SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Nekem egy 4 cm-es cisztát találtak a bal pajzsmirigyemben két hónappal ezelőtt. Végeztek vérvizsgálatot, mely tökéletes és a TSH szintem is normális (0.93) Voltam magánrendelésen egy endokrinológusnál, ő beutalt intervenciós ultrahangra, és e hét hétfőjén (nov. 11.) le is szívták. Én azonban nem tapasztaltam változást, csak arrébb ment és most egy kicsit nyomja a nyelőcsövemet. Az orvosom azt mondta, hogy két hónap múlva menjek vissza kontrollra és lehet, hogy még többször is meg kell ismételni a beavatkozást. Azonban ha így nem sikerül, akkor műtéti úton kell eltávolítani. Ezért jó lenne, ha a gyermekvállalást elhalasztanánk. Tudom, hogy minden kérdésemre megkaptam a választ az orvosomtól, én azonban szeretném kikérni az Ön véleményét is:
1. Mivel semmilyen tünetem nincsen, nem okoz fájdalmat, biztos, hogy nem vállalhatunk gyereket? Már nagyon szeretnénk, és nem szeretnék még várni minimum egy évet! A műtétet nem lehetne elvégezni a szülés után?
2. Hogyan működik egy ilyen ciszta a leszívás után? Mikor kezd el a mérete csökkenni? Hányszor kell leszívni,hogy eltűnjön?
3. A gyerekvállalás miatt már nem annyira aktuális, de még dohányzom. Ez befolyásolhatja a ciszta méretének növekedését?

Előre is nagyon szépen köszönöm válaszát.

Tisztelettel: mystic86
Tisztelt mystic86!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Azt írja, hogy minden kérdésére negkapta a választ.
A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

22 éves nő vagyok, 3-4 éve küszködöm túlsúllyal. 2012 nyarán hirtelen 10 nap alatt 8 kilót híztam, melyet diétával sem sikerült leadnom, ekkor kezdtem gyanakodni pajzsmirigy problémára. A hízáson kívül a hajhullás és a fáradékonyság a jellemző tünet. Idén nyáron voltam vérvételen, ahol kiderült, hogy a következő értékeim térnek el a normáltól:
TSH 6.360
kálium 3.3
vas 10.7
kálcium 2.13
glukóz 3.8
karbamid 2.0
lymphocyta % 52.80
transzferrin 5.5
C-reaktív protein 10.3

Ultrahangos vizsgálaton megállapították, hogy van egy 9 mm-es göb a pajzsmirigyemen, illetve a hasi ultrahang leletemre a következőt írták: diffuse enteralis betegség képe (Crohn? coeliakia?), lactose intol.?
Évek óta tartó hasmenésem van (egy nap kb. 6*-7* székelek), és nyár közepe óta heti 4*-5* hányok, fogyást nem tapasztaltam.
Voltam pajzsmirigy szcintigráfián ahol a következő volt a leletemen:
A szcintigráfiás felvételen aszimmetrikus, jobb lebenyében kissé megnagyobbodott pajzsmirigy vetülete ábrázolódik egyenletes aktivitás eloszlással.Mérsékelt fokú struma (struma nodosa). Göb funkcionálisan nem különül el. Hozott lelet alapján subclinicus hypothyreosis, anti-TPO nem kórjelző (0,15)

Az lenne a kérdésem, hogy a pajzsmirigybetegség, illetve a hányás-hasmenés között lehet-e valami összefüggés?
Illetve ezekkel az eredményekkel érdemes lenne hormonpótlást alkalmazni?

Válaszát előre is köszönöm.

Nagy Brigitta
Tisztelt Nagy Brigitta!

Inkább arra kellene koncentrálni, hogy a betegségeinek közös eredete lehet, mivel ezek a kórképek társulhatnak egymással. Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás!!!, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejű gyógyításával. Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
• Mellékvese csökkent működése
• A szem betegségei.
Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes konzultáció alapján e-mail: szekelym@vipmail.hu drbalazs@endokrinkozpont.hu Tel: 70-431-9728

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:24:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm szépen kérdésemre adott megtisztelő válaszát (74907/83841 – nov.1.). A kérdésem a babavállalás előtti TSH értékemre vonatkozott (1-szer 2,1-es érték és 2-szer 2,8-as - utoljára áprilisban nézték). Említettem, hogy mióma miatt diétázni kezdtem. A makrobiotikával próbálkozom, húst nem eszem, csak heti kétszer halat, tofut, tempeht, sok zöldséget, gabonát, hüvelyeseket, tengeri algákat, nincs cukor, fehér liszt, ill. tejtermék. Az étrendet hozzáértő állította össze. A TSH értékem miatt csináltattam egy kontroll vizsgálatot október végén, az eredményét múlt héten vettem kézbe:
TSH: 4,62 mIU/l (tartomány: 0,27-4,2 mIU/l).
T4: 14,91 pmol/l (tart: 12-22)
T3: 5,05 pmol/l (tart: 3,1-6,8)
anti-TPO 15 IU/ml (tart: <35)
tireogobulin: 18,5 ng/ml (tart:1,4-78,0)
összes kálcium: 2,17 mmol/l (tart: 2,15-2,5)
glukóz: 5,1 mmol/l (tart: 3,8-6,0)
inzulin: 24,8 mIU/l (tart: 2,6-24,9)
A diétát 10 hete folytatom. A TSH értéken nagyon elkeseredtem. A kérdésem, hogy okozhatta-e az új étrend a TSH emelkedését? Találtam egy netes oldalt, ahol azt írja valaki, hogy egyes élelmiszerek pl. kelkáposzta, brokkoli, karfiol, kelbimbó, fodros kel, szójabab, köles, fehérrépa… - amelyekből most sokat fogyasztok - gátolják a jód hasznosulását, így alulműködés esetén nem javasoltak. Érdemes viszont enni tojássárgáját, petrezselymet, sárgabarackot, datolyát, szilvát, nyers tejet, sajtot, halat vagy csirkét, amelyekből most alig fogyasztok. Nem tudom, mennyire hiteles és helytálló ez az elmélet. A sok zöldség valóban növelheti a TSH-t? Mi a helyzet az algákkal? Úgy tudom, hogy a D-vitamin hiány is emelheti a TSH szintet, ezért ezt az értéket is szeretném megnézetni. Sajnos az elmúlt nyáron nem sokat voltam napon.
A Professzor úr szerint az étrendváltozásban keresendő az érték emelkedésének oka, vagy attól független? Előre is nagyon köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdzeő!

Az ok az étrendváltozásban és a laboratórium leleteiben kereshető.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-13 17:37:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto thyreoditisem van. Érdeklődnék, hogy ezt a készítményt szedhetem e:
Astaxanthin tablettáról van szó. Úgy hallottam, hogy autoimmun problémákra jó, csökkenti a szervezetben a gyulladást stb. Nekem kb 2 éve nagyon magas volt a ferritinem, hátha ez a tabletta segítene ezen. Ha Ön is javasolja, akkor elkezdem szedni, önhatalmúlag nem merem.

Köszönöm a válaszát előre is!

Üdvözlettel:

Mariann

Tisztelt Mariann!

Az astaxanthin egy zsírban oldódó antioxidáns, amely megvédheti a test szerveinek sejtmembránjait az oxidáció okozta károsodásoktól.

Látszólag egy kérdést tett fel, pedig a helyes válaszhoz több dolgot is kellene tudni:
1. A Hashimoto thyreoiditis milyen stádiumban van?
2. Van-e más autoimmun betegség?
3. Van-e immun deficienciája (erről korábban már sokat írtam ezen a honlapon is)
4. Nem ismert, hogy a pajzsmirgy gyulladásában fontos immunológiai folyamatokat hatékonyan befolyásolná.
 

A hajhullás megszünése kezelés hatására


Nem vagyok ellen általában az alternatív kezeléseknek, de ehhez többet kellen tudni az Ön állapotáról és az alkalmazandó készítmény hatóanyagának tartalmáról, auz esetleges allergizáló vivőanyagáról, stb.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 13:04:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! 2009-ben írt cikke Marie Antoinette szindrómáról felkeltette érdeklődésemet ,sajnos valóban nem misztérium, hanem számomra ez valóság.Igyekszem összefoglalni.Egy éve kezdett hullani foltokban a hajam.(gyors góckutatás,egy kétes fog eltávolítása)Hajhullásom nem állt meg, 90% kihullott.Fél év után a kopasz foltokon kezdett kinőni a hajam ez már hófehér színű,nem olyan sűrűségű,de már haj.Az első foltnál kezd sűrűsödni és a színe is kezd visszatérni.Csak reménykedek hogy ez már nem hullik ki. Másik problémám a pajzsmirigy témába tartozik.Felmerült a pajzsmirigygyulladás gyanúja,mert az Anti-TPO 500-700 között mozog .legutóbbi eltérések:Anti-TPO484,7,TSH-3GEN5,650,IgG szérum6,20,koleszterin6,1. A felsoroltakon kívül 5 arcüreg műtétem volt a sok műtét során megsérült az arcidegem,amit kimutatni nem lehet de én igencsak érzem, zsibbad,fáj.Családi tragédiák történtek.Igyekszem nem siránkozni ,sajnáltatni magam.55-éves vagyok 20-éve nem voltam táppénzen.de én hiába állom a sarat, a szervezetem az jelez. A fent említett cikkben említette hogy gyógyszeres kezelésre elmúlt a hajhullás.Milyen kezelést alkalmaznak hajhullásra?Vajon a pajzsmirigygyulladást kell e kezelni?Szükséges esetleg gyógyszeres kezelés a fenti értékek alapján?Mit tehetek én az egészségem érdekében?köszönöm hogy meghallgatott és a válaszát is . Tisztelettel Erzsi
Tisztelt Erzsi !

Köszönöm, hogy érdeklődve és értően olvasta cikkemet! Sajnálom, hogy a két betegésg: a pajzsmirigy és a bőr-hajbetegség kapcsolatára nem gondoltak (ez utóbbiról ezen a honlapon is olvashat). Lényegében nem két betegsége van, hanem egy betegség különböző szerveken történő megjelenései!
Panaszait az autoimmun pajzsmirigybetegség, a krónikus stressz együttesen okozhatja, amelyet lehet és célszerű kezelni.
A kezelés hatására a tünetek fokozatosan enyhülnek, ill. teljesen megszűnnek (miként a mellékelt képek is mutatják).
E-mail: Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:52:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!

Két hete jártam Önnél, említettem az allergiámat. A derékfájdalmamra neuromultivitamint írtak és pár nap után erős nehézlégzést éreztem, ugyanekkor kezdtem el a magnéziumot, mivel abban is van B6 vitamin, nem tudom melyik allergén. Vagy lehetséges, hogy a gyógyszerek viviőanyaga allergén. mivel ez nagyon elviselhetetlen, mit tehetek, lehetséges ezt valamilyen vizsgálattal kiszűrni.Az allergológusom nem küld el vérvételre, pedig régóta panaszolom a légzési allergiámat. Ha önöknél van ilyen vizsgálati lehetőség kérem tájékoztasson arról.

köszönettel. Valéria
T. Valéria!

Az ok kiderítése nem mindig könnyű.
Az autoimmun betegségek gyakran társulnak egymással. Annál is inkább, mert az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Nálunk van allergén kutatás és légzésfunkciós vizsgálat.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:43:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 41 éves nő vagyok 1988 ban műtöttek pajzsmirigy problémám miatt akkor 10 évig tünetmentes voltam azóta egyfolytában csak szenvedek vele állandóan fulladok nagyon gyenge vagyok fizikális erőm szinte alig van 2012 ben vese daganatot is diagnosztizáltak de nem nagyon foglalkoztak vele a látásom is rohamosan romlik igazából a mai napig nem tudom hogy a alulműködik vagy a túlműködök közé tartozok a tsh állandóan változik 2 mu/l most egy pár honnapja 20 és 25 közöt van a t4 8,78a t3is állandóan változik most 3 ,9 az ultrahang eredményem a jobb lebeny 44x25x24mm az isthmust egy11mm nagyságú isoechoicus göb szélesíti ki a bal lebenyt eltávolították visszamaradt paranchyma mérete jelenleg 4mm mirigyszerkezete inhomogén a jobb lebeny felső pólusában egy 20mm átméröjü kevert echoszerkezetü göb tölti ki also polusában egy 16 mm es hasonló szerkezetű göb figyelhető meg jobb oldalon nyirok csomó észlelhető erre 100 mg os L-thyroxin 1db reggel de szerinte, ez nem sokat javít rajtam egy orvos aszt mondta nem is fog mert már az agy alapi mirigyek dolgoznak sajnos eszt se tudom mit jelent kérem drága doktor úr írja meg legyen szíves önnek mi a vélemény az orvos aszt mondta Szolnokon 1 évente elég nézhetni van e ön szerint olyan tea vagy valami ami segítene a jobb közérzetemben aszt nem is írtam hogy sajnos 80 kiló vagyok és nehezen tudok csak 1 2 kilótól megszabadulni állandóan ideges vagyok feszült aszt mondták ehhez semmi köze ennek nagyon várom válaszát talán csak ön tud segíteni nekem ha van olyan gyógymód amit esetleg tud javasolni szívesen kipróbálnám köszönettel jó egészséget kívánok önnek
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:31:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a gyors választ kérdéseimre.
Ön szerint az autoimmun pajzsmirigy betegség javulhat-e immunrendszert stimuláló, sejtregeneráló vitaminokkal, mint a C-vitamin és U-vitamin?

Válaszát köszönöm. M.
Tisztelt M.!

Ez így ebben a formában nem bizonyított!!!!

Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:28:23
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor Úr!

26 éves nő vagyok.7 hónapja született meg a kislányom. 2 hónapja pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg nálam.( Nem volt a családomban erre példa)
A doktor akinél jártam, gyógyszeres kezelést és szoptatás elhagyást tanácsolt és hetenkénti vérvétel kontrollt, mivel a májenzimek is magasak voltak.
A helyzet az az hogy a fogamzásgátlótól mindig is magasabb volt a májenzimem, ám ezzel a doktor úr nem akart foglalkozni. Erőltette hogy menjek vissza hozzá hetenként, vizsgálatokra (15 000 ft).
Mivel Bécsben élünk ideiglenesen, sem időben sem térben, az anyagiakról nem is beszélvén nem volt lehetőségem elmenni hozzá.
A tüneteim verejtékezésben, némi idegeskedésben mutatkozik, nem vagyok rosszul..kis szívdobogás és slussz.
A fogamzásgátlót abba hagytam.
A háziorvosom Önt ajánlotta és amint otthon tartózkodom azonnal szót is fogadok neki.
A kérdésem annyi, hogy valóban abba kell e hagynom a szoptatást?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel : Tímea
Tisztelt Tímea!

Fontos kérdést tett fel. Ez a probléma ugyanis elég általános és az a tapasztalatom, hogy az orvoskollégák sem mindig elég jártasak ezen a téren.
A lényeg az, hogy az autoimmun thyreoiditis (AT)a pajzsmirigy gyulladás egyik formája a post-partum thyreoiditis (PPT), amely Önnél is nagy valószínüséggel fennáll.
Mi is a PPT?
A PPT az utóbbi idõben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg. Főként azoknál jelentkezik, akiknek örökletes hajlamuk van rá, a terhesség alatt szervetlen jódot kapotak, a szülés során jód tartalmú fertőtleítőt (Betadint) használtak. A thyreoiditis tünetei a szülést követõ 3-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyû. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, azaz túlműködő, késõbb pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhetõ meg.
Klinikum, thyreoiditisek formái és stádiumai
Stádiumok és tünetek
Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el :
a.) Hyperthyreoid stádium: A betegség kezdetétõl számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre.
b.) Hypofunkciós stádium: A betegség kezdetétõl 8. héttõl 4-6 hónapig.
c.) Regenerációs stádium: A betegség kezdetétõl számított 7-12 hónap. Ha a regeneráció teljes, akkor teljes remisszió vagy u.n. kompenzált hypothyreosis alakulhat ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül va). Ha a regeneráció nem teljes, akkor manifeszt hypothyreosis (primer forma) jön létre.
d.) A definitív hypothyreosis stádiuma ("idiopathiás myxoedema"): változatos klinikai formá-ban jelentkezik. Az általános tünetek közül: a fáradékonyság, hidegintolerancia, a csökkent étvágy ellenére hízás, mély rekedt hang a legfeltúnõbb. A bõrtünetek közül a száraz, hideg, megvastagodott, durva tapitatú bõr, a szõrzet (szemöldök, axillaris-és fanszõrzet) hiánya vagy csökkenése emelhetõ ki. A periorbitalis oedema, anaemiás conjunctiva és subicterikus sclerák gyakran társulnak hypothyreosishoz. A psychés tünetek közül a feledékenység, depresszió, a mentális aktivitás csökkenése, gyakori aluszékonyság, perifériás neuropathia ("carpal tunnel syndroma"), csökkent reflexek (megnyúlt Achilles reflexidõ) a legfontosabbak. A beteg gyakran cardialis tünetek: angina, sinusbradycardia, vezetési zavarok (a-v blokk) miatt keresi fel orvosát. A gastointestinalis panaszok (obstipatio, meteorismus) gyakran már a betegség kezdetén is jelentkezhetnek. Nõknél nem ritka a lactorrhoea vagy menseszavar. A pajzsmirigy az esetek egy részében egyenletesen meg-nagyobbodott, nem, ill. csak minimálisan érzékeny, konzisztens tapintatú (Hashimoto thyreoiditisben). Az atrophiás formában azonban a struma nem pathognomikus, sõt néha az átlagosnál is kisebb a pajzsmirigy (atrophiás forma). A betegség az esetek többségében spontán remissziót mutat és definitiv hypothyreosis kialakulása az esetek 20-30%-ban figyelhetõ meg.
Fontos: ebben az esetben A SZOPTATÁST nem kell abbahagynia, ún. béta-receptor blokkolót (pl. Concort), ill. D vitamint érdemes szednie.
A további kezelés állapotától és akontroll eredményétől függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-12 12:26:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun témában kerestem cikkeket és rátaláltam erre az oldalra,
 ... amit nem értek , csak fordítóval próbáltam, ...a só és az autoimmun betegség kapcsolatáról ír, ha jól vettem ki! Kérem nyugtasson meg, hogy a sóevés nem káros ! Köszönöm válaszát, Manó

Tisztelt Manó!

Mi a pontos kérdés?

üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:46:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ÚR!

2011-ben szülés után derült ki, hogy alul működik a pajzsmirigyem. Terhesség alatt végzett pajzsmirigy UH alapján 2 pici göböt találtak a pajzsmirigyemben, normál TSH érték mellett. Fél éves kontroll során az UH lényegesebb változást nem mutatott (egyik göb megmaradt), de sajnos a TSH értékem magas lett, így el kellett kezdenem szendi a Letrox 50mg gyógyszert. Az akkori orvosom azt mondta "kicsit tuningolni kell a pajzsmirigyemet". Reménykedtem, hátha rendbe jövök. Kérésemre, hogy kiderüljön mi a bajom elküldtek Anti TPO vizsgálatra, amire sajnos 1,5 évet kellett várnom. A vizsgálat alapján kiderült hogy Hashimoto betegségem van, és nem gyógyulhatok meg. Eléggé elkeseredtem. UH kontrollt nem kért egyik orvosom sem (időközben orvos változás történt a rendelőben), az én kérésemre 2 év után csináltak egy UH, ami alapján sajnos 12mm-re (majdnem duplájára nőtt) a cystikus göb. Egyéb vizsgálat eddig nem történt, majd ezek után kell mennem mintavételre. Jelenlegi panaszaim, hogy gyakran fáradt vagyok és ideges/feszült.
Kérdésem az lenne:
Mennyire gyakori ebben a betegségben hogy rosszindulatúvá válik, és hogy műteni kell?
Izotópos vizsgálatot még nem csináltak. Szükséges lehet?
Mindig csak TSH-t néznek, ami normál értéken van. Kell-e nézni T3 és T4 értékeket is?
Dr Úr szerint vállalhatok-e a betegségem mellett újabb gyermeket? Kell félnem attól, hogy nem lesz egészséges a születendő gyermekem? Illetve, hogy rosszabbodik az állapotom, vagy egyéb autoimmun betegséget kaphatok terhesség kapcsán?

Válaszát előre is köszönöm.
M
Tisztelt M!

Nagyon sokr kérdést tett fel, a lényegre igyekszem válaszolni.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A lényeg lehet még gyermeke, ez a betegség jól kezelhető! További célzott immuno-endokrin vizsgálat indokolt és célzott kezelés (e-mail: szekelym@vipmail.hu)
Jó egészságet kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:45:02
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Dr.!

Összetett problémára keresném a választ. 24 éves nő vagyok. Egy bő éve kezdődött egy gyulladásos betegségem rendszeres hőemelkedéssel és góctünetekkel, idegességgel, végül hosszas kivizsgálások után sikerült megtalálni a kiváltó okot, és felszámolni antibiotikumokkal meg egyéb kezelésekkel, viszont rengeteget stresszeltem miatta egy amúgy is nagyon nehéz, hajtós időszakomban. Azóta a következő tüneteim lettek ill. maradtak fenn: melegségérzet (amíg mindenki más pulóverben van és vacog, én ujjatlanban vagyok...), rossz melegtűrés (nyáron, nagy melegben azóta rosszul vagyok), idegesség (rosszabbul tűröm a stresszt, mint korábban, néha nehezen alszom el, vagy akár enyhe pánikszerű tüneteim vannak), enyhén magas vérnyomás (eddig alacsony volt), 90-es pulzus (eddig normális volt), éhezési rosszullétek (nagyon vékony vagyok és kisétkű, mindig is úgy éreztem csak jól magam, ha 3-4 óránként ettem valamit, de most szabályosan szédelgek és remegek éhezésre, főleg délelőtt). A háziorvosom is természetesen egyből pajzsmirigygondra gyanakodott, már a külsőm alapján is, de normális a TSH-m, anno a hőemelkedés miatt voltak autoimmun tesztek és pajzsmirigy UH is, ott is mindent rendben találtak. Fogyni pedig nem fogytam, sőt. Az éhgyomri cukrom normális, terhelésest kifejezetten nem csináltak, de amikor pl. étkezés után 1-2 órával vettek pont vért, normális volt az érték, sem nem magas, sem nem alacsony. Ezzel ennyiben is maradtak a vizsgálatok, a magasabb pulzust ráfogták a billentyűhibámra és a koromra, Concort szedek rá, és kész. Már hülyének néznek az orvosok, hiszen papíron nagyjából egészséges vagyok, csak épp nem érzem annak magam...

Az lenne a kérdésem, hogy ilyen érdekes, pajzsmirigytúlműködéses tüneteket okozhat szimplán a sokáig fennálló gyulladás és extra stressz? Vagy esetleg a sokáig szedett fogamzásgátló? Vagy érdemes mégis tovább vizsgálódni a hormonjaim körül, annak ellenére, hogy negatív a TSH és a háziorvos biztosan nem fog továbbküldeni sehova? Köszönöm a segítségét!
Tisztelt Kérdező!

A stresszről valóban sokat írtam, és ezt ezen a honlapon olvashatja is, interneten hallhatja az előadásomat.
Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. A túlzott mértékű és nem megfelelően kontrollált stressz azonban már nem csak saját és környezetünk mindennapjait teheti tönkre, de egyben számos betegség rizikófaktora is.
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
Belső egyensúly
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.

Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.

Az ezerarcú betegség
Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít.
A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri – szív és érrendszeri betegségekkel.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és a kávé és az alkoholfogyasztás.
Fentiekből érezhető, hogy szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 15:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Külföldön élő betege vagyok, Nemrégiben gyermekem született. A terhesség előtt 25 microgram letroxot szedtem korábbi post partum tiroiditisz miatt, melyet a terhesség során 50 microgramra emeltek. A szülés után ismét lecsökkentettem az adagot 25 microgramra. Az itteni orvos azt javasolja, hogy teljesen hagyjak fel a letrox szedésével, mert a tsh értékem az alsó határon van. Ön szerint ez nem veszélyes a poszt partum tiroiditisz kiújulásának a szempontjából? Mi az Ön javaslata? Amint gyermekem elég erős lesz az utazáshoz, mindenképpen felkeresem Önt a magánrendelésen, azonban addig is várom a véleményét. Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Betegünk!

A helyzet kicsit összetettebb és részletesebb analízist ígényel.
A szülések után kialakuló, ill. kiújuló pajzsmirigygyulladás (PPT) az utóbbi idõben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg. A thyreoiditis tünetei a szülést követõ 3.-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyû. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, tehár túlműködő, késõbb pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhetõ meg.
A krónikus autoimmun gyulladás önmagában, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Sajnos a műtétek és a szülések nagyobbik részében szervetlen jódot tartalmazó Betadin-t alklamaznak, amely beindíthatja az autoimmun folyamatot. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!. A gyógyszer átmeneti elhagyása akkor jön számításba, ha a fellángoló gyulladás a "túlműködéses" stádiumba került. Ezt majd személyesen megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 11:29:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Mennyibe kerül az Ön magánrendelőjében egy teljes kivizsgálás?
Minden leletemet vinném,mindig elolvasom a másra adott válaszait is,nem egy mondattal kezeli le a beteget.
Sajnos mint mondtam a kórházi doktornő felhivott hogy mennyi a TSH,akkor én egészséges vagyok.
Nem is mentem,lemondtam mert igy ennek semmi értelme.
A koleszterincsökkentőmet is fül-orr-gégész irta annak idején a vérkép leletek alapján,mert a háziorvosra se számithatok a legkisebb mértékben sem,én szégyenkeztem a gégész szakorvos előtt más orvosok miatt.Le a kalappal előtte hogy valamit segitett olyanba is amihez semmi köze.

Én csak Önnek hiszek ha megvizsgál hogy valóban nincs bajom-bár a levelezések alapján [hypothirerosis,tiszta cholesterinomae,kóros ivás] nem ez a helyzet.

Azt hiszem mindannyiunk nevében köszönet illeti Önt ezért a humánus hozáállásért.

Köszönettel várom válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálatra, ill. konzultációra, kérdéseire további választ: az info@endokrinkozpont.hu., vagy 70-431-9728 számon kaphat.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 11:16:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Orvosi segítségre van szükségem. Én nagyon nagy súly felesleget cipelek, amit nagyon sokféle módon próbáltam "letenni" de nem sikerül. Sajnos ez nagyon kihat a mindennapjaimra rengeteget fáj a derekam, illetve a menstruációm is elkezdett szabálytalankodni. 2013.05.07-én ez utóbbi miatt felkerestem egy magán nőgyógyászt, aki PCO gyanúja miatt elküldött vérvételre, alaphormon, androgének, APC rez., prolactin és progreszteron szintet néztek. Az eredményekkel 2013.06.27-én mentem vissza, megállapították, hogy enyhe insulin resistenciám van(alaphormon, FSH/LH arány normál tartomány). Fokozott testmozgást és fogyást javasoltak. Azonban bármennyire szeretném nem tudok leadni egy-két kilónál többet. Már komolyan el vagyok keseredve, nem szeretek fitness termekbe járni, mert iszonyatosan szégyellem a testsúlyomat. Sajnos a munkám miatt naponta minimum 8 órát ülök, természetesen ez sem segíti elő a fogyásomat ráadásképpen nagyon terheli a derekamat és ezáltal nehézkessé válik minden jellegű testmozgás. Egy hasonló problémákkal küzdő barátnőm javasolta keressek fel endokrinológia szakrendelést. Szeretnék Öntől megerősítést kapni, hogy valóban orvosolható egy ilyen szakrendelésen a problémám? Fogalmam sincs hová fordulhatnék segítségért. Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel: Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Fontos és sok embert érintő kérdést tett fel. Ezért kicsit részletesebben válaszolok, de értelemszerűen a terjedelmi korlátok miatt csak egy töredékét tudom Önnel eljuttatni.
Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Ami a PCO-t illeti:
A policisztás ovárium szindrómával (PCOS) kapcsolatos ismereteink az utóbbi években sokat fejlődtek. Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! Panaszokat a serdülőkortól okoz, metabolikus összetevői pedig cardiovascularis elváltozásokhoz vezetnek. A kórkép felismerésének, modern kezelésének megértéséhez alapos szemléletváltásra is szükség van. A PCOS a nők mintegy 10%-ában kimutatható. A szindróma nevét hallva sokakban valami ritka nőgyógyászati betegség ködlik fel. A tájékozott betegek viszont megrökönyödnek, ha panaszaik alapján a kórképet sejtve orvosuktól efféle javaslatot kapnak: „Szedjen fogamzásgátlót…”, „Hogy lenne magának az a baja, hiszen nem is kövér…”, „Akkor jöjjön vissza, ha gyereket akar, majd megstimuláljuk”, sőt: „Laparaszkópiával a probléma meggyógyítható”. Az sem jár jobban, aki a kórkép gyakoribb, nem-nőgyógyászati megnyilvánulásának tüneti kezelésével bajlódik, eredménytelenül.
Panaszok és tünetek
A PCOS számos örökletes és környezeti hatásoktól is befolyásolt megnyilvánulása változó kombinációkban jelentkezhet. A krónikus anovuláció gyakran, de nem feltétlenül jelent menstruációs zavart vagy a teherbeesés lehetetlenségét, ugyanakkor a PCOS a női infertilitás és számos terhességi probléma vezető oka (korai vetélések, placenta-rendellenességek, terhességi cukorbaj, óriásmagzat). Sokkal általánosabbak és egyszerűen felfedezhetők a hyperandrogén tünetek: zsíros bőr, acne, az androgén dependens bőrterületek szőrösödése (enyhe bajusz- és szakállképződés, szőrök jelentkezése az emlőbimbók körül, a háton, a sacralis tájon, a fanszőrzet felhúzódása a köldök felé és fölé), férfias típusú hajritkulás, a derék-csípő körfogat hányados megnövekedése.A folyamatok hátterében álló inzulinérzékenység-csökkenés (inzulin rezisztencia) következményes inzulin túltermelődés (hyperinsulinismus) révén fokozza az androgén hormonok aktivitását is. A beteg sorsát a romló cukortolerancia és a lipidanyagcsere-zavarok miatt kifejlődő cardiovascularis eltérések határozzák meg. A betegek nagyobb része a még fellelhető hiedelemmel ellentétben nem túlsúlyos. A hyperinsulinismus közvetlen megnyilvánulása lehet az édesség iránti vágy, hypoglycaemiás epizódok. Kövéreken néha acanthosis nigricans is található.
tünetek felől közelítve tehát a serdülőkor utáni acne, hirsutismus, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézség, spontán vetélések, placenta-problémák, terhességi diabetes, óriásmagzat, hízási hajlam különösen a hasi területen, fiatal korban jelentkező 2-es típusú diabetes bármelyikének leggyakoribb oka a PCOS. A kórkép gyakoriságánál fogva a felsorolt tünetek bármelyikének észlelésekor fel kell vetnünk a PCOS lehetőségét, és keresnünk kell a többi lehetséges tünetet esetleges meglétét is. Nem kell minden tünetnek meglennie! Ha az anamnesis és a fizikális vizsgálat PCOS-re gyanús (egy-egy hyperandrogenitási és/vagy egy-egy nőgyógyászati tünet is elég), indítsuk el a más betegségektől való elkülönítéshez szükséges vizsgálatokat.
E-mail: A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa. Első hallásra talán szokatlan, hogy cisztás petefészek betegség diagnózisához nem feltétlen kell a ciszta kimutatása!
Emelkedett férfihormon-szinteket, fokozott szabad androgén indexet (FAI) gyakran találunk, de normál leletek sem szólnak PCOS ellen! Nem általános (és nem megkövetelt) az LH/FSH arány lényeges megemelkedése sem. Durva androgén hormonemelkedéseket, ill. egyéb hormon-eltéréseket tovább kell vizsgálnunk, a szóbajövő kórképek csökkenő valószínűségi sorrendben: a pajzsmirigyfunkció eltérései, prolactinoma, hormonálisan aktív mellékvese- vagy petefészek betegségek (mellékvese hypertrophia, Cushing, tumorok).
Ultrahang vizsgálattal a policisztás ovárium-tünet (PCO): petefészkenként legalább 12 db, 2-9 mm átmérőjű ciszta (kiéretlen folliculus) és/vagy a petefészkek 10 ml-t meghaladó térfogata. A PCO tünet önmagában nem betegség és megléte sem szükséges a diagnózishoz, ha a hyperandrogenismus és az ovuláció zavara egyértelmű.
A PCOS más betegségekkel együttesen is fennállhat, ami csak akkor derül ki, ha a másfajta kórkép sikeresen kezelése ellenére PCOS-ra utaló tünetek perzisztálnak.
Kezelés: komplex integrativ, egyénre szabott hormonális kezelést ígényel, amelynek része az életmódi változtatások és gyógyszeres beavatkozás együttes alkalmazása.
Tehát endokrinologiai kivizsgálsát javaslok és oki kezelést: e-mail: szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-10 11:12:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

A problémám kb. 4-5 éve kezdődő hajhullás, ami a fejtető egészét érinti. Mára a hajam kb. 3/4-e elhullott, helyette néhol jönnek kis babahajak, de azok is elhullanak rövid időn belül. A hajam matt, töredezett, és nagyon kevés. Ehhez társul szemöldökhullás is (a szemöldök egész területét érintve) A kérdésem az lenne, hogy az alábbi eredmények utalhatnak-e esetleg pajzsmirigy betegségre, illetve okozhatják-e a hajhullást?

A TSH ingadozik, a mért értékek a következők voltak:
3.14, 4.68, 3.87, 2.297, 3,785 mIU/L

ATPO
5.00 U/mL

FT3
3.63 pg/mL
3.28 pg/mL

FT4
1.08 ng/dl
1.05 ng/dl

Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Ágota
Tisztelt Ágota!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
táplálkozási rendellenességek
vitaminhiányok.

Van megoldás, de azok (ok) megkeresése lényeges. Tehát oki kezelés indokolt.
Jó egészéget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-08 12:03:36
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelettel kérem a segítségét
-pajzsmirigy problémám megoldásában.
Labor eredményem:Fvs:9.68
- Lym:17
4%
-We.25mm/ó.- TSH:0.092 (0.27-4.8). J.lebeny finoman inhomegen
alsó pólusban egy 4 mm
-kp. harmadban 5 mm-es göb.Isthmusban centrálisan egy 3 mm-es cysta. B.lebeny alsó pólusban 17 mm-es
kp.harmadban 8 mm-es döntően echodus göbök. Pajzsmirigy: diffuze kissé megnagyobodott lebenyek
mobilisak.
Vél.Strumanod..sine compr.et disloc. Hyperthyreosis.
PM szcintigraphiára előjegyezve. Javaslat. 2X1 tbl. Metothyrin szedése
Ön mit tanácsol a Metothyrin tabletta helyett ?.- nem merem szedni a mellékhatásai miatt.
Tisztelettel köszönöm fáradságát
- Ágnes
Tisztelt Ágnes!

Az eredményei alapján diagnózis mondani nem volna helyes, csak fizikális és egyéb vizsgálatok birtokában.
A Metothyrint gyakran alkalmazzuk, az már más kérdés, hogy milyen diagnózissal és egyénre szabott dózisban. Meg kelle jegyezne, hogy amennyiben a Metothyrin szedi,az az izotó vizsgálat eredményét befolyásolhatja!!!!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-08 11:51:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Férjemnél nyár elején pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak(TSH:0,005, FT4: 42,47, FT3:10,22) amit Methotyrinnel kezdtek kezelni. Ezután kezdődtek a részletesebb kivizsgálások (p.m.ultrahang, Anti-tshr, scintigraphia). Az eredmények alapján kiderült, hogy a túlműködésnek autoimmun eredete van, Basedow-kór okozza. Anti-tshr: 4.40 IU/l, pm lebenyei nagyobb méretűek (6,5x2,3x2), elmosódott 0,3 cm-es nodusokkal, ill. a jobb belső harmadban egy 1,6 cm-es nodus van. A TSH 0,01-re közben feljavult, FT4 1,38 lett, FT3 5,07, de a Methotyrint fel kellett váltani Propyicilre, mert izületi ill. állkapocs-problémákat okozott.
Szeretném megkérdezni, hogy - bár minden eset egyedi -, de van-e esély rá, hogy a gyógyszerrel sikerül helyreállítani a pajzsmirigy működését, ami gondolom egy hosszabb folyamat, de a Propyicilről sajnos nem sok jót olvastam a mellékhatásait illetően.
A másik kérdésem az lenne, hogy jelenleg babaprojectben is vagyunk, és az endokrinológus valamint az andrológus szerint a spermiumok mozgékonyságát nagyban csökkenti ez a a betegség. Ez sajnos be is igazolódott az egy héttel ezelőtti termékenységi vizsgálaton is. Az egy éve még 67% mozgó spermium lecsökkent 18%-ra. (vagy ezt okozhatta a két héttel ezt megelőző izotópos vizsgálat is?). Ön szerint, ha helyreáll a pajzsmirigy működése, jobbak lesznek a baba megfoganásának esélyei is? Addig is lehet ezen az eredményen, ill. az állapotán esetleg vitaminokkal, természetes táplálékkiegészítőkkel javítani?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm levelét, de azt kell mondanom, hogy több olyan kérdést tett fel, amely meghaladja enneka válaszadásnak a kereteit.
Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérése, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!

Ami a Propycilt illeti:
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
A meddőséget is befolyásolhatja az autoimmun folyamat. Ezért hangsúlyozom, hogy a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-08 11:48:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Először is hálás szívvel mondok köszönetet Önnek a kezelésemért. Augusztus óta szedem az Ön által javasolt készítményeket(Premens, szelén, citromfű) és ezeknek köszönhetően közérzetem óriási mértékben javult, s mindezt a véreredményeim is alátámasztják. A prolaktin kivételével a szérumhormon vizsgálat eredményei mind normál tartományban vannak. Meglett a DHEA érték is: 4,98. Az lenne a kérdésem, hogy a teherbeesés elősegítése érdekében el kezdhetem-e szedni a DHEA készítményt ilyen eredmény mellett? November közepén megyek Önhöz kontroll vizsgálatra,s szó volt arról, hogy nem mindig ajánlott e készítmény.
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel
Tiszteklt Kérdező!

Nagyon köszönöm kedves sorait és annak külön örülök,hogy jobban érzi magát. A DHEA készítményt 1/2 tbl-val elkezdheto szedni, mivel valóban elősegíti az AMH szint emelkedését.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-06 13:49:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladásom volt, ami jó ideje remisszióban van.
A Betadinnal kapcsolatban lenne egy kérdésem. A lényeg, a kutyámnak volt egy tályog a nyálmirigyén, amit az állatorvos kifelé nyitott meg, majd miután ez kitisztult, átfertőtlenítette az egész sebet Betadinnal.
Következő nap a kutyámnak valahogy sikerült úgy hozzám érnie, hogy a nadrágomon mintha halványan, egy kicsit Betadin lett volna, bár nem biztos. A bőröm nem érintkezett a Betadinnal így és miután észrevettem, rögtön kimostam a ruhadarabot 30 fokon. Tudom, ez már túlzott aggódás de elég volt egyszer kimosni a nadrágot, gondolom nekem így nem okozhat gondot és még hordhatom?
Köszönettel,
Nóra
Tisztelt Nóra!

Ez valóban gondot okozhat, de bízom benne, hogy a Betadinnal alig érintkezett és így nagyobb baj nem lesz.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-06 13:45:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja