SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
8 hetes terhesség vetélése után hány héttel lehet TSH és T4 értéket nézetni, mikor állnak vissza az értékek a terhesség előttire?
Egyéb hormonokat mikor nézethetek (LH, FSH, E2, prolaktin, prog.), ki kell várni a vetélés utáni 3. ciklust, vagy lehet már a 2. ciklusnál is?

Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Célszerű kivárni a 3. ciklust, de erre az adhat választ,aki a többi kisérő betegségét is simeri.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 11:40:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! A TSH érték változhat, vagy az nagyjából mindig ugyanannyi? Nekem 3 hónapja 0,7 volt, ha most újra néznék lehet,hogy nem ennyi lenne? És mennyi az alsó határa a TSH-nak ,ami még jó?
Köszönöm
Tisztelt Kérdező!
A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Az alsó határ a 0,4 mU/l. Ez persze függ a módszertől és sok más tényezőzől is.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 11:27:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
6 éve egy nyári napon megjelent egy kb 20 Ft -s nagyságú folt a fejemen, ahol nem volt haj.
Ezt követően kb 1 hónap alatt foltokban és nagymértékben elkezdett kihullani a hajam. Akkor mindenféle vizsgálaton voltam: fül - orr gégészettől kezdve, urológia, hormonvizsgálat, hajgyógyász, bőrgyógyász, belgyógyászati vizsgálatok sora, illetve góckutatásokat végeztek el rajtam.
Azóta borotválom, illetve rövidre nyírom a hajam. Pigmenthiányos, gyenge hajszálaim vannak, foltokban azonban sötétebb haj is.
Nem foglalkoztatna a dolog, viszont szakítottam párommal. Exem új párja váratlanul szemmel láthatóan foltos hajhullástól szenved.
Hallomásból tudom csak hogy mandulaműtéte volt, mely bízom benne, hogy eredményre vezet az esetében.
Mi van akkor, azonban, ha nem?
Lehet -e bármilyen összefüggés a két eset között?
Várom válaszukat....
Tisztelt Kérdező!

A foltos hajhullásnak sok oka lehet.
Számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
Ezek kivizsgálása után lehet oki kezelést javasolni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 10:52:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

15 éves lányomnak fokozott szőrnövekedése van a mellbimbói körül, elvittem nőgyógyászhoz, aki hormonszint vizsgálatot javasolt. A vizsgálat megtörtént, azt a választ kaptam tőle , hogy jelenleg semmilyen értéke nem kóros, mivel pubertás korban van. Labor értékeiben a THS:6,86 mIU/l, valamint ami számomra nem egyértelmű még a tesztoszteron szintje ami 0.98nmol/l, ekkor a lányom még csak 14 éves volt! A szőrnövekedés viszont erős, sűrűségében nem változott. Lassan szeretnénk felkeresni kozmetikust aki eltávolítja, de maga a valós ok megszüntetése is épp oly fontos lenne. Hova forduljak?
Előre is köszönöm a tanácsait!
Tisztelettel: Kovácsné Tímea
Tisztelt Kovácsné Tímea!

Mindenek előtt, a laboratóriumi értékei (persze ezek a módszertől is függenek) nem jók. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

További kivizsgálást javaslok ( a kozmetikai kezelés tüneti és később még fokozottabb lehet a szőrnövekedés.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 10:48:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Fiú gyermekem 18 éves, akivel mostanában derült égből villám csapásként tapasztaltuk meg a következőket.
Iskola orvosunk javaslatára /mondván kicsit nagyobb a melle/ mentünk el nyaki ultrahangra, eredménye:pajzs mirigy foltosan inhomogén,echo szegényebb a normálisnál, minden más szabályos. Labor TSH 7,430 szabad T4 8,25 .koleszterin 5
2011-7-26-án Az Anti-TPO 0,3 LH 2,78 FSH 3,23 Prolaktin 308,4 Tesztoszteron 9,1. Kontrol TSH 5,69 Szabad T4 7,68 /08-31-én/ A gyermekem 105 kg 185cm magas. A pajzsmirigy alúlműködésre utaló jeleket nem tapasztalta eddig. nem hullott a haja, nem fázékony. nincs szorulása, nem fáradékony. Nincs a családban ilyen betegség. Azt szeretném tudni hogy valóban kell gyógyszert szednie /Letrox 75/ 1/2 tabletta. Vagy jód bevitel? Ha az iskola orvos nem küld el a nagyobb mell miatt ami nem most nőtt meg.nem is tudnánk, hogy emelkedett TSH -ja, illetve ingadozó.
Nagyon aggódok miatta, nem örülnék ha már most gyógyszert kellene szednie. Ráadásul tünetek sincsenek.
Előre is köszönöm válaszát. Ha úgy gondolja a Professzor úr fel is kereshetjük.
Köszönettel:Erika
Tisztelt Erika!

A panaszok hátterében valóban állhat más endokrin, esetleg immun betegség. Ezek kiváltó okai eltérőek, részben a pubertasban, részben az öröklődésben, részben a környezeti anyagokban keresendők. Ezek az ún. EDC anyagok.
Mik azok az EDC anyagok? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak a következők:
• Alkilfenolok és származékaik
• Ftalátok
• Biszfenol-A és hasonló fenolok
• PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
• Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
• Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
• Rovarirtók (peszticidek)
• Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
• Fémek és fémtartalmú vegyületek
• Természetes anyagok (fitoösztrogének)
Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE, a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.
Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC („thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok).(www.endo-society.org/advocacy/poily/index., www.eoearth.org/article/Environmental_effects_on_the_thyroid).
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok. Lehet segíteni!!!!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 10:44:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nekem van egy autoimmun betegségem: látens stádiumú krónikus pajzsmirigygyulladás (Hashimoto-thyreoiditis), vagyis csak a TSH és anti-TPO szint emelkedett, a T3 és T4 normális. Endokrinológusom utasítására szedek naponta 75 mikrogramm thyroxint. Szeretnék elkezdeni intenzívebben kondizni, és azt tanácsolta több szakember, hogy az izomnövekedéshez célszerű fehérjét szedni valamilyen táplálékkiegészítő formájában (valami ilyesmire gondolok: langsport.hu/product/show/scitecnutrition100_wheyproteinprofessional2350gr).
Az egyik ilyen termék összetevőit a lenti táblázat mutatja.
Az lenne a kérdésem, hogy ezek az összetevők befolyásolhatják-e károsan az autoimmun betegségem (esetleg felerősítik), netán tud-e a Professzor úr más olyan káros hatásról, ami miatt ellenjavallt lenne egy ehhez hasonló táplálékkiegészítő fogyasztása.
Segítéségét előre is köszönöm.
Tisztelettel,
Gyuri

100 g-ban
Energiatartalom 1610 kJ
383 kcal
Fehérje 73,3 g
Szénhidrát 10 g
ebből cukor 6,6 g
Összes zsír 6,6 g
ebből telített zsírsav 3,3 g
Koleszterin 86,6 mg
Nátrium 143,3 mg
Kálium 443,3 mg
Összetevők:
ultraszűrt tejsavófehérje koncentrátum, amely tartalmaz laktoglobulint, laktoferrint, laktalbumint és immunglobulint, Anabolic Amino Mátrix (L-leucin, L-glutamin, L-taurin), fehércsokoládé és eper aroma, vörös színezék (céklapor) édesítőszer: aceszulfám-K (300mg/100g), szukralóz (150mg/100g)

Tisztelt Gyuri!

Az autoimmun pajzsmirigybetegségek társulhatnak más betegségekkel is. Tisztázni kellene, hogy van-e más autoimmun betegsége, ezek ismeretében lehet kérdésére egyértelmű választ adni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-12 10:36:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Nemrég vetéléssel végződött a 8 hetes terhességem. Mivel endometriózisom és teherbeesési gondjaim vannak, 3. napi ciklusvérvételre (LH, FSH, E2, Prol.) és CA 125 vérvételre mennék. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezt rögtön a vetélés utáni 1. menstruációnál érdemes megnézetni, vagy várjak még egy-két vérzést? Ha várjak, hányadik vérzésnél nézessem meg ezeket az értékeket? A CA 125-öt lehet a menstruáció alatt is nézetni vagy érdemes más időpontban?
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Gondolom erről a kezelő orvosa részletes felvilágosítást adott.
Az endometriosis hatalmas irodalmát nem kívánom leírni ( a röviditett forma is 60 oldalnál több!!)
Számos kísérlet történt az endometriosis betegség specifikus serummarkerének megismerésére, amely szűrőmódszerként is alkalmazható. A kísérletek közül a legmegbízhatóbbnak a CA 125 meghatározás tűnt. A coelomahám sejtfelszíni antigénje a CA 125, amely az epitheliális ovarialis carcinomák monitorizálásában ismert és jól bevált serum marker. Endometriosis esetekben is gyakran emelkedett a CA 125 szint és értéke korrelál a betegség kiterjedésével és az alkalmazott kezelési módszer hatékonyságával. A vizsgálómódszer sensitivitása azonban alacsony ahhoz, hogy a módszert szűrőeljárásként alkalmazzuk. Megemlítendő, hogy a CA 125 szint magasabb lehet terhesség, acut kismedencei gyulladás, leiomyoma és menstruatio során is.
Ezért - amennyiben sor kerül rá - általában a második menstruáció utáni célszerű elvégezni.
Az endometriosis biztos diagnostikai módszere a betegség visualisálása során nyert szövettani minta hystologiai vizsgálata. A haemosiderint tároló macrophag sejtek a szövettani feldolgozás során már önmagukban elegendőek a diagnózis felállításához. Számos esetben a makroszkópos áttekintés során endometriosist nem látunk, azonban a biopsias anyag szövettani feldolgozása alapján az endometriosis diagnózisa felállítható. Ez vonatkozik a beavatkozás során nyert punktátum szövettani feldolgozására.
Jelen ismereteink alapján a sebészi és a gyógyszeres kezelés egyedileg megválasztott kombinációja jelenti az optimális megoldást. Az eredményes operatív kezelés után alkalmazandó gyógyszeres kezelési lehetőségek, melyek tartósan biztosítják a beteg tünet és panaszmentes állapotát.
jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-09 07:46:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Agenesis (jobb oldai lebeny teljes hianya) veleszuletett hipotireozisom van.2 hetes eletkortol kapok gyogyszeres kezelest.Jelenleg Euthyroxot szedek naponta 100 mg-t,teljesen tunetmentes vagyok.Gyermeket szeretnek majd vallalni kesobbiekben.A kerdesem az lenne,hogy orokolheto-e ez az allapot,mennyi az eselye annak,hogy gyermekeimnel is kialakuljon ez a betegseg?
Masik kerdesem:egy ciszta alakult ki a pajzsmirigyem helyen 8 eve,doktorom azt mondta nem szukseges a mutet az izotopos vizsgalat utan.Citologiai vizsgalat azota sem volt.A jovoben szarmazhat-e barmilyen gondom a cisztabol?
Valaszait elore is koszonom!
Tisztelt Kérdező!

1. Agenesisben szenvedő több beteget kezelek. A probléma az, ha a meglévő (megmaradt) lebeny is beteg. Az öröklődés valószínüsége kicsiny.
2. Ami a cisztát illeti, azzal kaőpcsolatban utalok a blogomban leírtakra. profdrbalazscsaba.blog.csaladinet.hu/

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-09 07:37:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Májusban voltam vérvételen és a T3, TSH,ATPO eltért,de nem sokkal. Azt mondta az orvosom, hogy kerüljem a jódot. Voltam nyaki UH-n ,minden rendben volt,annyi volt hogy kissé inhomogén a szerkezete a pm-nek. Most megint voltam vérvételen és minden jó lett,csak az ATPO.Először 59,6 volt az értéke (1-16ig jó),most meg 132 lett. Az orvosom azt mondta, hogy ne aggódjak, mert a pzs-em gyulladásban van és el fog múlni magától.Fél év múlva kell visszamennem újabb vérvételre, és ha nem lesz jó ,kapok gyógyszert,amit kis ideig kell szednem. A kérdésem, h Ön szerint is ez a megoldás és nem igénylek kezelést?Ne aggódjak?Fél év alatt kialakulhatnak göbök?Előre is köszönöm a válaszát
Tisztelt Kérdező!

A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!

Tehát a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?

Jobb megelőzni a bajt, ezért panaszok esetén minél korábbi kezelést és sz.e. további vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-09 07:32:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Tegnap voltam nyaki ultrahangon, és ezt az eredményt kaptam: Jelzetten kisebb és durvább szerkezetü pm, melyben göb nem differentiálható. Az isthmus nem szélesebb. A nyaki nagyerek lefutása szabályos, környezetükben több nagyobb IgI. van, a legnagyobb 15mm-es. A jugulum, retrosternium szabad. Vélemény : thyreoiditis. 2 éve szedek letroxot jelenleg 137.5 öt. Augusztusban fulladtam, ezért kértek nyaki uh-t. A tsh augusztusban 6 7 volt, ezért emelték a 125 ös letroxot 137.5 re. Szeretném tudni, hogy mit jelent ez az uh eredmény. Válaszát előre is köszönöm! Andrea
Tisztelt Andrea!
A pajzsmirigy göbös megbetegedésének több oka is van. A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-07 12:22:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok Professzor Úr!

Férjemmel Babát szeretnénk. Elmentem a nőgyógyászomhoz, hogy kérjen nekem egy teljes hormon vérképet és utána elemezze ki. A hormonok jók lettek, egyedül a prolaktin volt kicsit magas. Május 9-én, a ciklusom 12. napján vették le a vért és a prl 625 mlU/l lett. Ezt követően 4-szer voltam még prl vérvételen, leírom az időpontokat-eredményeket:
Június 2 (8. ciklusnap) : 343 mlU/l,
június 16 (22. ciklsunap) 494 mlU/l,
június 30 (10. ciklusnap) 312 mlU/l,
július 18 (3. ciklusnap) 370 mlU/l.
Ovulációm minden hónapban van, melyet lh teszttel és hőgörbével követek, a + lh tesztet követően mindig szépen megemelkedik a hőm és fenn is marad a következő mensesig.

Mivel a prl eléggé ugrándozott, javasolta az orvos, hogy szedjek napi negyed Bromocriptint. Ezt július 18-án kezdtem szedni. Kontroll vérvételen augusztus 18-án voltam. A prl 337 mlU/l lett.

Kérdésem az, ha gyakorlatilag semmit sem változtatott a Bromocriptin a prl szinten, akkor egyáltalán szükség van a szedésére?

Ha sikerült a terhesség, biztos vagyok benne, hogy nem szeretném szedni a Bromocriptint. (tavaly volt egy 19 hetes terhesség megszakításom fejlődési rendellenesség miatt ezért most minden gyógyszeret ki szeretnék zárni a terhesség alatt)

Az a dilemmám, hogy szedjem e továbbra is a Bromot, vagy tegyem le. Ha leállok vele, vajon nem fog megint felugrani 500-as érték köré? Mert azzal elég nehézkes teherbe esni?
De ha szedem és amint pozitív lesz a tesztem akkor teszem le, nem zavarja meg a szervezetem, hogy miért nem alkalmazom továbbra is? Azt hallottam, ha terhesség alatt magas a prolaktin, az vetéléshez vezethet. Ez miért van? Nekem van ettől félnivalóm ilyen prl értékekkel Bromocriptin nélkül?

Válaszát előre is NAGYON köszönöm!!!!

Üdvözlettel: Dia

Tisztelt Dia!

A prolactin szint emelkedésének sok oka lehet.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
Bízom benne, hogy a vizsgálatot kérő orvos erről felvilágosította. A további kezelés a kiváltó októl függ.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-07 12:19:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Uh-on voltam, több kisebb echoszegény göb és ciszta van a pajzsmirigyemben. Tudtommal a ciszta nem okozhat pajzsmirigy túlműködést, de az echoszegény göb okozhat?
Köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kellene a cysta kialakulásának endokrin, ill. immunológiao hátterét. Az UH ebben a kérdésben nem perdöntő.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-07 12:16:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Panaszaim 2006-ban kezdődtek :hajhullással.Vérvételeim az utóbbi két évben magas koleszterin szintet mutattak,és ekkor kértem a vérvételt pajzsmirigy működés ellenőrzésére,mert a koleszterincsökkentő gyógyszer szedése előtt szerettem volna meg tudni az okát a bajomnak.
A vérvétel eredmény a tsh és a t4 vonatkozásban is határértéken volt alaboratóriumi min-max-hoz képest .
Így kerültem endokrinológushoz ahol :anti TPO 460,UH:kifejezetten inhomogén ,normális nagyságú pajzsmirigy,echo szegény.
L -thyroxin 50-et szedem július vége óta.
Professzor Úr szerint tehetnék e valamit az állapot romlása ellen ,és a társuló betegségek miatt szüksége se további vizsgálat ?
Tisztelt Professzor Úr szeretném, ha Ön kezelne hol kérhetnék időpontot Önhöz vizsgálatra?
Tisztellettel köszönöm válaszát.Andrea
Tisztelt Andrea!

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással. A hajhullás hátterében gyakran autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás áll, amelynek a kezelése segít a panaszok csökkentésében és a teljes gyógyulásban.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309 telefonon
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 12:29:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.P.M.gyulladás,Subklinikus hypothyreosis.
A tanácsát szeretném kérni.
Húgyhólyag gyulladásom van pár napja.Bár nem tudom hogy történt mert erre nagyon figyelek évek óta,sajnos régebben többször volt már és tudom hogy ilyenkor már sem magától sem teáktól nem múlik el.Ráadásul a gyomorproblémám miatt nem is merek bármilyen teát vagy szereket kipróbálni rá.

A kérdésem az lenne ha antibiotikumot fog felírni a háziorvos az antibiotikum nem árt-e vagy nem befolyásolja-e valamilyen módon a pajzsmirigyet?Illetve az autommin gyulladást?

A másik kérdésem hogy ha antibiotikumot kell szednem akkor szedése alatt védekezzünk-e?Illetve a használata után mennyi ideig kell még védekeznünk?Kell-e várni hogy kiürüljön a szervezetből?
Vagy van-e olyan antibiotikum ami errre a problémára jó és nem probléma a teherbeesés együtt?



Lukács Mónika


Tisztelt Lukács Mónika!

1. Sumamed tb-t javaslok
2. A gyógyszer 2 hét után kiürül a szervezetből
Terhesség és szoptatás
Terhesség
Kizárólag csak akkor alkalmazható terhességben, ha egyértelműen szükséges.
Nincsenek adatok, hogy az azitromicin (Sumamed) kiválasztódik-e az anyatejbe. Az azitromicin csak akkor adható szoptató anyának, ha feltétlenül szükséges.
HOGYAN KELL SZEDNI A SUMAMED 500 MG FILMTABLETTÁT?
A Sumamed 500 mg filmtablettát ,a szokásos adagolása a következő:
Felnőttek, időskorúak és 45 kg-ot meghaladó testtömegű serdülőkorúak
Az alsó-, és felsőlégúti, valamint fogfertőzések, továbbá a bőr- és lágyrészfertőzések esetén:
500 mg/nap (naponta egyszer 1 db 500 mg-os tabletta) három napon át.
A szexuális érintkezéssel átvihető megbetegedések
egy alkalommal 1000 mg (2 db 500 mg-os tabletta) beadása szükséges.
A Sumamed filmtablettát naponta egyszer kell bevenni. A Sumamed filmtabletta bevehető étellel vagy anélkül.
Jó volna, ha párja is beszedné!
Jü egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 12:26:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ct vizsgálaton vettem részt, ahol a leletre az lett írva, hogy a bal mellékvese vaskosabb.
Megszeretném kérdezni, hogy ez jelent valamit e? Mert a háziorvosom semmit nem mondott.
Kérésemet előre is köszönöm.
Tisztelettel : László
Tisztelt László!

Ez lehet teljesen ártalmatlan elváltozás, de mellékvese betegségének a tünete is.
Endokrinológiai kivizsgálás javasolt.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 12:17:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor úr!

Babát szeretnénk kb két éve próbálkozunk.Voltam teljes kivizsgáláson és pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg.Szedtem Euthyrox 50-t,3 hónap múlva a TSH értéke 0,148mlU/L lett, ezután csak fél tablettát szedtem majd a TSH 1,3mlU/L lett, folytattam a fél tabletta szedését és a mostani TSH értéke 2,292mlU/L lett.Mit javasól mit tegyek.
Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kellene az alulműködés okát és oki kezelést alkalmazni.
A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ez év májusban a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide: 
-  Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt. 
-  Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő 
-  Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert. 
-  Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben. 
-  Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van. 
-  Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek. 
-  Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!). 
-  Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt. 
-  Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 12:16:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Professzor úr!

48 éves nő vagyok. három gyermekem van és a nagylányomnál gyakran jelentkező ájulásközeli állapotok miatt terheléses vércukor és inzulinszint vizsgálatot végeztek. Az eredményt követően- amikor jobban beleástuk magunkat a témába- vált világossá számomra, hogy az eddigi nőgyógyászati (PCO, emlőciszták) és egyéb panaszaim ( érrendszeri gondok, emelkedett koleszterinszint, hiperprolaktinémia, néha emelkedett pajzsmirigy serkentő hormonszint normális érték mellett, aknék ) hátterében is állhat inzulinrezisztencia. Ezért nálam is és a kisebb lányomnál is -akinél fokozott szőrnövekedés tapasztalható gyakran rátörő édességkívánások mellett és menstruációs ciklusa is rendszertelen -elvégeztek terheléses vizsgálatot. Hozzáfűzném még, hogy nem vagyunk túlsúlyosak. eredményeink a következők:

idősebb lányomé (23 éves) :

Glucose terhelés 0 perc 4.90 mmol/l
Glucose terhelés 60 perc 4.67 mmol/l
*Glucose terhelés 120perc 3.78 mmol/l
Insulin terh 0 perc 6.17 mIU/l
Insulin terh 60 perc 82.47 mIU/l
Insulin terh 120 perc 27.45 mIU/l

kisebb lányomé (18 éves) :

Glucose terhelés 0 perc 4.86 mmol/l
Glucose terhelés 60 perc 5.24 mmol/l
Glucose terhelés 120perc 6.10 mmol/l
Insulin terh 0 perc 8.76 mIU/l
Insulin terh 60 perc 47.64 mIU/l
Insulin terh 120 perc 70.15 mIU/l

és az én eredményeim :

Glucose terhelés 0 perc 4.19 mmol/l
Glucose terhelés 60 perc 4.84 mmol/l
*Glucose terhelés 120perc 4.05 mmol/l
Insulin terh 0 perc 2.65 mIU/l
Insulin terh 60 perc 117.50 mIU/l
Insulin terh 120 perc 35.68 mIU/l

A kérdésem a következő okozhatta-e az általam felsorolt problémáimat az inzulin, mert ha igen szeretném ha a lányaim valahogy megelőzhetnék ezt. A másik , hogy kihez forduljunk aki ilyen szerteágazó tünetegyüttes esetén aki segíteni tudna nekünk. Válaszát előre is köszönjük!
Tisztelt Kérdező!

Az elvégzett vizsgálat csak az inzulin rezisztenciáról árulkodhta, amely kisebb mértékben fennáll.A PCO irányába további vizsgálatok válhatnak szükségessé.
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma (i. ábra). Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormononokat
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
• Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
• A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
• Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
• Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
• A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
• Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
• Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
• A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A PCOS kezelése:
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
Ezek tisztázása után ma már van mód a betegség sikeres kezelésére.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 07:53:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Drága Proffesszor úr!
Az ön betege vagyok.2 hete jártam a magán klinikán.
3havonként ellenőrzi a pajzsmirigyemet.
Status:
Klinikailag eu-hypothyreosis határán.7mmes tirads szerint 1st göb van.
prolactin:297,7
Tsh:2,2
fT:4 12,5
TPO-At:8,25
TG-AT:543,30
A kérdésem az lenne:hogy amióta szedem a Bromocriptin-t 2,5mg(fél szem)azóta nincs menstruációm.
8éve mütöttek miómára(amihez részben csonkolták a méhemet)viszont a prolactin szintem meg normalizálodott.
Most voltam nőgyógyásznál és talált jobb oldalt 2cm vizzel teli cisztát.
Őn szerint kell igy továbbra is szednem a bromocriptint.Mert csak novemberre kaptam időpontot önhöz.
Tisztelettel köszönöm:Zsuzsa
Minden jót.
Tisztelt Zsuzsa!

A Bromocriptinből (2,5 mg) 1/2 tbl-t szedjen, a többi gyógyszert nem változtassa.
Novemberben (esetleg előbb ) a részleteket megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 07:47:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Több mint 10 éve veseköveim vannak. Az első kő 18 éves koromban jött ki. Azóta enyhe fájásokat érzek néha a jobb vesémnél. Rendszeresen voltam orvosnál és ultrahangon is, ahol megállapították, hogy sok apró kristály van a vesémben (3-7 mm). Ezenkívül lehet, hogy nincs összefüggés, de rövidlátó vagyok. Továbbá bőrproblémáim is vannak az arcomon. Ezt a betegséget anyagcserezavar okozhatja?
Ha igen, akkor hogyan lehet gyógyítani és megelőzni az újabb kövek kialakulását?

Köszönöm megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel:

Rovi
Rovi!
A vesekövességnek sok oka lehet. Az összetett anyagcserefolyamat hátterében gyakorta a mellékpajzsmirigy betegség áll. Ennek kivizsgálását javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 07:45:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr Balázs Csaba!

Tüneteim hajhullással kezdődtek 2006-ban,amit egy betadin kúp kúra nagymértékben felgyorsított.
Jártam az orvosokat ,belgyógyász,bőrgyógyász ,endokrinológus ,ideggyógyász ,gastroenterológus ,a vashiány, liszt allergia és egyéb allergiák sem vitték előbbre orvosaimat ,hogy milyen irányba kellene vizsgálni.és semmi eredmény.
Menopauzán kivül.
Tavasszal derült ki ,hogy nagyon magas 7 a kolesztrerin szintem.Életmóddal kapcsolatban jutottam el a neten a pajzsmirigyig és ott az alacsony működés tünetei teljesen rám illettek.
Ekkor kértem egy vizsgálatot ,TSH és T4 értéket kért az orvos, mindkettő a határértéken volt,ekkor küldött endokrinologushoz és kaptam thyroxin nevű gyógyszert 50mikrogrammosat,anti TPO 460 .UH echo szegény kifejezetten inhomogén ,normális nagyságú,körülírt gócos eltérés nem látszik.
A bizalmam minden szempontból megingott ,szedem a gyógyszert, és sokat olvastam erről a betegségről ,de pont emiatt nem vagyok egy pillanatra sem nyugodt.
Azt szeretném kérdezni a professzor úrtól minden vizsgálat megtörtént e van e még teendő,mert 5 év alatt saját magamnak kell rájönni ,hogy mit is kéne megnézni szerintem kataszrófális és egyszerűen elkeserítő.
Tisztelettel várom válaszát Andrea
Tisztelt Andrea!

Rettenetesen sajnálom ami Önnel történt. Nagyon fontos kérdéskört vetett fel, amit korábbi írásaimban már érintettem. Azt gondolom, hogy az okok megkeresése és ezt követően oki kezelés indokolt. Miért?
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Tehát van megoldás! A célzott kezeléssel a szövődméneky is elkerülhetők.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-06 07:42:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja