SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!

Próbáltam Önhöz egy sürgős időpontot kérni, sajnos sikertelenül, ezért szeretném felvenni Önnel a kapcsolatot ily módon.
46 éves nő vagyok. TSH-m mindig 4 körüli értéket mutatott, míg 4 éve IVF programok indítása miatt kaptam L-Thyroxint, hogy lejjebb vigyük a TSH értékét.
Egyéb pajzsmirigy értékeimmel soha nem volt gond.
2015. októberig 50 mg-t szedtem, bár már nyár óta szédülést, mellkasi nyomást, néha szívdobogást, fáradtságot, remegést éreztem.
Az endokrinológus először levette 25 mg-re az adagot.
Számos kivizsgáláson vettem részt (vérvétel, 24 órás vérnyomás mérés, koponya CT, szem és fül-orr-gégevizsgálat, nőgyógyászati UH,hiszteroszkópia, hasi UH, gerincröntgen, rheumatológia, majd decemberben szívkatéteres vizsgálat is), egyedül vashiányt állapítottak meg.
Több orvos szerint is gyógyszer mellékhatás okozta a panaszaimat és azt javasolták, hogy hagyjam el az L-Thyroxint.
Ezt december közepén megtettem kb. 1 hónapra, ami után jól éreztem magam, panaszaim megszűntek.

2016.01.13-án azonban a vérvételen a TSH-m 11,55 volt ( FT3: 4,15, FT4: 11,97, Anti-TPO: 38, AntiTg:26, FSH: 21,8, AMH:0,16).
Ismét 50 mg L-Thyroxin szedését javasolták, amit ugyanolyan tünetek jelentkezése miatt nem tudtam beszedni, csak 25 mg-t, akkor endokrinológiai javaslatra áttértünk a Syntroxine 25mg-re a lassabb felszívódás miatt. Azóta ezt szedem.
Közben ismét voltam kardiológiai vizsgálaton 1 hete, mert újra szívdobogás érzésem van, ahol holter vizsgálatot végeztek és angina pectoris syndroma-ra gyanakodnak, ezért adtak Procoralan tablettát 2x1-et. De ott sem tudtak biztosat mondani, azt mondták sajnos tesztelni kényszerülnek, mi lehet a baj oka.
Közérzetem sajnos ismét nem jó, fáradt, kedvetlen, nyugtalan vagyok, néha remegek és szívdobogás érzésem van, nehezem koncentrálok.

Mintha zsákutcában lennék: ha szedem a p.m. hormont, nem vagyok jól, ha nem szedem, jól vagyok, de felmegy a TSH-m 11,55-re.
Jövő héten megyek újra vérvizsgálatra, van esetleg javaslata, milyen értékeket vetessek le?
Szeretném kérni a tanácsát arra is, milyen orvoshoz ill. kivizsgálásra menjek el, aki segít, mert olyan, mintha zsákutcában lennék…
Ha javasolna orvost, azt is megköszönném.

Köszönöm mielőbbi válaszát.
G.Éva


Tisztelt G. Éva!

Mindenek előtt köszönöm levelét. A helyzet az, hogy valóban túlterhelt a szakrendelésem, de igyekszem - szabadság nélkül- segíteni. Általában van lehetőség soron kívüli előjegyzésre, mert sajnos a közbejövő események (betegség, közlekedési gondok stb. ) miatt szerencsére az együtt érző betegek időben tájékoztatják munkatársaimat és így sikerül a vizitre sort keríteni viszonylag rövid idő alatt.
Címeink: Székely Melinda:Szekelym@vipmail.hu vagy szekelym@vipmail.hu
Budai Endokrin Központ:
Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:
Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el), ill. info@endokrinkozpont.hu

Fontos! Egyénre szabott kezelést javaslok.
Miért?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat. Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.

Jó egészséget kívánok:








Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:33:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Nyaki uh.-án egy 9mm.-es echoszegény göböt találtak a pajzsmirigyemben. Ami még a leleten szerepel:fokozott intranoduláris vascularisatio echoszegény képlet. A háziorvos félév múlva kontrollt javasolt. Ön szerint keressek-e fel egy endokrinológust? Mennyire kóros ez a lelet?
Tisztelt Kérdező!

Valóban további immuno-endokrin vizsgálatok indokoltnak látszanak a leírtak alapján.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:20:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

26 éves vagyok, 2011-ben nodosus struma miatt indult kivizsgálásom, , egy alkalommal jobb oldali pm. cysta leszívására került sor, cytológiai vizsgálat malignitast nem mutatott. A diagnózis nem-toxikus többgöbös golyva.

2016.február 12-i kontroll UH vizsgálat eredménye:

A jobb lebeny 22x18x15 mm, a kp. harmadban 8x6mm-es echoszegény göb látható, az alsó harmadot kitölti egy inhomogen, éles kontúrú 25x18x18mm-es meszesedést és cystosus részeket is tartalmazó göb.
Az isthmus norm.
A bal lebeny 16x17x48mm, benne egy-egy 2-4 mm-es echoszegény göb látható, egyébként homogen.
Mk.o. nyaki erek tágassága, lefutása szabályos.
Kórosan megnagyobbodott ny.cs. nem látható.
A nyálmirigyek eltérés nélkül.

A labor eredményeim mindig kiválóak voltak.

A jelenlegi UH alapján kezelőorvosom pajzsmirigy izotóp vizsgálatot, UH vezérelt pajzsmirigy biopsiát kért.
Erre már két alkalommal sor került korábban is. Az 5 évvel ezelőtti első UH mutatott a jelenleginél 1 mm-el nagyobb göböt a jobb lebenyben, az azt követő vizsgálatok mindig más de kisebb méretet mutattak.

Szeretnék műtét nélkül megszabadulni a göbtől. A Budai Endokrinközpont honlapján olvastam a szklerotizációról amelynek eredményeként a göb felszívódik. Alkalmazható ez az én esetemben? Hová fordulhatok a beavatkozás elvégzése érdekében?

Válaszást előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Beatrix
Tisztelt Beatrix!
Ezt a kérdést a vizsgálat után egyénileg kell mérlegelni. Az esetek egy részében valóban sikeres lehet.

JÓ egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:18:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr, Kedves Csaba! Kérem segítsen! (Basedow kór)

Kérem szíves válaszát itt az interneten keresztül előzetesen, mert sürget az idő, és azt mondták sajnos csak fél év múlva tudok Önhöz legkorábban eljutni. Megpróbálok mindenre kitérni, csak röviden:
Néhány évvel ezelőtt vega lettem, (de halhúst fogyasztottam) majd a szülés után már szinte mindenre visszaszoktam. A szülés egyébként nem volt komplikációmentes, császároztak (2013.JÚN), és valamilyen verőeret sikerült elmetszeni, mire kiderült sok vért vesztettem. Újra műtöttek. A szoptatás alatt feldagadt a lábam, térdem fájt, ezzel ortopédián nem kezeltek, azt mondták máshol van a baj. Fogyni kezdtem, és a pulzusom az egekbe szökött.
Szekszárdon a pajzsmirigyem túlmöködését diagnosztizálták, tüneteim és a labor alapján. (FT4:49,7 , TSH:0,0025 ) Ultrahangon inhomogen szerkezetet láttak, kisebb nagyobb echo szegény gócokkal. Metothyrint kell szednem (2014.MÁJUS ÓTA) mai napig, amit néha nem sikerült rendes adagban szednem. Néha elmulasztottam szedni és aztán meg feleztem az adagot (féltem nehogy átbillenjen alulműködésbe). A gyógyszer elkezdése után Pécsre mentem magánrednelésre, ahol TRAK vizsgálatot kértek (TRAK:5,4 ), és Basedow kórt állapítottak meg. Azóta rendesen szedem a gyógyszert előszőr 2x1, majd 1x1 adagban. Egy ideje már a nehéz indulás ellenére is rendbe jött az érték, az orvosom szerint jó helyen van, de a TRAK ugyanúgy magas. Azt mondta hogy így 1 év szinte folyamatos szedés után még pár hónap gyógyserszedés lehet, és Április körül nincs más hátra ki kell venni a pajzsmirigyemet.Mert hogy autoimmunbeteg vagyok.Ez teljesen kiborított. A műtét is, és hogy életem végéig szednem kell valamit(hormont)!

Professzor úr kérem, monjda meg így látatlanban, mit gondol van más terápiás módszer? Amíg nem sikerül Önhöz eljutnom, tudna addig valami biztatót mondani? Nagyon szertnék önnel találkozni, mert ahogy az egyik intrjújában is elmondta, ez egy összetett betegség ( sok stressz volt ez alatt az időszak alatt az életemben)

Előre is köszönöm fáradozását, és őszinte tisztelettel értékelem, hogy egy ilyen elfoglalt ember még erre a fórumra is szán időt!

2014.FEBRUÁR: FT4:49,7, TSH:0,0025
2014.JÚLIUS : FT4:30,4, TSH:0,0025
2014.OKTÓBER: FT4:53,3
2015.FEBRUÁR: FT4:35,5, TSH:<0,01
2015.MÁJUS :FT4:14,2,TSH:0,01
2015.OKTÓBER: FT4:19,6, TSH:<0,01
2016.JANUÁR : FT4:18,9, TSH:<0,01; TRAK:5,5 FT3: 5,7 fvs: 6,1
Tisztelt Kérdező!

Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények :pl. Cordarone, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). A laboratóriumi tesztek közül a TSH-receptor elleni stimuláló antitest meghatározása a legfontosabb, de „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Kicsit részletesebben:
A Basedow-Graves kór (BG kór) autoimmun pathogenezisű endocrinopathia, amelynek színes klinikai tüneteit az egyes entitások: struma, hyperthyreosis, ophthalmopathia, praetibialis myx-oedema társulásai hozzák létre. A betegség hazánkban leginkább használt elnevezése a kórkép jellegzetes tüneteinek első leíróiról: Gravesről (1835) és Basedowról (1840) származik. A betegség öröklődésében, az egyes entitások társulásaiban, a betegség súlyosságában immun-genetikai tényezők játszanak szerepet.
Definició: a hyperthyreosis azon formája, amelynek létrejöttéért és fenntartásáért autoimmun mechanizmus felelős. A hyperthyreosis kialakulásában a TSH-R elleni stimuláló faktoroknak, elsődlegesen a stimuláló típusú TSH-R elleni autoantitesteknek tulajdonítanak patogenetikai szerepet!!! (ezért emeltem ki!).
Epidemiológia:
A BG kór egyike a leggyakoribb szervspecifikus autoimmun betegségeknek. Az Egyesült Királyságban 12 város adatai alapján a betegség incidenciáját tág határok között adták meg (9,7-49,2/100000/év). Dániában és Skóciában hasonló értékeket kaptak. A betegség prevalenciája: 2,5-4,7/ 1000 nő és 0.3-0.5/ 1000 férfi . Hazai adatok a fentiekkel összhangban vannak, mivel az eddigi közlések a betegség incidenciáját 12,0-16.3/100 000/év között adták meg. A női dominancia feltünő, ugyanis a nő-férfi arány 5,1-10,2:1 között van. A leginkább veszélyeztettek a 45-60 év közötti nők, de 15 év alatt is előfordul. A betegség földrajzilag eltérő előfordulását és növekvő számát elsősorban a jódellátottság eltérő, ill. javuló mértékével hozták összefüggésbe. Ugyanis az Egyesült Királyságban a napi jódfelvétel 1952-ben 80 ug/nap volt, 1984-ben pedig már 255 ug/nap. Az u.n. fejlődő világ országaiban a jódozott készítmények alkalmazása után jelentékeny mértékben megnőtt a BG kóros betegek száma.
Immunpathomechanizmus
A betegség lényege a TSH-R-ral szembeni immuntolerancia csökkenése, ill. megszűnése.A pathogenesis szempontjából fontos, hogy nem csak a pajzsmirigyben kimutatható dendritikus sejtek, hanem BG kóros betegek thyreocytái is képesek antigén prezentációra. Az egészséges egyének pajzsmirigysejtjei ugyanis csak az MHC I. osztály antigénjeit hordozzák a felszínükön. A betegség kialakulásában lényeges lépés az MHC II osztály molekuláinak expressziója, amelyek a betegek thyreocytáin immunhisztokémiai és krisztallográfiás módszerekkel kimutathatók és in vitro tenyészetekben pedig gamma interferonnal (gamma-IFN) kiválthatók. A további kísérletekben az MHC II osztály antigénjeinek expresszióját, regulációját vizsgálták és igyekeztek analizálni az általuk megkötött és átadásra kerülő peptideket. A mellékelt ábrán látható, hogy a thyreocyták felületén lévő MHC II molekulák megkötik a TSH-R-ból származó peptidet A humán thyreocyták tenyészetében azt is megfigyelték, hogy az MHC II osztály antigénjeinek expresszióját a TSH fokozta. Meglepő módon a BG kóros betegektől szeparált IgG (Graves IgG) nemcsak a pajzsmirigysejteket stimulálja, hanem HLA-DR expressziót is növeli . Ez felveti annak a lehetőségét, hogy a betegség perpétuálásáért maguk a TSH-R elleni antitestek a felelősek, mivel mind a TSH-R, mind az MHC II antigén expressziót képesek fokozni. Az in vitro kísérleti adatokat támasztják alá a xenotranszplantációval végzett megfigyelések is. BG kóros betegek pajzsmirigyét transzplantálták az immunhiányos u.n. "nude" egerekbe. Azt figyelték meg, hogy a transzplantátum normofunkcióssá vált és elveszítette MHC II. pozitivitását. Amennyiben az állatokat a BG kóros betegek savójával vagy IgG-jával kezelték, akkor a pajzsmirigy hasonlóképpen túlműködött és HLA-DR pozítiv volt, mint a transzplantáció előtt!!!. A jód kezelés hatására az MHC I és II molekulák expressziójának csökkenését írták le. A BG kór kezelésében alkalmazott methimazol szintén csökkentette a HLA-DR pozitív thyreocyták számát. Az MHC molekulák által megkötött peptidek pontos szerkezete nem ismert, de az bizonyosnak látszik, hogy az MHC II molekuláinak "zsebeibe" a TSH-R extracelluláris doménjének 8-17 aminosavból álló peptidjei kötődnek.A molekuláris biológiai vizsgálatok arra utalnak, hogy jóllehet az MHC II molekulák fontos előfeltételei az autoimmun folyamatnak, azonban az MHC gének transzkripciója másodlagos folyamat, amelyet a különböző cytokinek indukálhatnak. A pajzsmirigyben képződő cytokinek (IL-1, IL-2, gamma-IFN, alpha-TNF) genetikai okokkal is magyarázható eltérő mértékű MHC II expresszióra képesek. Az Th1 és Th2 CD4+ lymphocyták és az általuk képzett cytokineknek lényeges szerepük van az autoreaktiv folyamat kialakulásában. Jóllehet a BG kórt Th2 dependens autoimmun folyamatnak tartják, azonban egyes tünetek létérejöttében a Th1 cytokineknek meghatározó szerepük van. Az intrathyreoideális Th1 és Th2 egyensúly felborulása lényeges az autoreaktív klónok kialakulásában és expanziójában . A betegség kezdetén az aktivált T(Ia pozitív) sejtek száma emelkedett mind a célszervben (pajzsmirigyben), mind a perifériás vérben. Kiderült az is, hogy a betegség első heteiben a CD8 sejtek száma csökkent, a CD4 sejteké pedig változatlan. Ezzel egyidőben a szolubilis CD8 molekulák mennyisége a perifériás vérben emelkedett. A jelenség azzal magyarázható, hogy a betegségben a CD8 sejtek aktiváltak és a felületükről leváló sCD8 molekulák megemelik azok szérumszintjét. A szolubilis IL-2 receptor (sIL-2R) mennyisége a kezeletlen betegek szérumában emelkedett. A jelenségnek prognosztikus értéke is van, mivel a sIL-2R szint emelkedése megelőzi a TSH-R elleni antitestek titerének emelkedését és a hyperthyreosis recidiváját. Más cytokinek: IL-6, a gamma-IFN szintjének emelkedett értékeit találták a kezeletlen betegek szérumában.
A TSH-R elleni antitestek keletkezésének fő helye a pajzsmirigy!!!!. Az intrathyreoideális TSH-R elleni antitestképzés befolyásolása a betegség keletkezésének és kezelésének alapvető kérdése. A TSH-R elleni antitestek termelődését elősegíti a thyrocyták aktiválódása vagy sérülése, amelynek következtében jelentékeny mennyiségű TSH-R, ill. abból származó peptid szabadul fel. Az autoantigén expresszió és kiáramlás pathogenetikai szerepét igazolták a radiojód kezeléssel szerzett tapasztalatok.
Melyek ezek?
Euthyreoid golyvás betegeket kezeltek radiojóddal és azt figyelték meg, hogy a betegek egy részében néhány hónap mulva a BG kór klasszikus tünetei léptek fel. Az is igaz, hgy a thyreocyták működésének, az antigén prezentációnak a tartós gátlásával az autoimmun folyamat fokozatosan veszít aktivitásából ("lecseng"). A methimazol kezelés hatására nemcsak a pajzsmirigy működése javul, hanem a TSH-R elleni antitest titer is csökken!!!
A TSH-R nemcsak a thyreocytákon, hanem más sejtek felszínén is detektálhatóak. Patogenetikai szempontól érdekes, hogy a külső szemizom membránban a TSH-R kimutatható, a váz- és szívizomban azonban nem. Ennek a jelenségnek szerepe lehet a szemtünetek kialakulásában BG kórban!!!.
A TSH-R elleni antitestek funkciójuk szerint a következő három csoportra oszthatók:
stimuláló-,
blokkoló-,
konvertáló autoantitestek. A stimuláló autoantitestek felelősek a hyperthyrosis kialakulásáért. A blokkoló antitestek sztérikus gátlással a TSH-R aktiválását akadályozzák meg és hypothyreosist okoznak. A konvertáló antitestek létezését csak az utóbbi időben bizonyították. Azt figyelték meg in vitro kisérletekben, hogy a blokkoló típusú autoantitestek stimulálóvá váltak, ha anti-humán IgG antitestet adtak a blokkoló típusú antitesttel "bevont" pajzsmirigysejtek tenyészetéhez. A jelenség pontos mechanizmusa nem ismert. Az a legvalószínübb, hogy az anti-humán IgG a blokkoló típusú antitestekhez kötődve a TSH-R-k keresztkötését okozza és aktiválja a thyreocytákat. BG kóros betegekben a TSH-R elleni poliklonális antitestek vannak jelen. A savóban mind a három típusú autoantitest adott időpontban detektálható. Az eltérő funkciójú antitesek hatásainak vektorai eredményezik, hogy adott időpontban a TSH-R elleni antitestek hyperthyrosist, vagy hypothyreosist okoznak.
A lényeg, hogy különböző konzervatív kezelési módszereke vannak és a műtét nem feltétlen jelent megoldást, mert a kiváltó ok az immunrendszerben van.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:17:08
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném tanácsát kérni a következőnél.
1 éve diétázom,mert tejfehérje,tojásfehérje,lisztfehérje intolleranciát mutattak ki vizsgálaton. változóan,de mindig vashiányom volt.Tavaly júliusban voltam vérvételen,akkor minimális értékkel volt vasam,TSH szintet is néztek,ami akkor 4,5 értékű volt még normál szint.Mostanában fáradékony voltam így 1 hete elmentem ismételt vizsgálatra(munkahely miatt csak ez a nap volt jó,viszont pont azon a reggelen menstuációm is lett,így vizeletet nem vittem)ahol a következőknél jelezték *-al: Vas 8,5 umol/l érték(10,7-32,2); CK 292(<145); TSH 9,223 uIU/ml (0,270-4,700); ehhez néztek egy FT4 12,46 pmol/l (10,60-19,40) és még az Eos.abs. lett 0,60 és Eos% 6,10 érték,de ezek szinte mindig felváltva van az évek alatt.
Kérdésem,hogy most akkor Nekem pajzsmirigy alulműködésem van és azonnal menjek szakorvoshoz?Párommal babát szeretnénk,nem szeretném ha baj lenne már csak ez miatt sem.
Tünetek közül az alulműködésre,talán csak az izom fájdalom és fáradékonyság jellemző,de sem hízás(1 éve már 60 kilogramm vagyok),sem menstruációs zavarok nincsenek.Talán annyi,hogy pár hónapja sok gondom van,stresszesebbek a napjaim,többet is dohányzom.30 éves vagyok.
Várom mielőbbi válaszát.
Köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A laboratórium leleteket nem kommentálhatom, de a panaszai tünetei valóban felvetik a pajzsmirigy csökkent működésének lehetőségét, annál is inkább, mert a lisztérzékenyek között lényegen gyakoribb a pajzsmirigybeteg.A valódi cöliákia ugyanis autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység. A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel ( a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások ( Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért. A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsát találhatók a legsúlyosabb esetek . A klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat).A diagnózis általában ne könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges.
A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették ( Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
1. A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében
2. A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk)
3. Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak.
A végső következtetés, hogy a liszt érzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet!
További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:01:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
28 éves nő vagyok. 3éve endometriózissal műtöttek, fél évig gyógyszerekkel kezeltek utána. 2 éve sikerült teherbe esnem, 8 hetesen sajnálatosan elment a magzat. Azóta nem sikerül teherbe esni, súlyom gyarapszik (kevés táplálék bevitel és lisztmentes életmód mellett is) valamint állandó fáradtsággal küzdök. A ciklusaim rendszeres időközönként vannak, viszont a vérzés mindösszesen 2 napig tart és nagyon erős fájdalommal jár. Lehet hogy pajzsmirigy probléma áll a háttérben? A családban sajnos többeket érint pajzsmirigy rendellenesség.
Mielőbbi válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban lehetséges. Nagyon sajnálom azt, ami Önnel történt.
Az endometriosis rejtélyes betegség, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. A név az "endometrium" szóból származik, amely a méh belfelszínét borító szövet. A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül és leválik. Az endometriosis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezen a méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövetet nevezzük endometriosis csomónak, implantátumnak vagy növedékeknek. Ezek a csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak.
Az endometriosis csomók leggyakoribb elhelyezkedése a hasüreg, magába foglalva a petefészkeket, a petevezetőket, a méhet függesztő szalagokat, a hüvely és végbél közötti réteget, a méh külső felszínét és a medence hashártyaborítékát. Ezen szigetek ritkán előfordulhatnak hasi sebészeti beavatkozások hegében, a gátmetszés hegében, a belekben, vagy a végbélben, a hólyagban, a hüvelyfalban, a méhnyakban vagy a szeméremtesteken. A hasüregen kívül a tüdőben, a végtagokon is észleltek már endometrialis csomókat. Ezek azonban igen ritkák. Az endometriosis megbetegedés nem rosszindulatú, rákos megbetegedés, hanem egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti (Az elmúlt néhány évben gyakrabban írtak le az endometriosissal bizonyos összefüggésbe hozható más rosszindulatú megbetegedést). Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruácios vérzés formájában leválnak.
Szemben a méh nyálkahártyájával, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometriosis szövet számára nincs lehetőség a testüregből való kijutásra. Ennek eredménye belső hasüregi vérzés, a szövettörmelék szétesése majd kijutása a csomóból, a csomót övező területen következményes gyulladással és hegképződéssel. A csomók megrepedése esetében. Annak elhelyezkedésétől függően egyéb szövődmények is felléphetnek - újabb területre való szóródás, összenövések képződése, bélvérzés vagy elzáródás, hólyag működési zavar - vérvizelés, görcsös vizelés - egyéb panaszok.
A tünetek általában az idővel romlanak, bár bizonyos esetekben a tünetek javulása majd újra kialakulása a jellemző.Kétség kívül az endometriosis az egyik legrejtélyesebb betegség, mely a nőket érinti. Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk meg róla, és ez a tudás eloszlat néhány múltbeli feltételezést, amelyekről ma már bebizonyosodott, hogy nem állja meg helyét, vagy gyanús. Ezen feltételezések közül az egyik az volt, miszerint a nem fehér nők általában nem kapnak endometriosist. Ez mára igaztalannak bizonyult – a múltban a nem fehér nők gyakran nem részesültek olyan orvosi gondozásban, amely lehetővé tette volna az endometriosis diagnosztizálását.
Az endometriosissal kapcsolatos másik mítosz, miszerint nagyon fiatal nők nem kapják meg azt - egy olyan nézet, amely valószínűleg azért láthatott napvilágot, mert korábban tinédzserek és fiatal nők csendben tűrték a menstruációval kapcsolatos fájdalmat (gyakran a korai tünetek egyikét) és nem részesültek kismedencei vizsgálatban mind addig, amíg a betegség nem progrediált olyan mértékben, hogy elviselhetetlenné váljon. Azt is gondolták a múltban, hogy az endometriosis fokozottabban érinti az iskolázottabb nőket. Ma már tudjuk, hogy ez a nézet azért alakult ki, mert az iskolázott nők voltak azok, akik a legjobb orvosi gondozásban részesültek és gyakrabban voltak elég kitartóak ahhoz, hogy megkapják tüneteik magyarázatát.
Egy másik nézet, amelyet egy időben vallottak az endometriosisról az az, hogy nem súlyos betegség, mert nem pusztít, mint például a rák. Bárki, aki beszélt több olyan nővel, aki endometriosisban szenved tapasztalatukról ezzel a betegséggel kapcsolatban, hamar rájön, hogy míg egyes nők életét alig-alig érinti, túl sokan vannak azok, akik súlyos fájdalmakat emocionális stresszt szenvednek el és akik képtelenek voltak munkájukat folytatni, vagy normális tevékenységüket végezni, és financionális és kapcsolati problémák alakultak ki náluk a betegség következtében!
Tünetek
Az endometriosis leggyakoribb tünete a fájdalom, főleg a menstruatios vérzés előtt és alatti fájdalom, amely súlyosabb, mint a "normális menstruációs görcsök", fájdalom a házasélettel összefüggésben, vagy azt követően, meddőség, továbbá rendszertelen erős vérzések. Az egyéb tünetek közé sorolhatók a fáradékonyság, a menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés, esetleg egyéb béltünetek. Endometriosisban szenvedő nők egy csoportja tünetmentes. A meddő nők 30-40 %-ában az endometriosis és annak progressziója a meddőség oka. A fájdalom nagysága nem szükségszerűen egyenesen arányos a csomók nagyságával vagy kiterjedtségével. Kicsiny csomók "kis bevérzésszeru" elváltozások sokkal aktívabbnak bizonyultak, fokozottabb bennük a prostaglandin termelés, amely magyarázhatja a súlyosabb tüneteket. A prostaglandinok olyan anyagok, amelyek a szervezetben számos helyen termelődnek, több élettani folyamatban részt vesznek, az endometriosis tüneteinek kiváltásában jelentős szerepet játszanak.
AZ ENDOMETRIOSIS KIALAKULÁSÁNAK OKÁRÓL SZÓLÓ ELMÉLETEK
Az endometriosis oka pontosan nem ismert. Számos elméletet dolgoztak ki, de ezek közül egyik sem látszik megmagyarázni valamennyi esetet. Az egyik a "retrográd menstruáció, vagy transtubaris migratios" elmélet -amely szerint a menstruáció során a menstruációs szövettörmelék a petevezetőkön keresztül a hasüregbe jut vissza , ott megtapad a hashártyán és növekedésnek indul. Néhány endometriosis szakember véleménye szerint a nők többségénél retrograd menstruáció igazolható, valószínűleg hormonális vagy az immun rendszer elváltozása teremti meg a feltételeket, hogy a szövettörmelék a hashártyán megtapadjon és növekedésnek induljon- azaz endometriosis alakuljon ki. Másik elmélet szerint az endometrialis szövet a méhüregből a nyirok- és vérkeringés útján terjedhet szét a test különbözo részeire. A genetikai elmélet szerint bizonyos családok génállományában endometriosisra hajlamosító területek fordulnak elő, amelyek endometriosis kialakulására hajlamosítanak.
Diagnózis
Az endometriosis diagnózisa bizonytalan mindaddig, amíg azt has tükrözés (laparoscopia) útján nem igazolták szövettani mintavétel alapján. A laparoscopia egy kis sebészeti beavatkozás, amelyet általános érzéstelenítésben végeznek a hasfalon ejtett kicsiny nyíláson keresztül a hasüreget előbb széndioxid gázzal töltik fel, majd ugyanezen nyíláson keresztül fényforrás és optikai rendszer segítségével a kismedencei és hasüregi szervek áttekinthetővé válnak. Kellő gondossággal és alapossággal a laparoscopot körbevezetve a hasüregben a néhány mm-es vagy nagyobb endometriosis csomók láthatóvá válnak.
Nőgyógyászati vizsgálat során az orvos gyakran tapinthatja az endometriosis csomókat. A tapintási lelet és a tünetek gyakran utalhatnak endometriosisra, de a diagnózis laparoscopos megerősítése nélkül az orvosi szakirodalom alapján azonban helytelen gyakorlat a betegséget kezelni (például: a petefészek ráknak gyakran ugyanazok a tünetei, mint az endometriosisnak). A laparoscopia során a betegség elhelyezkedését, kiterjedtségét meg lehet határozni, mindez segítséget nyújt az orvosnak a beteg pontosabb tájékoztatásához, valamint a hosszú távú kezelés vagy terhesség elbírálásban
Kezelés
Az endometriosis kezelése az évek során változott, s egyre több lehetőség van a sikeres kezelésre.
További kivizsgálást, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 16:55:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
8 éves kisfiamnak autoimmun pajzsmirigy alul működése van.Olvastam a Seleno Precise nevezetű szelén tabletta jótékony hatásáról erre a betegségre.Szeretném megkérdezni,hogy Ön (8éves és 26kg)hány mikrogrammot javasolna neki ebből naponta?
Továbbá szeretném megkérdezni,hogy esetleg felkereshetnénk-e Önt a kisfiammal a magánrendelésén? Ha nem (bár nagyon szeretném ha igen lenne a válasza)akkor tudna nekünk egy megbízható gyermek endokrinológust javasolni?
Előre is köszönöm a válaszát! Anikó
Tisztelt Anikó!

Gyermek endokrinológusnak Dr. Péter Ferenc professzor barátomat javaslom. A címe Budai Gyermekkórház, e-mail: Péter Ferenc [peter_f@budaigyk.hu]
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 16:46:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

27 éves férfi vagyok, pajzsmirigy alulműködéssel kezelnek körülbelül 2 hónapja syntroxinet szedek. Rendszeresen sportolok (synus bradycardiát is megállapítottak.) Szerencsére egy hónap után a tsh értékem felével csökkent már közel van a normálishoz. Azonban kicsit zavar, hogy a lymphocyta százalék 44 lett a normál felső értéke itt 40 %. Továbbá az MPV értékem novemberben még 9 volt decemberre 7 re csökkent most pedig 6,9 lett. (itt a minimum érték a 8 volt) Az Rdw pedig11,8 ról 11 re csökkent két vérvétel között gyógyszerszedés közben. (itt 11,6 a minimum érték) Ez valami nagy bajt jelentene? Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Kérdése összetett. Mindenek előtt a legfontosabb, ezek az elváltozások nem jelentenek kórosat, mert az alkalmazott syntroxine, miként általában a hormonok hatnak az immunrendszer sejtjeire és fordítva. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért. Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet.
Az már egy másik dolog, hogy mikor beszélhetünk az ún. normál pajzsmirigyműködésről.
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-14 16:34:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

A válaszát köszönöm. Tudna nekem abban segíteni, hogy Szegeden vagy környékén ajánlana egy endokrinológus szakembert, akihez bizalommal fordulhatok panaszaimmal?

Segítségét előre is köszönöm
Nóra
Tisztelt Nóra!

Sajnos nem. Háziorvosa talán tud ajánlani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-14 15:53:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Kislányom 6 éves, 4 hónapos; 128 cm magas 28 kg. 1 éve járunk endokrin szakrendelésre, a cicije megnagyobbodása miatt. Mindig is "cicis" kislány volt, de 1 éve háziorvos váltás után az új doktornő beutalta a gyereket, mondván, hogy ez kóros. A vérében az ösztogén szint mérhető tartományban van, minden más érték (APF) jó. 2szer volt Lh/FSH tesztelése (pár nap múlva lesz a 3dik), mindkétszer negatív eredménnyel. Csontkór alapján 1 évvel idősebb a koránál, ez az 1 év alatt nem változott (tavaly és most is volt röntgen). Jobb petefészkében petesejtek vannak, a bal homogén. Az eredményeket kielemezve az endokrin szakorvos külső forrásra gyanakszik. Így szójamentes étrenden élünk. Az utolsó kontroll vizsgálaton a doktornő ismét a terhelést javasolta, ill. MRI-t helyezett kilátásba.
Szeretném kikérni a doktorúr véleményét is, hogy Ön mennyire tartja reálisnak az állandó terheléses vizsgálatot, ill az MRI-t, mert szegény kislányt lelkileg ez nagyon megviseli. Nőgyógyásznál is voltunk, ő genetikai háttérre gyanakszik, mivel a családban (apai ágon) több nagymellű nő él (a nagymamának volt már mellkisebbítő műtéte is).
Megtisztelő válaszát várva, üdvözlettel
GyK
Tisztelt GyK!

Ezeknek a tüneteknek valóban genetikai, ill. hormonális okai lehetnek.
További gyermek endokrinológiai és molekuláris genetikai vizsgálatot javaslok. Az MRI vizsgálat is szóba jöhet.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 17:00:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Az alábbi lelet értelmezésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni Öntől, hogy fennállhat-e inzulinrezisztencia vagy egyéb eltérés. 2009 óta ismert Hashimoto pajzsmirigy gyulladásom (melyre Letroxot szedek ) és endometriózisom van.

Ciklusom rendszeres (26-30 napos általában), azonban állandó hüvelygyulladást érzek, volt, hogy candidát és baktériumokat is mutatott ki a kenetvizsgálat régebben, de az utóbbi pár alkalommal negatív lett. A tüneteim viszont továbbra is fennállnak (a tünetekre orvos által felírt kúpokat és gyógyszereket használtam), így arra gondoltam, inzulinrezisztencia vagy egyéb hormonális gondok válthatják ki esetleg ezeket a tüneteket.

Túlzott szőrösödés nem jellemző, némi hajhullás igen. A magasságomhoz képest sovány vagyok (165 cm, 43 kg), mert emésztési problémáim is vannak, melynek okát szintén nem sikerült kideríteni.

menses 3. napja:
FSH: 5,7 mlU/ml.
LH: 4,8 U/l.
Estradiol: 36,00 pg/ml.
Progeszteron: 1,4 ng/ml.
Prolaktin: 18,61 ng/ml. (3,34-26,72)
Testosteron: 60,9 ng/dl. (11,0-94,0)
17-OH-progeszteron: 108,4 ng/dl. (40,0-250,0)
DHEAS: 13,51 umol/l. (1,65-11,00)
SHBG: 33,20 nmol/l. (18,00-114,00)

menses 23. napja:
FSH: 4,3 mlU/l.
LH: 14,4 U/l.
Estradiol: 230,0 pg/ml.
Progeszteron: 4,00 ng/ml.
Testosteron: 77,5 ng/dl.
17-OH-progeszteron: 358,2 ng/dl.
SHBG: 31,90 nmol/l.
DHEAS: 18,97 umol/l.
Cortisol 8h: 17,05 ug/dl. (5,00-25,00)
Éhgyomori glukose: 4,43 mmol/l. (3,89-5,84)
Se. Inzulin: 4,45 uU/ml. (2,00-25,00)
120 p. glukose: 5,18 mmol/l. (3,89-7,80)
120 p. inzulin: 26,26 uU/ml. (22,00-79,00)
Homa-index: 0,87

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: K. Dalma
Tisztelt K. Dalma!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok, tissztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 16:55:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

23 éves lány vagyok. Pár nappal ezelőtt pánik szerű rosszullétem volt. Az SBO-n megvizsgáltak, vért vettek, az eredményeim jók voltak. Az értékeim közül a TSH-m 4,63 volt. Megkérdeztük több orvos véleményét. A helyi endokrinológus szerint ez teljesen normális, nincs vele teendő. Egy nem endokrinológus szakorvos szerint ez az én koromhoz képest már kóros, és a későbbiekben problémát fog okozni.
Szeretném erről az Ön véleményét is kikérni, hogy javasolna e további vizsgálatot, illetve jód vagy szelén szedését.
Körülbelül 1 évvel ezelőtt a TSH-m még 2 volt.
Tanácsait előre is köszönöm.

Nóra
Tisztelt Nóra!

A hormonális betegségek kezelése kétségtelenül nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Összegezve „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 16:53:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves dr úr lombik programban vettem részt férfi meddőség a fő ok,én 50mcg eltroxin szedek mert a tsh értelem magasabb volt 3.7 szépen beállt a program kezdetere1.4 re(voltam kivizsgáláson Anti tpo rendben tsh receptor elleni At rendben.ft4 ft3 határon belül nincs semmi tünetem.A problémám itt kezdődik ma voltam vérvétel én a terhesség meg nem bizonyított meg csak most volt a beültetés 5 napja de a tsh szintem felugrott3.9 re!!!!!!Megemeltek a gyógyszerek 75 re remelem ez segít majd.kerdesem a következő önt szerint a medrol 16mg kell szednem naponta lehet e ilyen szinten hatással a tsh szintekre?Van e esélye így a terhessége?valaszat előre is köszönöm Tisztelettel Aliz
Tisztelt Aliz!

A TSH értékét valóban sok faktor befolyásolja.
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket, pl. a szervetlen jód, Betadine
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Jó egészséget, sze, további kivizsgálást javaslok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 13:22:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr! Babát szeretnénk.Azonban pajzsmirigy alul működésem van.Csak a tshval van gond.Jelenleg 6,266. mennyinek kell lennie a teherbeeséshez? Valahol azt olvastam, h 1, 2 között a normális terhességhez.Igaz ez? jelenleg 100as euthyroxot szedek. Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy működésének beállítása, finomhangolása valóban további kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 13:17:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

27 éves nő vagyok, egészséges. Decemberben 9 év után abbahagytam a fogamzásgàtlót (Milligest) mivel babàt szeretnénk. Tavaszig a nőgyógyász tanácsára hagyom hogy magához térjen a testem. Az első elhagyás utàni vèrzés 2 hèt után jött meg, a 2. most lenne de 1 hete szintén nincs. (Nem vagyok terhes).

Az elhagyás óta a betonfix 66 kg helyett 71 lettem. Tudni kell hogy 8 éve heti 5x edzem, egészségesen táplálkozom, ennek ellenére lettem 71 kg és nem megy vissza sehogy....általában napokig fix 71 kg vagyok, de van hogy 1 nap alatt 2 kiló lemegy másnap vissza. (Mióta ilyen kaotikus azóta megfigyelem.)

A kérdésem az lenne, mi lehet a gond? Mit tanácsol? Érdemes elindulnom valamerre kivizsgálásra? Kicsit aggódom hogy nehogy olyan problèma legyen ami a fogantatást gátolja.

Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a hormonális fogamzásgátlásnak vannak ilyen szövődményei!A hormonok túlzott vagy csökkent termelődését általában néhány nap, hét, esetleg hónap után vesszük észre. A zavar jellegétől függően felboríthatják napi életvitelünket, például kórosan aluszékonyak lehetünk, csökkenhet a libidónk, hirtelen gyarapodik testsúlyunk, vagy éppen szembetűnően lefogyunk. Legtöbbször a meddőség hátterében is hormonális okok állnak. – Azért fontos a mielőbbi kezelés, mert a hormonzavarok nemcsak a hormontermelő szervre, hanem a test egyéb területeire is hatnak. A pajzsmirigy-problémák érinthetik a szívet, nőhet az érelmeszesedés kockázata, emelkedhet a koleszterinszint, és gyengülhet a fogamzó-képesség.
További hormonális kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 13:15:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Prolaktinóma miatt (3mm) szedek Bromocriptint, 3 napja kezdtem el, 1,25mg-ot esténként. Azóta a fáradtság mellett mellékhatásként még nagyon erős éhségérzet jelentkezett, állandóan éhesnek érzem magam. Holnaptól kellene az adagot 2,5mg-ra emelnem. Az lenne a kérdésem, hogy várható, hogy elmúlik idővel ez a mellékhatás vagy másik gyógyszert kellene megpróbálnom, illetve segítene-e, ha este helyett reggel venném be a gyógyszert? Hízni nagyon nem szeretnék, mert az elmúlt egy évben, valószínűleg a prolaktinóma miatt is, 10 kg-t szedtem fel.
Válaszát előre is köszönöm!
I. Erika
Tisztelt Erika!

Ha a dózis emelését feltétlen javasolták, akkor azt reggel is beszdheti. Tudni kellene a testsúly növekedésének okát.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 13:09:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 14 hetes kismama vagyok, tavaly december 18-án voltam Önnél, következő időpontom Önhöz márciusban lesz. Ma voltam vérvételen, az eredményeim: TSH: 0,596 mIU/L, FT4 11,8 pmol/L, FT3 7,2 pmol/L. Kb. két hete csökkentette az adagomat syntroxine 13mg -ot szedek naponta. Ezek az eredmények megfelelőek 14 hetes terhességnél? Panaszom annyi van, hogy nem tudok aludni 3-4 órákat csak, más tünetet nem érzek.
Az ezt megelőző értékeim: TSH 0,023, FT4 csökkent az 1 hónappal ezelőttihez képest, akkor16,2pmol/L volt, az FT3 pedig nőtt 6,7 pmol/L volt utoljára. 2 hét alatt normális ez a változás? Maradhat továbbra is ez az adag, nincs szükség változtatásra? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kedves Betegünk!

Ezek az eredményei jók, a javasolt kezelését folytassa további találkozásunkig.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-13 13:06:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy fokozott izzadás kezelésével foglalkozik-e Ön, vagy esetleg tud valakit ajánlani? Igazából a 20 éves fiamról lenne szó. Ha Professzor Úr tud ebben segíteni, akkor a magánszakrendelésén szeretném felkeresni Önt.
Köszönettel: B. Mária
Tisztelt B.Mária!

A fokozott verejtékezést idegen szóval hiperhidrózisnak nevezzük. A felnőtt ember nyugalmi állapotban naponta 400-500 ml folyadékot veszít izzadással. Ez persze rendkívül eltérő az életkortól, nemektől. tevékenységtől, időjárástól függően, pszichés állapottól (szorongástól) függően. Az mindenki tudja, hogy melegben, különösen párás hőségben vagy fokozott fizikai igénybevétel esetén izzadunk, néha azonban e nélkül is verejtékezünk. Ez a jelenség adásul az egyes testrészeken a zavaró, ha kellemetlen szagokkal is társul. Ráadásul az egyes testrészeken eltérő mértékű lehet az izzadás mértéke. A fokozott verejtékezés (hyperhidrosis) nagy mennyiségű izzadtság termelődését jelenti, ami vagy az egész bőrfelületet érintheti, vagy csak a tenyérre, talpra, hónaljra vagy a lágyékra korlátozódik, anélkül, hogy a fiziológiai, tehát a normál szabályozó mechanizmusok működésbe lépnének.
Kialakulásának több oka is lehet:
• Pszichés okok, stressz helyzetek
• Testi, szervi betegségek: pl. pajzsmirigybetegségek, láz, klimax
A fokozott izzadás akkor nevezhető kórosnak, ha normális környezeti hőmérsékleten, fizikai aktivitás hiányában is fokozott a verejtéktermelés. Ez a normálisnál erősebb mértékű izzadás sokak számára rendkívül zavaró, az életminőséget jelentősen rontó probléma, melyet gyakran szükséges kezelni, mert a kóros mértékű izzadás fokozhatja különböző kórokozók elszaporodását, az érintett terület állandóan felülfertőződhet, ezzel is súlyosbítva az alapproblémát. Az érintett területeken elszaporodó kórokozók elkezdik lebontani a hétköznapi nyelven izzadtságként emlegetett váladékot, és a lebontási folyamat során ez egy jellegzetes, esetenként igen kellemetlen szaggal jár. Érthető módon van, akinek a fokozott izzadás még tolerálható, más viszont iszonyúan szenved tőle, hiába ugyanolyan tünetei vannak. Jelen kutatások alapján elmondható, hogy Magyarországon becslések szerint 100-200.000 embert érinthet a hiperhidrózis. A fokozott izzadás elsődleges a testnek csak bizonyos részeit érinti, általában a hónaljat, lágyékot, fejet, arcot, kezet vagy lábat. A tünetek jobbára szimmetrikusan jelentkeznek. Oka az idegrendszer kisfokú működési zavara, arra is van némi bizonyíték, hogy örökletes. Bár ez az állapot nem jár semmiféle kockázattal, az életminőséget befolyásolhatja, akár az életminőségének rovására is mehet. Sőt, a tenyér izzadása bizonyos szakmákban jelentős akadályt jelenthet a munkavégzésben (pl. kézfogás, papírmunka). A talpak izzadása jelenthet problémát a nedvesség és a cipőviselés miatt. A bőr felázik és felpuhul, teret adva a gombafertőzések kialakulásának, kórokozók el-szaporodásának, amelyek sok esetben kellemetlen „lábszaggal” járnak. Ráadásul az ilyen területeken több szemölcs is képződik.
Mi a teendő?
Tisztázni kell, hogy a háttérben van-e szerves, organikus betegség. Lehetőség szerint az okokat kell megkeresni és kezelni.
A tüneti kezelésnek több formája van:
Botox kezelés mikor lehet indokolt?
• Akinél kizárhatóak azok a belgyógyászati betegségek (pl. pajzsmirigy túlműködés), amelyek kiválthatnak extrém mértékű izzadást.
• A külsőleg alkalmazható dezodorok, oldatok, hintőporok csak az átlagos mértékű izzadást képesek csökkenteni, az ettől erősebb verejtékezést nem befolyásolják kielégítő mértékben. Aki naponta többször kénytelen ruhát cserélni a zavaró nedves foltok vagy nemkívánatos illatok miatt.
• Akit a mindennapi életvitelben bármilyen szempontból zavar nagymértékű izzadása.
• Ha az izzadás a természetes anyagokat tartalmazó ruházat mellett sem befolyásolható.
A Botox kezelés nem veszélytelen beavatkozás, általában nem jelent végleges megoldást, ezért csak nagyon indokolt esetben javasolható.
Amennyiben indokoltnak tartja, akkor szakrendelésen fogadom lehet a szervi okok kizárása céljából.
e-mail:Székely Melinda szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:
Jokot kzárni, ill. megtalálno

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-10 16:51:46
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!
Megkaptam a válaszát, köszönöm szépen!
Most nagyon tanácstalan lettem. Írta, hogy betegeket kezelnek és nem leletet. Én is úgy gondolom hogy pár adatból nem lehet kezelni valakit, az sztk-s rendelésen mégis ezt teszik velem, sajnos magán rendelésre elmenni nincs pénzem jelenleg.
19 hetes kismamaként ezek az értékeim (TSH 2,4100, T4 10,7, T3 7,00) Semmit nem vizsgáltak ezen kívül rám sem néztek, propycil-t kellene szednem. (korábban 10 hetesen tényleg nagyon alacsony volt a TSH 0,1870, akkori leletemen fehérvérsejt szám 12,6, ha jól tudom esetleg gyulladásra utalhat, de a mostaninál nem kértek ilyen adatot sem) ha gyógyszer nélkül ennyit változott félek gyógyszer hatására esetleg a másik irányba térne el, ezért nem is merem szedni, de attól is félek, hogy ha nem szedem lehet-e baja a kisbabámnak. (az orvos akinél voltam alapból nem foglalkozik kismamákkal, de másikhoz nem mehetek, mert már hozzá kerültem be, direkt megkérdeztem, ezeket a kérdéseket nem volt idő feltennem ott, mert nagyon sokan voltak és max 5 perc jut egy betegre)
Az lenne a kérdésem: mivel teszek rosszabbat, ha szedem orvosi utasításra, (de így vizsgálatok nélkül), vagy nem foglalkozom vele és reménykedek, hogy magától helyreáll? Ennyire rossz a mostani értékem, hogy indokolt a gyógyszer?
Köszönettel: Knetty
Tisztelt Knetty!

Egyelőre a Propycil kezelést folytassa, de nem csak a TSH- hanem a TSH-receptor elleni antitest és az ant-TPO szintet és a májfunkciót is célszerű volna ellenőrizni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-09 17:06:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Több mint egy évvel ezelőtt átestem egy nagy nőgyógyászati műtéten, ahol is kivették a méhemet és a jobb oldali petefészkemet. 41 éves nő vagyok. A tüneteim utána kezdtek jelentkezni. Tipikusan pajzsmirigy alúlműködési tünetek. Alacsony testhőmérséklet 35.5, gyengeség, fáradság, hajhullás, hízás, depresszió. Endokrinológushoz fordultam. A labor értékeim rendben voltak, de mivel ilyen heves tüneteket produkáltam kaptam rá pajzsmirigy gyógyszert, amit fél éven keresztül utasítás szerint szedtem, de egyáltalán nem javított állapotomon. Orvosom azt mondta, nem tudja mi a bajom. A legfrissebb labor eredményemben az ösztrogén szint elég magas 2167pmol/l Olvastam, hogy a magas ösztrogén szint okozhat ilyen panaszokat, és ezt kell progeszteron pótlással egyensúlyba hozni. Nekem 9.22nmol/l. Sok cikkben a természetes progeszteron pótlást preferálják a szintetikussal szemben. Készülök visszamenni a nőgyógyászomhoz, de félek is, nehogy kárt okozzon a gyógyszer. Ha megnyugtatna professzor Úr, hogy igen is van olyan terápia a progeszteron pótlására ami nem veszélyes, és alkalmattán hatásosabb is mint a női krémek. Ha tudna ebben irányt mutatni, segíteni, nagyon hálás lennék! Köszönettel és tisztelettel: Erika
Tisztelt Erika!

Igen, van több ilyen készítmény is!

Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés!
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik. A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:

Feltűnő az elhízás
Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
Hajhullás gyakori
A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.

Jó egészséget, további vizsgálatot és oki kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-09 13:31:00
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja