SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!
4 éve Metothyrint szedek autoimmun Graves -Basedow típusú túlműködésre. Végleges megoldásként a teljes pm. eltávolítás jött szóba. Kértem a sebészt a részleges eltávolításra, de nem igazán hajlik rá.
Elkerülhetem a műtétet? Hogyan?
A Metohyrint meddig lehet szedni, milyen szövődményei lehetnek a hosszú távú szedésének?
Rosszabb, ha ezt szedem esetleg életem végéig és nem vállalom a műtétet, mint a hormont alulműködésre? Teljes kétségbeesésben vagyok... Meggyógyulhatok valaha?
Anamnézisként pár dolog:
Édesanyámnak 50 évesen volt pm. műtéte, azután egyáltalán nem kellett gyógyszert szednie(ezért jutott eszembe a részleges eltávolítás gondolata).
Évekkel ezelőtt sajnos, több alkalommal használtam jódtartalmú hüvelykúpot fertőzés kezelésére, bár endokrinológustól megkérdeztem, hogy nem lesz-e ebből gond. Azt a választ kaptam, hogy bátran használjam. Mennyire lehet hinni Anthony William: Egészséges pajzsmirigy című könyvében írtaknak, miszerint az Epstein Barr vírusfertőzés felelős a pm. problémákért?
Válaszát előre is nagyon köszönöm és elmondhatatlanul várom.
Tisztelettel: Magyar Judit
Tisztelt Magyar Judit!

Engedje meg, hogy vizsgálat nélkül a történteket ne kommentáljam.
A Graves -Basedow kór javulásának és teljes gyógyulásának klinikai és laboratrórium kritériumai vannak.Nem minden esetben szükséges a métét, a szervetlen jód kerülése feltétlen indokolt!
A betegség kialakulásának több oka is lehet, erről korábban ezen a honlapon is írtam. A vírus és bakterialis fertőzés (pl. a YersiniaÖ kiváltója lehet a betegségnek. A kezelés lényege az immunmodulás terápiával a kóros folyamat megszüntetése (nem egyszerűena TSH értéken a javíása).
Egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-23 17:14:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Ùr,

Szeretnék segítséget kérni abban,hogy 30 éves vagyok, a kisfiam 5 éves, és most 1hónapja inzulinrezisztenciát igazoltak a terheléses cukor vizsgálaton,majd a mai napon a pajzsmirigy eredményem is megkaptam.
Melynek értékei: TSH: 6,06 , T3: 6,85 , T4: 22,7.
Jól gondolom,hogy ez alulmüködést igazol?

A tüneteim egész napos fáradság ( hosszú,pihentető alvást követően is), híztam 8 kg.ot, erőtlenség érzése, 2 óránkénti ( dietetikus által összeállított 160 gr.CH) étkezés közt is rosszullétek, ájuláshoz és a közeli állapot tüneteinek produkálása, ilyenkor erős izzadás, és hidegrázás, fejfájás. Tehát nagymértékű vércukor leesés,annak megfelelő diéta és rendszeres testmozgás mellett is.
Ön javasolna Metformin tartalmú gyógyszert vagy csak étrendkiegészítőt? És a pajzsmirigy normalizálására kellene hormon gyógyszert szednem, vagy pl.csak a Normoxil szedése is elégséges lehet esetemben?
És gyógyszer szedés mellett be fog következni a fogyás?

Nagyon köszönöm segítségét,
Tisztelettel: Riskó Lilla
Tisztelt Riskó Lilla!

A panaszai összetettek és ezekből diagnózis nem adható. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Egyénre szabott, oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-19 12:32:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét szeretném kérni. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásra szedem pár éve a Syntroxine 13 mikrogrammos gyógyszert, ami nagyon jól bevált nálam. Most viszont a párommal kisbabát szeretnénk, és azt olvastam a gyógyszer leírásában, hogy terhesség alatt sem szabad megszakítani a szedését. Ebben szeretném kérni a Professzor Úr tanácsát, hogy Ön mit javasolna.
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:Noémi
Tisztelt Noémi!

Mindenek előtt a Syntroxine 13 nem a gyulladásra, hanem a csökkent funkcióra hat. Tisztázni kellene, hogy milyen jellegű és fokú gyulladása van.
Egyénre szabott kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:33:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto esetében terhességnél a kismama másodlagos, és jódot tartalmazó terhesvitamint kell szedni? Egy hét után újra olyan tüneteket okozott nálam, mint a diagnózis, és gyógyszerszedést megelőző kezeletlen időszakban. Amint visszatértem a jódmentes vitaminra, minden a régi lett, újra jól vagyok, de aggódom a kisbabáért, viszont nem értem, hogy használhat neki az, ami nekem árt.
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A jód kétélű fegyver. Megfigyelése pontos és fontos! Jóllehet a pajzsmirigy hormonjainak képzéséhez szükséges, de nagy mennyiségben adva - az arra genetikailag fogékonyakban - pajzsmirigy gyulladást válthat ki! Szerencsére a babának nem okozott gondot!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:31:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

49 éves nő vagyok, a mensesem már gyakrabban kimarad, de még időnként jelentkezik, azonban 2 éve havi 1-2 alkalommal migrén gyötör, ami flector rapiddal szinten tartható. Gyakran azonban a tompa fejfájás napokig elhúzódik. A vérnyomásom ezeken a napokon kiugrik, akár 160/100 köré is, ami több gyógyszerrel kísérletezve ( Norvasc, Varsaltan, Tensiomin, Covercard) is újra és újra visszatérő probléma. 2 éve egy alaposabb kivizsgáláson érdemi elváltozásokat női hormonokban és pajzsmirigyben nem találtak, nőgyógyászati rákszűrésem és UH képem rendben azóta is. Bele kellene törődnöm, hogy ez a hormonváltozásokkal jár? A havi 1-2 és több napokig elhúzódó fejfájást és a vérnyomáskiugrásokat azért nehezen tolerálom és aggódom az egészségemért. Korábban csak a gyermekvállalással kapcsolatos hormonkezelésnél volt hasonló problémám, előtte és utána mostanáig sem fejfájás nem gyötört, se vérnyomásproblémáim nem voltak. A háziorvosom azt mondja, neki is voltak ilyen problémái ebben az életkorban, ezen minden nő átesik, ki így ki úgy...valóban ennyi a teendő? Nyugodjak bele? Köszönöm a válaszát előre is! Minden jót kívánva: Jolika
Tisztelt Jolika!

A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok”. Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőzi annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenopauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejt kezdeménye van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában döntően a petefészek sejtjeinek öregedése következtében, az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége a korral csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehát egy fokozatos FSH szintemelkedés figyelhető meg. Ebben a periódusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. „anovulációs ciklusok” jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le, így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruációs ciklus a perimenopauza egyik legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemez, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zárni esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki.
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik.
• A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik.
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam.
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel.
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg.
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség.
• Csökken a libidó.
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik.
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek.
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban.
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre.
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés!
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigy betegségben is jelentkezik.

A pajzsmirigy betegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges
Perimenopauzában csökkent az ún. anti-Müller hormon (AMH) szintje
Mi is az AMH?
Ezt a hormont a petesejtek termelik. Ma már ismerjük a kémiai szerkezetét és funkcióját. Az AMH szintje a petesejtek funkcióját, „rezervjét” tükrözi. Ez talán az egyik legjobb tükrözője annak, hogy a petesejtek öregedése milyen mértékű. Ugyanis az életkorral általában párhuzamosan csökkent a szintje..
A termelődését azonban az öröklődésen kívül más tényezők is befolyásolják. Ezek között kiemelkedőek az autoimmun betegségek (szisztémás autoimmun betegségek, ill. a pajzsmirigy autoimmun betegségei), a fogamzásgátlók, a dohányzás. Az AMH meghatározása lényeges a mesterséges megtermékenyítések előtt. A meghatározásnak egyre több formája ismert. Azt is kiemelik, hogy célszerű az agyalapi mirigy stimuláló hormonjával az FSH-val együtt meghatározni. Fontosnak tartom azt az észrevételt, hogy a policisztás petefészek megbetegedésben (PCOS-ben) szenvedők vérében az AMH szintje feltűnően magas (!). Ennek egyelőre diagnosztikus jelentőséget tulajdoníthatunk, de nagy valószínűséggel a közeli jövőben terápiás szerepe is lesz.
Mi a teendő?
Amennyiben a perimenopauza tüneteit észleli magán, akkor célszerű az alapvető fizikális vizsgálatokon túlmenően tisztázni:
• A pajzsmirigy működését, a TSH-n kívül a perifériás hormonok (T3-T4 is!) szintjét,
• az esetleges autoimmun betegség fennállását,
• az elhízás fokát (ha van), vércukor és az inzulin szintjét.
A menstruációs ciklus jellegét, az ösztrogén és progeszteron mellett az FSH és az AMH értékét.

A megelőzés kérdései:
• Törekedni kell arra, hogy fiatal korban vállalják a gyermeket, amikor a fogamzás lehetőségei a legjobbak! Sajnos világszerte kitolódik ez az életkor, s ezért is van egyre több gond a gyermekvállalás körül.
• Egyre több ismerettel rendelkezünk az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k („Endocrine Disrupting Chemicals”) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg! (Erről a kérdésről korábban már részletesen írtam).
• A gyermekvállalás előtt célszerű kizárni az autoimmun betegségeket, ill. kezelni azokat (pl. pajzsmirigy betegségek).
• A hiányzó hormonok pótlása ma már sokat segíthet. Ma már növényi eredetű készítmények is rendelkezésre állnak. Ezeket egyénre szabottan célszerű alkalmazni!!!!!i.
• Nem szabad elfeledkezni olyan egyszerű dolgokról, mint a testsúly csökkentés (az AMH szint ilyenkor emelkedhet!), az ésszerű mozgás, fitness, a dohányzás elhagyása, a pajzsmirigybetegség kezelése.

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:21:16
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves doktor úr!
A kérdésem nem endokrinológiai, de kérem, meg tudná nekem mondani, hogy mihez hasonló a kóros agyagszínű széklet? Mindenhol azt olvasom, hogy amíg barna a széklet, ha világos is, az jó, de agyagszín probléma. Az enyém a tejeskávéhoz hasonló színű. Ez probléma? Agyagszín az, ami már nem barna, hanem inkább szürkés?
Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Ez lehet egyrészt az ételektől (pl sok sajt fogyasztása) és kóros állapotokban (pl. sárgaság, emésztési problémák, zavarok)

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-16 11:12:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Érdeklődni szeretnék. Antibiotikumot kellett szednem, a gyógyszer beszedését követően elég egy hónapot várni, és utána lehet próbálkozni már a gyermekvállalással? Mennyi idő az ajánlott, hogy a gyógyszer kiürüljön és biztonságosan lehessen próbálkozni a gyermekvállalással?

Válaszát köszönöm!
Tisztelettel:
Klaudia
Tisztelt Klaudia!

Ez persze az antibiotikumoktól is függ,de általában 6-8 hét elegendő a kiürüléshez.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-14 17:46:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Problémáim, tüneteim már 3 éve kinoznak! Mindig is nyugodt kiegyensúlyozott voltam. Ez sajnos 3 éve eltünt. Nagy nehezen kiderült hasimotom van. Jelenleg is iszonyatos szorongások és szédölgések jellemzik a napjaimat emiatt nem lelem boldogságom. Olyan mintha nem tudnék fel ébredni. Délutánra, estére sokat javul a helyzett sőt valamikor meg is szünik minden tünet. Ezek a reggeli szivdobogás és belső feszültséggel kelés kiveszi minden maradék erőmet. Probáltam gyógynövényes nyugtatót, frontint is de nem használ. 3. napja syntroxin 100-t szedek.
Jan.2 vérkép:
súllyedés: 8 mm/ó
crp: 0,7mg/L
folsav: 10,3 (12,9-54,4)
tsh: 5,83
ft3: 4,49
ft4: 16,69
Kérdésem az lenne, hogy alulmükődés okozhat ilyen jellegű tünetett? Sokszor nincs étvágyam se, nem tudok enni. 10 kg-t fogytam a nem evés miatt. Az a baj, hogy az is csak ront a helyzeten, hogy nem tudom mitől vannak ezek a tünetek. Csak kavarognak a gobdolatok. Van szép gyönyörű gyermekem akiknek szükségük lenne rám és férjemnek aki mindenben támogat, de így nem lehet! Gyógyszer adag módosítás hány nap múlva javíthat tüneteimen? Este amikor nincs feszültség szívdobogás érzetem sincs. Köszönöm válaszá!
Tisztelt Kérdező!

Megelőzött kérdésével, mivel éppen erről a kérdésről kívánok írni, hiszen ez nagyok sokakat érint.
A legújabb tanulmány szerint 19 174 résztvevőből álló 19 vizsgálat szisztematikus áttekintése és metaanalízise során az autoimmun tiroiditisben szenvedő betegek szignifikánsan magasabb depressziós és szorongásos zavarokat mutattak az egészséges kontrollokhoz képest (JAMA jamapsychiatry.2018.0190.). Ez a metaanalízis megállapítja az AIT és a depresszió és a szorongásos zavarok közötti kapcsolatot. Az AIT-ben szenvedő betegeknél nagyobb a valószínűsége a depresszió és a szorongás tüneteinek kialakulására, vagy a depresszió és a szorongásos zavarok diagnózisára. Ez a megállapítás fontos következményekkel jár a betegekre, és a korai kezelés - és nem csak a pszichoterápiás kezelés - megválasztásához vezethet.
A tanulmányok a hangulati zavarok és a depresszió tüneteinek kumulatív előfordulását mutatják be a hypothyreoid állapotban lévő betegeknél, valamint a gyakori pajzsmirigybetegségeket a depresszióban szenvedő betegek körében. Továbbá, az AIT-ben szenvedő betegeknél kevesebb vizsgálatban a szorongás tüneteit ismertetik. 24 Alkalmi vizsgálatok vizsgálják az AIT-hez kapcsolódó egyéb (neuro) pszichológiai tüneteket, mint például figyelem- és végrehajtási zavarok, fáradtság, vagy az életminőség csökkenése.
Az AIT pszichiátriai következményei iránti növekvő érdeklődés ellenére a legtöbb publikált tanulmány még mindig szomatikus hatásaira összpontosít. A társulás további vizsgálata fontos a közegészségügy, az orvosok és a betegek számára. A depresszió és a szorongásos zavarok okozta társadalmi és gazdasági költségek magasak és megfelelő és korai kezeléssel csökkenthetők. Az AIT, mint bizonyos hangulati rendellenességek lehetséges gyökereinek kvantitatív összegzésével ez a társulás fokozódik, és a pajzsmirigy és az antidepresszáns kezelés megfelelővé válik a pszichoterápián kívül. Továbbá megállapítható volt a depresszió és a szorongás tüneteinek szűrő vizsgálata az AIT-ben és az AIT-ben szenvedő betegeknél depressziós és szorongásos betegeknél.
A nagyszámú tanulmányból a következtetések:
Az autoimmun tiroiditis depresszióval és szorongásos zavarokkal jár. Ezért fontos, hogy fokozzák az orvosok tudatosságát e kapcsolatról a diagnosztikai folyamat felgyorsítása érdekében. Depressziós és szorongásos betegségben szenvedő betegeknél az AIT-vizsgálatot kell végezni, és az AIT-ben szenvedő betegeknél szükség van a pszichiátriai tünetek szűrésére. A betegek előnyei a megfelelő kezelés, figyelembe véve az antidepresszánsok korai alkalmazását és a betegségük jobb (biopszichoszociális) megértésének köszönhetően.
Ez még inkább aláhúzza a komplex integratív, holisztikus megközelítés és kezelés fontosságát ebben a betegségcsoportban is.
Egyénre szabott kezelést javasolok.
Mielőbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-12 12:54:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ön kezel 1 éve, sikeresen megszületett a kisfiúnk, január 2.-án! Tervezett császármetszés volt 1-es tipúsú cukorbetegségem van illetve első szülésem óta kialakult pajzsmirigy alulműködésem.Műtét során minden rendben volt, azonban a műtét másnapja óta borzasztó állapotba kerültem iszonyatos hangulat ingadozás odáig fajult hogy nem tudok egy percet sem aludni pánikrohamaim is jelentkeztek! Lehetséges ez a pajzsmirigy miatt? Ugyanazok a tüneteim mint amikor kiderült a betegségem illetve ami még itthon jutott eszünkbe valószínű jóddal fertőtlenítettek amit nekem nem szabadna a Doktor Úr szerint! Nagyon gyors segítségre van szükségem sajnos az állapotom borzalmas és egyre romlik reggel megyek laborra! Szükséges azonnali konzultáció a Doktor Úrral vagy más irányba induljunk?köszönöm
Tisztelt Betegünk!

Mindenek előtt gratulálok a babához.
A szülés után un. poszt-partum pánik tünet együttes gyakran előfordul. Mindenek előtt a soron kívüli vizsgálat látszik indokoltnak.
Az előjegyzést illetően javaslom Székely Melinda kolléganőmet:
e-mail: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu.
Laboratóriumi, sze pszichiátria leleteivel jelentkezzen.
Mielőbbi javulást kívánok,
tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-09 16:57:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Egy rövid kérdéssel fordulok Önhöz, javasolja-e a Gardasil 9 oltást, a következő paraméterek mellett. 39 éves vagyok, 2,5 éve szültem. Szülés után postpartum thyreoditis, majd alúlműködés, most az anti tpo 625, jelen pillanatban 37,5 thyrixont szedek, tsh 2,1, t3, t4 mind rendben. Idén nyáron egy pozitív cytologia (p3, kóros hámelváltozás), előtte HPv 45,68. Novemberi cytologia negatív, HPV nem detektálhtó. Szeretném beadatni a hpv oltást, viszont a Hashimoto egy autoimmun folyamat, érdeklődöm, hogy Ön szerint így lehet-e oltani.

Köszönöm szépen.
Tisztelt Kéredző!

Amennyiben a pajzsmirigy gyulladása nem aktív, akkor beadathatja.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-09 16:52:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Prof.Úr! Szeretném Öntől kérdezni, hogy mivel hisztamin intoleranciám van, szedhetem-e a bio halolaj 500 mg-os kapszulát , amely sok mindenre javasolt.A mélyhütött haltól is nagyon viszketek. A másik kérdésem, hogy mivel a lábamon ingyulladás, a kézujjon inszakadás, a kézen inhüvelygyulladás történt egymás után, milyen gyull.csökkentőt javasol Ön, mivel asztmám révén szalicilt nem szedhetek és sajnos az összes készitmény tartalmazza. Kérném szives válaszát. Köszönettel: Valéria
T. Valéria!

Egyelőre a bio-halolaj kapszulát nem javaslom. A gyulladásra az Elocom krémet javaslom.

Jó egészséget:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-09 08:56:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném negkérdezni hogy gyermekvállalás előtt mennyi idővel célszerű abbahagyni a gépfruitmagolaj fogyasztását? Immunerősítés miatt kezdtem el inni,mert többször voltam mostanában beteg és szeretnénk a férjemmel hamarosan Babát. Köszönöm hogy megtisztel válaszával.

Jó egészsèget kívánok!

Klaudia
Tisztelt Klaudia!

A gépfruitmag olaj fogyasztását általában 4-6 héttel a gyermek-vállalás előtt célszerű felfüggeszteni.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-06 16:09:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedved Professzor úr!

Pajzsmirigy alulműködésem van már mióta megszülettem. Viszont az elmúlt pár hónapban nem szedtem a gyógyszeremet. Azelőtt általában 6-10 között mozgott a Tsh-m. 28 napos a ciklusom vagy 29. Viszont decemberben történt egy kis balesetem a szexuális együttlét során, elszaladtam bevettem egy esemény utáni tablettát. Egy hét múlva, ugyan 2 nappal előbb,de mejött a havi menzeszem. De azóta terhességi tüneteim vannak. Sőt a jobb mellemből szivárog is egy átlátszó enyhe fehér váladék. Ez az esemény utáni tabletta boríthatta fel ennyire a hormon háztartásom vagy lehetséges a terhesség? Be szabadott volna vennem azt a tablettát pajzsmirigy alulműködéssel? Mindenképpen elmegyek orvoshoz, de amíg el nem jön a vizsgálat ideje, gondoltam informálódok kicsit.
Köszönöm válaszát!

Kedved Kérdező!

A hormonális fogamzásgátlásnak sok mellékhatása lehet, különösen pajzsmirigybetegekben!
A gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- hízás
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, hosszú távon menstruáció kimaradása````
-libidó csökkenés
- menstruációs ciklus felborulása

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság, méhnyakkenet eredményének megváltozása
- erőtlenség, fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúly növekedés

További vizsgálat és oki kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-05 17:25:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Lassan 10 éve diagnosztizálták nálam a Hashimoto thyreoiditis pajzsmirigy betegséget, jelenleg 29 éves vagyok. Férjemmel már több, mint egy éve próbálkozunk családalapítással, eddig mind hiába. Legutóbbi eredményeim a következők voltak:

2018.08.14: (ez az eredmény előtt 100 mg Euthyroxot szedtem)
TSH: 0,23
FT4: 22,7
FT3: 8,3

2018.10.12: (ez az eredmény előtt 62,5 mg Euthyroxot szedtem)
TSH: 6
FT4: 16,7

Bőrgyógyász továbbutalt egyéb vérvételekre is, mivel a fogamzásgátló elhagyása óta nagyon erős aknés tünetekkel szenvedek már lassan 2 éve, az eredmények a következők lettek:
2018.11.26:
aTPO: 333
inzulin 0 perces: 5,44
inzulin 120 perces: 22,84
FSH: 3,3
LH: 3,15
Progeszteron: 54,69
Össztradiol: 675,5
Összprolaktin: 619,7
Tesztoszteron: 1,49
Cortisol: 446,4
SHGB: 135,8

Továbbá voltam ételintolerancia vérvételen is, ami kimutatta a tejfehérjére pozitív, tojásra enyhén pozitív eredményeket.

Jelenleg 2018.11.01-től 87,5 mg Euthyroxot szedek a 6-os TSH érték kiderülése óta. Eddigi tüneteim közé sorolható a hajhullás, mellkasi nyomás, idegességérzet, jobb karomban zsibbadásos, izomfájdalom. Pár napja pedig feldagadt mindkét lábam, nagyon fájtak és feszültek, alig tudtam állni rajtuk és mozogni, valamint kiütések, vörös-pirosas foltok jelentek meg rajtuk egészen a térdemig, amik nem viszkettek, hanem belsőlegesnek tűntek. Valamint ezekkel egyidejűleg hidegrázásom is volt, de lázam nem. A lábdagadás másnapra csökkent, harmadnapra szintén és a foltok is kezdenek halványodni.
Érdeklődni szeretnék Professzor Úr, hogy Ön találkozott-e már az utóbbi tünetegyüttessel és összefügghet-e Ön szerint a pajzsmirigy betegségemmel? Valamint a fent leírt kórelőzmény és eredmények tudatában Ön milyen gyógyszeradagolást javasolna vagy milyen más egyéb készítményeket? Esetleg diétát?
Van időpontom Önhöz, de sajnos csak júliusra kaptam, ezért is bátorkodtam Önnek itt írni, nagyon szeretnénk már kisbabát és tudom, hogy a pajzsmirigyem miatt nem sikerült még eddig, a nőgyógyászom szerint minden rendben van.

Megtisztelő válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm:

Zsanett
Tisztelt Zsanett!

Mindenek előtt korábban, akár soron kívül is kaphat időpontot.
A helyzet az, hogy az autoimmun gyulladás nem egyszerűen a pajzsmirigy betegsége, gyakran társul más betegséggel: meddőség, elhízás, hajhullás, bőrgyulladás, stb. Nem egyszerűen a TSH-t célszerű kezelni. Vizsgálat után oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-04 12:32:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
Először is Boldog új évet kívánok, és köszönöm a lehetőséget, hogy ezúton kérdezhetek Öntől.

Azért írok Önnek, mert korábban láttam egy írását itt, a családineten arról, hogy voltak olyan páciensei, akinek a szilikon implantátuma különböző, többek között autoimmun tüneteket, megbetegedéseket okozott.

3 éve került sor az implantációmra. Az első kb fél évben minden rendben volt, ezután viszont több és több problémám volt. Először nem múló szinusz gyulladás, állandó eldugult orr, majd a torkomban a pajzsmirigyem környékén duzzadt érzés, levertség, lassan depresszió, glutén érzékenység, irritábilis bél szindróma. Kölönböző izomfájdalmak. Persze próbáltam kideríteni az okát, de mindenhol azt mondták, hogy makk egészséges vagyok. Azt, hogy AntiTPO antitestek jelen vannak, csak magánúton tudtam meg, mert senki nem volt hajlandó előírni a vizsgálatot, mivel a TSH értékeim rendben voltak. Gluténérzékenységet teszt nem mutatta ki, de én egyértelmű összefüggést találtam a syinusy problémák, fejfájás, közérzet, és a gluténfogyasztés között. Nem tudtam mira vélni, hogy miért van hirtelen ennyi egészségügyi problémám, igaz, hogy sok stressz ért az elmúlt években, de általában ezt nagyon jól kezelem, és egészséges, pozitiv, optimista ember voltam egész életemben.
Most voiszont nem vagyok önmagam, a legkisebb feladat is óriási megerőltetáés, mindig van valamilzen fizikai fájdalmam, kellemetlenségem, és emiatt nagyon levert vagyok, az életkedvem elveszett, úgy küzdöm át magam a mindennapokon. Ez azért is nagyon rossz, mert van egy 6 éves kislányom, és ráadásul most várom a második gyermekünket.
Amikor először találkoztam azzal, hogy ez okozhat problémát, sajnos egyszerűen nem hittem benne, nem vettem komolyan. Most azonban már szinte biztos vagyok benne, hogy a szilikon implantátum okozza a tüneteimet.
A nehézség ugye az, ebből a szempontból legalábbis, hogy babát várok.
Kérdésem az volna, hogy van e valami módja, hogy megbizonyosodjak róla, hogy ez a probléma. Illetve ha igen, van-e lehetőség az implantátumok eltávolítására a terhesség alatt.Olvastam, hogy sürgősségi műtéteket hajtanak végre terhességkor, ami halasztható, azt inkább terhesség utánra ütemezik.
Jelenleg külföldön vagyok, néhány héten belül hazamegyünk, csak még nem tudom a pontos dátumot, mikor utazunk, de amint megvan szeretnbék Önhöz egy időpontot kérni személyes konzultációra.
Addig is nagyon sokat segítene a válasza!
Köszönettel!
Judit
Tisztelt Judit!

Köszönöm levelét és kívánok én is Boldog új esztendőt.
A szilikon protézisek valóban sok gondot okozhatnak. Nem szeretnék "on line" diagnózist mondani a leírtak alapján, mivel ez nem volna sem szakszerű, sem etikus.
Sajnos a protokollok alapján vizsgálat nélkül csak a TSH-t nézik, amely önmagában sok félreértést és egyéb gondot okozhat. Lehetőség szerint az implantatum eltávolítása a terhesség előtt történjen meg.
A további kezelés előzetes vizsgálat után célszerű.
{Autoimmune/inflammatory Syndrome induced by Adjuvants
and Thyroid Autoimmunity, 2017
Abdulla Watad1,2,3, Paula David2,4, Stav Brown3 and Yehuda Shoenfeld2,3,5*
1 Department of Medicine “B”, Sheba Medical Center, Tel-Aviv, Israel, 2 Zabludowicz Center for Autoimmune Diseases, Sheba
Medical Center, Tel-Aviv, Israel, 3 Sackler Faculty of Medicine, Tel-Aviv University, Tel-Aviv, Israel, 4 Faculdade de Ciências
Médicas, Universidade do Estado do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil, 5 Laura Schwarz-Kipp Chair for Research of
Autoimmune Diseases, Tel-Aviv University, Tel-Aviv, Israel
The autoimmune/inflammatory syndrome induced by adjuvants (ASIA), presented by
Shoenfeld and Agmon-Levin in 2011, is an entity that incorporates diverse autoimmune
conditions induced by the exposure to various adjuvants. Adjuvants are agents that
entail the capability to induce immune reactions. Adjuvants are found in many vaccines
and used mainly to increase the response to vaccination in the general population.
Silicone has also been reported to be able to induce diverse immune reactions. Clinical
cases and series of heterogeneous autoimmune conditions including systemic sclerosis,
systemic lupus erythematosus, and rheumatoid arthritis have been reported to be
induced by several adjuvants. However, only a small number of cases of autoimmune
thyroid disorder have been included under the umbrella of ASIA syndrome. Indeed,
clinical cases of Hashimoto’s thyroiditis and/or subacute thyroiditis were observed after
the exposure to vaccines as well as silicone implantation. In our review, we aimed to
summarize the current knowledge on ASIA syndrome presented as endocrinopathies,
focusing on autoimmune thyroid disorders associated with the various adjuvants.}

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-02 13:39:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
Először is Boldog új évet kívánok, és köszönöm a lehetőséget, hogy ezúton kérdezhetek Öntől.

Azért írok Önnek, mert korábban láttam egy írását itt, a családineten arról, hogy voltak olyan páciensei, akinek a szilikon implantátuma különböző, többek között autoimmun tüneteket, megbetegedéseket okozott.

3 éve került sor az implantációmra. Az első kb fél évben minden rendben volt, ezután viszont több és több problémám volt. Először nem múló szinusz gyulladás, állandó eldugult orr, majd a torkomban a pajzsmirigyem környékén duzzadt érzés, levertség, lassan depresszió, glutén érzékenység, irritábilis bél szindróma. Kölönböző izomfájdalmak. Persze próbáltam kideríteni az okát, de mindenhol azt mondták, hogy makk egészséges vagyok. Azt, hogy AntiTPO antitestek jelen vannak, csak magánúton tudtam meg, mert senki nem volt hajlandó előírni a vizsgálatot, mivel a TSH értékeim rendben voltak. Gluténérzékenységet teszt nem mutatta ki, de én egyértelmű összefüggést találtam a syinusy problémák, fejfájás, közérzet, és a gluténfogyasztés között. Nem tudtam mira vélni, hogy miért van hirtelen ennyi egészségügyi problémám, igaz, hogy sok stressz ért az elmúlt években, de általában ezt nagyon jól kezelem, és egészséges, pozitiv, optimista ember voltam egész életemben.
Most voiszont nem vagyok önmagam, a legkisebb feladat is óriási megerőltetáés, mindig van valamilzen fizikai fájdalmam, kellemetlenségem, és emiatt nagyon levert vagyok, az életkedvem elveszett, úgy küzdöm át magam a mindennapokon. Ez azért is nagyon rossz, mert van egy 6 éves kislányom, és ráadásul most várom a második gyermekünket.
Amikor először találkoztam azzal, hogy ez okozhat problémát, sajnos egyszerűen nem hittem benne, nem vettem komolyan. Most azonban már szinte biztos vagyok benne, hogy a szilikon implantátum okozza a tüneteimet.
A nehézség ugye az, ebből a szempontból legalábbis, hogy babát várok.
Kérdésem az volna, hogy van e valami módja, hogy megbizonyosodjak róla, hogy ez a probléma. Illetve ha igen, van-e lehetőség az implantátumok eltávolítására a terhesség alatt.Olvastam, hogy sürgősségi műtéteket hajtanak végre terhességkor, ami halasztható, azt inkább terhesség utánra ütemezik.
Jelenleg külföldön vagyok, néhány héten belül hazamegyünk, csak még nem tudom a pontos dátumot, mikor utazunk, de amint megvan szeretnbék Önhöz egy időpontot kérni személyes konzultációra.
Addig is nagyon sokat segítene a válasza!
Köszönettel!
Judit
Tisztelt Judit!

Köszönöm levelét és kívánok én is Boldog új esztendőt.
A szilikon protézisek valóban sok gondot okozhatnak. Nem szeretnék "on line" diagnózist mondani a leírtak alapján, mivel ez nem volna sem szakszerű, sem etikus.
Sajnos a protokollok alapján vizsgálat nélkül csak a TSH-t nézik, amely önmagában sok félreértést és egyéb gondot okozhat. Lehetőség szerint az implantatum eltávolítása a terhesség előtt történjen meg.
A további kezelés előzetes vizsgálat után célszerű.
{Autoimmune/inflammatory Syndrome induced by Adjuvants
and Thyroid Autoimmunity, 2017
Abdulla Watad1,2,3, Paula David2,4, Stav Brown3 and Yehuda Shoenfeld2,3,5*
1 Department of Medicine “B”, Sheba Medical Center, Tel-Aviv, Israel, 2 Zabludowicz Center for Autoimmune Diseases, Sheba
Medical Center, Tel-Aviv, Israel, 3 Sackler Faculty of Medicine, Tel-Aviv University, Tel-Aviv, Israel, 4 Faculdade de Ciências
Médicas, Universidade do Estado do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil, 5 Laura Schwarz-Kipp Chair for Research of
Autoimmune Diseases, Tel-Aviv University, Tel-Aviv, Israel
The autoimmune/inflammatory syndrome induced by adjuvants (ASIA), presented by
Shoenfeld and Agmon-Levin in 2011, is an entity that incorporates diverse autoimmune
conditions induced by the exposure to various adjuvants. Adjuvants are agents that
entail the capability to induce immune reactions. Adjuvants are found in many vaccines
and used mainly to increase the response to vaccination in the general population.
Silicone has also been reported to be able to induce diverse immune reactions. Clinical
cases and series of heterogeneous autoimmune conditions including systemic sclerosis,
systemic lupus erythematosus, and rheumatoid arthritis have been reported to be
induced by several adjuvants. However, only a small number of cases of autoimmune
thyroid disorder have been included under the umbrella of ASIA syndrome. Indeed,
clinical cases of Hashimoto’s thyroiditis and/or subacute thyroiditis were observed after
the exposure to vaccines as well as silicone implantation. In our review, we aimed to
summarize the current knowledge on ASIA syndrome presented as endocrinopathies,
focusing on autoimmune thyroid disorders associated with the various adjuvants.}

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-02 13:39:37
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun thyreiditisem miatt Normoxilt szedek 1 hónapja. TSH: 3,42 volt.
A tervezett szedés 3 hónap, amelyet majd TSH szint ellenőrzés követ. Jelenleg euthyreoid vagyok.
Az utóbbi hetekben egy fokozódó ödémát észlelek testszerte. amely Brinaldix 20: 1 tabletta/nap szedése mellett 2 nap alatt megszűnik. Ilyenkor 3 kg súlycsökkenést tapasztalok.
1 hónappal ezelőtt vesefunkció, májfunkció, vérkép, se. albumin szintem norm. volt.
Minipress Retard 1 mg kapszulát is szedek, aminek mellékhatásai között ugyan szerepel végtagduzzanat, de korábban emellett nem tapasztaltam ilyen mellékhatást.

• Azt szeretném megkérdezni, hogy Normoxilban lévő szelén illetve mio-inozit okozhat ilyen jellegű ödémát?

• 3 hónap különbséggel mérve, ismételten is csökkent Ig A: 0,4 g/L szintet mértek a laborban. Norm. tartomány a helyi laboratóriumban ( 0,7-4,0) Az IgG, IgM a norm. tartományban. Azt szeretném megkérdezni professzor Úrtól, hogy ezzel kapcsolatban mit javasolna nekem?

• Köszönöm szépen az autoimmun thyreoiditis és az autoimmun neuropathiák társulása kapcsán korábban írt válaszát! Ezzel kapcsolatban még azt szeretném megkérdezni, hogy bármilyen típusú autoimmun neuropathiával társulhat a Hasimoto thyreoididtis, vagy csak egy bizonyos típusú autoimmun neuropathiával jellemző a társulása?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Judit




Tisztelt Judit!

1.A Normoxil nem okoz ödemát.
2. Az IgA szint mérése nem mindig pontos, elég sok a laboratóriumi szórás +- 10-15%
3. Általában autoimmun neuropathiával társulhat.

Jó egészséget kívánok, BUÉK:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-12-31 14:54:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Betegségeimre az alábbi gyógyszereket szedem: Syntroxine, Cortef,Concor Cor.
Nőgyógyászom a menstruációs problémáimra Norcolut(progreszteron)tablettát írt fel, mivel máshogy nem lehet kezelni, mert fogamzásgátlót nem szedhetek és hurkot sem tudnak felhelyezni egyenesen állásban lévő méhem miatt. Az lenne a kérdésem, hogy nyugodtan szedhetem- e ezt a gyógyszert a többi mellett?
Leírom a nőgyógyászati eredményt, ha tud róla véleményt mondani, at is szívesen fogadom.
Vélemény: portio az intersinali sík alatt. R nagy uterus egyenes állásban, de az uterus fundusa tájékán bizonytalan resist. tapintható.( ct szerint a cervix jobb oldalon dorsalisan szélesebbnek látszik)
TVS: 76×42 mm- es uterus. Endometrium: 3mm. Mko. szabályos szerkezetű ovarium.( ct szerint midkettő apró cystosus képleteket tartalmaz) J.o.ov. 19×14mm. B.o.ov. 27×19mm. Douglasban min. folyadék.
A másik problémám, hogy az egész jobb lábam kb. egy hónapja fáj, és nem akar megtartani, főleg mikor ráállok, kell egy pár lépés hogy egy kicsit jobb legyen és utána is sántikálok. Háziorvosom Miderizone 150mg( napi 2×1)tablettát írt rá,már csak pár szem van belőle, de nem akar igazán javulni.
Köszönöm!
Tisztelettel: Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

A Norcolut tbl-t szedheti a következő hónapokban, később hormonszint meghatározás szükséges.
Ami Miderizone-t illeti, nem ismert,hogy miért írták fel.
Ez a gyógyszer ( tolperizon) a központi idegrendszerre hat , amely a sztrók (szélütés) után létrejött fokozott izomtónus kezelésére szolgál felnőttek esetén.
Fontosa: Ne szedje a Miderizone filmtablettát
- ha allergiás a hatóanyagra (tolperizon-hidroklorid) vagy eperizont tartalmazó gyógyszerekre
- ha izomgyengeséggel járó immunrendszeri betegségben

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-12-21 16:32:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Legfrissebb leletem eredménye miatt nagyon megijedtem, de csak 2019. január végére kaptam időpontot az endokrinológusomhoz, ezért kérném az Ön tanácsát.
45 éves vagyok, pajzsmirigy alulműködéssel kezelnek 2009 óta, Letroxot szedek napi 50 ill. 75 mg-t felváltva. Tüneteket jelenleg nem érzek, kivéve hogy kissé szárad a kezem (de ez a tél miatt is lehet, messze nem szárad annyira, mint régen, a gyógyszer szedése előtt) és hogy sokat idegeskedek olyan dolgokon is, amin mások simán túllendülnek.
A pajzsmirigy alulműködés mellett PCOS-em is van (régóta, de csak kb 2 éve diagnosztizálták, mivel kifejezetten sovány vagyok), emiatt megelőzésként 2017. áprilisban inzulin rezisztencia diétára fogtak. Tudomásom szerint nincs inzulinrezisztenciám.
Emellett laktóz és glutén intoleranciám van (mindkettő genetikai), a tejtermékek elhagyása miatt csontritkulásom lett, de ez mostanra (1 év alatt) osteopeniára javult. A diétát betartom (180 gr CH/nap), laktóz és gluténmentesen étkezem.
Az alábbi gyógyszereket szedem, naponta: 50/75 mg Letrox, 3000 NE D vitamin (heti 5x), Inofem (folsav és mio-inozitol), 2x100 mg Citrokalcium, 160 mg szelén.

A legutóbbi leleteim az alábbiak voltak:
2017.11.14:
TSH: 5,980 mIU/l (0,400 - 4,000)
T4: 10,90 pmol/L (11,50 - 22,70)
T3: 3,610 pmol/L (2,800 - 6,500)

2018.01.08:
TSH: 2,960 mIU/l (0,400 - 4,000)
T4: 12,90 pmol/L (11,50 - 22,70)
T3: 2,140 pmol/L (2,800 - 6,500)
Anti-TPO: 116 IU/mL (0 – 35)

2018.03.28: (sérvműtét miatt másik laborban készült, mint a többi):
TSH: 5.47 (0.55 - 4.78 mIU/l)
T4: 14.34 (11.5 - 22.7 pmol/l)
T3: 2.80 (3.5 - 6.5 pmol/l)

2018.12.17:
TSH: 23,900 mIU/l (0,400 - 4,000)
T4: 12,40 pmol/L (11,50 - 22,70)
T3: 3,440 pmol/L (2,800 - 6,500)
Anti-TPO: 118 IU/mL (0 – 35)

A két utolsó mérés között (2018. március és december) jelentősebb változás történt az étrendemben a korábbiakhoz képest: elkezdtem enni brokkolit, karfiolt, kelbimbót, kínai kelt és babot is (a bab kivételével nem csak jól megfőzve, hanem enyhén párolva is), melyeket az utóbbi 1-2 évben szinte alig ettem, most is csak mértékkel a vitaminhiány elkerülése miatt (kb. 2 naponta van ilyen az étrendemben, napi max. 20 dkg összesen – de a vérvétel előtti nap pont ilyet ettem). A Letrox-ot éhgyomorra veszem be, a reggeli előtt 1 órával, a szelént pedig 2 étkezés között kb 1-1 órával. A reggeliben minimális kalcium van (6-8 szem mandula), a szelén előtt vagy után 1 órával pedig 200-400 mg Ca.
Továbbá az IR diétának köszönhetően az utóbbi ½ - 1 évben kezd helyreállni a ciklusom, a korábbi 3-6 hónap helyett már 38 napra jön meg a menstruációm.
A jód értékeimet nem emlékszem mikor mérték (mérték-e).
Azt szeretném kérdezni, hogy okozhatja-e az étrendbeli változás a TSH értékének ilyen jelentős romlását vagy más lehet az oka? Továbbá hogy mekkora a gond, mert ez az érték jóval a normális felett van, ami miatt most nagyon ideges vagyok.
Előre is nagyon köszönöm a segítségét!
Györgyi
Tisztelt Györgyi!

A TSH érték változásának sok oka lehet, a legvalószínűbb az étrendi változása. Ezt és még több okot is figyelembe kell(ene) venni a kezelés során.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-12-20 11:21:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

T Professzor Úr ! 65 éves vagyok kb 8 éve alulm,pajzsmirigyem van,/T3T4 értéken belül/ A nyár folyamán valószínűleg túlszedtem a Letrox.t okt,3-án a labor:Tsh:1,55/0,3-4.1 ref./ ami nekem soha nem volt, és produkáltam a túlműködés egyes tüneteit a tapasztalatom szerint a 2,8-3,00 közötti értéknél érzem jól magam.dec.12-ig csökkentett adagot 50 et szedtem, aTsh:7,85 lett T3 3,5 T4 14,1. Kálium 4,68-ól felment 5,19-re/5,2 a max.ref./a nátrium 141,9-ről 143,2-re/145,-0 a ref,max/A kálium azért fontos,mert korábban voltam miatta /nagyon alacsony szint/sürgősségin,azóta nem volt vele gondom,napi 1 banánnal "megoldva" ?Gyógyszereim: R:Portiron 100,-Letrox 75-verospiron 12,5,Zyllt 75 Este:Lercaton 10mg egy éve koszorúér- sztentet kaptam, kb 25 éve szedek gyógyszert magas vérnyomásra.A kálium-szint miatt aggódom..kérem segítsen,mit tegyek,hogy nem emelkedjen tovább? Vagy ahogy csökken majd a Tsh, az is csökkenni fog ? Köszönöm előre is,hogy elolvassa és azt is, hogy Ön segít nekünk betegeknek! Tisztelettel Kata

Tisztelt Kata!

A kálium szint emelkedését a Verospiron is okozhatja, talán célszerű volna másik készítményre váltania.

Tisztelttel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-12-18 13:44:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja