SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
TISZTELT DOKTOR ÚR!

KÉRDÉSEM: AZ EGÉSZ HAJPROBLÉMÁM ALAPJÁT EGY 9 ÉVES KORI AUTÓBALESET OKOZTA.
MIVEL 13 ÉVES KOROMBAN A MÁSODLAGOS NEMI JELLEG HORMON HATÁS BEINDULT EZ KIBILLENTETTE
AZ EGYENSÚLYT HORMON HATÁST HIPOFIZISBEN MIVEL A FEJSÉRÜLÉSEM E- FÖLÖTT 1-CM -RE HELYEZKEDIK EL.
19 ÉVES KOROMBAN TELJES KIVIZSGÁLÁSOMKOR PAJZSMIRIGY ALUL MŰKÖDÉSEM VOLT, ÉS A MELLÉKVESE KÉREGHORMONJÁN FÉRFI NEMI HORMON ELTÉRÉST MUTATTAK KI A MÁSODIK SZÜLÉSNÉL A HAJAM HELYRE ÁLLT ÉS RENDEZŐDÖTT, MAJD SZÜLÉS UTÁN ÚJRA VISSZA LÉPET GYÉR HAJ ÁLLOMÁNYBA.AHOGY VÁLTOZOTT A HORMONÁLIS EGYENSÚLY ÚJRA HAJAM REAKCIÓJA IS HOL KEVESEBB, HOL TÖBB VOLT.
MOST HIPOFIZIS ÉS A PAJZSMIRIGY GYULLADÁS MÖGÖTT,MI ÁLL NEM TUDOM, DE ADENOMÁT DIAGNOSZTIZÁLTAK MOST 2012 BEN PEDIG EMPTY SELLA SYDROMÁT IGAZOLTAK.MOST DOKTORÚRNÁL JÁRTAM KÉTHÓNAPJA ÉS NINCS PAJZSMIRIGY GYULLADÁSOM CSAK HIPOFIZIS GYULLADÁSOM . SZERETNÉM MEGTUDNI MELYIK HORMON ÁLL PROBLÉMA MÖGÖTT, ÉS MI OKOZZA EGÉSZ HAJPROBLÉMÁVAL ÖSSZEFÜGGŐ EGYENSÚLY KIBILLENÉST.
EGÉSZ ÉLETRE SZÓL A HIPOFIZIS HIÁNYOS VOLTA,VAGY MAGÁTÓL HELYRE ÁLL? MINT A HORMONOK IS?
MI INDOKOLJA JELENLEGI ÁLLAPOTOM HELYRE ÁLLÍTÁSÁT? MIVEL VEROSPIRONT HIRTUIZMUSRA, SZELÉN VITÁLT BÉRESTŐL, 700 GR MERKCFORMINT CUKOR REZISZTENCIÁMRA, EZEK A HATÓANYAGOK SEGÍTIK E A HORMONOK JÓ MŰKÖDÉSÉT EZEK UTÁN? MIT JAVASOL NEKEM VAN REMÉNY HORMONÁLIS EGYENSÚLY ÉS A HAJ PROBLÉMÁM HELYRE JÖN ÉS MIKOR, MERT HUSZ ÉVET VÁRTAM HOGY MEGTUDJAM MI ÁLL A HÁTÉRBEN. TSH 1.040, FT4 15.80, FT3. 4.17
TG-AT 10.00, CORTIZOL 227.20, ÖSZTRODIOL.236.1, PROGESZTERON,1.0, PROLACTIN.129,2, TESTOSZTERON.0,55 SHBG. 26, STI. 2,12. KÖSZÖNETTEL.


Tisztelt Kérdező!

Miként írja a panaszai régi keletűek és összetettek. A pajzsmirigy és a hypophysis gyulladás gyakran járnak együtt. Az előbbi fokozatosan gyógyul, de a hozzá tartozó hajhagyma elleni autoimmun folyamat még nem teljesen. Az agyalapi mirigy gyulladása a hormonok megfelelő pótlásával rendben tartható, de folyamatos időnkénti ellenőrzést igényel.
Mi is az üres (empty) sella szindróma?
A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: balesetek után!). Az autoimmun pajzsmirigygyulladáshoz gyakran társul az agyalapi mirigy gyulladása is, de viszonlag ritkán kerül felismerésre. Ennek oka, hogy a társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok:
A sellát felülről lezáró diaphragma nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Típusosan megjelenő panaszok együttesét üres sella syndromaként jelöljük (legtöbbször középkorú, elhízott nő, aki fejfájásra panaszkodik).
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ. Szerencsére ma már a megfelelő kezeléssel a hormonális pótlás megoldható, ill. megoldott.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-12 07:45:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

22 éves vagyok. Körülbelül fél éve szeretnénk kisbabát.elmentem nőgyógyászhoz mert késett a menzeszem és uh során azt mondta hogy pco-ra utalo ovariumok vannak a petefészkemben.nem küldött el vérvételre meg semmi kivizsgálásra sem.( mindig rendszeres volt a menstruációm,egy kis szőrnövekedés és pattanásos bőrön kívül semmi panaszom nem volt.soha nem szedtem fogamzásgátlót)Mondtam hogy nagyon szeretnénk babát és adott norcolutot amitől meg is jött a menstruációm és utána kellett szednem 2x1 clostylbegitet. 15.napon visszamentem uh ra és nem látott semmi peteérést.2 nap múlva újból uh ott se volt semmi. emelte a clostyt 3x1 re de azt mondta ha ez se segít akkor talán még emel egy adagot de tovább küldd meddőségi klinikára mert ő nem tud szakrendelésen mit kezdeni tovább. kérem segítsen.
Válaszát előre is köszönöm!!
Tisztelt Kérdező!

Erről a kérdésről tegnap egyik kedves Olvasómnak részletesen írtam.
Ennek szelleméen további kivizsgálást javaslok.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-11 10:56:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Magas prolactin szint miatt, emlő váladékozással kerültem endokrinológushoz. Agyalapi CT.-m negatív lett, és a Bromociptin 2,5 napi egy tablettát megfezte. Eközben a labor leletem alacsony pajzsmirígy müködést mutatott. Most megyek az ultrahang vizsgálaton felfedezett10 x4,8 mm-s göb tűbiopsziás szövettanvételre. környéki erek, nyirokcsomók az UH. szerint érintetlenek. Viszont több mint 20 évig műtőben dolgoztam anaesthesiológus szakasszisztenskén, és nagyon sok RTG sugár ért.13 éve szedek napi2x1 Xanax Sr-t, és 3x1 0.5 mg-s xanaxot. Kérdésem lenne, hogy ezeknek van e szerepük a göb kialakulásában, és milyen esélyem van, hogy nem malignus a göb?Pánikban vagyok, az eredményig. különben is pánik beteg vagyok, depresszióval.
előre is köszönöm a válazát, amit nagyon várok.

Tisztelettel. Haán Angéla
Tisztelt Haán Angéla!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-11 08:05:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

11hetes kismama vagyok és februar elején a terhességem kb.elsö, masodik heteben kivették a pajzsmirigyem jobbos lebenyét, göb miatt. Elötte a terhessegi vizsgálatok negatívak lettek, azért vállaltam be a mütetet amit azóta nagyon megbántam, mert addig a TSH szint jó volt most meg ingadozik, ami tudom káros a magzatnak is. Sajnos az orvosom jó orvos, de mivel nem endokrinológus így nem ért ehhez a részéhez. A mütét utan 1 hónappal 5,9 volt a TSH és felírt L thyroxin 50 mg ot , de csak egy felet, ma meg 2,4 lett a TSH érték és meg lett emelve egész szemre, valamint csak 2 hónap múlva akar újra vért vetetni. Ugy tudom fontos, hogy ilyen esetben sürübben legyen ellenörizve a TSH szint is, mert fejlödesi rendellenességet okoz a magzatnál. Félek hogy így a magzatnak is baja lehet és mindemellett nagyon elkezdtem hízni, ami nálam különlegesség. 35 éves vagyok és már van egy gyermekem, nem volt gond.
Jelenleg a pajzsmirigyem balos lebenyeben is van 2 cysta, volt szövettan is, de rendben volt. Úgy gondolom nagyon nagy szükségünk volna egy hozzáértö orvosra!

Kérem Doktor Úr tájékoztasson, hogy mennyi kellene legyen a normális TSH érték az én esetemben és milyen gyakran kellene ezt ellenörizni, ahhoz hogy idöben léphessünk vagy változtathassunk a gyógyszer adagon hogy a magzatnak is jó legyen. Valamint kérem segítsen konkrétan hova fordulhatnék személyesen segítségért és a szükséges vizsgálatok, vérvételek miatt a tovabbiakban, mert bar Pest megyében élek, de mégsem találunk orvost vagy ha esetleg a Doktor Úr is elérhetö még valahol személyesen és vállal még beteget...
Elöre is nagyon köszönjük a tájékoztatást és segítséget!

Tisztelettel, egy aggódó kismama (Edit)
Tisztelt Edit!

Értem és megértem gondját.
1. Először is célszerű volna tisztázni a betegségének okát és stádiumát.
2. Történt-e a műtét alkalmával jód expozició, tehát bekenték-e Betadinnel ?
3.A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Elérhetőségem: 06-30-6319309

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-11 08:02:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy ha vérvétel előtt 2-3 napig rosszul, keveset alszom, konkrétan vérvételt megelőző este pedig semmit, egy percet sem(szorongok a vérvételtől sajnos) ez, mármint a nem alvás miatt lehet esetleg rossz, emelkedett pl. a tsh érték, úgy ha egyébként egészséges a pajzsmirigyem? Vagy ennyi nem befolyásolja, csak hosszabb távon esetleg a kialvatlanság? Nem tudom még az eredményt,csak kicsit aggódom nehogy a nem alvástól legyen valami nem jó.
Köszönöm a válaszát.
Judit
Tisztelt Judit!

A TSH értéket valóban több tényező befolyásolja:figyelembe kell venni a következőket a teljesség ígénye nélkül!!!:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-10 12:47:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A problémám a következő lenne: lassan 2 éve, hogy diagnosztizálták nálam a PCOS-t. Azóta kisebb nagyobb megszakításokkal jártam 2 különböző nőgyógyásznál, és egy endokrinológusnál. Az endokrinológus a nőgyógyászhoz küldött, hogy a PCO nőgyógyászati probléma, a nőgyógyász pedig az endokrinológushoz, hogy ez endokrin betegség. Már nagyon el vagyok keseredve mert csak orvostól orvoshoz járok, és semmi kezelést nem kaptam eddig. Természetesen, elküldtek terheléses vércukor/inzulin vizsgálatra ahol ki derült, hogy inzulinrezisztencia nem társul a PCOS mellé az esetemben. Voltam többször is hormonvizsgálaton, amiből kiderült, hogy a tesztoszteron szintem magas és hogy nincs ovulációm. Ezen kívül semmi kezelést nem kaptam, csak még annyit, hogy mivel túl súlyos vagyok azt tanácsolták, hogy mozogjak sokat és fogyjak le. Megtettem, mozgással és diétával fogytam 13 kilót. De sajnos a PCOS egyik tünete -ami nagyon zavar- megmaradt, ez a fokozott szőrnövekedés. Nem tudom, hogy mit tegyek, hogy naponta ne kelljen fél órát a tükör előtt azzal töltenem, hogy a nem kívánatos erős szőrszálakat legalább az arcomról eltüntessem, úgy, hogy a külvilág ne sejtsen semmit a problémámról.
Azóta nem mentem orvoshoz mert kerestem a megfelelőt,aki nem csak elmondja mi a bajom, hanem kezel is. Önre találtam és elhatároztam, hogy amilyen gyorsan csak lehet, bejelentkezek Önhöz a Budai Endokrin központba, csak szerettem volna előbb írni Önnek, hogy megkérdezzem, tudna-e a leírtak alapján segíteni Nekem?
Válaszát előre is megköszönöm!
Tisztelettel: Eszter
Tisztelt Eszter

Sajnos története szinte mindennapos!.
Kezdjük azzal, hogy mik azok a hormonok?
A hormonok olyan anyagok, amelyek egész szervezetünk energia- ,szexuális-, növekedési- , szellemi és testi működését szabályozzák. Fontos megjegyezni, hogy a környezeti (időjárás) és a szociális alkalmazkodás (stressz tűrés), a szaporodás, a nemi vágy (libidó) is a hormonok irányítása alatt áll. A hormonok termelésére „szakosodott” szerveket endokrin szerveknek, az ezzel foglalkozó tudományt endokrinológiának nevezik.
A legfontosabb endokrin szervek (a teljesség igénye nélkül):
• Agyalapi mirigy
• Nemi szervek (petefészek, herék)
• Pajzsmirigy
• Mellékpajzsmirigy
• Mellékvese
• Hasnyálmirigy
• Csecsemőmirigy (timus)
• Zsírszövet
• Gyomor-bél rendszer is!
A hormonokra jellemző, hogy rendkívül kis mennyiségben (a gramm egy milliomod részében) vannak jelen a vérben és nem a hormontermelő szervben, hanem attól távol fejtik ki hatásukat. Erre példa a pajzsmirigy, a hormonok a pajzsporcelőtti mirigyben termelődnek, de hatásukat szinte mindegyik szervben kifejtik az energiaszabályozástól, a nemi funkcióktól a hajnövekedésig.
Ezeknek a „hírvivő” anyagoknak a termelődését számos tényező befolyásolja:
• Életkor
• Nem
• Évszaki- napszaki változások (reggel és este rendkívül eltérőek lehetnek!)
• Örökletes tényezők
• Fény és külső hőmérséklet hatásai
A hormonok és az immunológiai szabályozás közvetlen kapcsolatban vannak egymással, aminek az a magyarázata, hogy a fentebb említett csecsemőmirigy (timusz) is hormonális (endokrin) szerv. FONTOS TUDNI , HOGY A HORMONÉRTÉKEK AZ IMMUNOLÓGIAILAG AKTÍV ÉS NEM A BIOLÓGIAILAG HATÉKONY ANYAGOK MENNYISÉGÉT MÉRIK!
A PCOS egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
 Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése
Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
Az anti-androgén hatású gesztagén készítmények közül legszélesebb körben a cyproteron-acetát terjedt el, ami ösztrogénnel (pl. ethinylestradiollal) kombinálva, hatásos fogamzásgátlóként alkalmazható, s így nemcsak a hyper-androgenaemia tüneteit csökkenti, hanem a cikluszavart is rendezi. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik a nagy adagban kellő antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.
 Az inzulin-érzékenyítő szerek
Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét.
 Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (menzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.
 A meddőség specifikus kezelése
Az ovulációk kialakulása szempontjából az előzőekben vázolt életmódi és gyógyszeres kezelés is sikeres lehet (antikoncipiens hatású szer alkalmazása esetén annak megvonása után). Ha ezek nem vezetnek eredményre, specifikus gyógyszeres ovuláció indukció vagy sebészi terápia indokolttá válhat. A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek sebészi kezelésének, amely un. ék-alakú rezekcióból, a petefészket körbevevő tok eltávolításából áll. Gyakran eredményes, de sajnos nem végleges eljárás.
Talán ennnyi elegendő a találkozásunkig.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-10 12:44:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném a segítségét kérni, ha lehet, egy héten belül. Manapság a kozmetikusok és bőrgyógyászok egyaránt alkalmaznak tartós, végleges szőrtelenítési eljárásokat. Mivel a szőrtelenítés esetemben éppen a hónaljat, illetve a bikini vonal környékét érintené, előtte szeretnék olyan orvostól tanácsot kérni, aki a szőrtelenítésben anyagilag nem érdekelt, így reményeim szerint etikus és megalapozott választ tud adni. Az említett testtájékok tele vannak nyirokmirigyekkel, ezért szeretném megkérdezni, hogy az IPL (IPL 200-as géppel végzett), valamint a Nanolight MP 50 új orvosi IPL eszközökkel végzett villanófényes szőrtelenítési eljárások okozhatnak e daganatos megbetegedést a későbbiekben, vagy egyéb súlyos betegséget?

Válaszában bízva köszönettel és tisztelettel: Kovács Veronika
Tisztelt Kovács Veronika!

Nemcsak nem vagyok érdekelt ebben a módszerben, de nem is tartom jónak: sem egészségügyi szempontból, sem a végleges gyógyulás miatt.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-10 12:37:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Doktor Úr !
3 hónapja 2,1 volt a TSH-m, mert 100mg Letrox tabletát szedek !
van egy 8 mm-es göb és egy 9 mm ciszta a pajzsmirgyemen !
Próbálok, semmi olyant sem enni ami lisztet, cukrot, vagy tejet tartalmaz !
Sajnos a tüneteim , lábdagadás, erős hajhullás, bör szárazság,hízás, fáradtság......, mind-mind fennáll !
Ezen kívil Bromocriptint is szedek reggel 1-et , este 2-ét, ezt a prolaktin syintem miatt !
kérem segítsen , van valamilyen javaslata , h ezek a tünetek ne rontsák tovább az életem ?
Válaszát előre is köszönöm !
Tisztelettel : Edit.
Tisztelt Edit!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a fenti tüneteinek mi áll a hátterében. A pajzsmirigybetegség ugyanis nem törvényszerűen jár prolactin szint emelkedéssel!Az USA-ban végzett tanulmányok közvetlen kapcsolatot mutattak ki a pajzsmirigy betegségei és a szívbetegségek között. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hipotireózis) 4,4%-ban, a túlműködés (hipertireózis) 1,4%-ban fordul elő. A hipotireózis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése állhat A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopatiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (5:1).
Csökkent működés (autoimmun gyulladás), „hipotireózis”ban a csökkent anyagcsere, energiafolyamatok következtében a vér zsírjainak szintje jelentősen emelkedett, ezért az érelmeszesedés, a vérrögösödés lényegesebben gyakoribb. Kevesen tudják, hogy ebben az állapotban a vérnyomás is emelkedett. Az erek és a szívfal is merevvé válik, ún. „stiffness” állapot jön létre.(Sakurági S és mtsai: Arterial stiffness: methods of measurement, physiologic determinants and prediction of cadiovascular outcomes. International J. Cadiology, 2010: 138, 112-118). Sajnos ennek a tünet együttesnek még nincs elfogadott magyar neve. A jelenség lényege, hogy csökkent pajzsmirigyműködés esetén az artériák merevvé válnak, a szív összehúzódása után nem tudnak kellően tágulni, ezért a vérnyomás első, azaz szisztolés értéke magas lesz. A helyzet kicsit hasonlít ahhoz az állapothoz, amikor az erek meszesedése következtében lesznek rugalmatlanok. Ilyenkor is magas lesz a vérnyomás első, ún. szisztolés értéke. Lényeges különbség azonban, hogy ebben az esetben a megfelelő hormonális kezeléssel a magas vérnyomás gyógyítható, a folyamat visszafordítható. Azonban nemcsak az erek, hanem szív fala is merevvé válik, ami tovább rontja a helyzetet és ún. „mixödemás” szívbaj” kialakulásához vezet.
Mindezek figyelembe vételével oki kezelést javaslok, amely általában sikeres!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-09 07:36:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Az alábbi inzulinrezisztencia eredménnyel kapcsolatban kérdezném, rendben van-e, vagy amennyiben problémás, mit kell tennem.

Glükóz fluoridos: 5,3 mmol/L
Glükóz terhelés 60': 3,8 mmol/L
Glükóz terhelés 120': 5,0 mmol/L
Inzulin: 6,9 mIU/L
Inzulin terhelés 60': 25,4 mIU/L
Inzulin terhelés 120': 26,5 mIU/L
HOMA-IR 1,6

Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
N. Regina
Tisztelt N. Regina!

Az elmúlt héte tartottam előadást erről a témáról szaakorvosoknak. Nem győztem hangsúlyozni és most is ezt teszem, hogy az ún. normál értékeket minden laboratóriumban és szakrendelésen helyebn kell kialakítani, ill. meghatározni, mivel ezek az eredmények nagy fokban függnek az egyes módszerektől, a körülményektől, az alkalmazott kezelsétől, stb.
Így "ránézésre" ez a HOMA érték jó, de ez a klinikai tünetekkel együtt értékelhető helyesen.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:53:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Közel 5 éve diagnosztizáltak nálam hiperprolaktinémiát. 23 éves vagyok. A tüneteim hízás, rendszertelen ált. 20-24 napos menstrációs ciklus, pecsételő vérzés a ciklus többi napján. A többi hormonszintem normális (progeszteron, ösztrogének, pajzsmirigyhormonok, FSH, LH..) Prolaktin visszanyerésnél a minta többségében monomer frakciót tartalmazott. MR leletem mikroadenomára negatív (koponya, hípofízis MR feltöltéssel is). Hasi ultrahang leleteim is mind negatívak. Nem volt semmilyen komoly traumám, májbetegségem sincs. Nem hordok szoros ruhát, nem vagyok stresszes, nem szedek semmilyen gyógyszert. Több orvosnál is megfordultam köztük számos nőgyógyásznál, azonban a probléma eredetének a kiderítése még sajnos nem sikerült.Bromocriptint nem bírom szedni (Premens leviszi, de miután abbahagyom szépen visszakúszik jóval a megengedett érték fölé) Szeretném megkérdezni, hogy a policisztás ovárium szindrómán ill. hípofizis adenomán kívül, van-e javaslata arra, hogy milyen kórkép okozhatja. Köszönettel:Kata
Tisztelt Kata!

A bomocriptin mellett más készítmény is alkalmas a prolactin szint csökkentésére.
A prolactin-termelő hypophysis adenomán kívül más hormon-termelő hypophysis daganatokhoz is társulhat hyperprolactinaemia (acromegalia, Cushing kór, TSH-termelő hypophysis adenoma).
A placenta ösztrogén-termelésével összefüggő lactotrop sejt hyperplasia miatt terhességben a prolactin folyamatosan növekszik és a harmadik trimeszterben a kezdeti érték több, mint tízszeresét érheti el. Hyperprolactinaemiát más fiziológiás állapotok, mint a szoptatás, fizikai terhelés, stressz, étkezés és szexuális aktivitás is okozhat. Hyperprolactinaemiát okoznak a hypothalamus és hypophysis nyél sérülését okozó daganatok, cysták, infiltratív és gyulladásos betegségek, valamint traumás hypophysis-nyél sérülések, melyek a hypothalamicus dopamin képződését, vagy annak hypophysis nyélen keresztüli transzportját károsítják. Ritkán ectopiás prolactin termelő daganatok is előfordulhatnak (bronchus carcinoma, hypernephroma). Primer hypothyreosisban a perifériás pajzsmirigy hormonok csökkent termelése miatt fokozott TRH képzés thyreotrop és lactotrop sejt hyperplasiát, hyperprolactinaemiát és nőkben galactorrhoea-amenorrhoea szindrómát válthat ki. A polycystás ovárium szindróma szintén gyakran társul mérsékelt hyperprolactinaemiával. Májelégtelenségben gyakran észlelhető hyperprolactinaemia. Krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek 20-75 %-ában fordul elő hyperprolactinaemia, amit a prolactin metabolizmus változása, vagy a csökkent dopaminerg aktivitás magyarázhat. Haemodialysis nem befolyásolja, míg eredményes vese-transzplantáció normalizálja a prolactin szintet. Idegi reflexes úton hyperprolactinaemiát válthatnak ki a mellkasfal sérülései és a mellkas területét érintő herpes zooster. Hyperprolactinaemiát provokálhat számos gyógyszer, melyek a dopamin szintézisen vagy metabolizmuson keresztül, illetve a dopamin-receptorra gyakorolt hatáson keresztül módosítják a prolactin szekréciót. Idiopathias hyperprolactinaemiában nem mutatható ki etiológiai tényező. Lehetséges, hogy az ilyen esetek egy részét kisméretű, MRI vizsgálattal nem detektálható prolactin-termelő hypophysis microadenoma okozza. Idiopathiás hyperprolactinaemia esetén célszerű macroprolactinaemia lehetőségét vizsgálni, különösen ha a hyperprolactinaemia klinikai tünetei enyhék vagy hiányoznak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:47:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Balázs Csaba Professzor úr!

Azért keresem önt mert magas prolaktin szint emelkedésem van, azaz a felső határértékbe tartozom a vérvétel alapján.
Nem daganat okozta. voltam MRI-n.

Az a kérdésem hogy a neten olvastam, hogy barátcserje kapszulát lehet szedni erre a problémára.
Ön melyiket javasolná:
- Barátcserje kapszula 400mg 100db Pharmekal vagy
- premens tabletta?

Köszönöm válaszát.
üdvözlettel
Erzsébet
Tisztelt Erzsébet!

A magas prolactin szintnek a barátcserje nem a megfelelő gyógyszere. Előtte tisztázni kellene az emelkedett prolactin szint okát (pl. gyógyszerhatás? stressz?).
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:43:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr.

2012. őszétől járok Önhöz,egy 59 éves hölgy betege vagyok és segítségét szeretném kérni a levelemben.

2012.12.19.-én Bencz László főorvos úr műtőt pajzsmiriggyel, pontosabban bal oldali több hideg göbös strummát távolított el, amelynek szövettani eredménye jó lett, a műtét sikeres volt. 2013.01.29-én voltam Önnél vérvételen és kontroll vizsgálaton. Azóta szedem a Letax 50 mg-os tablettát 6 hétig szedtem felet és utána napi egyet, ahogy javasolta mindig ugyan abban az időben. Viszont az elmúlt 8 hétben az egészségi állapotom nem javult, hanem inkább romlott sajnos. Azt vettem észre és többen is a környezetemben, hogy jobban fulladok, még akkor is ha nem erőltettem a hangom, sűrűn vagyok berekedve, a körmeim töredeznek és nagyon gyengék, 9 kilót híztam pedig oda figyelek a táplálkozásra, sokkal feszültebb és ingerültebb vagyok, a végtagjaim sokkal jobban fájnak, görcsölnek éjszakánként, fázósabbak is lettek, a hajam sokkal jobban hullik, a bőröm nagyon szárazzá vált, fáradékonyabb is vagyok,fulladok és főleg éjszakánként nehezebben kapok levegőt, mint a műtét előtt és amit észrevett az egész családom, hogy a műtét óta sokkal feledékenyebbé váltam. Március közepén voltam a körzeti orvosomnál aki elküldött egy vérvételre amin megjelölte a TSH-t is, a leletemben a következőkben volt elváltozás TSH: 6,1600 mIU/1, szabad T3:4,93 pmol/L szabad T4:13,40 pmol/L, C reaktív protein:9,49 mg/L koleszterin:6,05 mmol/L LDL koleszterin:4,05 mmol/L hugysav:367 umol/L A pajzsmirigy betegségem mellett még magas vérnyomással és egy vesével élek ezekre a következő gyógyszereket szedem: Valsartan HCT Sandoc 160 mg/25 m, Coviogal 5 mg, Furon 40 mg, Xanax SR 0,5 mg napi 3 db, Ravell SR 1,5 mg, Panangin. 2013.06.04.-re van időpontom Önhöz. A leírtak alapján a következők lennének a kérdéseim. A leletem eredményei és a tüneteim alapján megvárhatom-e a 06.04-ei kontroll vizsgálatot vagy esetleg mehetnék -e előbb? A gyógyszereim közül amiket már cirka 10 éve szedek nem üti e valamelyik a Letax 50 mg-os tabletta hatóanyagát? Normálisak-e az elmúlt 8 hétben jelentkező tüneteim és ha igen, akkor mennyi idő körülbelül az, hogy \"normalizálódnak\"? Köszönöm szépen, hogy elolvasta levelem és türelmesen várom válaszát.

Tisztelettel: K.Mária
Tisztelt K.Mária !

Sanos a műtétek után ilyen tünetek gyakorta előfordulnak, ezért szükséges kontroll és a gondozás. A pajzsmirigy hormonok mennyiségét nem csak a leleti befolyásolják, hanem a környezeti tényezők (pl. hőmérséklet, évszakváltás, a többi gyógyszer, stb.)
A következő kontroll alkalmával a további kezelést megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:40:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Kezelt pajzsmirigy alul működő beteg vagyok,L-thyroxin 100-at szedek naponta. A TSH értékem az utóbbi 2 évben rendben volt T3, T4 mindig tartományon belül.
Lombikbébi programra készülök, de a múlt hónapban az Orvosom cisztát talált a petefészkembe, ezért Orgametril gyógyszert írt fel, 30 napig napi 2 tablettát kell szednem. Hallottam róla, hogy boríthatja a p.m. hormonokat ezért csináltattam TSH-t a 17. gyógyszer napon és a 0.6-os legutóbbi értékem már 3,77! T3,T4 rendben van. A kérdésem az lenne, hogy a gyógyszer abbahagyása után rendeződik -e magától a TSH értékem,ha igen mennyi idő alatt, vagy emelnem kellene a gyógyszer adagon, vagy mindenképp halasszunk 1 hónapot még a lombik programmal, mert kell ennyi idő ahhoz, hogy az érték visszaálljon?


Köszönöm megtisztelő válaszát:
Lotti
Tisztelt Lotti!

Ez függ a csökkent pajzsmirigy működésének okától és az Orgametril kiürülésenek ütemétől, dózisától. A halasztás kérdésében kezelő endokrinológusának kell(ene) döntenie.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:35:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Több mint 2 éve járok meddőségi intézménybe, ahol minden vizsgálatot elvégeztek. Ezek tükrében is kezelőorvosm szerint egyáltalán nem állnak rosszul az "ESÉLYEIM" a babára. A 37. évemet is betöltöttem azóta, és túl vagyok 3. inszemináción és 2 lombik beültetésen. Ez utóbbiak az elmúlt 3 hónapban történtek. Sikertelenül.... A leggyengébb stimulációs kezelést kaptam, minden rendben volt, jól reagáltam: 13 petesejt, amiből 9 azonnal megtermékenyült, de 7-et választottak ki. Ebből kaptam vissza 2-2, és van még 2 ( a 7.-et a második felolvasztás során "likvidálták", mert a másik kettő annyira jó minőségű volt, h nem akartak kockáztatni)
Az utolsó 2 beültetése előtt, elvégeztettem a terheléses cukor és trombózishajlam vizsgálatot. Ez utóbbi eredménye:
MTHFR gén C677T mutáció: Heterozigóta mutációt hordozó

Terheléses:
Cukor:
0' : 5,6 nmol/L
120' :5,8 nmol/L
Inzulin:
0': 5,40 mIU/L
120': 14,0 mIU/L

HA1c: 5,14 % és 32,7 nmol/mol

Korábbbi vizsgálatok:

- HSG ( elzáródott jobb oldali petevezeték)
- vérvételek 3 és 21 cn-on ( 21 cn-on: TSH: 3,340 mIU/L, FSH: 3,17 IU/L, LH: 3,94 IU/L, prolcatin: 422 mIU/L, progeszteron: 23,40 nanoM/L, tesztoszteron: 1,10 nanoM/L, ösztradiol: 317,90pmol/l , ez a ciklus 32 napos volt a 3 cn-on: FSH: 7,25 IU/L, LH: 4,19 IU/L, ösztradiol: 84,70 pmol/l
-UH-ok sora ( minden alkalommal minden rendben volt a méhemmel és petefészkekkel egyaránt, volt peteérés...stb)

- páromnál spermavizsgálat, ahol 20 millió a koncentráció,
progresszív A: 60%, genetika vizsgálata is OK.


Ön szerint a fenti eredmények tükrében milyen irányban szükséges nekem még vizsgálatokat tenni. A sikertelen beágyazódások mögött állhat bármelyik a fenti értékek közül, ami akadályozhatja?
Szeretnék megnyugodni, és az utolsó fagyasztott beültetésnek nem úgy nekiindulni, hogy valamit "kezeltetni" kellett volna...

Köszönöm megtisztelő válaszát előre is!
Blanka
Tisztelt Blanka!

Jóllehet számos ok is felvetődik, de a legkézenfekvőbb a pajzsmirigy hormonális és immunológiai vizsgálata, amelyre eddig a leírtak alapján nem került sor.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:32:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Kedden voltunk Önnél, és a Béres Szelén Vitalt kell újra szednem az Ön javaslata alapján.Vásároltam is,csak most új összetétellel lehet kapni,mely az alábbi:A vitamin 800 mikrogramm,C vitamin 120 mg, E vitamin 30 mg, Cink 20 mg, Szelén 100 mikrogramm.Azt irják,hogy csak napi 1 a megengedett adag,nekem 2x1 szemet kéne szedni.
A régi Szelén Vital összetétel:Króm 120 mikrogramm,Szénhidrát 0,12 g, B karotin 6 mg, C vitamin 120 mg,E vit. 30 mg,Cink 20 mg,Szelén 100 mikrogramm.
Most akkor hogy szedjem,legyen kedves már Professzor Úr megirni.
Elnézést a zavarásért,válaszát megköszönve,tisztelettel:Ilona
Tisztelt Ilona!

Ezzel tisztában vagyok, az én javaslatomra változtattak az összetételen. Az 1 tbl az egészségeseknek, étrendkiegészítőként javasolt, a terápiás célból 2x100 ug (2 tbl) indokolt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:29:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Április 17-én kell mennem újra Önhöz, március közepén voltam utoljára vizsgálaton akkor kezdődtek túlműködéses tüneteim, fél metotyrint javasolt, és egy hónap múlva kontroll, a fél semmit nem használt felment a pulzusom 100 fölé, remegtek a végtagjaim, fülem-tarkóm-nyakam fáj, és már kenyeret, darabosat nem is tudtam enni, írtam Önnek, hogy emelném az adagot (éjszaka sem aludtam, mert hallottam a fülemben a surrogást, ahogy ver a szívem) de azt írta, hogy ne emeljek, én mégis emeltem napi 1-re, mert már nem tudtam bemenni a munkahelyemre, és ödémás lett a bokám, a szememen pedig kezdődött, ami a betegség kezdetén volt, a szemfehérje felül látszódott (alig vártam hogy munka után hazaérjek, annyira fájt, maga a nézés is, a betegségem amúgy a Hasimoto thr.) Most a napi 1-től jobb: nem izzadok, nem remegek, a szemem sem fáj annyira, a pulzusom 80 körüli, a nyakam kevésbé duzzad, de nyelni továbbra is alig bírok, minden evésnél félrenyelek, csak úgy eszem, ha van víz is a közelemben. Semmiképpen nem szeretnék műtétet, de nem értem, miért van még mindig nyelési nehézségem, ha amúgy javultam, a szemeimen is látom a javulást, valamint időre jött meg a menzeszem, de 1 napig tartott. A napi egy gyógyszer is kevés?? Köszönöm előre is válaszát, Meme.
Tisztelt Meme4

A Metothyrin nem gyorsan, hanem fokozatosan fejti ki hatását, a pulzusszámra közvetlen nem hat. Ilyen esetben a Betaloc vagy a Concor szedése célszerű. A gyógyszer dózisának emelése már azért sem látszik célszerűnek, mert a gátló hatás mellett a pajzsmirigy nagyásgát is növeli!

A több teendőt a személyes találkozás alkalmából tisztázzuk.
Jó egészséget kívánok, tiztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:26:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr Úr!
A TSH értékem 35,086 mIU/L volt. 4 hónapja és fél szem letroxot szedtem rá az 50 mikrogrammosból.Utána 2 hónapra rá egészet szedtem.Tegnap voltam vérvételen most 0,142 mIU/L az eredményem.Most több lett mint volt?Ön szerint ez az eredmény még mindig nagyon alacsony?Mennyinek kellene lennie a normálisnak?Mert már van egy 6 éves lányom és szeretnék neki kistestvért.Voltam terhes tavaly,de elvetéltem sajnos.És még annyit hogy uh is voltam mikor kiderült,hogy alul működésem van,de ott sem találtak semmi olyat.
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdv:Léna
Tisztelt Léna!

Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi váltotta ki a kapott eredményeket és vannak-e ennek megfelelő klinikai tünetei, panaszai. Ez a várható áldott állapot miatt különösen fontos volna!

További vizsgálatot javaslok és jó egészséget kívánok, Üdv

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:17:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

isthmus 3mm

Üdvözlöm Professzor úr!33 éves nő vagyok,pajzsmirigy betegség alakult ki nálam szülés után 1 évvel.Rettentően hullik a hajam,fogyás csak annyi volt ami a terhesség alatt feljött az le is ment.Laboreredményem:TSH:0.01 Anti TPO vizsgálata folyamatban van.Pajzsmirigy UH:A pajzsmirigy rendes nagyságú,jobb lebeny 47x19x18mm,bal 47x18x19mm.Az isthmus 3mm.A pajzsmirigy echogenitása csökkent,kontúrjai enyhén karéjozottak,hypervascularizáció látható.A pajzsmirigy szerkezete inhomogén az állományban számos 3-7 mm nagyságú,echoszegény nodulus látható,melyek a lebeny ventrális részein egymással konfluálnak,és szabálytalan echoszegény területek alkotnak.Ezek a területek a legvascularisaltabbak.Jól körülírt göb egyik lebenyben sem különül el. Legyenszíves az ultrahangról véleményt mondani.Mire számíthatok,milyen kezelést javasolnak?Nagyon félek,félek attól hogy daganatom van.Köszönöm megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:12:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Rutin vérkép ellenőrzés során az alábbi eredményt kaptam:

TSH 0,020 mIU/L * (ref:0,400 - 4,000)
Szabad T4 10,20 pmol/L (ref:7,90 - 14,40TSH)

Kell foglalkoznom ezzel az eredménnyel?
Vagy összefüggésben lehet ez az eredmény azzal, hogy 5 hónapja szültem, és szoptatok?

üdvözlettel:Era
Tisztelt Era!

Igen, főleg, ha panaszai is vannak.

üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:09:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
1991-ben Ön diagnoztizálta a pajzsmirigybetegségem,amit mütét követett.szövettani eredménye:carcinoma folliculo-papillare lobi sinistri thyreoidese.1997-ben kiújjulás miatt a megmaradt szövetre radioizotópot kaptam kétszer.
2011-ig szinte semilyen panaszaim nem voltak ami emlitést kiván,de azóta egyre több.Napiszinten jön az izzadás,a meleget nem birom.mellkasi fájdalom.vérnyomás ingadozás,15kg hiztam.Múlt héten lett volna nőgyógyászati műtétem(polip),de nem válalták az altatást,az emlitettek miatt.Vissza mentem a kezelőorvosomhoz,akiről csak jót monhatok(Kék golyó) az Ő véleménye,hogy ezeket a változókor okozza és elkezte a vizsgálatokat ez irányban.,
44éves vagyok,rendszeresen menstuálok,150mg L-tyroxint és Huma-pronolt szedek.TSH:4,81.FT4:15,57,Koleszterinem 7.2 cukor 4,2.
Ön véleménye szerint nem\" korai \"ezek az erős tünetek?
A háziorvosom szerint a pajzsmirigyhormon és a klimax elég \"erős koktél\".Mivel Ön a legnagyobb szaktekintély,megtisztelne ha erről irna egy pár sort.hiszem,hogy nem egyedül vagyok ezzel a panasszal.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!!!
Tisztelt Kérdező!

A tüneteit kezdődő petefészek kimerülés okozhatja, de ebbe az irányba további vizsgálatok végzése indokolt. Az alkalmazott szakszerűen adott, ill. javasolt pajzsmirigy hormon is okozhatja hőintoleanciáját. A hormonok egymáshoz vaó viszonya is befolyásolhatja, ill. kiválthaja tüneteit.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-08 11:07:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja