SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
A lányom egészségi állapotával kapcsolatban küldött mai válaszában azt közölte, hogy a kérdés összetett és "távdiagnózissal", vizsgálat nélkül felelős választ nem adhat, ezért tisztelettel arra kérem Professzor Urat, tudassa velem, lenne-e arra mód, hogy személyesen is megvizsgálja a lányomat, aki nem magyarországi, hanem pozsonyi lakos. Ha igen, időpontot és elérhetőséget kérek.
Hálás köszönettel és tisztelettel

Marika
Tisztelt Marika!

Köszönöm levelét. Az előjegyzést nem én végzem, hanem munkatársaim.
elérhetőségük:Budai Endokrin Központ:
Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:
Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el).
E-mailen: szekelym@vipmail.hu ill. info@endokrinkozpont.hu.

Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-28 12:51:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

36 éves vagyok, már van egy 18 éves gyermekem. Lassan egy éve hullik a hajam, és erősen szőrösödök is, melyet már több oldalról is kivizsgáltak.Belgyógyászat, fogorvos, pajzsmirigy...stb...Mindenhol negatívak az eredmények. Az útóbbi pár hónapban azt tapasztaltam, hogy mindig fázok, hidegek a végtagjaim és a ciklusom alatt képes vagyok 3-4 kg-ot is hízni, majd ez a fölösleg a mentruáció után ismét visszaáll. Egy terület maradt ki a vizsgálatok közül: a női hormonok. 2016. 02.29-én levettek egy női hormont (ekkor voltam a ciklusom 25.napján), melyek a következők lettek: TSH: 1,190; FSH: 0,30 mIU/ml alatt (1,50-9,10);LH: 0,07 mIU/ml alatt (0,50-16,90); progeszteron: 190,80 nmol/l felett(10,62-81,28);Ösztradiol: 11010 pmol/l felett (82-940);Prolatkin: 200ng/ml felett (2,8-29,2);totál tesztoszteron: 5,25 nmol/l (0,50-2,60). Mivel az előbbi eredmények nagyon rosszak lettek, megijedtem és elmentem egy magánlaboratóriumba, 2016.03.25-én (ekkor voltam a ciklusom 24. napján), ahol a következő eredmények lettek: LH: 3,48 U/L ; FSH: 2,52 U/L; Prolaktin: 232,8 mIU/L; Ösztadiol: 200,2 pmol/L;Progeszteron: 16,0 nmol/L, DHEA-szulfát: 7,14 umol/L. A petefészek tumor markerei még folyamatban vannak. A ciklusaim teljesen rendben zajlanak, 26 naposak, erős és sok vérzéssel (4-5 nap), középidőt érzem, menzesz előtt 2 napig barbázásom van. A mai nap visszamentem az orvosomhoz, aki azt mondta, hogy nem ettől hullhat a hajam, ezek a hormonok teljesen rendben vannak. A kettő lehet közti különbség pedig lehet attól, hogy vmi mást ehettem abban a hónapban. Ön szerint, a megemelkedett tesztoszterontól hullhat a hajam? Ha igen, mit kell tennem? Ha majd babát szeretnék a későbbiekben, az eredményeim megfelelőek? Köszönöm szépen előre is a válaszát. Üdvözlettel: Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Az eltérő laboratóriumi eredményeket sem etikai, sem jogi okok miatt nem kívánom kommentálni,mert azok magukért beszélnek....

A hajhullás és a fokozott szőrösödésnek sok oka lehet.A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• Autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• Mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• Táplálkozási rendellenességek
• Vitaminhiányok.

Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
· PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
· Menstruációs hormonális zavarok
· Mellékvesék túlműködése és daganatai
· Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
· Petefészek egyes daganatai
· Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

A fokozott szőrnövekedésnek is több oka és formája lehetséges. Feltételezem, hogy ezeket vizsgálták.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas.
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!

További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-27 17:36:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a véleményét kérni esetemmel kapcsolatban. Aktuálisan a következő tüneteim vannak: halmozottan jelentkező extraszisztolék, jellemzően evés után. Emésztési problémák: erőteljes puffadás, böfögés, diffúz égő alhasi fájdalom, egy hete tartó hőemelkedés.
Az utóbbi másfél évben ezek a tünetek változó mértékben voltak jelen: esetenként egy hétig tartó hasmenés/ székrekedés váltakozása mellett, hőemelkedés nélkül vagy hőemelkedéssel. Bőröm csúnyává vált, barna foltokkal. Éhségérzés kínzóan erős, gyakran hajnali felébredést okozva (muszáj ennem pár falatot). Teherbe esés sikertelen. Alvásminőségem leromlott, gyakori az éjszakai izzadás, 4-5 órás egybefüggő alvás után felébredek, és csak szunyókálok, szabadság alatt is. Egyéb idegrendszeri tünetként rám nem jelemző módon egyfajta szorongás lett jellemző, korábban problémát nem okozó szituációkban jelentkező elkerülés, visszahúzódó magatartás.
Látott kardiológus: mitralis prolapszust állapított meg (ez 20 éves korom óta ismert, az utóbbi 1 évben romló tendenciát mutat), minimális adag Concort állított be, ezt szedem. A vérnyomásom jellemzően alacsony 105/65. A Concor a pulzusszámomat 65-70-es tartományban tartja, az extrákat nem igazán mérsékli. Gasztroenterológus is látott: IBS-t írt le, reflux mellett, protonpumpagátlót és alkalmi görcsoldó szedést javasolta. Aktuális panaszaimmal nőgyógyász is megnézett, kizárta a hasi fájdalom nőgyógyászati okát: ciszta nincs.
Anamnézisemben 2009-ben egy vastagbél tubularis adenoma szerepel, ezt 2 és 4 évvel később negatív colonoscopia követte. Vizsgáltak cöliakiara, a szerológia negatív, mellék leletként kiderült az IgA hiány. Bőromön viszkető piros göbök jelentkeztek, szövettan Lichen Ruber Planust igazolt. Készült egyéb immunológii kórképekre labor vizsgálat, nem igazolódott egyéb nagy autoimmun betegség, a leletben immunoglobulin eltérések: IgG és IgM, gamma globulin enyhe emelkedése, béta globulin csökkenése. A limfocita értékek tendencia szerűen alsó határ alatt vannak minden vérvizsgálatnál. Jellemző az éhgyomri normál vércukor érték, mely evés után leesik 3,4-3,6-ra, terheléses cukor vizsgálat történt, az orvos ennek megismétlését javasolta fél év múlva, mivel ahogyan fogalmazott " a görbe nem megfelelően emelkedett". C-peptid: 0,8; 60 perc: 4,9; 120 perc: 5,4; 180 perc: 3,3.
Női hormon vizsgálatok az utóbbi időben nem készültek.
Glutén és laktóz mentes diétát tartok, ezzel a görcsös bélmozgások és a hasmenés nagyjából teljesen megszűnt, a viszkető bőrkiütések teljesen elmúltak. Gasztroenterológusom szerint ez valószínűleg nem cöliákiás glutén szenzitivitás, így maradjak a diétán.
A problémám az, hogy a szervezet különböző területein jelentkező tüneteimet nem fogja össze egy orvos sem, a kardiológus azt javasolja, hogy az emésztési problémáimat szedjem rendbe, ez segítene a szív működésén is, a diabetológus aki látott nem látott továbblépési lehetőséget, a gasztroenterológus jelenleg nem indikál további vizsgálatot vagy kezelést. A meddőség-autoimmun folyamatok kérdésével is elakadtam. Professzor úrnak mi a véleménye? merre induljak tovább? mi lehet a baj velem?
Válaszát tisztelettel köszönöm:
Katalin
Tisztelt Katalin!

Először is igazat kell adnom, ugyanis valóban a 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Ezt csupán bevezetőnek szántam, de talán nem érdektelen.
A betegsége - a lírása alapján - valóban összetett. Terjedelmi okok miatt a részletekre nem tudok kitérni.
Melyek a legfontosabbak:
1.Fontos dolog, hogy IgA hiánya van! Általában minden 500-ik ember szenved ebben az állapotban. Jelentősége az, hogy az IgA hiány öröklődik, immunhiányos állapotot vált ki, gyakoribban a nyálkahártya és bőr fertőzések és az autoimmun betegségek. Ráadásul ez az állapot öröklődik. Immun-moduláló szerekkel lehet kezelni!
2. A felsorol betegségeknek nagy valószínűséggel autoimmun háttéer lehetséges.
3. A meddőség háttrében is lehet autoimmun eredet (az nem derült ki, hogy vizsgálták-e?)
4. A szívpanaszok, a mitralis prolapsus valóban kezelhető és műtét nem szükséges.
5. Végezetül, ennyi probléma és kanosszajárás után nem csodálkozom, hogy alvási problémái, krónikus stressznek megfelelő tünetei is vannak. A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz, pánik helyzetbe.
További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-27 17:24:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm a lányom panaszával kapcsolatos mai válaszát. Kérem, legyen szíves, mondjon még véleményt a kapott gyógyszer adagolásával kapcsolatban - vagyis, hogy túladagolás (50 ug L-thyroxin) okozta-e az első megkeresésemben leírt, a minket nagyon aggasztó, erős hajhullást és főként az addig soha nem tapasztalt menstruációs pamaszokat.
Köszönettel
Marika
Tisztelt Marika!

A kérdése összetett, sajnos ilyen "távdiagnózissal", vizsgálat nélkül felelős választ nem adhatok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-27 15:36:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Kistestvért tervezünk. Szabad-e jód tartamú terhesvitamint szednem, ha az előző gyermekem születése után pár hónappal elkezdett terhesvitamintól (a szoptatás alatt úgy gondoltam jól jönne) a TSH, a koleszterin értékem nőtt, levertnek éreztem magam, székrekedésem volt, s amint abbahagytam a terhesvitamin szedését, az értékek jobbak lettek és a problémáim megszűntek? Lehet hogy nekem is szülés utáni pajzsmirigy gyulladásom volt, amit a jódozott vitamin kihozott? Vagy anélkül is az lett volna? Végülis ez már mindegy. Jelenleg 1,800 a TSH-m, mikor problémám volt, akkor 3,44 volt. Ön szerint szedhetek terhesvitamint újra legalább akkortól, mikortól tudom, hogy terhes vagyok? Úgy tudom terhesség alatt kell a jód. Vagy én már akkor is kerüljem? Otthon is csak jódozatlan sóval főzök. Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon fontos kérdést tett fel és örömmel tapasztalom, hogy témában már jártasságot szerzett.
Kezdjem a legelején és nagyon röviden:
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa!
A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) hormon képződése a pajzs-mirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával) és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű! Kiderült, hogy azokban az országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett!!! A jodid az autoimmun pajzsmirigy-betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás ízületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver (!), az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jodidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-27 15:32:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr
Pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg az rT3 alapján. A doktornő azt mondta határán vagyok a gyógyszeres kezelésnek mert 11,1 lett az arányszám. A neten amit találtam számolási módot úgy 17 lett az arányszám. Csak szeretném tisztánlátni a dolgot. Értékeim Szabad T4: 13,76 pmol/L, Szabad T3: 4,78 pmol/L, Anti-tireoglobulin: <0,9 U/mL, rT3 (reverz T3): 0,28 ng/ml, TSH: 1,940 mIU/L
Köszönettel:
Dorottya
Tisztelt Dorottya!

A rT3 szint nem feltétele a csökkent működésnek. Ez klinikai diagnózis, a laboratórium leletek segíthetnek, de nem egyedüliek.
Mint ismert a pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont, tiroxint (T4-t) és trijódtironint (T3-t) termel. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működéséért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés) állapotunkat. Néhány komplikáltnak tűnő folyamatot kénytelen vagyok leírni azért, hogy a kérdésre megfelelő választ tudjak adni. Fontos tudni ugyanis, hogy a T4-ből képződik a T3, amely hatásában 100x erősebb (!) a T4-nél. Ebben az átalakulásban meghatározó szerepük van a dejodináz nevű enzimeknek. A dejodináz-1 és 2 az aktív T3-t képezi, a dejodináz-3 pedig a hatásnélküli ún. reverz T3-t (rT3). Később mind az aktív T3, mind a rT3 lebomlik inaktív T2-vé. A szervezetben a 80-90%-ban a T4 van jelen, 10-20%-ban pedig a T3, de ez az arány változhat!
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Abban a szövetben, amelyikben ennek az enzimnek a szintje - örökletes vagy egyéb okok (pl. gyógyszerek) miatt - fokozott, ott az aktív T3 szint is magas lesz és a beteg gyakran fog erős szívdobogástól, ritmuszavartól szenvedni. Egyes szívritmus szabályzók (pl. Huma-Pronol) azért is előnyösek, mert megakadályozzák pajzsmirigy túlműködés eseték a nagy mennyiségű aktív T3 termelődését. Az ellenkezője is igaz, hogy a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna.
• Mi az ún. jó arány a T3 és T4 között?
Általában a T3 egytizede a T4 hormonnak. Ezért jogos a fenti kérdés, hogy az adott beteg esetében jó-e ez az arány? Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolnak a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák. Korábban hazánkban is csak az aktív T3-t adtuk (Liothyronin néven lehetett hozzájutni).
Ennek az a teória volt az alapja, hogy a szervezet számára egyedül csak az aktív hormon a fontos. Ez tévedés volt, ezért áttértek a T4-re, ami ismét tévedésnek bizonyult, mivel a betegek egy része nem tudta a T4-ből a kívánt mennyiségű T3 előállítani. Ez is alátámasztja azt az általam több előadáson elmondottakat, hogy az orvos-tudomány gyakran a tévedések története, és igaza van Diderot-nak „ A Természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép!” Ez a magyarázata annak, hogy egyre több gyár tér vissza a T4-T3 keveréket tartalmazó készítményekre.Értelemszerűen a tudományos kutatás célja az egyénre szabott gyógyszeres kezelés. Ennek érdekében eltérő T4 és T3 tartalmú, egyénre szabott kezelésekkel lehet sikert elérni. Nem bizonyult igaznak az a korábbi dogma sem, hogy „nem baj, ha a pajzsmirigyet valamilyen úton kiirtjuk, legfeljebb majd a hormonális kezelést alkalmazzuk”. Sajnos az esetek nem kis hányadában (betegeim a tanuk rá), a hormonpótlással nem lehet az eredeti életminőséget biztosítani, ill. helyreállítani.(Combination treatment with T4 and T3: toward personalized replacement therapy in hypothyroidism?Biondi B, Wartofsky L.Department of Clinical and Molecular Endocrinology and Oncology, University of Naples Federico II, Via S. Pansini 5, 80131 Naples, Italy. bebiondi@unina.it. J Clin Endocrinol Metab. 2012 Jul;97(7):2256-71. Epub 2012 May 16.).
Összegezve, nem az egyes leleteket, hanem holisztikusan a klinikai tüneteket, az egész embert célszerű gyógyítani.
Jó egészséget kívánok:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 16:08:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Visszatérő 25 éves betege P. Barbara vagyok. Több, mint 10 éve diagnosztizált pajzsmirigy túlműködéssel (Basedow kór). Pár hete a megbeszélt gyógyszeradagok szedése mellett is túlműködés tüneteit érzékeltem magamon (kézremegés, erős verejtékezés, felgyorsult anyagcsere), ezért vérvételre mentem, mely során igen magas értékeket mértek: TSH: <0,01 mIU/L, FT4: 47,45 pmol/L, FT3: 16,76 pmol/L, Anti TPO: >1077.0 U/mL. Mindezek ellenére szívpanaszom nem volt. A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi gyógyszeradagokat (napi fél tbl. Metothyrin, és kétszer negyed tbl. Propranolol 40 mg) hogyan módosítsam. A műtétet nyárra tervezzük.
Válaszát előre is köszönöm.
P. Barbara
Tisztelt P. Barbara!

Emlékszem a korábbi történetére. A legjobb volna soron kívüli viziten megbeszélni a továbbiakat!
Addig is a Metothyrinből egyelőre 2 tbl-t, a Propranolból 2x1/2 tbl-t szedjen.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:57:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm Doktor Úr!

Egy 2 gyermekes anyuka vagyok és 1 meg nem született gyermek "anyukája" , ugyanis tavaly szeptemberében várandós lettem de sajnos kiderült 6 hetesen hogy méhen kívüli. A petevezetékben akadt el a magzat így petevezetékkel együtt kellet kiműteni. Szerettük volna ezt a gyermeket de sajnos nem sikerült. Most szeretnék újra teherbe esni de félek , mert nem szeretném ha megint elveszítenék egy gyermeket , és persze attól is félek hogy elvesztem az 1 petevezetékem és akkor többet nem lehet gyerekem. A kérdésem az lenne hogy ennek mennyi az esélye hogy megint méhen kívüli lenne? (műtét után azt mondta az orvosom hogy ha szeretnék akkor lehet még de azóta eltelt pár hónap) és olvastam hogy 1 petevezetékkel csak 2 havonta lehet teherbe esni ezt a műtét utáni időtől számoljam ki hogy mikor esedékes? mert sajnos nem tudom.

Válaszét és idejét előre is nagyon köszönöm
Üdv. Alexandra
Tisztelt Alexandra!
Nagyon sajnálom, ami Önnel történt. Hitem és tapasztalatom szerint
1 petevezetékkel is lehet gyermeke.

Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:53:47
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm a válaszát, de még két dologban a segítségét kérném.
Nevezetesen, hogy meg tudná e mondani hol végeznek immuno-endokrin vizsgálatot a lakóhelyem környékén? Én Salgótarjánban lakom és ilyen jellegű vizsgálatról erre felé még nem hallottam. (Mondjuk ez nem zárja ki a létezését és lehet, hogy Ön többet tud erről.)
A másik kérdésem, hogy hogyan lehet ilyen vizsgálatra eljutni? Háziorvosi beutalóval, vagy csak magánrendelés felkeresésével?
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: rane
Tisztelt rane!

Sajnos azt nem tudom, hogy környékükön létezik-e ilyen szakrendelés, ezt háziorvosától érdeklődheti meg.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:51:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Már 5 éve szedem a bromocriptint a felső határértéket picit meghaladó prolaktinra,napi fél szemet. MRI-n az agyalapi mirigynél látható 3mm elváltozás.Az állapot már 5 éve van és azóta sem fogyni nem tudok,de még elég büdös az izzadásom is holott előtte nem volt ilyen problémám.Volt 3 20.heti vetélésem a 2. után kaptam gyógyszert. Abba lehet-e hagyni a gyógyszerszedést vagy természetes úton helyettesíteni illetve létezik-e,hogy a prolaktintól nem tudok fogyni. Mostanában még a vizesedés is előjött ami inkább reggel jellemző, vastag ujjak. A hormon gyógyszer okozhatja vagy más irányból kell kutakodni.Egy mellékvesém van az szerepet játszhat a problémámban?
Várom válaszát!
Köszönettel:Szilvi
Tisztelt Szilvi!

Kérdése összetett és további értelmezést igényel.A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik. A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás

Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapi mirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták korábban, ma már ez az álláspont túlhaladott, egyéni mérlegelés alapján a bromociptin vagy más a prolactin szintet csökkentő korszerű kezelés szóba jön. Fontos azt is a többi teljeskörű endokrin, immuno-endokrin kivizsgálás.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:49:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A lányom egészségügyi problémája miatt kérem az Ön szíves segítségét és szakmai tanácsát.

37-éves, 164 cm, 49 kg (a súlya kb. két évtizede változatlan), aktív, sportos
két egészséges kislánya van: 6-éves, 4-éves (26-hónapos koráig szoptatta)
2015. augusztusa: 8-hetes terhesség folyamán (a magzat 7-hetes nagyságával) missed abortion
menstruációs ciklus: mindig normális időtartamú és fájdalommentes volt, a szülések és a vetélés után is

ORVOSI VIZSGÁLATOK, KEZELÉS, PANASZOK:

2015. szeptember 14.
Tsh 2,296
Ft3 5,30
Ft4 13,58
aTPO 814
ultrahang: JL 9,7, BL: 8,8 ml, ISTMUS: 4,5 mm
szerves jódot tartalmazó tökolajat szedett szept. 14-től okt. 29-ig

2015. október 29.
Tsh 2,057
Ft3 5,00
Ft4 13,45
aTPO 1.300

50 mg L-thyroxin okt. 29-től
erős szívdobogás
remegés
intenzív hajhullás
fájdalmas és csak egy napig tartó nagyon gyönge menstruáció és négynapos barnázás

2016. január 10.
mivel az orvos ellenőrzésre csak fél évvel későbbi időpontot adott, ezért vérvételre egy magánlaborba ment - a TSH a gyógyszeres kezelést megelőző tartományon belüli 2,296 értékről ekkorra 0,1-re zuhant!
Tsh 0,114
Ft4 19
aTPO 1.225

- továbbra is intenzív hajhullás, fájdalmas és csak egy napig tartó nagyon gyönge menstruáció és négynapos barnázás
- telefonáltunk az endokrinológusnak, azt mondta, ez így rendben van!
- mivel azonban a lányom nagyon rosszul érezte magát, ezért úgy döntött, hogy az L-thyroxin adagot a felére csökkenti

25 mg L-thyroxin jan. 10-től
- a szívdobogás, remegés, intenzív hajhullás elmúlt
- de továbbra is fennál a fájdalmas és csak egy-napig tartó nagyon gyönge menstruáció

2016. február 24.
Tsh 2,00
Ft3 4,76
Ft4 17,2
aTPO 227,9
- még továbbra is fennál a fájdalmas és csak egy-napig tartó nagyon gyönge menstruáció

A KÉRDÉSEIM:
1. A leírtak alapján mi a Doktor Úr diagnózisa?
2. Gyógyszer-túladagolás okozta a fennálló menstruációs panaszokat?
3. A lányom még egy gyermeket szeretne, de a mostani gyönge menstruáció miatt nem tud teherbe esni - mikorra várható a menstruáció rendeződése?
4. Mi a Doktor Úr javaslata a kezelést, a gyógyszerezést illetően?

Válaszát előre is hálásan köszönöm.
Marika
Tisztelt Marika!

Miképpen azt ezen a honlapon is gyakran írtam, a laboratóriumi leletekből nem lehet diagnózist mondani, a kezelést pedig végképpen nem célszerű. Kétségtelen, hogy eredményei között több olyan is van, amely arra utal, hogy immuno-endokrin betegsége lehet.
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• A laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:37:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
3 abortuszom volt, több mint 10 éve,előtte már született egy lányom, a párommal már kb 5-6 éve szeretnénk babát de nem esek teherbe. Lehet az oka az abortusz?
Tisztelt Kérdező!

Az egyik ok lehetséges, de további vizsgálat(ok) javasoltak.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-26 15:30:58
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Professzor Úr!

2011-ben egy nőgyógyászati vizsgálat során fedezték fel a magas TSH szintemet (44.71 - T4: 7.5 T3: 4.38), megnézték az aTP-t is, >6500 lett, mire az endokrinológus 75-ös Euthyrox-ot írt fel és tömören közölte, hoyg vagy ezt szedem egész életemben vagy meg fogok halni. Olyan gyorsan hagytam ott, ahogy csak lehetett, és orvos felé sem néztem 2014-ig. Természetesen a gyógyszert sem kezdtem el.
2014-ben a háziorvosom általános állapotfelmérés keretében teljes labort nézetett, az akkori értékeim: TSH: 33.84, T4: 7.16; T3: 4.22. Mivel semmilyen tünetet nem vettem észre magamon, nem kezeltük.
Idén vált újra kérdésessé a dolog, mert az életem végre elérkezett ahhoz a ponthoz, hogy megvannak a körülmények egy babához.
A 2016 februári vizsgálat - még szintén külső beavatkozás nélkül, kizárólag tudatos táplálkozással és sporttal - így változtak:
TSH: 28.93; T4: 9.33; T3: 4.1; aTGO: 205; aTP: >1300; D-vit: 62.4
Az inzulin értékek - éhgyomri, 1 és 2 órás, illetve a glükóz értékeim is tökéletesek.
Az UH értékeket is megemlíteném, mert gondolom, ezek is lényegesek az összképhez:
2011:
jobb lebeny: 17x24x50, durván inhomogén, echoszegény, benne multiplex apró, de 8mm is elérő kis echodus göbök, enyhe hypervascularisatio
bal lebeny. 16x13x44, hasonló densitású, itt 9mm-es göb is van
isthmus: 6,4mm széles

2016:
jobb lebeny: 14.5x21.9x44, benne több apro echodus képlet, és egy nagyobb (14.5x18mm)
bal lebeny: 15.5x17.7x40, benne egy 9.8 és egy 8.4 mm-es, környezethez hasonló destitású kerek képlet
isthmus nem szélesebb
pm mérete normál, echoszerkezete kifejezetten inhomogén

Mivel az értékekben látható ugyan javulás, de nem akkora mértékű, mely lehetővé tenné a külsőleg való hormonnal való megtámogatást, a doktornő syntroxine szedését javasolta. Első héten 25, majd másodikon 50 mikrogrammot (most vagyok a második hét második napjánál.

Ezeken kívül D vitamint szedek (Bioextra D3 3000NE) és omega 3 pótlására lenmagolajat, illetve kendermagolajat, valamint szelénbevitel növelése érdekében brazildiót írt fel (ez utóbbit még nem kezdtem el, mert rendelni kellett). Esténként galajteát iszom.

AZ étkezésben igyekszem nagyon következetes lenni, de nagyon nem egyszerű. Húst nagyon ritkán fogyasztok, ezen kívül próbálom kerülni a glutént, a szóját, a tejtermékeket. Illetve a finomított szénhidrátokat. Csak sajnos nagyon leszűkíti a lehetőségeket, ha az ember mindennek egyszerre szeretne megfelelni. A gluténmentesben sok esetben cukor van, illetve olyan liszt, ami magas glikémiés indexű. Mindig gondom volt a súlyommal, nehéz a fogyás és 62-65 kilónál soha nem sikerül lejjebb menni. Ez persze még nem az elhízás kóros foka (172cm vagyok), sőt, ezt egészségesnek lehet nevezni, de nekem más a célom. A csípő és comb környéke a legkényesebb terület.

Bíztam benne, hogy ez a külső hormonpótlás segíteni fog, de sajnos azt tapasztalom, hogy elkezdtem hízni. A kedélyállapotom pedig nemhogy javult volna, hanem épp ellenkezőleg. Rettentő fáradtságérzés tör rám időnként és ideges is gyakran vagyok. Szeretnénk babát, de nem mindenáron. Nem akarok 100 kilós édesanya lenni, aki haragszik az egész világra azért, mert tönkretették a testét a kezelések.

Igyekszem a lelki okokat is feltérképezni, mert személy szerint abban hiszek, hogy minden betegség lelki eredetű, de ez egy sokkal hosszadalmasabb folyamat. És itt sajnos az időtényező a legerősebb (idén decemberben leszek 38 éves).

Mit tanácsol Professzor Úr? Lehetséges, hogy a fent leírt tünetek a hormonpótlás eredményei? Érdemes ilyen rövid időn belül következtetéseket levonni?
3 hetes kontrollra vagyok előjegyezve, április 4-én, akkor kiderül, hogy ezek a gyógymódok elegendőek-e és hatásosak. Gondolom, azt azért érdemes megvárni, ugye?
Az értékek referenciatartományba való letornászása nem minden esetben segíti a fogyást, illetve a megfelelő testsúly elérését?
Mennyire kell szigorúan venni a táplálkozásra vonatkozó szabályokat? Néha lehet azért klasszikusan étkezni?
Ha összejön a baba, mire érdemes odafigyelni, hogy meg is maradjon és egészségesen szülessen?
És amitől a legjobban félek (bár az orvosom azt mondta, nem az), hogy ez mégiscsak Hashimoto?

Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel: Judit
Tisztelt Judit!


Panaszai valóban összetettek. A leletei alapján alapján autoimmun thyreoiditis nem zárható ki, amely a babavárás akadálya lehet.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
További immuno-endokrin vizsgálatot javaslok és egyénre szabott kezelést.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-23 18:24:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 18 hetes terhes vagyok, jelenleg syntroxine-t szedek 13 mg-ot naponta. Március 7-én voltam Önnél, az akkori vérvétel eredményeim: TSH 1,310 mIU/L; FT4 11,3 pmol/L FT3 5,2 pmol/L
Március 21-én ismét volt vérvételem: TSH 1,310 mIU/L; fT4 9,7 pmol/L; fT3 5,6 pmol/L
Valamint emelkedett értéket mutat az összes koleszterin és a GOT és GPT is. Előzőleg ezek az értékek rendben voltak. Mi okozhatja, hogy most minden értékem megemelkedett?? Ugyanakkor az FT 4 pedig csökkenést mutat. Mi a teendőm?? Köszönöm előre is a válaszát.

Tisztelt Kérdező!

Örülök ezeknek az értékeknek, mivel összhangban vannak klinikai tüneteivel. Az eddig kezelés folytatását javaslom. A továbbiakat a következő konzultáció kapcsán megbeszéljük.
Egyébként figyelmébe ajánlom az erről szóló legújabba cikkemet:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-22 17:37:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof..Úr!
Köszönöm válaszát
Higyje el,felkerestem emailben(ahogy eddig is mivel messze lakom már tőle)az utóbbi két TSH eredményemmel,ahogy Önnek is írtam,de elutasító volt😔.Amit sehogy sem tudok hova tenni.
Azt tudni kell,hogy az én babám lombik bébi,3,5 évet vártunk rá,többekközt pajzsmirigy probléma miatt.Terhesség előtt az endokrinológusom beállította a megfelelő dózist,aztán amikor sikerült,a nőgyógyászom kontrollálta folyamatosan(5-8 hetente).Viszont elmondása szerint a szoptatás alatti normál értékekkel nincs tisztába,ez már nem szaktarülete,kérte,hogy kérdezzem meg az endokrinológusomat,hogy hogyan tovább.Erre a kérdésre elutasító választ kaptam.Mivel elg rövid az idő,félek megszülök,mire időpontot kapok egy új endokrinológushoz,aki tovább tudna kezelni,ezért fordultam bizalommal Önhöz(a nőgyógyászom is örült az ötletnek,hátha más is tanul a példámból)Annak reményében,hogy tud nekünk segíteni.Mit tegyek?
Köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

Éppen Önre és a többi kedves Kérdezőre gondoltam, amikor megítam a ma már az a Csaladinet-en is olvasható cikket:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik

Ezek birtokában reményeim szerint többet fog(nak) tudni erről a témakörről.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-22 17:33:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof.Úr!
Pajzsmirigy alulműködésem van(microadenoma a kisagyban),Letrox-ot szedek(100 mg/nap).Jelenleg 37.hetes terhes vagyok.A TSH-t rendszeresen kontrolláljuk,0,39-0,55 között van.A kérdéseim:
-szoptathatok-e Letroxal?Ha nem,mire kellene váltani?
-szoptatás alatt mennyi kell legyen a normál TSH érték?
-milyen sűrűen kell majd kontrollálni?
-ha már nem szoptatok,mennyinek kell lennie a TSH-nak?
Választ előreis köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-22 07:22:26
Olvasói értékelés: 5/5
Kérdés Prof. Dr. Balázs Csaba részére

Tisztelt Doktor Úr!


Elnézést, ha kicsit fura a kérdés, de arra vagyok kíváncsi, hogy tudna-e segíteni ösztrogén dominancia esetén a megfelelő progeszteron krém kiválasztásában és a helyes adagolás beállításával kapcsolatban. Valamelyik tanácsában ugyanis olvastam arról, hogy támogatja ezt a fajta kezelést, ami - enyhe kifejezéssel élve - orvosi körökben nem jellemző. És laikusként hormonokkal kísérletezni pedig felelőtlenség.
Problémám is összetettebb, de itt most nem részletezem, hiszen, ha tud segíteni, támogatva a krém formájában történő hormonpótlást, akkor személyesen keresném fel.


Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Klári
Tisztelt Klári!

Többféle készítmény létezik, amelynek a kiválasztása és adagolása egyéni mérlegelés tárgya. A személyes találkozásunk során ezt meg fogjuk tudni beszélni.
előjegyzés Budai Endokrin Központ:
Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:
Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el).E-mailen: szekelym@vipmail.hu ill. info@endokrinkozpont.hu.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-22 07:19:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Azután érdeklődnék,hogy gyermekekkel foglalkozik-e? 12 éves kisfiamnál 3 éve állapították meg,hogy Hashimotos. Azóta tulajdonképpen egy helyben topogunk. Ilyen részletességgel,mint amiről Ön ír az előttem kérdezők válaszaiban, még nem vizsgálták ki. Megtörténik a szokásos 3. havi kontroll aminek többnyire nem jó az eredménye (3 év alatt 2-szer volt normál tartományban a TSH) és maximum egy nyaki UH. És azok a bizonyos száraz adatok....ami alapján postán megküldik,hogy hogy változtassak a hormonpótlásán. Nagyon szeretnék javítani az értékein mert látom,hogy most sincs jól,de úgy gondolom ehhez megfelelő tanácsokra lenne szükségem.
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Tóvölgyi Pálné
Tisztelt Tóvölgyi Pálné!

Köszönöm levelét. Sajnos a szabályok nem teszik lehetővé, hogy 14 év alatti gyermekeket elláthassak. Már csak két évet kell(ene) várnia.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-21 17:51:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr.

Szeretném megkérdezni, hogy az adatok alapján nekem pajzsmirigy alul, vagy túlműködésem van-e.

Köszönettel. Erika

THS: 0,197
T: 2,86
T4: 13,5
Kedves Erika!

A kérdés nem olyan egyszerű. Miért?
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Betegek kezeléséhez szükséges kiegészítő vizsgálatok (a klinikai és fizikális vizsgálatok után!)
• A csökkent működés esetén észlelt emelkedett TSH szint csak lassan változik a szakszerű pajzsmirigy hormon pótlása után. Tehát 4-6 hétig célszerű várni a következő vizsgálatra
• Az alacsony TSH érték, amely a túlműködést jelzi, még lassabban változik, ezért 6-8 hét után javasolható az ellenőrzés a T4 és a T3 hormonokkal együtt.
• A túlműködés esetén a TSH-receptor elleni antitest meghatározása is fontos 3 havonta, mivel ennek a vizsgálatnak diagnosztikus és prognosztikus értéke van.

További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-20 12:42:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

41 éves nő vagyok, 2 éve műtöttek meg, bal oldali lobectomiát végeztek.

Szövettani eredmény: a lebeny részleteiben chr. interstitialis gyulladás és degeneratív jellegű göbös átépülés megfigyelhető. Azóta L-thyroxin 50-et szedek.

A műtét óta már többször jelentkeztek a következő problémáim:

1. a nyakamtól a fülemig tartó fájdalom
2. a beszéd nehézsége - rövid idő múltán komoly nehézséget jelent beszélni, és fájdalommal is jár. Ez számomra komoly probléma, hiszen könyvtárosként hetente egyszer az idősek otthonába járok felolvasni, de jelenleg ezt nem tudom megtenni a rekedtségem illetve a fájdalmam miatt.

Egy hete az eddigieknél is komolyabb fájdalmat, ill. beszéd nehézséget érzek, ezért természetesen elindultam kivizsgáltatni.

Uh, fül-orr-gégészet, labor negatív. (TSH: 2,03, FT4: 15,2, FT3: 4,52)
Azi Sandoz-t írt fel a házi orvosom, 3 napon át 1x2 szemet, de ez nem javított állapotomon.


Professzor Úr szerint mi okozhatja ezeket a panaszaimat, mit javasol, mit tegyek?


Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Mihalikné Berecz Judit, Balmazújváros
Tisztelt Mihalikné Berecz Judit!

Sajnos a műtétek után nem ritka az ilyen szövődmény. A rosszindulatú folyamat a leírás alapján nem valószínű. Az autoimmun folyamatról nem esett szó. Ilyen irányú vizsgálata és egyére szabott kezelése javasolt.
Jó egészséget, gyógyulást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-20 12:38:35
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja