SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Elnezest elozo kerdezo voltam. A nutridrink jodtartalma: 40 mikrogramm/doboz.
A szervetlen jód valóban nem mindenki számára előnyös.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:27:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot ! Lányom 18 éves és 6 évig szedett gyógyszert pajzsmirigy alulműködésre. L-Thyroxin 50. Doktornő hat év után úgy döntött, hogy megpróbáljuk elhagyni a gyógyszert, mert lányom eredményei minden fél év után nagyon szépek voltak. Ez évben fokozatosan elvonta a gyógyszert. Júliusban már teljesen elhagytuk. Helyette napi 4ml Jodist ajánlott, amit naponta iszik. A gond az, hogy júliusban még megjött a menstruációja, de most augusztusban már nem. Jelei vannak, de mégsem. Aggódok, mert két napja pánik szerű rohama is volt. Gombóc a torokban, nehéz légzés, erős szívdobogás, hidegrázás, vacogott a foga. Tartott olyan 15 percig. Az endokrinológushoz 12 évesen került, mert állandóan menstruált. Lehet, hogy a gyógyszert vissza kellene kapnia és menstruációs zavart is ez okozza ? Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A betegség okára ne lehet a leírtakból következtetni. Az azonban megfontolandó, hogy az L-Thyroxin 50 helyett jód kezelésre váltsanak.

További endokrin vizsgálatot javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:26:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Pajzsmirigy alul működésem van A TSH 6.91
Csináltattak thyreoidea peroxidáz autoimmun vérvtel után a 2-6 közötti tartomány helyett 1670 az értékem ami extrém magas a doktornő azt mondta előbb az L- thiroxint emelte 50-es ből 1, 1/2 szedjek, 2-3 közötti tartományt kell elérni. mivel én még pánik betegségben is szenvedek a három hónapos kontrólt úgy érzem elég nehezen fogom elviselni, mert nem tudom mi árhat rám még ez után, ez a ezerszeres érték nem jelent-e veszélyt rám. Várom válaszát tisztelettel: Monyok Gabriella
Tisztelt Monyok Gabriella!

A csökkent pajzsmirigyműködés hátterében nagy valószínűséggel autoimmun folyamat áll. Ez utóbbi oki kezelését javaslom. A pánik tünetek miatt is odafigyelés, sz.e. kezelés válhat szükségessé.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:24:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Pénteken voltam Önnél rendelésen pajzsmirigy alulműködés miatt. Az egyik legzavaróbb tünetem elfelejtettem említeni: harmadik gyerekem születése óta enyhe, de állandó nőgyógyászati tüneteim vannak, most éppen pecsételő vérzésem a menstruáció után 2 héttel. Várható-e, hogy a 75 mikrogrammról 100 mikrogrammra emelt levotiroxin rendezi az állapotom, vagy keressem fel a nőgyógyászom? (Eddig a nőgyógyászom nem volt túl segítőkész, arra várt, hogy magától múlnak a tüneteim.)
Köszönettel, Orsi.
Tisztelt Orsi!

Valóban ilyen javulás várható. Amennyiben ez nem következne be, akkor további hormonális vizsgálat és kezelés válhat szükségessé.

Mielőbbi javulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:21:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Összetett problémával fordulnék Önhöz. 24 éves lány vagyok. Kezdeném ott, hogy kb. 8 éves korom óta tapasztalok a szokásosnál erősebb szőrösödést. Szüleim kérésemre sem vittek orvoshoz, mert azt mondták, sötét hajjal ez jár, ez a normális. Nem tudom, lehet-e ehhez köze, hogy különösen nyűgös, agresszív gyerek és kamasz voltam. Zavart, hogy nem fejlődöm úgy alkatilag, mint a többi lány, bár 13. születésnapom előtt megjött a menstruációm. Sokat bajlódtam vele, nem mondanám rendszertelennek, de sokszor nagyon fájdalmas és erős volt. Mostanában sajnos az egyetemi évek alatt hatalmas stressz ért, így újabb problémák jelentkeztek. Vérszegény lettem és autoimmun pajzsmirigy-alulműködést diagnosztizáltak. A vérszegénység már teljesen rendbejött, a pajzsmirigyre pedig fél szem 50-es Euthyroxot szedek. (Az egész szemnél túlműködésre utaló tünetek jelentek meg, ezek azóta rendeződtek). Ezek a betegségek hajhullás miatti kivizsgálásnál derültek ki. A kezelések hatására ez enyhült ugyan, de meg nem szűnt. Emellett borzasztó hajzsírosodással és bőrgyulladással küzdök főleg a fejtetőn, ami étkezés megváltoztatására, semmire nem javul. Vannak kis hajszálaim, de azok nagyon gyengék, bőrgyógyász szerint a férfihormonok miatt lehetséges ez, bár még nem nagyon feltűnő a dolog ahhoz képest, hogy mennyi hajam kihullott. Hormonlaborból kiderült, hogy magas az androsztendion és dhea-szulfát szintem, az androsztendion kétszerese a határértéknek. A tesztoszteron egyik laborban épp hogy a felső határon, másikban bőven a határ felett volt. Dexamethason próbát írtak elő, de a javasolt 2 szem helyett csak egyet kaptam tévedésből. Így is nagyon lecsökkentek a férfihormon szintek a hatására, annyira örültem, hogy végre 1-essel kezdődött a tesztoszteron értékem... Viszont a kortizolt is levitte az alsó határra (normálértéken belül volt előtte). Egyéb mellékvese hormonok, 17-OH progeszteron, ACTH mind rendben, mellékvese UH képe normális, petefészek UH normális. Peteérésem van (hőmérőzök is). Az orvosom erre csak azt tudta mondani, biztos a stressztől van...
Eddig a szőrösödésbe próbáltam belenyugodni, de most ezzel a hajproblémával együtt már nem igazán megy. Ahogy láttam a leletekből, hogy valami nincs rendben, még inkább szeretnék megoldást találni... Lehet ezt kezelni? A Professzor Úr mit tanácsolna? Valószínűleg mások számára nem feltűnő a problémám, de nekem igenis az, nekem kell szembenéznem vele nap mint nap.
Köszönettel,
L.Zs.
Tisztelt L.Zs.!

Minden bizonnyal lehet kezelni.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)(1. és 2. ábra).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:19:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

16. Hétben lévő kismama vagyok, a 13. Heti vérvételnél kiderült, hogy az fT4 értékem 12,51. (Ref:12-22) TSH-t nem néztek, mondván az nem az igazat mutatja. Terhesség előtt TSH: 1,5-1,8 között volt, antiTPO: <5, AntiTg: 19. Kérdésem az lenne, kell erre hormonpótlás, és ez az érték árthat már a babának? Még egy dékát nem híztam, 165 cm 48 kg vagyok. Nincsenek tüneteim.
Válaszát köszönöm szépen!
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben nincsenek tünetei ,akkor kezelés nagy valószínüséggel nem szükséges.

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:14:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

P. Barbara vagyok, 24 éves, visszatérő betege. 10 éve ismert és kezelt pajzsmirigy túlműködésem van. Legutóbbi találkozásunkkor Ön a műtétet javasolta, amelynek a tervezett időpontja a jövő héten esedékes. Azonban két hete torokgyulladásom volt, amelyből még nem teljesen sikerült felépülnöm, ezért lehetséges, hogy a műtét halasztásra kerül. A kérdésem az lenne Önhöz, -tekintettel arra, hogy most kezdem az utolsó évemet az egyetemen-, hogy lehetne-e még egy évet halasztani a műtétet súlyosabb következmények nélkül?
Az egy héttel ezelőtti laborlelet mindhárom pajzsmirigy paramétere normál tartományban volt (TSH 2,020 mIU/L, fT3 4,88 pmol/L, fT4 12,86 pmol/L.)
Ha mégis sor kerül jövő héten a műtétre, a jelenleg szedett gyógyszereket továbbra is kell-e szednem, ha igen ugyanilyen adagolásban? (Metothyrin napi 5 mg, Letrox napi 25 mikrogramm, Propranolol napi 20 mg.)

Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel: P. Barbara
Tisztelt P. Barbara!

Emlékezetem szerint erre a kérdésre már válaszoltam.
A lényeg, hogy amennyiben műtétre kerül sor, akkor utána a Metothyrint nem kell szednie, hanem kontroll vizsgálatra célszerű jönni a további kezelés beállítása céljából.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:13:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Áprilisban diagnsztizáltak nálam Hashimoto pajzsmirigy alulműködést, amire 25ug Letroxot kaptam, és a magas prolaktin szintemre Bromocriptint (nincs adenomám). Ekkortájt derült ki, hogy búzaliszt, tojás és élesztő intoleranciám van. Az étkezésemből ezeket az elemeket kiiktattam, de fontolgatom, hogy belevágok a gluténmentes, tejmentes, cukormentes étkezésbe. Kisbabát szeretnék, így derült ki mindez.
Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint elegendő-e azokat a táplálékokat kizárnom, amikre érzékeny vagyok, vagy szükséges-e ennél szigorúbb étrend (glutén, tej, cukormentesség)? Esetleg még ezeknél is jobb lenne paleo étrendre váltani?

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Ivett
Tisztelt Ivett!

Egyelőre azokat kell kerülnie, amelyekre érzékeny.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:10:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm lenne egy olyan kérdésem hogy az mennyire valós információ hogy a rádiójód kezelés után 1 hétig elzárva kell lenni-e a betegnek . Illetve milyen esetekben szükséges ez .
Előre is köszönöm .
Üdvözlöm!

Ez attól függ, hogy milyen rádiójód dózist kapott. A magas dózisoknál ez valóban előírás.

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:08:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Kb. 1 hete diagnosztizáltak nálam Basedow kórt. Metothyrin tablettát kell szednem, 2015. 07. 28-ától szedem, a második nap után viszket a bőröm, a kezelőorvos azt mondta, hogy ha bőrkiütést észlelek magamom, akkor feltétlen menjek vissza, viszont a bőrviszketésről semmit nem mondott. A kérdés az lenne, hogy e miatt menjek-e vissza hozzá! Megtisztelő válaszát köszönöm! Tisztelettel: Eszter
Tisztelt Eszter!

A Metothyrin ritkán okozhat ilyen mellékhatást. Amennyiben panaszai fennállanának, akkor gyógyszer váltással lehet segíteni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:06:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
A nagy problémám az, hogy 31 éves férfi létemre egy kb. 15 évesnek megfelelő végtagokkal rendelkezem. Normál magas vagyok (180 cm), de rendkívül vékony csontozatú; csuklóm kerülete mindössze 15,5 cm. Nemrég diagnosztizáltak nálam mindkét herémben visszerességet ill. vízsérvet, ami serdülő koromban is már biztosan fennállt. Valószínűleg emiatt a pubertáskori "hormonális forradalom" nálam nem lett olyan eredményes, mint másoknál.
Pár évvel ezelőtti laborleletem szerint a TSH 1,750 mIU/mol; Tesztoszteron 17.58 nmol/l; progeszteron 0.6 nmol/l ; luteinizáló hormon 4,3 U/l, follikus stim. horm. 3.0 U6l és cortisol 303,2 nmol/l
Gyerek kinézetem nagyon frusztrál és szeretnék rá végre megoldást találni. A kérdésem az volna, hogy lehet-e még ebben az életszakaszban a hormonrendszer "megturbózásával" a kinézetemen javítani és a csontozatomat és az izomtömegemet növelni, vagy ilyen kéréssel ne is forduljak endokrinológushoz?
Üdv: T.L.
Tisztelt T.L. !

A herevisszeresség műtéttel állapotán segíthet. A csontok növekedése azonban csak 18-20. éves korig várható, de az izomtömeg növelhető. A férfi hormonok szintjének emelésével a sexuális funkciója javítható.

Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:04:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Lányom 17 éves. 13 évesen megjött a menstruációja, kb. egy évig rendszertelenül, majd elmaradt. Nőgyógyászati rendelésen hasi ultrahangon nem találtak semmit, vérvételnél picit több a férfi hormon mondta a doktor úr. Felírtak neki Cypromix tablettát. 1 évig rendszeresen volt menstruációja. Abba hagyta ,újra elmaradt.
Újra hasi ultrahang (másik orvosnál) semmi rendellenesség, de Anti Müllerián hormon vizsg.- ot javasolt.
Mit tegyünk, hová forduljunk?
Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel :Beáta
Tisztelt Beáta!

A menzesze elmaradásának nagy valószínűséggel hormonális oka van.
A mellékelt leletek között az ösztrogén értéke kétségtelenül alacsonyabb.Mielőtt gyógyszeres kezelést (hormonális fogamzásgátlót) szedne részletes kivizsgálás indokolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 09:51:51
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor Úr!

Negyedik gyermekemet várom, jelenleg a 11. hétben járok.
37 éves vagyok, ezért orvosom fokozottabban figyel a vizsgálatoknál.
Ma derült ki, hogy a TSH értékem 0,188mUI lett.
Sok rosszat olvastam az alacsony tsh hatásairól/következményeiről és nagyon megijedtem!
Természetesen kérek holnap időpontot endokrinológushoz, de addig is kérem írja meg a véleményét!
Ezzel az értékkel mekkora az esélye annak, hogy akár teszi akár szellemi problémát okoz a kisbabámnál?
Aggódva várom válaszát!
Sipos Szilvia
Tisztelt Sipos Szilvia!

Amennyiben gyulladás és már eltérés (göb) nincs, akkor egyelőre nem kell aggódnia.

További szakszerű és rendszeres követéses vizsgálatot javaslok.
Jó egészéget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:50:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

22 éves nő vagyok. 15 éves korom óta PCOS-ben szenvedek. Konkrét kivizsgálásom ezzel kapcsolatban soha nem volt. (nem küldtek endokrinológushoz, nem csináltak terheléses cukorvizsgálatot, stb.) Az újra-újra előkerülő cisztákra fogamzásgátlót írtak fel 18 éves koromban. (előtte műtöttek, vagy gyulladáscsökkentőt írtak fel a ciszta méretétől függően). Azt szedtem 1,5 évig. Használt is. Mellékhatása sem volt.
Kb 5 hónappal ezelőtt elkezdtem egyre erőteljesebben szédülni. Elég erős fejfájások gyötörtek, többször hánytam is, hőemelkedésem és ismét cisztám volt. Akkor elkezdtem szedni újra a fogamzásgátlót. A ciszta elment magától, a többi tünet viszont megmaradt.
A fejem továbbra is fáj; borzalmasan szédülök; baloldali izomgyengeségem van folyamatosan. Sokszor remeg a baloldalam és nagyon erős rosszulléteim vannak. Ezek a rosszullétek rohamszerűen jönnek. Olyankor úgy érzem magam, mintha mindjárt elájulnék, az arcom és a szám is lefehéredik és nagyon reszket a baloldalam. Természetesen olyankor alig látok. És van, hogy hányok is közben. Ezek a rosszullétek kb 10-15 percig tartanak, és reggelente törnek rám. A rohamokat leszámítva is nagyon gyenge vagyok. Mikor kezdődtek a szédülések a pulzusom 140-ig ugrált fel. Azóta szedek bisoblockot, a pulzusom, vérnyomásom így rendben van, de ugyanúgy rosszul vagyok.
Voltam vérvételen. Az eredményeim a következőek: Fehérvérsejt (WBC):8,78 G/L; Neutroph.: 49,40%; Lymph. 42,10% Mono.: 5,30%; Eosin.: 1,30%; Basoph.: 0,40%; Vörösvértest (RBC): 4,60 T/L; Haemog.:14,80 g/dl Haemat:42,80%; Átl.vvt térf (MVC) 92,90 fl; Vvt átl. Hb tart (MCH): 32,10 pg; Vvt átl. Hb. konc (MCHC):34,60 g/dl; Thrombo. (PLT): 257 G/L; Átl. Thr. térf. (MPV): 9,10 fl; Süllyedés: 5mm/óra; Na: 145 mmol/l; Kálium: 4,8 mmol/l; Mg: 1,00 mmol/l; Glukóz: 4,8 mmol/l; Karbamid: 6,2 mmol/l; Kreatinin:63 umol/l; GOT:17U/l; GPT: 16 U6l; GGT: 11 U/l; Koleszterin: 5,40 mmol/l; Triglicerid: 0,90 mmol/l; HDL koleszterin: 1,95 mmol/l; LDL: 3,12 mmol/l; Vas: 15,6 umol/l; FT4: 17,69; TSH: 5,56 ulU/ml.
Az orvosok azt mondták, hogy tegyem le a fogamzásgátlót, mert attól magas a tsh-m és attól vagyok rosszul. Így is tettem. Abba hagytam a gyógyszer szedését 1 hónapja. De a tüneteim azóta sem múltak el. Voltam szemészeti, fül-orr-gégészeti, neurológiai, belgyógyászati vizsgálatokon. Csináltak hasi-nyaki ultrahangot, ekg-t, mellkas röntgent. Minden negatív lett, nem találtak semmit. Elmentem egy endokrinológushoz, aki elküldött egy újabb vérvételre, akkor már gyógyszermentesen a ciklus 14. napján. Az eredmények a következőek: Ft3:5,26 pmol/l; Ft4:16,08 pmol/l; TSH: 1,71 uLU/ml; FSH:6,2 U/L; LH: 13,5 U/L; Tesztoszteron: 2,53 nmol/l; Progeszteron: 0,9 ug/l; Ösztradiol: 256,0 pg/ml.
Múlt hét csütörtökön voltam ct-n. Kontrasztanyagos ct-t írtak ki, de 9 szúrás után sem tudták beadni a kontrasztanyagot. A vénát megtalálták, a tű benne volt, de nem ment bele semmi. Elég vizet ittam és korábban soha nem volt ilyen problémám, pl: altatásnál. Így egy natív ct felvételt készítettek. Az eredmény most pénteken lesz meg.
A kérdéseim a következőek. Hormonális problémám lehet-e? Ha igen, akkor milyen betegségek jöhetnek szóba? Ha a ct is negatív lesz, merre induljak tovább? Az endokrinológus, aki ki írta a vizsgálatot azt mondta, hogy 3 hónap múlva menjek vissza... Érdemes-e megvárni a ct eredményt, vagy keressek már most egy másik endokrinológust? Milyen vizsgálatokra számíthatok még?
(plusz információ, esetleg számíthat még: magzati bélelzáródással születtem, 1 éve vissza-visszatérő bélgyulladásom van, deformált női belső szervekkel születtem, több helyen volt érpreparációm, a nyakamon lévő többször fáj is mostanában, 14 évesen kivették a mandulámat, ami kissebb tojás méretű volt, a nyakam és a gerincem sokszor ég, nagyon erős hőhullámaim vannak és a test hőm 36,3 és 37,3 között mozog akár 20 perces különbségekkel, magasságom 173 cm, súlyom 51-54 kg között mozog).

Előre is köszönöm rámszánt idejét és válaszát!
Tisztelettel: Szintia
Tisztelt Szintia!

A sokrétű vizsgálat alapján valóban felvetődik a PCOS és a pajzsmirigybetegség társulása.

További endokrin vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:45:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Április 1-én voltam orvosnál a pajzsmirigyemmel TSH 4,5, T3 5, T4 15,8 volt. A diagnózis Hypothyreosis gyanú. A tüneteim: hangulatingadozás, enyhe bőrszárazság, elhúzódó menstruáció 10-12 nap. Letrox 50 mikrogramm tablettát kaptam, amit azóta is szedek az előírásnak megfelelően. Szinte az összes tünetem elmúlt, de a menstruációm még rosszabb lett. A következő ciklusom után egy pár nappal ismét jelentkezett vérzés. Két három napig semmi, majd egy-két napig ismét volt egy kicsi. Ez így ment végig. Majd az utolsó ciklusom után öt nappal ismét jelentkezett, azzal a különbséggel, hogy minden nap volt valamilyen formában.
Érdeklődni szeretnék lehetséges lenne, hogy sok nekem a napi egy szem? Nem lenne elég csak egy felet bevenni? Sajnos nem tudok elmenni orvoshoz, mert jelenleg külföldön tartózkodok és csak augusztusban tudok haza menni. Ön szerint mit csináljak addig?
Tisztelt Kérdező!

Ezt a kérdés a gyógyszert felíró orvosának kell alapos vizsgálat után eldöntenie, sajnos ez így távolból tisztességgel nem megválaszolható.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:41:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm a válaszát, de ezek alapján még mindig nem értem, hogy mi számít TPO elleni antitest pozitivitásnak.
Azt írja: "Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31,8%, a fertilis, egészséges populációban 4,6% volt kimutatható."
Ez mit jelent, hogy kimutatható? Hogy eleve jelen van a szervezetben? MErt ha igen, akkor mi értelme a határértéknek? Hiszen ha alatta van, az is "kimutatható". HA a TPO elleni antites nem csak károsító, de védő hatású is lehet, akkor elvileg CSAK a jelenlétük alapján nem számít valaki TPO elleni antitest pozitívnak. Ezek alapján az idézett mondat, miszerint az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31,(%-ban van jelen, azt jelenti, hogy akkor is pozitívnak számítanak, ha ezek a jelen lévő antitestek épp védelmi funkcióval bírnak? VAgy esetükben ezek mindig károsak? Szóval, még mindig nem értem.
Elnézést a sok értetlenkedésért, csak szeretném megérteni, hogy ez hogyan működik. Az én antiTPO eredményem a határon belül van, és tudni szeretném, hogy ez alapján biztos lehetek-e abban, hogy nincs autoimmun eredete az enyhén alulműködésemnek. Nem tudom, hogy egyáltalán jó helyen keresgélek-e...lehet-e a picit emelkedett (de az endokrinológusok szerint teljesen rendben lévő TSH a ludas (referenciatartományon belül, de 2 fölött, ami állítólag bonyolítja a teherbeesést és megtartást) abban, hogy nehezen esem teherbe és volt két spontán vetélésem. Arra gondolok itt, hogy elképzelhető, hogy csak jódhiányom van, és pótlással lejjebb menne a TSH, mert a pm végre szépen el tudná látni a feladatát.
Viszont nem merem szedni, mert mi van, ha autoimmun eredetű a dolog.
Az is kérdésem lenne, hogy Ön mit gondol arról, hogy a Hashimoto esetében a jódpótlás csak abban az esetben "olaj a tűzre", ha szelén nélkül történik? Több külföldi oldalon próbáltam tájékozódni, és a kísérletek azt mutatják, hogy a szelénelőkészítés után fokozatosan adagolt jód semmiféle pm-gyulladás fellángolást nem indukált. A teljes jódmegvonás azért félelmetes dolog, mert ha jól tudom, nem csak a pm-nek van szöksége jódra, hanem az egész szervezetnek, terhesség esetén a magzatnak is.

Köszönöm a türelmét és a válaszait.

Üdvözlettel, Zs.
Tisztelt Zs4!

Nagyra becsülöm érdeklődését. Erről a témáról ezen a honalpon is már sokat íratam.
Figyelmébe ajánlok ezeket.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:40:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Lányom az idén lesz 18 éves. 13 évesen megjött a menstruációja, de rendszertelenül (2-3 havonta), majd elmaradt. Nőgyógyászati rendelésen fel írták neki a Cypromix tablettát és hasi ultrahangot végeztek, mert nem volt még szexuális kapcsolata. "picit több a férfi hormon mondta a doktor úr a vérvétel után. A gyógyszer szedésekor pontosan megjött a vérzése, de ahogy abba hagyta, már meg sem jött. Újra orvos, hasi ultrahang és Anti Müllerián hormon vizsg.javasolt. Kérdésem az lenne, hogy hogyan tovább? Következő lépés mi kellene, hogy legyen? Teljes nőgyógyászati vizsgálat? Hormon vizsg? Egyéb? nagy bennem a káosz, hiszen a neten olvasom, hogy pajzsmirigy rendellenes működés is állhat a háttérben és még sok minden más. Köszönettel:kbeata
Tisztelt Kbeata!

Valóban indokolt lehet az AMH és más kiegészítő hormon (pl. Porlactin szint meghatározása.Mindenek előtt az okot kellene ismerni.

Jó egészséget kívánok



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:37:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Úgy látom a napokban többször felmerült a jód kérdése pajzsmirigy problémák esetén. Sajnos ez a dolog engem is érint. Írta a professzor úr, hogy autoimmunoknál is csak szervetlen formában okoz problémát a jód, szerves formában nem. Ha valaki nem szed gyógyszert a pajzsmirigyére, tudna esetleg segíteni, hogy szerves jódot hogyan lehet bevinni? Mik azok a szerves jódforrások, amik nem ártanak Hashimotoban sem?

Nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sok szerves jód vegyület ismert, de egyénileg kell meghatározni a legalkalmasabbat.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:31:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

42 éves vagyok.Szeretném a segítségét kérni. 2 éve hashimoto beteg. Inzulinrezisztenciám is van amit 160g-os szénhidrát diétával kezelek. Nem bírtam sajnos a gyógyszert, amit erre kellett szednem. Az alulműködésre L-thyroxin 100-at szedek. Nagyon szerettünk volna a férjemmel kisbabát de sajnos 3 hónapja chrobak műtétem volt, visszatérő miómák soksága, és rendellenes vérzés miatt. A petefészkeim megmaradtak. Amióta pajzsmirigy beteg vagyok 20 kg –ot híztam és nem sikerül leadnom. Hiába jó most a gyógyszertől a TSH értékem. Valószínűnek tartom, hogy ösztrogéndominanciám is van. Womens krémet használtam már műtét előtt, nagyon picit emelte a progeszteron értékemet. Azt szeretném megkérdezni, hogy mit tegyek mit szedjek, vagy egyek, hogy végre a sok szenvedés után lefogyjak? Sportolok is heti 3 alkalommal, de sajnos semmi . Barátcserje tea? Vitaminok? Gyógyszer? Van valami remény? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A további kezelés előtt további endokrin, ill. immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:29:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Én kérdeztem Önt korábban a progeszteron krémekkel kapcsolatban és most olvastam a kérdésemre érkezett válaszát, miszerint Hashimotoban nem ajánlott :-( Most kicsit megijedtem, mert kb fél éve használom és a ciklusom 28 napos lett tőle és megszűnt az előtte korábban fennállt barnázásom. Viszont Hashimotom van és erről korábban senki nem szólt nekem, hogy ebben az esetben nem lehet :-/ Milyen bajt okozhatott nálam a használata?
Tisztelt Kérdező!


A további használat előtt endokrin vizsgálatot javaslok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-04 18:28:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja