SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr !
Hashimoto betegséget állapítottak meg Nálam.
Volt két vetélésem.Kapok L-thyroxint napi fél tablettát 25 mg,amtől a 2,5-ös TSH 1 hónap alatt 1,4 lett.
Szedek szelént napi 300 mikrogramm-ot.Az anti tpo ekkora adogtól is csak 7 egységet csökkent másfél hónap alatt.250-RŐL 243 lett.Mennyi idő alatt csökkenhet le az anti tpo szit?
Szedek még D vitamint 2000 NE,CINK 25 mg,E Vitamint,és inofolicot.

Azt olvastam, hogy a szeroid jó hatással lehet hashimoto esetén ha babát szeretnék.Ez tényleg így van?
Viszon félek a szteroidtól mert van a közvetlen családban glaucoma és úgy tudom a szteroid előhozhat glaucomát.
Ha a szelénnel le tudom szorítani az anti tpo szinttet akkor van esély egészséges várandóságra?
Várandóság alatt szabad tovább szedni ekkora dózisban szelént?
Válaszát köszönöm!
Tisztelettel:
Judit
Tisztelt Judit!

A pajzsmirigy gyulladásos betegségei igen eltérők lehetnek. Utalok ezen a honlapon ebben a hónapban leírt és ott olvasható cikkemre, amelyben összegeztem ezt a témakört.
1.Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy melyik típusú gyulladásról van szó-
2.Az anti-TPO önmagában nem feltétlen jelent gyulladást, ennek is több formája van.
3. A szteroid hormon a krónikus gyulladás esetén nem ajánlott.
4. A szelén kezelésnek megfelelő indikáciüi vannak, vigyáza, mert túl lehet adagolni is.
5. Az L-Thyroxin nem hat a gyulladásos folyamatra.

A betegsége hátterrének tisztázását és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánva:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-27 16:50:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr.Balázs Csaba ! Fiam 15 éves elmult és a középiskolában a fiuk körében elterjedt testépítést kezdte el. Testmagassága 161 cm.Kérdésem: ebben a korban, amikor még a növekedés lehetséges lenne szabad-e ezt a sportot folytatni.Utána olvasgattunk vele közösen, hogy ez milyen táplálkozási szabályokkal jár.Fehérjebevitel stb. Professzor Ur véleményét kérném ki, hogy a testépítők vitaminjai között van a GABA amino-vajsav a leírás szerint növekedési hormont is tartalmaz, alvást elősegítő,( mert ezzel probléma van) javasolja-e, vagy nem. Most jelenleg semmi vitamint nem szed a C vitaminon kivül.Nagyon megköszönném Profeszor Ur tanácsát ebben a kérdésben, mert fiatal lévén a testmagassága sem igen érte még el a maximumot, nem akarom, hogy a növekedésében, vagy akár a testi fejlődésében károsodás következzen be. Várom Professzor Ur mielőbbi válaszát. Köszönettel:Egresi
Tisztelt Egresi!

Fontos, sok szülőt érintő kérdés tett fel. Ezek az ún. testépítő szerek valóban gyakran egy életre szóló károsodást okozhatnak főleg serdülő korban.
Sajnos a lányoknál elkezdett hormonális fogamzásgátlás gyakran korai vérzézavarokhozm PCOS-hez, meddőséghez vezethet. A fiúknál a normális nem érést is befolyásolhatja és nem ritkán impotenciához, meddőséghez vezethet. Éppen "elegendők" azok a hormonszerű anyagok, amelyeket élelmiszereinkben található. Ezzel kapcsolatban hivatkozom az elmúlt héten mejelent írásomra. A testépítők ugyanis egyre több fehérjét kivánnak bevinni, de milyet?
A szójáról egyre gyakrabban hallani, hogy az eddig pozitívan propagált hatásai nem bizonyítottak, vagy éppen ellentétes hatásukat fedezik fel. Milyen endokrinológiai elváltozást okozhat emberi vagy állati fogyasztás esetén?
– A szójabab több ún. fitoösztrogént, hormonszerű vegyületet tartalmaz, legfontosabb közülük a genisztin és daidzin nevű izoflavonok. A fitoösztrogének a szóját fogyasztó állatok szaporodását befolyásolják: rossz terméshozam esetén nő a növényben a koncentráció, ezáltal az őket veszélyeztető állatok szaporodása csökken. Tipikusan "endocrine disrupters"-nek nevezett vegyületek, amelyek megzavarják az állatok és emberek hormonháztartását. Mivel ezek az anyagok alapvetően a növény védekezését szolgálják, koncentrációjuk a földeken, illetve a tárolókban fellépő stresszfaktorok függvényében nő, így a szójatermékekben változó mennyiségben vannak jelen.
A hatásukat vizsgálva a szójaösztrogének hasonlítanak az emberi ösztradiolra (női nemi hormon), és kapcsolódva az emberi ösztrogénreceptorokhoz, hol ösztrogén, hol anti-ösztrogénhatást váltva ki. A hatásuk azonban nemcsak a koncentrációjuktól és a struktúrájuktól függ, hanem az ösztrogénreceptorok számától és eloszlásától a célszövetben, amit viszont például a szóját fogyasztó neme vagy kora határoz meg. Tehát a szervezetre gyakorolt hatása nem egyforma. A fitoösztrogéntartalom ráadásul szójafajtánként, termesztési helyenként és évjáratonként erősen ingadozik! Gyógyszerészeti termékekben az izoflavon-tartalom ugyan standardizálva van, de nem az egyes anyagok aránya, ezért például a genisztein tízszer olyan erős ösztrogénaktivitással rendelkezik, mint a daidzein.
– Az ázsiai kultúráról, különösen a japánokról ódákat zengenek, mennyire kevés a prosztata-, petefészek- és mellrák, amit a szójatermékek fogyasztásának számlájára írnak. Más adatok szerint éppen a szaporítószerveket érintő rákos megbetegedések terén egyáltalán nem áll jó helyen Japán.
– A távol-keleti emberek hormonális adottságai, életkörülményei és táplálkozási szokásai nem teszik ilyen egyszerűvé a magyarázatot. Más részről a japánok egészségesebb volta kapcsán az is elgondolkodtató, hogy éppen egy japán orvos, Hakaru Hashimoto írta le először az egyik leggyakoribb endokrin betegség, az autoimmun pajzsmirigygyulladás tüneteit az 1900-as évek elején. A fitoösztrogének hatásáról egyre több nemzetközi szaklap teszi közzé a kutatásokat, melyek eredményei közül csak egy, hogy termékenységi zavarokat okozhatnak. A vizsgálatok szerint a nők menstruációs ciklusa meghosszabbodott, férfiaknál viszont a spermiumok száma csökkent a szójatermékek fogyasztásakor. A rákos megbetegedésekre már 2008-ban felhívták a figyelmet a szójaalapú takarmányozás kapcsán, a genisztin és genisztein pedig beigazolódott, hogy a mellráksejtek növekedését fokozza. A vizsgálatok során a szója megvonásakor a tumorok messzemenően visszafejlődtek. Mindemellett a szója hatását a mellrákra sajnos a jelenleg intenzív kutatás ellenére is homály fedi.
– A roboráló, izomnövelő, fogyást segítő diéták alapelemei gyakran a szója és a belőle készült ételek, mint a tofu, tempeh, miso, stb. Igaz az, hogy a feldolgozott, fermentált szójatermékek veszélytelenek?
– A fermentált szójatermékek nem nevezhetők egészségesebbnek, a nemzetközi szakmai lapokban közzétett kutatási eredmények a tofu fogyasztásánál is riasztóak voltak. A szójaösztrogéneknek az agyi ösztrogénreceptorokra gyakorolt hatása miatt állatoknál agresszív viselkedést, illetve emlékezetromlást mutattak ki. Ez egy 8000 fős vizsgálatnál hasonló eredmény született, a demenciarizikó növekedését, sőt az agy zsugorodását már heti két adag tofu rendszeres elfogyasztása esetén igazolták. Az eredmény nem meglepő, mivel az ösztrogének az agyi neurális struktúrák fenntartásában is fontos szerepet játszanak. Összességében az endokrin betegségek riasztó mértékű megszaporodása miatt endokrinológusok nem javasolják a szójatermékek fogyasztását. Azt is figyelembe kell venni, hogy a nyugati kultúrában sokszor rejtett módon, a kenyérfélék, felvágottak, édességek, tejtermékek, vagyis a feldolgozott élelmiszerek alapanyagként kerül fogyasztásra a szója, kontrollálatlanul. A növényi fehérjebevitel számos más módon, borsó, bab, stb. fogyasztásával is megoldható, mindenekelőtt a kiegyensúlyozott táplálkozást kell szem előtt tartani – csodaszerek helyett. C vitamint használhatja, de hormonszerű adagok bevitelétől óvakodjon!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-27 16:43:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt KérddTisztelt Doktor Úr!

28 éves nő vagyok,pár évvel ezelőtt vettem észre ,hogy az államon sötétebb szőrszálak jelentek meg.
Azóta a helyzet sajnos jelentősen súlyosbodott.Naponta visszanő a szőrszál hiába szedem ki csipesszel és már az egész állam szőrös.Valamint az arcomon is naponta jönnek ki gyulladt pattanások.Fogamzásgátlót nem szedek, 7 éve van párom,megszakítással védekezünk ami nem teljesen biztonságos,de még nem estem teherbe.Olvastam a PCOS tüneteit,ahol ezek is szerepelnek.Nagyon szeretném kivizsgáltatni magam,hogy konkrétan mi okozhatja ezeket a tüneteket.A Doktor Úrhoz szerettem volna menni ,mivel sok jót hallottam Önről ,de csak októberre kaptam volna időpontot.Azonban nem szeretném már tovább halogatni a vizsgálatot,mert egyre jobban nyugtalanít ,hogy mi okozhatja ezeket a tüneteket és lassan gyermeket is szeretnék.
Ön mit javasol?

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm levelét és panaszaira részletesen kitérek. Mindenek előtt azt szeretném hangsulyozni, hogy a beoszást nem én végzem, másrészt ma is az volt a baj, hogy az előjegyzett beteg "elfelejtett" bejönni, s ezáltal mások elől vette el a lehetőséget. Értem én, hogy mindanyiónknak közbejöhet számos dolog,de ezt lehet(ne) előre jelezni. Mivel a betegek többsége ezt meg is teszi, ezért lesz lehetősége a vizsgálatra: Megadom kolléganőm, Székely Melinda e-mail számát, akitől kaphat ilyen soron kivüli időpontot.
e-mail cím: Szekelym@vipmail.hu vagy kelymelinda66@gmail.com.
Ami pszait, ill. betegségét illeti: idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas. Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti! A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
Menstruációs hormonális zavarok
Mellékvesék túlműködése és daganatai
Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
Petefészek egyes daganatai
Pajzsmirigy betegségei
Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
Bizonyos hormonális vizsgálatok
Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
A beteg korától
Az alapbetegség természetétől
A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek, szőrkizedés egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok, a mielőbbi találkozásig:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-27 16:29:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

6 éve szeretnénk kisbabát a férjemmel. Volt 2 lombik és 2 inszeminációnk, sajnos sikertelenek, mert a 4 beavatkozásból 2-nél korai tűszőérés miatt "elszálltak" a petesejtecskék..., már nem volt a tűszőben petesejt, mikor leszívták... 42 éves vagyok. A férjemnél minden rendben, állítólag nálam is de szerintem a kivizsgálások nem voltak igazán teljes körűek. Nagyon sok helyen voltunk és nagyon sok pénzt fizettünk már de egyelőre nem tudjuk az okát a meddőségnek, de gyanakszom egy problémára, ha Ön is úgy gondolja eme pár sor alapján, kérem erősítsen meg. Az ösztrögén dominanciára gyanakszom az alábbiak szerint.
- fájdalmas és fájdalmatlan csomók a mellben (uh, és mammográfia alapján egyelőre nem kóros hála istennek)
- menses előtt 1-2 nap barnázás
- ekcémás, rozaceás bőr
- rövid 10-12 napos ovulációs szakasz, erőteljes libidóval..:-) a petefészkemnél a szurkálást menses előtt érzem
- AMH hormon kevesebb mint 0,1..:-) korai menopauzát gyanítanak
- göbös pajzsmirigy (TSH határértékhez közeli, de még határértéken belül van, túlműködik)
- feszült és ingerlékeny vagyok sokszor
- migrénes fejfájásom van menses előtt egy héttel és menses első napján...
Ha ezek alapján a gyanúm megalapozott akkor egy teljeskörű endokrinológiai kivizsgálást fogok eszközölni.
Ha nem, kérem, adjon tanácsot hova forduljak. A gyermektelenség mellett most a bal oldali mellemben lévő - időnként szurkáló, feszítő - fájdalmas csomó miatt aggódom, mert nem ciklushoz kötött, már egy hónapja fáj.
Nagyon köszönöm segítségét!

Tisztelt Kérdező!

Sajnos minden nap találkozok hasonló problémával! Érthető okok miatt személyes találkozás és célzott vizsgálat nélkül nem mondatok egyértelmű véleményt.
Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:

A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között ugyanis lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!

Végezetül az Ön által felvetett problémák lehetségesek, de ezek kivizsgálása, esetleg igazolása szükséges.
Másrészt, az úgynevezett Müller-féle gátló hormon (AMH) a petefészekben az érett petesejt termelődését, kiszabadulását kontrollálja. Az AMH alacsony szintje, illetve koncentrációjának csökkenése azt jelzi, hogy az érintett közeledik a menopauzához, esélye a gyerekvállalásra csökken.
A Szent András Egyetem kutatói 3200 nőt vontak be vizsgálatukba, akiknek mérték hormonszintjét, és a kapott értékeket összehasonlították biológiai korukkal. "A tanulmány megmutatja, mekkora (AMH) szintet várhatunk egy egészséges nőnél" - magyarázta a The Daily Telegraph brit lapnak Tom Kelsey, a vizsgálatban részt vevő egyik kutató.
A nők termékenysége a harmincas éveik közepétől jelentősen csökken, ám ennek mértéke és időpontja igen eltérő. Az AMH szintjének mérése pontosabb módszert ad egy nő termékenységi állapotának meghatározására és jóslására, mint biológiai életkora. A teszt használatával a nők olyan eszközt kaphatnak, amely segíti őket családalapítási terveik pontosításában.
Egy iráni orvos csoport tavaly ismertette eredményeit a szakirodalomban az AMH vérszintjének méréséről. Vizsgálatukból - melybe egyébként ők csupán pár száz nőt vontak be - arra jutottak, hogy ha egy 20 éves nő vérében milliliterenként 4,1 nanogrammnál kevesebb az AMH szintje, nagyobb a valószínűsége, hogy korán jelentkezik nála a menopauza, azaz már 45 éves kor előtt. Ezzel szemben azoknak a 20 éves nőknek, akik vérében legalább 4,5 nanogramm AMH mérhető, jó esélyük van arra, hogy csak 50 éves korukon túl következik be náluk a menopauza. Ez az érték 25 évesen már csak 3,8 nanogramm, 30 évesen pedig 2,9 nanogramm, ami azt mutatja, hogy a női termékenység igen gyorsan csökkenhet az életkorral. Az AMH szint azonban különdöző mődszerekkel emelhető, s ez biztató a jövőre nézve.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-25 17:47:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön javaslatának megfelelően megtörtént a pajzsmirigy biopszia, mely szerencsére jóindulatúságot igazolt. A leleten az alábbi olvasható:

Előzményi adatok:
UH vezérelt vékonytű biopszia történt a pajzsmirigy isthmus - jobb lebeny határán beteg által is tapintott 1,2 cmes, valamint a bal lebenyben látható, korábbi vizsgálattal jelzett, 1,5 cmes cystosus és 1,8 cmes vegyes szerkezetű göbökből.

Mikroszkópia:
Mikroszkóp alatt mindhárom göbből származó HE festett keneteken kolloidos háttérben sejtcsoportokban és egyesével mérsékelten polimorf folliculus hámsejtek látszanak. A háttérben denudált folliculus hámsejtmagok mutatkoznak. A cystosus göb keneteiben histiocyták is megfigyelhetőek. Malignitásra utaló jel nem tűnik fel.

Diagnózis:

S T R U M A N O D O S A (E042, 7160.2)

Vélemény:

A vizsgálat alapján jóindulatú göbös elváltozásról van szó, a képletek strumagöböknek megfelelnek.

Mivel elég kevés folyadékot fogyasztottam, valamint a táplálkozásom sem volt túl egészség tudatos, ezért én laikusként ennek tulajdonítom a göböket. Kérdésem, hogy egyrészt lehetséges-e, hogy valóban ez az ok, másrészt megfelelő folyadékbevitellel ( napi másfél-két liter ásványvíz ) és egészség tudatosabb táplálkozás elegendő-e, vagy volna-e esetleg további javaslata a göböket illetően? Szelén vital-t szedek jelenleg.

Szíves segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel, Kata
Tisztelt Kata!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-25 17:30:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

a pajzsmirigy göbbel kapcsolatban kérdező vagyok.szóval ultrahang mellett tüvel veszik a mintát.veszélyes ez a babára?

köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Ez nem veszélyes!


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-24 17:59:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

jelenleg 18 hetes terhes vagyok,és találtak egy 16 mm es cisztikus göböt a pajzsmirigyemben,emiatt elküldtek szövettanra.azt szeretném kérdezni öntöl hogy ez jelent bármi veszélyt a babára ez a beavatkozás??nagyon féltem a picikémet.engedjem hogy megcsinálják a mintavételt?

köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Nem közölte, hogy tűbiopsziát vagy szövettani vizsgálatot akarnak végezni. A két dolog lényegesen különbözik.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-23 18:17:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

10 éve csalánkiütéstől szenvedek, amelyre Xyzal gyógyszert szedek. Kivizsgálások voltak, de nem tudták megmondani, hogy mitől van a csalánkiütésem a gyógyszer szedését javasolták. Valószínű ételintolerencia okozza a csalánkiütést.
A hisztaminbontó DAO - ENZIM kimutatását kitől kell kérni, háziorvostól vagy szakorvostól, ha szakorvos milyen szakorvos? Válaszát előre is köszönöm. Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Az allegiás betegségeknek sok formája van. Ez is az autoimmun betegségek egyik típusa, amely endokrin betegséggel gyakran társul.A közvetítő anyag a hisztamin. Mi is a hisztamin?
A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
Fejfájás, migrén, szédülés
Hányinger, émelygés
Menstruációs zavarok
Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
Kimerültség, fáradtság, alvászavarok

Amennyiben a hisztamin intolerancia igazolható, akkor a hisztamin tartalmazó ételek elhagyásával a probléma megoldható. A vizsgálatra előjegyzést Székely Melinda kolléganőmtől kérhet, e-mail:
Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-23 18:15:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
3éve PCO -t diagnosztizàltak nàlam!Akkor a nőgyógyàszelőször Norcoluttal,majd majdnem egy évig Meforallal kezelt,sikertelenul,nem volt ciklus(évente 3szor)azutàn próbàltuk az Inofolicot,ill. 3honapig cikluszsreűen újraNorcolutut ciklusépítésre!akkor jelentkezzettis menstrjàció,de abbahagyâsa utàn nem!
Alegutolso (1évvel ezelőtti)vérvételen azértékek:(Meforal szedése alatt):

fehérvérsejtszàm:4,5
inzulin:7,1
glükóz:5,1
koleszterin:5,7

2óràs cukorterhelés utàn:
glükóz:2,3
knzulin:9,6

Az elmúlt hónapban csinàltattam egy vérvételt magàn úton,mellékesen csatolom!

A nőgyógyàsz fogamzàsgàtló szedésèt javasolta,de amennyiben van rà màs megoldàs azt vàlasztanàm!
Figyelek az étrendre,7éve nem eszem cukrot,finomitott szénhidràtot!A 180gros szénhidràt diétàt csinàlom kb.3hónapja!
Ezúton szeretnék segítséget kérni,mik a lehetőségek esetemben,hogy legyen cikus!
Előre is köszönöm segítségét!
Üdvözlettel!
Tisztelt Kérdező!

Ez a betegség sokakat érint napjainkban. A dolgok lényegét kll(ene) megkeresni. Először is mik a hormonok?Hormonok: a hírvivő anyagok Hogyan okoznak PCOS-t?
Az információs forradalom idejében talán célszerű, ha a számítógépek nyelvét hívom segítségül. Hétköznapjaikban újabb és újabb információk áradatát zúdítják ránk. Az emberi szervezet működése is elképzelhetetlen ilyen információk, jelek nélkül. A jeleket, amelyek a híreket a külvilágról és szervezetünk állapotáról közvetítik: hormonoknak hívjuk. A hormonokat felfogó érzékeny pici jelfogókat, szenzorokat receptoroknak nevezték el.
Mik tehát azok a hormonok?
A hormonok olyan anyagok, amelyek egész szervezetünk energia- ,szexuális-, növekedési- , szellemi és testi működését szabályozzák. Fontos megjegyezni, hogy a környezeti (időjárás) és a szociális alkalmazkodás (stressz tűrés), a szaporodás, a nemi vágy (libidó) is a hormonok irányítása alatt áll. A hormonok termelésére „szakosodott” szerveket endokrin szerveknek, az ezzel foglalkozó tudományt endokrinológiának nevezik.
A legfontosabb endokrin szervek (a teljesség igénye nélkül):
· Agyalapi mirigy
· Nemi szervek (petefészek, herék)
· Pajzsmirigy
· Mellékpajzsmirigy
· Mellékvese
· Hasnyálmirigy
· Csecsemőmirigy (timus)
· Zsírszövet
· Gyomor-bél rendszer
A hormonokra jellemző, hogy rendkívül kis mennyiségben (a gramm egy milliomod részében) vannak jelen a vérben és nem a hormontermelő szervben, hanem attól távol fejtik ki hatásukat. Erre példa a pajzsmirigy, a hormonok a pajzsporcelőtti mirigyben termelődnek, de hatásukat szinte mindegyik szervben kifejtik az energiaszabályozástól, a nemi funkcióktól a hajnövekedésig.
Ezeknek a „hírvivő” anyagoknak a termelődését számos tényező befolyásolja:
· Életkor
· Nem
· Évszaki- napszaki változások (reggel és este rendkívül eltérőek lehetnek!)
· Örökletes tényezők
· Fény és külső hőmérséklet hatásai
A hormonok és az immunológiai szabályozás közvetlen kapcsolatban vannak egymással, aminek az a magyarázata, hogy a fentebb említett csecsemőmirigy (timusz) is hormonális (endokrin) szerv. A hormonális, az idegrendszer és az immunrendszer kapcsolata rendkívül fontos, de ennek a témának meghaladja a kereteit és erre egy későbbi írásomban kívánok visszatérni.

A PCOS egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
· Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
· Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
· Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
· Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
· Meddőség
· Sok, apró ciszta a petefészekben
· Aknés, pattanásos bőr
· Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
· Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
· Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
· Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
· Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
· Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
· Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
· A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
 Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése a betegség tüneteitől és stádiumától függ.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-22 11:46:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt DoktorÚr!

Március 23án megyek először a DoktorÚrhoz.
De addig is szeretnék érdeklődni,hogy Bioparox 50mg/10ml inhalációs oldatot alkalmazhatom e hörgő gyulladásra?(pajzsmirigyem túlműködik)
Angliában élek,így most csak ez az oldat tud segíteni nekem.(többször alakul ki ez nálam és a túlműködésem előtt ez mindíg segített ellenben más antibiotikumokkal)
Ezért fontos számomra,hogy merjem e alkalmazni ha túlműködésem van?

Várom megtisztelő válaszát!
Tisztelettel: Csilla
Tisztelt Csilla!

A Bioparox 50mg/10ml inhalációs oldatot használhatja. Az antibiotikus kezelés csak a bakteriálsi infekcióra hat. Próbálja meg az ACC (acetilcisztein használatát, ez kint is beszerezthető).
űJó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-22 11:33:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kérdésem a Következő: az alábbi panaszaim kapcsolatban állhatnak-e pajzsmirigy rendellenességgel?
Magas koleszterinszint, alvászavar, alacsony testhőmérséklet /36C-nál nem magasabb/, esti fázás, éjszaki izzadás,esti vérnyomás kiugrás fázással, mely 5 10 perc mulva normalizálódik./ 140-150/ 80, normál esetben inkább alacsony / Ezek a problémák évek óta különböző erősséggel jelentkeznek. 61 éves nő vagyok, átlag testsúllyal.Kardiológiai kivizsgálás negativ, orvosságot -vitaminokon kivül - nem szedek, a vérképben az eonozophil érték évek óta magas /8-9 körüli érték/. Allergia vizsgálat /vér, és tapaszok/ negativ. Köszönettel veszem bármilyen vizsgálati irányban történő javaslatát.
z
Tisztelt z!

Válaszom igen, lehetséges. Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. Ezek alapján a csökkent pajzsmirigyműködés már nem is lehet kétséges. Ezt csak megerősítheti a laboratóriumi adata. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni.
További kivizsgálást javaslok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-22 11:26:13
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!

Szülés utáni pajzsmirigytúlműködésre Propycil tablettát kaptam. Jelenleg szoptatok. Azt olvastam, hogy ez a gyógyszert nagyon veszélyes, májelégtelenséget okoz. Valóban így van? Akkor miért írják fel az orvosok ezt a gyógyszert, ha bajt okoz?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
JÁzmin
Tisztelt Jázmin!

A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos 2010-ben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges. A publikációt mellékelem!
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
Egyébkén az ún. post-partum autoimmun thyreoiditisre nem feltétlen szükséges gátlószeer adása (utalok ezen a honlapon megjelent cikkemre!)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-20 18:40:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

observatio javasolt

Tisztelt Doktor Úr!
Egy cysticusan degenerált 28mm-es pajzsmirigy göbből történt FNAB.(egyébként nincs pajzsmirigy problémám)
Az eredmény nem mutatott ki rosszindulatú elváltozást,de a citológiai diagnózis szerint szoros observatio javasolt.
6 hónap múlva rendeltek vissza kontroll UH-ra és esetleg a citológiai mintavétel megismétlésére.
A citológiai lelet alábbi mondata engem eléggé aggaszt:
"Nagyszámú,részben összecsapzódott macrophag és néhol onkocyter átalakulás jeleit mutató folliculus hámsejtek figyelhetőek meg egyesével,csoportokban,másutt szövetfragmentumként megjelenve."
Kérdésem az lenne,hogy utal-e ez a mondat arra,hogy bárminemű daganatgyanús folyamat van kialakulóban,illetve van-e ennek kialakulására esély?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel:Marianna
Tisztelt Marianna!

Ez nem jelent roszindulató folyamatot,de az átalakulás veszélye fennáll. További tumormarker vizsgálatot javaslok és ezek birtokában jöhet szóba esetleg a műtét.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-20 18:29:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon köszönöm a válaszát és elnézést a dupla kérdésért, de vacakolt a gépem. :(
Utánanéztem a szubakut pm gyulladásnak, ami Önben felmerült, de a laborértékeim jónak mutatkoznak. A vvt süllyedésem csupán 7. Ez január végi állapot, de jelenleg sincsenek gyulladásra utaló tüneteim. Se hőemelkedés, se fájdalmak. Ennek ellenére is lehetséges hogy jelenleg egy ilyen szubakut gyulladásos folyamat zajlik a szervezetemben?

Még egyszer köszönöm a segítségét és további szép napot kívánok!
Kata
Tisztelt Kata!

Utalok ezen a honlapon most is még olvasható cikkemre.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-20 18:26:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Varga Kamilla vagyok az Ön betege, Március 2.-án fogok menni kontrollra. Megcsináltam a szokásos vérképet a vizsgálathoz és picit megijedtem tőle, itt a múltkori leletem:

2014.12.08-án :

TSH: 0,26
FT4:14,47
FT3:6,08

Mostani leletem 2015.02.16 :

TSH: 3,21

Nagyon megijedtem hogy ilyen rövid idő alatt ennyit romlott az érték, betartom a laktóz, szója, glutén cukormentes étrendet letroxból 100-at szedek. Mitől romlott ennyire le az érték ilyen rövid időn belül? Szedem a szelént is. Nincsenek rossz tüneteim, nem hullik a hajam és időben is jön meg, de ijesztő ez a nagy értékváltozás. Annyi történt, hogy a vérvétel előtti éjszakán virrasztottam vagyis nem feküdtem le aludni és úgy mentem vérvételre és előtte történt egy nagyobb családi botrány pont egy nappal(ezért sem aludtam) és menstruáltam is. Ettől fel mehet az érték ilyen magasra? Kialvatlanság és stressztől? Ha kipihenem magamat és lenyugszom letud csökkenni az érték? Nem szeretnék még több gyógyszert szedni. Továbbá kiderült hogy a folyamatos stresszt asperger szindrómás autizmus okozza, most vizsgálnak, hamarosan hivatalosan is megkapom a diagnózist. Nem tudom hogy ez befolyásolja- e esetleg a kezelésemet vagy fontos tudni velem kapcsolatban.

Válaszát előre is köszönöm szép napot és utólag is Boldog új évet kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt ne ijedjen meg, mert egyedül a TSH érték változott, amelyiket számos tényező, többek között az Ön által említett izgalmak, stressz is kiválthatott.
Mi az a TSH?
Kárpátinfo.net | 09/25/2012 - 11:46 | Utolsó módosítás: 09/25/2012 - 11:46 | Életmód


Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében. Felvetődik, hogy a TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigy-betegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi ugyanis a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- a stressz hatását
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Tehát eddigi kezelését folytassa és a továbbiakat megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-18 16:52:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Január végén egy dudort vettem észre a nyakam elülső oldalán. Az ultrahang leleten az alábbi olvasható:

A pajzsmirigy lebenyei normál nagyságúak.


A jobb lebenyben centrálisan két-három kb. 3mm-es echoszegény göb látható.


A bal lebeny alsó polusában egy 1,5x1,2x0,7 cm-es saptalt cystusos képlet van.


A septumok vaskosak.


A középső harmadban dorsalisan egy 1,8x0,7x1,3 cm-es elmosódott konturú , erősen ihomogén echoszegény szabálytalan terület látható, tőle ventralisan egy 5mm-es echoszegény göb van. Endokrinológiai konsilium javasolt.
Az isthmus normál vastagságú.
A nyálmirigyek normál nagyságúak, homogén szerkezetűek.
Megnagyobodott nyirokcsomó nem látható.

A vérképem negatív lett. A TSH szint 0.67, fT3 2,79 fT4 1,07 a vörösvértest süllyedés 7.

Decemberben volt egy mononukleózis betegségem, ami erőteljes torok, illetve mandulagyulladással járt. Akkor fájt a nyakam, torkom, mandulám. Lehetséges, hogy az ultrahang képen ez a gyulladás okozott ilyen jellegű elváltozást? Ön szerint van okom aggodalomra, esetleg rosszindulatúság, vagy esetleges alul működés gyanúja miatt? Természetesen kivizsgáltatom teljes egészében, de addig is laikusként eléggé ijesztő egy ilyen leletet olvasni.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Utalok előző válaszomra. Nem kzárt, hogy szubakút, vírusos pajzsmirigyggyulladása zajlik le, Az eddigiek alapján tömlő sem kizárt. Pajzsmirigy biopsziát javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-18 16:44:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Január végén egy duzzanatot vettem észre a nyakam elülső részén, mellyel felkerestem a gégészetet. További vizsgálatokra küldtek, az ultrahang leletemen az alábbi olvasható:
pajzsmirigy lebenyei normál nagyságúak.


A jobb lebenyben centrálisan két-három kb. 3mm-es echoszegény göb látható.


A bal lebeny alsó polusában egy 1,5x1,2x0,7 cm-es saptalt cystusos képlet van.


A septumok vaskosak.


A középső harmadban dorsalisan egy 1,8x0,7x1,3 cm-es elmosódott konturú , erősen ihomogén echoszegény szabálytalan terület látható, tőle ventralisan egy 5mm-es echoszegény göb van. Endokrinológiai konsilium javasolt.
Az isthmus normál vastagságú.
A nyálmirigyek normál nagyságúak, homogén szerkezetűek.
Megnagyobodott nyirokcsomó nem látható.

A laborlelet negatív lett, a tsh szint 0,67, ft3 2,79 ft4 1,07 a vvtest süllyedés 7.

Decemberben volt egy mononukleózisos betegségem, ami erős torok, illetve mandulagyulladással, magas lázzal járt. Nem tudom lehet-e bármi köze a pajzsmirigy elváltozáshoz.
A kérdésem az lenne, hogy azon kívül, hogy természetesen kivizsgáltatom a dolgot, a lelet alapján esetleg mire számíthatok? Utal ez esetleg valami rosszindulatúságra, vagy későbbi alulműködésre, illetve bármi olyanra ami esetleg nagyobb aggodalomra adhat okot? Az inhomogenitást vajon mi okozhatja?

Válaszát előre is köszönöm és szép napot kívánok!
Tisztelt Kérdező!

A kapcsolat nem kizárt. Valóban van a pajzsmirigyyulladásinak olyan formája, amelyik felső légúti fertőzés után alakul ki. Ez a vírusos, nem heveny, ún. de Quervain-thyreoiditis
Kiiváltó okai: A legvalószínűbb a vírusos eredet, ugyanis a betegek többségében a betegség felső légúti vírusos infekciókat követően alakul ki. Leggyakrabban bizonyos genetikai háttérrel rendelkezők körében. A szöveti antigének közül a HLA-B35 haplotípus a jellemző, azaz csaknem 100%.ban ezzel a genetikai háttérrel rendelkező kapják meg a betegséget. Ennek oka, hogy a vírusok (ún. Coxsackie vírusok) behatolási kapuja a HLA-B35 típusú fehérje.
Tünetek:
Típusos esetben felső légúti hurut előzi meg a tüneteket
Láz, izomfájdalmak lépnek
Ezzel egy időben jelentkezhet a pajzsmirigy mindkét lebenyének diffúz, esetleg göbös duzzanata, amelyet a fül irányába sugárzó fájdalom kísér, továbbá gyors szívdobogásérzés, magas pulzusszám, gyengeség is megfigyelhetők
Laboratóriumi vizsgálatok:
A vérsüllyedés gyorsult, a fehérvérsejt szám magas!
A szérum tireoglobulin-szintje jelentősen emelkedett!
A TSH- és a pajzsmirigyhormonok-szintje a beteg aktuális állapotától függ (lehet fokozott működés)
Pajzsmirigy elleni antitestek pozitivitása nem kórjelző!
A radiojód felvétel csökkent, ezért szcintigráfiát rendszerint nem lehet és nem is kell elvégezni
Ultrahangvizsgálat a pajzsmirigy kóros megnagyobbodását és foltos hypo-echogenitását, „kirágottságát” mutatja
A pajzsmirigy vékonytű-biopsziája indokolt, granulocytás, lymphocytás infiltráció mellett óriássejteket mutat, és ez már diagnosztikus értékű.
A kezelés a tünetektől és a javasolt eredményektől függ.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-18 16:41:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor úr!

35 éves nő vagyok, átlagos ill. annál kicsit teltebb voltam mindig is, a súlyom általában stagnált, vagy néha pár kilóval le-föl ugrált, de az mindig okkal történt. Mostanában kb. három éve viszont folyamatosan hízok. 64 kg-ról 78 kg-ra híztam és a hízás nem hogy megállna,egyre gyorsabb ütemben történik az elmúlt hónapokban.
Voltam vérvételen a pajzsmirigy értékeim a következők:
TSH: 2.00
Szabad T3: 5.59
Szabad T4: 11.86
Anti thyreoglobulin: <0.9
Anti TPO: <0.25
Tireoglobulin: 17.94
Reverz T3: 0.19
TSH rec. antitest: 0.7
Parathormon: 60.8

Csináltattam nőgyógyászati hormon vizsgálatot is bár fogamzásgátlót szedek (Yadine), mert az utóbbi időben a ciklusom is változott, lerövidült, a vérzésem gyengébb, és köztes vérzések is előfordulnak.
A hormon eredményeim:
LH: ciklus 3. napja 2.29, ciklus 22. napja 0.79
FSH: 3.nap 7.76, 22.nap 1.09
Prolaktin: 3. nap 198.3, 22. nap 197.7
Ösztradiol: 3. nap 212.7, 22. nap <73
Progeszteron: 3. nap 2.8,, 22. nap 2.3
Tesztoszteron: 3. nap 0.4, 22. nap <0.35

Ezeket a leleteket elvittem endokrinológushoz, aki elküldött mondván nincs endokrinológiai teendő.
A hízásom viszont egyre rosszabb, nem tudom mit tegyek?
Ön szerint ezek utalhatnak hormonproblémára, vagy másfelé kell keresni az okot?

Üdv: Krisztina
T. Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-16 13:16:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Érdeklődni szeretnék, hogy egy lokálisan beadott (teniszkönyökre) Diprophos injekció okozhat-e THS emelkedést valamint T4 csökkenést a szervezetben?
Válaszát előre is köszönöm!
Anita
Tisztelt Anita!
Gondolom nem THS-t hanem TSH-t akart írni?....
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH és a pajzsmirigy működésére.
A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
Hormonális fogamzásgátlók
Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-16 13:14:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A tavaly november végén jártam önnél foltos hajhullás miatt. A diagnózisom: Autoimmun Thyreoditis, struma nodosa, alopecia areata, Carpal Tunnel synd. l.d. Perimenopausa, Pánik synd. Hypertonia. Az Anti-ZPO értékem 5,0 IU/mL. A professzo úr felírt Letrox 50 mikrogrammos tablettát, Szelén Béres Vital tablettát, Verospiron 50 mg kapszulát, Alpicort oldatot külsőleg és Frontin 0,25 mg tablettát. A Verospiron kapsz. szedését abba kellett hagyjam, mert úgy tűnik allergiás lettem (a szájnyálkahártyám begyúlladt, illetve a nyelvem kissé égett.) A gondom az, hogy a hajhullásom intenzívebb lett, a fejtetőmön alig van hajam. Emiatt ideges vagyok, úgy érzem az idegeskedés miatt hullik a hajam, ördögi körben vagyok. Csak júniusra van időpontom Önhöz.
Folytassam-e a felírt gyógyszerek szedését, vagy más tennivaló van?
Válaszát előre is köszönöm,
Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Nagyon sajnálom, hogy a Verospiront kis dózisban sem tdta szedni, ennek ugyanis jótékony hatása van a hajhullásra. Egyelőre -a következő kontorllig - a javasolt kezelést folytassa.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-02-16 12:59:37
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja