SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
2010.04.30-án endocrin rendellenességet / pm alulműködést/ állapítottak meg.A vizsgálat eredménye:Anti-TPO 356,9 referencia tartomány 0,0-9,0 u/ml.L-Thyroxin 50 Henning tabletta szedését javasolták.

2011.05.26-án labor eredményem
HTSH 2,66 ulU/ml referencia érték 0,38-4,31
FREE_T4 0,84 ng/dl referencia érték 0,82-1,63
FREE_T3 4,65 pmol/l referencia érték 3,2-5,9
Anti-TPO,Anti-thyreoglobulin eredmény nem készült.
L-thyroxin gyógyszerszedés szünet javasolt.
2013.01.04-én laboreredményem
TSH 5,026 uU/ml referencia érték 0,550-4,780
FT4 13,98 pml/l referencia érték 11,50-22,70
FT3 6,24 pmol/L referencia érték 3,50-6,50
Anti-TPO 237,1 IU/mL referencia érték 0,0-75,0
Anti-thyreoglobin 5,9 IU/ml referencia érték 0,0-150,0
L-thyroxin szedése továbbra is szüneltetve.
Panaszaim továbbra is megmaradtak:-állandó fáradság,izomgyengeség,rossz közérzet,nagyon száraz bőr,hideg végtagok,még nyáron is fázik a lábam és a kezem,testsúly gyarapodás diéta és napi torna mellett,állandóan rekedt vagyok és kapar a torkom,székrekedés emésztés segítő tea fogyasztása mellett.
Már nem tudom, hogy mit tegyek.Odafigyelek az étkezésre és mégis naponta szenvedek az emésztési probléma és a testsúly miatt.A csontjaim állandóan fájnak.
Pleuraür UH vizsgálat neg.,Hasi/ áttekintő, komplex/ Uh vizsgálat neg.,Gyomor-bélrendszer UH vizsgálat neg.,kismedence transabdominalis UH vizsgálat neg.
Várom válaszát: Tisztelettel Mancoka
Tisztelt Mancoka!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-16 12:06:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
13 hetes terhes vagyok, néhány napja voltam vércsoport meghatározáson és ellenanyag szűrésen, amelynek eredménye a következő lett: direkt coombs: negatív, ellenanyag enzim 1,2,3: +++, ellenanyag coombs 1,2,3: +++ . A vércsoportom amúgy A RH pozitív.
Azt szeretném kérdezni, hogy lehet-e az eredmény amiatt pozitív, mert autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van (Hashimoto thyeroiditis). Előfordulhat-e, hogy a vizsgálat az emiatt termelődött anti TPO ellenanyagot mutatta ki?
3. gyermekemet várom, előző terhességeimnél az eredmény negatív volt, de akkor nagy valószínűséggel a pajzsmirigyem rendben volt még akkor. Köszönettel: Mészáros Emese
Tisztelt Mészáros Emese!

Ez valóban lehetséges, további immuno-endokrin vizsgálat javaslot.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-16 12:03:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
13 hetes terhes vagyok, néhány napja voltam vércsoport meghatározáson és ellenanyag szűrésen, amelynek eredménye a következő lett: direkt coombs: negatív, ellenanyag enzim 1,2,3: +++, ellenanyag coombs 1,2,3: +++ . A vércsoportom amúgy A RH pozitív.
Azt szeretném kérdezni, hogy lehet-e az eredmény amiatt pozitív, mert autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van (Hashimoto thyeroiditis). Előfordulhat-e, hogy a vizsgálat az emiatt termelődött anti TPO ellenanyagot mutatta ki?
3. gyermekemet várom, előző terhességeimnél az eredmény negatív volt, de akkor nagy valószínűséggel a pajzsmirigyem rendben volt még akkor. Köszönettel: Mészáros Emese
Tisztelt Mészáros Emese!

Igen, lehetséges.
További vizsgálatot és további kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-16 10:48:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Problémám a következő: 44 éves vagyok, egy gyermekem van, és a hormonális rendszeremmel mindig voltak gondjaim. A laboreredmények magas TsH szintet, alacsony ösztrogén szintet és magas prolaktin értéket igazoltak. Öt éve küszködöm alvászavarral, kezelnek depresszió miatt. Lehetséges, hogy az alvászavart a hormonproblémák is okozhatják? Ezzel a problémával indokolt lenne felkeresnem Professzor Urat a magánrendelésén? Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel: Gabi
Tisztelt Gabi!

Sajnos a depresszió és a hormonális eltérések gyakran társulnak egymással, annál is inkább, mert a depresszió ellenio gyógyszereknek hormonális hatásai is vannak. Nem kizárt, hogy perimenopauza tünetegyüttese alakult ki.
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
Az emlők mérete és konzisztenciája változik
A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
Csökken a libidó
Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
Feltűnő az elhízás
Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
Hajhullás gyakori
A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
A további kezelést kivizsgálás után javaslok.
e-mail: Székely Melinda: szekelym@vipmail.hu>: vagy info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-16 10:45:54
Olvasói értékelés: 5/5
E hó elején jártam Önnél, novemberbe kell kontrollra vissza mennem, de addig is mit tehetek a következő tünetek miatt?,... ezt akkor el is mondtam Önnek, hogy lábikra görcseimre - 250 mg.-os Magnézium citrátot/Pharmekal- szedek napi 2x,..abba maradtunk, hogy ez így jó, de akkor még nem tulajdonítottam nagy jelentőséget annak, hogy az ujjaim is összeragadva görcsölnek, fura érzések a kisujjamban, az egész lábamban, olyan gyenge áramütés szerű bizsergések futnak végig, ill. begörcsöl a lábfejem is ha ökölbe szorítom, vagy a combom a hátsó oldala, ha nyújtózom szintén! Mit tegyek, mert most kicsit beijedtem e tüneteket tapasztalva ?! Ca hiány lenne az ok ????...azt milyen formába szedjem ha igen, hogy ne rakodjon le az erekre?.....

Köszönöm válaszát, bizalommal A.
Tisztelt Kérdező!

Az ilyen lábgörcsök napjainkban sok embernek okoznak gondot. Ezeknek sok oka és kezelési formája ismert. Az Ön esetében a Ca hiány az elsődleges gond, ez kácium pezsgő tabletta formájában a legcélszerűbb pótolni (500-1000 mg/nap). Esténként pedig a kinin a legegyszerűbb alkalmazás. Kérdése nyílván az, hogy honnan szerezze be. A legkönnyebben a tonik ivásával vihető be a kívánt kinin mennyiség és szűnik meg a görcs.
Javulást és teljes gyógyulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-15 09:59:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ur.

Kérek segitséget öntöl egy éve negyed foku aranyérel mütöttek. Elötte egy éve jöttek ki daganatok a lábamon most 2 éve , a mütét sikerült de a daganataim nem menek le. Kérem segitsen mit szedjek rá.
Hová kérjek beutalot önt hol találom meg és mennyi a várakozási idö?? ha nem tud segiteni .

köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Angiológiai vizsgálatot és kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-14 14:23:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
Pajzsmirigy betegségem van, Propycilt szedek naponta 2x1 db-ot, külföldön tartózkodom, 2db orvosságom van , egy hét múlva megyek Magyarországra. A párom Methyrin hozott utánam,ami otthon volt,mert nem volt idő a megrendelésre.
Kérdésem az egy hét alatt szedhetem a másik orvosságot, mert előtte is szedtem már?
Köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

Nem tudom mi magyarázza, ill. indokolja a Propycil kezelést. Erről nem írt!.
Metothyrinnek is van indikációja és kontraindikációja, de erről csak a kezelő orvosa tud dönteni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-14 14:22:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

3 éve volt pajzsmirigy túlműködésem. A mellékhatások nagyon megnehezítették az életemet (szapora szívverés,ingadozó vérnyomás) A jelenlegi laborértékeim ugyancsak arra engednek következtetni,hogy ez a túlműködés újra megismétlődik.
2013.03.25 se TSH 1,687 U/L ( 0,490-4,670)
2013.06.28 se TSH 1,339 U/L
2013.08.28 se TSH 0,720U/L

Ismételt endokrinológiai kontrollvizsgálatom decemberben esedékes.
Van egy mitrális bilentyű prolapszusom és szívritmuszavarom is.
Professzor úr mit javasol ha a rettegett tünetek újra jelentkeznek??
Van még valami amit a gyógyszeres kezelés mellett igénybe tudok venni?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: B:László
Tisztelt B.László!

További endokrin vizsgálatot és Holter monitorozást javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-14 14:19:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
24 éves nő vagyok, önhöz járok(hashymoto thieroditis, laktóz és szójaérzékenység, gyomorgyulladás,fáradtság...; Letrox 50, bismogel, béres szelén, Progastro)Voltam Helicibakter vizsgálaton, ami negativ lett. A gyomrom, emésztésem egy picit javult, de még nem az igazi.Az lenne a kérdésem, hogy a bismogelt meddig szedjem? Önhöz januárra kaptam időpontot.Ha nem javul a gyomorproblémám mi a teendő?
válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
H.Wanda
Tisztelt H. Wanda!

Amennyiben gyomorégése nincs és a panaszai megszüntek, akkor a bismogélt már ne szedje. Örülök az eredménynek!Ha panaszai jelentkeznének, akkor korábbi időpontban jelentkezzék. A diétát tartsa.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-13 13:24:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném a véleményét kérni.
39 éves vagyok. Március végén szültem (első gyermek). A szülés során nagy vérveszteségem volt, egyrészt, mert a kisfiam 4120 gr-mal született, másrészt, mert trombózis gyanús voltam a terhesség végén, így egy hétig közvetlen a szülés előtt vérhigító injekciókat kaptam.
A szülés után a tejtermelésem nehezebben indult be, közel két hónapig tápszeres pótlást kellett adni a kicsinek.
De én az első perctől kezdve nagyon szerettem volna kizárólagosan szoptatni, ezért az étrendemet maximálisan úgy állítottam össze, hogy minél több olyan ételt-italt tartalmazzon, ami elvileg tejserkentő.
Emellett ittam (iszom) a gyógyteákat és a homeopátiás szereket is szedem (Urtica Urens 5CH, Ricinus Communis 5CH).
Szerencsére beindult a tej.
Június végén elvesztettem az egyik cicámat, aki 9 éve volt a családunk része. Ez nagyon megviselt, hetekig depressziós hangulatban voltam.
Két hete visszamentem a nőgyógyászhoz kontrollra. Mivel a szülés után ott volt a nagy vérveszteség, a kórházban azt javasolták, hogy legalább fél évig szedjek vasat. Először a Humet-R nevű szert szedtem, majd miután az elfogyott, Béres vasat.
Most kérdeztem az orvost, hogy szedjem-e majd 6 hónap után is a vasat. Erre ő azt javasolta, hogy nézzünk egy labort.
Az eredményt szerdán tudtam meg. A vas szint normál értéken belül van:
Szérum Vas 16.2 - umol/L (10.0-26.0), azt mondta a doktornő, ne szedjem tovább a vasat.
Viszont észrevette, hogy a TSH szint nagyon magas.
Ultrasens.TSH 13.3763 - ulU/mL (0.3500-4.9400)
(A leleten még két érték van normál tartományon kívül:
EO% 1.1 - % (2.0.-4.0)
LUC% - 3.10 (4.00-5.00)
Az orvos azt mondta, mielőbb menjek el a körzeti orvoshoz további kivizsgálásra.
Sajnos a lakóhelyem szerinti egészségügyi ellátással kapcsolatban nagyon rosszak a tapasztalataim, a várandósság során is csak rossz élményeim voltak, mikor muszáj volt odamennem.
Ezért szeretném az Ön véleményét kikérni először.
Azt olvastam, hogy a szoptatás alatt sokszor alulműködés lép fel, ami a szoptatás befejeztével magától is rendeződhet. Ez igaz?
Nem lehet, hogy azért működik alul a pajzsmirigyem, mert a szülés óta nem eszem elég jódot?
A várandósság előtt és alatt semmilyen terhesvitamint nem szedtem, csak magnéziumot és kalciumot, de jódozott sóval étkeztem. A szülés után azt mondta az orvos, hogy már semmit nem kell szednem.
Így a jódozott só fogyasztását is abbahagytam.
Azért, hogy legyen elég tejem, elég sokat eszem és napközben ez elsősorban szendvics.
A terhességet 49 kg-mal kezdtem, szülésre 10 kg-t híztam. Mérlegem nincs, de érzésre 5-6 kilogramm plusz maradt rajtam, illetve nem ment le a szénhidrát- és kalóriadús étkezésnek köszönhetően a szoptatás miatt.
Azt is olvastam, hogy vannak golyvaképző ételek, melyek meggátolják a jód felszívódását. Mint például retek és az őszibarack. A nyár folyamán nagyon sokszor hetekig, naponta többször retket ettem a szendvicshez, 100%-os rostos gyümölcslevet pedig minden nap iszom egy litert a tejszaporítás miatt és elsősorban ez őszibarack.
Lehet, hogy ez az étrend kavart be a pajzsmirigy működésébe? Illetve a sokk a cica miatt.
Az alulműködés tünetei közül van néhány, ami jellemző lehet rám, de ezek a szülés utánra jellemzőek lehetnek:
hajhullás - nem hullik csomókban a hajam, de amennyire igen, arra a már szült barátnőim azt mondták, hogy nekik is hullott ennyire
fáradékonyság - a cicám halála után sokáig nem bírtam éjjel aludni, így átálltam éjjeli üzemmódra és amit nap közben nem tudok megcsinálni, mert a babám nappal nem nagyon alszik, azt éjjel csinálom meg. Így délelőttönként álmos vagyok mindig, sokára térek magamhoz, de délután már nem vagyok fáradt, nem érzem, hogy lassabb lennék.
fázás - mindig is fázós és hideg végtagú voltam. Most, hogy bejött az őszi idő, fázósabb vagyok.
hízás - amit fentebb leírtam, plusz kilókat nem látok magamon, de nem is ment le a szülés után.
kézszárazság - száraz a kezem, de egyrészt kézzel mosogatok, másrészt mivel vannak kutyáink és macskáink most még gyakrabban mosok kezet, hogy a babához csak tiszta kézzel nyúljak. Naponta többször alkoholos kézfertőtlenítőt is használok. Én ennek tudtam be a kézszáradást.
megnagyobbodott pajzsmirigy - talán mintha kicsit meg lenne duzzadva, de nem feltűnő. A párom szerint nincs elváltozás, szerintem kissé duzzadt. De nincs gombóc érzésem, nem rekedt a hangom, nincs nyelési nehézségem és levegővételi problémám.
Az emésztésemmel pedig nincs gond, egyáltalán nincs székrekedésem.
Ami az étrendemet illeti, minden nap eszem 10 szem pörkölt mandulát vagy kesudiót, iszom egy bögre tejet malátakávéval. Sok sajtot, tojást, joghurtot, zöldséget, gyümölcsöt eszem.
És a terhesség előtti időhöz képest több édességet, süteményt fogyasztok.
Doktor úr, Ön szerint lehetséges lenne első körben az étrenddel segíteni az alulműködés normalizálódásában?
Esetleg jód szedésével és olyan ételek előtérbe helyezésével, amik jótékonyak?
Gondolkodtam azon, hogy újra elkezdem inni a gránátalma kivonatot, amit pár éve kb. fél évig ittam napi rendszerességgel: Melagrana + szelén.
Megkérdeztem a bioboltot, ahonnan venném, hogy szoptatás alatt szedhető-e, ők azt mondták, kérdezzem ki a nőgyógyász véleményét. Ön szerint ihatom?
(Tápanyagok/hatóanyagok a napi adagban 20 ml
Összetevők
Gránátalmalé 20,6 mg
Szelén 55 mcg)
A körtéről és a paradicsomról ellentmondó véleményeket olvastam. Van ahol azt írják, hogy a körte sok jódot tartalmaz, érdemes fogyasztani alulműködés esetén, máshol pedig pont azt írják, hogy golyvaképző étel.
A paradicsom szintén olyan, amit egyes oldalakon ajánlanak, másokon nem.
Kávét a terhesség kezdete óta nem iszom, mert nem igazán kívánom.
Olvastam még, hogy a kókuszolaj és a kókuszzsír jó a pajzsmirigy normalizálására. Ezt is beiktathatom, ha valóban jótékony.
Kérem, szíves véleményét! Hálás köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

Problémája összetett, a válaszom is az. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterin szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentos rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Önnél is ilyen betegségről lehet szó. Jód tablettát ne szedjen!!!!
További kivizsgálást javaslok: tel:70-431-9728 Budai Endokrin Központ
e-mail: Székely Melinda <szekelym@vipmail.hu>
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-13 13:20:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Ön betege vagyok, kedden megyek majd Önhöz megint kontrolra. Csináltattam labort, hogy Önhöz már az aktuális értékeimmel tudjak menni.A Doktor Úr kezel engem pajzsmirigy gyulladással, pajzsmirigygöbbel /sztem már lehet nincs is meg :)/meddőséggel :(, magas prolaktin értékkel. Amikor a Doktor Úrnál voltam napi 1 szem Bromocriptin lett felírva. Szedtem is rendesen viszont 6. hóban mikor csináltattam labort az érték majdnem 15,17 lett. Akkor itt konzultáltam Önnel és mondta a tüneteimnek megfelelően ahogy érzem akár csökkenthetem az adagomat. Ezt követően megfeleztem napi fél szemre. 07 hóban ismét csináltattam labort, akkor az érték 110 volt. Viszont kezdett egyre jobban mellékhatásként kijönni az orrdugulás, amit már nagyon nehezen viseltem a fél szem mellett is. Mostani labornál megijedtem. Ugyanis a prolaktin értékem ismét nagyon magas lett /657/. Nem nagyon értem, mert a napi egy szem 15,17-re vitte le, most pedig a napi fél szemmel megint magas. Amit tudni kell még, hogy allergiával küzdök. Nehezen ,de megállom hogy semmilyen gyógyszert ne szedjek rá, ugyanis tudom, hogy ezek is emelhetik a prolaktin értékét. Doktor Úr mit tegyek? Ha megint napi egy szemet szedek akkor az orrom totál eldugulása mellet nem fogja megint nagyon levinni az értéket? Van esetleg erre másik gyógyszer? Emellett a tsh értékem is magasabb lett, arra letroxból /50/ szedek 1,5 szemet. Eddig annak az értéke tökéletes volt mindig 1 körül mozgott minden labornál, viszont most az is 3,4 lett. Lehet összefügg a két érték? A mostani labort a menstruációs ciklus 05 napján csináltattam.A többi értékem ösztraidol 190,4, progeszteron 1,04, fsh 6,79, Lh:5,99. Nagyon szomorú vagyok a baba miatt is, most pedig még az értékeim is megint rosszak. Amit elszeretnék mondani és mindig hangsúlyozom, hogy büszke vagyok arra, hogy a Doktor úr kezel engem, mert tudom, hogy a legjobb kezekben vagyok.
Üdvözlettel és köszönettel
S. Mónika
Tisztelt S. Mónika!

Valóban egyes allergia elleni készítmények és a krónikus stressz hat a prolactin szintre.
Fontos ugynanis, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
Altatók
Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
Epilepszia elleni készítmények
Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
5. Amennyiben a prolactin szint tartósan magas, akkor a micro- esetleg macroprolactinoma kizárása céljából az MRI vizsgálat indokolt lehet

A részleteket a legközelebbi vizit alklamával megbeszéljük, addig se aggódjon, mert lehet segíteni, a krónikus stressz pedig kifejezetten át.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-13 08:31:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném kérdezni, hogy pajzsm. autoimmun gyulladásos betegség esetén mit ehet a beteg?.... Egyik blogon olvastam, hogy paradicsom-paprika-padlizsán és nyers káposzta ellen javallott étkek!

Köszönöm válaszát, Amazon

Tisztelt Amazon!

Erről a témáról már ezen a honlapon is sokat írtam.
A lényeg:
1. szervetlen jódot tartalmazó ételt (pl algát) ne fogyasszon!
2. Kerülje a pajzsmirigyre káros, ún. EDC anyagokat. Az egészséget károsító vegyi anyagok jelen vannak a környezetben és az otthonokban egyaránt. Az epoxigyanták ipari melléktermékeként több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.Főzés során is számos káros anyag keletkezhet. A perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik például a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhatnak.
Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Az igazság azonban az, hogy jelenlétüket az ivóvízben, a mai napig nem sikerült hitelt érdemlően kimutatni. A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnányi mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is.  Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel - ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók -, a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is szükséges lenne rendszeresen ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.  
Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat szükséges! 
A megelőzés érdekében, az étrendben a mérgező anyagok kiszűrésére és elkerülésére kellene törekedni. Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Tanácsos ezért a műanyagban tárolt ételeket és a teflon bevonatú edények használatát elkerülni.
A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Valójában számos vegyi anyagot, rovarirtószer maradvány hordozhatnak felületükön. Fogyasztásuk előtt ezért mosás és alapos tisztítás javasolt!
Törekedjünk a hazai élelmiszerek fogyasztására! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
Támogatni kell a bio élelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem  minőségileg jobb.
A szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól való megszabadulást segíthetik a komplex egészségmegőrző terápiák: a wellness, szauna kezelések és a szabad gyökfogók (szelén, E-vitamin) kiegészítő alkalmazása.
A méreganyagok főként a zsírszövetben raktározódnak el. Fontos ezért a testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben elraktározódott méreganyagok a hirtelen fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe, ami rendkívül káros lehet.
Rendszeres endokrin-, pajzsmirigy szűrővizsgálat javasolt azok körében, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak, ill. voltak kitéve. Gondolni kellene a családtervezés – különösen meddőség esetén - erre a lehetőségre is.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-12 11:33:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Inzulinrezisztencia vizsgálaton a következő eredményeim születtek:
Glükóz 0 perc: 4,5 mmol/L
Glükóz 60 perc: 6,5 mmol/L
Glükóz 120 perc: 5,0 mmol/L

Inzulin 0 perc: 5,4 mIU/L
Inzulin 60 perc: 29,6 mIU/L
Inzulin 120 perc: 30,5 mIU/L

Az eredményt még nem nézettem meg szakemberrel, mert nem tudom, hogy fenn áll -e ebben az esetben inzulinrezisztencia. Amennyiben igen, szükséges -e gyógyszeres kezelés. Fentiekkel kapcsolatban szeretném a véleményét kikérni.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Mária
Tisztelt Mária!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat indikálta és végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-12 11:29:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

4. gyermekünk születése óta (5 éve) hiába várunk újabb babára. A nőgyógyászom azt mondta, nálam minden rendben van, egyedül a petevezeték átjárhatóságát nem tudta megnézni a nyári szabadságok miatt. 21. napon vett vérmintában a TSH 4.45mlu/l, FSH 4.25, tesztoszteron 0.69, ösztradiol 320, LH 5.1, prolactin 118, progeszteron 51,5, DHEA-szulfát 3,2 lett. Én arra gondolok, hogy a korom (42 év) miatt az ösztrogén-szint már csökkent, talán erre utal az is, hogy a 10 évvel ezelőttihez képest a méhnyaknyák mennyisége nagyon lecsökkent, állaga sem tűnik termékenynek, és a másfél éve használt törpemikroszkóp sem mutatott ezidő alatt egyetlen termékeny napot sem. Lehetséges, hogy valóban ez az ok? A nőgyógyász ezt a felvetésemet válaszra sem méltatta, nem kért erre vizsgálatot. A pajzsmirigyemet megnézette, ott mindent rendben találtak, bár endokrinológus felkeresését javasolták, ami a háziorvosom szerint felesleges, így beutalót sem írt. A terheléses vércukrom 120 perc után 8.4, nem tudom, ennek lehet-e köze a problémámhoz. Köszönöm.
A férjemnél is mindent rendben találtak.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm aktuális és fontos kérdését. Napjainkban az a megtiszteltetés ért, hogy neves nemzetközi orvosi lapban a terhesség és a pajzsmirigy betegségeinek elméleti (molekuláris genetikai, hormonális, immunológiai) és gyakorlati kérdéseit foglaljam össze.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.

További kivizsgálást, jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-12 07:58:14
Olvasói értékelés: 5/1
58 éves vagyok, s problémáim a váltókorral -52 éves koromban - kezdődtek. Fáradékonysággal, rossz közérzettel teljes kivizsgáláson túl estem. A vizsgálatok során derült fény csontritkulásomra: - 3,7, magas koleszterin szintre: 6,6, savtúltengésemre, reflux betegségemre. Két éve ki kellett venni a manduláimat is, mert állandó jelleggel gennyes gyulladásban voltak. Jó egy éve endokrin szakrendelésen is jártam, mert az arcom, szemem állandóan ödémás,püffedt, mindig álmos. Kinézetem teljesen megváltozott. Ha ismerősökkel találkozom látszik rajtuk a megütközés, van akit molyosra késztet idióta kinézetem.
Az endokrinológiai vizsgálat - amit a Debreceni Kenézy Kórházban végeztek - eredménye TSH: 1,75 FT3: 2,02, FT4: l,45, ATA: 18,51. Pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton is túl estem, e szerint a jobb lebeny 14x11x35, az isthmus 2 mm, bal lebeny 14x12x29 mm, a jobb oldalon az alsó harmadban ventralisan 7 mm-es echoszegény, pontszerű meszesedéssel is biró góc van. Évente TSH-t javasoltak, s azt állapították meg, hogy panaszaim nem hormonális hátterűek.
Az esedékes évi TSH vizsgálaton már túl vagyok, az eredmény: 3,51.
Professzor úr szerint ilyen pajzsmirigy eredmények okozhatják-e az arcom, szemem ödémáját, álmos kinézetemet, vagy esetleg más betegség áll-e ezek hátterében?
Köszönettel: Pacsirta
Tisztelt Pacsirta!

Elvileg ezek az értékek már csökkent pajzsmirigyműködés mellett szólnak. A legfontosabb azonban klinikai kép és ennek megfelelő kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-11 12:23:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Írtam az e-mail címére, de inkább jobbnak látom, ha ide írom meg, amit akarok. 33 éves fiatalember vagyok. Volt 2 db agyalapi mirigy műtétem (2008, 2011)- cranioph. daganat miatt, melynek következtében hormonpótlásra a következő gyógyszereket szedem:
- 75 mikrogr L-thyroxin/nap
- 2 db 0.2 Nocutil tabletta
- 15 mg Cortef, melyet nagy stressz v. fizikai igénybevétel esetén
megnövelek 20 esetleg 25 mg-ra.
- 2 naponta 1 db 75-ös Norprolac
- 15 hetente 1 db NEBIDO injekció
- 3 hétig folyamatosan (aztán 1 hét szünet) férfikrém (10 mg progeszteron/nap) ezt kb. 2 hónapja használom csak. Azért kezdtem el használni, mert azt olvastam, hogy a progeszteron az oszteoblasztokat serkenti, így a csontfelépülést elősegíti, illetve az ösztrogén dominancia kiköszöbölésére.
- 3000 NE Fresenius D vitamin/nap
- citrokalcium 200 mg (2db tabletta/nap)
- K2 vitamin - vitakinges (2 db/nap – 45 mikrogramm K vit.)
- 1 teáskanál Eskimo halolaj/nap
- 500-1000 mg C vitamin/nap
- magnézium készítmény (leggyakrabban magnézium citrát por – 1 kiskanál/nap)
2011. nov-ben 3. stádiumú gerinc csontritkulás miatt összeroppant a 12-es csigolyám (ezelőtt a Cortef gyógyszer javasolt alap adagja 25 mg/nap volt, melyet nagy stressz és fizikai ig.vét. esetén 40 mg/napra javasolt volt felvinni, „vélhetően köze lehetett” a csontritkuláshoz. Debreceni kivizsgálás alkalmával (2012.04) javasolták csökkenteni a Cortef adagját, mivel a vizeletemben dupla mennyiségű kortizol volt, mint a határérték.
A csigolyatörést követően a reumatológus a FORSTEO nevű szert írta fel, amely 18 hónapos kezelés. Még 1 hónapom van hátra a kezelésből.
A d-vit-t, a ca-t, mg-t, halolajat, k2 vit-t csak 1,5 éve szedem napi rendszerességel. A törés után kezdtem el ezeket szedni.
A FORSTEO kezelés 5 hét múlva befejeződik és utána a Reumatológus az Aclasta infúziót akarja beadatni, szerinte ezzel megőrizhetjük a Forsteo által megnövelt csonttömeget (de nem is volt 17 hónap óta csonttömeg mérés, hogy tudnánk, hatott-e a Forsteo)
2013. augusztus hónapban volt műtét utáni 2. koponya MRI vizsgálat az Amerikai úton, ahol a fejemet megint tünetmentesnek találták, 2 év múlva nézik meg újra. Az állapotom jó. Szellemi munkát végzek, sportolok rendszeresen és bírom is. Nagyon egészségesen élek, a pékárukat és a bolti feldolgozott termékeket messziről kerülöm. A zöldséget, gyümölcsöt magamnak termesztem, illetve cserélek. A halat megfogom magamnak. Húst magán bio termelőtől vásárolok. Tejtermékek közül csak házi kecskesajtot fogyasztok, de elég ritkán. Hüvelyesek közül nagyon ritkán és csak zöldbabot. Nem nézek tévét 4 éve és egyéb káros tudatmódosító dolgoktól távol tartom magam (ezt azért tartottam lényegesnek megemlíteni, mert annak ellenére, amin keresztülmentem, furcsa mód, a harmónia erősebb bennem, mint amikor úgymond „egészséges” (akkoriban még ettem a sok szemetet meg néztem is) voltam. Amit nem lehetséges kerülni, azt természetesen elfogadással kezelem, de nem keresem a diszharmónikus állapotokat. Az ún. paleolit életmód ajánlásait követve élek, pici eltéréssel (nagyon kevés házi kecskesajt, nagyon ritkán zöldbab). 1 erős kávét naponta iszom, kb. 1 év óta és kb 2 hónapja néha esténként minőségi száraz vörösborból megiszok maximum 1 dl-t. Minőségi szálas fekete és zöldteákat, ill. gyógyteákat is fogyasztok. Csak tiszta forrásvízzel készítem ezeket. Lehet, hogy sok embernek ez már soknak tűnik, de nekem ez az életmód annyira természetes, mint sok embernek az, hogy bemegy a pékségbe reggel péksütiért. És igyekszem a környezetemnek is azt adni, amit ez az életvitel nyújt. Munkám olyan, hogy rengeteg ügyfelem van. Igyekszem úgy bánni Mindenkivel, ahogy szeretném, hogy velem bánjanak.
Az Aclastától – és az összes biszfoszfonáttól - viszont tartok, annyi rosszat olvasok róla, hogy nagyon nem szívesen adatnám be. Ez csak egy cikk a sok közül és fórumokon is csak negatívumokat olvastam ezekről a szerekről. De valóban ennyire rosszak ezek a szerek?

Ezt a dr. Diag honlapon írják az aclastáról: Az állkapocs osteonecrosisa: Az állkapocs osteonecrosisáról elsősorban azon rákos betegek esetében számoltak be, akik biszfoszfonátot is tartalmazó kezelésben részesültek. Az állkapocs osteonecrosisának számos jól dokumentált kockázati tényezője van: daganatos betegség, kemoterápia, radioterápia, kortikoszteroidok, rossz szájhigiéné, helyi fertőzés, beleértve az osteomyelitist. Az esetek többségét fogászati beavatkozás, például foghúzás kapcsán jelentették. A biszfoszfonát alkalmazása és az állkapocs osteonecrosisa közötti oki kapcsolat nem bizonyított. A Paget-kór klinikai vizsgálataiban nem figyelték meg az állkapocs osteonecrosisát.

Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulnék Önhöz, hogy Ön mit javasolna, mit tegyek ebben az esetben?
Elküldtem az email címére néhány orvosi papíromat (mindet sajnos nem tudom). Ha ideje engedi, kérem, tekintse meg és a levelem alapján legyen szíves javasolni valamit. Elég összetett ez az állapot, de a leghatékonyabb kezelést akarom magamnak. Annyi mindent megpróbáltam, hogy elérjem az agyi problémából is gyógyulásomat. Laikusként azt gondolom – persze könnyen lehet, hogy tévedek, hisz nem vagyok orvos – hogy a hormonszintek megfelelő beállításával a csontépítést is lehet gyorsítani a lebontáshoz képest, anélkül hogy biszfoszfonátokat alkalmaznánk.
Nagy tisztelettel kérem, hogy segítsen nekem, mert amennyire lehet, a csontozatom állapotát anélkül akarom jobbá tenni, hogy más szervemnek ártanék. Ha ez lehetséges, azért mindent megtennék.
Szívességét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
Csaba

Tisztelt Csaba!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-11 09:36:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!Simonné vagyok szeptember elején kerestem fel Önt.Panaszaim alapján pajzsmirigy alulműködést és pajzsmirigygyulladást állapított meg.Jobb mellem és hónaljam is gyulladásban van, ez volt a panaszaim egyike.Javaslatára Béres szelén vitált és d vitamint szedek.Sajnos mellfájdalmam ami már fél éve csak a peteérésre korlátozódott most 2hete tart már és egyre jobban fáj,ég feszül.A hónaljamban levő mirigyolyan érzékennyé vált,hogy alig tudok a karommal biz. mozdulatokat végezni.Éjszaka felerősödik a fájdalom nem tudok a jobb oldalamon aludni.A kérdésem az lenne hogy folytassam a kúrát vagy keressem fel Önt újra.Sajnos a konzultáción elfelejtettem mondani hogy egy másfél éve vérvétel után elindult egy piros csík a karomon utána begyulladt a hónaljam ez volt az első utána egy éve egy méregtelenítő kúra alkalmával nagyon erősen begyulladt a jobb mellem és hónaljam ekkor nyirokcsomógyulladást állapítottak meg innentől kezdve folyamatosan visszatér minden hónapban de ilyen erős hosszan tartó fájdalom eddig nem volt. Válászát előre is köszönöm Üdvözlettel Simonné
Tisztelt Simonné!

Ismervén panaszait és eredményei, egyelőre a megbeszélt kezelést folytassa, s amennyiben panaszai nem szünnének, akkor soron kívüli vizsgálatot javaslok.
Javulást, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-10 18:05:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szept.23-án megyek Önhöz kontrollra, azonban szeretnék egy kicsit hamarabb egy megnyugtató választ kapni..:-)
Pozitív lett a terhességi tesztem, és jelenleg 1/2 tbl. metothyrint szedek, az utolsó labor eredmények: TSH:4,08;TPO-AT: 526.20;TG-AT: 262; TSH Rec At:1.88
A Metothyrin mehet tovább vagy váltani kell?
Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszát,
Üdvözlettel:
H.Beáta
Tisztelt Beáta!

Terhesség esetén soron kívüli vizsgálat szükséges (!), ezért ezt jelzem is kolléganőmnek, de Ön is írjon neki, s ekkor már pontos időpontot fog kapni! Egyelőre rendben van, de a gyógyszerelésen valószínüleg változtatni lesz célszerű.
Jó egészséget kívánok a mielőbbi találkozásunkig:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-10 12:14:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Ur!

Mult penteken voltam a professzor urnal vizsgalaton terhesseg miatt. A korabbi (1,5 honapos) leleteken a TSH 0,13 volt, igy azt mondta, hogy enyhe tulmüködesem van, es ezert csökkentsem a gyogyszer (Combityrex Mite) adagjat napi fel tablettara.
A penteki vervetel eredmenyeim: TSH: 2,19, a T3: 6,95 es a T4: 14,69. Mivel az Ön altal kinyomtatott tablazatban a terhesseg elsö trimesztereben a TSH erteknek 0,03 - 2,3 tartomanyban kell lennie, felek, hogy ha felere lecsökkentem a gyogyszeradagot, akkor meg jobban megnö a TSH es ezzel artok a babanak.

Az uj eredmenyek alapjan mit javasol, mennyi gyogyszert szedjek?

Köszönettel
S.Timea
Tisztelt S. Timea!

Köszönöm levelét. Mivel a T3 értéke jó, izgalomra oka nincs. Tekintettel a terhességre 2 hét múlva ismét 1 tbl-t szedjen.
Jó egészsége kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-10 08:26:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
A pajzsmirigy betegségről olvastam cikkében és azt írta ,hogy a kezelések során az alul működő pajzsmirigy betegségnél a köröm tünetek is megszűnnek.Már kb.8 éve kezelnek.TSH eredményeim jók.Folyamatosan betartok minden utasítás .Nővér vagyok az összes pajzsmirigy betegséggel kapcsolatos cikket próbálom elolvasni.Táplálkozásban is figyelek ezekre a dolgokra.Mi a hiba?Nagyon zavar ,hogy a körmeim hosszant barázdáltak,töredeznek.
Válaszát várom.
Üdvözlettel Orosz Andrásné
Tisztelt Orosz Andrásné !

Több dolgot kellene tisztázni:
1. Mi okozta a csökkent működést, nem mindegy, hogy mi volta kiváltó ok?
2. Az sem mindegy, hogy milyen pajzsmirigykészítményt használ?
3. Van-e más oka is a körömelváltozásának?

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-09 13:21:08
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja