SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztel Doktor Úr!
Lányom 15 éves, vékony és magas testalkattal. Kétszer volt egy kis 1 napos vérzése de úgy tényleg nem jött még meg neki a menzesze- én is elmúltam 14, mikor megjött. Mellei is picik, de azért van már egy kicsi - nekem sem nagyok... Kicsi kora óta olykor megmagyarázhatatlan rosszullétei vannak (évente 6-8-szor) amit nem tudunk semmihez sem kötni. Az iskolaorvos javasolta, hogy vigyük el nőgyógyászhoz. Ön szerint nem lehet, hogy a pajzsmirigy okoz nála gondot? Hová forduljak Veszprém környékén?
Válaszát előre is nagyon köszönöm, tisztelettel: Fehérné
Tisztelt Fehérné!

A leírtak alapján endokrin ok állhat a panaszok hátterében, de pajzsmirigy eredet nem.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-02 12:37:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét ill. javaslatát szeretném kérni. A harmadik gyermekem szülése után pajzsmirigy gyulladásom lett, aminek következtében pajzsmirigy túlműködésem TSH:0,0001, majd alig egy hónap leforgása alatt (propicil szedése mellett) TSH 87 lett. Euthyrox 75-öt szedek három éve, a TSH-m beállt 4-7 közé. Minden alulműködéses tünetet produkálok, ami engem a legjobban zavar, hogy állandó ritmuszavarom van. Elmentem most egy hete kardiológushoz, mert szeretnék nekiállni intenzíven sportolni és tisztázni szerettem volna mi áll ennek hátterében. Ő elküldött vérvételre, és óriási meglepetésemre a TSH értéke 117,24 lett (3 hónapja 4,2 volt), a pajzsmirigyem (jobb) nagysága egyébiránt szemmel láthatóan megnőtt, és kemény.Terheléses ekg-ra volt időpontom, de a kardiológus azt mondta, hogy ezzel a TSH értékkel nem végzi el a vizsgálatot. A gyógyszeradagomat a kezelőorvosom felemelte 100 mg ra. (125-a cél) Igazából a kérdésem az lenne, hogy ilyen rövid idő alatt, mitől tud ennyit változni a TSH értéke? Azt azért szeretném elmondani, hogy jan. 1-től lúgosító étrendet folytattam lúgos vízet ittam, viszont ezt abbahagytam a vérvétel után, mert laikusként arra gondoltam hátha ez állhat a hirtelen TSH emelkedés hátterében. Ön mit gondol erről? Illetőleg a szívritmuszavar hátterében állhat-e a fent említett hypothyreosis, továbbá javasol-e sportot? (A ritmuszavarom egyébként minimális fizikális megterhelésre is többszöröződik) Ellenben nagyon szeretnék sportolni, mert sajnos amióta ez a probléma fennáll összességében 8 kg-al vagyok nehezebb régi súlyomnál. Az orvosom erre azt mondta, örüljek, hogy nem 30 kg-ot híztam, de ez engem nem nyugtat meg. Szeretném visszanyerni régi formámat, mint fizikális mint mentális formában.
Segítségét előre is köszönöm!
Megyesi Renáta
Tisztelt Megyesi Renáta!

Látván a kálváriáját és azt, hogy még sokan jártak így, kicsit részletesebben válaszolok.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek..
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór. Ezek az autoimmun betegségek egyrészt öröklődnek, másrészt szülések után kezdődnek el.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján).
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet.
Tehát: tisztázni kellene, hogy az Ön panaszainak hátterében melyik pajzsmirigybetegség áll és milyen stádiumban van.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-01 12:45:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok. 1/2 Euthyrox 50 mg tablettát és 2*1 tabletta SelenoPrecise-t szedek. Az a kérdésem, hogy algát bármilyen formában ehetek-e?
Köszönöm válaszát: Kovács Anna
Tisztelt Kovács Anna!

Az algát nem ajánlom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-01 12:30:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
2,5 év sikertelen terhesség és félrekezelések után kiderült hogy PCO-s és 2-es típusú diabéteszes vagyok. Ekkor Merckformin kezelést kaptam 500 mg-os XR-t, amit 1 éven át szedtem és november végén sikerült teherbe esnem. Semmi problémám nem volt a 6. hétig, az orvos azt mondta azonnal hagyjam abba a merckformint. Én abba is hagytam, és kezdődtek a gondok:((((( elkezdtem barnázgatni, a nőgyógyászom utrogestant írt fel, de tovább barnáztam. 8 hetes pecsételő vérzést észleltem és már nem volt szívhang.....műszeresen fejezték be.
Sajnos későn olvastam hogy nem lett volna szabad abbahagyni a Merckformint.
Ön szerint a Merckformint lehet újra szednem a terhesség előtt és ha sikerül, akkor a terhesség alatt végig? nagyon félek hogy megismétlődik, és azt érzem hogy emiatt ment el a baba:(
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt KÉRDEZŐ!

Ezzel kapcsolatban ezen a honlapon részletesen írtam. Tisztázni kellene, hogy a PCOS-hoz nem társul-e más endokrin (pajzsmirigy) vagy immunológiai betegség.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:47:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

52 éves nő vagyok, közel 20 éve, a szülésem óta küszködök pajzsmirigy problémával.
Nagy örömmel olvastam Doktor Úr válaszait, amelyben hangsúlyozza, hogy a beteget kell gyógyítani, nem a laboreredményt.
Szeretnék Önhöz jönni kivizsgálásra, kezelésre.
Budapesten lakom, a XXIII. kerületben.

Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel
Mária
Tisztelt Mária!

Előjegyzést a kolléganőim adnak a 06-30-630-9309-es telefonon.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:45:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Elnézést kérek, hogy nem teljesen ide illő kérdést teszek fel Önnek. Kezelt páciense vagyok, novemberben volt pajzsmirigy műtétem, és alulműködésem is van, erre Euthyrox 50-et szedek, ill. Seleno Preciset napi kétszer. A műtét következtében a legyengült immunrendszerem miatt a nőgyógyászom HPV-t diagnosztizált nálam, amely szemölcs formájában jelentkezett. Hallottam egy étrend-kiegészítőről, az Indol3C-ről, amellyel állítólag sikeresen lehet kezelni ezt a problémát. Viszont olvastam róla, hogy ez a hatóanyag megtalálható a brokkoliban, káposztában, kelbimbóban, karfiolban stb. Úgy tudom, hogy a pajzsmirigy problémában szenvedőknek mellőzniük kell a keresztesvirágzatú zöldségek fogyasztását. Ezért szeretném a véleményét kérni, hogy szedhetem-e az Indol3C étrend-kiegészítőt, ill. tud valami hatékonyabbat javasolni a problémám orvosolása érdekében?

Várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Remélem jobban van. Az Indol3C étrend-kiegészítőt szedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:43:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
35 éves múltam, 2 gyermek édesanyja, a PCOs végigkísérte az életemet. Évek óta szedek metformint (2x850mg). Rosszabbodó tünetek miatt (hónapokig elmaradó vérzés, pattanások, fokozódó szőrösödés, stb) endokrinológushoz fordultam. Mivel családomban sok rákos és agyvérzéses megbetegedés volt, ezért nem szeretnék fogamzásgátlót szedni. Azt ajánlotta, hogy ebben az esetben spironolaktont kellene szednem a metformin mellett, mely a tüneteket enyhíti majd. Viszont mindenhol azt olvasom, hogy önmagában nem, csak fogamzásgátlóval együtt szabad ezt szedni. A tanácsárát szeretném kérni, mi a helyes, esteleg van-e egyéb megoldás a problémára?
Köszönöm válaszát!
Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Kérdésére választ csaka kezelő orvosa adhat, aki ismeri jelenlegi és korábbi adatait egyaránt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:41:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor úr!
Fiatal felnőtt lányom szörnövekedési problémájával lehet hogy csődöt mondtunk.Mindíg rendesen menstruált,mégis találtak/ ?/ nála cystákat hasi UH-on.Egy gyógyszert kapott,-Yadine- melytől reményeink szerint ebben változásnak kellett volna következnie. Nyolc hónap után semmi.A helyzet az, hogy férjem-apa-, fiam háta és hasa sem olyan szőrös ,mint a kislányé.Kb. 1-1.5cm A hát, a derék a felkar ,a has. Leletei negatívak.Van ilyen? Mit vizsgáltassunk még ki?Kinövi?Kihullik? Nem engedem hogy hozzányúljon.
Kérem szíveskedjék tanácsot adni! Köszönöm: Kisherceg

Tisztelt Kisherceg!
A jelenség sajnos nagyon gyakori.
Ismert, hogy a PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma (i. ábra). Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei? 
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz 
- Meddőség 
- Sok, apró ciszta a petefészekben 
- Aknés, pattanásos bőr 
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz 
- Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus) 
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás 
- Súlyproblémák, elhízás 
- Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Mit célszerű vizsgálni? 
- Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát 
- A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét 
- Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit 
- Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást. 
- A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin. 
- Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása 
- Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására 
- A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák: 
- Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése
Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid. 
- Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét. 

- A meddőség specifikus kezelése
Az ovulációk kialakulása szempontjából az előzőekben vázolt életmódi és gyógyszeres kezelés is sikeres lehet (antikoncipiens hatású szer alkalmazása esetén annak megvonása után). Ha ezek nem vezetnek eredményre, specifikus gyógyszeres ovuláció indukció vagy sebészi terápia indokolttá válhat. A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek sebészi kezelésének, amely un. ék-alakú rezekcióból, a petefészket körbevevő tok eltávolításából áll. Gyakran eredményes, de sajnos nem végleges eljárás.

Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:36:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Szülés után 2 hónappal indultak panaszaim, amely most már 5 hónapja tart. Éjszakai kézgörccsel indult, majd egy - hosszú idők óta az első - erősítő edzés után másnap szinte mindenem fájt,mely azóta is tart. Kisebb terhelésnél is a térdem olyan merevnek és a lábam nehéznek érzem, hogy alig bírok járni, bal csípőmbe sugárzó állandó derékfájásom van,a könyököm, ujjaim szintén állandóan fájak, mely utóbbi reggelre sokszor mintha bedagadna, mert feszül rajta a gyűrű, mogatásra feszítő érzés van a bokámban is, emellett a bal talpam sarok előtti része is állandóan fáj.Mindezek miatt nehézkesnek érzem mozdulataimat és gyengének érzem magam. Emellett egy vírusos torokfertőzés után 4 hónapja szédülni is kezdtem, amely hol gyengébb, hol erősebb, de mindennapos. Nem szedtem semmilyen gyógyszert eddig (mert még most is szoptatok, bár már csak 1 alkalommal), jónéhány orvost felkerestem, akik nagyrészt a stresszel és hormonokkal magyarázzák a tüneteket. Immunológiai labor is készült, ahol az ANF faktor magasabb volt(pontosan 37.9). Más értékeim negatívak voltak (első leletben RF faktor, C reaktív fehérje, Vvt, Scl70, jo1,Sm, Sm/RNP, SSA(Ro), SS-B(La), dsDNS, Filagrin, a másikban egyedi labor vizsgálatban IgA, IgG, IgM, Albumin, Összfehérje, HBSAg). Az lenne a kérdésem, hogy ezek kizárható-e az autoimmun betegség, illetve mivel magyarázható a magasabb ANF faktor szint? Valóban okozhat-e a szülés utáni hormonváltozás efféle panaszokat? Továbbá érdemes-e endokrinológiai vizsgálatok irányába menni? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy vizsgálat és immunológiai tesztek nem szerepeltek a leírtak között.
Immuno-endokrin kivizsgálsát javaslok.
Jó egészséget kyvánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 10:28:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt!Doktor Úr!Én írtam ma önnek Cushing betegséggel kapcsoltaban.Nagyon szépen köszönöm részletes válaszát!Minden elismerésem öné!!!Végra valaki aki foglalkozik a betegekkel!http:Ha nekem Acth termelő microadenomám lenne lehet gyógyítani az is gyógyszerrel,arra gondolt?Pajzsmirigy betegségem autoimmun betegség.Anyunak is van ilyen,ugyhogy öröklött.De azért bízok benne komoly baj nincs ha a szupreccios tesztek jók lettek.Köszönettel:Nikolett
Tisztelt Nikolett!

Köszönöm kedves sorait.
A feltett kérdésére kedvező választ tudok adni, mert ma már az ACTH- termelő adenoma gyógyítható, ill. ha szükséges olyan mikrosebészeti eljárással, amelyhez a koponyát sem kell megnyitni!!!(ez itthon is van). A pajzsmirigybetegség időbeni kezelése fontos.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-31 07:30:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Sajnos telefonon nem értem el Önt, így itt próbálom megkeresni Önt kérdésemmel, kérem, ne haragudjon érte.

Kezelt betege vagyok, tegnapelőtt jártam Önnél. Vérképem alapján az alacsony progeszteron szintemre, menstruációm rendszeressé tételére (jellemzően késett) Utrogestan hüvelykapszulát írt fel, a menstruáció14. napjától.

Kérdésem a következő lenne. Találkozásunkkor, vagyis a recept felírásakor már a 18. napon jártam ciklusomban. A gyógyszert kiváltottam, de elbizonytalanodtam, hogy pontosan a 14. naptól kellene használnom, vagy a 14. nap után bármikor elkezdhetem? Mivel ugye mostani ciklusomban ezen a napon már túl vagyok.

Kérdésem tehát, hogy elkezdhetem-e még ma, a ciklus 19. napján használatát, vagy várjam meg vele a következő – febr. 7-én kezdődő – menstruációs ciklusom 14. napját (febr.20.-át), és akkor kezdjem el használni.

A következő vérzés első napjáig, vagy a betegtájékoztatóban szereplő 10 napon át alkalmazzam?

Köszönöm előre is válaszát és megtisztelő figyelmét és még egyszer elnézését kérem, hogy itt „zaklatom” kérdésemmel, de sajnos a gyógyszerész sem tudott érdemi segítséget, és tanácsot adni.

Üdvözlettel: H. Andrea
Tisztelt H. Andrea!

A gyógyszert a következő vérzés 14.-ik napjától nem korábban és nem később tessék elkezdeni szedni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-28 12:47:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!Mi az a Cushing betegség?(agyalap mirigy)Soha nem volt nekem rendszeres a menstruációm,most vagyok lassan 30 éves.Én mindig vékony voltam soha nem volt gond ilyen jellegű problémám.Utolsó másfél évben felszedtem rohamosan majdnem 20 kilót.Kiderül a pajzsmirigy alulműködésem.Amióta beáll normál szintre azóta fogyokvissza!Biztos,hogy nekem cushing állhat a rendszertele menstruáció hátterében?Nem úgy van hogy egyből hízik az ember?Vagy lehetséges 15 év után?Mondjuk a labor értékeim sem igazolták konkrétan a cushingot mert aszuprecciós tesztek jók lettek!Hiába kérdeztem a doktornőt ,sajnos nem adott nekem konkrét válaszokat semmire.Csak annyit mennyek el mr -re. Ha az van ,akkor mindenképpen megműtik?Ezen kívül nekem semmi problémám nincsnem is fáj a fejem semmi.Nagyon megköszönném ha válaszolna!Tisztelettel:Nikolett
Tisztelt Nikolett!
Fontos és sokakat érintő kérdést tett fel.
• A Cushing betegség (ha ez van?) érintheti mind az agyalapi mirigyet, mind a mellékvesét.
• Az elhízás és a pajzsmirigybetegség kapcsolata már ismert és gyógyítható..Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon, hízáson és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt hormonoknak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A megfelelő diétával és gyógyszerrel a betegség gyógyítható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-28 12:13:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy 21 éves lány vagyok. Az első mensesem 16 éves koromban történt. Körülbelül akkortól figyelhető meg fokozott szőrnövekedés hason, mellkason, mell környékén. A mensesem is elég rendszertelen, csak akkor volt kiszámítható, amikor fogamzásgátló tablettát szedtem. Egyre jobban zavar a szőrnövekedés olyan helyeken, ahol normális körülmények között nem kellene, hogy nőjön. Ezzel a problémával rögtön fordulhatok endokrinológushoz, vagy nőgyógyászati beutaló kell?
Ezt a "betegséget" gyógyszerrel kezelik? Ha meg van a forrás, ami miatt a rendellenesség fennáll, utána az megszűnik, tehát a szőrnövekedés elmúlik? Ez körülbelül mennyi időbe telik?

Válaszát előre is köszönöm!

Lilla
Tisztelt LIlla!

Panaszainak hátterében minden bizonnyal hormonális ok áll. Ennek tisztázása részletes endokrinológiai vizsgálattal lehetséges. A kezelés gyógyszerrel ma már lehetséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-28 08:07:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
25 éves 1 gyermekes anya vagyok. Most 4 és fél éves a fiam és 2 és fél éves koráig szoptattam. 2 hete észre vettem hogy a mellemből nyomás hatására pár csepp anyatej szerű folyadék jön ki. Előtte egy pár héttel emésztési problémákkal küszködtem (puffadás,rendszertelen széklet)ez azóta enyhült de nem szűnt meg. A hasam térfogata is nagyobb lett. Az az igazság hogy elég rosszul étkezem , vagyis este eszek sokat napközbe nem igazán. Mostanában nagyon enyhe menstruációs göcseim vannak és a méhem is be van keményedve. 3 hete vettem terhességi tesztet ami negatív lett. A menstruációm 1 éve összevissza jön meg 25 és 29 nap között imbolyog. 2 hónapja 7 napról lecsökkent 5 napra de a folyamata és az erőssége nem változott. Fehér folyásom is van.Hányingerem nincs. Novemberben volt egy sima vérvizsgálatom a fogamzásgátló gyógyszer miatt(Mercilon tablettát irt ki).Nem kezdtem el szedni még!Előfordulhat hogy a prolaktin szintemmel van probléma vagy terhesség jelei? Előre is nagyon köszönöm a választ!
Tisztelt Káérdező!

A problémája összetett. Az egyik lehetőség, hogy a prolactin szintje valóban emelkedett. A gyógyszeres kezelés előtt endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-28 08:03:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A következő problémámban kérném segítségét. Kb. fél éve rekedt vagyok, egyre rövidebb időre jön vissza a hangom. voltam gégészeten, hörgőtükrözésen, de nem találtak semmit. Kisebb terhelésre is fulladok. Az utóbbi időben többször elájultam, gyakran szédülök, sokszor szaporán ver a szívem. Egy éve nincs menstruációm. Volt 24 órás holter vizsgálatom, az eredmény rövid PSVT, kis MPS, jelzett MI. Fél év alatt 12-13 kg-ot fogytam. Ideges, stresszes vagyok, nehezen alszom, éjszaka izzadok. Voltam pajzsmirigy ultrahangon, ahol az egyik lebenyben egy 4mm-s göböt, a másikban egy 6 mm-es cisztát találtak. A TSH értékem normális, T3 és T4 értéket nem néztek. Az endokrin rendelésen azt mondták, hogy felejtsem el a göböt és a cisztát, nem pajzsmirigy betegségem van. Én mégis rosszul érzem magam és senki nem tudja, hogy mi a bajom. Kérem, írja meg hová fordulhatok a problémámmal. Segítségét előre is köszönöm: Valéria
Tisztelt Valéria!

A TSH érték önmagában nem perdöntő. Gyakran előfordul, hogy az adott időszakban a túlműködő göb esetén a TSH érték normális. Ez történt idősebb G. Bush esetében is., amikor is a TSH értok normális volt, de a göb ún. meleg göbnek bizonyult.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.

Részletes endokrinológia kivizsgálást javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-27 12:46:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok pajzsmirigy alulműködés , illetve göb miatt.
November 24-én voltam felülvizsgálaton, amikor az Euthyrox adagomat megemelte 50mg-ról 75 mg-ra a pajzsmirigy \"téliesítése\" miatt. A szelént 1 tablettára csökkentette, illetve mondta, hogy a Lokrent - amennyiben szükséges - emeljem 1 tablettára. A következő kontroll csak március elején lesz, de az elmúlt időszakban az alábbi tüneteim jelentkeztek: rendkívül szárad a bőröm, a kezemen szinte ekcémás tünetekeig, nagyon rosszul alszom, időnként előfordul rövid memória zavarom, illetve székrekedés jelentkezett, ami előtte nem volt jellemző egyáltalán, így 1,5 hete elkezdtem szedni az Oxytarm nevű szert. Sajnos a súlyom se megy lentebb, pedig eddig már gyönyörűen megindult. A kérdésem az lenne, hogy a gyógyszer adag így megfelelő-e, vagy valamit változtatni kell?
Válaszát előre is köszönöm
Katalin
Tisztelt Katalin!

A gyógyszer emelt adagja nem okozza panaszait, az inkább a memóriát javítja!
Amennyiben szükséges, akkor korábbi kontrollra várom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-27 07:28:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!

Tegnap voltam pajzsmirigy ultrahangon, és a következő leletet kaptam:
"Pajzsmirigy jobb lebenye 16x13x40 mm nagyságú, a mellékpajzsmirigy 12x4 mm. A bal lebeny 9x14x41 mm, a mellékpajzsmirigy 16x3 mm nagyságú. Mk. lebeny inhomogen, echoszegény. Bal oldalon medialisan egy 7 mm átmérőben apró rögös meszesedéseknek megfelelő echodús képletek vannak, melyek diszkrét hangárnyékot adnak. A mellékpajzsmirigyek echogenitása a pajzsmiriggyel megegyezik. A nyaki lágyrészekben több 8-10 mm-es, mko. angulus mandibulae alatt 15 mm-es vaskos parenchymáú lgl.-ek vannak."

Ma voltam orvosnál, illetve elmentem, de az orvos nem tudott jönni, csak hónapok múlva kaptam időpontot.
Mit jelent ez a lelet? Kell aggódnom? 3 éve járok már endokrinológushoz, 3 havonta járok kontrollra, a legutóbbi TSH szint 0,04 volt, de általában magas szokott lenni. Letrox 100-at szedek jelenleg. A pajzsmirigyemen lévő göbre mindig azt mondták,hogy nem kell aggódni, csak uh-os vizsgálatra küldtek eddig.
Szeretnénk kistestvért a párommal, már van egy gyermekünk, 32 éves vagyok.

Válaszát köszönöm. Tisztelettel:
Andrea
Tisztelt Kérdező!

Kérdése precíz és fontos, ezért részletesen válaszolok. Bízom benne, hogy a feltett kérdésére a kezelő orvosa is megfelelő választ adott, én csak ismétlésekben bocsájtkozom.
Előre szeretném bocsájtani, hogy az ultrahang vizsgálatot én is végzem, de hangsúlyozom, hogy ez egy segítség a kórismézésben, de ettől nem gyógyul meg a beteg!
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.

A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-26 13:41:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr/Nő/!

A pajzsmirigy uh eredménye a következő:
A pajzsmirigy jobb lebenye 16-18-42 mm.
A pajzsmirigy bal lebenye 22-25-46 mm. Alsó pólusában 30-22-20 mm-es echodús solid göb van, melynek centrumában 20-15-16 mm-es septumokat és belső echókat tartalmazó cysticus felritkulás van. A bal lebeny és az ischtmus határán 7-4 mm-es ovalis cysta van. Az ischtmus 4 mm széles.

2010.08.31-én szültem. Az lenne a kérdésem, hogy indokolt-e a biopszia ebben az esetben és elkerülhető-e a műtét?
Lehetséges-e leszívás ill. alkoholos kezelés/ha jól tudon létezik ez a módszer, amikor ennek az alkoholos kezelésnak köszönhetően zsugorítani tudják a sejt falát?/ Elképzelhető-e, hogy a szoptatás befejeztével visszaáll az eredeti állapot?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

1. A legelső: tisztázni a göb kialakulásának okát (gyulladás?)
2. A biopszia elvégzése indokolt lehet
3. Amennyiben a biopszia negativ , akkor a sclerotizációval a műtét elkerülhető! Több száz ilyen kezelést végeztem, eredménnyel.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-25 12:49:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.úr!
A THS érték 2,17 volt 2010.05.-ben és 2010.12. hóban 4,79 lett.
( közben jártam a Vargha intézetbe terápiára, de mivel egyre rosszabbul lettem, nem folytattam, babaprojekt lett volna-mivel- csak egy jobb oldali csonkolt petefészkem van-a hormontermelés minimális:FHS:89, LH:26, TSH volt 2,17, még a prolaktin is viszonylag jó volt, , a glükózterheléses vizsgálat során az éhgyomri alá esett a végcukorszintem 120 p.- 3,4 volt , sajnos inzulinszintet nem néztek) .Általában fáradt, ingerlékeny vagyok, zaklatott, hirtelen éhes, sokszor szédülök, hányingerem van ,gyakran pánikszerű WC használat, mivel pánikrohamokat katam a műtét után ( 1987-ben volt) amit hol jobban , hol rosszabbul kezelek , a többi tünetet is összekapcsolják ezzel. Milyen vizsgálatokat javasolna, hoszen a műtét előtt és utána sem készült hormonvizsgálat . Csak amikor babát szerettem volna szembesültem a ténnyekkel. Elég vékony vagyok ( testömegindex: 17,85 v 18.25) .Jelenleg a koleszterin is megemelkedett-6,79 mmol/l, és a fehérvérsejszám: 12.03 Giga/l, TSH nem készült.
Mit takar az immunológiai és endokrinológiai vizsgálat? Szegeden tudna szakembert javasolni?
Hálás köszönettel: Cs.
Tisztelt Cs.!

Panaszai összetettek:
• Nyilvánvaló, hogy hormonális zavara is volt, ill. van. A diagnózis a leírtak alapján nyilvánvalóan nem megállapítható, mivel további vizsgálatok szükségesek.

Elsődleges vagy másodlagos krónkius stressz, ill. pánik tünet együttes is fennáll.
Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libido (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy, ill. cukorbetegség előfordulása
Értékelés: + 5 felett kóros elváltozásra utal
2-4 között további vizsgálatok szükségesek
0-1 nincs csökkent működés

A kezelés ezek alapján oki lehet.
Jó egészséget kívánok,



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-25 12:43:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! A pajzsmirigy alulműködés tünetei jellemzőek rám. A legelső az alacsony hőmérséklet, ált. 35.4 fok, de volt alacsonyabb is. A hajam hullik, a szemem duzzadt lesz reggelre, ingerlékenyvagyok, a libidómnulla, 6 éve nincs menzeszem, a hangom gyakran fátyolos, enervált lettem. 53 éves vagyok, a 2. gyermekemet 44 évesen szültem. Voltam vérvizsgálaton, a TSH értékem 1.81. A háziorvosom szerint nincs semmi gond. Szerintem van, érzem. Mit tanácsol, mit tegyek? Tanár vagyok egy iskolában, ált. fiatalos, energikus szoktam lenni. Várom a válaszát.
Köszönettel: Jné I. Ilona
Tisztelt Jné I. Ilona!

A panaszai valóban jellegzetesek és feltétlen további vizsgálatokat igényelnek. Az Ön példája is mutatja, hogy egyetlen laboratóriumi érték nem ad feltétlen diagnózist. Tisztázni kellene a perifériás hormonok szintjét is. Ismertek olyan betegségek, csökkent pajzsmirigy-működés, hogy a TSH érték alacsony vagy 0 és még hypothyreosis áll fenn.
Részletes endoktórinológia, ill. immuno-endokrinológiai kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok :


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-25 12:35:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja