SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

44 éves vagyok, körülbelül 5 év vetten észre a nyakamon egy gombócot kidudorodást, elmentem endokrinológushoz, aki vérvételt ultrahangot és biopsziát kért, minden eredményem negatív lett, bár ultrahangon elég ellentmondásos dolgokat láttak, például bevérzést, de a vizsgálatot végző orvos azt javasolta elég ha figyelemmel kísérem azt hogy okoz e panaszt vagy növekedést észlelek-e, a biopszia is negatív lett. Endokrinológus ennek ellenére akkor a műtéti eltávolítást javasolta. Sajnos az eltelt 5 év alatt nőtt a megnagyobbodás, annak ellenére hogy az eredményeim negatívak (tartomány belüliek) és a biopsziát is megismételtem, ami szintén negatív lett, valamint minden félévben ellenőrzés képen levettettem a hormonokra a vérvizsgálatot és szintén mindig a normál tartományban voltak. 2014. 07.14. én volt az utolsó vérvizsgálat eredmények: TSH:0.93; FT3: 5.3; FT4: 15.5; hTG: 141.40; Ez az egy volt magasabb! Anti-TG: 15.20; Anti-thyreoid peroxidáz-antitest: 6.76;Tumormarker vizsgálatok: carcino-embrionális antigén: 0.68; cancer antigén 19-9: 8.70; cancer antigén 72-4: <1.05; cancer antigén 125: 16.57; cancer antigén15-3: 15.25; Alfa-fötoprotein(AFP): 6.68; normál tartomány belüliek. Tüneteim: erősen izzadékony vagyok de csak a hónaalj részen, fejem gyakran fáj migrén szerűen, fáradékony vagyok kevesebbet alszok sokszor ébredek fáradtan, többször vagyok indokolatlanul ideges, de nem ez jellemző azért rám. Sokat dolgozom, két gyermeket nevelek egyedül, tavaly diplomáztam munka gyerekek mellett, nagyon nehéz volt, vizsgák előtt például (átlagosnál jobban) izzadtam, nehezen tanultam, és nagyon kimerített az iskola, néha erőmön felülinek éreztem, ennek ellenére jelesre vizsgáztam, magánéleti problémák is akadtak bőven. Szóval az utóbbi 6 év elég izgalom dúsan és stresszesen telt, hol fent hol lent. Néha elgondolkodom nem e esetleg ezek együtt válthatták ki a pajzsmirigy elváltozásomat? Persze minden mindennel összefügg. A kezelőorvosom szerint ne halasztgassam tovább és döntsek a műtét mellett, ami pajzsmirigyem teljes eltávolítását jelentené. Esztétikailag még nem zavaró, de látszik, ha hátra hajtom a fejem akkor nagyon láthatóvá válik, de sokan ennek ellenére nem veszik észre. Nem is ezzel van a problémám hanem az esetleges gyógyszerszedéssel ami a műtét után várna. Tisztelt Professzor Úr! Szeretném a tanácsát kérni mit tegyek? Valóban csak a műtét segíthet? Be lehet-e állítani úgy a gyógyszeres kezelést a későbbiekben hogy ne okozzon gondot? Nyelési gondom nincs, de néha vannak olyan testhelyzetek amikor érzem és kissé zavar a megnagyobbodás, de ennek ellenére nincs vele problémám? Félek esetleges gyógyszermellékhatástól, fogyástól, hízástól bőrelváltozástól stb. Természetesen ha a panaszok rosszabbodnának azonnal a műtét mellet döntenék de most még tanácstalan vagyok. Kérem segítsen nekem. Tisztelettel köszönöm előre is válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Gondját értem és átérzem.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A műtét problémájának eldöntése személye konzultáció, sze kiegészítő vizsgálatok után lehetséges.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:40:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! 5 éves kislányomnál kiderült,hogy autoimmun pajzsmirigy betegsége van.A tsh szintje:13.30,thyreoideaperoxidáz elleni antitest értéke:312. t3 és t4 funkciók normál tartományon belül vannak.Kérdésem az lenne,hogy lehetséges-e ,hogy ez a betegség esetleg elmúlik idővel,jelenleg fél tablettát szed L-thyroxinból. Nagyon aggódom,hogy más autoimmun betegség is kialakul nála,Ön szerint erre mennyi az esély?Illetve vettem neki egy gyerekvitamint,ami echinaceát tartalmaz,és utólag olvastam,hogy autoimmun betegek nem fogyaszthatják,szeretném meg tudni,hogy miért nem,miért nem lehet adni neki ezt a vitamint,illetve,akkor milyet adjak neki?Válaszát előre is köszönöm,tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!

A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Ezek tisztázás és sze. kezelése indokolt lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:31:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Kb. 4 éve pajzsmirigy-túlműködést állapítottak meg nálam, amivel másfél évig kezeltek (Metothyrin), aztán kaptam radiojód kezelést, azóta Letrox 75-öt kell szednem. A legutóbbi TSH-m: 1,47, TRAK: 2,7.
A kérdésem az, hogy most már szedhetek e olyan multivitamint, amiben van jód?
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Az Ön kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra a válaszadásban kötnek a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai szabályai és a jogi keretek. Ezek alapján más orvosi tevékenységét nem véleményezhetem. A laboratórium adatok helyességét nem kommentálhatom. Ezekben a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:26:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

11 éves lányom nagyon sovány, ezért kértem a háziorvosától egy vérvételt pajzsmirigy vizsgálattal. Legnagyobb megdöbbenésemre nem túltermel, mint ahogy gondoltam, hanem alul. Erre való tünete nem volt, főleg hogy nagyon vékony. A vérvétel többi adata rendben van, süllyedése is 8mm/h.
TSH 4,816 (referencia: 0,400-4,000)
Szabad T4 15,10 (referencia: 11,50-22,70)
Szabad T3 6,5 (referencia: 2,3-6,5)
A kérdésem az lenne, hogy ezekkel az értékekkel valószínűleg kell-e gyógyszert szednie, vagy esetleg elég lesz jódpótlás mivel a T4 és T3 viszonylag jó. Természetesen elviszem gyerekendrokrinológiára, csak a közelünkben nincs és ez egy kicsit nehezíti. Nem gond-e, ha csak egy vagy két hónap múlva jutunk el szakemberhez, vagy Ön szerint sürgősebb?! Gyermekem versenyszerűen sportol, ezt befolyásolhatja-e az eredmény?! Gondolok én arra, hogy egy futásnál rosszul lesz stb.

Válaszát köszönöm! Tisztelettel: Egy aggódó anyuka
Tisztelt Egy aggódó anyuka !

Valóban a gyermekendokrinológiai vizsgálatot tartom jó megoldásnak.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:24:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!


Tavasszal fülzúgással kapcsolatos általános kivizsgálás keretében endokrinológiai rendelésre mentem el, ahol elküldtek ultrahangra (pajzsmirigy) illetve teljes hormon laborra. Az ultrahang teljesen negatív, a hormonok is, egyedül a TSH értékem magas. Akkor 4,57 volt, de azóta - más ok miatt - több vérvizsgálat is készült és minden alkalommal 5,7 és 5,9 között volt az érték. Az FT3 és az FT4 rendben vannak, csakúgy, mint az Anti TPO is. Az doktornő, akinél voltam azt mondta, hogy ezzel még nem kell csinálni semmit. Sokféle tünetem van, állandó idegesség, aggodalmaskodás, feszültség, de azt mondta, hogy ezek nem ettől vannak. Kérdésem, hogy kell-e kezelni ilyen helyzetet, illetve, hogy mi okozza ezt a viszonylag emelkedett értéket, ha a többi érték a helyén van?

Köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:21:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam ezelőtt hat évvel, mikor három évnyi sikertelen próbálkozás után hormonvizsgálatra küldtek, mert nem sikerült teherbe esnem. Azóta rendesen szedem a Letrox 50-es tablettát.

Kislányom 2012. október 21-én született, teljesen egészséges gyermek. Nagyon szeretnénk másik babát, de sajnos nem akar összejönni, aminek nagy valószínűséggel az lehet az oka, hogy a gyógyszer ellenére hónapról-hónapra nagyon szélsőséges eredményeket mutat a vérvétel.

Áprilisban például 2,23 volt a TSH érték, májusban pedig 8,8! Ugyanúgy minden nap szedtem a gyógyszert az előírt adagolásban és mégis ekkora volt a különbség két hónap között! Az orvos emelte a gyógyszer adagját, most 3*1 Letroxot szedek minden reggel.

A tegnapi vérvételem értéke végre azt az eredményt hozta, amit vártam: TSH: 1,12! Ennek nagyon örülök, mert így talán van esély, hogy megfogan a baba, de az aggaszt, hogy a vércukor-szintem éhgyomorra 6,4 volt, ami egy kissé emelkedett érték és félek, hogy ez is befolyásolja a fogamzást!

A problémámat az is tetézi, hogy súlyfelesleggel küzdök és már annyi féle diétát próbáltam, mellette tornázom is és a mérleg mégsem mutat kevesebbet egy grammal sem, ráadásul a havi vérzésem is csak gyógyszer segítségével van! A nőgyógyász szervi elváltozást nem talált és úgy véli, hogy ez is a pajzsmirigy működésemmel lehet összefüggésben. Kaptam gyógyszert, amitől lett vérzésem és peteérés-serkentőt is, megkönnyítendő a gyermek fogantatását, de sajnos ez sem hozott eredményt! Kérem, adjon tanácsot, mit tehetnék!

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Békáné Polyák Anett
Tisztelt Békáné Polyák Anett!

A problémája valóban összetett és ezekből az adatokból vizsgálat nélkül egyedül üdvözítő megoldás nincs.Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.Mindkét jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
 Alkilfenolok és származékaik
 Ftalátok
 Biszfenol-A és hasonló fenolok
 PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
 Lángfogók, PBDE-k
 Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
 Peszticidek, rovarírtók
 Gyógyszerek
 Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különcsen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az éle elemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok). Legszembetűnőbb a EDC-k nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen a DDTés a lindán ösztrogén-jellegű – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak. Hollandiai felmérések szerint a növényvédő szerrel foglalkozó férfiaknál gyakoribb az impotencia, és nagyobb arányban születik lányuk, mint fiuk. A hírhedt sovesoi (1973, Olaszország) baleset után megállapították, hogy dioxinmérgezésen átesett férfiak gyermekei között a fiúk aránya majdnem felére csökkent a megszokottnak. Egyes kutatók az emberi sperma koncentrációjának populációs szinten felére csökkenésért is az ösztrogén-jellegű EDC-ket teszik felelősé.
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Főlsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Már az elmúlt évben az Amerikai és a Nemzetközi Pajzsmirigy Társaság (ATA, ITA) ajánlásokat dolgozott ki a pajzsmirigybetegségek jobb és pontosabb, minél korábbi felismerésére és a meddőség megelőzésére. Ezek az ajnlások lerivídített formája is közel 100 oldal és értelemszerűen nem a betegeknek kell megtanulniuk. Mi a lényege ezeknek az ajánlásoknak?
A meddőség kialakulásában két fő tényező szerepét bizonyították:
• Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
• A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori oka a meddőségnek. A gondot az jelenti, hogy a csökkent működésnek nincsenek feltétlen, ún. „ordító” jelei, hanem alamuszi módon ún. szubklinikus formában van jelen. Ez nem csak a tünetek hiányát jelenti, hanem azt is, hogy az egy-egy alkalommal végzett TSH és T3, ill. T4 eredmények nem mindig elegendőek. A helyzete bonyolítja, hogy a szűrő vizsgálatokhoz jól használható TSH értékek a várt terhesség esetén célszerű az ún. normál tartománynál alacsonyabb szintre beállítani (0,5-2,5 IU helyett 1,5-0,4 IU közé). Fontos tudni azt is, hogy a TSH mellett más hormon is a kívánttól eltérő lehet (pl. prolactin). Meddőség esetén feltétlen célszerű a TSH és a pajzsmirigy hormonjainak a vizsgálata.
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat.
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Összességében részletes immuno-endokrin kivizsgálás után lehet és bizonyára sikeres lesz próbálkozása.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:19:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr! A segítségét szeretném kérni!43 éves vagyok,és a minap derült ki,hogy az előző években "viszonylag jól viselkedő"16mm-es miómám mérete 38mm-re nőtt és sajnos kisebb-nagyobb barátokkal vette körbe magát(27mm,25mm,12mm).Nőgyógyászom azonnali műtétet javasolt,de én azért adnék egy esélyt magamnak a természet erejében bízva mielőtt "kés alá fekszem".Viszont első nekifutásra kicsit eltévedtem a netes cikkek kavalkádjában...(az egyik ajánlja,a másik tiltja bizonyos növények és fűszerek használatát)Szükségem lenne egy személyre szabott diétára,amelyet egy valóban tapasztalt szakértő állít össze.Vegetáriánus vagyok,viszont kifejezetten fűszeresen főzök és sokféle zöldséget fogyasztok,ezért nagyon fontos lenne tudnom,hogy pontosan miket kell kihagynom és miket beiktatnom az étrendembe,valamint,hogy miből mennyit ajánlatos fogyasztani.Vannak fűszerek,amelyekből bőségesen használok(pl:kömény,szerecsendió,csípőspaprika)és bizonyos cikkek alapján ezek sem ajánlottak.A cél érdekében hajlandó vagyok bármiről lemondani,de nyilván inkább csak indokolt esetben.Amennyiben tudna nekem segíteni ezzel kapcsolatban;hálásan megköszönném!
Tisztelettel:Márti
Tisztelt Márti!

A rendelkezésemre álló információ nem elég a felelős döntéshez. Ezekre az esetekre valóban lehet konzervatív kezelést javasolni, de ehhez ismerni kell a klinikai tüneteket, a kísérő betegségeket egyaránt. Az önkísérleteket nem javaslom, csak olyan kezelést,ill. kezeléseket, amelyek tudományosan igazoltak.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:09:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Molnár Patrícia, egyetemi hallgató vagyok. Ezév áprilisától az Ön kezelése alatt állok. (A profeszor úr Hashimoto thyreoditist, PCOS-t, IR-t állapított meg nálam.) Betegségemre 2X1 tablette Szelén Vitalt , továbbá 2X 0,25 mg Xanaxot, és este 50 mg Verospiront tetszett felírni. A nyár elején úgy tűnt, a pajzsmirigyem kezdett alulműködésbe átfordulni (2X negyed Propranololt szedtem már csak), azonban a kardiológusom óva intett a Verospirontól, mert a pulzusom tartósan, napi több alkalommal leesett 40 alá és a vérnyomásom is alacsony lett. Ennek következtében rengeteg víz halmozódott fel bennem, amit így vízhajtó teákkal próbáltam meg kihajtatni, kevés sikerrel. Két hónap után, igen nagy fájdalmak közepette megérkezett a menstruációm, melynek és a fájdalom miatti fekvésnek és nem evésnek köszönhetően kiment belőlem a víz, és mintegy 5 kg-mal lettem könnyebb. Ekkor azonban különös dolog történt velem: a fejem mintegy 2 és fél hétig szinte, megállás nélkül csúnya szavakat, istenkáromló gondolatokat ismételgetett, ami nagyon megviselt. Ennek következtében gyűlölni kezdtem magamat, pedig nem tehettem róla, hánytam, alig ettem mintegy 2 hétig, és alvászavaraim is lettek (3 napig egy szemet sem tudtam aludni még Xanaxszal sem. Pszichiáterhez fordultam segítségért, aki Rivotril szedését ajánlotta a Xanax helyett, és altatószereket is írt fel. E gyógyszereket nem váltottam ki azonnal, és fura módon néhány nap alatt maguktól is enyhülni kezdtek a kényszergondolatok. Ekkorra azonban már nagyon le voltam gyengülve, a szapora pulzus is visszatért egy időre, és zaklatottságomban nem figyeltem, mit eszem, így figyelmetlenül elmajszoltam egy jó szelet kenyeret, amiről csak a végén vettem észre, hogy csúnyán zöldpenészes volt, ezért megpróbáltam kihányni több- kevesebb sikerrel. Sajnos azóta a pajzsmirigyem ismét fájni kezdett, nagyobbnak is érzem, sokszor savam van, (a szapora pulzus azonban ismét visszaállt). Kérdéseim:1. a Verospiront folyamatosan szednem kellene, akkor is, ha nincs bennem víz? 2. Biztosan rákot vagy elsavasodást okoz-e az említett ballépésem ? (jelenleg Silegonnal próbálok méregteleníteni, ám abban meg szójaolaj van, ami nem biztos hogy jót tesz a PCO-nak) , 3. a kényszergondolatokat, az álmatlanságot és a gyomorsavat okozhatja-e a pajzsmirigy rendellenes működése, vagy a cukor szintjének ingadozása? Megértését és segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Molnár Patrícia
Tisztelt Molnár Patrícia!

Köszönöm levelét. Sajnálom, hogy több rossz periódusa volt. Válaszaimat az alábbiakban összegezem:
1. A Verospiron (spironolakton) ebben a dózisban a vizesedés megszüntetését eredményezi és nem a szívfekvencia csökkenését, miként azt a legújabb kardiológiai tanulmányok is igazolták (J Am Heart Assoc. 2014 Aug 27;3(4). pii: e000883. doi: 10.1161/JAHA.114.000883.Antifailure therapy including spironolactone improves (!) left ventricular energy supply-demand relations in nonischemic dilated cardiomyopathy.)
2. Az valóban lehetséges, hogy a pajzsmirigy túlműködés alulműködésbe fordul és ilyen esetekben alacsonyabb a szívfrekvencia. Az Ön esetében azonban a Propranol már onmagában is csökkenti a pulzust.
3. A pszichés dolgok nincsenek közvetelan kapcsolatban pajzsmirigy betegségével, pszihiátriai kezelés valóban indokoltnak látszik.
4. A történtek nem okoznak rákot.
5. A Verospiron kis dózisban (25 mg/nap) vízható hatású is és nem kell mellette káliumot szednie.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:02:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Magas prolaktin szint miatt először Bromocriptint irtak, majd lecserélték Norprolacra, mert orrdugulást okozott.
Kezdetben a Norprolactól nyugodtan tudtam aludni, egy idő után azonban többször felébredtem, mert nem kaptam levegőt. 75 mikrogramm felét szedem. Kérdésem az lenne, hogy ha negyed tablettát vennék be délben és negyedet este, ugyanolyan hatékony lenne-e, vagy csak egyben bevéve. Létezik esetleg másik gyógyszer ezen kivül?
A Premens tablettáról olvastam, de terhesek nem szedhetik. Lombik program előtt állok.

Köszönöm szépen válaszát előre is,

G. Krisztina
Tisztelt G. Krisztina!

Ez lehetséges választás, de tudni kellene, hogy mi az emelkedett prolactin szint oka!!
Miért?
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-02 18:37:18
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr!
A férjemmel lombik programban veszünk részt. 46 éves nő vagyok, tudom ez már igen késő, de még megpróbáljuk. Számos vizsgálatra küldenek. A hormon vizsgálatom eredményét azonban aggasztónak tartom. A prolaktin és a tesztoszteron értékek meg lettek csillagozva. Ezek közül természetesen a daganatos megbetegedésre is utalható prolaktin mértékén ijedtem meg leginkább. Sajnos a kezelő orvoshoz csak igen sokára van időpontunk, ezért bátorkodtam Önhöz fordulni. ezúton is elnézést kérve a megválasztott fórumért.
TSH értékem: 1,060 mIU/L referencia: 0,400 - 4,000
Szabad T4 értékem:10,33 pmol/L referencia:7,75 - 15,21
Szabad T3 értékem:4,14 pmol/L referencia:3,80 - 6,00
LH értékem: 0,47 U/L
follikuláris fázis : 2,12 - 10,89 U/l
ovulációs fázis : 19,18 - 103,03U/l
luteális fázis : 1,20 - 12,86 U/l
posztmenopauza : 10,87 - 58,64 U/l
FSH értékem: 2,07 U/L
follikuláris fázis : 3,85-8,78 U/L
ovulációs fázis : 4,54 - 22,51 U/L
luteális fázis : 1,79 - 5,12 U/L
posztmenopauza : 16,74 - 113,59 U/L
Prolaktin értékem:1734,5 mIU/L * referencia:70,8 - 566,5
Ösztradiol <73 pmol/L
follikuláris fázis : 99,1 - 447,9 pmol/l
ovuláció fázis : 348,7 - 1589,5 pmol/l
luteális fázis : 179,9 - 1068,3 pmol/l
posztmenopauza : <73,42 pmol/l
Progeszteron értékem: 1,4 nmol/L
follikuláris fázis : 0,98 - 4,83 nmol/l
luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l
posztmenopauza : <0,25 - 2,48 nmol/l
I. trimeszter : 15,04 - 161,35 nmol/l
II. trimeszter : 61,72 - 144,05 nmol/l
Tesztoszteron érékem: <0,35 nmol/L * referencia: 0,4 - 2,6

A kérdésem két irányú. Egyrészt súlyos betegségre gyanakodva fel kell-e keseresnem szakorvost? Ha igen, akkor milyen szakorvoshoz fordulja?
Másrészt a gyerekáldásra ilyen eredmények mellett egyáltaán van esély? Ezt azért kérdezném, mert a férjemet andrologus szakorvoshoz küldték (sajnos az eredményei nem lettek túl jók első alkalommal) és a vizsgálat vége akár herebiopszia is lehet. Megkímélném ettől, ha az én állapotom miatt felesleges.
Tisztelt Kérdező!

Ne legyen elkeseredve, lehet segíteni a megfelelő kezeléssel!
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Gyógyítás: általában ún. dopaminagonistákkal történik.
Endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-31 16:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

inofolic mikor kell bevenni

Tisztelt Professzor Úr!
Kezelt betege vagyok. Sajnos csak szeptember végére van időpontom Önhöz.
Ma kiderült, hogy 5 hetes kismama vagyok!!!
Terhesvitamint szeretnék szedni, hogy minden rendben legyen a babucival is.
Nem találtam jód mentes terhesvitamint, amióta az Elevit összetételét megváltoztatták.
Mit tudna javasolni?
Egy Ferlidona nevű étrendkiegészítőre találtam, de nem merem elkezdeni a javaslata nélkül.
Addig marad az eddig szedet Supradin + folsav.
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
ZsKN
Tisztelt ZsKN!

Mindenek előtt gratulálok! Várjuk a kis jövevényt! Aggodalmát osztom, ezért részletesebben válaszol. A leírt probléma kétségtelenül igaz, de van megoldás!
Mindenek előtt arra kell figyelni, hogy az egyes vitaminkészítmények szervetlen jódot is tartalmazhatnak. A Supradyn egyes formái nem tartalmaznak szerencsére jódot. A Ferlidona azoban jódot tartalmaz!!!! Vigyázat!! Jó a folsav szedése. Miért?
Mi a folsav?
A folsav egy vízoldható, a B-vitaminok csoportjába tartozó vitamin. A folát hozzájárul a terhesség alatt az anyai szövet növekedéséhez, a normál aminosav-szintézishez és az immunrendszer megfelelő működéséhez és szerepet játszik a sejtosztódásban.
A folsav megtalálható a nagylevelű zöld zöldségekben, a májban, a tojásban, a húsokban és a tejben, míg a gyümölcsök keveset tartalmaznak belőle (kivéve a narancs). A főzés során a folát majdnem teljes mennyisége néhány perc alatt elbomlik.
Mio-Inizitol és folsav
A folsav jelentőségét már régen sikerült kimutatni, ezért a legtöbb „magzatvédő vitaminnak” a fő komponensét képezte. A mio-inozitol jelentőségére az utóbbi időben derült fény. A mio-inozitol a B vitamin családba tartozó vegyület, amelyik a természetben széles körben megtalálható: friss gyümölcsökben, magvakban. Kiderült korábban, hogy előnyös a cukorbetegség kezelésében, csökkenti az inzulin rezisztenciát és valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy az alkalmazása során javult a menstruációs ciklus, könnyebben következett be terhesség. Másrészt a szerves kötésben levő szelénnel együtt adva a pajzsmirigygyulladás is lényegesen csökkent.
Melyek fontosabb hatásai:
 Növeli a fertilizációs rátát, a termékenységet
 Csökkenti a tesztoszteron és az LH szinteket
 Megfelelő dózisban csökkenti az inzulin választ, az inzulin rezisztenciát
 Növeli a progeszteron szintet
 Javítja a petesejtek minőségét és az IVF sikerességét
Mi az Inozit?
Az inozit a természetben kilenc különböző izomer formában található meg; az élelmiszerekben és az állati szövetekben leggyakoribb, és fiziológiás szem¬pontból a legfontosabb a mio-inozit, amely az INOFOLIC tasakokban is használt forma.
Az inozitot a szervezet közvetlenül glükóz-6-foszfátból állítja elő; ezért gyakran a B-vitaminok csoportjába tartozó pszeudo-vitaminként állítják be; ez a B8-vitamin.
Az inozitban leggazdagabb források a gabonafélék, a keményhéjasok és a gyümölcsök, főleg a dinnye és a narancs. Emellett bőségesen előfordul a húsokban, különösen a májban, amely az endogén inozit előállítás fő szerve. Az étrenddel egy felnőtt naponta körülbelül egy gramm inozitot juttat a szervezetébe, különböző biokémiai formákban.
Az inozit alapvető szerepet játszik a sejtekben, mint másodlagos hírvivő, inozit-foszfát, vagy foszfatidil inozit, és foszfatidil inozit foszfát formában.
A sejtmembrán egy nátriumfüggő ko-transzport mechanizmus révén lehetővé teszi, hogy az inozit bejusson a sejt belsejébe.
INOFOLIC beszerezhető patikákban inozitot és folsavat tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.
Mikor ajánlatos az INOFOLIC bevétele?
Az INOFOLIC TM inozitot és folsavat tartalmazó étrend-kiegészítő, amely jól alkalmazható ezen táplálék-összetevők megfelelő mennyiségben történő pótlására, ha az étrendben alacsony a szintjük, vagy abban az esetben, ha nagyobb mennyiségben van rájuk szükség.
Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően ugyanis a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A túlzott jód bevitelében gyakran a gyógyszereknek (szívgyógyászatban használt Cordarone, ill. a túl sok kontrasztanyagok, esetleg a Betadin oldat, ill. a kúp is bűnös lehet).
Milyen étrendet javaslok?
A hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói.
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
Vitaminok, nyomelemek:
• Fólsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt!
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Bízom benne, hogy tanácsom még nem késő!!! A többit következő vizit alkalmával megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-31 12:03:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Számomra aggasztó kérdéssel fordulok Önhöz.
Tavaly 3-szor volt légúti problémám egymást követő hónapokon belül.
Ez évben májusban újra, magas lázzal, égő érzéssel, stb. Ami nem múlt el antibiotikum kezelés alatt. E két hétre rá egy reggel szédüléssel ébredtem, majd heves szívveréssel. (de meg is ijedtem)

2005-ben volt szapora pulzusom, akkor betaloc zokot kaptam rá. Ezt idővel elhagyhattam, ha úgy éreztem, hogy szaporábban ver, akkor megettem az előírt mennyiséget, de kevésbé volt ilyen.
Akkor volt tsh vizsgálatom, így visszatekintve a papírjaimat a tsh-m 3.3 és Ft4 12.7. Tovább nem vizsgálódtak.

Voltam endokrinológusnál júniusban, mivel mindkét lebenyem gyulladt volt, ezt egy orvos megnézte, a tsh értékem 3.38, az Ft4 12.7, T3 5.31. Mivel hőemelkedésem volt, remegett a kezem és izzadtam, szapora volt a pulzusom, égő érzés volt a torkomba, gombóc érzet, szorító érzés stb.
Erre először letroxot majd l thyroxint kaptam 12.5 mcg-ot majd fokozatosan 50 mcg-ra emelve, de olyan tünetei voltak a szívemnél (e miatt most szorongom), hogy a kardiológusom majd az endokrinológusom javaslatára abba hagytam. Nem bírtam már menni, kifulladtam. Az endokrinológusom kórházba vitt, ahol kaptam infúziót. A kardiológusom, mikor megtudta "felállt a szőr a hátán", ő már tiltott a letroxtól és a másik gyógyszertől, természetesen nem egyszerre ettem a kettőt!
Ezek után gyulladásgátlót kaptam prednisolont, melyet fokozatosan kell lecsökkenteni és káldyumot eszem mellé.
A tünetek miatt kardiológusom kivizsgált, mindent rendben talált, de kaptam panangint és bisoprololt 2.5 mg majd helex szorongásoldót, 0,5 mg-ot, még a tünetek fennállnak a gyulladás miatt.

Múlt héten elmentem egy pajzsmirigy ultrahangra, szakember megnézte és a következőket állapította meg, hozzá teszem 1 hónapja szedem a gyógyszereket:
a jobb mp: echodusabb udvarral övezett inhomogénebb göb különíthető el, melyen kívül a lebeny inhomogén szerkezetű, térképszerű, echodusabb.
a bal mp: enyhén ihomogén, melyben echoszegény és echodús területek ábrázolódnak, göb nem különül el. A lebeny fokozottabban vascularizált.

Voltam agyalapi mirigyi vizsgálatokon, lh, fsh, prolaktin, növekedési hormon, acth, magnézium, foszfát, b12, folsav. Ezek mind rendben vannak. Kardiológusom javaslatára mentem el, eredményemet látta.

Hogy őszinte legyek az endokrinológusomba bizonytalan vagyok, mert, hogy a gyulladás miatt túlműködésem van és még kaptam a hormont (idézőjelesen azt mondták elkezeltek)... kétségek adódnak bennem, így egy új endokrinológushoz szeretnék menni, de sokat olvastam az Ön válaszait és szeretném megkérdezni, hogy Ön mit javasol... szeretnék meggyógyulni, aggódom és szorongom időnként a tünetek miatt :( a szteroid gyengít.. időnként izzad a tenyerem és izgatottság jön rám sajnos.
Elég stresszes életet éltem, életmódot váltok több okból kifolyólag is (pozitív dolgok miatt is :) ) , gondolom ez is okozhatta a problémám, bár gyanítom, hogy ez több éve fennálló, csak most jutottam el arra a szintre, mikor legyengültem...

Ön mit gondol az esetemről?! Szívesen venném tanácsát!!

Köszönettel és Tisztelettel: Kecskés Marianna





Tisztelt Kecskés Marianna!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
A leírtak alapján immuno-endokrin betegsége zajlik le, amelyből meg lehet gyógyulni.
Hogyan tudok egyelőre segíteni? Taán azzal,hogy leírom a legfontosabbakat.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak, az Ön esetében is ezt történt!). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Mik azok az autoimmun betegségek? Melyek a pajzsmirigy autoimmun betegségei?
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján, amennyiben arra szükség van! Az Ön esetében ez nem volt sikeres, ezért nem is erőltetném!). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Amennyiben további kérdései merülnének fel kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett, kolléganőm Székely Melinda végzi az előjegyzést az alábbi e-mail címen érhető el: Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-31 11:25:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Babát szeretnék, 45 éves vagyok. Sajnos egy későn felfedezett mióma is késleltette, akadályozta eddig a teherbe esést, az életkorom mellett. Szeretném kikérni szíves véleményét a ciklus 5. és a ciklus 20. napján levett vérből készült hormoneredményeimről a teherbeesés lehetőségét illetően. Jelenleg terhesvitaminokat szedek, egyéb gyógyszert nem.

Köszönettel: Nagy Kriszta
Tisztelt Nagy Kriszta!

Örömteli, hogy babát szeretne. A helyzet az, hogy a ciklus adott időpontján nem mindegy, hogy milyen vizsgálatot végeznek. Lényeges volna az AMH meghatározása és az immunológiai háttér tisztázása is (utalok a legutóbbi hétekben is megjelent ilyen irányú cikkeimre).
A vitamikokkal óvatosan kellene bánni és egyénre szabott gyógykezelést javaslok..


Jó egészsége tkívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-30 15:44:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
19 éves lányom menstruációs ciklusa felborult. Bőre zsíros, pattanásos. Hajhullással is küzd. Az utóbbi időben 5 kg-ot hízott. Az UH vizsgálaton mindkét petefészkét PCOS-nak találták. A hormonvizsgálatának eredményei: TSH 2,990 mU/l; LH 13,5 U/l; FSH 6,7; progeszteron 3,0 nmol/l; ösztradiol 123 pmol/l; androszténdion 10,4 nmol/l; testoszteron 1,61 nmol/l; dehidroepiandroszteron-s 14,43 umol/l; kortizol 280,3; prolaktin 15,53; szexhormonkötő globulin 18,2 nmol/l. A nőgyógyász a szakrendelésen Cypromix tablettát írt fel. Vércukorterheléses vizsgálatot nem végeztek. Olvastunk az interneten a PCOS-ról, illetve magáról a gyógyszerről. Így nagyon megijedtünk a betegségtől, továbbá magától a gyógyszertől is. Lányom sorstársának írt szakértői válaszából azt már tudjuk,hogy az életmódváltás, mozgás sokat segít. Viszont a lányom lelete kapcsán is szeretném kikérni a tanácsát. Mi a véleménye erről a gyógyszerről, meddig szedhető, van-e alternatíva, befolyásolja-e a későbbi esetleges gyermekvállalást? Megtisztelő figyelmét, tanácsait előre is köszönjük!
Tisztelettel: egy nagyon aggódó édesanya és lánya
Tisztelt Egy nagyon aggódó édesanya és lánya!

Bízom benne, hogy a gyógyszert felíró kolléga a szükséges felvilágosítást megadta, ezt sem etikai, sem jogi okok miatt nem kommentálhatom.
Az alábbiakban a PCOS-re vonatkozó ismeretek nagyon rövid vázlatát írom le.
A PCOS egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
· Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
· Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
· Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
· Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
· Meddőség
· Sok, apró ciszta a petefészekben
· Aknés, pattanásos bőr!!!!!
· Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
· Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
· Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
· Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
Meddőség
Sok, apró ciszta a petefészekben
Aknés, pattanásos bőr
Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
Súlyproblémák, elhízás
Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
· Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
· Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
· Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
· A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A PCO gyógyszeres kezelése: egyéni megítélés kérdése. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek közül elsősorban a metformin hatásossága meggyőző – a hirsutismus terén is, de bíztató eredmények vannak a tiazolidin dionokkal (TZD) is. A metformin olyan egyéb hatásai is indokolnák első vonalbeli szerként történő alkalmazását, mint a kisebb diabetes incidencia, alacsonyabb vérnyomás és LDL-koleszterin szint. Az inzulin érzékenységet fokozó szerek rendelésénél figyelembe kell azonban venni, hogy ezek sajnos nem törzskönyvezettek PCOS-ben. Megoldást jelentene, ha ilyen indikáció esetén hazánkban is bevezetnék a külföldön alkalmazott „egyedi gyógyszer-vizsgálat” jogi szabályozásának intézményét.
Szteroid kezelés
A mellékvese szuppressziós (nagy dózisú) szteroid kezelésének a célja, hogy gátolja a mellékvese androgén hormonok termelését, aminek révén a PCOS-re jellemző önerősítési folyamatok egyik alapvető komponense esik ki. Elsősorban amenorrhoea (menzes hiánya) esetén javasolt (amíg stabilan nem rendeződik a ciklus) és/vagy, ha az antikoncipiens hatású készítmények alkalmazása ellenjavallt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-29 10:25:15
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

12 éve egyik napról a másikra kiütések jöttek a bőrömön. Hamarosan utána az ízületeim is begyulladtak. Többször kezeltek az immunológián a reumatológián és később a neurológián is. Besorolásom szerint voltam reaktív artritises, chrónos, a bőrömön vasculitises. steroidot kaptam több éven keresztül. Később nyugtatókat is. Nehezen viseltem életemben történt változásokat, bár belátom szükség volt rájuk.
Arra figyeltem föl, hogy reggel, ha felkelek nincsenek problémáim. A gondok akkor kezdődnek, ha elkezdek gondolkodni. Lassan rájöttem mik azok a sémák amik a gondolataimat és ezáltal az érzelmeimet befolyásolják. Ezeket a megfigyeléseimet próbáltam orvosaimmal megosztani, de nem vették figyelembe. Önismereti útra léptem. Könyveket olvastam és kértem pszichológus segítségét is. steroidos kezelést lassan elhagytam. Nem voltam jól. Eljutottam odáig, hogy meditációval megtudom állítani a hajszálérgörcsöket a bőrömön. Ezt munka közben nehezen tudom megtenni. Testnevelő tanár vagyok. Mivel orvosaim továbbra sem hallgatták meg saját tapasztalataim-bizalmam elfogyott.
Az önismereti úton sok olyan dologra rájöttem, ami megkönnyíti mindennapjaim. Viszont szervezetemben még mindig gyulladás van. Süllyedésem 40-50 körül van. Olyan orvost keresek, aki nem csak a szakterületének megfelelő szervemet látja, hanem meghallgat és egészében lát mint embert, segít velem közösen megoldani a problémámat.

Köszönöm hogy meghallgatott.

Tisztelettel: Hencz Ákos
Tisztelt Hencz Ákos!

Köszönöm levelét. Az összetett probléma megoldása érdekében nagyon sok dolgon jutott át. Azt tanácsolom, hogy fertőző betegséget (Pl.Lyme betegség, stb.) zárják ki. Értelemszerűen pszichiátriai vizsgálat és gondozás is szüksége lehet.
Ezt követően immuno-endokrin vizsgálat is szóba jöhet.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-28 20:22:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!
Állandó, erős fáradtság és erős hajhullás miatt vérvételre mentem. A süllyedésem 66 mm/h, GPT 57 U/L, C reaktív protein 9,01 mg/L, TSH 0,07 mIU/L, Szabad T4 14,78 pmol/L. Az endokrinológus orvos azt mondta, jelenleg teendőm nincs, 6 hét múlva javasolt még egy vérvételt, mert lehet, hogy terhesség utáni pajzsmirigygyulladásom van (5 hónapja szültem).
Szeretném Öntől megkérdezni, hogy tényleg nincs-e más teendőm, mint várni, illetve, hogy tehetek-e valamit azért, hogy több tejem legyen?(még szoptatnám a babám).
Talán fontos lehet, hogy a húgomnál Hashimoto szindrómát diagnosztizáltak évekkel ezelőtt, nekem az első babám volt fiú, most lányom született.
Köszönettel,
Orsi
Tisztelt Orsi!


A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A kiváltásában az örökletes tényező és a szervetlen jód játszik kiváltó szerepet.
Másrészt a pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a későbbi gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
Esetében célszerű laboratóriumi vizsgálatokat végezni és oki, ill. preventív kezelést alkalmazni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-28 10:13:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr, múlt héten jártam Önnél pajzsmirigy túlműködés miatt, az akkor levett vérvétel eredménye megérkezett. Szeretném megkérni, hogy legyen szíves számomra értelmezni ezeket az adatokat.
TSH receptor elleni AT: 14,2U/I
Anit-TPO : <5 IU/mL
Szeretném megkérdezni még azt is, hogy a felírt Metothyrin tabletta
(5 hónapos terhes vagyok) méhlepényen való átjutása okoz-e valamit a babának?
Illetve jód nélküli Elevitet szedhetem az Inofolic mellett? Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: P. Emese.
Tisztelt Emese!

A leletei megerősítették a Basedow-Graves kór okozta pajzsmirigy túlműködés diagnózisát.
A szervetlen jód nélküli (!!!) Elevitet és az Inofolicot javaslom.
A Metothyrin szedésével kapcsolatban valóban voltak ilyen gondok, hogy átjuthat a magzatba, ill. az anyatejbe.A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben kell figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán). Tehát a Propycilt lehetőleg kerüljükm kivétel a terhesség első három hónapja.
Nemzetközi irányelvek (erre utaltam legutóbb):
" RECOMMENDATION 13 Methimazole should be used in virtually every patient who chooses antithyroid drug therapyfor GD,except during the first trimester of pregnancy (`!!!) when propylthiouracil is preferred, in the treatment of thyroid storm, and in patients with minor reactions to methimazole.
Ami a szoptatást illeti:"BREAST FEEDING
Both PTU and carbimazole are excreted in breast milk but PTU in lower concentrations. These two drugs do not affect neonatal thyroid function"
In:Hyperthyroidism and Other Causes of Thyrotoxicosis: Management Guidelines of the American Thyroid Association and American Association of Clinical Endocrinologist. THYROID Volume 21, Number 6, 2011 ª Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2010.0417
Jó egészséget kívánok a következő kontrollig, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-27 10:31:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Nagyon szépen kérem, az E-mail címemre válaszoljon, nehogy elkeveredjen, vagy ne találjam meg. Előre is köszönöm.
Kedves Professzor Úr! Kivették egy évvel ezelőtt a pajzsmirigyem. Azóta gyakran görcsöl a jobb lábfejem, a bal kézfejem és nagyon fájnak a csontjaim, szörnyen ráncos lett az arcom, de a testemen is a bőr. Nem tudom, hogy a rossz psyhés és kedvetlen állapot, a nincs erőm semmihez állapot is ehhez köthető-e. Semmilyen orvos nem lát, most lesz majd család orvosom, az előző betegség miatt 2-3 éve alig volt. Mit tegyek, kihez forduljak? Önhöz is lehet? Hol és hogyan?
Nagyon várom válaszát és előre is nagyon köszönöm. Kérem az E-mail címemre küldje vagy oda is, ne hogy ne találjam meg. Még annyit: 77 éves vagyok, talán ez is fontos lehet. Üdvözlettel és köszönettel: Tóth E.Katalin
Tisztelt Tóth E.Katalin!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért.
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét utáni állapot, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással és a kísérő, ill. kiváltó betegségek egyidejű gyógyításával.
Az Ön esetében nem kizárt, hogy a műtét során a mellékpajzsmirigy is sérülhetett, ezzel függhet össze a fokozott görcskészség.
Fontos! A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:.
Mellékvese csökkent működése
A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
A bőr festékhiányos betegségei (vitilig)
Klinikai immun-endokrin vizsgálatot javaslok, amelyben tudok segíteni személyes konzultáció alapján (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-27 10:03:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

2 napja készült friss vérvétel eredményem, melyben a TSH szintem 0.21 mU/l lett a T3 és T4 normál értéken belül van.
Jelenleg 150-et szedek (1 szem) az Euthyrox-ból, 11 éve van pajzsmirigy alulműködésem, ez év februárjában is még alultermelés volt jellemző, most túltermel, eddig a gyógyszeres kezeléssel kordában lehetett tartani, születésemtől fogva gyulladt.

Jelenleg, kb. 2-3 hónapja erős hajhullásom van, és menstruációs zavarok is felléptek, valamint bőrkiütések. A bőrkiütések elmúltak, a hajhullás erősödött.
Női hormon vizsgálati eredményem is elkészült, a nőgyógyász szerint csak a luteinizáló hormon, ami említésre méltó, ennek értéke: 11.1 mU/mL. Jelenleg a menstruációs zavar miatt a nőgyógyász Meforal napi fél szemet javasolt, ill. Clostilbegyt tablettaából menses 2. napjától 5 napig napi fél szemet. A Cortizol szintem is magasabb lett 706 nmol/l (normál tartomány 171-536). Lehet esetleg összefüggés a pajzsmiriggyel? Illetve a Cortizol szint befolyásolja a pajzsmirigy működésem, ami most az alultermelésből túltermelésbe esett át, és a menstruációs zavart is okozhatja az emelkedett mellékvese hormon? És okozhat hajhullást ill. menstruációs zavart? Ami nagyon nyugtalanít, az a hajhullás, mert mostmár 2 hónap alatt a hajam a felére csökkent, lassan megmosni sem merem, mert akkor marékszámra jön ki.
Létezik erre megoldás, gyógyszer vagy terápia? A Cortizol szintem valószínűleg egy május-júniusi stresszes időszaknak tudható be. Ennek hatása még mindig jelen van, de már csökkent módban.:-)

Köszönöm válaszát!
További szép estét!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-26 19:59:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2014. augusztus 22-én írtam Önnek,hogy pajzsmirigy alul működés esetén milyen magzatvédő vitamint lehetne szedni, már a terhesség előtt és ugye közben is.
Ön válaszában írta, hogy nem lehet, csak jód menteset.
A kérdésem, hogy Ön is ismer-e ilyen terméket, tud -e segítséget ebben, mert én nem találtam ilyen szert. Eddig az ELEVIT gyártott jód nélkülit, de egy ideje már az ő termékükben is benne van.

Engem nagyon megnyugtatna, ha tudnék magzatvédő vitamint szedni. Ebben kérném tanácsát!
Köszönöm!

Tisztelettel: Vné
Tisztelt V-né!


Ez sajnos valóban igy van. Ezért legutóbbi irásomban a csaladi-neten foglalkoztam ezzel a kérdéssel. Az Inofolic kezelés javaslom (ez recept nélkül is hozzáférhető)

Jó egészséget kivánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-08-26 14:26:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja