SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném Öntől megkérdezni,hogy az alábbi tünetek alapján milyen betegségre gyanakodjak?
-a vérnyomásom tűrhető,viszont a pulzusom 110körüli
-hiába étkezek egészségesen,semmit sem fogyok
-gyakran viszket a bőröm,nehezen múlik a helye,ha kivakarom

Legjobban a súlyom aggaszt,de a háziorvosom szerint \"aki nem eszik,nem hízik\".Ezt sajnos cáfolnom kell,mert már tényleg minden hízlaló dolgot kiiktattam,mégis változatlan a helyzet.A szívemmel is voltam kardiológusnál-semmit nem tudtam meg,és a magas pulzussal további vizsgálatokra nem küldtek.Én laikusként valamilyen cukorbetegségre gyanakszom,a sima laborvizsgálat vércukor értéke volt már a felső határon,viszont a terhességem alatt nem volt semmi gond az értékekkel.

Kérem,amennyiben ez a pár sor utalhat valamilyen betegségre,legyen kedves megírni,hogy milyen szakorvost keressek fel.

Köszönettel:Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Nehéz kérdést tett fel. A leírtak alapján ez olyan, mintha egy tűt keresnénk a szénakazalban.
A nagyon sok lehetőség közül egyet emelek ki. A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Tel: 106-30-631-9309
Részletes endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, BUÉK:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-31 12:24:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Prof.Dr. Balázs Csaba
A pajzsmirigy túlműködés és a pajzsmirigy alulműködés okozta szemproblémákról szeretnék Öntől kérdezni. Azt szeretném kérni, hogy mondja el, hogy zajlik ez. Miért van hatással a szemre, hogyan, és ami a legfontosabb, hogy lehet meggyógyítani.Nekem pajzsmirigy műtétem volt, túlműködés miatt, és kivették a pajzsmirigyem 98 százalékát. A jobb szemem ki van dülledve már évek óta, már a túlműködés idején kidülledt, nem látványosan, viszont fájdalmasan. Mostanában viszont a helyzet rosszabbodott, a szemem még jobban dülled kifelé, és egyre jobban fáj, emellett kötőhártya gyulladása van, ami nem akar gyógyulni antibiotikumos szemcseppre sem. Kérem, segítsen.
Zsófia

Tisztelt Zsófia!

Fontos és nehéz kérdést tett fel.
Több nemzetközi és hazai előadásban, közleményre hívtam fel a kollégák figyelmét, hogy minél előbb kezdjék el a kezelést (a legutóbbi közleményem , igaz angol nyelven, éppen e hónapban jelent meg). 
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes.
 
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. 
A legfontosabb információkat korábbi előadásaimból mellékelem, s remélem így talán nem csak érthető, de gyógyítható is lesz ez a betegsége.


 

 

 

 

 

 

 

 


 



 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tel 06-30-631-9309
Mielőbbi gyógyulást kívánok, BUÉK:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-31 12:17:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2 éve diagnosztizáltak nálam follicularis non-Hodgkin lymphomat tűbiopsziával és ezzel egyidőben hideg-meleg göböket a pajzsmirigyben, ezt izotópos vizsgálattal ellenőrizték: nodosus struma. Tűbiopszia pajzsmirigyben nem volt. A TSH értékeket rendszeresen ellenőrzik, mindig a normál értéktartományban van. Nyirokcsomók a nyaki, hasi régióban, hónaljban vannak. A lymphománál 2 éve a Wait and watch stratégiát alkalmazzák. Ezenkívül van egy 7,5 x 5,8 cm-es myoma göböm és a jobb oldali vesém nem működik, a bal teljesen átvette a szerepét.
Teljesen jól érzem magamat, teljes életet élek, kivéve bizonyos időszakokat amikor borzalmas rosszullét fog el. Főleg este jelentkezik, remegés, hasmenés, izgatottság, nagyon ráz a hideg, pánik, szapora szívverés jön, nem tudok elaludni. Ezek vegyesen, hol egyik, hol másik, vagy több tünet egyszerre. Továbbá leírhatatlan érzések jelentkeznek, mintha áram futkározna rajtam, ájulás környékez, de nem ájulok el.
Utánanéztem interneten és könyvekben is. Az agyalapi mirigy nem megfelelő szabályozására gondolok és a hormonháztartás megbillenésére. Nem voltam még ez irányú szakrendelésen és kivizsgáláson, semmilyen gyógyszert nem szedek és szedtem a 2 év alatt. Jelentkeztem a megadott telefonszámon Professzor Úrhoz, de csak májusra kaptam időpontot, ami nagyon távoli, tekintve, hogy a rosszullétek most megint felerősödtek és minden este jelentkeznek. Kérem, ha van megoldása, javaslata így az interneten keresztül, akkor sürgősen várom válaszát!
Előre is nagyon köszönöm!
D. Anita
Tisztelt D. Anita!

A problémája valóban összetett és egy válaszban nem "intézhető" el.
A részletes kivizsgálás után tudok véleményt mondani.
A fontos: korábban is kaphat időpontot, ha kéri és feliratkozik erre a listára. Ugyanis van, aki influenza esetleg egyéb ok miatt nem tud eljönni és ekkor soron kívüli vizsgálatra van lehetőség. Ezért ütemeztem be egy ún. extra vizsgálati napot is.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 18:10:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!

Olyan problémával fordulok Önhöz, hogy 11 hónapja nincs menstruációm, szőrösödik az arcom (bajusz, szakáll helyén), 2 naponta gyógyszert veszek be fejfájásra, gyomorgörcseim vannak és még sorolhatnám! Jartam nőgyogyasznal ahol mindent rendben találtak. Elmentem egy endokrinologus doktorurnal aki irt fel gyógyszert mert magas az inzulinom! Azt mondta kb 4 honapig szedjem ha nincs változás menjek vissza a nőgyogyaszhoz. Utana neztem a neeem a tuneteimnek es szinte mind atrakcija utal, hogy mellekvese tultengesem van! Kiakartam vizsgaltatni, de azt a valaszt kaptam, hogy nem lehet mert drága es az OEP nem ad rá engedelyt! Önhöz marcius 26-rá kaptam idopontot! 26 eves vagyok, kisbabat szeretnenk a parommal, de nem jon ossze! :( kérem segítsen, kétségbe vagyok esve! Köszönöm válaszát elore is! Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Az emelkedett inzulin szint valóban sok gondot okozhat. A mellékvesét illetően nem foglalhatok állást. Éppen ma írtam le egyik válaszomban a hirsutismus kapcsán a lehetséges teendőket. Ott a részleteket megtalálja. Egyébként az OEP általában támogatja a vizgsálatokat (nem tudom milyen vizsgálatról volt szó!). Lehet esgíteni!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 18:05:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Bizonyosan el fog ítélni azért, hogy az életemmel játszom, de talán a problémámra lehet, hogy egy megoldási lehetőség első nyomán járok. 29 éves vagyok, a havi vérzésemmel gyermekkorom óta gond volt, kezelték azzal, hogy fogamzásgátlót szedettek velem, innentől rendszeresen járhattam azért is orvoshoz, mert nem tudták kideríteni, miért voltak rendszeres, migrénes rohamaim. Évek után másfél évre abbahagytam a tablettát, vérzésem meg nem volt, ekkor mindig a rendszeres bogyók a következők voltak: provera, clostilbegyt, norcolut. Mivel semmilyen eredményt nem hozott, újra elkezdték a fogamzásgátlót adni. 21 évesen férjhez mentem, babát szerettünk volna, tudtuk nem lesz egyszerű a dolog. Leálltam a fogamzásgátlóval, kaptam clostilbegytet, és tíz hét vérzéskimaradás után, miután a többszöri ultrahangok után úgy tűnt senki nem lakik bennem, kaptam proverát, beszedtem elkezdtem görcsölni, kiderült terhes vagyok 5 hetes. 26. héten már vizesedtem, és ahogy telt az idő a vérnyomás kezdett elszállni. 32. hétre megcsászároztak. Szülés után nem igazán foglalkoztam a vérnyomásommal, holott tudtam, hogy az erős határértéket püföli. Nem szedtem azonban fogamzásgátlót, és feltűnt,hogy nincsenek migrénes rohamaim. persze vérzésem sem volt továbbra sem, csak néha hébe-hóba,úgy átlagban egy évben 2X, 3X. Közben szerettünk volna ismét egy gyermeket, már semmilyen clostilbegyt kúrával nem jött össze, és az összes protokollt végig jártam eredménytelenül. Tisztában voltam vele, hogy magas a koleszterinem általában 7,45 a cukor szintem 5 körül mozog. Rosszabbul éreztem magam, a vérnyomásom megemelkedett, így felkerestem egy kardiológust, gyógyszereket kaptam. A többedik nőgyógyászom szakterülete az endokrinológia, ő végre kimondta, mi a bajom: PCO, Metabolikus szindróma. Nem számítok kövérnek, de van túlsúlyom 10kg. Futással bárhonnan leszalad rólam a fölösleg kemény munkával két hét alatt, de a hasamról nem. ( Korábban anorexiával küzdöttem, de akkor is magas volt a koleszterin és a vétzsír értékem)Borzasztóan hirtelen, akár egy hét alatt rámszalad 3-4 kg, és nehezen megy le. Az orvosom a problémámra metformin kezelést javasolt, napi 1500mg-os adagban, két éve szedem, nem változott semmit a helyzet. Vérzésem továbbra sincs, de havonta időszakonként bevizesedik az arcom, érzem mikor lenne peteérésem , mindent érzek, de a lényeg elmarad. Diabetológusnál is jártam már, javasolja a további szedését a metforminnnak, és miután már lemondtunk a második gyerekről így a vérnyomáscsökkentőn is módosítottak, szedek prenessát és bisocardot. Továbbra is szedem a metformint sajnos mindent amit lehetett örököltem is a szüleimtől. Anyukám először 29 évesen kapott stroke-ot, apunak , anyunak magasvérnyomás betegsége volt/van, anyunak kettes típusú cukorbeteg és minden ehhez tartozó... És most jön az amiért el fog ítélni...elegem van a folyamatos súlyproblémából, így szibutramin tartalmú tablettát kezdtem el szedni - persze feketén. Többször nézték már a pajzsmirigy értékeimet, soha nem voltak rendellenesek. Amióta szedem a szert gyakran előfordul, hogy feszítő nyomást érzek a nyakamban, az államban, az arccsontomban, és a szememben -a vérnyomásom annyiban tér el, hogy a második értékem magas ált.90 -. Amit viszont nem tudok mire vélni, hogy a szer szedése óta van vérzésem, igaz, előfordul, hogy nem normális, de volt már amikor igen rendesnek mondható. Sejtem, hogy megbolondítja a pajzsmirigyem a szer, de akkor miért van, hogy úgymond hat arra a problémámra ami normál esetben nincs? Elnézést a hosszú levél miatt, köszönöm mielőbbi válaszát! Tisztelettel:T.
Tisztelt T!
Ön valóban nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 18:01:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egyetlen számomra lényeges kérdésem lenne. A pajzsmirigy vizsgálat csak vérből történik vagy van ma már más lehetséges módja is? Ugyanis egyik ismerősöm hallott olyanról hogy a nyálból vesznek kenetet. Számomra ez elég furcsának hangzik. Tehát lehetséges e nyálkenetből megállapítani vmit, ami a pajzsmiriggyel kapcsolatos? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: András
Tisztelt András!
A nyálból valóban lehet hormonvizsgálatokat végezni (pl cortisol), de a pajzsmirigy esetében ez nem áll fenn.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:58:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Segítségét kérném a problémámmal kapcsolatban, ami sajnos elég összetett. 14 éves korom körül kezdődött a fokozott szőrnövekedésem, melyre Diana 35-t szedtem éveken keresztül, de semmi változást nem tapasztaltam. Majd abbahagytam. 20 éves koromban egy teljes kivizsgáláson estem át, mivel 1 év alatt 40 kg szedtem fel így 105 kg voltam, lényeges eredményt nem mondtak, Regulon tablettát kaptam és szigorú diétát javasoltak, melynek hatására 1 év alatt 35 kg fogytam, és a szőrnövekedésem is elmúlt, igaz lézeres szőrtelenítésre jártam. A súlyom kicsinyenként gyarapodott az évek során, míg végül 28 éves koromra a 90 kg lettem, majd pedig terhes lettem spontán úton első próbálkozásra. A Regulont előtte kb 2 évvel hagytam abba és óvszerrel védekeztünk. Terhességem alatt sokat híztam, 115 kg-val mentem szülni. Tejem 2 hónapig volt. Szülés után sem fogytam, hanem tovább jöttek rám a kilók, most 2 éves a gyermekem és 125 kg vagyok. Nem tudom mit tegyek, nőgyógyász annyit mondd, hogy ne egyek annyit, fogyókúrázzak. A szőrnövekedésem visszatért, és nem érzem jól magam a bőrömben, ez biztosan betudható a rengeteg súlyfeleslegnek. Állandóan fáradt vagyok, mensturációm kb. 3 havonta van, de nagyon összevissza, volt olyan, hogy két hét után is volt. Egyszer már sikerült visszafogynom, most is szeretnék változtatni az életemen, de úgy érzem egyedül nem megy, segítség kellene, de nem tudom kihez forduljak, és hogy kezdjem el, mit tegyek.
Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Biztos vagyok benne, hogy az oki kezeléssel ismét az "eredeti" lesz.
Tel. 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:56:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kezelt betege vagyok.
Anamnézis: Familirais anamnesise poz

Jelenleg Eutrhyrox 100-ból szedek napi egyet, illetve bio-szelén 50-ből 3*1-et.
Folytatódó meddőségi kivizsgálásom során inzulin rezisztenciát állapítottak meg. (a terheléses vércukorvizsgálat során a 60 perces inzulinszintem 81,8 mIU/l)
A kezelőorvosom Adimet tablettát írt fel, aminek a betegtájékoztatójában azt olvastam, hogy pajzsmirigy hormonnal együtt nem szedhető.
Illetve Aspirin Protect-et 1*1-et.

A véleményét szeretném kikérni, hogy ennek ellenére elkezdhetem-e az Adimet tablettából a 2*1-es adagolást?

Ön a szakértője ennek a területnek, ezért szeretném a segítségét kérni.

Előre is köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel,
Noémi
Tisztelt Noémia!

A Meforal tbl-t szedhet az Euthyrox-szal. Ez utóbbit reggel kell bevennie. Nagyon fontos a diéta betartása (gondolom erre felfhívták a figyelmét). Az Aspirin Protect-et szedheti, de gyomorégést okozhat.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:53:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A férjem kissé gyenge spermaképe miatt meddőségi kezelésben veszünk részt. Szerencsére nálam mindent rendben találtak pajzsmirigy eredményemen kívül, amelynek értéke 2,54 mIU/l lett. Az orvosom azon az állásponton van, hogy teherbeeséshez optimálisabb, ha 2 alatt van ez az érték, ezért belgyógyászhoz küldött, aki napi 50 mg Euthyrox tabletta szedését javasolta. A legutóbbi vizsgálaton 0,37 mIU/L értéket állapítottak meg nálam, ami aggaszt. Még a gyógyszer szedése előtt az összes pajzsmirigy vizsgálatot megcsináltattam: Threoidea-peroxidáz AAT: 11,4 IU/ml, TSH receptor elleni at. 0,8 U/L, Tireoglobulin 7,6 µg/l, Anti-tireoglobulin 0,1 U/ml. Jelenleg egy új orvos kerültem, aki szerint az antitest negativitások miatt nyugodtan elhagyhatom a pajzsmirigy gyógyszert. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban.
1. Ha abbahagyom a gyógyszer szedését, termel-e legalább annyi hormont a pajzsmirigyem, mint korábban, azaz nem lustult-e a működése, nem borította-e fel az egyensúlyt?
2. Az utóbbi időben már a méhnyálkahártyám sem vastagodott úgy, mint korábban, ezért kérdezném, hogy a pajzsmirigynek van-e kihatása az ösztrogén termelődésére? Vagy esetleg ez szimplán a Clostilbegyt mellékhatása, amit az inszemiós stimulásnál alkalmaztak nálam?
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

1.Ebben a hónapban egy korábbi kérdezőnek már részletesen írtam erről a problémáról és ábrákon mutattam be a teendőket, továbbá azt, hogy az Euthyrox önmagában nem hat az antitestekre.
2. pajzsmirigy és a Clostilbegyt egyasránt valóban hat a méh nyálkahártyára.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:49:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

16 éve, 18 évesen diagnosztizálták nálam a prolactinomát. Műtétre nem került sor, gyógyszer segítségével 7 év alatt a probléma rendeződött, mai napig is jók az eredményeim, gyógyszert nem szedek. Ennek ellenére, az ezzel összefüggésbe hozott menstruációs zavar és a szőrösödés továbbra is fennáll. Az orvos szerint beavatkozni nem szabad. Mi a véleménye erről a Professzor Úrnak?
Köszönöm előre is szíves válaszát!
Éva

Tisztelt Éva!

Valóban nem egyszerű kérdést tett fel. A részleteket nem ismerem, ezért csak a fontosabb irányeleveket adhatom meg.
1. A tevékenység alkalmazási / érvényességi területe
Klinikai endokrinológia, belgyógyászat, csecsemő-gyermekgyógyászat, szülészet-nőgyógyászat, idegsebészet, klinikai hormon-laboratórium, radiológiai diagnosztika, családorvosi ellátás.

2. Az irányelv bevezetésének alapfeltétele
A beteg számára elérhető távolságban klinikai endokrinológiai decentrum/szakrendelés; ugyanott klinikai hormonlaboratórium/in vitro nukleáris medicina laboratórium; elérhető távolságban radiológiai képalkotó vizsgálatok (CT, MRI), társszakmákkal (nőgyógyászat, szemészet, idegsebészet) konzultációs lehetőség.

3. Definíció
A prolactinoma a hypophysis prolactin-termelő daganata, amely rendszerint benignus, de ritkán agresszív természetű, lokálisan invazív, vagy kivételesen ritkán malignus is lehet. Jellemzője a prolactinomát alkotó lactotrop sejtek prolactin-szekréciója következményeként megnövekedett plazma prolactin szint. A prolactinomán kívül számos egyéb betegség, kóros vagy fiziológiás állapot okozhat hyperprolactinaemiát.

4. Panaszok / Tünetek / Általános jellemzők
Premenopauzás nőkben a prolactinoma klasszikus tünetei a galactorrhoea, amenorrhoea és az infertilitás. A menopauza előtt a prolactinomához az esetek 90-95%-ában társul oligomenorrhoea vagy amenorrhoea és az esetek mintegy 80%-ában jelentkezik galactorrhoea. A galactorrhoea jelentkezhet spontán, vagy az emlő kompressziójával provokálható. A klinikai tünetek jelenléte és súlyossága azonban nem áll szoros összefüggésben a hyperprolactinaemia mértékével és egyes tünetek izoláltan is előfordulhatnak (galactorrhoea, infertilitás, primer vagy szekunder amenorrhoea, infertilitás, elmaradó nemi érés), sőt a magas plazma prolactin szint ellenére a betegek néha tünetmentesek is lehetnek.
Postmenopauzás nőkben a hyperprolactinaemia klasszikus tünetei hiányoznak, bár galactorrhoea előfordulhat (utóbbi elsősorban ösztrogén-pótló kezelésben részesülő esetekben). Ezért postmenopauzás nőkben a prolactinomát gyakran a makroadenoma által okozott kompressziós tünetek alapján ismerik fel.
Férfiakban a prolactinoma impotenciát, infertilitást és libido csökkenést okoz. Galactorrhoea is előfordulhat, de lényegesen ritkábban mint nőkben. Férfiakban a prolactin-termelő macroadenomák nagyobb mérete miatt a felismeréskor gyakrabban észlelhetők kompressziós tünetek.
Tartósan fennálló hyperprolactinaemia esetén a hypogonadismus további jelei is feltűnővé válhatnak, mindkét nemben osteoporosis, illetve osteopenia alakul ki, nőkben emlő-atrophia, férfiakban izomerő csökkenés, a testszőrzet gyérülése, gynecomastia jelentkezhet. A csökkent csont ásványianyag tartalom ellenére hyperprolactinaemiás nőkben a csonttörések gyakoriságának növekedése nem bizonyított, azonban a hyperprolactinaemia megszűntetése kedvezően befolyásolhatja a csontanyagcserét.

5. A betegség leírása
a) Érintett szervrendszer(ek)
Endokrin rendszer, reproduktív rendszer, anyagcsere, idegrendszer
b) Genetikai háttér
Ritkán a prolactin-termelő hypophysis adenoma familiáris kórkép részjelensége lehet, ilyen esetek jelentős részében betegség-okozó gén-mutációk mutathatók ki. Multiplex endokrin neoplasia 1-es típusában (MEN1) és Carney komplexben a prolactinomához más endokrin (és nem endokrin) szervek betegségei társulnak, míg familiáris izolált hypophysis adenoma (familial isolated pituitary adenoma, FIPA) esetében a prolactinoma más betegségek nélkül, familiáris halmozódással fordul elő. A familiáris izolált prolactinoma a sporadikus esetekhez képest gyakran nagyobb méretű és gyakrabban terjed a supraselláris térbe.
c) Incidencia / Prevalencia / Morbiditás / Mortalitás
A prolactinoma a leggyakoribb hypophysis daganat; az összes hypophysis daganat mintegy 40%-a prolactinoma. Felnőttekben gyakorisága 100/1 millió lakos, de újabb vizsgálatok ennél lényegesen gyakoribbnak találták (750/1 millió lakos). Gyermekekben a prolactinoma ritka és ebben a korosztályban a prolactinoma az összes intracraniális daganat kevesebb, mint 2%-át teszi ki.
A későn felismert, illetve kezeletlen prolactin-termelő hypophysis macroadenomák a környező struktúrákra gyakorolt kompresszió miatt súlyos következményekhez és maradandó károsodásokhoz vezethetnek (látótér defektus, vakság, szemizom bénulás, ophthalmoplegia, obstrukciós hydrocephalus, epilepsziás görcs, hypopituitarismus). Macroadenomákhoz hypopituitarismus is társulhat, ami kezeletlen esetekben szintén növeli a morbiditást és a mortalitást.
Macroadenoma esetén hypophysis apoplexia alakulhat ki, ami progresszív neurológiai tünetek esetén sürgős idegsebészeti műtétet tesz szükségessé. A hypophysis apoplexia mortalitása korai felismerés és megfelelő kezelés esetén 5-10%.
d) Jellemző életkor
Prolactin-termelő hypophysis adenoma a fiatal gyermekkortól az idős korig bármely életkorban előfordulhat, de gyakorisága nem- és korfüggő. Leggyakoribb 20 és 50 év közötti nőkben; ebben a korcsoportban a prolactin-termelő hypophysis adenomák többsége microadenoma.
e) Jellemző nem
A nő/férfi előfordulási arány körülbelül 10/1, de az ötödik életévtized után mindkét nemben azonos gyakorisággal fordul elő. Az 1 cm-nél kisebb méretű prolactin-termelő microadenomák jellegzetesen reproduktív korban levő nőkben, a macroadenomák (méretük 1 cm) idősebb korú nőkben és férfiakban azonos gyakorisággal fordulnak elő. A prolactin-termelő macroadenomák mérete a diagnózis időpontjában férfiakban általában nagyobb, mint nőkben.

6. Kiváltó tényezők
A prolactin-termelő hypophysis adenomán kívül más hormon-termelő hypophysis daganatokhoz is társulhat hyperprolactinaemia (acromegalia, Cushing kór, TSH-termelő hypophysis adenoma).
A placenta ösztrogén-termelésével összefüggő lactotrop sejt hyperplasia miatt terhességben a prolactin folyamatosan növekszik és a harmadik trimeszterben a kezdeti érték több, mint tízszeresét érheti el. Hyperprolactinaemiát más fiziológiás állapotok, mint a szoptatás, fizikai terhelés, stressz, étkezés és szexuális aktivitás is okozhat. Hyperprolactinaemiát okoznak a hypothalamus és hypophysis nyél sérülését okozó daganatok, cysták, infiltratív és gyulladásos betegségek, valamint traumás hypophysis-nyél sérülések, melyek a hypothalamicus dopamin képződését, vagy annak hypophysis nyélen keresztüli transzportját károsítják. Ritkán ectopiás prolactin termelő daganatok is előfordulhatnak (bronchus carcinoma, hypernephroma). Primer hypothyreosisban a perifériás pajzsmirigy hormonok csökkent termelése miatt fokozott TRH képzés thyreotrop és lactotrop sejt hyperplasiát, hyperprolactinaemiát és nőkben galactorrhoea-amenorrhoea szindrómát válthat ki. A polycystás ovárium szindróma szintén gyakran társul mérsékelt hyperprolactinaemiával. Májelégtelenségben gyakran észlelhető hyperprolactinaemia. Krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek 20-75 %-ában fordul elő hyperprolactinaemia, amit a prolactin metabolizmus változása, vagy a csökkent dopaminerg aktivitás magyarázhat. Haemodialysis nem befolyásolja, míg eredményes vese-transzplantáció normalizálja a prolactin szintet. Idegi reflexes úton hyperprolactinaemiát válthatnak ki a mellkasfal sérülései és a mellkas területét érintő herpes zooster. Hyperprolactinaemiát provokálhat számos gyógyszer, melyek a dopamin szintézisen vagy metabolizmuson keresztül, illetve a dopamin-receptorra gyakorolt hatáson keresztül módosítják a prolactin szekréciót. Idiopathias hyperprolactinaemiában nem mutatható ki etiológiai tényező. Lehetséges, hogy az ilyen esetek egy részét kisméretű, MRI vizsgálattal nem detektálható prolactin-termelő hypophysis microadenoma okozza. Idiopathiás hyperprolactinaemia esetén célszerű macroprolactinaemia lehetőségét vizsgálni, különösen ha a hyperprolactinaemia klinikai tünetei enyhék vagy hiányoznak.

7. Kockázati tényezők
Macroadenoma esetén hypophysis apoplexiát provokálhatnak a hypophysis működés vizsgálatára alkalmazott stimulációs tesztek, a kezelésre használt dopamin-agonista gyógyszerek, antikoaguláns kezelés, sugárkezelés és koponya trauma.

II. DIAGNÓZIS
A hyperprolactinaemia diagnózisát minden esetben hormonvizsgálatokkal kell bizonyítani. A diagnózis bizonyítása mellett az etiológia és a társuló körülmények tisztázásához egyéb vizsgálatok is szükségesek.

1. Anamnézis
Lásd az I.4.pontban.

2. Fizikális vizsgálatok
Lásd. az I.4.pontban.
Megtekintés, tapintás: spontán vagy az emlő kompressziójával provokálható galactorrhoea. Macroadenoma esetén hypopituitarismus tünetei (gyér testszőrzet, vékony és sápadt bőr, szem és száj körül finom ráncok, tompultságot, közömbösséget, lassult mentális működést tükröző viselkedés, aluszékonyság, depresszió, a Shellong-tünet pozitív, a pulzus bradycardiás lehet) és a környező idegrendszeri struktúrák kompressziós tünetei.

3. Kötelező diagnosztikai vizsgálatok
(felhasznált bizonyítékok, azok szintjei)
a.) laboratóriumi vizsgálatok

Diagnosztikus standard protokoll
Célja: a hyperprolactinaemia biztos megállapítása.
A hyperprolactinaemia diagnózisa a gyakorlatban a bazális (reggeli órákban végzett) plazma prolactin szintek meghatározásán alapul. A prolactin szint napszaki ritmus vizsgálatának vagy stimulációs tesztek alkalmazásának klinikai diagnosztikai jelentősége vitatott. A normális reggeli plazma prolactin szint nőkben 15-25 ng/ml, férfiakban 10-15 ng/ml. Enyhe hyperprolactinaemia (60 ng/ml) esetében a diagnózis felállítása előtt ismételt plazma prolactin meghatározás javasolt.
Differenciáldiagnosztikai szempontok:
• Prolactin-termelő hypophysis adenomát valószínűsít a 150 ng/ml feletti plazma prolactin szint. Magasabb értékek általában nagyobb méretű hypophysis adenomával társulnak: prolactin-termelő hypophysis microadenomában általában 250 ng/ml alatti, míg prolactin-termelő hypophysis macroadenomában általában 250 ng/ml feletti plazma prolactin szintek fordulnak elő.
• A diagnosztikai vizsgálatok megkezdése előtt ki kell zárni a hyperprolactinaemiát okozó fiziológiás állapotokat (terhesség, szoptatás) és a iatrogen tényezőket (pl. gyógyszer szedés). A részletes diagnosztikai vizsgálatok megkezdése előtt ki kell zárni primer hypothyreosis lehetőségét (alacsony plazma szabad T4 és magas TSH szintek) primer hypothyreosisban a hyperprolactinaemián kívül képalkotó vizsgálatokkal daganatot utánzó hypophysis megnagyobbodás is előfordulhat.
Diagnosztikus standard protokoll alkalmazása
A hyperprolactinaemia klinikai gyanúja többnyire a családorvosban felmerül. Fiziológiás és iatrogén hyperprolactinaemia kizárását követően a további vizsgálatok elvégzése elsősorban endokrinológiai járóbeteg-rendelésen javasolt. Súlyosabb általános állapotú beteg vizsgálata vagy komplex hormonvizsgálatok végzése fekvőbeteg-intézetben javasolt.
Módszertani problémák, amelyek befolyásolhatják a laboratóriumi eredményeket:
• Hyperprolactinaemiás betegek 15-20%-ában a hyperprolactinaemiát nem a biológiailag aktív monomer prolactin felszaporodása, hanem a több monomérből álló és IgG fehérjéhez kötött ún. ”big-big-prolactin” koncentrációjának növekedése okozza (macroprolactinaemia). A macroprolactinaemia laboratóriumi módszerekkel elkülöníthető a valódi hyperprolactinaemiától. Macroprolactinaemia gyanúja elsősorban akkor merül fel, ha a hyperprolactinaemia klinikai tünetei enyhék vagy hiányoznak.
• Nagyfokú plazma prolactin szint emelkedéssel járó macroadenomák esetén a ”szendvics” módszereken alapuló prolactin vizsgálati módszerek tévesen alacsony vagy normális értékeket mutathatnak ki (”Hook effektus”). A hibából eredő diagnosztikai tévedés kiküszöbölésére macroadenomák esetén a prolactin vizsgálatot a plazma hígítása után is ajánlott elvégezni.

b) Képalkotó vizsgálatok
A hyperprolactinaemia okának és társuló körülményeinek tisztázásához szükségesek.
Ha a hyperprolactinaemia okaként fiziológiás állapot (terhesség, szoptatás), gyógyszeres kezelés, primer hypothyreosis, valamint egyéb hyperprolactinaemiát okozó betegségek (vesebetegség, májbetegség) kizárhatók, radiológiai képalkotó vizsgálatok (hypophysis MRI, CT) elvégzése javasolt.
• A hypophysis adenomák diagnózisára a hypophysis MRI az elsősorban választandó vizsgálat. Az MRI vizsgálaton kívül hypophysis CT elvégzése is indokolt lehet.

4. Kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok (felhasznált bizonyítékok, azok szintjei)
Hypophysis működés felmérése
Ha a hypophysis MRI macroadenomát, vagy a sella-tájékon egyéb térszűkítő folyamatra - pl. cysta, craniopharyngeoma, stb - utaló elváltozást mutat ki, hormonvizsgálatokkal kell tisztázni a részleges vagy teljes hypopituitarismus lehetőségét. A hypophysis működés vizsgálata az MRI vagy CT vizsgálattal kimutatható üres sella (”empty sella”) esetében is indokolt.
• A hypopituitarismus tisztázásához a plasma TSH, ACTH, LH, FSH és növekedési hormon szintek vizsgálatán kívül a szabad T4, cortisol, IGF-1, valamint férfiakban a tesztoszteron és nőkben a menopausa előtt az oestradiol szintek vizsgálata javasolt. A latens (részleges) hormonhiány kimutatása csak dinamikus stimulációs tesztekkel lehetséges, ezért gyakran ezek elvégzése is szükséges (inzulin-hypoglykaemia teszt, metopyron teszt, valamint ”releasing hormon” tesztek: TRH, LH-RH, CRH, GHRH, illetve utóbbiak kombinációi).
• Ha a hypophysis MRI microadenomára utaló elváltozást mutat ki, részben a klinikai tünetektől függően szintén indokolt a hypophysis működés vizsgálata (microadenomák esetében a hypopituitarismus valószínűsége kicsi, azonban a hypophysis daganatok a prolactin mellett más hormonokat, mint pl. növekedési hormont is termelhetnek).
Szemészeti vizsgálat
Ha a hypophysis MRI macroadenomát vagy chiasma opticum közeli egyéb térszűkítő elváltozást mutat ki, szemészeti (neuroophthalmológiai) vizsgálat szükséges.
Idegsebészeti vizsgálat
Macroadenomák esetén (különösen kompressziós tünetek társulásakor) feltétlenül indokolt.
Egyéb vizsgálatok
A hyperprolactinaemia által kiváltott hypogonadismust az alacsony LH, FSH és szexuál szteroid (férfiakban tesztoszteron, nőkben ösztradiol) szintek jelezhetik. A terhességgel összefüggő hyperprolactinaemia kimutatására terhességi teszt szükséges. A primer hypothyreosis nem minden esetben jár egyértelműen feltűnő tünetekkel és panaszokkal, ezért hyperprolactinaemia esetén TSH vizsgálat javasolt. Az acromegalia kezdeti tünetei szintén enyhék lehetnek, ezért hyperprolactinaemia és hypophysis adenoma esetén a GH-túltermelés kimutatására a GH-IGF-1 rendszer vizsgálata is javasolt. Hypophysis adenomás betegekben a prolactin-túltermeléshez ritkán társuló egyéb hypophysis hormon túltermelés kimutatására a megfelelő hypophysis és perifériás hormon vizsgálatok elvégzése szükséges. A máj- és veseműködés zavarával összefüggő hyperprolactinaemia gyanúját szintén laboratóriumi vizsgálatokkal erősíthetjük meg. A MEN1 szindróma lehetőségének szűrésére szérum kalcium vizsgálat javasolt.

5. Differenciáldiagnosztika
Lásd az előző pontokat.

6. Diagnosztikai algoritmusok
Lásd az előző pontokat.

III. KEZELÉS
A) Nem gyógyszeres kezelés (felhasznált bizonyítékok, azok szintjei)
1. A megfelelő egészségügyi ellátás szintje
A diagnózis felvetése: családi orvos. Az ok tisztázása és a terápia javaslata: endokrinológus szakorvos, szükség szerint a társszakmák (idegsebészet, szemészet) bevonásával. Folyamatos gondozás és gyógyszerellátás: családi orvos és endokrinológus szakorvos közös feladata. Felülvizsgáló gondozás hormonméréssel, szükség szerint képalkotással és konzíliumok szervezésével (idegsebészet, szemészet) kiegészítve ½ - 1 évenként: endokrinológus szakorvos feladata. Sürgősségi ellátást igénylő állapot (pl. daganat-bevérzés, hypophysis apoplexia, hypopituitaer krízis) felismerése és a kezelés megkezdése: családorvos és endokrinológus feladata.
2. Általános intézkedések
Hypophysis elégtelenség esetén a beállított hormonpótló kezelést megszakítás nélkül, folyamatosan kell alkalmazni.
3. Fizikai aktivitás
Prolactin-termelő macroadenomában szenvedő beteg fizikailag kevéssé terhelhető.
3. Diéta
A daganat okozta hypothalamus laesio (bulimia, primér adipsia) esetén van kiemelt jelenősége.
5. Betegoktatás
Az orvos-beteg találkozásokat fel kell használni a betegoktatásra is, melynek ki kell terjednie a lehetséges szövődményekre és azok tüneteire, a sürgősségi ellátást igénylő állapotok tüneteire, valamint a kezelés várható eredményeire és lehetséges mellékhatásaira.

B) Gyógyszeres kezelés (felhasznált bizonyítékok, azok szintjei)
1. Ajánlott gyógyszeres kezelés
Indikációs kritériumok, kezelendő betegcsoport
• Hormonvizsgálatokkal bizonyított prolactin-termelő hypophysis microadenomában és macroadenomában szenvedő betegekben elsőként választandó terápiaként gyógyszeres kezelés javasolt (a kezelést rendszerint több éven, akár évtizeden keresztül kell folytatni). Elsődleges terápiaként idegsebészeti műtét az esetek kisebb részében jön szóba.
• Hyperprolactinaemiás anovulációs dysmenorrhoeában, infertilitásban, idiopathiás hyperprolactinaemiában, illetve idiopathiás galactorrhoeában gyógyszeres kezelés javasolt.

Szokásos kezelés
1. Gyógyszeres kezelés
Elsősorban választandó hatóanyag:
Bromocriptin
Szokásos napi dózis: 2.5-10 mg
(a dózishatáron belül enyhébb hyperprolactinaemia esetén kisebb,
nagyfokban emelkedett plazma prolactin szint esetén nagyobb
dózis)
Terápia megkezdése: kis adaggal (pl. este 1/2 tabletta), majd
fokozatosan növelve a kívánt dózis eléréséig)
Napi dózis felosztása: 2 (3) részre elosztva (nagyobb dózis este)
Egyéb gyógyszerekkel interakció:
- erythromycin növeli a szérum bromocriptin koncentrációt
- dopamin antagonista szerek csökkentik a bromocriptin hatást
Várható mellékhatások:
- hányinger, hányás, hypotonia, fejfájás, szédülés
(legtöbbször a kezelés kezdetén, majd enyhülhetnek)
- obstipatio
- orrdugulás (ritkán)
- Raynaud jelenség (ritkán)
- psychosis, hallucinációk, dyskinesis, szájszárazság
(nagy dózis esetén)
2. Kiegészítő / Alternatív gyógyszeres kezelés
Másodsorban választandó hatóanyag:
Quinagolid
Elsősorban választandó hatóanyaghoz képest speciális indikáció:
- ha a beteg nem tolerálja a bromocriptin kezelést
- ha a bromocriptin kezelés hatástalan
Szokásos napi dózis: 75-300 g
Terápia megkezdése: 3 napig 25 g, majd 3 napig 50 g tabletta
(”kezdő doboz”), majd fokozatosan tovább növelve a kívánt dózis eléréséig.
Napi dózis felosztása: 1 adagban (általában este)
Várható mellékhatások (a bromocriptinhez képest ritkábban):
- hányinger, hányás, émelygés, fejfájás, szédülés
(legtöbbször a kezelés kezdetén, majd enyhülhetnek)
- ritkán: obstipatio vagy diarrhoea, hasi fájdalom,
anorexia, álmatlanság, oedema, kipirulás, hypotonia,
igen ritkán psychosis

Harmadsorban választandó hatóanyag:
Cabergolin
Első- és másodsorban választandó hatóanyagokhoz képest speciális
indikációs terület:
- ha a beteg nem tolerálja a bromocriptin és quinagolid kezelést
- ha a bromocriptin és quinagolid kezelés hatástalan.
Szokásos dózis: 0.5-1 mg hetente 1 vagy 2 alkalommal
Várható mellékhatás: kivételesen ritka
3. Terápiás algoritmusok
Lásd előző pontokat.

C. Sebészi kezelés
1. Műtéti indikáció
• Prolactin-termelő hypophysis adenoma esetén idegsebészeti műtét általában akkor jön szóba, ha a gyógyszeres kezelés eredménytelen, vagy ha a beteg nem képes tolerálni a gyógyszeres kezelést. Sürgős műtét szükséges progresszív neurológiai tünetekkel kisért daganat bevérzés, hypophysis apoplexia esetén. Kompressziós neurológiai tünetek (pl. látópálya sérülés) esetén, ha a gyógyszeres kezelés rövid időn belül nem szűnteti meg a tüneteket, szintén műtét szükséges. Irradiációs kezelést prolactin-termelő hypophysis adenomában az egyéb (gyógyszeres, sebészi) kezelés eredménytelensége esetén alkalmaznak.
• A hormonálisan inaktív hypophysis daganatok és a sella-tájéki egyéb térszűkítő folyamatok (melyek mérsékelt hyperprolactinaemiát okozhatnak) kezelése elsősorban műtéti ezekben az esetekben a gyógyszeres kezelés nem (vagy elvétve) eredményes.
2. Műtéti előkészítés
Hypophysis elégtelenségben szenvedő beteget a hypophysis daganat műtét előtt megfelelő hormonpótló kezelésben kell részesíteni. Centrális hypadreniában szenvedő betegben a műtét, illetve anesthesia megkezdésekor a mellékvesekéreg elégtelenségben szenvedő betegek műtétjekor szokásos nagy adag parenterális hydrocortison infúziós kezelést kell alkalmazni.
3. Műtéti érzéstelenítés
Intratrachealis narcosis.
4. Műtét
A prolactin-termelő hypophysis adenomák többsége a craniotomiás műtétnél kisebb megterhelést jelentő transnasalis-transsphenoideális feltárással eltávolítható. Újabban endoscopos műtéti módszereket is alkalmaznak. Nagyméretű, a környező struktúrákra terjedő prolactin-termelő hypophysis adenoma teljes eltávolítása nem minden esetben lehetséges.
5. Posztoperációs teendők
Centrális hypadreniában szenvedő betegben végzett műtét után a parenterális hydrocortison infúziós kezelést fokozatosan csökkentett adagban 24-72 óráig tanácsos folytatni, majd a betegben krónikus orális mellékvesekéreg hormonpótló kezelést kell alkalmazni. A korai posztoperatív időszaktól kezdődően fontos feladat a víz-és folyadékháztartás ellenőrzése; diabetes insipidus jelentkezése esetén desmopressint kell adagolni. A hypophysis műtét után minden esetben a hypophysis működés újbóli felmérése szükséges.

IV. GONDOZÁS
1. Rehabilitáció
A kezelésre jól reagáló esetekben (normális plazma prolactin szint és hypophysis prolactin-termelő adenoma esetén teljes daganat-regresszió) teljes rehabilitáció várható. A kezelésre részlegesen reagáló prolactinomás esetekben részleges rehabilitáció érhető el.
2. Rendszeres ellenőrzés
Kezdetben 1-2 havonta, majd 3-6 havonta ellenőrző hormonvizsgálatok, prolactin-termelő hypophysis adenoma esetén kezdetben 6 havonta, majd 1-2 évente (később esetleg ritkábban) MRI (CT) vizsgálat, szemészeti vizsgálat. Társuló hypopituitarismus esetén egyéb ellenőrző vizsgálatok is szükségesek.
3. Megelőzés
Ritka kivételektől eltekintve (a szokásost lényegesen meghaladó adagban tartós oestrogén adagolás) a prolactin-termelő hypophysis adenomák megelőzésére jelenleg nincs lehetőség. A gyógyszeres (dopamin-agonista) kezelés hirtelen felfüggesztése a regresszióban levő prolactin-termelő hypophysis adenoma gyors növekedését okozhatja, ennek megelőzésére folyamatos gyógyszeres kezelés szükséges.
A gyógyszer-okozta hyperprolactinaemia a gyógyszer mellőzésével megelőzhető.
4. Lehetséges szövődmények
Prolactin-termelő hypophysis adenomák esetén a környező struktúrák kompressziós tünetei, hypopituitarismus és annak szövődményei. Daganat bevérzés és hypophysis apoplexia.
a) A szövődmények kezelése
A szövődmények típusától függő specifikus kezelés.
5. Kezelés várható időtartama / Prognózis
Prolactin-termelő hypophysis adenoma esetén a gyógyszeres kezelés rendszerint éveken át tart. Viszonylag rövid ideig tartó dopamin-agonista kezelés elhagyásakor a prolactin szint rendszerint gyorsan növekszik, a klinikai tünetek kiújulnak és a regresszióban lévő micro- vagy macroadenoma gyorsan növekedhet. Újabb tapasztalatok szerint azonban dopamin-agonista kezeléssel elért tartós (legalább 2 év) daganat-regresszió után a gyógyszer-adag fokozatos csökkentését követően kis adag dopamin-agonista is elégséges lehet a megfelelő terápiás hatás fenntartásához. Úgy tűnik, hogy a tartós (legalább 2 év) gyógyszeres kezeléssel remisszióban levő micro- és macroprolactinomák mintegy 50%-a a kezelés tartós (5-8 éves) felfüggesztése után sem újul ki. A recidiva kockázata a dopamin-agonista gyógyszer elhagyása utáni első évben a legnagyobb.
A gyógyszeres és sebészi (ritkán sugárterápiás) kezelési lehetőségekkel a prolactin-termelő hypophysis adenomás esetek többségében a prognózis jó.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:45:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr. Ur; Sajnos ket eve nem talaljak a problemam. Az izmaim teljesen leepultek 12 kg fogytam ped ig rendesen eszek. A fobb tuneteim ; A legisebb so elfogyasztada eseten is szedules nyomas a szememben es a tarkon valamint zavaros latast es a mellkasom jobb oldalon nyomas erzet van amihez eros fulladas tarsul. Nyelesi nehezsegem van mar fel eve tobbszor kell az etelt visszakerodzve kell nyelnem sok viz kisereteben. A kortizol szint magas a tesztoszteron szintem alacsony a vizeletem fajsulya alacsony es atlatszo valamint habos de feherjet meg nem talatak benne. Tsh rendben, Gh ACTH rendben terheleses cukorvizsgalat rendben. De etkezes utan 1 oraval le szokott rsni a cukrom volt 1.8 is. A creatinin szintem allandoan 110 es 130 kozott mozog A geherversejtszam kiase alcsony 3.6-4.1 kozott es az albumin szintem emelkedett a verben. Ha esetleg kerem tud segitsen nagyon ketsegbe vagyok esve; Koszonettel; M.Zsolt
Tisztelt M.Zsolt!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:40:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Érdeklődni szeretnék, hogyha mostanában kérek időpontot a magánrendelésre, körülbelül hány hónapos várólistára számíthatok?
A két ünnep között is hívhatom a recepciót (ma hívtam, de szabadságon vannak, így egyelőre nem sikerült velük beszélni).
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Valóban a kolléhanők szabadásgon vannak. Hétfőn hívja Melindát és fog tudni időpontot adni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:38:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok,(autoimmun thyreoiditis,substituált hypothyreosis,allergiás diathesis) Január végére van időpontom, de már tegnap is éreztem, hogy valami nincs rendben. Ma éjszaka pedig erős fájdalomra, nyelési nehézségre, nyaki \\\"lüktetésre\\\" ébredtem. Nagyon fáj a pajzsmirigyem minden mozdulatra, vizet inni alig tudok. A torkom rendben van, nem vagyok megfázva.
Holnap karácsony, nem lehetek beteg..Szeretnék tanácsot kérni mit csináljak, hogy ez az állapot megszűnjön?
Köszönettel,
Ekka
(négy gyerekes anyuka)
Boldog Karácsonyi Ünnepeket Kívánok!
Tisztelt Ekka Anyuka!

Sajnos ez egyértelműen a most járványos vírusos fertőzés következménye. Immunerősítő echinacea kivonatot és gyulladáscsökkentőt javaslok ( ez utóbbira vigyáznia kell, mert egyes fájdalmom és látcsillapítók allergiás reakciót válthatnak ki!.

Mielőbbi gyógyulást kívánok és sikeres , boldog Új Esztendőt,
tiszteelttel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:37:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Profeszor Úr!

Tegnapi napon irtam önnek egy levelet de ez kimaradt belőle.Kérem hogy irja meg a véleményét!
Nagyon fájt a torkom és bevettem egy algopirint de nem használt,majd órákkal később amoxacillint/amit előzőleg a háziorvosom irt fel már tőbb alkalommal/ más nap egy mesulidot mert nagyon fájt a jobb bokám mert csak az volt izületes.Ekkor történt a baj következő napra kiütéses lettem és az izületeim /az összes/ begyulladtak.A bőrgyógyászati osztályra bekellett feküdnöm.Ott megállapitották valószinüleg gyógyszer allargia.Az izületeim azóta se jöttek rendbe
ennek 2 hónapja ugyan is semmilyen gyógyszert nem kaptam rá.Borzalmas fájdalmaim voltak,mára már enyhültek
de a kézfejem a csuklóm még mindig bedagad ha valamit csinálok.Mivel a vér eredményem nincs meg addig nem tudnak gyógyszert adni ami csillapitaná a fájdamaim.Igaz a háziorvosom szerint nem biztos hogy gyógyszer allargia
mert szerinte az egész testemet beboritó kiütések nem viszkedtek.A kezeim reggelre még mindig merevek borzalmas
elviselni,ezzeket amikor nem segitenek.Várom válaszát a profeszornak!

Kné.Mária
Tisztelt Kné.Mária!

A kérdése és problémája is összetett.
A kiváltó okok között vírusos fertőzés valószínüsíthető, amely felborítota az immunháztartását és autoimmun folymataot indukálhatott.
Ennek pontosab tisztázása részletes immunológiai vizsgálattal lehetséges.
Lehet segíten!
Jó egészséget kivánok.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:33:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

40 éves vagyok, már 16 éves koromtol szedtem Euthyrox tablettát, eufunkcios struma miatt, amire a kezeloorvosom azt mondta, hogy autoimunn betegségem van, egész életemben kell szednem. Három éve szultem, a szulés után véreredményeim olyanok voltak, hogy abba kellett hagynom a gyogyszerszedését és azota sem szedem, csak vérvételre járok félévente. Jelenleg emésztési zavaraim vannak, vettem feketeretek kivonatot- Rabanon néven, melyre az van írva, hogy akinek strumaja van nem szedheti, mert tyokianátot tartalmaz. Kérdésem az lenne:
1. Milyen problémát okozhat a tyokyanát és milyen adagban veszélyes? Senki sem szedheti, lehet hypo, hyper vagy eufunkcios strumája?
2. Lehetséges, hogy ez az én betegségem autoimmun, ha most mégsem kell gyogyszert szednem már három éve?
Koszonom válaszát!
Tisztelt Kérdező!

1. A tyokyana valóban okozhat strúmát.
2. A betegség eredetét és stádiumát illetően csak részletes immuno-endokrin kivizsgálás után lehet véleményt mondani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:29:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Profeszor úr!

Azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy a leleteim alapján nézhetek-e műtét elé ugyan ezt eddig nem mondták.
Azért tartok tőle mert szivbeteg vagyok pacemakerem is van több éve.Esetleg van-e valamilyen gyógymód a
növekedési folyamat lassitására.Következő az UH eredményem:Az istmus 4mm. A jobb lebeny 21x24x5Omm,
benne több 5-1Omm-es ehoszegény udvaral körülvett solid göb látható. A bal lebeny22x24x55mm,a bal lebenybe
számos,1O-2O-mm-es egymás mellett elhelyezkedő echoszegény udvarral körülvett solid göb látható. az alsó
pólusban 3mm-es meszesedés mutatható ki.A trachea akp. vonalba van.Ez a Tsh 3GEN 1.81O.Az előző leletem
ezelött 1O hónappal készült a göbök mérete bal-jobb is megegyezik csak a ballebenybe 1O.2O helyett 1O-16
mm-es solid göbök voltak.A TSH 3.119 anti TPO 454.Kérem a Profeszor válaszát, előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.Nem minden pajzsmirigy göböt kell operálni, annak eldöntésekor több tényezőt kell mérlegelni. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:26:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Másfél éve intenziven hullik a hajam a teljes fejtetőről (hajmosás során akár 500 szál is). Az utóbbi 1 évben sok orvosnál megfordultam: bőrgyógyász, hajgyógyász, nőgyógyás, belgyógyász, de eddig még nem sikerült megtalálni az okot. Most már aggódom, mert kezd láthatóvá válni a fejbőröm. A legutóbbi laboreredményben az alábbi faktorok nem voltak a normális határokon belül: Albumin 66,1%, Vérsüllyedés 16mm/ó, Monocyta 8,2%, FT4 10,31 pmol/L, FT3 3,23 pmol/L. Ezekből lehet valamire következtetni? A fent felsorolt területek mellett milyen orvoshoz érdemes még fordulni kivizsgálás végett?

Köszönöm előre is válaszát!
Tisztelt Kérdező!
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:23:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Egy méhen kívüli terhesség, 5 vetélés, ezt követően 3év lombik kezelés/eljárás-t követően 45 évesen anya lettem.MIvel nem tudtam fogyni(mindíg egy nagyon aktív sportos, szülés napjáig dolgozó,és két hét múlva már -igaz otthonról- 5 hónap múlva pedig visszatértem a munka \"világába\"-)/Egyszóval az életmódom, az étkezésem -től eltérően a szülés után nőtt a súlyom, a bőröm rendkívül száraz lett, sebek lettek a kézfejemen(újperceknél) ,hajhullás stb.stb.Megkértem a háziorvost hogy nézesse meg a TSH-m.Az értékem 7-es lett.
Kérdésem,hogy ezzel az értékkel mi lesz a teendőm..? Gyógyszerszedés..ideiglenesen, élethosszig..stb.Van-e lehetőség beállítani a normál értéket, és ha igen akkor azt követően is gyógyszereznem kell magam, vagy ha elérem az optimális szintet akkor időszakosan ellenőrzés és megy tovább az élet??
Válaszát megköszönve.
Tisztelt Kérdező!

Boldog vagyok, hogy új életet ad!
A helyzet az, hogy a tünetei alapján nagy valószínüséggel pajzsmirigy alulműködése van,amely kezelést ígényel.Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!).
Az okok megtalálása után a kezelés sikerese lesz!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-30 17:18:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az előbb rosszul írtam a gyógyszermennyiségeket:
Babát szeretnénk, így megnézték a hormonjaimat.
A pajzsmirigy 2.5 körüli lett (TSH), és az antiTPO a határérték 3*a lett (9-ig jó, nekem 25 lett).
Két endokrinológusnál voltam, az egyik L-Thyroxinból 12.5, a másik 25 mikrogramm gyógyszert javasolt.
Ön melyiket javasolná? Vagy 3. endokrinológus véleményét is kérjem ki?
A többi hormonom rendben van.
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-22 12:10:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Babát szeretnénk, így megnézték a hormonjaimat.
A pajzsmirigy 2.5 körüli lett (TSH), és az antiTPO a határérték 3*a lett (9-ig jó, nekem 25 lett).
Két endokrinológusnál voltam, az egyik L-Thyroxinból 25, a másik 50 mikrogramm gyógyszert javasolt.

A többi hormonom rendben van mindkét endokrinológus szerint.
Ön melyik adagot javasolná? Teljesen tanácstalan vagyok, menjek el egy 3. endokrinológushoz is?
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-22 12:07:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja