SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!


Szeretnék Öntől egy kis segítséget kérni.
Én 35 éves vagyok. 2007. júliusában hagytam abba a fogamzásgátló tablettát, ahogy férjhez mentem. Ezek után kelések jelentkeztek az arcomon, felpuffadt a bőröm iszonyú fájdalmaim voltak, s még mindig vannak. Nyirokcsomóim bedagadnak. Vannak fényképeim is. Bőrgyógyász nem tud rajta segíteni, csak felületi kezeléssel (duac gél), vagy úgy hogy szedek egy meghatározott elég erős gyógyszert, s 1,5-2 évig nem vállalhatok gyereket utána, mert magzatölő hatása van. A férjemmel már nagyon szeretnénk babát. Tehát az utóbbit nem tudom bevállalni.
5 éve vannak menstruációs panaszaim, valamikor 38,45, 58, 73 , 28, stb. napra jön meg.
A Honvéd Kórház Meddőségi centrumába járok, kiderült, hogy méhnyák túltermelődésem van és megölöm a spermiumokat, valamint a progeszteron szintem is alacsony. Most lesz petevezeték átjárhatósági vizsgálatom jan. 8-án.
Az eddigi vizsgálatok, nagy labor, hormon, cukor és inzulin nem mutatott ki más problémát. Nem tudják az orvosok mitől jönnek ki a keléseim, valamint, hogy a nyirokcsomóim miért dagadnak be, de ugyanakkor hormonális problémára gyanakodnak.
Egyszerűen már nem bírom a fájdalmakat, annyit tudok, hogy ez egy steril gyulladás az arcbőrömben ahol a kötőszöveti vizek felgyülemlenek, majd alatta genny képződik, s ez sem mindegyikre igaz.
Ami eddig valamennyire bevált: kozmetikusommal és a bőrgyógyásszal konzultálva, steril tűvel tudom fenntartani, azt, hogy ne puffadjon fel az arcom teljesen. Reggel arcmosás után megszúrom, majd este is. Fertőtlenítővel pöttyözve a gyulladásra, vagy a neutrogena tonic-kal kezelem le utána. Szappant nem használhatok. Korábban kétszer már elfertőződött ezért szükséges fertőtleníteni. S azóta nem fertőződött el.
Amint megszúrom a puffadást, úgy szivárog ki a víz, vérrel együtt, s szép lassan összeszűkül, majd egy idő után fehér genny majd ismét víz formájában távozik (ez az idő, hetek vagy hónapok). Valamelyikben csak víz van és több hét míg leapad. Sok mindent kipróbáltam már s mindegyikkel hosszú hónapokig kísérleteztünk a kozmetikusommal és a Honvéd kórházban lévő bőrgyógyásszal.
2010-ben kivették a mandulám, volt vastagbél és vékonybél tükrözésem, s volt gyomorvizsgálatom. Semmilyen gyulladás gócpont nincs a szervezetemben.
4 éven keresztül folyamatosan különböző antibiotikumokat kaptam, s ezektől úgy legyengült a szervezetem, hogy vírusokat is elkaptam, volt olyan évem amikor 8 különböző antibiotikumot szedetettek be velem az orvosok , erősebbnél erősebbet. Semmi nem segített. Már nem vagyok hajlandó beszedni antibiotikumot kísérletezés szempontjából.
Időközben, természetes módon felerősítettük a férjemmel a szervezetemet, egy éve már nem voltam beteg. Ginseng tea, echinacea csepp, probiotikumok stb. Gyógynövényekben, sportolásban gazdag tudatos életet éltünk és most is élünk.
Később a Honvéd Kórházi doktornő összerakta a több éves leletemet, elejétől a végéig megnézte és annyit mondott , hogy szerinte hormonális a probléma, nem is biztos , hogy kellett volna szedni különböző gyógyszereket.
Mindenki a bőrgyógyászatra küld, de ott meg már azt mondják nem tudnak mit tenni, hormonális a probléma. A meddőségi centrumba is a vizsgálatok után sem tudják, mi okozza az arcomon lévő dolgokat. Azt mondja a doktor Úr, hogy lehet, hogy a 12 évi fogamzásgátló szedésétől, vagy a sok antibiotikumtól van ez, vagy rejtett hormonális probléma, viszont semmi nem mutatja ki mi ez.

Sajnos fájdalmaim vannak és szeretném megoldani Őket, s nem adom fel. A mai napon érzékelhető, hogy a kisagyam alatti részen két, valamint az állam alatti részen egy kb 1cm-es csomók keletkeztek, ami szintén fáj. Ezt most nem tudtam lefotózni, de az arcomról két napja készítettem friss képeket, megküldöm.
Szeretnék Önhöz menni konzultációra, amennyiben lehetséges.

Köszönöm, hogy meghallgatott, és segítségét észrevételeit előre is megköszönve maradok tisztelettel:

Pápainé Tóth Csilla
Tisztelt Pápainé Tóth Csilla!


Köszönöm megtisztelő levelét. Rendkívül sajnálom, hogy ennyi szenvedésen van túl és ami a nagyobb baj nem derült ki számomra, hogy mi okozta és okozza panaszait. A hormonélis okok lehetségesek, de immunológiai tényezők is szerepet játszhatnak tüneteiben.
A küldött kép alapján is immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok. A leírtak alapján nem kizárt sem primer, sem szekunder immunhiányos állapot.
Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.

Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.

Jó egészséget és mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-07 07:45:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét és a tanácsát szeretném kérni. 34 éves nő vagyok, férjemmel 3 éve szeretnénk kisbabát, ám az utóbbi másfél év során két spontán vetélésem volt. Mindkét esetben a 8. héten ért véget a terhesség. A második vetélés után kivizsgálások sorozata következett, és az emelkedett prolaktin szint miatt (erre fél szem Bromocriptin szedését írták elő) terheléses inzulin vizsgálatot javasoltak. A vizsgálat során inzulin rezisztenciát állapítottak meg, melyre igen szigorú diétát írtak elő, melyet be is tartok, továbbá napi 500 mg Meforal tablettát szedek.
Ezen túl azonban a kezelőorvos pajzsmirigy vizsgálatot is indokoltnak tartott, melynek az eredménye az alábbi volt.
Vizsgálati eredmények:
TSH 2,390 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 10,07 pmol/L 7,90 - 14,40
Anti-TPO 26,6 U/mL * 0,0 - 9,0
Total 25-OH D-Vitamin 62,5 nmol/L * 75,0 -
A lelettel kapcsolatban megállapították, hogy a TSH az optimálisnál magasabb, FT4 érték rendben. Tekintettel az ATPO pozitivitásra jodid pótlás nem jön szóba, pajzsmirigy hormon (L-thyroxin) pótlás bevezetését javasolták (napi 50 ug-ot).

Mindezek hallatán nagyon magam alá kerültem, legfőképpen azért, mert már egyáltalán nem látom a fától az erdőt, ugyanis semmiféle útmutatást a gyógyszerek szedésén túl nem kaptam. Az általam leírt esetben az eltérő eredmények hogyan függenek össze, mert én már nem látom át sajnos? Annyit tudok, hogy négy hónap múlva kell visszamennem kontrollra.
- Az ATPO pozitivitás (emelkedett érték) önmagában mit jelent pontosan? Továbbá esetemben a jód fogyasztás miért nem tanácsos? Folsav felszívódási rendellenesség miatt genetikus tanácsa alapján a Femibion800-at szedhetem csak, mert abban található meg olyan formában a folsav, amit a szervezetem hasznosítani tud. Azonban ez jódot is tartalmaz, így ez is kérdésessé vált számomra.
- Kérném kedves tanácsát azzal kapcsolatban, hogy ezek az eredmények valóban okozhatták a vetéléseket?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Üdvözlettel

 

Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái


Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 17:39:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba. 2004 óta kezelnek pajzsmirígyalulműködéssel Budapesten. Gyógyszereim amiket szedek az L-Thyroxin , napi 150 mg, illetve ez mellett Triaklim filmtablettát szedek napi 1 szemet. A menstruációmat gyógyszeres kezelés segítségével idézték elő. A kérdésem az lenne, hogy az én esetemben mekkora a lehetősége a teherbeesésnek, ugyanis tervben van a baba, illetve, hogy milyen vizsgálatok szükségesek ? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Barbara
Tisztelt Barbara!

Az Ön által leírt probléma ma már társadalmi gond. Ez az oka annak, hogy több hazai és külföldi fórumok eről beszélte és írtam. Tervezem, hogy erről ezen a honlapon is írok.
Több dolgot kellene tuisztázni:
1. Mitől van a csökkent pajzsmirigybetegsége?
2. Van-e társult betegsége?
3. Milyen az agyalapi és nő hormonok szinjte?
4. Van-e szervspecifikus autoimmun betegsége?
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb. A legújabb adatok (2011 június) azt bizonyították, hogy még teljesen ép pajzsmirigyműködés esetén - ha a gyulladás fennáll- a terhesség valószínűsége lényegesen kisebb, a vetélésé pedig jelentősen magasabb!.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:38:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr.63 éves férfi vagyok.Laborvizsgálaton a TSH értéke 8 volt.Az egészségemmel semmi problémám nincs ami a pajzsmirígytúlműködésre utalna.Ön szerint szükséges gyógyszeres kezelés?Köszönöm a válaszát.
Tisztelt Uram!

A TSH-ról már az előzőkben egyik kérdezőnek r4észletesen írtam.
A lényeg: a TSH hasznos szűrő vizsgálat, de önmagában az nemígényel kezelést, de tisztázni kellene az okát. A (8,0 mU/l érték egyébként nem szól túl-, hanem inkább alulműködés mellett).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:29:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
43 éves vagyok és lassan 25 éves problémával fordulok Önhöz amire eddig hathatós segítséget nem kaptam.15-33 éves koromig állandó gombás fertőzés .19 évesen szültem fiamat.Addig 7 éven keresztül pontosan 28 naponta volt a menstruációm de a terhesség clostilbegyt tabletta több havi szedésére jött össze . Vákumos szülés.Szülés után már nehezen jött meg.Rendszertelenné vált a menszesz, 60 nap.30 nap,megint 60.Fogamzásgátló 2 év spirál 2 év. Kb. 24 évesen levették a spirált.Onnantól kezdve össze-vissza kezdett megjönni. Volt, hogy 9 hónapig sem jött meg, beállt 2 havonta gyengén,majd félévente.28 évesen szerettünk volna még gyermeket de már nem tudták meghozni sem csak többszöri próbálkozásra.28-33 évig néha-néha megjött.Egy új kapcsolat, 3 hónapig 28 napra megjött utána terhes lettem a lányommal, és szülés óta soha többet nem jött meg.Elnézést kérek a hosszas nőgyógyászati leírásért de ehhez az állapothoz kapcsolódik a tüneteim.Amíg volt menstruáció addig erős premens állapotnak gondoltam: ilyenkor székrekedés-szorulás hetekig
,vízvisszatartás nagyon kevés vizelet, a lábaim, karom és az arcom is dagadt ,vizzes,közben bármit!! eszek(sok diétát is kipróbáltam)puffadok, annyira, hogy órák hosszat kemény és hatalmasra megnő a hasam kerülete.Folyamatosan kicsit hízok is.Fáradékonnyá válok.Ilyenkor nagyon zsírosodik a hajam és erősen hullik, arcom jobban szőrösödik.Homályosabban látok.Gyulladt, égő-vérző pattanások keletkeznek az arcomon ami folyamatosan irritál és nyomot hagy az arcomon. Ideges, síros-depressziós leszek,mindent tragikusan veszek, utálom magam és a testem látványát és a rossz érzést ami ezzel jár.Ezek az időszakok sajnos a mai napig tartanak.2 hét és 2 hónap között, folyamatosan erősödő már-már elviselhetetlen tünetekkel.Úgy van vége, hogy egyszerűen érzem, hogy megváltozik valami és kezdek kijönni belőle.Ilyenkor napokig nagy mennyiséget pisilek (- 7 kg volt eddig a legtöbb mért különbség 1 hét alatt.)és 1 hasmenéssel visszaáll a normális széklet és minden tünetem eltűnik, minden teljesen normálisan kezd működni.Szinte látványos a változás.Az utóbbi 15 évben több orvosnál jártam , eleinte nőgyógyászoknál később endokrinológushoz is tovább küldtek.Véreredmények általában normális eredményt adtak egy-két kisebb eltéréssel, a hormonok női kevés(37-71)progeszteron is kevés (1,3),a prolaktin rendszeresen nagyon kevés (26).Volt sella MR.(neg.)ultrahang vizsgálatok.Küldtek külön is a tünetekkel pl. szemészhez. Kaptam ösztrogén kezelést amitől gennyes fekélyek keletkeztek az arcomon,később abbahagytam. Többször a diagnózis agyi szabályozási zavar volt.Azt is mondták már , hogy meg kell tanulni élni vele.Kérdésem az, érdemes még a gyógyulásban reménykednem?Létezik még vizsgálat ami kimutathatja az okot?Most kb. 2 hónapja barátcserje kapszulát szedek napi 3 .Valamivel jobban érzem magam.Meddig lehet ezt a kiegészítőt szednem folyamatosan?Ez meggyógyíthat vagy csak tünetet kezel?Mit próbáljak ki még?Válaszát előre köszönöm, üdvözlettel:B. Edit
Tisztelt B. Edit!

Köszönöm részletes levelét, azonban több kérdés merült fel bennem,amelyet meg kellene válaszolni, panaszait pedig megszüntetni. Mindenek előtt részletes vizsgálat és pszich-endokrin- immunológiai megközelítés lenne szükséges. A tünetei összefüggenek, de nehéz eldönteni, mint egy gordiuszi csomóból, hogy melyik vol at első. A legfontosabb tünet, amit leírt a szőrösödés, a zsírosodás hátterében ún. hirzutizmus állhat. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
További vizsgálatokat javaslok (06-30-631-9309) és jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:26:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Személyes konzultációra sajnos csak augusztusra kapnék időpontot, így kénytelen vagyok ezúton Önhöz fordulni:
45 éves nő vagyok. A pajzsmirigyem évek óta mindkét oldalon göbös, eddig mindig normofunkciós volt. Édesanyámat kétszer operálták hideg göbbel. 2012 novemberi laboreredményeim: TSH: 1,01 mU/L, CK: 220,25 U/L, Limphocita 44,3 %, a többi normál tartományon belüli. Tüneteim: szinte mindig fázom, kezem-lábam jéghideg, lelassult az anyagcserém, fáradékonyság, alvásproblémák, alsó lábszáram szinte pikkelyesen száraz, memóriám gyengült, depresszió tüneteit szerencsére nem tapasztalom. Ahhoz, hogy súlyomat tartani tudjam, napi 1000-1200 kilókalóriás étrendet tartok, hetente legalább háromszor erőteljesen sportolok. A karácsonyi szünetben a diétát és sportot kihagytam, így 4 kg-ot híztam, mindössze 10 nap alatt. Családtagjaim hasonló életvitel mellett nem híztak, ez ijesztett meg.
Szíves véleményét kérem, normál TSH mellett fenti tünetekkel érdemes-e tovább vizsgálódni s milyen irányban, vagy fogadjam el, hogy ilyen típusú vagyok.
Válaszát előre is köszönöm, őszinte tisztelettel
Kornélia
Tisztelt Kornélia!

A TSH érték önmagában nem elégséges egy diagnózishoz és kezelési tervhez. További vizsgálatok és holisztikus megközelítés célszerű.
Miért? A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Mi az ún. normál érték?
Az alábbiak az irányadók a TSH értékek esetében. Hangsúlyozni kell, hogy csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részben diagnózist
Remélem mielőbb sikerül találkoznunk, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:13:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nagyon régóta próbálok bejutni Önhöz, de még nem sikerült. Asszisztense nagyon kedves és próbált már időpontot adni, de sajnos csak úgy tudott, hogy a hívástól számítva pár órán belülre amit a munkám miatt nem tudtam megoldani, ha esetleg 1 nappal előbb tudna hívni azt már meg tudnám oldani. Tudna esetleg segíteni időpontban, előjegyzésben?
A problémám azzal kapcsolatos, hogy tavaly májusban IR-t állapítottak meg nálam. (előzmény: menstruációs kimaradás, egész testben jelentkező ödéma). Kezelésként Merkformin XR 750 mg-ot kaptam (1X2 naponta). A gyógyszer folyamatos puffadást és gyomorfájást okoz. A menstruáció nagyjából három hónapja rendeződni látszik, figyelek az étkezésre és a rendszeres sportolásra is, de az ödémásodás nem rendeződött. Kaptam vízhajtót ezt is rendszeresen szedem (Uregyt, brinaldix), de az ödémásodás nem szűnt meg a gyógyszer reggel még valamit segít, de leginkább csak kiszárít. A probléma (kérdés hogy van-e más is a háttérben) lassan egy éve, hogy megállapításra került, de azóta se küldtek pl: cukor miatt kontroll vizsgálatra. Több orvosnál jártam már időt, pénzt nem sajnálva, de sajnos még nem érzem, hogy törődő kezekben lennék, ezért is szeretnék Önhöz végre eljutni. Van esetleg arra ötlete, hogy mivel lehetne z ödémásodást karban tartani, illetve hogy a gyógyszer okozta puffadást mivel lehetne csökkenteni? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm és remélem sikerül Önhöz eljutnom. Köszönettel és Tisztelettel: Myra1983.
Tisztelt Myra1983!

Nagyon köszönöm levelét és hogy a gondját megosztotta velem. A leírás alapján valóban összetett kérdésről lehet szó. Igyekszem az előjegyzésben segíteni (most is szabadságom ideje alatt írok!).
Az előjegyzésem valóban zsúfolt, de ígérem, hogy amint egy lehetőség lesz azonnal értesíteni fogom.

Mielőbbi gyógyulást kívánok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:07:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr/ Nő!

21 éves vagyok és több éve rendszertelen a mentruációm.16 évesen 2 évig Belara nevű fogamzásgátlót szedtem a menstruációm beállítása miatt, majd később amikor nem szedtem nem állt be továbbra sem. Ezt követően szüneteltettem a gyógyszer szedését 4 évig, de menstruációm nem állt be, én a gyógyszer mellékhatására gyanakodtam, hogy még nem ürült ki a szrvezetemből és ezért van ez így.

Ez idő alatt sajnos 2-szer kellett Escapelle 72 órás tablettát bevennem, ami pár napon belül megis hozta a vérzést. Ezt követően a nőgyógyász Diane 35 típusú fogamzásgátlót írt fel januárban, mivel PCO-t diagnosztizált.

Elkezdtem szedni, de csak 1 hónapot szedtem, mert endokrenológushoz küldött a házi orvosom. Már voltam terheléses vérvételen és sima vérvételen is de nem állapítottak meg nálam cukorbetegséget, csak egy enyhe pajzsmirigyalulműködést.

Most az endokrenológus azt mondta, hogy kezdjem el szedni újból a Diane 35-öt a ciklusrendezés miatt plusz Letroxot napi 25 mikrogrammot. Nagyon félek a Diane 35 -től mivel sok rosszat olvastam a lehetséges mellékhatásokról, ami csak akkor jön ki ha abbahagyom.

A kérdésem az lenne, hogy Ön tud másik hasonló gyógyszert vagy Ön szerint most mit tegyek?

Sok oldalon olvastam, hogy 3-s kezelés kell: mozgás, gyógyszer és az étkezésre való odafigyelés. Januártól elkezdek edzőterembe járni és ott futni és egy kicsit kondizni, az étkezésemre jobban odafigyelek, és akkor Ön szerint ezek a gyógyszerek hatásosak lesznek a problémámra?

Előre is köszönöm válaszát:
Melinda
Tisztelt Melinda!

Erről a témáról ezen a honlapon is sokat írtam.
A gondot abban látom, hogy nem derült ki vérzészavarának pontos oka. Már korábban is PCO-t észleltek?
Amennyiben PCO vagy ahhoz hasonló állapot állna fen, akkor egyelőre gyógyszer helyett az alábbiakat javaslom:Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
Fontos megemlítenem, hogy vérzészavar, ill. PCO gyakran társul pajzsmirigybetegséggel:
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:02:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok 2009. novembere óta, a Professzor úr pajzsmirigy alul-működéssel kezel . Jelenleg terhességem 37. hetében járok, legutóbb 2012. október 16-án jártam Önnél kontrollon, amelynek során az Euthyrox dózisát 75 mikrogrammról 100 mikrogrammra emelte. Az akkori vérvétel eredménye:

TSH: 1,470 mIU/L
fT4: 14,90 pmol/L
fT3: 3,59 pmol/L
TG-AT: 122,10 IU/ml
Cortizol: 841,60 nmol/L
TPO-AT: 102,20 IU/ml
ACTH: 28,58 pg/ml

A terhesgondozásom során, december 19. napján levett vérvétel eredménye:

TSH 0.377 mU/L
T4 . 12.20 pmol/L
T3 3.83 pmol/L

A Professzor Úr mondta, hogy a harmadik trimeszterben a TSH-nak a következőképpen kell alakulnia: 0.3-3.0 mIU/L

Az egyik kérdésem az lenne, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a jelenlegi TSH 0,37 mU/L-es szintem még tovább csökken és a pajzsmirigy alul-működés túlműködéssé alakul át? A pajzsmirigy túlműködés milyen hatással lehet a babára?

A másik kérdésem pedig, hogy Ön szerint nincs- e szükség az Euthyrox jelenlegi 100 mikrogrammos dózisát 75 mikrogrammosra csökkenteni?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel,

Andrea
Tisztelt Andrea!

Örülök az eredményeinek és remélem jól van(nak)!
Az Euthyrox dózisát a szülés után csökkentse 75 ug-ra!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 15:54:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ct vizsgálatnál jódos vénás kontrasztanyagot kaphat hipotireózisos beteg? Lehet-e a kontraszttól tireotoxikus krízist kapnia a hipotireozisos betegnek?
Köszönettel várom mielőbbi válaszait.
Tisztelt Kérdező!

A kérdés az, hogy mitől van a hypothyreosis? A kontrasztanyagban lévő jód az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki, ezért óvatosság szükséges a kiváltó októl függően.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:59:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Előre elnézést kérek a hosszú levelemért, de senkinek nem tudom feltenni a kérdéseimet. A cikkeiből már sok mindenre választ kaptam, de még így is maradtak bennem bizonytalanságok.
Rövid kórtörténetem: 2003 januárjában heves szívdobogás miatt mentem orvoshoz. (Kiderült, hogy az egyik szívbillentyűmmel valóban van némi gond, ezért Lokrent szedek.) A kardiológus végzett nálam pajzsmirigy vizsgálatot, és ekkor túlműködést diagnosztizáltak. A T4 értékem jó volt, eltérés a Thyreotrop hormon és a Trijodthyronin esetében mutatkozott. Még megnézték a Thyreoidea peroxidáz AAT – t is, ami 272 IU/ml volt már ekkor is. De ezzel akkor senki nem foglalkozott. Hyperthyreosist diagnosztizáltak, Metothyrint szedtem, év végére már jó is lett a TSH értékem, így abbahagyhattam a gyógyszer szedését. Ez idő alatt volt egy izotópos vizsgálatom, ami során a jobb lebenyben egy 10 mm-es echoszegény göböt találtak. Ilyen vizsgálatom azóta nem volt, az évenkénti ultrahangos vizsgálatokon szerencsére nem mutatkozott probléma. Ezután majdnem 3 évig tünetmentes voltam. Majd meghíztam, lelassultam, nehezebben ment a tanulás, koncentrálás, sejtettem, hogy valami baj van, ezért bejelentkeztem soron kívüli kontrollra. A TSH értékem rossz volt (11,1 mIU/mL), az FT4 viszont jó. Ekkor hypothyreosist és nem toxikus diffúz golyvát diagnosztizáltak, Euthyrox tablettát kaptam, amelyet ma is szedek. 2008-ban mértek ismét FT3 és FT4 értéket, ezek jók voltak, és a TSH is rendben volt. 2010 – ben újra Anti – TPO értéket néztek, ami nem volt jó (260,70 IU/ml), a TSH és FT4 értékeim viszont jók voltak. Ekkor közölte velem az orvos, hogy Hasimoto thyreoditisem van, és így 30 felett már ne is reménykedjek, hogy gyermekem lehet. (Néhány hónap múlva 35 leszek). 2011 sok változást hozott az életembe, egy új szerelmet is, aminek hatására felpörögtem, a pajzsmirigyem is, túlműködésbe csapott át, ez gyorsan rendeződött, ma is Euthyrox 50-et szedek, egyik nap felet, másnap egy egészet. Úgy gondolom, nem olyan rossz a kórtörténetem, és nem voltak nagy problémáim, az értékeim sem voltak borzasztóan rosszak, amióta felfedezték a pajzsmirigy problémámat. Ráadásul nálunk a családban senki másnak nem volt és jelenleg sincs pajzsmirigy betegsége, legalábbis nem diagnosztizáltak. Nagyon szeretnénk gyermeket a párommal. Igaza van az orvosomnak, hogy erre ne is gondoljak, vagy bizakodhatok, és lehet kisbabánk?
Lenne még egy rövid kérdésem: 2003-tól 2012-re az ultrahangos vizsgálatok azt mutatják, hogy a jobb lebenyem 16x17x37 mmről 10x13x35 mmre csökkent, a bal lebeny pedig 15x14x26 mmről 8x10x33 mmre változott. A kérdésem az lenne, hogy meddig kisebbedhet? Meg lehet állítani, hogy elpusztítsam a saját pajzsmirigyem? És milyen következményekkel jár, hogy egyre kisebb?

Köszönettel és tisztelettel: K. Ágnes

 

Tisztelt K. Ágnes!

Az bizonyára nem vigasztalja, hogy története – sajnos – elég tipikus. Az viszont talán némi reményt nyújt, hogy állapota lényegesen javítható és lehet gyermeke. Nagyon sok olyan hölgy jelentkezik, akinek ugyanezeket mondták, sőt 6 alkalommal már sikertelen lombik programon is átestek és most már spontán terhesek, ill. több „babánk” fényképéből kiállításunk van! Nagy valószínűséggel Önnek pajzsmirigygyulladása zajlott és zajlik le.

 


A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el:
l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:48:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Elnézését kérem,hogy ezúton zavarom. Kb. 2012.aug.végén kértem előszőr időpontot , páromnak aki 90 éves,az Ostrom utcai rendelésére. Akkor azt a választ kaptam,hogy telefonon értesítenek.
Vártunk, semmi. Valamikor szeptemberben ismét telefonáltam, érdeklődtem ,majd kb két hétre rá 13.30-kor kaptam értesítést , 15.20-ra lehet Önhöz menni.
Sajnos nem tudtunk élni a lehetőséggel. Kértem,hogy legalább előző nap értesítsenek. Most ismét várunk, november eleje van, számomra felfoghatatlan,hogy nem tudunk eljutni Önhöz.
Kérdésünk, van-e lehetőség, belátható időn belül időpontot kapni ??
Időpontot 06-70-382-7705 Liszt Ferenc nevére kértem.
Tisztelettel: Liszt Ferencné
Tisztelt Liszt Ferencné!

Kérésére férjét 2013 április 17 10h 45 perc-re előjegyeztem.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:35:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

2010 óta járok Önhöz pajzsmirigy autoimmun betegség miatt. Legutóbb augusztusban voltam Önnél, akkor gyógyultnak nyilvánított Professzor úr. Akkor megbeszéltük, hogy legközelebb 6 hónap múlva megyek Önhöz. Azóta is szedem a szelént és a folsavat.
De mostanában a nyakam jobb részén elég erős fájdalmat érzek, ami mostanra már szinte állandósult.
Tegnap este viszont találtam egy pici kb. 4mmes gömb alakú csomót is a kulcscsont és a nyak találkozásánál.

Mit tudok tenni, mert Önhöz csak februárra van időpontom, ami elég messze van még.

Várom megtisztelő válaszát!

Köszönettel,
Lengyel Rozália
Tisztelt Lengyel Rozália!

Mindenek előtt nyugodjon meg. Ezen a területen a pajzsmirigygöb nem szokott jelentkezni. Egyelőre fájdalmocsillapítót javaslok, a többi pedig legközelebbi vizitünknél megbeszéljük.Ui. kérem, hogy hőmérsékletét rendszeresen ellenőrizze!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Köszönöm válaszát. Jelenleg napi 3 csepp bioaktív kékjódot szedek, a kivizsgálásig hagyjam abba a szedését?

Köszönettel
Katalin
Tisztelt Katalin!

Én nem javasoltam a kékjód szedését.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:25:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Egy furcsa dolgot vettem észre pár napja a nyakamon. Kissé hátrahajtva a fejem a bal oldalon a gégémen, a pajzsmirigy magasságában kb. kemény körvonalú tömött tapintású a nyakam (vagy a pajzsmirigy?). Nem tudom, mi lehet az oka, vagy eddig nem tűnt volna fel? A Candida-diétát nagyjából még mindig tartom (cukros, erjesztett dolgok kerülése), és szedem a grapefruitmag kapszulát is, plusz a szokásos terápia (Letrox 100ug, Szelén 1db, Ca-D3, Kálium, Brinaldix, DioPP).
Tünetileg ami változott, hogy nagyon fáradt vagyok, illetve erősebben vizesedik a kezem-lábam, kissé fáj a derekam, a hajam viszont nem hullik most. Ezen kívül a mensesem most meglepő módon 27 napra jött meg a szokásos 25 helyett, viszont összesen 5 napig tartott, és sokkal gyengébb vérzéssel.
(Plusz információ, hogy a jobb oldalon egy fogamat gyökérkezelik most, a gyökér be is volt gyulladva, ez szerepet játszhat esetleg? A jobb oldalon már régóta fájt a fülem, és egy mirigy is mindig kiállta, ez most úgy tűnik, megszűnt.)

Változtassak valamit a terápián, vagy egyelőre ne foglalkozzak vele? (Dec. közepén megyek a doktor úrhoz.) Illetve azt is szeretném megkérdezni, hogy egy éve volt egy vérvizsgálat, és azt mondta a doktor úr, hogy ne egyek semmilyen tejterméket. Most már elkezdhetek enni Lactase enzimmel egy kevés savanyított tejterméket, túrót, joghurtot, vagy továbbra is kerüljem?

Nagyon köszönöm előre is a válaszát, üdvözlettel: Edina
Kedves Edina!

Lactase enzimmel valóban elkezdheti a savanyított tejtermékekk fogyasztását.

Jó egészséget, kellemes ünnepeket kívánoK:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:23:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon köszönöm válaszát! Sajnos a professzor Úrhoz csak márciusra kaptam időpontot. Professzor úr Fenistil kapszulát ajánlott, de abban tejcukor van , arra is allergiás vagyok.Írja a professzor úr, hogy ekcéma szerű viszketésre más kenőcsök is jók, a fenistil hidrocorton kívül. Esetleg tudna ajánlani olyan kenőcsöt, vagy tablettát, amit hosszab távon is lehet alkalmazni?Legalábbis márciusig, amíg megbeszélhetjük a továbbiakat.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
H.Wanda
Tisztelt H. Wanda!

Valószínüleg korábbi időpontban is találkozhatünk.
Sajnos a tejcukrot majdbnem mindegyik gyógyszerbe beteszik úm. vivő anyagként. Rövid ideig Medrol (4.0 mg tbl) hatásos, kenőcsként pedig a Dermovate krém jöhet szóba.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:17:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kérdésem a szőrösödéssel kapcsolatos lenne,mégpedig az,hogy ha sikerül megtalálni,hogy mi miatt alakult ez ki,akkor a betegség kezelésével a kőrös szőrösödés eltűnhet/kikophat,vagy ez csak arra jó,hogy a jelenlegi szinten tartsuk?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:07:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Érdeklődnék, hogy a d-vitamin (vigantol cseppek) esetleges túladagolása okozhat-e hajhullást vagy pont a hiánya okoz?
Mivel hiányom volt a három hónappal ezelőtti labor szerint azóta napi 5000 IU(10 csepp) szedek belőle háziorvosom ajánlására. Azonban néhány napja erősebb hajhullást tapasztalok és mostanábann kéne ellenőrizni a d-vitamin szintemet is.
Tudtommal kalcium felhalmozódást esetleg veseproblémákat okozhat a túladagolása (bár ekkora adaggal ez állítólag nem lehetséges), Ön szerint okozhat ilyet?
Valamint a b-komplex vitamint túl lehet adagolni?

Köszönettel,
Kitti
Tisztelt Kitti!

A D vitamint valóban túl lehet adagolni, ezért az alkalmazása valóban orvosi ellenőrzést ígényel.
A D vitamin ráadásul -miként azt korábban részletesen ezen a honlapon is leírtam - lényegében hormon, ezért is ígények gondos ellenőrzést.
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:05:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
tisztelt doktor úr ! kérdésem az lenne nyaki ultrahangon voltam és pontosan ezt írták a papíromra szeretném ha lefordítaná és megmagyarázná hogy pontosan mi a teendő ilyenkor köszönöm ! Mk.pajzsmirigy lebeny norm méretű a jobb lebeny kp.és felső harmada határán a környezeténél alig valamivel echoszegényebb göb ábrázolódik A trachea légsáv szabályos a meggyőző nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás nem látható
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön vizsgálati eredményére komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a vizsgálatot végezte. Az egyes módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a vizsgáló orvosa és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 11:27:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Másfél éve a nyakamon egy göböt észleltem, melyről szövetminta vétel után kiderült, hogy ez egy "cysticusan degenerálódott benignus folliculáris colloidos strumagöb". A diagnózis: nem-toxikus göb. A TSH-m magas lett, ezért L-Thyroxin 50-et szedek. A legutóbbi vizsgálaton kiderült, hogy sikerült jól beállítani a gyógyszert, a TSH-m 1,7500. Ugyanakkor a Tireoglobulin 185,5 ng/ml (ref. 1,60 - 59,90). Az endokrinológus akihez járok azt mondta nem kell többet visszamennem hozzá, ő azonban nem látta a TG eredményt, mert ott jártamkor még nem készült el a labor, csupán a TSH, T3 és T4 volt kész. Az ATPO és az anti-TG viszont jó lett.

Próbáltam rákeresni az interneten, hogy mit is jelent a magas TG szint, és azt találtam, hogy a papilláris és a follikuláris pajzsmirigydaganatok termelnek tireoglobulint. Nagyon meg vagyok ijedve és nem tudom mit tegyek. Mennyek el a háziorvoshoz és kérjek újabb beutalót? Rákos vagyok?!

Válaszát előre is megköszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A TG szint ún. tumor marker, a pozitivitás azonban egyes laboratóriumokban eltérő és nem feltétlen jelent rákos megbetegedést!!!. További vizsgálatot és gyógyszeres kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 11:24:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja