SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
T.Doktor Úr.
Legújabb pajzsmirigy eredményeim TSH0.067 T3 5005 T4 20.81.L-tiroxint szedek 112.5mg.Kell-e növelni az adagot?Már 5éve ezt a gyogyszert szedem.havonta járok ellenőrzésre már50-200mg volt az adag.Azt kérdezném öntől van-e olyan páciens akinek nem lehet pontosan egyforma adagot szedni? Úgy gondolom nyáron emelni kell a leletek alapján.Azt hallottam van aki évente egyszer jár ellenőrzésre folyamatosan ugyanazt az adagot szedi.Esetleg valami miatt nem jo az értékem?A vérnyomásom beállították csak nagyon ritkán van vele gond.
Ha lehetséges e-mail címre kérem válaszát.Köszönettel.
T. Kérdező!

A gyógyszeres kezelés beállítása több klinikai tünettől (struma nagysága, gyulladás stb) és laboratóriumi értéktől függ. A nyári időszakban általában kisebb dózisra van szükség.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-26 16:43:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Szeretném segítségét kérni. Tömör történetem/történetünk.
Férjemmel már 5. éve lesz, hogy nem védekezünk, és még mindig nincs gyermekünk. Kb.: 2 éve járok orvostól orvosig, hogy valaki segítsen rajtunk, eddig mind hiába.
2010. júl.ban kiderült az anti_TPO szintem 356iU/ml (norm. érték: 10alatt). Erre a pajzsmirigyes azt mondta nem kell vele foglakozni, mert ez csak hajlamosíthat alulműködésre, de mivel a többi eredményem jó volt, így nem kell vele foglalkozni. Évente legyen egy kontroll.(Ez nem áll a baba útjában)
Ebben az időszakban voltam peteérést is nézetni, és a ciklus 13. napján TVS:70*33*39-mm-es uterus, endometrium vast. 8mm. A bal ováriumban 14 mm-es dom. follikulus volt látható. A vérkép (TSH, prolaktin....stb)jó eredményt mutatott.
2011. 02.-ban is csináltattam egy teljes vérképet, ahol szintén jó volt a TSH.
2011.05.26-án sajnos kapnom kellett veszettség elleni oltást, mert megharapott egy macska.
2011.06.06.-án a nőgyógyászom kért terheléses vércukorszintet néző v.v.-t a ciklus 4. napján.
Eredménye:
TSH: 61,080 mlU/L Ref.: 0,400-4,000
Szabad T3: 3,34 pmol/L Ref.: 3,80-6,00
Szabad T4: 5,10 pmol/L Ref.: 7,90-14,40

LH 2,69 U/L
FSH 6,16 U/L
Prolaktin: 555,5 Ref.: 70,8-566,5
Ösztradiol: 215,4 pmol/L
Progeszteron: 2,1 nmol/L
Tesztoszteron: folyamatban


Glükóz: 5,2 mmol/L Ref: 3,5-6,1
Glük. terh 30': 8,3 mmol/L Ref: 3,1-8-5
Glük. terh 60': 7,0 mmol/L Ref: 3,1-10,5
Glük. terh 90': 4,3 mmol/L Ref: 3,1-9,0
Glük. terh 120': 5,1 mmol/L Ref: 3,1-7,5
Glük. terh 150': 3,2 mmol/L Ref: 3,1-6,1
Glük. terh 180': 3,0 mmol/L* Ref: 3,1-6,1
Inzulin terh: 30': 51,2 mlU/L
Inzulin terh: 60': 70,0 mlU/L
Inzulin terh: 90': 33,7 mlU/L
Inzulin terh: 120': 29,7 mlU/L
Inzulin terh: 150': 5,4 mlU/L
Inzulin terh: 180': 2,3 mlU/L
06.16-án megint lett csinálva egy peteérést figyelő uh., ahol a ciklus 14. napján 8 mm-es endometrium látható, viszont érésben lévő pete nincs.
A nőgyógyászom és a pajzsmirigyes doktor is azt mondták várjunk, a TSH hátha magától helyreáll, mert vaszószínűleg az oltásnak köszönhetően robbant be. Úgy volt hogy pár hét múlva lesz egy laparoszkópiás műtétem, mert a nőgyógyász endometriózisra is gyanakszik, de azt mondta amíg nem áll helyre a tsh nincs műtét.
Végül az inzulinos részre egyik orvos sem mondott semmit. Egy ismerősöm, aki sajnos küzd IR-val ajánlotta Önt, mert szerinte azok az eredményeim sem jók.
Valóban rossz ez az eredmény? Befolyásolhatja ezt a TSH-t? Érdemes várni 3 hónapokat, és mindig nézetni a TSh-t?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Marianna
Tisztelt Marianna!

A panaszainak hátterében valóban állhat immuno-endokrin betegség. Jóllehet nem a leleteket kell(ene) kezelni, de ezek az értékek és a leírt tünetek valóban ellenőrzést és kezelést igényelnek.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
A veszettség elleni oltás önmagában ilyen tüneteket nem okoz.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-26 16:40:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
2010. december közepén eltávolították szinte a teljes pajzsmirigyemet, A lebenyek papilaris carciomája miatt. Kb egy 1köbcentis csonk maradt bent amire és utókezelésként áprilisban a jód 131-es izotópkezelésén vettem részt.Előtte a tsh-m 92 volt. Most a Tsh-m 40-es. napi 75mg majd két hete 100 mg-ot szedek. A hajam kb 3 hete rettenetesen hullik! A magas tsh vagy a sugárkezelés(kapszula )az oka? Honnan lehet tudni hogy elpusztult e minden rossz sejt? Fél év után néznek csak tg-t? Vagy lehet kérni hamarabb is! Egy pajzsmirígy sken nem lenne jó vagy egy ultrahang?Hamarabb nincs semmi teendő? Várom válaszát Simonné Hernyák Mária
Tisztelt Simonné Hernyák Mária!

Kérdéseivel kapcsolatban kezelő orvosától, orvosaitól remélhetőleg a beavatkozások előtt részletes információt kapott. Ezek a tünetek elő szoktak forduli,a remény az, hogy a megfelelő kezeléssel a hajhullása megállítható.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-26 16:29:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Köszönöm ismét gyors válaszát. A vizsgálatokat - hogy minél kevesebb legyen a klinikai bentfekvés- mi a nyáron tudjuk vállalni, köszönöm, hogy ezt felajánlotta. Kérem, legyen kedves megírni, hogy ezek a vizsgálatok hogyan valósulhatnak meg? Mi a teendőnk a továbbiakban?
Köszönettel: Somogyiné hegedűs Brigitta
Tisztelt Somogyiné hegedűs Brigitta!

Kérésére 2011 július 5 (kedd) 9h-ra előjegyeztem ( Budai Irgalmasrendi Kórház, II. k. Frankel L 17-19, fsz 29)

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-16 11:08:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm előző válaszát és azonnal egy újabb kérdést tennék fel. Semmiképpen nem szeretném Önben azt az érzést kelteni, hogy nekem minden fontos, csak a gyógyulásom nem. Nem. Mindent megteszek és betartok a javulás érdekében. Ön azt mondta nekem, hogy augusztus 16-án be kell feküdnöm egy hétre, míg infúziót kapok. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ha a szükséges vizsgálatokat elvégezte, nem jöhetek-e haza és az infúziókat nem vehetem-e fel itthon a házi ápolói szolgálat segítségével, mint ahogy azt novemberben a Trental-kúra esetében tettem. Két gyerekem van, az egyik 3 éves és ha lehet, nem hagynám itt őket egy hétre. Természetesen, ha nem megy másképp, akkor befekszem a kórházba.
Türelmét és válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Iván Marianna
Tisztelt Iván Marianna!

Természetesen a Trenatl kezelés elvégezhető otthon, az ACTH kezelés azonban nem.
Az első kezelés nem venne ígénybe hssozú időt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-16 11:02:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Hat évvel ezelőtti szülésem után a nyakam bal oldali részén csomót észleltem. Hosszú vizsgálatok során kiderült, hogy a pajzsmirigyemben egy három cm átmérőjű ciszta van. Műtéttel eltávolították a bal oldali pajzsmirigyemmel együtt. Kialakulhatott ez a ciszta a szülés miatt? Jelenleg 30 hetes terhes vagyok és a kérdésem az lenne, ha természetes úton születik a kisbabám, kialakulhat-e újból a jobb oldali pajzsmirigyemen is ez a ciszta?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A cysta esetleges gyulladás következménye lehet. A gyulladást nem a szülés, hanem a szülés utáni periódusban létrejövő gyulladás eredményezheti.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Szülhet természetes úton.
Gondos követés és sze kezelés szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-15 12:35:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon köszönöm gyors válaszát! Sajnos Zsoltinak a szem problémák léteznek, azonban sosem gondoltam, hogy a pajzsmiriggyel összefüggésben van. A Klinikai endokrin vizsgálatban nagyon megköszönném segítségét, tanácsát. Megnyugtatna egy alapos kivizsgálás. Abban kérném még segítségét, miután egyetemista a Zsolt, hogyan lehetne szorgalmi időn kívül megoldani a klinikai elhelyezést. Maradok tisztelettel: Somogyiné Hegedűs Brigitta
Tisztelt Somogyiné Hegedűs Brigitta!

A nyári időszakban, esetleg augusztusban lehet a bentfekvés megoldható. Előtte azonban néhány vizsgálat elvégézse volna szükséges, hogy az intézeti tartózkodás minél rövidebb lehessen.
Jó egészsége kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-15 12:28:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
26 éves vagyok, gyermekkorom óta erős (jelenleg -11) dioptriás szemüveget viselek, gyakoriak az igen erős fejfájások és szemtengely ferdülésem is van. A vékony szaruhártya és a nagy dioptriás érték miatt lézeres műtétre alkalmatlan vagyok. Azonban eddig még senki nem vizsgált meg olyan szempontból hogy esetleg ezen tünetek mögött más szervi elváltozás lenne, de nem tudom merre induljak, ki segíthet, milyen vizsgálatok lennének szükségesek. Egyszerűen tanácstalan és elkeseredett vagyok.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Tisztelettel Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Úgy gondolom, hogy leginkább a szemész szakorvosnak kellene kérnie ilyen irányú vizsgálatát. Több vizsgálat elvégézésre kerülhet sor (immunológiai, endokrin stb), de óvom a túl sok és néha megterhelő, esetleg felesleges vizsgálatoktól.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-15 12:24:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Gyermekem, Papp Zsolt ( 1992. 05.05.) pajzsmirigy autóimmun betegségével ez év januárja óta járunk Önhöz. Ő Szegeden tanul, így most a nyári szünetet ( könnyebben mozgunk) szeretném arra felhasználni, hogy az esetleges kísérő betegségeket is jobban körbejárjuk. Ritkábban látom Őt amióta egyetemista, így nehezebb észrevennem a tüneteit, és sajnos most abba a korba jutott, hogy úgy érzem, nem akar a problémával, a betegségével foglalkozni. Valahogy a lázadó korszak mintha most lenne nála, nehezebben fogadja el amit mondok neki. Január végéig, felszedett körülbelül 6 kilót, ezt most tavasszal mozgással ledolgozta magáról. Azonban az izületei fájnak nagyon. Ez Őnála régen meglévő probléma, az ortopéd Donát szokott javasolni. Most a kéz izületei a problémásak ( gitározik, zongorázik, rajzol).Gilbert szindrómája is van, valamint vitilligója. Abban kérném az Ön segítségét, hogy mik azok a vizsgálatok, amit egy pajzsmirigy autóimmun betegnél még érdemes elvégezni, mert attól tartok, hogy kialakulnak még olyan kísérő betegségek, amit esetleg nem veszek észre időben. Önhöz augusztusban megyünk vérvételre, nem tudom van-e mód azzal együtt egyéb értékeket is megnézni, de szívesen megnézetek egy magán laboratóriumban is bármit, ha a Professzor Úr javasol vizsgálatokat. Én laikusként nem tudom mit lenne érdemes. Illetve azt sem tudom, hogy az izületeivel igazán milyen orvoshoz kellene mennem. Megtisztelő válaszát köszönöm, kellemes pihenést kívánok Önnek a nyárra, tisztelettel: Somogyiné Hegedűs Brigitta
Tisztelt Somogyiné Hegedűs Brigitta!

Gondját megértem és osztom.
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat autoimun gyulladás, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejú gyógyításával. Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• • Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes
A további vizsgálatokat augusztusban megbeszéljük és amennyiben szükséges változtatok.
Jókívánságait köszönöm és viszont kívánom. Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 12:09:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2010.08 hónapban laparatómai műtét következtében nagy vérveszteségem volt.Majd októberében derült ki hogy hashimoto thyreoditisem van.Akkor a Tsh:6.53 mU/l,FT4:16.69 pmol/l,FT3 4.49 pmol/l, A-TG:520,5 IU/ml,ATPO:118,3 IU/l ELL:(N)értékeket állapították meg,melyre Letrox 50 ug kaptam.Azóta 3 havonta járok ellenőrzésre.A contr.vizsgálatoknál az értékeim: (2011.01.- TSH: 0,25 mIu/l, FT3 2,7 pg/ml, FT4 1,25 ng/dl; 2011.04.- TSH 16,2uIU/ml, FT4 1,13 ng/dl, FT3 2,56 pg/ml; 2011.05.18- TSH: 9,10 UIU/ml, FT4 1,32 ng/dl,FT3 2,69 pg/ml).Jelenleg 62,5 ug Letrox tbl.-t szedek.A hangulatom nagyon labilis.Az ízérzésem megváltozott.Többször ok nélkül elsírom magam,azt érzem belső remegésem van és időnként nagyon fázom,fáradékony vagyok,az arcom kipirul és lángvörös lesz,hullik a hajam,a mentruációm is megváltozott és sajnos már a házas életet sem az igazi!
Azt szeretném megkérdezni Öntől,hogy ezek a tünetek meddig lesznek?Szabad e szedni multivitamint mely jódot is tartalmaz?(Pl.:Lenkei)Van -e esély arra hogy a tbl.-t elhagyjam?Befolyásolja e a stressz a TSH szintet?Lehet e sportolni?
(Úszás,kerékpározás)Szabad e kihagynom a vacsorát és helyette csak puffasztott rizst fogyasztani (345kcal)
Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Igyekszem röviden válaszolni:
1. A Hashimoto thyreoiditis okán, az autoimmun folymatot célszerű kezelni.
2. Jódot (Lenkei) nem tanácsolom!
3. Ami a lbidót illeti, a pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
4. A stressz témaköréről éppen most írtam egy hosszú összefoglalőt, amely hionlapomon rövidesen megjelenik, figyelmébe ajáánlom és találhat benne fogódzókat. A honlap elérhetősége:
profdrbalazscsaba.blog.csaladinet.hu/
Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 12:00:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

5 éve radiojód kezelést kaptam, visszatérő túlműködés miatt (Basedow kór).
Azóta 125 mg Letroxot szedek, volt időszak, hogy 150-et is megpróbálta az orvosom.
Télen jól vagyok a nyarakat viszont nagyon megszenvedem, gyengeség, nagyon erős hajhullás, nagyon száraz a hajam (ilyenkor ég a fejbőröm a szárazságtól), bőröm, meleg intolerancia, alacsony vérnyomás, időnként éjszakai verertékezés,. Nyáron a koleszterinem is 6 fölé csúszik.…. A vérképem télen is nyáron is a megengedett határ között ingadozik, hol kicsit fentebb hol kicsit lentebb. Szedtem már 125-öt és 150-et is de én azt gondolom mintha ez a dolog nem is attól függne, pontosan mennyit szedek. (Mintha nyáron nem épülne be a hormon mint régen.) Nyáron már ki sem szeretek menni a levegőre. Vitaminokkal próbálkoztam, szelént szedek……Mi segíthetne, hogy nyáron is olyan legyek mint régen?
Nagyon megbántam a kezelést, előtte sokkal jobb volt az életminőségem, és őszintén már el vagyok keseredve nagyon.

Előre is köszönöm válaszát! T. Klára
Tisztelt T.Klára!

Az ideális pajzsmirigyhormon pótló kezelés beállítása nem egyszerű, szakértelmet, tapasztalatot és empátiát ígényel. Korábban írtam arról, hogy "miként téliesítsük a pajzsmirigyünket". Ez azt jelenti, hogy a hormon irányti ígény nagyon sok dologtól függ, többek között a hőmérséklettől és az évszakváltás kiváltotta ciklikus endokrin folyatoktól is.
jJó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:52:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A legelső alakalommal, amikor Önnél jártam, határozottan felhívta a figyelmemet, hogy kerüljem a napot és a szoláriumot, amit természetesen be is tartok. Most azt szeretném kérdezni, hogy esetleg a barnító befújást szabad-e használnom?A barnító testfújás során a DHA ( dihidroxi - aceton) aktiv anyag Aloe Vera kivonattal és bőrtápláló vitaminokkal egy speciális szórófej segítségével szemcsésítve kerül a bőrre.
Válaszát előre is nagyon köszönöm
Üdvözlettel: Iván Marianna
Tisztelt Iván Marianna!

Ennek a kezelési módnak a kedvezőtlen hatásáról még nincs adat. Bízom benne, hogy nem fog panaszt okozni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:48:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Régi páciense vagyok. Jelenleg Angliában élek már két éve, azóta sajnos nincs módomban eljutni Önhöz és nincs is rendben az értékem, nem érzem jól magam. Úgy érzem, itt nem tudják megfelelően kezelni a betegségemet.
Most készült eredményeim alapján tudna nekem segíteni?

TSH: 1,68 mIU/L (értékhatár:0,27-4,2 U)
T4: 19,9 pmol/L (értékhatár: 12-22 U)
T3:3,6 pmol/L (értékhatár:4-6,8 U)
Az értékek az Angliában érvényes mértékegységben vannak megadva, ezért írtam mellé az értékhatárokat.

Jelenleg 100 mg-ot szedetnek velem, de az eredményeim alapján ezt 125 mg-ra emelték. Sosem szedtem ilyen nagy adagot, így eléggé elbizonytalonodtam.
Meg tudná nekem erősíteni, hogy ez a 125 mg helyénvaló dózis-e?

Tisztelettel:
Veres Andrea
Tisztelt Veres Andrea!

Valószínüleg az ún. normál értékeket, amelyeket az Európai és Nemzetközi Pajzsmirigy Társaság megállapított, még nem ismerik. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.
A lényeg, hogy nem a leletet, hanem a beteget kell (ene) kezelni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:46:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A vérképemben 2 eltérés volt, az Absz. lymphocyta szám 3,42 (ref. tart. 0,60-3,40) és a Se totál transzferrin 2,39 (2,52-4,29). A TSH 0,780 (0,270-4,800). A kérdésem az,hogy a 2 eltérést okozhatja a pajzsmirigy cisztám? Vagy valamilyen más betegségem is lehet? A másik kérdésem,hogy a TSH még a normál tartományban van,de a min. határnál,ez még jónak számit? Vagy kezelést igényel?
Tisztelt Kérdező!
Mindenek előtt a TSH norm. tartománya 0,5-2,4 között van!
A pajzsmirigy cystát autoimmun gyulladás okozhat, ilyen irányu vizsgálatot jkavaslok.
Kó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:40:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!!
Érdeklődnék,hogy ha a THS-em 8,20 volt és 1 hónapja szedem az L-Thyroxint 50 mg-ot,mennyi esély van arra ,hogy hamar teherbe esek,nagyon szeretnék kisbabát,elvileg ez az akadálya csak a T3 és T4 értékek rendben voltak..
Mi a teeendő,kell-e jód pótlás,illetve szedjek-e valamilyen magzatvédő vitamint már most előre...
Sajnos az endokrinológushoz csak július 11.én kell mennem legközelebb..Előtte lesz 20.-án egy vérvételem..
Hormonszint vizsgálatokat a nőgyógyászom kért,de sajnos reagens hiánya miatt ezt a 21.napi eredményt nem kaptam még meg(04.16 óta)Elég pad helyzet ez ,mert így csak az endokrinológus segítségét kaphatom meg...
Köszönöm a válaszát..Még annyit hogy 42 éves vagyok ,nem első baba lenne ,ő már a 4 .gyermekem lenne..
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt a csökkent működés okát kellene tisztázni és ennek megfelelő kezelést elkezdeni.
Anorganikus jódot tartalmazó készítményt nem javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:38:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Van egy 21 éves transzszexuális lány barátom, akinek még nincs meg a szükséges összes papír ahhoz, hogy orvos írjon fel neki hormongyógyszereket. Viszont szerzett egy alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettát (mercilon), amit elkezdett szedni. Azt is tudom, hogy ez gyengébb, mint a többi, és még tesztoszteron elnyomó hatóanyagot sem tartalmaz. Viszont fellépett nála az impotencia tünete, ami tudom, hogy a velejárója a folyamatnak, de aggódom miatta. Az a kérdésem, hogy nagy a kockázat, hogy így ezzel jobban árt magának, minthogy kivárja az orvost, aki a megfelelő vizsgálatok alapján ír fel neki gyógyszert?
Ő aggódik, mert igaz, hogy nemsokára megvan az össze szükséges papír, de olyanokat hallott, hogy volt aki fél évet várt endokrinológusra, és addig elkezdte a saját kezelését ilyen szerzett gyógyszerekkel. Nem tudom, hogy ez mennyire kockázatos... ha a hatás úgyis ugyanez lesz.
Köszönöm a tanácsát
Ed
Tisztelt Ed!

Gyógyszert csak megfelelő indikáció és előzetes vizsgálat után javaslok!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:35:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Főorvos úr !

A segitségét szeretném kérni.Pajzsmirigybeteg vagyok,a háziorvos egy évvel ezelőtt rivotrilt irt fel azota szedem,de szeretném abbahagyni.Leleteim szerint most beállt a pajzsmirigy szintem 3 honapja nem szedek gyogyszert rá. A rivotrilt is lecsökkentetten napi egy negyed-re.Ajánlotték a HOVA gyogynővényalapu tablettát,mert nehezen alszom el és éjszaka felébredek.De van benne komló kivonat 45,5mg. Szeretném Őnt megkérdezni,hogy szedhetem e.Ugy hallottam a komló nem jó a pajzsmirigynek.Válaszát és tanácsát előre is köszönöm.Tisztelettel : Zsuzsa
Tisztelet Zsuzsa!

A HOVA tablettát szedheti.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-14 11:33:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A pajzsmirigy hormon adataimmal kapcsolatban érdeklődnék.
Pajzsmirigy alulműködésem 5 éve derült ki az első szülésem után. 100 mcg L-Thyroxint szedtem rá, amit tavaly 125mcg-ra kellett emelni, mivel terhes lettem.Kislányom 2011. január 31-én született meg.
Szülés óta többször nézettem a pajzsmirigyet, és a hormonértékek eszerint változtak:

Szülés után közvetlenül: (minden tartományon belül)
TSH: 0,39
FT3: 3,5
FT4:12,7

Szülés után 8 héttel:
TSH: 0,022
FT3: 5,7
FT4:22
Koleszterin:6,3 (-5,2)
LDL Koleszterin számított 4,3(-2,6)

Ezután a háziorvosom javaslatára 100 mcg-ra csökkentettem az L-Thyroxint, úgy április közepén.

Azóta híztam kb. 5 kg-t,(a szülés után rajtam maradt 15 kg mellé), és vizesedést tapasztalok leginkább akkor amikor lefekszem aludni, a csuklómnál, a bokámnál, a térdemnél.
A karomon, a lábamon a szőr és a hajam el kezdett hullani, nehezen tűröm a meleget ( terhesség előtt mindig fázós voltam), jobban izzadok, és mintha a tejem is csökkent volna.
Igény szerint szoptatok naponta 5/6-szor, 3-szor eszem mindent, de kenyeret keveset. Úgy érzem ennyi kalóriabevitel és a szoptatás után inkább fogynom kellett volna.

Elmentem egy belgyógyászhoz, aki újabb vérvételre küldött, ez éhgyomorra történt, míg eddig mindig úgy mentem vérvételre, hogy bevettem a gyógyszert.

TSH: 0,088
FT4:15,9

Mindezek után továbbra is 100 mcg L-Thyroxint szedek az orvos javaslatára, de azt érzem, hogy nem állt helyre a pajzsmirigy működése most a szoptatás alatt.

A kérdésem az lenne, hogy nem sok-e a bevitt gyógyszermennyiség, és nem lehet-e itt szó pajzsmirigygyulladásról? (Tavaly augusztusban a terhesség alatt az antiTPO 919 volt).

Tisztelettel várom válaszát:

Tisztelt Kérdező!

A részletes leírásából kiedrül, hogy:
1. Tisztázni kellene a pajzsmirigy csökkent működésének okát
2. Nem a TSH értéket kellene kezelni, hanem a beteget.
Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.
A gyógyszer biológiai hasznosulása nemcsak a gyógyszer mennyiségétől, hanem több egyéb tényzőtől is függ :pl gyógyszer összetétele és tulajdonságai, a kísérő betegségei, a felszívódás módja stb.
Mindezek figyelembe vételével lehet és célszerű a kezelést beállítani.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-10 11:25:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Pajzsmirigy ciszta miatt fordulok Önhöz. Kb 1 hónapja észrevettem,hogy a nyakam alsó részén van egy duzzanat. Az ultrahang egy 2,8x3,8 cm-es cisztát állapitott meg. A TSH eredményem jó. Endokrinológushoz 2,5 hónap múlva tudok menni,ekkorra adtak időpontot. A kérdésem az,hogy nem túl sok ez a várakozási idő? Nem fog valami bajt okozni a ciszta? Mindenképp műtenek? Mert az ultrahangos orvos szerint ezt le szokták szívni. Nekem kisgyerekem van,aki még szopik,nem szivesen feküdnék kés alá. Milyen esetben végzik a leszivást és az alkoholos kezelést? Van esélyem,hogy elkerüljem a műtétet?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A cisztát nem feltétlen kell operálni. Ezen a honlapon is láthatja annak a betegnek a történetét, aki a megfelelő kezelés után, műtét nélkül gyógyult.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-10 11:18:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
33 éves nő vagyok (160cm magas, 49kg, egy négy éves kisfiam van). Rendszeresen visszatérő nőgyógyászati gyulladásokkal, folyással kezelnek immár 10 éve. Az utóbbi három évben ez extrém módon jelen van életemben. Várandósként és a szoptatás ideje alatt teljesen panaszmentes voltam. Jelenleg erős hajhullást és égető érzést is tapasztalok a fejbőrömön. Hajam rendkívül vékony szálú, viszont a testemen a szőr bár világos színű lényegesen sűrűbb és hosszabb más nőkhöz viszonyítva. Ebből kiindulva végeztek nálam egy hormonvizsgálatot: TESTOSTERON 0,3 ng/ml, DHEA-S 6,7ng/ml értéket mutatott. A nőgyógyász ANDROCUR-t javasolt, amit viszont a háziorvosom nem javasolt elkezdeni. A héten Budapesten jártam egy nemi gyógyásznál, aki több hormon vizsgálatot látna szükségesnek. ÖN szerint A DHEA-S szint eltérés oly mértékű, hogy igényel gyógyszeres kezelést? Milyen további hormon vizsgálat lenne célszerű ami esetleg rámutathat a nőgyógyászati panaszaim hátterére. Hol kérhetném ennek a levételét, mivel a városban ahol lakom egy endokrinológus van, viszont kimerültség miatt nem praktizál jelenleg.
Megtisztelő válaszát és idejét előre is köszönöm:
Kinga
Tisztelt Kinga!

Valóban összetett kérdésről van szó. A leírtak alapján immuno-endokrin betegsége áll fenn nagy valószínűséggel (erre utaló leletet nem láttam). A következő problémákat látom:
1. A veleszületett és a szerzett immunitás zavarai együttesen is jelen lehetnek. Sajnos a hüvely immunológiájával (általában a nyálkahártyák immunológiájával ) ritkán foglalkoznak.
2. Az a megfigyelése, hogy a terhesség alatt a tünete csökkentek, arra utal, hogy az immunhiányos állapot hátterében hormonális okok (is) állanak.
3. Az ANDROCUR az alacsonyabb testosteron miatt javasolhatták (ettől viszont a haja fokozottan hullhat!..)

Összességében részletes immuni-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-10 11:15:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja