SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok! 22 éves nő vagyok! szeretném a segítségét kérni! Hormonális vérvételen vettem részt ahol a következö eredmények lettek:
vércukor: 5.3 mmol/l(4.1-5.9)
TSH: 1.390 uU/ml (0.270-4.200)
FSH:7.5 mU/l
LH:9.0 mU/l
Prolaktin:364.0 mU/l (102.0-496.0)
Ösztradiol:146.0 pmol/l
Tesztoszteron:3.8 nmol/l (0.2-1.7)
SHBG:10.4 nmol/l
szabad androgén index:36.346%
inzulin:303.9 pmol (17.8-173.0)
kortizol (reggel) 441,00 nmol/l (138,00-690,00)
ezen értékek alapján szeretném a véleményét kikérni! tekintettel a magas androgén indexemre polycystás ovárium syndroma vagy mellékvese adenomám van e?
mennyi az eséje annak hogy mellékvesémmel van a gond! válaszat elöre is köszönöm!
Tisztelettel: G. Zsófi
Tisztelt G. Zsófi!
A kérdése összetettebb , minthogy néhány laboratóriumi adat alapján diagnózist lehetne mondani. Mindig elmondom, hogy a laboratóriumi tesztek nem helyettesítik a személyes megbeszélést és fizikális vizsgálatokat. Az andogén index több betegségben is lehet emelkedett!
A PCOS tünetei:

- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznem, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteket a PCOS okozza?

A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:

1./ két tünet jelen van a következő háromból:

a./ a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése,

b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,

c./ ultrahanggal igazolt PCO és

2./ nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket.

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.

Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.
Kezelés
A kezelés első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a fokozott szőrnövekedés, aknék, a vérzészavar és a meddőség kezelése. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.

A gyógyszeres terápia mellett az életmódi kezelés is fontos szerepet játszik a gyógyulásban. Megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulin szint elérését, ami az androgén tüneteket javulását és a meddőség kezelését egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát.

A kezelés nem csak a tünetek megszüntetésére irányul, de az is fontos, hogy megelőzzük a PCOS gyakori szövődményeinek kialakulását, melyek lehetnek: diabétesz, szív-és érrendszeri betegségek, vagy endometrium karcinóma (méhnyálkahártya daganat).
További kiegészítő vizsgálatokat és mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-11 07:35:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Férjemmel kisbabát szeretnénk, de nem sikerült eddig, így elmentem egy terheléses cukor és inzulin vizsgálatra. Az értékeim a következők szerint alakulnak: Glükóz 0': 5,7 mmol/L ; Glükóz 60': 9,2 mmol/L ; Glükóz 120': 7,8 mmol/L valamint az Inzulin 0': ´16 mIU/L ; Inzulin 60’: 155,1 mIU/L ; Inzulin 120': 165,1 mIU/L .
Szeretném megkérdezni, hogy ezek az értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára? Illetve okozhatják-e az eddigi eredménytelenséget?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Igen, utalhatnak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-08 11:11:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Három hónapja szültem ikreimet. Eutirox 50mq napi negyedet szedtem és napi 1 meckformin 1000mq-ot a terhesség alatt.Ezt az adagot a terhesség végére álltotta be az orvos.Miután már nincs tejem ezért elkezdenék diétázni csináltattam vérképet a tsh 1,098 jelenleg még mindig a negyed eutyraxot szedem.A problémám az lenne hogy ilyen eredmény mellett kell e emelnem az adagot mert nem igazán sikerül fogynom a diéta ellenére sem.Illetve az arcomon aknés pattanások jelentek meg.Régebben amikor elkezdtem szedni a gyógyszereket sikerült fogynom és megszüntek a pattanások.A meckformin napi 2-re emelhetem elvileg annyit kellene szednem de én napi 1 et szedtem.Nagyon el vagyok keseredve mert tényleg diétázom és semmi eredménye.!Kérem Doktor úr segítsen.
Köszönettel:

Barbara
Kedves Barbara!

Az előzményeket és a részleteket nem tudom, de a leírtakból arra következtetek, hogy valószínüleg a korábban már meglévő autoimmun pajzsmirigy gyulladása újult ki (poszt- partum thyreoiditid!).
A terhesség ugyanis a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmun gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás.További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A gyógyszeres kezelésének változtatására csak előzetes fizikális vizsgálat és kiegészítő vizsgálatok után lehet korrekt választ adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-07 11:29:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!

Már kicsivel több mint két éve gyermeket szeretnénk! Voltam 3. és 21.napi vérvételen, amelynek eredménye
A CN.3napi vérvétel eredménye:
Se tsh supersensistiv megh: 1,773
Se szabad T3:5,20
Se szabad thyroxin:14,88
Se LH:3,22
Se FSH: 6,26
Se prolactin: 413
Se oestradiol:105,00
Se 17-alfa-OH-progesteron:0,84
Se testosteron:0,69
Se szexhormont kötő fehérje: 88,30
Se inzulin: 4,29
A 21. cn. eredménye:
20,80

Szeretném kikérni az ön véleményét, hogy ebben a laborleletben van e valami eltérés?

Köszönöm szépen válaszát!

További szép napot kívánok önnek!
Üdv.: Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Igen, van eltérés. Immunológiai tesztet nem láttam.

Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-07 10:24:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Van egy 15 éves lányom. Sokat fáj a feje, ezért utolsó gondolatként hormonpanel is készült. A mensese még nem szabályos, de az enyém sem volt az a szülésekig (27 évesen született az első gyermekem), így emiatt nem aggódtam. Ideggyógyász, szemész, fül-orr -gégész eltérést nem talált. A hormonpanelban viszont a prolactin szintje a normál kétszerese. A kérdésem az, hogy belefér ez a serdülőkor hormonális változásaiba, vagy mindenképpen kezelni kell? Válaszát előre is köszönöm! Gróf Ilona
Tisztelt Gróf Ilona!

A prolactin szint emelkedését feltétlen komolyan kell venni, különosen akkor, ha panaszok, klinikai tünetek is kísérik.
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-07 10:21:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr,
Véleményét szeretném kérni az alábbi 3 pontos terheléses vérképről:
Glükóz terhelés 0': 5,2 mmol/L
Glükóz terhelés 60': 6,9 mmol/L
Glükóz terhelés 120': 5,6 mmol/L
Inzulin 0 perces: 4,3 mIU/L
Inzulin terhelés 60’: 82,4 mIU/L
Inzulin terhelés 120': 67,6 mIU/L
HOMA-IR: 1,0
Ha jól tudom ez inzulinrezisztenciára utal, mert egy rokonnál is ez van, de ebből a vérképből mi derül ki? Mennyire súlyos, vagy enyhe? Esetleg ezt még a 160 CH-s diétával és mozgással rendbe lehet hozni vagy gyógyszeres kezelés kell mindenképpen? Családot tervezünk, egyenlőre sikertelenül (másfél éve), ezzel az eredménnyel az inszeminációt elkezdhetjük, vagy várni kell, amíg rendeződik az eredmény?
Köszönettel,
CS.Panna
Tisztelt CS.Panna!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Az értékeléskor a klinikai adatok is fontosak. Egyébként értkei a nemzetközi standard szerint nem feltétlen kórosak.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-07 10:15:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
'1 éve rosszindulatu melldaganattal mütöttek,ami hormonérzékenységet mutatott,80 % ösztrogén,20 %progeszteron.Kemoterápia nem kellett,de sugárkezelések igen. Ezek után Femara nevű antiösztrogént irtak fel,amit 5 évig kéne szednem.Mivel testsulyom 60 kg.sincs,és egész kövér hölgyek is ugyanezt a pici tablettát szedik,azt gondoltam,hogy a tablettát én megfelezve szedném,mivel sok mellékhatása van,csontfájdalmak...stb.Lehet,hogy ez hajmeresztő ötlet. A másik kérdésem,hogy az ösztrogént ugy is lehet csökkenteni,ha nem tablettát szedünk,hanem progeszteront viszünk a szervezetbe/lásd valamilyen norvég progeszterines krém/Igaz e ez,és nekem meg lehetne e próbálni,kiváltva vele a Femarát?
Válaszát köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt konkrét válasz:
1.A Femara dózisát egyelőre ne csökkentse!
2.Progesteront ne alkalmazzon, mert ez éppen a daganat növekedését segítené elő!.
A melldaganat és más endokrin betegség, így a pajzsmirigybetegség elég gyakran társulnak egymással. Ennek sok oka van, ezért a kezelés és a megelőzés miatt írok néhány sort.
Ugyanis pár éve még a DDT botránytól volt hangos a sajtó, ekkor kerültek a figyelem középpontjába azok az esetek, melyek igazolták, hogy a rovarölő szer még két-három generációval később is kimutatható a családtagok szervezetében. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE, a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le, felezési ideje a természetben mintegy száz év. Felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, káros hatással van a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. A DDT története jellemző az EDC-re is. Az EDC anyagokat egyre nagyobb mennyiségét állítják elő, ennek következtében egyre több kerül a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések is jelentőssé váltak. A DDT-hez hasonlóan az EDC vegyületek káros hatásai is sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Ma már tudjuk, hogy az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is jelentősen emelkedett.
A legfontosabbak EDC anyagok a következők: ftalátok, biszfenol-A és hasonló fenolok, PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport, égéstermékek - ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók-, halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok), rovarirtók (peszticidek), bizonyos gyógyszerek, fémek és fémtartalmú vegyületek, természetes anyagok - fitoösztrogének, szójaolaj.
Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC „thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok. Egyes EDC molekuláról, így a biszfenol-A-ról (BPA-ról) bebizonyosodott, hogy gátolja a pajzsmirigy hormonjainak, a jelátvivő receptorhoz történő kötődését. Ráadásul kedvezőtlen, az immunrendszert károsító hatásai miatt fokozza az autoimmun gyulladásokat is. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezethet.
Az egészséget károsító vegyi anyagok jelen vannak a környezetben és az otthonokban egyaránt. Az epoxigyanták ipari melléktermékeként több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.
Főzés során is számos káros anyag keletkezhet. A perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik például a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhatnak.
Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Az igazság azonban az, hogy jelenlétüket az ivóvízben, a mai napig nem sikerült hitelt érdemlően kimutatni. A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnányi mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel - ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók -, a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is szükséges lenne rendszeresen ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.
Nagyon fontos a környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. A megelőzés érdekében, az étrendben a mérgező anyagok kiszűrésére és elkerülésére kellene törekedni. Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Tanácsos ezért a műanyagban tárolt ételeket és a teflon bevonatú edények használatát elkerülni.
A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Valójában számos vegyi anyagot, rovarirtószer maradvány hordozhatnak felületükön. Fogyasztásuk előtt ezért mosás és alapos tisztítás javasolt!
Törekedjünk a hazai élelmiszerek fogyasztására! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
Támogatni kell a bio élelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem minőségileg jobb.
A szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól való megszabadulást segíthetik a komplex egészségmegőrző terápiák: a wellness, szauna kezelések és a szabad gyökfogók (szelén, E-vitamin) kiegészítő alkalmazása.
A méreganyagok főként a zsírszövetben raktározódnak el. Fontos ezért a testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben elraktározódott méreganyagok a hirtelen fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe, ami rendkívül káros lehet.
Rendszeres endokrin-, pajzsmirigy szűrővizsgálat javasolt azok körében, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak, illetve voltak kitéve. Gondolni kellene a családtervezés – különösen meddőség esetén - erre a lehetőségre is.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-06 07:46:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A problémámmal azt mondták forduljak endokrinológushoz. 22 éves vagyok és novemberben colitis ulcerosa betegésget és anémiát állapítottak meg nálam. Azóta nem volt menstruációm. Szteroidot, vaskészítményt, és a gyulladásra szedek gyógyszereket. Ezek befolyásolhatják a hormonokat és így a gyógyszerek okozhatják a problémát? Előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Kérdése összetett, érini az imun és endokrin rendszer működését.
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
Belső egyensúly
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Az ezerarcú betegség
Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít.
A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri !!!!!– szív és érrendszeri betegségekkel.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
Konkrét kérdésére lehetséges válasz, amely a vizsgálat hiányában valószínüsíthető:azaz mind az autoimmun folyamat, mind a szteroid kezelés okozhatják a menzesze elmaradását (gondolom errea kezelő orvosa figyelmeztette). A kezelés a további vizsgálatától, állapotától függ.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-05 12:19:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

47 éves nő vagyok. Hashymoto thyreoditis, gluténérzékenység, laktózérzékenység. Letrox 75 szedek. Napközben valerina drazsét ,este frontin 0,25-öt szedek.Nagyon fáradékony, feledékeny , figyelmetlen,lelassult vagyok, ez munkámban is zavar. Egy ismerős pszichológus depressziós tüneteim miatt(alvászavar, kedvetlenség, motiválatlanság, gyakor idegesség, nem járok sehova, nem tudok kapcsolatokat teremteni)azt javasolta, hogy forduljak psziciáterhez, aki valószínűleg antidepresszánst fog felírni. Januári leletem eredményi: TSH:3.24; vércukor:6; Natrium:134; SGOT:35; Koleszterin:6,2;Hugysav:101; Vizelet bacterium:pos; Vizelet aceton:+.Egy éve jártam a professzor úrnál utoljára. Szeptember elejére kaptam időpontot Önhöz. Addig is segítségét kérem.
Üdvözlettel:
L.Lilla
Tisztelt L.Lilla!

Emlékszem Önre és leleteire, azokat éppen a személytelenségére történő hivatkozás miatt nem írom le.
1. A jó hír az, hogy lényegesen korábban is lesz időpont a találkozásunkhoz.
2. Ami az antidepresszánst illeti: a Frontinnak is van ilyen hatása, másrészt legutóbbi vizitje alkalmából már utaltam a Cypromix kúrára,amely további segítséget ad.
3. A pajzsmirigy csökkent működése gyakran válthat ki ileny panaszokat, főként az év végén.
Több tanulságos eset bizonyítja, hogy pajzsmirigy alulműködésében (hypothyreosisban) a viselkedési és pszichológiai tünetek sokszor nem specifikusak, egyaránt jelentkezhetnek a pajzsmirigy csökkent működésekor és depresszióban. Ezek közül említést érdemel a fáradékonyság, a pszichomotoros lelassulás, a tanulási képesség csökkenése, az aluszékonyság, kedvetlenség és más hangulati zavarok (anergia, dysphoria). Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Gyakoriak a kognitív funkciózavarok: memóriazavar, tanulási nehézség, a gondolkodás lelassulása, figyelmetlenség. Ez azt eredményezi, hogy a tünetek jelentkezésekor nem lehet tudni, vajon hypothyreosis, depresszió, idős betegek esetében, agyi érelmeszesedés (cerebrosclerosis) okozta tünetekkel állunk-e szemben. Ami az időskorúakat illeti, nem egységes a vélemény: egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a depresszió között, más vizsgálatokban nem tudták ezt megerősíteni. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy különösen időseken az enyhe (ún. szubklinikus) hypothyreosis és a depresszió, valamint a kognitív funkciók romlása egymástól különálló, csak egyidejűleg jelentkező kórképek is lehetnek, amelyek között nincs ok-okozati összefüggés. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy depresszióban, aluszékonyságban viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, ez különösen a rapid, ciklikus, bipoláris betegségre jellemző. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. A pszichés betegség miatt lítium tablettákat szedő betegek közel 20%-ban alakul ki csökkent pajzsmirigyműködés. Hasonlóan csökkent működést okozhat sok olyan gyógyszer, amelyet nem a pajzsmirigybetegségre szednek a betegek. Ezek közül a legfontosabban a szívbetegek által gyakran szedett, nagy mennyiségű jódot tartalmazó Cordarone tabletta, vagy a Betadine hüvelykúp, ill. fertőtlenítő oldat. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és testi (szomatikus) panaszok, amelyek a pajzsmirigy kezelésével megszüntethetők. A thyroxin és szelén együttes bevitelével az aluszékonyság és a kognitív funkciók egyaránt tovább javíthatók.
Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nem vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-05 12:11:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor úr!

Három gyermekes édesanya vagyok, a legkisebb már 5 éves. Egy kézfájás kivizsgálása során derült fény arra, hogy subklinikus autoimmun gyulladásom van. A TSH 4,34 volt, a pajzsmirigy hormon határon épphogy belül, viszont az anti TPO 525. Az orvosommal úgy döntöttünk, hogy egyelőre csak figyeljük a folyamatot, és nem kezdek bele a hormon szedésbe, amíg ezeken a határokon vagyok.
Nagycsaládot tervezve további gyermekeket is szerettünk volna, de most egy kissé elbizonytalanodtam, hogy egy autoimmun betegséggel mennyire kockázatos a jövőbeli gyermekeink felé és mennyire kockázatos rám nézve újabb terhességek vállalása, illetve a kockázat ha van, kivédhető-e szakszerű orvosi kíséréssel. Cikkei és tapasztalatai miatt Önhöz szeretnék fordulni, Ön személyesen hogy látja ezt a helyzetet.
Köszönettel!

Tisztelt Kérdező!

Nagyon fontos kérdést vetett fel. Hasonló problémája nagyon sokaknak van, ezért részletesebben válaszolok.
Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van)!
Az Ön esetében is fontos, hogy az immunológiai, autoimmun történések megelőzik a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását akár évekkel. Mellékelek egy ábrát, amely ezt talán jobban érzékeli és amelyre ismételten felhívtam és hívom a figyelmet bízván abban, hogy előbb vagy utóbb eredmény lesz. Tehát az örökletes alap meghatározó, a külső tényezők egész sora ismert, amely elindítja a folyamatot. Éveken át lappang és gyakran már csak a kialakult végeredménnyel szembesül a beteg. Arról már nem is szólva, hogy az autoimmun folyamat – még a csökkent pajzsmirigyműködés előtt! – gátja lehet a fogantatásnak. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést. Ezzel egyidejűleg emelkedik a koleszterin szint. Gyakran nem is gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
 

Anti - TPO és hypothyreosis ábra:


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-04 11:36:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A tanácsát szeretném kérni.
Ez év januárjában egy 14 mm átmérőjű meleg göböt találtak(struma nodosa) a pajzsmirigyem bal lebenyében. A TSH szintem 2,8, a pajzsmirigyem ill. a nyirokcsomóim normális nagyságúak. A biopsia vizsgálat eredménye:mérsékelten véres háttérben szétterülve egysejtesével változó nagyságú, kis follicularis elrendeződést mutató háromdimenziós sejtcsoportokban onkocyter, Hürthle sejtes állomány látszik. A cytoplasma szegély széles, élénk, eosinophil, a mag kerekded, mérsékelten polymorph. Állítólag mindenképpen műtét javasolt, mivel csak a szövettan tudná kimutatni, hogy jó vagy rosszindulatú daganatról van szó. Panaszaim nincsenek és nem is voltak. Mindkét pajzsmirigyemet ki kellene venni. A kérdésem az lenne, hogy mennyire sürgős a műtét, ha egyáltalán valóban tényleg csak a műtét jöhet szóba? Esetleg rendszeres kivizsgálás mellet lehet húzni ezt a műtétet, és figyelni, hogyan alakul a göb, mert gondolom,ha rosszindulatú akkor gyorsan nőhet. Az hogy gyulladt a pajzsmirigyem megállapították. Esetleg valamilyen gyógyszerrel nem elég egyenlőre kezelni és csak később műteni? Ha mégis műteni kellene a hangszalagom sérülhet? Még annyit hozzáfűznék, hogy édesanyámnak strumája van, valamint 1987-ben(13 éves koromban) sugárkezelést kaptam egy jóindulatú csontdaganat miatt ami a nyakcsigolyámon volt.
Megtisztelő válaszát előre is nagyon-nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel: Tímea
Tisztelt Tímea!

Jóllehet igyekezett részletesen leírni a tüneteit és adatait, végleges válasz adására akapott információ nem tűnik elégségesnek. A helyzet azm hogy a pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
További tisztázást javasok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-04 08:20:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Interneten találtam cikkét a barátcserje kapszuláról, ami egy kis reménységgel töltött el, talán megoldás lehet a problémámra. Sajnos nem új keletű dolog. Emelkedett prolaktin szintre kaptam többféle gyógyszert, először még a ’90-es években parlodelt, ami eleinte némileg segített beállítani a ciklusomat és az addig rendszeresen jelentkező petefészek cisztáim is ritkábban jelentkeztek, viszont a gyógyszernek elég sok mellékhatása volt, egy idő után pedig, bár a rendszeres vérvételes ellenőrzés javuló tendenciát mutatott, már az állapotom is inkább stagnált, vagy megint kicsit romlott is, cisztával sajnos egyszer műtöttek is. Akkor azt mondták, akár életem végéig is szednem kell, ami nem hangzott túl kecsegtetően, így egy idő után csökkentettem, majd abbahagytam. Ekkor csak nőgyógyászhoz és belgyógyászhoz jártam rendszeresen, endokrinológushoz nem. Próbáltunk/orvos is ajánlotta/ természetesebb gyógymód után nézni. Ekkor jött be Magyarországra a Mastodynon csepp, ami szintén barátcserjét tartalmaz, de ezen kívül még elég sok összetevője van. A hipofízis problémáimon nagyon sokat segített, ekkor éreztem magam a legjobban, sajnálatos módon azonban valamelyik összetevőre allergiám lehet, mert nagyon erős hajhullás mellett a gyomromat nagyon megviselte. Így abba kellett hagynom, ezután Bromocriptint kaptam, sajnos megint nem éreztem a javulást, így az akkori nőgyógyásszal megbeszéltük, hogy abbahagyom. Azóta elég kezeletlenül maradt ez a problémám, három éve egy vérvétel után kiderült, a tsh szintem kicsit emelkedett. Akkor érdekes módon nem volt a prolaktin annyival magasabb, mint régen, az előzmények ismeretében mégis úgy érzem van összefüggés. Sajnos igazán megbízható, együttműködő endokrinológust nem találtam, így elkezdtem nézegetni a természetesebb gyógymódokat, így akadt meg a szemem az Ön cikkén. Gondom az, hogy mai napig rendezetlen, kiszámíthatatlan a ciklusom, most az utóbbi időben megint van szerintem cisztám, nagyon fáj jobb oldalon, ahol műtötték is a hasam. Elfelejtettem még, hogy három éve szintén volt egy 5x 5 cm körüli ciszta ugyanott, már meg is volt beszélve, hogy, nyár végén műtét, szerencsére elmúlt magától, de ez elég rendszeres dolog nálam. Ezen kívül a pajzsmirigy UH egy kb. egy cm-es és több kisebb göböt mutatott ki. Legutóbbi endokrinológus Dr. Úr azt mondta, ne foglalkozzunk vele, majd, ha megnő, megműtjük, de én valami humánusabb dologban bízom. Annál is inkább, mert, ahogy Dr. Úr a cikkben írja a hipofízis összefügghet a pajzsmiriggyel, talán nálam is ez a régi dolog van még a háttérben. Sajnos rendszeresen nagyon erős hajhullásom is van, ami még ijesztőbb, ez eddig minden gyógyszertől inkább erősödött. Sokak szerint ez a legkevesebb, de azért egy fiatal nőnél nem kellemes dolog ez sem és nem is hiszem, hogy normális lenne, emiatt viszont nagyon félek a gyógyszerektől is. Az lenne a kérdésem, a barátcserjét ajánlaná-e nekem a Dr. Úr. Szeretnék bejelentkezni rendelésére is, amennyiben lehetséges, csak olvastam, hogy rengetegen vannak, nagyon sokat kell várni és én most aggódom, elég sok problémám összejött.
Kérem, segítsen megoldást találnom.

Tisztelettel!

Beatrix

Tisztelt Beatrix!

Bízom benne, hogy lehet segíteni összetett gondján. Az egyes betegségek valóban összefügghetnek.
A kérését kolléganőmhöz továbbítottam, aki az előjegyzést végzi. Bízom benne, hogy viszonylag rövidebb időn belül találunk megoldát (tel. 06-30-631-9309)
E-mail:Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-04 08:14:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A második babánkat tervezzük. Kb. másfél éve rendszertelenül előforduló közti vérzésem van. Augsztus óta azonban már minden hónapban. Pontosan a ciklusom közepén. Áprilisban kértem egy pajzsmirigy vizsgálatot Háziorvosomtól. Akkor 1,2 volt a TSH, amire azt mondta teljesen jó. Most a nőgyógyász elküldött ismét vérvételre, mert szerinte ez alacsony érték. Az eredményeim: TSH 1,1 T4 13 és T3 4,5 Nőgyógyászom azt mondta nem kell megijedni, határeset. Beszéljek endokrinológussal. Lehet oka a köztivérzésnek a peteérés elmaradása is. Nyárnál előbb viszont nincs időpont, úgyhogy magánrendelésre kell mennem. A laboratóriumban kinevettek, hogy miért akarok ezekkel az eredményekkel endokrinológushoz menni, amikor minden a határokon belül van. Ebben az esetben, amikor mindhárom értékem közelít a minimumhoz, lehet oka a köztivérzésnek? Utalhat ez pajzsmirigy rendellenességre, vagy valami kezdődő rendellenességre? Természetesen szót fogadok a nőgyógyásznak, és megyek magánrendelésre, de addig is szeretném tudni, hogy mi állhat a hátterében még ennek a problémának. Rákszűrés negatív. Az 1 napos és a 21 napos hormonszintviszgálatom is jó, melyet nőgyógyászom kért. Nőgyógyászati UH vizsgálat negatív. Féjdalmaim nincsenek, soha nem is voltak még a vérzések előtt alatt sem. Nagyon szépen köszönöm segítségét.
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-04 08:05:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Az Önöz járok kezelésre, azonban külföldön élek. Tavaly szeptembere óta poszt-partum tireoiditisz miatt 1/2 tabletta Letrox-ot, 200mcg Szelént és a prolaktin szint miatt 1/2 tabletta Bromocriptin-t szedek. A kérdésem az lenne, hogy terhesség esetén továbbra is szedhető-e ez a mennyiségű szelén, illetve mi a helyzet akkor, ha heterozigóta Leiden Faktor V miatt 75 mg aszpirint kell szedni terhesség alatt? Azt olvastam, hogy a szelén a véralvadást gátolja és aszpirin szedése mellett nem javasolt.

Továbbá szeretnék érdeklődni, hogy a két gyógyszer adagját automatikusan kell-e 1-re emelni, vagy csak az eredmények fényében érdemes változtatni az adagon.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!



Tisztelt Kérdező!


A Letrox dózisa attól függ, hogy a terhesség melyik trimeszterében van. A terhesség alatt ugyanis a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L

A Szelén dózisát ebben az esetben 100 ug-ra csökkentheti.
Egyébként:
SERUM SELENIUM CONCENTRATIONS IN PREGNANT WOMEN, IN WOMEN WITH THYROID DISORDERS AND IN HEALTHY WOMEN IN HUNGARY: IS THERE A NEED TO SUPPLEMENT?

Jeannette Molnár1, Zoltán Garamvölgyi2, János Rigó Jr. 2, Csaba Balázs3, Nóra Adányi4
1Molzsa Medical Kft., Budapest, Hungary
21st Department of Obstetrics and Gynecology, Semmelweis University, Budapest, Hungary
3Polyclinic of the Hospitaller Brothers of St. John of God in Buda, Budapest, Hungary
4Central Food Research Institute, Budapest, Hungary

Introduction: Selenium is an essential trace element. Its recommended daily allowance is 55 μg for women and 70 μg for men, while in pregnancy the National Research Council recommends a dietary intake of 60 μg. Selenium supplementation was reported to prevent colorectal cancer in the United States. Recently, the importance of an optimal selenium intake in thyroid diseases has been stressed by European guidelines. In the 1990s it was established that Hungary is a country with a marginal selenium deficiency. However, there have been few data reporting serum selenium concentrations in Hungary in the last decade.
Materials and methods: Serum selenium concentrations were determined in 33 healthy female study participants, 18 women with thyroid disorders and 97 pregnant women. Selenium concentrations were measured by hydride generation atomic absorption spectrometry following the nitric acid - perchloric acid – sulphuric acid digestion procedure.
Results: Serum selenium concentrations were significantly lower in pregnant women than in non-pregnant study particpants (46.77±12.04 μg/l compared to 77.06±12.55 μg/l). Selenium concentrations did not differ between healthy women and women with thyroid disorders. Selenium levels ranged from 22.95 μg/l to 77.90 μg/l in pregnant women with a median of 44.70 μg/l. In non-pregnant women, selenium concentrations varied between 45.80 μg/l and 107.43 μg/l (median: 74.50 μg/l).
Conclusions: Mean serum selenium concentrations of non-pregnant women determined in the last two years are higher than those reported in the early 1990s. This may be either explained by the use of a more advanced technique for selenium measurements or by a change in nutrition favouring the consumption of foodstuffs containing higher amounts of selenium. Serum selenium concentrations of pregnant women are low compared to international data and selenium supplementation may be considered in a few cases. Selenium supplementation of women with endocrine ophtalmopathy or autoimmun thyroiditis and high anti-TPO levels is currently recommended.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-02 16:58:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A kérdésem a következő lenne: Férjemmel kisbabát szeretnék ezért nőgyógyászom javaslatára az alapvető hormonvizsgálatokat elvégeztük. 21. napi progeszteron értékem 41,2 nmol/l, amire azt mondta, hogy rendben van de támogassuk meg azért duphaston tablettával (a beágyazódás segítésére), ártani nem árthatok vele. Orvosi utasításra a ciklus 10. napjától kellett 10 napon át napi 1x szednem. Mivel ezt többször is megerősítette, nem kételkedtem benne, hogy esetleg máshogy kellene szednem. Mint kiderült nagy félreértés lehet, mert a betegtájékoztató alapján és egyéb helyeken olvasva, egyértelműen kiderült, hogy a ciklus második felétől kell szednem a 25.-ig napig. Tehát mivel én már a 19. napon abbahagytam esélyt nem adtam egy esetleges terhességnek a hormonszint hirtelen esése miatt....hiszen az abbahagyás után 5 nappal meghozta a menstruációt. Az orvosommal természetesen ezt mindenképp tisztázom. De félek, hogy ezzel a gyógyszerhasználattal ártottam és esetlegesen felborulhat az egyébként jól működő ciklusom...
Az első kérdésem az lenne, hogy Ön mit gondol 41,2 nmol/l prog (21.nap) értékkel egyáltalán szükséges e szednem hormontartalmú készítményt, vagy ezzel az adaggal napi 1x 10mg, nem árthatok vele, persze ha az előírtaknak megfelelően szedem.
A másik kérdésem, hogy ha már elkezdtem, abba lehet e ezt hagyni, vagy pár hónapig folytatnom kell a "kúrát", és befolyásolja e a gyógyszer helytelen szedése a későbbi teherbeesésemet.

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Emz
Tisztelt EMZ!

Ez az a tipikus kérdés, amelben nem nyílváníthatok véleményt, hiszen Ön leírta. Kérem tisztázza kezelő orvosával. Egyébként erről a témáról sokat írtam, jelenleg is megtalja ezen a honlapon.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-01 11:20:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Ön kezel autoimmun thyreoditisszel. Babatervezes miatt jelenleg 50 mg letroxot es napi 2*100 mg seleno preciset szedek.
A letroxot es egy szelent reggel 6-kor ehgyomorra veszek be, es 8 ora utan eszek reggelit.
A masik szelent pedig delutan veszem be.
Mostanaban egyre gyakrabban faj a gyomrom. Kerdesem, hogy okozhatjak-e ezt a reggel ehgyomorra bevett gyogyszerek? Fontos, hogy a szelent a letrox-szal együtt vegyem be? Vagy jobb lenne külön, kicsit kesöbb?


Köszönöm valaszat!
Üdvözlettel:
Timea
Tisztelt Tímea!

Csak a Letroxot kell éhgyomorra beszedni a szelént nem és nem kell együtt beszedni őket.
Minél előbbi javulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-01 08:01:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

16 éves lányommal fél éve pattanásos bőre és kissé erősebb szőrősödése miatt endokrinológushoz mentünk. A szakrendelésen az alábbiakat írták le:
Enyhe fokú hirsutismus, arcon acnék, combon halvány striák.

Laboratóriumi eredmények ciklus 13. napján:
TSH 1,344 mIU/l
FT4 15,55 pmol/l
Testos 0,8 nmol/l
FSH 7,1 mIU/ml
LH 10,8 mIU/ml
Ösztr 293 pmol/l
Prol 193 mIU/l
Prog 2,25 nmol/l
ACTH 23 pg/ml
SHBG 20 nmol/l
Kortizol 375 nmol/l
DHEA-S 7,3 umol/l
TPOAT 30 IU/ml
Inzul 9,5 uIU/ml

Laboratóriumi eredmények ciklus 21. napján:
FSH 4,4 mIU/ml
LH 10,6 mIU/ml
Ösztr 430 pmol/l
Prog 25,50 nmol/l

Vélemény: Az eredmények a PCO szindrómát megerősítik, de peteérése volt.

Ciklusai azóta is 24-35 nap közöttiek. Akkor ultrahangra nem küldték el, most elvittük, a ciklus 19. napján. A lelet szerint a petefészkek nagysága, szerkezete nem jellemző PCO-ra, peteérés is van.

Szeretném megkérdezni, hogy a laborok és az ultrahang alapján valóban felmerül a PCOS, vagy csak kissé több a tesztoszteron látható hatása a lányomon?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: F.Éva
Tisztelt F. Éva!

A kérdése összetett, de először a konkrét kérdésére válaszolok: A PCOS valóban komplex , több arcú betegség. A leírtak nem szólnak PCO mellett, de ösztrogén dominancia nem zárható ki (utalok ezen a honlapon most is olvasható cikkemre).
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A tüneteket holisztikusan kell(ene) értékelni és sze. kezelni.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-31 11:39:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésem van, de az anti-TPO és anti-TG szintem rendben van, vagyis valószínűleg nem autoimmun eredetű. Ez esetben szedhetek Femibion 800-at? (Van benne jód.)

Köszönettel:
J.
Tisztelt J.!

Elvileg szedhet, ha nincs a családban autoimmun betegség.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-31 11:27:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr !

Köszönöm a gyors válaszát. A kérdésem a IgG-lambda monoclonalis gammopathia-val volt kapcsolatos. A véleménye az volt, hogy amennyiben nincsenek panaszaim, fél év múlva meg kell ismételni a vizsgálatot.
Nem tudom, hogy a torok érzékenységem, azaz az, hogy szinte folyamatosan úgy érzem, hogy begyullad a torkom, ami néhány nap alatt rendeződik, de kisebb hideg vagy más hatására ismét kiújul, és az, hogy semmilyen hideget nem fogyaszthatok, az ennek az állapotnak köszönhető-e és ha igen, akkor mi a teendő ? Roszindulatú elváltozásról van szó, amiért meg kell ismételni a vizsgálatot ? A leletem eredménye mennyire rossz ? Köszönöm az ismételt türelmét ! Anikó

Tisztelt Anikó!

Ez az állapot valóban immunhiányos tünetekkel járhat. Célszerű volna ezért a vizsgálatokat megismételni.
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-28 08:15:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr !

Köszönöm a gyors válaszát. A kérdésem a IgG-lambda monoclonalis gammopathia-val volt kapcsolatos. A véleménye az volt, hogy amennyiben nincsenek panaszaim, fél év múlva meg kell ismételni a vizsgálatot.
Nem tudom, hogy a torok érzékenységem, azaz az, hogy szinte folyamatosan úgy érzem, hogy begyullad a torkom, ami néhány nap alatt rendeződik, de kisebb hideg vagy más hatására ismét kiújul, és az, hogy semmilyen hideget nem fogyaszthatok, az ennek az állapotnak köszönhető-e és ha igen, akkor mi a teendő ? Roszindulatú elváltozásról van szó, amiért meg kell ismételni a vizsgálatot ? A leletem eredménye mennyire rossz ? Köszönöm az ismételt türelmét ! Anikó

Tisztelt Anikó!

Ez az állapot valóban immunhiányos tünetekkel járhat. Célszerű volna ezért a vizsgálatokat megismételni.
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-28 08:15:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja