovarirtóktól
- Fogyasszunk szabadgyök-fogókat: E-vitamint, szelént
Ami a fogamzásgátló szerek maradványait illeti, tudnunk kell, ezek vízben csaknem oldhatatlanok, diszperz fázisban vannak jelen, szennyvizek szüredékében dúsulnak fel. A Dunából nyert vízmintákban a rendelkezésre álló analitikai módszerekkel mindezidáig még nem tudtunk kimutatni fogamzásgátló-maradványokat, jelenlétük tört-nanogramm/liter koncentrációban valószínűsíthető. Annál nagyobb veszélyforrást jelenthetnek a műanyagokból kioldódó lágyítóanyagok, az úgynevezett ftalátok. A ftalátok - elsősorban a dibutil-ftalát és a dioktil-ftalát - hormonháztartást befolyásoló szerepe kísérletileg igazolt, noha az emberi szervezetre gyakorolt közvetlen hatásukkal kapcsolatban humán vizsgálati eredmények még nem állnak rendelkezésre. Állatkísérletekben, kétéltűeknél bizonyított tény az ivarjelleget befolyásoló és az azt módosító szerepük.
EDC-k szinte mindenütt jelen vannak a környezetünkben. Ezen belül a ftalátokat elképesztő mennyiségben alkalmazzák, a hétköznapok során elsősorban műanyag tárolóedényekben lelhetők fel: a műanyag flakonokban kiszerelt ásványvizeknél és üdítőitaloknál a vezetékes víz ebből a szempontból előnyben részesítendő.
Végezetül: lehet segiteni, soha ne adja fel`

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-28 17:58:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr, én az Ön betege vagyok, többször voltam már önnél, pajzsmirigy alul működéssel. Szeptemberben a TSH eredményem 5,7 volt, 100mikrogramm letroxot szedek. Novemberi TSH eredményem 0,07, FT4-24,55, FT3-5,8, reverz T3-0,4, tesztorszteron 1,98, DHEA-S 14. Leletemet a győri Synlab készítette, kérem a Professzor urat értékelje a leletemet, a gyógyszert kell e módosítani vagy mi a teendő. Válaszát előre is köszönöm. Nóra
Tisztelt Nóra!

A legfontosabbak a klinikai tünezei, vannak-e panaszai.
Ismételten irtam és mondtam, hogy ne a laborlelettől várjanak a betegekdiagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. Az eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek!
Ezek ezerarcú betegségek:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre. A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott (!) és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Végezetül, amennyiben panaszai vannak, akkor ismételt vizsgálatot javaslok és ennek alapján a gyógyszeres kezelés módositását.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-26 17:35:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja