SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok,
Autoimmun tyroidit betegségre mennyire javasolt a bérescsepp használata?
Jó napot kívánok,

Ebben a kérdésben a betegségét véleményező orvos tanácsa autentikus, mivel ő ismerő az ön panaszait és leleteit.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-23 13:17:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

P. Barbara 24 éves, egyik visszatérő páciense vagyok. 2015.02.25-én voltam Önnél a több mint 10 éve fennálló pajzsmirigytúlműködésem, Basedow-kórom kapcsán. A januári vérkép eredménye: TSH <0,01 FT4 15,88 FT3 4,93 Anti TPO >1149 Vél: Hashitoxicosis, kezelt TAO, Visceralis obesitas, metabolikus synd.
Azóta szedem a Letroxot (25 mg/nap), valamint a Metothyrint (1 tabl./nap), Propranololt és D vitamint. Ön a múlt havi kontroll után a pajzsmirigy műtétet javasolta, tekintettel az előzményekre és a pajzsmirigy göbösödésére. 3 nappal ezelőtti laboreredményeim: TSH 3,910 FT4 10,70 FT3 5,24. A kérdésem az lenne, hogy mivel ezek az eredmények normál tartományon belül vannak, a gyógyszereket szükséges-e tovább szednem, és a műtét jelenleg szükséges-e.
Tisztelettel: Barbara
Tisztelt Barbara!

A leletei szerencsére jók, éppen ezért volna alkalmas az időpont a műtétre. El lehet halasztani a műtétet, de a gyógysze relhagyásáa után a betegség kiújulása várható. "Ne a leleteket kezeljük, hanem a beteget".
Jó egészséget kívánok, kontrollra várom:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-23 13:15:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy göb vékonytű biopsziájára kell mennem. Rendszeresen 2 naponta Aspirin protect 100 mg tablettát szedek. A biopszia előtt hány nappal célszerű abbahagynom az Aspirin szedését? Egyáltalán abba kell e hagynom előtte, okozhat e problémát, fokozottabb vérzékenységet a vizsgálat alatt vagy után?

Üdvözlettel:

Mariann
Tisztelt Mariann!

Ez attól függ. hogy milyen kiterjedésű a biopszia, vékony vagy vastagtűvel történik.
Az Aszpirint általában nem kell elhagynia betegeimnek.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-22 16:11:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Basedow kór betegségem van.
2013 nyarán kaptam 250 MBq radiojód kezelést. Utána egy darabig szedtem a hormonpótlást, majd ismét túlműködésem volt. 2014 dec-ben kaptam 380MBq radiojódot. 2015 jan 10-től szedtem 100mikrogramm Letroxot.
Az utolsó (2015.03.17.) TSH értékem 98,3. És igazából ez az érték aggaszt. A gyógyszert előírás szerint szedem.
Igazából a kérdésem az lenne, hogy Ön szerint mi okozhatja ezt az óriási eltérést? Felszívódási probléma vagy lehet valami más komoly dolog is a háttérben?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az Ön álta leírt jelenség ismert, hiszen autoimmun folyamatról van szó. Az izotóp kezelés nem oki kezelés, mert a pajzsmirigy állományát pusztítja és csökkent működést eredményez. A TSH értékének ingadozásának több oka is lehet:
Mi ugyanis a TSH? Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-22 10:24:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,
12 éve eltávolították a pajzsmirigyemet. Azóta pm hormont szedek és a mellék pm hiányra kálciumot és Atitent szedek. Most derült ki, hogy epiretinal membrán alakult ki a bal szememen. Szeretném megkérdezni, hogy lehet-e ennek köze a pajzsmirigy problémához? Köszönöm, gy spatay
Kedves gy spatay!

A pajzsmirigy immunológiai betegségei gyakran társulnak szembetegségekkel. Egyénileg kell eldönteni, hogy az Ön esetében is ez-e a helyzet.
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-22 10:16:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy túlműködésre 5 hónappal ezelőtt kaptam I131-es radiojód kezelést. Az elmúlt hónapokban semmiféle változás nem történt, a tsh szinte mindig 0. A mai eredményem tsh: 0,05 ft3: 7,52 ft4: 13,57 Szapora szívverés, remegés, fogyás újra előjött, a minap pedig a szemem bevérzett. Kérdésem lenne,hogy a szembevérzést okozhatja e a túlműködés? Illetve milyen kezelési lehetőségei vannak még a túlműködésnek? Lehet-e újabb kapszulás kezelés, ha ez nem hozott eredményt? Válaszát köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Ennek ellenére azt tapasztalom, hogy a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Erről a problémáról nemzetközi és hazai kongresszusokon több előadást tartottam és közleményt publikáltam: ezért is ért az a megtiszteltetés, hogy az Európai Endokrin Társaság felkérésre referátumot tartsak a közel 4000 fős hallgatóság számára. A szomorú tapasztalatom azonban az, hogy ennek ellenére a betegek gyakran kálváriát járnak be, amíg a valós diagnózisra fény derült és az oki kezelést elkezdik. A teljesség igénye nélkül csupán néhány problémát kívánok megemlíteni és bemutatni. Ennek az oka az, hogy ezekre az esetekre teljes mértékben igaz, hogy a korai felismerés és a mielőbbi kezelés, gondozás feltétlen szükséges.
1.Szemszárazság
A leggyakoribb tünet: a szemszárazság. A szemszárazság akkor alakul ki, ha a szükségesnél kevesebb mennyiségű könny termelődik. Előfordulhat az is, hogy romlik a könny összetétele és emiatt gyorsabban párolog el a szem felszínéről. Ritkább kiváltó okok a szemhéjak vagy a pislogás rendellenességei. A könnytermelés csökkenésének hátterében a könnytermelő mirigyek megbetegedése, vagy a szemhéj szélének gyulladása is állhat. A kiváltó - vagy a már fennálló tüneteket súlyosbító - okok között környezeti tényezők, például a száraz, meleg légkondicionált helyiség, a cigarettafüst és egyes gyógyszerek egyaránt szerepelhetnek. Hosszan tartó olvasás vagy a számítógép képernyője előtt végzett munka, kontaktlencse viselése is gyakran váltják ki a szem szárazságát. Ritkábban fordul elő, hogy valamilyen autoimmun betegség következtében károsodnak a könnymirigyek és ezért alakul ki a betegség. Előfordul gyakran, hogy a szemszárazság előtt kifejezett könnyezés, gyulladás lép fel és a szemszárazság már „csak” a mirigy jelentős részének pusztulása után okoz panaszt. Lényeges, hogy ezekben az esetekben is törekedjünk az okok megkeresésére és időbeni kezelésére.
Fiatal hölgy keresett meg, akinek szemszúródással, könnyezéssel járó panaszai voltak. Szemének pirosságát figyelték meg főleg a bal oldalon. Az alkalmazott szemcsepptől a tünetek kezdetben megszűntek és ebbe mindenki, így értelemszerűen a beteg is belenyugodott. A panaszai azonban néhány hét múlva újra kezdődtek. Kezdetben allergiás folyamatot tételezetek fel, azonban allergia nem volt kimutatható. Ezután számos vizsgálat (fogászati, gégészeti, nőgyógyászati góckeresés) történt, negatív eredménnyel. Hosszas vizsgálódás után az egyik szemész kolléga küldte hozzám a beteget. Ekkor derült ki, hogy családjában már több autoimmun betegség (ízületi-, pajzsmirigy-, cukor-betegség) fordult elő, ezért kérték immunológiai, ill. immuno-endokrin vizsgálatát. Kiderült, hogy valóban pajzsmirigy betegség állott a szemészeti panaszai hátterében és annak kezelésével panaszai megszűntek
2.„Miért nem tudom kinyitni az egyik szememet?”
Ezzel a kérdéssel keresett meg egy 58 éves férfi. A kép valóban ijesztő volt. A jobb szemhéja „fityegett” és az utóbbi időben már nem tudta kinyitni. Több vizsgálaton (CT, MR stb.) jutott túl, de az oka betegségének nem derült ki. Már műtét lehetőségét is fontolgatták, amikor a beteg felkeresett. Kiderült, hogy autoimmun pajzsmirigygyulladása van, amelyhez ún. „ocularis myasthenia”, azaz szemizom gyengeség is társult.A kezelés elkezdése után néhány nappal már javulás volt észlelhető, 6 hét múlva pedig panaszmentessé vált.
3.„Miért jön ki az egyik szemem és látok mindenből kettőt?”
Ez volt a kérdése az ifjú biológusnőnek, akinek a szemtünetei azonnal láthatók voltak. A jobb szeme már hetekkel korábban könnyezett, viszketett, majd láthatóan megnagyobbodott, „kidülledt”. Mivel a betegség mind a könnymirigyeket, mind a külső szemizmokat is érintette kezdetben homályos látás, majd kettős látás alakult ki, amely miatt munkáját nem tudta folytatni. Kiderült, hogy pajzsmirigy túlműködéshez, Basedow kórhoz társult szembetegsége van (ún. endokrin oftalmopatia), amely autoimmun eredetű szembetegség és azért alakul ki, mert az antitestek nemcsak a pajzsmirigy működését stimulálták, hanem külső szemizmaihoz is kötődve gyulladást váltottak ki. Ebben az esetben viszonylag korán érkezett a beteg és a megfelelő gyógykezeléssel a pajzsmirigy túlműködése megszűnt és szelén kezelés után a szemtünetei is teljesen gyógyultak.
Végezetül tisztázni kell(ene), hogy mi okozta a pajzsmirigy túlműködését. Annál is inkább, meert a radiojód kezelésnek valóban veszélyes a szem-tünetek kialakulása, ezért a Basedow kóros szemtünetek esetén célszerű az izotóp kezelés mérlegelni, a dohányzást pedig teljesen el kell hagyni!

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-21 17:12:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr,

Elnézést a korábbi, téves megszólításért. Ennek oka hogy előbb megfogalmaztam a levelet és utána kerestem ki az oldalon, hogy ki az a szakértő akinek szakterülete alapján elküldhetem a kérdéseimet. Figyelmetlen módon nem javítottam át a címzést.

A terhességi cukorterheléses vizsgálattal kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Az alábbiakra lennék kíváncsi / szeretném kérdezni Öntől:
1. Ha az éhgyomri vércukor normális, miért fontos a terhelés? Miért nem néznek először csak egy éhgyomri vércukrot? Másodsorban: miért nem felel meg az a jópár éve még elfogadott szokás, hogy elfogyaszt a kismama egy átlagos (vagy előírt, standard, pl. x db zsemle) reggelit, majd annak nyomán ellenőrzik a vércukrot?
2. Gyakori az, hogy az éhgyomri vércukor normális és a terhelés után magas marad (csökkent glukóz-tolerancia)? Ez terhességben jóval gyakoribb mint anélkül?
3. Ha ez van, az kontroll nélkül mennyi idő alatt vezet cukorbetegséghez? (vagy hónapokon keresztül lappanghat ilyen állapotban hogy éhgyomri jó, terheléses magas? És már az is káros a magzatra?)
4. Mennyire helyes az, ha a terheléses vizsgálatnál éhgyomri vércukrot nem is mérnek, hanem csak 2 órával az elfogyasztott glukóz oldat után kell bemenni vérvételre, mondván hogy az egy héttel ezelőtti éhgyomri cukor-szinthez viszonyítják majd?
5. Mennyire helyes az hogy mind egy 55 kg-os, mind egy 80 kg-os kismamával 75g cukor-oldatot itatnak meg?
6. Ha már terhelés, akkor inzulin-szintet miért nem indokolt nézni?
7. Mikor mindenhonnan azt halljuk, hogy a cukor méreg, és az ember próbálja kerülni a finomított cukrot, nem bűn egy-ültünkben elfogyasztani 75g cukrot? Az az érzésem amikor ezt iszom, hogy most mérgezem meg magam: ha eddig nem lett volna bajom a cukorral, akkor most ettől a „bombától” biztos kiakad a hasnyálmirigyemben az inzulin-termelés.

Hálás köszönettel: Miranda
Tisztelt Miranda!

Levelével szívemből szólt, köszönöm! Pontról-pontra mehetnék, mert teljes mértékben egyetértek az Ön által leírtakkal.
Néhány dolgot kiemelek:
1.Sajnos napjaink orvoslása egyszerűen (gyakran kritikátlanul) másolja az amerikai "protokollokat". Előadásaimban ki szoktam térni arra, hogy a jelenlegi kutatások alapján az „evidenciáknak” különböző szintjeit szokták elkülöníteni. Leegyszerűsítve „A” szint, azaz a legerősebb igazság, amire a 100-nál több közlemény hivatkozik. A legkisebb, „D” szint, amit csak 10 vagy annál kevesebb. Ha ezt elfogadnák, akkor a Galileinek sem lett volna igaza, hiszen rajta kívül mindenki azt mondta, sőt diktálta, hogy a Nap forog a Föld körül...A probléma általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok, akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Kérdésének egyik fontos részére kitérve, azt kell mondanom, hogy a cukorterhelése vizsgálat valóban akkor érne valamit, ha inzulin szint mérésével párosulna. Azonban még ez is csak azzal a megkötéssel igaz, ha hozzátesszük, hogy az eredmény birtokában mit javasolunk, illetve teszünk. Ha ugyani a terheléses vizsgálat pozitív, akkor értelemszerűen elhagyjuk a natív cukrot tartalmazó készítményeket, cukrokat. És ha negatív az eredmény? Akkor sem javasoljuk a cukor fogyasztását, mivel nőhet a testsúlya és romolhat a cukortoleranciája És itt bezárult a kör! Tehát soha nem javasoljuk a natív cukor fogyasztását! Akkor minek ez a felhajtás? A teljes körű válaszom az, hogy a cukortolerancia vizsgálathoz csak az éhgyomri vércukor és inzulin szint, ill. az ebből számítható HOMA-ra lehet szükség.
2.Nem jobb a helyzet a többi, így a pajzsmirigybetegségben szenvedők esetében sem. A csökkent működés, a hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definíciója. A „szuperszenzitív” TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A leírtakon túlmenően ugyanis az is kiderült, hogy az élettaninak tartott TSH szint az életkorral fokozatosan csökken, az FT4 pedig növekszik. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A kérdés az, hogy ténylegesen ennyi beteggel kell-e számolnunk és kell-e kezelnünk őket? Módszertani szempontból fontos, hogy a TSH szint meghatározása immunológiai metodikával történik, ami azt jelenti, hogy az u.n.” immunreaktív” TSH-t és nem a biológiailag aktív TSH szintet határozzuk meg. Célszerű volna az immunológiai és biológiai TSH szint hányadosát (I/B) megmérnünk, ez azonban egyelőre anyagi okok miatt a mindennapok diagnosztikájában még nem lehetséges. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a betegek savójának egy részében a TSH-t megkötő faktorokat (antitesteket, szolubilis receptorokat) lehet kimutatni. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is fontosa a betegek panaszainak meghallgatása, megértése, megvizsgálása, ezek alapján célzott vizsgálatok: hormonológiai-, immunológiai-, képalkotó vizsgálatok végzése, s ne egyetlen test pl. a TSH abszolutizálása, azaz ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget!.
3.Az alábbiakban talán kicsit elvontabban fogalmazok: "A kísérlet lehet az igazság egyetlen forrása, újat tanít nekünk, és ez az egyetlen, amely elvezet-het a bizonyossághoz" – mondta a híres francia matematikus, Henri Poincaré. Nagy gondolkodók ezrei estek ebbe a csapdába: akik egyenlőséget vontak a tudomány és az igazság közé, ezért sem meglepő, hogy az orvosok, az orvos-tudomány kutatói, és maguk a betegek is hasonlóan gondolkodnak…Az orvos-tudományban azonban az "igazság" tiszta formájában ritkán mutatkozik meg, sokkal jellemzőbb, hogy vannak eredmények, amelyek valószínűségeket és bizonytalanságokat (is) hordoznak! Az orvosi kutatás feladata éppen ezért biztosítani, hogy a valószínűség és bizonytalanság határai élesen elváljanak egymástól. Nehéz feladat, és számos metodológiai problémát vet fel. Ezért is üdvözlendő, hogy a közelmúltban, Bécsben 37 ország küldöttei jöttek össze a „2. MedicReS World Congress on Good Medical Research” kongresszuson. A MedicReS céljai: a kutatók képzése, és diszkussziók létrehozása a helyes tudományos módszereket, etikát, biostatisztikát, publikációkat illetően. Ismerve a jelen helyzetet, a növekvő bürokráciát (!!!), az alapítványi pénzekért való versengést, az alkalmazott kutatókra nehezedő kutatási és publikálási nyomást (!), megtalálni a helyes idő-arányokat a lehető legjobb kutatási eredmények produkálására, hát mindez eléggé fáradságos feladatnak tűnik. A MedicReS World Congress, és hasonló események azonban segíthetnek a kutatók képzésében, "emancipálásában", és abban hogy megláttassák velük: a kutatási körülményeket, feltételeket a lehető legszigorúbban kell megszabni. Abszolút bizonyosság a tudományos szaklapokban sincs, de törekszünk arra, hogy a neves szakértőkkel történő szakmai lektorálásokkal („peer review”), a szakmai kommentárokkal minél jobban emeljük a publikációk értékét. A tudományos fórumok megbeszélései azonban nem szűkíthetőek le, csak a kutatók egymás közötti (belterjesnek tűnő!!!) dialógusaira, be kell vonnunk a klinikusokat, a médiát, sőt a betegeket is!! A fentebb idézett Poincaré szövegnek ellentmondani látszik egy másik tudós, Bertrand Russell mondása: "ha valaki azt állítja, hogy bármilyen dologról teljes bizonyosságú tudással bír, nyugodt lehetsz, hogy az illető nem megbízható ember…" A helyes, és jól végzett orvostudományi kutatás nem kell attól féljen, hogy nem tekintik egzaktnak. A kutatás szerepe nem a "tiszta igazság megtalálása", sokkal inkább az egyes klinikusok – és betegeik igyekezete arra, hogy az orvostudomány, főképpen a gyakorlati orvoslás minél közelebb kerüljön az igazsághoz…
„Tanítás közben az ember maga is tanul” (Seneca)
Ismételten köszönöm levelét ,
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-21 16:57:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön kezelt betege vagyok. Kb. 3 hete lett pozitív a terhességi teszt. Pár nappall később kaptam is Öntől választ, hogy kis dózisú progeszteron támogatást javasol. S a többi gyógyszert szedjem a korábbiak alapján. Kb. 3 napja azt vettem észre, hogy újra bedagad reggelre a szemem. Elmentem vérvételre, hogy megnézzem, hogyan áll a progeszteron (127.21 nmol/L ) és TSH szint (2,250 mIU/L). Tudom Professzor Úr nem a számok alapján diagnosztizál, mégis az lenne a kérdésem, hogy a fél szem Letroxot emeljem-e 1 szemre. Februárban voltam Önnél, s akkor ez a szám légyegesen kisebb volt (1 körül).
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Tisztelettel,

T. R. Virág
Tisztelt T.R. Virág!

Örülök, hogy babát vár. Valóban a Letrox dózisát 1 tbl-ra lenne célszerű emelni. 3 hónap múlva kontrollra várom.
Jóegészséget kívánok. tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:43:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktornő,

A terhességi cukorterheléses vizsgálattal kapcsolatban szeretnék kérdezni. A koromra való tekintettel (43 éves vagyok) a terhesgondozást végző nőgyógyász előírta nekem hogy már a 18. héten is menjek el cukor-terhelésre (majd a 26 héten is). Szerettem volna felmentést kérni az első vizsgálat alól, persze úgy hogy közben megértsük egymás indokait, de erre nem volt mód / idő, így végül leírta az orvos hogy megtagadtam a vizsgálatot. Hátha Önnel meg tudom beszélni hogy miért lett volna helyesebb elvégeztetnem.

A terhesség első harmadában igen súlyos hányingerrel küszködtem. A testtömegem bő 10%-a (-7 kg) hiányzott rólam 6-7 héten keresztül. Nemhogy édeset nem ettem / nem kívántam, de folyadékot is alig tudtam magamhoz venni. Úgy éreztem a cukorbetegség veszélye jóval kevésbé fenyeget, mint amekkora kárt tehetett a magzatban a hosszas dehidratáltság és alultápláltság (ami amúgy az orvosokat „nem érdekli”, mivel a baba elveszi amire szüksége van). Ezután nagyon nehezen (nem egyik napról a másikra) tértem vissza a közel normális kerékvágásba. Még a 18 héten is volt némi hányingerem, és úgy éreztem ha én megiszom reggelre azt a tömény cukros levet (tudom, citrommal), akkor is hányingerem lesz egész nap tőle, ami jelen állapotomban nem hiányzik. Miközben annyira nem ettem cukrot az utóbbi időben (tudom, nemcsak a cukor-evéstől alakul ki cukorbaj) hogy nem hiszem el hogy azzal gond lenne.
Ez személyes probléma, és érthető hogy az orvos nem ez alapján dönt.

„Szakmai” oldalról viszont így gondolkodtam: ha az éhgyomri vércukor normális, miért fontos a terhelés? Miért nem néznek először csak egy éhgyomri vércukrot? Másodsorban: miért nem felel meg az a jópár éve még elfogadott szokás, hogy elfogyaszt a kismama egy átlagos (vagy előírt, standard, pl. x db zsemle) reggelit, majd annak nyomán ellenőrzik a vércukrot?

Kérdéseim Önhöz:
1. Gyakori az, hogy az éhgyomri vércukor normális és a terhelés után magas marad (csökkent glukóz-tolerancia)? Ez terhességben jóval gyakoribb mint anélkül?
2. Ha ez van, az kontroll nélkül mennyi idő alatt vezet cukorbetegséghez? (vagy hónapokon keresztül lappanghat ilyen állapotban hogy éhgyomri jó, terheléses magas? És már az is káros a magzatra?)
3. Van más megoldás (terápia) terhességi enyhe cukorbetegségre / csökkent glukóz-toleranciára mint a diéta? (diéta nélkül sem „zabálom” a cukrot jelen állapotomban)
4. Mennyire helyes az, ha a terheléses vizsgálatnál éhgyomri vércukrot nem is mérnek, hanem csak 2 órával az elfogyasztott glukóz oldat után kell bemenni vérvételre, mondván hogy az egy héttel ezelőtti éhgyomri cukor-szinthez viszonyítják majd?
5. Miért helyes az hogy mind egy 55 kg-os, mind egy 80 kg-os kismamával 75g cukor-oldatot itatnak meg?
6. Ha már terhelés, akkor inzulin-szintet miért nem indokolt nézni?
7. Mikor mindenhonnan az halljuk, hogy a cukor méreg, és az ember próbálja kerülni a finomított cukrot, nem bűn egy-ültünkben elfogyasztani 75g cukrot? Az az érzésem amikor ezt iszom, hogy most mérgezem meg magam: ha eddig nem lett volna bajom a cukorral, akkor most ettől a „bombától” biztos kiakad a hasnyálmirigyemben az inzulin-termelés.

Elnézést a kérdéseimért (nem állt szándékomban ellenségesnek is értelmezhető levelet írni), de megnyugtatna ha jobban érteném a vizsgálatot, {főként hogy miért nem lehet egy kíméletesebb puhatolózással -cukor-terhelés helyett étkezés-utáni méréssel- kezdeni az esetleges baj felderítését}.
A 26. heti terheléses cukor-vizsgálatot természetesen meg fogom csináltatni, csupán az extra +1 terheléssel nem bírtam megbékélni.

Köszönettel: Miranda
Kedves Miranda!

Nem tudom a kérdést kinek küldte, de nem vagyok doktornő!

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:41:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Úr! az Ön által leírt leletem a következő:pm autoimmun gyulladás,IR,szubklinikus pm alulműködés,mitralis prolapsus syndr. gyógyszert még nem szedek.ez az eredményem 1 éve volt,akkor a tsh-m 3,3 volt.egy hónapja csináltattam megint akkor már a tsh 5,6! ez gondolom nem nagy eltérés,azonban nagyon rosszul vagyok.Annyira hogy kikelni sincs kedvem az ágyból,fejfájásom van,szédülök,elönt a forróság,közben fázom,remegek..nagyon rossz így dolgozni,mivel tudom hogy minden nap előjönnek ezek a tünetek!nem tudom mit gondoljak..Hipochondriára is gyanakszom,talán tényleg az lennék?szabadidőm 90 százaléka a betegségek utáni internetes fórum nézegetéssel telik.gyakran felfedezek magamon valami új tünetet,ami után kutakodom!szörnyűvé kezd válni az életem.rettegek a ráktól!iszonyatosan.ha valami bajom van,az az első gondolatom,hogy bizonyosan rák!évek óta idegentest érzésem van a torkomban,ez miatt krákogok...voltam tüdőgondozóban,allergiavizsgálatot,röntgent is csináltak semmi!mostanában a mellkasom is furcsa!nem fáj,hanem ilyen kellemetlen érzés...tüdőráktól rettegek!!gégészeten is jártam allergiás rhinitisre gyanakszanak,de kizártnak tartom.amit kaptam rá orrspray-t nem használ..esetleg lehetnek ezek a tünetek is pm probláma miatt?vagy tényleg keressek fel egy pszichológust,mert képzelt beteg vagyok?kérem segitsen,mert az öngyilkosság is megforult a fejemben..nem akarok igy élni,céltalanul,állandó rosszuléttel.válaszát köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, hogy még ennyi panasza van. Nem derült ki, hogy a TSH értéken kívül megvizsgálták-e? Van-e még gyuzlladása?
Mi a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

Pszichológiai vizsgálat valóban célszerű! Amennyiben szükségét látja, akkor keressen fel ismételten.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:38:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Januárban voltam Önnél a Mamut II-ben! Hyperprolactinémia, hízás, hajhullás, rendszertelen menstruáció, pattanások, vizesedés, puffadás, bőr alatti bizsergő érzés problémákkal. Bromocriptint szedek 3-szor naponta! A korábbi leleteket átnézve az Ön elmondása szerint ösztrogén dominanciám van! Kért ön egy teljes vérképet a hormonokról, ill. IR terhelést is! Gyógyszerként szedem azóta a Wild yamot, a Meforal 1000 2*fél, a zöldbabkávé kapszulát, és a bromocriptint továbbra is! A véreredmény mára elkészült! Ami engem nyugtalanít, hogy az ösztradiol értéke 92,1 pmol/ L, a progeszteron értéke 0,824 nmol/L. Vagyis a korábbi eredményekhez képest még kevesebb , mint volt.(Korábban:öszt: 121,7 pmol/L, prog: 1,690 nmol/L vagy ösztr: 188, 7 pmol/L prog: 1,530 nmol/L) Professzor ÚR! Hogyan tovább? Ezek szerint a wild yam nálam nem hozta meg a várt hatást? De akkor mi lesz velem? Sajnos a fogyás továbbra sem indult meg! A felsorolt tüneteim továbbra is fennállnak! IrR rendben, kivétel a inzulin 0 perc glükóz t: 15,62 pmol/ L ez kevesebb, itt van minusz jelzés, ill. a prolaktinnél : 64 mIIU/L.Minden más érték rendben van, a tartományon belüli értékben van! Elnézést, hogy nyugtalankodok, de sajnos vmikor júniusban kaptam Önhöz ismét időpontot, és addig már nem bírok várni a véleményére!
Köszönöm szépen! Minden jót!
Kertes Orsolya

Tisztelt Kertes Orsolya!

Az egyes laboratóriumi értékek és módszerek is eltérők,ezért az eredmények kritikával értékelendők. Azt javaslom, hogy az eddigi kezelést folytassa, a hormonértékek nem változnak olyan gyorsan, miként néha szeretnénk. Amennyibe további panasza vannak, akkor jelentkezzék vizsgálatra. A jó hír, hogy az IR rendeződni látszik.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:32:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Lthiroxynt szedek.
Most megyek majd vérvételre ths,t4,t3, anti tpo az lenne a kérdésem a vérvétel reggelén bevehetem vérvétel előtt az l-thyroxint vgy csak vérvétel után vegyem be?
Múlt hónapba vérvétel előtt bevettem reggel.Nem tudom nem félrevezető-e így az eredmény?

Köszönettel:
Judit
Tisztelt Judit!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az egyes laboratóriumi módszerek eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:25:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A mai napon mentem el a vérvétel leletemért, ami TSH eltérést mutatott (TSH 3GEN: 6,42), a másik két hormont amiről ma az interneten olvastam (T3, T4) nem vizsgálták, így azok eredményeit nem tudom.
Illetve a Lymphocyta számok is magasabbak (absz Lymp.: 4,39 Lymp. %: 57,10). Ezen kívül enyhén alacsonyabb mértékű a neutrophyl %: 35,9.
Utóbbi két adat nem tudom, hogy releváns-e a TSH szempontjából.
Egyéb eltérésem nem volt.
Soha nem csináltak még TSH vizsgálatot nekem, a Lymphocyta viszont máskor is volt már magasabb.
A vérvételt éhgyomorra végezték, a kora reggeli órákban.
A kérdésem az lenne, hogy a TSH eltérést befolyásolhatja hormonális fogamzásgátló tabletta szedése? (Qlaira fogamzásgátlót szedek 2 éve, mely 2 mg ösztradiol-valerátot és 3 mg dienogesztet tartalmaz).
Mielőtt elkezdtem szedni, a nőgyógyászom nem küldött el vérvételre, mert ez állítólag növényi hormonokat tartalmaz. Egyébként nyártól tervezzük a párommal a gyógyszer abbahagyását.
A fáradékonyságon kívül nem tapasztaltam változást, a vas szint ellenőrzése miatt járok évente vérvételre, mert 6 éve vegetáriánus vagyok.
A TSH-t csak véletlenül jelölhették most be, mert megnéztem, és a korábbi leleteimen nem szerepel a vizsgált "tételek" között.
Szeretném még megkérdezni, hogy a TSH eltérésem mértéke mennyire jelentős?
Természetesen elmegyek endokrinológushoz is, viszont "előzetes" tájékozódás végett tettem fel Önnek a kérdéseimet, hiszen Ön a szakember.
Illetve arra is kíváncsi lennék, hogy milyen további vizsgálatokat célszerű elvégezni ilyenkor?
Miskolcon ismer olyan endokrinológust, akit kifejezetten ajánlana?

Várom válaszát és előre is köszönöm!

További szép napot kívánok!

Tisztelettel: Éva (26)

Tisztelt Éva!

A tünetei és leletei alapján immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-20 12:22:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Ur,

Tavaly derult ki, hogy kezdod pajzsmirigy alulmukodesem van.Eleg nagy munkahelyi stressz hatasara sokszor volt rossz a kozerzetem, igy csinaltattam vervetelt, amelynel kiderult, hogy a szerum vas szintem alacsony. ( ez azota mar megjavult maltofer szedese mellett)es a tsh is magas volt.(10)
Tavaly szeptember ota tobbszor voltam vervetelen, a Tsh erteke 4 es 8 kozott ugrandozik, ft3 es ft4 ref. tartomanyon belul. Legutobb a haziorvos javasolta, hogy keressek fel endokrinologust. Novemberben volt csak idopont Onnel. Igy szeretnem megkerdezni, hogy szukseges-e hormonpotlo szedese addig?
Legutobbi vizsgalat ertekei:

TSH: 6, 00 ( ref: 0, 34- 4,00)
Ft3: 3,30 ( 2,50- 3,90)
Ft4: 0, 76 (0,61-1,60)
Anti tpo: 396, 0 ( 0,0- 34,0)
Az anti tpo- t maganuton csinaltattam, ha minden igaz, akkor ez autoimmun betegsegre utal.
30 eves vagyok, kb. 2 ev mulva szeretnek babat. 164 cm, 50 kg
Tunetek: fizikai teljesitokepesseg csokkenese, belso feszultseg - ( ennek okat nem ertem, jelenleg viszonylag stresszmentes kozegben dolgozom es elek).

Koszonom megtisztelo valaszat!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon fontos kérdést tett fel.Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. A túlzott mértékű és nem megfelelően kontrollált stressz azonban már nem csak saját és környezetünk mindennapjait teheti tönkre, de egyben számos betegség rizikófaktora is.
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.

Belső egyensúly
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít.
A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri – szív és érrendszeri betegségekkel.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.

Az alábbi tünetek a pajzsmirigy nem megfelelő működésére utalnak. Szánjon Ön is pár percet az egészségére, a kérdőív kitöltésével!

Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libido (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy, ill. cukorbetegség előfordulása
Értékelés: + 5 felett kóros elváltozásra utal
2-4 között további vizsgálatok szükségesek
0-1 nincs csökkent működés
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Az Ön esetében is fontos, hogy az immunológiai, autoimmun történések megelőzik a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását akár évekkel. Mellékelek egy ábrát, amely ezt talán jobban érzékeli és amelyre ismételten felhívtam és hívom a figyelmet bízván abban, hogy előbb vagy utóbb eredmény lesz. Tehát az örökletes alap meghatározó, a külső tényezők egész sora ismert, amely elindítja a folyamatot. Éveken át lappang és gyakran már csak a kialakult végeredménnyel szembesül a beteg. Arról már nem is szólva, hogy az autoimmun folyamat – még a csökkent pajzsmirigyműködés előtt! – gátja lehet a fogantatásnak. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor is a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést. Ezzel egyidejűleg emelkedik a koleszterin szint. Gyakran nem is gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Ami az előjegyzést illeti, az korábban is megoldható lesz. A várólista ugyan valóban "hosszú", de előfordul, hogy valaik jelzi :valami ok miatt (pl. ma is Németországból nem jött repülőjárat sztrájk miatt stb.), s így van mód korábban bejönnie vizsgálatra és ezt követően javaslom a kezelést.
Kérését jelezze kolléganőmnek:Székely Melindának e-mail-en keresztül
címe:Szekelym@vipmail.hu vayg szekelymelinda66@gmail.com

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-18 17:09:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

A párommal kisbabát szeretnénk már lassan 1 éve, de még várat magára a pici. Ennek érdekében végeztettem el a következő vizsgálatokat, amiről véleményét szeretném kérni. Az eredményeim befolyásolhatják a teherbeesésemet?

Glukóz 5,4 mmol/L
60 perces glucose 6,1 mmol/L
120 perces glucose 4,1 mmol/L

Inzulin 13,8 mIU/L
Inzulin 60 perc 56,6 mIU/L
Inzulin 120 perc 44,9 mIU/L

Inzulin rezisztencia (HOMA index) 3,31

TSH 0,74 mIU/l
FT4 19,28 pmol/l
FT3 5,35 pmol/L

Anti-TPO 7,0 IU/mL

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Üdvözlettel: Tamara
Tisztelt Tamara!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat indikálta, Önt vizsgálta, ill. végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-17 17:13:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba

nagyon el vagyok keseredve. 34 éves nő vagyok, vékony testalkat (153cm 46kg). Három lombikon vagyunk túl, októberben sikerült a beültetés de 8 héten missed ab lett a vége.
90 óta kezelnek AIHA miatt a hematológián, jelenleg 6mg medrolt szedek. Közben kiderült, hogy ANA és Antifoszfolipid szindrómám van, erre napi 1 4000NE clexant szúrok.
2015. március 12.-én voltam cukor és inzulin terhelésen, 0 és 120 percest néztek-eredményeim:
glükóz 0 perces 5,7 mmol/l
glükóz 120 perces 6,32
haemoglobin A1C 5,1%
haemoglobin A1C IFCC 32 mmol/mol
inzulin profil 0 perces 160,7 pmol/l
inzulin profil 120 perces 675,9

Tekintettel az alapbetegségeimre milyen eredmény ez? Érdemes e endokrinológushoz mennem? Mindezt annak függvényében kérdezem, hogy a meddőségis doktor úr kiírta a recepteket a következő stimulációhoz ami március utolsó napjaiban kezdődne.
Van így értelme bele vágnom? Nem kevés anyagi vonzata lesz.
Sajnos össze vagyok zavarodna, azt a választ kaptam, hogy nem kell rá kezelést. De a kisördög nem alszik és idegesít az eredmény.
Köszönöm mielőbbi válaszát.

Üdvözlettel
Szeriné Nagy Gabriella
Tisztelt Szeriné Nagy Gabriella!

Átérzem gondját és elkeseredését. Nem tisztem és kifejezettetn tíltott, hogy a laboratóriumi eredményeket és az előzmányeket kommentáljam (hioszen az a vizsgálók feladata), de néhány dologra kitérek.
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Immunológiai mechanizmusok
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

A citokinek (iimun eredtű anyagok) szerepe a vetélésben:
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Az NK és uNK sejtek
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy a legújabb eredmények további reményt és lehetőséget adnak a még gyermektelen házaspároknak.
Tehát endokrin, ill. immuno-endokrin vizsgálatot indokoltnak tartok.
Jó egészséget kívánok,üdcözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-17 13:21:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

25 éves vagyok, az első mensturációm 14 éves koromban jelentkezett és soha nem volt rendszeres. A nőgyógyász UH alapján PCO diagnosztizált. Készült hormonpanel, mivel a menstruációm rendszertelen ezért nem tudtuk a ciklus elején elvégezni. Az eredmények alapján csak a tesztoszteron szint volt magas a véremben, szóval az inzulin és a pajzsmirigy hormon is rendben volt. Férfia szőrnövekedés, illetve pattanásos bőr is fennáll nálam. A súlyommal sincs problémám 47 kg vagyok. Többször írt fel a nőgyógyász norcolut tablettát, mely után megjött a menstruációm, ezt követően clostylbegytet kellet szednem. Viszont többszöri clostylbegytes kúrára után sem jelentkezett menstruációm, illetve peteérés. Tovább Leiden homozigóta trombózis hajlamom is van, ami miatt a hormonkezelés kizárt.
Az az aggodalmam, hogy ezekkel a clostylbegyt kúrákkal csak újabb és újabb ciszták képződnek, így rontva a helyzetemet. Meddig érdemes a clostylbegyttel próbálkozni?
Mivel nekem az inzulinom és a pajzsmirigyem is rendben van azért ajánlott endokrinológost felkeresni? Terheléses vércukor vizsgálatra szükség lehet-e? A trombózis hajlam mellett milyen kezelési lehetőségeim vannak? Azt olvastam, hogy a PCO hátterében anyagcsere zavar áll. Ha nekem nincs anyagcsere zavarom, akkor mégis mi lehet az ok? Babát szeretnénk, mit javasolna nekem a Doktor Úr?
Válaszát előre is köszönöm!
Lena

Tisztelt Lena!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk.  Ettől a típusú fokozott  szőrnövéstől el  kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben  élettani körülmények között kis mennyiségben is  termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott  szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott  hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz  enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a  szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
Menstruációs hormonális zavarok

Mellékvesék túlműködése és daganatai

Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

Petefészek egyes daganatai

Pajzsmirigy betegségei

Egyes gyógyszerek (hidantoin  készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók,  stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei  észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és  kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

Bizonyos hormonális vizsgálatok

Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

A beteg korától
Az alapbetegség természetétől

A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi  típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-17 13:13:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A kérdésem a következő lenne.A szem körüli duzzanat,ami főleg menstruáció idején nagyon előjön a pajzsmirigy állapotával kapcsolatban állhat?Kb.2 hónapja tapasztalom ezt.Napi 1 tbl. Szelént szedek az Ön javaslatára.Az a gond ezzel,hogy egész nap álmosnak látszom ettől,már a kollégáim is megjegyzik időnként és ez elég kellemetlen.Emberek közé csak úgy megyek reggel,ha előtte legalább 2-3 óra hosszával felkelek.

Tisztelettel:Jónás Zsoltné(Varga M.Henrietta)
Tisztelt Jónás Zsoltné!

A szem és a pajzsmirigy betegségei közötti kapcsolatról az orvostudomány már régóta tud. Ennek ellenére azt tapasztalom, hogy a gyakorlatban erre ritkán gondolnak, amikor a beteg látásával kapcsolatos panaszok miatt keresi fel orvosát. A szegény betegeknek pedig - végképpen kiszolgáltatván - nem is juthat eszükbe, hogy látási problémáinak oka valahol máshol keresendő. Az így kialakuló szembetegségek egy része nem csupán kellemetlen, de a látás elvesztéséhez is vezethet. Erről a problémáról nemzetközi és hazai kongresszusokon több előadást tartottam és közleményt publikáltam: ezért is ért az a megtiszteltetés, hogy az Európai Endokrin Társaság felkérésre referátumot tartsak a közel 4000 fős hallgatóság számára. A szomorú tapasztalatom azonban az, hogy ennek ellenére a betegek gyakran kálváriát járnak be, amíg a valós diagnózisra fény derült és az oki kezelést elkezdik. A teljesség igénye nélkül csupán néhány problémát kívánok megemlíteni és bemutatni. Ennek az oka az, hogy ezekre az esetekre teljes mértékben igaz, hogy a korai felismerés és a mielőbbi kezelés, gondozás feltétlen szükséges.
Szemszárazság
A leggyakoribb tünet: a szemszárazság. A szemszárazság akkor alakul ki, ha a szükségesnél kevesebb mennyiségű könny termelődik. Előfordulhat az is, hogy romlik a könny összetétele és emiatt gyorsabban párolog el a szem felszínéről. Ritkább kiváltó okok a szemhéjak vagy a pislogás rendellenességei. A könnytermelés csökkenésének hátterében a könnytermelő mirigyek megbetegedése, vagy a szemhéj szélének gyulladása is állhat. A kiváltó - vagy a már fennálló tüneteket súlyosbító - okok között környezeti tényezők, például a száraz, meleg légkondicionált helyiség, a cigarettafüst és egyes gyógyszerek egyaránt szerepelhetnek. Hosszan tartó olvasás vagy a számítógép képernyője előtt végzett munka, kontaktlencse viselése is gyakran váltják ki a szem szárazságát. Ritkábban fordul elő, hogy valamilyen autoimmun betegség következtében károsodnak a könnymirigyek és ezért alakul ki a betegség. Előfordul gyakran, hogy a szemszárazság előtt kifejezett könnyezés, gyulladás lép fel és a szemszárazság már „csak” a mirigy jelentős részének pusztulása után okoz panaszt. Lényeges, hogy ezekben az esetekben is törekedjünk az okok megkeresésére és időbeni kezelésére.
Fiatal hölgy keresett meg, akinek szemszúródással, könnyezéssel járó panaszai voltak. Szemének pirosságát figyelték meg főleg a bal oldalon (1/ a ábra). Az alkalmazott szemcsepptől a tünetek kezdetben megszűntek és ebbe mindenki, így értelemszerűen a beteg is belenyugodott. A panaszai azonban néhány hét múlva újra kezdődtek. Kezdetben allergiás folyamatot tételezetek fel, azonban allergia nem volt kimutatható. Ezután számos vizsgálat (fogászati, gégészeti, nőgyógyászati góckeresés) történt, negatív eredménnyel. Hosszas vizsgálódás után az egyik szemész kolléga küldte hozzám a beteget. Ekkor derült ki, hogy családjában már több autoimmun betegség (ízületi-, pajzsmirigy-, cukorbetegség) fordult elő, ezért kérték immunológiai, ill. immuno-endokrin vizsgálatát. Kiderült, hogy valóban pajzsmirigy betegség állott a szemészeti panaszai hátterében és annak kezelésével panaszai megszűntek.
Az Ön szemének duzzanat a csökkent pajzsmirigybetegség következménye is lehet. A szelén nem okozója tüneteinek, sőt 2x100 ug szedése átmenetileg indokolt.Amennyiben panaszai továbbra is fenn állnának, akkor további vizsgálat, ill. a kezelés módosítása indokolt lehet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-16 17:56:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr,

Már több mint négy éve kezel autoimmun-try. Azóta jól vagyok, de sajnos van rekeszizom sérvem, amire még Noplazát kaptam, amitől 10kg híztam. Áttértem természetes szerre Papaya fermanata illetve dr.Stomi amit szedek, futással sikerült leadnom a kilókat. Még a noplaza alatt volt herciobacter proly ami már elmúlt (3 éve). De az arcomon, homlokomon, államon megjelentek piros foltok ami nem tudom mi az. Nekem mindig szép volt a bőröm, de ezt nem tudtom mitől van. Kb. 1éve hol jobban hol kevésbé jobban látható. Fogaim rendben vannak, gyulladás arról részről nincs. Letroxot, d3 vitamint illetve szelént szedek. Lehet, hormonális vagy savas eredetű? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel,
Barbara
Tisztelt Barbara!

Gratulálok a testsúly csökkentéshez! Tisztázni kellene, hogy a most alkalmazott szerek (Papaya fermanata illetve dr.Stomi) nem állnak-e panaszai hátterében (fényérzékenység?).

További javulást, gyógyulást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-16 10:50:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
23 éves vagyok, és novemberben hagytam abba a fogamzásgátló tabletta szedését, tehát kb. 4 hónapja. Cympromixet szedtem (ezt annak idején még a fehér, zárt mitesszerek ellen írták fel), majd 1 éves után váltottam Symiciara. Összesen kb. 2 évig szedtem a tablettákat.
A problémám az lenne, hogy a szedés abbahagyását követően a ciklusom rögtön visszaállt normálisra, viszont a szám környékét teljesen ellepték a közepes méretű piros, gyulladt pattanások. Nagyon megvisel lelkileg, mivel kamaszkoromban sosem voltam pattanásos, menstruáció előtt jelent csak meg egy-egy.
Voltam nőgyógyszásznál, aki kizárta a PCOS-t, és voltam bőrgyógyásznál is, aki felírta a Differint (és még egy lemosót és egy hidratálókrémet). Viszont egyáltalán nem javult az arcom 1 hónap Differin után sem. Laborban is voltam, nem találtak ott sem semmit, viszont nyilván hormonképet nem tudtak csinálni.
A kérdésem az lenne, hogy egy endokrinológus tudna-e bármiféle megoldást javasolni a problémámra, ami nem a fogamzásgátló újbóli szedése lenne.
Tisztában vagyok vele, hogy így látatlanban nehéz okosnak lenni, azért tettem fel a kérdésemet, mert az endokrinológiára csak 3 hónap múlva, júniusra tudtak időpontot adni, és annyira zavar a bőröm állapota, hogy fontolóra vettem a magánklinikát, ami viszont nyilván drága. Ezért kérdezném Önt, hogy érdemes-e úgy elmennem endokrinológus szakorvoshoz, hogy nem szeretnék újból szedni fogamzásgátlót.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Ágota
Tisztelt Ágota!

Mindenek előtt a bőrgyógyászati kezelés mellett a panaszok okának tisztázása lényeges. Mi okozta a betegségét? Tisztázni kellene, hogy a panaszai hátterében milyen hormonális ok húzódik meg.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-03-16 10:46:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja