SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur!
A kerdesem pcos diagnozisra vonatkozik.
Korabban felmerult mar az alulmukodo pajzsmirigy problema is, de az endokrinologiai eredmenyek nem lehettek aggasztoak mert hazakuldtek azzal,hogy nincs bajom. A tuneteim persze ettol nem multak el, de csak annyit tehettem, hogy kertem egy erosebb fogamzasgatlo tablettat,hogy birjam a mindennapokat es valami megallitsa a rohamos hizast, mert a korabbi, alacsonyabb hormontartalmu tablettat mar \'kinottem\'.
Most, ket evvel kesobb ismet felvetettem a problemam, ezuttal a nogyogyasznak, egy rutin vizsgalat soran es egybol pco-ra gyanakodott, javasolta az ujabb endokrinologiai kivizsgalast.
Azonnal mentem is volna, de azt mondta hogy tobb honapi fogamzasgatlo mentes idoszak ad csak ertekelheto eredmenyt, tehat elotte joval korabban abba kell hagynom a szedeset. Megis mennyi ez a tobb honap? 2-3 eleg, vagy huzamosabb ideig kell varni? Mostanaban eleg eroltetett az eletvitelem es az is lesz egy darabig, ezert szeretnem tudni hogy tervezhetek,hogy azert minel hamarabb tul is legyek rajta, hisz valoszinuleg jobb megoldas lenne valami gyogyszert celzottan erre a bajra szedni,mint a fogamzasgatlokat valtogatni mindig erosebbre.
36 eves vagyok,tobb mint 10 eve szedem. Az utobbi evekben csak a benne levo hormonok hatasa miatt ,es nem a terhesseg elkerulesere. Szeretnem mar abbahagyni.
Valaszat elore is koszonom!
Tisztelettel!
Hogoyo
Tisztelt Hogoyo!

A fogamzásgátlók valóban sok gondot okoznak, ha hosszabb ideig szedik. A PCO és a pajzsmirigy betegségei gyakran társulnak egymással!
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
Valóban célszerű volna néhány hónapot várni gyógyszermenetesen és ezt követően részletes vizsgálatokat végezni ("tabula rasa" után).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-25 09:39:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem!

Másfél évvel ezelőtt szubklinikus Hashimoto betegséget állapítottak meg nálam UH és aTPO vizsgálatokkal. T3 és T4 rendben volt. Elkezdtem szedni 25 mikrogramm Letroxot.
Nem voltam jól tőle. Pár hét után szorulás, esténként jelentős hidegrázás a meleg szoba és paplan ellenére. A kezelő orvos kategórikusan kijelentette, hogy nem lehet a Letroxtól. Abbahagytam a szedést. Azóta többször próbáltam újra elkezdeni a gyógyszer szedését, de pár hét után mindig előjöttek ua a tünetek. Nem tudom mi tévő legyek és hogyan tovább? Esetleg más gyógyszer, ami jobb, mint a Letrox?

Köszönettel

Mónika
Tisztelt Mónika!

Megértem gondját. A gyógyszer mellett javulást kellett volna éreznie!!!
Amennyiben ez nem így történt, akkor további vizsgálatok, esetleg gyógyszerváltás látszik szükségesnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-25 09:31:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

28 éves vagyok, 2008-ban diagnosztizáltak nálam autoimmun pajzsmirigy alulműködést. Azóta Euthyrox-ot szedek.
Professzor Úrhoz márciusra kaptam időpontot, azonban tanácstalan vagyok, hogy addig is mennyi euth-ot szedhetek.

2012.01.10 - TSH: 1,26

2012 első félévében naponta váltva szedtem 100 és 125 euth-ot (ez csak kis mértékű csökkentés volt az előzőekhez képest).
Ezt követően laboreredményeim - 2012.06.08.:
TSH: 4,03
FT4: 15,8
FT3: 4,73

Ezután heti 5 nap szedtem 125-öt, 2 nap 100-at.
Ezt követően laboreredményeim - 2012.12.14.:
TSH: 0,169
FT4: 17,4
FT3: 8,2

(A 2012 második félévi változás oka részben lehet-e, hogy a 2008 óta szedett fogamzásgátlót 2012. júniusában elhagytam?)

Amennyiben ez ilyen formában lehetséges, segítségét abban szeretném a személyes konzultációig is kérni, hogy mennyi euthyroxot szükséges szednem, mivel jelenleg a közérzetem rossz, izgatottságot érzek különösen délelőttönként, izzadékony vagyok, még akkor is, mikor fázom.
Egyéb gyógyszert nem szedek. Az euth-ot előírásnak megfelelően szedem. A családban pm betegről nem tudok. A közeljövőben babát szeretnénk vállalni. Az UH felvételek is az autoimmun thyreoiditist támasztják alá. Az elmúlt 4 évben laborértékeim (TSH, FT3, FT4) ingadozást mutattak (TSH 0,06-10,4 között), és nem kaptam kellő felvilágosítást állapotomról, ezért is fordultam Önhöz, illetve olvasom rendszeresen cikkeit.

Továbbá azt kérdezném, hogy a márciusi vizsgálatra mit szükséges vinnem.
Ultrahangon 2012 júniusában voltam. Februárban laborvizsgálatra is megyek. Elegendő a TSH, vagy szükséges anti-TPO –t is vizsgáltatnom? ( 2008. június anti-TPO: >510,0 E/ml)

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelettel:
Erika

Tisztelt Erika!

Egyelőre az eddigi dózisúEuthyroxot szedje.
Nem feltétlen szüséges vizsgálat, de a folyamatot felgyorsíthatja, ha addig UH vizsgálatot elvégeztet, továbbá anti-TPO-t és TSH-t, a többit elvégezzük, sze esetén kiegészítem.
Anorganikus jódot ne szedjen!
Várom!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-25 07:53:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Eléggé elkeseredett vagyok.Palyzsmirigy alulműködésem van és PCO-m.Eutyrox 50mq napi negyed és meckformin 1000-et szedek napi 2.Három hónapja szültem az eutyraxot a terhesség alatt állította negyed adagra az orvos.Csináltattam vérképet a tsh 0.198 lett. A problémám hogy elkezdtem diétázni és napi 40 percet tornázni ennek ellenére hízok.Már kértem időpontot egy Endokrinulogushoz de csk 3 hét múlva kaptam.Félek addigra már a jelenlegi 72kg ról 80-ra hízom.A terhesség elött napi 1 eutyraxot szedtem emeljem vissza az adagot negyedről?
Várom válaszát.
Köszönettel:
Barbara
Tisztelt Barbara!

Erre a kérdésre a kezelő endokrinológus adhat választ a vizsgálati eredmények alapján. Korábban erről a kérdésről már sokat írtam. Sajnos a két betegség gyakran trsul egymással és a sikeres kezelés holisztikus megközelítést igényel.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-22 09:41:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az orvosom PCOs betegséget, androgén túltermelődést diagnosztizált, állítása szerint ezt "nem kell kezelni, ezzel együtt lehet élni". Hamarosan szeretném elkezdeni Önnél a kezelést, de addig is, amíg az időpontra várok lenne néhány kérdésem a nőgyógyászom által felírt gyógyszerrel kapcsolatban. Yadine-t szedtem, most Mistralt írt fel, tényleg jobb ez az új gyógyszer PCOs tünetek enyhítésére, mint a Yadine? Ön szerint is elkezdjem a szedését? Először Diane-t akart felírni, miután mondtam, hogy nem szeretném azt szedni, a Mstralt javasolta. Az enyhén zsírosabb bőrön és a hajhulláson kívül a Yadine szedése mellett nem volt más tünetem, bár számomra ez is bőven elég. Milyen vizsgálatok eredményét szükséges vinnem Önhöz ezzel a problémával kapcsolatban?

Válaszát előre is köszönöm, Helga
Tisztelt Helga!

A PCOS-ben valóban több formája és ketelési módja lehetséges. A találkozásunkig a Mistralt szedheti tüneti szerként.
Jó tudni, hogy ez egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése:
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
 Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése:
 Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.
 Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét.
 Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (mennzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.
 A meddőség specifikus kezelése
Az ovulációk kialakulása szempontjából az előzőekben vázolt életmódi és gyógyszeres kezelés is sikeres lehet (antikoncipiens hatású szer alkalmazása esetén annak megvonása után). Ha ezek nem vezetnek eredményre, specifikus gyógyszeres ovuláció indukció vagy sebészi terápia indokolttá válhat. A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek sebészi kezelésének, amely un. ék-alakú rezekcióból, a petefészket körbevevő tok eltávolításából áll. Gyakran eredményes, de sajnos nem végleges eljárás.
A választandó módszer egyéni megitélés kérdése.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-22 07:55:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A következő problémám lenne:
A második terhességem után \"felszaladt\" rám 15 kg, amitől sehogy nem tudok megszabadulni. 1 éve heti 3-4 alkalommal futok/ tornázok 45-50 percet és kipróbáltam már sok féle diétát, de egy 1 kg-ot sem sikerült leadnom.
Ami miatt orvoshoz (háziorvos) fordultam, hogy emellett a fáradékonyság, fázékonyság, székrekedés, és az utobbi 1 hónapban a rendeszeres kézfej zsibbadás is problémaként jelentkezett.
Háziorvosom vérvételre küldött. TSH eredményem 2,87 mU/L . Más vizsgálat nem történt.
Mivel referencia tartományként a leletemen a 0,4000-3,2000 szerepel, az orvosom szerint kutyabajom sincs, további teendő nincs. Tüneteim viszont vannak! Endokrinológiai magánrendelés se közelbe, se távolba nincsen. Ezzel az eredménnyel pedig nem kaptam szakrendelésre beutalót, mondván nincsen rá szükségem.
Kiváncsi lennék az Ön véleményére! Valóban nem kell ezzel foglalkozni?
Hálás köszönettel: R. Szilvia
Tisztelt R. Szilvia!

A szülés után megváltozik az imun és hormonális szabályozás. Az esetek egy részben (17%-ban) a szülés után pajzsmirigygyulladás alakuhat ki. Ebben az irányban is kellene vizsgálódni.
Ami a TSH-t illeti, figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A TSH nemzetközile elfogadott ún. normál értéke 0,4- 2,4 IU/l
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-21 11:04:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
Több kérdésre is választ szeretnék kapni,mert félek,is és ideges is vagyok!
Az,első a legfontosabb,hogy van a pajzsmirigyemen egy 4 cm-es göb,ami 2 év alatt 1 cm-ert nőt,azt mondták műteni kell,de én nem szeretném egyből a műtétet választani,van e más megoldás,hogy ez a göb vissza húzódjon,vagy eltünjön örökre?????És, hamar elrákosodhat,ha így nő ez a göb???A,másik fontos kérdésem,pedig a gyerek,van már egy kislányom,de szeretnénk másik babát ,és ha netán megműtenek az a sok gyógyszeres kezeléstől félek,úgy kihordani a babát,nem tudom mit tegyek az én egészségem is fontos,de én félek nem lesz egészséges a babánk,így ő fontosabb,mit tegyek,kérem segítsen,mert az orvossal,akivel beszéltem ,nem adott semmire nekem választ,bizonytalan vagyok,és már szeretnék másik gyereket!
Köszönöm előre is a válaszát!

Tisztelt Kérdező!

Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)(ábrát mellékelem). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.


Pajzsmirigy "meleg göb":


Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető és a ciszta ún. szkleroticációval (injekció adásával ) elekerülhető.
A következő a gyermekvállalás.
Először tisztázni kellene a göb természetét, a kezelési módot, majd ezt követően remélhetőleg várhatja az egészséges babát.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-21 08:03:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Azért keresem írásban, mert személyes konzultációra jelenleg csak októberre tudnak Önhöz időpontot adni.
2011. decemberében diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy-túlműködést (akkor a tsh-m 0,005 volt) és cöliákiát, gluténmentes diéta és methotyrin folyamatosan csökkentett szedése mellet rendbe jöttek az értékeim és júniusban elhagyhattam a gyógyszert. Más tüneteim miatt derült fény azonban a magas prolaktin szintemre (átlagosan 60 ng körül mozog, MRI nem mutatott eltérést) amit azóta bromocrotpinnel kezelnek. Most februárban megint túlműködést mutatott a pajzsmirigyem (tsh 0,02, ft4 referenciatartományon belül)
Mivel gyermeket tervezünk, jelenleg napi fél szem propycilt kapok.
Kérdésem, hogy lehet az emelkedett prolactin szint és a pajzsmirigy túlműködés között összefüggés?
Másik pedig, hogy az orvosom szerint nyugodtan lehet a teherbeeséssel próbálkozni a propicyl és a bromocriptn mellet, de én magam részéről jobban szeretném előbb tisztán látni, hogy mi a betegség, rendbe lehet e jönni, és mik a kockázatai az én értékeimmel egy terhességnek a magzatra tekintettel. (pl. lehet e baja a baba pajzsmirigyének?)
Ön az elmondottak alapján javasolna e további vizsgálatokat?
Köszönettel:
Flóra
Tisztelt Flóra!
Mindenek előtt bizonyára találunk majd korábbi időpontot a vizitra, kérem írjon kolleganőmnek: e-mail: Szekelym@vipmail.hu.
ad. 1 ) Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség!!!!!
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

ad 2. A csökkent TSH nem azonos a túlműködéssel.Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat

ad 3. A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
A fentiek miatt a Propycil és a Metothyrin kezelés a beteg állapotától és a terhesség szakaszaitól függ (Gudeline of American Thyroid Association 2011).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-20 11:06:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor ur,

Az egyik kerdesem, hogy Magyarorszagon elerhetoek e kombinalt, allati eredetu pajzsmirigy gyogyszerek, illetve felirjak e itthon az orvosok? Ahogy egyik cikkeben is irta, nem mindig eleg a t4 tartalmu gyogyszer, de megis, mindenki ezt szedi (pl. ahogy ebben a forumban is figyelem).
A masik kerdesem: sokat olvasom az On cikkeit, es mindenhol a magas anti-TPO szintrol ir, keves szo esik a magas anti-TG-rol. Nalam ez a magas, 1500. Mind a ketto pajzsmirigy gyulladasra utal? Mi a kulonbseg a ketto kozott?

Valaszat elore is koszonom:
SD
Tisztelt SD!

Köszönöm megtisztelő érdeklődését.
ad. 1) A pajzsmirigyhormonokat tartalmazó készítmények a patikákban nálunk sajnos nem elérhetők.

ad 2.) Az anti-Tg is a gyulladásra utal, de kevésbé specifikus.
Kicsit részletesebben:
1. Thyreoglobulin (Tg)(kolloid antigén): A Tg egy homodimer (2x330 Kd) glikoprotein, amely a follikulusok által képzett acinusokban tárolódik. Korábban azt gondolták, hogy a Tg az immunrendszertől "elzárt" molekula, kiderült azonban, hogy fiziológiás körülmények között a szérumban 10 ng/ml koncentrációban kimutatható. A Tg felületén megy végbe a pajzsmirigy hormonjainak, a trijódthyroninnak (T3-nak) és a thyroxinnak (T4-nak) a szintézise. A Tg gén a 8. kromoszómán, a c-myc lokusztól distalisan helyezkedik el és transzkripciójában döntő a thyreoidea stimuláló hormon (TSH) szerepe. A molekula felszínén 2 major és 39 minor epitóp régiót detektáltak, amelyekhez az autoantitestek eltérő módon kötődnek. Igazolták, hogy Tg elleni antitestek nem aktiválják a komplement rendszert, citotoxikus hatásuk az antitest-dependens celluláris cytotoxicitással (ADCC) függ össze. A Tg és az MHC genetikai polimorfizmusának fontos szerepe van az autoimmun folyamat létrejöttében. Bebizonyosodott a HLA-DR molekula egyik variánsáról, amelyben a DR béta 1 lánc 74. helyén arginin van, hogy jelentősen gyakoribb az autoimmun pajzsmirigybetegség (ATD), ugyanakkor ha ebben a pozícióban glutamin van, akkor az egyének védettek a betegséggel szemben. A humán Tg (hTg) peptidjei közül a 2098-ről tudjuk, hogy erősen és specifikusan kötődik a DRbéta1-Arg 74-hez, míg a hTg.2766, amelyik kötődése kicsiny, nem indukál autoimmun választ. A Tg.2098 képes volt a T sejtek specifikus stimulálására is azokban a betegekben, akikben a hTg elleni antitest is pozitív volt .
2. Mikroszomális antigén/thyreoidea eredetű peroxidáz enzim (TPO): A pajzsmirigy mikroszomális frakciójáról bebizonyosodott, hogy azonos a T3 és T4 szintézisében kulcsfontosságú thyreoidea eredetű peroxidáz (TPO) enzimmel. A TPO gén a 2. kromoszóma rövid karján helyezkedik el és teljes nukleotid szekvenciája ismert. A follikulussejtek apikális részén képződik és döntő szerepe van a Tg molekula jodinálásában. A TPO elleni antitestek egy részéről tudjuk, hogy direkt citotoxikusak, másik csoportjuk pedig gátolja az enzim aktivitását 16]. A betegekben gyakran mind hTG mind a TPO elleni antitestek pozitívak. Ennek oka az, hogy közös epitóp szakasz található mindkét molekulában!!!! .
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-20 10:55:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztlet Doktor Úr!

37 éves férfi vagyok. Egy manager szűrés alkalmával az alábbi értékeket mérték:

T4: 19,32 pmol/l
T3: 6,35 pmol/l
TSH: 5,79 mIU/l

Tünetem nincs, nyaki ultrahang semmilyen eltérést nem mutatott.
Egészségesnekl érzem magam, testsúlyproblémám nincs.
Eddig ilyen jellegű vizsgálatom nem volt, így korábbi értékeim nincsenek.
A teljes vérképben sincs más érdemi eltérés (koleszterin, klinikai kémiai eredmények is rendben voltak).

Van valami teendőm a magasabb TSH miatt?

Szíves válaszát előre is köszönöm.
Róbert

Tisztelt Róbert!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái


Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-20 10:49:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
11 éves fiamnál szubklinikus pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. A TSH értéke 4.6uU/ml, a normál tartomány felső értékének 4.3-at adtak meg (német standard, jelenleg Németországban élünk). A T4 (1.2ng/dl) és T3 (4pg/ml) értékek valamint a TPO (<1IU/ml) és TR (<0.3IU/l) antitestek szintje a normál tartományban van. A háziorvosunk UH vizsgálatot is végzett, amely szerint az egyik pajzsmirigy kisebb és inhomogén (foltok az UH felvételen). Hogy mitől lehet kisebb azt a háziorvos nem tudta megmondani, korábbi gyulladások, stressz, autoimmun betegség vagy más egyéb miatt is lehet, szerinte. Lehet úgy is autoimmun probléma, hogy a fent említett antitestek negatívak? Ha igen, érdemes ebben az irányban tovább vizsgálódni? A háziorvosunk 50mg L-Thyroxin, 200ug szelén és 20mg zink szedését javasolta. Utánaolvastam az interneten és azt találtam, hogy nincs egyetértés abban, hogy szubklinikus esetben kell-e hormonkezelést alkalmazni. Azt is olvastam, hogy a kezelés hatására a pajzsmirigy "ellustulhat" és emelni kell majd a hormonadagot. Igaz ez? Önnek mi a véleménye? Ha nem kezeljük, rosszabodhat a probléma? És úgy álatlában meg lehet-e mondani, hogy a folyamat progresszív vagy ennél rosszabb sose lesz, és ha a háziorvosunk nem ilyen alapos, akkor sose derül ki? A fiamnak egyelőre nincsenek alulműködő pajzsmirigyre utaló tünetei. Válaszát előre is köszönöm!
Károly Andrea
Tisztelt Károly Andrea!

Egy gyermeknél egyszeri TSH érték alapján még nem feltétlen javaslnék gyógyszeres kezelést. A lényeg, hogy ne a TSH szintet igyekezzünk gyógyítani. Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogadtatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

További megfigyelést és kiegészítő vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-20 07:47:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy-alulműködésem van.Ebben az esetben milyen terhesvitamint lehet szedni?Olyat,amiben van jód,vagy inkább olyat,amiben nincs?

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel,

Erika
Tisztelt Erika!

Ez attól függ, hogy mi okozta a csökkent működést. A szervetlen jód szedése gondot okozhat.A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-19 11:43:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönettel vettem gyors válaszát .(febr.13)és amennyiben lehetőség van rá, akkor most bővebben szeretném a segítségét kérni. Én vagyok az a kérdező, akinél a metothyrin és a Propycil is allergiás tüneteket okoz
Válaszában, ha jól értettem, nem javasolja a Propycil szedését?

Ezt támasztja alá, hogy 3 napig 2x1 tabletta szedése utáni laboreredmények szerint jelentősen emelkedett GGT 258,16 U/l,GPT296,67 U/l,GOT 70,46 U/l szintje.?
Professzor úr véleménye szerint melyik therápia a megfelelőbb:
–Metothyrin, cetirizin és kalcium kiegészítés mellett vagy
-Propycil cetirizin , kalciués Silegon májvédő szedése

Doktor úr válaszában azt írja, „tisztázni kellene, hogy mi okozza a túlműködést!
Azt szeretném kérdezni, hogy ezt milyen vizsgálatokkal lehet kideríteni? Sajnos erre vonatkozólag a területileg illetékes szakrendelésen nem tudom, hogy milyen lehetőségek vannak. Lehet, hogy itt nincs is lehetőség, hiszen amikor először felkerestem az endokrinológus szakorvost, kért többféle laborvizsgálatot. Ezek közül néhányat(TSH,T4,T3) helyben meg tudtak nézni, de a kortizol, thyreoidea-peroxidáz és aldoszteron vizsgálatot, egy másik kórház laboratóriumában végezték. Sajnos az eredményeket három hónap múlva (reagens hiányára hivatkozva)kaptam meg, két nappal az után, hogy kontroll vizsgálaton voltam a szakrendelésen. Ezért ezeket az eredményeket még endokrinológus szakorvos nem látta. A következő kontrollra július elejére kaptam időpontot. (Gondolom a nagyon magas betegszám és a heti 1 rendelési idő miatt.) A fent említett eredmények a kortizol kivételével, eltérést mutatnak a normális értéktől. A thyreoidea-peroxidáz értéke magasabb, mint 1000, az aldoszteron szint 1178. Ezek az értékek mire utalnak és vajon miért kérték, ha az orvos a vérvételtől számítva csak 7 hónap múlva fogja látni az eredményt?
Utoljára azt szeretném még megkérdezni, hogy Ön szerint elegendő e 4-5 hónap múlva labort nézni, mert arra is csak június végére kaptam időpontot(TSH:T4,T3)
Amennyiben Professzor urat személyesen fel lehet keresni, megadná e az elérhetőségét?

Köszönettel H.István
Tisztelt H. István!

A helyzet valóban olyan, mint amti leírt.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309 vagy kolléganőm: e-mail:Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-19 11:39:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

34 éves vagyok, kisbabát szeretnénk, de a pajzsmirigy és inzulin értékeim nincsenek teljesen rendben, ide másolnám a vérképem kapcsolódó értékeit, és szeretném megkérdezni a Professzor Úr véleményét ezekről, valóban problémásak-e ezek az értékek, és mit takarnak? Pajzsmirigy-alulműködés, vagy valamilyen más pajzsmirigy rendellenesség, inzulinrezisztencia?

TSH 3,630 mIU/L (0,400 - 4,000)
Szabad T4 10,21 pmol/L (7,90 - 14,40)
Szabad T3 7,31 pmol/L * (3,80 - 6,00)
Anti-TPO 10,3 U/mL * (0,0 - 9,0)

Úgy tudom, a koleszterin értékek is összefügghetnek a pajzsmiriggyel, a vérképemben a két másik csillag a koleszterinnél van:

Koleszterin 7,0 mmol/L * (2,8 - 5,2)
LDL koleszterin 4,85 mmol/L * 0,00 - 3,30

A terheléses vércukor és inzulin vizsgálatom eredményei pedig így néznek ki:

Glükóz 4,7 mmol/L
Glükóz terhelés 60' 8,0 mmol/L
Glükóz terhelés 120' 6,6 mmol/L

Inzulin 5,6 mIU/L
Inzulin terhelés 60' 46,8 mIU/L
Inzulin terhelés 120' 43,7 mIU/L

Segítségét nagyon szépen köszönöm!
Eszter
Tisztelt Eszter!
Valóban vannak eltérések.Fontos tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Tisztázni kellene esetleg autoimmu folyamat jelenlétés.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-19 11:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
6 év van pajzsmirigy betegségem jelenleg 150mg Eutiroxot szedek TSH:Hol 0.02 vagy 2.4 ugyan ennyi adag mellett.
Immunologiai labor eredményem:Thyreoglobulin AT:548 /Thyreoidea-peroxidáz AT :668.Szeretném a véleményét kérni erröl.

Köszönettel:Mucsné Kovács Ottília
Tisztelt Mucsné Kovács Ottília!

Nem csodálkozom a kapott eredményein. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.
További kivizsgálást, sze oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 10:29:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Januárban voltam vizsgálaton (kisbabát szeretnénk) és az alacsony progeszteron szint miatt napi 2x1 kapszula Wild Jam használata lett előírva az ambuláns lapomon.(kontroll 3 hónap múlva) Kérdésem, hogy folyamatosan kell szedni a kapszulát, vagy csak a ciklus második felében kell beszedni. Ez nem szerepel a javaslatban, s nem tudom eldönteni. Köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Egyelőre a ciklus második felében szedje.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 08:28:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Külföldön élő betege vagyok, jelenleg 6 hetes terhes. Poszt partum thireoditisz miatt 0,5 tabletta Letroxot, 200microgramm Szelént szedek. Illetve a jód expozió kerülése is ajánlott, emiatt jelenleg jódot nem tartalmazó terhességi vitamint szedek. Kérdésem az lenne, hogy mivel a babának szüksége van a jódra, ez hogyan pótolható az esetemben? Szedjek mégis inkább jód tartalmú terhességi vitamint? Van egy terhességi vitaminom amely 150 microgramm jódot tartalmaz. Ez megfelelő lehet? Elnézést az ilyen konkrét kérdésért, de sajnos itt a háziorvos nem ad semmilyen tájékoztatást, falakba ütközök, ezért is lenne szükségem a tanácsára.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt kérdező!

A Letrox jódot tartalmaz, de SZERVES formában, így a szükséges jód pótolt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 08:27:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

21 éves lány vagyok, kb. 5 éve hirtelen kezdtem el hízni. Nagyon sokféle fogyókúrát kipróbáltam már, de egyik sem volt sikeres. Anyukámmal gyanakodtunk, hogy pajzsmirigy alulműködésem van.
Ezek a tüneteim: száraz bőr, fáradékonyság, sűrű hangulatváltozás, depresszió
Egy hónapja voltam vérvételen.

Ezek lettek az eredményeim:

TSH: 2.8 mU/l (normál érték: 0,30-4.00 mU/l)
Ft-4: 14,4 pmol/l (normál érték: 11,5-22)
Anti-TPO: 10 U/ml (normál érték: <60)

Ezek alapján úgy vettem ki, hogy nincs baja a pajzsmirigyemnek.

Nem tudom, hogy mit tegyek ezek után, próbálkozzak esetleg más hormonális vizsgálattal is?
Előre is köszönöm a segítségét.
Mónika
Tisztelt Mónika!

A laboratóriumi lelete valóban nem szól csökkent pajzsmirigyműködés mellett, de ettől függetlenül más endokrin betegéség is lehet (agyalapi - mellékvesemirigy túlműködés , PCOS, ill stressz stb).
Ezek kivizsgálása indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 08:24:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A nőgyógyászom androgén túltengést és ezzel együtt PCOS-t diagnosztizált. Yadine fogamzásgátló helyett Mistralt írt fel, az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint megfelelő-e ez a fogamzásgátló androgén túltengés és PCOS mellé. Kell-e kezelni ezt a PCOS ill. androgén problémát, ill. ha igen, milyen módon? A nőgyógyászom azt felelte, \"ezzel együtt lehet élni\", nincs semmilyen negatív hatása, a fogamzásgátló majd megold mindent. Ezzel ellentétben több helyen olvastam, hogy ez a betegség meddőséget okozhat. Tanácstalan vagyok, hogyan tovább a vizsgálatokat tekintve. Mi a teendő ilyen esetben?

Válaszát előre is köszönöm, Helga
Tisztelt Helga!

A rendelkezésre álló információ nem elég, hogy a kérdésben döntő véleméynt mondja. Az androgén túltermelés befolyásolásának több oka is lehet, ezeket célszerű volna meghatározni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 08:19:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Amennyiben van rá mód, kérem válaszoljon.

10 hetes kismama vagyok. 7 hetesen este rosszullétem volt (hirtelen szomjúság, nagyon-nagyon szapora szívverés, utána hasmenés, melegségérzés, zsibbadás, légszomj) A vérkép alapján jelenleg úgy tűnik pajzsmirigy túlműködésem van. (TSH 0.13 t4 szabad frakció 18.08, T3 sz. f. 5.67) Azóta többször volt a szapora szívverés, és úgy tűnik a vérnyomásom is megemelkedett 110-ről 150-160 ra. Terhesség előtt nem tapasztaltam ilyet, ez terhességi pajzsmirigy probléma? Ha igen, el fog múlni terhesség után? Jelenleg mivel tudom házilag kezelni, mert nagyon sokára kaptam ultrahangra időpontot. Mit tegyek, mit egyek? Már a sima fekvés esetén is nehéz a légzés, és fáradt vagyok, zsibbadok.

Köszönöm előre is!
Erika
TiszteltErika!

A terhesség első 3 hónapjában valóban van egy kisfokú túlműködés. Azt azonban vizsgálat nélkül nem lehet megmondani, hogy más kezelsét ígénye-e.A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!). Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik! A másik gond, hogy csak a TSH értékre gondolnak, az esetleges pajzsmirigygyulladás irányába nem történik vizsgálat.
Jó egészséget, sze. soron kívüli vizsgálatot javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-18 08:16:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja