SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Segítséget szeretnék kérni így látatlanban, addig, amíg nem jutok el Önhöz.

Éjszakánkét, mielőtt elaludnék egy erőteljes lökést érzek, melytől az egész testem megfeszül, a kezeim elkezdenek zsibbadni és enyhén remegni. A legjobban úgy tudnám jellemezni, mintha kapnék egy injekciót, ami egy pillanat alatt szétáramlik a testemben, és erős feszülést, zsibbadást és enyhe remegést vált ki. Ezek a tünetek órákig eltartanak. Hetente 4-5 alkalommal jelentkezik, és olyankor sajnos képtelen vagyok az alvásra, így mondhatni elégtelen mennyiséget alszom. Tudom, hogy kezd ördögi körré válni, de már az alvászavar előtt megjelenek a tünetek. Nagyjából a tünet kialakulásával egy időben vettem észre, hogy egyre többet fáj a fejem is, illetőleg manapság nagyon magas vérnyomást mérek pl.:(147/106) pulzus: 98
Kórelőzménynek leírnám a következőket:
30 éves vagyok, egy 3 éves gyermek édesanyja. A lányom születése után nagyon súlyos ekcéma lépett fel a bőrömön, illetve kelések a hátsó fertályon. Egy évig kúraszerűen szedtem a Medrolt és a Dermovate krémet. Később kiderült, hogy súlyos vashiányom van, így napi3 szem Neo-ferro-folgammát szedek. Azóta az ekcémám megszűnt, ellenben a kelések nem. Híztam 10 kg-ot, amit képtelen vagyok leadni. rendkívül fáradt vagyok, ám ez a fáradtság már évek óta tart. Koncentrációs zavarok. Továbbá menstruációs zavaraim vannak. 2-3 hetente vérzem és tenyérnyi alvad vér ürül a szervezetemből. (nőgyógyászati vizsgálat folyamatban). A lányomat 4 hónapos kora óta nem szoptatom, ennek ellenére még van egy pár csepp tejem. Gyakran járok wc-re. Olykor éjszaka 10-12 alkalommal is.
Napi rendszerességgel a következőket szedem:
500mg magnézium-(bár sajnos nem tudom, hogy ebből mennyi a ténylegesen felszívódó)
2000-3000 egység D3 vitamin
Neo ferro-folgamma napi 3tabletta
Hetente 2x K2 vitamin
Naponta 1000 mg C-vitamin

Amit még érdemes tudni: sajnos gyerekkorom óta rendszeresen fogyasztok kólát elég nagy mennyiségben.- (Kávét és alkoholt egyáltalán nem iszom)-Próbáltam elhagyni a kólát, de olyankor annyira fáradt lettem már délre, hogy jártányi erőm sem maradt. Szédültem és nagyon fájt a fejem is. Tisztában vagyok vele, hogy milyen mérgező, ezért kezdtem el mellékvese problémára gyanakodni.
Voltam 2 éve pajzsmirigyvizsgálaton. Ott mindent rendben találtak. A vércukrom is rendben. Ellenben emelkedett volt sokáig a CRP: 84.5-(azonban egy elég csúnya mandulagyulladás alatt vették le a vért, így gyanították, hogy amiatt lehetett ilyen magas). A legutóbb mért CRP 9-es. A fehérvérsejt gyerekkorom óta mindig magasabb volt, de nem jelentősen. 76kg és 169cm vagyok. 10 kg-ot híztam a terhességem óta, amitől nem tudok szabadulni.
Terhességem előtt évekig PCO-s voltam, gyógyszerrel kezeltek,(Diane 35-tel 3 hónapig) azóta helyrejöttem.


Tisztelt Professzor Úr! Tudom, hogy látatlanban nem lehet diagnosztizálni a pácienst, ennek ellenére kérem, hogy írjon már véleményt az elmondottak alapján, hogy mire gyanakszik? Elmondhatatlanul hálás lennék érte, ugyanis kezd az őrületbe kergetni ez az állapot.

Köszönettel és Tisztelettel: H. Emese
Tisztelt H. Emese!

Valóban igy látatlanban nem lehet diagnosztizálni, csupán javaslatokat adni. Sok dolgot kellene tisztázni:
1. Miért van ismételt gyulladása, ebből mi az autoimmjun eredet?
2. Miért van alvászavar?
3. A szülés után nem alakult-e ki ún. post-partum pajzsmirigygyulladása?
4. Miért van vérzészavara?

Ezek valóban tisztázandóak, de a kóla fogyasztását feltétlen el kellene addig is hagynia.

Jó egészséget kivánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-21 09:06:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Kezelt betege vagyok (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis). A lombikprogram előtt újra elmentem egy vérvételre, ahol az alábbi eredmények születtek:
TSH 1,48 mIU/L 0,27 4,20
FT3 4,8 pmol/L 3,10 6,80
FT4 16,8 pmol/L 12,00 22,00
ANTI-TPO 227,0 IU/mL 0,0 34,0
PROLAKTIN 257,4 mIU/L 102,00 496,00
FOLSAV 41,90 nmol/L 10,40 42,40
D VITAMIN 65,10 nmol/L
CRP 0,3 mg/l 0,00 5,00

A D vitamin szint miatt aggódom csupán, mivel erre azt írják, hogy elégtelen, hiszen 75 fölött kellene lennie ennek az értéknek.
A pajzsmirigy gyulladásom miatt szedek napi 1 Fresenius D vitamint, de úgy tűnik, hogy ez kevés. Ön mit javasol? Növeljük a D vitamin adagját?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

Az eredmények majdnem tökéletesek. A D vitamin dózisát napi 2-reemelheti, a SelenoPrecise -ből 2x1 tbl-t szedjen egyelőre.

Jó egészséget kivámok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-20 17:21:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok. Hashimotom van, melyre 100-as Letroxot, szelént és D3-at szedek a Doktor úr előírása alapján. A TSH értékeim nyár óta 1-2 körül voltak. A legutóbbi vérvétel eredményt a mai napon kaptam meg, sajnos 6,9-es lett a TSH-m. Számomra ez elég megdöbbentő, mert mindent úgy csinálok mint korábban, a gyógyszer adagomat sem változtattam, rendszeresen sportolok is, így nem értem miért emelkedett meg ennyire. Kérdésem, hogy a legközelebbi kontrollig tudok e valamit tenni, hogy az értékeim javuljanak? Illetve mitől emelkedhetett meg ennyire a TSH értékem? (Nem eszem sokat, heti 3 alkalommal keményen sportolok, egyéb gyógyszert, fogamzásgátlót nem szedek)
Várom tanácsát, segítségét, esetleg a D3 napi 1 szem, helyett 2 szemet szedjek?

Köszönöm,
Henrietta
Tisztelt Henrietta!

Nem kell megijednie! A TSH értékek gyakran mutanak ilyen szórást.
Mert Mi az a TSH?
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy!!! - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik!!!!. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Ezek alapján az eddigi kezelés folytatását javaslom, amennyiben panaszok jelentkeznének, akkor kontroll vizsgálat indokolt.

Jó egészséget, áldott ünnepet és sikeres Új Esztendőt kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-19 16:16:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktorur ! A férjem 47 éves 2014 januárban torokfájás,nyelési nehézség miatt fordult orvoshoz.20 éve dohányzik,a családban p.m.betegség nincs.Nála Hypothreosis k.m.n.,Autoimmun thyreosis állapitottak meg.2014.01.06.WBC.828 G²/L ;CRP.7.11 +mg/L;TSH. 36.111+uIU/ml; FT3.4.58 pmol/l;FT4.10.20-pmol/l NYAKI UH VIZSGALAT ;A pm. föleg a jobb lebeny jelentösen megnagyobbodott.Mk.lebenyben elszortan 4mm-es és kissebb echoszegény terület látható.Göb egyik oldalon sem látható.Az isthus kb.9 mm-es.A vascularisatio fokozott.A nyelvgyök és a submandibularis nyálmirigyek szerkezete szabályos.A nyakon koros nycs.nem ábrázolodott.Letrox 100mg/nap szedését javasolták.Nyakkörfogata 41.5cm ,testsúlya 84 kg. 2014.01.07. We:20;A.TPO :>1300;Thyr.spec.AT:>3000 2014.03.18.TSH.3.072uIU/ml ;FT4.14.05pmol/ Ezután 6 honap múlva kontroll vizsgálat.TSH.9.449+uIU/ml;FT4.14.05 pmol/l NYAKI UH VIZSGÁLAT :A pm.mk.lebenye zömök,tömött,megnagyobbodott,a reflektivitás csökkent,mk.lebeny heterogén.Az isthmus kiszélesedett.Mk lebenyben reflexszegény laesiok ábrázolodnak de göb nem látható.A nyelvgyök és a submandibularis nyálmirigyek szerkezete szabályos.Job oldalon a mandibula szögletéhez közel 13 és 14 mm-es reaktiv nycs.ábrázolódott.Bal oldalon az SCMmellett kb.10 és 12 mm-es reaktiv tipusu nycs.-k láthatóak.Tapintás-jp.m.mkl.kif.nagyobb,tömött.Nyak körfogata 45.5 cm,Testsúlya 84 kg.Letrox emelése 125mg /nap.Továbbra is fennállnak a nyelési nehézségei,száraz torok érzése,alvás közben fojtó száraz köhögése.Ezért küldték Trachea légsáv felvételre ennek eredménye: A D l-lll magasságában a trachea mk.iránybol enyhén imprimalt. Telefonon tájékoztattam a kezelö orvosát aki azt mondta szedje továbbra folyamatosan a letroxot és áprilisban kontrollra vár.Ez engem nem nyugtatott meg.Azt szeretném kérdezni mi lehet az oka hogy folyamatos gyogyszer szedés mellett az értékei romlottak ,nyak körfogata 4 cm nött ,és a fojtó nyelési nehézségnek? Ön szerint keressek másik kezelö orvost ;vagy csak én látom borúsan a dolgokat ?Válaszát elöre is köszönöm,munkájához sok sikert kivánok Tisztelettel Farkasné
Tisztelt Farkasné!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Jókívánságait külön köszönöm! Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de férjét is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.
e-mail: Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu vagy drbalazs@endokrinkozpont.hu tel: +36-70-431-9728
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-18 12:20:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

7hónapja túlműködött pajzsmiriggyel „kezelnek” gyógyszeresen./Propicyl nap1(29éves vagyok)
3hónap múlva megyek a Doktor Úrhoz,ugyhogy nem rabolnám az idejét a pajzsmirigyemmel kapcsolatos labor leletekkel és kérdésekkel.
Viszont addig is keresem a megoldást a nyirokcsomóim gyulladására.
Ultrahangon már az első hónapban voltam ahol megállapították a gyulladást illetve több nyirokcsomó duzzadást.(eddig csak Uhn illetve 3havonta vérvétel)
Továbbra is fent áll.
A nyakam tele van tapitható és látható duzzadt nyirokcsomókkal.
Minden reggel torokfájással ébredek illtve fejmozgatásnál ha összeérnek elég kellemetlen érzésem van.
Meggyőződésem,hogy ha ezt a gyulladt állapotot „kezelnénk”talán több esély van arra,hogy helyre álljon a pajzsmirigy működésem?!
Ebben szeretném előljáróban kérni a Doktor Úr segítségét a többit majd személyesen felteszem.
Reménykedem,hogy tudok ezen a problémán segíteni és kicsit könnyebb út vezet a gyógyulásomhoz.
Örömökben,Egészségben Gazdag Ünnepeket kívánva maradok Tisztelettel:Csilla
Tisztelt Csilla!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a nyirokcsomó gyulladása a pajzsmirigybetegséghez társul-e. Ez gyakorlati szempontból fontos lenne4.
Ami a Propycilt illeti, ott valóban óvatosság szükséges, mivel sok májkárosodásról számoltak be az utóbbi időben, ezért megfontolandó az alkalmazás és az indikációja is beszűkült.
Álljon itt bizonyító érvkánt a nemzetközi felhívás és javaslat:

AACE Patient Safety - Editorials

Propylthiouracil (PTU) Hepatotoxicity and Graves` Disease Therapy


Scott A. Rivkees, M.D.
Yale Pediatric Thyroid Center
Yale University School of Medicine
New Haven, CT


Donald R. Mattison MD, CAPT,
Obstetric and Pediatric Pharmacology Branch
Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development
National Institutes of Health
Bethesda MD

David S. Cooper, M.D.
Division of Endocrinology and Metabolism
The Johns Hopkins University School of Medicine
Baltimore MD


Address Correspondence:
Scott A. Rivkees, M.D.
Yale Pediatric Thyroid Center
Yale University School of Medicine
464 Congress Ave; Room 237
New Haven CT 06520
Phone:203-737-5975; fax 203-737-5972
scott.rivkees@yale.edu


As recently reported1, 2, a significant problem related to the use of propylthiouracil (PTU) in children has come to light, as PTU use for the treatment of pediatric Graves` disease is associated with an unacceptable risk of liver failure. Although the recommendations of the New England Journal of Medicine letter published April 9th were from two individuals1, The Endocrine Society alerted their members on April 14th about the hepatotoxicity risk in children and recommend that PTU stop being used in the pediatric population3. On April 15th, The Lawson Wilkins Pediatric Endocrine Society sent their members a "blast" email, alerting their members about the New England Journal of Medicine letter. The "PTU problem", though, is not pediatric specific, as there has been a smoldering stream of adults treated with PTU who have experienced liver failure and death.
The PTU problem came to attention at a recent Eunice Kennedy Shriver National Institutes of Child Health (NICHD)-sponsored workshop on October 28, 20084. Based on epidemiology and adverse event data presented, it was estimated that the risk of PTU-related liver failure leading to liver transplantation or death was about 1 in 2,000 treated children2, 4. Ten-fold more children were estimated to sustain reversible liver damage2, 4. Based on more recently data of PTU-related adverse events that have come to light after over the past month, the risk of PTU-related acute liver injury may be even greater than previous estimates and may be 1 in 1,000 or higher.
Although the focus of the NICHD workshop was on pediatric hepatotoxicity!!!!, it was clear at that time that the PTU-problem is not pediatric-specific. On April 19, 2009, in Washington D.C., a workshop was sponsored by the American Thyroid Association (ATA) and the Food and Drug Administration (FDA) was thus held to examine PTU hepatoxicity in adults5. Based on presented data, it was estimated that the risk of PTU-related liver injury is between 0.1 to 1%5, 6, and the incidence of acute liver failure may be about 1 in 10,000 treated adults, although this estimate is not precise7.
In the published medical literature, there are at least 32 reports of severe PTU-related liver failure in adults and 10 in children2, 4!!!!. Data from the United Network of Organ Sharing (UNOS) reveals 16 liver transplants in adults and 7 in children over the past 17 years due to PTU-induced liver failure2, 4, 8FDA Adverse Event Reporting System (AERS) databases contain reports of severe liver injury in 22 adults over the past 20 years, 9 of whom died and 5 received liver transplants5. Over a comparable period, 12 pediatric patients sustained severe liver injury resulting in 3 deaths and 6 liver transplants5. The average dose of PTU associated with liver failure was close to 300 mg per day in both children and adults. Liver failure occurred 6 to 450 days after treatment onset5.
Liver failure related to PTU use is idiosyncratic4, 5. There are no pretreatment biomarkers that can be used to assess hepatotoxicity risk4, 5. Of major concern, monitoring of liver function (bilirubin and alkaline phosphatase) and assessment of transaminase levels (ALT/AST) will not identify individuals who will develop PTU-induced liver failure, as liver failure can be sudden, unpredictable and rapidly progressive4, 5.
It is estimated that about 60,000 adults and 4,000 children develop new onset Graves` disease each year4, 5. In 2008, 340,000 individuals were prescribed methimazole and 101,000 individuals were prescribed PTU5. Over the past several years, there has been a reduction in the prescribing of PTU in favor of increased MMI use4, 5. However, a significant number of individuals are taking still taking PTU.
Whereas there is little evidence of MMI-related hepatotoxicity in children, MMI can be toxic to the liver in adults9. MMI-related liver failure has been reported in the medical literature, and there are 5 reports of liver injury in adults in the FDA AERS5. MMI hepatotoxicity in adults is associated with the use of very high doses, older age, and the presence of preexisting liver disease9. Whereas there have been 1 to 3 liver transplants per year in PTU treated individuals in the United States for the past 17 years, we are unaware of reports of MMI-related liver transplants over the same period4.
The use of MMI in the treatment of Graves` disease has several advantages over PTU10 !!!. MMI is more efficacious than PTU in controlling the hyperthyroid state11, compliance with once a day MMI is better than with PTU prescribed three times a day12, and PTU is more toxic than MMI4, 5. PTU use is also associated with a higher rate of antineutrophilic cytoplasmic antibody (ANCA) positivity and the risk of ANCA-mediated vasculitis than MMI13, 14. As such, there is no reason to use PTU as a first line drug in the treatment of Graves` disease.
Because there is no good plan for managing the risk of hepatotoxicity with PTU, PTU use should be restricted to circumstances when neither surgery, nor radioactive iodine are treatment options in a patient who has developed a toxic reaction to MMI and antithyroid drug therapy is needed2. In this situation, patients should be informed of the risk of liver failure. If patients taking PTU develop tiredness, nausea, anorexia, pharyngitis, or feel ill, the medication should be immediately discontinued and a white blood cell count, bilirubin, alkaline phosphatase, and ALT/AST obtained.
Whereas MMI is recommended as first line antithyroid drug therapy for nearly all individuals10, 15. PTU remains the drug of choice during pregnancy in the United States16-18. MMI use during early pregnancy, has been associated with scalp defects (aplasia cutis) and choanal atresia in offspring17-20. The incidence of skin defects is estimated to be about 1 in 4000 to 10,000 pregnancies, and it has been suggested that this level is not above background21. The relative risk of choanal atresia in pregnant women taking MMI, was found to about 17-fold greater than the general population, but the birth defects were attributed to maternal hyperthyroidism, not MMI20. In another study of effects of maternal hyperthyroidism and MMI on congenital malformations, hyperthyroidism itself was associated with a risk of malformations (6%); MMI was not associated with congenital defects2.
In addition to considering potential adverse effects of MMI on the fetus during embryogenesis, one needs to consider reports of maternal and fetal liver failure and death during pregnancy associated with PTU use23. We are also aware of two reports of serious maternal liver injury due to PTU during pregnancy, and two reports of liver injury in fetuses whose mothers took PTU, in FDA AERS data5. Liver injury in an infant born to a mother taking PTU during pregnancy has been reported, as well24.
At present we do not have clear data to assess the risk of liver injury and liver failure in women taking either MMI or PTU during pregnancy, or to the fetus. Epidemiologic studies are needed to assess the relative risks of fetal birth defects associated with MMI vs. liver failure risks to the mother and fetus with prenatal PTU use. Until such studies are completed, we are left to choose between a drug that may be associated with a small risk of birth defects in infants and a small, but real, risk of liver injury in expectant mothers.
As suggested, the risk of antithyroid drug use during pregnancy can be reduced by limiting PTU use to the first trimester and then changing to MMI! Antithyroid drugs can also be stopped in about 30% of women in the third trimester, as well16-18.
Considering this issue, and the risks involved for women with active thyrotoxicosis during pregnancy, it is important that that definitive treatment with radioactive iodine or surgery be considered for women with Graves` disease who desire to become pregnant. Eliminating the need for antithyroid drugs during gestation eliminates the risk of drugs associated with a potential birth defects or liver injury in the mother. We can also reduce the much more common risks to the fetus of birth defects (6%)22 and growth retardation (>20%) associated with active hyperthyroidism in pregnancy.
Graves` disease is a serious medical condition that warrants treatment at all ages10, 15, and all treatments have potential risks26. Looking back over the sixty years since PTU was introduced for the treatment of Graves` disease, it is clear that PTU is associated with a concerning risk of serious or fatal liver injury. The "PTU problem" affects both children AND adults. Thus, in adults PTU use should be avoided, and used with caution when prescribed. Because the risk of PTU appears to be substantially greater in children than adults, PTU should not be used in children, except in exceptional circumstances.

Jó egészséget, és áldott ünnepet, egészséget hozó boldog Új Évet kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-18 12:15:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Milyen hormonvizsgálatok szükségesek az endometriózis kezelés megállapításához? Ön szerint hol tudom megcsináltatni és kiértékeltetni a hormonvizsgálatot?
Voltam egy endokrinológusnál, vizsgálat nélkül felírt nekem egy fogamzásgátlót. Nem kezdtem el szedni, mert szeretnék alaposabb vizsgálatot.
Köszönöm megtisztelő válaszát:
Noémi
Tisztelt Noémi!


Nem értem a történteket! Az endometiosis kivizsgálásához hüvelyi ultrahang és hormonális vizsgálatok elvégzése javasolt. Ezt bizonyára fogják pótolni, vagy legalábbis remélem. A hormonok meghatározása előtt vizsgálat elvégzése javasolt.

Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-17 18:28:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Hölgyem/ Uram,

Ezúton kérem szíves véleményét/ tanácsát. Két leány gyermek anyukája vagyok. A nagyobbik lányom 1999.10. hóban született, a kisebb lányom 2014. májusában. (Én pedig 1975-ben.) Ez év 11. hó 14-én este érkeztem vissza Budapestre, már nem rendelt az orvosom, de már magas lázam (40 fok felett pár tizeddel) volt. Ez az állapot folytatódott a hétvégén, 4-szer 1 Algopirint szedtem, ezzel sikerült valamelyest lejjebb nyomom a lázamat (38- és 39 fok közötti értékre). Reggelente csurom vizes volt a lepedő az izzadtságomtól. Addig szàmomra nem megszokott tünetként jelentkeztek az alàbbiak: alkalmasint gombócérzés a torkomban, nyilalás a füleimben (csak párszor és jellemzően a bal fülemben), feszülő/ nyomó érzés a szemem alatt (egyszer jött elő adott időtartamra), zavaróan magas pulzus. Nem fájt semmim - leszámítva a tompa fejfájást a láz felmentekor. Ugyanakkor köhögtem (a köhögés ha nem is könnyen, de felszakadozott (sárgás-barnás köpet). A nagyob lányom volt előttem beteg - magas láz, nem fájt semmije, ő is köhögött, kapott - hamarabb mint én, nehogy tüdőgyulladása legyen - antibiotikumot. Az is megesett egyszer, hogy összerogytam (guggolásig), de ha jól gondolom, nem veszítettem el az eszméletemet, guggolnom kellett egy darabig mire sikerült felállnom (ezt követően a lázam 38.9 volt, tehát nem a 40 fokos stádium). Az ügyeletes orvos azt mondta telefonon, hogy a lázcsillapításon kívül ő sem tudna mit csinálni velem, ezért felesleges lenne kijönne hozzám (bemenni nem tudtam). Egy mellkasröntgent követően kezdtem el 11. hó 19-én antibiotikumot - Leflokint - szedni, miután kiderült, hogy tüdőgyulladásom van ("jobb o kp és alsó lebenyre kiterjedő inhomogen szerkezetű beszűrődés látható"; a vérem oxigéntartalma ekkor - O2sat 97% - volt. Tehát 14-től 19-ig napi 4 Algopirint szedtem (ezalatt az orvos meghagyása szerint szoptattam a kisebbik lányomat). 19-én az antibiotikum bevételétől kezdődően 3 hétig nem szoptattam, miután Leflokinnal nem szabad szoptatni... 1 hét Leflokin után (nem tudom hàny mg-os volt a gyógyszer) negatív volt a röntgenem, a vérem oxigéntartalma is helyreállt - O2sat 99% volt - de a tüdőgyógyász még egy hetes Leflokint javasolt, mondván, hogy azért még nem teljesen tiszta a tüdőm. Ekkor 250mg-os gyógyszert írt fel; a gyógyszerész (miután számomra kevésnek vélte a 250mg-ot) egyeztetett az orvossal, végül ő mondván, hogy a 250 tévedés volt, 500mg-os Leflokint kaptam. 2 hétig szedtem tehát az antibiotikumot (a 2. héten biztosan 500 mg-osat), napi 1-et, aztàn 1 hétig "tisztultam", azóta ismét szoptatok. Érdekesmód mint írtam, a betegsèg elején ès még jó ideig nem fájt semmim, viszont az első Leflokin-os hét vége fele megjelent egy nagyon enyhe torokfájás és ez még tartott pár napig a gyógyszer abbahagyását követően. Már az első antibiotikum bevételét követő napon jelentősen csökkent a lázam, sokat javult az állapotom (tudom, hogy ez egy tablettát követően még nem várható, de így volt. Persze fokhagymát is ettem...) 11. hó 20-án volt egy vérvételem - ekkor már 6 napja voltam làzas (40 fok körüli) beteg, szedtem az Algopirint ill. 1 napja a Leflokint, így 1 napja nem szoptattam... A laborvizsgálat ekkor érdekesmód alacsony fehérvérsejtszámot mutatott, a TSH-m pedig magas volt, konkrétan:
Fehérvérsejtszám 3,3 Giga/L ref. ért.: 4,5-11
TSH 23,000 mIU/L ref. ért.: 0,400-4,000
Szabad T4 8,07 pm ol/L ref. ért.: 7,75-15,21
A vasam is kevés volt és tudom, hogy ez összefügghet pajzsmirigy alulműködéssel, de esetemben nem feltétlenül... Szülés után még azt mondta a vasamra a szülèsz orvosom, hogy szerinte az jobb mint az övé - jó a vèrkèpem, de inkább szedjek majd vasat megelőzendő....(sajnos nem szedtem) (Gondolom nyilván a szoptatás tovább üríti a raktárakat.) Az első szülésemnél már terhesség alatt kiürültek a raktárak, de a későbbiek folyamán egyik laborvizsgálatom sem jelzett vashiányt. A mostani, tehát a 2. terhességem első trimeszterében készült vérképem minden egyes paramétere referencia tartományon belül volt. Ekkor történt a mostanit megelőzően utoljára TSH szűrése, amely akkor még 2,260 mIU/L ref. èrt.: 0,400-4,000 volt. A terhességem zavartalan volt, az összes leletem rendben volt.
A háziorvosom a tüdőgyulladásom alatt készült laboreredmény miatt beutalt Endokrinológiára. Ott további vizsgálatokat (fizikális, labor...) nem végeztek, hormonpótlást/ receptet kaptam. Nem érzek, látok változást magamon a szülést megelőző énemhez képest. 167 cm magas vagyok, a testtömegem 54kg (56kg voltam szülés előtt ill. a tüdőgyulladásomat megelőzően is. A betegség alatt 2 kg-ot fogytam. Változatlanul jó az étvágyam (a betegség alatt is az volt). Nem vettem észre változást az anyagcserémben sem - székletem legalább egyszer van egy nap (a reggeli felkelést követően biztosan van, aztán később is előfordulhat étkezést követően és ez amióta az eszemet tudom, mindig így volt). Energiám, lelkesedésem sem változott, leszámítva, hogy most egy kissé aggódom a vérképem miatt.
Kérdésem az lenne, hogy elképzelhető, hogy kórokozó okozta a problémát, az helyreállhat magától, vagy kezeléssel helyreállítható? Vagy most már hormonpótlásra van szükségem? Ha igen, akkor a kapott hormont megszokja (rászokik) a szervezet? Elképzelhető, hogy egészséges állapotomban más eredmények születnének, a tüdőgyulladás, gyógyszer, láz, szoptatás, annak szüneteltetése... befolyásolhatták ilyen mértékben a kapott eredményt?
Ha pajzsmirigy alulműködésem van, lehetséges az ok és az alulműködésem jellegének alaposabb kivizsgálása/ meghatározása? Esetleg tud szakembert ajánlani? Esetleg Önhöz kérhetek időpontot konzultációra?
Elnézést a hosszas fejtegetésért, de nem tudom, melyik részlet lehet releváns.

Köszönöm, Németh Krisztina

Tisztelt Németh Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
A részletes leirás alapján legvalószinübb az akut pajzsmirigygyulladás és következményes funkciózavar.
A pajzsmirigy heveny gyulladása rendszerint infektív ágens(ek) által kiváltott kórkép,
amelyet hidegrázás, magas láz, a pajzsmirigy egyik, esetleg mindkét lebenyének fájdalmas duzzanata jellemez. Ritka kórkép :becsült incidenciája 1,5-2/millió/év
Leginkább veleszületett, ill. szerzett immundeficiens állapotokban fordul elő
Etiológia: leggyakrabban Staphylococcusok és Haemophilus influenzae váltják ki.
anamnesis, fizikális vizsgálat után
A fehérvérsejtszám emelkedett, a We, CRP (az akut fázisfehérjék szintje) magas
Az ultrahangvizsgálat segítséget nyújt a gyulladás pontos lokalizálásában
A radiojód felvétel csökkent
A hormonértékek nem kórjelzők!
A vékonytű-biopszia eredményes lehet, esetleges beolvadás esetén a punktátum tenyésztése újabb információt adhat
Célszerű immundeficienciával járó celluláris, ill. humorális kórkép irányába történő vizsgálatok végzése
Terápia
Legfontosabb a minél korábbi antibiotikus kezelés (ciprofloxacinum 2x500mg/nap vagy clindamycin 2x300 mg/nap).
Lázcsillapítás mellett nem szteroid gyulladásgátló adása.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-17 18:24:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A mai napon voltam Önnél rendelésen. Ezúton is köszönöm a segítséget!
Syntroxine 50 nevű gyógyszert kaptam.
Sajnos a patikában nem volt, és L-Thyroxin Henning 50-et adtak helyette.
Ez is megfelelő?
A segédanyagok mások ennél a gyógyszernél, mint amit eredetileg felírt nekem a Doktor Úr.
Egy kicsit aggódom, mivel így ez mégsem pont ugyanaz.
Ez problémát okozhat esetleg, vagy ez a gyógyszer is ugyan olyan jó, és nyugodtan beszedhetem?

Előre is köszönöm a segítségét!
Mercédesz
Tisztelt Mercédesz!

Sajnos a két gyógyszer nem csereszabatos. Az L-Thyroxin hatásában nem közelíti meg a Syntroxine tbl-t. Más patikában kapható, ill. az IBA cégnél érdeklődhet az interneten is!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-17 09:15:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A következő kérdésem lenne: 41 éve nő vagyok és göbös golyvát állapítottak meg, jobb lebeny 23*27*46mm, inhomogén szerkezetű, különböző méretű vegyes echogenitású göbökkel tarkított, a legnagyobb 15mm. A bal lebeny 13*23*45mm, alsó polusban 20*30mm keresztmeszetű, vegyes echogenitású göb látható. Istmus erősen kiszélesedik, területe 30*40mm, inhomogén. Tsh normál, TPO alacsony, szövettan negatív, röntgen negatív. Kérdésem javasolja-e Ön is a műtétet mostanában vagy várjak-e vele? Sokat híztam az utóbbi időben, kellemetlen gombóc érzésem van. Nőgyógyászati problémám is van méh nyálkahártya megvastagodás, amit kikapartak. 3 hónap gesztagén kezelés végén járok. Összefüggés lehet e a két betegség között és egyáltalán ez betegség-e?

Köszönettel: Anita
Tisztelt Anita!

A problémák összefüggenek!. A műtét kérdésében vizsgálat(ok) nélkül felelősségteljesen nem nyilatkozhatok. Nyilvánvalan a kezelő orvosai vannak birtokában a döntéshez szükséges információknak.
Hogyan segithetek a döntésben?
A pajzsmirigy göbök, rákok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket  mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris  forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon  45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb  nem  vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően  egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező. 
Melyek a kiváltó, hajlamositó okok?
Az alábbiakban röviden foglalom össze a legfontosabb endogén (genetikus) és exogén (külső) okokat, amelyek szerepet játszanak a pajzsmirigy göbök kialakulásában és egyben a kezelés, a megelőzés gyakorlati kérdéseihez is közelebb visznek bennünket.
I. Endogén  (genetikai) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül)  meghatározóak. Ezekben a betegekben a pajzsmirigysejtekre specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az képződése és működése csökkent. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus (testi) mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.

II. Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi  kutatások egyik fontos része. Észak-Kelet Magyarországon és Budapesten 1822 várandós anyát vizsgáltunk meg. A vizsgáltak 56,3 %-ában jódhiány volt kimutatható. Ezek közül 482 személy napi 100-150μg jódpótlásban részesült. Úgy látszik, hogy az esetek 45,0 %-ában ez az adag még nem volt elegendő, mivel a vizelet jód-ürítés 100 μg/l alatti volt. Strúmát az esetek 15,6 %-ában, göböt 11,7 %-ban mutattunk ki és az esetek 4,8 %-ában a göb mérete meghaladta az 1 cm-t. A nyert adatok szerint a vizsgált régiókban az esetek 56,3 %-ában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség (kb. 200 μg/dl -re). Fontos azt is megjegyezni, hogy az anorganikus jód bevitele előtt ki kell zárni a pajzsmirigygyulladás lehetőségét, mert az anorganikus jód bevitelével árthatunk, gyulladást válthatunk ki!
 A sugárártalmaknak is szerepük van a göbök számának növekedésében.

Diagnózis: a pajzsmirigy göb minden esetben vizsgálatot igényel, tisztázni kell annak, ill. azoknak a méretét, számát, funkcióját
Fontos a beteg kikérdezése (anamnesis), a pajzsmirigy  tapintása.
Az UH vizsgálat alkalmas nemcsak a  diagnózisra, hanem a göbök méretének meghatározására és a nyomon követésre egyaránt. Ma már a TIRADS (Thyroid Imaging Reporting and Data Systems) klasszifikáció szükséges.  Ezzel a karcinóma kockázatát lehet megadni és ki lehet jelenteni, hogy bizonyos stádiumban (TIRADS-2) nem fordul elő malignitas. Ez azt is jelenti, hogy  nem minden pajzsmirigy göb esetén kötelező a biopszia elvégzése.
Az izotópos vizsgálat (szcintigráfia) választ ad a göb funkcionális természetére (meleg vagy hideg göb).
Hangsúlyozni kell, hogy a biopszia az esetek  egy részében szükséges (főleg a hideg göbök esetében!). A hagyományos citológiai módszerek mellett van mód tumor markerek és molekuláris genetikai vizsgálatokra is. Fontos tudni, hogy a génszintű vizsgálat csak akkor indokolt, ha a  hagyományos és újabb citokémiai módszerek nem adnak kellő információt  a malignitás eldöntéséhez, illetve ha felvetődik az örökletes pajzsmirigy megbetegedés gyanúja. Lényeges, hogy a   tumor markernek tekinthető szérum thyreoglobulint is meghatározzuk, s kizárjuk az autoimmun folyamatok lehetőségét.
Kezelés:
A  rosszindulatú elváltozás esetén műtét szükséges.
Ezt követően gondozás indokolt, amelynek egyik sarkalatos  kérdése a TSH  képződésének visszaszorítása. A tartósan magas TSH szint ugyanis hozzájárul a hideg és a meleg göbök számának emelkedéséhez. Jellemző azonban, hogy mind a meleg, mind a hideg göbök lényegében autonóm módon viselkednek egy idő után, azaz TSH jelenléte nélkül is növekedhetnek.
A nem rosszindulatú és a jódot felvevő pajzsmirigy göbök kezelésére az utóbbi  évtizedekben radiojód kezelést alkalmaztak, általában jó eredménnyel. Ez az  eljárás egyre inkább terjed, fontos azonban megemlítenünk, hogy a nem autoimmun pajzsmirigybetegségek kezelésére alkalmazott  viszonylag kis dózisú radiojód  kezelések után Basedow-kór alakulhat ki, ill. a  szemtünetek romolhatnak.
A pajzsmirigy tömlők, ciszták kezelésében a nem műtéti, ún. szklerotizációs kezelés is lehetséges. Ennek lényege, hogy a cisztába, ill. a göbbe olyan anyagot fecskendezünk, amely annak felszívódását eredményezi (utalok a korábban erről irt cikkemre ezen a honlapon).

Jó egészséget kivánok:
 


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-16 17:56:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
A kislányomnál, aki most már 16 éves lesz, születésekor hypothyreosist diagnosztizáltak. Egyáltalán nincs pajzsmirigye. Gyerek korában a havi, negyedévenkénti kontrolloknál rengeteget változtatták a gyógyszeradagját le-fel. Ma már szinte nem emeli a doktornő, de a gyerek sok alulműködésre utaló tünetet mutat. Pl pókhas, iszonyúan száraz, érdes bőr, nehézkes széklet (gyerekkorában volt hogy beöntéssel tudott csak vécézni), tanulási nehézségek, és a legfőbb problémám, hogy félévente 4 kilót hízik. Most 85 kiló, és az egész teste striákkal van tele, combon, oldalán. Ehhez tenném hozzá, hogy genetikailag nincs túlsúlyos sem anyai, sem apai ágon a családban. A gyerek keveset eszik, odafigyel (pl müzli tejjel reggel, délelőtt 1-2 salátás szendvics, ebédelni 3 felé szokott, így este már alig eszik azt is 6 óra előtt és joghurtot vagy gyümölcsöt. Sem csokit, sem csipszet, max zabpelyhes kekszet nasizik.) Az tény, hogy keveset mozog, de van hogy 5 órakor ér haza az iskolából. A TSH-ja mindig a felső harmadban van, pedig a normális olvasataim alapján az alsó harmadban van. Sokszor felette is volt értékünk, de nem emeltették meg az adagját. Most 2,5-et szed az 50-es Thyroxinból. Szeretném megkérdezni, hogy véleménye szerint van-e összefüggés a nagymértékű súlygyarapodás és a gyógyszer beállítása között, mert a doktornőnk csak a mozgáshiányra fogja. Megjegyezném, én 56 kilós vagyok, és semmit nem mozgok, de kétszer annyit eszek, mint ő. Ha így megy tovább 18 éves korára 100 kiló lesz, és látom rajta is a kétségbeesést. Azt is szeretném megkérdezni, hogy tudna-e javasolni gyerek magánendokrinológust, ha Ön is úgy látja, hogy van valami igazságom a leírtakban. Köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A csökkent pajzsmirigyműködésnek egyik következménye a testsúlya növekedése, de nem lehet csak kizárólag erre visszavezetni minden hízást.
Valóban célszerű a diétán, a mozgáson változtatni és esetleg más endokrin zavarra is gondolni.

Jó hír a fogyással küszködőknek!
A pajzsmirigy hormonnal sikerült a testsúlyt jelentősen csökkenteni
E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány (fentebb a cím olvasható), amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető.(1. ábra: kezelés előtt, 2. ábra: kezelés után) A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el.
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism , doi:10.1210/jc.2010-1521
Weight Loss after Therapy of Hypothyroidism Is Mainly Caused by Excretion of Excess Body Water Associated with Myxoedema
Jesper Karmisholt*, Stig Andersen, and Peter Laurberg

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-16 13:34:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Egy érdekes cikket olvastam: ipon.hu/hir/attores_a_hodgkin_limfoma_kezeleseben/32055

Nem tudom, mennyire előrehaladott ennek a szernek a tanulmányozása, esetleg más immunbetegségek terén való alkalmazása, de kíváncsi lennék, pajzsmirigybetegség esetén is hatékony lenne e...?

Üdvözlettel: LCSE
Tisztelt LCSE!

A Margaret Shipp által leirtak ismertek. Az un. monoklonális tumorellenes kezelés itthon is ismert, a tumor immunológiával pedig már három évtizede foglalkozunk. A pazsmirigy rákok gyógyitásában és az autommun folyamatok kezelésében is vannak ilyen eredmények.
J Clin Endocrinol Metab, May 2014, 99(5):1543–1555 jcem.endojournals.org, Saját vizsgálatainkról az alábbi helyen olvashat:
1. Gelley A, Mészáros Gy, Rojkovich B, Molnár É, Balázs Cs: Crohn betegség és rheumatoid arthritis társulása és sikerese infliximab kezelése Magy Bel Arch 2006 61: 200-202
2.Miheller P, Lakatos PL, Horváth G, Molnár T, Szamosi T, Czeglédi Z, Salamon A, Czimmer J, Rumi G, Palatka K, Papp M, Jakab Z, Szabó A, Gelley A, Lakatos L, Barta Z, Balázs C, Rácz I,
Efficacy and safety of infliximab induction therapy in Crohn`s Disease in Central Europe--a Hungarian nationwide observational study. BMC Gastroenterol. 2009 Sep 10;9:66. doi:10.1186/1471-230X-9-66.
Ennek ellenére a probléma adott, mert a pajzsmirigy betegségeiben a biológiai kezelést egyelőre nem támogatják, ill.engedélyezik......!(?)
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-15 18:24:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Mi okozhat lánynál egészen kis kortól, gyakorlatilag születéstől fogva hirsutizmust? (Inkább pihés, de sötét, és mindenhol, hát, has, arc stb.) Hormonlabor időnként PCOS-re jellemző, de ennél a betegségnél nem inkább csak serdülőkortól kezdődik meg a fokozott szőrnövekedés?

Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ennek a jelenségnek több oka is lehet.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk.  Ettől a típusú fokozott  szőrnövéstől el  kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben  élettani körülmények között kis mennyiségben is  termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott  szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott  hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz  enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a  szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)

Menstruációs hormonális zavarok

Mellékvesék túlműködése és daganatai

Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

Petefészek egyes daganatai

Pajzsmirigy betegségei

Egyes gyógyszerek (hidantoin  készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók,  stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei  észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és  kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

Bizonyos hormonális vizsgálatok

Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

A beteg korától
Az alapbetegség természetétől

A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi  típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Jó egészséget kivánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-15 18:03:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

most kivételesen nem tanácsért jövök. Hadd köszönjem meg azt a sok fáradozást, amit értünk betegekért szívvel-lélekkel sok éve folytat. Nagyon remélem, hogy még sokáig olvashatjom az érdekes cikkeit, az értékes tanácsait és a bölcs gondolatait! A legeslegjobbakat kívánom Önnek. Erőben, egészségben, türelemben, boldogságban gazdag új évet és áldott karácsonyi ünnepeket!

Tisztelettel: J.
Tisztelt J.!


Nagyon köszönöm kedves, lélekmelengető szavait ebben a rideg, gyakran kegyetlen világban. A betegek gyógyulásáért és az ilyen (ritkán kapott sorokért) érdemes még dolgozni és irni.

Kivánok Önnek és kedves Családjának áldott karácsonyt és egészséget, sikereket az új esztendőben.

Őszinte tisztelettel és nagyrabecsüllésel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-15 17:59:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr

46 éves vagyok, idén áprilisban műtöttek endometriózissal. Műtét után 3 hónappal az orvosom Mirénát tett fel. Nagyon fájt a hasam, rendszeresen véreztem, 3 hónap után levetettem, mert 2 naponta alhasi fájdalmaim voltak és a vérzés sem múlt el. Az orvosom azt mondta nekem ez a legjobb, hogy ne alakuljon ki újra endometriózis. Cukrot és vörös húst (az orvosom tanácsára) nem eszem a műtét óta.
Ön szerint mi a megoldás, hogy ne alakuljon ki újra endometriózis?

Válaszát várva köszönettel: Noémi
Tisztelt Noémi!


Miként többször is irtam nem "protokolszerű" általános, hanem egyénre szabott kezelés kivánatos ebben az esetben is. Ehhez persze tudni kellene a jelenlegi hormonális állapotát, vizsgálati eredményeményeit is.

Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-14 13:30:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
15 éve műtöttek nyelvgyöki strúmával, teljes pajzsmirigy eltávolítás után azóta is L-thyroxint szedek.
Most ősszel kezdtem észrevenni a következő tüneteket:
-alvászavar
-éjszakai szívdobogásérzés
-esti vagy napközbeni hidegrázás
-volt nemrég egy kb. 2 hetes kissé magas vérnyomásom, kardiologiai kivizsgáláson minden negatív volt, azt mondta az orvos stressz okozta
-kisebb az étvágyam )ez mondjuk nem zavar)
-az eddigi elég nehézkes súlyleadásom mintha most sokkal könnyebben menne

Az elmúlt 3 év alatt életmódváltással sikerült lefogynom 11 kg-ot, már csak kb 4-5 kg feleslegem van/lehet, ez most abszolút nem zavaró, és nem is ez a fontos.
De lehet a súlyvesztés miatt, hogy most egy kicsit erős nekem a gyógyszer? Jelenleg 150 mq-ot szedek.
Csak a TSH értékemet szoktam kontrolláltatni, az én esetemben van olyan hormon érték, amit még érdemes lenne megnézetni?
Most a TSH értékem 1,79 volt.
Válaszát előre is köszönöm!
N. Anikó
Tisztelt N. Anikó!

Sajnos több olyan beteget kezeltem, akinek hasonló problémája volt és van. Sajnos - tapasztalom - csak a TSH-t nézik, pedig a személyes találkozások, vizitek során a pajzsmirigy maradék részének tapintása lényeges volna. A TSH önmagában csa szúrésre lehte alkalmas. Az un. normális TSH mellett még lehet a pajzsmirigy múködésében zavar (pl gyulladás) és forditva!
Mi az a TSH?
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.

A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-13 18:48:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az alábbi kérdéssel, segítség kéréssel fordulok Önhöz, mert tanácstalan vagyok.
0,5mg xanaxot szedek napi 3-szor(2 éve) és pantoprazolt krka-t egy hónapja 40mg2*1
Egy másfél hete valami emésztési fertőzésem volt igen erős hasi görcsökkel. a vérvétel ezután történt.

2014.12.12-ei vérvizsgálat eredményem az alábbi:
• TSH érték 4.90 (SZTK tartomány érték 0.27-4.2)
• T4szabad frakció 19.04 (SZTK tartomány érték 12-22)
• T3 szabad frakció 4.93 (SZTK tartomány érték 3.1-6.8)
Vörösvérsejtszám 5.2 (SZTK tartomány érték 4.1-5.1)
MCH 26 (SZTK tartomány érték 28-33)
Vizelet fehérvérsejt 5 (SZTK tartomány érték 0-4)
eGFR 86 (SZTK tartomány érték 1.73>90)

Korábban(2011.év környékén) picivel magasabb TSH szintet második terhességem után mértek, de akkor még nem voltam a terhesség után 1 évvel, majd kontrollt csináltunk és akkor már normál volt az érték, szülés után az érték eltérhet úgy tudom.

A kérdésem az volna, hogy ezzel az értékkel fel kell-e keresnem szakorvost vagy sem???
Mert a szülési utána eltérő értéknél a háziorvos máris hormonális kezelést javasolt.(holott az egy év letelte után visszaállt normálisra az érték)

Nagyon várom válaszát, mert ebben a témakörben tanácstalan vagyok.

Előre is köszönöm segítségét

Adrienn
Tisztelt Adrienn!


A laboratóriumi értékeket nem kivánok kommentálni és ezekből nem lehet diagnózist mondani vizsgálat nélkül. Az azonban valószinű, hogy a szülés után autoimmun pajzsmirigy gyulladása alakult ki, amelynek jelenlegi állapota, aktivitása a leletekből nem derül ki.
Mi is ez a post-partum (tehát szülés utáni) pajzsmirigy rendellenseség?
Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések jelentős hányadában! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
Összegezve: lehet segíteni a megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után oki kezeléssel (06-30-631-9309, e-mail: Szekelym@vipmail.hu)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-13 18:39:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

kortizol nyálteszt

Tisztelt Professzor Úr!
Ha valakinél a 24 órás kortizol nyálteszt végig alacsony kortizolszintet mutat ki (még épphogy az alsó normál határon, de egész nap alsó 20%! körül), és mellékvesekéregkimerülést írtak összegzésként, a súlyos mellékvese fáradtság tünetei megvannak, orvoshoz kell fordulnia? Foglalkoznak érdemben ezek alapján a problémával?
Üdvözlettel:
Tisztelt Kérdező!

Igen, természetesen. A csökkent működésnek több formája és súlyosági foka van. A legsúlyosabb az un. Addison kór. Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk!!!!!!.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja? és forditva a mellékvese elégtelenség esetén gondolni kell autoimmun pajzsmirigy betegségre is! Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-13 18:28:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésre Letrox 50 mgr tablettát szedek. Kisfiam most kezdte az óvodát, és én minden betegséget elkapok tőle, ezért szeretnėm erősíteni az immunrendszeremet. Az elmúlt hónapokban több olyan dolgot kezdtem el szedni, amiről kiderült, hogy Letrox, illetve e mellett a betegsèg mellett nem lehet szedni. Pl. D vitamin, jód tartalmú multivitamin. Most Béres csepp extrát szedek, de ezt sem tudom, hogy jó e nekem. Az lenne a kérdėsem, hogy esetemben mik azok a vitaminok, ásványi anyagok amiket nem szedhetek egyáltalán, vagy csak egyidejűleg nem szedhetők a Letroxal? Válaszát előre is köszönöm. G. Mónika
Tisztelt G.Mónika!

A szervetlen jódot tartalmazó vitaminokat nem szedje. A Béres csepp extra jó.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-12 12:18:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Varga Kamilla vagyok, nem 1, 26 hanem 0,26 az értékem és a papír szerint mínuszban vagyok! Szíves válaszát előre is köszönöm! Továbbá kellemes ünnepeket kívánok!
Tisztelt Varga Kamilla !

Előzőleg válaszoltam. Áldott ünnepket kívánok és jó egészséget, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-11 11:44:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !

Varga Kamilla vagyok, az ön betege, autoimmun gyulladásom van, alulműködéssel . A következő a problémám :
03.05-én a TSH: 4.750 volt, kaptam rá öntől 75-ös Letroxot.
09.03-án a TSH: 4.260 volt, kaptam öntől 100-as Letroxot.
Voltam vérvételen ma jött meg az eredmény és nem hittem a szememnek, túlműködesem lett!
12.10 -én a TSH: 0, 26
FT4: 15, 47
FT3:6, 08

A kérdésem az lenne, hogy ilyen nagy változás hogyan lehetséges, és mik a teendők, hogy szedjem tovább a gyógyszert. Legközelebb márciusra kaptam önhöz időpontot. Otthon 75-ös és 100as Letroxom van, több dobozzal. Szíves segítséget előre is köszönöm!
Tisztelt Varga Kamilla !

Már az Ön kérdésére is válaszoltam, de megismétlem.
Ez nem jelenti a túlműködést! A TSH csak egy adt.
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 (!)közötti érték esetén ún. szubklinikus túlműködéséről beszélünk, ez alatt túlműködésről. Szubklinikus csökkent működést 2,5 és 10 között állapítunk meg, csökkent működés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Összegezve: ha nincsenek panaszai egyelőre a kezelést folytassa. Kontrollra várom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-11 11:42:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja