SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

54 éves nő vagyok,2009-től kezelnek pajzsmirigy betegséggel(alulműködés),de van egy ún.forró göböm is. Évek óta csak TSH értéket néznek,évente egy ultrahang,így most magánúton készítettem egy teljesebb vérképet,melyben az anti TPO értékem 1300-nál nagyobb,a többi értéekm tulajdonképpen rendben van
TSH 1,29
FT417,14
FT3 4,86 Sajnos a teljes leletet nem tudom feltölteni

Az izotópos vizsgálat is 2009-ben volt csak, a diagnózis felállításakor.
Az évek során mindig Letrox tablettát szedtem ,jelenleg 125mikrogramm/nap,egyebet nem.
Állandóan igen alacsony a vérnyomásom ,és igen fáradékony is vagyok.Az orvos mindig azt mondja,hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem. Évek óta elég rossz az emésztésem refluxxal is küszködöm,sokat romlott a memóriám és a koncentráló képességem is. Normál alkatú vagyok 158cm 57 kg. 10 éve nincs menzeszem és már elég nagyfokú csontritkulásom is van,hat évek óta kezel reumatológus Norifaz nevű gyógyszert szedek.
Az utóbbi hónapokban sokszor rám tör ok nélküli idegesség gyakran vannak alvás zavaraim is,sokszor tapasztalok pulzus emelkedést is(általában 60-70 között majd fölmegy 85-90-re is)ismét jelentkezett hajhullás is.Képes vagyok két nap alatt két kilót hízni majd minden beavatkozás nélkül pár nap alatt ugyanezt lefogyni.
Várnám tanácsát mitévő legyek?Indokolja e ez a magas Anti-TPO érték ,hogy foglalkozzam vele?
Köszönettel: Seemann Erika
Tisztelt Seemann Erika!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen problémák között szenved. Valóban ez a baj: "Az orvos mindig azt mondja,hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem." Ha nem haragszik, akkor ezt a mondását idézni fogom a legközelebbi előadásomon. Régóta mondom és írom: "Ne a laborlelettől várjon diagnózist!"
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.

- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.

Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember!
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Az anti-TPO tehát fontos lelet lehet. Egyik jelzője a fennálló autoimmun gyulladásnak, amennyiben igazolódik, akkor további kezelés szüksége lehet.
A hízás nagy valószínűséggel nem valódi zsír, hanem víz vissza-tartás, amelynek hormonális okai lehetnek.
További kivizsgálást és egyénre szabott, oki kezelés javaslok.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-29 12:35:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

A legutóbbi kontroll vizsgálaton említette, hogy a következő lombiknál érdemes a Prednisolon-t már a protokoll elindulása előtt elkezdenem.
Autoimmun gyulladásos PM alulműködésem van. A magas NK funkció miatt már az előző lombiknál is Smoflipid infúziót kaptam. Ez most is így lesz.
Az Ön javaslatára ezeket szedem: Syntorxine 88 (1x1), Normoxil (2x1), D vitamin
Azóta sokkal jobban érzem magam. A tüneteim szinte nullára csökkentek.
A mai labor vizsgálatom eredménye:
TSH: 0,947 mIU/L (Ref: 0,4-4,0)
Anti-TPO: 365,4 U/mL (Ref: 0,0-9,0)
AMH: 3,26 ng/ml (Ref: 0,01-3,27)
Kérdésem, hogy mennyivel előtte és milyen adagolással javasolja a Prednisolon szedését? Október közepén indul a következő lombik.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Örülök a javulásának, ez is biztató a jövőre nézve. Egyelőre a Prednisolont 2 héttel korábban kezdje el szedni 16 mg-gal kezdve, majd fokozatosan leépítve.

További javulást és siket kívánok,
üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-26 16:46:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Panaszaim kb. két hónapja kezdődtek, remegéssel, izomfájdalommal és később heves szívdobogással. A háziorvos TSH vizsgálatot kért, melynek eredménye 50,52pmol/L, illetve <0,005. Voltam pajzsmirigy UH-n is, jobb lebenynél gyulladást állapítottak meg, bal lebenynél egy nagyobb 23mmx8mm göböt. Az eredményeim láttán a háziorvos meglepődött, szerinte extrém magasak. Valóban a stressz állhat a hátterében vagy valamilyen más szervi bajra utalhatnak ezek az eredmények? Kezelhető ez hatékonyan? Izotópos vizsgálatra megyek a héten és nagyon félek az eredménytől.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Éva
Tisztelt Éva!

Ez nem tréfa! Valóban súlyos pajzsmirigy betegsége lehet.
Minél előbbi kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
Biztosan minél korábbi kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-25 18:02:15
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Dr. Balázs Csaba!
Hajhullás és szájszárazság miatt végeztettem terheléses vércukor vizsgálatot. Az eredményeim az alábbiak voltak: Cukor: éhgyomri: 5, hatvan perces: 7,8 százhúsz perces: 4,1. Inzulin: 3,1 hatvan perces: 57,2 és százhúsz perces 14,9 HOMA-IR: 0,7
Szeretném a véleményét kérni az eredményről. A 60 perces cukor a referenciaérték maximuma pont, illetve a 120 perces érték az éhgyomri alá esik, ez lehet az eltérő a normális működéstől.
Köszönöm a segítségét!
Kedves Kérdező!

Az eredmény értékelésénél tudni kellene, hogy milyen módszerrel készült. A leírt értékek nem tűnik kórosnak.
A referenciaértékek nem kőbevésett adatok, azok egyes laborokban is eltérők lehetnek. A Hajhullása nem ezzel állhat összefüggésben.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-24 08:57:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

4 éve autoimmun pajzsmirigybetegséget állapítottak meg nálam. 1-1,5 éve a TSH-m 1 körüli értéken van 75mikrogramm L-Thyroxinnal. Most 11 hetes kismama vagyok és TSH-m 4 volt, ami nekem nem tetszett és jeleztem az orvosnak (szülésznő a végzettségem). Azt mondta, hogy értékhatáron belül van, ezért nincs baj. Aztán végül arra jutottunk, hogy emelte 100mikrogrammra az adagomat. T3, T4-et itt nálunk csak akkor néznek, ha a TSH határon kívül van, ami engem mindig felháborít. Ön szerint a magzat biztonságban van ilyen TSH értek mellett? És jól járt el az orvosom ?
Tisztelt Kérdező! Kedves Kolléganő!


Ha megengedi, akkor orvosának javaslatát nem kommentálom. Általában nem a TSH értéket kezeljük, az inkább szűrő vizsgálatra alkalmas, de - miként azt többször is leírtam, tankönyvben is- a kismamáknál megemelkedik a sexhormonokat megkötő fehérje, az SHBG, ezért a szabad T3 és a T4 helyett inkább az összes T3-t és T4-t kellene mérni, de erre sajnos ritkán gondolnak és a laboratóriumok egy része nem is végzi.Ezért igyekeznek az egyes trimeszterekben a TSH reális értékeit meghatározni (ami szintén nem egyszerű!).
Ezek az egyes szerzőknél eltérők, miként a TSH mérések is.

Melyek ezek?

Trimeszter specifikus TSH értékek

Első Második Harmadik

Moliet és mtsai (2008) (Európa) 0,03- 2,3 0,29-2,8 0,34-3,0

Haddow és mtsai ( 2004) (USA) 0,08-3,6 0,39-3,7 0,5- 3,2

Lambert és mtsai (2008) (USA) 0,08- 3,1 0,9- 3,4 0,8- 3,5

Ehhez azonban hozzá kell tennem, hogy egyes gyógyszerek, pl. a jód tartalmú magzatvédő vitaminok is(!) befolyásolják a TSH szintet. Ezért javaslom a betegeknek a trimeszterenkénti vizsgálatot, személyes találkozásokat, gondozás keretében.
Konkrét válaszom: amennyiben a 100 ug nem okoz panaszt, akkor az L-Thyroxin dózisát felemelheti ! Tehát helyesen járt el!(az L-Thyroxint már régebben nem javaslom, korszerűbb készítmények vannak).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-23 11:07:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktorúr!
Érdeklődnék, hogy mit gondol a következő eredményről.
Annyit elmondanék, hogy a cukor bevételét követően 5 perccel rá iszonyatos hányinger tört rám és fél óránál éreztem azt az ájulás közeli állapotot, ami miatt elmentem a vizsgálatra. Sajnos nem. 4,hanem csak 3 pontos vizsgálatot kértem, így nem volt 30.perc körüli mérés.
Cukor
0: 5.1
60: 4.4
120: 5.0

Inzulin
0: 3.8
60: 13.2
129: 33.2

Valaszat előre is köszönöm!

Bővebben:
Kedves Kérdező!

Az nem derült ki soraiból, hogy miért végezték el ezt a tesztet.
Jelentős probléma azonban az, hogy az inzulin rezisztencia mérése és értelmezése gyakran nem egyértelmű. A legutóbbi laboratóriumi kongresszuson a résztvevők sem tudtak megállapodni abban, hogy melyik módszert alkalmazzák. Az ún. euglikémiás-hiperinzulinémiás kapcsolat a jelenlegi körülmények között sok intézetben nem végezhető el. Egy hozzáférhető és olcsó mérés az inzulinrezisztencia (IR) vizsgálata sok más módszerrel is lehetséges a jelenlegiek mellett. Eddig ebből a célból a HOMA indexet határozták meg, amelyik már lényegesen könnyebb, de vércukorterheléssel és többszöri szúrással jár együtt és gyakran nem ad megfelelő eredményt. A jelenlegi cukorterhelése módszer ráadásul gyakran félrevezető, ráadásul kellemetlen is. Ezért kerestek több más módszert a szakemberek. Többet is sikerült kifejleszteni, ezek közül a legjobb az un. adiponektin index. Ezt a módszert ma már alkalmazzuk és itthon is hozzáférhető!
Mi is ez az index?
A széleskörű, nemzetközi vizsgálat célja annak felmérése, hogy az adiponektin (ADI) index (ADI / éhomi vércukorszint/ éhomi inzulin szint alkalmas-e az IR vagy metabolikus szindróma értékeléséhez.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-22 16:34:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor ÚR!

Köszönöm a gyors válaszát.

A DAO csökkent működésének okánál, az örökletes tényezőknél a HANO 1-2-3 vizsgálatra gondolt?
A HANO 1 és 2 negatív lett, a HANO 3 a XII faktor hiány még folyamatban van.

Abban tudna segíteni, hogy a hormonális hatásoknál konkrétan milyen (labor?) vizsgálatokra gondolt?

Válaszát köszönöm.
Baranyai Melinda


Tisztelt Baranyai Melinda!

A kivizsgálás lényeges, de a legfontosabb, hogy megfelelő hormonális kezeléssel gyógyítható lehessen. Ehhez az ez egész témakört más aspektusba lenne érdemes szemlélnie, csak röviden.
Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. Ismert, hogy az immunrendszer egymással szabályozott kapcsolatban lévő sejtek bonyolult hálózata alkotja. Az antigének felismerését a monocyták, makrophágok végzik. Az antigének felismerése komplex folyamat, amelyben a sejtek által felvett anyagok lebontására, felismerésére, átadására kerül sor. Az antigének felismerésében és átadásában ("prezentációjában") lényeges funkciót töltenek be a "Fő Hisztokompatibilitási Komplex" (MHC=Major Histocompatibility Complex) molekulái. A felismert információt a thymus- és bursa-dependens sejteknek (T és B lymphocytáknak) adják át. Az előbbiek is két alcsoportra bonthatók. A Th1 (T helper l ) sejtek az u.n. sejtes, késői típusú immunreakciókért felelősek, a Th2 (T helper 2) sejtek a humorális immunológiai folyamatokat irányítják. A T sejtek mitogének és antigének jelenlétében osztódnak u.n. blasztos átalakuláson mennek át. Ennek a folyamatnak a során biológiailag aktív anyagokat termelnek, amelyek egy része cytotoxikus lehet. A B lymphocyták hatásukat antitestek révén fejtik ki, amelyek mind felépítésükben, mind funkciójukban eltérőek. Az antitestek egy része a saját egyedi immunglobulinokhoz (idiotípus) kötődik és létrehozza az u.n. idiotipus-anti-idiotipus hálózatot, amelynek fontos szerepe van az immunrendszer alapvető feladatának, az individum saját integritásának megőrzésében. Az antitestek másik része lehet citotoxikus, ill. olyan, amely a sejtek működését gátolja vagy fokozza (pl. A pajzsmirigy működését fokozó TSH receptor elleni antitest Basedow-Graves kóros betegekben). Az immunrendszer kölcsönhatásaiért az általuk termelt anyagokat, lymphokineket tették felelőssé. Az utóbbi években kiderült azonban, hogy lymphokineket nemcsak az immunrendszer, hanem más sejtek, így a neuroendokrinrendszer sejtjei is termelik. Ezért napjainkban már ezeket az információt átadó anyagokat citokineknek nevezik. A citokinek olyan polipeptid típusú molekulák, amelyek sejtfelszíni fehérjékhez (receptorokhoz) specifikusan kötődnek és azok működését megváltoztatják. A citokineknek és citokin receptoroknak a felépítésük már ismert, egy részüket sikerült klónozni is. A hormonokkal ellentétben a citokinek hatásukat döntően parakrin vagy autokrin módon fejtik ki. Meg kell azonban említeni, hogy néha átfedés van a hormonok és a citokinek hatásaiban. Ez azt jelenti, hogy a citokinek a perifériás keringésben kimutathatóak és hormonként viselkedhetnek (pl. interleukin-6 a legintenzivebben stimulálja a hypothalamus-hypophysis tengelyt), másrészt ismertek olyan hormonok (pl. prolaktin, ACTH, TSH), amelyek citokinként szerepelhetnek a szövetekben. A citokinek specifikus receptorokhoz kötődnek és gátló, ill. stimuláló jeleket közvetithetnek. A citokinreceptorok leválhatnak a sejtek felszínéről és szolubilis formában lehetnek jelen. Ezek a szolubilis citokinreceptorok részben a citokinek képződésének szabályozásában, részben a citokinek hatásában egyaránt lényegesek lehetnek. A citokin agonisták és antagonisták eltérő módon fejthetik ki hatásukat és a jövőben várhatóan egyre nagyobb terápiás jelentőségük lesz. A holisztikus medicina szemléletének alapja, hogy a szervezet fiziológiás és patológiás szabályozó mechanizmusait egységesen tanulmányozza. Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott meg a medicinában. Ennek a kölcsöhatásnak a lényege az, hogy a neuro-endokrin rendszer sejtejei képesek citokineket termelni, a lymphocyták, makrophagok, pedig neurotranszmitterek és hormonok produkciójára képesek. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az agy egyes területei eltérő módon koordinálják az immunsejtek érését, működését . A mindennapi gyakorlatban a korábban autonomnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt . A citokinek elleni monoklonáis antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására .
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-22 16:29:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretnék a histamin intolerancia után érdeklődni.
Testvérem 46 éves férfi. Március óta vannak tünetei, eleinte csak gyomorpanaszok, meg rossz közérzet és remegés. 1 hónapja bedagadt a szája és a felső szemhéja. Akkor lett kivizsgálva allergia irányába ill a DAO enzim vizsgálata is akkor történt meg, melynek értéke 4,9 lett.
Azóta tartja a histamin diétát, panaszmentes.

Szeretném kérdezni, hogy mi okozhatja a DAO enzim szint csökkenését? Merre vizsgálódjunk tovább?

Köszönöm előre is a válaszát.
Baranyai Melinda
Tisztelt Baranyai Melinda !

A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
A DAO csökkent működésének két fő oka van:
1. Örökletes tényezők
2. Hormonális hatások
Ezek kivizsgálásával, kezelésével és a diétával a probléma megoldható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-21 14:18:16
Olvasói értékelés: 5/5
Szép Jó Napot kívánok Professzor Úr!

Elnézését kérem, hogy megint Önhöz fordulok és itt teszem. Pulya Zsaklin vagyok, augusztus 2-án voltam Önnél vizsgálaton, és nem rég írtam itt is, hogy a mellem fájt napokig (göbök vannak benne), és erre azt mondta ne szedjem a Maca-t, ez a probléma el is múlt teljesen, viszont most már a fáradtság rettenetes, ha 9-10 körül lefekszem este, akkor is alszom délig, 2-ig, egyszerűen semmire nem kelek fel, rettenetesen fáradtnak érzem magam amikor fel kell kelni, a szememet is alig tudom kinyitni, és éppen ezért semmire nem is tudok felkelni, az ébresztőket is kikapcsolom sorban. Most már a normoxilt sem szedem pár napja, mert a gyógyszerek bevétele után mindig ilyen szelénes ízt éreztem a számban meg a torkomban, és rosszul voltam tőle. (egyébként is szedek szelént már kb fél éve, nem lehet, hogy amúgy is sok ideje szedem egyszerre?).
Visszavezessem a Maca-t, most hogy a mellem nem fáj? És ez ellen a fáradtság ellen mit tudnék tenni? Teljesen ellehetetleníti az életemet jelenleg, és mindenki a közelemben azt mondja csak lusta vagyok, meg feküdjek le időben.. Pedig semmit nem tudok tenni az ellen, hogy ne aludjak ennyit, pedig próbálom.

Köszönöm a válaszát és a munkáját!

Tisztelettel: Pulya Zsaklin
Tisztelt Pulya Zsaklin!

Sajnálom,hogy még vannak ilyen tünetei. A Maca szedését javaslom és a Reergin tbl elkezdését.A tabletta a szervezet fizikai vagy szellemi kifáradásakor alkalmazható a regenerálódás elősegítésére. Akár átmeneti, akár tartós fizikai vagy szellemi igénybevételkor a tabletta szedése csökkenti a fáradtságérzetet, javítja a koncentráló képességet.A glutaminsav és aszparaginsav bevitele csökkenti a sajátfehérje-lebontás mértékét, ezáltal elősegíti és meggyorsítja a szervezet szellemi és fizikai kifáradását követő regenerálódását.
A glutaminsav és aszparaginsav bevitele csökkenti a sajátfehérje-lebontás mértékét, ezáltal elősegíti és meggyorsítja a szervezet szellemi és fizikai kifáradását követő regenerálódását.
Mi a Reergin tabletta hatóanyaga?
1 tablettában: 266,6 mg glutaminsav (Acidum glutamicum), 133,3 mg aszparaginsav (Acidum asparticum).
Mit tartalmaz még a Reergin tabletta?
Mikor ajánlott a Reergin tabletta szedése?
A tabletta a szervezet fizikai vagy szellemi kifáradásakor alkalmazható a regenerálódás elősegítésére. Akár átmeneti, akár tartós fizikai vagy szellemi igénybevételkor a tabletta szedése csökkenti a fáradtságérzetet, javítja a koncentráló képességet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-18 14:00:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! Egy ismerősöm (27 éves férfi) esetével kapcsolatban kérném a véleményét. Depresszióval kezelik, Frontint szed (napi 4-5x 0,5 mg), jelentős stresszben él. Legutóbbi laboreredménye pajzsmirigyre a következő értékeket mutatta:
TSH: 0,2710
T4: 17,60
T3: 6,88

Erre a háziorvosa (tehát nem szakorvos!) azonnal felírt neki metothyrint, ezt szerda óta szedi, ezen időpontig tehát összesen 5x10 mg-ot. Időközben az ultrahangon _nem_ látszott probléma a pajzsmirigyével (jobb 39x12x12, bal 33x13x14mm, szerkezet homogén, lágyrészeken kóros nyirokcsomó nem látható, carotis szabályos, nyálmirigyek szimmetrikusak, szerkezetük megtartott).
Én úgy gondolom, hogy ezek nem annyira extrém értékek, és 1 mérés nem mérés, ezt további mérésekkel minimum meg kell erősíteni.

Az a kérdésem, hogy Ön mint szakorvos ilyen értékeknél helyesnek tartja-e az azonnali gyógyszerfelírást. Köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Továbbra is tartom magamat ahhoz, hogy laboratóriumi adat alapján sem diagnózist, sem kezelést nem etikus és szakszerű mondani (utalok ezen a honlapon megjelent cikkemre "Életveszélyes a TSH....".
Fontos tehát: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Ezen érték alapján semmiképpen sem javasolnám az elkezdett kezelést, persze, ha a szakszerű vizsgálat mást mutat, akkor mérlegelhető.
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-17 13:20:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszelt Profeszor Úr!

Két hete voltam konzultáción első alkalommal a profeszor úrnál pajzsmirigy gyulladással.
TSH 7,3 mlU/L, T4 16 pmol/L, anti-TPO 10.
Erre a profeszor úr felírt:SYNTROXINE 13 µgm, NORMOXIL mio-inozitol+ szelén, Béres D3 vitamin 3000ne, Premens barátcserje kapszula, citromfű tea.
Ez mind jó is volt, már második nap jobban éreztem magam.
Fogorvosnál jártam, aki felírt öt napra gyulladáscsökkentő tablettát, amit ma reggel be is vettem ( ibuprofen 400 mg) és délutánra rossz közérzet, enyhe hányinger, izomfájdalom, enyhe fejfájás jelentkezett, és mintha még a vesém és a bőröm is fájna. Egyszer a háziorvosom túladagolta a Levothroxint, amit múlt decemberben szedtem és hasonló tüneteim voltak.
Nem tudom mi tévő legyek.

Előre is köszönöm a Profeszor Úr válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos ez a gyógyszerek kölcsönhatásának, interakciójának következménye volt. Amennyiben lehetséges, akkor az ibuprofen adagjának csökkentését, majd elhagyását javaslom.

Mielőbbi javulást kívánok: tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-16 21:02:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Profeszor úr!
Novemberben kivették Miskolcon a méhem. Akkor kezdődött, hogy nagyon fájt a torkom. Orrfülgégészeten voltam több helyen is, de refluxtól kezdve stb. Nem találtak semmit. Januárban visszamentem Németo.ba és ott elhúzódó több hetes lázas állapotban bekerültem a kórházba. Gyomornyálkahártyagyull. Tüdőgyull. És pajzsmirigy theorid. Diagnosztizáltak. Antibiot kaptam vénásan, és endokrinológus kezelt gyulladás csökkentővel. Felírtak 200 ml letroxot, amit a mai napig szedek. Állandó fájdalmaim miatt itthon is elmentem márciusban Tóth Géza egri főorvoshoz. Ő Riedel strummát állapított meg. Elküldött Somogyi Tamás gyöngyösi prof-hoz, mivel kőkemény a torkom körben és fáj, fojt. A prof úr kizárta ezt a betegséget, de javasolta, hogy vegyenek szövettani mintát. A szövettani eredmény sem támasztotta alá a Riedel strummát. Tóth főorvos úr mégis úgy döntött, hogy az. CT után szteroiddal fog kezelni. Kérem prog urat vizsgálja meg a szövettani eredményt, mit állapít meg belőle. Valóban Riedel strumma. Továbbá állandó köhögéssel küzdök, éjjel nappal. A szemem is bevan gyulladva, mintha szét akarna robbanni.
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján a Riedel-féle pajzsmirigy betegség nem állapítható meg. Tisztázni kellene vizsgálat után, hogy van-e autoimmun háttere a betegségének és egyénre szabott kezelést tanácsos alkalmazni.

Mielőbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-16 11:05:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

2016 szeptembere óta kezelnek pajzsmirigy alulműködéssel - Hashimoto thyreoditis-szel. Akkor a TSH-m 8,5 volt; T3, T4 értékeim határértéken belül, koleszterin magas, HDL koleszterin alacsony; a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatán a mirigyszerkezet homogén volt, göbök nem látszottak.
2016 decemberére 25 μg Letrox szedése után a TSH-m 3,12 lett, anti TPO 1300 feletti. Fél év múlva a TSH-m újra magas lett (6,3), ekkortól 50 μg Letroxot kezdtem szedni, majd még egy fél év múlva (TSH: 5,3) 75 μg-ot. 2018 márciusában a TSH határértéken belülre csökkent (3,9), azonban később újabb panaszaim lettek: végtagödéma (főként boka), szédülés, szemfájdalom, könnyezés.
2018. júniusi vérkép szerint TSH 4,27, anti TPO 1300 felett, koleszterin továbbra is magas, T3-T4 határértéken belül. A fellépő tünetek, illetve babatervezés miatt a gyógyszer adagját 100 μg-ra emeltük.
Július közepétől újabb kellemetlen tüneteim voltak: erős szívdobogás érzés, mellkasi (hátba sugárzó) szorító fájdalom, ízületi fájdalom, torokszorítás, emésztési zavarok, savtúltengés, epebántalmak. (EKG rendben, hasi ultrahang-mellkasröntgen negatív, vérnyomás normális-inkább alacsony)
Az augusztusi vérképem szerint TSH 3,43, koleszterin magas, GPT: 47 U/L. Augusztusi pajzsmirigy ultrahang vizsgálat szerint a mk. lebeny szabályos nagyságú, durván inhomogen szerkezetű, foltosan echoszegény, nem hypervascularisalt; submandibularisban mindkét oldalon 10 mm-es echoszegény parenchymájú nyirokcsomó látható.
A laboreredményem alapján a Letrox adagját 125 μg-ra emeltük a babatervezéshez optimális érték elérése miatt.
A legújabb (09.13.) laboreredményem pajzsmirigy túlműködést jelez: TSH: 0,159; szabad T4: 17,12. A fent leírt - július óta fennálló - tüneteim továbbra is megvannak. A laborvizsgálat alapján májenzim-értékeim magasabbak (GPT: 42 U/L; alkalikus foszfatáz: 124 U/L).
31 éves vagyok, a családban több pajzsmirigy autoimmun beteg van, a párommal gyermeket tervezünk, azonban az állapotom inkább stagnál-romlik a kezelésem elkezdése óta. Kiegészítésként Normoxil tablettát szedek. Testsúlyom kb. 10 éve 15-20 kg-mal gyarapodott, ez azóta kb. állandó.
Szeretném megkérdezni, hogy a rosszulléteimet, rossz májenzim-értékeket okozhatja a gyógyszer túladagolása, akár okozhatta már akkor is, amikor ezt a laboreredmények még nem igazolták? Érdemes lenne szüneteltetnem a gyógyszer szedését, vagy az adagot lenne célszerű csökkentenem? Esetleg lehetséges, hogy a gyógyszerem nem megfelelő?

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszait és a segítségét!
Anna
Tisztelt Anna!

A laboratóriumi tesztjei valóban változhatnak.Sokan azt gondolják, hogy a laborleletből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
A legfontosabb az egyénre szabott kezelés és ennek alapján eldönthető, hogy melyik készítményt és milyen dózisban szedje.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-14 16:15:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Prof.Úr! Korábban irtam Önnek, a gyógyszer mellékhatással és viszketéssel kapcsolatban Amire válasza autoimmun betegség . Az összes allergológiai eredmény vérképből negativ, az Ig E határon belüli. A hisztaminintoleranciát nem vizsgálják, szükséges-e a korábbi emelkedett érték kontrollja ? A z elviselhetetlen viszketés továbbra is fennáll, bármilyen gyümölcs fokozza, próbálom a gluténmentes diétát is tartani. Candida, gombavizsgálat itt nincs az orvosok szerint ez nem lehet! Tetszett irni az immunmoduláns gyógyszeres kezelést, ezzel hova forduljak, mert panaszomat pszichésen magyarázzák, számomra azonban ez nem elfogadható. Kérem
Prof. Úr szives tanácsát fentiekkel kapcsolatban. Köszönettel : Valéria
Tisztelt Valéria!

1. A hisztaminintoleranciát mi is vizsgáljuk.
2. Az allergia teszt negativitása ellenére is lehet a háttérben vegyszer, ami kiválthatja tüneteit. Hisztaminszegény étrendet javaslok a teljesség igénye nélkül:
. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok (minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta
• tartósított zöldségek
• sör
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• pezsgő
• csokoládé, kakaó
• paradicsom, ketchup (pizza is problémát okozhat!)

2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• avokádó
• dió
• gyógyszerek: diclofenac, aszpirin, indomethacin
• jódtartalmú kontrasztanyagok, gyógyszerek (Betadin, Cordaron stb.)
• Csökken pajzsmirigy működés esetén a hisztamint bontó enzim szinte is alacsonyabb lehet
Mielőbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-13 08:57:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.úr! 30 éves vagyok és a második gyermekemet várom.Most vagyok a terhesség 19. heténben.Ez mellett pajzsmirigy alul működésem van már több éve.Erre kell szednem a Letrox 75mg gyógyszert naponta egyszer.Az első babánál végig ennyi volt a gyógyszer adagom,viszont most problémás a terhességem.Volt vérzés,alhasi görcs,derék és hátfájás.
A kérdésem az lenne hogy ilyen esetben ha emelnék a Letrox gyógyszer adagját,az segítene a panaszok enyhítésében és kisebb lenne a vetélés kockázata?
Természetesen már van időpontom az állandó orvosomhoz és a következő napokban megyek vérvételre is,de nagyon félek hogy baj lesz és szeretnék minél előbb információhoz jutni.

Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel: Anita
Tisztelt Anita!

Bizonyára tudja, hogy a hormonok szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. A korábbiakban rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az eddigi gyógyszerét szedje, de tudni kellene, hogy autoimmun betegsége aktív-e.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-12 15:37:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!Azt szeretném kérdezni,hogy mi a véleménye a Thiogamma és a Lyrica gyógyszerekről,ugyanis ezeket írta fel az endrokrinológus az éjszakai végtag fájdalomra és zsibbadásra.Jelenleg 125mcg Letroxot szedek.Azt szeretném még megkérdezni hogyan lehetne áttérni a Letrox esti bevételére.Vacsora előtt 1/2-1 órával lehetséges?Lefekvéskor altatót veszek be és gondolom azzal nem lehet.Tisztelettel:
Tisztelt Kérdező!

A Thiogamma és a Lyrica és indikációja a cukorbetegséghez társuló idegbetegség.
A Letrox-t beszedheti este, de inkán az étkezés után 1/2-1 órával.

Jó egészséget kívánok , tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-07 16:07:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

21 éves vagyok, és sajnos már 3-4 éve tapasztaltam, hogy ritkulni kezdett a hajam. Leginkább a fejtetőn, közvetlenül a homlokam felett ritkult meg, annyira, hogy bárhogy hordom, látszik a fejbőröm.
Először a családorvosomhoz mentem el, ezzel a panasszal, aki vérvizsgálatot csinált, eredményként pedig a TSH-nál jött ki eltérő, mint a megadott érték. 5,76. A normál érték 0.50-4.20. Az orvosom szerint ez rendben van, csak diétáznom és sportolnom kell így majd helyreáll. Nőgyógyászati vizsgálaton is voltam, ahol mindent rendben találtak. Ezután elmentem endokrinológushoz, ahol szintén minden rendben volt, kivéve a tesztoszteron szintem. 0,77. A normál érték 0.1-0.63. Nem kaptam semmilyen gyógyszert, csak vitamint. Mindemellet a köldökcsíkban, az államon, a melleim körül is erős fekete szőrszálak nőnek. Érzem, hogy valami nincsen rendben, és rettegek attól, hogy elveszítem az összes hajam. Tanácsát szeretném kérni, hogy mi a teendő, mit tegyek?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Melinda
Tisztelt Melinda!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• Autoimmun betegség, pajzsmirigygyulladás (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
Egyénre szabott kezelést javaslok,
jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-06 17:12:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm a Professzor Urat!

Augusztus 2-án voltam Önnél, autoimmun pm alulműködés, göb a pajzsmirigyben, göbök a bal mellben. Kaptam Tricovelt a hajhullásra, Macat, Normoxilt, Meforalt, meg maradt a Letrox. Azóta kb egy hónap telt el ugye, és most az alvászavaros állapotom teljesen rosszabb lett.. Volt olyan nap múlt héten amikor délután 5-kor keltem fel.. Lehet valamelyik mellékhatása? Plusz a mellem rettenetesen fáj. Néha a jobb is, lehet, hogy csak elfekszem őket, mert úgy szoktam aludni hogy a kezem kb a mellem alatt van oldalt fekve, de nem lehet, hogy a göb fáj? A másik kérdésem az lenne, hogy mondta a Vitagyn-t, hogy ha hüvelyi gyulladásom lenne azt használjak, de alapból lúgos a hüvelyi ph-m, ne használjam alapból is? Elfelejtettem, hogy mondta-e hogy használjam amég normális nem lesz. Köszönöm ha válaszol :) És köszönöm a munkáját is! Remélem sikerült kipihennie magát a szabadsága alatt :)

Üdvözlettel: Pulya Zsaklin
Tisztelt Pulya Zsaklin!

Sajnálom, hogy ilyen tünetei jelentkeztek, de lehet segíteni!
1. A Macát egyelőre ne szedje. Amennyiben a mellfeszülése nem csökkenne, akkor kontroll vizsgálatra lehet szükség.
2. A Vitagyn-C-t használhatja

Jó egészséget kívánok, kontrollra várom, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-05 12:44:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

Még terhességem előtt féloldali pajzsmirigy gyulladást diagnosztizált nálam. Jelenleg 27 hetes terhes vagyok, dec. 1-re vagyok kiírva szülni. A Syntroxin adagom miatt írok Önnek, mert aggódom, hogy az aug. 17-ei (25 hetesen készült) labor alapján, TSH:3,33 mUI/L, lehetséges, hogy már kevésnek bizonyul a gyógyszeradag amit beállított még június 3-án. A háziorvosom a leleteimet látván jelezte felém, hogy a legújabb ajánlás szerint a TSH-ról a III.trimeszterben a felső érték 3, és hogy ezért kérejem ki az Ön véleményét mielőbb, hogy Ön javasolja-e változtatni az adagomon.
A Syntroxin szedését 13 ug-mal kezdtem még 2017 dec-ben, majd 2018 júli. 3-án a II.trimeszteri viziten (18 hetesen) azt duplájára, 25ug-ra emelte a Professzor úr. Ettől július 25-re lejebb ment a TSH érték 3,02 mIU/L-ra, de mostanra, megint 3 fölé emelkedett (TSH:3,33 mUI/L).
A III.trimeszteri vizsgálatot szeptember végére terveztem, de most megijedtem a 3 fölötti TSH értéktől, ami szeptember végéig tovább emelkedhet, így a baba érdekében nem tudok addig várni a kérdésemmel. Ezért megköszönném javaslatát, hogy jelen esetben mi tévő legyek az adagolást illetően, nehogy a babának baja essen.

(Amennyiben szükséges, alább találja a kórképem rövid leírását, alatta időrendi sorrendben az összes pajzsmirigy vérvételi eredményemet a gyógyszereim ezek alapján történt beállításával. Mivel külföldön élünk, néhány labor ott készült, melyeken a mértékegység a magyartól eltérő lehet.)
KÓRKÉPEM:
Még terhességem előtt 2017 decemberében pajzsmirigy gyulladást állapított meg nálam a Professzor úr. Az ekkori diagnózist idézem: " Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, helyenként inhomogén szerkezetű. Dg: Autoimmun thyreoditis, subclinikus hypothyreosis, kolpitis."
A gyulladás az utóbbi két hőkamerás/ultrahangos vizsgálat alapján javult, de még látszik.
LELETEIM:
----------------------------------------------------------
2017 december, még nem terhesen:
TSH: 1,293 mIU/L
szabad T4: 10,42 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 33,3 nmol/L
Az ultrahang és hőkamerás kép gyulladást mutatott fél oldalt.
Ekkor 1 caps Syntroxin 13ug-t, 2tbl Normoxilt, és 1tbl 3000NE D3 vitamint írt fel a Professzor úr.
-----
2018 árpilis 10-i, I. trimeszter vizit a Professzor úrral (6 hetesen):
TSH: 1,844 mIU/L
szabad T4: 13,59 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 53,6 nmol/L
HCG: 44001,0 U/L
Az ultrahang és hőkamerás kép még mutatta a gyulladást, de látszott, hogy előző vizsgálat óta elkezdett visszahúzódni.
1tbl 13 ug Syntroxinon13/nap, és a 3000NA D /nap maradt, de a Normoxilt csökkentette napi 1 szemre.
------
2018 április 24-én, (8 hetesen) a nőgyógyász kérésére készült újabb leleten a TSH már nagyobb értéket mutatott (külföldön készült lelet):
TSH: 2,67 mIU/L
Anti-thyroperoxidase (MAK): 5,8 IU/mL
Ac. anti-récepteurs TSH (TRAK): <0,30 IU/L
25 Hydroxyvitamin D3: 43,9 ng/mL
------
2018 május 23 (12 hetesen) a nőgyógyász kérésére készült újabb leleten a TSH még nagyobb értéket mutatott (külföldön készült lelet):
TSH: 3,16 mUI/L
T4 szabad: 1,35 ng/dl = (17,37 pmol/L)
T3 szabad: 2,67 pg/ml = (4,1014 pmol/L)
------
2018.július 3 (18 hetesen): II. trimeszter vizit a Professzor úrral:
Az ultrahang és hőkamerás kép még mutatta a gyulladást, de már sokkal kevésbé látszott, mint legelőször.
Labor ekkor nem készült, de az előzmények alapján a Syntroxin adagomat felemelte a Professzor úr 25 ug-ra.
Diagnózis: Grav. Mens. IV Autoimmun thyreoditis, substituált hypothireosis. Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, noduláris jellegű, helyenként inhomogén szerkezetű.
Ekkor az alábbi gyógyszereket írta fel: Syntroxin25 x 1cps/nap, Normoxil 1tbl/nap, Pocaklakó 1 tbl/nap, Béres Vita D3 3000 1 tbl/nap, Utrogestan hüvelykapszula 100 mg 1 kapsz/nap 1 hónapig. Magnéziumra azt javasolta, hogy ne szedjem tovább, de mivel még görcsöl a lábam reggelente a nőgyógyász javaslatára továbbra is szedem a napi 2 kapszulát.
------
2018.július 25-ei (21 hetesen), (külföldön készült lelet):
TSH: 3,02 mIU/L
------
2018.augusztus 17-ei (25 hetesen), a most legfrissebb labor (külföldön készült lelet):
TSH: 3,33 mUI/L
T4 szabad 1,14 ng/dl = (14,67 pmol/L)
T3 szabad 2,52 pg/ml = ( 3,87 pmol/L)

Vércukorterhelés (OGTT) eredményem (25 hetes terhes szintén aug 17-i adat) (külföldön készült lelet):
éhgyomorra:
0. percben mért glücose érték éhgyomorra: 79 mg/dl
majd 75 g glükóz elfogyasztását követően:
60. percben mért glücose érték: 149 mg/dl
120. percben mért glücose érték: 90 mg/dl

Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Tóth Veronika
Tisztelt Tóth Veronika!

Köszönöm levelét. Miként azt mondta és írtam is, hogy az egyes laboratóriumi tesztek eltérő módszerekkel készülnek. Figyelembe véve az előzményeket azt tanácsolom, hogy a Syntroxine25 mellé még Syntroxine13-t 1 kapszula/nap.
Kontrollra várom,
jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-05 12:38:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Nagy örömömre szolgál,hogy kapcsolatba tudok Önnel lépni.Nagyon el vagyunk keseredve a párommal.Róla lenne szó.46 éves férfi.Május elején jobb emlő fájdalomra panaszkodott.Elmentünk emlő uh-ra,amely a jobb oldalon retromammillárisan fokozottabb emlőszerkezet volt kimutatható.Aztán július elején győzködésemre részt vettünk egy mammográfián es egy uh-on.A mammográfia szintén jobb oldalo fokozottobb emlőszerkezetet ábrázol.Egyoldali gynecomastia igazolt.Szemmel ez egyáltalán nem feltűnő.Az háziorvosa ekkor kért neki egy teljes laborvizsgálatot hormonokkal együtt. Enyhe enelkedett hcG eredménye miatt azonnal még aznap elmentünk here uh-ra,amely negativ lett,valamint részt vett rgy kontrasztanyagos koponya,mellkas es hasi CT-n. Ezek a vizsgálatok sem mutattak ki semmilyen kóros elváltozást,térfoglaló területet. Január elején elkezdte szedni a Milurit 300mg-ot napi 1×. Kb 3 hónapig szedte. Itt olvastam mellékhatásnként,de nagyon ritka az emlőmegnagyobbodás. Teljesen kétségbe vagyunk esve,hogy mi állhat a háttérben. Az urulógus azt mondta feltétlen konzultáljunk endokrinológussal,mivel a hormonok között is van eltérés. A párom még felvetett egy érdekes dolgot. Ő Ausztriában dolgozik kint szezonálisan. Április elején kezdte a szezon. Ugye május elején érezte ezt a feszülő emlőt. (Azóta a fájdalom jelentősen csökkent,viszont érzekenyebb.) A házban ahol lakik, fogyasztotta az ívóvizet. Aztán azt vette észre,hogy többször elkezdték mostanában a kútat szivattyúzni,tisztítani... (Nekem megfordult a fejemben,hogy valami káros is lehetett a vízben)Én Professzor Úr,egy nagyon féltő,óvó nő,Anya vagyok.Van egy 2 éves gyönyörű kisfiúnk
Nekem Ők a Mindeneim!Nagyon aggódom a párom miatt.Annyira boldog voltam,hogy itt írhattam Önnek!El sem tudja hinni.Sajnos nagyon szeretnénk Önhöz személyesen elmenni,csak legközelebbi időpontot áprilisra tudnak adni.Háha addig meg tud biztatni egy pár mondattal. Ad-e a aggodalomra ez a laboreltérés?
Nagylabor rendben.
Hcg 0.3 mIE/ml ref. (0.0-0.1)
AFP 2.9 ng/ml ref (0.0-8.6)
Ca 15-3 16.9 U/ml ref (0.0-35.0)
Hormonok:
Prolaktin 8.1 ng/ml ref (3.0-14.7)
FSG 25.8 mIE/ml ref (0.5-10.0) ez kiúgró
LH 5.72 mIE/ml ref (0.57-12.07)
17Beta-ösztradiol 28.0 pg/ml ref (8.1-49.5)
Tesztoszteron 3.4 ng/ml ref (2.80-7.00)
Elmúlhat-e ez az emlőmegnagyibbodás vagy már így marad és folyamatos ellenőrzés szükséges?Válaszát nagyon szépen köszönöm!
Mardok tisztelettel!
Szép napot kívánok!
Bnoja
Tisztelt Bnoja!

Mindenek előtt köszönöm kedves levelét. Vizsgálatra van mód, csak jelezni kell a kolléganőknek e-mail-en.
Az emlő megnagyobbodásnak több hormonális oka is lehetséges ennek megkeresése fontos, de lehet segíteni.
cím: info@endokrinkozpont.hu, vagy Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-05 09:29:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja