SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

Az Ön betege vagyok és hamarosan találkozunk a következő kontroll vizsgálaton, addig is a tanácsát szeretném kérni: korábban pajzsmirigy hashimotoval kezelt a doktor úr, sikeresen, az értékeim rendben voltak, sikerült fogynom. Tavaly teherbe estem és terhességem alatt is sikerült szinten tartani az értékeket. Idén probléma mentes terhesség után megszületett a babánk, aki egészséges és gyönyörű.
A szülés után 4. Héten végzett TSH eredményem sajnos 0,075 lett, ez után a letrox adagomat 150-ről 125-re csökkentette a háziorvos... A másik problémám, hogy a terhesség alatt felszedett kilókból még 20 kg felesleg van rajtam, amit sajnos nem tudok ledolgozni és rettenetesen érzem ez miatt magam.
Kérem találkozásunkig adjon tanácsot, mit tudok tenni?

Köszönettel,
Henrietta
Tisztelt Henrietta!

Mindenek előtt grtalulálok a babához.
Nagy valószínűséggel szülés utáni autoimmun pajzsmirigygyulladás alakult ki. A TSH érték megtévesztő lehet, de amennyiben panaszai vannak:pl. szívdobogásérzés, akkor maradjon a 125 ug.
A testsúlya csökkentése feltétlen kívánatos, lehetőleg nem fogyasszon cukros ételt és kenyeret. A találkozás alkalmával a részleteket is megbeszéljük!

Kontrollra várom, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-05 12:21:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném a segítségét/véleményét kérni.
2013.decemberében megszületett kisfiam.A terhességem végén vaspótlást kaptam inj-ban. 2014.06.05.-én kiderült pajzsmirigy problémám(PM:norm.nagyságú,minim.tömöttebb,TSH:5,49, FT4:11)2014.09.04.-én az értékek Tsh:4,1 FT4:10,1.nyaki uh -n thyreoiditis UH kép.
Két hétig 25,majd 50ug Letroxot szedtem.
3hónap múlva kontroll(én semmi változást nem éreztem)2015.12.15.pajzsmirigy hormon eredmény:TSH:1,16 a-TPO:37,6 a TG:20alatt. Itt digagnoztizált Hashimoto thyreoiditis,mondtak ki.
2016.11.17. nyaki uh:norm méretű PM lebenyek.Inhomogen echoszegényebb szerk. MK lebenyben elszórtan 5-10 mm echoszegényebb gőb látható.Az erezettség megtartott. (sajnos itt a tsh ra nem emlékszem és a doktornő sem jegyezte fel)A Letroxot megemelte 75 ug minden nap.A menstruáció nem rendszeres.
2017.januárban tsh kontrollon 3,84 volt.
Semmivel sem érzem magam jobban mint kezelés elött.Sőt!Nem tudom,hogy ennek a betegségnek tudhatom e be,de minden hónap peteéréskor teljesen olyan tüneteim vannak mintha terhes lennék,jelenleg még mintha előtejem is lenne.Lelkileg nagyon megvisel,nincs elvetve a kistesós tervünk.Jelenleg állandó gyógyszereim a Velgyn és a Letrox75ug, de mivel 12 éve Pszoriazis -om van így néha használok még Diprosalic krémet is.
Szeretném kikérni a véleményét,illetve egy elérhetőséget amin időpontot tudnánk kérni Önhöz.

Nagyon köszönöm a segítségét!

Üdvözlettel:Viktória
Tisztelt Viktória!

Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
Eérhetőségem kolléganőmön keresztül.
Székely Melinda :szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkorzpon.hu

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-04 13:49:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

3 hete voltam Önnél.A következő diagnózisokat kaptam:
Thyrocalc alapján subklinikus hypothyerosis. A pm mko lebenye konzisztens tapintású.
Pm infra: aktvitásfokozódás jo-i túlsúllyal
PM UH: a j. l. megnagyobbodott, inhomogén szerkezetű

Labor: tsh 2,5
FT4: 14,5
FT3: 5,2
anti TpO:<28
anti TG<15

Tegnapi nap folyamán a terhességi tesztem pozitív lett. A kérdésem az lenne, hogy a topevid kapszula 2*1 mehet-e továbbra is? Amennyiben nem esetleg más szelénkészítmény?A másik kérdésem pedig a syntroxine13 1 tbl/nap, amit Ön javasolt a héten szerettem volna elkezdeni, de most ne tudom mit tegyek? Esetleg nézessek tsh, tf3, ft4 a laboreredményeket?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Nelke

Tisztelt Nelke!

Örülök a hírnek és gratulálok!
A Syntroxine13-t szedheti tovább,D3 Vitamin Bioextra 3000 NE 1 kapszulát javaslok napont
A Topevid jó, de másállapotban a szelén és mioinozitolt is tartalmazó készítmény jobb, ez a Normoxil (nálunk be tudja szerezni)
Miért jó? Mi az Inozit?
Az inozit a természetben kilenc különböző izomer formában található meg; az élelmiszerekben és az állati szövetekben leggyakoribb, és fiziológiás szem¬pontból a legfontosabb a mio-inozit, amely az INOFOLIC tasakokban is használt forma.
Az inozitot a szervezet közvetlenül glükóz-6-foszfátból állítja elő; ezért gyakran a B-vitaminok csoportjába tartozó pszeudo-vitaminként állítják be; ez a B8-vitamin.
Az inozitban leggazdagabb források a gabonafélék, a keményhéjasok és a gyümölcsök, főleg a dinnye és a narancs. Emellett bőségesen előfordul a húsokban, különösen a májban, amely az endogén inozit előállítás fő szerve. Az étrenddel egy felnőtt naponta körülbelül egy gramm inozitot juttat a szervezetébe, különböző biokémiai formákban.
Az inozit alapvető szerepet játszik a sejtekben, mint másodlagos hírvivő, inozit-foszfát, vagy foszfatidil inozit, és foszfatidil inozit foszfát formában.
A sejtmembrán egy nátriumfüggő ko-transzport mechanizmus révén lehetővé teszi, hogy az inozit bejusson a sejt belsejébe.
Mi a folsav?
A folsav egy vízoldható, a B-vitaminok csoportjába tartozó vitamin. A folát hozzájárul a terhesség alatt az anyai szövet növekedéséhez, a normál aminosav-szintézishez és az immunrendszer megfelelő működéséhez és szerepet játszik a sejtosztódásban.
A folsav megtalálható a nagylevelű zöld zöldségekben, a májban, a tojásban, a húsokban és a tejben, míg a gyümölcsök keveset tartalmaznak belőle (kivéve a narancs). A főzés során a folát majdnem teljes mennyisége néhány perc alatt elbomlik.
Mikor ajánlatos az INOFOLIC bevétele?
Az INOFOLIC TM inozitot és folsavat tartalmazó étrend-kiegészítő, amely jól alkalmazható ezen táplálék-összetevők megfelelő mennyiségben történő pótlására, ha az étrendben alacsony a szintjük, vagy abban az esetben, ha nagyobb mennyiségben van rájuk szükség.
Egyébként a javasolt babaváró étrendet folytassa.
Kontrollra 3. hónapos korában várom!

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-03 17:09:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!

Az alábbiakban szeretném a véleményét és egyben tájékoztatását kérni.

A magzat testi és szellemi fejlődése szempontjából elengedhetetlenül fontos a megfelelő jód-ellátottság.
Hashimoto pajzsmirigy alulműködésnél viszont tilos a jódbevitel.
Ebben az esetben hogyan tudja biztosítani a várandós anya a magzat számára a megfelelő mennyiségű jódot?

Ön válaszaiban azt javasolja, hogy "A már korábban csökkent pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val."
Mikor érdemes emelni a dózist, akár a pozitív terhességi teszt napján?

Pajzsmirigy alulműködésnél a terápiát rendszerint alacsony hormondózissal kezdik és fokozatosan emelik.
Terhesség miatt a nagynak mondható hirtelen adagváltozatásból (50%) nem lehet baj?

Az anti-TPO szintjének csökkentése, a gyulladás visszaszorítása érdekében egy életen át javasolt szedni a szelént?
Amennyiben a szelén pótlása táplálék-kiegészítő formában megszűnik, az anti TPO azonnal újra emelkedni kezd?

Köszönettel: K. Szilvia
Tisztelt K.Szilvia!

Tegnap a pajzsmirigy klubban erről beszéltem 2 órán át.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa!
A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával) és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigy-betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jodidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. másrészt az alkalmazott tiroxin egyetlen molekulája 4 jód atomot tartalmaz ! Tehát a jód pótlása így szervez(!) jód formájában célszerű. Másrészt a pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-02 10:10:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Az mitől lehet hogy menstruációkor hogy megy a hasam normális az ürülés máskor meg inkább nehezebb a székelés ez hormonokkal függhet össze? Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Ennek hormonális okai vannak, amelyek megfelelő kezeléssel kedvezően befolyásolhatók.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-01 15:45:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tegnap éjjel számtalan Kérdezz-felelek válasz elolvasása után már legszívesebben írtam volna, de végül is a Libidó és ... című 2013-as cikk után döntöttem el, hogy írok Önnek.
Soha nem tartoztam a "forróvérű" hölgyek közé, talán valahol irigyeltem is az ilyen nőket. Első házasságomban az 1993-ban bekövetkezett szülésem után jött az első krízis: nem kívántam a férjemet és sok-sok huzavona után végül 2003-ban elváltunk. Jelenlegi páromat rá egy évre ismertem meg, minden rendben volt a libidómat illetően, 2005-ben megszületett a kisfiunk és hála Istennek utána sem jelentkezett semmilyen visszaesés. Végül a fogamzásgátlást a nőgyógyász javaslatára Mirena hormontartalmú spirállal oldottuk meg, kétszer 5 évig voltak fent. Lassan-lassan - talán ahogy a kezdeti szerelem elmúlt, nem tudom - elmúlt a nagy szexuális érdeklődésem, de a heti 1, ritkán 2 együttlétet tartottuk.
2015. szeptemberében a Mirena-t Levosert 20 mikrogramm/24 óra spirálra cserélte a nőgyógyász rimánkodásom ellenére, kedvezőbb térítéssel magyarázta a cserét. Még abban a hónapban iszonyú gyomor-bél görcseim jelentkeztek, ami januárban gasztroenterológushoz is elzavart, aki a negatív hasi ultrahang után a gyomortükrözést helyezte kilátásba. Húztam a vizsgálatot, hátha csak a sok temetés így csapódik le gondoltam. Ahogy teltek a hónapok észrevettem, hogy mindez döbbenetes székrekedéssel is társul (alapból hízékony vagyok, a 168 cm-hez 71 kg). Nem fogyaszthatok kakaót, csokit mert nagy szenvedést okoz. Kamilla teát stb. ittam, és ha fontosabb megjelenésem volt, hogy megelőzzem a görcsöket, Duspatalint vettem be, ami hatékony volt.
De a legfőbb probléma az a libidóm hihetetlen mértékű csökkenése volt (a kezdetben hatékony trükkök: szép fehérnemű - erotikus film - alkoholos ital sem hatnak már). Az erogén zóna számomra csak az újságokban létezik, nekem olyan nincs is :-) . Félretéve a viccet, mindent beszedtem amit természetgyógyász javasolt, a Maca portól elkezdve a klimaxos nőknek ajánlott készítményekig, még titokban a netről is rendeltem vágyfokozó tablettákat, de ezek csak jó esetben helyi vérbőséget okoznak, vágyat viszont nem fokoznak. A nőgyógyász azt javasolta, hogy "-Fogyjon le!". Amikor nyáron kevesebb kg vagyok, az is csak max. az ember közérzetét javítja, előbb ledobja a ruhát, de a libidón nem változtat.
Önnek teljesen igaza van: ez TABU téma! Max. hőhullámokról hall az ember, de semmi másról.
Feledékeny vagyok: voltam neurológusnál, aki Alzheimer-tesztet csináltatott velem :-) : minden rendben van.
2016. novemberi laborban minden normális (koleszterin, triglicerid emelkedett csak), a TSH: 1,230 mIU/L, itt a labor szerint ez is normális (0,400-4,00).
Végső kétségbeesésemben kértem időpontot a nőgyógyászomtól, az időpontot adó asszisztens szerint tesztoszteron szintet kéne nézni. Tegnap este a nőgyógyász levette a spirált, noha én aggódtam, hogy most mi lesz a fogamzásgátlással... Azt kérdezte: "-Mit szeretne, hogy adjunk valamit a spirál mellé még? Mikor az a cél, hogy inkább ne adjunk. Szakállat akar?" Mondta, hogy 3 hónapot várjunk, visszatér-e a menstruációm és nagy nehezen kisírtam egy labor beutalót hormonokra, amiért ezen a héten megyek (azt mondta, hogy az esetleges menstruáció előtti 5-7 napon végeztessem el a vérvételt. Este mindent elmeséltem a páromnak, aki azt mondta, hogy ne várjuk meg a 3 hónapot, hanem mellette keressek akkor endokrinológust.
Kérdésem: tudna-e nekem segíteni? Mit javasol további teendőnek?
Nem akarok abba belenyugodni, hogy nálam idősebb és vagy 20 kg-val nehezebb asszonyok a férjüket hajkurásszák a szex miatt, és a páromat sem szeretném elveszteni, illetve ennyi nehéz év után én is szeretnék egy kicsit boldogabb lenni! Reménykedve várom válaszát: mocsokmalac
Tisztelt Mocsokmalac!

Köszönöm levelét és őszinte szavait, amely sokkal gyakoribb problémát vet fel, mint azt sokan gondolják.
Miután szerencsésen sokat olvasott, ez megkönnnyti a válaszadást.
II.Az egyik dolog a fogamzásgátlás:
A hormonális fogamzásgátlás gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, hosszú távon menstruáció kimaradása
-libidó csökkenés!!!!

II. Természetesen a panszainak más hormonális oka, magyarázata is lehet, amely kedvezően befolyásolható. Ezek azonban érthető módon részletes homronális kivizsgálás után adhatók.

Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-01 15:44:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pajzsmirigy kifejezetten inhomogén

Tisztelt Professzor Úr,
véleltenül derült ki egy nyaki UH alkalmával, hogy gond van a pajzsmirigyemmel.
A leletem ezt írja: A pajzsmirigy nem nagyobb (a jobb lebeny 26x31x42 mm, a bal lebeny 22x28x42 mm méretű, az isthmus 5 mm vastagságú),mindkét pajzsmirigylebeny reflektivitása fokozott, kifejezetten inhomogén szerkezetű, benne több, elmosódott kontúrú, halvany echoszegény terület van. Körülirt göb nem ábrázolódik. Bal oldalon a carotis hüvelyben, főként cranialisan, valamint a mandibulaszögletben, számban felszaporodott reaktív nyirokcsomó van, melyek általában 10 mm körüli nagyságúak, de a legnagyobb submandibularisan 21x7 mm. A fül alatti, tapintható képlet 17x6 mm, éles kontúrú, zsirechogenitású. Jobb oldalon a cervicalis regioban számban felszaporodott, apró nyirokcsomók láthatók. Vélemény: Az UH kép alapján autoimmun thyreoiditis lehetősége merül fel. Bal oldalon a tapintható képlet lipoma, vagy zsiros nyirokcsomó. A cervicalis regioban felszaorodott számú, bal oldalon néhány nagyobb reaktiv nyirokcsomó.
A pajzsmirigy mutatóim: TSH: 0,01; T3: 10,82; T4:29,43; Anti TPO:76; AntiTG:366. A gyulladási mutatók mind rendben vannak, megnézettem a C3 és C4 komplement faktort is, a C3 rendben, a C4 0,16 (né:0.2-0.4), prolaktin szint, IgG, IgA, D vitamin szintem is renden van.
Az utóbbi 1 évem nagyon stresszes volt, fogytam és állandóan feszült voltam - elveszítettem az édesanyámat. Korábban 66 kg körül voltam, most inkább 59, 18o cm magas vagyok.
Az orvos akinél voltam Grawes-Basedow-ra gyanakszik, ezért felírt napi 1 tabletta Metothyrint, és kért egy TRAK vizsgálatot. A gyógyszert el kezdtem szedni, a TRAK vizsgálatom eredménye negatív lett. Felhívtam az orvosomat, ki azt javasolta szedjem tovább a napi 1 tablettát és április elején menjek vissza friss eredményekkel.
Ahogy olvastam, a Hashimoto thyroidis kezdeti szakaszában is van túlműködés és hogy a legrosszabb ami történhet hogy pajzsmirigyműködést csökkentő gyógyszert ír szed rá a beteg. Szedek szelént, cinket A és E vitamint.
Mi alapján lehet pontosabb diagnózis felállítani? Mi a vélemenyé a Professzor Úrnak az eddigi leleteim alapján? Milyen további vizsgálatokat, lépéseket javasolt a továbbiakban? (Önhöz képtelenség időben eljutni. :) )

Nagyon köszönöm!
Tisztelettel,
B.
Tisztelt B.!

Mindenek előtt az elmúlt napokban is többen be tudtak jutni soron kívül, mivel nem tudtak beérkezni valamilyen ok folytán az előjegyzettek és szerencsére időben szóltak, így volt ,aki 2 napon belül bejutott.
Jó tudja, hogy valóban a Hashimoto thyreoiditis egyes szakaszába túlműködés lépehet fel!
Ezért további kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánokm,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-01 08:49:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Abban szeretném a segítségét kérni, higy szükséges-e a 17 hónapos lányomat endokrinológushoz vinni, mivel már sokan megjegyezték, hogy a kortársaihoz képest kisebb. 2700 grammal és 46 cm-rel született, jelenleg kb. 7330 g és kb 75 cm.A súlya miatt gasztroenterológushoz járunk.A magassága csupán azért figlalkoztat, mert mindják, hogy kisebb, de lényegében senki nem foglalkozik vele.

Segítségét, válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel

Nagyné Csökmei Bernadett
Tisztelt Nagyné Csökmei Bernadett!

A növekedés nem minden gyermeknél egyforma ütemű. Amennyiben a növekedésben elmaradás mutatkozik, akkor gyermek-endokrinológushoz érdemes fordulnia. (Budai Endokrin Gyermekkórház)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-01 08:45:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

IBS nél érdemes hormon problémákra gondolni h igen mely hormonok játszanak szerepet az anyagcserében illetve a libidó csökkenésében? Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!


Az IBS valóban társulhat endokrin kórképekkel.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-01 08:43:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Már egy éve az Ön betege vagyok. Pajzsmirigy alulműködésem van. Letrox 75 szedtem, de mikor terhes lettem azóta a 100asat szedem. Az a problémám hogy másidik trimeszterben vagyok de kb egy hónapja nem nől a kezem, lábamom a ször. Söt a szemöldököm fele is kihullott. Január elején voltam a Professzor Úrnál de akkor szerencsére eredményeim is rendben voltak.
Kérem szíveskedjék válaszolni hogy mi baj lehet. Mert mikor kiderült a pajzsmirigy probléma sem voltak ilyen szőrzet bajaim.

Köszönettel

Szuri-Kopócs Ildikó
Tisztelt Szuri-Kopócs Ildikó!

A pajzsmirigygyulladás gyakorta jár(hat) a haj és a áltában a szőrzet megritkulásával.
A megkezdett kezelsé folytatását, panaszok fennállása esetén kontorllta javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-28 18:14:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy a dienelle nevű fogamzásgátló okozhat-e szemszárazságot?

Köszönettel
Fischer Anabella
Tisztelt Fischer Anabella!

Általában nem okoz.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-28 18:11:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A nyálból végzett hormon vizsgálatok megbízhatóak? Progresztero,ösztrogén.

Tisztelettel

Tisztelt Kérdező!

Valóban vannak a nyálból elvégezhető hormonvizsgálatok, ezek is ezek lehetnek. Persze nem mindegy, hogy melyik módszerrel történik a mérés.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-26 12:54:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Decemberben derült ki, hogy a férjemnek pajzsmirigy problémája van. Először túlműködése volt, ez azonban átment alulműködésbe. Legutóbbi, egy héttel ezelőtti vérvételen a TSH-ja 48. Mai napon kapta meg az anti-TPO vizsgálat eredményét: 1300. Két hete járt nyaki ultrahangon is, göböt nem találtak, szövet károsodást viszont igen. A kérdésem, hogy létezik-e olyan módszer, amivel az anti-TPO szint csökkenthető, a pajzsmirigy károsodás lassítható, vagy kizárólag a T4 hormonpótlás az egyetlen ismert kezelés?
Köszönettel,
Dobóczy-Veres Andrea
Tisztelt Dobóczy-Veres Andrea!

Valóban van ilyen módszer, a gyógyszerek kezelés előtt azonban a beteg vizsgálata minden esetben szükséges. A pajzsmirigy-gyulladásnak több formája van és a kezelés is eltérő lehet. Erről ezen a honlapon is már sokat írtam.
Sajnos a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek diagnózisa és kezelése gyakran még orvoskollégák előtt sem kellően ismert.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A csökkent működés, azaz a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Az USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
A pajzsmirigy betegségeinek beosztása a klinikai kép és lefolyásuk alapján
I. Heveny gyulladás
II. Elhúzódó (szubakut) gyulladás
III. Krónikus lymphocytás, autoimmun gyulladás (Hashimoto thyreoiditis)
A T4 a csökkent pajzsmirigyműködést hivatott pótolni, nem a gyulladásra hat.
Egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-25 17:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!

Idén január 16-án jártam Önnél. Szeretném megköszönni az odafigyelését, és a megnyugtató szavait.
Engem teljesen elvarázsolt, lenyűgözött, a kedvessége, a megértése, az odafigyelése, a tudása. Hálásan köszönöm Önnek, hogy kiderítette, hogy mi a bajom.

A Diagnózisom: St.p. Thyreoditidem, Struma diffusa, Euthyreosis, Effluvium cappitis diffúsa.

Th: NORMOXIL 2X1 tbl/nap, Maca 1 caps/nap, Rezveratrol 2x1 tbl/nap, Vitamin D 3 3000 NE 1 caps/nap, Alpicort Plus külsőleg, Plantur 39 külsőleg, citromfűtea

Kontroll: 4-6 hó múlva

Elnézését kérem, hogy ebben a formában teszem fel a kérdésemet, de amikor Önnél jártam elfelejtettem megkérdezni.

Szeretném megkérdezni, hogy a fenti terápiát a kontroll vizsgálatig folyamatosan alkalmazhatom?

Véleményét és tanácsát szeretném kérni, hogy a fenti állapotomhoz, mely fogamzásgátló tabletta lehetne alkalmas, ha úgy döntenék, hogy fogamzásgátlót szeretnék szedni? (Korábban szedtem: cypromix, dienelle, valamint tri-regol, fogamzásgátló tablettákat, amelyek nem voltak megfelelőek a számomra) (39 éves nő vagyok egy gyermek édesanyja)

Hálás köszönettel és Tisztelettel: Koós Szilvia

Tisztelt Koós Szilvia!

Mindenek előtt köszönöm kedves szavait. Minden esetben a fogamzásgátlás helyett a baba érkezését szoktam javasolni,különösen egy olyan vonzó és szép hölgynek, mint Ön.
Ha már a fogamzásgátlásról kérdez, akkor javaslatom a helyei készítmény, ill. eszköz használata. Ez lehet a hüvelygyűrű.
Miért?
A hüvelygyűrű ugyanis egy rugalmas, átlátszó, majdnem színtelen gyűrű, külső átmérője 54 mm, mely a hüvelybe felhelyezve, hasonlóan, mint egy tampont, a benne lévő hormonok segítségével meggátolja a teherbeesést az ovuláció gátlásával. Emellett hatása van a méhnyálkahártyára, és a nyakcsatornában lévő nyákra is.
A menstruáció első napján kell felhelyezni a gyűrűt, ahol formájának köszönhetően a helyén marad, és csak ritkán lehet érezni. Három hét letelte után kell eltávolítani, majd 3-4 nap múlva következik be a megvonásos vérzés, hasonlóan a fogamzásgátló tabletták használata során jelentkező vérzéshez, majd a 7 nap letelte után egy újabb gyűrűt helyezünk fel a hüvelybe. A gyűrű alacsony hormontartalmú fogamzásgátló módszer, benne ösztrogén és progeszteron található, amely fokozatosan szívódik fel a hüvelyfalon keresztül, a tápcsatornát kikerülve!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-25 17:01:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Mint annyian, én is belevágtam a Regenoros kúrába, mindent betartok, de a súlyom csak nem akar csökkenni. Igaz csak 5 kilótól szeretnék megszabadulni, de nem megy. Más 2 hónap alatt már 10 kg-ot fogy, nekem 2 kg lement, azóta stagnál. Lehet köze ennek a pajzsmirigyműködésemnek?
Tisztelt Kérdező!

Ez lehetséges, de előzőleg vizsgálat indokolt.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-24 17:18:58
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor Úr!
Első gyermekemmel vagyok várandós. Az első trimeszteri vérvételen csökkent TSH-t állapítottak meg:
TSH: 0,141
T3: 6,10
T4: 17,98
Az eredménnyel elküldtek endokrinológushoz aki azt mondta, az első trimeszterben normális, de csináljunk még egy vérvételt és pajzsmirigy UH-t.
A második vérvételre a 14. héten került sor:
TSH 0,03
T3 5,34
T4 14,53
Az ultrahang eredmény rendben van, de bosszant hogy miért csökkent tovább a TSH-m, és ez milyen hatással van a babára? Pajzsmirigy túlműködést nem állapítottak meg, sem hajhullás, sem hasmenés vagy egyéb tünet nem jelentkezett. Milyen irányban induljak tovább, mennyire veszélyes ez az érték terhesség alatt?
Köszönöm szépen válaszát előre is!
Tisztelt Kérdező!

Számos kérdés vetődik fel ezzel kapcsolatban, amelyek megválaszolásához a leírt adatok nem elegendőek. Tudni kellen még több adatot (van-e strúmája, milyen gyógyszereket szed stb.).
Ezek birtokában lehet eldönteni, hogy valóban kell-e kezelést adni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-22 17:42:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2008. márciusában diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alulműködést.
Az első eredményem nagyon rossz volt, a maximálisan megengedett érték 40x-se volt. Gyógyszeres kezelést kaptam, a mai napig is szedem, jelenleg 150mg-t. Ez alatt a 9 év alatt még nem sikerült beállítani, hogy alacsony, hol magas az értékem. Izotópos vizsgálaton is jártam, de ott nem jártam sikerrel, mivel nem lett eredmény, ami azt jelenti, hogy a szervezetem nem vette fel a kontraszt anyagot, így a monitor semmit nem mutatott. Se jót, se rosszat. Ez abba is maradt.
Ultrahangra minden évben járok, az eredmények mindig göbösödést mutatnak. Egyik évben a jobb oldalon van 1 cm-s göb, a másik évben felszívódik és a bal oldalon jön ki. Mintát szerettek volna venni belőle, tavaly októberben, akkor 8mm-es göb volt. Nem engedtem a mintavételt. Az orvosok szerint választhatok, vagy szteroid vagy műtét. Egyiket sem szeretném. Az ANTI-TPO szintem az egekben van, általában 800 körüli értékben.
Családban apai ágon, nagymamámnak volt Basedow-kórja, de neki csak jódot írtak fel és ez le is lett tudva ennyivel.
Egyfolytában bedagad a nyakam, amit kívülről-belülről is érzek, fáradt vagyok, székletem csak 5-6 nap után van, hullik a hajam.... Az agyalapi mirigyem a CT vizsgálat eredménye alapján, születésemtől fogva fele. A menstruációm csak gyógyszerrel működik. A nőgyógyász szeretett volna kérni egyéb labor vizsgálatot (Anti müller hormon, növekedési hormon, HBA1C). Az endokrinológusom szerint ez felesleges labor vizsgálat, ugyanúgy mint a lisztérzékenységre való vizsgálat, mert hogy ez a pajzsmiriggyel együtt jár, ebből kifolyólag egyértelmű hogy az vagyok.
Nem tudom mitévő legyek, az orvosokban már elvesztettem a hitemet.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az derült ki, hogy mi okozta a csökkent működét, ezt jó lett volna, jó lenne megvizsgálni.
A kezelést "egyénre szabottan" javaslom.Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-22 17:39:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Két panasszal fordulok Önhöz:
Az egyik a pajzsmirigyemet érinti a másik valószínűleg változókori probléma.
45 éves nem szült nő vagyok. 2016 októberében voltam nyaki UH vizsgálaton (panasz nélkül, szűrés jelleggel):
Az isthmus vastagsága 3 mm. A jobb lebeny: 18x18x39 mm. Volumen: 6,6 cm3. Kp harmadában dors. 6x10 mm-es isosonicus szerk. szolid göb látható.
Bal lebeny: 15x16x39 mm volumen: 4,8 cm3. Kp.harmadában kissé lat. 5 mm-es echoszegény solid göb látható.
A trachea nem dislocalt. Mk. oldali ACC norm. tágasságú ép kontúrú. A nagy nyálmirigyek szerkezete szabályos, homogén. A nyaki lágyrészek között megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható. Javaslat: évente kontroll. A bal lebenyben lévő göb 17 éve megvan. Néhány évig nézettem, nem változott aztán bevallom elfelejtettem. Most viszont nem hagyott nyugodni a dolog, így tegnap csináltattam labort is. Az eredményét lentebb írom.
Néhány hónapja a ciklusom felborult. Hol szokatlanul hosszú, hol szokatlanul rövid. Egyéb szubjektív panaszom nincs. Hőhullám, stb. Cytológia rendben. Hüvelyi ultrahanggal Két db 1 cm körüli mioma göb látható a méh falában, a méhben egyéb eltérés nincs. Az orvosom - életkoromra való tekintettel- a cikluszavar okán egészségügyi küretet helyezett kilátásba. Kérdeztem, hogy tehetek-e valamit, hogy egy altatással járó invazív beavatkozást elkerüljem. Azt a választ kaptam, hogy nem. Egyéb panaszom: normál testalkat, alsó határértéken lévő triglicerid mellett magas LDL koleszterin szint. Enyhe vashiány, ami vas szedése mellett rendeződött. Mitrális prolapsus, tachykardia ( mindkettő és a pajzsmirigy göb apai vonal) 38 éves korom óta szedek Concor cort. Valamint kamasz korom óta vannak ciklusra érzékeny ciszták mindkét mellemben. PCO, IR nincs.
Saját költségemen végeztettem hormonvizsgálatot a ciklus 4. napján:
TSH 1,4 mIU/L
Free T4 11,85 pmol/l
Free T3 5,49 pmol/l
Anti TG <0,9 U/ml
Anti TPO 0,8 U/mL
(Apukámnak is göbös volt a pajzsmirigye, ennek okán nézettem meg az antitesteket is. Bár neki antitesteket soha nem néztek. Az ő idejében erre magánúton sem volt lehetőség.)
FSH 29,11 U/L Ref: 3,85-8,78
LH 7,58 U/L Ref: 2,12-10,89
Prolaktin 227,1 Ref: 70,8-556,5
Ösztradiol <73 pmol/L Ref.99,1-447,9
Progeszteron 1,2 nmol/L Ref: 0,98-4,83 nmol/L
Tesztoszteron 0,4 nmol/L Ref: 0,4 -2,6 ( csillagozott)
DHEA -szulfat 2,81 Ref: 0,52-6,27
Anti Müllerian Hormon folyamatban
D vitamin 47,4 nml/L Ref: 75- 250 nmol/L (szedek 2000 NE/nap D vitamint)
Javítson ki Professzor úr, de én úgy látom, hogy ez perimenopauza. Engem pedig aggaszt a változókor szervezetre gyakorolt szisztémás hatása. (Már így is baj van a szívemmel.) Jó lenne még néhány évig kitolni a menopauza beálltát. Anyukám és a nővérem is 52 év felett léptek a változókorba, igaz, hogy ők szültek gyerekeket. Professzor úr szerint a nem hormontartalmú szerek mint a barátcserje vagy a DHEA kapszula hozhatnak kedvező hatást? Vagy egyáltalán van bármi ami segíthet?
Valamint aggódjak a pajzsmirigy göbök miatt?
Elnézést kérek a hosszú levélért, de nem tudtam rövidebben összefoglalni.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Sz. Krisztina

Tisztelt Sz. Krisztina!

A pajzsmirigygöb jellegére vonatkozóan ezek az adatok egyelőre nem sokat segítettek. Azt minden esetre jó jel, hogy eddig nem növekedett. Jó lett volna tudni, hogy ezek a göbök "meleg vagy hideg" göbök. Ehhez pajzsmirigy izotóp vizsgálat szükséges.
A mitralis prolapsus miatt a Concor egyik jó választás.
A perimenopauza valóban egy lehetőség, de még van lehetőség a menopausa elkerülésére! A DHEA szedését egyelőre nem javaslom, egyéb készítménye szedése előtt pedig további vizsgálatok (nőgyógyászati vizsgálat, tumor markerek szükségesek lehetnek).
A további kezelésről ezek birtokában célszerű volna személye konzultáció után dönteni.
Mielőbbi javulást, jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-22 17:33:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Kislányomnak 3 éve elkezdett rohamosan romlani körme állapota, akkor a haja is hullott. Mostanra a mellékelt képen látható állapotban vannak a körmei, haja nem hullik. Miután irritálja, természetesen rágja is. Többször voltunk orvosnál, bőrgyógyász szakorvosnál, nem irányítanak tovább, nem tudom mi okozza ezt. Gyógyszert nem szed, ismert betegsége nincs, jó fizikumú, aktív kislány. Talán ami nekem még feltűnt, kicsit ingerlékeny, bár nem tudom, ez az ő kis temperamentuma, vagy valamit jelez. Vérvétel kimutatott vashiányt, szedi a vasat, javulás nincs.
Valamiért nekem is régóta a gondolataimban forog az Ön területe, nem tudom igazán elfogadni, hogy egy 9 éves kislány ezzel együtt éljen, az okát szeretném megtalálni.
A legfrissebb diagnózis: köröm dystrophia
Nagyon elkeseredett, mikor kimondták az ítéletet, hogy kicsi az esély arra, hogy rendbe jöjjön. De semmi vizsgálat??
Kedves Doktor Úr, mi a meglátása, véleménye?
Köszönöm szépen!
Tisztelt Kérdező!

Legnagyobb sajnálatomra ebben a kérdésben nem foglalhatok állást. Kérem forduljon gyermekbőrgyógyászhoz.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-21 17:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr!
Pár héttel ezelőtt váltottunk már itt egy levelet,ezúton is köszönöm válaszát.
Az volt a problémám,hogy magas lett az ATPO eredményem (500),valamint egy kicsit magasabb,a T3 (8,3)A TSH leletem viszont normál tartományban van,göbök mk.lebenyben..Tüneteim: menstruációs zavarok fél éve,libidó csökkenés(szinte nulla),idegesség,fáradékonyság,vashiány(ez most rendeződött).Azt javasolta akkor nekem,hogy keressek fel egy endokrinológust,és gyógyszerrel kezelni kellene ezt a dolgot.Én ezt megtettem,elmentem egy orvoshoz,ő azt mondta,hogy mivel normális a TSH,nem adna hormont,évente legyen laborom,és szinte lerázott.Nem nyugtatott meg a véleménye,ezért kértem időpontot egy másik orvoshoz,holnap kell mennem hozzá,ő viszont adna gyógyszert.Kérdésem az lenne,hogy Ön is a gyógyszer szedésére szavaz-e,és ha igen,normális TSH mellett is?A tüneteim aggasztanak,én is úgy érzem,hogy ezt valahogy kezelni kellene.Számít a véleménye nekem,kérem segítsen!A rendelését sajnos nem tudom felkeresni!Tisztelettel: SZ.T
Tisztelt SZ.T!

Értem gondját, korábban le is írtam a teendőket, de a leírtak alapján gyógyszeres kezelést nem javasolhatok, mert engem is kötnek a szabályok:" Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-21 17:22:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja