SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

32 éves vagyok! Már van egy négy éves fiam, neki szeretnénk minél előbb kistestvért.
Rendszertelen ciklus (egyszer 25 nap, máskor 32), közti vérzés (volt hogy egy ciklus alatt többször, több napon át) és tejcsorgás miatt kerestem fel egy endokrinológust tavaly decemberben. Vérvételt kér a ciklus 5. napján.
Ennek értékei:
TSH 3,04
T4: 1,13
T3: 3,07
LH: 7,5
FSH: 11,0
Prolaktin: 11,9
Ösztradiol: 44,42
hGH: 2,11

Erre ezt írta az orvosi: Emelkedett FSH, inkább alacsonyabb tartományban lévő ösztradiol szint korai ovárium elégtelenség gyanúját kelti. Nőgyógy. ellenőrzés (UH, ováriumok nagysága, szerkezete, nyh vastagság)javasolt.

Sztk-ban voltam, így újra felhívtam őket, ekkor azt mondták, hogy hozzájuk már nem kell visszamennem, a lelettel menjek a nőgyógyászatra és kérjek beutalót az UH-ra. Ott a nőgyógyász azt mondta, hogy szerint szó sincs petefészek elégtelenségről és nem érti miért nem a vérzés napján vették le a vért, így ő kért egy olyan hormonvizsgálatot, amit a menstruáció alatt csinálnak meg.
Ennek az értékei:
TSH 2,53 (0,55 - 4,00)
T4: 1,17 (0,89 - 1,76)
T3: 2,71 (2,30 - 4,20)
LH: 4,4 (1,9 - 12,5)
FSH: 10,1 (2,5 - 10,2)
Prolaktin: 14,2 (2,8 - 29,2)
Progreszteron: 0,75 (0,15-1,40)
Tesztoszteron: 31,7 (14,0 - 76,0)
Ösztradiol: 33,84 (19,50 - 144,20)yei:

Ultrahangra hétfőn megyek, akkor leszek a 14. ciklusnapon. Ovu tesztet ebben a hónapban elkezdtem használni, ma reggel még negatív volt.
A TSH érték is zavar, mert mindenhol azt olvasni, hogy az 1-1,5 körüli érték jó a babásodáshoz, de legalább 2 alatt kellene lennie.
Jelenleg Premens tablettát szedek és Gravidát, nem tudom hogy van e értelme gyógyteákat innom...

Ön szerint valóban van esély a POF-ra? A menstruáció alatt vérvétel is ezt igazolja? Nagyon tanácstalan és elkeseredett vagyok! Már mindent összeolvastam, ami nem túl szerencsés, de még arra gondoltam, hogy mivel győri vagyok, a Kaáli intézetben kérek egy AMH vizsgálatot? Ön szerint érdemes lenne?
Előre is köszönöm segítő válaszát!
Tisztelettel: Bné Gitta

Tisztelt Bné Gitta!

Nem gondolom, hogy a POF állana fenn. Az viszont kétségtelen, hogy komplex, holisztikus megközelítésű immuno-endokrin vizsgálatok szükségesek.
Az AMH vizsg. elvégzése célszerű.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-21 07:40:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

A következő problémában szeretném véleményét, tanácsát kérni. 35 éves nő vagyok, férjem 46, két éve járunk meddőségi központba. Ez idő alatt 3 sikertelen inszemináció ill 2 lombik programunk volt. Ebből lett egy sikeres terhesség ami sajnos a 6. héten elhalt, műtéti befejezés történt. A következő eredményeim vannak: 2011. 01: Anti TG: 587 IU/ml, Anti TPO: 12 IU/ml, TSH: 2,356 IU/ml, FT 4: 12.47pmol/l. Napi 25 mg Letroxot és egy tbl Bio Szeléniumot írtak fel. 2012-ben és 2013-ban is történt ellenőrző vizsgálat ahol az Anti TG szintén hasonlóan magas volt: 565 IU/ml. Anti Müllerian hormon: 0,4 ng/ml. Szeretném megkérdezni, hogy a magas Anti TG befolyásolhatja -e a terhesség létrejöttét ill. megmaradását. Szükséges -e esetleg más gyógyszert alkalmazni, hogy a magas érték csökkenjen, szükséges-e további kezelés. Sajnos semmiféle információt ez ügyben nem kaptam ezért fordulok Önhöz. Segítségét előre is megköszönöm.
Tisztelettel: Lívia
Tisztelt Livia!

A leírtak valóban okoznak gondot és bajt, ahogyan tapasztalta.
A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van. Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Az antitestek további riziókó jelentenek, További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-21 07:37:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor ùr!
Tavaly októberben jártam Önnél elôször amikor is autoimmun thyreoiditist diagnosztizált nálam és napi 200 ng szelén szedését javasolta. Ezt megelôzôen 2.5 körüli TSH értékeim voltak.November közepén, már 6 hetes terhesként jártam ùjra Önnél, a következô pajzsmirigy hormonértékekkel TSH 1.55, FT4 14.71, FT3 5.21. December közepén TSH értékem tovább csökkent 1.35 re. Január 10én ùjból nézettem, értékeim a következôképpen alakultak TSH 1.747, FT4 11.47, FT3 5.36.
Novemberi vizit alkalmával Ön javasolta a napi 2 tbl szelén folytatását, emellett Elevit terhesvitamint, D3 1000 1tbl másnaponta, illetve a 2ik trimesztertôl kezdve Letrox 50 fél tbl naponta, majd a 3ik trimesztertôl adagot emelni 1 tbl per napra.
Kérdésem a következô. 1.74es TSH érték mellett is javallott a Letrox szedése? Vagy a tendencia alapján további értéknövekedés várható és a baba miatt fontos? Esetleg van egy értékhatár ami felett el kell kezdeni a Letroxot? Ha ez utóbbi, akkor mi az érték? Ha szükséges, akár 2 hetente is nézetek pm értékeket.
Következô konzultációra március elején kell bejelentkeznem Önhöz, ezért kerestem meg ezen a fórumon.
Válaszát elôre is nagyon köszönöm
Üdvözlettel, Kata
Tisztelt Kata!

Örülök, hogy jól érzi magát. Az értékei rendben vannak, a gyógyszeres kezelés folytatását javaslom, mert:a terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-17 11:26:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Édesanyám 58 éves, és pajzsmirigy alulműködése van, amelyre már néhány éve L-thyroxint szed.
Évente egyszer-kétszer elmegy a háziorvosához, és a vérvizsgálat eredménye szerint szed egész vagy fél gyógyszert. Van azonban egy tünete, amelyről szeretném a véleményét kérni. Már 4-5 éve is előfordult nagyon ritkán, az utóbbi időben gyakrabban a következő. 10-15 percig tartó memóriazavarral járó, zavart állapot szokott nála fellépni, amikor konkrét dolgok, például olyan nevek, amelyeket egyébként jól ismer, nem jutnak eszébe. Nem szédül, nem zsibbad, és a szavakat is rendesen ejti ki. Egyszerűen leblokkol. Ilyenkor az amúgy normális vérnyomása megemelkedik 150\\95 körüli értékre. Ez az állapot 10-15 perc múlva teljesen elmúlik. A legutóbbi vérvizsgálat alkalmával decemberben a TSH értéke 37 volt, azóta a fél gyógyszer helyett egészet szed. Emellett szorongásra Cipralexet szed.

Azt szeretném megkérdezni, hogy a pajzsmirigy alulműködése okozhat-e ilyen átmeneti zavart állapotot?

Köszönettel: Sanyi
Tisztelt Sanyi!

A csökkent működés okozhat ilyen tüneteket, ráadásul a Cipralex befolyásolja a hormonértékeket.
További vizsgálatot és kezelés beállítást javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-17 11:16:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy Hashimotos betege vagyok mérhetetlenül magas aTPO szinttel, ami tavaly június óta nem mozdul lefelé sajnos, és POF diagnózissal. Decemberi konzultációnk után csak 4-6 hónap múlva kellene visszamennem Önhöz, de most voltunk a Kaáli központban és ezért szeretnék ezen a fórumon keresztül feltenni pár számomra fontos kérdést.

A Letrox adagom nyáron 25, majd 50 mg volt, december elején így még mindig 2,6-os TSH-m volt, ekkor az adagot Ön 75 mg-ra emelte, és így most jan. 7-én már 1,5 volt a TSH-m, amit a Kaális orvosunk még mindig sokall, és esetleg javasolná a 100mg-ra emelést, hogy 1 alá menjen a TSH. Gondolom célszerű még pár hónapot várni, hátha magától tovább javul a tartós 75mg mellett. Ön szerint?

Ezen kívül napi 2x100mcg Szelén Vitál és napi 1 Premens barátcserje a kezelésem. Ebből a barátcserjét sajnos már nem tudom folytatni (már 5-6 hónapja szedtem). Próbáltam, ahogy javasolta este, evéssel kombinálva stb., de reggelre már nemcsak hányingerem lett tőle, hanem fájt is a gyomrom. Ezzel kapcsolatos kérdésem, hogy a körzeti egyben akupunktúrás orvosom homeopátiás Vitex Agnus Castust javasolt helyette (D6, napi 5 golyó). Mi erről az Ön véleménye?

Másik kérdésem a DHEA előhormonnal kapcsolatos. Mostanában újra elkeserítő ciklus eleji FSH és LH értékeket produkálok, legutóbb FSH 31, LH 12, östr. 317. Az utóbbi időben 5-6 teherbeesésről is tudok, akiket magas FSH miatt POF-fal diagnosztizáltak, mégis sikerült a baba. Ők mind DHEA-t szedtek pár hónapja a sikeres teherbeesés előtt/alatt.

Amit viszont nem tudok, hogy ezek közül hánynak volt Hashimotoja.

Elkezdeném a DHEA-t kísérleti jelleggel 25 vagy 50mg-mal, de nem tudom milyen hatással lehet a DHEA a Hashimotora? Ronthat az amúgy is rossz helyzeten?

Előre is köszönöm szíves válaszát.
Üdvözlettel
P
Tisztelt P!

ad 1 A terhesség és a TSH, ill. az TPO elleni antitestre nem térek ki, mert ez jelenleg is olvasható ezen a honlapon. A TSH szint ilyen ortodox csökkentésének vannak veszélyei, azért javasoltam a nemzetközi tapasztalatokra alapított kezelési módot, amelyet persze lehet és néha kell egyénekre szabdni.

ad 2. A Vitex Agnus Castust szedheti ebben adózisban, csak kérdéses a hatékonysága.

ad 3. A DHEAS adánának nem látom akadályát. Sőt több autoimmun betegségben kellene adni! ( no persze nem egész életen át! és megfelelő ellenőrzés mellett), de ettől az illetékes hatóságok elzárkóznak azzal, hogy ez a készítmény dopping szernek is alkalmas ( és akkor mi van morfinnal és más fájdalom csillapítóval). Szóval kaphatja és a készítményt és a gyulladás csökkenése várható! No és persze gyermekáldás.
Jó egészséget, további javulást kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-16 12:45:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

4 éve diagnosztizált autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van.
Professzor Úrnál még nem voltam, márciusra kaptam Önhöz időpontot.
Kérdésem az lenne, hogy a vizsgálatra mit szükséges vinnem.
Ultrahangon 2012 júniusában voltam. Februárban laborvizsgálatra is tervezek menni. Elegendő a TSH, vagy szükséges anti-TPO –t is vizsgáltatnom? ( 2008. június anti-TPO: >510,0 E/ml)

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelettel:
Erika
Tisztelt Erika!

A korábbi leleteit hozza magával. Az Ultrahang vizsgálatot magam végzem az infra kép vizsgálattal együtt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-16 12:34:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Január 4-én írtam Önnek egy levelet ezen a fórumon. Mivel sok idő telt el azóta, ezért gyanítom, hogy esetleg nem jutott el Önhöz. Tudom, hogy Professzor Úr nagyon elfoglalt, illetve sok levelet kap, nem is vagyok türelmetlen, ezért amennyiben egyszerűen eddig csak nem került sor korábbi levelelemre, kérem ezt tekintse tárgytalannak.

28 éves vagyok, 2008-ban diagnosztizáltak nálam autoimmun pajzsmirigy alulműködést. Azóta Euthyrox-ot szedek.
Professzor Úrhoz márciusra kaptam időpontot, azonban tanácstalan vagyok, hogy addig is mennyi euth-ot szedhetek.

2012.01.10 - TSH: 1,26

2012 első félévében naponta váltva szedtem 100 és 125 euth-ot.
Ezt követően laboreredményeim - 2012.06.08.:
TSH: 4,03
FT4: 15,8
FT3: 4,73

Ezután heti 5 nap szedtem 125-öt, 2 nap 100-at.
Ezt követően laboreredményeim - 2012.12.14.:
TSH: 0,169
FT4: 17,4
FT3: 8,2

(A 2012 második félévi változás oka részben lehet-e, hogy a 2008 óta szedett fogamzásgátlót 2012. júniusában elhagytam?)

Amennyiben ez ilyen formában lehetséges, segítségét abban szeretném a személyes konzultációig is kérni, hogy mennyi euthyroxot szükséges szednem, mivel jelenleg a közérzetem rossz, izgatottságot érzek különösen délelőttönként, izzadékony vagyok, még akkor is, mikor fázom.
Egyéb gyógyszert nem szedek. Az euth-ot előírásnak megfelelően szedem. A családban pm betegről nem tudok. A közeljövőben babát szeretnénk vállalni. Az UH felvételek is az autoimmun thyreoiditist támasztják alá. Az elmúlt 4 évben laborértékeim (TSH, FT3, FT4) ingadozást mutattak (TSH 0,06-10,4 között), és nem kaptam kellő felvilágosítást állapotomról, ezért is fordultam Önhöz, illetve olvasom rendszeresen cikkeit.

Továbbá azt kérdezném, hogy a márciusi vizsgálatra mit szükséges vinnem.
Ultrahangon 2012 júniusában voltam. Februárban laborvizsgálatra is megyek. Elegendő a TSH, vagy szükséges anti-TPO –t is vizsgáltatnom? ( 2008. június anti-TPO: >510,0 E/ml)

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelettel:
Erika
 

Tisztelt Erika!

Méylségesen sajnálom, hogy eddig nem jutott el hozzám kérése.
Azért nem mennék most a részletekbe a terhesség kérdésében, mert éppen erről a témáról írtam ezen a honlapon, ami ma jelent meg (ITT sok kérdésére választ kaphat).
A leírása alapján valószínüleg autoimmun thyreoiditise lehetséges. Egyelőre az Euthyrox100-t szedje, s ne többet. Jodid tbl-t, ill. az anorganikus jódot tartalmazó készítményt ne szedje!
A vizit alkalmával a többi dolgot megbeszéljük és miként előbbi kérdezőmnek Önhöz is ménél előbb megérkezik a gólya.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 13:13:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A betegségeim, amiket a doktor úr kezel Hashimoto és PCO. Több, mint 4 éve szeretnénk a férjemmel kisbabát, és most úgy tűnik, végre sikerült, pozitív lett a teszt. Az Öntől kapott leleteimen az szerepel, hogy terhesség esetén azonnal jelentkezzek vizsgálatra, viszont a következő időpontom június 10-re szól. Érdeklődni szeretnék, hogy kaphatnék korábbi időpontot?

Válaszát előre is köszönöm.

G. Zsuzsa
Tisztelt G. Zsuzsa!

Mindenek előtt örömmel gratulálok. A minél előbbi vizitet igyeszem még ebben a hónapban megoldani!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 13:06:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
IVF kezelés előkészítésében az eredményeim jók lettek kivétel a prolaktin szintem amely a következő képpen alakult:
2012.06.01 Prl szint 44,7 ng/ml A nőgyógyász kezelőorvosom prolaktinomiát állapított meg Bromicryptint ír fel fél adagról fokozatosan 2 darabra
2012.06.05 mlU/L6 Prokatin 820 mlU/L Prolatin PEG kezelés után 658 mlU/L (prolaktin visszanyerés 80%)
2012.06.28 a normálnál jóval alacsonyabb prolaktin szint az IVF kezelő nőgyogyászom visszavétette 1 darabra a bromocryptint és elküldött agyalapi mirigy Sella MRre ahol csak sajnos augusztus végére kaptam időpontot, ahol az küvetkezőt találták.” A csontos sella normális alakú, nagyság. A hypophysis állomány szokvánhos méretű. A nyél köözépállású. A posztkontrasztos méréseken a középvonalban kb 1.8 milliméteres fesődésében mérsékelten elmaradó képlet ábrázolódik. A suprasellaris cisterna, a carotis syphonok és a chiasma opticum eltérést nem mutatnak. Orvosi vélemény: hypophysis microadenóma”.
Viszont még az MR eredmény előtt júliusban megtörtént az IVF beavatkozás ahol Gonal F, Ovitrelle,Menorpur-ral stimuláltak. A stimmulálás és a beültetés jól ment, de sajnos nem tapadtak meg a megtermékenyített petesejtek. Mindenik stimmuláló szer használati leírásában az van , hogy nem alakalmazható agyalapi mirigy daganat esetén. Kérdésem, hogy okozhattak-e bármilyen romlást az agyalapi mirigy daganatában ezek a szerek? A beavatkozás utántól kb 1 hónappal nekem nagyon erős fejfájásaim voltak főleg a bal felemen a koponyám, fejem különböző helyein . Voltam szemészeten, orr fül gégészeten és csináltak egy koponya MRI-t is ezeken semmi eltérést sem találtak így azt mondták lelki eredetű lehet. (Endokrinológusnál is voltam, de sajnos nem hallgatta meg a kérdéseimet.) Szeretném tudni az Ön véleményét, hogy okozhatták-e a fejfájást a stimullációs injekciók vagy az, hogy ellenjavalt volt agyalapi mirigy daganat esetén?
A bromocrytint a tavaly június óta folyamatosan szedem napi 1-et. Milyen időközönként szükséges agyalapi mirigy daganat esetén kontrollra menni? Esetleg újabb Sella MR-re?
Várva válaszát,
köszönettel
N. Piroska
Tisztelt N. Piroska!

A rendelkezésre álló adatok nem elégségesek a diagnózishoz. Kérdésére válaszolva: a hormonok valóban hatnak egymásra, így az IVF kezelés során alkalmazott készítmények is, de ezt a kolllégák bizonyára mérlegelték.
A microadenoma okozhat fejfájást, ezért a bromocriptin kezelés folytatása, esetleg más kezeléssel kiegészítve sikeres lehet.Előtte valóban célszerű volna újabb sella MRI elvégzése és annak eldöntése, hogy milyen prolactin van vérében (aktiv? inaktív?)
Lehet segíteni, teljes gyógyulás lehetséges!!!!
Talán nem feleslegesek az alábbiak:
A hyperprolactinaemia diagnózisa a reggeli órákban elvégzett plazmaprolaktinszint meghatározásán alapul. A korábban alkalmazott funkcionális próbák elvégzését ma már nem tartják szükségesnek. A plazmaprolaktinszint meghatározása hazánkban sajnos nem egységes: noha a súlyegységben történő értékek alkalmazása lenne kívánatos, a laboratóriumok egy része ng/ml-ben, más része mE/l-ben adja meg a normálértéket, azonban a referenciatartomány még azonos mértékegységet alkalmazva sem azonos. Összeállításunkban normálisnak tekintjük, ha a szérum prolaktinszintje nőkben <15 ng/ml, férfiakban <10 ng/ml. Tekintettel arra, hogy a prolaktin stresszhormon, mérsékelt fokú emelkedése esetén ismételt meghatározása szükséges; amennyiben a többször meghatározott értékek közül akár egy is a normális tartományban van, azt tekintjük mérvadónak. A diagnózis felállítása előtt a macroprolactinaemia jelenléte kizárandó. Macroprolactinaemiáról beszélünk, ha a szérumban mért magas prolaktinszintet nem a hypophysis laktotrop sejtjeiben képződő, biológiailag aktív monomer felszaporodása, hanem a döntően (>60%) a periférián keletkező, nagy molekulatömegű macroprolactin okozza, amelynek nincs biológiai hatása. Valódi macroprolactinaemiára kell gondolnunk minden olyan esetben, amikor emelkedett szérumprolaktin-értéket észlelünk típusos klinikai tünetek nélkül. A hyperprolactinaemiát nem zárja ki a macroprolactinaemia jelenléte, ezért ez utóbbi diagnózisa csak akkor mondható ki, ha a monomer prolaktinszint a normális tartományon belül van. A macroprolactin meghatározásának a rutindiagnosztika számára legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja a PEG (polietilénglikol) -precipitációs módszer, amely jelenleg már hazánkban is számos helyen hozzáférhető. Ritkán a szérum prolaktinszintjének meghatározása során rendkívül magas értékek (>300-400 ng/ml) helyett hamisan alacsony értéket kaphatunk, ilyenkor a high dose hook effect érvényesülése (magas dózis okozta hurokhatás; a magyar elnevezés kevéssé használatos) okozza a metodikai hibát. Ez analitikai probléma, főként immunometrikus módszereknél fordul elő: az igen magas antigén- (esetünkben prolaktin-) koncentráció miatt az úgynevezett szendvicskomplex nem tud kialakulni, ezért tévesen alacsony koncentrációt mérünk. A hiba kiküszöbölése hígítással lehetséges .


Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 13:04:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Szeretném megkérdezni, hogy a fejbőrömön kialakult piros pöttyök és foltok lehetnek-e összefüggésben az autoimmun hipotireózisommal? Még nem jutottam el bőrgyógyászhoz, de ahogy láttam a neten a képeket, lehet, hogy pikkelysömör. Egyéb betegségeim, amikkel kezel: IR, microprolactinoma.
Köszönettel: Harcos Hédi
Tisztelt Harcos Hédi!

Ezek az elváltozások nem jellegzetesek pajzsmirigybetegségre, tehát további vizsgálatot igényelnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 07:48:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Egy kérdésem lenne,illetve kíváncsi vagyok az ön véleményére. 3cm-es hideg göb van a pajzsmirigyemben,nincs túlműködés,sem alulműködés,viszont a citológia atypusos fulliculus sejteket irt le. Azt szeretném megtudni ez pontosan mit is jelent? Nekem műtétet javasoltak,de nagyon fiatal vagyok,és félek a műtéttől. Ez feltétlenül szükséges? Tudom 3cm felett már amúgy is műtenek.....Az orvosom nem tudta kijelenteni,hogy ez nem rosszindulatú. Tehát akkor a mintavétel ennyire nem megbízható?? Válaszát előre is köszönöm szépen.
Tisztelt Kérdező!

A nagyobb ún. hideg göböket általában műteni szokták, de ezek nem feltétlenül rosszindulatúak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-15 07:47:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön beteg vagyok 2-3 éve.Aut.immun.pajzsmirigy gyulladásom van remisszióban.2 éve gastritis.
Nagyon sok vizsgálaton voltam az utóbbi időben és most már kizárásos alapon a hasnyálmirigy vizsgálata lesz.
Az állapotom nagyon leromlott alig tudok enni-inni fájdalmaim vannak.Le vagyok fogyva.Valószínűsítik hogy a menstruációm is a hasnyálmirigy-inzulin-cukor probléma miatt maradt el.
A kérdésem az lenne Önhöz hogy olvasva a cikkeit a p.m.gyulladásnak sokszor társuló más autoimmun betegségei is lehetnek.
A hasnyálmirigynek illetve gyulladásának is létezhet-e autoimmun gyulladása?Erre lehet-e gondolni?

Köszönettel:Lukács Mónika
Tisztelt Lukács Mónika!

A válaszom IGEN! A hasnyálmirigynek is van autoimmun formája, amely megfelelő gyógyszereléssel gyógyítható.
Jó egészséget, további javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 11:10:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

2005 óta állok meddőségi kezelés alatt és az akkori kivizsgálások alkalmával derült ki, hogy alulműködik a pajzsmirigyem és hyperprolactinaemia miatt Bromocriptint is kell szednem. A lombiklaborban immunológiás vérvételem is volt, az is csak az autoimmun pajzsmirigybetegséget mutatta ki. 2012 júniusában pajzsmirigy UH-n is voltam, aminek ez lett az eredménye: durván inhomogén echoszerkezetű, csökkent vascularisatiojú lebenyek, bal: 10X15X22 mm, jobb: 13X14X38 mm. 6 éve L-Thyroxint szedek, változó mennyiségben, ahogy a negyedéves kontrollokon az endokrinológus megszabja. 37,5 mikrogrammról indultam, de kellett már szednem 125-t is. Számtalan sikertelen lombikkezelés után vagyok és L-Thyroxinnal igyekszem a TSH szintet 0,5-1,5 között tartani, ezt az endokrinológus javasolta, most 50 mikrogrammot szedtem naponta. 2012 július végén harmadszor műtöttek endometriózis miatt és GnRH kezelésem is volt 3 injekcióval. Most decemberben ismét lehetőségem lett volna beültetésre menni fagyasztott embriókkal. 2012. 10. 03-án a TSH értéke: 0,333 mU/l volt, november 26-án: 1,370 mU/l így optimistán mentem a ciklusom harmadik napján a vérvételre. Az eredmény elkeserítő volt: TSH: 4,820 mU/l, szabad T4: 14,62, szabad T3: 4,12, anti-tg: 316,4, anti-tpo: 164,7. Ilyen eredmények mellett a nőgyógyász nem javasolta az embriótranszfert és visszahívott egy 21. napos vérvételre. Ennek az eredménye még rosszabb lett, holott én 75 mikrogrammra emeltem az L-Thyroxint az endokrinológus utasítására: TSH: 5,64, szabad T4: 16,38, szabad T3: 3,56. Ezzel megint elmentem az endokrinológiára, ahol a doktornő 100 mikrogrammra emelte a gyógyszeradagot és azt mondta, hogy menjek nyugodtan el a beültetésre, nem lesz gond.
Van értelme elmennem ilyen értékek mellett január végén egy újabb kísérletre? Az is felmerült már bennem, hogy ez az L-Thyroxin talán nem megfelelő gyógyszer, mert 3 hónapon keresztül még soha nem tudta a megadott tartományban tartani a TSH értékét. A lombik miatt terhesvitamint is kell szednem, de majdnem mindegyikben van jód is. Szedhetem én ezeket alulműködő pajzsmiriggyel?
Köszönöm, ha válaszol.
Eszter
Tisztelt Eszter!
Sok kérdést tett fel és a terjedelem csak néhány kérdés válaszolására elég.
1. Anorganikus jódot tartalamazó készítmény szedését nem javaslom.
2. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is lényeges, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el:
lHiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO („thyroid peroxidase”) elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek bizonyított szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt a meddők aránya, ha a hormon értékeik (TSH és T3, ill. T4 hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb (32%), mint az antitest negatívakban (6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19,3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Az újabb próbálkozás akkor kecsegtet eredménnyel, ha a laboratóriumi értékei közel normálisak.
Ui. A közeli jövőben ezen a honlapon erről a kérdésről rövid ismertetést kívánok adni, hogy segítsem az erre szorulókat.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 11:08:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!

Azzal a kérdéssel fordulok, önhöz hogy megtudjam, ártottam-e azzal hogy 2 hónapja Salvus vízet iszom minden nap refluxra, csomó mindent kiprobáltam , s csak ez segitett. Ezzel az a probléma, hogy évek óta pajzsmirigytúlműkődésem van, propycilt szedek napi 1 db-ot. De nem igazán tudják beállitani. Csak ma vettem észre 2 hónap után hogy a salvus víz jódot tartalmaz... 1.95 mg/L-t. S ugy tudom hogy tilos nekem jódtartalmú dolgokat fogyasztani.... Problémám is származhat belőle?
A másik gondom, hogy többször "ver" félre a szívem, olyan mintha elvesztené a ritmusát, van hogy naponta többször de van hogy hetekig semmi.... ez nagyon ijesztő és kellemetlen is, meg utána fáj a mellkasom. Ez mitől lehet? S ez veszélyezteti az életemet is?

Hálás lennék a válaszáért, s előre is köszönöm!

Vilics Renáta /23 éves/
Tisztelt Vilics Renáta !

Ez valóban gond. Anorganikus jód tartalmú készítmények fogyasztása nem javasolt.
Nagyon fontos lenne annak tisztázása, hogy mi okozza a pajzsmirigy túlműködését. A beállítás és a végleges gyógyulás ettől függ.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 11:01:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Úr! Két hete laborvizsgálattal kiderült hogy \"vélhetően\" pajzsmirigy problémám van. tsh: 0,01. norm. T4 értékkel. UH-vizsgálatra küldenek amire még várnom kell. Kérdésem az lenne hogy ha a pajzsmirigy túlműködik minden esetben eltávolítandó \" göböknek \" kell lennie vagy enélkül is létezik a probléma? Ha megismételjük a laborvizsgálatot van-e esély egy negatív eredményre? Bízom benne hogy jól tettem fel kérdésem. Várom és köszönöm megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 10:56:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

36 éves férfi vagyok. 2007-ben fedeztek fel a jobb pajzsmirigy lebenyben egy akkor 1,5 cm-es göböt, ami mostanra 2,2 cm-es lett. Mind a TSH, T3, T4 értékek megfelelő értéket mutatnak, ám az alsó szemhéjaim ödémásak lettek, a szemeim gyakran viszketnek, szúrnak, illetve kötőhártya gyulladásra utaló jeleket mutatnak, rendkívül érzékenyek huzatra, fényre,...
A szemvizsgálat során semmi rendellenességet nem találtak. Ezenkívül gyakran van a nyelőcsövem alsó harmadában gombóc érzésem, ami nagyon kellemetlen.
Izotópos vizsgálat 2007 óta nem volt, illetve a kezelő orvos eddig semmilyen további eljárást nem javasolt, csupán szemrevételezéssel vizsgál azóta is, fél éves gyakorisággal készített UH leletek mellett.
Kérem véleményét az ügyben, illetve küldje meg elérhetőségét(lemokft@gmail.com), hogy egy személyes konzultációra is sor kerülhessen.
Válaszára várva,
Maradok tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel . Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom.
A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött .
Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
E-mail: Szekelym@vipmail.hu Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 10:54:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz:
29 éves vagyok és első kisbabánkat tervezzük a férjemmel. Kb. 15 éve - hajhullás miatt - vette észre a háziorvosom, hogy a pajzsmirigyem alulműködik. UH-on mindent rendben találtak vele, csak a mérete kisebb az átlagosnál. Az UH leleteim azóta is jók. L-Thyroxin-t szedek rá, amivel nagyon gyorsan helyreálltak az értékek, és az elmúlt 15 évben semmilyen problémám nem volt vele, mind a TSH, mind a T3, T4 értékeim a referenciatartományon belül vannak.
A babatervezés kapcsán a nőgyógyászom javasolta, hogy szedjek Femibion-t. Mivel azonban ez jódot is tartalmaz, előtte egyeztettem az endokrinológusommal, aki azt mondta, nyugodtan szedjem a Femibiont. (TSH értékem októberben 1,7) Kaptam ugyanakkor beutalót anti-TG és anti-TPO vizsgálatára. Egy havi Femibion szedés után jutottam el a vérvételre (decemberben), az antitestek teljesen rendben vannak, a TSH értékem viszont lecsökkent 0,17-re.
Az endokrinológiára csak 5 hét múlva kaptam időpontot, ezért szeretném Öntől megkérdezni, hogy javasolja-e, hogy váltsak olyan terhességi vitaminra, ami nem tartalmaz jódot? Vagy nincs összefüggés a TSH értéke és a jódtartalmú vitamin szedése között?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm,
üdvözlettel
Kata
Tisztelt Kata!

Az anorganikus jódot tartalmazó készítmény szedését nem javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 07:40:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Rögtön a problémámra térek,12 éves kislányomnál 2012.novemberében egyéb mellékpajzsmirígy túlműködést állapítottak meg és osteoporosist(-3,6 SD).Műtétet javasoltak mely 2012 dec.27-én megtörtént,de az adenomát nem találták így nemtudták eltávolítani.A műtét előtt a PTH szintje 28,2pmol/L,műtét után ezt nemellenőrizték.Műtét után a Kalcium:3,05 mmol/l,másnap 3,24mmol/l.Ezek után közölték ,hogy gyógyszert kell szednie míg az adenomat megtalálják.A problémám az hogy a gyógyszer 18 év alatt nemadható (hatóanyaga:cinecalcet).Mit tegyek engedjem a gyógyszer adását vagy esetleg Ön tudna mást javasolni??? Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel:Hegyi Gabi
Tisztelt Hegyi Gabi!

Nagyon sajnálom a történteket, általában meg szokták találni az adenomát. Természetesen a műtét után a PTH ellenőrzése indokolt. Egyelőre a cinecalcet kezelés folytatása (Ca kontroll mellett) elfogadható. Fontos lenne azonban a PTH termelő adenoma megtalálása és az oki kezelése.

UI. Általában nem szoktam gyermekek esetében választ adni, de Önre való tekintettel megtettem.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-11 11:46:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Már a harmadik éve kezel Autoimmun-try. és Ön is elégedett, mert szépen gyógyul a pajzsmirigyem. Olyan problémám van, hogy 1,5 hónapja bevérzett az egyik szemem és sehogy nem akar gyógyulni. Szemüveges vagyok, C-vitamin mellett Rutaszorbint is szedek. Az okot nem találjuk, még legutóbb a cukrot is megnéztük, nagyon rendben volt, 105/64 a vérnyomásom. Kérdésem, hogy összefüggésben áll a pajzsmiriggyel vagy csak türelem kell, vagy máshol keressem a probléma forrását.

köszönettel, Barbara
Tisztelt Barbara!

A bevérzés nem függ össze pajzsmirigybetegségével. Valószínüleg ún. kapilláris gyengeségről van szó. Az alkalmazott kezelés mellett DOXIUM szedése jöhet szóba.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-11 11:41:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Basedow kórom van, autoimmun betegség az oka. (akkoriban szülés után voltam, stresszes időszakban, szoptatás elhagyása környékén jöttek a túlműkődési tünetek) Nagyon nagyon szeretnénk már egy kistestvért pici lányunk mellé, és azt is tudom, hogy túlműkődés esetén szinte 1% az esélye a teherbeesésnek, hiába is próbálkoznánk. TSH 0,01 volt (megnövekedett T3 és T4 értékekkel)
December 14-én a TSH már 0,1 volt. T4 és T3 rendben volt.
Mai vérvételem alapján TSH 1,7 (0.4-4.0) T4 8,18 (7.90-14.40) és T3 3,41 (3.80-6.00). Én úgy gondolom, ez már majdnemhogy jó érték. Sajnos Metothyrint szedek, és nagyon szeretnék már babát. Ha úgy alakul, hogy mégis megfogan a baba, és az első 5-6 hétben, amíg ki nem derül az állapotosságom, okozhat vetélést a Metothyrin szedése?
Tudom, hogy Propicylt szoktak felírni várandósság alatt. Ezt előre is kérhetem a dokitól?
Köszönöm szépen a válaszát.
Tisztelettel
K.Judit
Tisztelt K. Judit!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-11 07:48:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja