SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor úr!

Autoimun pajzsmirigy gyulladásom van amit 2009 marciusatol kezelnek. Euthyrox 75 mg-t szedek naponta. Amikor kiderult betegsegem mindket mellembol tejszeru valadek jott preselesre. Erre a problemara Dostinexet szedtem. Azota megszunt a valadekozas az egyik mellembol, de a masikbol atlatszo sargas valadek jon(csak preselesre). Nagyon aggodtam emiatt es elmentem mamografias vizsgalatra(szinten 2009-ben). A mamografia nem mutatott ki semmilyen elterest a mellekben viszont latszottak a honalji nyirokcsomok, ami annak is betudhato esetleg, hogy informatikuskent ulo munkat vagzek es tobb alkalommal voltak nyaki-vali problemaim.( Nyaki bordam van es be is volt csipodve idegszal emiatt). Prolaktin szintem rendben van. Aggaszt ez a sargas atlatszo preselesre urulo valadek. Mire utalhat? Milyen vizsgalatot kellene meg elvegeztetnem? Lehet mellrak tunete ez? Tisztelettel: Ildikó
Tisztelt Ildikó!
1. Az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak az Euthyrox nem specifikus gyógyszere, az a kiesett hormontermelést pótolja.
2. Az emlő elváltozás gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel.Jóllehet 2009 novemberében már felhívtam a figyelmet az emlő (mellrák) összefüggésére (Van-e kapcsolat a pajzsmirigybetegségek és az emlőrák között?). A kérdés aktualitását ez év szeptember 23.-án megjelent közlemény is adja. A norvég szerzők a világ vezető lapjában számoltak be a mellrák elleni küzdelem eredményeiről (utalok a fenti címre). Norvégiában a mellrák alapos szűrő programját 1996-ban kezdték el és 9 év alatt az ország egészére kiterjesztették. A halálozási rátát meghatározták az egyes csoportokban. A legfontosabb megfigyeléseik a következők voltak: A szerzők 40.075 emlőrákos asszony adatait elemezték. A halálozási ráta 7,2% volt 100 000 egyénre és évre számítva. Az arány az 50 és 69 évesek között rosszabb volt, azaz 25,3% volt 100.000 lakosra számítva. Az évenkénti szűrésen részt vettek között a halálozási ráta 28%-kal csökkent, szemben a szűrés nélküli csoportban, amely csak 18,1%-ra mérséklődött a korszerű kezelés hatására.
A emlőrák tüneteit már az egyiptomi papirusztekercseken is leírták, a betegség megelőzése és gyógyítása korunk orvostudományának egyik legnagyobb feladata. Magyarországon 2004-ben 2285 nő halt meg ebben a rettegett betegségben, a számítások alapján azonban 1,26 millióra teszik a veszélyeztettek számát! Az emlőrák rendkívül heterogén betegség nem csak kialakulása, mérete, kiterjedése, de lefolyása alapján is. Abban azonban minden tanulmány megegyezik, hogy a korai felismerés, a legalább évente elvégzett, nem fájdalmas emlőszűrés lényegesen csökkentheti a betegség halálozását. A megelőzés, a betegség kialakulásának jobb megismerése miatt a kutatások egyik fontos iránya az, hogy keressék azokat a rizikófaktorokat, amelyek a betegség létrejöttében és biológiai tulajdonságaiban szerepet játszanak. A genetikai (örökletes) és szerzett faktorok egész sorát sikerült már megtalálni. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy ez a kórkép a pajzsmirigybetegségeivel is kapcsolatban lehet. A gyanú, hogy a két betegség összefügghet tulajdonképpen régi keletű. Beatson már 1896-ban megfigyelte és leírta, hogy emlőrákos betegeinek kezelése pajzsmirigy kivonatával előnyösnek bizonyult (Lancet 1896, 2: 104). Ez a korai megfigyelés feledésbe merült és csak a legújabb statisztikai adatok hívták fel a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy betegségei gyakran társulhatnak mellrákkal. Eddig azonban arra gondoltak, hogy csak véletlen egybeesésről lehet szó. A két mirigy felépítésének, működésének, immunológiájának jobb megismerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy górcső alá vegyék ezt a fontos problémát. Japán szerzők 1982 óta vizsgálták a két betegég kapcsolatát és azt találták, hogy a mellrák előfordulási rátája magas a pajzsmirigybetegekben (16,4%). Azt is kimutatták, hogy, 201 emlőrákos betegből 33 betegnek pajzsmirigyműtétük is volt. Jóllehet a pajzsmirigy gyulladásos betegségei és az emlőrák között közvetlen kapcsolatot eddig nem bizonyították, de a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a daganat rosszindulatúságának foka között összefüggést tudtak igazolni. 2009 nyarán jelent meg ugyanis az a tanulmány, amelyben a szerzők az vizsgálták, hogy az emlődaganat sejtjei egérbe ültetve miképpen viselkednek (Martinez-Oglesisa O. és munkatársai, Plos, 4, 1-10, 2009). Azt a meglepő felismerést tették, hogy azokban az egerekben, amelyeknek a pajzsmirigyük csökkent működésű volt a daganatsejtek lényegesen gyorsabban növekedetek és vezettek az állatok pusztulásához. Miután a hipotireozis fő oka hazánkban is az autoimmun pajzsmirigybetegség, ezért a két betegség egyikének meglétekor minden esetben kell vizsgálni a másik esetleges meglétét. A csökkent pajzsmirigyműködés kezelése előnyös lehet az emlőrákos betegek számára.
Melyek a legfontosabb gyakorlati következtetések ezekből a megfigyelésekből:
I. Az emlőrák rendszeres szűrése, a korai diagnózis javítja jelentősen a túlélési esélyeket. A mammográfia alapvető segítséget nyújthat a korai felismerésben (1. ábra)
II. A pajzsmirigy megbetegedései esetén feltétlen gondolni kell emlőrák veszélyére és fel kell hívni a figyelmet a mammográfia szükségességére.
Jó egészséget kívánok és további vizsgálatot javaslok, tisztelettel:








Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-24 12:12:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A magas prolatinszintem miattb fordulok Önhöz. Az elmúlt két évben volt két magzatelhalásom, és emiatt kezdtem el most különféle vizsgálatokra járni.
A hormonvizsgálat során kiderül, hogy a prolaktin szintem magas. 798,2 uIU/ML és a normál tartomány 102.0-496,0 között van. Nem tudom, hogy ennek most örüljek, vagy rettegjek. Legalább találtnk egy okot, ami miatt mindkét terhességem elhalhatott a 10-ik héten... de olvasgattam erről a túlműködésről, és egyáltalán nem nyugodtam meg.
Milyen vizsgálatok várnak most rám? És mekkora esélye van, hogy ez okozta a problémát?
Elkezdhetünk e próbálkozni a babaprojektel már most, vagy érdemes előtte kivizsgáltatnom magam.
Okozhat ez bárminemű probémát a tersesség eső 3-4 hetében?

Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelt Kéredző!

Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek ( gyomírtók)
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős ennek a betegségnek is a kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Megfelelő kezeléssel vállalhat sikerrel gyermeket.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-24 07:44:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
Jelenleg 25 éves vagyok,folyamatosan küzdök bőrproblémákkal legfőképpen az arcomon,rendszeresen járok kozmetikushoz,és sokféle készítményt kipróbáltam,olyat is amit bőrgyógyász írt fel,de eddig nem használtak.Illetve 3 évvel ezelőtt sötétebb szőrök jelentek meg az arcomon (áll,bajusz) ami azóta csak rosszabbodott,most már 2 naponta kinő a szőr hiába gyantáztatom.Voltam vér vizsgálaton ahol megnézték a hormonokat és minden rendben.Mi lehet ennek az oka?Milyen vizsgálatokat javasolna?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:V.Brigitta

Tisztelt Brigitta!
A betegségét idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes -Ön által is említett - epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!. Oki kezelést javaslok.
Jó gészséget kívánok, tisztelettel:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-24 07:30:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Április elején jártam Önnél először, nagymértékű foltos hajhullás miatt, valamint szemöldök, szempilla elvesztése miatt.
( Hasimoto ) Önben volt minden bizodalmam. Letrox 100-at, Regaine 2%-os oldatot, Verospiront és Seleo Preciset szedek az Ön utasításainak megfelelően. Sajnos eddig semmi eredményt nem látok, sőt a hajvesztésem tovább fokozódott. Augusztus közepére kaptam időpontot Önhöz. Kérdésem az lenne, hogy addig, az eddigi kezelést folytassam-e tovább, vagy szükséges-e változtatni?? Eredményt mikortól várhatok. Nagyon-nagyon elkeseredett vagyok.
Üdvözlettel, és tisztelettel várom válaszát! Erika
Tisztelt Erika!
Megértem elkeserédését, de a haj regenerálódása és növekedése időigényes folyamat.- Az egészséges haj is viszonlyag lassan növekszik.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.

Mielőbbi javulást (sze, korábbi vizsgálatot), a kezelés folytatását és türelmet javaslok.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:55:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pár hete derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van, már szedem a gyógyszert, pár nap alatt a tüneteim el is múltak (mellkasi feszültség, magas pulzus, fáradtság). A szemem nem dülledt, de kicsit riadt, csillogó a tekintetem, de igazából ez inkább alkati, mindig kicsit ilyen volt, talán most valamivel jobban. A kérdésem a dohányzással kapcsolatos. Eddig napi 6-7 szál cigit szívtam, de most azt mondta a doktor, azonnal hagyjam el, mert a szemem begyulladhat a nikotintól, kidülledhet, és mivel ez szövődmény, nem nagyon lehet visszafordítani. Nyilván, Ön, mint orvos szintén tiltja a cigit, de én arra vagyok kíványcsi, hogy ez tényleg ennyire durván káros-e ilyenkor. A kérdéseim ezzel kapcsolatban:
- Nagyon nehezen válok meg sajnos a cigitől, de nem a nikotin miatt. Nekem az is elég, ha napközben arra gondolhatok, hogy majd este egyetlen szál gyenge cigit elszívhatok. Napi egy is nagyon árthat?
- Ha pl. egy év múlva teljesen stabilan beáll a normál működés visszajöhet-e a betegség pusztán a dohányzástól?
- A mostani élénkebb, meredtebb tekintet enyhülhet-e, ha már nincs túlműködésem, vagy ez így marad?
- Az egyik fő tünetem az volt, hogy robbanok minden kis apróságra, és sajnos ennek a kicsi gyerekeim esnek áldozatul. Ez az egy tünetem 2 hét gyógyszerszedés után sem csillapodik. Mindig kicsit impulzívabb voltam, de nem ennyire. Ez enyhülhet később?

Nagyon köszönöm!!!
Anka
Tisztelt Anka!

Mindenek előtt tisztázni kellene a pajzsmirigy túlműködésének az okát.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.

Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
És végül a szmeről:
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:49:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Nekem a növekedéssel kapcsolatban van kérdésem. A kisfiam 32 hónapos azaz 4 hónap múlva lesz 3 éves most 89 cm kb 12,20 kg. Szerintem a többi gyerekhez viszonyítva nagyon alacsony. Mik a jelei annak ha valakinek növekedési hormon hiánya van? Mikor kell a magassággal kapcsolatban orvoshoz fordulni? Mi sem vagyunk magasak én 164cm a férjem 169 cm.
Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kéredző!

Minél előbb gyermek endokrinológushoz tanácsos fordulnia.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:45:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Terhességem elején pajzsmirigyalúlműködést állapítottak meg (TSH 7.58), ennek már lassan 3 éve. Sajnos azóta nem sikerült beállítani a megfelelő gyógyszerdózist. Jelenleg pajzsmirigytúlműködésem van (TSH 0.02, FT3 4,74, FT4 1.04) és Euthyrox 25ug-ot szedek naponta. Kérdésem az lenne, hogy ilyen ingadozó TSH érték mellett vállalhatók -e még egy babát. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Különbséget kell tenni az ingadozó TSH érték és a a változó pajzsmirigyműködés között!!!
Jó volna, ha ezt a kérdést így egyszerűen egy levélben és egyetlen laboratóriumi érték alapján meg lehetne válaszolni. A kérdést március 31.-én referátum formájában foglaltam össze az érdeklődő endokrinológusok számára..
Mire kellene kitérni:
1. Mi volt az oka az alacsony pajzsmirigyműködésnek (nem a TSH-nak, mert az csak egy adat!)
2. A szülés után kialakult-e a pajzsmirigy gyulladása?
3. Nem lényegtelen, hogy a laboratóriumi vizsgálatk milyen módszerrel és hol készülnek. Ma volt nálam egy beteg hölgy hasonló problémákkal. 3 egymástó lényegesen különböző laboratóriumi értékeket (TSH-t is hozott 1,5-8,4-ig!?..)
4. Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor gén polimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű. Ebben az esetben is igaz, hogy a TSH adott értéke nem jelenti annak biológiai hatásosságát. Ez azt jelenti, hogy pl. egy 3.0 TSH érték biológiai hatásosság egyezi a 8,0 IU TSH hatékonyságával!!!!.
Az okok megkeresése után nem is egy babát vállalhat (jelenleg is kezelek egy olyan anyukát, akinek pajzsmirigybetegsége van és jelenleg a 8.-i babát várja!)
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:43:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Véleményét szeretném megkérdezni.28 éves nő vagyok.Másfél éve vannak nőgyógyászati problémáim, amelyek gyakori görcsöléssel kezdődtek (volt felfázás, volt petefészekciszta, amely gyógyszeres kezeléssel elmúlt, volt méhnyak gyulladás) Szinte hónapról hónapra újabb probléma( sajnos többféle antibiotikum) de a görcsölések nem múltak, több nőgyógyásznál-orvosnál is voltam, nem kaptam választ, megoldást a görcsölésekre.A nőgyógyász a belgyógyászhoz küldött a problémával, a belgyógyász pedig (mivel nem volt gyakori hasmenés, és a vérlelet alapján nem merült fel számára probléma) a nőgyógyászhoz küldött vissza.Az utóbbi hónapokban az alhasi görcsökhöz, hátul a farcsontnál és deréknál erős fájdalom társult.Ekkor voltam egy olyan orvos-nőgyógyásznál, aki hőtérképes vizsgálatot készít, az alapján derült ki, hogy a méh mögött endometriózis van.A doktor úr azt ajánlotta, hogy nézessem meg a pajzsmirigy hormont, mert ha alulműködés van, akkor az befolyásolja az endometriózist is.(Azt mondta 2,00 alatt kellene lennie)Most voltam vérvételen, a teljes vérképből az alábbiak mutattak eltérést:monocyta%: 9,80, éhgyomri vércukor: 4,2, HDL-koleszterin: 1,54 és TSH 3GEN: 5,420 mIU/mL. Pár hónappal ezelőtt is voltam vérvételen, akkor a vércukorszint ugyanígy az alsó értékhatár alatt volt, akkor a koleszterin magasabb eltérést mutatott a jelenleginél.
Magam is meg szoktam időnként mérni a vércukrot, gyakran mutat változó vércukrot, amikor nézem, volt már gyakran 6,1-6,2, volt amikor éhgyomorra 7,1 volt, mostanában 5, 8. ( Amióta magasabbnak láttam, lényegesen kevesebb édességet eszek)Azt nem értem a vérleleten, miért van az alsó határ alatt.
Az endometriózisra egy fogamzásgátló tablettát kaptam egyenlőre, amit most kezdtem el szedni.
Meglévő, korábbi betegségeim: Irritábilis bélszindróma, astma-allergia-allergiás tüneteim vannak( a legtöbb dologra:pázsitfű, virág, poratka,gabona, pollen, parlagfű, kutya-macskaszőr..stb.)Ezekre csak szezonálisan szedek inkább gyógyszert.
Egyéb tünetek (nem tudom lényeges- e):gyakori vizelet (van amikor 8-9szer/nap,éjszaka)(urológusnál voltam, sok folyadékot tanácsolt),hideg kéz-láb érzet, \"fázósság\", mostanában gyakori torok-mandula gyulladás
46 kg vagyok, ami leginkább alkati adottság lehet, rendszeres étkezés, jó étvágy mellett sem tudtam sosem hízni, max 1-2 kg-t.Az utóbbi időben pedig fogytam 1-2 kg, bár ez lehet, hogy a kevés édességfogyasztás miatt lehet...
Elnézést a hosszas írás miatt.
Azt szeretném kérdezni a professzor úrtól, hogy mit tanácsol, szükséges e erre a pajzsmirigy értékre kezelés, vagy milyen további vizsgálatot javasol, mi a véleménye a leírtak alapján?
Előre is nagyon köszönöm válaszát!

Tisztelettel: L.Eszter
Tisztelt L. Eszter!

Az endometriosisra vonatkozó elmélet alapján a menses során 89 %-ban kerülhet vér a Douglas üregbe. A méhnyálkahártya részecskék a vér- és nyirokerekbe jutva az áramlással különböző szervekbe jutnak. Sebészeti beavatkozások alkalmával a műszerek implantálhatják (Jatrogén endometriosis a műtéti hegekben). Az implantatio függ az implantálódó sejtektől és az implantatios helytől. Újabb vizsgálatok szerint a pathogenesisben szerepet játszhat az endometriosis sejtjeinek invasios képessége is. Másrészt kimutatták, hogy az ép hám védelmet nyújt a lelőködött endometrium részek kezdeti adhaesiójával szemben. Négy alapvető feltételnek kell teljesülnie a peritoneális endometriosis patomechanismusának a magyarázatához. Ezek a feltételek:
1. az endometrialis sejtek hasüregbe jussanak a tubán keresztül
2. a hasüregbe jutott retrográd menstruatios törmelékben életképes sejt legyen
3. a sejtek megtapadhassanak
4. az exfoliálódott sejtek transplantatios helye a kismedencei endometriosis anatomiai elhelyezkedésével korreláljon.
Mindazon betegeknél, akik az endometriosis tüneteivel- infertilitas, fokozódó dysmenorrhoea, kezelésre nem szűnő kismedencei fájdalom, vagy egyéb, a menstruatios ciklussal összefüggő panasz- bírnak, endometriosisra kell gondolni.Számos kísérlet történt az endometriosis betegség specifikus serummarkerének megismerésére, amely szűrőmódszerként is alkalmazható. A kísérletek közül a legmegbízhatóbbnak a CA 125 meghatározás tűnt. A coelomahám sejtfelszíni antigénje a CA 125, amely az epitheliális ovarialis carcinomák monitorizálásában ismert és jól bevált serum marker. Endometriosis esetekben is gyakran emelkedett a CA 125 szint és értéke korrelál a betegség kiterjedésével és az alkalmazott kezelési módszer hatékonyságával. (Barberry, Pittaway). A vizsgálómódszer sensitivitása azonban alacsony ahhoz, hogy a módszert szűrőeljárásként alkalmazzuk (Franssen). Megemlítendő, hogy a CA 125 szint magasabb lehet terhesség, acut kismedencei gyulladás, leiomyoma és menstruatio során is.Az endometriosis kezelése a legkevésbé hálás orvosi feladatok közé tartozik. A betegség gyakran kiszámíthatatlan, progrediálhat, regrediálhat, ami nehézzé teszi a megfelelő kezelést. Némelyik betegben nehéz vagy lehetetlen a fájdalmat és infertilitást gyógyítani, míg másokban a betegség, különösen kezdetben, tünetmentes és nem igényel kezelést.
A panaszai összetettek, de nagy valószínüséggel pajzsmirigybetegsége (is) van.
Javaslom a további immuno-endokrin kivizsgálást és ennek megfelelő kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:36:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
4 éve derült ki hogy pajzsmirigyem alulműködik,de már legalább 8 éve vannak panaszaim(a menses elmaradása óta),ezen panaszok Euthyrox 100 ug szedése mellett is fennállnak.Folyamatos rossz közérzet,fáradtság,izzadás,nyelési nehézség,torokfájdalom,krákogás,időnként véres köpet,rekedtség.Mindezek mellett ingerlékenység és sírási kényszer is fennáll.A torokfájdalom és idegentest érzése a torokban,előrehajlásnál erősödik.Legutóbbi TSH értékem:23.230.Korábbi CT vizsgálat a nagyerek mentén gyöngysorszerű göböket ír le,ill. UH vizsgálat mindkét lebenyben 5 ill.10 mm-es echodús göböket ír le.Kérdésem az volna Professzor Úr szerint szükségem lehet e mindezek miatt műtétre(hogy végre a panaszaim megszűnjenek!)ill. milyen következményekkel járhat ha nem szedem a gyógyszert?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel:Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a csökkent működésnek mi az oka. A műtét kérdéében cska ezután lehet véleményt mondani.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek . Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és a hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás az izotópterápiától, esetleg a műtéttől várható.
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz a tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
Az egyik fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang-vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel. Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát, és 30 milliliter csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom. A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított, és kizárta a rosszindulatú elváltozást. A göb a leszívás után azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telítődött, és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta telt meg újra.Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:27:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!
Szeretném a véleményét kérni izulin rezisztencia lehetősége miatt.
0 perc glukoz: 4.1 mmol/l ( 3,8-6.0)
120 perc: 5.9 mmol/l
0 perc inzulin 5.3 mIU/l (3.0-25.0)
120 perc 48.0 mIU/l

A 120 perces inzulin emelkedést mutat, de a HOMA-IR szerinti számítás azt mutatta, hogy nem áll fenn inzulinrezisztencia. Testsúlyom inkább kevesebb (173cm 55kg),szőrsödés nincs,akne nincs, hajhullásom van.
Kérem írja meg mi az Ön véleménye. Válaszát előre is kösz
Andrea
T.Andrea!

Nag valószínüséggel az IR jelenleg nem áll fenn.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:18:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Érdeklődöm, hogy pajzsmirigy izotóp kezelés után mennyi időnek kell eltelnie, hogy biztonságosan gyermeket vállalhassak? Orvostól függően mindenki más-más időt mond. 26 éves vagyok, már van egy kislányom. Fontos lenne számomra, hogy mennyi a legkevesebb várakozási idő, ami szükséges? ( Gyes letellése, munkahely válltás stb. egyeztetése miatt.) Másik kérdésem, hogy az izotópos kezelés, vagy a gyógyszeres kezelés rizikósabb a terhességre nézve?
Válaszát előre köszönöm!
Sz.M.
Tisztelt Sz.M.

A válaszom egyértelmű és összhenagban van az elmúlt évben Párizsban rendezettt Pajzsmirigy Világkongresszuson kialakított állásponttal. Az idő áűltalában függ az alkalmazott dózistól és a betegség természettétől (daganat? autoimmun folyamat?), de általában 1 év várakozási idő elfogadott.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-19 11:43:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
31 éves és 10. hetes terhes vagyok. A terhességi vitaminnal kapcsolatban lenne egy kérdésem.Nekem alulműködik a pajzsmirigyem, így nem probléma, ha van a terhesvitaminban jód?Elevitet szedek és szeretném leváltani a Femibionra, mert az Elevittől rosszul vagyok. Az Elevitben nincs jód, azonban a Femibionban megtalálható. A másik problémám, hogy az utóbbi másfél hétben légszomjjal küszködöm. Nem tudom, hogy mi okozhatja. A pajzsmirigy alulműködésre Euthyrox-ot szedek 62,5 mg-t, e mellett inzulin rezisztenciám is van, amire Merckformin XR 500 mg-t, a beágyazódás elősegítésére pedig Utrogestan 100 mg-ból 3x1-et. Okozhatja esetleg valamelyik gyógyszer a légszomjamat. Jelenleg táppénzen vagyok.

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Természetesen a kezelés attól függ, hogy mi okozta a csökent pajzsmirigyműködését. Amennyiben autoimmun gyulladás, akkor az anorganikus jó ártalmas lehet (így a Femibion is!).
Ugyanis a strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-19 10:43:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.Autoimmun thyreoiditis.(kb.3 heti labor alapján remisszióban!!)-(Doktor Úrnak köszönhetően!!)Subklinikus hypothyreosis.
(Bio Selen50 2x1,Valeriana,CM3 kapszula,Humalac B szemcsepp)Menstruáció rendben!!(Doktor Úrnak köszönhetően!!)
A szememmel most nincs problémám.

Gyomorfájdalom miatt gastroenteorológus labort csinált.
Gastric pariental ant.t. 0-20 tartomány nekem 29 U/I.Telefonon kaptam meg az eredményt,tehát orvossal még nem beszéltem az eredményről.De én Önben bízok és hiszek és így Önt szeretném megkérdezni hogy
-mit tehetnék a gyomor fájás ellen?
-illetve az aut.immun. gyomor gyulladáson lehet-e segíteni?
-a gyomor gyulladás is megnyugszik idővel mint ahogy a p.m.gyulladás is remisszióba került?
-esetleg keressem fel Önt a B.A.K.-ban ezügyben ha nem ebben a formában kaphatok választ a problémámra?

Sajnos a gyomorfájdalmam több mint 2 hónapja tart és nagyon megkeseríti a mindennapjaimat és a babavárást.
Ön ajánlotta a CM3 kapszulát ami eleinte segített de sajnos most már szinte semmi nem segít folyamatosan fáj a gyomrom bármit is eszek.
Még mielőtt meglett az eredmény Nolplaza-t írtak fel nekem ami segített is ideig óráig de nem szeretném szedni mivel kisbabát szeretnék.

Köszönettel és tisztelettel:Lukács Mónika



Tisztelt Lukács Mónika!

Nagyon sajnálom, hogy a gyomorpanaszai ismét jelentkeztek. Sajnos a pajzsmirigy autoimmun gyulladás gyakran más, így gyomorgyulladás is társulhat. A kezelést valóban nehezíti, hogy a remélhetőleg bekövetkező gyermekáldás miatt a gyógyszeres kezelés korlátozott, ezért elsősorban helyi gyomorvédő kezelés(pl. Bizmogél kezelés ) jön szóba. Felteszem, hogy a H. pylori fertőzést a vizsgálat során kizárták (amennyiben nem akkor ezen feltétlen indokolt volna).
Az autoimmun betegségek társulásai közül a leggyakoribbak:
- IDDM
- atrophiás gastritis (gyoomorgyulladás)
- anaemia perniciosa (vészes vérszgénység)
- vitiligo
- alopecia (hajhullás)
- myasthenia gravis

Kiderült azonban, hogy ez a betegség csoport lényegesen összetettebb, mivel a pajzsmirigy autoimmun betegségeihez (TAD=”thyroid associated disease”) 28%-ban más autoimmun betegség: Sjögren kór, coeliakia, myasthenia, SLE is társult. Azt a megfigyelést tették, hogy a TAD betegek több mint felében több autoimmun kórkép inkomplett formában van jelen. Mivel a TAD-ban szenvedő betegek a lakosság 7-8%-t teszik ki, ezért új csoportosítást végeztek, amelynek lényege, hogy a manifeszt és szubklinikus betegségeket is lehet klasszifikálni (utalok alábbi táblázatra).
Amennyiben nem javulna, akkor várom a szakgondozáson.

Autoimmun pajzsmirigy betegségek (TAD)
(Hashimoto thyreoiditis, Basedow-Graves kór, Graves orbitopathia
+
IDDM (cikobetegség) Autoimmun gastritis Vitiligo MCTD
Hirata betegség Anaemia perniciosa Alopecia areata RA
Hypophysitis IBD ITP SLE
Addison kór Autoimmun hepatitis Myasthenia gravis Sjögren kór
Hypoparathyreosis Primer biliaris cirrhosis Sclerosis multiplex Vasculitis
TAD-3/A TAD-3/B TAD-3/C TAD-3/D
(endokrin) (gastro-intestinalis) (haematológiai/bőr/
idegrendszeri ) (szisztémás-kollagén)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-19 10:36:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Néhány hónapja egy komplett meddőségi kivizsgáláson estem át, ahol mindent rendben találtak, egyedül a TSH érték volt 2,44mIU/l, a nőgyógyász orvos szerint ez okozza az eredménytelenséget (2 alá kell hozni, mondta) ezért Euthyrox tablettát írt fel. Ebből 1 hónapja szedek 25 egységet. Sajnos azóta folyamatosan feszültnek érzem magam, a környezetem szerint lobbanékony lett a természetem, és engem ez nagyon zavar. A vérnyomásom is mértem néhány napig. Egyszer volt csak általam magasnak ítélt 147/96. Felkerestem problémámmal a háziorvosom (a nőgyógyászom nem akartam ezzel zavarni), ő vérvételre küldött. A TSH értek 2,28-ra csökkent. A koleszterin értékek voltak még a kívántnál kicsivel magasabbak (5,79, HDL:1,94, LDL:3,64). A háziorvos szerint ezek az értékek rendben vannak, szerinte az euthyrox szedése sem lenne szükséges, és akkor megszűnnének a panaszaim. Professzor Úr, Ön szerint is sok hűhó semmiért ez a dolog, vagy érdemes lenne felkeresnem egy endokrinológust. Olvastam korábbi válaszait a témában, melyekből azt a következtetést vontam le, hogy ha már sikerül teherbe esnem, akkor fokozottan figyelni kell a pajzsmirigy működését, csak nem tudom, hogy addig kell-e ezzel foglalkoznom.
Megtisztelő válaszát várva,
üdvözlettel: Tímea
(Ha kérdésem esetleg 2x érkezett volna meg Önhöz, elnézését kérem, a technika néha megtréfál engem.)
Tisztelt Tímea!

Az esete sajnos nagyon gyakori. Erről a témáról már többször és sokat írtam. Melyek a legfontosabb kérdések?

• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Az is nygaon gyakori, hogy csak a TSH-t kívánják kezelni, a csökkent pajzsmirigyműködést kiváltó gyulladást már nem......
Összefoglalva:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Részletes immun-endokrin kivizsgálást és oki kezelés javaslok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-18 13:15:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!Az ön betege vagyok március 9.-én jártam önnél utoljára ,mri vizsgálatra küldött a mellékvesével.Teljesen elvagyok keseredve mert egy hónapja még jobban hullik a hajam mint valaha és egyre sűrűbben fáj a fejem szédülök és tejcsorgásom is van.Elkeseredésemben elmentem a háziorvoshoz hogy csináljunk egy labor vizsgálatot hogy mitől hullik ennyire a hajam .Elmondtam a háziorvosnak hogy mik a tüneteim és hogy nemsokára megyek mri vizsgálatra és ő azt kérdezte tőlem hogy miért nem az agyalapi mirigyet nézik mert a tüneteim alapján egyértelmű hogy hipofizis probléma áll a háttérben.Szeretném megkérdezni hogy előfordulhat hogy ilyen problémám van?A másik dolog amiért írok hogy csak augusztus 3.-ra kaptam önhöz időpontot de az mri vizsgálat jővő héten lesz ezért augusztusig kell várnom hogy meg tudjam hogy mi a baj?A háziorvos szeretné tudni a laborértékeket is ha lehetséges .Tisztelettel Riszticsné Izsák Katalin
Tisztelt Riszticsné Izsák Katalin!

ad. 1 A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.

ad. 2 Az elmúlt évben emelkedett PRL szint miatt Bromocriptin th-t kezdtek Önnél, azonban ezt nem tolerálta!!.. Továbbá a korábbi leletei nem szóltak az agyalapi mirigy túlműködése mellett sőt a jelenlegiek sem. Ezért nem javasoltam az agyalpi mirigy MRI vizsgálatát egyelőre.
Laboratóriumi vizsgálatok:TSH: 0.912 fT4: 13.41 fT3: 4.25 TPO-At: <5.00 TG-AT: 36.74 Prolactin: 212.7 DHEA-S: 6.73 Testosteron :0.95 SHBG: 58.80 STI: 1.62
Mellékvese MRI előjegyzés (npl?)
Az MRI vizsgálat után megbeszéljük a további teendőket. egyelőre Alpicort-F oldat használatát
javaslom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-18 13:05:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Profeszor Úr!
2005-ben terhességi cukor (terhelés 8,35) miatt császárral született gyermekem. A diétával abszolút jó eredményeim voltak végig. A sok \"szurkálás\" után nem jártam ellenőrzésre szülés után, különösebben panaszom sem volt, azonban 5 év alatt híztam 30 kg-ot, és 1,5 éve vérzési problémáim léptek fel. Mivel testvérkét szeretnénk, vérzési gondjaimmal felkerestem orvosom. Abnormálisan sok, és rendkívül darabos vérzésem van, ami 2-3-4-5 hetet is késik. Eljutottam odáig, hogy táppénzre kell jönnöm a vérzésem idejére.
2010. augusztusában kezdtem nőgyógyászhoz járni rendszeresen, hogy derítse ki az abnormális vérzés okait, de ő igazából nem talált semmit. Fontosabb leleteredményeim:
Éhgyomri cukor:5,2
120\' szérumcukor terhelés: 6,7
FSH: 3,8
LH: 0,9
PRL: 8
TSH: 1,9

Elmentem egy másik orvoshoz, aki az első hüvely ultrahang után azt mondta, hogy PCOS-om van. Most Merckformint szedek 2x1-et.
Első vizsgálatkor: TVS: 72x40x54 mm-es uterus jelenleg endom: 6 mm Mko 34x20 mm-es PCOS szerkezetű ov.

Serdülő korom óta sokáig és sok vérzésem volt, ami a terhesség után kezdett egyre drasztikusabbá válni, és az utóbbi 2 évben már szinte nem kontrollálható. A bőröm mindig zsíros volt, az utóbbi években szőrösödik a karom, lábam ott is, ahol nem is gondoltam volna....Amiből arra gondolok, hogy talán már egész fiatal koromtól megvan ez a betegségem. DE: Soha nem volt gond a cukrommal, vérnyomásommal, nem találtak soha cisztát, vérvételes leleteim mindig jók voltak. A kisfiammal egy Gynevac-kúra után egy csettintésre teherbe estem.

Lehetséges, hogy a terhességi cukorbetegség olyan anyagcsere- változásokat indított el, aminek következménye a PCOS? Vagy már ez sokkal régebb óta lehet? De akkor hogyan estem ilyen könnyen annak idején teherbe?

Meg lehet ítélni, hogy milyen súlyos fokú ez a cisztásodás? Vagy nincs jelentősége, hogy mekkora ez a cisztás képlet???
34. éves vagyok, 110 kg, 164 cm magas. Van miből fogyni, de rendkívül nehéz egy olyan munkakör mellett, melyben a rendszertelenség a rendszer...
Azért írtam Professzor Úrnak, mert megfordult a fejemben a leletek kapcsán, hogy talán mégis más oka van a cisztáknak, hiszen a laboreredményem több orvos szerint is jó. A mostani orvos csak most kért egy VC profilt, és inzulin terheléses vizsgálatra sem küldött.
Ma megjött 9 nap késéssel a havim, ami nagy siker, mert ilyen keveset már rég nem késett. Ezt tekinthetem pozitív jelnek?
Köszönöm, hogy elolvasta levelem, válaszát és tanácsait türelemmel várom: Tisztelettel: Pekárné Palásti Ildikó

Tisztelt Pekárné Palásti Ildikó!

Jól foglalta össze leleteit és jól gondolja, hogy a PCOS az nem egyetlen betegség, hanem egy tünet együttes és sok eltérő típusa van. Tehát a PCOS egy komplex betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők, így Ön is.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei? 
-  Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz 
-  Meddőség 
-  Sok, apró ciszta a petefészekben 
-  Aknés, pattanásos bőr 
-  Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz 
-  Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus) 
-  Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás 
-  Súlyproblémák, elhízás 
-  Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni? 
-  Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát 
-  A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét 
-  Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit 
-  Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást. 
-  A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin. 
-  Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása 
-  Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására 
-  A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák: 
-  Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése
Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid. 
-  Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét. 
-  Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (menzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-17 12:58:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Azért fordulok Önhöz így írásban, mert csak augusztus végére kaptam időpontot a rendelőjébe.
Az iránt érdeklődnék, hogy a kért laborjaim elkészültek e már és hogy mikor érdeklődhetem a Kórházban.(Múlt héten még nem volt az eredmény)
Április 15-én voltam kontrollon Önnél és akkor felmerült a magas billirubin szám miatti májelégtelenség.

Várom mielőbbi válaszát és elnézést a türelmetlenségemért!

Maradok tisztelettel,
Lengyel Rozália
Tisztelt Lengyel Rozália!

Az eredménye - mikét előbb írtam - negatív.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-17 12:32:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Elnézést, hogy itt keresem, de csak augusztus végére kaptam Önhöz időpontot.
2010 óta kezel pajzsmirigy betegséggel.
Legutóbbi kontrollon (mely április 15-én volt) felmerült a Hep lehetősége, az összbilirubin:32 magas értéke miatt.
Ennek eredménye után érdeklődnék, hogy megérkezett e már?
Tegnap rendezgettem a papírjaimat és a tavaly októberi terhességi papjrjaim közt megtaláltam egy leletet, melyben végeztek Hep B tesztet, ami negatív lett.
A hasi CT-t nem végezték el( bal oldali hasi fájdalmak miatt beszéltünk róla), tekintve, hogy az endokrin papíromra rá van írva, hogy jód expozíció kerülése, így elmentem colonoscopiára, amin kiderült, hogy a jobb oldalon egy régebbi műtétem miatt, a belek összenőttek.
Ezt a vizsgálatot leszámítva jobban vagyok. Tartom a rostdús diétát amit megbeszéltünk.
Elnézést, hogy levelem ilyen hosszúra nyúlt.

Maradok továbbra is hű tisztelője és várom válaszát.
Tisztelettel:


Tisztelt Lengyel Rozália!

Örülök, hogy jobban van és a javasolt étrendet is be tudta tartani. Serencsére a hepatitis teszt negetív lett!!!

Pm UH: jl 29x24x10 mm norm. echogenitású, bl 24x21x9 mm, fokozott echogenitású!.
TSH: 1.1 fT4: 19.88 fT3: 5.29 TPO-At: 19.57 TG-AT: 16.3 CRP: 0.20 ÖsszBi: 32.2 Dir.Bi: 8.0 AP: 117 Hepatitis C neg.
Javaslat: Bio-Selen50 2x1 tbl/nap, Folsav, rostdús étel (a megbeszéltek szerint), jód expozició kerülése , orbáncfű tea.
Várom a következő kontrollra.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-17 12:30:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úR!Szeretném ha válaszolna a levelemre igaz véreredményem még nincs csak ulrahang lelet.A pajzsmirigy lebenyek nem nagyobbak,szerkezetük heterogén.Ajobb lebeny felső harmadában kb.7mm-es elmosott szélű heterogén göb látható.A bal lebenyben focalis eltérés nem látható.Az isthmus nem szélesebb.A nyaki nagyerek lefutása szabályos.A jobb oldalon az scm.mentén kb.6mm-es nyirokcsomók láthatók.A carotis villa magasságában kb.12mm-es nycs.ábrázolódik.Bal oldalon a carotis villa fölött kb.15mm-es nycs.látható.A jugulum,retrosternium szabad.A nyálmirigyek területén UH morfológiai eltérés nem differenciálható.Vélemény:struma nodosa?Igy van leírva kérem segitsen valamit írjon mert nagyon félek van rossz fogam a nyirok csomok lehet atol nagyobak.És sajnos 4-év ota sok streszen mentem át a kisfiam 9-évesen agyvérzést kapot.Segitségét előre is kösszönöm!Tiszteletel:ERIKA
Tisztelt Erika!

A betegeke kivizsgálásnak van egy szabályos rendje: kikérdezés, fizikális vizsgálat, tapintás, majd egyéb kiegészítő vizsgálat (pl ultrahang). E nélkül csupán az mondható el, hpgy az UH lelet eltér a normálistól és göbös jellegű. Az okokra vonatkozóan szakszerű vélemény (főleg kép nélkül, leírás alapján) nem mondható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-17 07:18:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Pajzsmirigy alumüködés TSH 10,5325 UH lelet: A pajzsmirigy jobb lebenye 46x15mm,bal lebenye 42x11 mm kissé atrophias,Mk.lebeny szerkezet kissé inhomogen,göb nem ábrázolodik.Nyakon néha szoritó érzés,több km.nordik walking után remekül érzem magam.Augusztusra kaptam időpontot pajzsmirigy kivizsgálásra....
addig szedjek -e valamit pld.jódtablettát,vagy felesleges?Vagy maradjak a megszokott jóga gyakorlatoknál.
Üdvözlettel:Monori Nelli/62,nyugdíjas/
Tisztelt Monori Nelli!

A jód tablettával sajnos árthat. Először az okok kell(ene) tisztázni.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 12:04:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja